Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: KaS602
2010-01-14, 13:02
Wątpliwości w możliwości oszczędnej jazdy...
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2008-02-11, 12:51   

KaS602 zrozum ze te wyniki w postaci 3 litrow/100km to bzdury, jesli by to byla prawda to uwierz ze zadna firma by sie nie starala za miliony dolarow budowac oszczedne jednostki napedowe
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2008-02-11, 12:56   

TheArt napisał/a:
KaS602 zrozum ze te wyniki w postaci 3 litrow/100km to bzdury


Nie, nie zrozumiem. Co Ty taki uprzedzone jestes?

Zebym nie jezdzil samochodem z jednostka 1.5 dCi to moze tez bym nie wierzyl. I nie wciskaj mi, ze to bzdury. Druga sprawa taka, ze tak niskie spalanie o ktorym pisze to wyniki minimalne, ktore udalo sie osiagnac stylem jazdy dalece odbiegajacym od codziennego eksploataowania samochodu... ale mozliwe do osiagniecia
TheArt napisał/a:
jesli by to byla prawda to uwierz ze zadna firma by sie nie starala za miliony dolarow budowac oszczedne jednostki napedowe


To wlasnie jest efekt pracy rzeszy specjalistow i nakladu milonow dolarow w oszczedne jednostki
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-11, 13:16   

Cytat:
zadna firma by sie nie starala za miliony dolarow budowac oszczedne jednostki napedowe


No przecież właśnie te jednostki to są efekty długich lat rozwoju i grubej kasy włożonej w ich rozwój! Czy tobie się wydaje, że rozwój polega na tym, że od zera buduje się maszynę sprawniejszą od poprzedniej o np 30%? Nie! Efekty osiąga się na przestrzeni wielu lat, małymi kroczkami. Porównaj sobie, ile paliły silniki porównywalnej wielkości np 30 lat temu...
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-11, 14:18   

Oczywiście, że rekordy spalania auta były przeze mnie sprawdzane celowo. Dokładnie tak jka pisze Laisar i kilka innych osób (KaS, Black Eryk), DCi potrafi spalić poniżej 4L/100km i to nie jest bajka, bo sam się o tym przekonałem. Przed kupnem Logana też ciężko mi było uwierzyć. Jazda o kropelce na trasie pozwala (w DCi) osiągnąć takie spalania.

Normalna przepisowa jazda w trasie z żwawym przyspieszaniem to już koło 4,2L/100km. W mieście przy jeździe o kropelce i umiarkowanych postojach na światłach najmniej spaliłem 4,5L/100km, normalnie jest to nieco ponad 5.

Średnio na całym baku nigdy nie spaliłem więcej niż 5,2/100.

Doleję oliwy do ognia i powiem więcej, są takie auta, które potrafią spalić poniżej 3L/100km. Np. Audi A2 1.2 TDi w wersji eco, podobnie Lupo, C1/Aygo/107 1.4 HDi/D4D...

Taki efekt osiągnięto właśnie dzięku wytężonej pracy rzesz konstruktorów. BMW serii 7 z silnikiem o pojemności ponad 4.0 i mocy ponad 300KM odczas ostrej jazdy poza miastem potrafi się zmieścić w 17L/100km. To dużo? Nie, to efekt wytężonej pracy wielu uczonych ludzi. 330KM - 17/100, czyli na każde 165KM przypada 8,5L/100, a na każde 82,5KM - 4,25L/100km i to przy wariackiej wręcz jeździe!! Jak na tą moc to nie jest wiele.

A konstruktorzy mają zagwozdkę, bo niedługo (za 5, 10 lat) nowe auta nie będą mogły wogóle emitować CO2, co praktycznie wyklucza stosowanie jednostek spalinowych. Normy Euro 5 i Euro 6 będą wyraźnie bardziej restrykcyjne.

Żadna maszyna nie jest jak narazie na tyle doskonała by nie mogła być udoskonalona, wszak perpetum mobile nie istnieje :-)
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-11, 23:25   

A ja jestem niedowiarek mimo wszystko, musicie mi pokazac ;). Mowic ze silnik 1.5 spala 4 litry to jakby mowic ze Medion produkuje swietny sprzet HiFi a piwo Krzak smakuje jak Tyskie.

Sory chlopaki, sie nie gniewajcie ale dla mnie to bajki. Wiem ze diesle sa oszczedne, ale nigdy auto wazace ponad tone, z silnikiem 1.5 (ktory wedlug mnie dla Logana jest za maly) nie zmiesci sie w 5 litrach. Wniosek jeden, Logan ma spieprzony komputer, jest to auto klasy niskiej, zatem nie wierze ze ma cudowne silniki nad ktorymi pracowali rzesze konstruktorow. Moze w Mercedesie czy Jaguarze, ale w DACI? Zarty sobie stroicie? Przeciez to kompletnie budzetowe auta.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-11, 23:49   

Wskazania "komputera" zostały wielokrotnie sprawdzone starą dobrą metodą tankowania do pełna - której zresztą większość z nas i tak pewnie używa.

Argument o marnym silniku Logana skoro to tanie auto jest właściwie jednym z głupszych jakie słyszałem - przecież budżetowość Logana wzięła się głównie z wykorzystania do jego budowy już używanych masowo przez Renault rozwiązań technicznych, a nie przez zaprojektowanie czegoś nowego taniego, a badziewnego. Dotyczy to prawie wszystkich głównych części, poczynając od płyty podłogowej, przez silnik, zawieszenie, skrzynię biegów, aż do wskaźników i przełączników na desce skończywszy.

Najważniejszy jest jednak moim zdaniem argument porównawczy - jest mnóstwo samochodów o podobnych osiągach, więc nie jest to żaden "cud Dacii" (której raporty spalania są zresztą podobnie powtarzalne niezależnie od kraju).

Ale cóż, mamy w końcu wolność wyznania: masz prawo wierzyć (lub nie) w co tylko chcesz - nawet jeśli fakty przeczą Twojej wierze <;

A pokazać oczywiście można, jeśli tylko będzie okazja, ale oby się tylko nie okazało, że Twoja wiara jest fanatyczna i przetrwa nawet wizytę u dystrybutora... (w końcu w nim też może być oszukany licznik :P ).

[ Dodano: 2008-02-12, 00:09 ]
Aha, a przykładowe porównania też są do bani: np ja nie lubię piwa i dla mnie owszem, wszystkie smakują tak samo - beznadziejnie :P

Nieco bardziej serio to podałeś przykłady rzeczy kompletnie subiektywnie ocenianych - jakość dźwięku i smak piwa - wobec właściwie obiektywnych danych nt spalania. Z logiki - pała (((;

I generalnie to raczej sugerowałbym nienadużywanie dużych kwantyfikatorów, bo prawie zawsze [; można się na tym, nomen omen, przejechać...
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2008-02-12, 01:30   

Propunuje zakonczyc ten temat bo powoli robi sie jalowy...
Kazdy ma swoje zdanie i bedzie sie go trzymal. Zasdady ekonomicznej jazdy to nie tylko niskie obroty. Jak ktos nie umie, to nigdy nie uwierzy, ze tak niskie spalanie mozna osiagnac.

Z moich doswaidczen z loganem 1.6 MPI wynika, ze spala on od 4.9 litra na trasie do 19 litrow w miescie (tankowana tylko VERVA98 z Orlenu) .
Sa to skrajne wyniki dwoch roznych stylow jazdy. (skąpczooszczędnościowy na trasie i bardzo dynamiczny w miescie), wiec wszystkie posrednie wyniki mozna uznac za realne, obojetnie co, kto pisze. Jak kto chce, tyle mu spali...
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2008-02-12, 03:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
Gość

Wysłany: 2008-02-12, 02:14   

laisar z calym szacunkiem ale wydaje mi sie ze posunales sie troche za daleko, ja cie nie obrazam a ty owszem

Reanult nigdy dobrych aut nie robil, zreszta jak kazda marka z Francji, stad watpliwe zeby mieli super oszczedne silniki

Z logiki jestem raczej celujacy, biorac pod uwage ze ucze studentow matmy

Zatem znim cos powiesz ugryz sie w jezyk, nie o to chodzi zeby sie nawzajem obrazic, ja w niczym nie pilem do ciebie a ty do mnie co rusz, mam nadzieje ze chociaz przeprosisz

zgadzamy sie za to w jednym, smaku piwa ;)
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2008-02-12, 03:02   

TheArt napisał/a:
stad watpliwe zeby mieli super oszczedne silniki


Wlasnie to mialem na mysli...
 
Black Eryk 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 06'
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 541
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2008-02-12, 09:21   

licek napisał/a:
O spalaniu paliwa rzedu 3 czy 5 litrow na 100km proponuje pisac w innym dziale, jest tam temat humor :) Bo jak czytam te udokumentowane tezy przez auto swiat i innych pseudofachowcow ze mozna spalic np 2,9 od razu humor mi sie poprawia


Proponuje powstrzymać się od działu humor - bo jak najbardziej nie masz racji ;-) , sprawdziłem i wiem ile moje auto potrafi spalić.


TheArt napisał/a:
A ja jestem niedowiarek mimo wszystko, musicie mi pokazac ;). Mowic ze silnik 1.5 spala 4 litry to jakby mowic ze Medion produkuje swietny sprzet HiFi a piwo Krzak smakuje jak Tyskie.

Sory chlopaki, sie nie gniewajcie ale dla mnie to bajki. Wiem ze diesle sa oszczedne, ale nigdy auto wazace ponad tone, z silnikiem 1.5 (ktory wedlug mnie dla Logana jest za maly) nie zmiesci sie w 5 litrach. Wniosek jeden, Logan ma spieprzony komputer, jest to auto klasy niskiej, zatem nie wierze ze ma cudowne silniki nad ktorymi pracowali rzesze konstruktorow. Moze w Mercedesie czy Jaguarze, ale w DACI? Zarty sobie stroicie? Przeciez to kompletnie budzetowe auta.


Jeżeli dokładnie byś czytał i rozumiał co czytasz to byś tak nie twierdził , wnioskując po Twojej wypowiedzi mogę stwierdzić że masz marne pojęcie o zarówno Daci jak i o tym kto robił Dacie i z jakim masz do czynienia silnikiem - dlatego najpierw kolego trochę poczytaj , doucz się a potem będziesz mówił że coś jest realne- bądź nie.
Pozdrawiam

PS> A co najlepsze kolego TheArt - pamiętam że napisałeś temat "10 przykazań na ekonomiczną jazdę" - jeżeli nie wierzysz w niskie spalanie i ekonomiczną jazdę to po co piszesz tematy które są dla Ciebie czymś nierealnym ?
_________________
LOGAN 1.5 DCI 8-) (niestety troszke się poobijał i został sprzedany)

Przejechane 97000km, Only ON BP ULTIMATE.
Pozdrawia Krystian
gram w http://www.speedimspeed.pl
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-12, 11:40   

Cytat:
laisar z calym szacunkiem ale wydaje mi sie ze posunales sie troche za daleko, ja cie nie obrazam a ty owszem


Nigdy w życiu! Bardzo się staram, żeby wszystkie używane przeze mnie (kontr)argumenty odnosiły się tylko do wypowiedzi interlokutora, a nie do samej jego osoby. (c.d.niżej)

Cytat:
Reanult nigdy dobrych aut nie robil, zreszta jak kazda marka z Francji, stad watpliwe zeby mieli super oszczedne silniki


Stereotypy i to jak zazwyczaj bywa - niezbyt prawdziwie. W przeciwieństwie do faktów jakie można znaleźć w różnych zestawieniach DEKRA-y, ADAC-u czy innego TUV-a, z których wynika, że zasadniczo nie ma czegoś takiego jak francuskie, niemieckie czy japońskie samochody (albo te na "F" (; ) - są tylko konkretne, mniej lub bardziej dopracowane, modele.

Cytat:
Z logiki jestem raczej celujacy, biorac pod uwage ze ucze studentow matmy


Mam nadzieję, że nie uznasz tego za obraźliwe czy złośliwe, ale... znasz przysłowie o szewcu bez butów? (((; Np ja jestem grafikiem, detepowcem - czyli właściwie pracuję w poligrafii, a własnych wizytówek jakoś się nie dorobiłem <<<:

Cytat:
Zatem znim cos powiesz ugryz sie w jezyk, nie o to chodzi zeby sie nawzajem obrazic, ja w niczym nie pilem do ciebie a ty do mnie co rusz, mam nadzieje ze chociaz przeprosisz


Jeśli naprawdę poczułeś się urażony, to szczerze przepraszam - nie było moim zamiarem nikogo obrażać i jestem pewien że w mojej wypowiedzi nie da się znaleźć żadnych uwag do Twojej osoby.

Uprzedzając, wyjaśniam, że określenie "głupi argument" nie jest bynajmniej określeniem dotyczącym osoby - można być osobą godną szacunku i podziwu, a mimo to gadać głupoty.

Tak samo zresztą, żartobliwa w zamierzeniu, uwaga nt logiki - jestem pewien, że nawet jeśli nasze poczucia humoru są rozbieżne, to jednak logikę mamy wspólną i merytorycznie musisz się zgodzić, że tamte przykłady bytów subiektywnych nie były najbardziej adekwatnymi.

Tak czy owak - jeszcze raz oczywiście przepraszam za możliwość urażenia uczuć, niemniej jednak zdanie o mylności Twoich poglądów podtrzymuję (;

Cytat:
zgadzamy sie za to w jednym, smaku piwa ;)


No, to już coś - zawsze jakiś wspólny grunt (((: Bardzo się cieszę, ale... tym bardziej kompletnie nie rozumiem tego porównania smaku Tyskiego i Krzaka [[[:
 
Gość

Wysłany: 2008-02-12, 20:21   

ale zrobilem haje ;) dobra chlopaki moj w tym tygodniu spalil 10l/54km :D i czemu mam lyse opony z tylu? ;)
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-02-12, 20:52   

jak deptasz to masz lyse. jaki masz silnik u siebie? ile koni, jaki moment, przy jakich to uzyskujesz obrotach, i jak zasilany -wtrysk czy gaznik? wszystko to rzutuje na spalanie, no i ciezka noga. ja prawde mowiac tez deptam i dlatego nie osiagam spalania, o ktorym mowi instrukcja, choc patrzac na komputer, wiem ze moglbym spalic mniej. tylko gdzie wtedy przyjemnosc z jazdy? w tej chwili srednie mam 6,6 jezdzac pol miasto i pol trasa. pozdr
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-15, 18:04   

1.6 GTi to zwykły benzynowy silnik 1.6 o mocy 75KM

http://www.auto.pl/gielda...35&wd=p&all=975

Wersja ta wyróżnia się od pozostałych usportowionym wyglądem.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-15, 18:23   

El Logano ;) GTi to nazwa zastrzezona, dotyczy wersji silnikowych usportowionych, patrz google. Nazwa pochodzi od francuskiego slynnego wyscigu, dla niewtajemniczonych. A co oznacza to juz trzeba sprawdzic na wlasnej skorze ;)
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2008-02-15, 20:30   

TheArt napisał/a:
Wiem ze diesle sa oszczedne, ale nigdy auto wazace ponad tone, z silnikiem 1.5 (ktory wedlug mnie dla Logana jest za maly) nie zmiesci sie w 5 litrach.


wybacz kolego ale pier........... niczysz bez sensu... zapoznaj sie najpierw z faktami a potem wypowiadaj w temacie...

pozdrawiam ze szwajcarii...
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2008-02-15, 20:52   

Art - a co masz usportowione jak z silnika 1,6 wyciagniete 75 koni.? pozdr
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7422
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-02-15, 21:10   

Już mówiłem piszcie i mówcie co chcecie, a ja wiem swoje bo przecież tym jeżdżę, a pier.....niczą tylko jakieś niedowiarki. Nara trzymajcie się niedowiarki tak właśnie powiedziałem. Życzę wam gumowych słupów i szerokiej drogi.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2008-02-15, 23:47   

Przedstawiam moje pierwsze wyniki spalania: po zakupie samochodu zatankowałem (dokładnie) 49,64 l ON, przejechane mam tyle ile widać - 1010 km, no i średnie spalanie - 4,3 l/100 km; na dodatek komputer "mówi " mi, że jeszcze mogę przejechać ponad 150 km. The Art - Ciebie szczególnie pozdrawiam.

komp1.jpg
Plik ściągnięto 151 raz(y) 88,42 KB

komp2.jpg
Plik ściągnięto 162 raz(y) 89,92 KB

 
Gość

Wysłany: 2008-02-15, 23:57   

Marek1603 twoje wyniki spalania sa realne. 5 litrow to norma oszczednej jazdy.

jurek kup to sie dowiesz ;)
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7422
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-02-16, 12:38   

TheArt ja bym powiedział nie oszczędnej tylko ekonomicznej. Różnicy nie ma, ale za to jak brzmi ha ha ha. Nie.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-19, 14:05   

wox dzieki tez cie lubie ;) zejdziesz do 3 litrow to pogadamy ;)

w ogole to zakonczmy spory (o dziwo w naszym zacnym kraju, gdzie sprzeczka tam najwieksza gaweda) pomyslmy lepiej kiedy zrobimy ten zlot na Muchowcu
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2008-02-19, 19:02   

TheArt ja się nie spieram, ja stwierdzam fakty. Ja używam w towarzystwie takiego sformułowania (nie kieruję go teraz do Ciebie) "powiedz mi jaki masz samochód, gdzie jeździsz zwykle i ile ci pali i wiem już jakim jesteś kierowcą". Nie będę tego dalej rozwijał, ale napiszę jedno: jestem wielkim przeciwnikiem piractwa drogowego.
Ostatnio zmieniony przez wox 2008-03-12, 00:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
  Wysłany: 2010-01-14, 11:11   

The art jak bedziesz chcial sie przekonac ze mozna zejsc ponizej 3,5l na wskazniki komputera to zaparaszam na przejazdzke :) ale za kazde 0,1l w dol ponizej stawiasz litra :):) tylko zastanow sie czy bedzie ci sie to oplacalo ;)

[ Komentarz dodany przez: KaS602: 2010-01-14, 13:01 ]
W mojej ocenie dalsza dyskusja i rozpisywanie się w tym temacie jest bezcelowa, więc go zamykam. Temat ten powstał jako efekt porządków w temacie "Spalanie" ( http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=105 ) i dalsze "odkopywanie" po dwóch latach chyba nie ma większego sensu.
W razie jakichkolwiek uwag czekam na PW.
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2010-01-14, 13:16, w całości zmieniany 3 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne