Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: jas_pik
2015-11-20, 00:33
Głośnik niskotonowy / subwoofer / tuba / skrzynia basowa
Autor Wiadomość
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-18, 18:58   

Dokładnie, ale po co to zwierać wewnątrz subwoofera jeśli można na wtyczce?
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2019-08-18, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
sasio 


Marka: Renault
Model: Clio IV F2
Silnik: 1.2 16V
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Lis 2011
Posty: 163
Skąd: Szczecinek
Wysłany: 2019-08-18, 19:49   

Hehe, ja tam wymieniłem cała wiązkę :)
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-05-28, 12:36   Re: Subwoofer w kole zapasowym - budżetowo

Dymek napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?p=1775836#1775836
Dymek napisał/a:
W rozwiązaniach fabrycznych, dedykowane suby (np. BOSE) montowane są często zupełnie pod podłogą bagażnika, na przykład w formie okrągłego wkładu do wnętrza koła zapasowego. U siebie taki właśnie będę montował w kole zapasowym- jeszcze nie podłączony, ale próby dźwiękowe wypadły bardzo pozytywnie.

Trochę to trwało, ale wreszcie działa. Jeśli ktoś chce wzbogacić nieco brzmienie fabrycznego zestawu 4 głośników bo brakuje mu trochę basu, to nie wydając kasy na nowe, gotowe rozwiązania (choćby pokazanego wcześniej Focala czy subwooferów pod siedzenie), może coś takiego sobie wstawić. Brzmi naprawdę nieźle.
Mój budżetowy zestaw składa się z:
- używanego subwoofera pasywnego firmy BOSE, model GAP466960, montowanego oryginalnie w Mazdzie 3 a oferowanego na portalach masowo w cenach 100-150 zł;
- wzmacniacza złożonego we własnym zakresie z dwóch gotowych, dostępnych w handlu modułów KLIK1 oraz KLIK2
- prostego okablowania umożliwiającego podłączenie się do MediaNav bez ingerencji w fabryczną instalację, spreparowanego również własnoręcznie.
Główne zalety to cena i absolutny brak obecności subwoofera w bagażniku czy pod siedzeniem. Ten model subwoofera idealnie pasuje do standardowego 15" koła zapasowego w Daciach, oczywiście po jego odwróceniu. Trzeba tylko zmodyfikować śrubę mocującą zapas, bo musi przechodzić przez subwoofer.
Moduł wzmacniacza wraz z modułem konwertera poziomów High-Low są zabudowane we wspólnej, wentylowanej obudowie i umieszczone pod fotelem kierowcy. Docelowo chciałem kupić gotowy wzmacniacz, ale uzyskane, dobre efekty na razie mnie od tego powstrzymają.
Wzmacniacz bierze sygnał wysokiego poziomu (równolegle z tylnych głośników) oraz zasilanie z fabrycznej wiązki MediaNav- bezinwazyjne podłączenie umożliwia przejściówka zrobiona na bazie gotowej "przelotki" do podłączania zestawów Parrot w Renault a włączona bezpośrednio za MN. Niewielka moc ok. 50W nie wymaga ciągnięcia osobnego zasilania grubszymi przewodami.
Całość po odpowiednim skalibrowaniu poziomu i częstotliwości brzmi bardzo przyzwoicie i powinno zaspokoić każdego, kto nie wymaga dźwięku jaki może dać skrzynia basowa zajmująca ćwierć bagażnika.

Sorki, że odgrzewam stary kotlet, ale mam do Ciebie pytanko. Czy dalej używasz tego zestawu i jak wzmacniacz się spisuje?
Bardzo mi się ten pomysł spodobał, już miałem kupować suba Pioneera pod siedzenie, ale na szczęście trafiłem na ten wątek i Twój post w tym temacie. Jako, że nie lubię za bardzo kupować używek (zwłaszcza głośników), to myślę o zakupie 2 nowych głośników niskotonowych 13 cm Sony 8 Ω 50 W i połączyć je równolegle do tego wzmacniacza i wpakować je do 2 osobnych skrzynek zamkniętych o pojemności 6 litrów pod obydwa siedzenia. Miejsca na nogi dla pasażerów z tyłu byłyby na całych dywanikach gumowych. Chciałbym tylko poprawić trochę fabrykę pod względem basów (trochę mi go brakuje), ale przy okazji odciążyć też głośniki w drzwiach.
Ostatnio zmieniony przez michal22 2022-05-28, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-29, 14:07   

Mój zestaw cały czas działa bez zarzutu. Wzmacniacz spisuje się bardzo dobrze.
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-05-30, 15:27   

No to super, dzięki za info. Odnośnie głośnika to jeszcze będę szukał, może uda się oprócz tych Sony 8 Ω, które namierzyłem znaleźć jakiś fajny głośnik 13 cm 4 Ω znaleźć, aby z tym wzmacniaczem to fajnie zagrało w jednej skrzynce pod siedzenie. Jeżeli nic ciekawego nie namierzę to w ostateczności być może nawet skuszę się na tą używkę z Bose w koło zapasowe.
Ostatnio zmieniony przez michal22 2022-05-30, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-30, 22:10   

Pamiętaj, że te Bose występują w kilku wersjach- takie jak moja z jednym głośnikiem, z dwoma głośnikami a także aktywne, również w kilku wersjach i z różnymi wzmacniaczami. Trzeba pogrzebać.
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-05-31, 18:04   

Będę miał to na uwadze, to jest bardzo cenna informacja. Na razie nie ma wielkiego pośpiechu, więc będę się starał cierpliwie i uważnie podchodzić do tego tematu. Na razie mam jeszcze mały mętlik w głowie, na które rozwiązanie mam się zdecydować, a pośpiech jest jednak złym doradcą.
W poprzednim samochodzie (w kombiaku) swego czasu miałem subwoofer pasywny w skrzyni zamkniętej z głośnikiem Rockford Fosgate P1S4-10 napędzany wzmacniaczem u-Dimension EL-D61, bardzo fajnie według mnie to grało, basu tam nie brakowało. Wtedy też dosyś długo poszukiwałem optymalnego rozwiązania dla siebie. W tym samochodzie teraz w rachubę wchodzi jedynie coś pod siedzenie lub w koło zapasowe z racji mniejszego bagażnika.
Ostatnio zmieniony przez michal22 2022-05-31, 18:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-01, 07:43   

michal22 napisał/a:
W tym samochodzie teraz w rachubę wchodzi jedynie coś pod siedzenie lub w koło zapasowe z racji mniejszego bagażnika.
To może przypomnę dlaczego ja zdecydowałem się na wkładkę w koło zapasowe. W dwóch poprzednich, znacznie mniejszych samochodach, miałem handlowe subwoofery aktywne dedykowane pod siedzenie i sprawdzały się doskonale, toteż po zakupie Sandero naturalnie w pierwszej chwili chciałem przełożyć do Dacii subwoofer wcześniej używany w Matizie. Niestety- ku mojemu zdziwieniu okazało się, że o ile Matiz miał pod siedzeniem kierowcy mnóstwo miejsca, tak w Sandero ten sam subwoofer umieszczony pod siedzeniem wyraźnie przeszkadzałby pasażerowi siedzącemu z tyłu. Kształt podłogi (położenie poprzecznej wręgi podłogi) rzutuje na to, że subwoofer w Dacii był wysunięty bardziej do tyłu i pasażer ciągle kopałby w niego. A zaznaczam, że nie był to jakiś ogromny model, lecz Boschmann B-55P. Dodatkowo ja przy 172cm wzrostu mam fotel ustawiony bardzo do przodu, więc to jeszcze potęguje ten efekt. Ilość miejsca na wysokość przy całkowicie obniżonym fotelu również jest mniejsza w Sandero. Stąd decyzja o zaanektowaniu bagażnika, ale bez zabierania w nim miejsca na bagaż.
No i przy okazji uwaga- nie spodziewaj się, że z suba w kole czy pod siedzeniem uzyskasz taki bas, jak z zestawu skrzyniowego, jaki wymieniłeś wyżej. Z pojemnością skrzyni ciężko wygrać, ale można walczyć- te suby do koła zapasowego grają właśnie nie tyle głośnikiem, co wykombinowanym układem kanałów obudowy. Głośniki mają zawsze malutkie ze względu na konieczność zachowania centralnego, przelotowego otworu do mocowania koła zapasowego. W subach pod siedzenie można już znaleźć bardziej sensowny "kawałek głośnika".
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2022-06-01, 07:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-06-02, 09:06   

Zdaję sobie sprawę, że przy tych rozwiązaniach, o których piszemy nie uzyskam takiego efektu, jak w poprzednim samochodzie, ale to zawsze jakaś poprawa względem fabrycznego audio, myślę, że w miarę fajny miękki basik będzie można uzyskać. Pasażerów w tym samochodzie z tyłu na pokładzie mam bardzo rzadko, za mną to praktycznie się nie jeszcze nie zdarzyło, więc sklepowy sub pod siedzenie u mnie raczej nie stanowiłby problemu, jedynie to dywanik gumowy trzeba byłoby w jakiś sposób zaadaptować do mniejszych rozmiarów, a miejsca na nogi pasażera zostałoby jeszcze około 35 cm. Jeżeli sam bym robił jakieś skrzynki (z głośnikami 13 cm) pod obydwa siedzenia to w tym przypadku bym się zmieścił z nimi bezproblemowo, ale tutaj jeszcze musiałbym wykombinować gdzie umiejscowić ten wzmacniacz, aby miał odpowiednie warunki pracy. No i pozostał jeszcze ten Bose ro rozważenia, jest nad czym dumać.
Ostatnio zmieniony przez michal22 2022-06-02, 09:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-12-19, 20:02   

Ponad 3 miesiące temu zamontowałem w samochodzie dwa subwoofery pod siedzenia, na takie rozwiązanie ostatecznie się zdecydowałem.
Subwoofery te są w skrzynkach o konstrukcji z membraną bierną o pojemności ok. 6 litrów każda, głośniki niskotonowe jak i bierne są o średnicy 13 cm. Jest to kompromis między skrzynką o budowie zamkniętej a skrzynką z bass-refleksem przy tak małej pojemności obudowy. Skrzynki zostały wykonane z płyt MDF o grubości 6 mm, które na znanym portalu aukcyjnym zostały zakupione, a sprzedawca oferował w cenie zakupu ich przycięcia na wymiary, które sobie zażyczy kupujący, ja musiałem wyciąć w tym momencie tylko otwory na głośniki.
Głośniki niskotonowe które zastosowałem to Sony o mocy znamionowej 50 W i impedancji 8 Ω, o których wspominałem już w moim wcześniejszym poście z przed kilku miesięcy, za nimi przemawiało to, że były one fabrycznie nowe.
Wzmacniacz mocy z aktywnym filtrem dolnoprzepustowym na układzie TPA3116 i konwerter sygnału audio High To Low zastosowałem takie same jak kolega Dymek.
Skrzynki podłączyłem do wzmacniacza równolegle. Sygnał do wzmacniacza poprzez konwerter wziąłem poprzez szybkozłączki z przewodów tylnych głośników przy samym radiu.
Zasilanie wzmacniacza pociągnąłem również poprzez szybkozłączki z przewodu zasilającego tylne gniazdo zapalniczki.
Basy miałem wcześniej ustawione na +4 lub +5, Fader na +1 w stronę głośników przednich. Po montażu subwooferów Basy ustawiłem na 0 aby odciążyć głośniki w drzwiach, Fader pozostał bez zmian.
Pierwsze wrażenie było takie sobie, lekka poprawa była, ale szału nie było.
Zdecydowałem się na odwrócenie faz obydwóch głośników na wyjściu wzmacniacza no i pojawił się wielgachny banan na mojej twarzy. Bas stał się mocniejszy i dużo przyjemniejszy w odsłuchu niż przed montażem, a na tym mi najbardziej zależało. Jeszcze przez 2 - 3 tygodnie próbowałem się pobawić jeszcze ustawieniami, ale po lekkiej korekcie na samym wzmacniaczu już tak pozostało. Głośność na wzmacniaczu ustawiłem na ok. 50 %, odcięcie na ok. 80 Hz.
Czy warto było się bawić w taką samoróbkę?
W mojej subiektywnej ocenie odpowiedź brzmi - Tak.
Zmieściłem się ze wszystkim w kwocie 300 zł, z efektów pracy jestem zadowolony (żona również podziela moje zdanie, że jest duża poprawa w odsłuchu), natomiast gotowiec kosztuje ok. 640 zł, więc też przy okazji i trochę kasy pozostało w kieszeni.
P.S. Pozwoliłem sobie też na mały Off-topic, jako ostatnią wrzuciłem na szybko zrobioną fotkę mojej Daćki, mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi tego za złe.

Subwoofery pod siedzenie.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 130 KB

Wzmacniacz TPA3116.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 139,72 KB

Konwerter High To Low.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 131,94 KB

IMG_20220912_102325.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 124 KB

Ostatnio zmieniony przez michal22 2022-12-19, 20:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-12-19, 21:12   

Czyli Twoje woofery mają teraz fazę odwrotną do pozostałych głośników?
 
michal22 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCe B4DB411
Rocznik: 2019
Wersja: Open
Dołączył: 20 Paź 2021
Posty: 104
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2022-12-19, 22:03   

Zgadza się.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne