Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Hak do Dustera
Autor Wiadomość
Dusterjack 



Marka: Dacia/Jeep
Model: Duster/Grand Cherokee
Silnik: 1,5 dCi 110 4x4/ 3.0 CRD 4x4
Rocznik: 2011 / 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 319
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2010-11-27, 19:22   Hak do Dustera

Mam pytanie do użytkowników Dustera z hakiem. Czy Duster ma do czego zamontować hak, czy jest specjalna belka?
 
leo 


Marka: MZ, DU, Dacia
Model: ETZ, Tico, Duster
Silnik: 0.125, 0.8, 1.6
Rocznik: 1990, 1998, 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 529
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2010-11-28, 21:59   

Mam hak montowany w ASO, oryginalne akcesorium Renault (jest jeszcze naklejka).
Patrząc od spodu widziałem, że hak (odkręcany) przytwierdzony jest do beleczki, która przechodzi na swoich końcach w dwa solidne płaskowniki. A te przykręcone są do podłużnic podwozia. Widać, że są to elementy dodane wraz z samym hakiem.
Pomogłem?
_________________
Pozdrawiam.
 
ppart 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi / 1.6 Sci by Orange
Rocznik: 2010/2019
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-11-28, 22:09   

leo, Ile kosztowało zamontowanie haka, jeśli można spytać ?
 
Dusterjack 



Marka: Dacia/Jeep
Model: Duster/Grand Cherokee
Silnik: 1,5 dCi 110 4x4/ 3.0 CRD 4x4
Rocznik: 2011 / 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 319
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2010-11-28, 22:30   

no właśnie, ile to kosztowało?
 
tolkiszon82 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 16V
Rocznik: "--"
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 117
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-29, 07:12   

hak kosztuje 1k w aso bodajze montaz niewiem bo jeszcze musze najpierw odebrac
_________________
Przepraszam za orografie :)
 
leo 


Marka: MZ, DU, Dacia
Model: ETZ, Tico, Duster
Silnik: 0.125, 0.8, 1.6
Rocznik: 1990, 1998, 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 529
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2010-11-29, 23:56   

Zamawiając auto w lecie usłyszałem cenę 1.000 zł za oryginalny hak (wraz z wiązką elektryczną i montażem). Pomyślałem, że to dość drogo i powiedziałem sprzedawcy, że chyba zrezygnuję na rzecz nieoryginalnego, zakładanego poza ASO. A gość mi na to, że nie poleca - bo rzekomo większość haków jest jakoś inaczej montowana (znaczy mniej solidnie, jakimś innym rozwiązaniem). Nie orientuję się w temacie, więc w końcu odżałowałem tego tysiaka.
A najlepsze jest to, że przy odbiorze powiedziano mi, iż taki hak (jest on odkręcany, w niektórych krajach trzeba go zdemontować, jeśli się nie ciągnie przyczepy) kosztuje już... 1500 zł. Na moje groźne spojrzenie sprzedawca szybko dodał, że oczywiście nie będę niczego dopłacał... :mrgreen: Mimo tego i tak sczesali mnie jeszcze na 35 zł za badanie techniczne samego haka (znaczy papier, na podstawie którego Urząd Komunikacji wpisuje hak do dowodu rejestracyjnego).
_________________
Pozdrawiam.
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2011-03-02, 22:36   Montaż haka w Dusterze

Niedługo odbiorę Dustera 4x4 z ESP i chcę do niego samodzielnie założyć hak automatyczny.
ASO nie ma takiego w ofercie.
Potrzebuję informację czy Duster w tej wersji ma instalację elektryczną typu Can-bus czy z funkcją Check Control ( np sygnalizacja przepalonych żarówek)
czy jeszcze coś innego.
Od tego zależy jaki moduł przyłączeniowy powinienem kupić do przyłączenia do haka.
Może ktoś mógłby mi pomóc w tej sprawie.
I jeszcze pytanie czy Sandero i Duster mają wymiarowo takie same panele z przycjskami sterującymi i radiem?
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-03-02, 22:40   

zyga03 napisał/a:
Potrzebuję informację czy Duster w tej wersji ma instalację elektryczną typu Can-bus czy z funkcją Check Control ( np sygnalizacja przepalonych żarówek)
czy jeszcze coś innego.


Nie ma żadnych z wyżej wymienionych - instalacja prosta jak konstrukcja młotka.
Moduł kupuj taki, jaki miałbyś kupić do auta z 90 lat lub wcześniej, wiesz coś jak Fiat UNO, Polonez - żadnych nowszych konstrukcji przy podłączaniu haka nie zastaniesz.
Czyli będzie to hak raczej bez modułu :)

A tutaj masz instrukcje montażu haka w dusterze :

Hak z wtyczką 7 pinową : http://www.tech-accessoir...ocument_id=3092

Hak z wtyczką 13 pinową : http://www.tech-accessoir...ocument_id=4213


Oraz jeszcze instrukcja montażu fabrycznego zestawu : http://www.tech-accessoir...ocument_id=3183
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-02, 22:57   

zyga03 napisał/a:
czy Sandero i Duster mają wymiarowo takie same panele z przycjskami sterującymi i radiem?

Tak.
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2011-03-03, 08:15   

no to świetna wiadomość o prostej instalacji bo miałem podczas wakacji przygodę z samochodem o cyfrowych magistralach i po przyczepieniu przyczepy ESP otrzymywało o tym informację i zmieniały się programy dla funkcji trakcji. Wszystko było dobrze do czasu gdy zaczęło lać , było wilgotno i zimno. LR utknął w błocie na trzy dni aż wszystko wyschło.
W Dusterze zastosuję najprostszy moduł aby odseparować instalację przyczepy od samochodowej. Nie będą się mogli w ASO przyczepić do spraw gwarancyjnych. Napisałem do centrali w tej sprawie i odpisali , że dobrze zrobiona instalacja nawet samodzielnie jest ok, zgodnie z prawodawstwem unijnym.
 
Nikita_Bennet 


Marka: Dacia
Model: LOGAN pick-up+Duster 2
Silnik: oba 1.5 dCi
Rocznik: 2011 i 2018
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 713
Skąd: warmia i mazury
Wysłany: 2011-03-03, 08:18   

napisz jeszcze jaki hak będziesz kupował bo jak ja widzę ceny półautomatycznych to się za głowę biorę.
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-03-03, 08:48   

zyga03 napisał/a:
W Dusterze zastosuję najprostszy moduł aby odseparować instalację przyczepy od samochodowej. Nie będą się mogli w ASO przyczepić do spraw gwarancyjnych. Napisałem do centrali w tej sprawie i odpisali , że dobrze zrobiona instalacja nawet samodzielnie jest ok, zgodnie z prawodawstwem unijnym.


Gdybyś potrzebował jakiegoś schematu czy informacji o kolorze jakiegoś przewodu to pytaj - wszystko już na forum znamy i wiemy :)
_________________

 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2011-03-03, 08:54   

ja kupuję ocynkowany dedykowany hak słowackiej firmy Galia. To są doskonałe haki, sprawdziłem je w 3 samochodach. Cena u nas w sklepach online to ok 560 zł automat
np tutaj http://www.steelcar.com.pl/aktualnosci.html

jackthenight napisał/a:
Gdybyś potrzebował jakiegoś schematu czy informacji o kolorze jakiegoś przewodu to pytaj - wszystko już na forum znamy i wiemy :)


Z góry dzięki. Po to właśnie jest Klub
Ostatnio zmieniony przez jackthenight 2011-03-03, 08:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
Darek-Duster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
  Wysłany: 2012-02-06, 20:07   automatyczny hak holowniczy

Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!
W salonie powiedzieli że nie ma dedykowanego haka który można by było łatwo zdejmować. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem, jest firma która oferuje takie haki: www.steelcar.com.pl
Zakupiony u nich hak otrzymałem kurierem i zaraz zabrałem się za montaż.
Wszystko poszło bez problemu, w podłużnicach są gotowe otwory i wszystko idealnie pasowało, a co ważnie nie trzeba nic wycinać w zderzaku :lol: Co więcej, hak nie jest malowany a ocynkowany, sprzedawca daje 3 lata gwarancji że nie będzie rdzewiał - pożyjemy zobaczymy...
Na stacji diagnostycznej powiedzieli że pierwszy raz widzą całą konstrukcję w ocynku, i stwierdzili że po co cynkować całą belkę skoro i tak jej nie widać... :oops: Zaświadczenie dali bez problemu, hak ma nawet homologację EU!

1983.jpg
kula zdjęta, odpoczywa w bagażniku w specjalnej torbie
Plik ściągnięto 1829 raz(y) 18,12 KB

1977.jpg
Kula gotowa do zaprzęgu
Plik ściągnięto 1970 raz(y) 33,54 KB

 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-02-06, 20:25   

Witaj w Klubie... :-)
pytałeś jak to się ma do zachowania gwarancji?
 
Darek-Duster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-02-06, 21:27   Witam!

Tak, pytałem. Powiedzieli że jeśli wszystko będzie zrobione prawidłowo to nie ma problemu. Hak ma homologację, pasuje na fabryczne otwory więc nie trzeba nic wiercić, spawać itp. Nie ingeruje w konstrukcję auta, a zgodnie z przepisami nikt nie ma obowiązku serwisować auta w autoryzowanym serwisie. Generalnie nią są szczęśliwi że nie zarobili na montażu...
Gorzej z elektryką, można zamówić tzw. dedykowaną, niestety jest droga: 320 zł :-( , ale nawet w serwisie powiedzieli że podłączają zwykłe wiązki "na krótko" i wszystko działa. U mnie wiązka z gniazdem kosztowała 20 zł...
 
mim 



Marka: Citroen
Model: C5 Exclusive
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2009
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 48
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2012-02-06, 21:37   

Darek-Duster napisał/a:
Powiedzieli że jeśli wszystko będzie zrobione prawidłowo to nie ma problemu.

A zaświadczenia na montaż nie chcieli ?
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-02-06, 21:38   

Darek-Duster napisał/a:
Gorzej z elektryką, można zamówić tzw. dedykowaną,

głównie to mnie interesowało, jak potraktują ingerencję w układ elektryczny... jeżeli sami robią "na skróty" to czepić się nie mogą ale jeżeli to jest robione poza nimi to ... no właśnie pytałem bo byłem ciekaw jaka padnie odpowiedź...
 
Darek-Duster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-02-06, 21:42   

Pewnie jest jak w większości spraw w serwisach, tj dopóki nic się nie dzieje to jest dobrze, a jak coś nawali to wtedy szukają powodów żeby na coś "zwalić"
Na szczęście powiedzieli że Dacia ma jeszcze na tyle prostą instalację że nie ma co się popsuć.
I to mi się w niej najbardziej podoba, kiedyś miałem Golfa II tam też nie miało się co psuć :-D
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2012-02-06, 22:30   Re: automatyczny hak holowniczy

Darek-Duster napisał/a:
Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!
W salonie powiedzieli że nie ma dedykowanego haka który można by było łatwo zdejmować. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem, jest firma która oferuje takie haki: www.steelcar.com.pl
Zakupiony u nich hak otrzymałem kurierem i zaraz zabrałem się za montaż.
Wszystko poszło bez problemu, w podłużnicach są gotowe otwory i wszystko idealnie pasowało, a co ważnie nie trzeba nic wycinać w zderzaku :lol: Co więcej, hak nie jest malowany a ocynkowany, sprzedawca daje 3 lata gwarancji że nie będzie rdzewiał - pożyjemy zobaczymy...
Na stacji diagnostycznej powiedzieli że pierwszy raz widzą całą konstrukcję w ocynku, i stwierdzili że po co cynkować całą belkę skoro i tak jej nie widać... :oops: Zaświadczenie dali bez problemu, hak ma nawet homologację EU!


sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą. wadą tego rozwiązania jest to ,że nie ma zabezpieczenia na kluczyk i w 2 sekundy można go po prostu ukraść. Wystarczy podnieść zabezpieczenie i wyjęte. Mój kumpel w ten sposób stracił kulę. Zostawił na moment ubłocony hak bez opieki. Więc bądź czujny.
 
_Marcin_ 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 31 Gru 2011
Posty: 154
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2012-02-07, 09:03   Re: automatyczny hak holowniczy

Darek-Duster napisał/a:
Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!

Ile taki hak kosztuje? Instalację będziesz robił sam czy oddajesz gdzieś?
_________________
"Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze." A. Einstein

 
Darek-Duster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-02-07, 09:54   

zyga03 napisał/a:
sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą...


Witam,

zgadza się, to jest hak półautomatyczny, automatyczny rozkłada się i składa elektrycznie po naciśnięciu przycisku w bagażniku, ale takie haki produkowane są tylko do naprawdę drogich aut. Sporo czytałem zanim zamówiłem ten hak, niestety w naszym pięknym kraju tak już jest że co nie przykute łańcuchem szybko może zmienić właściciela :-? . Niestety, podobno, haki z kulą zamykaną na kluczyk nie tolerują dobrze błota i piachu, ponoć można mieć później kłopot ze zdjęciem takiej kuli.
Ostatnio zmieniony przez laisar 2012-02-07, 10:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-02-07, 10:29   

_Marcin_ napisał/a:
Ile taki hak kosztuje?

wejdz, na:
www.steelcar.com.pl
masz tam info o hakach i wiązkach elektrycznych (różnych)... :-)
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2012-02-07, 10:33   

[quote="Darek-Duster"]
zyga03 napisał/a:
sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą...
Cytat:


Witam,

zgadza się, to jest hak półautomatyczny, automatyczny rozkłada się i składa elektrycznie po naciśnięciu przycisku w bagażniku, ale takie haki produkowane są tylko do naprawdę drogich aut. Sporo czytałem zanim zamówiłem ten hak, niestety w naszym pięknym kraju tak już jest że co nie przykute łańcuchem szybko może zmienić właściciela :-? . Niestety, podobno, haki z kulą zamykaną na kluczyk nie tolerują dobrze błota i piachu, ponoć można mieć później kłopot ze zdjęciem takiej kuli.


Hak automatyczny nie musi być składany elektrycznie itd prawdziwy automat charakteryzuje się tym ,że można kulę wyjąć w taki sposób aby nie widać było żadnego mocowania i nic nie wystaje poniżej zderzaka. Najczęściej jest to robione w ten sposób ,że wyjmowanie jest pionowe ( w dół). Do Dustera oczywiście można kupić taki automat cena ok 1100 zł ( 1 rok temu). Z hakiem automatycznym wiąże się sprawa zakładania np bagażnika rowerowego o dużym udzwigu. Nie wszystkie konstrukcje automatów tolerują takie zabawy bo na zabezpieczeniu kluczykowym zawieszony jest duży ciężar.
Automat jest dobry dla samochodów , które jeżdżą w terenie ponieważ nie ma elementów zmniejszających kąty wjazdu i zjazdu samochodu.
Gratuluję wyboru Galii, to bardzo dobra firma i hak jest świetnie zabezpieczony antykorozyjne , cynkowanie ogniowe.
 
Darek-Duster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 6
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-02-07, 12:31   

Niestety nie zgadzam się z Twoją teorią na temat haka automatycznego. Niezależnie od tego czy kula wsuwana jest pionowo czy poziomo, oraz czy jest zabezpieczana kluczykiem czy nie i tak w obu przypadkach trzeba się schylić i użyć rąk do zdjęcia czy też założenia kuli, co często wiąże się z pobrudzeniem się. W automacie wszystko dzieje się automatycznie, dlatego nazywa się właśnie hakiem automatycznym i przy nim ręce się nie brudzą :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne