Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy dacia to auto dla biedaków?
Autor Wiadomość
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-11-30, 20:28   

Mnie było stać na nowego Golfa, ale wtedy nie mógłbym zmienić mieszkania na domek. Czyli jestem biedny, bo nie mam i Golfa i domu? :-P
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
Seal 


Marka: Dacia
Model: Duster 4X2
Silnik: 1,5 dCI 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 846
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-30, 20:57   

Wydając na auto ponad 65 tyś ktoś mi mówi, że jestem biedny bo kupiłem za to Dacię nie złe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Seal 2011-11-30, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
bogdan_16 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5 dci
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 05 Gru 2010
Posty: 41
Skąd: Jaslo
Wysłany: 2011-11-30, 21:20   

Sami forumowicze zalozyli ten temat. Uwazam ze lepiej kupic nowy samochod z salonu i byc biednym jak kupic szrota i myslec ze sie jest bogaczem. Raczej znajac realia naszego kraju kupic nawet starego szrota tez jest ciezko.
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-30, 21:27   

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia na temat filozofii życiowych, uwag na temat zasobności meterialnej i niematerialnej Kolegów, ocen kto się czuje bogato a kto nie.

To wszystko nie zmnienia faktu, że Renault wpadł na pomysł produkcji taniego auta na rynki, które uznał za biedne tj. Rosja, Indie, Afryka Północna. Oczywiście kategoria biedy jest względna, bo czym innym bieda w RFN, a czym innym w Indiach. I pewnie biedak z RFN może uchodzić za Krezusa w Indiach. Być może powinienem używać cudzysłowu pisząc o biedakach. Jednak z oficjalnych materiałów Renault wyniaka, że podstawowym atutem auta była niska cena. Produktów tanich nie adresuje się do "bogaczy" tylko do ludzi o niskiej sile nabywczej.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-30, 21:32   

benny86 napisał/a:
ajax napisał/a:
IMHO zarówno bieda jak i bogactwo jest stanem ducha, nie zaś portfela/konta/skarpety

owszem, ale zauważ że janostrzyca mówił o kwestii stricte finansowej, bo to ona decyduje w znacznym stopniu jakiej marki/klasy samochód kupimy (oczywiście sposób użytkowania czy też liczebność rodziny i wiele innych czynników też są istotne. Tyle tylko że np. 7 osobowa rodzina pojedzie wygodnie zarówno mcvką za 41-42 tys (taka trochę lepsiejsza, z klimą) jak również wypasionym vanem za 200tys. zł. Jeśli oba samochody odpowiadają naszym wymaganiom w zakresie użyteczności, przestronności itp.. to cena (a raczej jej stosunek do zasobności portfela) będzie z pewnością istotnym punktem przy podejmowaniu decyzji


Zasadniczo o to właśnie mi chodziło, tylko może nie ująłem tego równie zgrabnie.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
Kabe 


Marka: X
Model: X
Silnik: X
Rocznik: 1234
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 126
Skąd: Xixi
Wysłany: 2011-11-30, 21:53   

XX
Ostatnio zmieniony przez Kabe 2011-12-27, 11:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
ajax 



Marka: Daćka i "łopel"
Model: Duster 4X4
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 912
Skąd: z Powołania ;-P
Wysłany: 2011-11-30, 21:54   

I zapanowała miłość wzajemna i zgoda powszechna na całym forum :-D
Winko swoje robi, patrzę i świat jest coraz bardziej różowy :-D
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-11-30, 22:36   

Założeniem było że będzie to auto na rynki o mniejszej sile nabywczej co nie znaczy że dla biedaków ( tych nie stać na samochód) Początkowo Renault nie chciał sprzedawać Dacii w krajach starej unii, ale jak zaczęto indywidualnie sprowadzać to się jednak poddał i po zwiększeniu wyposażenia ( i ceny) zaczął sprowadzać - oficjalnie jako samochód dla rozsądnych, jak przedstawiano tam Dacię. W Niemczech widać ale nie za wiele, ale we Francji odniosła spektakularny sukces - pomimo niewielkiego stażu na rynku widać ich bardzo dużo, więcej jest tylko tradycyjnych marek francuskich - a Dacii jest na pewno więcej niz japończyków, mniej więcej na poziomie Fiata, Forda czy VW, jako ciekawostkę - zauważyłem śladową obecność Skody.
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-11-30, 22:46   

PiotrWie napisał/a:
W Niemczech widać ale nie za wiele,

kumple z erasmusa mówili mi, że niemcy się rzucili masowo na daćki jak była szrotpremia, bo przy cenie sandero w niemczech 40-50% dopłacało państwo :mrgreen:
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 922
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2011-12-01, 00:18   

Myślę, że oprócz kryterium zamożności warto wyróżnić także dodatkowe grupy zainteresowanych:
1) ludzie, którzy nie uważają samochodu za dobro objawione i po prostu nie chcą wydawać dużo pieniędzy na samochód
2) ludzie, którzy mają w zadku motoryzacyjny wyścig zbrojeń, montowanie pneumatycznych popychaczy do dźwigienek kierunkowskazów i antygrawitacyjnych podnośników klapy bagażnika, względnie tacy, których nie interesuje płacenie 5000zł za nawigację w opcji, podczas gdy można ją kupić za 10x mniej w najbliższym markecie.

Nie zmienia to jednak faktu, że Dacia jest dla "biedaków" z punktu widzenia Renault. Każdy producent (jeśli nie musi inaczej) raczej woli przekonać klienta, że gadżety i wyższa cena są mu potrzebne, niż utrzymywać status quo ante i sprzedawać tanio starą technologię. A że klient może mieć inną motywację to osobna sprawa.

Dla krajów takich jak Polska Dacia to objawienie, bo, powiedzmy sobie szczerze, Polacy jako całość to gołodupcy i samochodowy splendor w naszym kraju to tylko efekt żenujących przekonań, że samochód decyduje o pozycji społecznej. I nie zmieni tego kredytowanie budowy autostrad i szybkiej kolei, przy polskich zarobkach szczytem marzeń polskiego kierowcy powinna być Skoda...
 
Kabe 


Marka: X
Model: X
Silnik: X
Rocznik: 1234
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 126
Skąd: Xixi
Wysłany: 2011-12-01, 00:35   

XX
Ostatnio zmieniony przez Kabe 2011-12-27, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kabe 


Marka: X
Model: X
Silnik: X
Rocznik: 1234
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 126
Skąd: Xixi
Wysłany: 2011-12-01, 00:44   

XX
Ostatnio zmieniony przez Kabe 2011-12-27, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 922
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2011-12-01, 01:18   

Nie no jasne, ja ciągle marzę o czerwonym spojlerze z silnikiem V12... chciałem przedstawić swoją opinię, która można streścić: "przeciętny Polak i jego fajna na bryka, którą spłaci przed pierwszymi purchlami / uzbiera na nią pełną kwotę ;P"...

Niestety na aspiracje trzeba sobie zapracować, a nie tylko się na nie zapożyczyć :shock:
 
bodzio 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 176
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-12-01, 06:44   

a mnie po prostu nie stać na używanego grata którego utrzymanie jest o wiele droższe od nowego!!! i nie jestem biedny... a jak w Niemczech dopłacają władze do samochodów to niech mają kryzys!!!!
_________________
Poison Zyankalli + Shimano XT
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-12-01, 08:53   

bodzio napisał/a:
a mnie po prostu nie stać na używanego grata którego utrzymanie jest o wiele droższe od nowego!!! i nie jestem biedny... a jak w Niemczech dopłacają władze do samochodów to niech mają kryzys!!!!

Całkowicie nie masz racji - po prostu stać Cię na Dacię - oczywiście że nowe Sandero to większe koszty niż Golf czy A4 za 10000- naprawy w ciągu roku wyniosą tyle co wyższe ubezpieczenie i serwis gwarancyjny.
A Niemcy już dawno nie dopłacają do nowych samochodów a Dacie nadal sprzedają się nieźle - po prostu przekonali się do nich, w rankingu zadowolenia z marki zajęła na niemieckim rynku 3 miejsce, za Subaru i( chyba, bo drugiego miejsca nie jestem pewien) Porsche :mrgreen:
 
Ammianus 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 323
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-01, 09:48   

ekhm - Dacia to nie samochód dla "biedoty" - takim nie jest nawet Tata Nano w Indiach. Dacii przyświeca idea Volkswagena z lat '30 XX wieku - samochod dostępny dla przeciętnego konsumenta.
Samochodami dla mniej zasobnych klientów są używki za 2-5k zł.
_________________
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-12-01, 11:24   

Jako podsumowanie dyskusji - chciałbym żeby w Polsce Dacia była samochodem dla biednych - bo wtedy średnich stać by było na Mercedesy S czy BMW serii 7 a wyższa półkę ( czyli 15 -20 % najbogatszych, nie ten 1% przeciw którym protestują "oburzeni") kupowałaby Rolls-Royce czy McLareny F1 - ale tak to co najwyżej w Szwajcarii lub Luxemburgu.
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-01, 11:28   

Dacie są pozycjonowane odpowiednio. Dla niezbyt zamożnych klientów z krajów rozwijających się, którzy potrzebują solidnego auta bez bajerów za niewielkie pieniądze. Nie mają konkurować bezpośrednio z "wiodącymi markami" bo np. nie każdego Rumuna stać na VW Golfa. A Sandero kupi.

Wszystko to jest zagrywką marketingową i odpowiednim doborem docelowego klienta. I tyle. Inni ludzie będą zainteresowani Mercedesem ,inni Oplem a jeszcze inni Dacią. Nie ma co tu spekulować czy Dacie są dla biedaków czy nie. W końcu każdy z kasą może sobie kupić samochód (i nie trzeba talonów czy pozwoleń ! ;-) ). Owszem, kosztują mniej niż teoretyczna konkurencja i dlatego cieszą się taką popularnością nie tylko w mniej rozwiniętych krajach.
 
fi 


Marka: Hyundai
Model: i10
Silnik: 1.1 SOHC
Rocznik: 2011
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 285
Skąd: Wybrzeze
Wysłany: 2011-12-01, 12:29   

48piotr napisał/a:
Dustera kupiłem bo
(...)
tak samo dobry jak inne


Odwazna teza, aczkolwiek nie nieprawdziwa - wszystko zalezy, jak definiujesz okreslenie "dobry". W mojej definicji duster jest gorszy od innych :-)
 
fi 


Marka: Hyundai
Model: i10
Silnik: 1.1 SOHC
Rocznik: 2011
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 285
Skąd: Wybrzeze
Wysłany: 2011-12-01, 12:36   

bodzio napisał/a:
a mnie po prostu nie stać na używanego grata którego utrzymanie jest o wiele droższe od nowego!!! i nie jestem biedny... a jak w Niemczech dopłacają władze do samochodów to niech mają kryzys!!!!


Wolne zarty. Mam dobre porownanie - mialem 18-to letniego P106, mam nowe auto teraz i wypada to tak:
Koszt utrzymania (licze w tym serwis, nie paliwo) sa IDENTYCZNE dla obu aut (a serwisowalem je w NL, gdzie ceny uslug sa "jakby" wyzsze). Stare auto zawiodlo mnie przez dwa lata raz i wracalem pociagiem. Nowe nie zawiodlo ani razu (nawet po spotkaniu z sarna wrocilo do domu i jezdzilo bez problemu jeszcze przez dwa dni, zanim mialem czas odstawic je do serwisu), ale internet jest pelen opowiesci takich, ktorzy tego szczescia z nowymi autami nie mieli.
Ostatnio zmieniony przez fi 2011-12-01, 14:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kabe 


Marka: X
Model: X
Silnik: X
Rocznik: 1234
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 126
Skąd: Xixi
Wysłany: 2011-12-01, 12:53   

XX
Ostatnio zmieniony przez Kabe 2011-12-27, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2011-12-01, 13:50   

wojtek_pl napisał/a:
Dacie są pozycjonowane odpowiednio. Dla niezbyt zamożnych klientów z krajów rozwijających się, którzy potrzebują solidnego auta bez bajerów za niewielkie pieniądze. Nie mają konkurować bezpośrednio z "wiodącymi markami" bo np. nie każdego Rumuna stać na VW Golfa. A Sandero kupi.



Napisałeś sporo nieprawdy w określeniu zakupów przez Rumunów.
O dziwo w Rumunii nie będziesz widział dużo nowych modeli Dacii czyli Sandero, Dustera .
Widać przeważnie stare 1300 i Logany bo to najlepszy cenowo model i tylko taki najbardziej opłaca się kupić jako nowy.
Pozostałe samochody to zwłaszcza europejskie marki używane i przywozone przez pracujących w UE. Takich używek jeździ w Rumunii mnóstwo. Tam jest bardzo mało komisów i giełd , samochody przyjeżdżają w imporcie indywidualnym.
Dla Rumunów tak samo jak dla Polaków taka używka to namiastka swojej wartości. Niekoniecznie kupujący kierują się zawsze prostymi ekonomicznymi założeniami. Dobrze wyposażony zachodni samochód sprawi początkowo duzo więcej satysfakcji niż nowa Daćka. A że potem ze starociem dzieją się niespodziewane wpadki to juz historia z innej bajki. Najważniejszy jest początek i pierwszy blichtr.
A Daćka jak tu niektórzy napisali to jest i tania i droga.
Weżmy np Dustera. Najlepiej wyposażony to ok 73 tys. To już nie jest tanio.
Najprostszy D to 40 tys. Tanio , b tanio. Ale czy to są takie same samochody , nie.
Najbardziej opłaca się kupić ten najprostszy model ale coś za coś. Strata na nim np po 1 roku jest proporcjonalnie najmniejsza ale serwis cenowo nie, użytkowanie najdroższe i przyjemności najmniejsze.
Tak jak pieczywo jest tańsze i troszkę mniej smaczne tak i Daćki są za mniejsze pieniądze ale komfortem przeżyć właścicieli nie powalają.
Nie ma się co oszukiwać ale prawie wszyscy z tego forum ( nie wykluczając mnie) mając wystarczającą liczbę zbędnych złotówek kupiliby coś lepszego.
Jest wystarczająca liczba modeli innych firm aby nabyć model zastępujący np rodzinne MCV ale przyjemniejszy w eksploatacji i komforcie.
i
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2011-12-01, 14:08   

fi,
Cytat:
W mojej definicji duster jest gorszy od innych

można również postawić przeciwstawna tezę : w mojej definicji duster jest lepszy od innych :lol: nie chcę w ten sposób gloryfikować Dustera bo kupując go miałem świadomość "wartości znaczka firmowego - czyt. brak prestiżu :mrgreen: ) oraz wyposażenia go w słynne twarde plastiki :lol: a mimo to go kupiłem wyłącznie dlatego, że mi się podobał (i nadal podoba) i dlatego, że chciałem go mieć, decydując się na zakup Dustera sprzedałem będącego jeszcze na gwarancji Renaulta Kangoo którego byłem pierwszym właścicielem, samochód z przebiegiem ok. 20 tys. km, w perfekcyjnym stanie - silnik 1,5 dCi czyli samochód ekonomiczny, pojemny, b. wygodny i "bardziej prestiżowy :-P " i chociaż sprzedałem go w okresie gdy samochód najwięcej traci na wartości to tak postąpiłem bo chciałem kupić Dustera... :-)
 
fi 


Marka: Hyundai
Model: i10
Silnik: 1.1 SOHC
Rocznik: 2011
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 285
Skąd: Wybrzeze
Wysłany: 2011-12-01, 14:16   

No i dobrze - jak pisalem - wszystko jest kwestia definicji tej "lepszosci". Chodzilo mi tylko o ten brak w pierwotnym mailu slowek "dla mnie".
 
Kabe 


Marka: X
Model: X
Silnik: X
Rocznik: 1234
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 126
Skąd: Xixi
Wysłany: 2011-12-01, 14:16   

XX
Ostatnio zmieniony przez Kabe 2011-12-27, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne