Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak się zachować w korku gdy ratownik jedzie!
Autor Wiadomość
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-01-02, 22:11   Jak się zachować w korku gdy ratownik jedzie!

http://motoryzacja.interi...howac-w,1741566
Ciekawa zasada, co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony przez monopios 2012-02-09, 23:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-01-02, 22:19   

ciekawe rozwiązanie, ale myślę że sprytne Polaczki będę to wykorzystywać :-( ;-)
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
  Wysłany: 2012-01-03, 08:21   Re: Zobacz na filmie jak się zachować w korku!

dobrze że u nas prawie nie ma autostrad i problem nie istnieje
zresztą zaraz by jakiś polski driver zapierniczał tym pasem :lol:
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2012-01-03, 10:20   

W cywilizowanych krajach ta zasada obowiązuję od dawna i nie wymagała regulacji prawnych. Choć fakt - nie wszyscy się do niej stosowali i nagle wielkie kombinowanie co zrobić, kiedy w lusterku pojawia się karetka/straż/policja. Może 700 EUR przemówi do rozsądku tym nierozgarniętym... Wszędzie to powinno być wprowadzone, podobnie jak w ogóle nauka tego, co robić, kiedy gdziekolwiek zobaczy się uprzywilejowany pojazd.
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2012-01-03, 10:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2012-01-03, 10:27   

KaS602 napisał/a:
W cywilizowanych krajach ta zasada obowiązuję od dawna i nie wymagała regulacji prawnych. Choć fakt - nie wszyscy się do niej stosowali i nagle wielkie kombinowanie co zrobić, kiedy w lusterku pojawia się karetka/straż/policja. Może 700 EUR przemówi do rozsądku tym nierozgarniętym... Wszędzie to powinno być wprowadzone, podobnie jak w ogóle nauka tego, co robić, kiedy gdziekolwiek zobaczy się uprzywilejowany pojazd.


chyba nie zrozumiałeś tego nowego prawa a nie zasady.
Masz zrobić wolny przejazd mimo, że nie widzisz uprzywilejowanego samochodu tak na wszelki wypadek.
Nigdzie w cywilizowanym świecie jak piszesz tego prawa i zwyczaju nie było.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2012-01-03, 10:35   

Na tych zdjęciach to jest jakiś piknik, a nie korek.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2012-01-03, 12:22   

zyga03, może przeczytaj jeszcze raz to, co ja napisałem... :)
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2012-01-03, 12:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
zyga03 


Marka: Dacia 2x
Model: DUSTER 1.3 Tce 4x4 150 kM
Silnik: Stepway 1,5 DCi
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Warszawa,Łomianki
Wysłany: 2012-01-03, 12:28   

KaS602 napisał/a:
zyga03, może przeczytaj jeszcze raz to, co ja napisałem... :)


sorry, przeczytałem i dalej nic

może wykaż różnice
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-03, 13:36   Re: Zobacz na filmie jak się zachować w korku!

zyga03 napisał/a:
dobrze że u nas prawie nie ma autostrad i problem nie istnieje
zresztą zaraz by jakiś polski driver zapierniczał tym pasem :lol:

To zapłaci i mu się odechce zap...ać
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2012-01-03, 15:10   

zyga03 napisał/a:
może wykaż różnice

Jakie różnice? Toż ja napisałem, że zasada, by zostawić wolny przejazd dla pojazdów uprzywilejowanych jest znana i stosowana w wielu krajach i nie wymagało to regulacji prawnych, jak ma to miejsce od niedawna we Wschodniej Rzeszy.
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-01-03, 22:44   

KaS602 napisał/a:
W cywilizowanych krajach ta zasada obowiązuję od dawna

Niestety, POLSKA to daleki kraj i takie zwyczaje są nam polakom obce :oops: , tu jest dziki zachód, a właściwie wschód :-(
_________________
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-03, 23:33   

monopios napisał/a:
KaS602 napisał/a:
W cywilizowanych krajach ta zasada obowiązuję od dawna

Niestety, POLSKA to daleki kraj i takie zwyczaje są nam polakom obce :oops: , tu jest dziki zachód, a właściwie wschód :-(


Nie przesadzajcie, wchodzicie w obłędny rasizm ...myślicie, że ta "kultura" na drodze sama przyszła na zachód? Otóż została wymuszona sporymi mandatami z biegiem lat, surowe i dotkliwe kary bardzo szybko uczą ludzi, a ludzie są tacy sami na świecie ...
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2012-01-04, 10:32   

Piotr_K, do tego jeszcze należy dodać, że gdzie niegdzie bardzo łatwo stracić (okresowo) Prawo Jazdy lub w przypadku zagranicznych kierowców otrzymać zakaz wjazdu do kraju (np. Szwecja).
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-01-06, 01:21   

Piotr_K napisał/a:
Nie przesadzajcie, wchodzicie w obłędny rasizm ...myślicie, że ta "kultura" na drodze sama przyszła na zachód? Otóż została wymuszona sporymi mandatami z biegiem lat, surowe i dotkliwe kary bardzo szybko uczą ludzi, a ludzie są tacy sami na świecie ...

Nie w naszym kraju, gdzie policjant robi dokładnie to samo co reszta "spryciarzy" na drodze. Daje przykład służbowym jak i prywatnym autem, kolega kolegi po fachu nie ukarze, bo to nie etyczne w sensie zawodowym, bo jak to? Swój swego będzie karał, upominał. Z resztą w innych zawodach "zaufania publicznego" jest dokładnie to samo, ręka rękę myje, taki już jest Polak, który wyniesione ma wartości z poprzedniego systemu tzn. kolega/szwagier/po ciotek jest policjantem/lekarzem/kierownikiem czy kimś innym w zależności od sytuacji, to załatwi daną sprawę za parę złociszy/gorzałkę lub cuś innego. I przez te nasze dziedzictwo narodowe, mamy taki rozpierdzial w naszym pięknym kraju.

Niestety, jak nie zmienią się wartości i cele do których chcemy dążyć, to i nasze wnuki będą skazane na nasze piękne dziedzictwo narodowe kombinowania, omijania, kręcenia, i okradania jednego przez drugiego.
_________________
Ostatnio zmieniony przez monopios 2012-01-06, 01:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-09, 22:20   Poradniczek karetkowy

Nie mam pomysłu, gdzie to dać, a mam potrzebę się podzielić.

http://www.mmgrudziadz.pl...e-kiedys-jechac
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-02-09, 23:57   

bebe napisał/a:
Nie mam pomysłu, gdzie to dać

Może TU
Ostatnio zmieniony przez monopios 2012-02-09, 23:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-02-10, 00:40   

no właśnie liczyłem na szereg instrukcji takich jak w Austrii, a tu... jedno mnie zawsze irytowało - zatrzymywanie się samochodów przed karetką, w momencie gdy nie ma szans na to żeby karetka była w stanie jakoś ich ominąć. Wiele osób (trochę jeżdżę więc widuję) myli obowiązek umożliwienia przejazdu samochodowi uprzywilejowanemu z zatrzymaniem się...

W komentarzu pojawiło się że dwóch się ścigało z karetką, tu mnie zastanawia czy zachowanie "a la Kurski" czy po prostu jechali szybciej niż karetka. Bo zgodnie z kodeksem ruchu drogowego poza terenem zabudowanym wolno wyprzedzić pojazd uprzywilejowany (o ile nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich 2lat w tej kwestii, przyznaje się bez bicia że nie uzupełniłem swojej wiedzy w tym zakresie)...

Do czego zmierzam - zamiast zwalniać karetkę przez to że będzie się musiała przeciskać na ciasnej drodze między samochodami IMHO powinno się na tyle na ile możliwe, jechać przed karetką aż do momentu gdy droga jest o takiej szerokości aby karetka bezpiecznie, płynnie i stosunkowo szybko nas wyprzedzić. Jasne że w większości przypadków jest możliwość zjechania na chodnik, pas zieleni, jednak w Polsce mamy jeszcze SPORO dróg którym brakuje poboczy, ba, nawet jak są to np może odbywać się jakiś remont i jest na tyle wąsko, że zatrzymanie się samochodów pozostawiając miejsce karetce na tyle, że komfortowo przejechałby motocykl a karetka jedzie na lusterka chyba mija się z celem (bo np kolumna samochodów porusza się 70km/h zatrzymuje się, karetka omija ich z prędkościami rzędu 30km/h, albo karetka przejeżdża razem z kolumną, która to w celu ułatwienia przejazdu delikatnie przyspiesza, kończy się "zwężenie", albo samochody PŁYNNIE robią miejsce i karetka przejeżdża bez zwalniania. Pamiętajmy że karetki nie śmigają ekstremalnie szybko po polskich drogach i że na autostradach pewnie znajdziemy nie jedno ciemne BMW które przejedzie szybciej [w tym z doświadczenia wiem że limuzyny rządowe też...], a więc to że szybciej nas karetka ominie i będzie miała więcej wolnego pola przed sobą, nie pozwoli jej na odrobienie straty jak przez 30s jedzie 3x wolniej niż gdyby nikt jej nie "pomagał".

To taka drobna obserwacja, bo niby wydaje się oczywiste ale często spotyka się sytuacje że ktoś się zatrzyma a następnie zastanawia się czy oby na pewno "ułatwia przejazd"
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-10, 01:32   

monopios napisał/a:
bebe napisał/a:
Nie mam pomysłu, gdzie to dać

Może TU

Dzięki wielkie. :) Przeniesłem. :]
 
tweeciak 



Marka: Dacia
Model: Sandero STEPWAY
Silnik: 1.5 DCI
Rocznik: 2010
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 329
Skąd: mazowieckie/łódzkie
Wysłany: 2012-02-10, 08:21   Re: Poradniczek karetkowy

bebe napisał/a:
Nie mam pomysłu, gdzie to dać, a mam potrzebę się podzielić.

http://www.mmgrudziadz.pl...e-kiedys-jechac


Podoba mi sie ...szczegolnie to:
"Wielokrotnie widziałem jak kierowcy na zachodzie widząc karetkę wjeżdżają na środek skrzyżowania, ustawiają się tak, by ci z boku nie mogli przejechać i wtedy karetka może wjechać na skrzyżowanie pełną prędkością, bez rozglądania się czy coś nie wyjeżdża z boku. Bo my jesteśmy pojazdami uprzywilejowanymi, mamy pierwszeństwo, ale nie pierwszeństwo bezwarunkowe. Musi się rozglądać, musimy patrzeć czy inni nas widzą."
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-10, 12:54   Re: Poradniczek karetkowy

tweeciak napisał/a:
Podoba mi sie ...szczegolnie to:
"Wielokrotnie widziałem jak kierowcy na zachodzie widząc karetkę wjeżdżają na środek skrzyżowania, ustawiają się tak, by ci z boku nie mogli przejechać i wtedy karetka może wjechać na skrzyżowanie pełną prędkością, bez rozglądania się czy coś nie wyjeżdża z boku. Bo my jesteśmy pojazdami uprzywilejowanymi, mamy pierwszeństwo, ale nie pierwszeństwo bezwarunkowe. Musi się rozglądać, musimy patrzeć czy inni nas widzą."

Idea fajna, ale chyba nie mam tak wielkich cojones, żeby robić coś takiego w Polsce. Znaczy, w mieście, przy dużym natężeniu ruchu, kiedy siłą rzeczy wszyscy jadą wolniej i mniej więcej chociaż patrzą, co się dookoła dzieje - proszę bardzo. Kiedy jest luźniej i wszyscy zap...dalają jak fafiki, a większość z nich i tak nie myśli i nie wymyśli, co właściwie chcę zrobić - bałbym się.

Do tego jeszcze istnieje spora grupa karetek, których zwyczajnie nie słychać, wtedy jeszcze dodatkowo brak jest tego wsparcia, kiedy wszyscy (teoretycznie) zwalniają i rozglądają się, skąd to karetka nadciąga.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-02-10, 13:14   

przepuszczenie auta na "kogutach" to pestka - prawdziwa zabawa zaczyna się jak już przejedzie i wszyscy na raz chcą się ponownie włączyć do ruchu :-P
 
elektryk1 


Marka: Daewoo \ Dacia
Model: Matiz \ Duster 4x4
Silnik: 0,8 \ 1,6 16V
Rocznik: 2003 \ 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lis 2011
Posty: 59
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-02-10, 16:00   

Witam
Akurat poruszam sie takimi autkami "z kogoutami" i to co ludziska na drodze wyprawiaja to sie w glowie nie miesci a przejechac trzeba.
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-02-11, 19:41   

Według mnie, powinni zamontować na pojazdach ratunkowych video rejestratory i karać osoby, które celowo utrudniają pracę ratownikom. Niektórym się wydaje, że tylko oni się liczą, a reszta to tylko tubylcy utrudniający dotarcie do celu.
_________________
 
okey32 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.5 DCI 90kM
Rocznik: 2012
Wersja: Stepway
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2012
Posty: 210
Skąd: Lublin okolice
Wysłany: 2012-02-14, 11:38   

jesli ktoś nie ma radia na ful jak niektórzy młodociani lub nie jest przedstawicielem handlowym ze słuchawkami od telefonu w uszach lub samym telefonem przy uchu to nie powinien mieć problemu z usłyszeniem karetki i zareagowaniem w odpowiedniej chwili.
Druga sprawa to nasi drogowcy niby dla bezpieczeństwa podzielili jezdnie wysepkami i gdzie kiedys było po dwa pasy w jedna stronę teraz jest jeden i jak w takim przypadku zrobic miejsce karetce. ile razy widziałem ze karetka jeździła pod prąd bo inaczej sie nie dało.Przecież zamiast tych wysepek można było namalować na jezdni białe pasy i wyłaczyć ten obszar z ruchu ale w razie koniecznosci pojazd uprzywilejowany mógł by z takiego obszaru skorzystać a tak d...a zimna
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-02-14, 11:44   

okey32 napisał/a:
Druga sprawa to nasi drogowcy niby dla bezpieczeństwa podzielili jezdnie wysepkami i gdzie kiedys było po dwa pasy w jedna stronę teraz jest jeden i jak w takim przypadku zrobic miejsce karetce. ile razy widziałem ze karetka jeździła pod prąd bo inaczej sie nie dało.Przecież zamiast tych wysepek można było namalować na jezdni białe pasy i wyłaczyć ten obszar z ruchu ale w razie koniecznosci pojazd uprzywilejowany mógł by z takiego obszaru skorzystać a tak d...a zimna

Każdy medal ma dwie strony. Osobiście znam 3 miejsca w których takie wysepki postawiono w okolicach przejść dla pieszych/szkół podstawowych i sprawdzają się - nikt już nie wyprzedza na przejściu, no raz tylko widziałem efekt takiego wyprzedzania - betonowy słupek zatrzymał się przed lewarkiem skrzyni biegów...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne