Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
jak negocjowac gdy jest juz za pozno?
Autor Wiadomość
czarli 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 105 b. 4X2
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 49
Skąd: Kozienice/St.Wola
Wysłany: 2012-01-24, 16:07   jak negocjowac gdy jest juz za pozno?

Mam prosbe - podzielcie sie jakich argumentow uzyc i kiedy, gdy juz sie zlozylo zamowienie, a warunki umowy nie sa satysfakcjonujace...czy moze prosic, jak niemowle o cycka, o dorzucenie czegos pozytecznego? czy tez obiecac ze beda robione w tym salonie wszelakie przeglady i naprawy...itp.? albo moze szantazowac ze sie dany salon bedzie opluwac i robic antyreklame...
zakladam ten temat bo kupuje pierwsze auto w zyciu...uwerzylem sprzedajacemu, ze o gratisach pogadamy przy odbiorze. Czuje sie troche wykorzystany, a najbardziej przeraza mnie swiadomosc, ze ow sprzedawca razem ze wspolpracownikami smieje sie ze mnie, ze zrobil ze mnie najlepszy interes...
powod tego stanu rzeczy jest prosty...gdybym najpierw odwiedzil forum a pozniej kupowal auto zapewne nie czulbym sie latwym kaskiem i szybkim zykiem dla sprzedajcego. wiec jest juz za pozno? Nie jest za pozno!
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-01-24, 16:11   

czarli napisał/a:
albo moze szantazowac ze sie dany salon bedzie opluwac i robic antyreklame...

nigdy bym się nie zniżył do takiego poziomu, aby rozpowiadać rzeczy niezgodne z prawdą... Nie wspominając o tym, że zarówna sam szantaż jak i rozpowszechnienia nieprawdy o danym przedsiębiorcy i jego działalności jest karalne.
 
czarli 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 105 b. 4X2
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 49
Skąd: Kozienice/St.Wola
Wysłany: 2012-01-24, 16:18   

nie mowie ze tak zrobie, tylko pytam o to jak najskuteczniej przekonac sprzedajacego do pojscia na kompropis...zreszta bardziej w tym fragmencie chodzilo mi o "nie polecaniu"...jak komentarz na facebook'u "nie lubie"
Ostatnio zmieniony przez czarli 2012-01-24, 16:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
czarli 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 105 b. 4X2
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 49
Skąd: Kozienice/St.Wola
Wysłany: 2012-01-24, 16:21   

poza tym moja zla opinia bylaby moja prawda subiektywna, przeciez mam prawo dzielic sie swoim zdaniem i spostrzezeniami, w koncu mamy Du..kracje...
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-24, 17:09   

Czym grozi ew proba zapytania o obiecane dodatki ? Powiedz , ze zgodnie z umowa podpisales umowe na zakup samochodu i czy moze podac opcje jakich mozesz oczekiwac przy odbiorze. na zasadzie, ze chcesz sie zastanowic jaki "zestaw" gratisow bedzie najodpowiedniejszy, za co mozesz byc sklonny ew. jeszcze doplacic. To moze sklonic do dalszych negocjacji mimo juz podpisanej umowy. Powiedz, ze np oczekujesz tego i tego, co mozesz zatem dostac. W ostatecznosci skalkuluj ryzyko wycofania sie z tej umowy w stosunku do ew. gratisow od innego dealera. Troszke za gapiostwo sie placi ale nikt nie lubi zostac z reka (dywanikiem gratisowym ) przy odbiorze. Szykanowanie czy obrazanie sie nie jest w tym momencie odpowiednie. Spalisz nagocjacje. Byc moze jakos sie przeciagnie termin - bedziesz mial szanse na domaganie sie rekompensaty ponad ustalony teraz zestaw.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-24, 18:29   

Jeśli czujesz się wykorzystany i sprzedawca rzeczywiście sprawia wrażenie drwiącego, to nie ma co z nim gadać, tylko lepiej spróbować porozmawiać z jego szefem - aczkolwiek to też oczywiście niczego nie gwarantuje...

Natomiast każdej ze stron, w każdej chwili, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy - i nie zawsze wiąże się to z jakimikolwiek "karami". Warto sprawdzić dokładnie umowę - a potem poszukać informacji o konkretnych sprawach (np http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3252 ).
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-24, 18:41   

Widzisz, wszystko zależy od podejścia obydwu stron.

Trudno mi jest cokolwiek napisać, ponieważ nie znam szczegółów dotyczących Twoich ustaleń. Sprawę opisujesz... w sposób bardzo porywny, emocjonalny o negatywnym zabarwieniu. Nie raz zapewne słyszałeś, o tym że agresja rodzi agresję.
Szantażem czy też groźbą nigdy nie osiągniesz celu. Zapamiętaj. Nawet gdy jest się przy racji, nie warto forsować jej za wszelką cenę. Nigdy nie możesz być pewien co w zanadrzu posiada druga osoba.

Obecną sytuację trudno nazwać negocjacjami.

Bardzo mądrze pisze Kolega Mekintosz. Przekalkuluj, zrób bilans ewentualnego zysku nad stratami. Prześpij się z tym, może okazać się to dobrym wyjściem. Tak czy owak, wymaż z pamięci obraz sprzedawcy, który sobie utrwalasz. Włącz pozytywne myślenie i umów się na spotkanie. Poproś o kawę, porozmawiajcie bez pośpiechu, przy biurku. Niczego nie wymagaj! Powiedz otwarcie, że czujesz się zawiedziony, że oczekiwałeś to i tamto. Przywołaj sytację w jakiej się znalazłeś (kredyt? brak dodatkowej gotówki?). Przypomnij okoliczności Waszych wspólnych ustaleń, daj się zapamiętać.

Im agresywniej będziesz naciskać, tym więcej stracisz.
_________________
---
Stepway
 
czarli 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 105 b. 4X2
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 49
Skąd: Kozienice/St.Wola
Wysłany: 2012-01-24, 19:40   

stepway, chyba zajmujesz sie zawodowo handlem :)
 
Auto Krytyk 


Marka: .
Model: .
Silnik: .
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 819
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-01-24, 19:53   

O Dacii i tak cudów nie wyciągniesz, trzeba było iść do Skody tam byś potargował ostro rabaty gotówkowe na Yeti ,szczególnie u forumowych dealerów na forum Skody.
_________________
KANAŁ MOTORYZACYJNY
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-24, 22:12   

czarli napisał/a:
stepway, chyba zajmujesz sie zawodowo handlem :)


:-D Zimno!

Czasem trafiasz na beton. Walisz głową w mur. Moższ wejść komuś na plecy by przeskoczyć przeszkodę; pytanie czy pod presją przełożonego da się osiągnąć bezkolizyjnie cel, bo na ogół jest to droga jednorazowego użytku.

Póki nie masz kluczyków w ręku, lepiej wyważać działania, bo jedno słowo za dużo i później gratis będziesz miał poszarpane nerwy.
_________________
---
Stepway
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-01-24, 22:31   

TAXI AIRPORT napisał/a:
trzeba było iść do Skody tam byś potargował ostro rabaty gotówkowe na Yeti

Co do gratisów, to osobiście byłem kiedyś przy rozmowie klient - sprzedawca, klient chciał kupić octavie za gotówkę i rzekł do sprzedawcy aby w ramach gratisów salon dorzucił jeszcze siatkę do bagażnika, na co sprzedawca grzecznie zasugerował, że przy takiej gotówce jaką posiada, to może sam sobie kupić owa siatkę. Klient długo nie myśląc wyśmiał sprzedawcę i stwierdził, że pojedzie na Śląsk i tam kupi sobie autko i takie gratisy dostanie bez potrzeby napominania o nich, po tych słowach wyszedł, a mina sprzedawcy przepiękna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-01-24, 22:35   

Po co ta cała dyskusja? Ja wychodzę z założenia że każdy wybrał takie auto jakie chciał, kto chce skodę kupuje skodę, kto chce dacię kupuje dacię.
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-01-24, 22:45   

Nie chodziło mi o wybór auta, tylko o podejście klient - sprzedawca, salon salonowi nierówny i traktowanie klienta bywa różne.
_________________
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-24, 22:46   

TAXI AIRPORT napisał/a:
O Dacii i tak cudów nie wyciągniesz, trzeba było iść do Skody (...)


Skoda, Chevrolet, Fiat... Mam wrażenie, że Dacia ma podcinane skrzydła przez swojego "mecenasa" - Renault. Inną sprawą jest naturalne zachowanie rynkowe na wzmożony popyt.

Po za tym pozostaje otwarte pytanie o poziom marży sprzedawcy. Im większa, tym więcej mogą zaoferować i notabene jest to lepiej odbierane przez klienta. Nie trzeba być znawcą, by zauważyć że z punktu widzenia marketingu zaoferowanie możliwości negocjacji cenowej, targowania się, daje wymierne korzyści. Klient otrzymuje poczucie że niczym myśliwy, upolował "okazję".

To nic, że kupił coś z upustem drożej, niż obok bez zniżki. Ważne, że udało mu się wyrwać złotówkę komuś innemu (zazwyczaj postrzeganemu jako bogatszemu). W naszym kraju, kulturze, nie potrafimy negocjować. Sporadycznie podejmujemy się targowania, a jak już chcemy, to podchodzimy od strony Maryny.
_________________
---
Stepway
 
czarli 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 105 b. 4X2
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 07 Sty 2012
Posty: 49
Skąd: Kozienice/St.Wola
Wysłany: 2012-01-24, 22:49   

Moze najrozsadniej bedzie, gdy zaproponuje, aby za free zamontowali radio (zabiore je ze soba) i zestaw akcesorii nr 10 (chlapacze itd)...
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze. Skody nigdy nie kupie bo nie lubie Czechow :->
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-01-24, 22:52   

Stepway napisał/a:
To nic, że kupił coś z upustem drożej, niż obok bez zniżki.

Niekoniecznie masz rację. W cenie sandero można kupić zarówno chevroleta aveo, fiata grande punto, skode fabię czy co tam jeszcze. Różnica jest taka że np. sandero laureate z kilkoma opcjami kosztuje 38-39kzł. Po prostu taka cena i już. A np. fabia z podobny wyposażeniem co prawda kosztuje 45-46kzł, ale super/hiper/mega rabat i kosztuje tyle co sandero.

No i cena to nie wszystko, poszczególne samochody mają określone cechy które mogą się nie podobac lub podobać (np. ja lubię twarde zawieszenie+wysoki prześwit,Kowalski nie musi lubieć)
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-01-24, 22:55   

Cytat:
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze

No właśnie, może ten tysiak przeznacz na tzw. koszty dodatkowe np.
rejestracja samochodu - ok. 200zł
tankowanie do pełna - ok 250zł
no i jeszcze ubezpieczenie - pewnie ponad tysiąc zł...

Jest na co wydawać przy kupnie, niezależnie jak dużo się wytarguje od dealera...
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-24, 23:10   

czarli napisał/a:
...
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze. Skody nigdy nie kupie bo nie lubie Czechow :->


Dla kazdego 0.5 mln pln jest duza kasa ;-) Mysle, ze cos ugrasz - w dzisiejszych czasach w sumie jest tzw. rynek klienta i nie sadze, ze przed sfinalizowaniem zakupu salon bedzie sztywno stal na stanowisku "widzialy galy co braly, podpisal Pan wiec prosze spadac".

Co do Skody - nic nie mam do Czechow, zas Yeti im sie udala, niestety ale jest dosyc droga cena/mozliwosci. Jednak nie zmienia to faktu, ze jest to jedyna skoda, ktora moglbym/chcialbym miec ;-)
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-24, 23:12   

benny86 napisał/a:
Stepway napisał/a:
To nic, że kupił coś z upustem drożej, niż obok bez zniżki.

Niekoniecznie masz rację. W cenie sandero można kupić zarówno chevroleta aveo, fiata grande punto, skode fabię(...)

Jasne! specjalnie użyłem słowa "coś" by nie prowokować do dyskusji bo nasze zachowanie odnosi się nie tylko do zakupu samochodu.
_________________
---
Stepway
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-24, 23:13   

benny86 napisał/a:
... W cenie sandero można kupić zarówno chevroleta aveo, fiata grande punto, skode fabię czy co tam jeszcze. Różnica jest taka że np. sandero laureate z kilkoma opcjami kosztuje 38-39kzł. Po prostu taka cena i już. A np. fabia z podobny wyposażeniem co prawda kosztuje 45-46kzł, ale super/hiper/mega rabat i kosztuje tyle co sandero....


Dokładnie przy okazji wyprzedazy w salonach innych marek cena sandero staje sie mocno nie atrakcyjna w porownnaiu z konkurencja. Dacia powinna tez zmniejszyc cena wyjsciowa o 3-4 tys pln by "nadgonic" roznice i byc wciaz alternatywa cena/mozliwosci.
 
Stepway 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2011
Wersja: Stepway
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 605
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-24, 23:16   

mekintosz napisał/a:
czarli napisał/a:
...
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze. Skody nigdy nie kupie bo nie lubie Czechow :->


Dla kazdego 0.5 mln pln jest duza kasa ;-)


0.05 mln zapewne również... :-P
_________________
---
Stepway
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-25, 00:07   

Stepway napisał/a:
mekintosz napisał/a:
czarli napisał/a:
...
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze. Skody nigdy nie kupie bo nie lubie Czechow :->


Dla kazdego 0.5 mln pln jest duza kasa ;-)


0.05 mln zapewne również... :-P


Oj czepiasz sie - tu i tu to dla przecietnego zjadacza chleba jak i dla biznesmena sumka niemala ;-) oczywiscie mialem na mysli 0,05 ;-)
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-01-25, 00:28   Re: jak negocjowac gdy jest juz za pozno?

czarli napisał/a:
albo moze szantazowac ze sie dany salon bedzie opluwac i robic antyreklame...
wiec jest juz za pozno? ...


szantaż - pomijając że jest karalny to też jest "niefajny" dlatego zapomnij... :-(
jeżeli popełniłeś błąd to potraktuj sprawę honorowo i "weź to na klatę" ostatecznie płacisz za samochód i taki sprzedawca musi Ci dostarczyć... a że coś przegapiłeś ... Duster i tak jest fajny i wart zakupu... :lol:

jeżeli rzeczywiście uważasz, że zostałeś wprowadzony przez sprzedawcę w błąd to sprawdź na umowie jaki masz zapis odnośnie do wpłaconych pieniędzy, czy jest to ZALICZKA czy ZADATEK, jeżeli jest to ZALICZKA to możesz od umowy odstąpić i żądać zwrotu Twoich pieniędzy (lub też tylko użyć tego argumentu, że odstąpisz i coś dodatkowo wynegocjować)...
 
Piotr_K 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4 esp+asr
Silnik: 1,6 MPI 16V + LPG BRC
Rocznik: 2011
Wersja: Ambiance
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 999
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-25, 01:22   

czarli napisał/a:
Moze najrozsadniej bedzie, gdy zaproponuje, aby za free zamontowali radio (zabiore je ze soba) i zestaw akcesorii nr 10 (chlapacze itd)...
PS benny wydaje na auto ponad 50k ciezko zarobionych pieniedzy, nigdy takich transakcji z wlasnej kieszeni nie zawieralem, wiec chce wydusic cos jeszcze zeby zminimalizowac koleje koszta i uatrakcyjnic moja dacke za mozliwie male pieniadze. Skody nigdy nie kupie bo nie lubie Czechow :->


Spójrz na siebie z boku i na luzie. Słowa "wydusić", "z własnej kieszeni nie zawierałem", "nie lubie Czechow" Opamietaj się ! nie daj się postrzegać jako zawistny i cwany Polaczek.
Trochę godności.

Przecież dealer "obiecał" Ci, że porozmawiacie przy odbiorze. Mnie też to czeka za kilka dni, też tak miałem jak Ty, że nie "wiedziałem". Tak się złożyło, że cała transakcja się opóźniła i to ja jestem teraz na lepszej pozycji, ale nie będę na siłę "dusił" i "naciskał". Nie da to bez łaski, swój honor mam.
_________________
Dacia Duster 1,6+LPG BRC Ambiance 4x4, brąz cajou
 
mrówa 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica 5 os.
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 710
Skąd: RP
Wysłany: 2012-01-25, 10:07   

Piotr_K napisał/a:
Przecież dealer "obiecał" Ci, że porozmawiacie przy odbiorze.

He, he, przy odbiorze to breloczek :->
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne