Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
300 nowych fotoradarów na drogach od sierpnia 2012
Autor Wiadomość
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-03, 23:07   

Marmach napisał/a:
Z pewnością wyprzedzanie 10 sekund z przepisową prędkością, zamiast 3 sekund z nadmierną - to dopiero dbałość o bezpieczeństwo ;P

Mówimy o lewym pasie, nie o pasie do jazdy w przeciwnym kierunku. :P Na lewym pasie to pewnie i z minutę się zdarza, bo ani mi, ani wyprzedzanemu nie chce się wyłączać tempomatu. :)
 
Gimbo 


Marka: Mitsubishi
Model: Carisma
Silnik: 1.9 DID
Rocznik: 2002
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 133
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-02-04, 07:20   

monopios napisał/a:
Widocznie mówisz o innym przypadku.

To możliwe, ale nie słyszałem wówczas o innym zdarzeniu w tym miejscu.
monopios napisał/a:
prędkość była spora, bo przy małej motor nie rozpada się na trzy części i silnikiem oddalonym o jakieś 200m od miejsca zdarzenia

W wypadku, który opisałem, drugi motocykl także był rozbity na drobne części, a koledze nic się nie stało. Potłukł się nieco, ale po kilku tygodniach mu przeszło.
Motocykl nadawał się tylko na złom.

Jeśli chodzi prędkość poruszania się motocyklistów, to ludzie sami tworzą legendy.

Pamiętam inny wypadek, gdzie z winy kierowcy ciężarówki zginął młody chłopak. Zaraz znaleźli się ludzie, którzy na różnego rodzaju forach wypisywali brednie, jakoby widzieli, że wskazówka prędkościomierza zatrzymała się na wartości 250km/h, więc pewnie szybko jechał...


... rzecz w tym, że ten model motocykla ma prędkościomierz elektroniczny, który i tak gaśnie podczas wypadku.

No ale ludzie widzieli....
Ostatnio zmieniony przez Marek1603 2017-02-10, 06:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-02-04, 11:22   

Gimbo napisał/a:
To możliwe, ale nie słyszałem wówczas o innym zdarzeniu w tym miejscu.

Początek wiosny 2009, jeden motocyklista i VW.
Gimbo napisał/a:
Jeśli chodzi prędkość poruszania się motocyklistów, to ludzie sami tworzą legendy.

Zgadza się, tylko przy małej prędkości tylne koło nie odpada razem z wahaczem i częścią ramy, a silnik który wyrwał się z mocowania nie lata 200m tylko po to aby zatrzymać się na przydrożnym drzewie.
_________________
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-04, 14:31   

Temperatura dyskusji i sposób jej prowadzenia czasami nieco przekraczają granice kultury, przyzwoitości oraz ustalonych zasad forum - zatem tymczasowo zamykam temat, na 24h, w czasie których niektórzy być może trochę ochłoną...
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-07, 19:09   

To ja może wypowiem się na temat pierwotny ;-)

Fotoradary - jak najbardziej, ale w miejscach, gdzie poprawią bezpieczeństwo (przykłady - przy szkołach, na skrzyżowaniach), ale nie, do jasnej cholery, na pustej drodze, gdzie jeszcze jakiś urzędas na siłę wepchnął "siedemdziesiątkę". Albo 100m po zakończeniu wsi, ale 100m przed tablicą "koniec terenu zabudowanego".

Oprócz fotoradarów powinno się masowo wprowadzać kamery sprawdzające przekroczenie linii skrzyżowania - zarówno w kwestii przeciskających się motocykli, jak i kierowców przejeżdżających na "późnym żółtym". Ponadto kontrolować osoby jeżdżące buspasami.

Na marginesie - zauważyłem ciekawą rzecz. Jeżdżąc drogami bocznymi ('żółte' i mniejsze) widzi się znacznie mniej różnego rodzaju zakazów/ograniczeń. Jest to spowodowane tym, że jak socjaliści zaasfaltowali drogę z kamienia polnego, przejechali się nią, wychwycili jakieś niedociągnięcia typu ostre zakręty i gdzie trzeba było wstawili ograniczenia. I tam realnie trzeba zwolnić, bo jest powód. Natomiast teraz drogą co jakiś czas idzie banda urzędników i jeden mówi do reszty "O, patrzcie, tu mamy trochę miejsca, możemy tu wcisnąć jeszcze jeden!" (J. Clarkson, tłum. yadoctor). Generalnie - duża część ograniczeń nie ma sensu i osoba posiadająca sprawny technicznie samochód nie powinna mieć problemów, żeby zakręty w Polsce przejechać szybciej. A jeśli ma problemy, to należy się zastanowić, czy słusznie dostała prawo jazdy.

PS. Żebym nie został źle zrozumiany - broń Boże w powyższym akapicie nie miałem na myśli ograniczeń we wsiach na drogach krajowych - tylko żeby rzeczywiście były to ograniczenia we wsiach, a nie po 500m z jednej i drugiej strony wsi na polach.
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-08, 22:39   

Gdybyś miał choć blade pojęcie o inżynierii ruchu, wiedziałbyś, że ograniczenia prędkości nie służą tylko niewypadaniu z zakrętów.

Od tej pory - przedstawiamy konkretne miejsce, które jest źle oznakowane, przedstawiamy własny projekt organizacji ruchu, izofony, projekt oznakowania, i możemy dyskutować. :] Pitolenie o urzędasach, fotoradarach w środku niczego, zakrętach przejeżdżanych ze szwagrem 200 na godzinę - to dla mnie poziom bab z magla. :>
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-08, 23:00   

O czym jest dyskusja ?
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-08, 23:05   

Drogi bebe, na sam początek przyszedł mi do głowy Gostynin ;) Byłem tam w niedzielę i spieszę się dostarczyć zrzuty ekranu z Google Earth z opisem sytuacji. Otóż przy jednym ze zjazdów z obwodnicy (DK60) od razu stoi znak "teren zabudowany" (niebieska kropka na zrzucie ekranu - http://min.us/lN1P5xZ1helRa), mimo że pierwsze budynki z wyjazdem do tej drogi są kilometr dalej i dopiero tam zaczyna się miasto. I nie mów mi proszę o jakiejkolwiek organizacji ruchu na drogach krajowych oraz innych międzymiastowych czy nawet "międzywsiowych", bo osoby próbujące na siłę wtykać wszędzie narzuconą organizację po prostu skończyły 3 kursy za dużo. Ja rozumiem, że trzeba zorganizować zakorkowane miasto. Ale nie drogi, gdzie ruch odbywa się w sposób płynny, ciągły.

Ponadto, nie rozumiem jak wprowadzenie terenu zabudowanego kilometr za wcześnie mogłoby wpłynąć na organizację ruchu gdziekolwiek dookoła.

Przenieśmy się na chwilkę do Warszawy, na Plac Wilsona. Który spec od organizacji tak ustawił przystanki 09 i 07, że autobusy z nich muszą przeciskać się na lewy pas, aby dalej jechać w kierunku ulicy Krasińskiego? Taki spektakl mam przynajmniej co drugi raz, gdy tamtędy jadę. (tu masz schemat: http://images.wikia.com/w...ac_Wilsona.PNG)

PS. niestety jeszcze nie do końca ogarniam system załączników, więc z wrzucaniem zrzutów ekranu może mi się troszkę wydłużyć :(
PS2. zrzut ekranu został zuploadowany i jest do niego odnośnik w tekście powyżej.
Ostatnio zmieniony przez yadoctor 2013-02-08, 23:27, w całości zmieniany 5 razy  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-08, 23:33   

yadoctor napisał/a:
Drogi bebe, na sam początek przyszedł mi do głowy Gostynin ;) Byłem tam w niedzielę i spieszę się dostarczyć zrzuty ekranu z Google Earth z opisem sytuacji. Otóż przy jednym ze zjazdów z obwodnicy (DK60) od razu stoi znak "teren zabudowany" (niebieska kropka na zrzucie ekranu - http://min.us/lN1P5xZ1helRa), mimo że pierwsze budynki z wyjazdem do tej drogi są kilometr dalej i dopiero tam zaczyna się miasto.

Na przytoczonym przez ciebie obrazku na samym początku obszaru zabudowanego widać skrzyżowanie z czymś, co wygląda na serwisówkę do obwodnicy i chyba dojazd do posesji po drugiej stronie. I do domu weselnego bodajże. Potem po 200 m masz skrzyżowanie z Czapskiego i zabudowania praktycznie przy drodze (izofony!), potem 200 m lasu i znowu zabudowania aż do miasta właściwego. Oczywiście, można by co 50 metrów robić początek/koniec OZ, żeby cię tak to 50 km/h przez las nie drażniło, ale IMHO szkoda kasy na blachę. :> Przejeżdżając te 200 m z prędkością o 40 km/h wyższą zaoszczędzisz całe 18 s. :> Jeśli dalsze przykłady też mają tak wyglądać, to chyba szkoda (mojego) czasu. :/

yadoctor napisał/a:
osoby próbujące na siłę wtykać wszędzie narzuconą organizację po prostu skończyły 3 kursy za dużo.

Ale podasz jakieś konkrety czy baba z magla?

yadoctor napisał/a:
Przenieśmy się na chwilkę do Warszawy, na Plac Wilsona. Który spec od organizacji tak ustawił przystanki 09 i 07, że autobusy z nich muszą przeciskać się na lewy pas, aby dalej jechać w kierunku ulicy Krasińskiego?

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Leszek Ruta. Działalność owego jegomościa nie ma nic wspólnego z organizacją ruchu (ani jakąkolwiek organizacją, if you ask me), bowiem co gdzie się zatrzymuje, to właśnie prywatna sprawa ZTM.
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-08, 23:54   

bebe napisał/a:
Na przytoczonym przez ciebie obrazku na samym początku obszaru zabudowanego widać skrzyżowanie z czymś, co wygląda na serwisówkę do obwodnicy i chyba dojazd do posesji po drugiej stronie.

A od kiedy skrzyżowanie z małą dróżką jest powodem do wprowadzenia terenu zabudowanego?

bebe napisał/a:
I do domu weselnego

Wjazd do domu weselnego jest ze starej drogi. A te zabudowania przy samej drodze to jeden dom jednorodzinny, ogrodzony i z wyjazdem z drugiej strony (ta droga gruntowa między nim, a domem weselnym). A następnie drugie skrzyżowanie z małą dróżką, czyli j.w.

bebe napisał/a:
Ale podasz jakieś konkrety czy baba z magla?

Wrzucam wszystkich do jednego wora. Och jaki jestem straszny.

Kolejny przykład przyszedł mi do głowy. Brwinów, ulica Powstańców Warszawy, wylot na Pruszków. Przed mostkiem stoi 40, za mostkiem jest skreślona. Do niedawna miało to sens, bo mostek był dużo za wąski i często minięcie się było niemożliwe. W czym problem? A w tym, że rok temu mostek został wybudowany od nowa, z dużym zapasem szerokości. Owszem, powstała niewielka górka na łączeniu nawierzchni mostu i drogi, ale na pewno nie taka, żeby ograniczać prędkość z 90km/h do 40.
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-02-09, 00:49   

Wracając do meritum.

monopios napisał/a:
Marek1603 napisał/a:
http://www.wykop.pl/ramka/1369445/itd-ma-auta-niezdatne-do-jazdy-po-naszych-drogach/

Ładnie jeden gość z tamtego forum rozpętał niezłe zamieszanie, pierw prasa, później politycy a teraz to i policja zainteresowała się ITD.
http://motoryzacja.interi...-dowody,1881404


Chyba będzie zmiana przepisów na korzyść ITD.

No i proszę, jestem jasnowidzem 8-)
http://motoryzacja.interi...ezwolil,1891203
_________________
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-09, 10:26   

Pogubiłem się. W końcu to są lampy błyskowe, czy też światła? Bo różnica jest ogromna, a ja wiedząc, że są to lampy błyskowe widząc komentarz pod zdjęciem "Minister pomógł, światła będą oślepiać legalnie" mam ochotę kopnąć tego dziennikarzynę w 4 litery.

Lampa błyskowa tylko błyska, do zrobienia zdjęcia. Nie powinno to jakoś bardzo przeszkadzać kierowcy, który i tak nie dostał zdjęcia bez powodu (może to być dodatkowa kara :D ).
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2013-02-09, 12:36   

A czy ten dekret ministra działa wstecz? Bo przez cztery miesiące działali bezprawnie, oczywiście nikt za to nie poniesie kary, zamiecie się pod dywan i tyle.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-02-09, 13:54   

yadoctor napisał/a:
Lampa błyskowa tylko błyska, do zrobienia zdjęcia. Nie powinno to jakoś bardzo przeszkadzać kierowcy, który i tak nie dostał zdjęcia bez powodu (może to być dodatkowa kara :D ).

Weź rower (bo prawa jazdy nie masz), wsiądź na niego i jedź tak po drodze w pochmurny dzień, a jak tak będziesz jechał, to niech kumpel błyśnie Ci po oczach z zaskoczenia z mega lampy błyskowej. Ciekawe jakie będziesz miał wrażenia w pierwszych sekundach i co będziesz widział w tym czasie.
_________________
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-09, 14:05   

Z tego co wiem, to stoją na poboczach przodem do kierunku jazdy. Ja wiem, że światłem od lusterek oberwać to tez nic przyjemnego, ale bez przesady. Szczególnie w dzień, nawet pochmurny.
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-02-09, 14:20   

yadoctor napisał/a:
Z tego co wiem, to stoją na poboczach przodem do kierunku jazdy.

Jeden tak, a drugi nie.

Ten akurat nie błyska, może z racji obecności kamer :-/
_________________
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-02-09, 15:04   

To przepraszam, w takim razie masz rację. Nigdy nie sądziłem, ze te samochody będą robiły zdjęcia 'przez' jezdnię, ze względu na oczywiste przeszkody, ale skoro tak robią, rzeczywiście może to sprawiać problem.
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2013-02-18, 12:15   

No i proszę polak potrafi.
http://tech.wp.pl/kat,100...,wiadomosc.html

Aplikacje rosną jak grzyby po deszczu. Coś mi się wydaje że znowu w tym roku budżet będzie ujemny z wpływów z fotoradarów.
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-18, 15:39   

http://moto.pl/MotoPL/1,8...l#BoxSlotII3img
 
grzech 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.5 dci
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sie 2011
Posty: 131
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2013-03-07, 17:30   

Ciekawe jak potoczy się ofotoradarowanie naszych dróg?


http://moto.wp.pl/kat,551...,wiadomosc.html

Prokurator generalny Andrzej Seremet w połowie lutego złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podważając art. 93 ust. 3 kodeksu wykroczeń.
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-03-07, 19:55   

Radary będą, bo są potrzebne. Tylko będą robiły dokładniejsze zdjęcia (w sumie raczej mniej dokładne w celu zmniejszenia czasu migawki), a na skrzyżowaniach, gdy łapią ludzi na 'późnym żółtym' i tak twarze najczęściej widać (mała prędkość i się nie rozmywają).
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2013-03-10, 11:15   

Oświeć, o Rabbi, mnie ciemnego, i wyjaśnij, dlaczemu poeta z inżynierii ruchu tak postawił znaki i co miał na myśli? Jest to wjazd do Rzeszowa City. Atrapa fotoradaru jest dla zmyłki, gdyż stoi na trasie przelotowej dwupasmowej poza obszarem zabudowanym z dozwoloną szybkością 90. Mamy pisać, jak według nas powinno być oznakowane - ja na to za głupi jestem, ale myślę, ze można by wywalić wszystkie te znaki, albo odwrócić w drugą stronę, żeby widać było tylko szare plecy, albo dowolnie je pomieszać i dostawić zakaz trąbienia. Nie widać tu żadnego domu weselnego ani pogrzebowego, przejście dla pieszych jest już w obszarze dozwolonej 70.
[OFFT] Na lekcji angielskiego mieliśmy lata temu ubaw, gdy kolega odczytał "pedestrian crossing" jako "pederastian crossing", na szczęście śmieszki z tego tematu są już zakazane. :mrgreen: :mrgreen: [/OFFT]
Ale gdyby tu było przedszkole... w przyszłości... Może indzinierowie ruchu przewidują bum demograficzny :?:
Oj, chyba już wiem, co napiszesz: że przejeżdżając ten odcinek 50 metrów z prędkością 50 zamiast 70 traci się tylko 1,03 sekundy, a pisząc tego posta zmarnowałem 10000 razy więcej czasu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aha, link Google maps, jeśli nie działa, to przepraszam, robię to drugi raz w życiu. Widok od zachodu:
https://maps.google.com/maps/ms?msid=211492570650684007136.0004d794a87dab1f9d7df&msa=0&ll=50.06455,21.932498&spn=0.002486,0.003712

rzeszow_2.jpg
Plik ściągnięto 194 raz(y) 136,29 KB

Ostatnio zmieniony przez eplus 2013-03-10, 17:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 922
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2013-03-23, 19:03   

Tak w temacie ograniczeń prędkości, fotoradarów, zasadności ich istnienia i bezwarunkowego przestrzegania przepisów.




 
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-24, 13:09   

Taki właśnie bełkot straszny jakiegoś pseudodziennikarzyny skutecznie mnie zniechęca do kupowania prasy papierowej. W necie jest oczywiście podobnie, ale znacznie taniej.
 
yadoctor 


Marka: Volvo
Model: S60
Silnik: D3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2013-03-24, 17:41   

No widzisz, dla Ciebie bełkot. Jestem skłonny zgodzić się z Tb w przypadku drugiego artykułu, ale pierwszy i trzeci są bardzo sensowne. Chciałem to uzasadnić, ale doszedłem do wniosku, że jeżeli Ty ani trochę nie postarałeś się uzasadnić swoich racji, nie będę się wysilał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne