Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowy Lodgy czy stary sprawdzony MCV?
Autor Wiadomość
GregW 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 84KM LPG
Rocznik: 2012
Wersja: BlackLine2 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 28
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-09-26, 19:18   Nowy Lodgy czy stary sprawdzony MCV?

Witam.
Mam problem, który mam nadzieję zostanie rozwiązany na tym forum i w końcu stanę się pełnoprawnym forumowiczem posiadającym swoją Dacię :).

Otóż zastanawiam się nad zakupem nowego Logana MCV lub Lodgy - co wybrać??? Dysponuję kwotą w zakresie 40 000 - 45 000 zł.

Samochód ma służyć do celów przewozowo - turystyczno - rodzinnych, planuję go mieć przez jakieś 10 lat - nie jestem fanem częstych zmian. Przy mojej jeździe (ok. 10k km/rok) jedynym sensownym rozwiązaniem będzie silnik benzynowy 1.6.
Jeśli moje roczne przebiegi wzrosną to po upływie gwarancji zainstaluję instalację gazową.
Jestem pragmatykiem, nie jaram się elektronicznymi i elektrycznymi gadżetami, które w skali 10 lat mogą zacząć się psuć - jedyne co MUSI znaleźć się na pokładzie to: wspomaganie kierownicy, radio z mp3, klimatyzacja, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera.

Czego się obawiam:

MCV - starszy model, mniej poduszek powietrznych, mała moc silnika 1.6 w stosunku do wagi, mały wybór (opcji i wyposażenia dodatkowego) ponieważ nie jest już produkowany i trzeba brać to co zostało gdzieś w Polsce, np. w miejscowym salonie (Renault Tandem Kielce) trzeba go sprowadzać z innych salonów (płacąc wcześniej zaliczkę) - wtedy w razie moich ewentualnych "ale" ciężko będzie zrezygnować ze ściągniętego samochodu

LODGY - nowość nie wiadomo jak złożona (biorąc pod uwagę nową fabrykę w Maroku), model nie sprawdzony (nie wiadomo co będzie działo się za kilka lat - awarie, rdza?), stosunek mocy silnika 1.6 do wagi i oporów powiększonej budy, nie wiadomo jakie będzie realne spalanie, nie wiadomo czy nie wyjdą jakieś problemy po sprowadzeniu i zlokalizowaniu niedoróbek, nie wiem dlaczego Lodgy jest lżejszy od Logana chociaż jest większy... (może jakieś super cienkie blachy itd??), dużo niższe zawieszenie niż w MCV

Kilka pytań:
czy MCV'ki z 2012 roku są już wszystkie po liftingu - tzn odpowiednio ocynkowane i zabezpieczone przed rudożercą?
na jaki rabar MCV'ki można liczyć biorąc pod uwagę zmianę rocznika i koniec produkcji?

Podsumowując, można stwierdzić, że w MCV widzę więcej plusów i chyba bym się nie zastanawiał gdyby ciągle był produkowany... Lodgy to jak dla mnie zagadka, ale może jestem przewrażliwiony?

Bardzo proszę o poradę który model wybrać.
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-09-26, 19:54   

czesc,
jak widzisz w moim profilu, nie mam Dacki, ale jestem jej duzym sympatykiem. Znam je z Rosji, z PL i Niemiec. Sporo o nich czytam. Sam lubie samochody rodzinne. Podobnie jak Ty, nie lubie zmieniac czesto samochodow.
Jesli nie musisz kupowac samochodu TERAZ, lecz mozesz sobie pozwolic na poczekanie pol roku, to to zrob i zamow na wiosne Lodgy. Moze uda Ci sie minac okres 'niemowlecy', przynajmniej czesciowo.
Zalety: nowsza konstrukcja, z pewnoscia (moje zalozenie) lepsze zabezpieczenie antykorozyjne (porownaj chociazby Logana i Sandero). Ponadto masz mozliwosc dokupienia ESP. Pamietaj, ze w MCV pirotechniczne napinacze pasow sa dopiero w wersji Laureate, co moim zdaniem jest kuriozalne.
Wady: lodgy ma slabszy silnik, wiecej zaplacisz, bo za dobrze wyposazonego MCV zaplacisz 42 tys (wspomniany Laureate, lakier akrylowy, felgi stalowe, 5 msc), a za Lodgy (Laureate akryl, felgi stalowe, rowniez bez radia ale z ESP i czujnikami parkowania) 46 tysi. Oczywiscie oba z klima...


Jesli nie mozesz czekac, ale mozesz zaplacic wiecej, wez nowszy model: Lodgy.
Jesli te 4 tys. robia Ci roznice, to wez MCV.
Jesli kilkanascie tysi ma naprawde duze znaczenie, to rozpatrz tez ew. kupno samochodu uzywanego: MCV do 3 lat. Zaplacisz ponizej 30 tys (wliczajac pakiet startowy).

Nie wiem, czy takiej odpowiedzi oczekiwales.
Ostatnio zmieniony przez Dyziek 2012-09-26, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
Seal 


Marka: Dacia
Model: Duster 4X2
Silnik: 1,5 dCI 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 846
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-26, 20:29   Re: Nowy Lodgy czy stary sprawdzony MCV?

Witaj
Tak na szybko:
GregW napisał/a:
MCV - starszy model, mniej poduszek powietrznych,

Nie do końca. Owszem w standardzie są dwie ale jak dokupisz boczne za 800 zł to będziesz miał tyle ile ma Lodgy.
I dość ważny parametr u Daćkowiczów prześwit: w Lodgy jest 120 mm a w MCV 180 mm co dla nie których ma to znaczenie (a przy okazji Dokker ma 190 mm).
 
Cendra 



Marka: Skoda / FSO
Model: Citigo / 125p, Syrena 104
Silnik: 1.0 / 1.5 , 0,8
Rocznik: 12 / 83, 71
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 390
Skąd: Ciechanów/Warszawa
Wysłany: 2012-09-26, 20:41   

No właśnie, to może warto poczekać na Dokkera :)
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-26, 20:42   

Jeśli nie zależy Ci na gadżetach, to MCV. Ja na ten przykład gadżety uwielbiam i tęsknym wzrokiem patrzyłem na Lodgy, dopóki nie obejrzałem tamtejszych gadżetów z bliska. :> Szczerze mówiąc, w MCVce mam fajniejsze gadżety (tempomat chociażby :] ), chociaż wymyślenie i zrealizowanie wszystkich moich pomysłów to były krew, pot i łzy (ale mnóstwo zabawy tyż).

Jeśli stałbym przed takim wyborem, to za Lodgy jak dla mnie przemawiałyby: lepsze wyciszenie (ponoć, bo jeździć Lodgy nie miałem jeszcze przyjemności) - dużo jeżdżę po autostradach i przy 140 km/h w MCVce jest trochę głośno (o spalaniu przy tej prędkości litościwie nie wspomnę ;) ; klapa otwierana do góry - genialna sprawa na biwaku, kiedy pada deszcz; fajniejszy silnik, w przyszłości - tCe.

Co do braku MCVek - jeśli kupujesz na 10 lat, to IMHO warto poświęcić trochę czasu i obdzwonić wszelkie możliwe salony w poszukiwaniu egzemplarza spełniającego wszystkie wymagania. Jeśli się takowy nie znajdzie - Lodgy. :] Inaczej przez 10 lat będziesz żałował, że kupiłeś to, co było, a nie to, co chciałeś, i cała radość z posiadania nowego samochodu psu w buty. :]
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-26, 23:07   

GregW napisał/a:
czy MCV'ki z 2012 roku są już wszystkie po liftingu

Tak.

GregW napisał/a:
odpowiednio ocynkowane i zabezpieczone przed rudożercą?

Nie.

GregW napisał/a:
niższe zawieszenie niż w MCV

No właśnie nie wiadomo - mniejszy jest prześwit, a to niekoniecznie to samo... Być może jest mierzony do najniższych elementów, którymi w lodgy są plastiki pod zderzakiem i przed bakiem. Oczywiście, to tylko szczegół - fakt mniejszej wartości pozostaje faktem.

GregW napisał/a:
na jaki rabar MCV'ki można liczyć

Takie wieści wyłącznie w salonach - ale nie liczyłbym na zbyt wiele...


Dyziek napisał/a:
w MCV pirotechniczne napinacze pasow sa dopiero w wersji Laureate

Żadna wersja MCV-ki nie ma napinaczy.
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-09-27, 05:51   

Cytat:
Żadna wersja MCV-ki nie ma napinaczy.


Fakt. Pomylilo mi sie z Dusterem. Tam ver. Laureate ma dopiero napinacze. :oops:
 
Marckok 


Marka: Reanult
Model: Trafic
Silnik: 2.0
Rocznik: 2021
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sie 2012
Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 07:47   

miałem podobne dylematy: MCV czy Lodgy i sporo na ten temat było pisania na forum (wątek: Ponownie Dacia ?)

o benzynie nie powiem, używałem MCV 1.5 dci i zrobiłem nią ponad 200 kkm w 4 lata, więc jeździłem dość intensywnie

do Lodgy "wizualnie i macalnie" miałem sporo zastrzeżeń; ale MCV byłem mocno zmęczony (wytłumienie np.); rozważałem wersje "topowe" czyli MCV BL2 i Lodgy Prestige, gdzie różnica relatywnie nie była wielka - 9 tysięcy, ale auto na firmę i w kredycie, więc różnica w miesięcznym obciążeniu niezauważalna

ostatecznie kupiłem Lodgy: zdecydowały "bajery" (MediaNav) i silnik - 110 km zamiast 90 w MCV (w mojej MCV miałem 70 km)

na razie zrobiłem 2000 km Lodgy, więc wiele nie powiem, ale różnica w komforcie jazdy jest zauważalna;

zajrzałem na otomoto i w cenie którą podałeś można znaleźć sporo fajnych propozycji na MCV:

za 45 kkzł z fabrycznym LPG:

http://otomoto.pl/dacia-l...-C24246889.html

1.5 dci za 45 kkzł:

http://otomoto.pl/dacia-l...-C24324347.html

benzyna za 37 kkzł:

http://otomoto.pl/dacia-logan-C23981087.html


tak czy owak, Dacię polecam
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 08:32   

Jeszcze PS: sam mam MCV-kę i mimo kilku faktycznych ulepszeń w lodgy (ale i paru zmian na gorsze) nie biegnę sprintem do salonu jej zamawiać - ale jeśli nie miałbym konkretnych preferencji co do klapy bagażnika czy owego prześwitu, to teraz brałbym jednak raczej nowego minivana...

(Zrobiłem jazdy próbne lodgy 110 i 1.6 i nacykałem trochę fotek obrazujących różnice względem MCV-ki - postaram się wieczorem wrzucić podsumowanie).
 
GregW 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 84KM LPG
Rocznik: 2012
Wersja: BlackLine2 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 28
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-09-27, 08:49   

Dzięki za odpowiedzi, już coraz bardziej klaruje mi się w głowie.
Niestety obecnie w salonie w Kielcach stoi tylko Lodgy więc niestety nie mogę porównać na bieżąco obu modeli (chociaż jeździłem próbnie tym i tym ale z dużym odstępem czasu).

Cytat:
Zrobiłem jazdy próbne lodgy 110 i 1.6 i nacykałem trochę fotek obrazujących różnice względem MCV-ki - postaram się wieczorem wrzucić podsumowanie

- to powinno być bardzo pomocne, z góry dzięki!

Jak myślicie, co będzie miało mniejsze spalanie przy spokojnej jeździe (do 110 km/h):
- 1.6 w bardziej aerodynamicznym ale cięższym MCV?
- 1.6 w mniej aerodynamicznym ale lżejszym Lodgy?

Jeśli Lodgy, to pozostaje mi jedynie kolorek bez dopłaty.
Co jest bardziej praktyczne - biel czy morski błękit?

Co do cen to równolegle z piknikiem Dacia spadły ceny katalogowe MCV o 2500 zł, bez tej obniżki ceny obu modelu z jednakowym (prawie) wyposażeniem były by niemal identyczne. Tym samym kupno MCV miało by mało sensu. Niestety :mrgreen: ceny spadły i zrobił się dla mnie problem ;-)
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 09:03   

GregW napisał/a:
Jak myślicie, co będzie miało mniejsze spalanie przy spokojnej jeździe (do 110 km/h):
- 1.6 w bardziej aerodynamicznym ale cięższym MCV?
- 1.6 w mniej aerodynamicznym ale lżejszym Lodgy?

MCV ma charakterystykę aerodynamiczną cegły albo fortepianu Chopina. :> Nie wydaje mi się, żeby udało się zaprojektować mniej aerodynamiczny samochód, przynajmniej bez dodatkowych spadochronów hamujących albo odwracaczy ciągu. :] A serio - nie wiem, jak jest w przypadku Logdy, MCV ma współczynnik oporu powietrza Cx = 0,36. Weź pod uwagę, że "dzióbek" samochodu odpowiada za stawianie oporu w znacznie mniejszym stopniu niż tył. ;)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 09:09   

GregW napisał/a:
co będzie miało mniejsze spalanie przy spokojnej jeździe (do 110 km/h)

Lodgy - wbrew pozorom jest właśnie bardziej opływowa od MCVki, a przy tych prędkościach ten parametr staje się już najważniejszy.


GregW napisał/a:
Co jest bardziej praktyczne - biel czy morski błękit?

Oczywiście - srebrny (((;

Noale w tym przypadku: niebieski.
 
Marckok 


Marka: Reanult
Model: Trafic
Silnik: 2.0
Rocznik: 2021
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sie 2012
Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 09:14   

osobiście wybrałbym biel (MCV miałem w kolorze hiszpańska czerwień czy jakoś tak, i teraz cenię sobie kolory bardziej stonowane)

a dowiadywałeś się jak jest z dostępnością Lodgy ? we Wrocławiu zamawiając teraz trzeba czekać na odbiór do stycznia/lutego...
 
BMH 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,5 DCI 107
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 7 os.
Dołączył: 01 Cze 2011
Posty: 82
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-09-27, 09:26   

Marckok napisał/a:
osobiście wybrałbym biel (MCV miałem w kolorze hiszpańska czerwień czy jakoś tak, i teraz cenię sobie kolory bardziej stonowane)

a dowiadywałeś się jak jest z dostępnością Lodgy ? we Wrocławiu zamawiając teraz trzeba czekać na odbiór do stycznia/lutego...


Ja wybrałem kolor biel ponieważ mi się podoba i tym się Kolego kieruj,jeśli chodzi o Logana a Lodgy to niebo a ziemia jak dlamnie tak wielka była różnica.Loganem jeżdzę prawie 4 lata i nie wkładam w niego nic poza podstawową wymianą klocków,oleju,świec.Zdecydowałem się na Lodgy w wersji Prestige i sie nie mogę doczekać pamiętaj ostateczny wybór należy do CIEBIE KOLEGO
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 09:42   

Marckok napisał/a:
osobiście wybrałbym biel (MCV miałem w kolorze hiszpańska czerwień czy jakoś tak, i teraz cenię sobie kolory bardziej stonowane)

Podobno w innych krajach już jest czarny metalik w ofercie - gdyby był dostępny to bym się zastanawiał pomiędzy nim a beżem - a tak miałem jeden problem mniej :)
Marckok napisał/a:

a dowiadywałeś się jak jest z dostępnością Lodgy ? we Wrocławiu zamawiając teraz trzeba czekać na odbiór do stycznia/lutego...

WOW to nieźle się wydłużyło. Zamawiając dwa tygodnie temu mam termin pierwszy tydzień grudnia.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 09:43   

Praktyczniejszy granatowy, ale zdecydowanie ładniejszy dla Lodgy: BIAŁY!
 
Axia 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate2
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 09 Sie 2012
Posty: 175
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 11:01   

Widziałam białą lodgy i wyglądała ślicznie, ale musisz pamiętać, że ma się podobać Tobie.
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-09-27, 12:05   

Moim zdaniem Lodgy tylko biała. Wygląda godnie. Nie lubię tego daćkowego granatu, wydaje się taki "płaski", bez głębi. No ale de gustibus...
 
wiciu_r 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6Mpi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 201
Skąd: Szamotuły
Wysłany: 2012-09-27, 12:39   

Moja będzie prawie cała biała, nawet alusy dostanie takie jak na fotce (na razie tylko fotomontaż ku uciesze oczu :-( )

daćka1.jpg
Plik ściągnięto 425 raz(y) 34,25 KB

 
GregW 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 84KM LPG
Rocznik: 2012
Wersja: BlackLine2 7 os.
Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 28
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-09-27, 12:50   

Marckok napisał/a:
osobiście wybrałbym biel (MCV miałem w kolorze hiszpańska czerwień czy jakoś tak, i teraz cenię sobie kolory bardziej stonowane)

a dowiadywałeś się jak jest z dostępnością Lodgy ? we Wrocławiu zamawiając teraz trzeba czekać na odbiór do stycznia/lutego...


Rzeczywiście biel bardziej za mną przemawia.
Nie wiem jak z dostępnością w Kielcach, trzeba by zadzwonić - Renault Tandem Kielce tel. 041 343 57 00

Takie kuriozalne pytanie: czy w Lodgy da się własnoręcznie powymieniać żarówki? Czy trzeba wynająć jakiegoś ekwilibrystę? :roll:
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-27, 13:03   

GregW napisał/a:
czy w Lodgy da się własnoręcznie powymieniać żarówki?

Tak, choć jest trochę trudniej niż w loganie.

Ale wciąż nie trzeba zdejmować zderzaka, koła, czy samej lampy...

A do tylnych trzeba mieć już torksa.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-09-27, 14:04   

skoro głosujemy nad kolorem, to mając do wyboru te dwa też wybrałbym biały. Z czarnymi dodatkami prezentuje się doskonale. A co do utrzymania - na białym widać dobrze zabrudzenia od błota, na granatowym od kurzu, więc na jedno wychodzi
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-09-27, 15:01   

to żeby nie było tak monotonnie (biały, biały i biały) :-P , to optuję za morskim błękitem - wg mnie będzie kolorem i praktycznym i eleganckim... :-)
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-09-27, 19:35   

bieluchna Logdy :)
 
TinTin 


Marka: Toyota
Model: Corolla
Silnik: 1.3 XLI
Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 33
Skąd: Spain
Wysłany: 2012-09-27, 22:10   

Ja bym brał biały bo to bezpieczniejszy kolor (bardziej widoczne auto w ruchu i półmroku dla ludzkiego oka, a przy pełnym słońcu AUTO JEST BARDZO WIDOCZNE).
Pełne mocne słońce poza tym nie wypala lakieru tak jak to jest przy ciemnych kolorkach (dlatego w m.in w Hiszpanii biały kolor jest BARDZO POPULARNY).
A jeśli ktoś nie wierzy to polecam nałożyć czarną podkoszulkę w upalny dzień tak o 12:00-16:00 pochodzić w niej min. 15 minut na pełnym słońcu i potem nałożyć białą zapewne poczuje różnicę ;-) . No tak tylko jest jedno ewentualne "ale"...: w Polsce upałów, pełnego słońca i pięknego ciepłego lata jest tyle co kot napłakał... :-/

Ot takie jest moje obiektywne zdanie na ten temat. ;-)
Ostatnio zmieniony przez TinTin 2012-09-27, 22:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne