Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Specjalist(k)a od sieci? Jest tu taki(a) ?
Autor Wiadomość
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-06, 18:40   Specjalist(k)a od sieci? Jest tu taki(a) ?

Pytanie do koleżanek i kolegów mających pojęcie o sieciach komputerowych.

Dom jednorodzinny. Na górze Livebox neostrady (ten, który wygląda jak książka). Z tegoż liveboxa poprowadzona skrętka na dół domu. (Z tego wyjścia, z którego można oglądać TV, jakby komuś mało był reklam jeszcze). Na tyle daleko, że wi-fi liveboxowe nie starczy (dwa stropy). Owa skrętka wchodzi na dole do routera TP-LINK TD-W8910G. Z tegoż TP-Linka jeden kabelek do komputera stacjonarnego i rozgłaszanie (chyba tak się mówi) sygnału wi-fi, otwartego, bo tak ma być.

I z tym TP-Linkiem problem. Gubi co chwilę sygnał, trzeba używać opcji „napraw” w Windows Xp, albo (co gorsze) „wyszukaj rozwiązanie problemu” w Viscie... Chciałbym go wymienić, tylko na co? Czy potrzebuję rzeczywiście routera, czy wystarczy coś, co się nazywa „access point”? Jeśli tak, to jakie są najlepsze na rynku a jednocześnie nie jakoś horrendalnie drogie?

A jak to zrobiłem do tej pory, skoro się nie bardzo znam? Przypadkiem. Podczas remontu po prostu poprowadziłem tę skrętkę na dół, do jednego kompa, dopiero później pomyślałem o zastosowaniu mojego starego routera jako rozgłaszacza wifi i bez żadnego kombinowania – zadziałało! Chciałbym, żeby było jak jest, tylko żeby ten router-access point/whatever był lepszej jakości, po prostu działał...
Z góry dzięki za pomoc.
 
miskowski 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster 4x2/Fluence Intens
Silnik: 1,6/1,6
Rocznik: 2012/2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 197
Skąd: Śląsk. Ten niższy ;)
Wysłany: 2012-10-06, 20:58   

Być może zostanę zlinczowany przez tutejszych fachowców, ale od lat używam sprzętu sieciowego Netgear albo Linksys i... po prostu używam. :-) Aktualnie jeden router (Netgear JWNR2000v2) obsługuje: po kablu - 4 urządzenia (dwa komputery stacjonarne, odtwarzacz BD oraz dekoder "enki") przez WiFi: drugi dekoder, dwa laptopy, netbooka, palmtopa i kilka telefonów. Urządzenie skonfigurowane raz (przez przeglądarkę, po polsku), włączone praktycznie nonstop. Szybko, stabilnie, bezproblemowo. Średnia cena na Allegro - 120 PLN. Jeśli powierzchnia domu jest duża, na Twoim miejscu zainwestowałbym w dodatkowy punkcik dostępu. Sygnału WiFi nigdy za dużo. ;-)
Ostatnio zmieniony przez miskowski 2012-10-06, 21:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
art 


Marka: Dacia
Model: Sandero/ Logan II
Silnik: 1.4 MPI + LPG lovato/ 1.5 dCi
Rocznik: 2010/ 2013
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 203
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-06, 22:55   

jak kupisz AP, to będziesz miał tylko jeden port RJ45, więc nie podłączysz kompa stacjonarnego na dole. Jakiś router Linksysowy będzie dobrym wyborem :)

Ja osobiście nie trawię Liveboxa :P pamiętam jak TPSA naciągała ludzi na ten sprzęt, że niby super promocja i tylko 10zł/miesiąc za wypożyczenie... tragedia, ludzie nie potrafią liczyć, albo im się po prostu nie chce myśleć i brali to cudo do domu ;)
Ostatnio zmieniony przez art 2012-10-06, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wojti89 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V 4x2 Black Pearl pakiet LOOK
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 21
Skąd: Mokotów
Wysłany: 2012-10-06, 23:13   

Wejdź do konfiguracji tp-linka i zmień wykorzystywany kanał wi-fi. Możliwe że z liveboxem korzystają z tego samego lub sąsiednich i wówczas pomimo wysokiej mocy sygnału prawidłowe jego odebranie i zdekodowanie jest niemożliwe ze względu na interferencję.
Ostatnio zmieniony przez Wojti89 2012-10-06, 23:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-10-07, 07:09   

Dziwne że gubi. Rozumiem że podłączenie się do wifi liveboxowego (na górze) nie powoduje takiego problemu?

Ja nie lubię korzystać z rozwiązywań problemów, bo tak naprawdę wystarczy zwykle zrestartować połączenie/włączyć i wyłączyć kartę sieciową (w windowsach chyba w Połączenia Sieciowe, gdzieś w panelu sterowania czy jakoś tak).

Tp-link na gwarancji?
 
jjmalin 



Marka: Dacia
Model: Sandero + Duster
Silnik: 1.5 dCi + 1.0 TCe LPG
Rocznik: 2010 + 2021
Wersja: Stepway
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 729
Skąd: Pszczyna
Wysłany: 2012-10-07, 08:58   

ja mam do radiówki podpięty router z pentagrama. na parkingu mam nawet wi-fi a mieszkam na I piętrze
_________________


Były: Hyundai Atos Prime ( rocznik 2000 ), Fiat 126p ( rocznik 1990 ), Fiat Seicento ( rocznik 2008 ), Renault Clio ( rocznik 1998 ), Citroen C4 ( rocznik 2008 )
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-07, 09:05   

Dzięki za odzewy.

@ art - czyli urządzenia typu access point to tylko wlot ethernetu i "wylot" wifi? Nie ma takich z powiedzmy, kilkoma portami ethernet? Nb. mój livebox działa doskonale, lepiej, niż jakikolwiek router.modem/cokolwiek miałem. Zero zawieszeń, marudzenia - działa jak złoto. A jak mi się spalił od burzy, to dali nowy, bez problemu. Nie pamiętam też, abym płacił jakiś abo zań.

@wojti89 - te urządzenia są BARDZO daleko. Na dole nie ma nawet śladu sygnału po "górnym" liveboxie. Poza tym TP-link gubi łącze kablowe nawet szybciej, niż wifi, które udostępnia, czyli nie tu pies pogrzebany.

@czaju - nie dziwne, gubił od początku, jakiś wadliwy, naprawiali go niby nawet na gwarancji, ale coś nieskutecznie. Wifi liveboowe hula aż miło, zero problemów. Co do wyłączania, to tak to właśnie robię w XP, w Viście albo nie mogę znaleźć albo nie ma tak prosto, sama zaraz zaczyna "wyszukiwać problem". TP Link nie nowy, dawno po gwarancji.

Ponawiam pytane: czy potrzebuję "pełnego" routera? Jeżeli tak, to z dotychczasowym podpowiedzi rozumiem, ze chwalicie Linksys, zgadza się?
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-10-07, 09:52   

jasne że nie potrzebujesz pełnego routera! Sprawdź tylko czy usługi typu DHCP nie są włączone w tym tplinku, bo wtedy masz jeden z możliwych powodów - komputer nie wie czy przydzielić IP wg informacji z liveboxa czy wg informacji z tplinka (które nie będą działać).

Nie potrzebujesz, ale nie oznacza, że to tańsze/lepsze rozwiązanie. Przebij się przez konfigurację tp linka i powiedz co możesz wyłączyć (np na PW), a podpowiem Ci czy to można/należy wyłączyć. Chodzi głównie o jakieś routingi i DHCP. Nawet Qos może coś sypać, bo przecież drugi QoS jest w liveboxie...
Także najpierw DHCP off, QoS off i informacja czy ustąpiło.
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-07, 10:12   

czaju napisał/a:
jasne że nie potrzebujesz pełnego routera! (...)
Także najpierw DHCP off, QoS off i informacja czy ustąpiło.


Zaraz polecę spróbuję. Ale ponieważ on się sypał już wtedy, gdy był głównym routerem (a nie było jeszcze liveboxa) raczej wątpię w jego ozdrowienie.

Czaju, skoroś expert, to ZOBACZ TO. Jest dostępny w sklepie obok mnie, za niedużą kasę. Załatwi temat? jeżeli zaś nie to, to ZOBACZ, PROSZĘ, CO TU MAM. To routery dostępne w najbliższym mi sklepie. Z góry wielkie dzięki!
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-10-07, 12:45   

w sumie to ja też mam problemy z jakimś tp-linkiem w mieszkaniu w Krakowie, ale głównie chodzi o to że lubi się przyciąć raz na jakiś czas jak go w cztery osoby dość mocno eksploatujemy.

Ogólnie to nie powiem, co załatwi sprawę, a co nie, bo przywykłem, że nawet sprzęt za dosłownie 50zł daje radę.

W Dąbrowie G. używam konfiguracji D-Link DIR-825v2 + Opticum NXR500. Ten pierwszy kosztuje ok 400zł i tylko dlatego go mam, bo ma radio 802.11a (które było mi potrzebne jakiś czas temu ze względu na dostawcę internetu), ten drugi sprzedaję po 60zł i jest właśnie dla mnie właśnie punktem dostępowym (droższy leży na strychu, a ściany nośne + stropy Kleina skutecznie ucinają sygnał, drugi u mnie w pokoju na parterze i daje dobry sygnał w domu i jego okolicy. Także nie ma reguły, jeśli router jest sprawny to nie ma problemów, no pod warunkiem, że się nie dosiewa pakietów, które powodują, że sprzęt głupieje. Sprzęt mimo, że tani, mimo że jest klonem routerów Tenda, które są za śmieszne pieniądze w Saturnie (przynajmniej w Krk widziałem), jest naprawdę całkiem spoko i z moich obserwacji wynika że nakręcana antenka jest najsłabszym elementem zestawu (korzystam z oryginalnej, ale podkręcając anteny z innych routerów potrafiło być lepiej).
 
elektryk1 


Marka: Daewoo \ Dacia
Model: Matiz \ Duster 4x4
Silnik: 0,8 \ 1,6 16V
Rocznik: 2003 \ 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 21 Lis 2011
Posty: 59
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-10-07, 17:00   

A jak ty to masz podłączone ? do TP ? jeśli ten TP-LINK TD-W8910G (to router ADSL) - podłączony jest po kablu LAN to czy w TP-LINKU masz wyłączony serwer DHCPD ? jeśli masz włączony i w livebox-ie też to bedą sie gryzły i bęzie taki objaw jak opisujesz będzie
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-09, 08:15   

Czaju, elektryku1, dziękuję, było blisko, ale to jednak sprzęt. Po wyłączeniu DHCP (QoS było off) zrobiło się "jakby" lepiej, ale do jakimś czasie znów zaczął się gubić. Najczęściej po dłuższej nieaktywności, ale nie tylko. Pojadę zanabyć jakiś routerek i zobaczymy, kilakdziesiąt złotych nie majątek, a pewnie się poprawi. Czy obojętnie jaki, czy musi żeby było dobrze mieć jakąś cechę, o której nie wiem?
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-09, 11:36   

project2010 napisał/a:
Pojadę zanabyć jakiś routerek i zobaczymy, kilakdziesiąt złotych nie majątek, a pewnie się poprawi. Czy obojętnie jaki, czy musi żeby było dobrze mieć jakąś cechę, o której nie wiem?

Koło czwartku mam odebrać nowy router dla siebie, jeśli faktycznie odbiorę, to mogę Ci pożyczyć na dzień-dwa Linksysa WRT54GL. :] To taki Mercedes W124 wśród routerów. ;D Sprzęt z ogromnymi możliwościami, otwartą architekturą, toną alternatywnego softu, rozbudowaną diagnostyką, cudami na kiju. Od 5 lat działa u mnie non-stop i nie wykazuje śladów zużycia. :] Wymieniam go tylko dlatego, że potrzebuję 802.11n, a moja mama domaga się wifi u siebie w chałupie. ;)

Dobrze żebyś miał w tym czasie jakiegoś admina do kompletu, który włączy debug i logowanie na tym WRTku i w minutę osiem Ci powie, co jest nie tak. (Ja się aż tak nie znam, ja tylko wlewam pakiety i jeżdżę. ;)
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-09, 19:34   

Dziękuję, Bebe, to bardzo miłe z Twojej strony, ale nie komplikujmy. :) Na razie jakoś działa, jak przestanie - kupię i tyle.
Ponadto bardzo spodobało mi się, jak ostatnie osiągnięcia firm motoryzacyjnych wpływają na frazeologię ludzi z motoryzacja obeznanych. Zdecydowanie nie można już powiedzieć "To mercedes wśród routerów", ekspert zawsze powie "To mercedes 124 wśród routerów". :) Trochę jak Clarkson z Hammondem:
-It's build like a mercedes
- You mean it's gonna break?
- Yeah. :)
 
pioor 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 127
Skąd: maz
Wysłany: 2012-10-09, 20:01   

project2010 napisał/a:
Czaju, elektryku1, dziękuję, było blisko, ale to jednak sprzęt. Po wyłączeniu DHCP (QoS było off) zrobiło się "jakby" lepiej, ale do jakimś czasie znów zaczął się gubić.

Ja tylko takie dodatkowe pytania, rozumiem, ze jego IP i maskę podsieci ustawiłeś zgodnie z ustawieniami Liveboxa?
Sprawdzałeś podpięcie bezpośrednio kompa pod kabel? Może to Livebox głupieje?
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-11, 11:44   

pioor, wszystko jest jak piszesz. IP i subnet mask - wartości identyczne.
Wszystkie połączenia obsługiwane u góry bezpośrednio przez liveboxa - wyśmienicie. Tylko ten TP Link na dole. Zauważyłem, ze robi się znacznie gorzej na komputerze podpiętym do tp linka kablem, gdy znoszę na dół laptopa. laptop trzyma siec, stacjonarny po kablu - gubi.
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-11, 11:57   

project2010 napisał/a:
pioor, wszystko jest jak piszesz. IP i subnet mask - wartości identyczne.

Eee... Jeżeli oba urządzenia mają identyczny adres IP, to nie jest dobrze. Może po prostu podaj adresy IP obu urządzeń, adres sieci, maskę, gateway, i zobaczymy?
 
pioor 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 127
Skąd: maz
Wysłany: 2012-10-11, 12:51   

bebe napisał/a:
Eee... Jeżeli oba urządzenia mają identyczny adres IP, to nie jest dobrze.

Zgadzam się. Właśnie to może powodować rożne dziwne zachowania sprzętu. project2010 sprawdź co będzie jak zmienisz IP TP-linka na IP z zakresu obsługiwanego przez Liveboxa (tu domyślnych ustawień nie pamiętam ale najprościej będzie podłączyć kompa pod Liveboxa - komp musi pobierać adres z DHCP, nie może mieć wbitego stałego adresu IP - i zobaczyć jaki IP dostanie, później odłączasz kompa, a znane już IP ustawiasz w TP-linku). Maska podsieci powinna być taka sama na obu urządzeniach.

I jeszcze, bo zapomniałem dodać, że resztę już wiesz: wyłączasz DHCP na TP-linku i teoretycznie, jeśli wszystko jest ok. sieć powinna chodzić prawidłowo (wszystkie kompy powinny być widoczne, niezależnie od tego czy podłączysz do TP linka czy do Liveboxa). Kompy będą działać jeśli nie będą zajmowały używanego już IP (szczególnie żaden nie może mieć na stałe wbitego IP takiego jak TP link).
Ostatnio zmieniony przez pioor 2012-10-11, 13:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-13, 10:22   

pioor napisał/a:
zobaczyć jaki IP dostanie,


Dzięki, wszystko rozumiem, poza zacytowanym fragmentem. Gdzie zobaczę jaki IP Livebox przydzielił kompowi kablowemu z dołu? Na tej zakładce w Liveboxie, gdzie mówią coś o leased sessions, czy jakoś tak?
 
pioor 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 127
Skąd: maz
Wysłany: 2012-10-13, 13:36   

project2010 napisał/a:
Gdzie zobaczę jakvi IP Livebox przydzielił kompowi kablowemu z dołu?

Jest kilka sposobów... całość najwygodniej zrealizować na komputerze.
W windowsie wyświetlasz szczegóły połączenia sieciowego (gdzie i jak to zrobić zależy od wersji systemu) i sprawdzasz jaki adres ip otrzymał lub Start, uruchom i wpisujesz cmd i enter, później wisujesz ipconfig i ponownie wciskasz enter. Tam będziesz miał wyświetlony między innymi aktualny adres ip komputera.
 
project2010 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 269
Skąd: spod Warszawy
Wysłany: 2012-10-16, 19:22   

Dzięki, coś w tym tygodniu urwanie głowy, sprawą się zajmę i zaraportuję co mi z tego wyszło...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne