Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2012-11-29, 09:32
DACIA LODGY - i znowu tylko 3 gwiazdki w euroNCAP
Autor Wiadomość
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-13, 20:27   

TVN Player ?
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2012-12-13, 20:29   

Chciałem się odnieść do dwóch rzeczy, które się tu przewijają.

1. Gwiazdki EuroNCAP są oceną bezpieczeństwa samochodu wg. EuroNCAP, ale na podstawie tej oceny można porównywać auta, które różnią się o nie więcej niż ok. 150 kg (vide: http://www.euroncap.com/C...rable-cars.aspx ).

Dlatego bez sensu jest twierdzenie, że gwiazdki nic nie znaczą, bo jakiś mały fiacik ma ich 5, a duże Audi - które jest przecież bezpieczniejsze - ma tylko 4. Nie taka jest rola tych gwiazdek.

Wynik testu EuroNCAP pokazuje po prostu jak się mają modele Dacii do konkurencji, no i niestety wychodzi na to, że Dacia tu wyraźnie odstaje i od czasu pierwszego Logana nic się na lepsze nie zmienia.

(Drygresja: przypuszczam, że to jest cena przestronności, a szczególnie niespotykanej u konkurencji szerokości tylnej kanapy. Jak się obejrzy zderzenie ze słupem to widać wyraźnie jak Dacia /np. Duster czy Lodgy/ się wokół niego owija podczas gdy konkurencja raczej się od niego odbija. Coś za coś. ).

2. Wyniki testu to nie jest stwierdzenie, że "to auto jest bezpieczne, a to nie". One pokazują stopień ochrony pasażerów przed wypadkiem. To tak jak np. w piłce nożnej jest rzut wolny i jest oczywiste, że im bliżej bramki tym lepiej dla atakujących. Ale to nie znaczy, że z 17 metrów zawsze się trafi, a z 30 nigdy gola nie będzie. Są jeszcze inne czynniki.

Dlatego lekceważenie gwiazdek, bo "walniesz w drzewo przy 100 km/h i i tak nic ci nie pomoże" jest bez sensu. Po prostu bezpieczniejsze auto zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia cało z wypadku.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2012-12-13, 20:57   

Cytat:
Po prostu bezpieczniejsze auto zwiększa prawdopodobieństwo wyjścia cało z wypadku.


im większe tym bezpieczniejsze, nie ważne ile ma gwiazdek
lepiej przeżyć w dużym dwu-gwiazdkowym niż zginąć w małym pięciu-gwiazdkowym
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-14, 03:27   

maciek napisał/a:
Laguna 3 też miała problemy z dostaniem 5*

Nie "3" tylko "2", i nie "miała problemy" tylko "w pierwszym podejściu była bliska ich zdobycia" - jako pierwsze auto w historii: http://www.euroncap.com/t...na_2001/90.aspx


maciek napisał/a:
Renault Trafic jest produkowany od 2001

Nie ma to wielkiego znaczenia - konstrukcyjnie uzyskał bardzo dobre wyniki, tylko gwiazdkowa ocena jest marna, bo uwzględnia punkty również za wyposażenie.



psur napisał/a:
bez sensu jest twierdzenie, że gwiazdki nic nie znaczą, bo jakiś mały fiacik ma ich 5, a duże Audi - które jest przecież bezpieczniejsze - ma tylko 4. Nie taka jest rola tych gwiazdek

Zgadza się - ale nawet w tej samej klasie aut same gwiazdki też nie dają pełnego obrazu bezpieczeństwa. Vide właśnie traffic: jego 2* są de facto lepsze od 3* hyundaia! Naprawdę, trudno o lepszą ilustrację "niedokładności" :roll: ocen wyłącznie gwiazdkowych...



_Big_Mac_ napisał/a:
dla takiego "typowego" golfiarza czy bejcarza słabe bezpieczeństwo to najmniejsza z wad Dacii ;)

Tyz prowda (;



Marmach napisał/a:
mekintosz napisał/a:
Wiec info negatywne poszlo w swiat, co nie jest zbytnia zacheta do kupna autka.

I bardzo dobrze, może jakiś księgowy palnie się w swój durny łeb, jak sprzedaż będzie niższa od oczekiwań ;P

Święte słowa, ale nie wiem, czy też nie pobożne życzenia...



grekol napisał/a:
Pozostałe modele dacii również nie mogą się pochwalić większą ilością gwiazdek

Ale sytuacja jest jednak odmienna, bo konstrukcja ich karoserii wytrzymała test - w przeciwieństwie do lodgy /:


grekol napisał/a:
Widząc nagranie z testu [lodgy], buda nie złożyła się specjalnie

Nie wszystko co istotne widać na filmach - a EuroNCAP podaje, że w lodgy rozlazła i wniknęła do kabiny podłoga. I to jest ten główny problem.


grekol napisał/a:
większość ludzi nie rozbiera tych wyników na części pierwsze jak koledzy na forum. 3 gwiazdki to 3 gwiazdki i taka informacja idzie w eter dla każdego modelu.

Nie interesuje mnie "większość ludzi" - mnie interesują wyniki, i to właśnie nie same gwiazdki, ale to, co faktycznie oznaczają w danym przypadku. W tym jest to kiepska konstrukcja.


grekol napisał/a:
lodgy jest zbudowana na tej samej podłodze co mcv

I tak, i nie - z grubsza jest to ten sam projekt, ale jednak trochę zmieniony. Być może - także materiałowo.


grekol napisał/a:
Renault jest niestety inna, bo dla swoich modeli są w stanie uzyskać lepsze wyniki, dla wszystkich modeli, a dla dacii jakoś im nie wychodzi...przypadek?

Oczywiście, że nie przypadek - i MSZ nie ma w tym nawet nic nagannego tak długo, dopóki nie przekraczają granic przyzwoitości. Niestety, wygląda na to, że w lodgy je przekroczyli.


mekintosz napisał/a:
przypominaczu zapiecia pasow zyskujemy zqwsze kilka-klilakascie procent szans na mniejsze kalectwo lub zycie

Bez przesady - jeśli ktoś zapina pasy, to od samego przypominacza nic nie zyska, oprócz "prestiżowych" punktów w EuroNCAP d:

(A jeżeli ktoś nie chce zapinać, to przypominacza i tak oszuka, co też nie da mu żadnych procentów).
Ostatnio zmieniony przez laisar 2012-12-14, 03:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
r_lukas 


Marka: Fiat, Dacia
Model: Bravo, Stepway
Silnik: 1.6, 1,5
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 117
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-12-14, 08:15   

Tak jest. Moja sąsiadka "jeździ na" zapiętych pasach... Żaden przypominacz nie ma szans :lol:
 
grekol 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Wrz 2012
Posty: 41
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-14, 16:02   

laisar, jak porównasz sobie wyniki dustra i lodgy, to są prawie takie same.
Frontal impact - 2% różnicy na korzyść dustera - w punktach to 0,3 punktu.
Duster lepiech chroni stopy (wina podłogi w Lodgy)? Za to lodgy ma lepszy wynik w ochronie klatki piersiowej. Z dwojga złego wolę jednak mniejsze straty ponieść na wysokości klatki piersiowej niż stóp.
Boczne uderzenie - punktowo lepiej wygląda Lodgy (trzeba jednak zauważyć, że w puntach to żadna różnica).
Uderzenie w tył - lepiej wygląda duster (kolega marcock miał niestety okazję się przekonać jak wygląda uderzenie w tył lodgy w realu).
Ochrona głowy w uderzeniach przednim i bocznym w obu modelach wynik dobry.

Tak więc wybielanie pozostałych modeli, lub też zakładanie, że może jednak inne materiały w przydku podłogi mcv to takie gdybanie. Wyniki punktowe, procentowe oraz ochrona poszczególnych części ciała jest bardzo zbliżona dla wszystkich modeli.
_________________
www.veraco.pl
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-12-14, 19:35   

grekol napisał/a:
Ochrona głowy w uderzeniach przednim i bocznym w obu modelach wynik dobry.

Za to kręgi szyjne w Logdy są zagrożone i to znacznie, Duster trochę lepiej wypada pod tym względem. Ale Renault, ogólnie ma w tej materii jakiś problem, patrząc na ich wyniki z testów, więc analogicznie w Dacii lepiej nie może być, (matka by tego nie zniosła).
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-14, 22:56   

wieza napisał/a:
A ja napisze z innej beczki narzekaja na dacie.. a sami jezdza 10 latkami to prosze sobie wrzocic na youtube crasch testy ncap tych wlasnie 10 latkow i dacia przy nich wypada rewelacyjnie ;)


czy slusznie czuje sie wezwany do tablicy? :-D

Wlasnie sek w tym, ze nastawialem sie w przyszlosci na zmiane wlasnie na Logdy z LPG (instalowane przez ASO). Niestety podloga w ENCAP mnie rozczarowala. Tu w calej rozciaglosci podzielam pkt widzenia Laisara. Oszczedzono na bezpieczenstwie konstrukcji i to jest skandal.


Dokker mi nie podchodzi. Nie moja melodia.
Zobaczymy jeszcze, co bedzie z nowa MCV i (ostatecznie ?) z nowym Dusterem (choc poki co dla mnie 4x4 za drogie).
 
mekintosz 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4264
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-14, 23:31   

Mysle, ze Dokker lepiej wypadnie ( sztywniejsza konstrukcja , mniej szyb, wzmocnione zawieszenie pod katem dostawczaka ). Nowe Sandero/Logan maja esp i sa mniejsze niz Lodgy. Beda 4 gwiazdki ;-)
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-12-15, 15:04   

mekintosz napisał/a:
Nowe Sandero/Logan maja esp i sa mniejsze niz Lodgy. Beda 4 gwiazdki ;-)

Aby się nie zdziwił, jak zastosują taką klasę materiałów jak w Lodgy, to też się poskłada i będzie klapa, a nie sukces. I ciekawe jak w tedy się będą tłumaczyć?
Ostatnio zmieniony przez monopios 2012-12-15, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 17:19   

monopios napisał/a:
I ciekawe jak w tedy się będą tłumaczyć?
A teraz się tłumaczą? Nawet nie tłumaczyli Dustera, że był w innej wersji, bez napinaczy, etc.
 
mekintosz 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4264
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 17:24   

Moze wytlumacza Ten Typ Tak Ma i juz ? To w sumie My uzytkownicy daci oczekujemy wiecej od nowych konstrukcji. Jesli jednak bezpieczenstwo bedzie przez renault traktowane po macoszemu w daci moze sie okazac, ze stali fani marki - tacy jak My - spojrza przy zakupie kolejnego pojazdu na cos innego.
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-12-16, 16:30   

swiete slowa Mekintosz
 
hojnorek 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.2TCe
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 123
Skąd: Św. Katarzyna
Wysłany: 2012-12-17, 09:11   

z całym szacunkiem (sam też już praktycznie jestem użytkownikiem daci)
i nowe sandero i nowy logan i nowy duster (jak się pojawi) też dostaną 3 gwiazdki.

marka dacia została reanimowana przez renault z jednego powodu. chcą ściągać klientów których nie stać na nowe renault, VW, forda czy opla, a nie konkurować z VW, fordem czy oplem - od tego jest renault. jest znacząco tańsza do wspomnianych więc z definicji musi być znacząco gorsza. jeśli dostanie 4 gwaizdki do przestanie znacząco odbiegać od renault więc cześć klientów renault przeszłaby do daci, a tego firma matka nie chce.
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-12-17, 09:45   

- na pewno masz dużo racji... z tym, że

hojnorek napisał/a:
jeśli dostanie 4 gwaizdki do przestanie znacząco odbiegać od renault więc cześć klientów renault przeszłaby do daci, a tego firma matka nie chce.


- MSZ ilością zdobytych/przyznanych gwiazdek przy podjęciu decyzji o zakupie Dacii sugeruje się niedużo klientów...
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-17, 10:09   

Dokładnie tak. Uciąłem sobie pogawędkę ze sprzedawcą na ten temat i twierdził że pamięta tylko jednego klienta który dopytywał się o wyniki EuroNCAP.
Koń jaki jest każdy widzi.
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-17, 10:23   

ale teraz kto patrzy na gwiazdki? przecież teraz każdy samochód ma te 5* *



*oprócz Dacii :mrgreen:
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-17, 10:39   

grekol napisał/a:
Wyniki punktowe, procentowe oraz ochrona poszczególnych części ciała jest bardzo zbliżona dla wszystkich modeli.

No ale czemu nie czytałeś moich poprzednich postów, skoro na nie odpowiadasz? Przecież napisałem to samo - wyniki punktowe faktycznie są podobne. Tylko że zasadnicza różnica to rzeczywiste zachowanie konstrukcji - a to w lodgy jest niestety nie tylko gorsze, niż we wcześniejszych modelach, ale po prostu marne. I pozamiatane ):


(Z czego nie wynika żadne "wybielanie", bo to wcale nie oznacza, że wcześniejsze wyniki były dobre - nie, nie były. Były jednie trochę lepsze od lodgy - i tyle. O MCV-ce nie wiemy nic, więc w ogóle nie ma sensu używać jej do porównania - może być jeszcze gorsza od lodgy, a może być lepsza; po prostu tego nie wiadomo).
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-12-17, 11:05   

od kilku lat interesował mnie prosty konstrukcyjnie,kompaktory suv z przyzwoitym (nie wiskotycznym ) napędem na drugą oś w ROZSĄDNEJ (czyli nie przekraczającej 60-70 tys zł)cenie. DD wyprodukowano jakby z myślą o moich potrzebach. Interesowało mnie wiele parametrów ale akurat gwiazdki były na szarym końcu
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-12-17, 11:16   

Miałem podobny typ wyboru, proste bez fajerwerków i nadmiaru elektroniki auto, tylko że ja oglądałem testy EURO NCAP i bardziej interesowało mnie to, jak ta buda się składa niż gwiazdki. Z resztą oglądałem inne auta z kręgu mego zainteresowania i Sanderka była konkurencyjna w tej materii.
_________________
 
BMH 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,5 DCI 107
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 7 os.
Dołączył: 01 Cze 2011
Posty: 82
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-17, 17:21   

Ja to wykładam na te testy przy 140 nic nam nie pomoże i możecie pisac ile chcecie kto ma kupić ten kupi,po przejechaniu 1300 km to nawet niema porównania między Lodgy a Loganem silnik disla spisuje sie bez zarzutu zryw bardzo dobry porównując Logana benzyniaka wykończenia duzo lepsze a gwiazdki z testów to niech sobie w audi,bmw i mercedesie sprawdzają.Ludzie to jest Dacia i co wam powiem wielu mi zazdrośći ja zapłaciłem za Dacie 60 tysi Kolezka za audi z 2008 roku 58 tysi i ma 200 tysi przejechane pali mu wiecej zabierze mniej osób a Wy sobie dalej o gwiazdkach piszcie :mrgreen: W sumie gwiazdka tuz tuz i może i mi cos przyniesie :mrgreen:
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2012-12-17, 17:46   

Mnie się wydaje, że więcej gwiazdek to się zobaczy jak się pierdyknie w jakąkolwiek przeszkodę. ;-) Chyba lepiej jest jeździć bezpiecznie i niech liczba gwiazdek pozostanie w testach. Jak napisał mój poprzednik wszyscy czekają na pierwszą gwiazdkę aby zasiąść do Wigilii i rozpakować moc prezentów. Przy okazji życzę spokojnych i bezpiecznych Świąt. :-)
 
48piotr 


Marka: Dacia
Model: DUSTER 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Duster
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 733
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-12-17, 17:56   

BMH napisał/a:
cos przyniesie
chriskb napisał/a:
Przy okazji życzę spokojnych i bezpiecznych Świąt

Gwiazdkowych Świąt! :mrgreen:
_________________
48piotr
 
RenaultDacia 


Marka: Renault
Model: Megane Scenic I
Silnik: 1.6 8V 90 KM LPG
Rocznik: 1998
Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 95
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-18, 22:41   

BMH napisał/a:
Ludzie to jest Dacia i co wam powiem wielu mi zazdrośći ja zapłaciłem za Dacie 60 tysi Kolezka za audi z 2008 roku 58 tysi i ma 200 tysi przejechane pali mu wiecej zabierze mniej osób a Wy sobie dalej o gwiazdkach piszcie :mrgreen:


Lubię takie konkretne posty, bo... sam uważam identycznie. No ale dobrze, że jest zawsze wybór między nowym samochodem a za przeproszeniem "audicą nieśmiganą wypierdzianą przez turasa" jak to niektórzy mawiają ;)
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-19, 09:18   

RenaultDacia napisał/a:
BMH napisał/a:
Ludzie to jest Dacia i co wam powiem wielu mi zazdrośći ja zapłaciłem za Dacie 60 tysi Kolezka za audi z 2008 roku 58 tysi i ma 200 tysi przejechane pali mu wiecej zabierze mniej osób a Wy sobie dalej o gwiazdkach piszcie :mrgreen:


Lubię takie konkretne posty, bo... sam uważam identycznie. No ale dobrze, że jest zawsze wybór między nowym samochodem a za przeproszeniem "audicą nieśmiganą wypierdzianą przez turasa" jak to niektórzy mawiają ;)

A co to ma do rzeczy? Czy to coś tłumaczy? Co ma wspólnego wybór używki czy nowej Dacii z bezpieczeństwem? To chyba dwa różne tematy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne