Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2020-01-02, 12:03
parowanie szyb
Autor Wiadomość
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-02-07, 21:08   

Czysto. Podszybie czyszczone regularnie. Nawet nie muszę włączać dmuchawy. Wystarczy że wsiądę do auta i nachucham. Od razu zamarza.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 888
Skąd: EL
Wysłany: 2021-02-07, 21:21   

telecaster1951 napisał/a:
Edit. Są w katalogach numery ogrzewanej przedniej szyby, więc zapewne można ją kupić w ASO i założyć w ASO zachowując pełnię gwarancji na całe auto, bo to jest część oryginalna, która jest w katalogu dla tego auta.

Dzięki. Ale gwarancja już się skończyła :-) Jak pęknie to wtedy tym się zajmę, chyba poza ASO.
O wietrzenie wnętrza auta dbam, śnieg z butów strzepuję. Czasem jednak się nie udaje...
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-07, 21:24   

Ja mam czasami ten "zamarzający" problem, ale jest ściśle związany z lokalizacją, tzn występuje tylko po zaparkowaniu pod pracą (zadupie w polu) i tylko w pewnych okolicznościach, których nie rozkminiłem bo temperatura nie ma tu kluczowego znaczenia (wilgotność powietrza, wiatr?) W takim dniu co by nie robił, to przednia szyba będzie od środka zaparowana i zamarznięta- mogę sobie po dojechaniu suszyć, wietrzyć itd, nic nie pomoże. Ale nie jest to problem Dacii, bo w drugim samochodzie było to samo a i w samochodach kolegów jest analogicznie. Gdzie indziej mnie to nie spotyka...
Po prostu jadę skrobaczką w środku, bo czekanie na odtajanie nawiewem przy stojącym samochodzie to dobre 15-20 minut a jechać się nie da.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2021-02-07, 21:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 888
Skąd: EL
Wysłany: 2021-02-07, 21:30   

Staram się stawiać auto przednią szybą do słońca (tj. w kierunku południowym). Zwykle zostawiam na kilka dni. Jeśli cały dzień jest pochmurno, mam problem.
Ostatnio zmieniony przez eio 2021-02-07, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-02-07, 23:50   

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Renault&ssd=%24%2AKwGFsaCG_8bc8t3z8uWGh93J6e7wgY6DgpCDjveGz9na0fGD39DEgYWGg8nb1N2bg5PT0_HzgoKEh6-ekdLYxNPY0tThgY-I9_WEhIKC8M2Aj4zF9oCEgoTPw4-SmdnC8fOCgs_GjY-Y0vb_hYOGgILenone0vGAycHYga7RxY6ChICOhoSDAAAAAJrfLYo%24&vid=1452&cid=1968701472&uid=34938&q=
To jest przykład z krótkiego Logana. Jak widać są też szyby ogrzewane.
Znalazłem że 727126647R jest ogrzewana. Niestety dostępna tylko u ruskich. Czy jest opcja sprowadzenia do nas? Nie mam zielonego pojęcia. Czy będzie pasować? Też nie wiem, ale raczej tak. Czy będzie jak wpiąć wiązkę? Pewnie nie.
Ostatnio zmieniony przez telecaster1951 2021-02-07, 23:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-02-08, 10:54   

Dymek napisał/a:
Ja mam czasami ten "zamarzający" problem, ale jest ściśle związany z lokalizacją, tzn występuje tylko po zaparkowaniu pod pracą (zadupie w polu) i tylko w pewnych okolicznościach, których nie rozkminiłem bo temperatura nie ma tu kluczowego znaczenia (wilgotność powietrza, wiatr?) W takim dniu co by nie robił, to przednia szyba będzie od środka zaparowana i zamarznięta- mogę sobie po dojechaniu suszyć, wietrzyć itd, nic nie pomoże. Ale nie jest to problem Dacii, bo w drugim samochodzie było to samo a i w samochodach kolegów jest analogicznie. Gdzie indziej mnie to nie spotyka...
Po prostu jadę skrobaczką w środku, bo czekanie na odtajanie nawiewem przy stojącym samochodzie to dobre 15-20 minut a jechać się nie da.


Jeśli twoje miejsce pracy\parkowania jest w otwartym terenie i w zagłębieniu terenu np. teren otoczony wzgórzami to taki teren sprzyja gromadzeniu się wilgotnego powietrza i o zaparowanie w lecie i zeszronienie w zimie bardzo łatwo. Zjawisko nasila się w bezwietrzne dni. Może tu jest problem.
Mnie jak się zdarzy zeszronienie w zimie od środka to skrobię tyle tylko żeby coś widzieć i jadę (wyjazd z osiedla więc powoli), nawiew na full i po minucie, dwóch problemu już niema. na postoju silnik mało się grzeje, a przejechanie tych kilkuset metrów załatwia sprawę w sposób wystarczający żeby pojechać odrobinę szybciej co tym bardziej rozwiązuje problem.
Co do ustawiania samochodu w zimie na południe to lepiej było by pewnie na wschód lub zachód bo to słońce nie tyle co nagrzewa szybę tylko w samochodzie powstaje efekt szklarni i bardziej pionowe szyby mogą tutaj dać znacznie lepszy efekt to słońce idzie w zimie idzie nisko i kąty padania będą lepsze.
Czasami woda dostaje się do filtra powietrza i on daje dużą wilgoć w samochodzie, tak samo jak mokre dywaniki.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-08, 12:02   

Łukasz_M napisał/a:
Mnie jak się zdarzy zeszronienie w zimie od środka to skrobię tyle tylko żeby coś widzieć i jadę (wyjazd z osiedla więc powoli), nawiew na full i po minucie, dwóch problemu już niema. na postoju silnik mało się grzeje, a przejechanie tych kilkuset metrów załatwia sprawę...

Mam Sandero z TCe90. W czasie mrozów poniżej -10*C, aby rozgrzać silnik w czasie jazdy do takiego poziomu żeby nadmuch był w stanie faktycznie zacząć usuwać taki szron z szyby, muszę przejechać z 5km. Poza tym jak wsiądzie 2-3 oddychające osoby, to to co zeskrobane bardzo szybko zamarza znowu.
Generalnie przy takich mrozach wolę czasem zostawić Dacię i do roboty pojechać starym Matizem, który grzeje jak szalony. :mrgreen:
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-02-08, 12:46   

Killer King napisał/a:
1) Czy popełniłeś przestępstwo i zamontowałeś może owiewki ?


Rozwiniesz temat? Mam ten sam problem w Lodgy i zamontowane owiewki...
 
Paweł 


Marka: Dacia
Model: Sandero III
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Sty 2013
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-02-08, 14:38   

A ja mam stary skuteczny sposób.
Mam owiewki na przednich szybach i zostawiam po dojechaniu do domu lekko opuszczone. Zanim samochód w środku ostygnie, zdąży się wywietrzyć się z wilgotnego powietrza i nie ma co zamarznąć
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2021-02-08, 15:16   

A ja miałem problem z parowaniem szyb od środka tylko wtedy kiedy miałem nieszczelność w samochodzie i miałem w nim wodę: Peugeot 305 - 20 letni, Fiat 125p - 20 letni.

Pozostałe auta, które były szczelne:
13 letni citroen - nic nie parowało
15 letnia Skoda - nie nie parowało
9 letnia Renówka - nic nie parowało
2 letnia Daćka - nic nie paruje.

Żadnych owiewek, żadnego wietrzenia, studzenia lub innych cudów.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
Ostatnio zmieniony przez tAboon 2021-02-08, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-02-08, 15:33   

Dymek napisał/a:
Łukasz_M napisał/a:
Mnie jak się zdarzy zeszronienie w zimie od środka to skrobię tyle tylko żeby coś widzieć i jadę (wyjazd z osiedla więc powoli), nawiew na full i po minucie, dwóch problemu już niema. na postoju silnik mało się grzeje, a przejechanie tych kilkuset metrów załatwia sprawę...

Mam Sandero z TCe90. W czasie mrozów poniżej -10*C, aby rozgrzać silnik w czasie jazdy do takiego poziomu żeby nadmuch był w stanie faktycznie zacząć usuwać taki szron z szyby, muszę przejechać z 5km. Poza tym jak wsiądzie 2-3 oddychające osoby, to to co zeskrobane bardzo szybko zamarza znowu.
Generalnie przy takich mrozach wolę czasem zostawić Dacię i do roboty pojechać starym Matizem, który grzeje jak szalony. :mrgreen:

To zadziwiające. Mam Diesla i do pracy jakieś 6 km i jak dojade to zdecydowanie musiłabym już sciągać kurktkę żeby móc jakoś jechać dalej.. Może zmienia coś to że mam klime automatyczną i program odparowania szyb i lusterek? bo w sumie jak obserwuje na OBD to do roboczej temperatury silnika brakuje z 10-15°C.
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2021-02-08, 15:39   

Łukasz_M, a czy u Ciebie nie ma dogrzewania układu ogrzewania? W sensie, ze wymiennik ciepła na kabinę posiada dodatkowe grzałki, które dogrzewają płyn w obiegu.

Ja miałem coś takiego w Scenicu w dieslu.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-02-08, 15:48   

Dymek napisał/a:
Mam Sandero z TCe90. W czasie mrozów poniżej -10*C, aby rozgrzać silnik w czasie jazdy do takiego poziomu żeby nadmuch był w stanie faktycznie zacząć usuwać taki szron z szyby, muszę przejechać z 5km.
W moim 1.0 po dokładnie 1 kilometrze na szybę leci już letnie powietrze. To wystarcza w zupełności aby szybę odmrozić. Ten kilometr to ja pokonuję od domu do wyjazdu z osiedla, więc nie ma problemu.
Wczoraj przy -10 wsiadłem do auta - lodu brak.
Dzisiaj przy -10 wsiadam do auta - lodu brak.
Już na prawdę nie wiem od czego to zależy, chociaż dzisiaj wpadło mi do głowy, że przy silnym mrozie, gdy odśnieżam auto, mogę niedokładnie oczyścić podszybie. Jak śnieg zalega w otworach wentylacyjnych, to nie ma się co dziwić, że szyba zachodzi lodem.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-08, 15:52   

tAboon napisał/a:
... wymiennik ciepła na kabinę posiada dodatkowe grzałki, które dogrzewają płyn w obiegu.

W dCi jest grzałka dogrzewająca. Oczywiście dogrzewa bezpośrednio powietrze wdmuchiwane do kabiny a nie płyn...
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-02-08, 16:16   

tAboon napisał/a:
Łukasz_M, a czy u Ciebie nie ma dogrzewania układu ogrzewania? W sensie, ze wymiennik ciepła na kabinę posiada dodatkowe grzałki, które dogrzewają płyn w obiegu.

Ja miałem coś takiego w Scenicu w dieslu.

Szczerze mówiąc to nie wiem czy takie grzałki tam są... Sprawdzę przy najbliższej okazji
Update:
Dymek napisał że jest więc pewnie tak jest jak napisał
Ostatnio zmieniony przez Łukasz_M 2021-02-08, 16:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 888
Skąd: EL
Wysłany: 2021-02-08, 16:46   

tAboon napisał/a:
Żadnych owiewek, żadnego wietrzenia, studzenia lub innych cudów.

Nie napisałeś czy auto stawiasz w garażu, czy pod chmurką?

Problem powstaje kiedy system wymiany powietrza nie jest wydajny. Jeśli zamknę obieg powietrza w kabinie za jakimś pierdzącym dieslem, za chwile wilgoć na szybie mi przypomina o konieczności otwarcia obiegu. Podszybie czyszczę regularnie (co roku odkurzam wnękę po wymianie filtra, codziennie wyciągam liście, śnieg). Kiedy jest bardzo mroźno i sucho jak dzisiaj - zero problemu. Ale w wilgotne dni, jesienią czy zimą, krótkie wietrzenie kabiny już nie wystarczy. Włączam też klimą by osuszyć powietrze (przy -10 C powietrza na zewnątrz przycisk świeci, ale nie słyszę włączania klimy) z ogrzewaniem. Jednak zdarza się następnego ranka, że muszę skrobać od środka.
 
Killer 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: Tce 90
Rocznik: 2019 kupiony w 02-2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 16 Lut 2020
Posty: 105
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2021-02-08, 23:43   

Witam.

Dawno kiedy nie miałem/nie było klimy w samochodach przed parowaniem szyb rozpoczynałem jazdę z otwartymi szybami przednimi i otwartą wentylacją zewnętrzną, takie sposoby stosuję nawet dzisiaj gdy klima z wentylacją nie dają rady.

W zimie zawsze przed parkowaniem wietrzę wnętrze samochodu aby temperatura się wyrównała lub jeśli nie zapomnę, kilometr przed miejscem parkowania wyłączam ogrzewanie co obniża "statystykę" szronienia szyb wewnątrz.
Ostatnio zmieniony przez Killer 2021-02-08, 23:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2021-02-09, 13:24   

eio napisał/a:
Nie napisałeś czy auto stawiasz w garażu, czy pod chmurką?
Głównie w garażu (blaszak, bez ociepleń), ale zdarzają się nocki pod chmurką i suchutko.


Dymek napisał/a:
Oczywiście dogrzewa bezpośrednio powietrze wdmuchiwane do kabiny a nie płyn...
Nie weryfikowałem tego dokładnie gdzie, ale z tego co dostałem info od mechanika to w Scenicu grzałki miały być w nagrzewnicy i miały podgrzewać płyn w małym układzie aby zagrzać szybciej silnik i kabinę.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
arnold 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 785
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2021-02-09, 13:43   

Niektórzy używają słowo nagrzewnica w kontekście całości (obudowa, klapy, parownik klimy). Renault stosuje tam po prostu grzejnik elektryczny nie związany z płynem chłodzącym oprócz obudowy.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2021-02-09, 20:13   

Ale niektóre samochody mają grzałki podobne do świec żarowych, wbudowane w obieg płynu chłodniczego. Nie jest to żadna herezja. :idea:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
arnold 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 785
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2021-02-09, 21:55   

1.9 tdi ma tak między innymi, ale to off topic.
 
Salamanca 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway III
Silnik: 1.0 TCe LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 02 Sty 2023
Posty: 14
Skąd: Wawa
Wysłany: 2023-12-22, 03:23   

Cześć, zauważyłem, że od kilku dni kiedy rano wsadzam dzieciaki do auta na przedniej szybie tuż nad otworami nawiewu jest od środka rosa - nie "para" na szybie ale duże krople rosy. Dziś wyjąłem filtr przeciwpyłkowy i nagrzewnica/chłodnica (cokolwiek jest zaraz za filtrem) jest na dole mokra :shock: To nie płyn, nie jest słodkie, zwykła woda - czyli wracam pod dom, nagrzewnica jest ciepła, woda z niej odparowuje i skrapla się na przedniej szybie bo auto pod chmurką, a na dworze zimno - taki zakładam ciąg zdarzeń. Ale skąd woda tam?
Auto ma dwa lata, parkowane na zewnątrz. Problem występuje od kilku dni dopiero. Latarką i lusterkiem przejrzałem obudowę filtra przeciwpyłkowego, żadna woda nie wlatuje z zewnątrz - coś skrapla się na tej chłodnicy/nagrzewnicy, a potem podczas postoju odparowuje i skrapla na zimnej szybie.

Klima automatyczna, układ Denso.
_________________
Pozdrawiam,

Salamanca
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2023-12-24, 11:05   

Przyczyn może być kilka.

Woda ma prawo sie wykraplać, ale nie ma prawa się zbierać. Czyli może jest problem z odpływem?
Jak masz climatronic, to często włącza się klima, w momencie, kiedy tego nie widzisz. Wtedy ma prawo sie wykraplać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne