DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Nieprawidłowe wskazanie poziomu benzyny przy jeździe na LPG

baryla - 2014-03-10, 17:05
Temat postu: Nieprawidłowe wskazanie poziomu benzyny przy jeździe na LPG
Witam

Jestem od niedawna posiadaczem dokkera 1.6 MPI z LPG LR zakładanym w ASO, według Pana z salonu dokładnie taką samą instalację zakładają w fabryce, z rurkami i całą resztą włącznie.
Mam problem ze wskaźnikiem paliwa, a mianowicie pokazuje zużycie PB w momencie pracy na LPG. Po zgłoszeniu sprawy w ASO serwisant powiedział, że to jest norma, bo poziom paliwa pobierany jest z czujnika na silniku i ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku. I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego. Natomiast Pan z innego ASO stwierdził że to dziwne ale on z Dokkerami gazowanymi ma za mało doświadczenia żeby podważać poprzednią wypowiedź.

Historia na tyle wiarygodna że wskaźnik rzeczywiście pokazuje takie spalanie jakie powinien zrobić na PB po takiej trasie tyle że bak jest pełny, a gazu zeżarło tyle ile powinno.

I teraz pytanie do właścicieli Dokkerów z instalacją LR montowaną w ASO, czy wszyscy tak macie??

Karenzo - 2014-03-10, 17:32

1.Aso nie montuje instalacji lpg tylko zleca to innemu zakładowi.(tak samo jak wejdziesz z ulicy ci zamontują )
2.Co do stwierdzenia że to są takie same części jest to zwykłe kłamstwo bo fabryczny lpg jest bardziej zintegrowane z silnikiem (ładniej kable są pochowane i wtryskiwacze itp) (to nie znaczy że gorsze ale ładniejsze :-P ) Teoretycznie można dać podzespoły takie same jak w fabryce [wtryskiwacze , komputer , parownik itp ] ale sposób montażu będzie inny bo w fabryce mają inne możliwości [większe]
3.Każde ASO może zamontować jaką instalacje chce są ludzie z BRC itp ty masz Landi-Renzo z tego co zrozumiałem , napisz na jakich podzespołach .

Co do problemu napisz dokładnie o co ci chodzi .
Ja zrozumiałem że komputer pokładowy pokazuje kłamliwą liczbe kilometrów które możesz przejechać .
Jest to normalne bo komputer bierze tą informacje z baku z benzyną . Butla gazowa to całkiem inny układ więc komputer samochodu nie wie ile tam jest gazu (lpg ma swój własny komputer )
w fabrycznej instalacji rozwiązuje się ten problem nie montując komputera i nie ma średniego spalanie itp .

baryla - 2014-03-10, 18:14

Żebyśmy się dobrze rozumieli wyświetlacz o którym mówię wygląda tak:


I nie ma tam liczby kilometrów które mogę przejechać. Jadąc na LPG wskaźnik PB pokazuje ubytek PB, ale samochód jedzie na gazie i zbiornik z PB ma pełny. NIC WIĘCEJ ANI MNIEJ.

1. Instalacja została zamontowana w Autoryzowanym Serwisie Obsługi (ASO). Jak ktoś z ulicy wejdzie do ASO też go obsłużą i mu zamontują.
2. Nie mam podstaw do tego by stwierdzić że zostałem oszukany (okłamany). Instalacja miała zostać wykonana na fabrycznych elementach (z fabryki). Co do wykonania, zgoda w fabryce mają lepsze oprzyrządowanie i większą powtarzalność montażu(większą niezawodność).
3. Ja mam Landi Renzo (według mojej wiedzy) dokładnie taką samą jaką montują w fabryce (nie wiem na jakich montują w fabryce).

kp77 - 2014-03-10, 19:39

ja mam podobny problem w Peugeot Partner, 1.6 benzyna z gazem, nigdy nie wiadomo ile jest benzyny w baku, podobno jest jakiś moduł który rozwiązuje temat, 250-300,00zł
Karenzo - 2014-03-10, 19:50

A czy fizycznie paliwa ubywa ? czy tylko komputer tak twierdzi ?
Co do lpg to chodziło mi o wiązkę przewodów która w fabrycznej opcji jest zintegrowana z przewodami silnika , oczywiście dokładając lpg nie ma możliwości jej integracji . W fabryce wtryskiwacze gazowe są mocowane do specjalnego mocowania w dokładanej nie da się tego zrobić . Ogólnie fabryczna instalacja jest bardziej pochowana i nie odróżnia się zbytnio od całości .
Jak ja włoże sobie tempomat do samochodu który instalują w fabryce to nie mogę nazwać go jak fabrycznym bo rozwiązania poprowadzenia kabli itp są inne .Ogólnie chodziło mi to że to nadużycie dillera który mówi ludziom że jak fabryczna bo silnika zgazowane (przynajmniej w dusterze ) mają inne kodowania więc może coś w nich jest zmienione .

Proponuje dowiedzieć się gdzie instalacja była montowana i tam udać się bo w aso pewnie nie mają pojęcia o niczym
Ogólna ASO zleca montaż innemu podmiotowi więc sami za bardzo nie wiedzą jak to być powinno .

baryla - 2014-03-10, 20:13

Odnośnie twojego pierwszego pytania, odpowiedziałem na nie w pierwszym i drugim poście

Cytat:
Jadąc na LPG wskaźnik PB pokazuje ubytek PB, ale samochód jedzie na gazie i zbiornik z PB ma pełny


Cytat:
wskaźnik rzeczywiście pokazuje takie spalanie jakie powinien zrobić na PB po takiej trasie tyle że bak jest pełny, a gazu zeżarło tyle ile powinno


Odnośnie montażu w ASO lub innym podmiocie:
http://dacia.pl/samochody...nerzy/index.jsp

Najbardziej jestem ciekawy doświadczenia osób które używają dokkera z gazem zakładanym przez te serwisy, i jak u nich wygląda sprawa ze wskaźnikiem paliwa

Wiem gdzie był zakładany i zdanie serwisu napisałem w pierwszym poście:

Cytat:
serwisant powiedział, że to jest norma, bo poziom paliwa pobierany jest z czujnika na silniku i ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku. I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego.

route2000 - 2014-03-11, 11:52

kp77 napisał/a:
ja mam podobny problem w Peugeot Partner, 1.6 benzyna z gazem, nigdy nie wiadomo ile jest benzyny w baku, podobno jest jakiś moduł który rozwiązuje temat, 250-300,00zł


A moduł to się nazywa fachowo emulator ;-)

Janusza - 2014-07-08, 22:28

Mam ten sam problem z wskazaniem faktycznego stanu paliwa PB. W trasie pokonanej na LPG komputer pokazywał mi ubytek benzyny. Pod koniec świeciła się rezerwa. Na postoju uruchomiłem kluczykiem tylko komputer bez uruchamiania silnika i dopiero wtedy pokazało mi faktyczny stan poziomu benzyny - około 60% zbiornika. Narazie tylko raz udało mi się w ten sposób zmusić komputer do wyświetlenia rzeczywistego stanu poziomu benzyny. Zgłosiłem sprawę w serwisie - są bezradni.

Zrobiłem z tego film, na szybko wrzuciłem na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=Qr1YNeq6jWw

Zwróćcie uwagę na stan baku przed i po dolaniu 5 (słownie: pięciu) litrów benzyny oraz przeliczenie komputera ile kilometrów mogę przejechać na danej ilości.

baks - 2014-10-01, 15:58

Witam.

Mam podobny problem. Kilka razy zdarzyło się, że wskaźnik poziomu benzyny zaczął spadać (włącznie z aktywacją rezerwy) przy jeździe na LPG. Poziom benzyny w różnych odstępach czasu (włączenie wyłączenie silnika, lub po kilku dniach jazdy) wraca do spodziewanego. Pytanie czy komuś udało się ustalić co jest tego przyczyną? Do kogo się z tym zwrócić (salon czy warsztat montujący LPG)?

laisar - 2014-10-01, 16:20

baryla napisał/a:
ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku.

Tak jest.

Cytat:
I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego

Takiej informacji w dokumentacji nie znalazłem, ale może to być prawda.

Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".

baks - 2014-10-01, 16:26

laisar napisał/a:


Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


Właśnie co do tego mam wątpliwości. Bo po przejechaniu 600 km na LPG poziom benzyny spadł z prawie całego baku (brak jednej cegiełki) do trzech cegiełek. I od kilku dni po każdym uruchomieniu samochodu pokazuje 3 cegiełki.

grapess - 2014-10-01, 17:04

laisar napisał/a:
Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


U mnie to się nie sprawdza, kilka dni samochód pokazuje brak kilku kresek aby po tym czasie pokazać pełen bak.

Teraz mam jedną kreskę i zastanawiam się ile mam benzyny?
Wskaźnik gazu też pokazuje od czapy i nie wiadomo ile jeszcze na rezerwie przejadę. Rezerwa gazu zapala się bardzo szybko.

Chyba przyjmę kolejną regułę do obsługi Dacii.
- pierwsza to, tankuję gaz gdy przejadę 300km
- tankuję benzynę raz na dwa miesiące?

Cav - 2014-10-01, 18:06

laisar napisał/a:

Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


Skąd to info?
W Megane aktualizacja była TYLKO gdy dotankowałeś 5 l lub więcej.
Z tego co obserwuję w Dusterze, jest podobnie.

route2000 - 2014-10-02, 08:12

Miałem podobną sytuację z wskaźnikiem paliwa noPB.
Wracałem z Trójmiasta do Lublina, jechałem na gazie, a wskaźnik paliwa powoli ubywał jakby palił na benzynie (przed wyjazdem miałem jakieś 3-4 cegiełki). Potem zaświeciła mi kontrolka rezerwy i myślałem, że palił również benzynę. Podjechałem na stację paliwową i zatankowałem trochę paliwa (nie do pełna) i ..... cegły powróciły z większą ilością niż przed wyjazdem tj. o 2 cegły. Miałem w końcu 5-6 cegieł. Po prostu komputer wariuje jak jedziesz na gazie. Po prostu trzeba zatrzymać auto, wyłączyć silnik, a potem po chwili po przekręceniu kluczyka sytuacja wraca do normy.

grapess - 2014-10-02, 10:55

Zatankowałem dzisiaj benzynę. Weszło trzy razy dolewając 19 litrów. To nawet nie połowa baku.
A na wskaźniku od kilku dni świeciła się najniższa cegiełka.

Zbychu504 - 2014-10-02, 12:57

1. Praktycznie wszystkie salony Renault/Dacia LPG LR mogą zamontować do auta u siebie (bez podwykonawców), niektóre salony mają także w ofercie montaże BRC :)
2. W przypadku gdy auto jeździ na LPG a wskaźnik Pb pokazuje ubytek warto do auta zamontować EMULATOR WSKAŹNIKA PALIWA....większość instalatorów gazu o tym pamięta ale są nadal wyjątki :)

baks - 2014-10-02, 13:54

Zbychu504 napisał/a:
większość instalatorów gazu o tym pamięta ale są nadal wyjątki :)


W Sopocie zapomnieli? ;-)

Dziwi mnie tylko fakt, że ubytek benzyny przy jeździe na LPG występuje losowo. Czy może to oznaczać, że emulator jest zamontowany i jest z nim jakiś problem?

Zbychu504 - 2014-10-02, 16:15

Baks - u Ciebie też ten problem występuje?
Sopot też nie zawsze do wszystkich aut ów emulator montował .

baks - 2014-10-02, 16:44

Rzadko ale występuje.
Zbychu504 - 2014-10-02, 16:52
Temat postu: emulator
Czyli w Sopocie prawdopodobnie Ci ten emulator zamontowali...w niektórych autach DST F2 występował problem ze wskazaniami poziomu paliwa (mówię tu o autach które nie miały LPG)
jutro dam Ci znać co może być przyczyną .

Jimmy - 2015-03-24, 19:42
Temat postu: Błędne wskazanie ilości paliwa - cyfrowy wskaźnik
Witam
Problem jest ze wskazaniem ilości paliwa w baku. Nalewam pełen bak. Komputer wskazuje full. Przejadę na benzynie 50 km(systematycznie przepalam Daćkę na benzynie) i i spada 1-2 kreski. Potem jak jeżdżę już na LPG to w ciągu tygodnia spada do rezerwy(a benzynka jest tylko na odpalenie i rozgrzanie silnika) a w końcu na komputerze zasięg ---- km(!) czyli susza w baku.
Rano odpalam i spowrotem połowa baku i znowu co dzień kreska mniej. I tak cały czas. Inne funkcje komputera ok. Tylko to wskazanie poziomu paliwa.

gbyrka - 2015-03-24, 19:49

Dzieje się tak, gdyż poziom paliwa nie jest na bieżąco mierzony, a jest wyliczany przez komputer, który nie wie, że jedziesz na gazie.
GORDINI - 2015-03-24, 19:55

Komputer nie rozróżnia paliwa na jakim jeździsz. To jest wskaźnik elektroniczny a nie mechaniczny ( w zbiorniku)
Musisz mniej więcej wiedzieć ile spala benzyny vs gaz. Trip 1 nastawiony na gaz, Trip 2 na benzynę. Jak dotankujesz benzynę do pełna to resetujesz Trip i wiesz prawie wszystko. To trzeba przetrenować niestety. Jak nie chcesz być zaskoczony brakiem Pb to miej kanister 5 litrów w bagażniku.
Jeżdżenie na oparach jest szkodliwe z wielu powodów szczególnie w zimie.

Jimmy - 2015-03-25, 07:28

Dziękuję za odpowiedź. Jestem mega zaskoczony, bo takiego "patentu" się nie spodziewałem.
Czyli najlepiej zawsze mieć po korek. Naprawdę dziwny patent.

grapess - 2015-03-26, 21:26

GORDINI napisał/a:
zaskoczony brakiem Pb to miej kanister 5 litrów w bagażniku.


Suuuuper pomysł,
Co jeszcze mam wozić, żeby jeździć Dacią???


W zestawie do gazu powinno być takie urządzonko, które co jakiś czas wymusza aby komputer faktycznie zmierzył poziom paliwa bo chyba jakiś czujnik tam jest w tym baku?

route2000 - 2015-03-27, 11:26

grapess napisał/a:
W zestawie do gazu powinno być takie urządzonko, które co jakiś czas wymusza aby komputer faktycznie zmierzył poziom paliwa bo chyba jakiś czujnik tam jest w tym baku?

Zainstalować emulator i tyle. Było na innym dziale naszego forum omawiane. :-)

Karenzo - 2015-03-27, 12:23

grapess napisał/a:


Suuuuper pomysł,
Co jeszcze mam wozić, żeby jeździć Dacią???

nie fabryczna instalacja więc winna co najwyżej montera a nie producenta

Cav - 2015-03-27, 12:49

Karenzo napisał/a:
grapess napisał/a:


Suuuuper pomysł,
Co jeszcze mam wozić, żeby jeździć Dacią???

nie fabryczna instalacja więc winna co najwyżej montera a nie producenta


Producenta też, można było tak jak inni, dać odczyt z pływaka zamiast zbędnych kombinacji z liczeniem zużycia.
Niczego dobrego to rozwiązanie nie daje, a kłopotów mnóstwo.

Karenzo - 2015-03-27, 13:07

Producent zapewnia sprawny produkt , jeżeli go modyfikujesz i staje się nie sprawny nie można obwiniać producenta .
Mimo wszystko inżynierowie rumuński nie są panami spod budki z piwem i na pewno jest jakiś sensowny powód takiego rozwiązania .

Cav - 2015-03-27, 14:09

Karenzo napisał/a:
Producent zapewnia sprawny produkt


Sprawny to on nie był nawet w fabryce.
U mnie ze trzy razy musieli modyfikować software i hardware zanim zaczął prawidłowo pokazywać zużywane i pozostałe paliwo.

GORDINI - 2015-03-27, 19:37

Cytat:
W zestawie do gazu powinno być takie urządzonko, które co jakiś czas wymusza aby komputer faktycznie zmierzył poziom paliwa bo chyba jakiś czujnik tam jest w tym baku?

Widzisz zapomniałem to napisać (nie wiem czy był to emulator czy coś innego)
ale wskaźnik Pb co jakiś czas się resetował i wskazywał aktualny poziom.
Jak zapaliła się kontrolka rezerwy to już niestety nic takiego się nie działo.
Zależy gdzie będziesz jeździł - jak wokół komina to nie ma problemu jakąś stację znajdziesz i zatankujesz Pb I Lpg. Mnie kilka razy się zdarzyła awaria stacji brak prądu, terminal na karty uszkodzony, tankowanie lub brak paliwa etc.
Kanister się przydaje na trasach.

dacialoganmcv - 2016-11-06, 17:57

W mojej Lodgy po ok. 20 przekręceniach kluczyka podczas przejechanych >300 km na LPG, gdzie paliwo spadło z połowy do 1 kreski, wskaźnik pokazał poziom paliwa w zbiorniku, czyli znowu połowę. Tak więc nie trzeba montować żadnego modułu.
arnold - 2016-11-06, 21:20

Bo kiedyś w końcu wskazania czujnika poziomu zaktualizują się do tego co faktycznie jest w zbiorniku. Niektóre sterowniki chyba mają wbudowane emulatory.
dacialoganmcv - 2016-11-06, 22:05

Stag QBox posiada, ale to instalator musi go podłączyć :)
grapess - 2016-12-13, 10:49

U mnie problem został naprawiony, przy którejś z kolei wizycie w ASO panowie przejrzeli instalację raz jeszcze i zauważyli, że ów emulator, czyli układ, który resetuje wskazanie poziomu paliwa nie był podłączony poprawnie. Poprawili, działa ok.

Nie mniej podczas dłuższej trasy pokazuje ubytek

dacialoganmcv - 2016-12-13, 18:35

W trasie "paliwa ubywa". Przy emulatorze każdy obrót stacyjką powoduje wymuszenie sprawdzenia stanu paliwa. Przy jego braku trzeba czekać do spadku paliwa na jedną kreskę (jeśli było więcej niż 1/4) lub do zapalenia się kontrolki rezerwy paliwa (jeśli było mniej niż 1/4 zbiornika paliwa).

Swoją drogą to więcej było pisania kodu do sterownika, aby to działało. Prościej byłoby zwyczajnie, jak w innych normalnych autach, czyli pływak i odczytywanie jego poziomu....

pckiller - 2016-12-13, 20:48

Ja mam lpg fabryczne i u mnie nie ubywa kresek, natomiast brat ma lpg identyczne założone w salonie i ubywa. (napweno jest inny komputer do silnika bo ja nie mam komputera pokładowego a w salonowych jest)
dacialoganmcv - 2016-12-13, 21:11

W fabrycznym nie ubywa. Sterownik silnika "wie", że pracuje na LPG i odłącza wskazania. Stąd w wersji z fabrycznym LPG nie ma odczytu spalania w menu licznika. A jak go się aktywuje, to działa tylko na Pb. Nie jest to żadna z opcji sterownika, tylko sposób wyświetlania w liczniku danych ADAC. Masz to po prostu wyłączone. A jak włączysz, to na LPG wszystko wskazuje 0. Przy dołożonej instalacji sterownik LPG emuluje pracę wtryskiwaczy Pb dla centralki silnika.
pawel74787 - 2017-08-10, 22:29

Witam,
Szukałem akurat czegoś innego ale podepnę się pod ten temat, i zadam przy okazji pytanie.
Po pierwsze: Jeżdżę Dokkerem z lpg BRC od 3 lat, i mogę potwierdzić że wskazania wskaźnika paliwa resetują się po wyłączeniu auta i ponownym uruchomieniu, a do tego że "oszukuje" można się przyzwyczaić. Ale...
Czy mógłby ktoś odpowiedzieć mi na pytanie, czy w Dacii Dokker można włączyć dotrysk paliwa. Jak wspomniałem instalacja gazowa BRC FLY SP ( nie jestem pewien do końca tego SP ) I jeśli można to jak to zrobić ? Rozumiem że programowo, ale interesuje mnie ew. jaki kabel, oprogramowanie itp.

dacialoganmcv - 2017-08-10, 22:48

Zapewne masz emulator do wskazan paliwa, a przy dluzszej jezdzie i tak spada jakbys jechac na Pb. Ja u siebie zrobilem tak, ze jest jak byc powinno, czyli nie przelicza tylko wskazuje wlasciwy poziom. Co do dotrysku we Fly, to nie wiem czy juz wtedy przewidzieli taka opcje. W SQ24 i 32 nazywa sie to VSR (Valve Seat Recesion) i ustawia procentowo. U mnie uatawione na 20% i zuzywa ok. 0,8 l/100 km Pb.
route2000 - 2017-08-11, 07:53

dacialoganmcv napisał/a:
Ja u siebie zrobilem tak, ze jest jak byc powinno, czyli nie przelicza tylko wskazuje wlasciwy poziom.

Mam taki sam problem, jadę na LPG na długiej trasie to mi benzyny "ubywa" na wskaźniku...
Jak to zrobiłeś, że wskazuje prawidłową wskazanie ilości paliwa Pb? Wstawiłeś emulator od LPG?

pawel74787 - 2017-08-12, 17:04

Podepnę się pod pytanie kolegi route2000. dacialoganmcv, czy możesz napisać co zrobiłeś że wskazuje ci poprawnie stan pb i lpg
adams_lubon - 2019-11-26, 16:13
Temat postu: poziom paliwa dacia Logan mcv 1,2 + gaz
Szukałem po tematach i niestety nic nie znalazłem☹️. Chodzi o to, że niestety nie resetuje mi się poziom paliwa . Mam założony gaz przez serwis. Kiedyś co jakiś czas się resetować i podawał stan paliwa. Od jakiegoś czasu niestety nie ma czegoś takiego. Wczoraj niestety okazało się że mam pusty bak. Wiem że nie powinien dopuszczac do takich sytuacji. Czy ktoś wie jak obejść ten elektroniczny pływak czy co tam jest żeby pokazywało stan faktyczny a nie licznikowy?
keisyzrk - 2019-11-26, 17:15

Emulator poziomu paliwa pewnie padł. W zakładzie montującym LPG koszt w okolicach 100zl z montażem.
Ania201225 - 2020-03-05, 17:19

Powiedzcie mi czy i w jaki sposób można zresetować stan poziomu paliwa,zeby wskaźnik poziomu paliwa wskazywał poprawny stan? Dziś rozmawiałam z gazownikiem, który zakładał mi gaz i powiedział,że z poziomu manetki na wyłączonym silniku, a włączonym zapłonie można zresetować wskaźnik poziomu paliwa i nie trzeba montować emulatora. Dziwne to,ale tak mi powiedział. Niestety nie mam możliwości na chwilę obecną do niego podjechać. może ktoś ma pomysł jak to zrobić?
keisyzrk - 2020-03-05, 17:40

Możesz paliwa dolać- działanie na chwile, albo zmontować emulator;)
dudu$ - 2020-03-05, 18:44

Ania201225 napisał/a:
Powiedzcie mi czy i w jaki sposób można zresetować stan poziomu paliwa,zeby wskaźnik poziomu paliwa wskazywał poprawny stan? Dziś rozmawiałam z gazownikiem, który zakładał mi gaz i powiedział,że z poziomu manetki na wyłączonym silniku, a włączonym zapłonie można zresetować wskaźnik poziomu paliwa i nie trzeba montować emulatora. Dziwne to,ale tak mi powiedział. Niestety nie mam możliwości na chwilę obecną do niego podjechać. może ktoś ma pomysł jak to zrobić?


Twój gazownik wciska Tobie kit i tyle. W styczniu zakładałem instalacje LPG do Swojego Logana i również miałem identyczny problem jak Ty. Nakłoniłem gazownika aby założył mi emulator i tak zrobił chociaż zażyczył sobie dodatkowa opłatę 80zł płatne przy pierwszym darmowym przeglądzie po 1000km. Stwierdziłem jednak, ze większość gaziarzy to pseudo fachowcy i nie sa oni instalatorami a osobami które wrzucają instalację pod maskę. To samo dotyczy się regulacji, zazwyczaj jest to pic na wodę i tyle. Dlatego też olałem gwarancję, instalację sam sobie wyregulowałem lepiej niż zakład który ja montował ( potwierdzone w jednym z najlepszych serwisów LPG w Warszawie polecanych na różnych forach motoryzacyjnych w tym forach LPG). Co możesz zrobić ? Ciśnij warsztat co zakładał instalację, że emulator jest wymagany ( w większości aut francuskich w tym grupa PSA i Renault - Dacia oraz w Hondach). U mnie został założony emulator wskaźnika poziomu paliwa AC STAG FLE-FC i wszystko działa ok. Gazownik zainstalował go koło pompy paliwa ( pod tylnym siedziskiem), wpiął się tam w instalacje, jedna rzecz która zrobił niezgodnie z instrukcją to użył + nie po stacyjce a tego co jest przy pompie ale jak widzę nie wpływa to na działanie emulatora. Po założeniu emulatora należy odpalić auto na samej benzynie i pozwolić mu pochodzić na wolnych obrotach 2-3 minuty. Następnie gasimy silnik i czekamy kolejne 2-3 minuty. p tym czasie włączamy zapłon i emulator wskazuje juz prawidłowy poziom paliwa

sgrodnicki - 2020-03-28, 18:21
Temat postu: Ubywanie paliwa(licznik) podczas jazdy na LPG - Rozwiązanie
Witam Szanownych forumowiczów

Odkryłem rozwiązanie na odwieczny francuski problem z obniżającym się poziomem paliwa na liczniku podczas jazdy na gazie (LPG).

Ostatnio zakupiłem sobie Maxiecu i zacząłem grzebać. Odkryłem, że po zalogowaniu się do licznika, można zmienić sposób przeliczania i wyświetlania poziomu paliwa w zbiorniku. Można poinstruować sterownik aby nie brał pod uwagę przepływu paliwa a jedynie pływak w baku. Testuję tą opcję już kilka ładnych tygodni, no i muszę przyznać, że działa. w porównaniu do emulatorów, które tylko resetują odczyt przy każdym uruchomieniu samochodu, ten sposób sprawia, że wskaźnik nie spada wcale.

I tu prośba aby inni forumowicze, którzy mają ten problem i posiadają interfejs diagnostyczny np ddt lub CLIP sprawdzili czy da się to wyłączyć u nich. Załączam screeny z Maxiecu.

Pozdrawiam

laisar - 2020-03-28, 22:02

Sprawdź, może DDT4all zadziała też u Ciebie - przecież ten MaxiECU to po prostu zestaw zwykłego ELM-a z firmowym oprogramowaniem.
rob_plk - 2020-03-29, 07:44

Jak działa ta opcja to dobrze ale nie u wszystkich, w moim blaszaku nie przyjmuje ustawień.
sgrodnicki - 2020-03-29, 13:48

U nie też, a potem odkryłem, że trzeba "uruchomić ponownie" licznik. Czyli jak musiałem kiedyś wymienić akumulator, to po włożeniu nowego wszystko co zmieniłem w komputerze nagle się uruchomiło.
rob_plk - 2020-03-30, 16:03

Po małych kombinacjach też i u mnie zapamiętał ustawienie.
Pawelek_S - 2020-04-02, 22:11

Jakich ? co zrobiłeś?
rob_plk - 2020-04-05, 04:58

Możliwe, że poprzednie próby robiłem na innym sofcie.
Teraz podłączyłem się DDT4all wersja 5.3 pod Dacie - baza 2018.12.20
W zegarach, na ustawieniach od poziomu paliwa odczyt "Lecture" następnie zmiana w polu od wskaźnika "without petrol flow" następnie zapis "Ecriture" chyba wyskakuje okno do potwierdzenia to "OK" albo trzeba nacisnąć "Prise ... config...".
Zegary powinny się zrestartować, słychać "cykanie" wskazówek i powinno być zapamiętane.
Można sprawdzić dla pewności odczytując jeszcze raz dane.

rob_plk - 2020-04-11, 15:49

Jest mały problem: po włączeniu "without petrol flow" liczniki od komputerka spalania stoją na maksymalnych wartościach przynajmniej czytane po can'ie. Trip km stoi na 65535km, zużyte paliwo na maks, czas pomiaru też na maksa. Musiałem wrócić do "fabryki" :)
Lukas87 - 2020-09-28, 16:30
Temat postu: Poziom paliwa (benzyny) na lpg
Założyłem staga lpg zamiast landi której sterownik miał emulację poziomu benzyny na poruszaniu się na gazie ale teraz znikają mi cegiełki z wskaźnika bo komputer myśli ze spala benzynę wiem ze to typowa przypadłość renówek, wiem są emulatory do tego proste to zrobienia ale może ktoś wie ze można ugryźć to w programie ddt4all?Coś ktoś ma jakiś pomysł bo jazda na połowie baku benzyny z świecącą rezerwa trochę słabo, ostatecznie emulator założę
Marcinho - 2020-09-28, 16:38

Co jakiś czas samo się zresetuje więc to nie jest duży problem.
eio - 2020-09-28, 17:14
Temat postu: Re: Poziom paliwa (benzyny) na lpg
Lukas87 napisał/a:
...ale teraz znikają mi cegiełki z wskaźnika bo komputer myśli ze spala benzynę wiem ze to typowa przypadłość renówek, wiem są emulatory do tego proste to zrobienia ale może ktoś wie ze można ugryźć to w programie ddt4all?Coś ktoś ma jakiś pomysł bo jazda na połowie baku benzyny z świecącą rezerwa trochę słabo, ostatecznie emulator założę


Zajrzyj do dacianer. Może na tej podstawie coś się wyklaruje. Linki 2a i 2b tutaj: http://www.daciaklub.pl/f...hlight=#1812083

dudu$ - 2020-09-28, 20:04

Niestety poziom raczej sam się nie wyzeruje no chyba, ze po bardzo długim czasie co do tego czasu będzie irytować świecącą się kontrolką rezerwy i sygnałem dźwiękowym podczas uruchamiania silnika. Z tego co pamiętam na naszym forum jest gdzieś temat w, którym zmieniał coś w ddt4all i wskaźnik poziomu paliwa działał mu prawidłowo podczas jazdy na LPG ( http://www.daciaklub.pl/f...=asc&start=50). Ja u siebie w MCV II wymusiłem u gazownika montaż emulatora AC stag. Koszt znikomy więc jak okaże się, że w ddt4all nie da się nic zmienić odżałować te 80zł i mieć święty spokój
Lukas87 - 2020-10-04, 09:01

Przestawiłem opcję w liczniku: mierzenie poziomu paliwa na podstawia pływaka a nie na podstawie zużytego paliwa, efekt poziom paliwa na desce od razu wskoczył na prawidłowy poziom :)
Vodun - 2020-10-04, 20:07

Lucas87 mógłbyś dla potomnych napisać jak to zrobiłeś?
Vodun - 2020-10-07, 06:51

Hej, moglibyście podać pełną ścieżkę w ddt4all do zegarów gdzie zmieniamy odczyt paliwa ?
HWfreak - 2020-10-07, 07:22

Ja za to mam inny problem choć rozwiązanie może być podobne.
W DD2 1.0LPG włączyłem komputer spalania i stała się rzecz dziwna. Parkuje auto na podjeździe dość mocno pochylone (tymczasowo) i gdy rano wsiadam do auta... Wskaźnik pokazuje 1/3 baku. Wygląda, jakby tylko po długim postoju aktualizował sobie wskaźnik bo jak stoję 8h pod pracą to nic się nie zmienia. Jak zajadę na stację to po zatankowaniu pokazuje poprawnie (mam już ponad 3/4 zbiornika) ale po nocy na podjeździe mam znowy 1/3... Domyślam się, że zmiana na odczyt z pływaka zmusi go przynajmniej do resetu wskazań co odpalenie.

Bartek998 - 2020-10-07, 08:59

Właśnie zainstalowałem w swoim Duster 2 instalacje BRC i mam problem ze wskazaniami paliwa. Podczas jazdy na LPG wirtualnie ubywa również paliwa PB. Pytanie czy da się zaprogramować w tym modelu zegary aby sprawdzały stan paliwa po każdym odpaleniu? Czy i jaki emulator ewentualnie może zadziałać? Czy jest ktoś na forum z Poznania lub okolic kto może pomóc? Odwdzięczę się oczywiście! :)
route2000 - 2020-10-07, 09:34

Emulator rozwiązuje problem.
Bartek998 - 2020-10-07, 09:42

A jaki najlepiej kupić? Link mile widziany! :) Z góry dziękuję za pomoc! :)
rob_plk - 2020-10-07, 13:01

Jest już w kilku miejscach na forum.
route2000 - 2020-10-08, 08:40

Każdy gazownik powinien mieć emulator.
Zamontuje to i masz gwarancję na to.

Bartek998 - 2020-10-08, 09:01

Dziękuję! Tak zrobię! :)
Aronus - 2020-10-08, 09:14

Zacytuję informację z tego artykułu:
https://gazeo.pl/poradniki/eksploatacja/Dlaczego-samochod-z-LPG-zuzywa-benzyne,artykul,8723.html
Aby wymusić reset wskaźnika poziomu paliwa stosuje się emulatory.

Tak, są to urządzenia, które w momencie wyłączania silnika symulują tankowanie zbiornika benzyny. Działają jednak tylko do 1/4 pojemności zbiornika. Jeśli poziom benzyny jest poniżej tej wartości, wskaźnik nie jest resetowany, wymuszając na właścicielu zatankowanie benzyny.
Moim zdaniem emulatory to nie jest idealne rozwiazanie, bo jak jest poniżej 1/4 baku to wskaźnik paliwa pokazuje głupoty, co jest wkurzające. Także taki emulator to moim zdaniem trochę ułomne rozwiązanie problemu, ale jakieś jest.

Bartek998 - 2020-10-08, 09:22

No właśnie tego się obawiałem... Gazownik też wspominał że nie zawsze to działa. W niektórych autach właśnie dzieją się takie rzeczy jak piszesz. Emulator to koszt 200 zł i nie dają gwarancji że zadziała prawidłowo... Pytanie czy ktoś już wpadł jak rozwiązać ten temat. W rodzinie mam też Dustera z fabrycznym LPG i tam jest tak że po prostu komputer nie działa (zasięg, spalanie itp.). Pytanie czy to jedyne rozwiązanie?
dudu$ - 2020-10-08, 12:55

Jakie 200zl? Koszt emulatora to około 80zl, gazownik za montaż weźmie jakieś grosze bo nie jest to jakos trudne czy skomplikowane. U siebie mam założony emulator firmy AC Stag
Bartek998 - 2020-10-08, 13:04

No to nieźle sobie liczą... Dzięki za info! Niestety jestem teraz do nich przywiązany gwarancją...
laisar - 2020-10-08, 13:26

Aronus napisał/a:
Działają jednak tylko do 1/4 pojemności zbiornika.

Naprawdę jest jakimś wielkim problemem zatankowanie do pełna, kiedy poziom spadnie do połowy? Przecież z pustawym bakiem i starą benzyną w nim i tak się nie powinno jeździć.

Killer King - 2020-10-08, 13:30

laisar napisał/a:
Naprawdę jest jakimś wielkim problemem zatankowanie do pełna...


Ponieważ dla "niektórych" oszczędnych jest to zbędny wydatek, wiec wolą jeździć na rezerwie.
Zatarta pompa, woda w baku - problemy bezcenne :lol:

HWfreak - 2020-10-08, 13:50

Killer King napisał/a:
oszczędnych jest to zbędny wydatek
ja od pewnej osoby słyszałem, żeby nie tankować PB do pełna bo wożę dodatkowe 20-30kg i zwiększam spalanie LPG :lol: wyobraź sobie minę tej osoby, gdy powiedziałem, że w trosce o układ paliwowy leję najlepszą dozwoloną benzynę dla mojego auta + raz na pół roku staram się ten zbiornik przepalić w trasie całkowicie aby nie trzymać bóg jeden wie ile paliwa w baku bo to też nie jest dobre bo paliwo paruje i po roku zostanie nam sik w baku.
Aronus - 2020-10-08, 19:47

HWfreak napisał/a:
Killer King napisał/a:
oszczędnych jest to zbędny wydatek
ja od pewnej osoby słyszałem, żeby nie tankować PB do pełna bo wożę dodatkowe 20-30kg i zwiększam spalanie LPG :lol: wyobraź sobie minę tej osoby, gdy powiedziałem, że w trosce o układ paliwowy leję najlepszą dozwoloną benzynę dla mojego auta + raz na pół roku staram się ten zbiornik przepalić w trasie całkowicie aby nie trzymać bóg jeden wie ile paliwa w baku bo to też nie jest dobre bo paliwo paruje i po roku zostanie nam sik w baku.

To nie chodzi o oszczędność tylko o fakt, że w praktyce od połowy zbiornika wskaźnik zaczyna świrować to średnie rozwiązanie.

HWfreak - 2020-10-09, 06:39

Aronus napisał/a:
od połowy zbiornika wskaźnik zaczyna świrować
to są mądrości ludzi z czasów instalacji na mikserze i wskaźników typowo analogowych gdzie pływak był na sztywno podpięty do wskazówki a komputer w aucie sterował tylko wtryskiem i czasem iskrą.
Aronus - 2020-10-09, 07:51

HWfreak napisał/a:
Aronus napisał/a:
od połowy zbiornika wskaźnik zaczyna świrować
to są mądrości ludzi z czasów instalacji na mikserze i wskaźników typowo analogowych gdzie pływak był na sztywno podpięty do wskazówki a komputer w aucie sterował tylko wtryskiem i czasem iskrą.

Jeździsz autem gdzie jest zastosowany emulator? Ja tak i twierdzę, że jest to niedoskonałe rozwiązanie i warto by było znaleźć takie rozwiązanie, żeby wskaźnik ilość paliwa pracował prawidłowo w całym swoim zakresie.
Co do moich mądrości to w poprzednim aucie na instalacji BRC bez większych problemów przejechałem 200 tys km a w obecnym też na BRC już ponad 100 tys. km także jakieś doświadczenie z LPG mam.

laisar - 2020-10-09, 12:02

Aronus napisał/a:
od połowy zbiornika wskaźnik zaczyna świrować

No to właśnie piszę - wystarczy dbać, żeby w zbiorniku była ponad połowa i problem rozwiązany.

HWfreak - 2020-10-09, 12:44

Aronus napisał/a:
Jeździsz autem gdzie jest zastosowany emulator?
nie, nie używałem auta z emulatorem. Miałem 3 auta z LPG, jedno na mikserze gdzie tak jak pisałem wskazówka paliwa była na sztywno spięta z bakiem.
Kolejne gdzie każdorazowo po odpaleniu resetował się wskaźnik paliwa. Tutaj upierdliwość była gdy paliwa w baku było mniej niż trasa pokonana za jednym zamachem. Też wielką trudnością dla mnie to nie było bo zawsze gdy wskazówka spadała poniżej połowy tankowałem PB za około 30zł (70zł za pełną butlę LPG + 30zł za PB = 100zł :P ), a rzadko robiłem trasy na 400+ bez postoju na papierosa czy toaletę gdzie można było zgasić silnik i zresetować wskaźnik.
Teraz mam DD2 gdzie już dwa razy wskaźnik PB pokazywał poziom paliwa na około 1/3 a zalane miałem 2/3. Ale możliwe, że parkuję na mocno pochylonym zjeździe do garażu.

Co do tych mądrości o których pisałem... Nie zrozumiałeś całości mojej wypowiedzi. Myśl żeby nie tankować PB do pełna bo wozi się dodatkowe 20-30kg paliwa i zwiększa spalanie LPG pochodzi z czasów gdy jeździłem autem na mikserze, sekwencyjne instalacje dopiero zaczynały zdobywać popularność a auta wymagające emulatora dopiero kończyły gwarancję. Domyślam się, że dla Ciebie może to być irytujące, że wskaźnik PB wariuje ale jeśli nie ma możliwości poprawić tego poprzez DD4ALL to zostane przy swoim i będę tankował PB do około 3/4 poziomu baku. Przy tak małej butli LPG w Dusterze 40l PB to odpowiednia rezerwa jak dla mnie :lol:

Aronus - 2020-10-09, 16:14

HWfreak napisał/a:
to zostane przy swoim i będę tankował PB do około 3/4 poziomu baku. Przy tak małej butli LPG w Dusterze 40l PB to odpowiednia rezerwa jak dla mnie :lol:

Też tak będę robił :-)

Bartek998 - 2020-11-04, 14:43

Po obserwacji (3 tankowania gazu-1000 km zrobione) poziom paliwa schodzi do zera. Później się restartuje i pokazuje prawidłowo. Pytanie czy w Daci 2 1.6 emulator się sprawdzi? Czy ktoś ma i może się wypowiedzieć? Czy działa faktycznie tylko do 1/4 zbiornika paliwa?
dudu$ - 2020-11-04, 18:30

Bartek998 napisał/a:
Po obserwacji (3 tankowania gazu-1000 km zrobione) poziom paliwa schodzi do zera. Później się restartuje i pokazuje prawidłowo. Pytanie czy w Daci 2 1.6 emulator się sprawdzi? Czy ktoś ma i może się wypowiedzieć? Czy działa faktycznie tylko do 1/4 zbiornika paliwa?
Sprawdzi się jak w każdym aucie francuskim produkowanym od X lat, musisz tylko kupić emulator do aut francuskich bo z tego co pamiętam sa jeszcze do Mazdy. Koszt montażu z montażem to 100zł bez montażu z 70-80zł. miałem emulator w poprzedniej Dacii na LPG i działał prawidłowo.
Bartek998 - 2020-11-04, 20:07

Wielkie dzięki za pomoc! W takim razie szukam i montuje. ;-)
dudu$ - 2020-11-04, 20:34

z tego co pamiętam ja miałem założony taki emulator jak w linku:

https://www.ac.com.pl/pl-...liwa/fle-p/415/

marbac - 2021-08-15, 13:36

rob_plk napisał/a:
Możliwe, że poprzednie próby robiłem na innym sofcie.
Teraz podłączyłem się DDT4all wersja 5.3 pod Dacie - baza 2018.12.20
W zegarach, na ustawieniach od poziomu paliwa odczyt "Lecture" następnie zmiana w polu od wskaźnika "without petrol flow" następnie zapis "Ecriture" chyba wyskakuje okno do potwierdzenia to "OK" albo trzeba nacisnąć "Prise ... config...".
Zegary powinny się zrestartować, słychać "cykanie" wskazówek i powinno być zapamiętane.
Można sprawdzić dla pewności odczytując jeszcze raz dane.

Mogę prosić o podanie pełnej ścieżki w DDTRALL? Nie mogę znaleźć tego parametru.

pawcik2016 - 2023-04-19, 22:39
Temat postu: Emulator LPG Dacia Lodgy 1.6 MPi 83 KM 2012r
Witam rozpatruję zainstalowanie emulatora lpg do Dacii Lodgy 1.6 MPi 83 KM 2012r proszę o rozwinięcie tematu oraz dyskusji co można kupić i założyć do powyżej Dacii dodam że instalacja gazowa jest KME Nevo komputer proszę pisać co potrzeba napiszę i odpowiem dokładniej co jest zamontowane w autku. Dziękuję za każdą informacje Pozdrawiam...
mr2k - 2023-07-14, 07:15

Bartek998 napisał/a:
Wielkie dzięki za pomoc! W takim razie szukam i montuje. ;-)


I jak? Zamontowałeś może emulator?

Datex - 2023-07-15, 07:23

W Loganie 0.9 tce (2017 na pewno) można przełączyć komputer, aby wskazanie paliwa było nie obliczane z jego zużycia a na podstawie odczytu z pływaka. Nie jest potrzebny żaden emulator. Być może w starszych konstrukcjach, można podobnie zmienić ustawienia w clipie.
mr2k - 2023-07-15, 20:17

Datex napisał/a:
W Loganie 0.9 tce (2017 na pewno) można przełączyć komputer, aby wskazanie paliwa było nie obliczane z jego zużycia a na podstawie odczytu z pływaka. Nie jest potrzebny żaden emulator. Być może w starszych konstrukcjach, można podobnie zmienić ustawienia w clipie.


Tak, w DDT4ALL w niektórych modelach jest ta funkcja. U mnie niestety nie mam tej pozycji :(


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group