DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Kontrolka przeglądu: service / klucz / (+) zygzak (EKG)

piku - 2016-10-14, 07:50
Temat postu: Kontrolka przeglądu: service / klucz / (+) zygzak (EKG)
http://www.daciaklub.pl/f...1710750#1710750
gregorisan napisał/a:
Nawet jakbyś zapomniał to komputer pokładowy Ci o tym przypomni :)


Ja wymieniam olej co 15 tys. km, a komputer faktycznie przypomina co 20 - podobno nie da się tego zmienić. Musze wtedy jeździć z pomarańczowym światełkiem na konsoli lub jechać do serwisu, żeby mi zgasili...Dotychczas auto było na gwarancji i robili to gratis. Może Koledzy wiedzą, czy i jak to zrobić na trwałe - tj. żeby zapalało się co 15 tys. km, albo żeby można było to ustawiać przy każdej wymianie na 15 tys. km.

kali - 2016-10-20, 12:08

Powinno dać się ustawić CLIP-em. Tyle że zamiast km ustawiasz typ explotacji. A za tym idą kilometry do kolejnego przeglądu.
sobol1976 - 2016-10-20, 14:59

Po ostatniej wizycie na przeglądzie 40000 km fachowcy zapomnieli skasować licznik serwisowy. Zwróciłem uwagę pracownikowi przed wyjazdem z ASO więc wsiadł do samochodu wcisnął bodajże gaz (albo hamulec?), przekręcił kluczyk i przytrzymał dłużej przycisk na manetce. Serwis się skasował. Podobnie miałem w Oplu i sam to robiłem. Przepraszam ale nie zanotowałem wzrokowo dokładnie procedury, ale na 100% nie kasują tego żadnym komputerem przez złącze.
jas_pik - 2016-10-20, 15:23

O ile dobrze pamiętam to robiło się to tak
1. Włącz zapłon na pozycję On - nie właczaj silnika
2. Wciśnij i trzyma wciśnięty pedał gazu
3. Trzykrotnie naciśnij pedał hamulca
4. Wyłącz zapłon kluczykiem na pozycję Off

Uwaga - musisz to zrobić wszystko w ciągu 10 sekund

jozef969 - 2016-10-20, 19:26

U mnie wystarczylo przytrzymanie przycisku na manetce (mryga do mometu pojawienia sie 20tyś )oczywiście przy włączonym zapłonie .
Dominus - 2016-10-21, 08:37

Kolega jas_pik dobrze pisze. Tak samemu mozesz usunac komunikat. W ksiazeczce jest rowniez opisane jak to wykonac. Wiem bo sam na jej podstawie "gasilem lampke" :)
Waski78 - 2018-07-09, 12:02
Temat postu: Pomarańczowa kontrolka wielofunkcyjna
Witam
Mam pytanie, czy ktoś orientuje się co może być przyczyną świecenia pomarańczowej kontrolki wielofunkcyjnej (tej z zygzakiem)? Żadna inna się nie świeci, po podłączeniu do kompa żeby odczytać błędy nie ma żadnego. Ze świecącą kontrolką zrobiłem 1500 km i nic się z autem nie dzieje.

I przy okazji do którego serwisu w Krakowie najlepiej z tym podjechać, bo do Zięby w Katowicach trochę nieporęcznie.

karmnik - 2018-07-09, 12:35
Temat postu: Re: Pomarańczowa kontrolka
Waski78 napisał/a:
Witam
Mam pytanie, czy ktoś orientuje się co może być przyczyną świecenia pomarańczowej kontrolki wielofunkcyjnej (tej z zygzakiem)? Żadna inna się nie świeci, po podłączeniu do kompa żeby odczytać błędy nie ma żadnego. Ze świecącą kontrolką zrobiłem 1500 km i nic się z autem nie dzieje.

I przy okazji do którego serwisu w Krakowie najlepiej z tym podjechać, bo do Zięby w Katowicach trochę nieporęcznie.


Dziś to samo zobaczyłem w MCV2 - zobaczymy co na to ASO.

keikan - 2018-07-09, 14:04

Ja miałem taki objaw dawno dawno temu. Po włączeniu napędu 4x4 w tryb LOCK się pojawiła ta kontrolka, gdy zbyt gwałtownie ruszyłem. W ASO zrobili mi upgrade oprogramowania i (tfu, tfu) przez 5 lat się już nie pojawiła.
Co do ASO to ja polecam Autospektrum w Wieliczce. Od kulku lat "robię" tam dwa samochody co roku i nigdy nie było żadnych problemów..

Lajkonik - 2018-07-11, 06:11
Temat postu: Re: Pomarańczowa kontrolka
Waski78 napisał/a:

I przy okazji do którego serwisu w Krakowie najlepiej z tym podjechać, bo do Zięby w Katowicach trochę nieporęcznie.


"Zaprzyjaźniony" z Klubem jest Łyko, ale chyba bardziej się starają u Anndory. Może to dlatego, że nauczyli się na standardach Mazdy, a głównie tą marką handlują.

P_Floyd - 2018-07-11, 07:27

Według instrukcji jest to kontrolka i nformująca o konieczności wymiany oleju. Zapala się na podstawie przebiegu lub czasu od ostatniej wymiany.
Dymek - 2018-07-11, 08:48

P_Floyd napisał/a:
Według instrukcji jest to kontrolka i nformująca o konieczności wymiany oleju. Zapala się na podstawie przebiegu lub czasu od ostatniej wymiany.

Owszem- pali się gdy przekroczono przebieg lub minął rok od wymiany oleju, ale jednocześnie z kontrolką powinien pojawiać się "serwis", czyli symbol klucza na wyświetlaczu komputera.

Waski78 - 2018-07-11, 10:01

Na przeglądzie byłem miesiąc temu ale nie jestem pewien czy wyzerowali serwis. Muszę to sprawdzić, może zgaśnie.
Dymek - 2018-07-11, 11:56

Pisałeś, że żadna inna kontrolka się nie świeci... Dotyczy to również kontrolek ekranu komputera. Jeśli jednak masz tam symbol klucza, to wystarczy zresetować przegląd.
Waski78 - 2018-07-11, 12:54

No klucz też nie świeci. Spróbuje może jeszcze akumulator odłączyć, może się samo naprawi.
michele - 2018-07-12, 10:57

Klucz świeci przez 3 sekundy po przekręceniu zapłonu, potem gaśnie i w trakcie jazdy nie świeci się już on. Mi od wczoraj się żółta zapaliła, a też inspekcji nie skasowali po wymianie oleju.
Waski78 - 2018-07-24, 09:25

Wracam z tematem kontrolki, zrobiłem zdjęcie tego co się świeci. Próbowałem wg instrukcji wyzerować samodzielnie przeglądy ale jakoś nie działa.
jaskir - 2018-07-25, 12:37

u mnie wczoraj ta sama lampka się zapaliła, w piątek mija rok odkąd mam Dustera i też na piątek jestem umówiony na przegląd roczny, dam później znać co powiedzieli o tej kontrolce
Waski78 - 2018-07-25, 13:47

No u mnie dokładnie po roku tylko że na przeglądzie już byłem, jak się okaże że jakiś matoł nie wyzerował to im nogi z d... powyrywam.
jaskir - 2018-07-27, 07:47

Przy oddawaniu auta na przegląd od razu powiedzieli mi ,że to lampka serwisowa, ale mają jeszcze podpiąć komputer
Waski78 - 2018-07-27, 10:09

ok, dzięki za info.
jaskir - 2018-07-30, 09:42

Potwierdzone ,że jest kontrolka serwisowa i została skasowana podczas przeglądu
Waski78 - 2018-07-30, 10:11

No to lux, ja dzisiaj jestem umówiony z tym na serwis, a niech mnie tylko próbują skasować za diagnostykę komputerową.
shrek - 2018-08-02, 12:04

Jezeli komp sygnalizuje ta kontrolke to znaczy, ze jakis parametr nie gra . Nalezy przeprowadzic diagnoze konputerowa, a nie usuwac bledy.
Waski78 - 2018-08-02, 20:58

Byłem z tym na serwisie i faktycznie okazało się że przy przeglądzie nie wyzerowali serwisówki bo wtedy nie świeciła. Tak że problem usunięty.
zarek83 - 2019-06-14, 19:22

Odświeżam temat kontrolki wielofunkcyjnej. U mnie przy ok. 100.000 km zapaliła się w dzień po wymianie serwisowej olejów, filtrów itp. Zakładam, że spece z ASO nie wyzerowali serwisu w komputerze, ale mam pewien dylemat. Po zapaleniu się tej kontrolki przestały działać kontrolki "asystenta zmiany biegów". Czy to normalne w tej sytuacji? Miał ktoś podobnie?
rafalm1978 - 2019-06-20, 09:49

Przed serwisem na 40 000km pojawiła mi się ta kontrolka , ale nie zwróciłem uwagi czy działają strzałki.
zarek83 - 2019-06-25, 13:43

Potwierdzam, że to to. ponoć pojawił się "błąd filtra gazu" wynikający z niewyzerowania licznika po wymianie. Tak czy siak, po 15 minut w serwisie wszystko jest już w normie.
blondas16 - 2019-06-25, 18:23

Czy posiada ktoś wiedzę jak wyzerować serwis samemu? Strzeliło mi 100000, ASO już nie zamierzam finansować, a olej wymieniam we wlasnym zakresie. Świeci mi się kluczyk po odpaleniu i od niedawna żółty zygzak.

Jeśli nie samemu to ogarnie to jakiś mechanik poza ASO?

laisar - 2019-06-25, 20:15

Instrukcja obsługi:

Cytat:
Resetowanie: aby wyzerować licznik przebiegu pozostałego do przeglądu, nacisnąć i przytrzymać przez około 10 sekund przycisk 2 lub 3; zwolnić przycisk, gdy informacja o przebiegu będzie wyświetlana w sposób ciągły.


(Przyciski 2 i 3 to te z prawej strony na kierownicy).

blondas16 - 2019-06-26, 07:37

laisar napisał/a:
Instrukcja obsługi:

Cytat:
Resetowanie: aby wyzerować licznik przebiegu pozostałego do przeglądu, nacisnąć i przytrzymać przez około 10 sekund przycisk 2 lub 3; zwolnić przycisk, gdy informacja o przebiegu będzie wyświetlana w sposób ciągły.


(Przyciski 2 i 3 to te z prawej strony na kierownicy).


Nie mam licznika pozostałego przebiegu(nie mam takiej opcji w menu) kluczyk wyświetla sie tylko po przekręceniu klucza w stacyjce i za chwile gaśnie. Gdyby to było takie proste juz bym to zrobił dawno :P

d3mol3k - 2019-07-07, 14:34

Tak podciągnę temat - pacjent Duster 2018 po wykonanym przeglądzie 2 lipca. $ lipca autku skończył się roczek i 5 lipca pojawiło się takie zestawienie. Zaglądałem w instrukcję i jest tylko kasowanie informacji o przebiegu do przeglądu. Tak to przynajmniej zrozumiałem. Pisze też w niej by trzymać przycisk 2 lub 3 około 10 sekund. Niestety nie pomogło i nie kasuje mi tej żółtej lampki z kluczykiem i info - wykonaj przegląd :( - nie chce mi się jechać do serwisu bo to z drugiej strony mojego miasta ale wkurzające to jest że najprawdopodobniej ktoś zapomniał to wyzerować.


tAboon - 2019-07-07, 15:09

d3mol3k, a jakbyś zadzwonił do ASO i trochę pomarudził to może sprzedali by Ci procedurę jak kasować przegląd bez użycia komputera :)
d3mol3k - 2019-07-07, 15:18

Tak się chyba skończy. Ale to dopiero jutro bo kurcze od piątku nie miałem czasu zbytnio zając się tą sprawą - myślałem że w weekend sam to zmienię według instrukcji. Ale się nie udało się.
Fruxo - 2019-07-07, 16:24

Zażądaj ponowne wykonania przeglądu bo samochód twierdzi że takowy się nie odbył.
d3mol3k - 2019-07-08, 19:44

no i kufa - zapraszamy do serwisu skasujemy clipem wrrrrrrrrrrrrrrrr Szczecin
d3mol3k - 2019-07-14, 20:07

Inspekcja usunięta w serwisie - skasowana. Chwila roboty a dla mnie 40 km ;-) ale przynajmniej zrobiłemz zakupy po drugiej stronie rzeki Odry
BastarPL - 2019-10-07, 06:00

Cześć.
Dzisiaj podczas jazdy również i mi zapaliła się pomarańczowa kontrolka wielofunkcyjna (zdjęcie w załączniku do wiadomości).

Czytając powyższy temat można wnioskować, że problem może być spowodowany nie wyzerowaniem licznika przeglądu. Czy w moim przypadku też tak może być, skoro do przeglądu mam ustawiony licznik na jeszcze 7 100 km? Wyświetlony jest też samochodzik -> kluczyk, ale wydaje mi się, że zawsze był.

Dalej - zaobserwowałem po zapaleniu się tej kontrolki, że auto traci moc, raz przy 90km na godzinę, a raz przy 70.... odczucie raczej jakby komputer ograniczał jego prędkość (obroty bez zmian).

Auto ma 3 lata, kupione w kwietniu pół roku temu - wtedy był licznik ustawiany na 20.000 km.

EBmazur - 2019-10-07, 06:18

czy naprawdę ciężko sięgnąć po instrukcję ?
Cytat:
Wyświetlony jest też samochodzik -> kluczyk, ale wydaje mi się, że zawsze był.
informacja ta zapala się , jak samochód wzywa do wizyty w serwisie , razem z tą lampką ostrzegawczą informuje , że minął termin lub przebieg przewidziany do wymiany oleju silnikowego
BastarPL - 2019-10-07, 06:33

EBmazur napisał/a:
czy naprawdę ciężko sięgnąć po instrukcję ?
Cytat:
Wyświetlony jest też samochodzik -> kluczyk, ale wydaje mi się, że zawsze był.
informacja ta zapala się , jak samochód wzywa do wizyty w serwisie , razem z tą lampką ostrzegawczą informuje , że minął termin lub przebieg przewidziany do wymiany oleju silnikowego

Spokojnie:)

Jak wyżej napisałem: do przeglądu serwisowego, ustalonego podczas zakupu auta, licznik KILOMETRÓW wskazuje jeszcze do przejechania 7 100km.

Czy zapaliłaby mi się ta kontrolka, jeżeli mam jeszcze tyle km do przejechania?

Edit: Ok, jadę dzisiaj do serwisu.

Dymek - 2019-10-07, 08:59

BastarPL napisał/a:
Jak wyżej napisałem: do przeglądu serwisowego, ustalonego podczas zakupu auta, licznik KILOMETRÓW wskazuje jeszcze do przejechania 7 100km.
Czy zapaliłaby mi się ta kontrolka, jeżeli mam jeszcze tyle km do przejechania?

Przebieg przebiegiem... A czas? Jeśli mija rok od poprzedniego przeglądu to też się zapali.

BastarPL - 2019-10-07, 09:16

Ok rozumiem.
Na 13:00 jestem umówiony to zobaczymy.

Jaki czas wklepany jest, tego nie wiem. Czy oznacza to (jeżeli to to), że co roku będzie w kółko to samo? Jest jakiś sposób aby się tego pozbyć bez jeżdżenia do serwisu?

Próbowałem to zresetować samemu ale zresetowałem jedynie kilometry z powrotem do 20kk :)

EBmazur - 2019-10-07, 10:15

.
Cytat:
Czy oznacza to (jeżeli to to), że co roku będzie w kółko to samo?

Dokładnie tak - przegląd jest przewidziany raz do roku lub określony przebieg .

eplus - 2019-10-07, 11:49

A w samochodzie jest zegar czasu rzeczywistego? Ustawia się go jakoś?
BastarPL - 2019-10-07, 16:23

A więc zła wiadomość.
W moim przypadku to nie jet "nie skasowana serwisówka" tylko uszkodzony czujnik ciśnienia spalin.

ASO wycenia to na 1222 zł
22 7701177R
20 8744694R czarny
20 8744694R zielony
82 00 600 463 *4 szt

To, że auto na rękojmi to nic nie znaczy. Kierownik ASO Sopot twierdzi, że awaria mogła być powodem mojego stylu jazdy, zaniedbań i w ogóle to (czujnik) to część eksploatacyjna i muszę to zrobić z własnej kieszeni.

Obywatel MK - 2019-10-07, 18:56

A co nie jest w samochodzie częścią eksploatacyjną, poza tym każdy kit dobry żeby pozbyć się niewygodnego problemu. Najpierw spychologia, a jak klient natrętny to gwarancja do bramy, a później się nie znamy.
telecaster1951 - 2019-10-07, 19:29

BastarPL napisał/a:
. Kierownik ASO Sopot twierdzi, że awaria mogła być powodem mojego stylu jazdy, zaniedbań i w ogóle to (czujnik) to część eksploatacyjna i muszę to zrobić z własnej kieszeni.
Dobry żart... Auto na gwarancji, więc pisz do RP z reklamacją. Tak samo można powiedzieć że jak sprzęgło padło po roku to wina stylu jazdy. UPG padła po miesiącu i wina kierowcy, bo ma zbyt ciężką nogę...
Nie, po prostu nie. Walcz, bo ASO chce Cię wydymać. Czy w instrukcji obsługi jest napisane jak masz dbać o ten czujnik? Czy jest w ogóle coś o nim wspomniane? Nie jest! Niech udowodnią że usterka powstała w wyniku Twoich zaniedbań, bo mają taki obowiązek odmawiając naprawy w ramach gwarancji.

toka93 - 2019-10-07, 20:16

Dobra brednia :D
Chyba jedynie uszkodzenie mechaniczne czujnika wyklucza naprawę gwarancyjną. Ewentualnie dolewanie jakiegoś świństwa do paliwa. Tak na chłopski rozum jak tu dbać o czujnik temperatury spalin? Jak za ciepłe spaliny lecą to łapać to butelki czy jak?

SonnyDogg - 2020-02-22, 09:44

A umnie pomogło włączenie zaplonu i przytrzymanie kompa przez parę sekund gdy wyświetlany jest serwis.
Najpierw mruga a później się przestawia na 20kk

BastarPL - 2020-05-15, 05:56

Hej.
Dzisiaj ponownie zapaliła mi się ta sama kontrolka, czujnik wymieniany w listopadzie, czyli podziałało 7 miesięcy.Objawy identyczne jak poprzednio, nie podpowiada zmiany biegów, traci moc, nie chce przyspieszać, 70-90km na godzinę to max, co mogę wyciągnąć (ale też na siłę nie próbuję więcej).

Różnica jednak taka, że wtedy świeciła tylko kontrolka wielofunkcyjna, teraz zapala się również check engine...

telecaster1951 - 2020-05-15, 11:53

BastarPL napisał/a:
Objawy identyczne jak poprzednio, nie podpowiada zmiany biegów, traci moc, nie chce przyspieszać, 70-90km na godzinę to max, co mogę wyciągnąć (ale też na siłę nie próbuję więcej).
To jest tryb awaryjny a nie objawy. W ten tryb auto wchodzi po wykryciu usterki mogącej zagrozić silnikowi.
BastarPL napisał/a:

Różnica jednak taka, że wtedy świeciła tylko kontrolka wielofunkcyjna, teraz zapala się również check engine...
Zatem niekoniecznie to musi być ta sama usterka. Trzeba odczytać błędy i zobaczyć co krzyczy.
Michał B24 - 2020-05-18, 08:46

U mnie przedwczoraj, też się pojawiło w pomarańczowym kolorze. Nie ograniczyło osiągów, ale dezaktywowało tempomat. Po kilku minutach zniknęła i wszystko wróciło do normy.

Także nie wiem, co to mogło być.

telecaster1951 - 2020-05-18, 21:57

Michał B24 napisał/a:
Także nie wiem, co to mogło być.
Błąd został zapisany w pamięci. Trzeba odczytać.
Michał B24 napisał/a:
Po kilku minutach zniknęła i wszystko wróciło do normy.
Pewnie błędny odczyt z któregoś czujnika. Jak się nie powtórzy, to nie ma się co przejmować. To się zdarza.
Michał B24 - 2020-05-19, 08:05

telecaster1951 napisał/a:
Pewnie błędny odczyt z któregoś czujnika. Jak się nie powtórzy, to nie ma się co przejmować. To się zdarza.


Tak właśnie potraktowałem, ale jak się powtórzy to odczytam błędy. Przez 60 tysięcy nic z autem się złego nie działo. Jestem bardzo zadowolony, miałem auta wyższych klas, ale ten, jest najmniej problematyczny.

BastarPL - 2020-05-20, 12:08

Ok rozumiem - takie są objawi przejścia w tryb serwisowy, a nie koniecznie związane z danym błędem - czyli może być to cokolwiek.

U mnie pojawił się identyczny problem już dwa razy w ciągu siedmiu miesięcy...



Myślicie, że to wina materiałów? Poprzednim razem rurę wymienili w ASO...

Michał B24 - 2020-05-20, 12:44

BastarPL napisał/a:


Albo kuna, albo ci turbina przeladowuje, pierwszy raz cos takiego widze

Łukasz_M - 2020-05-20, 13:29

Wygląda jak ślady kuny
telecaster1951 - 2020-05-20, 20:06

BastarPL napisał/a:

U mnie pojawił się identyczny problem już dwa razy w ciągu siedmiu miesięcy...
Kuna. Wcale się nie dziwię że auto wchodzi w tryb awaryjny.
BastarPL - 2020-05-21, 10:49

Kuna... Przyjrzałem się dzisiaj dokładnie pod maską, czy nie ma śladów. Na pierwszy rzut oka nie... ale podejrzewając, że coś mogło tam siedzieć przyjrzałem się dokładnie...

Znalazłem taki trop... Nie wiem czy to moja wyobraźnia... ale:



Co o tym sądzicie?

Michał B24 - 2020-05-21, 14:00

Załóż kibelkulkę pod maską.
eio - 2020-05-21, 17:35

Załóż elektroniczny odstraszacz do kun. U mnie to działa, albo kun nie ma w okolicy gdzie stawiam auto. Na forum jest kilka podobnych tematów. Wygoglaj, poczytaj, wywnioskuj co będzie lepsze.
telecaster1951 - 2020-05-22, 08:28

BastarPL napisał/a:

Znalazłem taki trop... Nie wiem czy to moja wyobraźnia... ale:
Ewidentna łapka.
Mikele - 2020-05-29, 19:26
Temat postu: Nagły atak pomarańczowej kontrolki
Dzisiaj po południu dość niespodziewanie wyskoczyła mi na desce kontrolka (vide zdjęcie, tam jest pomarańczowy kolor, nie czerwony ;-) ) - włącza się wraz z włączeniem zapłonu, nawet przed startem silnika, wyłącza, kiedy wyłączę silnik. Manual nie pisze, o co chodzi z tą kontrolką, tylko, że "trzeba pojechać do mechanika".

Niestety problem jest taki, że przez zamknięte granice mam do wyboru jeden serwis Dacia/Renault, który znam już dość dobrze, bo jest koszmarnie drogi, odmówił mi serwisu z moimi materiałami eksploatacyjnymi, a do tego wcześniej miałem wypadek w serwisowanej przez nich karetce, po zgłaszaniu problemów. Więc generalnie bardzo ich nie lubię...

Czy ktoś może wie, jaki problem może stać za włączeniem się kontrolki?
I czy to jest coś, z czym można pojechać do zwykłego mechanika, czy trzeba koniecznie do tego z logo?

DrOzda - 2020-05-29, 19:57

Czujniki ciśnienia opon sprawdziłeś ?
To kontrolka wielofunkcyjna może być mnóstwo powodów.
Diagnozę można zrobić u każdego z komputerem serwosowym.

bartos123 - 2020-05-29, 20:08

Czy po przekręczeniu kluczyka zapala się również kontrolka przeglądu (symbol auta --- symbol klucza) ?
dacia - 2020-05-29, 20:46

Jak w koło wlazł mi gwóźdź i zaczęło schodzić szybko powietrze to i ta kontrolka mi się zapaliła. Sprawdź ciśnienie w kołach i zresetuj czujniki ciśnienia opon. Może pomoże
toka93 - 2020-05-29, 20:49

Ja rozumiem, że na tam gdzie jesteś może być jedno ASO, ale chyba nie jeden mechanik. Komputer prawdę powie, bo teraz to gdybanie i wróżenie z szklanej kuli.
laisar - 2020-05-29, 21:02

Interfejs ELM - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1582

albo

kabel KKL 0 http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3279

+ appka torque / dtt4all / pyren / coś podobnego

=

odczytanie błędów dające wstępne pojęcie o diagnozie.


Wszystkie inne podpowiedzi to wróżenie ze szklanej kuli oblanej fusami....

Mikele - 2020-05-29, 21:28

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. :-)

Mam nadzieję, że to nic poważnego, jutro zacznę od sprawdzenia ciśnienia w oponach, chociaż kontrolka opon mi się nie świeciła. Nic poza tą pomarańczową się nie świeciło. Sprawdzę na wszelki wypadek olej i inne płyny, jak niczego nie znajdę, to zacznę szukać kogoś z kablem. Mam nadzieję, że to tylko błąd do wykasowania.

Michał B24 - 2020-05-31, 09:03

Generalnie jest to kontrolka spelniajaca funkcje Check Engine, ale ma dwa stopnie ostrzegania. Mówi o istniejącym błędzie w którymś z obwodów, ale kolor pomarańczowy, mówi o tym, że usterka nie jest na tyle poważna, że silnik należy natychmiast zatrzymać. Generalnie każdy mechanik z komputerem, jest w stanie odczytać błędy.

Możesz spróbować, wykasować błąd odpinając na dłuższy czas klemę akumulatora, ale bez gwarancji powodzenia.

Mi się zapaliła tak samo, na kilkanaście minut. Wszystko działało normalnie, ale tempomat nie działał. Nagle zaczał działac i kontrolka zniknęła. Ale równie dobrze, może być zupełnie inna usterka. Jest coś co przestało działać?

Lordi - 2020-05-31, 10:30

A masz Filtr cząsteczek stałych DPF ? może to to .
Mikele - 2020-06-01, 09:52

Problem chyba rozwiązany.

Zadzwoniłem do lokalnego autoryzowanego serwisu i konsultant powiedział mi, że jeśli razem z tą kontrolką nie świeci się żadna inna, to zapewne chodzi o zbliżający się przegląd. I faktycznie, mojemu autku stuknęło 24500 km i czas niemal najwyższy na wymianę filtrów, oleju, itp.

Ale jak zapytałem o cenę, to trochę włosy mi stanęły dęba, bo to 300-370 funtów, z moimi filtrami i olejem. I chyba poczekam, aż granica będzie otwarta, bo po sąsiedzku, w Palmones (10 minut jazdy) jest hiszpański dealer, gdzie pewnie zapłacę połowę tej ceny.

Albo zrobię rpzegląd w Polsce. I tak zamierzam przyjechać na wakacje ;-)

przemoc84 - 2020-06-01, 09:58

a na spokojnie nie lepiej pod kompa podpiąć by mieć pewność to już raczej dużo GBP/EUR nie kosztuje
telecaster1951 - 2020-06-01, 10:49

Jeżeli chodzi o przegląd, to na komputerze pokładowym powinieneś mieć pozycję przebiegu do przeglądu poniżej zdaje się 1000km.
DrOzda - 2020-07-03, 17:15

http://www.daciaklub.pl/f...1809788#1809788
pavulon78 napisał/a:
jak będziesz się zbliżał do 30kkm to będzie Ci wyskakiwać przypomnienie o zbliżającym się przeglądzie. Można je samemu bez problemu wykasować i mieć spokój na kolejne 30kkm

Oj z tym wykasowaniem od zeszłego roku to nie jest tak prosto. Albo komputer w ASO albo interfejs BT i jakaś apka to potrafi (Dacia Service Reset)

MM - 2020-07-03, 21:14

DrOzda napisał/a:
Oj z tym wykasowaniem od zeszłego roku to nie jest tak prosto. Albo komputer w ASO albo interfejs BT i jakaś apka to potrafi (Dacia Service Reset)


Bo ja wiem... może i można by prościej, ale ja robię to tak:

1. naciskam przycisk uruchamiania silnika bez wciskania sprzęgła lub hamulca (silnik nie uruchamia się)
2. wybieram na komputerze "Odstęp do przeglądu"
3. wybieram "Wymień olej za" (do wyboru jest również "Zrób przegląd za")
4. dłuższą chwilę trzymam przycisk na kierownicy (góra lub dół - wszystko jedno) i ustawia się na 30000 km / 24 mies

"Procedura" nie wydaje się być skomplikowana i jest jak najbardziej do samodzielnego wykonania.

Problem jest jednak inny - pozostanie ślad "nieautoryzowanej" ingerencji - to ku rozwadze dla tych, co się boją ASO, a jednak by chcieli poza :)

shrek - 2020-07-03, 23:39

DrOzda napisał/a:
Oj z tym wykasowaniem od zeszłego roku to nie jest tak prosto. Albo komputer w ASO albo interfejs BT i jakaś apka to potrafi (Dacia Service Reset)


Dziwne to, bo w reno nawet w nowych modelach kasuje się na cały czas na manetce.

MM napisał/a:

1. naciskam przycisk uruchamiania silnika bez wciskania sprzęgła lub hamulca (silnik nie uruchamia się)
2. wybieram na komputerze "Odstęp do przeglądu"
3. wybieram "Wymień olej za" (do wyboru jest również "Zrób przegląd za")
4. dłuższą chwilę trzymam przycisk na kierownicy (góra lub dół - wszystko jedno) i ustawia się na 30000 km / 24 mies



No właśnie tak to działa w reno.

sub - 2020-07-07, 12:08
Temat postu: Reset powiadomienia o inspekcji
Cześć,
Czy kojarzy ktoś jak się robi reset powiadomienia o inspekcji (ta co się wyświetla 1500km przed przeglądem 20.000km). Sama ikonka mi jakoś mega nie przeszkadza, ale dobrze by było wiedzieć jak się tego pozbyć.

Metoda, kluczyk w drugą pozycję, pedał gazu do podłogi i trzymać, trzy razy hamulec, puścić gaz, odkręcić kluczyk - nie daje rady.

edit: dotyczy Dacia Logan MCV II

laisar - 2020-07-07, 13:15

Może tak? - http://www.daciaklub.pl/f...1809805#1809805

MM napisał/a:
1. naciskam przycisk uruchamiania silnika bez wciskania sprzęgła lub hamulca (silnik nie uruchamia się)
2. wybieram na komputerze "Odstęp do przeglądu"
3. wybieram "Wymień olej za" (do wyboru jest również "Zrób przegląd za")
4. dłuższą chwilę trzymam przycisk na kierownicy (góra lub dół - wszystko jedno) i ustawia się na 30000 km / 24 mies


+

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9323

sub - 2020-07-07, 15:36

Niestety mam wersję Access i nie mam komputera, w sensie inspekcja wyświetla się tylko przez 3-5 sekund od włączenia zapłonu. (U mnie nie ma tych spalań, odległości do tankowania itp, tylko godzina, kilometry, temperatura i możliwość resetu TP).

Opcja z gazem + 3x hamulec nie zadziałała.

eio - 2020-07-08, 07:32

laisar napisał/a:
Może tak? - http://www.daciaklub.pl/f...1809805#1809805

Nie działa. Na wyświetlaczu ("tablicy wskaźnikowej") nie ma opcji zmiany dystansu albo terminu na wymianę oleju. Może ddt4all? Ale nie wiem jak tam zmienić.

Dymek - 2020-07-08, 08:05

laisar napisał/a:
Może tak? - http://www.daciaklub.pl/f...1809805#1809805
MM napisał/a:
1. naciskam przycisk uruchamiania silnika bez wciskania sprzęgła lub hamulca (silnik nie uruchamia się)
2. wybieram na komputerze "Odstęp do przeglądu"
3. wybieram "Wymień olej za" (do wyboru jest również "Zrób przegląd za")
4. dłuższą chwilę trzymam przycisk na kierownicy (góra lub dół - wszystko jedno) i ustawia się na 30000 km / 24 mies

Przecież te ustawienia i ekrany komputera pokładowego dotyczą tylko nowego Dustera...

DrOzda - 2020-07-08, 08:07

Dacia Service Reset na Androida ?
eio - 2020-07-08, 08:58

DrOzda napisał/a:
Dacia Service Reset na Androida ?

Dziękuję. Zainstalowałem. Przyjdzie czas to wypróbuję :)

sub - 2020-07-08, 11:38

DrOzda napisał/a:
Dacia Service Reset na Androida ?


A co do tej aplikacji potrzebuję? Mam telefon z androidem, ale coś muszę dokupić.

laisar - 2020-07-08, 17:04

Interfejs OBD-II ELM327 Bluetooth lub Wi-Fi - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1582 lub http://www.daciaklub.pl/f...1737280#1737280
sub - 2020-07-08, 19:30

laisar napisał/a:
Interfejs OBD-II ELM327 Bluetooth lub Wi-Fi - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1582 lub http://www.daciaklub.pl/f...1737280#1737280

Niestety się nie znam i nie chce robić offtop, bo od tego jest tamten wątek. Ale wyjątkowo może zapytam: czy to będzie ok - https://allegro.pl/oferta/elm327-icar2-vgate-obd2-interfejs-bluetooth-polski-7656073703

laisar - 2020-07-08, 21:02

Prawie tak, bo koledzy polecają "icar3" - ale nie wiem, czy dla niniejszego zastosowania ma to jakieś znaczenie.
sub - 2020-07-08, 21:09

laisar napisał/a:
Prawie tak, bo koledzy polecają "icar3" - ale nie wiem, czy dla niniejszego zastosowania ma to jakieś znaczenie.


Spróbuję i dam znać.

Swoją drogą kombinacja manualna bez urządzeń mnie nadal interesuje, bo tak jak ktoś wyżej napisał, ja też byłem świadkiem jak Pan z ASO wszedł ponaciskał pedały i inspekcję miałem zdjętą (bo też zapomnieli zdjąć podczas przeglądu i wróciłem, to od ręki to zrobili).

Black Dusty - 2020-07-08, 21:33

Żeby dobrze docisnąć pedała trzeba mieć odpowiednio twardy but i najlepiej nabrać trochę "szwungu"
sub - 2020-07-08, 21:42

Black Dusty napisał/a:
Żeby dobrze docisnąć pedała trzeba mieć odpowiednio twardy but i najlepiej nabrać trochę "szwungu"


Pierwsze wciśnięcie hamulca jest spoko, drugie to już mocny opór. Czy faktycznie to trzeba dużo mocniej docisnąć? Na pewno nie wchodzi do podłogi.

laisar - 2020-07-08, 21:51

Nie trzeba wciskać głęboko, bo chodzi tylko o to, żeby zadziałał czujnik hamowania - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=532
sub - 2020-07-08, 22:04

laisar napisał/a:
Nie trzeba wciskać głęboko, bo chodzi tylko o to, żeby zadziałał czujnik hamowania - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=532


Tak się obawiałem. Więc u mnie ta metoda nie działa. Znalazłem wersję icar3 tego interfejsu i będę próbował.

Łukasz_M - 2020-07-08, 22:40

Najwyższą wersją jest icar pro z wifi lub bluetooth 3.0 lub bluetooth 4.0. Pierwszy i ostatni działają z iOS również. WIFi jest podobno najszybszy
sub - 2020-07-10, 14:29

Potwierdzam.
Aplikacja Dacia Service Reset i interfejs OBD-II ELM327 Bluetooth (kupiłem iCar3) zadziałały.

Szkoda, że nie poznałem kombinacji pedałów, ale powyższe rozwiązanie jest w sam raz. Oby aplikacja była zawsze i zawsze dobrze działała :-)

wowo89 - 2020-08-22, 12:05

Witam serdecznie, jestem posiadaczem Dacii Logan mCV2 z silnikiem 0,9tce ostatnio miałem problem z prawą oponą po najechaniu na coś ostrego, zaczął się świecić zygzak na desce, podłączyłem CLIP, odczytałem błąd i pokazało ABS - inna liczba obrotów kół, przednie opony zmienione, co prawda 185/60 a tył 185/65 mam nadzieję że tak może być? dziś podłączyłem CLIPa, skasowałem błędy, ale zygzak nadal świeci się na pomarańczowo. CLIP nie wyświetla więcej błędów, o co może chodzić?

Aktualne INFO z CLIPa "Brak błędu obecnego lub zapamiętanego".

Ten oto zygzak - na pomarańczowo


Tak wygląda INFO zwrotne z CLIPa


Dodatkowo jeszcze takie INFO wyrzuca w innej zakładce, dopompuję później jeszcze powietrza (dziwi mnie że kontrolka TPMS się nie zapaliła) no i o co chodzi z tym DTCC42200??

DrOzda - 2020-08-22, 12:27

Masz na osiach różnej średnicy opony i dziwisz się że elektronika ABS/ESP wariuje ?
Nie , tak nie może być, tak być mogło w Golfie 2 lub 3 co najwyżej.
Przy rozmiarze w którym dwie nowe opony można kupić za mniej niż 300 PLN ?
Januszowanie level master.

wowo89 - 2020-08-22, 13:03

żadne Januszowanie, tylko auto dla żony potrzebne żeby z dzieckiem mogła jeździć, dlatego zmienione na szybkiego, co do opon zamówione już są więc nie krytykuj tylko trochę kultury i doradź jak umiesz z kulturą, a jak nie to po co w ogóle się odzywasz.

Poza tym opony za 300zł/2szt to może Ty kupujesz, ja jeżdżę na wielosezonowych:
Continental AllSeasonContact 185/65 R15 92T XL M+S

więc nie dostaniesz ich ot tak sobie na już w każdym możliwym miejscu

Dymek - 2020-08-22, 13:04

DrOzda napisał/a:
Masz na osiach różnej średnicy opony i dziwisz się że elektronika ABS/ESP wariuje?.

Przede wszystkim byłaby wtedy kontrolka ciśnienia opon czy ABS a nie sam zygzak...

Dymek - 2020-08-22, 13:11

wowo89 napisał/a:
żadne Januszowanie, tylko auto dla żony potrzebne żeby z dzieckiem mogła jeździć

A nie masz przypadkiem przy włączaniu stacyjki przez chwilę symbolu klucza na ekranie komputerka pokładowego? Może czas wymiany oleju się zbliża? Co rok lub 20 tys. km... Wtedy świeci ten zygzak a błędów nie ma.

DrOzda - 2020-08-22, 13:13

Niekoniecznie inny odczyt jest z obu tarczek czujników ABS tej samej osi i komputer może prawidłowo zinterpretować taki stan jako druciarstwo użytkownika a nie ubytek z obu kół jednocześnie do tej samej wartości co jest z punktu widzenia prawdopodobieństwa niemal niemożliwe.
Jeszcze raz, przy różnych średnicach kół na osiach ESP nie działa prawidłowo (albo wogóle przestaje działać) i jeżdżenie z czymś takim jest po prostu niebezpieczne.
To jest moja rada i z mojej strony EOT.

wowo89 - 2020-08-22, 13:17

No i trzeba było tak od razu, a nie o Januszowaniu :-P na Forach doradza się z kulturą, a nie obraża innych, po to one są :-D
Dymek - 2020-08-22, 13:20

DrOzda napisał/a:
Jeszcze raz, przy różnych średnicach kół na osiach ESP nie działa prawidłowo (albo wogóle przestaje działać) i jeżdżenie z czymś takim jest po prostu niebezpieczne.

Tego nie neguję, ale po skasowaniu błędów i ich obecnym braku, kontrolka powinna zniknąć, przynajmniej chwilowo, jeżeli miała z tym związek?

wowo89 - 2020-08-22, 13:21

hmmm.. olej i filtry kabinowy i powietrza zmieniam sam co 10tyś, a jak skasować ten kluczyk bo faktycznie też jest, to wiem że od serwisu olejowego, ale nie znalazłem jak to usunąć? patenty sprawdzone z neta:

włączenie zapłonu i klikanie guzikiem na manetce do km od serv nie działa w mojej wersji bo tego nie ma w komp.

Patent z włączeniem zapłonu 3razy pedał hamulca i za 3razem pedał gazu z hamulcem, puszczenie razem - też nie działa.

Dymek - 2020-08-22, 13:28

wowo89 napisał/a:
hmmm.. olej i filtry kabinowy i powietrza zmieniam sam co 10tyś, a jak skasować ten kluczyk bo faktycznie też jest, to wiem że od serwisu olejowego, ale nie znalazłem jak to usunąć?

No to masz przyczynę pomarańczowego zygzaka- dokładnie tak to działa. Skasujesz klucz, to zniknie też kontrolka. Skasowanie (jeżeli nie działają te wszystkie proste sposoby) możliwe jest darmowymi programami, ale interfejs CAN trzeba mieć.
Ktoś tutaj meldował, że działa apka "Dacia Service Reset" ze sklepu Google.

DrOzda - 2020-08-22, 13:32

Elm 327 i androidowy Dacia Service Reset czasem działa.
wowo89 - 2020-08-22, 13:34

hmmm... ELM327 na WiFi mam, ale stoi w megance 80km od domu :D zadziała z modułem WiFi? doradzicie jak to skasować dokładniej, spróbuję Dacia Service Reset, a jakie inne programy?

a CLIPem tego nie można zrobić??

DrOzda - 2020-08-22, 13:42

WIFI chyba nie , po zainstalowaniu można wybrać tylko już sparowane urządzenie BT.
Clipem na pewno tylko kwestia wersji jego bazy.

wowo89 - 2020-08-22, 13:44

https://www.youtube.com/watch?v=JcKJ1N-3pyU dobra znalazłem :) jadę pierw z żoną na zakupy, spróbuję zrobić później według tego filmiku i dam znać jak wyszło
wowo89 - 2020-08-22, 15:31

No więc tak, temat uważam za zamknięty, ale opiszę jeszcze co i jak bo według filmiku to nie przeszło :)

Moja wersja CLIPa 178

łączymy się z autem przez aplikację, przechodzimy wstępne ustawienia i wybieramy na górze 3ikonkę od prawej (nie zapisałem jak się nazywa, z taką dłonią i palcem wskazującym) - następnie wybieramy "diagnostyka przez moduł elektroniczny" - z wyświetlonych wskaźników wybieramy "Tablica rozdzielcza" i klikamy ikonkę klucza "Naprawa" - z lewej strony wybieramy 2ikonkę od dołu "Inne parametry" i klikamy na "Przywróć początkową wartość licznika międzyprzebiegowego" i klikamy na zatwierdź :-D TA DAM! Serwis olejowy skasowany za pomocą CLIPa, co do ABSu, zrobiłem właśnie jakieś 50km i nie wyskoczył błąd ponownie, więc podejrzewam że komp pokładowy porównuje wartość obrotową i prędkość na jednej osi, a nie wszystkich 4 kół razem.

DrOzda - 2020-08-22, 15:44

Zgoda , ale w tej sytuacji ESP raczej nie zadziała prawidłowo. Detekcja uślizgu osi będzie przekłamana.
wowo89 - 2020-08-22, 15:49

tak czy siak czekam na nowe opony, mają przyjść w czwartek, więc póki co musi wytrzymać ;)
eio - 2020-12-31, 14:14

Dzisiaj zaatakowała mnie pomarańczowa lampka. Nie zniknęła po rozruchu i w trakcie jazdy. Myślę sobie - nie jest czerwona, tylko pomarańczowa, to nie dramat. W instrukcji na s. 1.46 był bardzo lakoniczny opis. Więcej dowiedziałem z forum dacia. W moim MCV2 zbliża sie termin wymiany oleju i filtra. Ikona auta z kluczem serwisowym drażniła mnie już od miesiąca. Olej i in. elementy i płyny wymieniłem latem. Ale nie zaznaczyłem tego w komputerze pokładowym za pomocą ddt4all. Ponieważ nie mam w moim aucie innej możliwości resetu serwisu auta (jak mają właściciele innych modeli dacii) na smartfonie zainstalowałem apkę Service reset for Dacia. Do gniazda diagnostycznego wcisnąłem interfejs vgate, który połączyłem ze smartfonem. Krótka komenda Reset i po problemie. Z ekranu komp. pokładowego zniknęło auto z kluczem serwisowym i zgasła pomarańczowa lampka -zygzak. Aha, przed resetem inną apką sprawdziłem błędy , brak.
gawel - 2021-05-18, 10:30

Mam pytanie do Szanownego Koleżeństwa dotyczące ikonki kluczyka przy słupku od paliwa


Mianowicie najpierw po 18500 km (ok 10 miesięcy) zapalił się kluczyk samochodzik i 1500 km i było to odliczane >0, po wymianie oleju i wykasowaniu ikonki zgasły,

później sytuacja powtórzyła się przy 28500 km z tym, że nie wymieniałem oleju (bo w gwarancji zalecane jest to max co 30 000 km , a przejechałem ok 10 000 km. Nie kasowałem wskazania i ciekaw byłem co będzie dalej. po 30 000 km zapaliła się dodatkowo na pomarańczowo kontrolka


Skasowałem inspekcję jak poprzednio poprzez przytrzymanie przycisku na prawj dzwigience przy włączonym zapłonie ale zgaszonym silniku.


I teraz wczoraj zapaliła mi się ikonka samego kluczyka bez dodatków przebieg 31500 km i nie dała się zresetować jak poprzednio.


Komputer u mechanika nie wykazał błędów a stasowanie osamotnionego kluczyka odbyło się następująco "
wcisnąć przycisk na prawej dzwigience i trzymając, załączyć kluczykiem zapłon i trzymać aż kluczyk zamiga i zgaśnie.


Czy ktoś miał podobne doświadczenia???? Wdzięczny bedę za odpowiedź

BTW instrukcją można sobie dupę wytrzeć. :evil:

EBmazur - 2021-05-18, 11:50

Auto prosi o przegląd serwisowy , a to nie tylko wymiana oleju . Instrukcją trudno sobie podetrzeć - za twardy papier
gawel - 2021-05-18, 11:53

EBmazur napisał/a:
Auto prosi o przegląd serwisowy , a to nie tylko wymiana oleju . Instrukcją trudno sobie podetrzeć - za twardy papier

to znaczy jaki po 31500 km? Nie ma takiego w gwarancji ani planie przeglądów.

Hiszpan_JS - 2021-05-18, 17:26

Nie wiem jak jest w Sandero, ale przegląd serwisowy jest po przebiegu lub czasie (zależy co pierwsze). Więc może auto dopomina się o przegląd w trzecim roku? A kilometry nie mają z tym nic wspólnego :-)
gawel - 2021-05-18, 17:29

Hiszpan_JS napisał/a:
Nie wiem jak jest w Sandero, ale przegląd serwisowy jest po przebiegu lub czasie (zależy co pierwsze). Więc może auto dopomina się o przegląd w trzecim roku? A kilometry nie mają z tym nic wspólnego :-)


ale 2 rok minie dopiero 15 lipca 2021 do 3 lat to jeszcze kosmos.

laisar - 2021-05-18, 17:31

http://www.daciaklub.pl/f...1619084#1619084
Hiszpan_JS - 2021-05-18, 17:38

Mój błąd. Faktycznie masz wpisany rocznik 2019. Ale i tak wiesz co miałem na myśli ;-) . To tylko taki mój pomysł "na szybko". Jeśli, jak piszesz, to dopiero drugi rok to najprościej byłoby podjechać do ASO.
gawel - 2021-05-18, 17:50

Hiszpan_JS napisał/a:
Mój błąd. Faktycznie masz wpisany rocznik 2019. Ale i tak wiesz co miałem na myśli ;-) . To tylko taki mój pomysł "na szybko". Jeśli, jak piszesz, to dopiero drugi rok to najprościej byłoby podjechać do ASO.


A co to ma na celu oprócz okradzenia?

gawel - 2021-05-18, 17:53

Wymienili mi iglice na gwarancji po 18 tys, i wymieniem u nich filtr fazy suchej po 23 tys km choć zgodnie z książką gwarancyjną jest po 30 tys a faza ciekła dopiero po 60 tys km. Auto ma ok 32 tys km i na razie odpukać sprawuje się super wiec sobie daruje tym bardziej że te usługi za darmo nie są.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-05-19, 10:39 ]
O filtrach LPG - http://www.daciaklub.pl/f...1822579#1822579.

EBmazur - 2021-05-19, 06:12

pytałeś - odpowiadamy . co z tym zrobisz to twoja sprawa
bartos123 - 2021-05-20, 18:43

sub napisał/a:
Potwierdzam.
Aplikacja Dacia Service Reset i interfejs OBD-II ELM327 Bluetooth (kupiłem iCar3) zadziałały.

Szkoda, że nie poznałem kombinacji pedałów, ale powyższe rozwiązanie jest w sam raz. Oby aplikacja była zawsze i zawsze dobrze działała :-)


Również potwierdzam, aplikacja Dacia Service Reset oraz moduł iCar3 skasowały kontrolkę przeglądu. Sposób kasowania z instrukcji oraz kombinacje z pedałami nie zadziałały. Z pożyczonym wcześniej innym modułem ELM327 (pożyczony - właściciel kupił go kilka lat temu) aplikacja nie zadziałała tzn. sparowała się z modułem, ale po naciśnięciu resetu w aplikacji kontrolka nie została skasowana - jest to zgodne z opisem twórców aplikacji, nie działa ona z każdym modułem.

krimar - 2021-05-21, 14:29

gawel napisał/a:
Mianowicie najpierw po 18500 km (ok 10 miesięcy) zapalił się kluczyk samochodzik i 1500 km i było to odliczane >0, po wymianie oleju i wykasowaniu ikonki zgasły,

później sytuacja powtórzyła się przy 28500 km z tym, że nie wymieniałem oleju (bo w gwarancji zalecane jest to max co 30 000 km , a przejechałem ok 10 000 km. Nie kasowałem wskazania i ciekaw byłem co będzie dalej. po 30 000 km zapaliła się dodatkowo na pomarańczowo kontrolka


W harmonogramie serwisowym samochodów z fabrycznym LPG znajduje się (na 2 stronie małym drukiem) uwaga "Pojazd jest wyposażony w system kontroli jakości oleju, którego zadaniem jest ostrzeganie o konieczności wcześniejszej wymiany oleju w przypadku użytkowania pojazdu w szczególnych warunkach."

czyli Twój olej się zużył i powinien być wymieniony bo system go tak zakwalifikował najpierw po 18500 km, a potem po wymianie po kolejnych 10000 km, albo Ci wlali słaby olej, albo po wymianie dawałeś ostro w palnik skoro olej się zużył już po 10 tys.

gawel - 2021-05-21, 14:33

krimar napisał/a:
gawel napisał/a:
Mianowicie najpierw po 18500 km (ok 10 miesięcy) zapalił się kluczyk samochodzik i 1500 km i było to odliczane >0, po wymianie oleju i wykasowaniu ikonki zgasły,

później sytuacja powtórzyła się przy 28500 km z tym, że nie wymieniałem oleju (bo w gwarancji zalecane jest to max co 30 000 km , a przejechałem ok 10 000 km. Nie kasowałem wskazania i ciekaw byłem co będzie dalej. po 30 000 km zapaliła się dodatkowo na pomarańczowo kontrolka


W harmonogramie serwisowym samochodów z fabrycznym LPG znajduje się (na 2 stronie małym drukiem) uwaga "Pojazd jest wyposażony w system kontroli jakości oleju, którego zadaniem jest ostrzeganie o konieczności wcześniejszej wymiany oleju w przypadku użytkowania pojazdu w szczególnych warunkach."

czyli Twój olej się zużył i powinien być wymieniony bo system go tak zakwalifikował najpierw po 18500 km, a potem po wymianie po kolejnych 10000 km, albo Ci wlali słaby olej, albo po wymianie dawałeś ostro w palnik skoro olej się zużył już po 10 tys.


Komunikat nie był oznaczony km lub czasem jak w przypadku minięcia resursu do wymiany oleju. Nic o czym piszesz nie miało miejsca. Sprawdzałem wczoraj anwet nie trzeba nic dolewać bo ubyek jest mnimalny.

A olej jest czyściutki i przejrzysty.

krimar - 2021-05-21, 14:48

gawel napisał/a:
Komunikat nie był oznaczony km lub czasem

System nie uwzględnia czasu i przebiegu, jedynie jakość oleju - może system zadziałał wadliwie, albo olej czyściutki i przejrzysty może też już być zużyty (np Castrol zawsze pozostawał czyściutki i przejrzysty, a Shell po 1000 km w tym samym samochodzie ciemnieje).

gawel - 2021-05-21, 14:54

krimar napisał/a:
gawel napisał/a:
Komunikat nie był oznaczony km lub czasem

System nie uwzględnia czasu i przebiegu, jedynie jakość oleju - może system zadziałał wadliwie, albo olej czyściutki i przejrzysty może też już być zużyty (np Castrol zawsze pozostawał czyściutki i przejrzysty, a Shell po 1000 km w tym samym samochodzie ciemnieje).


Kontrolka nie wskazywała nic w kwestii oleju, tylko coś innego dlaczego się przypierdoliłeś do oleju???

Nie jeżdżę na takim syfie.

krimar - 2021-05-22, 11:32

Pisałeś, że zapalił Ci się symbol klucza i odliczanie kilometrów czyli zgodnie z instrukcją:
i) Przebieg pozostały do wymiany oleju.
Przebieg, jaki pozostał do najbliższej wymiany oleju.
Zależnie od pojazdu:
– do następnej wymiany oleju pozostało mniej niż 1500 km. Na tablicy wskaźników
zapala się lampka ostrzegawcza Ê (klucz płaski) i wyświetla się przebieg pozostały do wymiany
oleju, jeżeli jego wartość jest mniejsza niż 1500 km.

a skąd komputer wie ile kilometrów zostało:
1. Z tego co mu serwis zkodował
2. Z systemu oceny jakości oleju.

Co do systemu oceny jakości oleju instrukcja obsługi milczy, informacja o nim pojawia się dopiero w harmonogramie serwisowym, który możesz sobie ściągnąć ze strony dacii wpisując swój nr VIN - może systemu nie masz - sam możesz sprawdzić - w silnikach 1,0 TCE system ten jest obecny zgodnie z informacją w harmonogramie.

Systemy takie mogą działać w różnoraki sposób
- faktyczny pomiar jakości oleju (tak jak zewnętrzne testery jakości oleju w który wlewamy kroplę oleju i się wyświetla odpowiednia ilość diód led w zależności od stopnia zużycia)
- pomiar czasu w jakim wzrasta ciśnienie oleju w trakcie uruchamiania silnika (z uwzględnieniem temperatury itp.)
- kalkulacja pozostałego przebiegu i czasu przydatności oleju na podstawie charakterystyki jazdy przez pierwsze kilometry po resecie wymiany oleju - jak ktoś po wymianie oleju przez pierwsze kilkadziesiąt - kilkaset km dał w palnik i np w upale jechał szybko autostradą lub w inny sposób jazdy zasugerował algorytmowi szybsze zużycie oleju to algorytm może znacznie skrócić dozwolony przebieg na tym oleju.
Ten ostatni sposób jest najtańszy (to tylko soft) i pewnie tak to działa w budżetowym aucie.

Oleje Castrol nawet stare i zużyte wyglądają czysto i zdrowo (sprawdziłem empirycznie), a Dacia leje przecież teraz Castrol RN17

gawel - 2021-05-22, 12:15

krimar napisał/a:
Pisałeś, że zapalił Ci się symbol klucza i odliczanie kilometrów czyli zgodnie z instrukcją:
i) Przebieg pozostały do wymiany oleju.
Przebieg, jaki pozostał do najbliższej wymiany oleju.
Zależnie od pojazdu:
– do następnej wymiany oleju pozostało mniej niż 1500 km. Na tablicy wskaźników
zapala się lampka ostrzegawcza Ê (klucz płaski) i wyświetla się przebieg pozostały do wymiany
oleju, jeżeli jego wartość jest mniejsza niż 1500 km.

a skąd komputer wie ile kilometrów zostało:
1. Z tego co mu serwis zkodował
2. Z systemu oceny jakości oleju.

Co do systemu oceny jakości oleju instrukcja obsługi milczy, informacja o nim pojawia się dopiero w harmonogramie serwisowym, który możesz sobie ściągnąć ze strony dacii wpisując swój nr VIN - może systemu nie masz - sam możesz sprawdzić - w silnikach 1,0 TCE system ten jest obecny zgodnie z informacją w harmonogramie.

Systemy takie mogą działać w różnoraki sposób
- faktyczny pomiar jakości oleju (tak jak zewnętrzne testery jakości oleju w który wlewamy kroplę oleju i się wyświetla odpowiednia ilość diód led w zależności od stopnia zużycia)
- pomiar czasu w jakim wzrasta ciśnienie oleju w trakcie uruchamiania silnika (z uwzględnieniem temperatury itp.)
- kalkulacja pozostałego przebiegu i czasu przydatności oleju na podstawie charakterystyki jazdy przez pierwsze kilometry po resecie wymiany oleju - jak ktoś po wymianie oleju przez pierwsze kilkadziesiąt - kilkaset km dał w palnik i np w upale jechał szybko autostradą lub w inny sposób jazdy zasugerował algorytmowi szybsze zużycie oleju to algorytm może znacznie skrócić dozwolony przebieg na tym oleju.
Ten ostatni sposób jest najtańszy (to tylko soft) i pewnie tak to działa w budżetowym aucie.

Oleje Castrol nawet stare i zużyte wyglądają czysto i zdrowo (sprawdziłem empirycznie), a Dacia leje przecież teraz Castrol RN17


Nieprawda nic takiego nie pisałem, zapalił się SAM KLUCZYK I NIC WIECEJ i stąd moje wątpliwości.


Dziękuję ale twoje alaboraty nie są konieczne.

Dacia jako grupa Renault używa ELFA RN a nie castrolu to syf do fiatów.

telecaster1951 - 2021-05-22, 13:42

To Cię zaskoczę, bo od zeszłego roku to Castrol jest zalecanym olejem w całej marce Dacia.
gawel napisał/a:

Nieprawda nic takiego nie pisałem, zapalił się SAM KLUCZYK I NIC WIECEJ i stąd moje wątpliwości.
Co świadczy o tym, że komputer informuje Cię o konieczności wykonania przeglądu.
Dlaczego? Bo mógł wykryć zużycie oleju. Bo mógł wykryć niedrożne filtry itd.
Nie rozumiem czemu w Tobie tyle agresji...

gawel - 2021-05-22, 14:34

telecaster1951 napisał/a:
To Cię zaskoczę, bo od zeszłego roku to Castrol jest zalecanym olejem w całej marce Dacia.
gawel napisał/a:

Nieprawda nic takiego nie pisałem, zapalił się SAM KLUCZYK I NIC WIECEJ i stąd moje wątpliwości.
Co świadczy o tym, że komputer informuje Cię o konieczności wykonania przeglądu.
Dlaczego? Bo mógł wykryć zużycie oleju. Bo mógł wykryć niedrożne filtry itd.
Nie rozumiem czemu w Tobie tyle agresji...


Ileż można tłumaczyć, ręce opadają. Byłem na diagnostyce i nie było żadnych błędów ani komunikatów. Ani olejowych ani innych, samochód sprawuje się świetnie, zdziwiła mnie ta kontrolka bez wskazania, bo zarówno do 2 lat czy 30 tys km czy nawet 20 brakuje bardzo dużo.

Na podglądzie na laptopie tez nie było powodu zapalenia się tego kluczyka więc się zapytałem na forum i żałuję.

eio - 2021-05-22, 16:46

Może to - http://www.daciaklub.pl/f...hlight=#1812080
krimar - 2021-05-22, 17:51

gawel napisał/a:

Mianowicie najpierw po 18500 km (ok 10 miesięcy) zapalił się kluczyk samochodzik i 1500 km i było to odliczane >0, po wymianie oleju i wykasowaniu ikonki zgasły,


gawel napisał/a:
Nieprawda nic takiego nie pisałem, zapalił się SAM KLUCZYK I NIC WIECEJ i stąd moje wątpliwości.


Widzę w Twych wypowiedziach pewną sprzeczność

Auto poinformowało Cię o konieczności wymiany oleju, a że zamiast wymienić po 10 tys jak wg auta olej się zużył to piłowałeś jeszcze do 30 tys to zapaliła się lampka ostrzegawcza.

Nie było żadnego błędu bo auto zadziałało zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi. Sam kluczyk zapala się, gdy do wymiany jest 0 km.

Wszystko to opisane jest w instrukcji (strona z opisem w załączeniu). Nawet masz obrazek jak pali się sam kluczyk.

gawel - 2021-05-22, 18:14

U mnie była wersja z odliczaniem od 1500km ale to już było po 20 tys , wszystko wymieniłem skasowałem.

Natomiast teraz zapalił się sam kluczyk bez żadnych dodatkowych wskazań czy to olej czy cos innego. To nie chodzi o wymianę oleju.

eio - 2021-05-22, 18:26

W przypadku koniecznosci resetu po wymianie oleju nie ma dodatkowych wskazan czy to olej czy coś innego. Jest tylko klucz serwisowy i ikona auta.
gawel - 2021-05-22, 18:29

Zanim skasowałem udałem się do diagnosty na komputer z ciekawości. Ale wszystko było ok
gawel - 2021-05-22, 18:29

eio napisał/a:
W przypadku koniecznosci resetu po wymianie oleju nie ma dodatkowych wskazan czy to olej czy coś innego. Jest tylko klucz serwisowy i ikona auta.


U mnie równocześnie pojawił się dystans 1500km+kluczyk

eio - 2021-05-22, 18:45

To albo jakieś nowe oprogramowanie w dacii, albo masz informację że przegląd za 1500 km. Czy ta wartość zmniejsza się z dalszym przebiegiem?
gawel - 2021-05-22, 18:54

eio napisał/a:
To albo jakieś nowe oprogramowanie w dacii, albo masz informację że przegląd za 1500 km. Czy ta wartość zmniejsza się z dalszym przebiegiem?



tym razem był sam kluczyk bez żadnych dodatków (pisze to 3 raz)

krimar - 2021-05-22, 19:14

Po 18 500 system uznał, że olej trzeba wymienić za 1500 km i zaczął odliczanie - wymieniłeś olej i skasowałeś wskaźniki. (Jeśli w ASO, to pewnie wlali Castrol nawet Ci o tym nie mówiąc - sprawdź na fakturze co wpisali.)
Po następnych 10 tys od wymiany system uznał, że ten nowy olej się zużył i wyświetlił klucz, a po dobiciu do 30 tys przebiegu lampkę informacyjną. Oleju nie wymieniłeś wskaźniki skasowałeś.
Przejechałeś 1500 km i przy 31500 system rozpoznał, że go "oszukałeś" i olej w silniku to ten sam, który 3 tys km temu system kazał wymienić i wyświetlił sam klucz, bo przebieg pozostały do wskazanej wymiany stał się "ujemny".
Tak to widzę.
(Inna opcja to przy wymianie oleju coś Ci namotali Clipem w ustawieniach czasu i przebiegu pojazdu do kolejnej wymiany oleju i system się o nią upomina zgodnie z aktualnymi ustawieniami)

eio - 2021-05-22, 19:25

krimar napisał/a:
Po następnych 10 tys od wymiany system uznał, że ten nowy olej się zużył...
Nie wiedziałem że w daciach zaczelu montować czujniki zużycia oleju ;) U mnie jest po staremu - dystans albo liczba dni od ostatniego przeglądu - resetu. U kolegi może być inny problem skoro ekran pokazuje prawie to samo co w starej instrukcji, ale jednak coś innego.
krimar - 2021-05-22, 20:04

W instrukcji:
Uwaga: zależnie od wersji pojazdu, przebieg pozostały do kolejnej wymiany oleju jest dostosowany do stylu jazdy (częste przejazdy z małą prędkością, jazda „od drzwi do drzwi”, długotrwała praca na biegu jałowym,·jazda z przyczepą itp.). Odległość pozostała do przejechania do najbliższej wymiany oleju może więc zmniejszać się szybciej niż odległość przejechana w rzeczywistości.
w harmonogramie serwisowym (do wygenerowania ze strony internetowej Dacii po wybraniu ASO i podaniu VIN):
"Pojazd jest wyposażony w system kontroli jakości oleju, którego zadaniem jest ostrzeganie o konieczności wcześniejszej wymiany oleju w przypadku użytkowania pojazdu w szczególnych warunkach."

gawel - 2021-05-22, 21:05

krimar napisał/a:
Po 18 500 system uznał, że olej trzeba wymienić za 1500 km i zaczął odliczanie - wymieniłeś olej i skasowałeś wskaźniki. (Jeśli w ASO, to pewnie wlali Castrol nawet Ci o tym nie mówiąc - sprawdź na fakturze co wpisali.)
Po następnych 10 tys od wymiany system uznał, że ten nowy olej się zużył i wyświetlił klucz, a po dobiciu do 30 tys przebiegu lampkę informacyjną. Oleju nie wymieniłeś wskaźniki skasowałeś.
Przejechałeś 1500 km i przy 31500 system rozpoznał, że go "oszukałeś" i olej w silniku to ten sam, który 3 tys km temu system kazał wymienić i wyświetlił sam klucz, bo przebieg pozostały do wskazanej wymiany stał się "ujemny".
Tak to widzę.
(Inna opcja to przy wymianie oleju coś Ci namotali Clipem w ustawieniach czasu i przebiegu pojazdu do kolejnej wymiany oleju i system się o nią upomina zgodnie z aktualnymi ustawieniami)


W harmonogramie czynności gwarancyjnych mam wpisane wymianę oleju co 2 lata lub <30 000km,
pirerwsze wskazanie przed 20 tys km było dziwne ale myślałem że to może dotyczy diesla i jest uniwersalne (we wcześniejszych daciach nawet tce te przeglądy były ,20 tys) więc i tak planowałem wymianę oleju po ok 20 tys i to zrealizowałem poza ASO ELF EVOLUTION RN-TECH ELITE RN17 5W30 5L RENAULT (dać się okraść ludzka rzecz, ale z włąsnej woli to debilizm). Drugi raz kluczyk i 1500 km zapalił się równo przy 28,5 tys km a więc po 10 od wymiany. Warunki eksploatacji były bardzo dobre więc na pewno nie było żadnych wcześniejszych wskazań w stosunku do normatywnych, nawet gdyby tak było to nie dokładne jak graniczne katalogowe. Szczególne warunki nie wystąpiły.

Ja nie mam zaufania do pracowników ASO bo maja zerowe motywacje i nie mają technicznego wykształcenia, to już mój 5nowy samochód i mam bardzo złe doświadczenia, wolę omijać ich szerokim łukiem zwłaszcza w Warszawie.

eio - 2021-05-22, 21:08

krimar napisał/a:
W instrukcji:
Uwaga: zależnie od wersji pojazdu, przebieg pozostały do kolejnej wymiany oleju jest dostosowany do stylu jazdy (częste przejazdy z małą prędkością, jazda „od drzwi do drzwi”, długotrwała praca na biegu jałowym,·jazda z przyczepą itp.). Odległość pozostała do przejechania do najbliższej wymiany oleju może więc zmniejszać się szybciej niż odległość przejechana w rzeczywistości.
w harmonogramie serwisowym (do wygenerowania ze strony internetowej Dacii po wybraniu ASO i podaniu VIN):
"Pojazd jest wyposażony w system kontroli jakości oleju, którego zadaniem jest ostrzeganie o konieczności wcześniejszej wymiany oleju w przypadku użytkowania pojazdu w szczególnych warunkach."

Racja. Zupelnie zapomnialem o tym. Na termin wymiany oleju maja wplyw 3 elementy: dystans lub czas lub styl jazdy (szeroko rozumiany). Z dystansu i czasu komputer wybiera ten ktory przekroczyl zaprogramowane minimum. A styl jazdy może to jeszcze skrócić - obniżyc zaprogramowane minimum dystansu lub czasu. Niektorzy właściciele dacii mają zaprogramowaną wymianę oleju na co 1 rok / 10 kkm (jest tak w moim aucie). Inni mają zaprogramowaną wymianę oleju co 3 lata / 30 kkm. Ale wizyty w aso muszą być co 1 rok. Wtedy jest przeprowadzana pełna inspekcja komputerowa, choć oleju nie wymieniają. I wtedy kasują klucz serwisowy.

Zajrzalem do początku tego wątku. Trudno to się czyta. Dla autora jest przejrzyscie. Ja zniechecam się po rozkodowywaniu w poście dystansow calkowitego, częściowego, zalecanego przez fabrykę, nieokreslonego nastepstwa wg słowa "później" i in. Nie chce zgadywać. Każdy czytajacy ma swój bagaż wiedzy i doświadczen i filtruje ten przejaz po swojemu. Może stąd te nieporozumienia. Ostatecznie nie wiem w czym problem.

gawel - 2021-05-22, 21:12

eio napisał/a:
krimar napisał/a:
W instrukcji:
Uwaga: zależnie od wersji pojazdu, przebieg pozostały do kolejnej wymiany oleju jest dostosowany do stylu jazdy (częste przejazdy z małą prędkością, jazda „od drzwi do drzwi”, długotrwała praca na biegu jałowym,·jazda z przyczepą itp.). Odległość pozostała do przejechania do najbliższej wymiany oleju może więc zmniejszać się szybciej niż odległość przejechana w rzeczywistości.
w harmonogramie serwisowym (do wygenerowania ze strony internetowej Dacii po wybraniu ASO i podaniu VIN):
"Pojazd jest wyposażony w system kontroli jakości oleju, którego zadaniem jest ostrzeganie o konieczności wcześniejszej wymiany oleju w przypadku użytkowania pojazdu w szczególnych warunkach."

Racja. Zupelnie zapomnialem o tym. Na termin wymiany oleju maja wplyw 3 elementy: dystans lub czas lub styl jazdy (szeroko rozumiany). Z dystansu i czasu komputer wybiera ten ktory przekroczyl zaprogramowane minimum. A styl jazdy może to jeszcze skrócić - obniżyc zaprogramowane minimum dystansu lub czasu. Niektorzy właściciele dacii mają zaprogramowaną wymianę oleju na co 1 rok / 10 kkm (jest tak w moim aucie). Inni mają zaprogramowaną wymianę oleju co 3 lata / 30 kkm. Ale wizyty w aso muszą być co 1 rok. Wtedy jest przeprowadzana pełna inspekcja komputerowa, choć oleju nie wymieniają. I wtedy kasują klucz serwisowy.

Zajrzalem do początku tego wątku. Trudno to się czyta. Dla autora jest przejrzyscie. Ja zniechecam się po rozkodowywaniu w poście dystansow calkowitego, częściowego, zalecanego przez fabrykę, nieokreslonego nastepstwa wg słowa "później" i in. Nie chce zgadywać. Każdy czytajacy ma swój bagaż wiedzy i doświadczen i filtruje ten przejaz po swojemu. Może stąd te nieporozumienia. Ostatecznie nie wiem w czym problem.


To mamy coś wyjasnione tylko dlaczego mam dwa dystanse w oleju 20 i 30 t km? I dlaczego kluczyk bez dodatków nie zaświecił się po roku tylko 2 licząc od daty produkcji nie odboru?

eio - 2021-05-22, 21:18

gawel napisał/a:
To mamy coś wyjasnione tylko dlaczego mam dwa dystanse w oleju 20 i 30 t km? I dlaczego kluczyk bez dodatków nie zaświecił się po roku tylko 2 licząc od daty produkcji nie odboru?
Dla mnie to jest wróżenie z fusów. Sorry, podajesz szczątkowe informacje i mam zgadywać.

Co to znaczy "mam dwa dystanse w oleju 20 i 30 t km"? Kiedy, po czym? Jaśniej i precyzyjniej to opisz.
Drugie zdanie z pytajnikiem też jest dla mnie zagadkowe.

gawel - 2021-05-22, 21:23

eio napisał/a:
gawel napisał/a:
To mamy coś wyjasnione tylko dlaczego mam dwa dystanse w oleju 20 i 30 t km? I dlaczego kluczyk bez dodatków nie zaświecił się po roku tylko 2 licząc od daty produkcji nie odboru?
Dla mnie to jest wróżenie z fusów. Sorry, podajesz szczątkowe informacje i mam zgadywać.

Co to znaczy "mam dwa dystanse w oleju 20 i 30 t km"? Kiedy, po czym? Jaśniej i precyzyjniej to opisz.
Drugie zdanie z pytajnikiem też jest dla mnie zagadkowe.


pierwszy raz kluczyk i 1500km zapalił się po 18500km a drugi raz po 28500km.

eio - 2021-05-22, 21:51

gawel napisał/a:
pierwszy raz kluczyk i 1500km zapalił się po 18500km a drugi raz po 28500km.

Odczytam to po swojemu - sprecyzuję:

1. problem - na ekranie pojawily się 2 elementy: klucz serwisowy i 1500 km
2. dodatkowy opis - na ekranie z problemem brak innych ikon (czyli np. cegielek paliwa i ikony auta)
3. problem pojawił się na dystansie całkowitym 18500 km po xxx dniach od zakupu auta
4. problem drugi raz pojawił się przy dystansie calkowitym 28500 km, czyli po przejechaniu dodatkowych 10000 km i minięciu dodatkowych yyy dni.
5. co było pomiędzy 3. a 4.? Co spowodowało że problemu wtedy nie było?

Wniosek-spekulacja:
a. Auto fabrycznie miałeś zaprogramowane na wiecej niż 10 kkm (np. 30 kkm) i xxx dni. Xxx dni minęło szybciej niż zaprogramowane wtedy minimum kkm, dlatego pojawił się "problem" przy dystansie calkowitym 18500 km.
b. Byłeś w aso przy dystansie 18500 km po xxx dniach od zakupu auta. W aso zmieniono minimum na 10000 km np. akualizując oprogramowanie, albo z palca.
c. Po dodatkowych 10000 km i yyy dniach znowu wyświetlił się "problem" (tym razem przy dystansie calkowitym 28500 km). Wnioskuję - potrzebna inspekcja w aso - tylko komputerowa, a może potrzebna wymiana oleju. W końcu 10 kkm jest polecanym dystansem wymiany oleju przez mechaników (30 kkm przy nowych olejach i nowych silnikach nie kupują).
d. jeśli prawdziwe zdanie b., to mam pytanie dlaczego w aso zmieniono częstotliwość wymiany oleju w km?

Rozgadałem się, bo z żoną oglądam eurowizję...

gawel - 2021-05-22, 22:10

Nie byłem w Aso, dziwne było tylko pojawienie się samego kluczyka na pustym wyświetlaczu po ok 2 latach od daty produkcji, żadnych powiązań z olejem nie było.
eio - 2021-05-22, 22:25

gawel napisał/a:
Nie byłem w Aso, dziwne było tylko pojawienie się samego kluczyka na pustym wyświetlaczu po ok 2 latach od daty produkcji, żadnych powiązań z olejem nie było.
Masz nowe auto od 2-2.5 lat (rocznik 2019) na gwarancji i nie byłeś jeszcze w aso na obowiązkowym przeglądzie gwarancyjnym? Czy sam kasowałeś klucz serwisowy? Możliwe że są szczególne wytyczne terminarza inspekcji komputerowej znane tylko aso - inne w pierwszych 2 latach życia auta, inne powyżej 2 lat.
gawel - 2021-05-22, 22:28

eio napisał/a:
gawel napisał/a:
Nie byłem w Aso, dziwne było tylko pojawienie się samego kluczyka na pustym wyświetlaczu po ok 2 latach od daty produkcji, żadnych powiązań z olejem nie było.
Masz nowe auto od 2-2.5 lat (rocznik 2019) na gwarancji i nie byłeś jeszcze w aso na obowiązkowym przeglądzie gwarancyjnym? Czy sam kasowałeś klucz serwisowy? Możliwe że są szczególne wytyczne terminarza inspekcji komputerowej znane tylko aso - inne w pierwszych 2 latach życia auta, inne powyżej 2 lat.


Dopiero w lipcu minie 2 lata, nie byłem bo auto super się sprawuje, nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.

eio - 2021-05-22, 22:30

gawel napisał/a:
Dopiero w lipcu minie 2 lata, nie byłem bo auto super się sprawuje, nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.
No widzisz, auto domaga się tej wizyty.
gawel - 2021-05-22, 22:32

eio napisał/a:
gawel napisał/a:
Dopiero w lipcu minie 2 lata, nie byłem bo auto super się sprawuje, nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.
No widzisz, auto domaga się tej wizyty.


Żeby skorzystać z uczciwej usługi należy omijać aso szerokim łukiem co też uczyniłem.

nowy - 2021-05-22, 23:26

gawel napisał/a:
eio napisał/a:
gawel napisał/a:
Dopiero w lipcu minie 2 lata, nie byłem bo auto super się sprawuje, nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.
No widzisz, auto domaga się tej wizyty.


Żeby skorzystać z uczciwej usługi należy omijać aso szerokim łukiem co też uczyniłem.


To co w takim przypadku jest wtedy z gwarancją auta?

telecaster1951 - 2021-05-23, 01:18

nowy napisał/a:
To co w takim przypadku jest wtedy z gwarancją auta?
Teoretycznie? Jeśli udowodnisz że warsztat w którym robiłeś robi wszystko zgodnie z zaleceniami producenta to nic. Jeżeli ASO natomiast udowodni że warsztat nie trzymał się zaleceń producenta a do resetu inspekcji używał oprogramowania innego niż autoryzowane przez Renault, to gwarancja przepada.
Praktycznie? Gwarancji już nie ma. Antykorozyjna i na lakier padła po pierwszym roku, kiedy nie został przeprowadzony przegląd blachy (bo gwarancja na lakier i perforacyjna działa pod warunkiem przeglądów w ASO i dyrektywa unijna nie ma tu nic do rzeczy). Gwarancja producenta odpadnie, bo ASO zawsze może udowodnić że inny warsztat robił coś niezgodnie z zaleceniami (a ten kluczyk jest wręcz idealnym punktem zaczepienia dla ASO). Co najwyżej można powołać się na dwuletnią rękojmie.

gawel napisał/a:


Ileż można tłumaczyć, ręce opadają. Byłem na diagnostyce i nie było żadnych błędów ani komunikatów.
Ale co ma diagnostyka do tego? To nie jest żaden z błędów! Żaden komunikat się nie wyświetli.
Sam piszesz że:
gawel napisał/a:

później sytuacja powtórzyła się przy 28500 km z tym, że nie wymieniałem oleju (bo w gwarancji zalecane jest to max co 30 000 km , a przejechałem ok 10 000 km. Nie kasowałem wskazania i ciekaw byłem co będzie dalej. po 30 000 km zapaliła się dodatkowo na pomarańczowo kontrolka


Skasowałem inspekcję jak poprzednio poprzez przytrzymanie przycisku na prawj dzwigience przy włączonym zapłonie ale zgaszonym silniku.


I teraz wczoraj zapaliła mi się ikonka samego kluczyka bez dodatków przebieg 31500 km i nie dała się zresetować jak poprzednio.
Czyli zapaliła Ci się lampka awarii i kluczyk, co świadczy że auto wzywa na przegląd. Ty to ignorujesz i resetujesz z poziomu przycisku na łopatce. Zdajesz sobie sprawę że tak na prawdę nic nie zresetowałeś? Czasowo wyłączyłeś jedynie kontrolki, które de facto nadal są aktywne. Zapalił Cię się kluczyk bez odliczania, bo zignorowałeś przegląd. To odliczanie już wcześniej się skończyło. Koniec. Nie będzie więcej rozwiązań.
Ten "reset" nie służy do zlikwidowania kontrolek a do ich czasowego wyłączenia, jak nie możesz w danej chwili zrobić przeglądu, bo np. jesteś na wyjeździe i nie masz możliwości wstawienia auta do warsztatu. Ale te kontrolki wracają.

gawel - 2021-05-23, 07:56

nowy napisał/a:
gawel napisał/a:
eio napisał/a:
gawel napisał/a:
Dopiero w lipcu minie 2 lata, nie byłem bo auto super się sprawuje, nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.
No widzisz, auto domaga się tej wizyty.


Żeby skorzystać z uczciwej usługi należy omijać aso szerokim łukiem co też uczyniłem.


To co w takim przypadku jest wtedy z gwarancją auta?


Gwarancja nie jest świętym gralem na wszelkie usterki bo nie wszystkie co do zasady będą uznane przez ASO. Wręcz przeciwnie.
To już mój piąty nowy samochód i mam złe doświadczenia z ASO ich jakością i uczciwością zwłaszcza w Warszawie. Nie usprawiedliwiam, ale czy chciałbyś tam pracować? Ja NIE i masz odpowiedź skąd jakość i "fachowcy".

Gwarancja nie obejmuje samego silnika i nie warunkuje napraw większości pozostałych elementów samochodu. Owszem ryzyko zawsze istnieje. Ale nawet gdybyś robił wszystkie płatne przeglądy to i tak byłby problem z przekonaniem serwisu ze to nie z twojej winy i że nie obejmują tego liczne wyłączenia w gwarancji.

Zawsze jeżeli zdążyłaby się na pardwę jakaś ogromna wada to już wtedy pozostaje rękojmia i odstąpienie od umowy dlatego dla mnie gwarancja to nie wszystko.

gawel - 2021-05-23, 08:00

telecaster1951 napisał/a:
nowy napisał/a:
To co w takim przypadku jest wtedy z gwarancją auta?
Teoretycznie? Jeśli udowodnisz że warsztat w którym robiłeś robi wszystko zgodnie z zaleceniami producenta to nic. Jeżeli ASO natomiast udowodni że warsztat nie trzymał się zaleceń producenta a do resetu inspekcji używał oprogramowania innego niż autoryzowane przez Renault, to gwarancja przepada.
Praktycznie? Gwarancji już nie ma. Antykorozyjna i na lakier padła po pierwszym roku, kiedy nie został przeprowadzony przegląd blachy (bo gwarancja na lakier i perforacyjna działa pod warunkiem przeglądów w ASO i dyrektywa unijna nie ma tu nic do rzeczy). Gwarancja producenta odpadnie, bo ASO zawsze może udowodnić że inny warsztat robił coś niezgodnie z zaleceniami (a ten kluczyk jest wręcz idealnym punktem zaczepienia dla ASO). Co najwyżej można powołać się na dwuletnią rękojmie.

gawel napisał/a:


Ileż można tłumaczyć, ręce opadają. Byłem na diagnostyce i nie było żadnych błędów ani komunikatów.
Ale co ma diagnostyka do tego? To nie jest żaden z błędów! Żaden komunikat się nie wyświetli.
Sam piszesz że:
gawel napisał/a:

później sytuacja powtórzyła się przy 28500 km z tym, że nie wymieniałem oleju (bo w gwarancji zalecane jest to max co 30 000 km , a przejechałem ok 10 000 km. Nie kasowałem wskazania i ciekaw byłem co będzie dalej. po 30 000 km zapaliła się dodatkowo na pomarańczowo kontrolka


Skasowałem inspekcję jak poprzednio poprzez przytrzymanie przycisku na prawj dzwigience przy włączonym zapłonie ale zgaszonym silniku.


I teraz wczoraj zapaliła mi się ikonka samego kluczyka bez dodatków przebieg 31500 km i nie dała się zresetować jak poprzednio.
Czyli zapaliła Ci się lampka awarii i kluczyk, co świadczy że auto wzywa na przegląd. Ty to ignorujesz i resetujesz z poziomu przycisku na łopatce. Zdajesz sobie sprawę że tak na prawdę nic nie zresetowałeś? Czasowo wyłączyłeś jedynie kontrolki, które de facto nadal są aktywne. Zapalił Cię się kluczyk bez odliczania, bo zignorowałeś przegląd. To odliczanie już wcześniej się skończyło. Koniec. Nie będzie więcej rozwiązań.
Ten "reset" nie służy do zlikwidowania kontrolek a do ich czasowego wyłączenia, jak nie możesz w danej chwili zrobić przeglądu, bo np. jesteś na wyjeździe i nie masz możliwości wstawienia auta do warsztatu. Ale te kontrolki wracają.


Jesteś bardzo naiwny i pewno pracujesz w aso.

krimar - 2021-05-23, 09:16

Czyli wszystko jasne,
Kupiłeś auto, które mimo wytycznych o wymianie oleju co 2 lata i 30 tys km miało zaprogramowane wymianę co rok lub 20 tys.
Dlaczego dealer przy sprzedaży tego nie przeprogramował możemy tylko domniemywać.
Wymieniłeś olej poza ASO, wymieniający prawdopodobnie nie wiedział, że trzeba połączyć się z autem przy pomocy autoryzowanego przez Renault Clipa (lub nieautoryzowanych programów alternatywnych szeroko opisanych na tym forum) i zmodyfikować wytyczne wymiany oleju i tylko skasował wyświetlane informacje przez wciśnięcie przycisku na manetce na dłużej niż 10 s.

Tak na marginesie to w tym silniku powinno się wymieniać olej co 10 tys jeśli silnik ma dłużej posłużyć. (Myślę, że wystarczy odessać stary bez wymiany filtra, a "pełną" wymianę robić co 30 tys))

EBmazur - 2021-05-23, 10:36

Cytat:
gawel

nie mam obowiązku jeżdżenia do aso jest na to stosowna dyrektywa unijna.

I ta dyrektywa mówi , że przeglądy z zachowaniem gwarancji można robić w każdym odpowiednio wyposażonym , posiadającym odpowiednich mechaników , warsztacie .

Cytat:
Zawsze jeżeli zdążyłaby się na pardwę jakaś ogromna wada to już wtedy pozostaje rękojmia i odstąpienie od umowy dlatego dla mnie gwarancja to nie wszystko.

Tylko że wtedy może paść pytanie :" gdzie Pan robił przeglądy gwarancyjne i w czym tam grzebali? - my za to nie odpowiadamy ". Podczas drugiego przeglądu wyłapano wadliwy wahacz przedni i go od ręki wymieniono w ramach gwarancji .

telecaster1951 - 2021-05-23, 11:07

gawel napisał/a:

Jesteś bardzo naiwny i pewno pracujesz w aso.
Ehhh... Brak słów. Bo skoro mi uznają w ASO wszystkie usterki, to koniecznie muszę tam pracować. Nie pracuję w ASO, bo nie jestem mechanikiem. Jestem chemikiem i pracuję na politechnice jeśli Cię to interesuje.
gawel napisał/a:
Gwarancja nie obejmuje samego silnika i nie warunkuje napraw większości pozostałych elementów samochodu.
A to ciekawe. Bo na forum możesz znaleźć wiele przypadków gdy silnik był naprawiany w ramach gwarancji. Mało tego. Autoświat w teście Sandero, trafił na wadliwą skrzynię, która rozsypała się po 3 latach. Wymieniona razem ze sprzęgłem w ramach gwarancji.
EBmazur napisał/a:
I ta dyrektywa mówi , że przeglądy z zachowaniem gwarancji można robić w każdym odpowiednio wyposażonym , posiadającym odpowiednich mechaników , warsztacie .
Dokładnie tak. Ale jest jeden, malutki problem. Taki warsztat nie jest wiele tańszy niż ASO. Stawka za roboczogodzinę porównywalna, 250 netto za godzinę. Różnica tylko taka, że ASO bierze kasę za czas wpisany w instrukcji serwisowej, który jest zawyżony. Za wymianę klocków dobry warsztat weźmie 150zł a ASO 600zł, bo tak jest w serwisówce. Cen części nie liczę, bo to możemy sobie kupić samemu. Robienie przeglądów u Pana Miecia w garażu, choćby nie wiem jak doskonałym mechanikiem był, gwarancji nie utrzyma.

Co do mechaników z ASO. Są partacze i są fachowcy. Partacz odwala każde auto twierdząc że ten typ tak ma. Miałem takich kilkukrotnie. Są też tacy jak trafiłem ostatnio. 4 godziny szukał źródła klepania. Po 4 godzinach szukania, osłuchiwania i sprawdzania znalazł rozwarstwienie poduszki silnika.

corrado - 2021-05-24, 11:28

Barrrdzo dobrra rrobota 8-)
franius - 2021-08-14, 22:47

Też mi się pojawiła ta lampka w wersji pomarańczowej. Bez zapalenia jakiś dodatkowych innych lampek.
Jechałem po bruku, wpadłem w jakąś średniej wielkości dziurę przy 20km/h. Objaw był taki że auto wskoczyło na N (luz). Przytrzymałem hamulec zrobiłem jeszcze raz na D (bieg) i lampka zniknęła...

Czyżby objaw kończącego się sprzęgła ? Zostawiło jakiś ślad w kompie ? Jeśli tak to czy jest sens prewencyjnie sprawdzać ? Auto przegląd po 5 roku miało trochę ponad miesiąc temu.

dudu$ - 2021-08-15, 10:46

franius napisał/a:
Też mi się pojawiła ta lampka w wersji pomarańczowej. Bez zapalenia jakiś dodatkowych innych lampek.
Jechałem po bruku, wpadłem w jakąś średniej wielkości dziurę przy 20km/h. Objaw był taki że auto wskoczyło na N (luz). Przytrzymałem hamulec zrobiłem jeszcze raz na D (bieg) i lampka zniknęła...

Czyżby objaw kończącego się sprzęgła ? Zostawiło jakiś ślad w kompie ? Jeśli tak to czy jest sens prewencyjnie sprawdzać ? Auto przegląd po 5 roku miało trochę ponad miesiąc temu.


Kup interfejs OBDII pod BT i sprawdź samemu jaki błąd zapisał sie w sterowniku, jeżeli oczywiście sie zapisał.

Nikita_Bennet - 2022-01-11, 18:14

odgrzebię temat. Autko miało przegląd w aso chyba przy 58 czy 59tysia.
Przy 70 wymieniłem olej i filtr.
Przy ~80 oczekiwałem że wyskoczy komunikat: "Planuj przegląd za 1500km" i wyskoczył. Spisałem sposoby na skasowanie tego i majac 100km do końca nie mogę tego skasować. Nie pali się przy tym żadna inna kontrolka (klucza). Do menu odstęp od przeglądu nie idzie się dokopać.
Wymiana oleju będzie na 80tys km.
Jak skasować to ustrojstwo?

Wiem że kiedyś też mi wyskoczył podobny komunikat ale chłopaki z aso powiedzieli że olej się zużył szybciej ze względu na styl jazdy a ja im że wymieniłem niedawno bo wymieniam co 20 w aso a w połowie drogi czyli po 10 u siebie itp. Gość wsiadł do auta i skasował komunikat więc się da.

Czy ktoś z forumowiczów podpowie co i jak? ASO 100km ale nie chce im płacić bo do dziś nie rozwiązali trzeszczącej tapicerki i poszarpywania przy 2,4tysia obrotów.

Nikita_Bennet - 2022-01-11, 19:11

rozwiązanie jest na tym filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=QlwrAewCB04

Tombak - 2022-03-14, 18:09

Podepnę sie do tematu - jak skasować kontrolkę ( Wykonaj przegląd ) w Daci Sandero III Z LPG.

Na kierownicy są takie przyciski
]
Szukałem w necie ale wszystkie filmiki są z dastera. Według instrukcji nie mogę tego skasować albo coś robię żle. Czy da się to skasować czy tylko serwis?

tomkasz - 2022-03-14, 19:05

Rzeczywiście w instrukcji jest to tak sobie opisane. Na załączonym zapłonie i nie uruchomionym silniku znajdź dodatkowe menu "odstęp od przeglądu" (inne niż ta informacja na zdjęciu, któreś z kolejnych) -> tam możesz to skasować: "wymień olej za" nacisnąć i przytrzymać dowolną strzałkę góra/dół i "planuj przegląd za" - to samo.
yurec1st - 2022-04-13, 10:35
Temat postu: Pomarańczowa kontrolka zygzak.
Oświeciła mi się pomarańczowa kontrolka zygzak na obrotomierzu. Instrukcja określa ją jako wielofunkcyjną przy czym opisuje, że gaśnie po uruchomieniu silnika ale u mnie nie gaśnie. To co np. może być przyczyną?
laisar - 2022-04-13, 11:22

Albo czas na serwis - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=13869 - albo trzeba odczytać błędy - http://www.daciaklub.pl/f...ic.php?p=120927 lub http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3279 - i wtedy dalej deliberować...
yurec1st - 2022-04-13, 11:26

Tak, jest serwis gwarancyjny za 10 dni i kluczyk się pojawił już jakiś czas wcześniej ale zygzak niedawno.
eio - 2022-04-13, 11:51
Temat postu: Re: Pomarańczowa kontrolka zygzak.
yurec1st napisał/a:
Oświeciła mi się pomarańczowa kontrolka zygzak na obrotomierzu. Instrukcja określa ją jako wielofunkcyjną przy czym opisuje, że gaśnie po uruchomieniu silnika ale u mnie nie gaśnie. To co np. może być przyczyną?

1. Albo zrobileś za dużo zmian i auto teraz nadaje sie tylko do kasacji ;)
2 . Albo http://www.daciaklub.pl/f...hlight=#1816881
3. Albo coś innego.

Dymek - 2022-04-13, 12:14

yurec1st napisał/a:
Tak, jest serwis gwarancyjny za 10 dni i kluczyk się pojawił już jakiś czas wcześniej ale zygzak niedawno.
To się dokładnie zgadza- po iluś tam kilometrach (dniach) od pojawienia się "klucza", jako kolejne ostrzeżenie zaświeca się na stałe pomarańczowy "zygzak". Po prostu zygzak bardziej zwraca uwagę kierowcy na zbliżający się termin przeglądu. Po serwisie obie kontrolki powinny być wykasowane.
yurec1st - 2022-04-13, 12:50

Dzięki, kłopot z głowy :-D
EBmazur - 2022-04-13, 18:54

yurec1st napisał/a:
Tak, jest serwis gwarancyjny za 10 dni i kluczyk się pojawił już jakiś czas wcześniej ale zygzak niedawno.
sam kluczyk uprzedza o zbliżaniu się terminu przeglądu ( przebieg lub czas ) , EKG prosi o przyśpieszenie serwisu
PS. przed chwilą nie pokazywało Waszych wcześniejszych odpowiedzi

velomar - 2022-06-26, 20:48

Dymek napisał/a:
yurec1st napisał/a:
Tak, jest serwis gwarancyjny za 10 dni i kluczyk się pojawił już jakiś czas wcześniej ale zygzak niedawno.
To się dokładnie zgadza- po iluś tam kilometrach (dniach) od pojawienia się "klucza", jako kolejne ostrzeżenie zaświeca się na stałe pomarańczowy "zygzak". Po prostu zygzak bardziej zwraca uwagę kierowcy na zbliżający się termin przeglądu. Po serwisie obie kontrolki powinny być wykasowane.

Szkoda że nie wiedziałem tego wcześniej, bo u mnie dzisiaj też się zapaliła i zrezygnowałem z podróży (byłem blisko domu i zawróciłem, a podróż kontynuowałem moją starą 306-ką - drugie auto czasem się jednak przydaje)), bo się przestraszyłem, że to coś poważniejszego.
Jestem umówiony na przegląd po 2 latach (ten z wymianą oleju) na 4 lipca w ASO Zamość. Na pierwszym byłem chyba 28 czerwca 2021 roku i kluczyk serwisowy zapalał mi się już od jakiegoś czasu. Ale dwa lata od odbioru z salonu jeszcze nie minęły, więc nie wiem jak to liczyć (tzn. kiedy najpóźniej).
Samochód działa normalnie (tzn. mój jest podobno popsuty od początku, choć na pierwszym przeglądzie ASO nic nie wykryło), olej jest, płyn chłodniczy jest (choć już blisko minimum, a na pierwszym przeglądzie chyba nie uzupełniali). Jutro pewnie zadzwonię do ASO, żeby się upewnić, czy to tylko mocniejsze przypomnienie o przeglądzie, czy jednak coś się dzieje niedobrego.
Ciśnienie w kołach sprawdzałem i jest OK (też były kiedyś takie sugestie, że ta kontrolka jest wielofunkcyjna i przy spadku ciśnienia w kole może świecić).
Co jeszcze sprawdzić?

Dymek - 2022-06-27, 08:38

velomar napisał/a:
Ciśnienie w kołach sprawdzałem i jest OK (też były kiedyś takie sugestie, że ta kontrolka jest wielofunkcyjna i przy spadku ciśnienia w kole może świecić).
Co jeszcze sprawdzić?
Nic. Jeśli od pewnego czasu miałeś już ikonkę klucza na komputerku przez chwilę zawsze po włączeniu stacyjki a teraz masz też na stałe pomarańczowy "zygzak", to będzie to kolejny etap przypomnienia o serwisie. Niewłaściwe ciśnienie w oponach również może zapalić EKG, ale wtedy zawsze świeci też kontrolka ciśnienia opon. Generalnie co by to nie było, to dopóki ten zygzak jest pomarańczowy a nie czerwony, to nic strasznego się nie dzieje.
leszek800 - 2022-06-27, 13:53

jest taki program na androida który skutecznie wyłącza tą ikonke .nazywa się ;(service reset) u mne działa pozdrawiam
velomar - 2022-06-27, 17:18

Dzwoniłem dzisiaj do ASO w Zamościu i uspokojono mnie, że to tylko przypomnienie o serwisie i można jeździć do umówionego przeglądu.
villager - 2022-06-27, 17:37

leszek800 napisał/a:
jest taki program na androida który skutecznie wyłącza tą ikonke .nazywa się ;(service reset) u mne działa pozdrawiam
Obecna wersja wymaga obejrzenia reklam zanim nastąpi reset. Należy połączyć się przez Bluetooth z modułem OBD II ELM 327, uruchomić aplikację i nasicnąć RESET. Pojawi się komunikat, że aby zresetować należy wyrazić zgodę na obejrzenie reklamy. Klikasz OK. reklama przeleci i reset nastąpi.
Przy okazji: do resetu Check Engine polecam apkę PISTON - darmowa. Działa niezawodnie plus posiada wiele inych ciekawych funkcji. Darmowa. Próbowałem, właściwie męczyłem się z Torque i niech go pies i małe pieski. Piston jest przejrzysty i bezproblemowy.

eio - 2022-09-10, 16:44

Przed tygodniami, może miesiacem pojawiła się ikona auta z kluczem, ale nie ma pomaranczowego zygzaka. Service reset nie wykasował ikonki. Moze juz nie pamietam jak korzystać z apki service reset, albo muszę zaczekac na pomarańczowy zygzak i wtedy zresetowac jeszcze raz. Olej wymieniony.
villager - 2022-09-10, 21:12

Zbliża się termin wymiany oleju albo limit kilometrów. Inspekcję wykasujesz dopiero jak pojawi się "EKG". wcześniej nie.
eio - 2022-09-18, 10:06

Zgadza się. Pojawil sie zygzak. Właczyłem apkę, połączyłem ją z icar pro, wcisnąłem reset i obejrzałem 30 sek. reklamy. Zygzak i ikona auta z kluczem zniknęły, co kosztowało mniej niż 3MB danych komórkowych.
DokkerKRK - 2023-01-10, 22:11

Witam szanowne grono,
Mam pytanie odnośnie kasowania inspekcji olejowej, czy istnieje sposób zrobić to bez podłączania do OBD na zasadzie odpowiedniej kombinacji - pedałów, przycisków, przekręcenia stacyjki? Byłem w nieautoryzowanym serwisie na wymianie oleju i niestety nie zostało to skasowane - świeci się "klucz" przy odpalaniu + pomarańczowy zygzak - Temat znany w tym wątku. Auto to Dacia Dokker 1.2 końcówka 2017r. Próbowałem kombinacji które znalazłem na YouTube - bezskutecznie. Będę wdzięczny za podpowiedź lub podesłanie procedury.

Dymek - 2023-01-10, 22:17

Zdaje się, że w tym roczniku tylko przez OBD. W każdym razie moje Sandero z grudnia 2017 nie przyjęło żadnych "manualnych" procedur szczodrze podawanych w sieci. Apka "Service Reset" zalatwiła temat od ręki.
No i odnośnie wcześniejszych wpisów- ja nie miałem jeszcze "zygzaka", tylko sam klucz przy włączaniu zapłonu- nie było żadnego problemu z resetem. Najnowsza wersja apki umożliwia też podgląd ile zostało do wymiany oleju, oraz umożliwia zmianę interwału- wpisanie innego przebiegu/czasu pomiędzy wymianami.

nowy - 2023-01-11, 00:05

DokkerKRK napisał/a:
Próbowałem kombinacji które znalazłem na YouTube - bezskutecznie. Będę wdzięczny za podpowiedź lub podesłanie procedury.


Przekręć zapłon, przyciskiem wyboru na wyświetlaczu znajdź ikonę klucza. Wciśnij i trzymaj do momentu aż zamruga kilka razy i zniknie wraz z pomarańczowym zygzakiem.

U mnie w MCV z 2019 roku zadziałało i dostałem opierdziel od serwisu, że zresetowałem, a wkur...ła mnie od świąt ;-)

DokkerKRK - 2023-01-11, 08:30

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Dymek - Dzięki za info. widzę, że mamy auta z tego samego okresu i u mnie może być podobnie. Jakiego modułu OBD używasz konkretnie? Myślę taki zakupić jeżeli się nie uda ręcznie. Masz po kablu czy na BT? Możesz podać konkretny model? :) widziałem na Allegro po 24zł coś takiego - Elm 327 interfejs OBD2 2.1 bluetooth - https://allegro.pl/oferta/elm-327-interfejs-obd2-2-1-bluetooth-11453004211

nowy - u mnie ikona "klucza" miga tylko kilka sekund przy przekręcaniu zapłonu po czym gaśnie i jej nie ma już nigdzie mimo spaceru po komputerze właśnie... na YT są filmiki ale tam to inaczej wygląda. Namieszali z tym... Co rocznik to inaczej. :-?

Dymek - 2023-01-11, 08:36

nowy napisał/a:
Przekręć zapłon, przyciskiem wyboru na wyświetlaczu znajdź ikonę klucza. Wciśnij i trzymaj do momentu aż zamruga kilka razy i zniknie wraz z pomarańczowym zygzakiem.
To byłby najbardziej logiczny sposób- bo działa tak samo jak kasowanie pozostałych rzeczy w menu. Sęk w tym, że- nie wiem jak u kolegi DokkerKRK, ale u mnie po prostu nigdy kontrolka klucza nie dała się wywołać z przycisku. Po prostu nie było nigdy takiej pozycji w menu, nawet gdy palił się już zygzak... A więc i nie było jak jej w ten sposób zresetować.
DokkerKRK napisał/a:
Jakiego modułu OBD używasz konkretnie? Myślę taki zakupić jeżeli się nie uda ręcznie. Masz po kablu czy na BT? Możesz podać konkretny model? :) widziałem na Allegro po 24zł coś takiego - Elm 327 interfejs OBD2 2.1 bluetooth - https://allegro.pl/oferta/elm-327-interfejs-obd2-2-1-bluetooth-11453004211
Od początku używam iCar Vgate3 Bluetooth, czyli OBECNIE TAKIEGO. Do smartfona sprawdza się idealnie, ale jakbym miał kupować tylko do laptopa to wziąłbym coś po kablu (lubi się czasami rozłączyć bluetooth, ale może to z winy laptopa). Natomiast jakoś nie ufałbym takim sprzętom po ok. 30zł, ale mogę wcale nie mieć racji- mogą działać równie dobrze.
Czajo - 2023-01-11, 08:53

ja mogę wywołać z komputera ikonkę klucza, ale nie mogę jej skasować manetką :D
nowy - 2023-01-11, 11:20

No to trafił mi się dziwny model, taki pomiędzy :mrgreen:
kamilko - 2023-03-21, 12:06

Dymek napisał/a:
Od początku używam iCar Vgate3 Bluetooth, czyli OBECNIE TAKIEGO. Do smartfona sprawdza się idealnie, ale jakbym miał kupować tylko do laptopa to wziąłbym coś po kablu (lubi się czasami rozłączyć bluetooth, ale może to z winy laptopa). Natomiast jakoś nie ufałbym takim sprzętom po ok. 30zł, ale mogę wcale nie mieć racji- mogą działać równie dobrze.

Możesz dokładnie napisac jakiego? Bo tej aukcji już nie ma i nie wiem jakiego kupic do androida żeby dzialal ?

Czajo - 2023-03-21, 12:30

https://vgate.pl/product/vgate-icar-pro-bt4-0/ ze strony oficjalnego dystrybutora
kamilko - 2023-03-21, 14:06

aha, poszukam takiego na allegro, 150pln trochę droga taka pierdólka do pokazywania , może znajde taniej
Robs - 2023-04-02, 19:59

Witam. Wczoraj robiłem ozonowanie w aucie. Wstawiam ozonator, ustawiłem na maksa nawiew i zostawiłem. Trochę za długo bo wylądował mi się akumulator. Po bardzo krótkim ładowaniu musiałem przeparkować i zaskoczyła mnie wtedy kontrolka kluczyka i zygzaka jednoczenie :) Aku naładowałem ponownie do pełna ale pomarańczowy zygzak i kluczyk wciąż się pojawiają. Do przeglądu mam jeszcze półtora miesiąca. To z tym może być związane? Niestety mój moduł OBD II to jakaś taniocha i błędów nie wykrywa i nie usuwa. Jest jakaś manualna technika ich usunięcia?
EBmazur - 2023-04-03, 15:10

Robs A ile kilometrów jest do przeglądu?
rob_plk - 2023-04-04, 07:14

Robs napisał/a:
Witam. Wczoraj robiłem ozonowanie w aucie. ...


Co wy tak tam ozonujecie? Wiesz, że ozon niszczy tworzywa sztuczne, gdzie w środku samochodu masz wszystko z plastiku.

tomekptk - 2023-04-04, 08:02

Robs napisał/a:
[...]bo wylądował mi się akumulator. Po bardzo krótkim ładowaniu musiałem przeparkować i zaskoczyła mnie wtedy kontrolka kluczyka i zygzaka jednoczenie :) Aku naładowałem ponownie do pełna ale pomarańczowy zygzak i kluczyk wciąż się pojawiają. Do przeglądu mam jeszcze półtora miesiąca. To z tym może być związane? Niestety mój moduł OBD II to jakaś taniocha i błędów nie wykrywa i nie usuwa. Jest jakaś manualna technika ich usunięcia?


A nie trzeba zrobić czegoś takiego po odłączeniu / rozładowaniu akumulatora? Porada kolegi z innego wątku.

AndrzejD napisał/a:
Wystarczy po podłączeniu akumulatora i uruchomieniu silnika ustawić ESP poprzez maksymalne skręcenie kierownicy w lewo, a potem maksymalne skręcenie kierownicy w prawo. Wpisać kod radia. Może trzeba będzie ustawić zegar. To wszystko.

Dymek - 2023-04-04, 09:30

Robs napisał/a:
Aku naładowałem ponownie do pełna ale pomarańczowy zygzak i kluczyk wciąż się pojawiają. Do przeglądu mam jeszcze półtora miesiąca. To z tym może być związane?
Na pewno to całkowity przypadek i nie ma związku z rozładowaniem akumulatora. Poprzednia generacja Logan/Sandero jest całkowicie odporna na odłączanie akumulatora i nie wyrzuca absolutnie żadnych błędów. Symbol kluczyka po włączeniu stacyjki, oraz powiązany z tym pomarańczowy zygzak "EKG" to właśnie przypomnienie o zbliżającym się przeglądzie rocznym- nigdy nie wyskakuje równo miesiąc przed terminem i bywa z tym różnie- miesiąc/ półtora/ 3 tygodnie. A jeszcze zależy też od przebiegu.
Także u Ciebie wszystko się zgadza. W razie czego za pomocą androidowej apki Dacia Service Reset, można (nawet nie kasując kontrolek) podejrzeć ile tam mu zostało w pamięci do przeglądu czasu i kilometrów.

Robs - 2023-04-10, 13:52

EBmazur napisał/a:
Robs A ile kilometrów jest do przeglądu?

Jak mogę to sprawdzić oprócz modułem ELM 327 ? Mam taki ale to jakaś podróba z allegro i poza podstawowymi parametrami nic więcej nie ściąga. Aplikacja Dacia Service Reset nic nie ściąga.
Ostatni przegląd i wymianę oleju mailem 17.05.2022 przy 39846 km.
Teraz mam 51969 km czyli zrobione 12123km.

Robs - 2023-04-10, 13:55

rob_plk napisał/a:
Robs napisał/a:
Witam. Wczoraj robiłem ozonowanie w aucie. ...


Co wy tak tam ozonujecie? Wiesz, że ozon niszczy tworzywa sztuczne, gdzie w środku samochodu masz wszystko z plastiku.


Ozonowałem po zimie by trochę wnętrze odświeżyć. Przyznam szczerze nie wiedziałem, że ozon jest też szkodliwy dla plastików. Jak często i czy w ogóle zalecane jest ozonowanie?

Robs - 2023-04-10, 14:01

tomekptk napisał/a:
Robs napisał/a:
[...]bo wylądował mi się akumulator. Po bardzo krótkim ładowaniu musiałem przeparkować i zaskoczyła mnie wtedy kontrolka kluczyka i zygzaka jednoczenie :) Aku naładowałem ponownie do pełna ale pomarańczowy zygzak i kluczyk wciąż się pojawiają. Do przeglądu mam jeszcze półtora miesiąca. To z tym może być związane? Niestety mój moduł OBD II to jakaś taniocha i błędów nie wykrywa i nie usuwa. Jest jakaś manualna technika ich usunięcia?


A nie trzeba zrobić czegoś takiego po odłączeniu / rozładowaniu akumulatora? Porada kolegi z innego wątku.

AndrzejD napisał/a:
Wystarczy po podłączeniu akumulatora i uruchomieniu silnika ustawić ESP poprzez maksymalne skręcenie kierownicy w lewo, a potem maksymalne skręcenie kierownicy w prawo. Wpisać kod radia. Może trzeba będzie ustawić zegar. To wszystko.


Nigdy nic takiego nie robiłem i nic się nie wyświetlało wcześniej

Robs - 2023-04-10, 14:04

Dymek napisał/a:
Robs napisał/a:
Aku naładowałem ponownie do pełna ale pomarańczowy zygzak i kluczyk wciąż się pojawiają. Do przeglądu mam jeszcze półtora miesiąca. To z tym może być związane?
Na pewno to całkowity przypadek i nie ma związku z rozładowaniem akumulatora. Poprzednia generacja Logan/Sandero jest całkowicie odporna na odłączanie akumulatora i nie wyrzuca absolutnie żadnych błędów. Symbol kluczyka po włączeniu stacyjki, oraz powiązany z tym pomarańczowy zygzak "EKG" to właśnie przypomnienie o zbliżającym się przeglądzie rocznym- nigdy nie wyskakuje równo miesiąc przed terminem i bywa z tym różnie- miesiąc/ półtora/ 3 tygodnie. A jeszcze zależy też od przebiegu.
Także u Ciebie wszystko się zgadza. W razie czego za pomocą androidowej apki Dacia Service Reset, można (nawet nie kasując kontrolek) podejrzeć ile tam mu zostało w pamięci do przeglądu czasu i kilometrów.


Możliwe, że tak jest. Jak mogę sprawdzić oprócz modułem ELM 327 ile zostało do przeglądu? Mam taki ale to jakaś podróba z allegro i poza podstawowymi parametrami nic więcej nie ściąga. Aplikacja Dacia Service Reset nic nie ściąga.
Ostatni przegląd i wymianę oleju mailem 17.05.2022 przy 39846 km.
Teraz mam 51969 km czyli zrobione 12123km.

EBmazur - 2023-04-10, 17:48

Nie musisz mieć modułu czy innego ustrojstwa do sprawdzenia ile zostało km do przeglądu. Obliczyłeś już, że od poprzedniego minęło 12123km , odejmij to od zalecanego przebiegu dla Twojego samochodu i masz odpowiedź.Prawdopodobnie wyjdzie nieco poniżej 3 000.
Dymek - 2023-04-12, 09:47

Robs napisał/a:
Ostatni przegląd i wymianę oleju mailem 17.05.2022 przy 39846 km.
Teraz mam 51969 km czyli zrobione 12123km.
Czyli przypomnienie uaktywniło się z okazji zbliżającego się upływu roku a nie z uwagi na przebieg- w tym roczniku mamy serwis co rok lub co 20 tys km. W pamięci nie ma zapisanej konkretnej daty, więc odliczanie jest po prostu ilością dni lub ilością kilometrów a kontrolka przypomnienia wyskakuje jeszcze chyba z zaokrągleniem do miesiąca.
Nie mamy możliwości "zajrzenia" do wpisów zaprogramowanych w samochodzie bez użycia OBD, nasze menu w komputerkach pokładowych nie ma takiej funkcji.
Natomiast odczyt poprzez apkę Dacia Service Reset wygląda jak poniżej:

Robs - 2023-05-07, 16:55

Dzięki serdeczne za pomoc. Już jestem po wizycie w serwisie Dacia. Robiłem okresowy przegląd i wymiany. Pan z obsługi powiedział, że ta kontrolka to w związku z planowanym przeglądem się zapaliła. Oprócz planowanej wymiany paska akcesoriów wyszła mi jeszcze pompa wody. Szybko jak na 6 rok używania i relatywnie nieduży przebieg 52 tyś. km
Po serwisie kontrolki się już nie palą ale pojawiła się inna ciekawostka. Blokada fizyczna na OBD II. Przynajmniej tak to wygląda. Zauważyłem jak chciałem sprawdzić modułem iCAR który zdążyłem kupić. Spotkaliście się z takim czymś w autach po gwarancji? Jak ściągnąć to ustrojstwo bez uszkadzania gniazda?

rukoku - 2023-05-07, 19:27

Robs napisał/a:
Dzięki serdeczne za pomoc. Już jestem po wizycie w serwisie Dacia. Robiłem okresowy przegląd i wymiany. Pan z obsługi powiedział, że ta kontrolka to w związku z planowanym przeglądem się zapaliła. Oprócz planowanej wymiany paska akcesoriów wyszła mi jeszcze pompa wody. Szybko jak na 6 rok używania i relatywnie nieduży przebieg 52 tyś. km
Po serwisie kontrolki się już nie palą ale pojawiła się inna ciekawostka. Blokada fizyczna na OBD II. Przynajmniej tak to wygląda. Zauważyłem jak chciałem sprawdzić modułem iCAR który zdążyłem kupić. Spotkaliście się z takim czymś w autach po gwarancji? Jak ściągnąć to ustrojstwo bez uszkadzania gniazda?


Przecież to zamknięcie jest fabryczne, ja je mam od poczatku chyba z boku sie rozpina.

Fruxo - 2023-05-07, 21:03

Dymek napisał/a:

Natomiast odczyt poprzez apkę Dacia Service Reset wygląda jak poniżej:

jakiś działający pewny elm ?

nowy - 2023-05-07, 22:01

Robs napisał/a:
Już jestem po wizycie w serwisie Dacia.


Nawrot Długołęka?

Dymek - 2023-05-07, 23:09

Robs napisał/a:
Blokada fizyczna na OBD II. Przynajmniej tak to wygląda.
To tylko klapka. Naciskasz ten widoczny na środku od góry występ i klapka schodzi 😁
Dymek - 2023-05-07, 23:11

Fruxo napisał/a:
jakiś działający pewny elm ?
U mnie cały czas iCar3 po bluetooth...
Robs - 2023-08-06, 15:17

Tak dokładnie jest tak jak piszecie. To tylko zaślepka fabryczna. Musiałem mieć cały czas otwarte gniazdo stąd na szybko po serwisie wydawało mi się że to jakieś zabezpieczenie jak znaleźli w schowku moduł OBD 2. Na szczęście nie. Alarm odwołany :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group