DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Zakup Dacii - Chinole vs Dacia

yeti65 - 2024-02-07, 14:41
Temat postu: Chinole vs Dacia
W tym roku, wchodzą na nasz rynek chińskie marki. Jest już sporo testów na YT.

Jak myślicie, jest to poważne zagrożenie dla Dacii :?:

Ja myślę, że zagrożenie wielkie nie jest, ale może przyhamuje trochę ceny w Dacii.
Dacia dalej będzie kusiła niskimi kosztami eksploatacji(serwis, ubezpieczenie, gaz).

Co Wy o tym sądzicie :?:

MartinezTychy - 2024-02-07, 17:41

W przypadku samochodów Chińskich producentów jak i Dacii, jedynym wyznacznikiem zagrożenia jest brak prestiżu, cena czyni cuda. Biorąc pod uwagę to, że 30 lat temu Chiny produkowały trzykołowe wózki z silnikiem spalinowy a jednym rozpoznawalnym samochodem był VW Santana po pierdylionie liftingów motoryzacja zmierza do pojawiania się nowych producentów a za nimi nowi klienci. Spójrzcie tylko gdzie był Hyundai na początku lat 90 i gdzie jest teraz. Czy ta strategia się obroni? czas pokaże a historia oceni.
defunk - 2024-02-07, 17:54

Decydując się na konkretny model auta nie powinno się patrzeć tylko na jego cenę i ew. parametry, ale należy także uwzględniać kwestię serwisu, dostępności części, rozeznania się w konkretnych rozwiązaniach u magików, itd. -- ale też przewidywalności biznesu.
Wiadomo, że były pewne perypetie w przypadku nawet tak renomowanej marki jak SsangYong -- nie wiadomo jak to wszystko może wyglądać w przypadku marki Wànlǐ Chángchéng czy Sānxiá Dàbà.

Samochód to nie telewizor czy sprytfon, przy których mało kto sięga perspektywą poza moment jego awarii -- dlatego ja osobiście chińskim markom technologicznym niespecjalnie ufam (dotyczy to także np. Huawei, Xiaomi, etc.).

gg - 2024-02-07, 18:37

Może być tak, że chińskie będą o krok przed Dacią, którą Renault trochę dusi. Może okazać się, że będzie jak z Nokią, która swego czasu była na topie ale przespała to co robi konkurencja.

Dacia ma dość pozytywny odbiór (no może mniejszy, ze względu na wzrost cen) ale jeśli chińskie samochody będą porównywalne cenowo a jakościowo i stylistycznie lepsze to może być pewne zamieszanie.

Nikita_Bennet - 2024-02-07, 21:07

MartinezTychy napisał/a:
W przypadku samochodów Chińskich producentów jak i Dacii, jedynym wyznacznikiem zagrożenia jest brak prestiżu, cena czyni cuda....
Dodam jeszcze jedno, Chiny stały się producentem wielu części do pojazdów renomowanych marek (sam się zdziwiłem jak przednie mosty do którejś serii John Deera klepane u chinola).
Tłukąc wiele podzespołów dla dużych marek + to że mają swoje marki które też przetestowali u siebie mają ogromne szanse na rynku europejskim gdzie cena czyni cuda.

EBmazur - 2024-02-07, 21:49

Historia się powtarza. Kiedyś to , co japońskie, miało opinię chłamu. Korea kopiowała niemieckie samochody. Chiny są wykonawcą dla wielu znanych i renomowanych marek z różnych dziedzin. Szybko się uczą i potrafią trzymać jakość w myśl zasady - jak płacisz tak masz.
dacia - 2024-02-07, 22:54

Klient daci patrzy na cenę nie na markę . Jeżeli cena będzie znacznie niższa to pójdą do chinoli. Jeżeli cena chinoli będzie porównywalna z dacią to kupią dacię. Chinole muszą mieć serwis w każdym większym mieście, dużo niższą ceną tak aby rynek sam zweryfikował czy warto to kupić. Póki co to wolę dołożyć do daci te parę tysięcy i mieć serwis pod domem, a nie czekać na kontener. Chyba,że cena chinoli będzie o połowę tego co daci to kupię sam na próbę w ciemno
gg - 2024-02-07, 23:39

dacia napisał/a:
Klient daci patrzy na cenę nie na markę . Jeżeli cena będzie znacznie niższa to pójdą do chinoli. Jeżeli cena chinoli będzie porównywalna z dacią to kupią dacię. Chinole muszą mieć serwis w każdym większym mieście, dużo niższą ceną tak aby rynek sam zweryfikował czy warto to kupić. Póki co to wolę dołożyć do daci te parę tysięcy i mieć serwis pod domem, a nie czekać na kontener. Chyba,że cena chinoli będzie o połowę tego co daci to kupię sam na próbę w ciemno


Tylko, że z tym serwisem pod domem możesz mieć taki problem, że na części czekać będziesz 2 miesiące a u chinola będzie "na jutro" bo do sprzedawanych samochodów będą mieć komplet części pod ręką w centrach serwisowych. Trochę im plany pokrzyżowała wojna w Ukrainie bo chcieli nowy jedwabny szlak koleją uruchomić ale jak sprawy wojny rozstrzygną się to dopiero zaczną Chińczyki działać.

Michał B24 - 2024-02-09, 08:14

Jeżdżę trzecim, czy nawet czwartym chińskim motocyklem. Sieć serwisowa jest, ale jakość serwisów kiepska. Za to wszystko przy tych moto idzie zrobić samemu, a ceny i dostępność części jest bardzo dobra. Technologicznie i jakościowo, bywa różnie, ale z silnikiem nigdy nie miałem problemów. Ciekawe, że w Chinach motocykli spalinowych nie ma, no nie ma, zabronione i tyle. Skąd się biorą u nas, zagadka dla mnie. Byłem cały styczeń w Chinach, Zhoushan/Shanghai/Ningbo. Napatrzyłem się.

Chińskie samochody, są, jeżdżą, ładnie wyglądają. Myślę, że spalinowymi nas nie zaleją, ale ich elektryki mogą nas zalać. Spalinowe są, są przyzwoite, ale duża egzotyka.

dacia - 2024-02-09, 22:21

gg napisał/a:
dacia napisał/a:
Klient daci patrzy na cenę nie na markę . Jeżeli cena będzie znacznie niższa to pójdą do chinoli. Jeżeli cena chinoli będzie porównywalna z dacią to kupią dacię. Chinole muszą mieć serwis w każdym większym mieście, dużo niższą ceną tak aby rynek sam zweryfikował czy warto to kupić. Póki co to wolę dołożyć do daci te parę tysięcy i mieć serwis pod domem, a nie czekać na kontener. Chyba,że cena chinoli będzie o połowę tego co daci to kupię sam na próbę w ciemno


Tylko, że z tym serwisem pod domem możesz mieć taki problem, że na części czekać będziesz 2 miesiące a u chinola będzie "na jutro" bo do sprzedawanych samochodów będą mieć komplet części pod ręką w centrach serwisowych. Trochę im plany pokrzyżowała wojna w Ukrainie bo chcieli nowy jedwabny szlak koleją uruchomić ale jak sprawy wojny rozstrzygną się to dopiero zaczną Chińczyki działać.

to jeżeli tak będzie to chinol zamiecie pod dywan wszystkich. Pożyjemy zobaczymy

yeti65 - 2024-02-23, 06:19

Ciekawy film o chińskich samochodach, nakręcony w chinach, przez ruskiego importera(handlarza)
https://www.youtube.com/watch?v=7E5vp8Lo9-g

gg - 2024-02-23, 22:48

yeti65 napisał/a:
Ciekawy film o chińskich samochodach, nakręcony w chinach, przez ruskiego importera(handlarza)
https://www.youtube.com/watch?v=7E5vp8Lo9-g


Niezła egzotyka a do tego te ceny.

yeti65 - 2024-02-24, 08:41

Chodziło mi bardziej, o podejście tego handlarza do tanich chińskich marek. Mimo niskich cen, nie chce On ich sprowadzać, nie ufa ich jakości. A widać, że zna się na rzeczy. Chery to u nich tania marka, a my jaramy się Omodą 5.
Europejskie marki są tam sporo droższe, a mimo to konkurują z powodzeniem z tymi tanimi chinolami.
Wydaje mi się, że konkurencja na chińskim rynku samochodowym jest olbrzymia i ceny raczej odpowiadają jakości. Ten rusek sam o tym wspomina, mówiąc, że jeżeli jakiś element jest bardzo dobry, to musieli przyoszczędzić na innym. Sam trochę jarałem się tą Omodą, ale chyba wezmę na wstrzymanie.
Niech inni sprawdzą co to za ptica :lol: A Duster to konkret, wiemy na czym stoimy.

eplus - 2024-02-24, 17:48

Ja tak kupowałem w 2010 Dustera. Postawiłem na właściwego konia. 8-)
defunk - 2024-02-25, 14:45

Widziałem wczoraj na własne oczy MG 4 i MG ZS, oraz jeszcze jakiś inny model. Z daleka robi wrażenie, lśniące cacuszko (w nieco odpustowym guście, coś jak aktualny Hyundai Tuscon), jednak z bliska widać, że to lakierowana Łada.
Może za 15 lat coś z tego będzie, ale na dziś -- biorąc pod uwagę, że mówimy o cenie Dustera -- wybrałbym rumuńskiego rumaka ;-)

MartinezTychy - 2024-02-27, 14:30

Czas zweryfikuje i klienci czy warto zainteresować się Chińską motoryzacją. Pożyjemy zobaczymy. Hyundai też 30 lat wstecz też był na tym samym poziomie motoryzacyjnym jak Chiny.
kapelusznik - 2024-02-27, 16:18

Wnoszę zmianę nazwy tematu na "Chinole vs Rumuny" żeby było symetrycznie.
defunk - 2024-02-27, 16:49

MartinezTychy napisał/a:
Czas zweryfikuje i klienci czy warto zainteresować się Chińską motoryzacją. Pożyjemy zobaczymy. Hyundai też 30 lat wstecz też był na tym samym poziomie motoryzacyjnym jak Chiny.


Więc jeśli ma to trwać choćby połowę czasu jaki dzieli nas od modelu Kia Pride, to ja podziękuję.

kapelusznik napisał/a:
Wnoszę zmianę nazwy tematu na "Chinole vs Rumuny" żeby było symetrycznie.


A jakie są jeszcze rumuńskie marki motoryzacyjne?

EBmazur - 2024-02-27, 17:22

kapelusznik napisał/a:
Wnoszę zmianę nazwy tematu na "Chinole vs Rumuny" żeby było symetrycznie.

A Maroko?

Kauris - 2024-02-27, 23:14

Recepta wydaje się prosta. Jeśli produkt okaże się tani i niezawodny to znaczek na masce będzie miał malejące z czasem znaczenie, tak jak było to w dacii. Pierwsza generacja - podejście jak do jeża, druga generacja - gruntuje pozycje, trzecia generacja - pełnoprawny uczestnik rynku. Europejczyk jest gotowy zapłacić za jakość, wiele chińskich produktów oferuje jakość, a że nadal ludzie tam robią za michę ryżu, to "wystarczy" brak pazerności, by wejść na nasz rynek i utrzymać taką strategię by go przejąć. Dacia pokazała, że jest miejsce na badziewny, ale niezawodny i tani samochód i właśnie to miejsce opuszcza śladem skody. Robi się teoretycznie luka dla chińczyka... nie wiem czy tam celują, ale powinni :)
defunk - 2024-02-28, 09:37

EBmazur napisał/a:
kapelusznik napisał/a:
Wnoszę zmianę nazwy tematu na "Chinole vs Rumuny" żeby było symetrycznie.

A Maroko?


Nie wiem jakie są marokańskie marki motoryzacyjne. Internet milczy na ten temat, więc można przypuszczać, że nie ma.

EBmazur - 2024-02-28, 16:20

defunk napisał/a:
EBmazur napisał/a:
kapelusznik napisał/a:
Wnoszę zmianę nazwy tematu na "Chinole vs Rumuny" żeby było symetrycznie.

A Maroko?


Nie wiem jakie są marokańskie marki motoryzacyjne. Internet milczy na ten temat, więc można przypuszczać, że nie ma.
Ale produkcja jest w Maroku.
eplus - 2024-02-28, 20:50

Dacii w Maroku jest chyba więcej niż w Rumunii. M. in. wszystkie taksówki.


velomar - 2024-02-29, 06:18

Sandero którym jeżdżę jest tak samo rumuńskie jak brazylijskie.
https://www.youtube.com/watch?v=tinB5cxX27c

defunk - 2024-02-29, 09:37

EBmazur napisał/a:
Ale produkcja jest w Maroku.


Więc BMW jest marką węgierską czy meksykańską? ;-)

EBmazur - 2024-02-29, 17:14

defunk napisał/a:
EBmazur napisał/a:
Ale produkcja jest w Maroku.


Więc BMW jest marką węgierską czy meksykańską? ;-)

Nie wiem. Dodałbym "lub hamerykańską".

dudu$ - 2024-02-29, 22:07

dzisiaj na mieście w korku mijał mnie jeden z egzemplarzy MG. Nie wiem jaki to był model , na pewno elektryk i wyglądał ładnie. Przypominał troche Toyotę może Nissana.
jurek - 2024-03-01, 11:08

30 lat temu mój kolega wrócił z wycieczki do Chin /pracownik naukowy AGH/ powiedział, że będą potęgą gospodarczą. Komentarzem były śmiechy. A jednak. pozdr
Black Dusty - 2024-03-01, 11:25

Chińskiej motoryzacji nie docenia tylko ten kto jej nie zna i ktoś nie mający pojęcia jakie samochody potrafią robić.
operatorpilota - 2024-04-03, 18:58

Miałem okazję pojeździć chińczykiem DR4 przez tydzień. Bardzo wygodne fotele, lepiej się czułem niż w Joggerze, auto dobrze się prowadziło. Przy przebiegu 40 tys km wnętrze wyglądało jak nowe.
Jedynie praca skrzyni biegów momentami przypominała operowanie patykiem w kisielu. Silnik 1.4 bardzo słabo reagował na pedał gazu przy niskich obrotach. Ergonomia wnętrza i funkcjonalność bardzo poprawna, w pozytywnym sensie.

Gdybym nie sprawdził producenta i modelu, nie powiedziałbym, że to chińczyk.
Jeśli tak mają robić auta, to po poprawkach (silnik, skrzynia) i takiej krótkiej przejażdżce uważam za dobrą konkurencję.

dacia - 2024-04-06, 22:39

Dzisiaj na mieście widziałem pierwszy raz mg hs i zaskoczył mnie pozytywnie. Wielki wóz, tył rodem ściągnięty z mazdy, przód masywny. Nie kupiłbym tego ,ale zapowiada się ciekawie.....
dudu$ - 2024-04-07, 08:50

W miniony piątek ze znajomym postanowiliśmy sobie odwiedzić Warszawski salon MG. Powiem szczerze ZS I HS robią bardzo dobre wrażenie. Wsiadając do środka nie mamy poczucia że siedzimy w samochodzie budżetowym i to jeszcze w chińskim. Według mnie pod względem ergonomii i wykończenia wnętrza nie mamy co porównywać tych aut do Dacii - miękka deska rozdzielcza, miękkie boczki itp. ZS z tego co pamiętam, jest delikatnie mniejszy od Dustera ale jakościowo postawił bym go raczej do starcia z Yarisem Cross z tym, że dla mnie Yaris jakościowo również wypada gorzej niż ZS. Z tego co pamiętam to uchwyty na boczkach w MG lubią zatrzeszczeć ale cena robi swoje. Rozmawiałem z przedstawicielem MG i podobno dużo podzespołów mechanicznych produkowanych jest przez firmy takie jak Victor Reinz czy Bosche a podstawowy silnik ZSa czyli 1.5 16v 105km to silnik GM z opla insigni (w oplu miał pojemność 1.6). Co do dostępności części to podobno podstawowe elementy dostępne są w Polsce pod ręki a jak czegoś nie ma to ściągane jest z magazynu centralnego znajdującego się na Węgrzech. Z tych dwóch MG bardziej podoba mi sie HS, jego przód przypomina mi trochę Maserati i trochę Mazdę ale takim ZS nawet w podstawowej wersji również bym nie pogardził.
kapelusznik - 2024-04-07, 15:37

dacia napisał/a:
Nie kupiłbym tego ,ale

... Dacię kupiłeś

dacia - 2024-04-08, 20:43

kapelusznik napisał/a:
dacia napisał/a:
Nie kupiłbym tego ,ale

... Dacię kupiłeś

oczywiście bo dacia miała serwis , salony w Pl i ogólnie znana była już. Póki co to poczekam :)

kapelusznik - 2024-04-09, 16:10

Chińskie marki też mają salony i serwis. MG sprzedawane jest od lat w Europie. (Nie chce mi się szukać od kiedy BAIC)
Gdzie różnica?

laisar - 2024-04-09, 21:10

Zasadnicza jest taka, że np lampy do Dacii produkuje mój sąsiad, dzięki czemu ma kasę na kupienie książek, które produkuję ja, dzięki czemu moje dzieci mają co jeść - a chińskie produkty w żaden sposób nie pomagają utrzymać się komukolwiek z nas.

(Nawet tańsze są tylko dlatego, że chińskie państwo uprawia dumping cenowy na wszelkie możliwe sposoby).

piotrek400 - 2024-04-09, 21:25

Cytat:
chińskie produkty w żaden sposób nie pomagają utrzymać się komukolwiek z nas.

Święte słowa

dacia - 2024-04-09, 21:44

kapelusznik napisał/a:
Chińskie marki też mają salony i serwis. MG sprzedawane jest od lat w Europie. (Nie chce mi się szukać od kiedy BAIC)
Gdzie różnica?

Tak i jechać na serwis 200km.... słaba sieć serwisu i tyle jak dla mnie. Dacia jak nie tu to max 50 km dalej i mam serwis. Części pewnie do mg też trzeba szukać. Kiedyś miałem wynalazek nowy kupiony w salonie i marka się zawinęła i problem był z podstawowymi częściami . Jak już znalazły się to były mega drogie bo ,,panie marka nie popularna i musiałem ściągać części z xxxx kraju" .Póki co poczekam

dacia - 2024-04-09, 21:49

laisar napisał/a:
Zasadnicza jest taka, że np lampy do Dacii produkuje mój sąsiad, dzięki czemu ma kasę na kupienie książek, które produkuję ja, dzięki czemu moje dzieci mają co jeść - a chińskie produkty w żaden sposób nie pomagają utrzymać się komukolwiek z nas.

(Nawet tańsze są tylko dlatego, że chińskie państwo uprawia dumping cenowy na wszelkie możliwe sposoby).

a sąsiad i tak kupuje podzespoły z od chinoli i każdy zadowolony . Ja aż takim patriotą nie jestem. Jak potrzebuję wóz roboczy to mam gdzieś kto to robi. Aby były części ,serwis i tyle w temacie. Póki co to UE dyma Nas na wszystkim tak więc cena czyni cuda. Tak wogóle to gdyby nie chinole to nic byśmy nie mieli w uni.....bo w Polsce coraz mniej swojego mamy

laisar - 2024-04-10, 01:56

To nie patriotyzm, tylko troska o własny interes - jak ja nie będę wspierał produkcji u nas i u sąsiadów, to moi współobywatele i sąsiedzi nie będą mieli za co ani kupić czegokolwiek u mnie, ani mnie zatrudnić. Dotyczy to tak samo aut, jak czajników, skarpetek i truskawek.

Chińczycy nie potrzebują od nas niczego oprócz pieniędzy.


Od 20 lat UE to także MY, nie tylko ONY, ale granice są otwarte, a świat duży, więc łatwo uciec przed tym straszliwym unijnym uciemiężeniem - jednak ze względu na zasady naszego forum - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3926 - dyskutował nie będę i innym też nie radzę...

EOT.

Marmach - 2024-04-14, 20:16

laisar napisał/a:
Chińczycy nie potrzebują od nas niczego oprócz pieniędzy.

Co do tego to bym się nie zgodził w 100% - jednak Chińczycy są od "nas" (czyli od, powiedzmy, USA, UK, Francji i Niemiec, niekoniecznie od Polski ;-) ) wciąż "głupsi" - brakuje im wielu technologii, ich nauka jest średnio na znacznie gorszym poziomie itp. Doganiają nas szybciej, niż my od nich uciekamy, ale jednak jak na miliardowy naród to wciąż są przeciętnie słabi.

corrado - 2024-04-16, 21:19

laisar napisał/a:
To nie patriotyzm, tylko troska o własny interes - jak ja nie będę wspierał produkcji u nas i u sąsiadów, to moi współobywatele i sąsiedzi nie będą mieli za co ani kupić czegokolwiek u mnie, ani mnie zatrudnić. Dotyczy to tak samo aut, jak czajników, skarpetek i truskawek.

Chińczycy nie potrzebują od nas niczego oprócz pieniędzy.


Od 20 lat UE to także MY, nie tylko ONY, ale granice są otwarte, a świat duży, więc łatwo uciec przed tym straszliwym unijnym uciemiężeniem - jednak ze względu na zasady naszego forum - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3926 - dyskutował nie będę i innym też nie radzę...

EOT.

Jakoś zwykli Wlosi nie boja sie marki MG i mając mocne linie produkcyjne fiata, alfy, ferrari itd kupuja takie chinskie produkcje . Poza tym bardzo duzo tez nadal u nich Dacii - duster 1, sandero, i dusterow 2. Nie mają pod tym wzgledem kompleksow. Jezdza dusterami 1 mlodzi rowniez i mlode wloszki ;) itd a nie jak u nas sie uwaza tylko Janusze , pracownicy lasow itd :lol:

Poza tym nie mam zamiaru jakos wspierac niby Polskich obywateli "biednych", "ciemiezonych", ktorzy ciagle marudza jak to nie sa uciskiwani przez rzad , sami uciekaja od podatkow a mimo wszystko potrafia znalezc fundusze i stawiac budynki przyprawiajace niejednego obywatela zachodu o zawrot glowy z powodu ichniejszego przepychu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group