Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Fotel i regulacja wysokości
Autor Wiadomość
PION 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2015-05-09, 07:40   Fotel i regulacja wysokości

Mam logana MCV z 2014 i niestety bez regulacji wysokości fotela. Chcę wymienić na fotel z regulacją tylko nie wiem gdzie na zdjęciach z aukcji szukać dźwigni od tej regulacji. Może ktoś wie czy tak jak zwykle jest z boku wzdłuż fotela czy może z przodu...?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-09, 11:14   

PION napisał/a:
gdzie na zdjęciach z aukcji szukać dźwigni od tej regulacji

Tam gdzie w lodgy - ta wajcha na skos w lewo w górę od nr 4:

 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-05-10, 07:20   Re: Fotel i regulacja wysokości

PION napisał/a:
Mam logana MCV z 2014 i niestety bez regulacji wysokości fotela. Chcę wymienić na fotel z regulacją tylko nie wiem gdzie na zdjęciach z aukcji szukać dźwigni od tej regulacji. Może ktoś wie czy tak jak zwykle jest z boku wzdłuż fotela czy może z przodu...?


Moja rada: nie wymieniaj. Fotele z regulacją wysokości lubią się kołysać w przód i w tył. Jest o tym osobny wątek, problem był zgłaszany przez kilkunastu użytkowników, więc w skali forum jest poważny. ASO czasem to naprawia (bywa, że skutecznie) czasem odmawia naprawy. Te fotele mają wadę konstrukcyjną i są zwyczajnie do dupy. W poprzednim MCV miałem fotel bez regulacji, w obecnym z regulacją i jest to gówno, z którego chętnie bym zrezygnował. Na razie mam naprawiony, ale jak się ponownie zepsuje dam do zespawania na sztywno lub poszukam innego bez regulacji. Chyba, że ktoś lubi jak mu w czasie hamowania i przyspieszania fotel odjeżdża spod tyłka... To wtedy jak najbardziej jest OK.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
PION 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2015-05-13, 06:51   

Tylko że jak teraz nie mam regulacji to wzrok mam na poziomie 5 cm od górnej krawędzi przedniej szyby i środkowe lusterko zasłania mi pole widzenia po prawej więc muszę często schylać głowę.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-05-13, 07:33   

To lepiej przerób fotel u tapicera, żeby był niżej niż obecnie..... Taniej wyjdzie i będzie trwalszy niż z regulacją, która ciągle się psuje.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-13, 08:22   

PION zobacz aukcję:

http://allegro.pl/fotel-k...5041892812.html
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-05-13, 11:13   

PION napisał/a:
Tylko że jak teraz nie mam regulacji to wzrok mam na poziomie 5 cm od górnej krawędzi przedniej szyby i środkowe lusterko zasłania mi pole widzenia po prawej więc muszę często schylać głowę.


No, właśnie pozycji dolnej te cholerne fotele się bujają. Kilku kolegów specjalnie ma ustawione w górnej pozycji, żeby się nie huśtać. Ja też chociaż mam 182 cm długości...
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
Pshemo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 181
Skąd: okolice Poznań
Wysłany: 2015-05-13, 11:33   

W starszych Daćkach może ii się bujały te fotele, w mojej Sanderce nic się nie buja. Więc może nie straszcie kolegi przed wymianą fotela.
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-04-22, 21:19   Fotel kierowcy - regulacja wysokości - wymiana na co?

Jeżdżę moją Lodgy już miesiąc - i już wiem, co jest dla mnie największym problemem: brak regulacji wysokości fotela kierowcy.

Jestem dosyć niski (168), a fotele we francuskich (i około-francuskich) samochodach mają specyficzny profil: przednia część siedziska jest dość podniesiona, tworzy taką trochę "poduchę" - niektórym to pewnie wygodne, mnie niestety uciska na uda i przy dłuższej jeździe jest mi trochę niewygodnie. Gdybym mógł obniżyć fotel, byłoby OK (kiedyś jeździłem Peugeotem Partnerem, kształt fotela był podobny, ale dało się go obniżyć).

I tu pytanie - prośba o radę w sprawie ewentualnej wymiany fotela.

1. Zaznaczam: nie chodzi mi o żadne wynalazki typu sportowe "kubełki" i takie tam - chcę mieć zwykły fotel kierowcy, żadne specjalne bajery mi niepotrzebne (poza regulacją wysokości, a w wersji idealnej - np. także nachylenia siedziska).

2. Widuję na Allegro fotele do Lodgy - przedni fotel z regulacją wysokości (używany oczywiście) to wydatek rzędu +/- 300 - 400 zł. Warto zrobić taki myk?

3. A jeśli nie - to co? Czy są jakieś fotele od innych aut (Renault albo innych), które sprawdzą się w tej kwestii? Albo jakieś uniwersalne, byle z taką regulacją, o którą mi chodzi (no i nie kosztujące bimbalionów złotych)?

Widziałem tu wątek o wymianie fotela w Loganie - ale nie do końca o to mi chodzi…

Będę wdzięczny za sugestie i rady.
_________________
____
Jan
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-22, 21:44   

Pooh napisał/a:
Widuję na Allegro fotele do Lodgy - przedni fotel z regulacją wysokości (używany oczywiście) to wydatek rzędu +/- 300 - 400 zł. Warto zrobić taki myk?

Przecież tylko Ty możesz ocenić, czy ten koszt jest dla Ciebie odpowiedni...

Natomiast gdybym ja miał podobny problem, to rozwiązałbym go zmianą geometrii samego siedziska, samodzielnie (można przyciąć oryginalną piankę, dokupić poduszkę lub gąbkę i zamontować je pod tapicerką) albo u tapicera - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9406
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-04-22, 22:02   

@ laisar

Przepraszam, nieprecyzyjnie się wyraziłem :-)

Nie pytam o koszt (taka kwota jest dla mnie OK), tylko raczej o efekt. Czy warto wydać te 300-400 zł i mieć oryginalny fotel od Lodgy, tylko z regulacją wysokości - czy może lepiej wydać nieco więcej i kupić coś innego (i wtedy - co?).

Słyszałem kiedyś jakieś nienajlepszą opinie o tej regulacji wysokości w fotelach Dacii (ale nie wiem, czy to nie plotki).

Przycinanie oryginalnej pianki… Hmmm, musze poczytać. Choć przyznam, że (może dlatego, że nie jestem bardzo "techniczny") trochę się boję takich eksperymentów - wolałbym po prostu mieć fotel z regulacją wysokości (a najlepiej, jak pisałem, wysokości i nachylenia siedziska). Tylko nie wiem, czego szukać…
_________________
____
Jan
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-22, 22:19   

Pooh napisał/a:
tylko raczej o efekt

A to z kolei nie ma innego sposobu oceny, jak przymiarka do lodgy wyposażonej w regulację.

Pooh napisał/a:
wtedy - co?

Z foteli produkowanych jako zamienniki kojarzę wyłącznie dwa rodzaje:

* sportowe - zwykle bez płynnej regulacji, ale za to z możliwością dostosowania wysokości montażu nad podłogą, żeby móc je dopasować do różnych pojazdów - tyle że maksymalizuje się w nich trzymanie ciała, więc z wygodą bywa różnie;

* medyczne - dla osób z problemami zdrowotnymi, zwykle bogato wyposażone w różne rodzaje regulacji i raczej bardzo kosztowne.

Pooh napisał/a:
wysokości i nachylenia siedziska

W daciach takich bajerów nie było, więc można tylko próbować przystosować coś z innych aut - mierzyć, mierzyć, mierzyć...
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-04-22, 22:31   

laisar napisał/a:

A to z kolei nie ma innego sposobu oceny, jak przymiarka do lodgy wyposażonej w regulację.



W sumie masz rację - mam znajomych, którzy mają Lodgy z regulacją, wpadnę do nich i "się przymierzę"…

A ma ktoś doświadczenia w takim "przystosowaniu" z innych samochodów?
_________________
____
Jan
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-23, 07:46   

Pooh napisał/a:
W sumie masz rację - mam znajomych, którzy mają Lodgy z regulacją, wpadnę do nich i "się przymierzę"…

I to jest na początek najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Jak wiesz, regulacja wysokości w Daciach ma 3 pozycje i może się przecież okazać, że poziom wysokości fotela bez regulacji to nie jest wcale środkowy poziom fotela z regulacją, więc nie obniżysz tyle, ile byś chciał. Albo obniżysz za dużo...
Swoją drogą trochę dziwne- ja mam ok. 170cm i przy przymiarkach w salonie od razu stwierdziłem, że muszę mieć w Sandero regulację, bo było mi ciut za nisko. Po odbiorze samochodu od razu ustawiłem sobie maksymalną wysokość fotela oraz prawie minimalną wysokość kierownicy i tak jest idealnie.
Takich rzeczy raczej nie ustalisz na podstawie opinii- tylko własne przymiarki pomogą.
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-04-23, 08:50   

Ano, tak to właśnie jest - bardzo indywidualne preferencje… Cóż, dzięki za rady i wskazówki :-)
_________________
____
Jan
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-23, 10:22   

Pooh napisał/a:
ma ktoś doświadczenia w takim "przystosowaniu" z innych samochodów?

Nie kojarzę niestety żadnego dobrego przykładu.
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2021-04-23, 11:56   

Jak masz dostęp do Lodzi to się przymierz. Nie wchodz w żadne zabawy z tapicerem. Ja chciałem dostosować wyłozenie tapicerki pod siebie, ale koszt był bez sensu. pozdr
 
Pooh 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6SCe 102KM
Rocznik: 2016
Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 25
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 2021-04-23, 11:59   

Dzięki. BTW - "Lodzia" bardzo mi się podoba, ale najbardziej rozwalił mnie mój mechanik, który mówi, że Lodgy - zarówno ze względu na nazwę, jak wygląd - w slangu wielu machników to "lodówka" :-D
_________________
____
Jan
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-23, 12:22   

jurek napisał/a:
koszt był bez sensu

Tzn. ile? Bo ocena sensu zmienia się od punktu, nomen omen, siedzenia...
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2021-04-23, 12:55   

300
 
yurec1st 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: SCe 75 1.0 ccm
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lut 2020
Posty: 366
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2021-04-24, 16:18   

Dymek napisał/a:
Swoją drogą trochę dziwne- ja mam ok. 170cm

No fakt, dziwne. Ja mam 185 cm i w salonie stwierdziłem, że jest w sam raz, chociaż brałem pod uwagę, że jeśli się mylę to podłożę poduszkę czy tulejki pod mocowanie fotela ale jest OK.
_________________

Żeby nie otrzymywać głupich odpowiedzi nie należy zadawać głupich pytań :roll:
 
Tomasz 72 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,2
Rocznik: 2014
Dołączył: 04 Kwi 2021
Posty: 11
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-05-26, 21:42   

ja mam 180cm wzrostu i pierwszą modyfikacje jaką zrobiłem, to podniesienie fotela kierowcy. odkręciłem 4 śruby mocujące, wstawiłem pod szyny tulejki 4cm i przykręciłem na dłuższych śrubach imbusowych. Tyle w tej sprawie. im wyzej siedzę tym (mam takie odczucie) więcej i lepiej widzę. i pasażer po prawej mniej zasłania
o ile sam jeździsz, albo pozostałym użytkownikom będzie lepiej na wyzszym fotelu - śmiało - za 5zł wykonasz modyfikacje

Tomasz
 
Łukasz_M 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: Blue dCi 95
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 363
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-05-26, 22:16   

A jak te tulejki wpływają na bezpieczeństwo. Czy aby nie zmieniają sztywności i naprężeń mocowania?
 
Tomasz 72 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,2
Rocznik: 2014
Dołączył: 04 Kwi 2021
Posty: 11
Skąd: Bytom
Wysłany: 2021-05-30, 20:57   

odpowiedź oficjalna: Nie mam pojęcia, sam bierzesz odpowiedzialność.
odpowiedź nieoficjalna: Fotel fabrycznie dotyka podłogi przez 4 punkty mocowania śrubami. fabrycznie są tam takie podkładki, które przeciwdziałają miażdżeniu dywanu, tapicerki podłogowej. więc jest to tylko kwestia doboru średnicy i materiału. ja dałem rurkę z kierownicy roweru fi22. ale wcześniej, na próby tulejki zrobiłem z plastikowej rurki do zimnej wody i też nie było problemów. bałem sie że przy hamowaniu fotel pojedzie do przodu i do tyłu. ale kaman - 4 śruby m10 wytrzymają więcej niż ja mam siły. Na bank przy wypadku fotel przesunie się w przód - ale jakbym miał 160cm, to cały czas byłyby tak przesunięty. jakbym miał 195cm, to w normalnym położeniu miałbym twarz, tam gdzie mam ją teraz. myślę że wspomniana modyfikacja nie powoduje wyjścia ciała kierowcy, a przedewszystkim jego twarzy, z zakresu pracy poduszki powietrznej dostosowanej do liliputa i koszykarza.
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2021-05-31, 05:26   

A pomyślałeś o tym że, podczas wypadku, na te śruby będzie działać siła zcinająca dużo większa niż Ty jesteś w stanie wygenerować? Jeżeli podłożysz tam jeszcze tulejki, to do siły zcinającej dojdzie jeszcze dźwignia. A to może być więcej niż są w stanie wytrzymać śruby i gniazda.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne