Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziwny ABS - Logan MCV 1,6MPI 2008
Autor Wiadomość
Winetoo 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,6
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Koszalin
  Wysłany: 2014-03-13, 22:19   Dziwny ABS - Logan MCV 1,6MPI 2008

Witam

Mam sporą zagwozdkę z ABSem w mojej Logance MCV.
Jakiś czas temu musiałem gwałtownie zahamować na mokrej nawierzchni zadziałał ABS tylko jakoś dziwnie (moje pierwsze auto z ABSem).
Usłyszałem dźwięk jakby metal szorował o metal lub jak przy bardzo zużytych klockach hamulcowych i co dziwne nie zaświeciła się żadna kontrolka. Dodatkowo spodziewałbym się pulsowania pedału hamulca nic takiego nie było. Zaniepokojony udałem się do mechanika-elektryka aby sprawdził auto a zwłaszcza pod kontem ABSu. Dowiedziałem się, że wszystko jest ok: tarcze, klocki, elektryka, itd.
Ostatnio to już miałem bardzo nieciekawą sytuację. Facet przede mną nagle zahamował i zaliczyłbym dzwona. ABS niby zadziałał ale dokładnie tak jak ostatnio.
Jeżeli tak ma działać ABS to ja dziękuję za taką nowinkę techniczną.

Czy w Waszych autach ABS działa właśnie tak?? Czy mam się tym martwić ??

Oczywiście poszperałem trochę na forum ale dowiedziałem się że, "panowie z serwisu nic nie znaleźli ale coś tam pogrzebali i jest ok".

Dodam tylko że w międzyczasie auto przeszło badanie techniczne wręcz śpiewająco.

Proszę o Wasze rady w tej sprawie.
Ostatnio zmieniony przez Winetoo 2014-03-13, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
BigT 


Marka: Dacia
Model: Dokker VAN
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Mar 2014
Posty: 703
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-13, 22:28   

Ciężko to opisać, rozumiem i dlatego wpadnij do najbliższego salonu przejedź się na jeździe próbnej.
Nie spotkałem się nigdy z pulsującym pedałem, więc to normalne.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-13, 22:28   

U mnie przy aktywowaniu się ABS czuć na pedale hamulca specyficzny stukot i "kopanie". Nic nie piszczy, samochód zwalnia.
 
kakus 


Marka: dacia
Model: Stepway II
Silnik: Tce 90
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 432
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2014-03-13, 23:39   

przy ABS słychać tylko terkotanie .... na pedale ja nic nie wyczuwam .... w poprzednim moim aucie było tak samo ... tylko terkot ...
 
BigT 


Marka: Dacia
Model: Dokker VAN
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Mar 2014
Posty: 703
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-14, 08:24   

BTW - może to piszczenie to nowe klocki po prostu?
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-14, 08:36   

Miałem kilka samochodów i w każdym pedał hamulca stukał, tj. pod nogą drgał.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-14, 09:43   

Musi drgać pedał bo ciśnienie w układzie hamulcowym ulega zmianie.
Może za słabo wciskasz pedał ? :)
 
Winetoo 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,6
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2014-03-14, 11:02   

mekintosz napisał/a:
U mnie przy aktywowaniu się ABS czuć na pedale hamulca specyficzny stukot i "kopanie". Nic nie piszczy, samochód zwalnia.


kakus napisał/a:
przy ABS słychać tylko terkotanie .... na pedale ja nic nie wyczuwam .... w poprzednim moim aucie było tak samo ... tylko terkot ...


U mnie nie ma terkotania, stukania, pukania na pedale hamulca nic nie wyczuwam.
Jest za to hałas jak przy bardzo zużytych klockach hamulcowych

DrOzda napisał/a:
Musi drgać pedał bo ciśnienie w układzie hamulcowym ulega zmianie.
Może za słabo wciskasz pedał ? :)


Pedał wcisnąłem na max - zwłaszcza w tej ostatniej przygodzie. Uratowało mnie to, że udało mi się delikwenta ominąć.

Intryguje mnie jeszcze inna kwestia - brak zaświecenia się kontrolki podczas zadziałania ABSu.

Dzisiaj mam zamiar wyjąć bezpiecznik od ABSu i zobaczyć czy to nie czasem coś z układem hamulcowym. Chociaż spodziewam się zwykłego zablokowania kół jak przy aucie bez ABSu bez dodatkowych efektów dźwiękowych.

Dodam jeszcze że próbowałem na suchej nawierzchni manewru gwałtownego hamowania - było ciężej wywołać zadziałanie ABSu - ale auto zachowało się dokładnie jak w historiach które opisałem powyżej.
 
BoloSr 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM (115KM/260Nm)
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1278
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2014-03-14, 11:09   

Winetoo napisał/a:
mekintosz napisał/a:
U mnie przy aktywowaniu się ABS czuć na pedale hamulca specyficzny stukot i "kopanie". Nic nie piszczy, samochód zwalnia.


kakus napisał/a:
przy ABS słychać tylko terkotanie .... na pedale ja nic nie wyczuwam .... w poprzednim moim aucie było tak samo ... tylko terkot ...


U mnie nie ma terkotania, stukania, pukania na pedale hamulca nic nie wyczuwam.
Jest za to hałas jak przy bardzo zużytych klockach hamulcowych

DrOzda napisał/a:
Musi drgać pedał bo ciśnienie w układzie hamulcowym ulega zmianie.
Może za słabo wciskasz pedał ? :)


Pedał wcisnąłem na max - zwłaszcza w tej ostatniej przygodzie. Uratowało mnie to, że udało mi się delikwenta ominąć.

Intryguje mnie jeszcze inna kwestia - brak zaświecenia się kontrolki podczas zadziałania ABSu.

Dzisiaj mam zamiar wyjąć bezpiecznik od ABSu i zobaczyć czy to nie czasem coś z układem hamulcowym. Chociaż spodziewam się zwykłego zablokowania kół jak przy aucie bez ABSu bez dodatkowych efektów dźwiękowych.

Dodam jeszcze że próbowałem na suchej nawierzchni manewru gwałtownego hamowania - było ciężej wywołać zadziałanie ABSu - ale auto zachowało się dokładnie jak w historiach które opisałem powyżej.


Kotrolka sie nie zaswieci jak ABS dziala :)
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-14, 12:09   

Sprawdź czy palą ci się światła stop - jak jest uszkodzony włącznik przy pedale to nie działa również ABS.
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2014-03-15, 21:17   

Kontrolka nigdy się nie paliła, dźwieki... hm... wydaje mi się, że były słyszalne. Natomiast drganie pod pedałem to na bank było i to wyraźne - nie sposób go nie poczuć.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2014-03-16, 14:07   ABS

mam nowego dokera i też brak pulsowania pedału hamulca za to przy gwałtownym hamowaniu też słychać chrobot w okolicach kół przyznam że jest to mój pierwszy samochód z ABS i nie wiem jak się powinien zachowywać, nie mniej jednak kolega posiadający opla zafirę mówił mi że prawidłowo działający ABS powinien mieć odczuwalne pulsowanie pedału hamulca
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2014-03-16, 14:37   

BoloSr napisał/a:
Winetoo napisał/a:
mekintosz napisał/a:
U mnie przy aktywowaniu się ABS czuć na pedale hamulca specyficzny stukot i "kopanie". Nic nie piszczy, samochód zwalnia.


kakus napisał/a:
przy ABS słychać tylko terkotanie .... na pedale ja nic nie wyczuwam .... w poprzednim moim aucie było tak samo ... tylko terkot ...


U mnie nie ma terkotania, stukania, pukania na pedale hamulca nic nie wyczuwam.
Jest za to hałas jak przy bardzo zużytych klockach hamulcowych

DrOzda napisał/a:
Musi drgać pedał bo ciśnienie w układzie hamulcowym ulega zmianie.
Może za słabo wciskasz pedał ? :)


Pedał wcisnąłem na max - zwłaszcza w tej ostatniej przygodzie. Uratowało mnie to, że udało mi się delikwenta ominąć.

Intryguje mnie jeszcze inna kwestia - brak zaświecenia się kontrolki podczas zadziałania ABSu.

Dzisiaj mam zamiar wyjąć bezpiecznik od ABSu i zobaczyć czy to nie czasem coś z układem hamulcowym. Chociaż spodziewam się zwykłego zablokowania kół jak przy aucie bez ABSu bez dodatkowych efektów dźwiękowych.

Dodam jeszcze że próbowałem na suchej nawierzchni manewru gwałtownego hamowania - było ciężej wywołać zadziałanie ABSu - ale auto zachowało się dokładnie jak w historiach które opisałem powyżej.


Kotrolka sie nie zaswieci jak ABS dziala :)

ABS działa prawidłowo- skoro udało Ci się ominąć to koła były niezablokowane. ABS nie łamie praw fizyki - hamuje tak jak hamowałby bardzo dobry kierowca bez ABS - po prostu na najkrótszej możliwej drodze przy danej prędkości i podłożu. Miałem już sporo aut z ABS - swoich i z wypożyczalni - nie zawsze czuć pulsację pod stopą, kontrolka nie świeci się nigdy. Czy ABS działa sprawdzaamy na pustym placu - rozpęd, pedał do oporu i bez puszczenia hamulca próba skrętu - jak skręca to działa ABS. A ABS w Renówkach wydaje takie dziwne odgłosy - wiem bo mam ( z Dacią) trzecią.
 
MCV 


Marka: Honda/Fiat
Model: Civic IX/Qubo
Silnik: 1.8 /1.3
Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 158
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2014-03-16, 20:29   

A ja mam inny problem, ale też związany z kontrolką ABS.

Po pierwsze po odpaleniu samochodu kontrolka świeci się kilka sekund (z reguły 3-4 sek.). Przyjmuję, że gdzieś przewody są wilgotne, bo dzieje się to tylko przy pierwszym odpaleniu.

Po drugie przy hamowaniu robi się akcja jak w Polonezach - czasami delikatnie żarzy się kontrolka kierunkowskazów. Np. naciskam na pedał hamulca, po sekundzie zaczyna delikatnie zapalać się kontrolka kierunkowskazów. A wcześniej zamiast tej kontrolki zapalała się kontrolka ogrzewania szyby (też delikatnie, ale jednak). Nie chce mi się sprawdzać co to, sprawdziłem tylko żarówki stop i działają.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2014-03-16, 21:12   

MCV napisał/a:
A ja mam inny problem, ale też związany z kontrolką ABS.

Po pierwsze po odpaleniu samochodu kontrolka świeci się kilka sekund (z reguły 3-4 sek.). Przyjmuję, że gdzieś przewody są wilgotne, bo dzieje się to tylko przy pierwszym odpaleniu.

Po drugie przy hamowaniu robi się akcja jak w Polonezach - czasami delikatnie żarzy się kontrolka kierunkowskazów. Np. naciskam na pedał hamulca, po sekundzie zaczyna delikatnie zapalać się kontrolka kierunkowskazów. A wcześniej zamiast tej kontrolki zapalała się kontrolka ogrzewania szyby (też delikatnie, ale jednak). Nie chce mi się sprawdzać co to, sprawdziłem tylko żarówki stop i działają.

Zacznij od przeczyszczenia styków świateł stop - prawdopodobnie masz gdzieś przebicie na masę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne