Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Ustawienie tylnej wycieraczki "do pionu".
Autor Wiadomość
Endymion 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,4 + LPG (od nowości)
Rocznik: 2007
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 64
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2015-01-25, 20:28   Ustawienie tylnej wycieraczki "do pionu".

Kilka tygodni temu w związku z symbolicznymi opadami śniegu wziąłem się wreszcie za modyfikację tylnej wycieraczki.
Normalna pozycja wycieraczki to pozycja pozioma:

Ma ona jednak poważną wadę ujawniającą się zimą: topniejący w dzień śnieg zamarza w nocy na utworzonej "półce" i uniemożliwia lub poważnie utrudnia pracę wycieraczki. Dodatkowo pierwszy ruch wycieraczki zmusza ją do przepchania całego tego lodu i śniegu "pod górę".
Rozwiązanie jest proste, wystarczy zmusić wycieraczkę aby wyłączała się w pozycji pionowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie przymarznie nam do szyby a jej pierwszy ruch będzie polegał na przepchaniu śniegu "z górki":




Modyfikacja polega na obróceniu o 180stopni tarczy po której porusza się ślizg odpowiadający za zatrzymanie.
Niestety przy dokonywaniu tej przeróbki miałam akurat pustą baterię aparatu i nie zrobiłem żadnych zdjęć poza jednym:

Widać na nim silnik oraz trzy nity którymi jest przymocowany, nity te należy rozwiercić i zastąpić śrubami.
Jeśli temat będzie budził zainteresowanie osób chcących dokonać takiej modyfikacji to gotów jestem ponownie rozebrać swój silnik aby zrobić dokładne zdjęcia i opis.
_________________
401kkm i nadal się toczy...
 
Endymion 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,4 + LPG (od nowości)
Rocznik: 2007
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 64
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2015-11-13, 12:54   

Po prawie roku użytkowania tak zmodyfikowanej wycieraczki mogę również dodać jeszcze jeden pozytywny efekt zmiany:
Latem na poziomo ustawionej wycieraczce zbiera się kurz i piasek które po jej włączeniu są przeciągane po tylnej szybie niszcząc jednocześnie gumę.
Pionowo ustawiona wycieraczka pozostaje czysta niezależnie jak długo trwał okres suchy, po nadejściu deszczy brud bez żadnych przeszkód spływa z szyby.
_________________
401kkm i nadal się toczy...
 
trybik 


Marka: dacia
Model: dokker
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 362
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2015-11-13, 13:48   

właśnie pomysł przedni , ale co z wycieraczkami szyby przedniej to raczej tam by to w pierwszej kolejności należałoby zrobić, bardzo często ponoszę te wycieraczki przed jazdą i wygarniam drobiny piasku , zauważyłem po kilku latach używania wycieraczki w UNO (jest tam jedna przednia ) takie wytarte półkole nawet, jak umyję szybę zawsze to wytarte półkole widać
pozdrawiam
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-13, 15:19   Re: Ustawienie tylnej wycieraczki "do pionu".

Endymion napisał/a:
Jeśli temat będzie budził zainteresowanie osób chcących dokonać takiej modyfikacji to gotów jestem ponownie rozebrać swój silnik aby zrobić dokładne zdjęcia i opis.

Fajny pomysł, szkoda, że przegapiłem. :/ Rozbierać może nie rozbieraj, ale może możesz opisać nieco dokładniej, co zrobiłeś? Czy poza śrubami coś jeszcze jest potrzebne do takiej modyfikacji? Jakich śrub użyłeś?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-13, 21:23   

Opis i zdjęcia na rosyjskim forum - http://www.lada-largus.co...vertikalno.html
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-14, 07:19   

Czyli po prostu przestawił blaszkę "sterującą" pracę wycieraczki o 180 stopni (jak kto jest kumaty jak działa "sterownik" wycieraczki to ten wie). ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2016-09-14, 10:55   

a nie prosciej jest zanim sie wejdzie do samochodu odciagnac lekko wycieraczke od szyby, puscic ja i lod sam odpadnie po uderzeniu gumy w szybe?
przeciez i tak zima nikt nie wsiada do samochodu nie obchodzac go i nie sprawdzajac w jakim stanie sa szyby jesli auto stoi w garazu pod chmurka....
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-14, 10:59   

... i w ten sposób niszczysz gumę w mikroskopijny sposób (bo odrywasz przymarzniętą gumę od szyby i wyrywasz drobne gumeczki na piórze, a potem są smugi podczas wycierania szyby). :->
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-09, 01:39   

Pół godziny roboty rozłożone na raty w ciągu pół roku...

mcv_pionowa_wycieraczka_tyl.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 47,38 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne