Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2017-07-09, 22:41
Opony całoroczne / wielosezonowe
Autor Wiadomość
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-12-19, 21:12   

vulcanor napisał/a:
Dosyć dobrze się spisuja Dębica Navigator 2, mam w drugim aucie ponad 7 lat już, dobrze sprawują się na śniegu błocie wodzie, i latem też, małe zużycie bieżnika, miękka guma.

Ale na mokrym tragedia
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-19, 21:30   

Gercio napisał/a:
(był znak że zalecane są łańcuchy na kołach)


Na marginesie: w Republice Czeskiej opony zimowe są obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca -- jeśli jest śnieg lub lód, lub warunki pozwalają przypuszczać, że będą takie warunki na drodze.

Jeśli jest znak zimní výbava



to w tym okresie opona zimowa jest obowiązkowa bez względu na warunki. Polecam mapkę takich dróg.

http://infografika.idnes....mni_vybava.html

Nie mam pojęcia jak czeska policja zapatruje się na ogumienie wielosezonowe, ale wiem, że stan pojazdów potrafią profilaktycznie sprawdzać na drogach wjazdowych do ich pięknego kraju.
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-12-19, 21:33   

Jeśli całoroczna ma piktogram śnieżynki na tle góry to jest tak samo traktowana jak zimówka. Sprawdzone kilkukrotnie naszych południowych sąsiadów
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-19, 21:39   

wuju napisał/a:
Jeśli całoroczna ma piktogram śnieżynki na tle góry to jest tak samo traktowana jak zimówka. Sprawdzone kilkukrotnie naszych południowych sąsiadów


Michelin Cross Climate ma oznaczenie 3PMSF, więc nie będę polemizował :)
 
luckyboy 



Marka: Peugeot
Model: 308
Silnik: 1.6 8v HDI 92 FAP
Rocznik: 2011
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sie 2016
Posty: 501
Skąd: Toruń
Wysłany: 2017-12-19, 21:48   

wuju napisał/a:
vulcanor napisał/a:
Dosyć dobrze się spisuja Dębica Navigator 2, mam w drugim aucie ponad 7 lat już, dobrze sprawują się na śniegu błocie wodzie, i latem też, małe zużycie bieżnika, miękka guma.

Ale na mokrym tragedia


Szczególnie trzymanie boczne w zakrętach - brak.
 
goswee 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V 73 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 300
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-12-20, 09:13   

Gercio napisał/a:
Wycieczka w ten weekend Szpindlerowy młyn. Opony całoroczne Michelin CrossClimat.

Sporo śniegu na drodze. Miejscami małe oblodzenia. Trakcja i przyczepność na całej drodze z Wrocławia do Młyna bez zarzutów.

Na miejscu musiałem podjechać jakieś 250 metrów pod sporą górkę. Cała droga pokryta ubitym śniegiem i niewielką ilością drobnych kamyczków (był znak że zalecane są łańcuchy na kołach). Prawie od początku działała kontrola trakcji, auto zwalniało, dowlokłem się do przecznicy, nawróciłem się i lekko rozpędziłem i znów pod ostrą górkę, i to samo. Znów przecznica i rozpędzanie. W końcu się udało, dojechałem na raty :mrgreen:

Z tego co widziałem, za mną skoda octavia 3 na pełnych zimówkach wiechała na raz :shock:


Wlasnie po to sa zimowki
_________________
Dacia Logan MCV 2 FL, 1.2 16v
 
TomaszDuster 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Wersja: Laureate2
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 94
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2017-12-20, 13:02   

defunk napisał/a:
Gercio napisał/a:
(był znak że zalecane są łańcuchy na kołach)


Na marginesie: w Republice Czeskiej opony zimowe są obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca -- jeśli jest śnieg lub lód, lub warunki pozwalają przypuszczać, że będą takie warunki na drodze.

Nie mam pojęcia jak czeska policja zapatruje się na ogumienie wielosezonowe, ale wiem, że stan pojazdów potrafią profilaktycznie sprawdzać na drogach wjazdowych do ich pięknego kraju.


Według rządowej strony ( http://www.ostrawa.msz.go...or_turystyczny/ ):

" Za oponę zimową uznaje się oponę , na której boku jest oznaczenie M+S lub M.S lub M/S lub MS lub opony terenowe.
Głębokość rowka (bieżnika) musi być minimalnie 4 mm na wszystkich kołach ( u samochodów do 3,5t) lub min. 6 mm na wszystkich kołach napędowych ( u samochodów powyżej 3,5t)."
Czyli opony całoroczne M+S są też akceptowane. Brakuje tu wzmianki o snieżynce, ale pytanie czy są w ogóle takie zimówki które nie mają M+S? :-)
 
piku 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,5 dCi 110 KM/1,3 TCe 130 KM
Rocznik: 2012/2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 1358
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2017-12-20, 13:31   

TomaszDuster napisał/a:
czy są w ogóle takie zimówki które nie mają M+S? :-)


Pewnie nie. Ale są takie letnie opony, które mają oznaczenie M+S (miałem kiedyś takie letnie Nokiany na Octavii).
Ostatnio zmieniony przez piku 2017-12-20, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
TomaszDuster 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Wersja: Laureate2
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 94
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2017-12-20, 13:49   

piku napisał/a:
TomaszDuster napisał/a:
czy są w ogóle takie zimówki które nie mają M+S? :-)


Pewnie nie. Ale są takie letnie opony, które mają oznaczenie M+S (miałem kiedyś takie letnie Nokiany na Octavii).


Skoro miały M+S to musiały spełniać wymogi całorocznych. Chyba, że by to były stricte terenowe ale o to nie podejrzewam opon do Octavii :-) Podsumowując - M+S to opony również na śnieg, więc były to letnie/całoroczne :-)
Ostatnio zmieniony przez TomaszDuster 2017-12-20, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
DS 


Marka: Suzuki
Model: Vitara All Grip
Silnik: 1.4T
Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 52
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2018-01-16, 11:46   

Oznaczenie M+S w zasadzie nie oznacza nic. Oto przykład opon "całorocznych" z takim oznaczeniem, montowanych przez Renault do samochodów w wersji XMOD: https://youtu.be/zRwF4hB0b4g

Brak jakichkolwiek właściwości na śniegu, opona nie ma nawet lameli.
 
DokkerKRK 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.2 115km
Wersja: Stepway Outdoor
Dołączył: 11 Sie 2017
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-24, 10:08   

Wymieniłem letnie Continentale na wielosezonowe KLEBER QUADRAXER2 195/55 R16 91 H XL - kilka stron wcześniej w tym temacie było wrzucone zdj z gazety że bdb wypadły w teście. Poczytałem jeszcze trochę o nich. kupione za 1280zł. Wcześniej jeździłem na wielosezonówkach Dębicy Navigator 2. Różnica jest potężna na + dla KLEBER. Nigdy więcej budżetowej opony... od tygodnia próbuje wpaść w poślizg i się nie da! na mokrym, na lekkim przymrozku... no rewelacja. jak po szynach. Tak gdzie na Dębicy musiałem zwolnić do 30km/h żeby przejechać tutaj 50km/h i zero poślizgu. Tak samo hamowanie, kilka razy myślałem, że będzie dzwon a tu auto staje w miejscu. oznaczenie XL oznacza że opony są wzmocnione.
Dużo taniej można kupić rozmiar 205/55 bez XL ale stwierdziłem, że jak fabrycznie są wzmacniane dawane to nie będę zmieniał. Takie opony sa sztywniejsze, a przy wysokim dokkerze to może mieć wpływ na zakrętach no i gwarancję czy np przy wypadku (tego nie sprawdzałem).

Także jak ktoś jest zwolennikiem opon typowo letnich i zimowych to do oddania nowe - z pierwszego montażu, bo z przebiegiem 70km - https://www.oponeo.pl/dan...-55-r16-91-h-xl :mrgreen:
 
Żywiec 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Kwi 2015
Posty: 240
Skąd: Żywiec/wieś stołeczna
Wysłany: 2018-01-24, 11:49   

DokkerKRK napisał/a:
jak po szynach
hmmm... ciekawe skąd pojawiło się to powiedzenie, nie dość że szyny są śliskie i nie raz aby coś po nich mogło jeździć trzeba sypać na nie piaskiem, do tego szyny w profilu mają spadki liczone w promilach a w planie promienie łuków są... nie małe ;), do tego łatwo z nich wypaść. Ale fakt sam tego określenia używam chociaż e świadomością że nie jest to prawda.
 
goswee 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V 73 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 300
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-25, 05:43   

DokkerKRK napisał/a:

... od tygodnia [...]
[...]kilka razy myślałem, że będzie dzwon [...]


Dobrze jezdzisz :D
_________________
Dacia Logan MCV 2 FL, 1.2 16v
 
fabi83 


Marka: Citroen
Model: C-Elysee
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2017
Dołączył: 06 Gru 2016
Posty: 48
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-25, 09:59   

Być może kolega chciał specjalnie doprowadzić do wypadku a opony nie pozwoliły
 
goswee 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V 73 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 300
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-25, 14:59   

God bless Kleber...
_________________
Dacia Logan MCV 2 FL, 1.2 16v
 
DokkerKRK 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.2 115km
Wersja: Stepway Outdoor
Dołączył: 11 Sie 2017
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-26, 00:24   

ooo coś panowie lekkim bólem dupki tu zaleciało. może coś merytorycznego lepiej napiszcie?
 
goswee 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V 73 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 300
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-26, 17:20   

po prostu recenzja wg mnie bardzo mocno subiektywna.
Ostatnie pogody były takie, ze było cholernie ślisko, to fakt, ale opisy w stylu, że co chwile ktoś miał prawie dzwona oznacza, że albo przesadza i w cale nie miałby dzwona, albo że jeździ skrajnie niebezpiecznie (skoro jest tak ślisko, to normalny człowiek zwalnia i nie dopuszcza do powtórki...)

poza tym stwierdzenie, że nie da się wpaść w poślizg... COME ON! jak można nie wpaść w poślizg, skoro było tak ślisko, ze prawie był dzwon i to wielokrotnie... Troszkę chęci i poślizg można zrobić na slickach na autostradzie latem w 30 stopniowy upał...

TO nie jest opinia, która mnie np. zachęca do zakupu. Mam wrażenie, ze napisał ją producent lub dystrybutor Klebera...
_________________
Dacia Logan MCV 2 FL, 1.2 16v
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-01-26, 18:39   

Niedawno popadał śnieg i miałem okazję jechać po nim całorocznymi oponami oraz zimowymi.
Różnica kolosalna, miałem wrażenie, że całoroczne średnio trzymają się drogi Poprzeczne trzymanie opony daje do życzenia, ale tragedii nie było. Ruszanie słabo wychodziło, ESP non stop świecił. Za to hamowanie na dosyć dobrym poziomie, to wielki plus. Porównując do letniej to opona naprawdę dała radę, ale porównując do zimówki, to chyba się wyleczyłem z kupna całorocznych, na najbliższe kilka lat. Nie pamiętam nazwy całorocznej, ale z tego co pamiętam, to była to opona podchodząca pod premium.
_________________
Moja galeria
 
tosiek 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 K7J 714 LPG
Rocznik: 2010
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 431
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-01-26, 21:20   

michele napisał/a:
Nie pamiętam nazwy

A jednak premium? :lol:

Całoroczne kupuje się z 3pmsf wtedy to zimowa co mniej się zużywa latem. I tak jak zimowe 4mm = śmietnik.

Nokiany Weatherproof (2 samochody) i WR D4 (2 samochody) ładnie działały w te mrozy i śnieżyce. Wszystkie ślizgały się tak samo :roll: Jeszcze były jakieś dębcie, też miałem okazje jechać też się ślizgały. Był jeszcze jakiś Michellin zimowy, ślizgał się jak głupi nie szło wyhamować :roll: Wszystkie ponad 6mm i wszystkie 15".

Wniosek taki - zwolnić albo kupić zakazane opony z kolcami na lód.
Ostatnio zmieniony przez tosiek 2018-01-26, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
DokkerKRK 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.2 115km
Wersja: Stepway Outdoor
Dołączył: 11 Sie 2017
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-28, 23:03   

jeżdżę 90% po mieście, zimy mamy ostatnimi laty takie jakie mamy czyli ich nie ma praktycznie w cale. dobre wielosezonówki do normalnej jazdy są BDB moim zdaniem. dodatkowo nie stoi się w kolejkach do wymiany, 100-200zl rocznie w kieszeni na przekładkach zaoszczędzone a i miejsca więcej w garażu / piwnicy. Takie moje zdanie, ale rozumiem że ktoś ma inne i szanuje :)

jak ktoś mieszka w pagórkowatym lub górzystym terenie to oczywistym jest, że powinien używać dobrych opon typowo zimowych. wiele razy rozmawiam z kumplami z okolic Limanowej gdzie bez zimówki nie ma co wyjeżdżać. Także to jest zrozumiałe.

swoje porównanie opisywałem z oponami jakie miałem wcześniej i obie wielosezonowe ALE jak już tak na mnie ciśniesz kolego goswee to zapraszam Cię na strone 11 tego tematu do przeczytania posta Dar1962 i wypowiedź się merytorycznie nie łapiąc za słowa w stylu "myślałem, że będzie dzwon" i analiz słowo po słowie :) chyba widzisz, że wypowiadam sie jezykiem lekkim, wręcz potocznym. to nie cytaty z mądrej książki tylko luźna rozmowa.

opona Kleber wypadła "absolutnie fenomenalnie" na śniegu - na poziomie najlepszej zimówki i bdb też na mokrym. - a ja to tylko mogę potwierdzić.
nie handluje niczym, a tym bardziej oponami. jak miałbym reklamować to co robię to chętnie wrzuciłbym do stopki, ale na razie jeszcze nie dodaje ;)

nie zjeździłem 10 rodzajów opon wielosezonowych, ale na te chwile jestem wyznawcą tych opisanych powyżej. za pewne są inne równie dobre a może i lepsze. reasumując nie ma co oszczędzać na oponach bo to ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. trzeba wybierać najlepsze w stosunku cena / jakość. Aaaameeeen :lol:
 
maniek600 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dci
Rocznik: 2010
Dołączył: 12 Gru 2017
Posty: 16
Skąd: polska
Wysłany: 2018-01-29, 13:39   

witam, mam taki mały problem.
Obecnie w dusterze 1,5dci mam założone na oryginalne alu 16', opony kormoran 225/75/16c a zalecane to 215/65/16,,,,czy przez takie wysokie opony licznik przebiegu może przekłamywać przebieg i zawyżać spalanie? Trasa około 390km według wskazania komputera miała 350km, a spalanie wyniosło 7,7l co jest bardzo wysokim wynikiem.
Nie wiem jak było wcześniej bo auto dopiero nabyłem i to pierwsza nasza trasa, a opony są praktycznie nowe.
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-29, 14:53   

Nie tylko może, ale będzie zawyżał spalania ~8% (to matematyka) + to co zużyje więce z powodu szerszych opon.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 15:02   

Spalanie jest wyliczane na podstawie dawkowania paliwa przez wtryskiwacze a nie z kół.
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-29, 15:11   

A drogę to z czego bierze, też z wtryskiwaczy?
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-29, 15:39   

W skrzyni jest czujnik Halla który zlicza obroty z przekładni głównej. Można też zliczać z impulsów układu ABS.
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2018-01-29, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne