DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Dodatki map w MediaNav

ss77 - 2016-12-20, 18:54
Temat postu: Dodatki map w MediaNav
Witam.
Jakie rozszerzenia map od HERE działają na MN?
-fbl (mapy)
-poi (punkty poi)
-spc (radary)........
co jeszcze zadziała na tym okrojonym IGO? jakie rozszerzenia działają i od czego są?

jas_pik - 2016-12-20, 20:48

Na standardowych wersjach działają także specjalne mapy/pliki hnr ( mapy przyśpieszające obliczenia tras międzynarodowych - przy przekraczaniu granic krajów)
Na modyfikowanych ( także tych moich) działają chyba prawie wszystkie mapy dodatkowe , ( wręcz z budynkami 3D) , aczkolwiek wszystkich nie sprawdzałem.
Działaj także te najjnowsze wersje map z tego roku wskazujące na niebezpieczne zakręty i inne
Niestety im więcej takich map tym wolniej działa nawigacja bo ma więcej grafiki do obrobienia.
Możesz potestować i zdać relacje.
A poniżej info skopiowane z jakiegoś forum ( autor janusz40)
content/map
DZIAŁA .fbl - mapy
DZIAŁA*.fda - (DriverAlerts) Ostrzeżenia dla kierowców,
DZIAŁA*.hnr - Pliki z przedefiniowana siecią dróg - Przyspieszają proces przeliczania trasy na większych odległościach.
SPRAWDZIC *.fsp - Profile trasy inteligentnej - podobnie jak *hsp (histspeed) zawierają predefiniowane w osi czasu korki i zatory drogowe. W praktyce omijają miejsc z tego typu utrudnieniami ruchu, w godziach w których najczęściej te utrudnienia wystepuja.
NIE *.ftr - (Truck Info) - dane dla ciężarówek,
SPRAWDZIĆ *.jvc - (Junction View) - dane do wyświetlania realistycznego widoku skrzyżowań.
SPRAWDZIĆ *.fpa - (Point Adressing) - punkty adresowe - Ułatwiają dotarcie do adresów nie będących przy drogach (osiedla, posesje oddalone od dróg) - iGo prowadzi do najbliższego miejsca, a resztę trasy na mapie wyświetla linia przerywana i prowadzi dalej w trybie pieszego.

\content\poi
DZIAŁA*.poi - punkty POI
DZIAŁA *.POI ( tw Extended POI)
\content\userdata\poi
DZIAŁA*.kml - punkty POI - alternatywa lub uzupełnienie punktów POI w popularnym formacie.

\content\building
DZIAŁA*.3dl - 3-wymiarowe charakterystyczne obiekty (budynki, budowle)
DZIAŁA*.3dc - 3-wymiarowe centra dużych miast

\content\dem
SPRAWDZIĆ *.dem - ukształtowanie terenu

\content\phoneme
NIE *.ph - Phoneme - wspomagające wymowę TTS - wyjątki fonetyczne
NIE *.phr - jak wyżej

\content\histspeed
SPRAWDZIĆ *.hsp - Plik z danymi trasy inteligentnej (HistSpeed) - zdefiniowane miejsca, w których w określonych godzinach występują korki i zatory. Po wgraniu tych plików iGO(Primo) przeliczając trasę stara się omijać takie miejsca w opcji trasa szybka i ekologiczna w Primo.

\content\tmc
DZIAŁA licencje tmc - tylko w MNEVOLUTION

Chris - 2016-12-21, 00:18

od siebie dodam:

.fds - wydaje mi się że działa ale za mało miałem okazji by to dokładnie sprawdzić
.fjw - działa
.fsp - wydaje mi się że działa ponieważ jak miałem ten plik to nawigacja próbowała uparcie ominąć pewne miejsce pomimo że nie było tam zbyt dużego ruchu (kilka razy takie dziwne zachowanie) a po usunięciu pliku taka sytuacja się nie powtórzyła (przed wgraniem pliku też nie)

d3mol3k - 2018-09-03, 18:33

Chris napisał/a:
od siebie dodam:

.fds - wydaje mi się że działa ale za mało miałem okazji by to dokładnie sprawdzić
.fjw - działa
.fsp - wydaje mi się że działa ponieważ jak miałem ten plik to nawigacja próbowała uparcie ominąć pewne miejsce pomimo że nie było tam zbyt dużego ruchu (kilka razy takie dziwne zachowanie) a po usunięciu pliku taka sytuacja się nie powtórzyła (przed wgraniem pliku też nie)


Kod:
fds to pliki, które ostrzegają urządzenie / samochód o niebezpiecznych zakrętach i ostrych zakrętach.

- wydaje mi się że to nie dział w tej wersji (uwolniona 9.1.3.1) jak przeczytałem wyjaśnienie na
https://www.gpspower.net/...tml#post1078447 wymagaja one licencji której ... nie ma.

pozostałe: .fjw i .fsp działają. Nie wiem który plik odpowiada za wyświetlanie znaków drogowych na drodze ale ta funkcja działa.

3D budynki - nie zauważyłem w uwolnionej wersji.

paul7 - 2018-09-03, 18:51

d3mol3k napisał/a:
3D budynki - nie zauważyłem w uwolnionej wersji.

Te pliki widziałem na zagranicznych forach w MN. Widocznie im działają. Ogólnie zamulają wyświetlacz, w mieście beznadziejne, no chyba że Pałac Kultury jest w chmurach :roll:

Dymek - 2018-09-06, 07:26

d3mol3k napisał/a:
3D budynki - nie zauważyłem w uwolnionej wersji.

Obrazki 3D działają bez problemów. Tylko rzadko można je zobaczyć, bo (przynajmniej w Polsce) obejmują duże miasta a w nich bardzo małe obszary- w Warszawie chyba tylko w ścisłym centrum się 3D pokazują.

eplus - 2018-09-06, 08:26

3D to dla mnie nonsens - widok wielopiętrowego budynku z samolotu, podczas gdy poruszam się w jego cieniu na poziomie parteru. Ułatwienie orientacji? Żadne.
paul7 - 2018-09-06, 14:38

eplus napisał/a:
3D to dla mnie nonsens - widok wielopiętrowego budynku z samolotu, podczas gdy poruszam się w jego cieniu na poziomie parteru. Ułatwienie orientacji? Żadne.

Oczywiście, tylko Pałac Kultury widać :lol:

d3mol3k - 2018-09-06, 15:52

Dymek napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
3D budynki - nie zauważyłem w uwolnionej wersji.

Obrazki 3D działają bez problemów. Tylko rzadko można je zobaczyć, bo (przynajmniej w Polsce) obejmują duże miasta a w nich bardzo małe obszary- w Warszawie chyba tylko w ścisłym centrum się 3D pokazują.


Musze się dokładniej przyjrzeć - ogólnie są dwa pliki dla Polski: jeden *.3dl i *.3dc

A jak jest z plikami *.dem? W nie uwolnionej oczywiście.

eplus - może i nonsens ale czasami warto by wiedzieć w jakiej okolicy i gdzie się jest jeśli jest to ciekawy obiekt. Ja chciałbym zobaczyć jak to wygląda w MNEvo. Mnie jeszcze tylko brakuje innej kolorystyki map. Ale ilu ludzi tyle kwestii w takich sprawach ;).

d3mol3k - 2018-09-16, 17:33

Mapa *fsp i jej widoczny efekt na mapie w postaci czerwonej linii biegnącej wzdłuż drogi na której występują:
Cytat:
*.fsp - Profile trasy inteligentnej - podobnie jak *hsp (histspeed) zawierają predefiniowane w osi czasu korki i zatory drogowe. W praktyce omijają miejsc z tego typu utrudnieniami ruchu, w godziach w których najczęściej te utrudnienia wystepuja.



jas_pik - 2018-09-16, 17:47

To co masz na ekranie na załaczonym zdjęciu to efekt działania TMC a nie map
d3mol3k - 2018-09-16, 20:23

OK - dzięki jas_pik za informację - myślałem że za wyświetlanie tych czerwonych linii odpowiada plik mapy *.fsp a nie TMC bo te elementy na mapie "pala się na czerwono" mimo iż ulica pusta.
CZyli tu trochę wprowadzaja takie informacje w błąd bo "wyje że ma lepsza trasę bo korek a tu korka nie ma i trasa lepsza może okazać się gorsza - dłuższą.

jas_pik - 2018-09-16, 21:05

W krajach EU wszystkie informacje do systemów TMC generowanych przez firmy nimi zarządzające ( w Polsce MediaMobile oraz CE Traffic) pochodzą z danych zarządców dróg ( ich systemów zarządzania drogami) , informacji z systemu numeru ratunkowego "112" oraz centrów zarządzania kryzysowego oraz centrów dyspozytorskich tych firm.
W Polsce podobno tez tak działa ale te systemy wciąż sa w początkowej fazie rozwoju bo bardzo mało firm motoryzacyjnych podpisuje z nimi umowy licencyjne.
Dlatego firmy te mają mało własnych czujników i dość powoli reagują na zmieniające się wciąż dane drogowe a z powodów nikomu nie znanych Policja nie przekazuje do systemu danych o wypadkach które uzyskała bez pośrednictwa numeru ratunkowego "112" .
Co innego jest w Niemczech gdzie jest więcej firm zarządczych danymi i do tego w sposób dość fajny firmy podzieliły się regionami . Oznacza to że każda z tych firm działa na ograniczonym geograficznie terenie gdzie współpracuje z lokalnymi stacjami radiowymi i dane są aktualizowane na bieżąco.

Dymek - 2018-09-17, 07:42

d3mol3k napisał/a:
CZyli tu trochę wprowadzaja takie informacje w błąd bo "wyje że ma lepsza trasę bo korek a tu korka nie ma i trasa lepsza może okazać się gorsza - dłuższą.

Z TMC jeżdżę krótko, bo od wiosny zaledwie. Na razie w 100% olewam propozycję "objazdów", które sugerują komunikaty TMC i będę tak czynił dalej, aż do momentu, gdy te informacje zaczną być prawdziwe i zgodne z rzeczywistością ;-) Jak na razie zazwyczaj system lamentuje, bo korek, zator i będzie spore opóźnienie itp a wszystko to okazuje się być nieprawdą lub miało miejsce dawno temu.

jammo - 2018-09-17, 10:35

To w takim razie, jaki jest sens uaktywniać to TMC jeżeli ktoś nie jeździ np. za granicę tylko porusza sie w kraju ? Pytam bo zamierzam właśnie u siebie zacząć zabawę z Medianav . Oczywiście najpierw od wgrania nowych aktualnych map, natomiast potem, miałem w planach tak jak koledzy uaktywnienie tych niektórych funkcji jak np. TMC, ale czy jest sens mieć coś i całkowicie to ignorować.
Dymek - 2018-09-17, 12:20

jammo napisał/a:
... czy jest sens mieć coś i całkowicie to ignorować.

Trzeba zachować zdrowy rozsądek przy "słuchaniu się" automatu- podobnie jak podczas normalnego korzystania z nawigacji. W przypadku TMC jest tak, że im trasa dłuższa, tym podpowiedzi są bardziej szkodliwe. Działa to tak, że gdy np. w trasie z Gdańska do Warszawy zostanie odebrana informacja o korku pod Warszawą na twojej obecnej trasie, to nawigacja proponuje Ci już zupełnie inną trasę, mimo że do tego korka pozostało np. 3 godziny jazdy a za chwilę może tego korka już nie być. Po prostu moim zdaniem system panikuje zbyt wcześnie, powinien bardziej uwzględniać moje aktualne położenie na trasie.

jas_pik - 2018-09-17, 12:54

jammo napisał/a:
TMC, ale czy jest sens mieć coś

Oczywiście że jest sens .
Zawsze możesz wejść w informacje i jeśli widzisz że jest wypadek to już wiesz ze postoisz. jeśli nie są to krytyczne rzeczy to może nie przejmować się i jechać.
Możesz zainstalować sobie CB i się co kilka kilometrów pytać ale czy zawsze ktoś Ci poprawnie odpowie - tego tym bardziej nie wiesz. Ja już się oduczyłem używania CB - bo od kilku lat daje to niewiele.
Możesz jeździć na google Maps ale ono też i często gęsto źle prowadzi . A jak ktoś zadzwoni do Ciebie w czasie jazdy a Ty masz przed sobą trasę po nieznanym mieście to masz problem - dlatego zawsze korzystam z MN a że czasami jej nie słucham tylko jadę wg swoje wiedzy ( bo Yanosik tez tragicznie wyznacza trasę jesli zdarzy się wypadek)

ANDONIUSZ - 2018-09-17, 17:00

Mam problem z nową MNE uwolniona 9.1.3 wszystko działa włącznie z TMC ale nie widzi fotoradarów , jadąc koło fotoradaru na grafice nie ma ikony i sygnału dźwiękowego,pliki wgrane do SPPEDCAM .W MN1 nie było z tym problemu nieraz uratowało to mnie od fotki.A druga sprawa na grafice nie wyświetla aktualnej prędkości trochę mi tego brakuje , czy jest możliwość włączenia tej opcji?
paul7 - 2018-09-17, 18:46

ANDONIUSZ napisał/a:
Mam problem z nową MNE uwolniona 9.1.3 wszystko działa włącznie z TMC ale nie widzi fotoradarów , jadąc koło fotoradaru na grafice nie ma ikony i sygnału dźwiękowego,pliki wgrane do SPPEDCAM .W MN1 nie było z tym problemu nieraz uratowało to mnie od fotki.A druga sprawa na grafice nie wyświetla aktualnej prędkości trochę mi tego brakuje , czy jest możliwość włączenia tej opcji?

A co masz w pliku wgrane? Jest np. Poland_HERE_2018.Q2.... ? Tam są dane, ale obrazki są w innym pliku, który siedzi na stałe.

ANDONIUSZ - 2018-09-18, 16:49

W SPEEDCAM mam "Poland_HERE_2018.Q1_180305
SpeedcamUpdates.spud

d3mol3k - 2018-09-18, 18:03

Ja mam takie pliki w folderze SPEEDCAM jak na grafice dołączonej poniżej. Zastanawiam się nad plikiem tym drugim
Kod:
SpeedcamUpdates.spud
- czy przypadkiem się nie gryzą.

Co do wyświetlania info o radarach to mi wyświetla w uwolnionej i brzęczy - prawie wszystkie obecnie działające i czasami te zdemontowane, ale trafiłem jakiś przed którym chyba mnie nie ostrzegł.

Może masz wyłączoną opcję wyświetlania fotoradarów w ustawieniach nawi?

paul7 - 2018-09-18, 18:19

d3mol3k napisał/a:
Może masz wyłączoną opcję wyświetlania fotoradarów w ustawieniach nawi?

Święte słowa. Trzeba wejść w menu i trochę poklikać.

ANDONIUSZ - 2018-09-18, 18:33

Spróbuje usunąć ten plik i jutro przejadę się koło fotoradaru i poszukam to gdzie się wyłącza wyświetlanie fotoradarów bo nie kojarze .
paul7 - 2018-09-18, 20:29

SpeedcamUpdates.spud = 0KB, utworzony przez program dla szybszego przetwarzania.
Poland_HERE_2018.Q1_180305.spc=11,3KB
i nie żrą się.
Masz jeszcze katalog "global_config.zip" - zawiera on obrazki znaków drogowych, graficzne przedstawienie zdarzeń TMC, flagi narodowe państw, znaki graficzne dostawców map oraz zdefiniowane ograniczenia, prędkości i przepisy ruchu w poszczególnych krajach.

d3mol3k - 2018-09-18, 21:41

ANDONIUSZ napisał/a:
Spróbuje usunąć ten plik i jutro przejadę się koło fotoradaru i poszukam to gdzie się wyłącza wyświetlanie fotoradarów bo nie kojarze .


w ustawieniach nawigacji szukaj - niech mnie ktoś poprawi jak się mylę ale chyba pod tym Varovani na grafice poniżej

jas_pik - 2018-09-18, 22:43

RTFM - czyli wystarczy przeczytać instrukcje obsługi - przecież to jest opisane
d3mol3k - 2018-09-19, 17:23

Z dodatków MNEvo 9.1.3.1 (uwolniona) działanie plików z folderu Building 3D - tak to wygląda na ekranie:
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podczas wjazdu do Centrum Trasą Zamkową


ANDONIUSZ - 2018-09-19, 17:24

W zakładce ostrzeżenia
Pokaż ogr prędkości są włączone
Punkty alarmowe są włączone

















I I

gggg - 2018-09-19, 19:18

W opcjach nawigacji można sprawdzić jakie są wgrane mapy oraz pliki speedcam. Poszukaj w opcjach czy pokaże ci jaki masz plik speedcam na PL. Jeżeli nie to nie wczytuje ci tego pliku i dlatego nie masz fotoradarów.
eplus - 2018-09-19, 19:48

Te building to chyba dla lotników - kierowca nie widzi zamku z tej perspektywy, widzi wysoką ścianę zacieniającą ulicę. Zbędny bajer wg mnie.
paul7 - 2018-09-19, 20:21

eplus napisał/a:
Te building to chyba dla lotników - kierowca nie widzi zamku z tej perspektywy, widzi wysoką ścianę zacieniającą ulicę. Zbędny bajer wg mnie.

Ustawienia wyświetlania mapy "z lotu ptaka". Czyli z dala, ale jak dojedzie pod , to zniknie.

d3mol3k - 2018-09-19, 21:50

@eplus ale w sumie można w końcu zobaczyć jak wyglądają te budynki 3D ;)
Robson68 - 2018-09-26, 14:40

Witam
Co trzeba aby MN wyświetlało znaki drogowe ? czy wystarczy plika fda do mapy czy potrzebna jakaś licencja :-| ?

Dymek - 2018-09-26, 14:58

Jak tylko w miejsce fabrycznych map 2016Q4 wgrałem mapy 2017Q2, to od tamtej chwili mam wyświetlane znaki. Nie wnikałem wcale w rodzaje plików ani jakieś licencje.
Robson68 - 2018-09-26, 17:37

Ja mam wgrane mapy Q2 2018 oraz plik fda , ale brak wyświetlania znaków drogowych . W sumie i tak widoczność ekranu Media Nav w Dusterze jest dość ograniczona dla kierowcy , więc wyświetlanie tych znaków taki gadżet :-) dam radę bez tego , tylko ludzka ciekawość ..... co i jak
2xj - 2018-09-26, 18:27

Cytat:
Robson68 napisał/a:
Ja mam wgrane mapy Q2 2018 oraz plik fda
Cytat:

Używam map Tom Tom i nie posiadam pliku XXX.fda a znaki są wyświetlane (tzn. znaki dotyczące ograniczenia prędkości). Jeżeli o tych znakach piszesz, spróbuj wgrać ponownie pliki do nawigacji, może jeden z nich jest uszkodzony.

d3mol3k - 2018-09-26, 19:03

Robson - chodzi Tobie o te znaki drogowe nad znakiem z limitem prędkości? W tym poniżej jest przejście dla pieszych - szary



Ja mam wgrane wszystkie pliki map za wyjątkiem tej dla ciężarówek i mam je widoczne.

@2xj - ciekawe jak zachowuje się nawi na tych mapach od tomtoma? To znaczy która lepiej prowadzi bo here wkurza prowadząc trasę odcinkami dróg w budowie :(

Robson68 - 2018-09-26, 19:18

Tak chodzi mi o ten znak , używałem map Here 2017 i 2018 Q 1 a teraz Q 2 i na żadnej tego nie było , więc chyba nie kwestia uszkodzonego pliku mapy. Może faktycznie czas zmienić na Tomtom ?
Program nawigacyjny IGO 8 miał fajną opcję zmiany map (mapchanger) , który umożliwiał korzystanie z map różnych dostawców , szkoda , że MN tego nie ma .... :-/

d3mol3k - 2018-09-26, 19:26

A jakie pliki wgrałeś do siebie z tych dostępnych?
Kod:
Poland_HERE_2018.Q2_180523.fbl
Poland_HERE_2018.Q2_180523_(AP).fpa
Poland_HERE_2018.Q2_180523_(DA).fda
Poland_HERE_2018.Q2_180523_(JW).fjw
Poland_HERE_2018.Q2_180523_(SP).fsp
Poland_HERE_2018.Q2_180523_(TI).ftr


Ta ostatnia - Poland_HERE_2018.Q2_180523_(TI).ftr - to nieprzydatna - dla ciężarówek jest. Ja mam te wgrane i mi się wyświetlają.

TomTom ma na Polskę taki zestaw:
Kod:
Poland_TomTom_2018.06_180702.fbl
Poland_TomTom_2018.06_180702.fpa
Poland_TomTom_2018.06_180702.fsp
Poland_TomTom_2018.06_180702.ftr

Robson68 - 2018-09-26, 19:38

Dokładnie takie same oprócz pliku fpa , ale z tego co wiem to punkty adresowe . Do tematu wrócę po 16 pażdziernika , wtedy będzie Duster 2 :-) tylko najpierw muszę tam dołożyć MN
Dziękuje za wskazówki

paul7 - 2018-09-26, 19:58

Robson68 napisał/a:
Do tematu wrócę po 16 pażdziernika , wtedy będzie Duster 2 tylko najpierw muszę tam dołożyć MN

Tak przy okazji , rozumiem , ze zamówiłeś dwójkę bez MN i będziesz sobie przekładał ze starego. Jak będziesz to robił, to prośba,wrzuć to na nowy temat. Co robiłeś zdjęcia itp. Wielu jest zainteresowanych tym tematem.

2xj - 2018-09-26, 20:12

d3mol3k napisał/a:
ciekawe jak zachowuje się nawi na tych mapach od tomtoma? To znaczy która lepiej prowadzi bo here wkurza prowadząc trasę odcinkami dróg w budowie :(


Wg moich dotychczasowych spostrzeżeń mapy Here prowadzą często po drogach kiepskiej jakości (zdarzały się też odcinki od dawna nieprzejezdne - przy trybie trasy szybkiej). TomTom wydaje się wyznaczać trasy nie zawsze najkrótsze, ale bardziej komfortowe do poruszania - szczególnie w nocy. Nie ma map idealnych ale Tom Tom mi bardziej pasuje.

gggg - 2018-09-26, 20:25

Zmień ustawienia wyznaczania trasy tj. po jakich drogach ma prowadzić i nie powinna już prowadzić po drogach kiepskiej jakości.
Co do plików map wgrywam tylko fbl i także wyświetla mi znaki.

2xj - 2018-09-26, 21:07

gggg napisał/a:
Zmień ustawienia wyznaczania trasy tj. po jakich drogach ma prowadzić

Ustawienia nawigacji są takie same dla map HERE i TomTom więc na tym opieram swoje spostrzeżenia. Jeżeli masz na myśli wyłącznie np. dróg gruntowych to są one wyłączone.

paul7 - 2018-09-27, 06:49

2xj napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
ciekawe jak zachowuje się nawi na tych mapach od tomtoma? To znaczy która lepiej prowadzi bo here wkurza prowadząc trasę odcinkami dróg w budowie :(


Wg moich dotychczasowych spostrzeżeń mapy Here prowadzą często po drogach kiepskiej jakości (zdarzały się też odcinki od dawna nieprzejezdne - przy trybie trasy szybkiej). TomTom wydaje się wyznaczać trasy nie zawsze najkrótsze, ale bardziej komfortowe do poruszania - szczególnie w nocy. Nie ma map idealnych ale Tom Tom mi bardziej pasuje.

Potwierdzam, wcześniej parę lat piłowałem HERE i zachowywała się różnie. Szczególnie nowe odcinki, czy w budowie , czy w przebudowie , potrafiła sama "dokończyć" budowę i wskazać nowa trasę , ale od czego jest orientacja kierowcy. Chyba każdy udaje , że czyta Ostrzeżenie! podczas uruchamiania nawigacji. TomTom, rzeczywiście stabilniejsza na głównych drogach, czy miastach. Drogi o najniższym statusie rozpoznaje po włączeniu "terenowych" i dopiero wtedy je używa. Here widzi je wcześniej. Przy niepodziewanych objazdach, gdy trzeba zjechać z pierwotnej trasy, Here wyznacza trasę od nowa ! i dalsza jej część do celu może prowadzić całkiem inną drogą. Do celu oczywiście doprowadzi, ale mogą tam być nieprzyjemne niespodzianki. /część Polska północno -zachodnia/.

Dymek - 2018-09-27, 10:13

Dymek napisał/a:
Jak tylko w miejsce fabrycznych map 2016Q4 wgrałem mapy 2017Q2, to od tamtej chwili mam wyświetlane znaki. Nie wnikałem wcale w rodzaje plików ani jakieś licencje.

Muszę się poprawić- mając fabrycznie mapę 2016Q4 i aktualizując bezpłatnie do 2017Q2 nie miałem znaków dodatkowych. Natomiast znaki ograniczenia prędkości były, więc to są raczej osobne sprawy. Znaki dodatkowe pojawiły się u mnie po wgraniu wersji 2017Q4, którą robiłem jednocześnie z uruchomieniem TMC. Po wgrywaniu kolejnych wersji (2018Q1 i 2018Q2) nic się nie zmieniło- znaki wyświetla nadal. Mapy oczywiście zawsze HERE.
Mam więc sam wątpliwości czy ta funkcja jest zaszyta w samych mapach, czy też może w plikach POI, które od wersji 2017Q4 mam rozbudowane w stosunku do wersji wcześniejszych (wątpliwe). A może ma coś wspólnego z odblokowaniem TMC?
Jednocześnie uważam, że te znaki to nie jest taki zbędny bajer- to naprawdę jest przydatne. Choćby ten znak przejścia dla pieszych- często mamy informację, że będzie przejście grubo wcześniej niż jest ono widoczne na drodze a takie ostrzeżenia są bardzo cenne. Taki znak najpierw jest szary a dopiero po zbliżeniu się staje się kolorowy.

2xj - 2018-09-27, 11:20

Dymek napisał/a:
po wgraniu wersji 2017Q4, którą robiłem jednocześnie z uruchomieniem TMC. Po wgrywaniu kolejnych wersji (2018Q1 i 2018Q2) nic się nie zmieniło


Jeżeli do upgradu wykorzystałeś tzw. "sposób rosyjski" to w kroku 3 skrypt nie czyści zawartości katalogów. Pozostawia pliki z poprzednich wersji. Możliwe zatem że znaki drogowe są odczytywane z pliku do wersji 2017Q4.

paul7 - 2018-09-27, 12:06

Na poprzedniej stronie o znakach.
content\global_config
W tym folderze znajduje się tylko jeden plik i jest nim "global_config.zip" - zawiera on obrazki znaków drogowych, graficzne przedstawienie zdarzeń TMC, flagi narodowe państw, znaki graficzne dostawców map oraz zdefiniowane ograniczenia, prędkości i przepisy ruchu w poszczególnych krajach.
content\map\ *.fda - Pliki wyświetlające znaki drogowe (DA - DriverAlarm)
Żeby to oglądać, musi być uruchomiona odpowiednia skóra mapy, lub funkcja. TMC , też sobie pobiera tam obrazki.
Ostrzeżenia prędkości mam u siebie , ale nie zauważyłem znaków przejść dla pieszych, muszę to sprawdzić.

Dymek - 2018-09-27, 14:48

2xj napisał/a:
Jeżeli do upgradu wykorzystałeś tzw. "sposób rosyjski" to w kroku 3 skrypt nie czyści zawartości katalogów. Pozostawia pliki z poprzednich wersji. Możliwe zatem że znaki drogowe są odczytywane z pliku do wersji 2017Q4.

Pierwotnie robiłem "sposobem rosyjskim", jednak teraz przy wgrywaniu 2018Q2 zweryfikowałem co mam i wyczyściłem już stare pliki.

paul7 napisał/a:
Ostrzeżenia prędkości mam u siebie , ale nie zauważyłem znaków przejść dla pieszych, muszę to sprawdzić.

Oczywiście nie są to tylko przejścia dla pieszych- znaków pokazuje się mnóstwo, zarówno ostrzegawczych, jak i informacyjnych i zakazu. Co dziwne- niezwykle precyzyjnie zgadzają się z rzeczywistością, znacznie bardziej niż standardowe wyświetlanie ograniczeń prędkości, które jest bardzo często niezgodne ze stanem faktycznym.

Robson68 - 2018-09-27, 16:18

paul7 napisał/a:
Robson68 napisał/a:
Do tematu wrócę po 16 pażdziernika , wtedy będzie Duster 2 tylko najpierw muszę tam dołożyć MN

Tak przy okazji , rozumiem , ze zamówiłeś dwójkę bez MN i będziesz sobie przekładał ze starego. Jak będziesz to robił, to prośba,wrzuć to na nowy temat. Co robiłeś zdjęcia itp. Wielu jest zainteresowanych tym tematem.

Dokładanie tak mam zrobić ale to temat na długie listopadowe wieczory . Oczywiście jak nie zapomnę to zrobię parę fotek i opisze moje poczynania na forum .
Wracając do sprawy wyświetlania znaków drogowych , mam ten plik global cfg i w podfolderze images jest folder da , a w nim jakies pliki graficzne w formacie bmp. pytanie czy tam są znaki drogowe ? Bo ograniczenie prędkosci i status zdarzeń TMC pokazuje mi normalnie . A może to sprawa wersji MN , moja 8.0.5 , ciekawe, czy komuś posiadającemu to wersję wyświetlają się znaki drogowe .
Tak czy tak temat na dlugie jesienne wieczory i weryfikacji na drugiej MN w Dusterze 2

d3mol3k - 2018-09-27, 16:24

paul7 napisał/a:
... Przy niepodziewanych objazdach, gdy trzeba zjechać z pierwotnej trasy, Here wyznacza trasę od nowa ! i dalsza jej część do celu może prowadzić całkiem inną drogą. Do celu oczywiście doprowadzi, ale mogą tam być nieprzyjemne niespodzianki. /część Polska północno -zachodnia/.

Potwierdzam :D - ale prawda jest tak że najpierw to co na drodze a potem dopiero nawigacyjne skręć w prawo. Zastanawiam się nad wrzuceniem tom toma map. Szkoda że w służbowym dokkerze tylko plug&radio siedzi :(.

marmar - 2018-09-27, 16:40

Robson68 "Bo ograniczenie prędkosci i status zdarzeń TMC pokazuje mi normalnie . A może to sprawa wersji MN , moja 8.0.5 , ciekawe, czy komuś posiadającemu to wersję wyświetlają się znaki drogowe"

Sys 8.0.5 i nie wyświetlają, a może to jednak zależy od tego jakie mamy licencje w folderze LYCENSE. U mnie jest wymieniona ta od Renault na tą z TMC w nazwie. TMC normalne działa.
kol. Dymek a jakie Ty masz, może masz jeszcze inne?

paul7 - 2018-09-27, 18:54

marmar napisał/a:
Robson68 "Bo ograniczenie prędkosci i status zdarzeń TMC pokazuje mi normalnie . A może to sprawa wersji MN , moja 8.0.5 , ciekawe, czy komuś posiadającemu to wersję wyświetlają się znaki drogowe"

Sys 8.0.5 i nie wyświetlają, a może to jednak zależy od tego jakie mamy licencje w folderze LYCENSE. U mnie jest wymieniona ta od Renault na tą z TMC w nazwie. TMC normalne działa.
kol. Dymek a jakie Ty masz, może masz jeszcze inne?

A jaką wersję nawigacji masz? Nie MNE, ale nawigacji. Ciekaw jestem jaką zawartość masz w sys.txt. Chętnie bym porównał wpisy. Może masz w beckupie, to mi prześlij.

Robson68 - 2018-09-27, 20:35

Kol.d3mol3k , Kol. Dymek jakie macie licencje ? bo myślę , że to jest chyba problem z tymi znakami drogowymi ?brak licencji
paul7 - 2018-09-28, 06:53

To kto się pochwali wyświetlaniem pozostałych znaków drogowych? Pokażcie jakie macie pliki licencji i ew sys.txt. Oczywiście jeśli macie kopie CARD4. Może rozwikłamy sprawę.
Dymek - 2018-09-28, 07:49

Robson68 napisał/a:
A może to sprawa wersji MN , moja 8.0.5 , ciekawe, czy komuś posiadającemu to wersję wyświetlają się znaki drogowe .

Pudło. Ja miałem wersję fabryczną 8.0.5 aż do sierpnia- znaki mi działały.

paul7 napisał/a:
To kto się pochwali wyświetlaniem pozostałych znaków drogowych? Pokażcie jakie macie pliki licencji i ew sys.txt.

Kurczę- fotki mam zrobić? Nie myślałem, że taka sensacja się z tego zrobi. Myślałem, że znaki dodali do map w 2017.Q4 i teraz każdy to ma u siebie... Może jeszcze dodam, że w odróżnieniu od znaku ograniczeń prędkości, który jest mniejszy i jest wyżej, te dodatkowe "wyskakujące znaki" zachowują się tak jak np. informacje o fotoradarach, tzn po kliknięciu na znak- znak znika nie zasłaniając mapy. Ze standardowym znakiem ograniczenia prędkości tak się zrobić nie da. Oczywiście znaki dodatkowe mogą się wyświetlać po kilka obok siebie, nie jest tylko zawsze jeden.
W tym wątku dawałem kiedyś jakąś fotkę: KLIK

Plik sys.txt zawiera tylko wpis: [device]type="lge_ulc"
Moje licencje poniżej. Ja naprawdę nie dociekam który plik od czego, ograniczam się do podmiany map i dopóki mi wszystko działa to nie wnikam. A więc niektóre pliki mogą być zbędne/nieaktualne/bezsensowne. W każdym razie nigdy nic nie wgrywam "na piechotę" i jeżeli jakiś plik mam bez sensu, to na pewno był fabrycznie albo kiedyś się wgrał automatycznie przy podmianie map. Wyjątkiem jest plik "iPhone...", wgrany przy uruchamianiu TMC.

paul7 - 2018-09-28, 11:40

OK. dzięki za trud, porównam z bazą licencji. Masz dość sporo jak na standard.
Ale moje są zgodne tylko w 3 !! plikach! reszta jest inna.
A różnica jak domniemywam tylko w wyświetlaniu dodatkowych znaków. :oops:
Będę musiał podmieniać

marmar - 2018-09-28, 12:26

Znaki takie jak UWAGA Dzieci, Tramwaj, P dla Pieszych, Zwężenie, Niebezpieczne miejsce itp pojawią się po wgraniu odpowiedniej licencji do folderu LYCENSE.
Mi sie pojawiły te co wymieniłem a na wiadukcie oblodzenie lub gołoledź i opad śniegu (płatek śniegu) :roll: o tej porze roku.
Pobrać od Kol. Sasio - tutaj udostepnił http://www.daciaklub.pl/f...=16419&start=50

ja dodałem tylko dwie z tego zbioru:
NNGicenseempo_Primo_AusNzlR18_R7_SE_POI_PremDEM_CAR_3DL_TTSNU_PHO_JV_SPC.lyc
Mega_Free_1_Year_Update_FEU_NQ_2017_Q2.lyc
Wystarczy prawdopodobnie dodanie tylko tej pierwszej.
Ale może spowodowała to licencja dla map.

Dymek - 2018-09-28, 13:34

marmar napisał/a:
ja dodałem tylko dwie z tego zbioru:
NNGicenseempo_Primo_AusNzlR18_R7_SE_POI_PremDEM_CAR_3DL_TTSNU_PHO_JV_SPC.lyc
Mega_Free_1_Year_Update_FEU_NQ_2017_Q2.lyc
Wystarczy prawdopodobnie dodanie tylko tej pierwszej.
Ale może spowodowała to licencja dla map.

Pierwszej jak widać nie mam a tą drugą miałem już od wersji 2017.Q2 (prawdopodobnie pochodzi z aktualizacji poprzez Naviextras)- wtedy znaki nie działały.
Ogólnie to może być jeszcze kwestia, że te same pliki występują pod różnymi nazwami, więc ciężko to w ten sposób porównywać.
EDIT
Odszczekuję :mrgreen:
Drugi plik pojawił się u mnie dopiero po aktualizacji do 2017.Q4
Po 2017.Q2 miałem takie pliki (zachowuję kopie wszystkiego):

paul7 - 2018-09-28, 13:50

marmar napisał/a:
NNGicenseempo_Primo_AusNzlR18_R7_SE_POI_PremDEM_CAR_3DL_TTSNU_PHO_JV_SPC.lyc
Mega_Free_1_Year_Update_FEU_NQ_2017_Q2.lyc
Wystarczy prawdopodobnie dodanie tylko tej pierwszej.
Ale może spowodowała to licencja dla map.

Pierwszą mam taka samą - wiec chyba ta nic nie daje, zresztą ma wpisy SE DEM 3DL SPC reszta to nieużywane.
Druga licencję mam 2015 nie 2017 , może to jest to .
Musze sprawdzić programem do licencji, może da radę.

marmar - 2018-09-28, 14:09

W oryginale miałem na SC4
mega_latest_map_guarantee_feu_nq_renault_dacia_2017_q2.lyc
i znaki nie były wyświetlane.
A co z radarami, pokazuje tylko stacjonarne?

Dymek - 2018-09-28, 14:50

marmar napisał/a:
A co z radarami, pokazuje tylko stacjonarne?

Też bym chciał wiedzieć... Ikona wyskakuje zawsze taka sama a radar albo stoi albo nie- baza raczej wybitnie nieaktualna po ostatnich zawirowaniach prawnych w PL.

paul7 - 2018-09-28, 16:45

Radary są u mnie ok, wyskakują stacjonarne i pomiar czasu. Kolesia z laserem , na pewno nie zobaczysz. :lol:
sasio - 2018-09-28, 17:08

Odnośnie "dodatków" to mapa Here jest bardziej okrojona niż TomTom.
Nie mówię o budynkach 3D i innych cudach które wgrywamy osobno w odpowiednie foldery.
Mapa Here oznaczana kwartałem "Q" a nie miesiącem jak TomTom są mniej dokładne, ale szybsze.
Dla przykładu mapy TomTom wyświetlają nazwy dużych obiektów np.Szpital, Szkoła im.Kowalskiego, nakładając na mapę, przez co wolniej całość chodzi. Po wgraniu map Here, nawi chodzi płynniej.

paul7 - 2018-09-28, 18:26

sasio napisał/a:
TomTom są mniej dokładne, ale szybsze.

Zgadzam, się ale z szybkością to bym polemizował. Teraz meczę TomToma i tylko dokładność szwankuje.

sasio - 2018-09-28, 19:02

Różnice widzę w przesuwającym się autku tzn strzałce gdy dam na maksa zbliżenie .
Mniej klatkuje przy wgranych kilku krajach

paul7 - 2018-09-28, 20:10

sasio napisał/a:
Mniej klatkuje przy wgranych kilku krajach

Dlatego na forum już kiedyś mówiliśmy by mieć jak najmniej plików map. Tylko te kraje , po których się jeździ. Watykan, Malta i Wyspy kanaryjskie itd, po co, zamula, to przeciecz procesorek z kalkulatora.

jas_pik - 2018-09-28, 21:28

Szybkość procka nie powala dlatego nie warto zamulać systemu dużą ilością map i dodatków bo program nawigacyjny , czyli RAM i procek musi sobie zablokować miejsce w RAMI-ie dla każdej mapy która jest w katalogu MAP.
Wystarczy tam mieć mapy tych krajów które nam sa w danej chwili potrzebne , jesli kilka krajów to można mieć hnr-y i nic więcej.
To samo dotyczy POI ( po co komu POI dla tirów)
Aby mieć aktualne fotoradary to lepiej mieć je w postaci pliku tekstowego osobnego dla każdego kraju ( szybciej jest sprawdzane) a przy okazji rozpoznaje w pliku tekstowym kierunek sprawdzania prędkości przez radar . Wtedy lepiej wyrzucić pliki SPC bo pliki txt mają wyższy priorytet.
Niestety nikt nie publikuje ( chyba) aktualnych plików fotoradarów w plikach txt.
Te które są od dostawców map w postaci plików SPC sa to fotoradary ( lokalizacje ) otrzymane oficjalną drogą przez dostawców od zarządców dróg

paul7 - 2018-09-29, 09:05

A co ze znakami ostrzegawczymi? Trafiliście na nie?
gggg - 2018-09-29, 12:02

Czyli zamiast pliku spc można stosować plik txt ? Jak właśnie tak zrobiłem to nawka nie wyświetlała mi w opcjach, że ma speedcam w txt. Natomiast jak wgrałem ponownie pliki spc to w opcjach nawki pokazały się, że sa speedcam dla tych państw co wgrałem. Co jeszcze dziwnego od tej pory ostrzega mnie przed radiowozem z kamerą i jest inna ikonka jak fotoradar stacjonarny. Niestety nie pamiętam skąd ściągnąłem speedcamy w plikach txt a były q2 2018r.
paul7 - 2018-09-29, 16:26

gggg napisał/a:
Czyli zamiast pliku spc można stosować plik txt ? Jak właśnie tak zrobiłem to nawka nie wyświetlała mi w opcjach, że ma speedcam w txt. Natomiast jak wgrałem ponownie pliki spc to w opcjach nawki pokazały się, że sa speedcam dla tych państw co wgrałem. Co jeszcze dziwnego od tej pory ostrzega mnie przed radiowozem z kamerą i jest inna ikonka jak fotoradar stacjonarny. Niestety nie pamiętam skąd ściągnąłem speedcamy w plikach txt a były q2 2018r.

Tu masz definicje radarowego nagłówka TXT:

ID, X, Y, TYPE, SPEED, DirType, Direction
ID ---------> Identyfikator radaru (może być użyty jako kolejny numer, numer seryjny itp.).
X ----------> długość (E + / W-) (Współrzędne)
Y ----------> szerokość geograficzna (N + / S-) (współrzędne)
TYP -------> Typ radaru
PRĘDKOŚĆ ------> ograniczenie prędkości (od 0 do 255)
DirType ----> Adres radaru:
0 - wszystkie kierunki (360 °)
1 - określony adres (patrz "Adres")
2 - dwa kierunki ("Adres" + wstecz)
Kierunek -> Kąt / kierunek widoczności radaru (między 0 ° a 360 °) 0 ° = Północ, 90 ° = Wschód, 180 ° = Południe, 270 ° = Zachód)
Przykład:
ID, X, Y, TYPE, SPEED, DirType, Direction
0.1.82807,41.56981,1,100,29

gggg - 2018-09-29, 18:10

Teraz sprawdzałem i mogę potwierdzić, że pokazuje mi się ikonka fotoradaru wraz z autem i sygnał dźwiękowy jest cały czas aż do przejechania danego odcinka i wyświetlania się ikonki. Sygnał jest taki sam jak przy radarze stacjonarnym. Nie wiem czy to zasługa pliku txt czy też nowych map. Obecnie mam wgrane pliki spc.
paul7 - 2018-09-29, 18:21

Szukam w dalszym ciągu sposobu uruchomienia znaków ostrzegawczych , przejść dla pieszych, niestrzeżonych przejazdów kolejowych itp. Wiem, że powinny być wkodowane w plik .spc bądź .txt .
Ponadto necie znalazłem informację , że " iGO przypisuje ikony domyślne kategoriom zawartym w data.zip/ui_igo9/icons/poi/poi.icons
Identyczny plik, w tej samej lokalizacji znajduje się w branding.zip i zapisy w nim nadpisują te z data. Oznacza to, że tego, czego nie ma w branding zostanie pobrane z data. " I jak widać Możemy mieć inne zawartości plików. Dlatego pewnie jednym wyświetla, innym nie.
Jeszcze info o pliku .FDA (ostrzeżenia kierowcy), który trzeba mieć w katalogu MAP obok mapy z takim samym numerem wydania i numerze serii mapy. I należy włączyć w ustawieniach nawigacji ostrzeżenia co powinno skutkować tym, że ostrzeżenia dla kierowców i przejazdy będą wyświetlane. Muszę to sprawdzić.

marmar - 2018-09-29, 18:47

Szukam w dalszym ciągu sposobu uruchomienia znaków ostrzegawczych , przejść dla pieszych, niestrzeżonych przejazdów kolejowych itp. Wiem, że powinny być wkodowane w plik .spc bądź .txt .
Raczej jak sądzę są w pliku "ostrzeżenia dla kierowców", który powinien znajdować się w folderze z mapami. .fda - (DriverAlerts)
A dodałeś licencję map bo mówiłeś że plik ten pierwszy masz?

marmar - 2018-09-29, 18:58

"Nie wiem czy to zasługa pliku txt czy też nowych map"
Otwórz plik tekstowy .txt w Notatniku lub WordPad i zobacz czy masz
inne oznaczenia radaru niż 1 - radar stacjonarny.
Może masz wpis 5 lub inne?
a jeśli ikona to radar z czerwonym samochodem, jak wyżej na obrazku
to powinien być oznaczony jako 5.

gggg - 2018-09-29, 20:51

Mam ikonkę z czerwonym autkiem. Pliku nie otworzę, gdyż plik txt usunąłem i wgrałem z powrotem spc. Ale nadal mi wyświetla i ostrzega j.w. opisałem.
paul7 - 2018-09-29, 21:48

gggg napisał/a:
Mam ikonkę z czerwonym autkiem. Pliku nie otworzę, gdyż plik txt usunąłem i wgrałem z powrotem spc. Ale nadal mi wyświetla i ostrzega j.w. opisałem.

I jest jakiś trop. Musisz mieć jakieś wpisy , które umożliwiają synchronizację wyświetlania zakodowanych obrazków.

gggg - 2018-09-29, 23:05

paul7 napisał/a:

I jest jakiś trop. Musisz mieć jakieś wpisy , które umożliwiają synchronizację wyświetlania zakodowanych obrazków.

Skasuj pliki spc oraz plik SpeedcamUpdates i wgraj moje txt po uprzednim ropakowaniu. Jak gps załapie satelity plik speedcam update utworzy się ponownie. Już fotoradary będą zaktualizowane. Powinny pokazać się ikony fotoradaru z autkiem.

marmar - 2018-09-30, 08:19

Masz w pliku .txt wpisy (podaję wg. wpisów pliku konfiguracyjnego):
1 - Radar stacjonarny (Speed camera ahead)
2 - Fotoradar przenośny (Speed camera ahead) - to jest moje tłumaczenie w domyśle, bowiem ikonka z obrazka ikon to radar i światła.
Sprawdziłem 20.86114,52.03847,2,70,0,0 Mroków aleja Krakowska i u mnie w 7ways jet tam fotoradar czerwone światło, ale tutaj 21.01858,52.10639,2,50,0,0 jest radar stacjonarny? Warszawa niech powie co tu jest. ul Puławska / Kuropatwy
stacjonarny czy cz. światło. A może i czerwone i prędkość w jednym?
4 - Fotoradar czerwone światło (Red light camera ahead)
sprawdziłem i pod 4 są namiary dla radarów odcinkowych np.
21.26195,52.22236,4,50,0,0 - Sulejówek, Trakt Brzeski
5 - Fotoradar mobilny (Mobile speed camera ahead) to jest ta ikona co jest wyświetlana,
to dobra wiadomość bo można pod kodem: 5 dodać radiowozy i kontrole w jednej kategorii "Fotoradar mobilny"
Sprawdziłem, tutaj dodane są również fotoradary przenośne np.
19.02227,53.95771,5,50,0,0 - Koniecwałd
Kontrole drogowe np.
15.35534,51.07619,5,50,0,0 - Olszyna ul.Wolności
----------------------------------------
Do tego w pliku konfiguracyjnym igo9jest wpis (ale czego dotyczy)
[itiner]
displayed_warnings=1,2,3,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,19,21,22,23
hidden_warnings=10,11,22,23
-------------

paul7 - 2018-09-30, 09:34

marmar napisał/a:
Warszawa niech powie co tu jest. ul Puławska / Kuropatwy
stacjonarny czy cz. światło. A może i czerwone i prędkość w jednym?

Tam kiedyś był fotoradar, zlikwidowano, nowy spc nie ma tego. Unowocześniono tam skrzyżowanie i są tylko zwykłe światła.
gggg pisałeś wcześniej że masz spc, skasowałeś u siebie i znów masz txt?

gggg - 2018-09-30, 13:08

Tak. Wczoraj skasowałem i wgrałem txt. Po wgraniu plików txt pokazują się nadal fotoradary stacjonarne i te z autkiem oraz fotoradar czerwone światła.
paul7 - 2018-09-30, 13:19

A inne znaki drogowe? przejścia itp?
gggg - 2018-09-30, 13:51

Z tego co zauważyłem to jeszcze wyświetla roboty drogowe, ograniczenia prędkości zaznaczone w opcjach nawki parkingi, stacje. Na inne znaki nie zwracałem uwagi tak więc nie mogę powiedzieć ani potwierdzić czy się wyświetlają przejścia itp. ale chyba nie.
marmar - 2018-09-30, 14:14

gggg napisał/a:
......... oraz fotoradar czerwone światła.

Powiedz która ikona, ta "radar ze światłami" czy ta tylko ze "światłami"?

gggg - 2018-09-30, 17:34

marmar napisał/a:
gggg napisał/a:
......... oraz fotoradar czerwone światła.

Powiedz która ikona, ta "radar ze światłami" czy ta tylko ze "światłami"?


O ile sobie dobrze przypominam to zamiast czerwonego autka z boku jest znaczek świateł-do końca nie jestem pewien. Powiem szczerze, że nie zwracałem na to nigdy uwagi bo wiem, w którym miejscu jak jeżdżę jest fotoradar na skrzyżowaniu i zawsze słyszałem ostrzeżenie głosowe, raczej nie spoglądałem na nawigację. Teraz nie sprawdzę gdyż do tego miejsca mam 40km i nie będę w najbliższym czasie tam przejeżdżał.

paul7 - 2018-09-30, 19:02

gggg napisał/a:
O ile sobie dobrze przypominam to zamiast czerwonego autka z boku jest znaczek świateł-do końca nie jestem pewien

Ostrzeżenia radarów dość wyraźne. Ciekaw jestem , czy jak są na twojej trasie to masz też ostrzeżenia głosowe? Te pozostałe znaki drogowe , zwężenia , roboty , korki to chyba synchronizowane z TMC? Bo takie normalnie mam, po wyznaczeniu trasy.

gggg - 2018-09-30, 21:44

Ostrzeganie głosowe jest tylko takie pikanie jak przy fotoradarze stacjonarnym. Pika cały czas aż wyłączy się ikona fotoradaru z autkiem.Nie muszę wyznaczać trasy aby mnie ostrzegało przed fotoradarami i przekraczaniem prędkości.
paul7 - 2018-10-01, 06:41

gggg napisał/a:
Ostrzeganie głosowe jest tylko takie pikanie jak przy fotoradarze stacjonarnym. Pika cały czas aż wyłączy się ikona fotoradaru z autkiem.Nie muszę wyznaczać trasy aby mnie ostrzegało przed fotoradarami i przekraczaniem prędkości.

Za dużo pikania to niedobrze , wystarczy din don.
A z pozostałymi znakami , sprawdzałeś jak wyłączysz TMC , czy nadal się pokazują?

alhaz - 2018-10-01, 07:23

Jesli "pika" ikona fotoradaru, to mozna ja nacisnac i przestaje, mnie bardzo irytowalo to i odkrylem jakos przypadkiem :D
paul7 - 2018-10-01, 07:55

alhaz napisał/a:
Jesli "pika" ikona fotoradaru, to mozna ja nacisnac i przestaje, mnie bardzo irytowalo to i odkrylem jakos przypadkiem :D

To coś w rodzaju "ubić komara"? :lol: Nie wiedziałem. Przyda się. W TMC np. znaki ani pisną.

marmar - 2018-10-01, 13:02

Dziwne bo u mnie jest tylko jeden sygnał dźwiękowy "ding", nawet przyjemny dla ucha.
Zrobiłem test na kilku radarach wybranych z obrazka ikon.
Pokazuje: Radar - kod radaru - 1, Kontrola drogowa - kod radaru 5
Radar cz. światło - kod radaru - 2, Czarny punkt - kod radaru 8
Nie sprawdziłem odcinkowego bo zapomniałem. Myślę, że też wyświetli
ale jeszcze to sprawdzę, dam tylko kod 4 poczatek pomiaru i kod 11 koniec pomiaru.
Wyświetla alarm, jak na załączniku. Mamy krótki, jeden sygnał dźwiękowy i pojawia się ikonka radaru oraz przypisanego do radaru ograniczenia prędkości.
Niestety, nie zadziałała podmiana plików dźwiękowych na głosową informację o typie radaru.

Dymek - 2018-10-01, 13:12

Pomiar odcinkowy działa mi jak piszesz- wyświetla początek i koniec pomiaru a w trakcie odcinka wyświetla prędkość średnią od początku pomiaru.
Natomiast dźwięk normalnego radaru jest dość wkurzający- od pewnej odległości pikanie jest ciągłe aż do minięcia radaru, jedyny sposób na uciszenie to kliknięcie ikony radaru aby znikła.

paul7 napisał/a:
A z pozostałymi znakami , sprawdzałeś jak wyłączysz TMC , czy nadal się pokazują?

Sprawdzę u siebie, ale raczej znaki wyskakują niezależnie od TMC. Na pewno są zawsze, niezależnie od tego czy w ogóle jakaś trasa jest wyznaczona, czy tylko sama mapa uruchomiona.

gggg - 2018-10-01, 15:08

marmar napisał/a:
Dziwne bo u mnie jest tylko jeden sygnał dźwiękowy "ding", nawet przyjemny dla ucha.

Radar cz. światło - kod radaru - 2, Czarny punkt - kod radaru 8
Nie sprawdziłem odcinkowego bo zapomniałem. Myślę, że też wyświetli
ale jeszcze to sprawdzę, dam tylko kod 4 poczatek pomiaru i kod 11 koniec pomiaru.
Wyświetla alarm, jak na załączniku. Mamy krótki, jeden sygnał dźwiękowy i pojawia się ikonka radaru oraz przypisanego do radaru ograniczenia prędkości.
Niestety, nie zadziałała podmiana plików dźwiękowych na głosową informację o typie radaru.

U mnie ten sygnał dźwiękowy "ding" jest co kilka sekund przy radarze odcinkowym na całym odcinku. To samo mam przy zwykłym radarze - od jakiegoś momentu przed radarem sygnał jest co parę sekund aż do minięcia go.

marmar - 2018-10-01, 16:57

Sprawdzałem na uwolnionej nawigacji, to stukanie w ikonę to chyba jest w Mediapiku od jas_pik.
Może SKIN ma wpływ na dźwięk. W ustawieniach mam dozwolony limit przekroczenia dopuszczalnej na 10 km/h. jest tylko "ding" i koniec.

gggg - 2018-10-01, 19:53

Ja mogę tylko włączyć lub wyłączyć ostrzeganie o przekroczeniu prędkości i to mam wyłączone. Brak opcji ustawienia prędkości. Włączone mam tylko wyświetlanie. Tu nie chodzi o sygnał przekroczenia prędkości a o sygnał radaru w radiowozie, który cały czas "dinga" aż do przejechania całego odcinka drogi gdzie może być ta kontrola. Jest to trochę denerwujące gdyż czasami "dinga" przez 2 minuty.
paul7 - 2018-10-01, 20:20

gggg napisał/a:
sygnał radaru w radiowozie,

Ja bym wykasował radiowozy, to jest beznadziejne, przecież może nie być żadnego a dingolić będzie aż się odechce. To już lepiej Janosik w tym temacie ostrzega.

Dymek - 2018-10-02, 07:28

Dymek napisał/a:
Sprawdzę u siebie, ale raczej znaki wyskakują niezależnie od TMC.

Potwierdzam- wyświetlanie dodatkowych znaków drogowych nie zależy od włączenia TMC.

marmar napisał/a:
Sprawdzałem na uwolnionej nawigacji, to stukanie w ikonę to chyba jest w Mediapiku od jas_pik.
Może SKIN ma wpływ na dźwięk. W ustawieniach mam dozwolony limit przekroczenia dopuszczalnej na 10 km/h. jest tylko "ding" i koniec.

Ja nie mam żadnych nakładek typu Mediapik...
A w którym miejscu masz te ustawienia limitu prędkości? :shock: Ty masz standardową nawigację, czy nakładkę? Bo się pogubimy...

kiniu_tar - 2018-10-02, 14:43

Wyświetlanie ostrzegawczych znaków drogowych jest powiązane z plikiem .fda (Driving alerts). Ładujemy go do katalogu z mapą i to działa. Ja to u siebie mam od początku uwolnienia. Nie jest to w żaden sposób powiązane z TMC. Działała bez problemu. Wersja pliku zgodna z wersją mapy i oczywiście licencja na mapę.
Kolega wyżej pytał o przejścia dla pieszych. Wyświetlają się znaki ostrzegawcze także z przejściami (nie informacyjne niebieskie że jest przejście)

paul7 - 2018-10-02, 15:05

No i by się zgadzało , powinno być beż żadnych dodatków wyświetlanie ,sprawdzę u siebie. i jeszcze podaj, masz speed w .spd czy .txt?
marmar - 2018-10-02, 16:17

.fda - (DriverAlerts) - pierwszy post strona 4 było info dla Ciebie, nie widziałeś.
Radary w pliku .txt wtedy jak wstawisz podane kody to pięknie pokazuje to co chcesz.

Kol. Dymek
Na uwolnionej fabrycznej nawigacji, bez Skina dostępnego w nakładce Romana - "Mediaskin",
który zainstalowałem ze względu na możliwość odpalenia alternatywnej 7ways.
Masz rację, pomyliłem się, wcześniej "bawiłem się" Skinem z możliwością zamiany map na TT, jaki jest do wyboru w Mediaskinie. Wtedy w ustawieniach nawigacji jest ta funkcja, być może zapisana została wartość +10.

Dymek - 2018-10-03, 08:34

gggg napisał/a:
Skasuj pliki spc oraz plik SpeedcamUpdates i wgraj moje txt po uprzednim ropakowaniu. Jak gps załapie satelity plik speedcam update utworzy się ponownie. Już fotoradary będą zaktualizowane. Powinny pokazać się ikony fotoradaru z autkiem.

Wgrałem sobie ten plik TXT, jednak bez kasowania czegokolwiek w SPEEDCAM. Pojawiły się od razu dodatkowe radary wraz z tymi nowymi ikonkami, których wcześniej nie pokazywało. Wygląda na to, że radary, które miałem wcześniej pozostały tak jak były a nowe "się dodały". Podstawowa różnica pomiędzy standardowymi radarami (które były zawsze) a tymi nowymi jest taka, że te standardowe ikonki radarów stacjonarnych znikają po kliknięciu w ikonę radaru i znika sygnał dźwiękowy. Natomiast tych nowych z pliku TXT nie da się "wygasić" kliknięciem- znika tylko ich sygnał dźwiękowy. To tylko takie spostrzeżenie.

alhaz - 2018-10-03, 09:26

Panowie, gdzie można sciągnąć ten plik txt z dodatkowymi radarami? W temacie nie widzę linka :/
Dymek - 2018-10-03, 09:42

alhaz- wytęż wzrok: i znajdź plik Speedcam.zip w poście gggg :mrgreen:
alhaz - 2018-10-03, 09:51

Dymek napisał/a:
alhaz- wytęż wzrok: i znajdź plik ZIP w poście gggg :mrgreen:


Znalazlem, ale tam sa tylko zdjecia, no chyba ze to nie ten post?

edit: dobra mam, nie bylo tematu :D

paul7 - 2018-10-03, 10:42

Dymek napisał/a:
gggg napisał/a:
Skasuj pliki spc oraz plik SpeedcamUpdates i wgraj moje txt po uprzednim ropakowaniu. Jak gps załapie satelity plik speedcam update utworzy się ponownie. Już fotoradary będą zaktualizowane. Powinny pokazać się ikony fotoradaru z autkiem.

Wgrałem sobie ten plik TXT, jednak bez kasowania czegokolwiek w SPEEDCAM. Pojawiły się od razu dodatkowe radary wraz z tymi nowymi ikonkami, których wcześniej nie pokazywało. Wygląda na to, że radary, które miałem wcześniej pozostały tak jak były a nowe "się dodały". Podstawowa różnica pomiędzy standardowymi radarami (które były zawsze) a tymi nowymi jest taka, że te standardowe ikonki radarów stacjonarnych znikają po kliknięciu w ikonę radaru i znika sygnał dźwiękowy. Natomiast tych nowych z pliku TXT nie da się "wygasić" kliknięciem- znika tylko ich sygnał dźwiękowy. To tylko takie spostrzeżenie.

Igo tak działa, wpierw przegląda .txt, później pozostałe i tworzy sobie nowa bazę. Tylko sprawdź, czy np. nie wyświetla , lub sygnalizuje radarów podwójnie , gdzieś o tym czytałem na stronach IGO i nie wiem ile w tym prawdy.

gggg - 2018-10-03, 15:52

Ja bym pliki spc na twoim miejscu skasował. Możesz je sobie skopiować na pendrive. Tak jak pisał Paul7 abyś nie miał potem ich podwójnie.
gggg - 2018-10-03, 17:17

Naciśnij na ikonke fotoradaru i potrzymaj chwile to zniknie. Sprawdzałem przed chwilką i to działa. Ikonka się wyłącza.
Dymek - 2018-10-04, 09:14

gggg napisał/a:
Ja bym pliki spc na twoim miejscu skasował. Możesz je sobie skopiować na pendrive. Tak jak pisał Paul7 abyś nie miał potem ich podwójnie.

Najpierw potestuję czy będą takie przypadki, będzie jakieś doświadczenie dla następców. A z kolei czy jest pewność, że plik TXT zawiera wszystkie aktualne radary stacjonarne z pliku SPC?
Cytat:
Naciśnij na ikonke fotoradaru i potrzymaj chwile to zniknie. Sprawdzałem przed chwilką i to działa. Ikonka się wyłącza.

Dzięki, sprawdzę.

A wracając przy okazji do kiedyś poruszanego tematu włączenia wyświetlania fotoradarów:
paul7 napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
Może masz wyłączoną opcję wyświetlania fotoradarów w ustawieniach nawi?

Święte słowa. Trzeba wejść w menu i trochę poklikać.

Nie ma chyba takiej opcji dla zwykłego użytkownika w menu nawigacji żeby całkiem wyłączyć radary... Pozostaje tylko ręczne usunięcie pliku...

gggg - 2018-10-04, 10:33

W oknie gdzie się wyłącza ostrzeganie głosowe o przekroczeniu prędkości bodajże ostatnia pozycja na dole. Jak ją wyłączysz fotoradary znikną z mapy i nie będzie o nich ostrzegać.
Robson68 - 2018-10-04, 10:53

:-) :-) Opcja wyświetlania znaków drogowych, u mnie ruszyło gdy oprócz pliku fda, wgrałem licencję odpowiednią do mapy czyli HERE 2018 Q2. Teraz pokazuje oprócz tego w zakładce mapy- jest wyswietlona pozycja ostrzeżenia dla kierowców i profile trasy inteligentnej . Wieczorem może wrzucę parę obrazków
Dymek - 2018-10-04, 11:49

gggg napisał/a:
W oknie gdzie się wyłącza ostrzeganie głosowe o przekroczeniu prędkości bodajże ostatnia pozycja na dole. Jak ją wyłączysz fotoradary znikną z mapy i nie będzie o nich ostrzegać.

"Ostrzeżenia dla kierowców"?- wydawało mi się, że to sprawdzałem...

Dymek - 2018-10-04, 13:02

Robson68 napisał/a:
:-) :-) Opcja wyświetlania znaków drogowych, u mnie ruszyło gdy oprócz pliku fda, wgrałem licencję odpowiednią do mapy czyli HERE 2018 Q2...

To napisz konkretnie dla kolegów- jaką nazwę pliku licencji wgrałeś?
A jeśli ktoś nie ma znaków i nie ma pewności jak ta opcja działa- poniżej krótki filmik.
Ikonka znaku wyskakuje z wyprzedzeniem i pierwotnie jest szara, po minięciu znaku robi się kolorowa i znika po znaku odwołującym, skrzyżowaniu lub końcu obowiązywania, np. zagrożeniu którego dotyczył:
https://youtu.be/4uQBCCeXCqs

michele - 2018-10-04, 13:21

Kurcze znaki przysłaniają ograniczenie prędkości :arrow: to trochę lipa!
Dymek - 2018-10-04, 14:29

Niezupełnie przesłaniają- jednak widać czy jest tam 90 czy 50... co nie zmienia faktu, że można by to ciut przesunąć.
Pamiętajmy- to ma tylko pomagać a nie być wyrocznią, ograniczenia prędkości radzę obserwować raczej fizycznie na drodze, zwłaszcza że te z ekranu bardzo często się nie zgadzają z rzeczywistością.
Natomiast te dodatkowe wyskakujące znaki będę uparcie chwalił, bo pojawiają się z wyprzedzeniem, co może być bardzo cenne (np. zbliżający się zakaz wyprzedzania czy przejście dla pieszych) i dość precyzyjnie zgadzają się z oznakowaniem faktycznym.

gggg - 2018-10-04, 14:31

Dymek napisał/a:
gggg napisał/a:
W oknie gdzie się wyłącza ostrzeganie głosowe o przekroczeniu prędkości bodajże ostatnia pozycja na dole. Jak ją wyłączysz fotoradary znikną z mapy i nie będzie o nich ostrzegać.

"Ostrzeżenia dla kierowców"?- wydawało mi się, że to sprawdzałem...

Ostrzeżenia i masz punkty alarmowe. Wyłącz to a fotoradary znikną

gggg - 2018-10-04, 16:19

Robson68 napisał/a:
:-) :-) Opcja wyświetlania znaków drogowych, u mnie ruszyło gdy oprócz pliku fda, wgrałem licencję odpowiednią do mapy czyli HERE 2018 Q2. Teraz pokazuje oprócz tego w zakładce mapy- jest wyswietlona pozycja ostrzeżenia dla kierowców i profile trasy inteligentnej . Wieczorem może wrzucę parę obrazków

Udostępnij tą licencję lub podaj skąd ściągnąć.

Robson68 - 2018-10-04, 17:17

2 licencje , których wgranie spowodowało wyświetlanie znaków
Robson68 - 2018-10-04, 17:18

myślę ,że za sprawą licencji map HERE 2018 Q 2 takie mam wgrane
Robson68 - 2018-10-04, 19:49

Tak jak wcześniej opisałem po wgraniu tych 2 licencji , znaki od dziś zaczęły się pokazywać
a teraz ciekawi mnie nagłówek na zdjeciu 1
lista zawartości typ 61 ........
ale to chyba temat na długie jesienne wieczory , kolejny .
Licencję znalazłem na rosyjskim forum , ale ściągnięta wraz z mapą Rosji , mapa wylądowała w koszu bo tam się nie wybieram a licencję się przydały ;-)
Teraz chyba trudniej znaleźć licencję niż mapy , tak wnioskuję z wczorajszych poszukiwań

gggg - 2018-10-04, 22:16

Aby wyświetlało profile trasy inteligentnej oraz ostrzeganie kierowców trzeba mieć wgrane odpowiednie pliki do katalogu map oraz odpowiednią licencję.
Dymek - 2018-10-05, 07:50

Robson68 napisał/a:
2 licencje , których wgranie spowodowało wyświetlanie znaków

Nie wiem... licencji z 2018Q2 w nazwie u siebie nie mam a wszystko działa.
Mam analogiczną, ale od wersji 2017Q2.
Drugą licencję (z iPhone w nazwie) mam, ale z ciut inną nazwą, jednak wygląda że to to samo- mam ją od czasu wgrania wersji 2017Q4 a miała ona głównie uruchomić TMC, ale dokładnie od wtedy pojawiły się u mnie także te znaki dodatkowe. Te dodatkowe pozycje widoczne w menu na liście map również pojawiły się wtedy.

gggg - 2018-10-05, 08:31

Za wyświetlanie tych znaków odpowiada właśnie licencja z nazwą iPhone i trzeba mieć wgrane odpowiednie pliki w katalogu map. Natomiast druga licencja odpowiada za dodatkowe menu tj. inteligentna trasa, ostrzeganie kierowców, budynki 3d - do wyznaczania intigentnej trasy i budynki w 3d muszą być także wgrane odpowiednie pliki i wtedy pokazuje się to dodatkowe menu w zakładce map. W pierwszym poście opisane jest jakie rozszeżenia plików są potrzebne. Raz wgrana licencja przy aktualizacji na wyższy soft nie zmienia się.
paul7 - 2018-10-07, 18:16

kiniu_tar napisał/a:
Wyświetlanie ostrzegawczych znaków drogowych jest powiązane z plikiem .fda (Driving alerts). ...

Trzeba dodać tu informacje ,że plik jest tylko z mapami HERE, niestety do TomTom go niema. Czy by się pogryzł z TT? Nie wiem. Podobnie .fjw dla TT nie ma, choć ten ostatni prawdopodobnie może być wzięty z HERE, Ale czy zadziała muszę dopiero sprawdzić.

Joustriel - 2018-10-08, 10:31

Wgrałem sobie te licencje od Robsona. pliki ze znakami miałem już wcześniej wgrane. w ustawieniach też wcześniej już się pojawiły opcje ostrzeżeń znaków, ale znaków jak nie było tak nie ma nadal :-/
marmar - 2018-10-08, 10:51

Oczywiście w folderze TMC też masz licencje?
Joustriel - 2018-10-08, 11:24

Jakieś tam mam :D jeśli te dwie robsona (iphone i cośtam) miały być wgrane jeszcze do TMC to nie.
tam ich nie wrzucałem. TMC mi działa jakby co.

Dymek - 2018-10-08, 11:28

Może tylko dodam, że aby przetestować te znaki nie trzeba w ogóle nigdzie jechać- wystarczy zapodać sobie jakąś trasę i uruchomić opcję "symuluj trasę"- znaki podczas symulacji wyskakują tak samo jak podczas jazdy.
paul7 - 2018-10-08, 12:08

Niestety na TomTom dodatkowe znaki nie działają. TMC ma swoje i jest OK.
marmar - 2018-10-08, 13:27

Jeśli TMC działa i masz te ostatnie lyc od kol. Robsona wgrane to jeśli masz równiez nowe mapy to tak jak podpowiada Kol. Dymek uruchom demo trasy i znaki zapewne pojawią.
Zobacz jeszcze w ustawieniach bo o ile się nie mylę to trzeba je włączyć - ptaszek.

paul7 - 2018-10-08, 14:15

Mam wszystkie ptaszki, wszystkie licencje i na demo nic nie wyskakuje oprócz fotoradaru. No i TMC też wyskakuje.
gggg - 2018-10-08, 15:00

Te licencje może są na mapy Here a nie TT i dlatego nie działają.
paul7 - 2018-10-08, 16:12

Pliki .fda są tylko przewidziane na HERE, pliki .fjw także , choć je widzi. A i bez tego pliku wyświetlało mi rozjazdy. Prawdopodobnie nie współgra z głównymi plikami .fbl danego dostawcy. NA DEMO i na trasie to samo. Pokazuje wszystko z POI i SPEEDCAM. Przejrzę licencje , mam ich aż 14.
paul7 - 2018-10-09, 09:32

kiniu_tar napisał/a:
Wyświetlanie ostrzegawczych znaków drogowych jest powiązane z plikiem .fda (Driving alerts). Ładujemy go do katalogu z mapą i to działa. Ja to u siebie mam od początku uwolnienia. Nie jest to w żaden sposób powiązane z TMC. Działała bez problemu. Wersja pliku zgodna z wersją mapy i oczywiście licencja na mapę.
Kolega wyżej pytał o przejścia dla pieszych. Wyświetlają się znaki ostrzegawcze także z przejściami (nie informacyjne niebieskie że jest przejście)

Z here to tak , ale TomTom, tego nie przyjmuje. Ale jestem jeszcze ciekaw jaki masz plik sys.txt ? Tam są pewne wpisy dotyczące stosowania plików.

Joustriel - 2018-10-09, 12:04

Wywaliłem tomtoma, wgrałem Here a znaków dalej brak.
paul7 - 2018-10-09, 12:45

Joustriel napisał/a:
Wywaliłem tomtoma, wgrałem Here a znaków dalej brak.

Z tym poczekam, testuje mapę, tylko tych przejść dla pieszych mi brak. Tak , łatwo się nic nie wywala, zostają jakieś śmiecie i inne licencje, więc trzeba to przemyśleć.

kiniu_tar - 2018-10-09, 15:15

w pliku sys.txt mam tylko:
[device]
type="lge_ulc"

[route]
hnr_ignored_missing_country_ids=*

[navigation]
show_junction_view=1

Ja mam mapy tom tom a ostrzeżenia z here i wszystko działa. tylko do tego i do tego licencje jakie były razem z mapami.

paul7 - 2018-10-09, 15:21

A reszta? [map] ? tylko taki krótki wpis?
kiniu_tar - 2018-10-09, 15:24

tylko tyle, w oryginale było tylko
[device]
type="lge_ulc"

a co masz w sekcji map i po co ?

paul7 - 2018-10-09, 16:16

No właśnie się pytam, ale napisałeś o rozjazdach że masz parametr, i hnr.
kiniu_tar - 2018-10-09, 17:03

[route]
hnr_ignored_missing_country_ids=*
to jest po to aby program brał pod uwagę plik hnr nawet jak nie ma map wszystkich krajów.
Jak masz plik .hnr full europe a bakuje mapy jednego kraju to hnr nie jest brane pod uwagę przy wyznaczaniu trasy bez tego wpisu.

Joustriel - 2018-10-09, 17:08

hymm. u mnie znaki ruszyły. chociaż nie każde przejście dla pieszych się wyświetla. nie wiem czy to słaba jakość mapy czy jest to jakoś uwarunkowane. ruszyło prawdopodobnie po przywróceniu nawigacji do ustawień fabrycznych
kiniu_tar - 2018-10-09, 17:13

Wydaje mi się że to jakoś map bo u mnie też nie wszystko jest (przejścia, i inne znaki ostrzegawcze, są, lub nie , lub ich pozycja nie do końca współgra z rzeczywistością)
jammo - 2018-10-09, 18:27

Mam pytanie .Jeszcze wprawdzie nic w swojej nawigacji nie zmieniałem , chociaż myślę o nowych mapach i włączeniu TMC. Dzisiaj przy okazji wypadu do Krakowa, postanowiłem zmienić trasę powrotu do domu, a że nie jeździłem tamtędy od wieków, postanowiłem zrobić użytek z mojej nawigacji w aucie. Skorzystałem z niej dopiero po raz pierwszy i..... no właśnie , jakie było moje zdziwienie jak w drodze na Nową Hutę w pewnym momencie usłyszałem przeciągły pisk, czy też raczej gwizd, w każdym bądź razie, bardzo donośny, który powtórzył się za chwilę drugi raz.. Bardzo wraz z żoną się zdziwiliśmy, a ja zaczynam się oglądać, czy aby coś sie nie dzieje dzieje z autem, ale nic nie było i wszystkie kontrolki były zgaszone :-D . Potem dopiero zacząłem się zastanawiać , czy to aby nie ostrzeżenie o przekroczeniu szybkości z navigacji, i po zerknięciu na ekran Navi zobaczyłem ikonę radaru i znak ograniczenia prędkości do 50 km/h. Jak dotychczas, nigdy nie korzystałem w swoich autach z fabrycznej navi, miałem tylko takie ze statywem na szybę marki MIO, ale tam miałem tylko ostrzeganie o możliwym radarze, żadnych sygnałów. I tu mam pytanie, bo wiem, że aby mieć różne powiadomienia dodatkowe , znaki itp. to musi być uruchomiony system TMC o którym właśnie czytałem tu na forum i który to system miałem ochotę u siebie aktywować. Czy takie pokazywanie ikony radaru i ostrzeganie tym piskiem to jest standardowa opcja w każdym Media Nav Dustera II ? Mam w swoim aucie oryginalnie wgrany przez fabrykę soft 9.1.3. Zastanawiam się, czy aby jest możliwe, że np. TMC może być u mnie już aktywne aktywne? Nie mam porównania jak to się ujawnia na ekranie, bo nigdy nie korzystałem z takich rozszerzonych opcji. Mam zamiar sprawdzić dopiero, jakie mam wgrane mapy, czy są to jeszcze 2017Q2, czy może już 2018Q2, albo jeszcze starsze niż 2017r. Wiem, że zawsze te fabrycznie mapy były raczej stare, ale jak widać , moja Dacia produkcji z końca lipca i początku sierpnia, załapała się już na najnowszy soft 9.1.3, więc może i w mapach coś drgnęło :-) . Musimy z zięciem to dopiero sprawdzić , bo sam nie bardzo ogarniam takie mody. Jak nie, to wgram te najnowsze mapy 2018Q2, które otrzymałem od kolegi paul7. Powiedzcie mi, jak to jest z tymi ikonami radarów i tym gwizdem z navi, pozdrawiam.
paul7 - 2018-10-09, 18:58

jammo chyba masz s plików speed, na normalnej drodze jak jest ograniczenie to u mnie jest bing, ale jak zbliżam się do radaru to binguje mi, aż nie zwolnię do przepisowej prędkości. Denerwuje to , ale jest do wytrzymania. Znaki z TMC to osobna bajka i są wizualne. Nic tam nie pika.
A ja dalej dociekam, co mi nie daje wyświetlać tych znaków. .fda nie wgrywam, bo jest z HERE , a TT go nie lubi, choć nie sprawdzałem na siłę. W Here jak je używacie to stamtąd idą te ostrzeżenia.

jammo - 2018-10-09, 19:59

paul7 napisał/a:
jammo chyba masz s plików speed, na normalnej drodze jak jest ograniczenie to u mnie jest bing, ale jak zbliżam się do radaru to binguje mi, aż nie zwolnię do przepisowej prędkości. Denerwuje to , ale jest do wytrzymania. Znaki z TMC to osobna bajka i są wizualne. Nic tam nie pika.
A ja dalej dociekam, co mi nie daje wyświetlać tych znaków. .fda nie wgrywam, bo jest z HERE , a TT go nie lubi, choć nie sprawdzałem na siłę. W Here jak je używacie to stamtąd idą te ostrzeżenia.

Być może paul7 mam tą samą opcję co u ciebie, bo jak mi tak piszczało to zwolniłem i chyba to jest to o czym piszesz. Spróbujemy wgrać te najnowsze mapy HARE od ciebie , ale najpierw chcę sprawdzić , co w ogóle mam teraz wgrane.

d3mol3k - 2018-10-09, 20:03

marmar napisał/a:


Dzisiaj pojawiło mi się takie cudo :roll:
Czy to polecenie zjazdu na lewy pas? Dziwne bo nie było przeszkód na pasie po prawej.



to informuje że kończy się pas - może za skrzyżowaniem. Choć jak droga była przebudowana a ich autka nie było na niej to może być nie aktualne. U mnie w Szczecinie jak na razie aktualne.

@kiniu_tar - nie na wszystkich przejściach wyświetlają się znaki.

@paul7 - a jaka masz licencję renaulta? ja mam taką:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc



Tak z dodatków wgrałem plik *.dem i jest wyświetlaniy ale efekt jest widoczny w sumie na oddaleniu lub w miejscu gdzie w okolicy występuję jakieś górki. nad morzem w sumie niewiele widać (tu u mnie w okolicach) ale w Górach Izerskich już coś widać:


Belphegor - 2018-10-09, 21:21

Super. Tego mi brakowało w MNE w porównaniu z RLink2. Da radę to dograć do nieuwolnionej navi?
paul7 - 2018-10-09, 21:58

d3mol3k napisał/a:
@paul7 - a jaka masz licencję renaulta? ja mam taką:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc


Mam; ten pierwszy taki sam

LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_WEU_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iWEUHM@13Q4RenaultULC.lyc

Z DEM mam:
Eastern_EuropeTA_2007.06_070920.dem 103MB, ale jeszcze nic nie widziałem.

Zalecają wpis [map]:
W przypadku DEM tylko istotne jest
3d_dem = 1
3d_dem_detail = 1; zaczynaj od niskiego poziomu i idź w górę (..,2,3)
też jeszcze tego nie dodałem.

Co do plików znalazłem niestety informacje ważną !
* .fbl + *. Fpa + *. Fda + *. Fsp + *. Ftr + *. Hnr - musi być tej samej wersji i jednego producenta, w przeciwnym razie nawet z licencją * .fda * .fpa * .ftr * .fsp * .hnr (any) będzie nieaktywną treścią.

I mam chyba swoja odpowiedź. Nie wszystko da się wymieszać z HERE i TT.

d3mol3k rozumiem masz HERE?

d3mol3k - 2018-10-09, 22:32

tak here.
Może jeśli masz te dwie licencje wgrane to się gryzie coś i dlatego nie wyświetla znaków?
w DEM mam taką mapę -
Kod:
Full_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_170825.dem


Co do efektów działania DEM to na mapie widac plamki w ciemniejszym odcieniu ;) w miejscach wzniesień różnic terenu na przybliżeniu.

@Belphegor - nie wiem czy to coś da w Twoim wypadku

gggg - 2018-10-10, 00:04

Z tego co wyczytałem na plik Premium potrzebna jest dodatkowa licencja. W ustawieniach map jest dodatkowa pozycja dot.ukształtowanie terenu i po wczytaniu tego pliku w nazwie ma płatna. Po wgraniu wersji podstawowej brak już w nazwie płatna. Obie wersje plików działają bo jak Tobie d3mol3k widać te ciemniejsze plamki nawet z przerwami pomiędzy sobą a wcześniej była tylko jednolita zielona plama.
paul7 wiem, że ten wpis ma być w pliku tekstowym.sys . Wskaż czy trzeba utworzyć nowy plik tekstowy sys i wkleić go w folder dem czy trzeba zmodyfikować jakiś inny plik ? Jeżeli tak to w jakiej lokalizacji on jest ?

paul7 - 2018-10-10, 05:53

Wpis w zakładkę map;
Kod:
[map]
3d_buildings=1
3d_landmarks=1
3d_dem=1; 3D terrain
3d_dem_detail=2; detail of 3D terrain (0 = none, 1 = low, 2 = medium, 3 = high)

ale minimum to :
Kod:
3d_dem = 1
3d_dem_detail = 1; zaczynaj od niskiego poziomu i idź w górę

Jak piszą "* NNG DEM to po prostu cukierek do oczu, żadne inne dane (takie jak wysokość czy linie konturowe) nie są wyświetlane. Żadne dane nie są wykorzystywane do pomocy w nawigacji. ."

co do buildings zaleca się
Kod:
3d_buildings=1
3d_buildings_distance=2


Co do plików Premium:
Umieść tylko jeden na raz plik w katalogu content / dem / i sprawdź, czy jest wyświetlany prawidłowo .
Jeśli wyświetla się poprawnie przy różnych zoomach, wybierz ten, który widzisz najlepiej. Ogólnie "premium" jest lepszy, ale nie zawsze. "

Dymek - 2018-10-10, 07:51

jammo napisał/a:
Być może paul7 mam tą samą opcję co u ciebie, bo jak mi tak piszczało to zwolniłem i chyba to jest to o czym piszesz.

Tyle, że to nie jest żaden pisk tylko coś w rodzaju "bimbającego gongu"... jest taki sam przy przekroczeniu prędkości jak i przy ostrzeganiu przed radarem. Przy przekroczeniu prędkości bimba co sekundę albo nawet częściej. Ja ten dźwięk przekroczenia prędkości natychmiast wyłączyłem- jest zbytnio irytujący a nie da się ustawić żeby sygnalizowało dopiero przy prędkości przekroczonej o np. +5 czy +10km/h.
Cytat:
...czy aby jest możliwe, że np. TMC może być u mnie już aktywne aktywne? Nie mam porównania jak to się ujawnia na ekranie...

Na pewno TMC fabrycznie uruchomiony nie jest. Masz przy włączonej nawigacji widoczną ikonkę "anteny" w dolnej lewej części ekranu? To znaczy, że TMC nie działa.
Cytat:
Spróbujemy wgrać te najnowsze mapy HARE od ciebie , ale najpierw chcę sprawdzić , co w ogóle mam teraz wgrane.

Sprawdzenie to nie jest żadna filozofia- kilka kliknięć i wiesz. Po co fatygować zięcia :mrgreen:
Uruchom "Nawigacja", potem "Opcje" (na dole po prawej), kliknij "strzałkę w prawo" (prawy koniec ekranu) aby przejść do następnego ekranu , naciśnij "Mapa aktualizuj", naciśnij wiersz "Mapy" i zobaczysz spis map, które masz.
W nazwach będzie kraj, wersja mapy i rok.

gggg - 2018-10-10, 08:08

paul7 napisał/a:
Wpis w zakładkę map;
Kod:
[map]
3d_buildings=1
3d_landmarks=1
3d_dem=1; 3D terrain
3d_dem_detail=2; detail of 3D terrain (0 = none, 1 = low, 2 = medium, 3 = high)

ale minimum to :
Kod:
3d_dem = 1
3d_dem_detail = 1; zaczynaj od niskiego poziomu i idź w górę

Jak piszą "* NNG DEM to po prostu cukierek do oczu, żadne inne dane (takie jak wysokość czy linie konturowe) nie są wyświetlane. Żadne dane nie są wykorzystywane do pomocy w nawigacji. ."

co do buildings zaleca się
Kod:
3d_buildings=1
3d_buildings_distance=2


"


Jaką nazwęma mieć ten plik w zakładce map ?

paul7 - 2018-10-10, 08:13

Mnie "bimba" ze 300 m przed fotoradarem, ale mam przyciszone trochę i wystarcza. I tak muszę w tych miejscach zwolnić , bo radary są. Ewentualnie zmieniłbym częstość "bimbania", by było podobnie jak do wjazdu w odcinek drogi o obniżonej prędkości lub wyjazdu z niego. Tutaj jest pojedynczy "bim" jak na dworcu.
paul7 - 2018-10-10, 09:42

Trzeba stworzyć [map] i wpisać zawartość jak wyżej. Wszystko oczywiście w sys.txt .
Dymek - 2018-10-10, 10:30

Ja to już mniej więcej się orientuję kto tu używa TomTom, ale jak ktoś tu wejdzie na świeżo to nie będzie wiedział co jest grane. Bo się namąciło w tych naszych poradach dotyczących grzebania w plikach i to co dotyczy TT nie koniecznie dotyczy HERE... a czasami pewnie odwrotnie. Może piszcie za każdym razem, że chodzi o TT, bo większość jednak używa map fabrycznych. :roll:
jammo - 2018-10-10, 11:47

Dymek napisał/a:

Sprawdzenie to nie jest żadna filozofia- kilka kliknięć i wiesz. Po co fatygować zięcia
Uruchom "Nawigacja", potem "Opcje" (na dole po prawej), kliknij "strzałkę w prawo" (prawy koniec ekranu) aby przejść do następnego ekranu , naciśnij "Mapa aktualizuj", naciśnij wiersz "Mapy" i zobaczysz spis map, które masz.
W nazwach będzie kraj, wersja mapy i rok.

Dzięki Dymek za poradę. Z takim naprowadzeniem co i gdzie klikać, na pewno sobie sam poradzę. Co do zięcia , to niestety jest bardziej otrzaskany w komputerach jak ja , wiec jestem pewniejszy , że sam niczego nie spieprzę :-D .
Dymek napisał/a:

Tyle, że to nie jest żaden pisk tylko coś w rodzaju "bimbającego gongu"... jest taki sam przy przekroczeniu prędkości jak i przy ostrzeganiu przed radarem.

Ha,ha, no tak może i masz rację :-) , ale wczoraj słyszałem to w sumie po raz pierwszy i byłem tak zaskoczony co to może być, że już sam nie potrafię określić dokładnie jak to brzmiało, wydaje mi się, że wasze określenie gongu jest w 100% najtrafniejsze. Pisałem wyżej, że w moich dokładanych nawigacjach nie było czegoś takiego :-D

paul7 - 2018-10-10, 12:48

Wpisy raczej dotyczą samego igo i używanych plików. Teraz jechałem i plik ,spc zaczął pokazywać rożne obrazki z radarami, TT.03 , czego wcześniejsze nie pokazywały. Ale brak mi tych innych znaków.. Na innych forach sugerują robienie plików .txt i na piechotę ustawiają ostrzeżenia.
Robson68 - 2018-10-10, 13:14

Widzę , że temat staję się coraz bogatszy ....................
dla przypomnienia ja mam MN w wersji 8.0.5 w wersji uwolnionej , mapy HERE 2018 Q2 , znaki ruszyły po wgraniu tych licencji , które wrzuciłem. Moje wrażenia po paru jazdach z tym gadżetem , taki bajer , w mieście dominuje znak przejście dla pieszych , nie pokazuje wszystkich znaków , tak jakby tylko znaki związane z bezpieczeństwem jazdy. Samo umiejscowienie MN w Dusterze 1 powoduje to , że u mnie skutecznie zasłaniam sobie ekran prawą ręką , która trzymam na kierownicy :-( tak więc nie wykorzystuję w pełni tej funkcji , może i dobrze bo liczy się to co jest na drodze ( znaki , ludzie , pojazdy ) co innego gdyby komunikaty nawigacyjne by były wyświetlane w polu widzenia kierowcy . Bardziej doceniam ikonę prędkości bo czasem z pospiechu nie wiem jaka jest aktualnie , a czasem gapiostwo kosztuje .....
co do sygnału ostrzeżenia o prędkości lub radarze jest specyficzny i dość uciążliwy , szkoda , że nie można zmienić typu dźwięku ostrzeżenia lub nie ma słownego komunikatu << Uwaga radar>> no cóż Media Nav to tylko okrojona wersja IGO 8
Od piątku przesiadam się na Dustera 2 , gdzie ekran MN jest wyżej , może wtedy bedzie łatwiej i prościej spoglądać na ekran MN , bo czasem samo słuchanie komunikatów głosowych może wprowadzić w błąd ( patrz ronda )
resumując osobiście nie uważam funkcji wyświetlania znaków za szczególnie przydatną , a spoglądanie w bok w ekran nawigacji za bezpieczną

paul7 - 2018-10-10, 14:17

Here ma więcej plików do zaoferowania, TT mniej . Ale szukam , jeszcze możliwości wydobycia z niego jak najwięcej. Parę lat jeździłem na Here , spróbuję TT , By się przekonać co jest wart.
Robson68 - 2018-10-10, 14:44

Ja od mapy i programu nawigacyjnego wymagam dokładności tras , poprawnej bazy adresowej i logicznego wyznaczania trasy a ponieważ nie ma ideałów .............
dobrze , że jest forum gdzie można wymienić się informacjami i liczyć na pomoc
Mapy HERE chyba większa baza adresowa w Polsce B, przykład to , że kolega szukał w Tom tom ( nav doczepiana ) w Gołdapi ulicy Wczasowej 7 , ulica była ale brak numeracji
U mnie w MN i HERE Q2 była ulica i numer 7 , niby drobiazg ale .....

Dymek - 2018-10-10, 15:05

Robson68 napisał/a:
Moje wrażenia po paru jazdach z tym gadżetem , taki bajer , w mieście dominuje znak przejście dla pieszych...

Te znaki raczej się przydają poza miastem, gdy jedziemy szybko gdzieś w polu i nie spodziewamy się przejścia dla pieszych. Albo szykujemy się w trasie do wyprzedzania a nie wiemy, że zbliżamy się do zakazu wyprzedzania.
Nie wiem jak tam u was, ale w Sandero widzę cały czas "kątem oka", że coś takiego mi na ekranie wyskakuje.

Robson68 - 2018-10-10, 15:48

Cytat:
Te znaki raczej się przydają poza miastem, gdy jedziemy szybko gdzieś w polu i nie spodziewamy się przejścia dla pieszych

Bez urazy ale w polu możemy raczej oczekiwać znaku A18 b .
Niestety u mnie w Dusterze , raczej nie widać nawet tym kątem oka lub po prostu nie mam tej umiejętności . Poza tym myślę , że to kierowca kieruję i odpowiada za auto i pasażerów a nie nawigacja bo póki co marka Dacia nie ma w ofercie pojazdu autonomicznego i chyba długo nie będzie miała :-) .
Po prostu mi ta funkcja( wyświetlone znaki drogowe ) nie pomaga w prowadzeniu pojazdu , ale rozumiem , że niektórym pomaga .

paul7 - 2018-10-10, 16:23

Robson68 napisał/a:
szkoda , że nie można zmienić typu dźwięku ostrzeżenia lub nie ma słownego komunikatu << Uwaga radar>> no cóż Media Nav to tylko okrojona wersja IGO 8
Można, ele tylko pliki .txt z odpowiednimi wpisami, odpowiednie wpisy w sys.txt, i syntezator, a wersja jest okrojona niestety.
Robson68 napisał/a:
Samo umiejscowienie MN w Dusterze 1 powoduje to , że u mnie skutecznie zasłaniam sobie ekran prawą ręką , która trzymam na kierownicy tak więc nie wykorzystuję w pełni tej funkcj

A która ręką zmieniasz biegi? Trudno taki kokpit w Dusterze , że trzeba podzielić uwagę i zerkać.

Robson68 - 2018-10-10, 16:33

Cytat:
A która ręką zmieniasz biegi? Trudno taki kokpit w Dusterze , że trzeba podzielić uwagę i zerkać.

Zmieniam wersję Dustera więc i kokpit będzie inny :-)
Wracając do tematu dodatków do map za użyteczne wg mnie uważam znaki ograniczenia szybkości , fotoradary oraz funkcję TMC choć jej działanie nie jest ideałem ale może kiedyś

paul7 - 2018-10-10, 17:00

Robson68 napisał/a:
Wracając do tematu dodatków do map za użyteczne wg mnie uważam znaki ograniczenia szybkości , fotoradary oraz funkcję TMC choć jej działanie nie jest ideałem ale może kiedyś

Akurat o te znaki nie ma co się martwic, Wywołanie ich pochodzi z plików .spc lub .txt , oba chodzą na mapach Here i TomTom. Podobnie jak POI jest uniwersalne. Ale cenne są inne ostrzeżenia , przejścia, przejazdy kolejowe niestrzeżone, itd.
Następne relacje z zagranicy. :roll:

Dymek - 2018-10-11, 08:18

Robson68 napisał/a:
Wracając do tematu dodatków do map za użyteczne wg mnie uważam znaki ograniczenia szybkości...

Ano widzisz, tutaj ja mam zupełnie odmienne spostrzeżenia. Praktycznie nie zwracam zupełnie na to uwagi, ze względu na ogromną ilość dodatkowych (zwykle krótkotrwałych) ograniczeń prędkości, których mapy nie są w stanie uwzględnić. Przynajmniej tak jest na trasach, którymi jeździłem przez ostatni rok z tą nawigacją. No i jak już wspomniano- znaki ograniczeń prędkości nie należą do dodatkowych- są na każdej mapie, nawet fabrycznej.
Oczywiście zgoda- nawigacja nam tylko pomaga a nie podejmuje za nas decyzji i najważniejsze są znaki stojące przy drodze a nie te z ekranu.

gggg - 2018-10-11, 12:11

Pomimo, iż nie mam wgranego pliku txt z w/w wpisami i tak wyświetlają się na mapie wzniesienia, góry. Budynki 3d także się wyświetlają. Więc po co jest potrzebny ten plik. Mam oryginał Igo i mapy Here oczywiście uwolnione.
marmar - 2018-10-11, 13:01

paul7 napisał/a:
Robson68 napisał/a:
Wracając do tematu dodatków do map za użyteczne wg mnie uważam znaki ograniczenia szybkości , fotoradary oraz funkcję TMC choć jej działanie nie jest ideałem ale może kiedyś

Akurat o te znaki nie ma co się martwic, Wywołanie ich pochodzi z plików .spc lub .txt , oba chodzą na mapach Here i TomTom. Podobnie jak POI jest uniwersalne. Ale cenne są inne ostrzeżenia , przejścia, przejazdy kolejowe niestrzeżone, itd.


W pliku .text, jaki jest w folderze Speedcam są tylko radary, chyba, że sam dodasz pozostałe jak np. przejazdy kolejowe i przypiszesz im odpowiedni kod, wtedy zobaczysz je ekranie.
Ale po co, jak są już w pliku ostrzeżenia dla kierowców.
Nie ma tam ograniczenia prędkości, te są zaszyte w mapie, a ograniczenia przypisane są do każdej drogi z osobna a faktycznie jej odcinku, na jakim obowiązuje ograniczenie.

marmar - 2018-10-11, 15:22

W plikach map "routing" może być oddzielnym plikiem i "teren" w oddzielnym.
przykładowy wpis w pliku "routing":
; WayID = 396402678:0
; highway = primary
; lanes = 2
; maxspeed = 50
; oneway = yes
[POLYLINE]
Type=0x2
Label=Marcina Kasprzaka
EndLevel=4
DirIndicator=1
StreetDesc=Marcina Kasprzaka
TrafficLanes=1,0,0,0,0,0
RoadID=34763
RouteParam=2,3,1,0,0,0,0,0,0,0,0,0
Data0=(52.70041,15.23322),(52.70113,15.23381)
Nod1=0,22847,0
Nod2=1,12599,0
LegalSpeed=50
TurnLanes=left|through
[END]

gggg - 2018-10-12, 22:14

Chris napisał/a:
od siebie dodam:

.fds - wydaje mi się że działa ale za mało miałem okazji by to dokładnie sprawdzić
.fjw - działa
.fsp - wydaje mi się że działa ponieważ jak miałem ten plik to nawigacja próbowała uparcie ominąć pewne miejsce pomimo że nie było tam zbyt dużego ruchu (kilka razy takie dziwne zachowanie) a po usunięciu pliku taka sytuacja się nie powtórzyła (przed wgraniem pliku też nie)

Jeżeli .fjw działa to jaki wpis ma być w sys.txt ?
Czy dodatkowo musi być jakiś dodatkowy wpis ?

gggg - 2018-10-13, 12:54

d3mol3k
Jeżeli .fjw działa to jaki wpis ma być w sys.txt ?
Czy dodatkowo musi być jakiś dodatkowy wpis ?

d3mol3k - 2018-10-13, 20:27

gggg napisał/a:
d3mol3k
Jeżeli .fjw działa to jaki wpis ma być w sys.txt ?
Czy dodatkowo musi być jakiś dodatkowy wpis ?


Nie wiem nie zaglądałem w pliki. Uwolniłem MNEvo rosyjskim sposobem wgrałem mapy i wszystko działa jak powinno według mnie. Powiedz gdzie szukać tego pliku to go zlokalizuje zgram i jak znajdę to go Tobie tu wstawię. Oczywiście mam HERE 2018Q2

gggg - 2018-10-13, 21:22

Storage card4/NNG w tym katalogu jest sys.txt
d3mol3k - 2018-10-13, 22:01

OK - poszukam.
Na marginesie dodam że w oryginale (kopia) miałem taki plik: SYS.txt o treści w nim
Kod:
[device]
type="lge_ulc"

gggg - 2018-10-13, 22:58

Ja miałem tak samo. Aby niektóre dodatki aby działały trzeba w tym pliku odpowiednie wpisy zrobić. Pytam o to, gdyż wgrałem pliki .fjw do odpowiedniego folderu W opcjach mapy pojawiła się dodatkowa pozycja z taką zębatką i nazwą: cyfry i literki. Wchodząc w tą pozycję wyświetla mi dostępne nazwy map. Nie wiem czy ta nazwa tej pozycji jest prawidłowa czy czegoś mi jeszcze brakuje.
d3mol3k - 2018-10-14, 15:31

^^^ no cóż sprawdziłem zawartość swojego pliku SYS.txt i niestety jego zawartość jest taka sama jak w oryginalnych plikach:
Kod:
[device]type="lge_ulc"


O ile dobrze pamiętam to jedna z map wyświetla się na ekranie jako jakieś cyfry i litery. Teraz nie pamiętam.

A teraz pytanie - coś nabroił że się Tobie to nie wyświetla co chcesz? Ja mam mapy pobrane z jednego miejsca, wersja oryginalna 9.1.3 uwolniona sposobem Romana do 9.1.3.1

W folderach mapach mam wszystkie pliki: map, poi, dem, building z wersji 2018Q2 HERE za wyjątkiem tej dla ciężarówek. Niczego nie dopisywałem w pliku SYS.txt, niczego nie zmieniałem za wyjątkiem tej licencji renaulata *.lyc i dodatkowo tej z iPhone co Dymek. I u mnie to działa. W LICENSE zostawiłem wszystkie oryginalne pliki za wyjątkiem tej oryginalnej ...Renault.lyc

gggg - 2018-10-14, 17:00

Dzięki. Z pewnością masz pliki pozmieniane w miejscu gdzie pisał marmar - w folderze "project_config" masz dwa pliki "igo9" i "lg_renault"
d3mol3k - 2018-10-14, 18:33

Znalazłem w oryginale - w /Storage Card 4/NNG/data.zip w nim jest ten folder project_config a w nim te dwa pliki. O te chodzi? jeśli tak to co byś chciał?
d3mol3k - 2018-10-14, 19:05

O ile pamiętam na A1 w uwolnionej wersji nie pokazywał. Czy mówiąc o junction view mamy na myśli widok grafiki rozjazdu na autostradzie z tablicami kierunkowymi powyżej?

gggg - 2018-10-14, 21:19

d3mol3k takie rozwidlenie mi pokazuje.Ten obraz jest zaszyty w programie. To nie jest obraz z plików fjw dogranych do folderu map.Podeślij mi jak możesz te dwa pliki na pw. to porównam je z moimi.

marmar taki wpis zrobiłem w pliku sys.txt. Czytałem na forum francuskim, że prawdopodobnie potrzeba dodatkowej licencji na pliki .fjw aby były obrazy w 3d.

d3mol3k - 2018-10-14, 21:50

^^^ - a jaki jest obraz z plików *.fjw? Bo tak googlałem sobie i pokazuje mi tylko wyniki podobne do tego na górze więc trochę głupi jestem.

z innej beczki jak zmienić w uwolnionej wersji grafikę strzałki? Czy odpowiadają za to pliki zawarte w StorageCard4/NNG/data/ui_core/common/
- daycar.bmp / daycarghost.bmp
- nightcar.bmp / nightcarghost.bmp

i czy można je podmienić na takie:

gggg - 2018-10-14, 23:57

Tu masz opis jak to zrobić w poście od jas_pik:
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=15386

d3mol3k - 2018-10-15, 08:42

O dzięki - zapoznam się z tym.
d3mol3k - 2018-10-15, 22:00

qqqq - taki zestaw mam na pokładzie nawigacji w plikach i tak to się przedstawia na ekranie:


gggg - 2018-10-16, 11:10

Masz wszystko jak ja. Chodzi o tą zakładke z zębatką typ:61cb7134 jest to zakładka związana właśnie z plikami fjw. Nie wiem tak do końca czy to jest prawidłowa nazwa tej zakładki, która to właśnie odpowiada za dane do wyświetlania realistycznych widoków skrzyżowań.
To jeszcze pozostaje ci poniższe do zrobienia: :-)

d3mol3k - 2018-10-16, 15:27

Chciałbym zobaczyć jak wyglądają w mnevo te widoki skrzyżowań.

Co do Twojej fotki 1 - grafike białego dustera mam ale w Dacii mimo "fabrycznie" montowanych czujników tylnych i uruchomionego tego ekranu stety nie stety ekran z autkiem i wizualizacją czujników nie wyświetla się :(.

Autko spróbuję. Najpierw muszę się wczytać w to wszystko. Pliki mam teraz to poukładać musze.

gggg - 2018-10-16, 16:01

Chciałbym zobaczyć jak wyglądają w mnevo te widoki skrzyżowań. Ja też. Pomimo wczytywania plików nie wiadomo czy to działa.
gggg - 2018-10-18, 10:32

d3mol3k napisał/a:
Chciałbym zobaczyć jak wyglądają w mnevo te widoki skrzyżowań.

Co do Twojej fotki 1 - grafike białego dustera mam ale w Dacii mimo "fabrycznie" montowanych czujników tylnych i uruchomionego tego ekranu stety nie stety ekran z autkiem i wizualizacją czujników nie wyświetla się :(.

Autko spróbuję. Najpierw muszę się wczytać w to wszystko. Pliki mam teraz to poukładać musze.


Niestety ale widoków skrzyżowań z plików fjw w mnevo nie da się uruchomić. Taką informację uzyskałem na innym forum.

marmar - 2018-10-21, 10:21

Może trzeba dodać wpis w pliku konfiguracyjnym.
;;; root directory for junctionview image sets (i.e. the directories for the different resolutions/aspects must be under this directory)
graphics_root="config/junctionview" --------- to już jest i pokazuje obrazy z tego pliku
graphics_root="map/*.fjw" --------- może coś takiego

Dymek - 2018-10-22, 14:50

Po weekendowej przejażdżce trasą Warszawa-Terespol i z powrotem uroczyście wywaliłem ze Speedcam dodatkowe radary, które wgrałem w pliku TXT. Nie da się z tym jeździć- dosłownie co kilometr lub częściej wyskakują kolejne ostrzeżenia przed mobilnymi "radarami na samochodzie" połączone z tym uroczym "gongiem", który trzeba co chwilę wyciszać.
Przy takiej gęstości zdarzeń takie ostrzeganie nie ma żadnego sensu.

paul7 - 2018-10-22, 17:17

Dymek napisał/a:
Po weekendowej przejażdżce trasą Warszawa-Terespol i z powrotem uroczyście wywaliłem ze Speedcam dodatkowe radary, które wgrałem w pliku TXT. Nie da się z tym jeździć- dosłownie co kilometr lub częściej wyskakują kolejne ostrzeżenia przed mobilnymi "radarami na samochodzie" połączone z tym uroczym "gongiem", który trzeba co chwilę wyciszać.
Przy takiej gęstości zdarzeń takie ostrzeganie nie ma żadnego sensu.

Nie trzeba było wyjeżdżać z Warszawy by wpaść w nerwową atmosferę. To samo jest na ul. Puławskiej, co skrzyżowanie radar, którego nie ma. Trzeba przyciskać znak ograniczenia by ucichnął. Ja wywaliłem plik, bo jest niesprawdzony.

paul7 - 2018-10-23, 15:03

marmar napisał/a:
Masz wgrany ten plik co udostępniłem tutaj?
Radary są opisane, możesz sam sobie dostosować, dodać lub wyłączyć to nic trudnego.
W pliku są stacjonarne, cz. światło, radiowóz, cz.punkt.

Wiem , jest nawet specjalny program do edycji radarów , ale to żmudna robota, nie chce mi się, najlepiej chodził plik z poprzedniego wydania spc.
Póki co to porada! :idea: jak bez sensu pika to nacisnąć znak drogowy ograniczenia prędkości i zamilknie. :idea:

Dymek - 2018-10-24, 07:28

paul7 napisał/a:
Póki co to porada! :idea: jak bez sensu pika to nacisnąć znak drogowy ograniczenia prędkości i zamilknie.

Nie no- tyle to chyba wszyscy wiedzą. Tylko, że ja musiałem przez całą trasę trzymać palec przy ekranie a nie na kierownicy :mrgreen:

paul7 - 2018-11-23, 10:33

Będę drążył temat wyświetlania dodatkowych znaków ostrzegawczych zakodowanych w plikach. Jak już wiadomo , można je uaktywnić odpowiednimi licencjami.
Niektóre znaki są podobno wyświetlane w tym samym miejscu co np. znak ograniczenia prędkości , przez co nic nie widać.
Dobrze by było ogarnąć to wszystko.
Sprawdzałem swoje licencje programem Medianavtoolbox Unleashed tym przerobionym i większość licencji mam wyświetlanych na czerwono i nie mam tego co poniżej.
Tutaj przykłady wyświetleń na innych forach.


gggg - 2018-11-23, 12:09

paul7. Podaj ten przykład bo w twoim poście nic nie ma. Żadnych przykładów.
paul7 - 2018-11-23, 13:03

No właśnie kolega z lamiaclio dodał licencję Mega_Free_1_Year_Update_FEU_NQ_2018_Q2.lyc miał wskazania na braki pełnej zawartości licencji kolor czerwony.
Można to zobaczyć na programie ... toolbox...

Ja swoje sprawdzałem i prawie wszystko mam na czerwono.

Dymek - 2018-11-23, 13:21

paul7 napisał/a:
...co skrzyżowanie radar, którego nie ma. Trzeba przyciskać znak ograniczenia by ucichnął. Ja wywaliłem plik, bo jest niesprawdzony.

paul7- wrócę do tematu dodatkowych radarów. Usunięcie pliku TXT nie usunęło mi tych dopisanych radarów zawartych w pliku, rozumiem że radary z TXT zapisały się automatycznie w podstawowym pliku SPC.STM?

paul7 - 2018-11-23, 13:28

Chyba tak, program sam przetwarza txt automatycznie.
Ale te licencje mnie frapują, bo jest w nich wszystko zakodowane.!

gggg - 2018-11-23, 14:30

W tym momencie się mylicie. Musicie w folderze speedcam usunąć jeszcze plik SpeedcamUpdates.spud. po ponownym włączeniu nawigacji plik ten ponownie się utworzy lecz już nie będziecie mieli dodatkowych ostrzeżeń o fotkach w radiowozach. Oczywiście także trzeba usunąć plik txt i wgrać sobie spc.
paul7 - 2018-11-23, 15:00

gggg masz racje, ale ja jestem myślami o znakach innych niż prędkość.
Znaki ostre zakręty, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy to się przydaje , nawet podczas gęstej mgły.

gggg - 2018-11-23, 15:48

Z tego co kojarzę to mi się wyświetlały przejścia dla pieszych i jeszcze jakieś inne znaki oprócz ograniczenia prędkości.
Dymek - 2018-11-23, 15:54

gggg napisał/a:
W tym momencie się mylicie. Musicie w folderze speedcam usunąć jeszcze plik SpeedcamUpdates.spud...

Popatrzę jeszcze, ale nie przypominam sobie takiego pliku w Speedcam... ani na ekranie Windows, ani na pewno na kopii systemu nawigacji,

paul7 napisał/a:
Znaki ostre zakręty, przejście dla pieszych, przejazd kolejowy to się przydaje , nawet podczas gęstej mgły.

Czyli nadal nie uruchomiłeś tych znaków u siebie? :shock:

paul7 - 2018-11-23, 17:11

Niestety nie dało się , ale podobny problem maja na forach zagranicznych, gdzie ludzie się też męczą z tym samym. Już wiadomo, że licencja licencji jest nierówna. W środku maja różne rzeczy. Jak pokazałem na fotce podejrzeć to można na programie toolbox / taka wersja poprawiona fabrycznego mechanizmu aktualizacji map, licencji itp. Jest podobna zasada co do pena , wsadza się do usb, zczytuje obraz, potem na komputerze MNToolbox Unleashed to analizuje i można dowolnie kasować , podmieniać i wczytywać mapy ze swojego kompa na pena, potem pena do samochodu i koniec/
Ma świetny podgląd licencji. Dodam,że niektóre znaki podobno pokazują się jednocześnie i mogą się pokrywać/zakrywać.
A tutaj tabelka niektórych licencji i co one mogą.
Kod:
https://ibb.co/dn0MAk

gggg - 2018-11-23, 17:29

[quote="Dymek"]
gggg napisał/a:
W tym momencie się mylicie. Musicie w folderze speedcam usunąć jeszcze plik SpeedcamUpdates.spud...

Popatrzę jeszcze, ale nie przypominam sobie takiego pliku w Speedcam... ani na ekranie Windows, ani na pewno na kopii systemu nawigacji,

Jest na 100%. Musisz go usunąć tak jak napisałem wcześniej. Ja go mam także w pliku kopii zapasowej. Storage Card4/NNG/CONTENT/SPEEDCAM

paul7 - 2018-11-23, 18:32

d3mol3k napisał/a:
O ile pamiętam na A1 w uwolnionej wersji nie pokazywał. Czy mówiąc o junction view mamy na myśli widok grafiki rozjazdu na autostradzie z tablicami kierunkowymi powyżej?
Obrazek

A są też i inne obrazki do wyświetlania, gdy ma się odpowiednie licencje.

Robson68 - 2018-11-23, 18:49

Media Nav to tylko okrojona wersja Igo Primo , może dlatego , nie wyświetla pewnych rzeczy ? Jak miałem MEDIANAV w wersji 8.0.5 znaki drogowe wyświetlały lekko nachodząc na znak ograniczenia prędkości , obecnie wersja 6.0.4 z nakładką od kolegi Jas_pik i póki co testuję mapy Tomtom , więc bez opcji znaków .
Pytanie do kolegi paul7 , gdzie znaleźć ten program Medianavtoolbox Unleashed , żeby go ściągnąć ?

paul7 - 2018-11-23, 20:55

Bardzo dobry opis instalacji i obsługi jest na stronie
Kod:
https://drive.google.com/file/d/1NMYzVSuIK_dJKYopcsVzcICZJfYQ8CNh/view

pdf interaktywny!!!!
Działa dopiero po włożeniu zapisanego pena z samochodu. Ale można podglądać wszystko. Oczywiście można nim robić podmianę map, podobnie jak MenuLite. Ale dobrze pokazuje licencje i które pracują poprawnie z mapami.
program
Kod:
https://drive.google.com/file/d/1LV8D8boCk7g_UcDPyEZqOQbb2EbMpvf7/edit


Korzystanie z programu do wgrywania map itp wymaga wgrania odpowiedniego pliku synth do MN. Ale jest to w instrukcji.
Dobrze by było by więcej osób rozwikłało te licencje.

Dodam tylko , że autorem programu Media Nav Toolbox Unleashed - kod autorstwa YOSIC (Version_Info, red. Marko Garner)

Robson68 - 2018-11-24, 08:01

paul7 dziękuje za linki . przeczytałem opis w pdf i mam pytanie , co instalujemy na Medianav odpowiednią wersję tego programu ? bo linki do różnych wersji MNE :-/
gggg - 2018-11-24, 11:29

Paul7. Dziś sprawdzałem i wyświetlają się znaki ustąp pierwszeństwa,przejście dla pieszych,o ostrych zakrętach, ograniczenie prędkości. Wynika z tego, że licencje działają bo bez nich nie wyświetlały mi się. Tak jak pisałeś czasami wyświetlane znaki zasłaniają częściowo znaki ograniczenia prędkości. Sprawdzałem także licencje tym programem co pisałeś. U mnie wszystkie te co były wgrane przez dealera wyświetlają się na zielono natomiast te co są dograne wyświetlają się na czerwono. Wgrywałem dla sprawdzenia kilka innych licencji i zawsze wyświetlane są na czerwono.
Możliwe, że masz ich za dużo wgranych i się dublują przez co nawka odczytuje je nieprawidłowo.
Tak na marginesie to ciekawe dlaczego te dograne są na czerwono.
Robson68. Po pobraniu medianavtoolbox rozpakowujesz go w kompie, podłączasz pendrive z sczytanymi danymi z radia i uruchamiasz program. Wtedy sam odczyta ci pendrive i dane z niego.
Jeżeli chcesz coś zmieniać w radiu to wtedy musisz zainstalować dodatkowo program w radiu. Jaki to to program to jest chyba na stronie w linku od Paul7

paul7 - 2018-11-24, 14:53

Robson68 napisał/a:
paul7 dziękuje za linki . przeczytałem opis w pdf i mam pytanie , co instalujemy na Medianav odpowiednią wersję tego programu ? bo linki do różnych wersji MNE :-/

Chodzi o sam programik do synchronizacji, który jest odpowiednio dedykowany do wersji systemu. Wybrać należy właściwy jaki się ma. Ja nie wgrywałem , bo tego szczęścia by było za dużo, ale sam toolbox służy mi do podglądu map i licencji.
Na zielono te co działają z wgranymi mapami -sprawdza je od razu, na czerwono jeśli nie lub czerwone elementy licencji które nie współgrają z daną mapą.

paul7 - 2018-11-24, 15:18

gggg napisał/a:
U mnie wszystkie te co były wgrane przez dealera wyświetlają się na zielono natomiast te co są dograne wyświetlają się na czerwono. Wgrywałem dla sprawdzenia kilka innych licencji i zawsze wyświetlane są na czerwono.
Możliwe, że masz ich za dużo wgranych i się dublują przez co nawka odczytuje je nieprawidłowo.
Tak na marginesie to ciekawe dlaczego te dograne są na czerwono.

U mnie tylko jedna licencja cała na zielono, jeszcze druga ma w środku pojedyncze elementy na zielono.
Zauważyłem , że krążą wszędzie licencje na USA, Izrael i innych krajów i nie wiem po co.
Jakbyś mógł mi na PW podesłać same nazwy tych co miałeś na początku na zielono, byłbym wdzięczny.
Przykład sprawdzanych licencji.

paul7 - 2018-11-24, 20:42

Dodam jeszcze, ze skróty w licencjach np. TA -TeleAtlas dla TomTom i NQ -Naviteq dla HERE. Choć nie muszą występować .
Robson68 - 2018-11-24, 21:38

paul 7 gggg dziękuje za wyjaśnienia odnośnie programu Media Nav Toolbox Unleashed.
Podobno dostępne są mapy Here 2018 Q 3 ktoś coś wie?

paul7 - 2018-11-24, 22:49

Są już , ale na razie pełne kontynenty/ full GB!/ . Jak będą poszczególne kraje dam znać.
:roll:
Poprawiam, są poszczególne kraje. Można sobie dowolnie ściągnąć , te po których się poruszamy. HERE 2018.Q3_181031.
Proszę szukać na forum www.gpspower.net i spokojnego ściągania :lol:

ANDONIUSZ - 2018-11-25, 08:22

http://www.mynavi-expert.pl/index.php :-)
paul7 - 2018-11-25, 19:02

Do podglądu zawartości licencji LYC jest też w internecie programik IGOLicenseViewer.
Prosto uruchamia się i do okna wrzuca myszką licencję, zostanie wyświetlona cała zawartość. Ale wydaje się , że nie ma więcej funkcji.
Synth z Media Nav Toolbox Unleashed jednak skojarza zawartość licencji z mapami w postaci podświetlenia w odpowiednim kolorze.

Belphegor - 2019-02-25, 10:36

Szybkie pytanie - czy orientujecie się, czemu znak przejścia dla pieszych jest szary na kilkaset metrów przed przejściem, a gdy na nie wjeżdżam, lub gdy pojadę już dalej jest kolorowy i dopiero potem znika? Nie powinno być odwrotnie i w innym przedziale czasowym?
Dymek - 2019-02-25, 13:05

Belphegor napisał/a:
Szybkie pytanie - czy orientujecie się, czemu znak przejścia dla pieszych jest szary na kilkaset metrów przed przejściem, a gdy na nie wjeżdżam, lub gdy pojadę już dalej jest kolorowy i dopiero potem znika? Nie powinno być odwrotnie i w innym przedziale czasowym?

W taki sposób zachowują się wszystkie znaki, niezależnie czy są zakazu, informacyjne, czy ostrzegawcze.
Wszystkie znaki wrzucono po prostu do jednego worka i schemat wyświetlania jest taki sam- szare przy zbliżaniu się do znaku i kolorowe po minięciu znaku. Ma to sens, bo znaki obowiązują "za znakiem" zwykle przez pewien odcinek drogi.
Znaki informujące o przejściu stoją właściwie tuż przed przejściem i w tym wypadku minięcie takiego znaku oznacza minięcie przejścia. Nic nie poradzisz- w tym wypadku znak robi się kolorowy praktycznie dopiero po minięciu przejścia, przed którym ostrzega.

Belphegor - 2019-02-25, 13:09

Logika mi inaczej podpowiadała. Ale z drugiej strony znak jest aktywny (obowiązuje) po jego minięciu, więc może ta francuska logika ma sens. ;-)
Robson68 - 2019-04-25, 16:01

Witam
Przed wyjazdami na majówkę taka mała informacja o TMC . Jak wiadomo na Polskę jest dwóch dostawców Mediamobile( RMF) i CE Trafic ( ZET). Poruszając sie głownie po Warszawie , zauważyłem pewne różnicę w informacjach pomiędzy jednym drugim . Korzystając z pasma RMF i MediaMobile , mimo zamknięcia ul. Kondratowicza Warszawa ( budowa metra od 1.03.2019 ) TMC od tego dostawcy pokazuje , że ulica jest przejezdna i ruch płynny ! . Bedąc w weekend poza stolicą , ściągnęło informacje drogowe z CE Trafic i tam o dziwo pokazało dobrze , ze ul. Kondratowicza Warszawa zamknięta . Niestety po powrocie do Wawy info zniklo , dane drogowe Mediamobile.
Zauważyłem , że przy ściąganiu informacji drogowych zaczyna szukać od dołu pasma radiowego czyli przy dobrym odbiorze radiowym w mieście najpierw znajduję radio RMF bo 90,6 i korzysta z informacji Mediamobile .
Pytanie do kolegów ,żeby korzystając z majowych wyjazdów sprawdzili z jakich informacji TMC korzystają , jak one się mają do faktycznego stanu na drogach i podzieli się swoimi spostrzeżeniami na forum .
Moim zdanie informacje od Mediamobile , w szczególności w zakresie zamkniętych dróg jest mocno wprowadzające w błąd

paul7 - 2019-04-25, 16:57

W Warszawie jest istny cyrk z TMC, dlatego nie zwracam na niego uwagi. Jedynie poza miastem sprawdzam trasy, choć i tak po dojechaniu do wskazanego przez TMC miejsca, często tam nic nie ma. Ale na trasie Yanosik czuwa. :lol:
d3mol3k - 2019-04-25, 17:52

Robson68 napisał/a:
...
Pytanie do kolegów ,żeby korzystając z majowych wyjazdów sprawdzili z jakich informacji TMC korzystają , jak one się mają do faktycznego stanu na drogach i podzieli się swoimi spostrzeżeniami na forum .
Moim zdanie informacje od Mediamobile , w szczególności w zakresie zamkniętych dróg jest mocno wprowadzające w błąd


W tej chwili to co pamiętam z wyjazdu świątecznego to to iż chyba czytało mi z Mediamobile pomimo iż rmf.fm jest u mnei wyżej nadawana (106,7 fm)
Podczas podróży miałem podświetlony korek klikając w jego okienko otwierało mi tylko okno do przeliczania trasy ale tej nie znalazł i powrcał do okna nawigacji (za chorere nie mogłem wydobyć info gdzie był ten korek i czy w ogóle były jakieś informacje drogowe). W którymś momencie wlazłem w info ale nie podawał ich dla trasy tylko dla odległości ode mnie i to nie na drogach którymi miałem jechać.

Dla zainteresowanych:

http://www.v-traffic.pl/
ma link do apki na srajfona: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vtrafic.app&hl=fi_FI



tu natomiast brak takiej apki albo nawet mapki internetowej
http://www.ce-traffic.com/traffic/

paul7 - 2019-04-25, 20:54

Pytanie tylko , ilu jest użytkowników tej apki w Polsce?
Opinie wystarczy poczytać : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vtrafic.app&hl=pl&showAllReviews=true
Pobrało tylko 1800 osób? Wiadomo, że informacje z drogi są pozyskiwane od kierowców na drodze. Tutaj słabo to widzę.

Robson68 - 2019-04-27, 15:44

TMC może podawać nieprecyzyjne ,dane dotyczące korków , wypadków i innych zdarzeń , które występują nagle i w sposób losowy . Zamknięcie drogi lub ulicy jest zawsze lub prawie zawsze podawane dużo wcześniej , więc nie rozumiem, dlaczego dane TMC tego nie pokazują ?
Resumując mamy włączony system TMC i nigdy nie mamy pewności czy pokazuje dobrze czy wprowadza w błąd .Jadąc autem z wbudowanym fabrycznym systemem GPS , musimy posiłkować się innym urządzeniem telefon lub CB . Jak widać nie jest to idealny system , zresztą takich nie ma .Pozostaje tylko życzyć aby kiedyś ten system w Polsce byłby na 100% wiarygodny

tom45tom - 2019-04-27, 19:01

Testuję sobie nawigację, i jak na razie jestem zadowolony. Wszystko mi się wyświetla, znaki, ograniczenia prędkości, fotoradary, tablice informacyjne, budynki 3D. Jeszcze nie widziałem trybu autostradowego, ale przetestuję to za parę dni. Myślę że i tu pokaże rozjazdy :)
Belphegor - 2019-04-27, 22:09

No i tak ma być. 8-) A ewentualnie inne nachylenie mapy masz, czy nie chciałeś tego przerabiać?
d3mol3k - 2019-04-27, 22:19

tom45tom napisał/a:
Testuję sobie nawigację, i jak na razie jestem zadowolony. Wszystko mi się wyświetla, znaki, ograniczenia prędkości, fotoradary, tablice informacyjne, budynki 3D. Jeszcze nie widziałem trybu autostradowego, ale przetestuję to za parę dni. Myślę że i tu pokaże rozjazdy :)


pokaże :)

Robson68 - 2019-05-04, 17:41

A wracając do tematu TMC , postanowiłem poeksperymentować i wyrzuciłem licencję MediaMobile , została tylko CE-Trafic ( R-ZET) . Pojeżdżę z taką zobaczę jaka będzie wiarygodność, póki co sukces bo pokazuje po blokowane ulice na moim osiedlu
d3mol3k - 2019-05-05, 08:21

Ciekawe jakie będą rezultaty takiego eksperymentu. Też się nad tym zastanawiałem.
Inną rzeczą jest sprawa taka iż kiedy dostaje informacje o jakimś zdarzeniu na drodze i klikne w znak korka nawi zaczyna szukać alternatywnej trasy i keśli jej nie znajdzie to wraca do mapy ale ja nie mogę zobaczyć info o tym co to jest za zdarzenie drogowe i gdzie na mojej trasie. Chyba ze robie coś źle :cry:

paul7 - 2019-05-05, 15:45

W ten majowy weekend stały się cuda. TMC pokazywał korki, a ich nie było. Zdarzenia, czy utrudnienia, także. Odpowiedź prosta, nie były prowadzone roboty na drogach. Jazda jak po sznurku.
Belphegor - 2019-05-05, 20:08

A gdzie byłeś? Bo w Warszawie przez cały 9 dniowy weekend nie widziałem ani razu czerwonej linii oznaczającej korek. ;-)
paul7 - 2019-05-05, 21:10

Trasa Warszawa - Bieszczady. Trasa była szybka, pomimo wskazań na roboty, czy objazdy, których w rzeczywistości nie nie było. Tego się spodziewałem w związku z długim weekendem, więc ostrzeżenia były niepotrzebne. Ale za to Yanosik tutaj przydał się szczególnie.
gggg - 2019-05-21, 14:51

Ciekawostka. Poniżej link do info odnośnie dab+
https://www.telepolis.pl/...s-w-34-miastach

Robson68 - 2019-05-22, 17:26

Potrzebuję odczytać metrykę mapy , mam zapisaną na komputerze ale w nazwie widać tylko nazwę kraju , bez roku wydania i wersji czy można to jakoś odczytać na komputerze , bez instalowania na MediaNav ? Próbowałem programem Media Nav Toolbox Unleashed ale on chyba tylko odczytuję odcisk . a samego pliku mapy nie .
Belphegor - 2019-05-23, 09:10

W opcjach nawigacji masz kafelek "Mapa-aktualizuj". Klikasz go i wchodzisz w składniki mapy oraz w same mapy. Gdy klikniesz zakładkę "Mapy" masz tam listę map, jakie masz w aucie. I przy każdej jest napisany rok i kwartał mapy oraz czego dotyczy mapa (Polska, Czechy itp.). Np. ja mam coś w rodzaju 2018Q4, czy jakoś tak.
Dymek - 2019-05-23, 09:34

Belphegor napisał/a:
W opcjach nawigacji masz kafelek "Mapa-aktualizuj"...

Ale...
Robson68 napisał/a:
...czy można to jakoś odczytać na komputerze , BEZ INSTALOWANIA na MediaNav ?

Robson68 - 2019-05-23, 17:57

kol Dymek ma rację , dokładanie plik mapy mam na komputerze i tylko nazwa kraju , bez dokładnej wersji mapy .
O tym , że w MediaNav jest opcja odczytania dokładnych informacji wiem :-)
Pytam z ciekawości bo mam parę takich map bez opisu wersji i w ramach wiosennych porządków
chciałem wprowadzić trochę ładu

d3mol3k - 2019-05-23, 20:17

Robson rozmiar dla: Polska 2018Q4 .fbl- 70283 KB
Robson68 - 2019-05-25, 14:03

Nie pytałem o mapę konkretnego kraju . Problem chyba zostanie nie rozwiązany , nauczka aby od razu opisać sobie plik mapy ;-)
dziękuję za próby rozwiązania mojego problemu
PS
Problem rozwiązany , programu Media Nav Toolbox Unleashed można też użyć do aktualizacji map . W lewym okienku pokazują się pliki wczytane z odcisku MNE a po prawej wskazujemy folder gdzie mamy inne mapy , wtedy też pokazuję info o wersji i roku wydania map

Robson68 - 2019-06-15, 11:15

Tak jak pisałem wcześniej , od pewnego czasu korzystam z TMC tylko z licencją CE-Trafic , uważam ,że te komunikaty są bardziej aktualne , szczególnie w rejonie Warszawy . Jutro test w trasie Warszawa - Hel . Jedna rzecz , którą zauważyłem podczas użytkowania MediaNav( wersja 6.0.4 z nakładką Jas_pik ) , gdy korzystam z map Here znajduję i podaję komunikaty TMC ale gdy zmienię mapy na TomTom , jest cisza , niby znajduję pasmo CE-Trafic ale lista zdarzeń 0 . Po dorzucenia licencji MediaMobile i korzystaniu z map TT znajduję zdarzenia TMC.Problem występuję tylko gdy jest licencja CE Trafic i mapa TomTom 2018.12 ( dograłem nawet licencję map TomTom , bez zmian )Może ktoś coś wie w tym temacie ?
paul7 - 2019-06-25, 19:54

Jestem po czerwcowym weekendzie; trasa na Mazury Wielkie Jeziora. Najnowsza wersja TT. W miastach prowadzi ok, im dalej w las tam nie ma nas. Od wielu lat nie są aktualizowane drogi asfaltowe pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Zauważyłem , że nawigacja nie rozróżnia dróg asfaltowych od gruntowych. Tak mnie przeczołgała po lasach ze 30 km, szukało nawet ścieżek na skróty, mimo wyłączonych "drogi gruntowe". Zauważyłem , że pomniejsze drogi nie są aktualizowane. Z uwagi, że akurat nie znałem nowej trasy, trochę zawierzyłem mapie. Zauważyłem też , że mapa stara się przechytrzyć kierowcę, gdy ma wbitą całą długość trasy. Im bliżej celu, potrafi zmieniać jej przebieg tak , że kierowca nie jest w stanie tego "zauważyć". Żeby ogarnąć przebieg trasy, wyznaczałem je później odcinkowo, by nawigacja nagle nie wpadła na pomysł jakiś nieoczekiwanych zmian. Ostrzeżenia TMC , były niestety niekompletne lub nie informowały o zmianach w ruchu na trasie. Takie niespodzianki. Jedyna sprawna funkcja w Krainie Wielkich jezior to sygnalizacja fotoradarów i odcinków pomiarowych prędkości. Baza działała perfekcyjnie.
Następną wyprawę chyba zrobię na mapach HERE, bo TT w Polsce wiele razy mnie zawiodło.

d3mol3k - 2019-06-25, 22:50

Ja zrobiłem sobie trasę Szczecin-Wola Okrzejska i tam jeszcze dwa wypady do Lublina i do Kazimierza Dolnego. Co do TMC przy obu licencjach łapie mi zawsze mediamobile i tu zonk DW824 od eSki zamknięta bo robią jakieś chocki klocki z nowym asfaltem a TMC cicho sza nic nie wie. Myślę że jednak przy CE Traffic jest lepiej.

Mapy Here nie są złe - jeżdżę na androidowym MagicEarthNavigation - pokazują drogi gruntowe na czerwono - moja androidowa apka wpuściła mnie skrótem bo droga krótsza właśnie w taką extra szutrową drogę po której powinienem grzać jakieś 20 km/h ale poleciałem szybciej wszak to duster ale z tyłu w aucie nic nie było widać.

Mapy here są jednak także zajefajne - na przykład znajduje krótsza czasowo drogę po ... budowanej właśnie obwodnicy S10 Wałcza :D

sasio - 2019-06-25, 23:15

A to dlatego ze drogowcy przesuwają termin budowy.
Mi wraz z aktualizacja 2018.Q2 pojawiła się S11 - Obwodnica Szczecinka.
W 2018.Q4 tez jest i do kwietnia pokazywało mi ikonkę robotów i prowadziła objazdami.
Kwiecień minął i nawigacja już prowadzi S11 pomimo że kilka dni temu wykonawca stwierdził ze sierpniowy termin nie realny i prosimy GDDKiA o przesuniecie

Belphegor - 2019-06-26, 08:25

U mnie przy 2018.Q4 pokazuje, przebieg Południowej Obwodnicy Warszawy, ale w takim jasnożółtym kolorze (innym, niż standardowy), więc to taka sugestia, że wiadomo jak będzie przebiegać, ale nie sugeruj się, że jest. ;-) Na razie jest w budowie.

Ale jechałem niedawno do Zielonki pod Warszawą i wbiłem się na obwodnicę Marek. Zadowolony patrzę, że kieruje mnie na Węzeł Zielonka, a tu... zonk. Węzeł gotowy, ale nie oddany. Innymi słowy - mapa wyprzedza swoją epokę. :mrgreen:

Co do dróg gruntowych, to MNE jak najbardziej je pokazuje.

paul7 - 2019-06-26, 08:33

Ale pokazujecie drogi krajowe, wjedźcie trochę głębiej w Polskę wakacyjną. Tam owszem drogi poprawiają, leja asfalt, a w mapach wciąż drogi polne. Chyba tak nas widzi zagranica. :roll:
Robson68 - 2019-06-26, 10:50

Czasem lepsza szeroka i równa droga gruntowa niż wąska i dziurawa asfaltowa :-D .Ale potwierdzam , że mapy Here mają lepsze rozeznanie w Polsce B, co do TMC czerwcowy wyjazd potwierdził , że CE Trafic bardziej aktualne.
p47yk - 2019-06-26, 17:47

Którą w takim razie zostawić sobie licencję na TMC? CE-Trafic czy MediaMobile?

Czy jednak warto mieć obie? Dodam, że mieszkam w Warszawie, ale z TMC (jak i nawigacji) będę korzystał raczej w podróżach po Polsce ;)

p47yk - 2019-06-26, 18:52

I jeszcze ciekawostka - zauważyłem, że na forum pojawiły się DWIE wersje licencji z nazwą "iPhone":

Cytat:
iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_


oraz

Cytat:
iPhone_Primo_ISR_LITE@1203_(NNG,_DEM,_POI,_3DLM,_PST,_JV,_Google,_CAR)_(v2.1)_


Z tą różnicą, że ta pierwsza ma też "TMC" w nazwie pliku. Która jest lepsza/właściwsza? A może obie warto wgrać?

Dymek - 2019-06-26, 19:06

Takie pliki licencji krążą pod kilkoma nazwami, przy czym zwykle to ten sam plik z inną nazwą. Nazwę można zmieniać podobnie jak nazwy plików map i nie wpływa to na działanie Navi.
p47yk - 2019-06-26, 19:12

Tylko że te dwa pliki licencji nieznacznie różnią się wielkością (w kilobajtach, rzędu dziesiętnych).

Myślę, że to jednak inne wersje?

Dymek - 2019-06-26, 19:52

Do TMC wygraj ten z TMC w nazwie i po prostu uruchom swój sprzęt. Jak coś nie będzie działać to wtedy będziesz dogrywał, usuwał zmieniał. Nie da się inaczej.
paul7 - 2019-06-26, 20:26

p47yk napisał/a:
Tylko że te dwa pliki licencji nieznacznie różnią się wielkością (w kilobajtach, rzędu dziesiętnych).

Myślę, że to jednak inne wersje?

Jak lubisz się bawić w licencje, to podeślę ci na PW wszystkie jakie istnieją dla Igo i te do MN.

Belphegor - 2019-06-27, 08:17

p47yk napisał/a:
Którą w takim razie zostawić sobie licencję na TMC? CE-Trafic czy MediaMobile?


Ja mam obie. Działają raz lepiej raz gorzej. ;-)

paul7 - 2019-06-27, 09:22

Na Polskę są tylko dwie licencje. Jeżdżąc po Europie trzeba mieć tego więcej.
p47yk - 2019-06-27, 11:40

Podobno komunikaty od CE-Traffic są dokładniejsze (czytaj: trafniejsze). Koledzy z forum eksperymentowali i np. usunęli tę drugą licencję od dostawcy usług TMC w Polsce, zostawiając tylko właśnie licencję CE-Traffic.

W przeciwnym razie komunikaty są pobierane przeważnie jedynie od Mediamobile (nie wiem, dlaczego?).

Ktoś wie coś na ten temat? Po prostu mnie to ciekawi.

Robson68 - 2019-06-27, 12:06

Dlatego Mediamobile , bo w Warszawie niżej w paśmie radiowym jest RMF ( MediaMobile).MNE zaczyna szukać komunikatów TMC od początku pasma radiowego i pierwszą stacją jest RMF a R Zet jest dopiero na końcu pasma radiowego .Nie wiem jak jest w innych częściach kraju.
Tak czy tak informacje TMC w Polsce są mało aktualne i nie mając innego potwierdzenia np CB czy inna aplikacja typu Yanosik nie masz nigdy pewności czy to co podaję TMC jest wiarygodne , no chyba , że informację typu uwaga silny wiatr czy śliska droga :-D

d3mol3k - 2019-06-27, 12:50

@Robson68 - to nie jest regułą - u mnie Zet jest na 92,5 a Rmf na 106,7 i tak mi wywala mediamobile :( w informacjach o dostawcy na górnym pasku grafiki
Robson68 - 2019-06-27, 13:28

Ciekawe, od czego to zależy ?
Tak jak pisałem wcześniej CE- trafic nie chce współpracować z mapą TomTom , niby znajduję sygnał, ale brak zdarzeń drogowych , testowane w Warszawie i Półwyspie Helskim

d3mol3k - 2019-06-27, 18:21

Ciekawe.
Ale czytając ich informacje odnoszę wrażenie że CE-Traffic może być dokładniejsze ale na ograniczonym zakresie dróg:
Cytat:
Dane Traffic

Dane o ruchu drogowym to najmocniejszy atut naszej usługi. Dane o płynności ruchu drogowego pochodząc z systemu Floating Car Data (FCD) i są oparte na flocie pojazdów, która pokonuje średnio każdego dnia ok. 25 milionów kilometrów. Na podstawie tych danych, co minutę obliczane są średnie prędkości dla wszystkich najważniejszych dróg i ulic. Dane te są następnie agregowane i filtrowane, aby ostatecznie kierowca otrzymał informację jedynie o istotnych opóźnieniach i korkach. Dodatkowo na podstawie danych z GDDKiA oraz wielu innych źródeł na bieżąco informujemy kierowców o robotach drogowych, wypadkach, zamkniętych odcinkach oraz innych wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy. Inteligentne łączenie danych o płynności ruchu z danymi o innych zdarzeniach zapewnia, że do kierowcy zawsze docierają tylko te najważniejsze informacje.

Tabela Lokalizacji TMC to uproszczony model sieci drogowej, stanowiący system referencyjny dla wyświetlania na mapach dodatkowych informacji takich jak utrudnienia w ruchu drogowym czy też lokalna prognoza pogody. Tabela lokalizacji składa się z punktów przypisanych do skrzyżowań dróg oraz odcinków łączących te punkty. Każdy punkt oraz odcinek posiada swój unikalny kod lokalizacji, dzięki któremu możliwe jest szybkie wizualizowanie i dekodowanie treści na mapie.

Zasieg_systemu

Tworząc tabelę TMC wzięliśmy pod uwagę lokalną specyfikę i zwyczaje kierowców i uwzględniliśmy również drogi niższych kategorii, które stanową ważne szlaki turystyczne np. trasa na Hel, lub wybrane typowe trasy alternatywne. Dodatkowo uwzględniliśmy wszystkie najważniejsze obecne i przyszłe inwestycje na drogach krajowych i autostradach do końca 2016 roku.

Tabela Lokalizacji TMC została stworzona przez nas od podstaw i zawiera:

wszystkie autostrady i drogi ekspresowe
wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie
główne drogi powiatowe
główne ulice w 30 miastach Polski
najważniejsze trasy alternatywne i turystyczne



więcej na: http://www.ce-traffic.com/traffic/#84

Wyrzucę MediaMobile i poobserwuję jak to tu u mnie na dzikim zachodzie wygląda.

Robson68 - 2019-06-27, 18:52

Poobserwuj , u mnie w centrum informację TMC CE-Trafic wydają mi się aktualniejsze . Przynajmniej widzę tam swoją ulicę jako zablokowaną ( budowa metra od 1.03.2019 ) a wg Mediamobile otwarta i ruch powolny :-D , faktycznie ciężarówki i koparki na placu budowy poruszają się bardzo wolno. Ale i tak informację TMC traktuję z przymrużeniem oka , jednak warto mieć TMC , może z czasem będzie lepiej tak jak na zachodzie Europy
Belphegor - 2019-06-28, 08:40

Też chyba wyrzucę Mediamobile i zobaczę co się zmieni. 8-)
p47yk - 2019-07-29, 20:25

gggg napisał/a:
Masz wszystko jak ja. Chodzi o tą zakładke z zębatką typ:61cb7134 jest to zakładka związana właśnie z plikami fjw. Nie wiem tak do końca czy to jest prawidłowa nazwa tej zakładki, która to właśnie odpowiada za dane do wyświetlania realistycznych widoków skrzyżowań.
To jeszcze pozostaje ci poniższe do zrobienia: :-)


U mnie też pojawia się takie dziwne oznaczenie licencji - czy tak powinno być? Czy to coś znaczy?

Belphegor - 2019-09-24, 17:54

Wywaliłem Mediamobile kilka tygodni temu, ale co i rusz się wciąż pojawia w informacji z czego korzysta TMC. O co kaman? :shock:
Robson68 - 2019-09-24, 18:03

Mam podobne spostrzeżenie , ostatni tydzień na urlopie okolice Mrągowa i Mikołajek i odczytywało TMC jako Mediamobile ( mam tylko licencję CE_Trafic). Oczywiście droga pusta Mrągowo - Mikołajki i komunikat przed Tobą korek ( 20 minut) . Dlaczego wyświetla Mediamobile z licencją CE-Trafic ? Jak widać Medianav skrywa niejedną tajemnicę :mrgreen:
gggg - 2019-11-12, 20:09

czy komuś pokazuje ukształtowanie terenu /góry/ ? Po wgraniu pliku dem? Wgrałem ale niestety ukształtowania terenu w górach mi nie pokazuje. Oprogramowanie 9.3.1.W folderze dem mam wgrane :Europe_83_NASA_071128
wpis w pliku systemowym:
[device]
type="lge_ulc"

[map]
3d_buildings=1
3d_landmarks=1
3d_buildings_distance=2
3d_dem=1; 3D terrain
3d_dem_detail=3 ; detail of 3D terrain (0 = none, 1 = low, 2 = medium, 3 = high)
3dcarsizemin=7000 ; edit more
3dcarsizemax=8000 ; edit more

[route]
hnr_ignored_missing_country_ids=*

[map.car_display]
car="Renault_Captur_orange-noir_christ95/car"
categories="car,pedestrian,other"

[route]
hnr_ignored_missing_country_ids=*

[lua]
apvehicle_size="200"

Belphegor - 2019-11-12, 21:32

No ja mam ukształtowanie terenu. Na MNE wygląda to tak:
d3mol3k - 2019-11-12, 22:13

@gggg - ja mam wrzucony plik DEM ten: Full_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_170825.dem i mi pokazuje - co prawda niewielkie są różnice terenu ( byłem raptem w Karkonoszach a tam wiesz jak jest :-) ).
Ale działa, w niższych partiach Polski u mnie pokazuje tylko lekkie zarysy pofałdowania terenu.

rolka - 2019-11-13, 00:22

Dodatkowa licencja, pozwoli na korzystanie z widoku terenu i obiektów w 3D
Na przykład:
iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_

gggg - 2019-11-13, 09:22

Belphegor napisał/a:
No ja mam ukształtowanie terenu. Na MNE wygląda to tak:

Tak to u mnie także pokazuje "z lotu ptaka", ale w trakcie jazdy-nawigowania już nie. Jest płaski teren. Widziałem na innym forum, że pokazuje jak droga prowadzi pomiędzy górami coś podobnego do tego ja pokazuje budynki 3d.
rolka: iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_ taką licencję mam wgraną.

paul7 - 2019-11-13, 10:28

Ważna jest mapa DEM i jej zawartość, niektóre są minimalne, inne pokazują strome góry.
Dla Polski nigdy nie było dokładnych map.
Kod:
Ja mam FullEuropeCGIAR.2006.06.081010.dem drugi Eastern_EuropeTA_2007.06_070920.dem
i wystarcza.
Co innego Francja czy Hiszpania lub Węgry. Tam są specjalne mapy dem.
Pełen zestaw na wszystkie kraje to 7,4GB.

Belphegor - 2019-11-13, 14:13

gggg napisał/a:
Belphegor napisał/a:
No ja mam ukształtowanie terenu. Na MNE wygląda to tak:

Tak to u mnie także pokazuje "z lotu ptaka", ale w trakcie jazdy-nawigowania już nie. Jest płaski teren. Widziałem na innym forum, że pokazuje jak droga prowadzi pomiędzy górami coś podobnego do tego ja pokazuje budynki 3d.
rolka: iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_ taką licencję mam wgraną.


Powiem Ci, że jadąc obwodnicą Trójmiasta już dokładnie widziałem gdzie są góry, a gdzie nie. Nie zrobiłem fotki, ale efekt na MNE jest fajny.

paul7 - 2019-11-13, 15:58

Tylko mapy turystyczne lub na telefon pokazują realne kształty. Np. Mapa turystyczna Tatry . Procesorek MN by nie wydolił , ponadto tutaj potrzebny porządny procesor video.
gggg - 2019-11-13, 16:57

Dzięki wszystkim za info.
rolka - 2019-11-14, 03:38

Ścieżki dla plików dem i lyc

Storage Card4\NNG\CONTENT\DEM tu plik .dem
Storage Card4\NNG\LICENSE a tu plik .lyc

I musi działać.

wojciech_69 - 2020-05-19, 12:25

Znalazłem w sieci plik fotoradarów z 16.10.2019 r. i to jest chyba najbardziej aktualny jaki jest do ściągnięcia...

Po rozpakowaniu mamy po 3 pliki dla poszczególnych krajów Europy (w załączeniu pliki tylko dla Polski):
- FIXED
- MOBILE
- TUNNEL (tego akurat dla Polski nie ma)

Jak wrzucę FIXED i MOBILE to nawigacja zaktualizuje fotoradary z 2 plików i utworzy z tego SpeedUpdate... ?

Ps. Czym w ogóle są te nazwy plików - na co wskazują (stacjonarne i mobilne)?

Dymek - 2020-05-19, 13:06

wojciech_69 napisał/a:
Ps. Czym w ogóle są te nazwy plików - na co wskazują (stacjonarne i mobilne)?

Stacjonarne i mobilne.
Jednak przestrzegam przed wgrywaniem tego. Te bazy TXT to są nieoficjalne pliki tworzone przez użytkowników.
Raz wgrałem sobie taki plik tekstowy z mobilnymi i owszem- działało bez problemów, ale było na maksa irytujące. Po prostu tych radarów mobilnych było tam wpisanych tyle, że praktycznie co maksymalnie kilometr jazdy wyskakiwał alarm o radarze z charakterystycznym wkurzającym "gongiem"- także cała trasa stała się jednym wielkim ostrzeżeniem przed radarem. Zrobiłem z tym jedną trasę Warszawa-Terespol_Warszawa i z ulgą wywaliłem toto w cholerę a nie było to łatwe, bo samo usunięcie pliku tu nie wystarczy.

wojciech_69 - 2020-05-19, 13:25

Dymek czytałem Twoje posty w tym temacie....

No dobra ale wywaliłeś pliki i SpeedcamUpdate i wróciło do normy?

To sugerujesz, żeby żadnego z tych plików nie wrzucać czy wrzucić tylko FIXED?

A może masz oficjalne albo w ogóle są oficjalne aktualne pliki do fotoradarów w necie w formacie *.spc ?....

Ps. a może jest jakieś "narzędzie" żeby te fotoradary sprawdzić albo zaktualizować z tymi z pliku "Poland.spc" który np posiadam u siebie?

Dymek - 2020-05-19, 13:47

wojciech_69 napisał/a:
No dobra ale wywaliłeś pliki i SpeedcamUpdate i wróciło do normy?
To sugerujesz, żeby żadnego z tych plików nie wrzucać czy wrzucić tylko FIXED?

Właśnie nie bardzo mogłem się tego pozbyć, kasowanie pojedynczych plików nie pomagało. O ile pamiętam to chyba żeby nie szukać, to pokasowałem wszystko i wszystkie pliki nawigacji wgrałem na nowo. Było najszybciej.
Ja sugeruję żadnych TXT nie wgrywać

Cytat:
A może masz oficjalne albo w ogóle są oficjalne aktualne pliki do fotoradarów w necie w formacie *.spc ?....

Ale w czym problem? Ostatnie mapy dostępne w sieci to 2019Q4 i pliki radarów "spc" są tam przecież w komplecie, Polska również.
A same radary (34 kraje) np. tutaj: KLIK

gggg - 2020-05-19, 14:52

Ja miałem także wgrane txt jednakże faktycznie komunikaty były co chwilkę. Usunąłem pliki i speedcam update i wszystko było potem ok. Nie trzeba było kasować wszystkich plików nawki. Teraz też nie polecam pków txt.
jas_pik - 2020-05-19, 14:52

Wg mojej wiedzy nie ma żadnego sprawnego ( poprawnego ) edytora plików spc.
Pliki spc od róznych dostawców sa dostepne w necie bez problemu.
Ale przecież igo primo tak samo jak igo8 akceptuje tkaże pliki txt z fotoradarami bez żadnego problemu.
Jedynym problemem jest aktualnośc tych plików.
Krótka wstawka teoretyczna:
Cytat:
OI w iGO ( w przeciwieństwie np. do AutoMapy ) podzielone zostały na dwie odrebne kategorie :
- fotoradary i ostrzeżenia drogowe
- punkty użyteczności publicznej ( tym się tu nie zajmujemy)
Dane zawierające oba typy POI zapisane sa w róznych formatach i umieszczone w odrebnych lokalizacjach
- fotoradary i ostrzezenia : zapisane w formacie .txt znajdują się w lokalizacji CONTENT/speedcam
- punkty uzytecznosci dostarczone przez twórcę oprogramowania zapisane są w formacie .poi ( plik szyfrowany ) i znajdują się w kokalizacji CONTENT/POI, dodatkowe pliki POI dostepne w sieci mają rozszerzenie .kml i powinny znajdowac się w lokalizacji CONTENT/USERDATA/POI.

1.Struktura pliku fotoradarów.
Kazda linia pliku zawiera dane w formacie:
Kod:
X,Y,TYPE,SPEED,DIRTYPE,DIRECTION

gdzie:
X,Y - wspołrzędne geograficzne punktu
TYPE - typ radaru:
1 Static ; Fotoradar stacjonarny
2 Redlight ; Fotoradar czerwone światło
3 Redlight Only ; Kamera czerwone światło
4 Section 1; Fotoradar odcinkowy
5 Mobile - suszarka etc...
SPEED -predkosc
Dir Type i Direction - funkcje okreslajace kierunek lapania, ( dookólny, kierunkowy etc )
Przykładowa linia pliku:
Kod:
16.85332,51.14726,5,50,0,0

W katalogu SPEEDCAM może znajdowac się dowolna ilośc plików tekstowych , o dowolnych nazwach., zawierajacych poprawne dane. Podczas pierwszego uruchomienia po wgraniu plików iGO przetwarza te pliki tworzac dwa własne o nazwach SpeedcamUpdates.spud oraz speedcam.spdb. Punkty zdublowane będa wyświetlane podwójnie.

A do konwersji i usunięcia zdublowań jest polski program POI Konwerter ( strona twórcy gdzie zawsze jest aktualna wersja) : https://sites.google.com/site/poiconverter/home
I można sobie się pobawić i poedytować i usunąć duble.
Jedyna wada przy pierwszym uruchomieniu nawigacji jesli mamy wyłącznie fotoradary w postaci plików txt ładowanie ich do pamięci czyli konwersja na plik SPUD będzie trwała długo .

d3mol3k - 2020-05-20, 17:56

wojciech_69 napisał/a:
Znalazłem w sieci plik fotoradarów z 16.10.2019 r. i to jest chyba najbardziej aktualny jaki jest do ściągnięcia...

...


Nie wiem może się mylę ale oryginalny plik fotoradarów dla map Here 2091Q4 patrząc po nazwie: Poland_HERE_2019.Q4_191108.spc datowany jest na 2019 rok 11 miesiąc i 08 dzień. Czyli jest nowszy od tego co napisałeś. Ale jak napisałem - mogę się mylić - to tylko mój domysł. Nie ma kilku fotoradarów bo ostatnio powolutku jakby powstawały (wracały stare) na miejsce. Tak miałem na DK10, fajnie pokazuje odcinkowy pomiar prędkości łącznie z podaniem naszej średniej prędkości na tym odcinku.

wojciech_69 - 2020-05-21, 08:32

Cytat:
Nie wiem może się mylę ale oryginalny plik fotoradarów dla map Here 2091Q4 patrząc po nazwie: Poland_HERE_2019.Q4_191108.spc datowany jest na 2019 rok 11 miesiąc i 08 dzień. Czyli jest nowszy od tego co napisałeś. Ale jak napisałem - mogę się mylić - to tylko mój domysł. Nie ma kilku fotoradarów bo ostatnio powolutku jakby powstawały (wracały stare) na miejsce. Tak miałem na DK10, fajnie pokazuje odcinkowy pomiar prędkości łącznie z podaniem naszej średniej prędkości na tym odcinku.


d3mol3k pewnie tak jest, pliki które znalazłem w formacie *.txt akurat miały taką datę...

Robson68 - 2020-05-21, 17:33

Aktualna lista fotoradarów w Polsce https://www.canard.gitd.g...pa-fotoradarow1
Szkoda tylko , że w dobie powszechnej cyfryzacji ,nie jest dostępny plik fotoradarów do ściągnięcia np txt
Każdy czynny fotoradar powinien być poprzedzony znakiem drogowym D -51 , choć wiem , że czasem taki znak jest a fotoradar nieczynny . Zawsze jednak chyba lepiej zdjąć nogę z gazu i nie kusić losu , zresztą ten dźwięk ostrzeżenia w MediaNav może przyprawić o zawał serca.
Faktycznie odcinkowy pomiar prędkości pokazuje w sposób fajny , ja wtedy korzystam z ogranicznika prędkości bo noga jakoś sama naciska , szczególnie gdy pusta droga .

wojciech_69 - 2020-05-22, 09:26

Czy wrzucacie przy aktualizacjach wszystkie pliki dodatków do map (do odpowiednich folderów - budynki, obiekty, widoki skrzyżowań, ukształtowania itp...) czy tylko np mapy i fotoradary (bo informacje o zjazdach wyświetlane w górnej części ekranu są "zaszyte" w samej mapie, czy oddzielnym pliku?)?
Dymek - 2020-05-22, 10:14

wojciech_69 napisał/a:
Czy wrzucacie przy aktualizacjach wszystkie pliki dodatków...?

Wgrywam:
.fbl .fda .fjw .fpa .fsp .ftr (MAP)
.3dc .3dl (BUILDING)
.poi (POI)
.spc (SPEEDCAM)
I tyle...

wojciech_69 - 2020-05-22, 11:30

Dymek a te pozostałe pliki (.fda .fjw .fpa .fsp .ftr) z mapami to uważasz że dużo wnoszą do poprawy jazdy, znajdywania obiektów itp?
Pytanie może trywialne ale w oryginalnym "zestawie" tego nie miałem i co za tym idzie nigdy na "tym" nie jeździłem, dlatego pytam....

Ps. pomijam poi, i budynki naturalnie, bo to wiadomo... :-P

jas_pik - 2020-05-22, 11:41

Jest jeszcze jedno rozwiazanie do instalacji fotoradarów poprzez stronę : https://www.poibase.com/e...-systems/dacia/
Wszystko tam jest opisane jak ro zrobić dla MN1/MN2/MN3 .
Oczywicie baza danych jest generowana tylko dla zarejestrowanych uzytkowników
https://www.poibase.com/e...-systems/dacia/

wojciech_69 - 2020-05-22, 11:52

A jest jeszcze coś takiego jak "rozwidlenia dróg" w menu MN po wejściu w aktualizacje map i tam nie ma podanej żadnej wersji czy daty... jak to jest aktualizowane i czym to jest skoro jest nijako nie do zmiany...?
jas_pik - 2020-05-22, 12:50

To jest tzw widok autostradowy rozwidleń. Kiedyś był osobnym plikiem do iGo. Od dawna jednak jest to zaimplementowane w sofcie . Tzn sa odpowiednie pliki z widokiem "a la reality" ale nie ma sensu ich stosować w MN bo tylko zamulają działanie systemu w wersjach MN1/MN2 - to jest procek 600 MHz .
Dymek - 2020-05-22, 14:40

wojciech_69 napisał/a:
Dymek a te pozostałe pliki (.fda .fjw .fpa .fsp .ftr) z mapami to uważasz że dużo wnoszą do poprawy jazdy, znajdywania obiektów itp?

Nie wiem, być może niektóre nie są w ogóle używane w naszych nawigacjach. Po prostu napisałem, jakie wrzucałem, być może niepotrzebnie. Na pewno .ftr jest niepotrzebne, bo to dodatek dla ciężarówek.
Dokładniejszy opis z sugestiami które pliki działają znajdziesz na początku tego wątku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group