DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - brak świateł mijania / kierunkowskazów (odp.: uszk. manetka)

kislu - 2014-02-13, 16:08
Temat postu: brak świateł mijania / kierunkowskazów (odp.: uszk. manetka)
witam

czy ktoś z was ma problem w loganie 2 z gasnącymi światłami drogowymi przy wrzucaniu kierunkowskazu? Co to za licho jakieś?

pozdrawiam

jackthenight - 2014-02-13, 20:32

Tak na 99 % manetka do wymiany, już były takie przypadki.
wielgibolo - 2014-02-13, 20:32

LEWEGO ? - mam to w lodgy kiedy jest zimno i wrzucam lewy kierunek to jak docisnę troszkę za mocno gasną światła

prosta sprawa na moje oko. źle jest podłączona kostka masa gdzieś czegoś dotyka kiedy autko się nagrzeje materiał się rozszerza i problem znika. nie jadę z tym nigdzie - poczekam na przegląd po 15 000 i wtedy zrobię borutę w salonie.

johnson - 2014-02-13, 20:33

manetka 100%, aso zrobi od ręki
Marek1603 - 2014-02-13, 21:24

Niekoniecznie do wymiany.

Jak wsiadłem pierwszy raz do mojego sedna to też mi się to zdarzało. Powiem więcej. Nawet jak przełączałem z drogowych na mijania to mi się zdarzyło je wyłączyć.

Po prostu musiałem się nauczyć w odpowiedni sposób używać manetki.

kakus - 2014-02-13, 23:03

jezu .... w rocznym aucie (lodgy) takie rzeczy .... i to niby normal ? .... wszystko ma swoje granice ludzie !!!!!
48piotr - 2014-02-14, 10:39

kakus napisał/a:
wszystko ma swoje granice ludzie

Głupota jest bezgraniczna....
:mrgreen:

wielgibolo - 2014-02-14, 13:06

kakus napisał/a:
jezu .... w rocznym aucie (lodgy) takie rzeczy .... i to niby normal ? .... wszystko ma swoje granice ludzie !!!!!


OJ TAM WIELKIE MI RZECZY - gorsze w życiu usterki widziałem w rocznych autach - duperelka tak mała że aż mi się nie chce z tym jechać - a jakbym miał czas to sam bym sobie to rozpiął i podpiął jeszcze raz tylko poprawnie.

wielgibolo - 2014-02-14, 13:07

48piotr napisał/a:
kakus napisał/a:
wszystko ma swoje granice ludzie

Głupota jest bezgraniczna....
:mrgreen:


wytrzymałość śniegu w soczi na ekstremalnie wysokie temperatury też jest bezgraniczna

jarkusm - 2014-02-14, 14:54

kakus napisał/a:
jezu .... w rocznym aucie (lodgy) takie rzeczy .... i to niby normal ? .... wszystko ma swoje granice ludzie !!!!!


Ja mam tak w dwutygodniowym sandero stepway II. Jutro jadę do asów. Zobaczymy co powiedzą.

johnson - 2014-02-14, 15:26

jarkusm napisał/a:
kakus napisał/a:
jezu .... w rocznym aucie (lodgy) takie rzeczy .... i to niby normal ? .... wszystko ma swoje granice ludzie !!!!!


Ja mam tak w dwutygodniowym sandero stepway II. Jutro jadę do asów. Zobaczymy co powiedzą.

wymienią i umyją auto, co innego maja zrobić :)

delanela - 2014-02-14, 17:50

No to rzeczywiście kiepsko. U mnie w Dacii odziwo działa wszystko ok. Dla rozluźnienia atmosfery powiem wam jak w kabarecie ;-)

Wy włączając kierunkowskaz chcecie skręcić dlatego auto wie, że koniec jazdy do przodu i przygasają światła w ramach oszczędności żarówek :mrgreen:

Albo jak to mówił "Bercik" z kabaretu Rak - po prostu przekraczacie Dacią prędkość światła na tyle, że światła przygasają :-)

Dajcie znać, czy wymiana przełącznika pomogła to będzie wiadomo na przyszłość co i jak :-)

husik - 2014-02-14, 20:07

dzisiaj miałem podobny problem u siebie, w marcu mam przegląd pierwszy to sie o to upomne :p
kakus - 2014-02-15, 09:38

myślę sobie że to chyba nie wadliwa manetka ...... bo by tyle przypadków nie było :-/
johnson - 2014-02-15, 09:45

manetka, jak jest wadliwa to przy włączonym lewym kierunku wystarczy mocniej docisnąć w dół do oporu, zależnie od tego jak jest padnięta to światła gasną już przy samym kierunku albo przy dojściu do oporu mechanizmu
jackthenight - 2014-02-15, 11:22

Cytat:

myślę sobie że to chyba nie wadliwa manetka ...... bo by tyle przypadków nie było

No właśnie najbardziej prawdopodobna jest wadliwa manetka - wystarczy wadliwa partia manetek i problem gotowy.

wielgibolo napisał/a:
a jakbym miał czas to sam bym sobie to rozpiął i podpiął jeszcze raz tylko poprawnie.

To jest raczej poprawnie spięte. Złącza manetek są dość proste, nawet rumun w fabryce wie jak je spiąć.

jarkusm - 2014-02-16, 18:01

Dotkną mię ten sam przypadek choć w stepway'u drugim. W sobotę nawiedziłem panów asiorów. Jedyne co mieli do powiedzenia to to, że takie rzeczy to się zdarzały w starszych wersjach. Jak dodałem, że nie tylko przy włączaniu lewego kierunku gasną światła, ale też przy włączaniu prawego trzeba użyć sporej siły, to stwierdzili, że sie wyrobi. Co do gasnących świateł to wzięli auto "na kanał" i po pięciu minutach powiedzieli - zrobione a gdyby się powtórzyło to mam dać znać. Powtórzyło się od razu to dali mi karteczkę, żebym w poniedziałek zadzwonił to zamówią przełącznik i wymienią. Po operacji doniosę Kolegom Forumowiczom jak sprawę aeso załatwiło ;-)
kakus - 2014-02-17, 19:49

dzisiaj oglądałem nowego stepwaya w salonie ..... i sprawdziłem te światła .... ale wszystko było w nim ok ........nic nie przygasało

ps. sprawdziłem i drogowe i mijania i na kierunkowskazach w obydwie strony

jarkusm - 2014-02-18, 15:22

kakus napisał/a:
dzisiaj oglądałem nowego stepwaya w salonie ..... i sprawdziłem te światła .... ale wszystko było w nim ok ........nic nie przygasało

ps. sprawdziłem i drogowe i mijania i na kierunkowskazach w obydwie strony


A jednak
Jutro o 14 wymiana całego zespołu przełączników, czy tam jak to się przy kierownicy nazywa.

Pshemo - 2014-02-18, 22:55

Aż musiałem sprawdzić czy u mnie wszystko działa poprawnie. I okazało się że wszystko jest okey, działa i nic nie gaśnie :)))
wielgibolo - 2014-02-19, 15:56

Ja jutro z Rumunką jadę na zabieg wymiany manetki.
jarkusm - 2014-02-20, 14:47

Manetka wymieniona. Czas wymiany 20 minut. Wrażenia. Światła już nie wyłączają się przy włączaniu lewego kierunku ale manetka chodzi ciężko, tzn. nie przeskakuje płynnie przy włączaniu kierunku tylko tak jakby był tam w środku taki ząbek co trochę blokuje. Serwismen ocenił to jako pracę normalną :roll: Niech mu będzie. Pojeździmy, zobaczymy. Zapomniałem dodać. Przy przełączaniu - trzeszczy :-x
wielgibolo - 2014-02-20, 17:15

U mnie też już po zabiegu - światła nie gasną nic nie trzeszczy wszystko chodzi tak jak przed wymianą.
jarkusm - 2014-02-22, 17:36

We wtorek jadę na wymianę manetki po raz drugi :-x
klwsz - 2014-05-29, 21:04
Temat postu: Awaria świateł mijania
Cześć.

Dzisiaj będąc w drodze niespodziewanie wyłączyły się światła mijania w rocznej Dacii Dokker. Poruszanie manetką, włączanie i wyłączanie świateł, ani ponowne uruchomienie silnika nie pomogły.

Wcześniej zdarzały się kilkukrotnie sytuacje, w których światła mijania wyłączały się po włączeniu lewego kierunkowskazu, jednak po chwili już wracały.

Niestety samochód nie był na przeglądzie "rocznym" u dealera. W związku z tym pytanie: z awarią udać się do serwisu u dealera, czy mnie zbędą uzasadniając że gwarancja samochodu została przerwana?

Pozdrawiam.

Daster - 2014-05-30, 07:20

Przyczyny mogą być 3:
1 Poluzowane połączenie na kostkach przy przełączniku zespolonym lub przekaźniku świateł.
2 Uszkodzony przekaźnik świateł.
3 Uszkodzony przełącznik zespolony przy kierownicy od świateł/kierunków/klaksonu (częsta usterka)
W tej samej kolejności należy dokonać diagnozy

keikan - 2014-05-30, 07:35
Temat postu: Re: Awaria świateł mijania
klwsz napisał/a:
Wcześniej zdarzały się kilkukrotnie sytuacje, w których światła mijania wyłączały się po włączeniu lewego kierunkowskazu, jednak po chwili już wracały.

Niestety samochód nie był na przeglądzie "rocznym" u dealera. .


Nie chcę się wymądrzać nie na temat, ale:

1/ skoro masz nowe auto, to wg. mnie należało jechać do ASO z tą awarią. Po to się kupuje nowe, żeby mieć gwarancję i spokój na parę lat zarówno z poważnymi awariami jak i "duperelami".
2/ tym bardziej nie pojmuję, jak można przy nowej Dacii nie robić przeglądów w ASO (biorąc pod uwagę naprawdę groszowe ceny przeglądu) i ryzykować ewentualną utratę gwarancji już po roku.

johnson - 2014-05-30, 08:14

myślę że cena tego przełącznika nowego to pewnie właśnie ta różnica w cenie przeglądu, trochę lipa z taką oszczednością, ale zdarza się, co zrobić.
gbyrka - 2014-05-30, 09:06

Mnie bardziej zastanawia, czemu jeszcze nie ma ogólnoeuropejskiej akcji serwisowej z natychmiastową wymianą tego wadliwego elementu.

Nagłe zgaśnięcie świateł jest szalenie niebezpieczne, a ponadto przytrafiło się już kilku osobom z tego forum.

Lajkonik - 2014-05-30, 09:22

gbyrka napisał/a:
Mnie bardziej zastanawia, czemu jeszcze nie ma ogólnoeuropejskiej akcji serwisowej z natychmiastową wymianą tego wadliwego elementu.

Bo takie akcje serwisowe zazwyczaj przeprowadzane są w okresie od 5 do 10 lat od wyprodukowania serii z wadą. :-P Muszą mieć czas na precyzyjne określenie przyczyny seryjnych usterek, opracowanie planu naprawczego, zakup lub wyprodukowanie odpowiednich części i zorganizowanie akcji serwisowej - to musi trwać :mrgreen:

piku - 2014-05-30, 18:05
Temat postu: Re: Awaria świateł mijania
keikan napisał/a:
naprawdę groszowe ceny przeglądu

W Lublinie za robociznę wzięli coś 360 zł. To nie są grosze. Ale przeglądy robię w ASO, oczywiście :-)

klwsz - 2014-05-30, 20:06

Cześć.

Wadliwy okazał się przełącznik zespolony. Elektromechanik naprawił go za 150zł. Skomentował, że oszczędności w instalacji elektrycznej są widoczne gołym okiem.

Nie mogę się wypowiedzieć dlaczego samochód nie przeszedł rocznego przeglądu, bo jestem tylko jego użytkownikiem.
Osobiście uważam, że ignorancja z jaką spotyka się klient w serwisach Dacii (+ceny przeglądów) sprawia, że można rozważyć rezygnację z gwarancji. Oceniam to po odwiedzeniu serwisu u Zdunka. Zwłaszcza w przypadku samochodów dostawczych, które codziennie na siebie zarabiają i nie ma czasu na wykłócanie się z recepcją serwisu. Oczywiście, ryzyko z tym związane to kwestia indywidualnej oceny.

xfeel - 2015-02-02, 18:57
Temat postu: Niedziałający kierunkowskaz
Witam ! Bardzo proszę kogoś kompetentnego o pomoc, mam problem z autem a jutro jadę w
dłuższą trasę. W mojej Daci logan MCV, wysiadla żarówka od prawego skrętu z przodu,
na drzwiach i z tyłyu działa ok. Jednak, gdy jadę autem dłużej i parę razy włączę kierunkowskaz
skrecie, po pewnym czasie wyłącza sie on całkowiecie, tzn nie słychać sygnału dźwiękowego
kierunkowskazu kiedy jest włączony oraz nie działają żadne na prawo, ani na drzwiach ani
z tyłu. Proszę o szybką poradę, czy to może być tylko wina żarówki, czy też elektryki,
czy mimo spalonej żarówki pozostałe żarówki powinny pracować normalnie ?

Bardzo prosze o podpowiedź co z tym zrobić

filmik na youtube: https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Z góry dziękuję za pomoc

route2000 - 2015-02-02, 20:05

To wygląda na uszkodzenie przełącznika kierunków. Było gdzieś na tym forum opisane. Spróbuj znaleźć kostkę od przełącznika, odłącz je, zewrzyj je ze sobą na chwilę i zobacz czy działają. Jeśli tak to przełącznik jest do wymiany, a jak nie to szukać w sterowniku kierunków. :->
eplus - 2015-02-02, 20:16

Zacznij od wymiany żarówki, która wygląda na spaloną. Jeśli zaświeci, a problem z całkowitą deaktywacją pozostanie - sprawdzisz przełącznik. Choć tak na szybko, bez nowego, wiele nie zdziałasz...
route2000 - 2015-02-02, 20:24

Na youtubie widać moment przełączania kierunków, że podczas zmieniania z lewego na prawy zapaliła się na chwilkę kontrolka świateł długich to może oznaczać, że uszkodzony jest przełącznik-nadpalone styki albo brak kontaktu.
leo - 2015-02-03, 22:17

A ja obstawiam jeszcze kłopoty z masą, czyli dobrym stykiem zasilania żarówek z karoserią.

Ale prawdziwego powodu tej konkretnej usterki pewnie nie poznamy (coś mi się zdaje). :->

mojo - 2015-02-04, 14:36

Dacia jest na szynie CAN? Jeżeli tak to komp też może siadać.
Miałem tak w Peugeocie Boxerze z 2010. Najpierw po kilku zapaleniach się przestawały działać kierunki i trzeba było ponownie wracać i do pozycji neutralnej i jeszcze raz włączać. Następnie zacząłem tracić w jednej z tylnych lamp światła a wymiany żarówek na krótko pomagały. Później siadły wszystkie „stopy”. Na końcu zaczęło wywaliło, że padł system „hillholder”. Znajomy podał mi kontakt do dobrego elektryka-elektronika i ten podłączył się laptopem i stwierdził, że padło programowanie. Po ponownym wgraniu wszystko jak ręką odjął.
A naczyściłem się przewodzików zanim to usunięto. Okres od pierwszych objawów do usunięcia to ponad rok.

matucha - 2015-02-04, 21:18

route2000 napisał/a:
Na youtubie widać moment przełączania kierunków, że podczas zmieniania z lewego na prawy zapaliła się na chwilkę kontrolka świateł długich to może oznaczać, że uszkodzony jest przełącznik-nadpalone styki albo brak kontaktu.


W Dokkerach z 2013 była nawet akcja serwisowa na te włączniki. Objawy identyczne jak opisane powyżej.

Cav - 2015-02-04, 21:29

matucha napisał/a:
route2000 napisał/a:
Na youtubie widać moment przełączania kierunków, że podczas zmieniania z lewego na prawy zapaliła się na chwilkę kontrolka świateł długich to może oznaczać, że uszkodzony jest przełącznik-nadpalone styki albo brak kontaktu.


W Dokkerach z 2013 była nawet akcja serwisowa na te włączniki. Objawy identyczne jak opisane powyżej.


W Dusterze odwrotna - wyłączały się światła mijania przy próbie użycia kierunku.
Oczywiście wymieniono włącznik w kolumnie.
W praktycznie nowym aucie !!!!

shrek - 2015-02-07, 21:14

Zgodze sie z kolegami co do dzwigni kierunkowskazow bo u mnie tez zaczyna szwankowac (bardzo duzy luz) jak wlaczam kierunek to czasami widze jak na chwileczke zapali sie kontrolka z dlugich
matucha - 2015-02-07, 22:02

shrek, mój brat ma auto z 2013 właśnie i został wezwany do wymiany. Akurat na dzień przed wymianą nagle włącznik zdechł i nie dało się włączyć świateł. O tej porze roku to oznacza praktycznie uziemienie auta.
Piotr_K - 2015-05-01, 13:14

Nie za bardzo wiedziałem, gdzie założyć ten wątek z moim problemem, ale ponieważ dotyczy świateł dziennych - mijania - założę go tu.

Problem polega na tym, że "zniknęły" mi światła mijania oba. Po odpaleniu samochodu włączam światła przekręcając gałkę skokowo - zapalają się najpierw pozycyjne, dalsze przekręcenie powinno uruchomić światła mijania. Niestety nie zapalają się, palą się nadal tylko pozycyjne.
Sprawdziłem obie żarówki - są ok, sprawdziłem bezpieczniki (czerwone od świateł mijania) też są OK.

Przypuszczam, że problem może tkwić w tej gałce. Raz miałem ją wymienianą z powodu braku klaksonu.

Jak sądzicie, czy to tam tkwi przyczyna, jak to sprawdzić? Mamy weekend majowy a już wczoraj miałem dawkę horroru jadąc w nocy prawie po ciemku, od czasu do czasu mogłem używać świateł drogowych ale sporadycznie ;-(

monopios - 2015-05-01, 13:56

Nieznam schematu ale na logikę, sprawdz czy w ogóle prąd dochodzi do bezpieczników, jeżeli NIE to problem jest gdzieś jeszcze przed nimi np: w manetce. A jeżeli prąd jest, to znaczy że problem leży między bez. a kostką od żarówek. Ale raczej to pierwsze zwłaszcza że brak w obydwóch świeczkach na raz.
Piotr_K - 2015-05-01, 15:33

Odwołuję mój problem, to poszły OBIE żarówki na raz :-O w nocy tego nie dostrzegłem, dziś sprawdziłem je jeszcze raz i są malutkie przerwy w włóknie. Na szczęście miałem zapas ;-) jeszcze z wakacji kiedy jechałem do Chorwacji. Dziękuję za odzew ;-) miłego weekendu życzę.
ufo007 - 2015-06-08, 14:01

U mnie taka sama sytuacja, od razu padnięte oba światła, ale nie pojawiał się znaczek w ogóle na pulpicie co by sugerowało że nie ma napięcia, wymieniłem żarówki sprawdziłem bezpieczniki dalej nie świecą, w aso od ręki wymienili manetkę 5 min roboty, spytałem się czy to częsty problem to się tylko uśmiechnął.
Dar1962 - 2015-06-08, 20:22

ufo007 napisał/a:
spytałem się czy to częsty problem to się tylko uśmiechnął.

wcale się nie dziwię :-P - a klakson ci działa?

Lajkonik - 2015-06-09, 06:32

Jeżeli Dacki mają światła połączone po Bożemu, to diagnoza była prosta. Światła powinny być łączone na krzyż - np prawe przednie z lewym tylnym. Jak padną naraz oba przednie, to wtedy jest jasne, że to nie żarówki (małe prawdopodobieństwo, że padną naraz obie) i nie bezpiecznik (bo też musiałyby się spalić dwa, ale wtedy tył też by nie świecił). Musiał więc paść wspólny element dla obu świateł przednich - ich wyłącznik, czyli manetka. Swoja drogą - w starych samochodach przełączniki w kierownicy przeżywały auto. Rozsypywała się blacha, silnik, ale przełączniki działały nadal.
Dardus - 2015-06-09, 09:45

Żeby tak dwie żarówki jednocześnie padły? A ładowanie w normie?
DA614 - 2015-09-06, 10:54
Temat postu: Logan II światła mijania
Witam.
Zdarza się, że po włączeniu świateł mijania, nie włączają się. Pozycyjne działają normalnie, długie też. Poruszenie dźwignią czasem pomagało, ale ostatnio przestało.
Wyłącznik zespolony czy macie może inny pomysł?

route2000 - 2015-09-06, 11:02

Przyczyną tego jest często wadliwy wyłącznik zespolony w dźwigni. Było to wałkowane na naszym forum.
Jeśli masz to auto na gwarancji to pozostaje tylko wymiana na nowe. ;-)

DA614 - 2015-09-17, 10:31

Zrobiłem nią ponad 120tys km, więc już po gwarancji.
Znalazłem tylko wątki z niedziałającym klarksonem, jest szansa, że to ta sama przyczyna?

route2000 - 2015-09-17, 10:48

Trzeba mieć pod ręką drugi sprawny wyłącznik np. pożyczony od kogoś i sprawdzić czy tak samo działa.
Po prostu trzeba je rozebrać, sprawdzić styki i połączenia. ;-) Może coś tam się poluzowało...

DIYowiec - 2015-09-17, 11:48

Ja bym chwycił za miernik i na detekcji zwarcia sprawdził czy przełącznik działa,
potem czy wszędzie tam gdzie napięcie być powinno jest - po zmianie funkcji miernika.
Jeśli wszystko jest ok, to sprawdziłbym spadki napięcia przy przełączaniu i do tego przekaźniki.

sereq - 2015-09-17, 15:58

JA u siebie mam tak że czasem przy włączeniu lewego kierunkowskazu, światłą mijania gasną. Lekkie dotknięcie dźwigni przywraca światła.

Zauważyłem że dzisiaj się tak tylko raz w trakcie danej jazdy (od uruchomienia silnika) - kiedy po raz pierwszy od uruchomianie samochodu włączam lewy kierunek. Potem już działa bezproblemowo. Ot, rumuńskie czary ;-)

DA614 - 2015-09-17, 18:50

Wyrwałem chwasta, obejrzałem, wszystkie kabelki ok, przeczyściłem styki i dalej nie działa. Ktoś pisał, że mu elektromechanik naprawiał, a wiadomo co dokładnie zrobił?
route2000 - 2015-09-17, 19:04

Czy jest jakiś przepływ prądu na stykach czy na kabelkach tak jak DIYowiec pisał?
Miernik w łapy i szukać przerwy. Styki mogą być zawieszone, sprawdzić bezpieczniki....

MM - 2015-09-17, 19:30

sorry, że nie na temat, ale:

DA614 napisał/a:
Zrobiłem nią ponad 120tys km, ...

niezły wynik od 2014-04-11 do 2015-09-17 - to chyba forumowy rekord!

Karenzo - 2015-09-17, 19:33

podziwiam za cierpliwość
tego mocarza w gazie

DA614 - 2015-09-17, 20:46

No tak, parę kilometrów robimy ;)
Generalnie nie narzekam na Dacie, nawet ją lubię, a przy dystrybutorze wręcz kocham :D
Mocarz w gazie śmiga głównie po autostradach. W Niemczech więcej mocy by nie zaszkodziło, ale musiałoby być 2 razy więcej, a we Francji, Belgii czy Holandii to nie ma żadnego znaczenia, bo i tak ograniczenia są do 130 a często do 110, wtedy 300koni nie jest szybsze od moich 75, bo fotki strasznie kosztowne w tych krajach.
W zasadzie trudno temu autu coś zarzucić, jeśli nie spodziewasz się po niej Lexusa LS.
Na odczulanie mam Volvo 740 Turbo.
W styczniu kupiliśmy Megankę, miała bardziej stać...się nie udało, ma 36kkm na liczniku ;)

Co i gdzie mierzyć?

DIYowiec - 2015-09-18, 06:45

DA614 napisał/a:
Co i gdzie mierzyć?
znajdź kostkę, tam na zakresie szukania zwarcia sprawdź czy przełącznik działa, potem na zakresie 20vdc sprawdź czy na stykach jest odpowiednie napięcie.
Ale zacznij od bezpieczników i przekaźników.

DA614 - 2015-09-18, 16:01

Byłem w serwisie, sprawdzili i orzekli, że to wyłącznik.
Trochę drogi, ale tańszy niż w Polsce, jak większość rzeczy ;)
tzn 125euro vs. 550 zł (serwis we Wrocławiu).
Przyjdzie we wtorek.

DA614 - 2015-09-21, 18:39

Jednak było szybciej. Założyłem nową manetkę, działa. Jest ciasna jak nowa :D

Naprawiał ktoś toto z nowego Logana?
Koszty?

route2000 - 2015-09-22, 08:16

Tzn. jak? Kupiłeś je sam i we własnym zakresie je wymieniłeś?
Scyzor - 2015-09-22, 09:34

MM napisał/a:
sorry, że nie na temat, ale:

DA614 napisał/a:
Zrobiłem nią ponad 120tys km, ...

niezły wynik od 2014-04-11 do 2015-09-17 - to chyba forumowy rekord!

Na to samo zwróciłem uwagę... To chyba argument przeciw mojej teorii o ryzyku brania tych samochodów do floty firmowej...

DA614 - 2015-09-22, 18:48

route2000 napisał/a:
Tzn. jak? Kupiłeś je sam i we własnym zakresie je wymieniłeś?


Tak, bo oni chcieli prawie 50 Euro za wymianę, a to przecież tylko trzeba odkręcić dwie śrubki pod skręconą w lewo kierownicą, rozpiąć zatrzaski, rozdzielić obudowę kolumny kierownicy, zdjąć górną jej część, dolną obniżyć. Torxem dziesiątym odkręcić dwie śrubki, do których jest dostęp dzięki uprzedniemu skręceniu kierownicy w lewo, wyjąć denata, odpiąć go od aparatury i już. Z nowym viceWarsal abarotno i już można cieszyć się sprawnością ;)

jaraspol - 2016-01-29, 13:32

Witam. podepnę się do tematu. Logan I benzyna bez halogenów.
Zniknęły mi światła mijania w ogóle. Postojowe, długie, migacze, tylne są. Na desce rozdzielczej nie pokazuję się ikonka (zielona)od świateł. Na razie sprawdziłem tylko bezpieczniki są ok. Dziś wieczorem sprawdzę żarówki być może (oby) poszły obydwie, czytałem że może też być to manetka tylko jak to stwierdzić ? czy jak włącze światła i nie będzie prądu na bezpiecznikach to to może być manetka ? pozdr

kali - 2016-01-29, 20:17

Jak nie masz kontrolki to może tak być. Połącz kabelki we wtyce to się przekonasz.
Dar1962 - 2016-01-29, 21:14

to może być problem identyczny jak z milknącym klaksonem, czyli ułamany na lucie kabelek (tym razem czerwony) - jeśli tak, przyczyna tkwi w lewej manetce, demontaż i naprawa jest banalna
jaraspol - 2016-01-30, 13:32

W mojej manetce kabelki były ok, problem jest gdzieś w środku, no ale dziś udałem się na szrot i za 50 zł kupiłem lewą manetkę i światła wróciły i kontrolka na desce rozdzielczej wróciła, nie miałem prądu na bezpiecznikach pozdr
wlodarek1 - 2016-09-25, 13:25
Temat postu: Problem z kierunkowskazami ... od wczoraj
Wczoraj w południe na moją sanderkę lunął dość gwałtowny deszcz .
Wtedy stała na parkingu , do domu ruszyłem dopiero gdy deszcz zelżał .
Tak , w umiarkowanym deszczu przejechałem wczoraj 7 km .
Kierunkowskazy działały wczoraj prawidłowo .
Dziś rano wyjeżdżam do kościoła - kierunkowskazy nie działają :-(
Awaryjne zadziałały a kierunkowskazy - nie :cry:
Gdy ruszyłem spod kościoła po mszy - kierunkowskazy zadziałały prawidłowo :-)
Ale gdy po pól godzinie ruszałem spod cmentarza do domu to ;
przy przekręconym kluczyku , ale nie uruchomionym silniku - migacze nie zadziałały :-(
A gdy już ruszyłem do domu - podczas jazdy migacze działały prawidłowo
Czyżby więc wczorajsze zmoknięcie na deszczu spowodowało już 1 problem w autku które ma przejechane 756 km :?: :!:
Czy jutro zgłosić to do naprawy gwarancyjnej :?:

Dar1962 - 2016-09-25, 15:01

warto sprawdzić przekaźnik kierunków - nie wiem czy podlega gwarancji - trzeba zadzwonić i spytać
rysiek223 - 2016-09-25, 16:29

Miałem ten sam problem został rozwiązany w ostatnim moim poście po wizycie i wymianie w serwisie
http://daciaklub.pl/forum...2de603f4e07b292

wlodarek1 - 2016-09-25, 16:59

Sprawdziłem przed chwilą ; na wyłączonym silniku migaczy brak , awaryjne są .
A ja mam dziś w nocy wyjechać na dworzec pks po kuzyna .
Co to będzie jeśli migacze nie zadzia łają :oops: :?: :!:
@rysiek223 - a ile ty masz już swoje auto , ile przejechanych km :?:
Ja mam od 10 czerwca , przejechane 756 km , trochę chyba za wcześnie na awarie :evil: :shock:

rysiek223 - 2016-09-25, 17:07

wlodarek1 napisał/a:
Sprawdziłem przed chwilą ; na wyłączonym silniku migaczy brak , awaryjne są .


@rysiek223 - a ile ty masz już swoje auto , ile przejechanych km :?:
Ja mam od 10 czerwca , przejechane 756 km , trochę chyba za wcześnie na awarie :evil: :shock:


Ja mam swoje auto od kwietnia przejechane ok.3000km.
Na wyłączonym silniku kierunkowskazów nie ma jak i po przekręconym kluczyku w stacyjce tak jest fabrycznie. Teraz tak mają samochody ponieważ za kierunkowskazy nie odpowiada przekaźnik jak to było dawniej ale moduł ten co mi wymieniali. Kierunkowskazy zaczynają działać dopiero po zapaleniu silnika.

route2000 - 2016-09-25, 20:24

Mam też tak, że przy wyłączonym silniku kierunki nie działają, a jak natomiast odpalasz silnik to wtedy już działają. Sprawdź to koło domu czy tak masz to samo. ;-)
Lza - 2016-09-26, 08:39

awaryjne, (in lingua franca: warning lights - światła ostrzegawcze) jak sama nazwa wskazuje powinny dać się włączyć zawsze, również bez kluczyka. Sygnalizują innym niebezpieczeństwo, są więc dosyć ważnym elementem samochodu. Kierunkowskazy natomiast na postoju są niepotrzebne, więc nie ma potrzeby żeby działały. Nawet powinny być odłączone na wypadek gdybyś zapomniał ich wyłączyć. Po jakimś czasie rozładowały by akumulator.
wlodarek1 - 2016-09-26, 09:14

Cytat:
Mam też tak, że przy wyłączonym silniku kierunki nie działają, a jak natomiast odpalasz silnik to wtedy już działają.

Route - czy traktujesz ten stan jako prawidłowy , czy pojedziesz z tym do ASO żeby naprawiali :?:
Pamiętam - w tico migacze działały prawidłowo , niezależnie od tego czy silnik był uruchomiony czy nie :-P
Cytat:
in lingua franca: warning lights
- LZA - mi się wydaje że to jest po angielsku , nie francusku :-?
route2000 - 2016-09-26, 09:21

wlodarek1, a po co mam jechać do ASO? A po co kierunki mają działać na postoju bez włączonego silnika? Po to by rozładować akumulator, tak jak pisał wcześniej Lza?
Wcześniej mi wymienili uszkodzoną manetkę w ramach gwarancji, bo już nie działały światła mijania.

keikan - 2016-09-26, 09:21

U mnie była taka sytuacja z kierunkowskazami, że:

1/ działały tylko awaryjne (nawet bez przekręcania kluczyka - to uważam za stan prawidłowy)
2/ prawy nie działał wcale
3/ lewy migał z podwyższoną prędkością (prawie jak stroboskop ;) )

U mnie pomogło mocne dociśnięcie wtyków przewodów kierunkowskazów do obudowy lamp.

wlodarek1 - 2016-09-26, 09:23

Cytat:
Wcześniej mi wymienili uszkodzoną manetkę w ramach gwarancji, bo już nie działały światła mijania.
- po jakim przebiegu tak się popsuło :?:
route2000 - 2016-09-26, 09:40

wlodarek1, zajrzyj na mój wątek. ;-)
nasir - 2016-09-26, 12:51

Ja w swojej Logance (miesiąć po odbiorze auta) miałem tak że po odpaleniu zimnego silnika i włączeniu lewego kierunku gasły mi wszystkie światła przednie. Wymienili mi manetkę zmiany kierunków na gwarancji.
wlodarek1 - 2016-09-26, 16:45

Pojechałem dziś do serwisu , wstawili daćkę na warsztat i mówią .... że wszystko jest prawidłowo :-/ :-| . W serwisie obok mojej sandusi stała lodgy przygotowywana do wydania .
Pracownik serwisu kazał mi do niej wsiąść i sprawdzić jak działają w niej migacze .
I rzeczywiście ; w tej nowiutkiej lodgy bez pracującego silnika migacze nie zadziałały ,
pomimo włączenia zapłonu . Czyżby więc rację miał kolega LZA pisząc ;
Cytat:
Kierunkowskazy natomiast na postoju są niepotrzebne, więc nie ma potrzeby żeby działały. Nawet powinny być odłączone na wypadek gdybyś zapomniał ich wyłączyć. Po jakimś czasie rozładowały by akumulator

laisar - 2016-09-26, 17:12

wlodarek1 napisał/a:
Czyżby więc rację miał kolega LZA

Tak.

wlodarek1 - 2016-09-26, 17:17

Ale , ale . Wczoraj podczas porannej jazdy do kościoła migacze wcale nie zadziałały , nawet przy pracującym silniku . Więc chyba coś było źle . A dopiero przy jeździe z kościoła na cmentarz i z cmentarza do domu -
- migacze działały prawidłowo . Już nie wiem co o tym myśleć :shock:

laisar - 2016-09-26, 17:32

wlodarek1 napisał/a:
migacze wcale nie zadziałały

To jest osobna sprawa od (nie)działania przy wyłączonym silniku.

arnold - 2016-09-26, 23:26

Włodarek miesza i myli stan normalny- kierunki po odpaleniu z sytuacją że kierunki przestały działać.

Czasami zdarza się takie coś, ktoś na forum pisał o takim problemie w Loganie II, w moim Sandero miałem tak po holowaniu przyczepy.

tomek85 - 2016-09-27, 06:13

Też miałem problem z kierunkami zaraz po odebraniu auta pomogła wymiana całej manetki.
wlodarek1 - 2016-09-27, 17:47

Dziś moja sanderka zaparkowała obok dustera ;

Kierowca tego dustera nie wiedział nawet czy kierunkowskazy u niego działają bez silnika czy nie . Powiedział mi tylko że dopiero to sprawdzi :lol:

keikan - 2016-09-28, 10:29

wlodarek1 napisał/a:
Dziś moja sanderka zaparkowała obok dustera ;
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7600ef622283.jpg]Obrazek[/url]
Kierowca tego dustera nie wiedział nawet czy kierunkowskazy u niego działają bez silnika czy nie . Powiedział mi tylko że dopiero to sprawdzi :lol:


U mnie Duster z 2012 roku oraz Sandero z 2014 - w obu przypadkach awaryjne działają nawet bez kluczyka w stacyjce.

kakus - 2017-02-12, 17:59

Kuna no i u mnie w 4 roku użytkowania dopadła manetka kierunkowskazów. Tylko wprawdzie raz kierunkowskaz wyłączał mi światła bo teraz jest znowu ok ...... ale coś jest na rzeczy :-/ ..... do serwisu teraz jak jest ok to nie ma po co jechać ... pewnie spotka mnie to na wakacjach .... jak padnie na stałe :cry:
maro_1955 - 2017-02-12, 23:09

Też tak miałem w citroenie i parę razy wymieniałem przełącznik zespolony. Nawet po pierwszym roku użytkowania. Regeneracja nie dawała długotrwałego efektu poprawnego działania. Tylko wymiana na nowy.
Czy ta dolegliwość dotycz tylko francuskich aut ?

arnold - 2017-02-12, 23:25

Nie, ale być może tych aut na F. W pandach też się to zdarza, często przez zgęstniały smar w przełączniku.
hwasiele - 2017-03-27, 11:16
Temat postu: Awaria świateł mijania
Cześć,

pojawił się problem w moim aucie. Nie działają światła mijania. Na tym włączniku działa wszystko inne. Nie pojawia się ikonka na blacie i światła nie świecą, jak należy.

- Żarówki są sprawne
- Wszystkie bezpieczniki także(te pod maską i przy kierownicy)

co za tym idzie mam podejrzenie, że to włącznik świateł. Czy to dobry trop? Co jeszcze sprawdzić? Jaki może być koszt wymiany takiego włącznika?

DrOzda - 2017-03-27, 11:38

Na 99% manetka ... zgłoś w serwisie , wymieniają na gwarancji ...
hwasiele - 2017-03-27, 11:42

DrOzda napisał/a:
Na 99% manetka ... zgłoś w serwisie , wymieniają na gwarancji ...


poprzedni właściciel nie robił przeglądów w ASO, więc o naprawie na gwarancji mogę zapomnieć... Dlatego martwię się, ile to będzie kosztowało własnymi siłami.

DrOzda - 2017-03-27, 11:52

http://www.renault-czesci...,1399,781).aspx
http://www.renault-czesci...,1399,893).aspx

Albo rozebranie i naprawa kabelka we własnym zakresie ....

route2000 - 2017-03-27, 12:21

Miałem to tak samo, wymienili mi manetkę w ramach gwarancji.
Ty masz auto z 2015 roku, więc jeszcze powinna gwarancja obejmować (3 lata gwarancji).
Jedź do ASO i zorientuj się, czy naprawią Ci w ramach gwarancji?

route2000 - 2017-03-27, 12:24

DrOzda napisał/a:
http://www.renault-czesci.pl/przelacznik-zespolony-dacia-8201167982-renault-mot(3,1399,781).aspx
http://www.renault-czesci...,1399,893).aspx

Albo rozebranie i naprawa kabelka we własnym zakresie ....

Jeden tańszy przełącznik jest dla aut bez przednich świateł przeciwmgielnych (325 zł), drugi droższy jest dla aut ze światłami przeciwmgielnymi z przodu (345 zł).

gitarnik - 2017-04-28, 19:54
Temat postu: Pomocy brak swiatel mijania jestem 700 km od domu
Wybralem sie z rodzina na majowke kolo krakowa wysiadly swiatla mijania i nie swieci sie kontrolka od swiatel. Dlugie swieca i pozycyjne tez. Co sprawdzac gdzie szukac. Jestem 700 km od domu z dwojka maluch dzieci. Dacia sandero benzyna 2013.
Thomson1708 - 2017-04-28, 20:04

Sprawdz bezpieczniki w desce rozdzielczej musisz drzwi kierowcy otworzyć i tam jest plastikowa zaślepka i a jak nie to jedz na dlugich lub wzywaj assistance.
gitarnik - 2017-04-28, 20:08

Ktore bezpieczniki od mijania sa ??
gregorisan - 2017-04-28, 20:14

Jak mijania to numer 16.
gitarnik - 2017-04-28, 20:20

Cale a pod maska sa jakies bezpieczniki ?? Wyczytalem ze jakis f1 albo f2 60A??
arczi_88 - 2017-04-28, 20:21

Jakby to był bezpieczniki to musiałyby paść oba, do mijania, pozycji i drogowych są po dwa bezpieczniki, w sensie po jednym do każdego światła na stronę. A klakson masz? Głupie pytanie ale takie cyrki się dzieją przy padniętym przełączniku od świateł.

Tu to samo: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=14845

gitarnik - 2017-04-28, 20:43

Jestem na noclegu. Strasznie leje. Bede wracal w dzien bez swiatel. Samochod byl w 2014 roku na wymianie przelacznika.
gitarnik - 2017-04-28, 20:48

Czy mozna przelaczyc na czas powrotu w jakims zakladzie elektromechanicznym, zeby zamiast dlugich byly mijania ??
arnold - 2017-04-28, 21:09

To taki ktoś zrobi Ci zworę na obwodzie przełącznika świateł mijania i też pojedzie.
Piotrek721015 - 2017-04-29, 04:43

Sprawdź czy żarówki się po prostu nie spaliły.
gitarnik - 2017-04-29, 08:55

Jestem u mechanika. Padla manetka od świateł. Na razie przepial światła i w domu już wymiana manetki nas czeka.
arczi_88 - 2017-04-29, 09:19

Straszna kupa delikatnie pisząc jeśli chodzi o te przełączniki. Nawet nowej człowiek nie może być już pewien.
shrek - 2017-04-29, 11:55

A moja juz sie trzyma 4 lata i 110.000 tys.
Marmach - 2017-04-29, 12:28

gitarnik napisał/a:
Czy mozna przelaczyc na czas powrotu w jakims zakladzie elektromechanicznym, zeby zamiast dlugich byly mijania ??

Jeśli żarówki to H4, to wystarczy pozamieniać kabelki w kostkach i wpiąć z powrotem.

shrek - 2017-04-29, 15:01

Marmach napisał/a:
gitarnik napisał/a:
Czy mozna przelaczyc na czas powrotu w jakims zakladzie elektromechanicznym, zeby zamiast dlugich byly mijania ??

Jeśli żarówki to H4, to wystarczy pozamieniać kabelki w kostkach i wpiąć z powrotem.

W tym przypadku tylne lampy sie nie zaswiecs.

route2000 - 2017-04-29, 16:13

Będą się świeciły, bo to już są światła długie, a są w tym samym obwodzie co światła mijania.
shrek - 2017-04-29, 19:54

Jurek nie beda swiecic, bo swiatla przechodza przez uch i jezeli manetka nie da napiecia na przekaznik, ten nie zaskoczy i nie otworzy obwodu na tylne swiatla. Chyba, ze sie myle co do rocznika 2013, bo jezeli to sandero jedynka to zadziala.
gitarnik - 2017-04-29, 20:17

Powiem wam szczerze że troszkę się zawiodłem na Sandero. Emocje opadly. Światła świecą, ale zdrowia mnie to kosztowało(bo 700 km od domu, z małymi dziećmi). Jestem w stanie się jej chyba pozbyć i zainwestować w inną markę.
route2000 - 2017-04-29, 20:38

Moja Lodzia też miała problem ze światłami, ot na trasie przestała świecic światłami mijania, były tylko długie i postojowe. W ramach gwarancji mi wymienili manetkę na nową bez dwóch zdań.
Także nie załamuj się, każda marka też ma jakieś kaprysy.

shrek - 2017-04-29, 20:59

gitarnik napisał/a:
Powiem wam szczerze że troszkę się zawiodłem na Sandero. Emocje opadly. Światła świecą, ale zdrowia mnie to kosztowało(bo 700 km od domu, z małymi dziećmi). Jestem w stanie się jej chyba pozbyć i zainwestować w inną markę.


Z powodu manetki? Rozumie jak by co gorszego. No, ale Twoj wybor.

mekintosz - 2017-04-30, 19:07

Właśnie gdyby przestały działać czujniki cofania , czy nawet całe media nav, to nie ma wpływu na możliwość i w bezpieczeństwo podróży. Światła, kierunkowskazy, czy STOP powinny jedynie być wrażliwe na eksploatacyjne na spalenie się żarówki. Manetka powinna sterować przekaźnikiem świateł, celem ochrony styków. Być może producent uznał, że skoro są światła dzienne to można po macoszemu potraktować mijania. Też bym się wkurzył mając nowe auto za taki bubel.
gitarnik - 2017-04-30, 19:53

Właśnie o to chodzi. Kupiłem nowe auto po to żeby jeździć bez stresu. Dosyć miałem nasłuchiwania w starym czy coś nie puka nie stuka. Po opiniach o daciach, i głównie narzekaniu na plastikowe wnętrze, co mi absolutnie nie przeszkadza., Oczekiwałem spokojnej jazdy przez pierwsze 5 lat. Na autostradzie siadają światła, deszcz leje, robi się ciemno. Z tyłu dwa wrzeszczące przerażone dzieciaki, żona w stresie. Później walka u mechanika z obejsciem. Tak jak napisał przedmówca, przede wszystkim bezpieczeństwo !!!!. To jednak słabo świadczy o marce.
Józef - 2017-04-30, 20:06

Miałem forda i też manetka nie zawsze załączała światła mijania ale wiedziałem gdzie tkwiła usterka i po przeczyszczeniu pojawiały się światła. Tak że problem może się pojawić w każdej marce auta.
arnold - 2017-04-30, 20:13

Niemiaszki mają tą zaletę że włącznik nie jest zbyt skomplikowany konstrukcyjnie gdy jest zabudowany na desce, choć też się psuje.

Ciekawe co Ciebie się stało. Czy jakaś ścieżka poszła, czy może styk w przełączniku. Przez ten przełącznik nie idą duże prądy bo wszystko wysterowuje UCH i to wtedy tamte styki mogą się przegrzewać jak w pandach.

mekintosz - 2017-04-30, 23:11

W moim sandero popsuł się jeden z biegów wycieraczki, na tyle to upierdliwe, że wymieniłem manetkę na inną sprawną. Używam akcesoryjnych świateł DRL LED, może mi światła mijania nie padną.
eplus - 2017-05-01, 06:43

No a jak niemiaszki zrobią przełącznik nawleczony na oś kierownicy, to dopiero jest ubaw! Ja mam samoróbkę w światłach mijania i nie mogę spać prze to odkąd przeczytałem ten wątek, hahahaha!
Ikarusiarz - 2017-05-02, 11:06

Ja miałem też problem z przełącznikiem. Tam nie trzeba nic dłubać, zamieniać, tylko zalutować. Kiedyś nawet w drodze mi to poszło. Największy problem to brak narzędzi, ale zajechałem pod Tesco, kupiłem śrubokręt z końcówkami i naprawiłem pod sklepem.
Marek1603 - 2017-05-02, 11:33

Nie każdy jest taki sprytny jak ty. ;-) :-)
wojciech_69 - 2017-05-02, 11:34

Miałem to samo w swoim sandaczu niespełna pół roku od zakupu.... Pojechaliśmy z żoną "w stanie błogosławionym" w góry i w drodze powrotnej pod Krakowem padł włącznik świateł. 2 godz szukałem bezpieczników/żarówek i innych problemów po czym po kolejnych 1,5 godz przyjechała laweta z asistansu... Gość jak pisał arnold zwore na światłach i dojechałem do domu... ;-)
Fruxo - 2017-05-02, 12:06

tam styki śniedzieją ?
może trzeba przezornie stykiem przelać ?

arczi_88 - 2017-05-02, 14:15

Kabelek się łamie w miejscu lutowania.
Roman1 - 2017-05-10, 19:33

arczi_88 napisał/a:
Kabelek się łamie w miejscu lutowania.
nie łamie się żaden kabelek za brak świateł w moim przypadku odpowiadał przypalony styk na suwaku złamany kabelek to brak klaksonu teraz przećwiczone.Jak ktoś lubi podlubac można naprawić zamiennik do Lodgy w wersji z przeciwmgielnymi 100 zł z wysyłką.Kabelek zlutowalem ale wypalony styk naprawiłem doraźnie w oczekiwaniu na wyżej wymienioną część. Oryginał odpuściłem 360 zł valeo zapewne nie poprawili tego.W innym poście ktoś poruszył temat czy dacia nie powinna zrobić akcji serwisowej.U mnie problem złapał córkę w nocy w czasie użycia kierunkowskazy zgasly jej światła i już się nie pojawiły.
słoń - 2017-05-10, 21:34

Roman1 napisał/a:
zamiennik do Lodgy w wersji z przeciwmgielnymi 100 zł z wysyłką

gdzie to nabyłeś kolego?

Roman1 - 2017-05-11, 07:33

słoń napisał/a:
Roman1 napisał/a:
zamiennik do Lodgy w wersji z przeciwmgielnymi 100 zł z wysyłką

gdzie to nabyłeś kolego?
VE-GA.pl z tego co przedchwilą sprawdzałem jest niedostępna ale jest komunikat aby skontaktować się ze sklepem.
1shot2killz - 2017-06-01, 05:38

Witam,
u mnie Dokkerze też padła manetka. Auto jest z maja 2015 roku. Z tym, że auto było w leasingu. Auto miało lekką kolizję, po tym zdarzeniu odkupił ją od banku handlarz i następnie kupiłem ja od handlarza.
Pojawia się pytanie. Czy jak pojadę do ASO to wymienią to gwarancyjne czy będą ściemniać, że auto nie było serwisowane, etc i wymiana tylko odpłatna.

route2000 - 2017-06-01, 06:51

Masz jeszcze gwarancję? Bo jest na to 3 lata. Mnie bez szemrania wymienili w ramach gwarancji na nową manetkę (tak samo mi padła).
ejayy - 2017-06-16, 14:47

Odkopię temat bo dzisiaj i mnie się trafiła awaria tego typu w Sandero z 2014 roku, a wszystko wyszło przy badaniu technicznym. W efekcie nie mam długich, drogowych-tylnych oraz przeciwmgielnych, nie ma światełka również na desce rozdzielczej (ale zapalanie ikon widać). Mijania, pozycyjne i stopu działaja prawidłowo (ufff). Pracownik w ASO stwierdził, że to może być walnięty bezpiecznik, ale zamówił mi na środę nową manetkę na wszelki wypadek. Co ciekawe - za tydzień kończy mi się gwarancja, więc miałem trochę szczęścia bo wymienią mi to za friko. Jak ktoś przy okazji pyta czy trzeci przegląd ma sens - tak, ma to sens bo lepiej zgłosić się te kilka dni wcześniej, niż potem opróżnić portfel o kilka stówek :D

Tak na marginesie - to moja druga awaria elektroniki w Sandero w ciągu 12 miesięcy, co mnie bardzo martwi. Mam wrażenie jakbym kupił jakiegoś wypakowanego technologiami Niemca gdzie mam 300 elementów, które prędzej czy później się zepsują i zapłacę za nie kilka tysięcy Euro. Przy zakupie Dacii kierowałem się właśnie niskim stopniem skomplikowania samochodu, sprawdzonym silnikiem i tanimi częściami zamiennymi, ale kurde jak widzę że teoretycznie "wieczne" rzeczy psują się przed upływem gwarancji to zastanawiam się, co się spieprzy w Sandaczu za rok-dwa. :evil:

route2000 - 2017-06-17, 08:39

Jak masz auto na gwarancji to natychmiast się zgłosić do ASO , masz naprawę i wymianę manetki za friko. Mnie tak zrobili.

A tak, to Dacia jest autem budżetowym, wiele elementów jest usuniętych z powodu oszczędności, dlatego przy światłach nie ma żadnych przekaźników, stąd prąd płynie przez manetkę powodując prystapianie styków.

ejayy - 2017-06-21, 13:49

Dzisiaj zajechałem na umówioną wizytę w ASO - naprawa polegała na wymianie manetki. Pan z obsługi powiedział, że jest to "dość częsty" problem w Daćkach oraz Renówkach, nie bawią się w ręczne klejenie kabelków tylko wymieniają całość. Podobno nowe manetki są jakieś lepsze i nikt na przestrzeni ostatnich 2 lat nie zgłosił się do nich żaden klient na ponowną naprawę tego elementu.

Odpukać, powinno być dobrze :)

gfedorynski - 2017-06-30, 10:15

Ja mam roczny samochód i właśnie mi padła manetka (tak przypuszczam, bo nie zdziałają tylko mijania i nie zapala się kontrolka). Więc nie wiem, od kiedy te nowe manetki. Czy w ASO robią to od ręki na poczekaniu, czy musiałeś się umawiać z dużym wyprzedzeniem i zostawiać samochód?
gfedorynski - 2017-06-30, 10:18

Cytat:
W tym przypadku tylne lampy sie nie zaswiecs.


Przecież wystarczy przekręcić na postojowe do tego.

Pozdrawiam,
Grzegorz

route2000 - 2017-06-30, 11:24

gfedorynski, Muszą zrobić to od ręki, bo wg prawa nie możesz jechać na drodze nie mając sprawnych świateł mijania.
Ja tak po prostu pojechałem zaraz po "uszkodzeniu" świateł mijania do ASO bez zapowiadania i umawiania się z nimi czyli w ciemno. Powiedziałem, że nie mam świateł i mają mi to zrobić i tyle. Po pół godzinie miałem już sprawne auto z wymienioną manetką. Zrobili to bez szemrania... ;-)

eplus - 2017-06-30, 15:27

Nikt mu nie każe jechać.... ;)
gfedorynski - 2017-07-03, 11:14

No więc właśnie, na tej zasadzie każdą awarię unieruchamiającą pojazd musieliby robić od ręki. Chciałbym, ale niestety...

Przy okazji pytanie: gdyby spaliły się oba bezpieczniki od świateł mijania, to kontrolka by się zapalała, prawda? Albo przepaliły akurat te włókna w obu żarówkach... Jeśli nie ma kontrolki, to raczej na pewno manetka?

hwasiele - 2017-07-03, 12:19

gfedorynski napisał/a:
No więc właśnie, na tej zasadzie każdą awarię unieruchamiającą pojazd musieliby robić od ręki. Chciałbym, ale niestety...

Przy okazji pytanie: gdyby spaliły się oba bezpieczniki od świateł mijania, to kontrolka by się zapalała, prawda? Albo przepaliły akurat te włókna w obu żarówkach... Jeśli nie ma kontrolki, to raczej na pewno manetka?


99,9 -manetka

gfedorynski - 2017-07-04, 10:55

Manetka.

W piątek umówiłem się na poniedziałek, wymienili na poczekaniu (koło godziny to zajęło), na gwarancji. Obsługa na Puławskiej wzorcowa, ale może dlatego, że akurat nowy pracownik był szkolony. Aby zdiagnozować problem, przy okazji chyba wymienili żarówki (nie bardzo wiem po co, no ale nie będę protestował).

kejo81pl - 2017-07-04, 10:57
Temat postu: brak świateł mijania dacia loggy
nie mam obu świateł mijania (wszystkie inne są). nie świeci też ikonka tych świateł.
Żarówki wyglądają na ok.
Bezpieczniki ok.
Ktoś coś doradzi?

shrek - 2017-07-04, 11:06

Sprawdz zarowki przednie czy faktycznie swieca. Sprawdz manetke miernîkiem bo to ona najczesciej sie psuje. Jezeli nic ro nie da to poszukamy dalej.
husik - 2017-07-04, 11:18

A jak jest w sytuacji z 5 letnią gwarancją, którą niby dostałem przy zakupie a nie robiłem ostatniego przeglądu w ASO? Bo mi z kolei nie działa klakson przy włączonych światłach mijania a na dziennych działa normalnie. Światła mijania czasem lubią mignąć przy ruchach kierunkowskazami.
kejo81pl - 2017-07-04, 11:22

może to rzeczywiście manetka, bo nie mam klaksonu na załączonych mijania.
jak je wyłączę to działa.

jest szansa, ze coś nie styka czy nowa manetka będzie potrzebna bankowo

shrek - 2017-07-04, 12:00

Jak o mnie chodzi to kup nowa. Kupisz uzywke i pochodzi 2 miechy.
Poszukaj na forum jest juz pare tematow o manetkach.

kejo81pl - 2017-07-04, 12:09

thx
route2000 - 2017-07-04, 13:45

husik, jechać do ASO i załatwiać sprawę. Mają obowiązek wymienić na nową bez gadania na gwarancji. Przecież chodzi o bezpieczeństwo jazdy w nocy. :->
DrOzda - 2017-07-04, 14:04

http://www.renault-czesci...3,896,893).aspx
ze światłami przeciwmgłowymi

jozef969 - 2017-09-13, 16:46

No też mi się przytrafiło brak sygnału po wrzuceniu lewego kierunkowskazu i na włączonych światłach mijania , manetka padła wymienili na gwarancji czas wymiany - nawet nie zdążyłem wypić kawy - serwis Racibórz kolejny duży PLUS ode mnie.
route2000 - 2017-09-13, 20:23

Bo wymiana manetki to chwila roboty.
Trzysta - 2017-09-14, 14:31
Temat postu: Padają manetki mam i ja
Witojcie moja Lodzia też chce nową minetkę :).
Właśnie obecna padła. Na plus jak się nią pomiącha we wszystkie strony to pojawia się kontrolka mijania na desce i mam światła tylko czasem wystarczy w nią puknąč a czasem trzeba dłużej pomiąchać. Także jak wam padnie to bez paniki ruszajcie nią na wszystkie strony powinna zaskoczyć na kilka dni :) ja tak jeżdżę już 4 dzień i świecą się mijania. Nowa minetka 99 PLN z dostawą - zamiennik.
Zamówione w tej firmie z myślnikiem w nazwie ma być za 4 dni.

Tez miałem stres ale podszedłem naukowo.
Stwierdziłem ze oba światła na raz nie mogły paść. Sprawdziłem brak prądu w kostce lampy oraz ciągłość obwodu na bezpieczniku miernikiem. Został tylko włącznik w minetce :) co prawda bałem się ze gdzieś wiązka poleciała. Po miąchaniu minetką na wszystkie strony znalazły się mijania ale rano znowu to samo tak wiec zamówiłem nową minetkę.

Lodziara ma już 60 000 i 3 lata i to jej pierwsza awaria (a sorki rok temu coś tam na gwarancji uszczelniali na styku skrzynia silnik bo się pociły za bardzo)

Wymienione ostatnio klocki przód pierwszy raz i tarcze tez pierwszy raz i tu mnie delikatnie mówiąc w ...uja zrobili bo za 3 przegląd zabuliłem 1600 PLN tak bym zrobił te tarcze i klocki gdzieś w Norauto albo u Mariana w serwisie :).

Serwis twierdzi ze i tak długo klocki pociągnęły.

Co ciekawe minetka padła dwa tygodnie po wygaśnięciu gwarancji - idealne zaprogramowanie zużycia części.

Aaaaa zgłaszam to do UOKiK jako towar niebezpieczny :) zobaczymy jaka draka z tego wyniknie. Podam link do naszego forum że to nie jest usterka jednostkowa i krótkotrwała a trwająca latami w różnych samochodach i nic Dacia z tym nie robi a w końcu brak świateł np w nocy na autostradzie to nie jest fajna sprawa.

Jutro piszę meila do importera czy poczuwają się do wymiany pogwarancyjnej tej części a jeśli nie, to mam dołączyć ich odmowę do dokumentacji i przesłać do IH (Inspekcji Handlowej z pełnym opisem problemu).

Miły Pan z IH powiedział że importer może znać problem i byc może nawet po gwarancji wymieni za free zepsutą część.

laisar - 2018-01-01, 18:14

Instrukcja naprawy manetki - http://www.forum-auto.com...a/sujet9349.htm
loookas - 2018-01-08, 03:40

Witam i w tym temacie . Dacia nie przyznaje się do wady fabrycznej manetek. Do braku świateł dołączyć może jeszcze brak klaksonu. Zaznaczam , że w ASO kosztuje chyba ok 500. U mnie na gwarancji wymieniali 2 razy i ta druga miała być juź lepsza hehe. No fakt działała przez 45 tkm a nie 30 tkm. Czyli teraz już to już na czwartą bęďę zmieniał.
RowerekCombi - 2018-01-09, 06:40

Te manetki to jest widzę spory problem. Jeszcze pół roku nie pojeździłem a już mi siadła manetka. W mym odczuciu jest to wada fabryczna i może trzeba jakąś akcje szerszą zrobić ? Od dnia kiedy uczyłem się jeździć po dziś dzień a mięło wiele już lat, jeszcze w żadnym pojeździe manetki nie wymieniałem, bezpiecznik owszem ale manetki? to chyba żart.To ile tych manetek wymienię przez okres zytkowania auta jak po 4 tyś już padła jedna?
gfedorynski - 2018-01-09, 10:23

Ja wymieniałem manetkę w astrze, ale była wtedy bliska pełnoletniości.

Co zresztą w ogólności dowodzi, że nie jest prawdą, jakoby rozwiązanie prostsze było zawsze bardziej niezawodne - manetki z przekaźnikami, ponieważ nie płyną przez nie duże prądy, psują się rzadziej.

Dymek - 2018-01-09, 10:33

Czyli w obecnych Daciach nie ma przekaźników i cały prąd wali przez manetkę, tak jak było w Tico?!
laisar - 2018-01-09, 11:03

Dymek napisał/a:
w obecnych Daciach nie ma przekaźników i cały prąd wali przez manetkę

Tak, wałkujemy to od początku tego tematu i od początku produkcji loganów... Przy czym tak naprawdę to nie jest problemem - w dawnych renówkach, z których pochodzi ta konstrukcja manetki (w megane I, clio II, kangoo I, master II) ewentualne problemy pojawiają się dopiero po kilkunastu latach. Tak samo było w loganach I generacji - awarie zdarzały się sporadycznie i wynikały raczej z wad fabrycznych produkcji masowej.

Niestety, w lodgy i kolejnych modelach zaczęto w daciach montować nowszą wersję, a ta albo jest zaprojektowana znacznie gorzej, albo produkowana z gorszych materiałów i problem ujawnia się wcześniej... Ale także w nich felerem są kiepskie przewody i luty, a nie wypalone styki, więc przekaźniki w niczym niestety nie pomogą.

Lajkonik - 2018-01-10, 07:31

Ktoś już porównywał te manetki z Laguną i stwierdził, że przewody w Dacii są dużo sztywniejsze. I w tym cały problem - są za sztywne i dlatego wyłamują luty. Może gdyby były przekaźniki i cieńsze przewody, wszystko lepiej by pracowało. Oczywiście te przewody pracujące na pełnym prądzie też można sobie powymieniać w miarę jak coś padnie (najczęściej klakson). Ja założyłem przewody ze starego zasilacza z PC, ale i te są chyba za sztywne, bo już musiałem poprawiać lutowania. Jak znowu padnie mi klakson, to jednak poszperam za jeszcze bardziej elastycznymi przewodami.
Dymek - 2018-01-10, 09:03

Ja co prawda lewą manetką się na razie bliżej nie zajmowałem, ale dopiero co wymieniałem prawą manetkę na egzemplarz pochodzący z Renault Clio4, Captur (aby uzyskać regulację interwału wycieraczek). Z wrodzonej ciekawości (aby dowiedzieć się jak to działa we francuzach), zajrzałem nawet do środka. Po dość dokładnym porównaniu mogę tylko stwierdzić, że producent (Valeo), jakość montażu i lutowań, jakość plastików, styki główne wewnątrz korpusu, jakość złącza a także zastosowane przewody, są analogiczne 1:1 i nie różnią się pomiędzy manetką Dacii a Renault. Za to istotnie- w porównaniu z wykonaniem manetek w takim Daewoo czy Suzuki ta konstrukcja Renault wygląda... żałośnie.
laisar - 2018-01-10, 14:24

Nie chodzi o samą różnicę Renault/Dacia, tylko bardziej o "stare/nowe" - nowo produkowane elementy do daciek (z renówkami to się jeszcze okaże) psują się częściej, niż starsze serie do wcześniejszych generacji zarówno Dacii, jak i Renault.

Overengineering jest fajny, ale ma ten problem, że jest coraz mniej chętnych, by za niego zapłacić - i wśród klientów (cena czyni cuda), i wśród producentów (OMG koszty! Zyski FTW! ...a po nas choćby potop).

Jestem zresztą pewien, że w autach innych producentów dokonała się dokładnie taka sama zmiana jakościowa względem wcześniejszych modeli.

shrek - 2018-01-10, 21:07

http://www.daciaklub.pl/f...1746195#1746195
arczi_88 napisał/a:
Czekam jeszcze na awarię manetki od świateł.

Ja mam juz 120-130 kkm 5 lat i na razie wszystko dziala. Luzu tylko dostala jak w starych clio.

arczi_88 - 2018-01-10, 21:22

To spoko. Te nasze 3 (a w zasadzie 4) przypadki mnie trochę uspokoiły xD
shrek - 2018-01-11, 09:32

laisar napisał/a:
Instrukcja naprawy manetki - http://www.forum-auto.com...a/sujet9349.htm


A moze w manetce po 2012 jest to samo? Syf, ktory trzeba wyczyscic i bedzie smigac.
Jakby ktos mial uszkodzona wyrzucac to ja przygarne.

route2000 - 2018-01-11, 10:53

Masz zamiar zrobić tutorial regeneracji manetki? ;-)
Jeśli tak to super. :-)

shrek - 2018-01-11, 10:55

Tak. Tylko manetke potrzebuje.
route2000 - 2018-01-11, 13:43

Miałem manetkę uszkodzoną, ale wymienili mi w ramach gwarancji... :-/
zarek83 - 2018-01-22, 07:50

U mnie problem pojawił się wczoraj. Chociaż syndromy były już od kilku tygodni. Od początku zimy musiałem "dokręcać" przełącznik świateł mijania do oporu. Tłumaczyłem to sobie jakimś zabrudzeniem styków czy coś :-P
Wczoraj natomiast światła mijania nie włączyły się w ogóle. Kontrolka na pulpicie nie świeciła. Żarówki sprawdzone, pozycyjne, przeciwmgielne i drogowe świecą. Ale odkryłem, że jak po dopaleniu samochodu włączy się na chwilę drogowe i po kilku sekundach wyłączy to mijania "zaskakują". Pewnie prąd po kablu pójdzie to styki i luty jakoś się nagrzeją i zatrybią. Muszę się umówić na wizytę w ASO. NA szczęście autko na gwarancji jeszcze :)

shrek - 2018-01-22, 07:57

Wez od nich ta stata manetke. Poszlo pw.
route2000 - 2018-01-22, 13:56

Pewnie nie dadzą starej manetki w ramach gwarancji, bo idzie do producenta na rozliczenie, ale mogę się mylić. ;-)
zarek83 - 2018-01-22, 16:33

Uprzejmie i uniżenie poproszę. Może w swej nieskończonej łaskawości wydadzą :)
zarek83 - 2018-02-05, 19:37

Dobra, aktualizuję dane.

Dzisiaj udałem się na wymianę manetki do ASO. Wcześniej problem zaczął się nasilać. Musiałem na chwilę włączyć długie, żeby po obwodach poszedł prąd (chyba), dopiero potem "łapały" światła mijania. Ostatnio nawet to nie pomagało, musiałem manetkę delikatnie przesunąć niby w ustawienie do długich, ale jeszcze przed ich fizycznym włączeniem. Wtedy świeciły mijania, lecz gdy manetka wracała na pozycję zerową wyłączały się. Dopiero gdy na wpół włączonych długich przejechałem dłuższą chwilę mogłem je wyłączyć i mijania nie gasły.

Tak czy siak mam nową manetkę. Póki co działa, choć chodzi jakby "sztywniej", ale nie aż tak, aby to przeszkadzało.

Wymiany dokonałem w ASO Pieluszyńska w Poznaniu. Kawka i 40 minut czekania i gotowe.
Jeden minus, wymienili mi ramki od tablic rejestracyjnych (zapytali czy mogą), ale w związku z tym, że tablice miałem na nity z salonu, ucięli je i resztki wpadły do klapy od bagażnika. Teraz tam gruchotają. W sumie to już tylko jeden z dwóch, bo jeden wypadł, gdy usunąłem taką gumową osłonkę. Tak czy siak nie lubię takiego niechlujstwa.

Ale manetka w sprawna i wszystko gra i buczy. Pytanie jak długo? :)

PS. Pytałem Speca z serwisu i z szelmowskim uśmiechem stwierdził, że usterka ta zdarza się dość często ;)

route2000 - 2018-02-06, 10:41

Jak założysz przekaźnik do świateł, to dużo dłużej pożyją, bo spore prądy płyną przez przełącznik do światła. ;-)
arczi_88 - 2018-02-06, 10:44

Tylko co da przekaźnik skoro winne są za sztywne i łamiące się kable a nie duży prąd w wyłączniku?
route2000 - 2018-02-06, 10:49

U mnie tak było, że nie miałem świateł mijania, a pozostałe działały tj. światła postojowe, drogowe, przeciwmgielne przód i tył, kierunki i klakson.
Więc nie była to wina sztywnego kabelka....
Po prostu styki się poprzepalały z nadmiaru prądu. :->

laisar - 2018-02-06, 14:01

route2000 napisał/a:
styki się poprzepalały z nadmiaru prądu

_Widziałeś_ te przepalone styki?

route2000 - 2018-02-06, 14:18

laisar napisał/a:
route2000 napisał/a:
styki się poprzepalały z nadmiaru prądu

_Widziałeś_ te przepalone styki?

Nie, a co mogło być? ;-)

Marek1603 - 2018-02-06, 16:06

route2000 napisał/a:
U mnie tak było, że nie miałem świateł mijania, a pozostałe działały tj. światła postojowe, drogowe, przeciwmgielne przód i tył, kierunki i klakson.
Więc nie była to wina sztywnego kabelka....
Po prostu styki się poprzepalały z nadmiaru prądu. :->


No w 1300 i 1310 tak było.

Izolacja na przewodach jest sztywna jak pęknie to w tym miejscu zaczyna pracować sama miedź i dlatego pęka ze zmęczenia materiału.

Trzysta - 2018-02-07, 11:48
Temat postu: No i mam wymienioną manetkę za 36 PLN :) w ASO po gwarancji.
Coś jest w temacie bo jak napisałem meila do RENAULT/DACIA Polska, to coś tam usieli sprawdzić, ustalić z ASO - wymienili z rabatem 96% :) - 36 PLN z robocizną :)
shrek - 2018-02-18, 19:30

Kolega cycu92 podeslal mi uszkodzona manetke. Klakson, prosta sprawa podmieniamy kabelki na miedziane i bedzie dzialac. Cala rzeszta na filmie. Manetki mozna regenerowac tylko ile to wytrzyma?
https://youtu.be/6NOKTBfhyIs
Dodam jeszcze pinout manetki, ale nie dzis bo cos mi sie podyndolilo.

shrek - 2018-02-18, 20:30
Temat postu: Pinout manetki
1. +12v
2. +12v
3. zasilanie dziannych +12v po stacyjce
4. Dzienne wyscie+12
5. Postojowe wyjscie+12
6.------------
7. Swiatla mijania wyjscie +12
8. Kierunek lewo masa
9. Masa
10. Kierunek prawo masa
11. Halogeny przod
12. Halogeny tyl
13. Klakson +12
14 +12
15. Swiatla drogowe +12

route2000 - 2018-02-18, 20:44

shrek, z filmu wynika, że jednak warto założyć przekaźnik do świateł, bo styki już były trochę zużyte..? :roll:
shrek - 2018-02-18, 20:50

Nie byly przypalone, byly wytarte.
Montaz przekaznikow na pewno im ulzy, ale czy przedluzy im zycie?.
Te manetki to masakra nawet kable z alu a nie miedzi dlatego sie lamia.
Choc moja ma juz 130 kola i dziala.

route2000 - 2018-02-18, 21:36

Alu są tańsze niż miedziane....
Lajkonik - 2018-02-21, 08:17

Bez jaj. Jak płacisz za auto kilkadziesiąt tyś. to cena kilku 10-20cm kabelków ma znaczenie?
charger - 2018-02-21, 08:30

Lajkonik napisał/a:
Bez jaj. Jak płacisz za auto kilkadziesiąt tyś. to cena kilku 10-20cm kabelków ma znaczenie?


10-20cm kableków x dziesiąt tysięcy aut i więcej to już jakaś oszczędność jest :D

arczi_88 - 2018-02-21, 08:39

Niby na kablach zyskali a ile manetek wymienili za friko, bo się zdupcyły? Są rzeczy, na których się nie zaoszczędzi.
charger - 2018-02-21, 08:55

Widzisz to są oszczędności na papierze w fazie produkcji a o resztę nikt nie się martwi.

Podobnie jest w innych dziedzinach. Coś się projektuje żeby było taniej na początku a potem wyskakują ukryte koszty. Pracuję w IT i w przeszłości miałem styczność z przetargami na sprzęt.
Firma kupowała tanie drukarki bo na papierze wyglądały najlepiej. Co z tego że tusz/toner był 4 razy droższy do drukarki tego producenta niż u konkurencji gdzie drukarka kosztowała kilkadziesiąt złotych więcej? W fazie zakupu/projektu nikt nie o to nie stara żeby pomyśleć a wygra najtańsza opcja. Po 2 wymianach tenera droższa drukarka się zwracała. Oczywiście na dostawę tonerów ruszał kolejny przetarg, gdzie wygrywała firma u której trzeba było zwracać 20% tonerów/tuszów bo były kiepskiej jakości gdzie za troszkę więcej można było kupić oryginał itd itd :)

PiotrWie - 2018-02-21, 15:47

shrek napisał/a:
Kolega cycu92 podeslal mi uszkodzona manetke. Klakson, prosta sprawa podmieniamy kabelki na miedziane i bedzie dzialac. Cala rzeszta na filmie. Manetki mozna regenerowac tylko ile to wytrzyma?

Identyczna w mojej Lagunie z 1998 r , przebieg 265 000 działa bez problemu - podejrzewam że różnią się tylko kablami

shrek - 2018-02-21, 15:54

Moja ma 130 kola i tez dziala
jozef969 - 2018-02-21, 16:14

U mnie 60969tyś dokładnie tyle wytrzymała :evil: .
Iron_84 - 2018-08-14, 15:36

Witam,

u mnie włącznik padł po 5 latach i 77k km.
Wymieniłem na nowy bo ze starego nie było już co zbierać,
styki powypalane .



wymiana zajmuje jakieś 5 minut.
Kwestia 4 śrubek i kostki z przewodami.

Pozdrawiam!

loookas - 2018-08-15, 00:03

U mnie na gwarancji 3 manetki poszły z ASO do 100tk. Po gwarancji nowa manetka (chinka)za 80 zl chyba plus przekaźnik i 70 tk już śmiga. Poza tym całość określam jako badziewie i g...o totalne. Jak ktoś będzie miał notoryczny błąd wypadania zapłonu czyli czerwona kontrolka z zygzakiem co skutkuje gaśnięciem silnika i powymienia już wszystko co się da tzn. świece, przewody wysokiego napięcia, cewkę, czujnik położenia wału, wtryskiwacze, przekaźnik za 300 chyba i cholera wie co jeszcze to niech podjedzie do dobrego i nie leniwego elektryka, który posprawdza wszystkie kabelki w wiązkach przy silniku to może znajdzie powód wypadania zapłonu. U mnie był to niezarobiony przewód w kostce (luzem wsunięty w spinkę czy krokodyla jak ktoś woli), który z czasem był powodem wypadania zapłonu. Niestety jest to marka , która wymaga rozłożenia na części i ponownego złożenia żeby coś z tego było.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników tej marki, ostrzegam tym nowych oraz życzę dużo wytrwałości

dudu$ - 2018-08-15, 17:08

U mnie też, powoli siada manetka świateł. Objawia się to tym, że czasem podczas przejechania po jakimś wertepie ( czyli po prost od drgań) światła mijania na sekundę gasną. Zdarzyło sie mi tak np dzisiaj o 3 rano kiedy wjeżdżałem na stację benzynową. Teraz jestem nad morzem ale w niedzielę wracam i w poniedziałek jak będę miał czas wykręcę ją z auta i dam kumplowi elektrykowi aby zerknął i powiedział czy da sie coś z nia zrobić czy trzeba zamawiać nową ( zamiennik). Auto z końcówki 2014r ( data. pierwszej rej. 03.2015r), przebieg na chwilę obecna 78tyś km.
shrek - 2018-08-16, 10:05

To w takim razie moj jest pancerny 5, 5 roku i 140 kola i dziala.
DrOzda - 2018-09-03, 17:52

Klakson piszczy z przerwami - akurat dostalem kupon zniżkowy na ali i zamówiłem manetkę za całe 48 PLN za kilka tygodni się okaże co jest warta ...
route2000 - 2018-09-04, 07:22

DrOzda napisał/a:
Klakson piszczy z przerwami - akurat dostalem kupon zniżkowy na ali i zamówiłem manetkę za całe 48 PLN za kilka tygodni się okaże co jest warta ...

A może dasz jakiś dokładny link dla potomnych na przyszłość? ;-)

DrOzda - 2018-09-04, 08:59

https://pl.aliexpress.com/item/KEMiMOTO-Kolumna-Kierownicy-Prze-cznik-Renault-Dacia-Miga-Reflektory-i-Kierunkowskazy-2012-2013-2014-2015-2016/32859492945.html
DrOzda - 2018-09-21, 08:52

No i wczoraj dotarła , w sumie niezły czas transportu , odbiór w kiosku Ruchu :)
Dziś wieczorkiem podmienię i przez jakiś czas potestuję zanim podrzucę starą Shrekowi :)

shrek - 2018-09-21, 09:39

Teraz wiem jak to rozebrac bez konfliktowo, wiec podejmiemy sie regeneracji. Zobaczymy czy to mozliwe. Szczegolnie mysle tu o czesci gdzie pracuja suwaki.
DrOzda - 2018-09-22, 16:54

Ok podmiana to cztery śrubki torx i pięć minut roboty.
Na razie wszystko działa choć pokrętła niewyrobione i ciężej nieco pracują.
IMHO to jest z tej samej fabryki co robi dla Valeo tylko część bez oznaczeń.

shrek - 2018-09-23, 04:34

No i 5x tansze.
shrek - 2018-12-06, 18:36

Naprawa manetki.
https://youtu.be/E2QXiNFN-RE

Marek1603 - 2019-02-17, 19:14

No to dodam trochę od siebie ponieważ wpadła mi uszkodzona manetka.
A jako że u mnie zdarzyło się ostatnio kilka razy wyłączenie świateł mijania po włączeniu kierunkowskazu więc decyzja o naprawie.
A kiedy się powyższa sytuacja zdarza. Ano po wcześniejszej jeździe na światłach drogowych.

Demontujemy manetkę z kolumny kierowniczej odkręcając dwa wkręty "1" (fot. 1).
Po odpięciu wtyczki odkręcamy dwa pozostałe wkręty "2".
Następnie wciskamy cienki wkrętak i lekko podważając zatrzaski rozbieramy.

Na fot. 2 wciskamy wkrętak wg. numerów podważając zatrzaski i sukcesywnie rozsuwając części.

Na fot. 3 czyścimy styki "1". Są smarowane jakiś smarem i się po prostu jakby wypalał i powoduje nagar, który nie przenosi styku.
Zdejmujemy czarny suwak "2" i tez czyścimy. Najpierw np. szmatką, a potem można jakimś drobniutkim papierem ściernym gradacji 1000.
Na koniec również oczyścić styki pod suwakiem "3".

Przy okazji uszkodził się żółty kabelek od klaksonu jak na powyższym filmie. Niebieski i żółty jest od klaksonu.

BastarPL - 2019-07-08, 18:07

Odkopuję.
uroczyście oświadczam, że moje Sandero po przejechaniu 66tys km odmówiło również włączania świateł mijania. Równo na miesiąc bez jednego dnia przed upływem gwarancji... To już 2 wizyta naprawcza w ASO od momentu kupna (3 miesięcy). Nieźle.

Krilan - 2019-09-18, 10:53

Dzień dobry.
Otóż od mniej więcej pół roku mam problem ze światłami mijania. Objawia się tym ,że po ich załączeniu prawa lub lewa żarówka (zawsze jedna) nie zapala się od razu . Czasami po minucie czasami po 10 minutach. Znajomy radził ,że mogą luzy żarówki na wtyczce być , ale sprawdzałem wychodzą przy wymianie z oporem więc raczej ciasno siedzą. Co to może być ?

shrek - 2019-09-19, 05:23

Manetka. Sprawdz ja na poczatek. Pare kartek wczesniej masz pin out manetki, ewentualna regeneracja, wymiana na nową. Sprawdź manetke, a potem bedziemy działać dalej.
Dymek - 2019-09-19, 07:32

shrek napisał/a:
Manetka. Sprawdz ja na poczatek. Pare kartek wczesniej masz pin out manetki...

Manetka raczej załącza obie żarówki mijania jednocześnie...

shrek - 2019-09-25, 07:31

Jak nie manetka to trzeba przymierzyć uch czy wychodzą prady zasilania na światła no i oczywiście bezpieczniki( nie pamietam czy tam sa prawa lewa strona).
laisar - 2019-09-25, 08:32

Żadne UCH, wszystko leci tylko przez bezpieczniki i manetkę - http://www.daciaklub.pl/f...1667682#1667682
shrek - 2019-09-25, 12:09

Faktycznie. Cos mi sie auta pomyliły.
Mariano188 - 2019-10-13, 19:05
Temat postu: Problem z światłami "krótkimi"
Grupowicze, sytuacja tego typu. Jadąc na swiatlach,, długich'' i po zmianie na swiatla "krótkie" brak krotkich swiatel. Dopiero po całkowitym wyłączeniu swiatel, bądź ponownym zalaczeniu swiatel długich, i zmianie na krótkie, swiatla krótkie się zapalają. Sytuacja występuje rzadko ale się pojawia, jakieś pomysły rady?

Pacjent to sandero II 2014r.

toka93 - 2019-10-13, 19:07

Strzelam, że przełącznik powoli żegna się z żywotem.
shrek - 2019-10-13, 19:25

Manetka do wymiany.

http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1640622

Lub regeneracja
https://youtu.be/6NOKTBfhyIs
https://youtu.be/E2QXiNFN-RE

EBmazur - 2019-10-13, 19:52

a nie ma tam po drodze przekaźnika , który może się zawieszać ?
toka93 - 2019-10-13, 20:00

Może i jest, ale 95% to przełącznik :)
Mariano188 - 2019-10-13, 20:08

Wymiana tego przełącznika to coś skomplikowanego, musi się tym elektryk jakiś zająć, czy zwykły laik sobie z tym poradzi?
toka93 - 2019-10-13, 20:12

Kupić przełącznik. Najtańsze od 60zl chinole. Zdjąć górna osłonę kierownicy, dolną odkręcić. Manetka na dwóch śrubkach torx. Odpinany kostkę i wymieniamy przełącznik. Jak masz podstawowe narzędzia to bez problemu w 10min ogarniesz.
shrek - 2019-10-14, 01:45

EBmazur napisał/a:
a nie ma tam po drodze przekaźnika , który może się zawieszać ?

Nie ma

Ja - 2019-11-15, 11:56

To jest jakiś seryjny feler, może warto się dowiedzieć w serwisie, czy jest możliwa wymiana nieodpłatna po gwarancji, bo z tymi manetkami jest akcja serwisowa.
Piotrula - 2019-11-15, 20:08

Ten feler jest obecny juz od starych megane ph1 ta sama manetka. Mozna ja tez rozebrac I poprawic luty na jakis czas pomoze. Ale jakis czas temu zmienialem w sandero wlasnie manetka 69,99 za robote wzialen uczciwe mysle , 20 zl.
DrOzda - 2019-11-16, 08:28

40 PLN na Aliexpress przychodzi w dwa tygodnie. Wymiana co dwa lata :)
Marek1603 - 2019-11-16, 20:10

Piotrula napisał/a:
Mozna ja tez rozebrac I poprawic luty na jakis czas pomoze.


Nie zawsze. Jak wypali się plastik, w których umieszczone są zwory poruszające po ścieżkach to tylko wymiana pomoże.

Seba - 2020-03-23, 17:26
Temat postu: Wymiana włącznika świateł
Koledzy raz działają mi światła raz nie,postanowiłem zmienić włącznik świateł gdzie jest i klakson kierunkowskazy.Mam pytanie czy polecacie jakąś firme ?poprzedniego właściciela pytałem to mówił ze kupił jakąś podróbke i znowu są problemy
Drugie pytanie to czy przy wymianie tej manetki musze zdejmować kierownice ? I jak się zabrać do tej wymiany? Z góry Dziękuje za odpowiedź.

toka93 - 2020-03-23, 18:41

Kupić najtańszego chińczyka za 50zł i się nie przejmować.
Trzeba zdjąć plastik z kierownicy, 3 śrubki jak mnie pamięć nie myli i schodzi. Potem dwie na manetce i jest zdjęta.

Seba - 2020-03-23, 19:13

myślałem że będe musiał kierownice ściągać.Właśnie ten chińczyk coś krótko pochodził ale
poszukam czegoś.Dzięki Bardzo.

dudu$ - 2020-03-23, 20:14

jeżeli jesteś choć trochę manualny to wykręć swoją starą manetkę ( zajmie to 3 minuty), następnie delikatnie ja rozłóż ( kolejne 2 minuty) i drobnym papierem ściernym przejedź ścieżki które są lekko nadpalone ( zobaczysz) Później złożenie wszystkiego do kupy ( tu może zając trochę czasu bo czasem coś źle złożymy i a to nie będą chciały kierunki się włączyć albo któreś światła nie będą działać) i tyle. Zawsze te 50 zł zostanie w portfelu
paul7 - 2021-12-22, 16:34

No i u mnie podobna sprawa, klakson jest na dziennych, jak włączę światła już go nie ma. Zachowuje się jak podczas "ciszy nocnej" :lol: Pewnie kabelek się obtarł w środku? Czemu takie badziewie robią. Jak tu czytam to od początku jest ten sam problem. Chyba trzeba nowy przełącznik? Jakieś sugestie gdzie tani i taki co pochodzi a nie regenerowany.
rob_plk - 2021-12-22, 19:22

Możesz rozebrać i sprawdzić, jak nie pomoże to nowa manetka. Polecam wszystkim przeróbkę na przekaźniki, wystarczy dać 2 szt. tylko na mijania + długie i powinien być spokój na lata.
Lajkonik - 2021-12-23, 09:20

Jeżeli masz tą manetkę co ja, to to jest objaw urwanego przewodu na lucie. Lutowanie pomoże na jakiś czas, ale ta usterka powróci. U mnie skutecznie zadziałała dopiero wymiana manetki na chińczyka baz lutów (przewody idą bezpośrednio do przycisku klaksonu, bez lutowań na wejściu do manetki).
paul7 - 2022-01-04, 19:44

Lajkonik napisał/a:
Jeżeli masz tą manetkę co ja, to to jest objaw urwanego przewodu na lucie. Lutowanie pomoże na jakiś czas, ale ta usterka powróci. U mnie skutecznie zadziałała dopiero wymiana manetki na chińczyka baz lutów (przewody idą bezpośrednio do przycisku klaksonu, bez lutowań na wejściu do manetki).

Ale jak rozróżnić "bez lutów".
Na razie zamówiłem jakiś zamiennik o takim samym numerze, zobaczymy jak przyjdzie. Ale na zdjęciach widziałem , że wszystkie mają lutowane kable do styków w pobliżu gniazda.
Muszę naprawić do lutego bo mam przegląd samochodu. Klaksonu już wcale nie mam / nie mogę nawet zatrąbić na jakiegoś " wariata " na drodze/.

Lajkonik - 2022-01-05, 11:47

Nie chodzi o luty przy gnieździe, tylko w miejscu gdzie manetka się obraca. Na skutek obracania (włączanie i wyłączanie świateł) pracuje usztywniona cyną część przewodów klaksonu i z czasem któryś przewód pęka. Dlatego znalazłem (wieki temu) zamiennik z przewodami pociągniętymi od lutowań przy gnieździe do przycisku klaksonu w manetce, bez pośrednich punktów lutowania.
paul7 - 2022-01-06, 20:34

Lajkonik napisał/a:
Dlatego znalazłem (wieki temu) zamiennik z przewodami pociągniętymi od lutowań przy gnieździe do przycisku klaksonu w manetce, bez pośrednich punktów lutowania.

Chyba w tym jest sedno. Zobaczę co mi przyślą za zamiennik jutro. I jakie będzie miał kable.

paul7 - 2022-01-07, 17:24

Wymieniłem na zamiennik PP GF 30 i wszystko działa jak należy. W starym, najbardziej poszkodowany był kabel żółty. I taka uwaga dotycząca wkrętów. T20 do śrub mocujących maskownicę kierownicy, a T10 samo mocowanie przełącznika. W różnych opisach i modelach były krzyżowe, więc uwaga, lepiej mieć pod ręką zestaw bitów, by montaż odbył się bez niespodzianek.
Samochód 🚗 znów trąbi 📢. Dzięki za wcześniejsze wpisy na ten temat.

laisar - 2022-01-10, 18:09

paul7 napisał/a:
PP GF 30

W kwestii formalnej: to oznaczenie materiału, z jakiego zrobiona jest część - "PolyPropylene [+] Glass Fiber 30[%]" - a nie jej typu.

axelf - 2022-01-18, 19:47
Temat postu: Dacia Logan-przestały działać światła mijania
Witam,
Po przejechaniu dzisiejszej trasy 300km wysiadły mi światła mijania. Zniknęła ikona z kokpitu sygnalizująca działania. Wszystkie inne lampy działają tylko nie te. Gość z mobilnego serwisu sprawdził żarówki oraz bezpieczniki i wszystko ok. Napięcia brak w kostkach. Czy spotkał się ktoś z czymś takim? Jutro muszę wracać na lawecie a nie wiem gdzie szukać problemu.
Pozdrawiam

keisyzrk - 2022-01-18, 20:07

Manetka?
DrOzda - 2022-01-18, 20:54

Manetka , gdzie jesteś to może się znadzie ktoś kto ma na podmianę
pod ręką ?
Ja mam w Warszawie jakby co :)

axelf - 2022-01-18, 20:54

Tego się spodziewałem
DrOzda - 2022-01-18, 20:59

W ciągu dnia możesz przecież wrócić na dziennych , można też zakombinować i podpiąć kabelkami z kostek od drogowych do mijania
axelf - 2022-01-18, 21:39

Drozda mowisz by pociagnac kable od dlugich do mijania?

A mozna podlaczyc kable od pozycyjnych?

dacia - 2022-01-18, 21:51

Manetka. Przerabiałem to. Koszt 500 zł z wymianą
axelf - 2022-01-18, 22:09

Dziekuje Wam za pomoc🙂
DrOzda - 2022-01-19, 00:18

Zdejmujesz kostki z żarówek i łączysz kabelkami masę z masą a plus drogowych z wiązki z plusem mijania żarówki i izolujesz od zwarcia.
500 pln ? Chińska manetka kosztuje 14 dolarów, wymiana zajmuje 3 minuty:

https://a.aliexpress.com/_vpVO9B

P_Floyd - 2022-01-19, 07:27

Widzę, że to jest częsty problem i zaczynam się zastanawiać, czy coś takiego nie zamówić sobie na zapas. Czy to się dzieje nagle, czy jednak wcześniej są już jakieś objawy, które dają nam czas, żeby w taką manetkę się zaopatrzyć?
Dymek - 2022-01-19, 08:47

P_Floyd napisał/a:
Czy to się dzieje nagle, czy jednak wcześniej są już jakieś objawy, które dają nam czas, żeby w taką manetkę się zaopatrzyć?
W moim przypadku proces "padania" świateł mijania był długotrwały. Zaczęło się od pojedynczych zaników na ułamek sekundy w momentach, gdy manetka samoczynnie odbija po włączeniu kierunkowskazów. Potem bywało tak, że po włączeniu czasami światła się nie włączały za pierwszym razem i trzeba było rozruszać wyłącznik- było wtedy słychać iskrzenie wewnątrz. W końcu zaczęło się zdarzać, że światła gasły same podczas jazdy i znowu pomagało wtedy rozruszanie wyłącznika. A więc problemy rozwijały się przez dobre kilka miesięcy a zupełnego braku świateł mijania nigdy nie doczekałem- manetka została wymieniona na przeglądzie gwarancyjnym (dokładnie po 3 latach).
Czajo - 2022-01-19, 08:56

DrOzda napisał/a:
Chińska manetka kosztuje 14 dolarów, wymiana zajmuje 3 minuty:

https://a.aliexpress.com/_vpVO9B


sorki za offtop, ale pierwszy raz widzę klakson w manetce. W której Dacii tak jest?

P_Floyd - 2022-01-19, 09:09

Dzięki Dymek. Czyli będzie czas jakby co. Miałem kiedyś podobnie w fordzie fiesta. Też to trochę trwało, aż mnie zmusiło do interwencji.
Dymek - 2022-01-19, 09:49

Czajo napisał/a:
sorki za offtop, ale pierwszy raz widzę klakson w manetce. W której Dacii tak jest?

W każdej aż do FL który był na koniec 2016r i wprowadzenia wtedy nowych 4 ramiennych kierownic, które są do tej pory. Także praktycznie u nas klakson zawitał na kierownicę od 2017 r
A więc gdybyś miał Dacie z taką 3-ramienną kierownicą, to miałbyś klakson w manetce i dodatkowo problemy z przewodami klaksonu :mrgreen:

Czajo - 2022-01-19, 10:05

Dzięki Dymek :)
wolę jednak swoją 4-ramienną jest bardzo wygodna :mrgreen:

paul7 - 2022-01-19, 10:12

Kwestia przyzwyczajenia, kiedy kupowałem w 2014 nikt mi nie pokazał w salonie. gdzie się trąbi. :-P Naciskałem wszystko i trafiłem. Jak widać konstrukcja "ruchomych" przewodów okazała się wadliwa i zmęczenie materiału musi skutkować zerwaniem przewodu. A tak nawiasem, ile razy przekręca się przełącznik świateł? Chyba producent to specjalnie wymyślił.
laisar - 2022-01-19, 12:03

paul7 napisał/a:
zmęczenie materiału musi skutkować zerwaniem przewodu

Nie musi, czego dowodzi mój pojazd - manetka oryginalna MY2007, klakson na końcu dźwigni, kierownica trójramienna.

Nigdy nie było też żadnego problemu z którymkolwiek ze świateł (mijania, drogowe, kierunkowskazy).

paul7 - 2022-01-19, 20:00

To mało kręcisz manetką. Ja w sumie to każdy wjazd do garażu czy hali muszę ze światłami, więc chyba dlatego mi przewody odpadły. Klakson nie używam, może czasami, dlatego jak potrzebowałem , to się mocno zdziwiłem. Oj szkoda że to nie Kair :-D
dudu$ - 2022-01-19, 21:24

Ujeżdżam już 4tą Dacię. Zawsze byłem ich drugim właścicielem i jak je sprzedawałem to miały przebieg miedzy 45tyś a 80tyś km. Delikatny problem z manetka świateł miałem tylko w pierwszym loganie MCV II w którym czasem zdarzało się mrugniecie świateł. Manetkę zdemontowałem, rozebrałem na części pierwsze według poradnika na forum i przeczyściłem styki , które były lekko nadpalone. Po potraktowaniu ich drobnym papierem ściernym i sprayem do zabezpieczenia elektroniki manetka działała bez problemu do sprzedaży. Ktoś zaraz napisze, że to zabieg na krótką metę ale czy aby na pewno? Kolego Prezes jesteś? Czy siostra ma problem z manetką świateł w Loganie? Jeżeli nie to oznacza, że od naprawy auto przejechała już z 50 tys km jak nie więcej i manetka dalej działa wiec zamiast wydawać jakie kol wiek pieniądze warto poświęcić na starej manetce kilkadziesiąt minut.
laisar - 2022-01-19, 21:24

paul7 napisał/a:
mało kręcisz manetką

Bynajmniej: pozycyjne/mijania przy każdym uruchomieniu i zgaszeniu auta (nie mam dziennych ani automatu), kierunkowskazy przy najdrobniejszym manewrze (jestem kierunkowskazowym fanatykiem) - tylko drogowe i przeciwmgłowe faktycznie rzadko, tak jak klakson (który traktuję dokładnie odwrotnie niż kierunkowskazy).

A wszystko działa zapewne dlatego, że to po prostu części ze "starego wypustu", sprzed nowo modnego odchudzania II generacji i późniejszych...

dacia - 2022-01-19, 22:10

DrOzda napisał/a:
Zdejmujesz kostki z żarówek i łączysz kabelkami masę z masą a plus drogowych z wiązki z plusem mijania żarówki i izolujesz od zwarcia.
500 pln ? Chińska manetka kosztuje 14 dolarów, wymiana zajmuje 3 minuty:

https://a.aliexpress.com/_vpVO9B

Niby zamówili mi oryginalną velo czy valeo czy jakoś tak + robota i tyle wyszło . Wiem,że można tańszą,ale mechanik stwierdził,że tylko ori bo on nie będzie bawił się co 3 miechy z wymianą w ramach gwarancji

dacia - 2022-01-19, 22:13

P_Floyd napisał/a:
Widzę, że to jest częsty problem i zaczynam się zastanawiać, czy coś takiego nie zamówić sobie na zapas. Czy to się dzieje nagle, czy jednak wcześniej są już jakieś objawy, które dają nam czas, żeby w taką manetkę się zaopatrzyć?

Nie znasz dnia ani godziny :-) W moim przypadku jadę po nocy w deszczu i zgasły.Myślałęm,że zwarcie bo ulewa jak nie wiem co. Nie wiedziałem czy zostawiać auto w rowie i iść na pieszo czy jechać. Długie miałem i ogień do domu...

DrOzda - 2022-01-19, 22:51

dacia napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Zdejmujesz kostki z żarówek i łączysz kabelkami masę z masą a plus drogowych z wiązki z plusem mijania żarówki i izolujesz od zwarcia.
500 pln ? Chińska manetka kosztuje 14 dolarów, wymiana zajmuje 3 minuty:

https://a.aliexpress.com/_vpVO9B

Niby zamówili mi oryginalną velo czy valeo czy jakoś tak + robota i tyle wyszło . Wiem,że można tańszą,ale mechanik stwierdził,że tylko ori bo on nie będzie bawił się co 3 miechy z wymianą w ramach gwarancji


To jest jeden i ten sam shit. Wymieniali mi na gwarancji i wystarczyła na kolejne 3 lata, potem wsadziłem taką za 10 usd (było taniej) i jeżdżę 4 rok ale klakson zaczyna dwlikatnie przerywać.
Robota to są 2 śruby osłony i 2 mocujące manetkę.

Prezes - 2022-01-20, 08:33

dudu$ napisał/a:
Kolego Prezes jesteś? Czy siostra ma problem z manetką świateł w Loganie?

Jestem, jestem :mrgreen:
Z manetką siostra problemów nie ma 8-)

Dymek - 2022-01-20, 08:58

dacia napisał/a:
Nie znasz dnia ani godziny :-) W moim przypadku jadę po nocy w deszczu i zgasły.Myślałęm,że zwarcie bo ulewa jak nie wiem co. Nie wiedziałem czy zostawiać auto w rowie i iść na pieszo czy jechać. Długie miałem i ogień do domu...
Otóż to... nie znamy dnia. Może po prostu każdy kierowca Dacii powinien zawczasu wyczaić sobie i zaznaczyć, które dwa przewody na wiązce manetki trzeba zewrzeć, aby zapalić awaryjnie światła mijania?
Zawsze to lepiej w razie totalnej awarii manetki w trasie pogrzebać sobie na pewniaka w ciepłym wnętrzu przy kierownicy, niż robić jakieś zwory na żarówkach pod maską. Zwłaszcza jeśli to dopadnie nas gdzieś w lesie, gdy ciemno, zimno, deszcz i wilki jakieś... :mrgreen:

toka93 - 2022-01-22, 11:41

DrOzda napisał/a:
dacia napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Zdejmujesz kostki z żarówek i łączysz kabelkami masę z masą a plus drogowych z wiązki z plusem mijania żarówki i izolujesz od zwarcia.
500 pln ? Chińska manetka kosztuje 14 dolarów, wymiana zajmuje 3 minuty:

https://a.aliexpress.com/_vpVO9B

Niby zamówili mi oryginalną velo czy valeo czy jakoś tak + robota i tyle wyszło . Wiem,że można tańszą,ale mechanik stwierdził,że tylko ori bo on nie będzie bawił się co 3 miechy z wymianą w ramach gwarancji


To jest jeden i ten sam shit. Wymieniali mi na gwarancji i wystarczyła na kolejne 3 lata, potem wsadziłem taką za 10 usd (było taniej) i jeżdżę 4 rok ale klakson zaczyna dwlikatnie przerywać.
Robota to są 2 śruby osłony i 2 mocujące manetkę.


Odradzam te chińskie shity bez gwarancji. Zawsze mówię klientowi, że może sobie kupić za 40zł z ali, ale jak mu to podziała 5 dni to ma 40zł wydane w błoto. Za 100zł mam z polskiej dystrybucji z 2 letnią gwarancją producenta.

Sroczka - 2023-01-15, 09:56
Temat postu: Brak świateł przód i kierunkowskazów.
Witam otóż mam problem pomysły mi się kończą jaka może być przyczyna. Brak świateł w przodzie. Forum już przejrzałem.
Wymieniłem manetkę na nową oryginalną bo myślałem ze ona wysiadała bo to częste przypadki co troszkę kosztowała i niestety nić nie pomogło bezpieczniki koło drzwi zmieniłem na nowe stare były dobre i tez niestety nie mam świateł. Żarówki są dobre. Jedynie jakie święcą światła to te na dole przy zderzaku . Na desce rozdzielczej nie mam ogóle świateł pozycyjnych nieświęci reszta świeci na desce rozdzielnej są ale niestety w przodzie nie .I brak światła w w schowku. Gdzie mogę szukać jeszcze przyczyny. Każda rada i sugestia może się przydać bo niema pomysłu czy szukać jeszcze czegoś w bezpiecznikach czy porostu gdzieś robi mi zwarcie. Do kosatki do manetki płynie prąd bo już mierzyłem.
Sprawdzałem tylko bezpieczniki.
F2 10A Lewy reflektor świateł drogowych
F3 Prawy reflektor świateł drogowych 10A
F4 10A Lewy reflektor świateł mijania
F5 Prawy reflektor świateł drogowych 10A

Jenek - 2023-01-15, 16:06

Potwierdzam że te manetki padają.

Kupiłem używaną Dacie Logan mcv z 2014 roku i manetka od świateł już źle działała. Światła mijania nie zawsze kontaktowały. Kupiłem na aliexpress chiński zamiennik za jakieś 80zl. Działał przez półtora roku aż parę dni temu podczas powrotu z gór po postoju na stacji znowu padła. Początkowo nie wiedziałem co padło ale jakoś dojechałem do domu na przeciwmgielnych przednich (na szczęście tylko ostatnie 30km przez oświetloną Warszawę).

Kupiłem nową ale też chińczyk. Zamówię sobie chyba jeszcze jedną na zapas bo tym razem mi się udało dotrzeć do domu ale gdyby padło mi w górach to bym dalej nie jechał.

Czy ktoś jest w stanie rzeczywiście pokazać które styki połączyć żeby pominąć wajchę?

laisar - 2023-01-15, 17:08

Manetka - http://www.daciaklub.pl/f...1750197#1750197

Bezpieczniki i przekaźniki - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2302

Inne miejsca do ewentualnego obejścia można znaleźć wg własnego gustu w schematach - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=194

Dymek - 2023-01-16, 10:20
Temat postu: Re: Brak świateł przód i kierunkowskazów.
Sroczka napisał/a:
Na desce rozdzielczej nie mam ogóle świateł pozycyjnych nieświęci reszta świeci na desce rozdzielnej są ale niestety w przodzie nie.
Mógłbyś jeszcze raz napisać to samo, ale tak żeby było wiadomo o co chodzi z tą deską? No i nie świecą tylko mijania, czy również brak drogowych i dziennych LED? Tylne lampy świecą?
Bezpieczniki do sprawdzenia absolutnie wszystkie, bo fabryka cudowała cały czas zmieniając funkcje poszczególnych bezpieczników. Szczególnie zobacz F17, F26, F27, F29 bo one zasilają manetkę w różnych wersjach wyposażenia. Obstawiam, że manetka nie dostaje tego napięcia i nie podaje dalej- bezpieczniki, które sprawdzałeś (od mijania i drogowych) są podłączone już "po manetce". Układ jest prosty, nie ma żadnych przekaźników- manetka dostaje napięcia i podaje dalej na obwody mijania i drogowych (na ich bezpieczniki), pomiędzy bezpiecznikami a reflektorami nie ma już nic, nawet żadnej złączki, dopiero złączka na reflektorze. Także jeśli nie ma i mijania i drogowych, to albo już manetka nie dostaje napięcia, albo ona nie załącza.

87majster - 2023-01-16, 16:53
Temat postu: Przełącznik zespolony - manetka świateł Dacia Lodgy
Cześć
Padła mi manetka od świateł, niemiły przypadek podczas jazdy w nocy
na budziku już 97tys. km zatem sądząc po opisach innych użytkowników wytrzymała bardzo długo (aż 4 lata)

Podczas poszukiwań części było trochę problemów, nr części oryginalnej to 255671453R jednak wszystkie dostępne w sprzedaży były używane, zadzwoniłem do serwisu w sprawie zamówienia i okazało się, że tej części nowej nie ma nawet we Francji.
Na szczęście okazało się, że taka sama manetka kryje się pod innym nr 255405005R (potwierdzone w serwisie Dacia) a te były stosowane także w Capturach i Clio, ku mej uciesze są dostępne również jako nowe zamienniki.

Nie wiem czy ktoś tu kiedyś zajrzy, jednak jak już tak się stanie mam nadzieję, że ten wpis mu pomoże.

Pozdrawiam

DrOzda - 2023-01-16, 17:50

I tak się kupuje chińszczyznę za 50 PLN na aliexpresie :)
87majster - 2023-01-16, 18:38

Czy ktoś wie od czego są te dwa kabelki zakończone konektorem?
Wersja 255405005R

eplus - 2023-01-16, 19:49

Masa też może być wspólna dla całego przodu. A w starych wersjach nie ma kontrolki pozycyjnych, kontrolką jest podświetlenie zegarów.
Łukasz_M - 2023-01-16, 22:10

Sroczka napisał/a:
Witam otóż mam problem pomysły mi się kończą jaka może być przyczyna.
Przyczyną braku pomysłów może być mała wyobraźnia. Czytać więcej książek...;)
Sroczka napisał/a:

Brak świateł w przodzie. Forum już przejrzałem.
Wymieniłem manetkę na nową oryginalną bo myślałem ze ona wysiadała bo to częste przypadki co troszkę kosztowała i niestety nić nie pomogło bezpieczniki koło drzwi zmieniłem na nowe stare były dobre i tez niestety nie mam świateł. Żarówki są dobre. Jedynie jakie święcą światła to te na dole przy zderzaku . Na desce rozdzielczej nie mam ogóle świateł pozycyjnych nieświęci reszta świeci na desce rozdzielnej są ale niestety w przodzie nie .I brak światła w w schowku. Gdzie mogę szukać jeszcze przyczyny. Każda rada i sugestia może się przydać bo niema pomysłu czy szukać jeszcze czegoś w bezpiecznikach czy porostu gdzieś robi mi zwarcie. Do kosatki do manetki płynie prąd bo już mierzyłem.
Sprawdzałem tylko bezpieczniki.
F2 10A Lewy reflektor świateł drogowych
F3 Prawy reflektor świateł drogowych 10A
F4 10A Lewy reflektor świateł mijania
F5 Prawy reflektor świateł drogowych 10A

[/quote]
To jest tak niejasno napisane że ciężko powiedzieć. Sprawdzić bezpieczniki czy całe, sprawdzić czy zasilanie dochodzi do manetki, sprawdzić czy zasilanie przechodzi przez manetkę, sprawdzić czy zasilanie dochodzi do bezpieczników sprawdzić czy zasilanie dochodzi do gniazd żarówek( z usuniętymi żarówkami), po usunięciu z gniazd kolejnych żarówek sprawdzać czy reszta zaczyna działać.
Światło na pewno się nie zapadło pod ziemię choć to Trzebinia..

Paweł T - 2023-11-24, 17:45

Dokker 2018
U mnie czasem gasną swiatła mijania, ale deska rozdzielcza cały czas jest podświetlona. Długie też działąją. Wydaje mi się, że awaria manetki gasiłaby również deskę rozdzielczą i podświetlenie w kabinie.

eplus - 2023-11-24, 18:06

podświetlenie jest razem z pozycyjnymi
Paweł T - 2023-11-24, 18:14

Czyli jednak manetka?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group