DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział ogólny o daciach - Parowanie świateł / lamp / reflektorów

Darek 1 - 2011-02-15, 21:21
Temat postu: Parowanie świateł / lamp / reflektorów
Mam pytanko: czy u Was również parują tylne reflektory?
Auto ma zaledwie 3 miesiące i zauważyłem że parują mi tylne reflektory. Pojechałem do serwisu - porobili zdjęcia i mięli to wysłać do centrali bo nie mogli mi wymienić na nowe, ale powiedzieli mi że oprawy wykonane są z takiego tworzywa, że wytwarza się para w środku jak auto stoi na dworze i że to jest tylko zacytuję DACIA(szlak mnie trafił). Po 3 tygodniach czekania zadzwoniłem i co się dowiedziałem że centrala nie uznała reklamacji i że mam czekać do wiosny. Jeżeli coś się będzie dalej działo to dalej będą ze mną rozmawiać .
Dla mnie to nie jest wytłumaczenie ponieważ wcześniej miałem fiata sienę który również stał na dworze i przez okres 10 lat nigdy mi nie zaparowały lampy.
Zastanawiam się czy nie pojadę do serwisu i nie zażądam dokumentów oraz zdjęć które robili aby wysłać do centrali - bo w sumie nie wiem czy oni wogóle wysłali te dokumenty, czy po prostu stwierdzili że poczekają trochę i dadzą sobie spokój. Więc myślę że sam będę się odwoływał i wyślę pismo do centrali i zobaczę co będzie się dalej działo.
Czy ktoś z Was miał taki problem i co o tym sądzicie. Jak odbiorę z serwisu zdjęcia to wkleję aby Wam pokazać.

WhiteDragon - 2011-02-15, 21:30

Mi zaparowało trzecie światło stop, ale nie przejmuję się tym. Jak ewentualnie przepali się żarówka, to przy okazji wymiany sobie wysuszę.
Beckie - 2011-02-15, 21:34

A mi się wydaje, że z tyłu nie ma reflektorów. :roll:
Darek 1 - 2011-02-15, 21:45

Dokładnie to chodzi mi o tylne lampy. Wydaje mi się że lampy jak parują to będą się brudziły od środka.
mlodyprzem - 2011-02-15, 21:47

Beckie napisał/a:
A mi się wydaje, że z tyłu nie ma reflektorów. :roll:


No dobra, to są po prostu lampy, ale nie można tak bagatelizowac sprawy.
Też czekam na Dustera już 5 miesięcy i wkurzyłbym się jeśli by mi lampy zaparowały po 3 miesiącach użytkowania.

DrOzda - 2011-02-15, 22:02

Widzę że serwisy to już wszystko najchętniej by wymieniali. A nie łaska wykręcić lampy wysuszyć przesmarować uszczelki smarem silikonowym i podokręcać tak żeby nie było naprężeń ?
Beckie - 2011-02-15, 22:05

Też bym się wkurzył.
Czy pod płytką z żarówkami jest jakaś uszczelka?

stempik - 2011-02-15, 22:26

Beckie napisał/a:
Czy pod płytką z żarówkami jest jakaś uszczelka?

U mnie jest pomiędzy lampą a błotnikiem.
Co do pary, to chyba nie ma siły. Jeśli postawić autko w nasłonecznionym miejscu przy ujemnej temperaturze na zewnątrz. W bagażniku mogło być sporo wilgoci i to pewnie dlatego.

kamel - 2011-02-15, 22:33

Jedynym sposobem na pozbycie się zaprowania jest wywiercenie od spodu klosza dziurki o średnicy 2mm.

Z dziurką nigdy nie zaparują ani się nie zabrudzą.
Kamel

TD Pedro - 2011-02-15, 22:49

kamel napisał/a:
Jedynym sposobem na pozbycie się zaprowania jest wywiercenie od spodu klosza dziurki o średnicy 2mm.

Z dziurką nigdy nie zaparują ani się nie zabrudzą.
Kamel


czemu tak nie robią producenci?

kamel - 2011-02-15, 22:58

Proste,... musisz częściej wymieniać, kto by się takim problemem przejmował, najpierw liczy się sprzedarz.

Robią, większość przednich reflektorów ma... wywietrznik, tylko trzeba dokładnie obejrzeć.

jackthenight - 2011-02-15, 23:01

A kamel jak myjesz auto karcherem ?
Bo przez dziurę 2mm to można chyba zrobić w lampie dobre jezioro :)

kamel napisał/a:
Robią, większość przednich reflektorów ma... wywietrznik, tylko trzeba dokładnie obejrzeć.


Tylne też nie są hermetyczne, od wewnętrznej strony bagażnika mają otwory.

kamel - 2011-02-15, 23:33

Jeziora nie zrobisz, ani jej nie zalejesz,
stempik - 2011-02-16, 00:02

TD Pedro napisał/a:
czemu tak nie robią producenci?

Za autkiem jest spore podciśnienie więc jak zrobisz otworek to będzie się tam jednak brud zbierał.

jackthenight napisał/a:
Tylne też nie są hermetyczne, od wewnętrznej strony bagażnika mają otwory.

Dokładnie, uszczelki są ale pomiędzy lampą a błotnikiem. Jeśli będzie wilgoć w bagazniku to będzie i w lampie.

kamel - 2011-02-16, 00:46

I tak nie masz nic do stracenia,..... zrobisz jak uważasz.
robertp1983 - 2011-02-16, 09:38

mi czasem też potrafią zaparować kierunki z tyłu i na górze lamp. jak się zrobi ciepło to postaram sie to jakoś załatwić może właśnie wystarczy uszczelki porządnie posmarować.
piotrkrk - 2011-02-16, 09:52

Przednie lampy i przednie przeciwmgielne parują mi od pierwszego dnia. Też zastanawiałem się, czy nie jechać z tym do ASO, dopóki nie przeczytałem w instrukcji do Dustera, że to normalne.

Skoro tak w instrukcji napisali, to nic dziwnego, że nie chcą uznać reklamacji, no bo jak można reklamować coś, o czym zostałeś uprzedzony, że tak będzie?

Strona 5.41 w instrukcji do Dustera:

Ślady skraplania w reflektorach.

Nie świadczą o wystąpieniu nieprawidłowości. Obecność śladów
skraplania w reflektorach jest zjawiskiem naturalnym związanym ze
zmianami temperatury. Znikają wkrótce po włączeniu świateł.

eplus - 2011-02-16, 10:26

Para na szybce to pryszcz, ale czy nie skrapla się też na żarówkach :idea: :?: Bo zaśniedzieją oprawki i szlag trafi lampę...
robertp1983 - 2011-02-16, 12:10

u mnie widać, że tylko same szkła od lamp, na kierunkach zachodzą czasem słabą mgiełką
kamel - 2011-02-16, 12:52

Im bardziej szczelne tym szybciej będą zaparowywać.
TD Pedro - 2011-02-16, 16:11

stempik napisał/a:
TD Pedro napisał/a:
czemu tak nie robią producenci?

Za autkiem jest spore podciśnienie więc jak zrobisz otworek to będzie się tam jednak brud zbierał


pytanie było postawione w ramach polemiki z poglądem kol. kamela odnośnie do robienia dziurek w kloszach lamp samochodowych... :lol: - ja osobiście takiego poglądu nie podzielam... :-P

monopios - 2011-02-16, 18:26

U mnie z przodu w leflektorach czasem się pojawia para, ale po włączeniu świateł żarówka rozgrzewa lampe i para szybko znika. Z tyłu tego parowania nie zauważyłem. Ja osobiście nierobił bym żadnej dziury w lampie, bo:
1. z czasem to tylko tam będzie syf, taki sam jak w lampach uszkodzonych
2. utrata gwarancji na ten element i ewentualną reklamacjie diabli wzieli

Może wysuszyć samochud i problem zginie.

A owe dziurki to żeczywiście ludziska robią, tylko że w kloszch podwójnych gdzie woda zbiera się między jedną a drugą warstwą lampy i nawierca się tylko i wyłącznie zewnętrzną warstwe klosza.

kamel - 2011-02-16, 22:25

Dokładnie nie znam budowy tylnej lampy od jej tylnej strony, ale jedną z przyczyn..to moje przypuszczenie,.. jest brak uszczelki klapy bagażnika od strony szyby, ponieważ woda z szyby spływa w dół szczelinami,..... po tylnej ściance klosza lampy w miejscu gdzie znajdują się kable i złącza żarówek.
A że kable wejściowe do lampy nie posiadają dławic skręcanych więc.......

Może się przedostawać do wnętrza powodując zaparowywanie.

Zaparowywanie powstaje na wskutek znacznej wilgotności powietrza w kloszu, i jego dużej objętości oraz różnicy temperatur,.... jednym ze sposobów może być bardzo dokładne uszczelnienie i wypompowanie powietrza w celu zrobienia próżni, co w warunkach amatorskich jest nieomożliwe.....lub dziurka od dołu....każdy ma wybór.

jackthenight - 2011-02-16, 23:29

kamel napisał/a:
Dokładnie nie znam budowy tylnej lampy od jej tylnej strony

Nie wiesz jak wygląda dokładnie lampa, jak jest zbudowana i co ma od wewnętrznej strony, ale dziury wiercisz - :?: :shock: :shock:

kamel napisał/a:
ponieważ woda z szyby spływa w dół szczelinami,..... po tylnej ściance klosza lampy w miejscu gdzie znajdują się kable i złącza żarówek.
A że kable wejściowe do lampy nie posiadają dławic skręcanych więc.......

No i co z tego że spływa woda obok lampy ?
Lampa posiada uszczelkę i żadna woda nie powinna dostać się do środka bagażnika, ani tym bardziej do lampy :

Uszczelka to numer 6.

kamel napisał/a:
jednym ze sposobów może być bardzo dokładne uszczelnienie

Należało najpierw sprawdzić uszczelkę czy jest cała i czy dokładnie uszczelnia połączenie lampy z karoserią, zanim wywierciłeś te nieszczęsne otwory w lampie.

robertp1983 - 2011-02-17, 07:49

może wystarczy poprawić dokręcenie śrub mocujących lampę, tak samo jak mi coś klekotało w bagażniku, okazało się, że lewarek był słabo dokręcony.
kamel - 2011-02-17, 08:07

Łapanie za słówka nic nie daje,
po drugie nie czytasz dokładnie co napisałem, nie napisałem że w Loganie wierciłem dziurki, wierciłem kiedyś w Polonezie co dopiero piszę bo reflektory wiecznie były zaparowane. Na dodatek po wywierceniu dziurek nigdy w środku się nie zabrudziły

Proponuję następujący test, zatkać korkiem dużą butelkę i postawić na słońcu, zaparuje natychmiast.
gdy ją odwrócimy dnem do góry i wyjmiemy korek lub zrobimy małą dziurkę w korku nie zaparuje nigdy. Nawet możesz butelke godzinami polewać wodą, nie zaparuje.

Dlaczego,... temat dla fizyka.
Pozdrawiam
Kamel

Maat - 2011-02-17, 11:27

Witam, ja własnie to samo zauwazyłem u siebie w loganie mcv. Samochod jeszcze nie ma roku, a w tylnych lampach widac kropelki wody i pare. Dodam ze tylko na tylnych i w obu mniej wiecej jest tego rownomiernie. Mialem juz kilka samochodow zawsze staly na zewnatrz i nigdy nie bylo pary za kloszami lamp. Przed kupnem auta uzywanego duza ilosc osob wrecz patrzy na lampy i para za kloszem oznacza ze samochod byl bity, albo przynajmniej lampa zostala uszkodzona. Ja osobiscie nie rozumiem jak w nowym samochodzie moga parowac lampy. Za kilka tysiecy jade na wymiane oleju wiec tez bede to reklamowal. Jak sie z tym uporasz to daj znac.
Darek 1 - 2011-02-17, 15:49

Jak będę coś wiedział dalej w tym temacie to dam znać.
Jarosław P - 2011-02-17, 16:50

U mnie kiedys w zimny bardzo wilgotny dzień 9 padał mokry śnieg ) tez zaparowała tylna lampa , ale szybko wyschła.
Ale gorsze jest to co opisałem w temacie REFLEKTORY W SANDERO

kamel - 2011-02-17, 22:03

Muszę jeszcze dopisać,..Miałem kiedyś 126 gdy były jeszcze na talony, oba przednie reflektory często były zaparowane, więc dziurka od dołu i po sprawie.

Kamel

mrówa - 2011-02-18, 08:55

piotrkrk napisał/a:
Przednie lampy i przednie przeciwmgielne parują mi od pierwszego dnia. Też zastanawiałem się, czy nie jechać z tym do ASO, dopóki nie przeczytałem w instrukcji do Dustera, że to normalne.


To samo na stronie 5.35 do Logana:

Ślady skraplania w reflektorach.

Nie świadczą o wystąpieniu nieprawidłowości. Obecność śladów
skraplania w reflektorach jest zjawiskiem naturalnym związanym ze
zmianami temperatury. Znikają wkrótce po włączeniu świateł.

billbill666 - 2011-02-18, 09:00

niezły wybieg :shock: z tym parowaniem świateł że strony Dacii.Ciekawe co rzekną jak się korozja odbłyśników pojawi?
laisar - 2011-02-18, 11:00

Chyba nie bardzo mają się czego obawiać, skoro 1) odbłyśniki są plastikowe i 2) nawet w najstarszych egzemplarzach nie słychać o żadnych z nimi problemach...
kamel - 2011-02-19, 06:06

...nawet w najstarszych egzemplarzach nie słychać o żadnych z nimi problemach,.... ale czasami producent lampy może zmienić drobny szczegół, bywa różnie.

Moja Arktica ma inne klosze lamp niż poprzednie modele, ma też inną klapę bagażnika.

Jarosław P - 2011-02-19, 15:00

kamel napisał/a:
...nawet w najstarszych egzemplarzach nie słychać o żadnych z nimi problemach,.... ale czasami producent lampy może zmienić drobny szczegół, bywa różnie.

Moja Arktica ma inne klosze lamp niż poprzednie modele, ma też inną klapę bagażnika.


Dlatego bo twój model z 2010 roku jest po liftingu i reflektory masz wieksze , atrape chłodnicy zmienioną, klapę bagażnika i chyba kształt tylnych lamp też.

Lukas87 - 2011-02-19, 15:16

juz nie pamietam w ktorrym nr auto swiat pisalo ze parowanie reflektorow to normalne zjawisko
billbill666 - 2011-02-20, 19:48

to dziwne trochę bo w ASO TOYOTY czy SUZUKI jak słyszą o parowaniu lamp to bez dyskusji wymieniają."laisar"może korozja ich nie złapie przy nadmiarze wilgoci zwłaszcza tej z solą :-( ale z czasem(3-4 latka) zmatowi,zwłaszcza te z przodu a odbłyśnik to nie plastik w 100%.Dobrze jeszcze nie trafić na upierdliwego diagnostę na przeglądzie bo wtedy w plecy z kosztami :-/
kamel - 2011-02-20, 20:25

Klosze tylnych lamp też są inne.

Natomiast muszę powiedzieć że światła długie i krótkie są bardzo mocne, dużo lepsze niż w Fabi.
W skodzie założyłem dobre Tungsramy, mimo wszystko moja Dacia lepiej oświetla drogę.
Kolejny plus Daci

Kamel

Ammianus - 2012-01-03, 21:01

Pozwolę sobie odgrzebać temat - po półtorej godzinie jazdy w korkach dojechałem do pracy, wysiadam i co widzę? Para w obu tylnich światłach. Szlag mnie trafił :-?
wat - 2012-01-04, 07:08

chyba coś Ci źle chłopaki poskładali przy reanimacji
jackthenight - 2012-01-04, 08:43

Ammianus napisał/a:
Pozwolę sobie odgrzebać temat - po półtorej godzinie jazdy w korkach dojechałem do pracy, wysiadam i co widzę? Para w obu tylnich światłach. Szlag mnie trafił :-?


A w instrukcji od auta napisali, że to normalne zjawisko, iż w kloszach może gromadzić się para - zerknij do instrukcji auta.

limo - 2012-01-04, 08:53

sprawdzam często i jeszcze ani raz nie zauważyłem żeby parowało czy z tyłu czy z przodu.
jackthenight - 2012-01-04, 09:27

limo napisał/a:
sprawdzam często i jeszcze ani raz nie zauważyłem żeby parowało czy z tyłu czy z przodu.

Może zaparować nie oznacza, że musi.
W instrukcji napisali, że tylne mogą zaparować w jakiś tam okolicznościach i jest to normalne zjawisko. Odsyłam do instrukcji.
Ponadto jak ktoś wymieniał żarówki w tylnych lampach to wie, że tylne klosze nie są hermetycznie zamknięte, a tym samym mogą zaparować bo wilgoć się może dostawać do lampy od strony bagażnika.
Co innego przednie lampy, które są już zamknięte szczelnie i tutaj parować raczej nic nie powinno.

TD Pedro - 2012-01-04, 09:44

jackthenight napisał/a:
Co innego przednie lampy, które są już zamknięte szczelnie i tutaj parować raczej nic nie powinno.

ale niestety też się zdarza... :-(

bebe - 2012-01-04, 18:24

W moim tajemniczym hobby dobrze sprawdzają się pochłaniacze wilgoci - takie małe, białe torebeczki, spotykane np. w butach, opisane ze wszystkich stron, żeby tego nie jeść. ;) Względnie, możesz do kloszy wsypać trochę ryżu (nieugotowanego). ;D

A serio - zimno jest, te gumowe uszczelnienia kloszy twardnieją i widać się rozszczelniają. Możesz próbować przesmarować je czymś do uszczelek, samemu rozłożyć i turbo-precyzyjnie złożyć klosz, itp. Mi by się nie chciało.

limo - 2012-01-04, 19:00

bebe napisał/a:
W moim tajemniczym hobby


suszysz marihuanine po zbiorach? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

TD Pedro - 2012-01-04, 19:08

bebe napisał/a:
możesz do kloszy wsypać trochę ryżu

ten sposób bardzo dobrze się sprawdza w solniczce... :lol:
"zaparowywanie" (?) przednich reflektorów stwierdzałem bardziej w lecie niż teraz, po kilu/kilkunastu minutach jazdy para "nikła" :lol: ja nie robię z tego problemu, wilgoć nas otacza ze wszech stron a póki co drakulka jest jeszcze na gwarancji... :-)

bebe - 2012-01-04, 20:02

limo napisał/a:
bebe napisał/a:
W moim tajemniczym hobby

suszysz marihuanine po zbiorach? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nieee, żaden nałóg. :] (Chociaż, jak wiadomo, lepszy nałóg niż nieuk. :>)

KaS602 - 2012-01-04, 22:25

A tak w ogóle to w czym to "zaparowywanie" przeszkadza, albo co w tym złego? Po włączeniu świateł znika w parę minut.

BTW. U siebie (jak jeszcze miałem Logana) pare razy odnotowałem...

Ammianus - 2012-01-05, 12:24

Średnio mi zniknęło zaparowanie lamp, skoro po godzinie jazdy okazało się na parkingu, że para jest.
Wkurza mnie to o tyle, że po "naprawach" w ASO jestem przeczulony na wszelkie niedociągnięcia, i coś takiego wcześniej miejsca nie miało

GDkris44 - 2012-12-03, 13:15
Temat postu: Zaparowane reflektory...
Witam.
Wlasnie jestem na etapie testowania nowo odebranego DD i po kilkudniowych ulewach zauważyłem zaparowane przednie reflektory a co najdziwniejsze to obydwa byly zaparowane identycznie.Co moze byc przyczyna takiego zjawiska i czy to sie nadaje na serwis?

wojtek_pl - 2012-12-03, 13:41

Jeżeli BARDZO mocno zaparowane to można do serwisu ale w instrukcji jest na ten temat mała wzmianka i obawiam się, że niewiele można na to poradzić. Co najwyżej spróbować wysuszyć w środku. Znaczy używać. :-D
Dar1962 - 2012-12-03, 14:49

drobne zaparowania można zaliczyć do kat TTTM, jak dłużej świecą, to im przechodzi
Riczi - 2012-12-03, 18:10

Do GDkris44: miałem podobny problem w oplu astrze i bez problemu wymienili reflektory. Byly nieszczelne. Parowanie pojawiało się po umyciu samochodu.Więc żadnej łaski aso nie powinno robić.
wieza - 2012-12-04, 11:27

mnie w nissan qashqai tez paruja i to jest normalne zjawisko ..
roznicy temperatury..

ajax - 2012-12-04, 22:03

wojtek_pl napisał/a:
w instrukcji jest na ten temat mała wzmianka

Jak mocno parują, to do ASO, tylko im to pokaż (jak?), jak niewiele to TTTM

GDkris44 - 2012-12-05, 07:11

Mam zrobione zdjecia ale jakos nie moge ich wkleic do postu...prosze o podpowiedz..
laisar - 2012-12-05, 07:29

GDkris44 napisał/a:
nie moge ich wkleic do postu

<256kB

Albo http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6867

GDkris44 - 2012-12-05, 08:54

Tutaj sa zdjecia zaparowanych reflektorów,czy u Was tez sie to pojawia po deszczu?




Dziwne ze po obu stronach wyglada podobnie..

Dar1962 - 2012-12-05, 10:01

po umyciu auta np ciepłą wodą na myjni i wyjeździe na zimne powietrze (nie zawsze) pojawia się coś takiego - czasem w jednym, czasem w obu reflektorach. Po włączeniu świateł i dłuższym użytkowaniu auta ciepło żarówek osusza wnętrze. Czasem zdarza się to także podczas deszczu
wojtek_pl - 2012-12-05, 10:29

U mnie też. Znaczy niestety jest to chyba norma i 'ten-typ-tak-ma' ...
GDkris44 - 2012-12-05, 11:13

Dzieki Panowie juz jestem spokojny o reflektory
TD Pedro - 2012-12-06, 20:50

wojtek_pl napisał/a:
U mnie też

potwierdzam, mam tak samo... :-(

piotr. z - 2012-12-06, 21:19

Ale to chyba nie jest normalne?.... W 14 letniej nubirze takich "efektów parowych" nie mam a żyrandole były już przeze mnie rozklejane i klejone ponownie. W DD też mi lampy nie parują, ale obawiam się, że jeszcze nie...
GDkris44 - 2012-12-07, 07:55

No dobra,,,,,ale jakim sposobem dostaje tam sie woda?moim zdaniem powinny byc szczelne,zglosze to w poniedzialek jak pojade na regulacje gazu,zobaczymy co powiedza w ASO i dam znac....
Dar1962 - 2012-12-07, 08:01

problem parowania reflektorów jest niemal tak stary jak one same i dotyka wielu marek oraz modeli - np punto II. Podejrzewam, że źle zaprojektowano odpowietrzenie-wentylację puszki
revoliumm - 2012-12-10, 20:37

GDkris44 napisał/a:
No dobra,,,,,ale jakim sposobem dostaje tam sie woda?moim zdaniem powinny byc szczelne,zglosze to w poniedzialek jak pojade na regulacje gazu,zobaczymy co powiedza w ASO i dam znac....


woda jest w powietrzu przeciez

jurek - 2012-12-10, 20:50

Reflektory nie są hermetyczne. W powietrzu jest para wodna a ta z powodu różnicy temperatur skrapla się na szkłach i tyle. Czy parują zalezy w zasadzie tylko od systemu odpowietrzania. pozdr
taniprzeglad_pl - 2012-12-19, 14:23

W przypadku reklamacji nie ma co zgłaszać parujących reflektorów, bo traktowane jest jako normalne zjawisko. Praktycznie po myjni itp reflektor lub lampa tylna powinny odparować po 30-40 minutach.

Co innego jeśli skrapla się woda i widać krople - wtedy roszczenie względem producenta jest jak najbardziej uzasadnione lub para nie schodzi po np. godzinie.

To problem wielu wielu marek - BMW wie o tym najlepiej, w X5 E70 w tylnych lampach pokrywy bagażnika można było hodować złotą rybkę

Dar1962 - 2012-12-19, 16:11

w poprzednim modelu hondy accord w serwisach problem parujących reflektorów rozwiązywano nawiercając w jednym miejscu tylną obudowę reflektora i tworząc w ten sposób dodatkowy odpowietrznik. Podejrzewam, że gdyby pokombinować podobnie w DD , też wynik byłby pozytywny. Tylko ta gwarancja...
taniprzeglad_pl - 2012-12-19, 16:19

Tak naprawdę może to też spowodować zwiększone parowanie dodatkowy odpowietrznik.

Pytanie tak jak pisałem czy zbiera się woda-krople? Wtedy wymiana na gwarancji, a jeszcze lepiej gdyby auto było w pierwszym roku użytkowania.

drzewo - 2014-02-12, 18:13
Temat postu: Duster - zaparowane lampy światel przednich
Czy ktoś spotkal sie z tym problemem?
BLACHA_997 - 2014-02-12, 18:22

Kolo. A szukałeś na forum???
laisar - 2014-02-12, 21:55

@drzewo: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4801
sobol1976 - 2015-01-22, 13:43

Właśnie w tej samej sprawie umówiłem się na wizytę w serwisie z moją nową Sandero Stepway. U mnie tylko reflektor od strony pasażera jest "mokry" i zdecydowanie nie jest to para tylko solidnie skroplony kondensat. Dodatkowo dzisiaj jeszcze ładnie zamarzł w nocy.
Faktycznie w górnej części gorąca żarówka lekko osusza ale koło żarówki kierunkowskazu jest po prostu mokro. Serwis ASO nie robił z tego trudnego tematu. Sprawdzą odpowietrzenie i jeśli wszystko będzie poprawnie to znaczy, że wina leży w nieszczelności klosza - a to już wada elementu. Wtedy zamówią nową lampę.

bossboss - 2015-01-22, 20:01

Mój duster ma prawie 3 lata i nie piszcie, że ten typ tak ma--u mnie nigdy nic nie zaparowało. Ani na myjce ani po jeździe w ulewie, ani od stania pod chmurą
Karenzo - 2015-01-22, 20:10

właśnie od stania pod chmurką tak nie ma .
u mnie zwykle jest tak w zamkniętym garażu jak była duża zmiana temperatury .
na te 2,5 roku może z 3-4 razy miałem mocno zaparowane reflektory ale 1-2 min i po problemie

PiotrWie - 2015-01-22, 20:56

Mój mieszkał prawie 4 lata w garażu, teraz o września na dworze i nic nie paruje - tak więc na pewno nie w każdym Dusterze parują reflektory.
fotorobart - 2015-01-22, 21:30

to nie jest normalne zjawisko, zaparowany reflektor świadczy jego o dużej nieszczelności.
sobol1976 - 2015-01-23, 16:30

No i mam problem. W ASO wykryto pęknięcie klosza - widać delikatną ryskę na krawędzi gdzieś głęboko przy połączeniu z czarną pokrywą tylną. Przy oględzinach w czasie odbioru samochodu do głowy mi nie przyszło tam zaglądać, równie dobrze mógłbym oglądać wszystkie pochowane wewnętrznie elementy samochodu. Nawet dokładnego zdjęcia nie można zrobić bo lampa nie doświetla tego zakamarka.

Problem jest taki, że ASO w Poznaniu nie chce uznać tego na gwarancji (bo to uszkodzenie mechaniczne), a przecież samochód odebrany od dilera 2 tyg. temu i nie ma oczywiście żadnych zdarzeń typu mechaniczne uderzenie, obtarcia zderzaka itp. - lampa jak nowa nawet ryski nie ma. Podejrzewam, że to uszkodzenie które powstało w czasie montażu i zostało przeoczone.
Rozmawiam teraz z dilerem w Lesznie w tej sprawie - zakładam, że potraktują sprawę wyjątkowo i doprowadzą samochód do stanu w jakim powinien być wydany.

bossboss - 2015-01-25, 19:15

ja sadzę, że jednak będą szli w zaparte--skoro odebrałeś auto i było ok to teraz będą kombinować, że to twoja wina i np uderzył ci kamyczek w reflektor-ale poczekamy zobaczymy-czekamy na info
sobol1976 - 2015-01-25, 19:35

No mam nadzieję, że nie będzie tak jak mówisz... Z resztą kamyczek musiałby wlecieć w szparę o szer. 8mm i uszkodzić element ukryty wewnątrz. W poprzednim samochodzie na 130 tys. przejechanych nie zdarzyło mi się coś takiego. Na kloszu od zewnątrz nie ma nawet ryski - po prostu "nówka sztuka". To mogę w każdym ASO udowodnić, a już szczególnie u Sprzedawcy. Bądźmy szczerzy to będzie kwestia przyzwoitego zachowania się dilera, który mi sprzedawał samochód. Zakładam, że też tego nie znaleźli na oględzinach przed wydaniem i znajdą sposób żeby to bezboleśnie rozwiązać. Trzymajcie kciuki.
Lajkonik - 2015-01-26, 07:20

Rzeczywiście g...o widać na tym zdjęciu :mrgreen:
A bardziej serio - skoro nie ma uszkodzenia z zewnątrz, to teoretycznie powinni uznać roszczenia. Ale prawdą jet też, że bardziej ich interesuje pozbycie się samochodu i klienta, niż tworzenie wizerunku, poprzez pójście klientowi na rękę. Podejrzewam więc, że z założenia będą Cię zbywać, ale jak się uprzesz to powinni w końcu uznać reklamację. Ale jak długa batalia przed Tobą - tego nie wie nikt.

bossboss - 2015-01-26, 20:15

też mam nadzieje, że tak nie będzie ale jako kierownik dużego sklepu rtv z praktyki znam te numery serwisów. Zawsze jest wina klienta i tyle jak jest uszkodzenie mechaniczne. 8 mm to prawie centymetr a więc mogłeś dostać tam "mikrokamyczkiem"---Sobol jestem z tobą i czekam na finał sprawy
sobol1976 - 2015-01-28, 07:20

Nie chcę zapeszać, więc powiem tylko, że wszystko jest na dobrej drodze. Jak sprawę załatwię (1-2 tyg.) to zdam relację.
Ajgor - 2015-01-28, 07:31

Powodzenia!!!
shrek - 2015-02-01, 15:57
Temat postu: Parowanie tylnych lamp Lodgy
Jak w temacie dzis zauwazylem ze mam lekko zaparowane lampy.Prosze urzytkownikow DL czy maja podobny problem? i czy wymiana uszczelki cos pomoze jeZeli tak to czy mozna ja kupic w serwisie ? Z gory dzieki
Dar1962 - 2015-02-01, 19:32
Temat postu: Re: Parowanie tylnych lamp Lodgy
shrek napisał/a:
czy wymiana uszczelki cos pomoze

na pewno nie zaszkodzi, choć jeśli ta na fot jest sprawna i cała, pewnie też nie pomoże. Każda lampa ma system odpowietrzenia i od tego należałoby zacząć - sprawdzić, czy jest drożny

jozef969 - 2015-02-03, 20:57

ja też zauważyłem ten problem najczęściej podczas szybkiej zmiany temperatury :-/

a co do odpowietrzenia lampy to chyba nie przewidziano :roll:

d3mol3k - 2015-02-03, 22:23

Może jestem w błędzie ale co do "odpowietrzenia" tej lampy czy to nie jest to miejsce prawy dół zdjęcia to jasne kółeczko nad "c"-parts? a na zdjęciu które dodął shrek po lewej na dole nad żarówką?

Mam Logana sedana i mimo takiej samej (pewnie prawie) budowie jakoś nie zauważyłem by były zaparowane od środka. Może jest jakaś nieszczelność w miejscu styku szkła tylnej lampy z jej czarną obudową? Może?

Dar1962 - 2015-02-04, 10:05

d3mol3k napisał/a:
czy to nie jest to miejsce prawy dół zdjęcia to jasne kółeczko nad "c"-parts? a na zdjęciu które dodął shrek po lewej na dole nad żarówką?

dokładnie - to właśnie wygląda na zaworek odpowietrznika

piku - 2015-02-04, 11:44
Temat postu: Re: Parowanie tylnych lamp Lodgy
Dar1962 napisał/a:
Każda lampa ma system odpowietrzenia


Czy to oznacza, że po każdej wymianie żarówek należy odpowietrzyć lampę? Co by to miało dać? Przecież powietrze i tak będzie wilgotne w takim stopniu, jak w otoczeniu. Czy przednie reflektory też są odpowietrzalne (występuje w moim aucie zjawisko lekkiego zaparowania "po rogach", które opisywano w innym wątku)?

mojo - 2015-02-04, 14:08

Każde zaparowanie to nieszczelność, która nie może mieć miejsca w sprawnym aucie. Może na uszczelce, może szkło ma mikro pęknięcie np puściło w miejscach łączenia czerwonego z białym, może od tyłu lampy się coś dostawać polać dobrze wodą zamontowaną lampę i zobaczyć.
sobol1976 - 2015-02-04, 14:59

Tak więc wracam do tematu. Z przyjemnością mogę poinformować, że Renault/Dacia SMEKTAŁA z Leszna zachował się bardzo przyzwoicie. Mam w Stepway'u wymieniony reflektor na nowy. :-) Nie było u nich żadnego problemu z opisywanym pęknięciem plastiku wewnątrz.
Bez zbędnych pytań i utrudniania, reklamację uznali. Zdjęcie i opinia ASO z Poznania wystarczyła. Przy okazji więc polecam dilera serdecznie. Po ostatnim kontakcie z poznańskimi ASO zastanawiam się czy przy okazji jakiejś wycieczki/zleceń/pracy nie jeździć do nich z przeglądami. Wg mnie znacznie milej, sympatyczniej i to nie tylko przed odbiorem pojazdu ale także później (co już nie jest takie powszechne). Pozdrawiam ekipę z Leszna.

Ajgor - 2015-02-04, 15:31

No to gratki :-D i Brawa dla ASO Renault/Dacia SMEKTAŁA !!!
Dar1962 - 2015-02-04, 17:23

parowanie - szczególnie po umyciu zimą, nie jest niczym nadzwyczajnym. A odpowietrzniki są po to,żeby wilgoć miała się gdzie ulatniać. Jeśli utrzymuje się długo, coś jest nie w porządku z ich drożnością
bossboss - 2015-02-04, 18:40

no i to jest profesjonalne podejście-super
eplus - 2015-02-04, 18:48

No to standardy się podnoszą, ja w Felicji wymieniałem pęknięty przedni kierunkowskaz na własny koszt, a nawet, jak pokazał się odprysk lakieru na samym środku tylnej klapy, to też usłyszałem, że kamykiem musiałem dostać... :lol:
mojo - 2015-02-04, 20:41

Trochę aut miałem, różnych marek, myłem nawet ciepłą wodą w mroźne dni i nigdy żadna nieuszkodzona lampa mi nie zaparowała.
fafik - 2015-02-04, 20:48

Jakaś nieszczelność chyba musi być...
Ajgor - 2015-02-05, 20:43

fafik napisał/a:
Jakaś nieszczelność chyba musi być...



Jeśli wymienili w ramach gwarancji to widocznie uznali że cosik było nie tak ze strony producenta(nie ważne czy samochodu czy reflektora ). Jeszcze raz Chwała im za to !!!

siemaspl - 2017-03-01, 12:56

Gdzie sa odpowietrzniki na przednim reflektorze w daci sandero I ?
misiu - 2017-07-15, 20:10
Temat postu: zaparowana lampa przednia
Witam. Dziś zauważyłem strasznie zaparkowany reflektor przedni prawy autko ma niecałe 3 miesiące czy gwarancja obejmuje wymiane lampy.
laisar - 2017-07-15, 20:29

Zależy od stopnia nasilenia problemu - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4801
misiu - 2017-07-15, 20:56

Nie tylko paruja ale skrapla się woda i nie chce odparować wstawie zdj myślę że nadaje się do wymiany
Dar1962 - 2017-07-16, 10:52

sądzę, że należy reklamować ten reflektor, u mnie w DD też zdarzały się czasem zaparowania, ale pod tym mam na myśli delikatne zamglenie, np po umyciu zimą, które łatwo dało się w kilka minut wysuszyć ciepłym powietrzem z suszarki do włosów wdmuchanym do wnętrza po usunięciu gumowej zaślepki. Tutaj woda wręcz cieknie po wnętrzu poliwęglanu, możliwe,że nieszczelne jest klejenie
shrek - 2017-07-16, 11:10

Powinni wymienic.
corrado - 2017-07-16, 11:27

gdzies sie wlewa ale nie odparowuje ; powinienes "odpowietrzniki" gumowe odchylic, sa takie w rogach lampy, zauwaz ze jak wyjmiesz gumowa nakladke do zarowek to zaraz Ci skroplenie odparuje. Sam tez tak mialem w lampie...
misiu - 2017-07-17, 00:37

Dzisiaj zadz na serwis się umówić wracaliśmy wczoraj z Bieszczad 4,5 godz światła włączone i troche mniej ale krople dalej są. Zobaczymy co stwierdza na serwisie.
Dymek - 2017-07-17, 07:56

Nie wiem jak to tam dokładnie w nowym Sandero od tyłu reflektora wygląda, ale gdy miałem zaparowany reflektor w innych samochodach, to zawsze przyczyną było niedokładne albo niewłaściwe założenie gumowej osłony- uszczelnienia żarówki głównej. Czyli woda dostawała się od tyłu reflektora po przejeżdżaniu przez kałuże, myciu ciśnieniowym itp. Czyli w sytuacjach gdy i w komorze silnika może być mokro. Nie twierdzę, że tu tak musi być ale warto sprawdzić tył reflektora, nie musi to być wcale problem z uszczelnieniem "szkła".
misiu - 2017-07-17, 13:53

Jutro mam wizytę w aso, autko stało na dworze i padał na nie tylko deszcz.
misiu - 2017-07-18, 17:04

Jakieś zamieszanie w serwisie nie mieli odnotowanej wizyty i nic nie zalatwilem, jedynie zostały wykonane zdjęcia i umówiona została wizyta na piątek bo autko z 2 godz musi zostać w serwisie żeby stwierdzili jakie jest uszkodzenie tej lampy z mojej winy czy sama się roszczelniła, woda do dziś jest w lampie a autko stoi na słońcu.
corrado - 2017-07-18, 18:45

wyjmij na razie to z lampy (zaslepki zarowek ) i za 10-20min powinno juz prawie nie byc kropel

eplus - 2017-07-19, 19:48

Żeby tylko glony albo kijanki się nie zalęgły...
misiu - 2017-07-25, 14:46
Temat postu: wymiana na gwarancji
Byłem na serwisie musieli dokonać oględzin reflektora czy nie ma uszkodzeniamechanicznego ale nic takiego nie miało miejsca. W piątek wymiana na gwarancji na nowy bo ten wyzionoł ducha:-)
misiu - 2017-08-01, 21:07

Reflektor wymieniony :-)
Batman - 2019-01-17, 12:46
Temat postu: Sandero - zaparowane przednie reflektory
Witam,

pisze w imieniu czlonka rodziny. Kupil rocznego Sandero u dealera. Zaczely parowac oba przednie reflektory - w srodku mleko.
Zdjecie zrobione na chwile po wjezdzie do warsztatu, normalnie wyglada troche gorzej.

https://zapodaj.net/ea834f44fbbe3.jpg.html

Na ten moment stanowisko ASO jest takie, ze to calkiem normalne, chociaz wszyscy wiemy, ze jest to albo wada fabryczna - pewnie jakies uszczelniacze albo mikrouszkodzenia reflektora.

Mieliscie podobne problemy? Jesli tak, to czy udalo Wam sie wyegzekwowac wymiane?

z gory dziekuje

Dymek - 2019-01-17, 13:13

Obejrzałbym dokładnie gumowe uszczelnienia chroniące żarówki od tyłu reflektora, czy są dokładnie założone. Serwis zazwyczaj traktuje to jako zjawisko normalne, powołując się choćby na wpis w instrukcji obsługi samochodu:
luckyboy - 2019-01-17, 14:57

Włączyć wszystkie żarówki (wygrzać reflektory) i zdjąć gumowe osłony, aby ta woda wyparowała i wtedy obserwować.
p.wojtek - 2019-01-17, 18:45
Temat postu: Re: Sandero - zaparowane przednie reflektory
Batman napisał/a:
Witam,


Na ten moment stanowisko ASO jest takie, ze to calkiem normalne, chociaz wszyscy wiemy, ze jest to albo wada fabryczna - pewnie jakies uszczelniacze albo mikrouszkodzenia reflektora.

Mieliscie podobne problemy?

z gory dziekuje


To raczej nie jest normalne, tym bardziej, że jak piszesz problem jest obydwoma reflektorami. Jeżdżę 2,5 roku Sandero i nie zauważyłem, żeby mi kiedykolwiek zaparowały. To jakaś wada fabryczna. Albo gorzej, od dilera, używane, może auto miało jakiś dzwon..

zwirz - 2019-01-18, 09:32

u mnie jest podobnie
Dar1962 - 2019-01-18, 12:52

większość reflektorów w większości modeli paruje. to bardzo masowy problem. Bardziej istotna sprawa, to jak często i jak mocno, co byłoby ewentualnie podstawą reklamacji. Ja w DD I miałem sporadyczne przypadki,że częściowo parą pokrywał się jeden przedni reflektor, ale działo się to w zasadzie wyłącznie po umyciu auta ciśnieniową myjką i dużych skokach temperatury. Można zdjąć gumowe zaślepki i osuszyć wnętrze zwykłą suszarką do włosów ciepłym powietrzem, to kilka minut zabawy. U mnie to za długi czas załatwiało problem.
Obywatel MK - 2019-01-18, 13:07

Czy coś jest wadą, usterką trzeba najpierw ustalić czy takie zaparowanie ma negatywny wpływ na jakość światła jaki generuje reflektor lub jego trwałość. Jeśli trudno jest doszukać się wyżej wymienionych wad to nie ma o co kruszyć kopii. Problem jaki bym tu widział to dopiero stojąca woda w reflektorze.
sasio - 2019-02-14, 16:39

W moim Clio IV parowały to ASO "odetkało odpowietrzniki" cokolwiek to znaczy, i przestały parować

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group