DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Kołpaki do logana

deprezess - 2011-04-08, 11:09
Temat postu: Kołpaki do logana
Witam
W Rzeszowie Dacki, a raczej jej części zaczynają mieć wzięcie niestety dla złodziei. Niedalej jak kilka dni wcześniej w centrum miasta w biały dzień zakoszono mi dwa oryginalne kołpaki do Logana ;-) (śmiać się czy płakać?). Jednocześnie pytam czy ktoś nie ma do sprzedania używek lub nowych? Czy ewentualnie ktoś zna cenę salonową takich kołpaków?
Pozdrawiam i proszę uważać

laisar - 2011-04-08, 12:25

deprezess napisał/a:
ktoś zna cenę salonową takich kołpaków?

W zależności od modelu - 37 lub 45 zł/szt.

stempik - 2011-04-08, 12:56

deprezess napisał/a:
W Rzeszowie

Jakiś czas temu słyszałem że Rzeszów to miasto najbardziej zadowolonych z zmieszkania obywateli w Polsce.
No i to może być prawda.
Bo jak mnie ukradziono cztery kołpaczki to prosta matematyka wskazuje na fakt że wkurzony byłem dwa razy bardziej.

laisar napisał/a:
W zależności od modelu - 37 lub 45 zł/szt.

I na dodatek teraz też zły jestem bo chciano mi je wtedy sprzedać po 75 zł/szt.

deprezess - 2011-04-08, 14:09

Mieszkańcy są może i zadowoleni ale do czasu ;-)
Dzwonilem do salonu kołpaki za sztukę 85 zł i jak tu być zadowolonym
ale dzięki za odzew

stempik - 2011-04-08, 14:50

deprezess napisał/a:
i jak tu być zadowolonym

Nie wiem jak Ty, ale ja kupiłem kołpaki po 10 zł/sz.
I teraz kiedy okazuje się że któryś jest lużny i wymaga wymiany to jestem coraz bardziej zadowolony że te oryginalne mi ukradli. :mrgreen:

koniu - 2011-04-08, 17:39

Ja we Wrocławiu widziałem jedno Sandero Laureate z kołpakami przypiętymi na plastikowych opaskach :shock: wyglądało to fatalnie, już bym wolał bez kołpaków jeździć ... ciekawe co jak przyjdzie do awaryjnej wymiany koła :-)
benny86 - 2011-04-08, 17:48

Też już widziałem ten sposób "zabezpieczenia" kołpaków w różnych samochodach. Te opaski nie są jakoś super-wyrzymałe, nożem (do tapet czy do pasów ebzpieczeństwa) spokojnie je przetniesz...Wygląd moim zdaniem też beznadziejny
mag - 2011-04-08, 18:36

Te opaski to chyba są raczej aby luźny kołpak na jakiś wyboju nie spadł... a wygląd - to inna inszość :-) .
laisar - 2011-04-08, 23:21

deprezess napisał/a:
Dzwonilem do salonu kołpaki za sztukę 85 zł

Być może pochopnie, ale przyjąłem, że masz zwyczajne kołpaki z Laureate, na stalowych felgach 15" - "Tisa":


(Ref. 8200789772 - 37 zł).

deprezess - 2011-04-09, 08:07

Tak to właśnie takie to co mi głupoty ten serwis nagadał?
maciek - 2011-04-09, 10:13

kup sobie zwykłe ze sklepu, naklej znaczek Dacia będziesz miał niby oryginalniej ale żaden złodziej nie ruszy oni znają wszystkie wzory ;-)
bodzio - 2011-04-09, 11:01

mnie te z już ukradli kołpaki, kupiłem podobne w sklepie tyle zę bez napisu Dacia... "pogański kraj, pogańskie obyczaje..."
stempik - 2011-04-09, 11:26

bodzio napisał/a:
"pogański kraj, pogańskie obyczaje..."

Ja jestem poganinem z wyboru ale nigdy by mi na myśl nie przyszło żeby to w ten sposób demonstrować.

koniu - 2011-04-09, 16:35

benny86 napisał/a:
Też już widziałem ten sposób "zabezpieczenia" kołpaków w różnych samochodach. Te opaski nie są jakoś super-wyrzymałe, nożem (do tapet czy do pasów ebzpieczeństwa) spokojnie je przetniesz...Wygląd moim zdaniem też beznadziejny


Gorzej jak trzeba zmienić koło, a nie ma noża ;-)

Mnie się kołpak trzymał nawet z wyrąbanym 1 z 6 zaczepów - spotkanie z korzeniem (felga na złom).

fi - 2011-04-09, 17:42

Mi kolpaki wytrzymaly cale 4 dni w Polsce :-)
Kupilem wiec nieorginaly, ktore, poki felgi nie pordzewialy, wygladaja naprawde szalowo - i po klopocie.

bebe - 2011-04-09, 20:01

Tydzień temu zmieniałem opony na letnie i panowie zmieniacze byli zachwyceni jakością oryginalnych kołpaków. O szczegóły nie dopytywałem, ale trochę kołpaków przez ich ręce przeszło więc chyba wiedzieli, co mówili. :)
benny86 - 2011-04-09, 20:38

bebe, ale Matylda to przecież funkiel-nówka niewiele śmigana więc i kołpaki niczym nowe:)
marekwoj - 2011-04-09, 20:58

Ja mam na zbyciu komplet oryginalnych kołpaków od Logana Laureate.
Używane około 3 miesięcy, zero uszkodzeń.

Powiedzmy 50 zł za komplet, najchętniej odbiór osobisty w Warszawie, Żyrardowie lub na trasie pomiędzy.

bebe - 2011-04-10, 00:33

benny86 napisał/a:
bebe, ale Matylda to przecież funkiel-nówka niewiele śmigana więc i kołpaki niczym nowe:)

No tak, ale nie chodziło o nowość, tylko jakość. Z tego, co zrozumiałem, są zrobione z miękkiego tworzywa (w odróżnieniu od wnętrza ;D ) i to niby właśnie stanowi o ich lepszości.

deprezess - 2011-04-11, 12:22

Laisar tak chciałem jeszcze Cie zapytać skąd masz takie informacje o cenach?
Wg mojego wywiadu (czyli telefonach po salonach) ceny sa razy 2
a najciekawsze że co salon to inna cena (troche dziwne).

laisar - 2011-04-11, 13:00

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=52578#52578

- i podaję po prostu to, co widzę, ale ostatecznie zawsze należy sprawdzać u konkretnych sprzedawców, bo to oni przecież handlują, nie ja. No i najlepiej robić to w możliwie różnych serwisach, a nie należących do jednego właściciela...

(Jest też coraz więcej sklepów internetowych i czasem może się opłacać sprowadzić coś nawet np z Rumunii - zwłaszcza że oryginalne części i tak będą przecież te same jakościowo).

Cendra - 2011-04-11, 13:55

fi napisał/a:
poki felgi nie pordzewialy


Niestety pod kołpaczkiem felga bardziej rdzewieje :( Ale nie w Dacii tylko ogólnie, ja w Volvo mam 2 felgi pordzewiałe powierzchniowo w 60% a dwie na których były założone kołpaki "bardziej przewiewne" (bardziej odsłaniały felgę) są wręcz idealne....

fi - 2011-04-11, 19:58

A to mnie akurat pocieszyles, bo kupilem takie baaardzo przewiewne (i stad tez twierdzenie, ze wygladaja szalowo, poki sa na tle czarnym. Jak beda na rdzawym, to caly czar prysnie :-) )
Beckie - 2011-04-15, 07:22

bebe napisał/a:
Tydzień temu zmieniałem opony na letnie i panowie zmieniacze byli zachwyceni jakością oryginalnych kołpaków. O szczegóły nie dopytywałem, ale trochę kołpaków przez ich ręce przeszło więc chyba wiedzieli, co mówili. :)

Moje kołpaki (zdejmowane i zakładane co najmniej 6 razy) mają się całkiem dobrze. Może dlatego, że nikt po za mną ich nie dotykał. ;) Do poprzedniczki Astry kupowałem zawsze najtańsze w marketach i niektóre po jednej operacji zdjęcia/założenia potrafiły odpaść w czasie jazdy. Jeśli bym musiał kupować, to raczej te oryginalne - po 2,5 roku mogę powiedzieć, że mam do nich zaufanie. :mrgreen:

jackthenight - 2011-04-15, 10:03

A ja posiadam nieoryginalne kołpaki - 13zł za sztukę, o takie :

Służą tylko zimą, kiedy zakładam felgi stalowe - były to już 3 zimy i kołpaki są nadal dobre. Trzymają się felgi mocno, nie spadają, nie kuszą złodziej i z tego względu w pełni mnie satysfakcjonują - a skoro są dobre, to ja akurat oryginalnych kołpaków nie kupowałem - chociaż kiedyś miałem taki zamiar.

koniu - 2011-04-16, 18:11

Ja muszę powiedzieć, że oryginalne kołpaki z Sandero Laureate prezentują się świetnie na idealnie czarnej stalówce :-) można się nawet pomylić, czy to nie ALU ;-)
corrado - 2014-10-26, 13:24

Czy może wiecie gdzie kupić w PL takie ringi / pierścienie najchętniej chromowe na stalówki ?
http://www.ebay.com/itm/4...s-/230831236453




Miałem od zawsze chęć zrobić takie czarne stalówki z chromowym rantem w daćce ...
Pokazane różne kolory tutaj od 7:10 -> https://www.youtube.com/watch?v=AZwwNxyCDEg

sobol1976 - 2017-10-07, 08:59
Temat postu: Kołpaki Sandero Stepway 16"
W końcu nadszedł ten dzień...
Po 3 latach buchnęli mi przed blokiem komplet oryginalnych kołpaków na felgi strukturalne 16". Chyba ktoś wykorzystał czwartkową wichurę i zrobił "przegląd" na osiedlowym parkingu.

Zamierzam coś innego założyć ale raczej już na oryginały się nie nastawiam. W związku z tym może ktoś podsunie jakiś odpowiednik (zamiennik zbliżony wyglądem) sprawdzony w użytku. Ważne żeby były pięcioramienne bo w sumie chciałbym wykorzystać "strukturalność" felg. Właściwie fajnie byłoby przymierzyć ale z tym zazwyczaj jest problem.

Dar1962 - 2017-10-07, 10:55

Wedle mojej wiedzy na felgę strukturalną da się założyć praktycznie każdy pełny kołpak wyposażony w sprężyną na obwodzie, ponieważ ma ona rant, jak wszystkie "normalne" zwykłe stalówki. Więc wybór modelu i wzoru zależy od twojej inwencji i głębokości portfela. Małe oryginalne kołpaczki Dacii mają ten minus, że nie ma jak ich zabezpieczyć przez kradzieżą , a do tejże wystarczy 30 sekund, nieuzbrojona łapa złodzieja i energiczne pociągnięcie. Pełne kołpaki da się zamocować do stalówki solidnymi opaskami zaciskowymi. Tu już złodziej musi mieć przynajmniej scyzoryk. Wątpię aby udało się znaleźć coś nieoryginalnego i taniego, co zastąpi mini kołpaki
quartzu - 2017-10-07, 11:07

Dar1962 napisał/a:
zamocować do stalówki solidnymi opaskami zaciskowymi.

I cały urok kołpaków jak krew w piach. ;-)

Dar1962 - 2017-10-07, 11:19

no cóż, coś za coś - albo złudzenie (bo opaskę da się przeciąć nawet cążkami do paznokci) bezpieczeństwa albo elegancja :-P
quartzu - 2017-10-07, 12:01

Zgadza się. :lol: Inna sprawa, że taka kradzież to prawdopodobnie na zlecenie, w każdym razie nie jakiś przypadek. Więc najpierw będzie "badanie" terenu i obiektu. Jak trzeba to się przyniesie coś do cięcia. ;-) A tak na serio, patrząc na ceny oryginalnych kołpaków to bym chyba szukał używanych alufelg. Za 600 PLN już można całkiem fajne wyrwać. No ale ja tam wielkim estetą nie jestem a tu chyba chodzi przede wszystkim o wygląd. :lol:
pixa - 2017-10-07, 12:03

Serio giną Wam kołpaki? Jeżdżę od 16 lat po 20-25 tys rocznie, parkuje i w garażu i pod chmurką i nigdy nie zginęły mi kołpaki.
sobol1976 - 2017-10-07, 15:17

Jak widać... giną. W czwartki kiermasz części się odbywa na giełdzie w Przeźmierowie pod Poznaniem, więc jakoś zawsze koło środy ginie ludziom trochę dobra. Choć też bardziej podejrzewam, że na zamówienie skradzione. Sporo teraz widzę na portalach sprowadzanych Sandero Stepway II i niektóre nie mają oryginalnych kołpaków w zestawie.
Swoją drogą te moje to nie były mini-kołpaki tylko pełnowymiarowe - standardowe 16" do Laureate. Całkiem ładne i wytrzymałe były... Te, które można kupić zamiast są trochę kiczowate i średnio pasują (chodzi mi o pięcioramienność felgi). Sam nie wiem czy jednak w alufelgi ne wejść po zimie. I tak pewnie zmienię opony na całoroczne.

Dar1962 - 2017-10-08, 08:03

można kupić na sztuki i cena już nie powala jak kiedyś oryginały
http://allegro.pl/dekielk...6977126312.html
przy czym na tej aukcji wyraźnie widać, że to używki, więc pewnie wcześniej też ktoś je stracił w podobnych okolicznościach :-P . Nie ulega wątpliwości, że ukradł ci je ktoś kto albo potrzebował ich do swojego auta albo wiedział, że oryginały są drogie, więc po dwie dyszki od sztuki zawsze znajdzie się kupiec...

sobol1976 - 2017-10-08, 09:10

Dar1962 napisał/a:
można kupić na sztuki i cena już nie powala jak kiedyś oryginały
http://allegro.pl/dekielk...6977126312.html


Niestety w moim przypadku mówimy o pełnowymiarowych kołpakach 16", wzór OASIS, prostowałem to już w ostatnim poście: Kołpak OASIS

quartzu - 2017-10-08, 14:50

A na tym zdjęciu to gość nie ma alufelg czasem? Zacisk widać, tarczę widać, chyba nawet ciężarki klejone, coś mi tu nie pasuje. ;-)
arczi_88 - 2017-10-08, 15:57

Nie ma, nie ma, choć na pierwszy rzut oka tak to wygląda. A co powiesz na okolice wentyla? :)
sobol1976 - 2017-10-08, 17:39

quartzu napisał/a:
A na tym zdjęciu to gość nie ma alufelg czasem? Zacisk widać, tarczę widać, chyba nawet ciężarki klejone, coś mi tu nie pasuje. ;-)


No właśnie... cały numer z tymi kołpakami i strukturalnymi felgami był taki, że wszyscy widzieli tu alufelgi. Przez 3 lata u wulkanizatora musiałem tłumaczyć, że muszą zdjąć najpierw kołpaki, czym budziłem lekkie zdziwienie. Zakładam, że wśród braci złodziejskiej ta kwestia także nie była do końca jasna - dlatego tak długo omijali moje koła :) Ale w końcu trafił się zorientowany cwaniak.
Radzę zwrócić uwagę na cenę oryginalnych kołpaków na necie i sprawa robi się poważna. Fajnie byłoby znaleźć jakiś patent żeby je zabezpieczyć przy pomocy śruby do kół - tylko nie wiem jak. Kołpaki mają otwory na śruby i mały kołnierz w otworze. Może to jakoś można wykorzystać?

quartzu - 2017-10-08, 19:00

Faktycznie, na zaworze nie pasuje na alusy. Czyli ta felga jest stalowa ale ma normalnie "ramiona", tak jak ten kołpak? Patrzę na te kołnierze i nic mi do głowy nie przychodzi w sensie ich wykorzystania jako zabezpieczenie. Dorobić "pełne" z żywicy i maty? Urwą i tak.
P.S. Faktycznie fajnie to wygląda. Ale z ceną to lekka przesada.

sobol1976 - 2017-10-08, 19:30

Felgi tak wyglądają: https://www.eurofrance.pl...Jx16-ET37/13249

A jeśli chodzi o kołnierz w otworach kołpaka to trudno mi to wyjaśnić - zdjęć ze zbliżeniem nie znalazłem. Otwór na śrubę w kołpaku imituje taki jak w alufeldze i jest delikatny kołnierz. Początkowo przy zmianie opon zakładali mi najpierw kołpaki na felgę, a potem chcieli przykręcać śruby bo myśleli, że je tak zabezpieczą. Ale łeb śruby przechodzi swobodnie przez otwór kołpaka. Średnicy łba śruby nie zmienię.

quartzu - 2017-10-08, 19:41

Widziałem te kołnierze, one są bardziej ustalające. Śruba ich nie dociska. Dlatego ten pomysł. żeby dooryginału dorobić pełne "oczko", które już przez łeb śruby nie przejdzie. Ale jak się ktoś zacznie z tym szarpać to i tak to pourywa.
P.S. Te felgi jakby prysnąć na swój ulubiony kolor i coś wykombinować na środek to i bez pełnych kołpaków by zacnie wyglądały.

dudu$ - 2017-10-08, 20:44

Identyczny typ felg stalowych od lat stosowany jest mi w oplach Zafira B i Insigni 1 czy Astrach H. Fajnie to wygląda. Autor tematu mógłby pomyśleć nad rozwiązaniem kolegi powyżej czyli polować same felgi np na srebrny metalik tak aby wyglądały jak zwykłe alufelgi. Problem byłby tylko taki czy wulkanizatorzy przy wywarzaniu kol nie niszczyli by lakieru zdejmując i montując ciężarki. Szkoda że w dzisiejszych czasach producenci aut nie produkują takich kołpaków jak pod koniec lat 90tych fiat czyli każdy kołpak był przykręcony do felgi jedna śrubą, zabezpieczało to przed kradzieżą oraz przypadkowym odpadnięciem podczas przejeżdżania po naszych dziurawych drogach. Myślę że dało by się do nowych kołpaków dorobić jak ktoś wyżej napisał oczko i robiąc to dobrze i z głowa zabezpieczyło by to przed kradzieżą.
quartzu - 2017-10-08, 20:50

Ja wprawdzie nie widziałem tych felg na "żywo" ale wygląda mi na to, że tu można spokojnie kleić ciężarki od wewnątrz. W sumie można nawet w Seicento. Kumpel oszołom swojej żonie dawno temu felgi wypiaskował, polakierował w metaliku i wyważał klejonymi. ;-)
sobol1976 - 2018-04-27, 08:41

No i ukradli mi kolejne kołpaki... Jestem załamany. Kupiłem oryginały, oznaczyłem je od środka tzn. wypaliłem numery rejestracyjne w wielu miejscach. Specjalnie nawierciłem ramiona i założyłem trytytki. Przez 2 tyg. były na miejscu. Znowu buchnęli na osiedlu pod domem.
Nawet nie wiem czy to znowu zgłaszać na policję bo generalnie mają takie akcje w głębokim poważaniu.

Dymek - 2018-04-27, 09:00

A co się dziwić... Z Matizów kradną kołpaki w cenie 40zł w ASO, to mieliby Dacię omijać, skoro taki kołpak ponad stówę stoi? Czysty zarobek. Ja sobie już dawno puszkę postawiłem, do której zbieram na przyszłość drobne na kołpaki. Na razie jest spokój, ale na pewno nadejdzie ten dzień.
sobol1976 - 2018-04-27, 16:51

2 komplety mi ukradli w ciągu pół roku, a wcześniej przez 3 lata nic... I to najbardziej wk....a.
Idę po cokolwiek z supermarketu i mam już to gdzieś.

RowerekCombi - 2018-04-27, 19:39

no to jest wkurzające ze kradną, ale dackowe powinni zrobić przykręcane jak jest w wielu innych markach samochodowych, bo koszt jest dokładnie ten sam tylko koncern reno woli sprzedawać te swoje kołpaki aby odrobić niską cenę daciek, ot taka polityka :-/
sobol1976 - 2018-04-28, 09:34

Nawet sprawdzałem taką podkładkę specjalną do śruby koła, którą sprzedają do Opla. Ale nasze kołpaki mają za mały kołnierz/rant w otworze i to po prostu by nie trzymało.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group