DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Antena radiowa

piotrres - 2011-09-11, 12:23
Temat postu: Długość antenki
Jak wiadomo, we wszystkich Daciach zastosowano renówkową, "oldskulową" ;-) antenkę do radia.
Antenka swoją podstawową funkcję wykonuje dobrze, natomiast ma parę wad:
-przy założonym bagażniku (nartach, rowerach, etc) tłucze się niemiłosiernie. (wiem, wiem, przywiązać wstążeczką ;-) )
-przy większych prędkościach jest źródłem szumu aeroakustycznego ("wiatr na wantach gra";-) ): dobrze ją słychać zwłaszcza z tyłu;

W związku z tym zastanawiam się czy nie dałoby się dobrać jakiejś innej, krótszej i najlepiej ze spiralką (żeby rozbijała ścieżkę wirową)?
Macie jakieś sugestie, ew.przeciwwskazania do takiej zamiany?

chriskb - 2011-09-11, 13:10

piotrres,

Dla częstotliwości FM optymalna dł. jedna czwarta fali to około 69 cm. Można zastosować jedną ósmą fali, wtedy dipol będzie miał 35 cm, ale będzie to okupione znacznie gorszym odbiorem. Na odbiór będzie miała wpływ czułość odbiornika.

mekintosz - 2011-09-11, 14:15
Temat postu: Re: Długość antenki
piotrres napisał/a:
J....
Antenka swoją podstawową funkcję wykonuje dobrze, natomiast ma parę wad:
-przy założonym bagażniku (nartach, rowerach, etc) tłucze się niemiłosiernie. (wiem, wiem, przywiązać wstążeczką ;-) )
-....

Ja na czas montazu boksu dachowego zakladam na koniec preta antenki kawalek uszczelki od drzwi co kupilem kiedys w sklepie z art. gumowymi. Wtedy antenka lagodnie sie opiera na dnie boksu i nie wpada w rezonans.

czaju - 2011-09-11, 15:28

można zamontować antenkę niczym w BMW takiego rekinka i nie będzie problemów... kwestia zaszpachlowania starej dziury ;p
piotrres - 2011-09-11, 17:08

czaju napisał/a:
można zamontować antenkę niczym w BMW takiego rekinka i nie będzie problemów... kwestia zaszpachlowania starej dziury ;p

:lol:
Zatem Dacia tak na prawdę znów zadbała o komfort użytkownika.
Nic to, sprawdzę w "Unitrelu" czy już mają krótsze renówkowe antenki (wg sprzedawcy: koszt ok. 12..15 zł, mieli tylko VW i BMW) i zrobię porównanie, odbioru i szumu aero...

chriskb napisał/a:

Dla częstotliwości FM optymalna dłg. jedna czwarta fali to około 69 cm. Można zastosować jedną ósmą fali, wtedy dipol będzie miał 35 cm, ale będzie to okupione znacznie gorszym odbiorem


Co do optymalnej długości antenki: np dla PR3 f=92 MHz
c=3*10^8 m/s
Λ=c/f =3*10^8/(92*10^6) m ≈ 3,261 m
Λ/4 ≈ 0,81 m
Długi ten palcat ;-) wychodzi, hmm

matucha - 2011-09-11, 17:34

Niektóre auta mają antenę od wewnętrznej strony zderzaka, ale nie znam się na tym na tyle, żeby powiedzieć coś na temat takiego rozwiązania.
Cendra - 2011-09-11, 17:42

Słyszałem też o antenach w tylnych szybach, coś na podobę ogrzewania szyby (pręciki). Chyba o tym czytałem w Nubirze sedan, Vectrze...
matucha - 2011-09-11, 17:45

Laguna też ma w tylnej szybie, ale tego już sam raczej nie założysz.
Chodzi mi o coś takiego:
http://allegro.pl/antena-...1779829255.html
http://allegro.pl/antena-...1786553851.html

piotrres - 2011-09-11, 17:58

Dzieki,
Rzecz w tym, że myślałem o wkręceniu czegoś w krótszego w miejsce obecnego pejcza.

chriskb - 2011-09-11, 18:26

Według mnie można zastosować prostsze obliczenie dla anteny FM (98-106 MHz)

Wzór do obliczeń np. dipola. Smukłość anteny nie potrzebujemy analizować. Przyjąć tylko, należy współczynnik k (współczynnik skrócenia) = 0,94λ.

I tak : 300 / f / 4 * k = długość ¼ fali promiennika w metrach.

f to częstotliwość podana w MHz
k to współczynnik dla dipola = 0,94

300/102/4*k = 0,691m (~69 cm) dla kabla 75 ohm

piotrres - 2011-09-13, 14:21

Oryginalna antenka ma 86 cm długości, czyli nieco więcej niż obliczyłem (było: 81 cm)
Tytułem eksperymentu zainwestowałem 10 zł (zaszalałem, a co!) w krótką antenkę 36 cm, z oplotem spiralnym (made in PRC :-/ ) Ładnie odbiera UKF.
Tylko przed chwilą, już w domu, uświadomiłem sobie jedno: gniazdo anteny: ocynk, gwint zewnętrzny: antenki mosiądz
i zupa zbita...
Na szczęście stara leży w bagażniku.
P.S>:
Jak testowałem odbiór to na KF złapałem jakieś śpiewy w j. arabskim. :shock: Ot, jonosfera: Słońce szaleje

laisar - 2011-09-13, 15:28

piotrres napisał/a:
gniazdo anteny: ocynk, gwint zewnętrzny: antenki mosiądz

Może zaizolować teflonową taśmą uszczelniającą? (((;

bebe - 2011-09-13, 16:07

laisar napisał/a:
piotrres napisał/a:
gniazdo anteny: ocynk, gwint zewnętrzny: antenki mosiądz
Może zaizolować teflonową taśmą uszczelniającą? (((;

Wyjdzie pierwsza w historii antenka lejdejska. :]

A serio - co można w łatwy sposób zrobić, żeby nie mieć tak oczywistej antenki? Radia zasadniczo nie słucham (leci zapętlona w kółko składanka ze świętą muzyką).

Wykręcić samej antenki nie, bo do gniazda będzie lała się woda i zaśniedzieje/zardzewieje w diabły.

Wywalić całe gniazdo nie, bo trzeba by zaspawać dziurę i tym samym stracę gwarancję na prawy tylny kierunkowskaz. ;)

Jakaś antenka 1/8 albo 1/16 fali? :)

Rekinia płetwa? Są w ogóle rekinie płetwy z faktyczną anteną w środku? Bo na allegro widziałem tylko przyklejane atrapki tuningowe. ;)

Dobrze by było, żeby jednak możliwość odbioru radia (nawet kiepska) została zachowana, raz na parę lat się przydaje (tupolew, papież, etc.).

chriskb - 2011-09-13, 17:05

bebe, napisał
Cytat:
Rekinia płetwa? Są w ogóle rekinie płetwy z faktyczną anteną w środku? Bo na allegro widziałem tylko przyklejane atrapki tuningowe.


Można dostać od Merca i BMW niestety cena to około 250 PLN. W DD nie da się jej zamontować, bo będzie wystawała nad szybę.

piotrres - 2011-09-13, 17:51

Święta muzyka w czołgu piechoty :shock: "To kto jest z nimi?" ;-)
Mnie córcia w dłuższej trasie bestialsko ±∞ katuje bajkami z płyt :lol:
Za radą mojego pracowego elektronika zasmarkałem gniazdo wazeliną techniczną, taką, ja do klem w akumulatorze

bebe napisał/a:
Jakaś antenka 1/8 albo 1/16 fali? :)


Wg uprzednich wyliczeń mam właśnie ok. 1/8λ średnio dla zakresu UKF

bebe napisał/a:
Rekinia płetwa? Są w ogóle rekinie płetwy z faktyczną anteną w środku? Bo na allegro widziałem tylko przyklejane atrapki tuningowe. ;)

Ociach! Lepiej A'Trampka lub iTrampka przylepić? :lol:
A ogóle to mam ostatnio wo dziurki w nosie sharkletów :-P

bebe napisał/a:
Dobrze by było, żeby jednak możliwość odbioru radia (nawet kiepska) została zachowana, raz na parę lat się przydaje (tupolew, papież, etc.).


U mnie jest funkcja informacji drogowej, która brutalnie przełącza radyję , CD, USB na komunikaty o cudach, tj. chciałem powiedzieć na informacje o objazdach, wypadkach, etc. bomba. Na ogół na PR1 "Radio Kierowców" :-P

maciek - 2011-09-13, 17:53

a mówią że długość antenki nie ma znaczenia :mrgreen:
bebe - 2011-09-13, 18:41

piotrres napisał/a:
Święta muzyka w czołgu piechoty :shock:

"Święta" w sensie że pieczołowicie wybrana przeze mnie i w związku z tym niezmienialna i niepodlegająca dyskusji. :]

piotrres napisał/a:
Mnie córcia w dłuższej trasie bestialsko ±∞ katuje bajkami z płyt :lol:

Moja szczęśliwie jest jeszcze na etapie przedbajkowym, czasem tylko jęczy żeby zmienić utwór (ma kilka takich, których nie lubi) i praktycznie zawsze protestuje, kiedy ja i/lub żona zaczynamy śpiewać (bezczelna!). :]

Względem anten, to zajrzałem na allegro i nie znalazłem anten po 250 zł, za to pełno jest wynalazków w cenie przesyłki. :) Są rekinie płetwy, ale one zdaje się gniazdo anteny mają z tyłu, więc zachodziłyby na przednią szybę, poza tym MCVka z płetwą na wznoszącym się dachu wyglądałaby jak nosorożec. :) Znalazłem za to coś w rozmiarze 182 mm i 168 mm, i to jest rozmiar bliższy mojemu wyobrażeniu małej anteny. :] Jak bardzo złym pomysłem jest zakup którejś z powyższych antenek i dlaczego?

eplus - 2011-09-13, 21:38

piotrres napisał/a:
U mnie jest funkcja informacji drogowej, która brutalnie przełącza radyję , CD, USB na komunikaty o cudach, tj. chciałem powiedzieć na informacje o objazdach, wypadkach, etc. bomba. Na ogół na PR1 "Radio Kierowców" :-P

Ja też chyba mam TA, ale nigdy nie włączam. Wypadek w Strzelnie, roboty drogowe w Nowym Sączu... :mrgreen: Gdy więcej słuchałem Rzeszowa, to redaktor co dzień o piętnastej wymieniał wszystkie zakorkowane główne ulice w mieście, oczywiście zawsze te same. :mrgreen: Z tamtych lat utkwiły mi jeszcze "przebudowa Góry Rogowskiej" oraz "dzisiaj w regionie należy zachować dużą ostrożność, gdyż po drogach będzie poruszać się duża ilość samochodów zmierzających ze wschodu na zachód i z południa na północ oraz w kierunkach przeciwnych". Autentyki :!:

piotrres - 2011-09-13, 22:10

maciek napisał/a:
a mówią że długość antenki nie ma znaczenia :mrgreen:

grubość Maćku, grubość, :mrgreen: przy tym wydłużeniu...
eplus napisał/a:
"dzisiaj w regionie należy zachować dużą ostrożność, gdyż po drogach będzie poruszać się duża ilość samochodów zmierzających ze wschodu na zachód i z południa na północ oraz w kierunkach przeciwnych".

stąd wzięły mi się "komunikaty o cudach (i potopach)"

chriskb - 2011-09-13, 22:54

bebe,
Cytat:
Względem anten, to zajrzałem na allegro i nie znalazłem anten po 250 zł


Proszę spojrzyj tutaj http://allegro.biznes.one...1817726634.html

matucha - 2011-09-14, 19:04

Antenka do Mazdy 2 kosztuje 220zł, bo moja szwagierka ostatnio to przerabiała.
Założyłem jej z Ducato za 30zł :-P

benny86 - 2011-09-14, 19:14

Do forda Ka zamiennik dedykowany 25zł, oryginał 90zł
piotrres - 2011-09-14, 22:42

No tom dokonał częściowego upgrade'u Dustera do poziomu T. Indica Vista. Tam seryjnie zakładają antenkę którą ja kupiłem w sklepie z elektroniką. :mrgreen:

Bebe,
co do "szarkletów" ;-) na dachu to dzisiaj widziałem takiego "czarnego rekina" na Szkodzie Superb. Na oko wymiar pasowałby do Dacii.

bebe - 2011-09-14, 23:04

piotrres napisał/a:
co do "szarkletów" ;-) na dachu to dzisiaj widziałem takiego "czarnego rekina" na Szkodzie Superb. Na oko wymiar pasowałby do Dacii.

"Mie sie wydajeee", że niekoniecznie. :/ Wszystkie te anteny z szeroką podstawą mają gniazdo w najlepszym przypadku na środku, więc nawet jeśli zmieszczą się nad szybą, to na styk. Jednak największe IMHO przeciwwskazanie to pochylony dach w MCVce - wszystkie te rekinie płetwy i na trwale pochylone do tyłu antenki będą w najlepszym przypadku sterczeć dość mocno do góry, a w najgorszym - pionowo. Powiedzieć, że w takiej "konfiguracji" MCVka wyglądałaby dziwnie, to nic nie powiedzieć. :)

piotrres - 2011-09-15, 09:52

bebe napisał/a:
Powiedzieć, że w takiej "konfiguracji" MCVka wyglądałaby dziwnie, to nic nie powiedzieć. :)

Noo, nieee, nooo ORYGINALNIE! ;-)
bebe napisał/a:
więc zachodziłyby na przednią szybę, poza tym MCVka z płetwą na wznoszącym się dachu wyglądałaby jak nosorożec.

Jakby skierować do przodu to wyglądałoby jak hełm ;-) jak na
tym obrazie

A może by tak zaprojektować własną owiewkę ;-) z napisem "Bebe design"™ 8-)

laisar - 2011-09-17, 08:21

A może kupić po prostu cokolwiek bardzo krótkiego (np) i po ptokach? A jak się okaże, że jednak za słabo łapie, to zawsze można sobie strzelić jakąś wewnętrzną...

A dla hardkorowców: wewnętrzna schowana w... relingach (;

(Przy czym tak naprawdę to przecież wystarczy podłączyć jakikolwiek kawał kabla, byle nie był schowany pod blachą, nie?).


Natomiast jakby ktoś chciał w ogóle zdemontować oryginalną, to wcale nie trzeba spawać - można zaślepić jakimś gumiatym płaskim korkiem.

Tjuningowo-hardkorowo: zamontować LED-owe strobo a la pozycja samolotowa ((((: Albo szperacza d:

dodek - 2011-09-17, 13:52

Laisar ma oczywiście rację. Wersja z kabelkiem o długości ok. 1m przylutowanym do krótkiej śruby ( strzelam z pamięci - chyba M6 ) sprawdza się u mnie od wielu lat w różnych
autkach. Na dachu wożę w zależności od potrzeb od 2 do 4 desek windsurfingowych i jedynie
antenka z kabelka rozwiązuje problem słuchania radia w trasie.

limo - 2011-10-07, 18:11

tak żeby nie zakładać nowego tematu. Chcę zmienić oryginalny bat na zdecydowanie krótszy, bo ten batog długaśny, który jest strasznie mnie denerwuje, a zatem:

czy taki spasuje? niby do wszystkich samochodów piszą ale wolę spytać

http://allegro.pl/antena-...1828155598.html

bebe - 2011-10-07, 19:21

limo napisał/a:
tak żeby nie zakładać nowego tematu. Chcę zmienić oryginalny bat na zdecydowanie krótszy, bo ten batog długaśny, który jest strasznie mnie denerwuje, a zatem:

czy taki spasuje? niby do wszystkich samochodów piszą ale wolę spytać

Pasuje, chociaż ten metalowy kołnierz minimalnie wystaje dookoła gniazda (gniazdo nie jest okrągłe, tylko trochę skwadratowiałe :). Ja kupiłem i założyłem jeszcze krótszy, ten.

limo - 2011-10-07, 21:48

dzięki bebe, jakbyś mógł to pstryknij przy okazji fotkę z bliska czy bardzo to wystaje (obawiam się, że mnie będzie wkurw*ać za każdym razem jak popatrzę :mrgreen: ), z góry dziękuję :-)
bebe - 2011-10-09, 16:26

limo napisał/a:
dzięki bebe, jakbyś mógł to pstryknij przy okazji fotkę z bliska czy bardzo to wystaje (obawiam się, że mnie będzie wkurw*ać za każdym razem jak popatrzę :mrgreen: ), z góry dziękuję :-)

Próbowałem dzisiaj uwiecznić, ale "aparat" w tefalonie uparł się ustawiać ostrość na skodę sąsiada, zamiast na antenkę, a dużego aparatu przy sobie nie miałem. :( W wolnej chwili podskoczę z aparatem, ale to będzie raczej na Świętego Nigdy. (No chyba, że wytrzymasz do środy, to na zlocie zfocę.)

piotrres - 2011-11-04, 00:25
Temat postu: Back to bat
Niestety, eksperyment z krótszym bacikiem średnio się powiódł: okazało się, że gdy np.nurkowałem w dolinę Sanu radyjo zaczynało piekielnie trzeszczeć i łapało na UKF jedynie... Bukareszt :shock:
Tak więc powróciłem do oryginalnego rozwiązania :-/

chriskb - 2011-11-04, 10:29

piotrres,

A próbowałeś bat od anteny SYRIO Twin, on ma długość 42,5 cm?

bebe - 2011-11-04, 14:00

A właśnie, na śmierć zapomniałem. :( Na ostatnim spocie zrobiliśmy test - na parkingu w GalMoku radio na mikro-antence odbierało normalnie. :) Zdjęcie postaram się zrobić.
mekintosz - 2011-11-04, 22:06

Dobrym testem w Warszawie jest przejazd tunelem na wislostradzie - wiele radiostacji milknie lub znacznie sie wycisza. Jesli na mikroantence bedzie tak samo jak na zwyklej warto ja zmienic ;-)
Piotr_K - 2011-11-04, 22:51

A taki wynalazek ? ktoś może testował ?
http://www.sklepantena.pl...trzna_sunker_w1

Cendra - 2011-11-10, 16:22

Piotr_K napisał/a:
A taki wynalazek ? ktoś może testował ?
http://www.sklepantena.pl...trzna_sunker_w1


Znajomy ma w VW Vento... Szajs nie antena :/

Piotr_K - 2011-11-17, 20:02

W Lidlu sporo dodatków do auta, antenki a nawet pokrowiec na auto, pokrowce na siedzenia ....gazetka niżej
http://www.lidl-pageflip.com/pl.html?kid=BUwDrb

limo - 2011-11-17, 21:27

no właśnie widziałem dziś, chyba się wybiorę po taką antenkę, nawet jeśli się okaże lipna to inwestycja nie jest jakaś straszna.
chriskb - 2011-11-17, 21:34

limo,
Od poniedziałku 21-11-2011.
Za 10 PLN nie może być lipna. Ja do DD wstawiłem bat z SYRIO Twin i działa b. dobrze. Dużo zależy od czułości radia - antena zbiera wszystko. SYRIO ma bat dł. 42 cm.

Dar1962 - 2011-11-17, 21:59

głupio spytam - czy ta oryginalna długachna antena w dusterze ma jakąś regulację pochylenia? czy można ją położyć bliżej dachu? bo wysokość wrót do garażu mam standardową i nie chciałbym,żeby z powodu anteny mój przyszły duster nocował na dworze :-P
chriskb - 2011-11-17, 22:20

Dar1962,

Nie ma głupich pytań... Można ją położyć bardzo blisko dachu, nie traci się dużo na jakości odbioru.

piotrres - 2011-11-17, 23:40

chriskb napisał/a:
Można ją położyć bardzo blisko dachu, nie traci się dużo na jakości odbioru.

Takoż i uczyniłem. A dokładniej: puściłem ją w kierunku w przybliżeniu stycznym do początku linii dachu. Jakość odbioru (zwłaszcza w dolinach rzek i wąwozach ulic) się nie pogorszyła, a szum aerodynamiczny (aeroakustyczny) jest też akceptowalny.

tomala72 - 2011-11-18, 08:18

Miałem nubirę II i tam była antenka w tylnej szybie tylko nie bardzo pamiętam jak to rozwiązano ale odbiór radia było ok. W aucie aspirującym do suva też mogli pomyśleć by coś nie sterczało na dachu:)
limo - 2011-11-21, 22:27

antenka z lydla zakupiona, ze 3 rodzaje do wyboru, pasuje fajnie dobrze, że dali przejściówki na gwint bo były potrzebne. Jak wyjdę z moim rodwajlerem mordercą to pstrykne foto i wrzucę.
Piotr_K - 2011-11-22, 01:38

tomala72 napisał/a:
Miałem nubirę II i tam była antenka w tylnej szybie tylko nie bardzo pamiętam jak to rozwiązano ale odbiór radia było ok. W aucie aspirującym do suva też mogli pomyśleć by coś nie sterczało na dachu:)


W kaszkaju antenka też jest na dachu w tylnej części ...więc DD to nie wyjątek ;)

mrówa - 2011-11-22, 09:05

limo napisał/a:
antenka z lydla zakupiona, ze 3 rodzaje do wyboru, pasuje fajnie dobrze, że dali przejściówki na gwint bo były potrzebne. Jak wyjdę z moim rodwajlerem mordercą to pstrykne foto i wrzucę.

Właśnie wczoraj widziałam owe antenki w Lidlu i zastanawiałam się, jak sprawowałyby się. Napisz swoje odczucia, jak z jakością odbioru?

limo - 2011-11-22, 09:36

wygląda super zamiast kulającego się baciora o to mi chodziło, natomiast co do odbioru - ja zmian żadnych nie zauważyłem ale póki co to od wczoraj zrobiłem 5 km po mieście. Zobaczymy jak na trasie i po wioskach. Inna sprawa, że słucham głównie cd bo kupuję i słucham sporo muzyki no i usb. Radio służy mi praktycznie tylko jak lecą wiadomości i "za a nawet przeciw" w PR3 :mrgreen: Foto zaraz jak tylko zrzucę i wrzucę.
tomala72 - 2011-11-22, 11:57

Ja w tej gazetce Lidla widziałem fajny piekarnik elektryczny, jakby go tak zaadaptować do bagażnika, można by pukniętą na leśnej drodze dziczyznę od razu na ruszt zarzucić...:)))

Proszę was Koledzy, nie montujcie do Dustera lampek, antenek i innego badziewia z lidla czy biedrony bo nas na forum Golfa będą wyśmiewać:)...no chyba, że piekarnik:)

przemyślałem i muszę się do czegoś przyznać...kupiłem kiedyś w biedronie żarówkę h7 do astry g za 5 zyli:)

limo - 2011-11-22, 16:32

a co to ma do rzeczy czy z lidla biedronki czy chinol z allegro? jakieś kompleksy? jakby ta antenka migała w kolorach tęczy to co innego, jak dla mnie antena, którą kupiłem jest w porządku nie rzuca się w oczy i działa. Inna sprawa, że była też do wyboru czarno srebrna, jak dla mnie mocno wieśniacka, ale każdy robi wedle własnego uznania.


fotki anteny w temacie:
http://www.daciaklub.pl/f...p=108300#108300

wojtek_pl - 2011-11-24, 09:55

Tak przy okazji "świętej muzyki" wymienionej na początku wątku:

:-D

A wracając do antenki to ja w celu poprawienia odbioru chciałem swoją postawić bardziej pionowo ale zacząłem nią zahaczać o sufity na parkingach piętrowych :-> i wróciłem do ustawień fabrycznych.

Pawlo - 2011-11-24, 19:44

Byłem w Lidlu i kupiłem ale chyba nie trafiłem z wyborem bo w Krakowie były dwie długości tych anten i ja wybrałem krótszą ale ona do MCV chyba będzie za krótka w stosunku do długości dachu. No cóż tak to jest jak jest coś do wyboru......
A druga sprawa to taka że za nic w świecie nie mogę odkręcić swojej starej tak żeby jej nie zniszczyć , nie odkręcana od nowości :cry:

limo - 2011-11-24, 22:57

Pawlo mi też ręcznie nie poszło i odkręciłem przy pomocy kombinerek i kawałka cienkiej tekturki albo szmatki tak żeby nie zryć ori antenki owijasz ją łapiesz w kleszcze i odkręcasz. Cała filozofia.
Pawlo - 2011-11-25, 16:17

Tą filozofię sprawdzałem ale może za mało czasu jej poświęciłem, może potrzebuje więcej czułości z mojej strony. :-D
limo - 2011-11-25, 16:46

musi iść ja ogarnąłem całą sprawę na parkingu pod lidlem. Kombinerki kupiłem za dyszkę razem z anteną i papierem z opakowania owinąłem, trzask prask i po wszystkim.
bebe - 2011-12-02, 14:48

Przepraszam, że tak długo to trwało. :( Niestety, nie wyrabiam się już na zakrętach. Obiecane zdjęcia antenki:




Dar1962 - 2011-12-02, 14:52

kupiłem identyczny lidlowski produkt za całe 9,99 PLN. Wygląda bardzo zgrabnie. Będę testował zamiast tego bata woźnicy (jak odbiorę auto :-P )
mekintosz - 2012-01-12, 23:56

Jaka jest srednica gwintu 5 czy 6 mm ?
Piotr_K - 2012-01-13, 00:36

bebe napisał/a:
Przepraszam, że tak długo to trwało. :( Niestety, nie wyrabiam się już na zakrętach. Obiecane zdjęcia antenki:


Bebe , bój się B..a, z takim fiutkiem będziesz jeździł ??

limo - 2012-01-13, 07:51

mekintosz, nie mam zielonego pojęcia ale są 2 albo 3 przejściówki dołączone do tej lidlowej antenki.
chriskb - 2012-01-13, 08:37

Oryginalna Daci ma gwint M6. Lidlowski kikut ma przejściówkę M5 na M6. W moim garaż, gdzie nie działa sieć komórkowa antenka ma wyczuwalnie mniejszy zasięg.
bebe - 2012-01-13, 14:53

Piotr_K napisał/a:
Bebe , bój się B..a, z takim fiutkiem będziesz jeździł ??

Nie boję się i jeżdżę. :) Wygląda jak cię mogę, długi bat nie tłucze mi się po całym dachu, a radio nawet odbiera. Ideałem byłaby po prostu zaślepka gniazda antenowego, ale nie ma nic takiego, więc jest fiutek. Moje wymagania spełnia dostatecznie.

BoloSr - 2014-02-05, 11:31

Przy okazji sie zapytam czy mozna zamienic ta dluga antenę na jakas krótsza ????
jackthenight - 2014-02-05, 11:34

BoloSr możesz założyć krótszą.
BoloSr - 2014-02-05, 11:39

jackthenight napisał/a:
BoloSr możesz założyć krótszą.


Ale jaka ??? nie odbije sie to na zasiegu radia ??? fajnie by bylo jakby miala dlugość jak w megankach II jest bo ten bat mnie wkurza jak mam wjechac w parking podziemny :(

Dar1962 - 2014-02-05, 11:42

eksperymentowałem z bardzo krótką (ok 20 cm) Silne stacje działają bez problemu, gorzej ze słabymi i lokalnymi. Ale jeśli ktoś słucha RMF czy ZET (o Maryi nie wspominając) to krótka bez problemu sobie radzi ;-)
jackthenight - 2014-02-05, 11:56

Przyjmuje się że antena powinna być 1/4 długości fali, czyli dla naszych częstotliwości odbioru radia jest to około 75 - 77 cm - więc antena powinna mieć długość mniej więcej 75 cm - wtedy jest to tak zwana antena ćwierćfalowa.
Jeśli antena będzie krótsza spadnie niestety jakość odbioru.

DrOzda - 2014-02-05, 12:18

Chyba że :
http://en.wikipedia.org/wiki/Helical_antenna

mausi64 - 2014-03-05, 13:43
Temat postu: antena dachowa
witajcie,

jak to blondi; pojechała na myjkę, uprzednio ( z powodu krótkich rączek ) "kładąc" antenę na dachu. Niestety - dmuchawa była złośliwa i tak silna, że ułamała moją antenę dachową - nadaje się teraz jedynie do wyrzucenia. Zastanawiam się nad kupnem zwykłej anteny na allegro, już o wiele krótszej... żeby już nie było szansy na kolejną dewastację ze strony dmuchawy... Czy radzicie kupić oryginalną w sklepie DACIA/RENAULT ?? Nadmienię, że słucham w samochodzie głównie płyt i muzyki z pena, więc tak naprawdę super antena do odbioru radia nie jest mi potrzebna.

Ktoś pomoże i doradzi w tej kwestii ? będę dźwięczna :mrgreen:

jas_pik - 2014-03-05, 14:24

Ja na Twoim miejscu zamontowałbym antenkę tzw płetwę rekina :-D
Wtedy już nigdy nie będziesz musiała jej odkręcać na myjni a odbiór radia i brak przecieków wody do wnętrza będzie zachowany.
Takie anteny dostępne są wszędzie i nie są drogie - możesz dobrać też kolorystycznie.
Wymiana to odkręcenie jednej śrub nakrętki.

piotr. z - 2014-03-05, 14:37

jas_pik napisał/a:
Ja na Twoim miejscu zamontowałbym antenkę tzw płetwę rekina


Tylko, że DD ma otwór do anteny w przedniej części dachu więc taka antena wyglądała by co najmniej komicznie...

TD Pedro - 2014-03-05, 14:46

ja zamieniłem oryginalną na krótką zakupioną w Lidlu albo w Biedronce (skleroza i nie pamiętam już gdzie :-( ), odbiór radia na tym nie ucierpiał, antenka jest dosyć sztywna dzięki czemu dmuchawa pomimo swojej złośliwości i siły nie powinna zrobić jej krzywdy... :lol:
DrOzda - 2014-03-05, 14:47

No i anteny "płetwa rekina" muszą być wyposażone we wzmacniacz - pasywne nie zbierają wystarczająco dobrze sygnału - "Fizyki pan nie oszukasz nie bądź pan głąb" :)
Poszukaj krótszej helikalnej - widziałem na IX35 taką i fajnie wyglądała:
http://allegro.pl/antena-...3953378087.html

TD Pedro - 2014-03-05, 14:50

DrOzda napisał/a:
Poszukaj krótszej helikalnej - widziałem na IX35 taką i fajnie wyglądała:
http://allegro.pl/antena-...3953378087.html

Lidlowo/Biedronkowa której używam wygląda identycznie tylko jest chyba ociupinkę krótsza...

BigT - 2014-03-05, 15:05

Są jeszcze wewnętrzne ze wzmacniaczami - zdecydowanie najmniejsza rzeźba.
jas_pik - 2014-03-05, 15:49

BigT napisał/a:
Są jeszcze wewnętrzne ze wzmacniaczami - zdecydowanie najmniejsza rzeźba.

Ale dziurę czymś trzeba zakryć bo wygląd z kikutkiem to tak nie bardzo...

Dar1962 - 2014-03-05, 16:01

używam takiej jak na zdjęciu - made in lidl za bodaj 9,99. Daje radę ;-)
mausi64 - 2014-03-06, 08:12

jesteście Kochani,

wszystkim dziękuję za rady - z pewnością są cenne i z pewnością z nich skorzystam...

najbardziej faktycznie odpowiadałaby mi ta lidlowo-biedronkowa, ale że nie sprzedają ich na co dzień- będę z pewnością musiała poczekać na jakąś tematyczną promocję.... długość odpowiada, więc byłaby najkorzystniejsza zarówno cenowo jak i długościowo ( w tym wypadku, im krósza, tym lepiej :mrgreen: ). chyba, że się wkurzę wcześniej ( ale w Wwie radio odbiera bez anteny, więc raczej mi to nie grozi ) i kupię na allegro :)

płetwę rekina rozważałam, ale faktycznie - ja mam dziurkę "z przodu" ( cokolwiek by to miało znaczyć :-P ) i taka płetwa z przodu wyglądałaby co najmniej komicznie.... jak już się na coś zdecyduję - nie omieszkam poinformować....

Jak zwykle forumowicze nie zawiedli - wiedziałam, że na Was można zawsze liczyć :->

miłego dnia i buziaki

mausi64 - 2014-03-10, 21:57

helouuuuuuuuu,

jakem obiecała, tak robię :)

nabyłam ostatnio drogą kupna antenę, w Warszawie, z odbiorem osobistym w sklepie, na Grochowskiej za całe 10 pln :) nie na allegro, ale sklep podobno też tam istnieje. jest dodatkowo opleciona i wg zapewnień personelu ( na tyle miłego, że mi nawet ją zamontowali ) nie powinna być gorsza od oryginału...

w załączeniu zdjęcie

pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję wszystkim za pomocne rady
dobrejnocki

jas_pik - 2014-03-10, 22:38

Gratulacje :-D
Taki model ( z oplotem) powinien mniej szumieć w czasie jazdy.
Ten montaż to pewnie z okazji dnia kobiet :?:

BigT - 2014-03-11, 00:05

Zmierz długość i powiedz jak odbiera
TD Pedro - 2014-03-11, 08:00

jas_pik napisał/a:
Taki model ( z oplotem) powinien mniej szumieć w czasie jazdy.

akurat jest odwrotnie... (znam z autopsji) tzn. jeżeli ten pręcik za bardzo stoi :oops: to w czasie jazdy (nawet przy niewielkiej prędkości) potrafi "gwizdać" dlatego musi być trochę bardzie pochylony - co nie ma wpływu na jakość odbioru...

mausi64 - 2014-03-11, 08:01

jas_pik napisał/a:
Gratulacje :-D
Taki model ( z oplotem) powinien mniej szumieć w czasie jazdy.
Ten montaż to pewnie z okazji dnia kobiet :?:


chyba nie :lol:
po prostu jak wchodziłam do sklepu, to jeden ze sprzedawców szedł jakoś "tyłem" do tyłu i o mały włos mnie nie staranował :lol:
w ramach przeprosin obiecał, że mnie obsłuży ( cokolwiek to miałoby znaczyć :mrgreen: ) a ja dodatkowo "zażądałam", że jak kupię antenę, to on mi ma ją zamontować :) zgodził się natychmiast.... uprzedziłam go, że jak mi dmuchawa znowu złamie antenę - przyjadę z reklamacją :-P

no i to on właśnie sugerował taką z dodatkowym oplotem; po mieście na razie odbiera bez zarzutu - pewnie najlepiej sprawdzić ją w trasie; ale to dopiero na początku maja...

mausi64 - 2014-03-11, 08:04

TD Pedro napisał/a:
jas_pik napisał/a:
Taki model ( z oplotem) powinien mniej szumieć w czasie jazdy.

akurat jest odwrotnie... (znam z autopsji) tzn. jeżeli ten pręcik za bardzo stoi :oops: to w czasie jazdy (nawet przy niewielkiej prędkości) potrafi "gwizdać" dlatego musi być trochę bardzie pochylony - co nie ma wpływu na jakość odbioru...


dla mnie to ten może nawet leżeć, byleby inne stały :mrgreen:

keikan - 2014-03-12, 07:48

ja polecam taką jak mam u siebie. Pasuje kolorystycznie (srebrno czarna) i nie zawadza o boxa.. Łapie fale też nieźle.
mausi64 - 2014-03-12, 10:17

też taką chciałam najbardziej, bo właśnie pasowałaby mi kolorystycznie, ale w tym sklepie akurat nie mieli... a że sklep blisko pracy, bez kosztów wysyłki - więc nie wybrzydzałam i się zdecydowałam :-> co oczywiście nie wyklucza, że jak natrafię na taką gdzieś kiedyś - to na pewno nabędę :lol:
rgr - 2014-05-09, 19:59

Wiecie jaka średnica gwintu pasuje do Sandero 2009?
Niby wyguglałem, że M6 i taką zanabyłem, ale otwór w antenie jest zbyt duży.

rgr - 2014-05-13, 08:13

OK, już kupione. Gwint 5.
mekintosz - 2014-07-11, 22:17

To ile w końcu 5 czy 6 mm gwint jest ?
rgr - 2014-07-11, 22:45

5mm
mekintosz - 2014-08-21, 22:17

Odgrzewam kotleta.

Zainstalowałem w Sandero antenkę .. teleskopową. Ponadto wzmacniacz do niej. Testowy przejazd tunelem wisłostrady - przy wyciągniętej antenie ( długośc ok 28 cm ) poprawia się odbiór. Czyli długość ma znaczenie ;-)

http://allegro.pl/antena-...4412220547.html

Martens - 2015-07-04, 11:47

Odświeżę temat, gdyż jakiś ch... ukradł mi część anteny (tzw. bat). Ponieważ całość (gwint i miejsce na gwint w podstawie anteny, nie wiem jak to się fachowo nazywa) były już mocno zaśniedziałe, skorzystam z okazji i wymienię całość. I tu pytanie do tych, co się znają: o co powinienem pytać, żeby kupić antenę, która będzie pasowała do logana mcv 2008 r.? Czy to jest jakiś standard, czy pytać o określone parametry? Jestem atechniczny, stąd pytanie.
mekintosz - 2015-07-05, 23:20

Polecam antenke z firmy feuvert. Produkt ichniejszy w zielonym opakowaniu. Kosztowała ok 20-25 PLN Ma ok 20 cm ładnie gra radio.
Martens - 2015-07-06, 05:33

mekintosz, dzięki! Montują gratis?
mekintosz - 2015-07-06, 22:06

Nie wiem, to prosta czynność. Kup to Ci zainstaluje - mieszkam na Mokotowie.
Karenzo - 2015-07-06, 22:18

Ale chyba tylko maszt antenowy (wkręca się go jak śrubę ) , wymiana całego mocowania z okablowaniem to 2-3 godziny roboty
Ajgor - 2015-07-06, 23:37

Martens napisał/a:
Odświeżę temat, gdyż jakiś ch... ukradł mi część anteny (tzw. bat). Ponieważ całość (gwint i miejsce na gwint w podstawie anteny, nie wiem jak to się fachowo nazywa) były już mocno zaśniedziałe, skorzystam z okazji i wymienię całość. I tu pytanie do tych, co się znają: o co powinienem pytać, żeby kupić antenę, która będzie pasowała do logana mcv 2008 r.? Czy to jest jakiś standard, czy pytać o określone parametry? Jestem atechniczny, stąd pytanie.


A nie prościej(po uprzednim zabezpieczeniu powierzchni lakierniczej)potraktować gwint jakimś odrdzewiaczem, tudzież szczotką stalową ?

skylar - 2015-07-07, 06:44

Ajgor napisał/a:
A nie prościej(po uprzednim zabezpieczeniu powierzchni lakierniczej)potraktować gwint jakimś odrdzewiaczem, tudzież szczotką stalową ?

Nawet nie próbuj bo możesz mieć nieodkręcalną :-P . Zresztą znam przypadek gościa co chciał być mądrzejszy od mechanika i chciał wyczyścić śruby do felg i nie dawać smaru bo mogą się odkręcić :roll: . Wsadził śruby do jakiegoś środka żrącego i zakręcił. Super rozwiązanie antykradzieżowe, koła niezdejmowalne :mrgreen: .

Najlepiej po myjce dać choćby WD40 na gwint i nie będzie problemu z antykradzieżową antenką ;-) .

A co do długości to często potrafią takie antenki nawet w oryginale być dwóch wersjach, długi bat (czyli to co jest dawane w oryginale do Daci) oraz krótki. Ceny wyższe niż w Lidlu, ale jak dobry dealer to nie ma tragedii.

piotr. z - 2015-07-07, 12:39

skylar,
myślę, że Ajgorowi raczej chodziło o to aby oczyścić gwint wewnętrzny w stopie anteny zamiast ją wymieniać. Przynajmniej tak zrozumiałem i nigdzie nie sugerował aby zrobić tak jak w opisanym przez Ciebie przypadku. ;-)

skylar - 2015-07-08, 06:23

Pewnie masz rację ;-) . Zresztą WD40 też powinien trochę oczyścić gwint. Natomiast użycie szczotki stalowej może być trochę niebezpiecznie bo można uszkodzić gwint jak jest ze słabego materiału.
Martens - 2015-07-09, 06:41

mekintosz, bardzo dziękuję za propozycję. Na razie, zgodnie z radami powyżej, spróbuję odrdzewić gwint.
piotr. z - 2015-07-09, 07:07

Z WD40 może być słabo- stopy anten mamy wykonane z jakiegoś stopu aluminium i podczas utleniania powstaje nam taki fajny biały tlenek. WD40 tego nie rozpuści. Szukałem też jakiejś małej okrągłej szczoty i jedyne co znalazłem to szczotki do oczyszczania rur miedzianych przed lutowaniem ale średnica tego sprzętu jest zbyt duża aby go użyć do oczyszczenia gwintu do anteny. Tu faktycznie jakaś chemia byłaby potrzebna ale nie znam się na tym więc nie będę głupot wypisywał.
skylar - 2015-07-09, 08:30

piotr. z napisał/a:
powstaje nam taki fajny biały tlenek

Tlenek aluminium. Tak właśnie "rdzewieje" aluminium. A przez to, że ta warstwa szczelnie i ściśle przylega do aluminium nie zachodzi dalsza korozja. Więc jak dla mnie usuwanie tlenku aluminium jest bez sensu a na dodatek będzie powodować dalsze niszczenie gwintu przez korozję.

Zresztą biały nalot na gwincie, który jest sporadycznie odkręcany (myjka) chyba za bardzo nie przeszkadza. Ważne żeby się odkręcało ;-) .

mekintosz - 2015-07-09, 09:00

Można pokusić się o wymianę stopki. Ja u siebie raz wymieniałem na nową.
DrOzda - 2015-07-09, 10:20

Po to istnieje wazelina techniczna. Ostatnio w biedrze po 5 PLN była :)
piotr. z - 2015-07-09, 18:49

skylar napisał/a:

Tlenek aluminium. Tak właśnie "rdzewieje" aluminium. A przez to, że ta warstwa szczelnie i ściśle przylega do aluminium nie zachodzi dalsza korozja. Więc jak dla mnie usuwanie tlenku aluminium jest bez sensu a na dodatek będzie powodować dalsze niszczenie gwintu przez korozję.

Zresztą biały nalot na gwincie, który jest sporadycznie odkręcany (myjka) chyba za bardzo nie przeszkadza. Ważne żeby się odkręcało ;-) .


Ale ten tlenek nie przewodzi więc pod znakiem zapytania stoi połączenie galwaniczne bata anteny ze stopą. Osobiście zabezpieczyłem to połączenie ale i tak po pewnym czasie korozja pojawiła się ponownie. Dobrze, ze tam a nie na blachach :mrgreen:

skylar - 2015-07-10, 13:37

piotr. z napisał/a:
Ale ten tlenek nie przewodzi

Ja bym raczej powiedział, że źle przewodzi. Dawniej za demokracji ludowej robiono całe instalacje elektryczne z aluminium i działają do dziś. Również anteny telewizji naziemnej zdarzają się z aluminium i działają i odbierają nawet sygnał cyfrowy :mrgreen: .

Jak dla mnie to nie przejmuj się tym, ja osobiście nie spotkałem się z nieodbierającą anteną ze względu na nalot na gwincie. Ewentualnie jak Ci przestanie odbierać (w co wątpię) to wtedy się martw.

Ajgor - 2015-07-10, 23:07

piotr. z napisał/a:
skylar,
myślę, że Ajgorowi raczej chodziło o to aby oczyścić gwint wewnętrzny w stopie anteny zamiast ją wymieniać. Przynajmniej tak zrozumiałem i nigdzie nie sugerował aby zrobić tak jak w opisanym przez Ciebie przypadku. ;-)



Dokładnie Piotrze mnie zrozumiałeś !!!
Chodziło o oczyszczenie gwintów, a następnie zabezpieczenie np.wazelinką. Co do WD40 to działa na krótką metę-spływa i odparowuje.

eplus - 2015-07-11, 19:43

Jak te instalacje alu w mieszkaniach działają, to wiele by opowiadać.
W przypadku antenki jednak warstwa izolująca z tlenków nie ma znaczenia, gdyż pojemność pomiędzy metalem anteny a metalem podstawy będzie na oko znacznie większa od 100pF, co dla częstotliwości UKF jest równe pełnemu przewodzeniu. :lol:

Ajgor - 2015-07-11, 20:34

Do czasu, jak nie wyjedziesz na przysłowiowe zadu...ie, wtedy antenka będzie nieodzowna
:mrgreen:

skylar - 2015-07-12, 07:04

Ajgor napisał/a:
Co do WD40 to działa na krótką metę-spływa i odparowuje.

W teorii tak, w praktyce jednak coś daje, nigdy nie miałem problemu z odkręceniem tak posmarowanego gwintu antenki. Zresztą mechanicy dla takich bębnów, na których rant dość ciasno wchodzi felga, radzą dać przy zakładaniu felgi dla własnego dobra choćby właśnie WD40. Inaczej może się okazać, że wymieniając kapcia na oryginalnym podnośniku nie zejdzie łatwo felga z bębna. Stosowanie metody siłowej zdejmowania felgi w warunkach drogowych (mechanik na swoim podnośniku może targać taką felgę bez obaw) może skończyć się dużymi problemami. I co dziwne pomimo temperatur panujących na powierzchni bębna WD40 daje radę.

Ja nie zachwalam preparatu o nazwie WD40 bo jest dużo lepszych, ale z braku laku od niczego lepsze WD40 :-P .
eplus napisał/a:
Jak te instalacje alu w mieszkaniach działają, to wiele by opowiadać.

Zdaję sobie sprawę, że o takich instalacjach po parudziesięciu latach można wiele powiedzieć ale nie to, że są idealne ;-) . Każdy kto miał problem z choćby wypalonym gniazdkiem w takiej instalacji tęskni za miedzią :mrgreen: . Bardziej o tym wspomniałem żeby dać przykład, że aluminium może być stosowane (z różnym efektem) w instalacjach bardziej skomplikowanych niż antenowych. Zresztą jak sam zauważyłeś instalacja antenowa to nie instalacja elektryczna i nie powinno być problemów tlenkami na gwincie anteny.

mekintosz - 2016-02-16, 22:26

Jak ktoś jednak narzeka na jakość odbioru radia lub został pozbawiony antenki jest fajny oryginał do kupienia w niezłej cenie. Od dedykowanej do daci jest krótszy o 8 cm, za to kilkukrotnie tańszy ;-)

http://allegro.pl/bat-ant...5975082607.html

mekintosz - 2016-04-05, 21:08

W nowszych daciach tzn od 2013 r stosuje się wzmacniacz antenowy np w stopce antenki ? Chodzi mi czy radio z BT 1 DIN , Dacia Plug Radio, Media NAV zasila jakoś potencjalny wzmacniacz ? Według schematu nie wydaje mi się ale może iść + z kostki lub innego punktu.
jas_pik - 2016-04-05, 21:27

Od początku wszystkie MediaNav maja możliwość uruchomienia zasilania dla anteny z wbudowanym wzmacniaczem po kablu antenowym, to jest tzw zasilanie typu fantom. Oczywiście ten typ zasilania obsługuje tylko niewielka ilość anten samochodowych.
Ale zasilanie to standardowo jest nieaktywne można je uruchomić za pomocą CLIP-a ( ale nie wiem od której wersji) .
Ja już to rozpracowałem ( mam taką możliwość ) bez użycia CLIP-a

BoloSr - 2016-10-02, 11:14

Troche odkopie temat bo musze cos kupic bo mi aise zniszczyl bat od anteny :(
Czy to ma gwint M5 czy M6 i jaka dlugosc mozna dać zeby wszystko bylo oki ???

laisar - 2016-10-03, 15:31

BoloSr napisał/a:
Czy to ma gwint M5

Tak - http://www.daciaklub.pl/f...1638607#1638607 (w tym temacie).

BoloSr - 2016-10-03, 15:35

laisar napisał/a:
BoloSr napisał/a:
Czy to ma gwint M5

Tak - http://www.daciaklub.pl/f...1638607#1638607 (w tym temacie).


podziekowal

BoloSr - 2016-10-11, 15:52

Niestety ale Duster nie ma M5 tylko M6 to dla pomtomnych :)
laisar - 2016-10-14, 16:02

BoloSr napisał/a:
Duster nie ma M5 tylko M6

Zmęczony tymi niejasnościami poszedłem sam zmierzyć i niniejszym ostatecznie oznajmiam, że wg katalogu części _wszystkie_ daćki mają tą samą stopkę anteny, której otwór ma właśnie M6.

Hwgh!

route2000 - 2017-03-03, 12:12

A może lepiej w stylu płetwy rekina tak jak mają Volvo czy BMW? 8-)
corrado - 2017-03-10, 18:18

nowa krotsza antenka ; stara dopiero poddala sie w rekach



BoloSr - 2017-03-10, 19:43

corrado napisał/a:
nowa krotsza antenka ; stara dopiero poddala sie w rekach

Obrazek
Obrazek


gdzie kupiles bo ja juz 2 razy kupilem z neta i lipa :(

jas_pik - 2017-03-10, 20:42

Ja kupiłem taką w Fau Vert chyba 29 zł
corrado - 2017-03-10, 23:29

Ja kupilem najtansza jaka byla na allegro - z tego co pamietam 5pln kosztowala a przesylka 4pln priotytetem czyli niecale 10pln
Dominus - 2017-03-11, 06:28

Dokladnie taka sama i za taka kwote jak corrado kupilem juz dawno i jest ok.
lisek2 - 2018-06-23, 07:39
Temat postu: Nowy Duster - płetwa zamiast z anteny
Niestety mam niski garaż + brama uchylna co powoduje konieczność parkowania z wykręconą anteną. Brakuje kilkunastu cm… lub zahaczanie z ryzkiem, iż kiedyś coś się uszkodzi.
Zastanawiałem się nad wymianą anteny na „płetwę”, w katalogu akcesoriów nie widzę takich takiego elementu… auto jest na gwarancji. Ktoś może dokonywał samemu takiej wymiany, może coś polecić, jak bardzo jest to „inwazyjne” w dachu ?

dudu$ - 2018-06-23, 08:31

Nie wiem czy oryginalnie dostępna jest ale w zamienniokach np. na allegro czy aliexpres są anteny typu płetwa montowana bezpośrednio na seryjną antenę ( oczywiście po odkręceniu masztu czy jak kto woli bata). Taka antena ma gwint jak zwykły bat antenowy i po prosty ja się nasadza i nakręca. Znajomy posiada taką w Chevrolecie Cruzie i sprawuje się bardzo dobrze. kupił za grosze u chińczyków. wada to , że antena taka dostępna jest w kilku kolorach i zazwyczaj trzeba ją malować .
maugu - 2018-06-23, 08:38

Mam podobny problem, ale w trakcie "przymiarki" - co prawda poprzedniej wersji DD antenę dało się położyć. W nowym Dusterze jest nieruchoma?
lisek2 - 2018-06-23, 08:58

maugu napisał/a:
Mam podobny problem, ale w trakcie "przymiarki" - co prawda poprzedniej wersji DD antenę dało się położyć. W nowym Dusterze jest nieruchoma?


Tak - jest nieruchoma/przykręcana

corrado - 2018-06-25, 12:25

wymienialem dlugi bat anteny w dusterze na krotki ok 20cm bacik antenowy - stara antene u gory trzeba zalac troche na noc wd40 i rano mozna odkrecac .
wiekszych zmian w lapaniu ( czyli defakto wzmocnieniu sygnalu ) radia nie zauwazylem , wszystkie stacje podobnie lapie.

Dar1962 - 2018-06-25, 17:48

płetwy można kupić na alle i aliexpres, kosztują niewiele, kolory do wyboru, montaż banalny, jak z odbiorem, tego nie wiem, niby mają jakieś wzmacniacze ale poza miastem i daleko od przekaźniką może być różnie
Dominus - 2018-06-27, 17:31

Na youtube przewertuj kanał "LZParts" . W nowym DD Frank zamontował płetwe, może jest filmik z procedurą demontażu i montażu oraz model.
aro_rdrg - 2019-04-24, 18:13

Czy antena Sandero II ma wbudowany wzmacniacz antenowy FM? W mieście radio gra ale znacznie ciszej niż USB czy BT Audio. W trasie szybko traci zasięg. Pasmo AM odbiera cały czas FM tak jakby była za krótka antena.
jas_pik - 2019-04-24, 19:05

Dotychczas żadna Dacia nie miała anteny aktywnej ( ze wzmacniaczem)
tAboon - 2019-04-25, 07:03

A czy ktoś próbował podmianki anteny z batem na antenę płetwę? Działa to?

https://www.google.com/se...iw=1186&bih=920

Dymek - 2019-04-25, 07:10

tAboon napisał/a:
A czy ktoś próbował podmianki anteny z batem na antenę płetwę? Działa to?

W Dusterze na pewno: KLIK

tAboon - 2019-04-25, 07:50

Dymek, bardziej myślałem o Lodgy :)
maugu - 2019-04-25, 07:58

Ja mam płetwę w Dusterze - działa OK (na moje ucho).
Tu pisałam o tym:
http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=1706

route2000 - 2019-04-25, 08:07

tAboon napisał/a:
Dymek, bardziej myślałem o Lodgy :)

Ale Lodgy ma z przodu antenę a nie z tyłu auta... Bynajmniej ja tak mam.

aro_rdrg - 2019-04-25, 08:36

tAboon napisał/a:
A czy ktoś próbował podmianki anteny z batem na antenę płetwę? Działa to?


Z przodu dachu musi to niesamowicie komicznie wyglądać :)
fiatpunto.com.pl/topic7506.html

tAboon - 2019-04-25, 09:36

route2000 napisał/a:
Ale Lodgy ma z przodu antenę a nie z tyłu auta... Bynajmniej ja tak mam.


A no ma w przedniej części dachu.

aro_rdrg napisał/a:
Z przodu dachu musi to niesamowicie komicznie wyglądać :)

Pewnie tak :)

Najbardziej mnie interesuje funkcjonalność zbierania fal.

Ponieważ mam garaż z podnoszonymi drzwiami to nie mam zbyt wysokiego wjazdu przez co muszę mieć mocno położoną antenę i tak kombinuje co z tym fantem można by było zrobić.

Może zamówię i MajFrenda jakiś tani bardziej aby wyzualnie zobaczyć jak to będzie wyglądać.

Black Dusty - 2019-04-25, 10:36

tAboon napisał/a:
Może zamówię i MajFrenda jakiś tani bardziej aby wyzualnie zobaczyć jak to będzie wyglądać.

Może takie coś, zero roboty, możesz odesłać jak nie będzie działało https://allegro.pl/oferta/antena-radiowa-fm-samochodowa-rekin-shark-pletwa-3-6901416548

route2000 - 2019-04-25, 11:20

Black Dusty napisał/a:
tAboon napisał/a:
Może zamówię i MajFrenda jakiś tani bardziej aby wyzualnie zobaczyć jak to będzie wyglądać.

Może takie coś, zero roboty, możesz odesłać jak nie będzie działało https://allegro.pl/oferta/antena-radiowa-fm-samochodowa-rekin-shark-pletwa-3-6901416548

Ale kolega tAboon ma Lodgy a ty masz Dustera... stąd jest różnica. :->

Black Dusty - 2019-04-25, 12:27

Cytat:

Wysłany: Dzisiaj 12:20     
Black Dusty napisał/a:
tAboon napisał/a:
Może zamówię i MajFrenda jakiś tani bardziej aby wyzualnie zobaczyć jak to będzie wyglądać.

Może takie coś, zero roboty, możesz odesłać jak nie będzie działało https://allegro.pl/oferta/antena-radiowa-fm-samochodowa-rekin-shark-pletwa-3-6901416548

Ale kolega tAboon ma Lodgy a ty masz Dustera... stąd jest różnica.

Jest to tylko przykład że nie trzeba rozbierać pół auta, a kolega tAboon nie potrzebuje raczej adwokata :lol:

route2000 - 2019-04-25, 12:30

A propos tego, można kupić wzmacniacz antenowy i sprawdzić czy jest poprawa odbioru sygnałów... ;-)
Wzmacniacz można zainstalować z tyłu radia na linii radio - antena.

kamimar - 2019-04-26, 18:23

tAboon napisał/a:
A czy ktoś próbował podmianki anteny z batem na antenę płetwę? .....


Ja myślalem. Ale jak popatrzyłem jak jest oryginalna antena zamontowana to moja wyobraźnia powiedziała "pas" i nie dała rady przetworzyć jak na tej krzywiźnie dachu umieścić antenę płetwę.

styrc - 2019-04-30, 19:19

Witam ponownie . Aż wstyd się przyznać,po dwóch tygodniach prób ,wymiany batów ,przewodów i trzech odbiorników radiowych stwierdziłem że przyczyną osłabienia sygnału był rejestrator jazdy umieszczony w lusterku wstecznym marki chinaszajs,którego wystarczy wyłączyć wtyczką od zasilania i wszystko jest OK.
maugu - 2019-04-30, 21:26

Dzięki, że napisałeś bo może mi się to przydać (oby nie) i oszczędzi ew. szukania bo właśnie jestem przed instalacją podobnego rejestratora .
maugu - 2019-05-07, 13:21

styrc napisał/a:
...stwierdziłem że przyczyną osłabienia sygnału był rejestrator jazdy umieszczony w lusterku wstecznym marki chinaszajs,którego wystarczy wyłączyć wtyczką od zasilania i wszystko jest OK.

No i po strachu - mój działa i nie zakłóca radia, może dlatego, że antena jest dość daleko.

piotr. z - 2019-05-08, 23:11

Zakłócenia powodują zasilacze, nie same rejestratory. U mnie był gorszy odbiór spowodowany zakłóceniami ładowarki do telefonu- problem jest znany. Najgorsze jest to, że produkty jednego producenta potrafią się różnie zachowywać. Jeden jest OK a drugi sieje.
maugu - 2019-05-09, 09:20

piotr. z napisał/a:
... gorszy odbiór spowodowany zakłóceniami ładowarki do telefonu- problem jest znany. .... Jeden jest OK a drugi sieje.

Ooo, dobrze wiedzieć - dzięki.

djiksik - 2019-05-27, 17:32

czy taka antene da sie zamontowac DD2 https://allegro.pl/oferta/mocna-antena-samochodowa-rekin-pletwa-fm-am-25dbi-7830274706 chodzi o wtyki
jas_pik - 2019-05-27, 17:39

Wszystko sie da ale trzeba przejściówki. Potrzebujesz anten zakończonych wtykami fakra
djiksik - 2019-05-27, 18:11

jas_pik napisał/a:
Wszystko sie da ale trzeba przejściówki. Potrzebujesz anten zakończonych wtykami fakra


mozesz mi polecic jaka kupic bo sa rozne wtyki aby pasowalo do tej anteny i podaczyc sie do istniejacej instalacji a ja ciemny w tym jestem :)

jas_pik - 2019-05-27, 21:59

Szukasz anten z wtykiem fakra , a który model to zależy od tego który Ci sie podoba.
W zależności od tego czy szukasz tylko anteny do FM - to wtyk biały
Jeśli GPS to wtyk niebieski
Jeśli DAB to wtyk brązowy
Musisz tez wiedzieć jakiej długości kabla antenowego poszukujesz.
Ewentualnie możesz kupić przejściówki z innych rodzajów wtyków na wtyk fakra.

McRap - 2020-04-10, 14:35

A ja chciałbym wymienić samą końcówkę anteny w Dusterze z 2020 roku.Czyli odkręcić końcówkę firmową i przykręcić inną. Da się zamienić na coś krótszego (max do 20cm)? Jeśli tak to czego muszę szukać?
BLACHA_997 - 2020-04-10, 15:13

Ostatnio wymieniałem "bacik" fabrycznej anteny w Dusterze z racji zmniejszenia otworu wjazdowego do garażu. Na początku kupiłem zwykłą antenę o długości 15 cm w takiej osłonie gumowo-silikonowej chyba za niecałe 20 zeta. Niestety antena się dobrze spisywała tylko przy silnym sygnale FM więc przestałem słuchać radia. Następnie będąc w "Mrówce" kupiłem coś takiego:
https://mrowka.com.pl/produkt/antena-alu-dluga-ok-pro.html - cena chyba ponad 30 zł.
Dużym plusem tej anteny (poza oczywiście bardzo dobrym odbiorem FM) jest to, że antena posiada w zestawie kilka długości "pręcików" tym samym można dostosować jej długość. A chyba największym atutem tej anteny jest to, że po jej złożeniu metalowy pręt można przygiąć pod dowolnym kątem, a co za tym idzie przy zastosowaniu nawet najdłuższego elementu (co gwarantuje najlepszy odbiór) można obniżyć jej wysokość do wymaganej wartości - ja właśnie tak zrobiłem.

Dymek - 2020-04-21, 12:09

Kiedyś wrzucałem info o wymianie standardowej, regulowanej anteny z długim batem (wszystkie modele Dacii poza nowym Dusterem) na model ze wzmacniaczem, nie montowany w Polsce. Jako, że chodziło o antenę podwójną FM+DAB, opis wisi w wątku o DAB.
Z racji, że mamy tu wątek wydzielony o antenach- daję link do tamtego opisu: TUTAJ

Dyzio - 2020-05-17, 14:48

Cześć ja zastosowałem do Dustera coś takiego i działa super, miałem za niski garaż.

https://allegro.pl/oferta/antena-radiowa-fm-samochodowa-shark-rekin-pletwa-k-8147743275

Pedros - 2020-05-17, 15:08

Dyzio napisał/a:
Cześć ja zastosowałem do Dustera coś takiego i działa super


Mógłbyś wrzucić fotkę jak się prezentuje na aucie?

Dyzio - 2020-05-17, 16:49
Temat postu: Antena
Miałem problem ze zmniejszeniem zdjęć,bardzo prosty montaż,ja mam satynową siwą,ale może być i czarna,za późno się znalazłem czarną
tommylee1 - 2020-05-17, 17:12

A jak odbiera stacje radio?

Słuchałeś poza miastem, w trasie?

Dyzio - 2020-05-17, 18:15

Pod spodem jest cewka,co do odległości to trudno powiedzieć,na długich trasach nie miałem problemu żeby radia słuchać.
Dla mnie,najważniejsza była wysokość i wygląd, resztę można uzupełnić,po przez pendrajwa, MP3, bocznego nawigatora itd ☺️

HWfreak - 2020-09-16, 07:14
Temat postu: Płetwa zamiast bata w Dusterze.
Cześć
Czy ktoś próbował wymieniać klasycznego bata w DD2 na płetwę od Captura?
Tutaj jest dostępna nowa oryginalna Renault.

gggg - 2020-09-16, 07:35

Z tego co się orientuję to w Capturach jest bat a nie płetwa. Chyba, że od 2020r i jest to jakaś nowość.
Dymek - 2020-09-16, 08:14
Temat postu: Re: Płetwa zamiast bata w Dusterze.
HWfreak napisał/a:
Czy ktoś próbował wymieniać klasycznego bata w DD2 na płetwę od Captura?

Owszem- Kol. maugu robiła podmiankę. Płetwa pasuje do Dustera, nie ma ponoć problemów.
Tutaj niemiecki sklep-serwis, masz tam zdjęcia i film z montażu: KLIK

kapelusznik - 2020-09-16, 09:11

Płetwa jest nawet oficjalnie w konfiguratorze dustera na dacia.de...
HWfreak - 2020-09-16, 09:49

A ma ktoś numer oryginalnej płetwy do DD2 obsługującej DAB, GPS?
laisar - 2020-09-16, 10:25

Montaże - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=5857

Katalog części - https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault / Duster / Duster II (PR 1815) / Vehicle Type = HMxx / 86 Accessory Switch - Radio Pre-Equipment - Washer Reservoir / Radio Equipment Accessories / N863910: Radio equipment accessories / 8201684054

(Cena w ASO - ok. 200 zł).

Dymek - 2020-09-16, 11:03

HWfreak napisał/a:
A ma ktoś numer oryginalnej płetwy do DD2 obsługującej DAB, GPS?

Do Dustera nie ma oryginalnej z GPS, bo Dacie mają anteny GPS osobno, więc fabrycznie taka nie występuje.
Ale odpowiednikiem 1:1 dla płetwy o numerze 8201684054 (FM + DAB) jest płetwa Renault z 3 przewodami (FM, DAB, GPS) o numerze 8201724052. Spokojnie można montować, tyle że w fabrycznej wiązce Dustera nie będzie z tyłu kabla dla GPS.
Przecież podawałem link do niemieckiego sklepu i tam masz obie anteny z podanymi numerami...
W RRG też ją masz i tak jak u Niemców paradoksalnie jest tańsza od dwuprzewodowej: KLIK
Jedna uwaga- te anteny mogą nie mieć w komplecie pierścienia z nakrętką mocującą, bo to występuje jako osobna część o numerze 282191132R. Jednak nakrętka przełożona z oryginalnej anteny z batem będzie na pewno pasować- to to samo.

Prezes - 2020-09-22, 20:39

Dziś zamontowałem płetwę nakładkę. Działa trochę lepiej niż antena z wykręconym batem :roll:
HWfreak - 2020-09-22, 20:44

Prezes napisał/a:
nakładkę
jakiś link? :-D
Prezes - 2020-09-22, 20:50

Jak mogę to proszę, z alledrogo: płetwa-nakładka, działa odrobinę lepiej niż bez niej. Za to miałem mini-bacik i ten tylko za zaślepkę robił.
sasio - 2020-10-18, 06:39

W swoim Clio jade obecnie na trzecim egzemplarzu rekinka - oryginalnej za 200zł z ASO.
Niestety pomimo montażu zgodnie z instrukcja czyt.odpowiednio dokręcona po roku pada moduł FM ze względu na wodę która przedostaje się pod uszczelką między dachem a anteną oraz między plastikowym kapturkiem a uszczelką.
Po rozkręceniu obraz śniedzi, przepaleń - później wrzucę fotki.

Trzecia sztuka przed montażem rozebrana - uszczelniona silikonem.
Dość często myję auto i z informacji które podpowiedział kolega z serwisu, większość uszczelek anten, drzwi jest robiona na wytrzymałość od deszczu a nie od myjki ciśnieniowej nawet z dalszej odległości

Cytrynola - 2021-05-21, 20:25

Ja też mam zamontowaną płetwę z Renault, wszystkie opcje czyli GPS, FM i DAB dostępne.
Zamontowana przed odbiorem, więc nie podam który dokładnie numer modelu, ale zdjęcie ewentualnie zrobić mogę, jak ktoś potrzebuje.

laisar - 2021-05-21, 21:51

8201731020 - oryginalna akcesoryjna i uniwersalna do chyba do wszystkich modeli Dacii i Renault, 4-przewodowa - http://www.tech-accessoir...ocument_id=6898
gawel - 2021-05-24, 06:29

No właśnie mam w związku z tym pytanie, ponieważ radio i tak nieźle gra nawet bez anteny, czy można by na przykład wkręcić zamiast tego folwarcznego bata coś dyskretniejszego czego nie trzeba by było wykręcać za każdym razem w myjni?? Może ma ktoś doświadczenie/pomysł??
Dymek - 2021-05-24, 07:46

gawel napisał/a:
... czy można by na przykład wkręcić zamiast tego folwarcznego bata coś dyskretniejszego czego nie trzeba by było wykręcać za każdym razem w myjni??

Masz antenę bez DAB, tą długą z regulacją pochylenia?
W każdym razie i tak przecież możesz sobie kupić jakiś krótszy bat, oryginalny albo jakiś inny byle ze zgodnym gwintem.
Chyba najkrótszy oryginalny Renault: KLIK
Swoją drogą- mam Dacię czwarty rok i jeszcze mnie nie podkusiło pojechać na myjnię automatyczną... :roll:

Prezes - 2021-05-24, 09:22

Dymek, nie wiedziałem, że są takie oryginały.
Takie baciki z alledrogo odradzam, bo nie ma różnicy czy się to wkręci, czy się jeździ bez..
Może odkleję moją płetwę dla takiego bacika, bo poza miastem zasięg jednak słabszy bez anteny

gawel - 2021-05-24, 09:30

Prezes napisał/a:
Dymek, nie wiedziałem, że są takie oryginały.
Takie baciki z alledrogo odradzam, bo nie ma różnicy czy się to wkręci, czy się jeździ bez..
Może odkleję moją płetwę dla takiego bacika, bo poza miastem zasięg jednak słabszy bez anteny

Hmmm.. przed chwilą były tu inne posty? I z linkiem od Dymka:

https://skleprrgwarszawa.pl/pl/p/Krotka-antena-bacik-do-samochodow-osobowych-i-dostawczych-RENAULT-i-DACIA%2C-bat/2215
no ale z allegro kosztuje 10 razy mniej. W sumie ja zawsze słucham lokalnych stacji po trasie bo jest okazja. Nie musze nieśmiertelnej RMF-ki słuchać albo radia z ryjem :mrgreen:
BLACHA_997 - 2021-05-25, 15:22

gawel napisał/a:
no ale z allegro kosztuje 10 razy mniej. W sumie ja zawsze słucham lokalnych stacji po trasie bo jest okazja. Nie musze nieśmiertelnej RMF-ki słuchać albo radia z ryjem :mrgreen:


Niestety, ale nie do końca się z Tobą zgodzę - może taka specyfika regionu w którym mieszka. W swoim Dusterze przetestowałem wiele anten, zwłaszcza z krótkimi bacikami i dopiero oryginał współpracuje bardzo dobrze z radiem. Fakt, że cena z kosmosu, ale jeśli ktoś chce mieć dobry odbiór przy i jednocześnie małym maszcie anteny niestety musi zainwestować.

dacialoganmcv - 2021-10-20, 09:20
Temat postu: Płetwa rekina na dachu Sandero Stepway III 2021
Dziś wymieniłem antenę na dachu na akcesoryjną płetwę rekina.

Liakim - 2021-10-20, 09:46

Ile Cię kosztowała całość? Sam zamówiłem płetwę już przy konfiguracji bo słyszałem że przy korzystaniu z bagażnika dachowego zwykła antena przeszkadza. Mi udało się wytargować płetwę razem z wymianą w ASO za symboliczną 1zł. A sama płetwa imo bardzo ładnie pasuje do reszty auta, zwykła antena tak nie bardzo współgra z całością.
Dymek - 2021-10-21, 08:13
Temat postu: Re: Płetwa rekina na dachu Sandero Stepway III 2021
dacialoganmcv napisał/a:
Dziś wymieniłem antenę na dachu na akcesoryjną płetwę rekina.

Wygląd to jedno, jednak trzeba jasno uprzedzić amatorów- w 90% przypadków ta antena się sprawdza, ale gdy będziemy na prawdziwym radiowym zadupiu, to rekinek nie odbierze nam tego, co jest w stanie jeszcze wyłapać normalny bat. A w przypadku DAB+ różnice są już drastyczne. Fizyki nie oszukamy.

eliks - 2021-10-21, 08:54

No sam byłem ciekaw bo generalnie radio na blacie ściąga jak w mało którym aucie. Z fizyką to samo było w CB. Ludzie kupowali 30cm anteny Presidenta myśląc że jak zapłacą 250zl to będzie ok a mieli zasięg do.3km. Ja jeździłem na zwykłym 1,5m bacie Sunkera za 100zl i miałem zasięg 3 razy większy.
Dymek - 2021-10-21, 09:53

eliks napisał/a:
Ja jeździłem na zwykłym 1,5m bacie Sunkera za 100zl i miałem zasięg 3 razy większy.

Konstruktorzy próbują, ale niestety nie mają szans, zmniejszenie anteny jest zawsze ze stratą dla odbioru jeśli sygnał jest słaby.
U siebie bawiłem się na próbę różnymi antenami z oferty Renault. Z racji dołożenia modułu DAB do radia, byłem zmuszony wymienić tradycyjną jeszcze 4 lata temu w Daciach, antenę pasywną z prętem 85cm, na aktywny model dwudrożny, odbierający DAB, z krótszym, lecz spiralnym batem 30cm. Próbowałem antenę oryginalną z Dustera II, oryginał z późniejszych roczników Sandero/Logana (obie 30cm), oraz oryginalną płetwę Renault dedykowaną dla Dustera.
Niestety- pomimo zastosowania wzmacniacza odbiór z tych mniejszych anten nie dorasta do pięt temu, który zapewniała stara, zwykła antena prętowa 85cm bez wzmacniacza. Przy czym zgodnie z zasadą- odbiór z rekina jest wyraźnie gorszy niż z krótkiego bata 30cm. W przypadku odbioru DAB różnice się jeszcze nasilają.
Reasumując- gdyby nie DAB to nic nie skłoniłoby mnie do rezygnacji z tradycyjnego pręta 85cm, wygląd anteny mam serdecznie w nosie, antena ma przede wszystkim spełniać swoją naczelną funkcję
Jednak powtórzę- rekin wygląda nowocześnie i poruszając się w mieście lub na terenach o dobrym zasięgu danej stacji, funkcjonalność rekinka będzie całkowicie wystarczająca. Tym bardziej, że w przypadku nowych modeli już i tak zmieniamy tylko małą antenę aktywną na bardzo małą antenę aktywną i nie mamy pojęcia o wyjściowej jakości odbioru, jaka byłaby z naprawdę długiego, klasycznego pręta.

Gagman - 2021-11-12, 18:54
Temat postu: Re: Płetwa rekina na dachu Sandero Stepway III 2021
dacialoganmcv napisał/a:
Dziś wymieniłem antenę na dachu na akcesoryjną płetwę rekina.


Orientujesz się czy te anteny zamawiane w salonie są w różnych kolorach czy tylko w czarnym?

keisyzrk - 2022-01-10, 10:15

Czy antena z dustera 2 nr 282170936r jest anteną aktywna?
Dymek - 2022-01-10, 11:03

keisyzrk napisał/a:
Czy antena z dustera 2 nr 282170936r jest anteną aktywna?
Według mojej wiedzy można tak domniemywać, ale 100% pewności nie dam. Wszystkie anteny jakie badałem, z taką stopką z nieruchomym batem zawierały płytkę wzmacniacza, bo do tego są przystosowane konstrukcyjnie i musi tam być jakaś płytka PCB- patrz zdjęcie poniżej.
Jednak 100% pewności obecności wzmacniacza, dają tylko anteny z dwoma kablami (FM+DAB) lub trzema (FM+DAB+GPS).

keisyzrk - 2022-01-19, 12:57

Z którego clio będzie pasowała do dustera?Bo z tego co widzę ja mam w dachu mniejsza dziurę niż śruba w antenie z Clio..a nie mam ochoty rozwiercać dziury w dachu..
Dymek - 2022-01-19, 15:35

keisyzrk napisał/a:
Bo z tego co widzę ja mam w dachu mniejsza dziurę niż śruba w antenie z Clio..a nie mam ochoty rozwiercać dziury w dachu..

Nie napisałeś wyraźnie, więc nie wiem jakiej właściwie anteny szukasz i co chcesz uzyskać.
Jeżeli masz Dustera1 i masz 2 otwory- takie jak poniżej, to tu bez rozpiłowania otworu nie pasuje żadna antena aktywna. Jedynie standardowa FM, długa z regulowanym pochylaniem pręta, ale w starszej wersji- właśnie pod te 2 otwory.


Wszystkie anteny aktywne z nieregulowanym pochyleniem pręta wymagają "kwadratowego" otworu- jak tutaj:

keisyzrk - 2022-01-19, 18:01

Szukam anteny aktywnej bo chce polepszyć zasięg sygnału radiowego ;) mam dustera 1 z dwoma otworami.
Dymek - 2022-01-20, 08:43

keisyzrk napisał/a:
Szukam anteny aktywnej bo chce polepszyć zasięg sygnału radiowego ;) mam dustera 1 z dwoma otworami.
Bez przeróbki otworu w dachu, to anteny aktywne od Renault masz z głowy. Możesz ewentualnie szukać w innych markach, ale wątpię. W tej sytuacji zostawiłbym fabryczną antenę i dokładał osobny wzmacniacz na kablu. Ewentualnie poszukał jakiejś aktywnej nie przykręcanej a naklejanej na dachu- jak niektóre wynalazki z aliexpress. Ale to raczej będą jakieś krótkie maszty albo płetwy.
Jeżeli myślałeś, że anteny aktywne z Renault dają jakiś wyraźnie lepszy odbiór niż zwykły, długi, pasywny pręt, to raczej nie prawda. Ja u siebie zrobiłem taką wymianę (ale tylko po to, aby mieć o0dbiór DAB) i nawet wydaje mi się, że zwykła antena pasywna, z długim batem, przy słabym zasięgu FM spisywała się lepiej.

Knutsen - 2022-01-27, 09:25

Hej, orientujecie się jaki jest koszt wymiany w ASO zwykłej anteny bat, na płętwę?
Osa_Sandero - 2022-01-27, 09:45

Knutsen napisał/a:
Hej, orientujecie się jaki jest koszt wymiany w ASO zwykłej anteny bat, na płętwę?


Jak brałem od razu, to dostałem za darmo. Jak nie odebrałeś jeszcze auta, to może da się coś wynegocjować.

Gdzieś widziałem w sieci cennik montażu, ale był w roboczogodzinach - więc i tak najlepiej dzwonić do salonu.

Paweł - 2022-01-27, 09:57

Knutsen napisał/a:
Hej, orientujecie się jaki jest koszt wymiany w ASO zwykłej anteny bat, na płętwę?

Pytałem w ASO jakiś czas temu , ponad 700zł -antena, lakierowanie, robocizna

Knutsen - 2022-01-27, 10:27

Osa_Sandero napisał/a:
Jak brałem od razu, to dostałem za darmo. Jak nie odebrałeś jeszcze auta, to może da się coś wynegocjować.


A skąd wynika lakierowanie skoro płetwa jest szersza niż tradycyjny bat?

Boje się że już teraz jak kupiłem to o negocjacjach mogę zapomnieć. Z drugiej strony zastanawiam się czy bat nie lepszy mimo gorszego wyglądu. Zasięg pewnie o niebo lepszy jest na bacie?

Liakim - 2022-01-27, 10:59

Knutsen napisał/a:
Hej, orientujecie się jaki jest koszt wymiany w ASO zwykłej anteny bat, na płętwę?


Przy konfigurowaniu auta dostałem płetwę za 1,23zł bo za free nie dało rady ;)
katalogowo cena z robocizną 500-700zł z zależności od ASO.

Knutsen - 2022-01-27, 11:16

A od jakiego czasu masz swojego Dustera?

Edit.
Już widzę w opisie u ciebie :)
Dali bez problemu czy musiałeś się targować? Dostałeś coś jeszcze z akcesoriów?

EBmazur - 2022-01-27, 11:42

Cytat:
A skąd wynika lakierowanie skoro płetwa jest szersza niż tradycyjny bat?

domyślam się , że płetwę malują w kolorze auta

Knutsen - 2022-01-27, 11:45

Myślałem, że jest czarna jak listwy na drzwiach
Dymek - 2022-01-27, 12:48

Knutsen napisał/a:
Myślałem, że jest czarna jak listwy na drzwiach

Płetwy są czarne z połyskiem. Jak nam to odpowiada, to odpada lakierowanie. Przecież standardowy bat też jest czarny a mając relingi mamy już na dachu czarne elementy.
Ale ja bym zawsze zostawił bat zamiast płetwy- fizyki nie oszukasz.

Knutsen - 2022-01-27, 14:35

Chyba jednak zostanę przy standardowej, nie jest na tyle brzydka żeby ograniczać się do mniejszego zasięgu płetwy. Dodatkowo dzwoniąc do ASO mieli sprawdzić czy w ogóle da się zamienić anteny kiedy jest nawigacja...
Liakim - 2022-01-27, 15:03

Knutsen napisał/a:
Chyba jednak zostanę przy standardowej, nie jest na tyle brzydka żeby ograniczać się do mniejszego zasięgu płetwy. Dodatkowo dzwoniąc do ASO mieli sprawdzić czy w ogóle da się zamienić anteny kiedy jest nawigacja...


Zamówiłem Stepwaya właśnie z MediaNav + płetwa.
Sprzedawca nie nic nie wspominał że nie można zrobić takiego połączenia.

Dymek - 2022-01-27, 15:04

Knutsen napisał/a:
Dodatkowo dzwoniąc do ASO mieli sprawdzić czy w ogóle da się zamienić anteny kiedy jest nawigacja...
Sam sobie możesz zmienić niezależnie czy jest nawigacja czy nie, koszt samej anteny ok. 210-260zł w zależności od wersji.
Osa_Sandero - 2022-01-27, 22:06

Nie dramatyzowałbym z tym zasięgiem. Nie za bardzo mam porównanie bo wziąłem od razu rekina, ale mam więcej stacji radiowych niż w starym aucie, nie mam żadnych problemów z gubieniem stacji. Raz w trasie przerywało mi jedno radio w DAB.
Wg mnie da się normalnie używać. Pewno to też kwestia gdzie się mieszka.

Kolor czarny bardzo fajnie pasuje do białego auta (razem z czarnymi relingami i bokami w stepway) - dlatego nic nie lakierowałem.

Knutsen - 2022-01-28, 10:31

Na razie zostanę przy fabrycznej. Jak coś podjadę na serwis.
Gagman - 2022-01-28, 10:53

Knutsen napisał/a:
Na razie zostanę przy fabrycznej. Jak coś podjadę na serwis.


Rekina wziąłem bo nie wystaje ponad relingi, a bagażnika belek używać zamierzam.
Co do utrudnionego odbioru - nie pamiętam kiedy ostatnio radia z eteru słuchałem: jeśli już to przez internet, do tego tidal, audiobooki, etc.

Knutsen - 2022-01-28, 11:32

To prawda, że zwykłego radia już praktycznie się nie słucha też głównie leci tidal lub audiobooki. Zobaczymy. Najpierw muszę zobaczyć na żywo tą swoją furę :D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group