DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2013-01-15, 02:33
Bezpieczeństwo bierne Sandero Stepway 2
Autor Wiadomość
el capitan 
Zielony listek


Marka: Hyundai
Model: i20
Silnik: 1.4
Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 4
Skąd: Poznan
Wysłany: 2013-01-14, 20:21   Bezpieczeństwo bierne Sandero Stepway 2

Szanowni Koledzy,


Bardzo podoba mi się ten model i rozważam jego zakup. Powstrzymuje mnie w zasadzie tylko "poziom bezpieczeństwa" biernego. Czy Sandero 2 w stosunku do Sandero otrzymało jakieś konkretne zmiany konstrukcyjne czy możemy uznać to tylko za face lifting?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez laisar 2013-01-14, 23:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2013-01-14, 20:35   

moim zdaniem zostaje na tym samym poziomie...
a sandro 2 wyglada bardzo zgrabnie
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-01-14, 20:44   

el capitan napisał/a:
Czy Sandero 2 w stosunku do Sandero otrzymało jakieś konkretne zmiany konstrukcyjne czy możemy uznać to tylko za face lifting?


pas przedni + nowe fotele, ma w standardzie ESP i chyba 4 poduchy, myślę że wynik NCAP będzie bliski 3*/4* /
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-14, 20:48   

Przydało by sie 4 gwiazdki, tak na zachete dla potemcjalnych klientow. Stepway 2 fajnie sie prezentuje.
 
_Big_Mac_ 



Marka: Ford
Model: Focus III
Silnik: 1.6 EB 150KM
Rocznik: 2013
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2010
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-14, 21:06   

4 gwiazdki to nie po linii partii, będą trzy i basta...
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2013-01-14, 23:02   

_Big_Mac_, o ile będą, gorzej jak wyjdzie 2 gwiazdki
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 418 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18031
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-15, 02:59   

el capitan napisał/a:
Czy Sandero 2 w stosunku do Sandero otrzymało jakieś konkretne zmiany konstrukcyjne czy możemy uznać to tylko za face lifting?

Otrzymało, ale i tak możemy uznać (;

Zatem fizyczne efekty samych testów zderzeniowych z przodu i z boku oraz ich wyniki punktowe prawdopodobnie będą bardzo podobne od wcześniejszej wersji z dodatkowym wyposażeniem - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1399

Ostateczna ocena przez EuroNCAP zależeć będzie wyłącznie od testu zderzenia z pieszym (sys. elektroniczne nowe sandero zalicza na 5*), bowiem od zeszłego roku wymagane jest co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia w tej kategorii - czyli 18 - żeby otrzymać 4*.

Sandero1 miało 6 pkt, duster 10, lodgy 16 - i obawiam się, że Reno faktycznie nie pozwoli na dobicie do 4*... /:


(TSD stare sandero liczone wg nowych wymagań dalej miałoby 3* - jedynie wersja lepiej wyposażona zostałaby zdegradowana o jedną gwiazdkę, właśnie przez test pieszych.

...Tzn. gdyby pominąć totalną dyskwalifikację ze względu na zerowy wynik systemów elektronicznych <; ).
 
el capitan 
Zielony listek


Marka: Hyundai
Model: i20
Silnik: 1.4
Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 4
Skąd: Poznan
Wysłany: 2013-01-15, 10:23   

Dziękuję za odpowiedzi:). Dziś byłem u dealera akurat Step way 2 stał w salonie. Naprawdę kawał ładnego auta - jak będą 4 gwiazdki kupuję:) bez zająknięcia.
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2013-01-15, 11:25   

a jak beda 3 gwiazdki to kupujesz z zajaknieciem ;)
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
Gimbo 


Marka: Mitsubishi
Model: Carisma
Silnik: 1.9 DID
Rocznik: 2002
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 133
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-01-15, 12:03   

Moje obecne auto ma 3 gwiazdki, a dla pieszego 2 i nie przejmuję się tym.

Kilka tygodni temu ktoś zwrócił uwagę na fakt, że obecnie projektuje się auta w taki sposób, aby pomyślnie przeszły testy. Testy same w sobie nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdziwym życiem. To, że auto dostanie 5 gwiazdek nie oznacza, że w sytuacji realnego zagrożenia zachowa się gorzej niż to, które ma 3 gwiazdki.

Dla mnie nie ma to większego znaczenia, no ale ludzie są różni.

Poza tym należy zwrócić uwagę na fakt, że testy zderzeniowe przeprowadza się przy stosunkowo niskiej prędkości (50-60km/h). Powiedzmy sobie szczerze, kto jeździ z taką prędkością? :lol:
 
okey32 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.5 DCI 90kM
Rocznik: 2012
Wersja: Stepway
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2012
Posty: 210
Skąd: Lublin okolice
Wysłany: 2013-01-15, 13:26   

zauważyłem taka prawidlowosć. :mrgreen: Że ilosć gwiazdek auta jest wręcz odwrotnie proporcjonalna do ilosci gwiazdek w głowie kierującego :mrgreen:
U kierujacego autem z 5 gwiazdkami zapala sie tylko jedna gwiazdka w głowie , no bo po co wiecej skoro auto jest mądrzejsze od kierujacego :lol: .
Natomiast jazda autem z jedna gwiazdka wymaga od kierujacego juz całej choinki gwiazdek w głowie :mrgreen: . Tak więc podsumowując to Sandero ma 3 gwiazdki wiec jest dostosowane do przecietnego uzytkownika z co najmniej 3 gwiazdkami w głowie :mrgreen:
 
el capitan 
Zielony listek


Marka: Hyundai
Model: i20
Silnik: 1.4
Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 4
Skąd: Poznan
Wysłany: 2013-01-15, 13:39   

To szanowny kolega ma ciekawe obserwacje :) choć zapewne niewiele mające wspólnego z rzeczywistością.

Widziałem szaleńców w 126p, Tico, Trabantach oraz statecznych kierowców w 5- gwiazdkowych samochodach których ceny powalają na kolana a moc silnika zagina czasoprzestrzeń:)

Jeździłem Wartburgiem, Seicento, Daewoo Lanosem, Oplem Astrą - z tych aut przynajmniej 2 miałyby problem z 1 - gwiazdką;). Nadchodzi jednak taki czas w życiu mężczyzny, kiedy te 5 gwiazdek stanowić będzie choćby iluzoryczną osłonę dla bardzo ważnych osób w samochodzie:)


Pozdrawiam
 
Gimbo 


Marka: Mitsubishi
Model: Carisma
Silnik: 1.9 DID
Rocznik: 2002
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 133
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-01-15, 13:49   

el capitan napisał/a:
Nadchodzi jednak taki czas w życiu mężczyzny, kiedy te 5 gwiazdek stanowić będzie choćby iluzoryczną osłonę dla bardzo ważnych osób w samochodzie:)

No i to jest bardzo poważny argument za bezpieczeństwem. Chociaż do samych gwiazdek nie jestem przekonany, jak już wspomniałem.

Jeśli chodzi i gwiazdki w głowie kierowcy.... :lol: Ktoś zwrócił już uwagę na to, że obecnie produkowane samochody są tak naszpikowane elektroniką i systemami wspomagania prowadzenia, że ludzie zamiast uczyć się jeździć samochodem, muszą umieć tylko obsługiwać te wszystkie systemy. Zapomina się o technice jazdy.
 
el capitan 
Zielony listek


Marka: Hyundai
Model: i20
Silnik: 1.4
Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 4
Skąd: Poznan
Wysłany: 2013-01-15, 13:59   

Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale na drodze jest coraz więcej agresji, bezmyślności itp. zachowań. Faktycznie może jednak w tym co koledzy okey32 i gimbo rzekli jest coś na rzeczy. Wiele osób oczekuje, ze samochód będzie za nich myślał - a abs i esp uratuje im tyłek;). Jeszcze 10 lat wstecz prawie nie zdarzało się żeby ktoś jechał mi na zderzaku a teraz mam to na co dzień. Olej w głowie i odpowiedzialność niestety nie uratuje nas przed "psycholami" a gwiazdki może pomogą a może nie - wszystko zalezy;).

Pozdrawiam
 
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-01-15, 14:59   

Też obserwuję podobne zjawisko. I jazda na zderzaku i zupełny brak kierunkowskazów. Albo ich użycie już "po ptokach", czyli podczas skręcania - jakby na złość, albo refleks spóźniony o minutę, i skręcanie z prawego pasa w lewo, manewry bez uprzedniej decyzji (przypomniało misie!), wiele tym podobnych jakby coraz częściej. Albo ja się starzeję i kiedyś nie widziałem. A niby z wiekiem wzrok nie powinien się wyostrzać ;)
Oczywiście nie ma nieomylnych kierowców, każdy ma jakieś wpadki, ale skala zjawiska mnie coraz bardziej przeraża :shock: .
W tej sytuacji dobrze jest mieć duże, ciężkie auto - (najlepiej ciągnik siodłowy) - kosztowne, ale o ile większy komfort psychiczny. I gwiazdki lepiej mieć, niż nie mieć, jak z pobożnością (taki cytat z Tischnera) - bardzo ważna, ale rozumu nie może zastąpić.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2013-01-15, 15:11   

el capitan napisał/a:
Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale na drodze jest coraz więcej agresji, bezmyślności itp. zachowań

to dość trafna obserwacja - dlatego należy jeździć tak, jakby wszyscy wokół chcieli cię zabić :-P - ja staram się stosować do tej zasady - szkoda życia swojego i bliskich przez jakiegoś bezmózga
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1698
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-15, 15:18   

el capitan napisał/a:
na drodze jest coraz więcej agresji, bezmyślności itp. zachowań

Po prostu na drodze jest coraz więcej kierowców..
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 981
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-01-15, 23:17   

Gimbo napisał/a:
Poza tym należy zwrócić uwagę na fakt, że testy zderzeniowe przeprowadza się przy stosunkowo niskiej prędkości (50-60km/h). Powiedzmy sobie szczerze, kto jeździ z taką prędkością? :lol:

Jakiś instytut (chyba szwedzki) wyliczył, że w momencie zderzenia statystyczny poszkodowany poruszał się z prędkością 65 km/h. Chodzi o to, że jak jechałeś np: 100 km/h, to twoja reakcja na wynikłe zdarzenie pozwoliła wyhamować pojazd do tych właśnie 65 km/h. Dawniej były testy robione przy 50km/h ale po wnikliwych badaniach podnieśli prędkość, oczywiście na test czołowy, bo na "słupek" jest 30km/h. A z ciekawości Volvo w swoim zajebis... laboratorium (nawet EURO NCAP chciało by takie mieć) robi testy bodajże przy 75km/h.

Poza tym jak ktoś ma olej w głowie, to te 5* na pewno mu nie zaszkodzą, a w godz. "W" mogą pomóc.
_________________
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-16, 01:56   

To, ze Sandero/Duster/Lodgy ma trzy gwiazdki nie oznacza, ze sa to trumny na kołach ale sugeruje jednak pewne odstepstwo od dzis obowiazujacych standardow. Niech to bedzie dla nas impuls, lampka, gwiazdka do zdjecia nogi z gazu - pamietajmy poruszamy sie pojazdem bezpiecznym w stopniu zadawalajacym. Moze to i dobrze, suma summarum dla wszystkich uzytkownikow daciek, ze mamy swiadomosc niedociagniec w dziedzinie bezpieczenstwa i bierzemy na to poprawke podczas poruszania sie pojazdem. Jednak opinie lekcewazace system gwiazdek, wytykajace koncernom konstrukcje samochodow pod NCAP - nawet jesli w duzym stopniu trafne - to jednak testy sa identyczne dla wszystkich i trzy gwiazdki nie sa chluba. Dodatkowe poduszki, lepsze hamulce, mocniejsze nadwozie , systemy esp jednak pomagaja zmniejszyc skutki wypadku. Niestety w daci musimy liczyc glownie na nasz rozsadek na drodze. Tylko co , jesli ktos w Nasz stosunkowo skromnie zapezpieczony pojazd uderzy i przez brak tej czwartej/piatej gwiazdki doznamy wiekszego uszczerbku na zdrowiu ? Czy nast razem kupimy samochod z trzema gwiazdkami ? Czesc osob , ktore wyszly calo z wypadku nieduzym samochodem nastepny wybieraja wiekszy, bezpieczniejszy. Jak widac gwiazdki to nie tylko chwyt marketingowy ale realne bezpieczenstwo. Dlatego jesli kolejne samochody marki Dacia beda z uporem maniaka ( renault ) konstruowane na 3+ w ocenie NCAP , to sandero bedzie moim ostatnim modelem daci.
Ostatnio zmieniony przez mekintosz 2013-01-16, 01:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomala72 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.6 SCE
Rocznik: 2018
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 730
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2013-01-16, 07:46   

No i kolega ma stuprocentowa rację.
 
Gimbo 


Marka: Mitsubishi
Model: Carisma
Silnik: 1.9 DID
Rocznik: 2002
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 133
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-01-17, 07:30   

tomala72 napisał/a:
No i kolega ma stuprocentowa rację.

Nie do końca....
mekintosz napisał/a:
Dodatkowe poduszki, lepsze hamulce, mocniejsze nadwozie , systemy esp jednak pomagaja zmniejszyc skutki wypadku.

Hamulce w żaden sposób nie wpływają na zmniejszenie skutków wypadku. Mogą pomóc go uniknąć, ale nie zmniejsza jego skutków. Poduszki powietrzne, wzmocnienia nadwozia - jak najbardziej. Ale hamulce nie mają wpływu na zachowanie auta w momencie, gdy do wypadku już doszło.

Co do reszty, to zgadzam się częściowo.
Nigdy nie przywiązywałem wagi do gwiazdek i nie mam zamiaru zbyt mocno się tym przejmować. Obecnie konstruowane samochody są tworzone tak, aby były bezpieczne. Są pewne minimalne standardy, które muszą spełnić. Reszta jest jakby dodatkiem. Dacia spełnia pewne minimum i to (moim zdaniem) wystarcza.
Gwiazdki nigdy nie były elementem decydującym o zakupie samochodu, przynajmniej dla mnie. Wyposażenie dodatkowe - jak najbardziej, ale nie gwiazdki.

Jeśli zdecyduję się na zakup nowego auta, to naprawdę nie będę interesował się wynikami testów zderzeniowych. Ważniejsze dla mnie będą raporty awaryjności, własne wrażenie z jazdy, cena i opinie użytkowników. Podoba mi się wygląd nowego Sandero, rozważam jego zakup "pomimo" tych trzech gwiazdek. Ciekaw jestem jeszcze jak to auto jeździ, jak będę się w nim czuł, ale jak dla mnie jest warte zainteresowania. Chociaż... wcześniej myślałem o Loganie MCV. Bardzo podobają mi się tylne drzwi :-)
 
Kratylos
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-17, 07:38   

Ostatnio zmieniony przez Kratylos 2013-01-17, 07:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 418 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18031
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-17, 09:00   

Kratylos napisał/a:
hamulce maja duze znaczenie dla skutkow wypadku

"I ty też masz rację, rebe..." (;

Kol. Gimbo po prostu zalicza hamulce do wyposażenia "przedwypadkowego" - i słusznie, bo jeżeli porównać skutki identycznych wypadków (łącznie z prędkością) dla dwóch jednakowych aut, różniących się jedynie hamulcami, to oczywiście one też będą takie same.

(Np.: dwa dustery dCi 110 4x4 - jeden ze standardowymi hamulcami, a drugi z jakimiś super-duper potworami: jeżeli uderzą czołowo w drzewo przy prędkości 50 kmh, to efekty będą rzecz jasna takie same. Ale oczywiście prawdą jest też, że hamując od 100 kmh 30 m od drzewa ten ze standardowymi hamulcami wyjdzie gorzej, bo przy uderzeniu będzie miał większą prędkość).
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 418 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18031
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-17, 09:33   

mekintosz napisał/a:
jesli kolejne samochody marki Dacia beda z uporem maniaka ( renault ) konstruowane na 3+ w ocenie NCAP , to sandero bedzie moim ostatnim modelem daci

Pewnie będą, więc teoretycznie mógłbyś się już żegnać z kolejnymi daciami - ale... dlaczego właściwie nie bierzesz też pod uwagę tego, co naprawdę kryje się pod tymi 3*? Bo przecież "jutrzejsze" 3* to nie będzie dokładnie to samo, co "wczorajsze" - a nawet "dzisiejsze" nie oznaczają zawsze tego samego, jak widać np po lodgy i dusterze.

Patrzenie na same gwiazdki to właśnie woda na młyn producentów /:
 
okey32 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.5 DCI 90kM
Rocznik: 2012
Wersja: Stepway
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sty 2012
Posty: 210
Skąd: Lublin okolice
Wysłany: 2013-01-17, 09:55   

No właśnie.
auto dziesięcio letnie które uzyskało 5 gwiazdek gdy było nowe teraz mogło by nie zostać dopuszczone w ogóle do ruchu a jednak jeżdżą i to wiekszość samochodów na polskich drogach ma właśnie te 10 lat :-D . wiec Sandero na ich tle to super bezpieczna limuzyna :mrgreen:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne