Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Marek1603
2019-01-21, 16:35
żywotność akumulatora / wybór nowego
Autor Wiadomość
mike 


Marka: Dacia
Model: Logan Laureate
Silnik: 1,5 dci
Rocznik: 2006
Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 81
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2013-09-16, 17:22   

antropolog napisał/a:
Bardziej się zastanawiam jak ten 600A na -20 mrozie będzie kręcił, jak w górach zaparkuję na 3-4 doby pod chmurką.

---
Ja bym wybrał akumulator o większej pojemności i większym prądzie rozruchowym, ale dopasowanym rozmiarami, biegunowością i możliwościami doładowywania alternatora. Taki akumulator wcale nie będzie się dłużej ładował, bo powinno się go ładować prądem o wartości ok. 10% z pojemności - więc teoretycznie czy mały czy duży akum. to czas ładowania będzie taki sam. Ale większy będzie wolniej się rozładowywał i co b. ważne dawał większy prąd na rozrusznik, co szczególnie jest ważne w czasie silnych mrozów. Oczywiście ważna jest też zastosowana technologia i technika wytwarzania urządzenia. oraz to, że nie zawsze to co napisano na nalepce jest prawdą.
_________________
1,5 dci Laureate
 
Lukas87 



Marka: Dacia
Model: Sandero I oraz MCV II
Silnik: 1.5 dci oraz 1.2 16V LPG
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1103
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2013-09-16, 19:35   

mike napisał/a:
Taki akumulator wcale nie będzie się dłużej ładował, bo powinno się go ładować prądem o wartości ok. 10% z pojemności - więc teoretycznie czy mały czy duży akum. to czas ładowania będzie taki sam.


Chyba mówisz o ładowaniu na prostowniku bo alternator daje tyle prądu ile może przy danych obrotach wyprodukować np aku rozładowane po odpaleniu pobiera 10A (ładowanie) to takim prądem będzie ładowane.

W sandero diesel jest rozrusznik o mocy 1,1kW czyli pobiera on z aku zgodnie z wzorem P=U * I co daje I=P/U czyli I=1100W/12,30V to jest 90A ciągnie z aku.
Mając do dyspozycji aku 60Ah możemy z niego czerpać 90A przez jakieś pół godziny do rozładowania tylko trzeba zaznaczyć że przy rozładowywaniu spada prąd rozruchowy i napięcie na aku.

Swoją drogą w ciągniku rolniczym mam aku 90Ah i prąd cos 720A ma już swoje lata a nawet w -20 odpalał bez problemu a rozrusznik o mocy 3kW
_________________
Dacia jest bogiem, prędkość nałogiem, sandero podstawą, turbo zabawą
Witaj Gość :)
Ostatnio zmieniony przez Lukas87 2013-09-16, 19:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-09-16, 20:37   

antropolog napisał/a:
Bardziej się zastanawiam jak ten 600A na -20 mrozie będzie kręcił, jak w górach zaparkuję na 3-4 doby pod chmurką.

Bez problemu da radę :-) (ja mam ten sam silnik i oryginalny akumulator Renault 50 Ah 600A i już od kilku lat dobrze się sprawuje).
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-16, 21:09   

Mój 60 Ah 600A Rombat Calciu dawał radę zimą, nawet dzielnie zasilając dodatkowe maty grzejne. Jazda po mieście, krótkie odcinki. Padł latem na kempingu przeciążony ładowaniem tabletu i słuchaniem radia przez noc. Po podładowaniu prostownikiem jest ok, ba nawet "puścił do mnie" zielone oczko ;-) . W ramach oszczędności prądowych latem zainstalowałem światła do jazdy dziennej.

rombatcalciu.jpg
Plik ściągnięto 330 raz(y) 55,05 KB

Ostatnio zmieniony przez mekintosz 2013-09-16, 21:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 07:41   

Dar1962 napisał/a:
do diesli z reguły stosuje się większe pojemności akumulatorów. Np do starego silnika 1,9 SDI w vw polo (raptem 64 KM)aż 72 Ah. Sądzę,jednak,że zamiana na 60tkę przy 1,5 (szczególnie jeśli auto jest garażowane) w niczym nie zaszkodzi.Akumulator szybciej się będzie ładował. W mieście to plus

Totalna bzdura mały czy duży akumulator będzie ładował się tyle samo!
Jeżeli na potrzeby rozruchu silnika zabrałeś przykładowo 5Ah to te 5 musisz uzupełnić. Obojętnie czy zabrałeś to z dużego akumulatora czy z małego.
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2013-09-17, 08:07   

kali napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
do diesli z reguły stosuje się większe pojemności akumulatorów. Np do starego silnika 1,9 SDI w vw polo (raptem 64 KM)aż 72 Ah. Sądzę,jednak,że zamiana na 60tkę przy 1,5 (szczególnie jeśli auto jest garażowane) w niczym nie zaszkodzi.Akumulator szybciej się będzie ładował. W mieście to plus

Totalna bzdura mały czy duży akumulator będzie ładował się tyle samo!
.

zaciekawiłeś mnie tym kategorycznym stwierdzeniem :mrgreen: Jeśli napełniasz dwie szklanki - małą i dużą - tym samym strumieniem wody z kranu - którą napełnisz szybciej? Akumulator dostaje prąd ładowania z alternatora za pośrednictwem regulatora napięcia, jest to prąd o stałej wartości. Przy dużym rozładowaniu akumulatora, który z nich - o mniejszej czy większej pojemności, zostanie pierwszy doładowany do wartości nominalnej?
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 08:47   

W tym samym czasie!
Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Jeżeli zrozumiałeś pójdę twoim tropem.
Upij z małej szklanki mały łyk i z dużej mały łyk ( rozruch silnika), W jakim czasie to uzupełnisz przy takim samy strumieniu wody? Akumulator jest przecież naładowany w tym samym stopniu. Dlaczego bierzesz po uwagę rozładowany akumulator?
Odpowiedź na początku.
Lukas87 napisał/a:

W sandero diesel jest rozrusznik o mocy 1,1kW czyli pobiera on z aku zgodnie z wzorem P=U * I co daje I=P/U czyli I=1100W/12,30V to jest 90A ciągnie z aku.


Ale się uśmiałem z tego wzoru i sposobu liczenia. Plus taki, że kolego przynajmniej próbował. Akumulator nie jest idealnym źródłem prądu posiada pewien opór wewnętrzny, a rozrusznik pobiera sporą moc, dlatego też podczas rozruchu spada napięcie. Dla rozrusznika znamionowym napięciem pracy jest około 10,5V i mniej więcej na takie napięcia są konstruowane rozruszniki.
I też licząc z tego wzoru prawdy się nie dowiecie. Bo liczy się moc elektromagnetyczną rozrusznika. Potem jego prędkość kątową, moment użyteczny, moc na wale i pobierany prąd. To tak w dużym uproszczeniu.
Rozrusznik jest silnikiem szeregowym, więc ty wyliczyłeś go z mocy znamionowej i nie uwzględniłeś krzywej obrotów, ani oporów i prawidłowego napięcia. Przy dużych oporach, czyli zima gęsty olej i lub zużyte tulejki taki silnik będzie kręcił wolniej i zużywał więcej prądu. Najlepiej widać to podłączają oscyloskop z przystawką do pomiaru prądu i napięcia. W chwili startu taki rozrusznik latem pobiera i 600A a zimą potrafi i 800A. Zużyty więcej.

Co do trwałości u mnie jest jeszcze oryginał auto z 2006.

Oscyloskop.jpg
Tu wykres z oscyloskopu obrazujący to oczym pisałem.
Plik ściągnięto 417 raz(y) 52,77 KB

Bosh DM.jpg
Tabela rozrusznika
Plik ściągnięto 363 raz(y) 173,76 KB

Ostatnio zmieniony przez kali 2013-09-17, 08:57, w całości zmieniany 4 razy  
 
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-17, 09:40   

A mnie się wydaje ( a praktyka w starym aucie zdaje się to potwierdzać) że mały aku naładuje się szybciej, gdyż ze względu na istnienie regulatora napięcia akumulator w samochodzie jest ładowany prądem zmiennym. W przypadku małego aku większym, a dużego mniejszym. Ciągle niedoładowywany (zwłaszcza w zimie, na krótkich odcinkach) aku można łatwo zniszczyć rozładowując go nadmiernie.
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 10:35   

Farurej napisał/a:
A mnie się wydaje ( a praktyka w starym aucie zdaje się to potwierdzać) że mały aku naładuje się szybciej, gdyż ze względu na istnienie regulatora napięcia akumulator w samochodzie jest ładowany prądem zmiennym. W przypadku małego aku większym, a dużego mniejszym. Ciągle niedoładowywany (zwłaszcza w zimie, na krótkich odcinkach) aku można łatwo zniszczyć rozładowując go nadmiernie.

Ciekawostka biologiczna :shock:

Tu nie ma, co się wydawać. A praktyka to potwierdzenie dowodami. Każdy alternator współpracuje z regulatorem napięcia, który jak sama nazwa mówi reguluje napięcie a nie prąd. A akumulator jest ładowany prądem stałym a nie zmiennym. Alternator na wzbudzaniu też jest traktowany prądem stałym a nie zmiennym.
Przecież pisałem wyraźnie, że jeżeli zabierzesz z akumulatora 5Ah to tyle też musisz do niego włożyć z powrotem, aby ten brak uzupełnić ( pomijam tu kwestie sprawności akumulatora, aby rozważania były łatwiejsze) i bez znaczena będzie czy ten akumulator będzie duży czy mały.
Więc wyjaśnij mi, dlaczego mały akumulator ma być ładowany większym prądem a większy mniejszym? Skoro w takim układzie prąd jest taki sam.I dlaczego ma być w takim wypadku niedoładowany.

Więc jak alternator wciska ci do akumulatora 10A to ile czasu zajmie naładowanie małego akumulatora, z którego zastało pobrane 5Ah a ile dużego, z którego zostało pobrane też 5Ah. I alternator tez mu wciska 10A.

Koledzy i koleżanki na tym forum przed chwilą obejrzałem statystykę i najmłodszy zarejstrowny użytkownik na tym forum ma 16lat, czyli jest po szkole podstawowej jak każdy z nas tutaj. Jak sama nazwa mówi szkoła podstawowa daj użytkownikowi podstawowy zasób wiedzy na całe życie. Tabliczka mnożenia się nie zmieni prawo Ohma czy Kirchofa też. Więc czemu z tego nie korzystacie. Tylko czytam posty w stylu ja wiem, bo wiem, mi się wydaje na chłopski rozum biorąc itd. Orłem w szkole nie byłem, ale jednak parę rzeczy nie licząc materialnych :lol: , z stamtąd wyniosłem.
Ostatnio zmieniony przez kali 2013-09-17, 11:00, w całości zmieniany 4 razy  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-17, 11:04   

Kurcze niektórym przydałoby się wrócić do podstawówki z lat 80-tych na kilka lekcji fizyki i chemii.
Jedynym argumentem przeciwko zbyt dużemu akumulatorowi w samochodzie który posiada alternator o określonym maksymalnym prądzie znamionowym jest to, że przy użytkowaniu na krótkich trasach gdzie często pobieramy prąd na rozruch (a dodatkowo w warunkach zimowych mamy sporo odbiorników energii tj. światła dmuchawa , szyba ogrzewana) alternator nie zdąży doładować całkowicie akumulatora do jego pełnej pojemności.A każdy akumulator na postoju traci też prąd na upływach czy po prostu samoczynnym rozładowywaniu się.
A ponieważ akumulatory ołowiowe samochodowe są skonstruowane tak że powinny być zawsze naładowane do pełna (bo inaczej nastąpi trwała przemiana elektrod w siarczki ołowiu) po pewnym czasie i iluś tam cyklach ładowania rozładowania nastąpi trwała degradacja pojemności takiego niedoładowanego akumulatora.
I dlatego producenci dobierają pojemność akumulatora do parametrów alternatora a ten z kolei do prądu potrzebnego na rozruch i średnie zużycie podczas jazdy. No i klimat użytkowania - wersje skandynawskie mają często mocniejsze alternatory - choć powoduje to lekki wzrost zużycia paliwa.
HOWGH
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2013-09-17, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
Farurej 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Wersja: Duster
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-17, 11:25   Wyjaśnienia starego elektryka praktyka :)

Już wyjaśniam: Regulator napięcia reguluje napięcie a nie prąd. Więc prąd jest oczywiście zmienny. Zależny od wielu czynników. Akurat w akumulatorze ładowanie odbywa się prądem zmiennym, gdyż napięcie z reglera jest stałe (mniej więcej, ale abstrahujemy od tego) a napięcie aku się zmienia, czyli różnica Uz-Ua jest najpierw duża i tu uwaga! w małym aku (bardziej rozładowanym) jest większa niż w dużym (rozładowanym stosunkowo nieznacznie) a potem, w miarę ładowania się zmniejsza. Tak samo prąd - zmienny, bo się zmienia razem z U (to się prawo Ohma nazywa). Większy prąd w pierwszym okresie ładowania oznacza szybsze ładowanie.
Tyle teoria. A w teorii oczywiście nie ma różnicy między teorią a praktyką.
W praktyce bywa, bo ta różnica między akumulatorami nie jest jakaś wielka, zwłaszcza przy małej różnicy pojemności. Zależy też od rezystancji wewn. aku, która zależy od konstrukcji i może akurat zniwelować (albo pogłębić) różnice pojemności.
Istnieją ładowarki do aku ładujące stałym prądem, ale to inna bajka jest.
Przy dłuższych jazdach to wszystko nie ma znaczenia, ale na krótkich odcinkach (jazda miejska) już niejeden akumulator skończył żywot w drugim sezonie zimowym.
A wydajność alternatora to inny temat - bardziej związany z innymi odbiorami (halogeny, podgrzewacze itp.) niż wielkością aku.
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 11:28   

DrOzda napisał/a:

Jedynym argumentem przeciwko zbyt dużemu akumulatorowi w samochodzie który posiada alternator o określonym maksymalnym prądzie znamionowym jest to, że przy użytkowaniu na krótkich trasach gdzie często pobieramy prąd na rozruch (a dodatkowo w warunkach zimowych mamy sporo odbiorników energii tj. światła dmuchawa , szyba ogrzewana) alternator nie zdąży doładować całkowicie akumulatora do jego pełnej pojemności.A każdy akumulator na postoju traci też prąd na upływach czy po prostu samoczynnym rozładowywaniu się.
A ponieważ akumulatory ołowiowe samochodowe są skonstruowane tak że powinny być zawsze naładowane do pełna (bo inaczej nastąpi trwała przemiana elektrod w siarczki ołowiu)
HOWGH

To bez znaczeni bo stopień niedoładowania tych akumulatorów będzie taki sam w jednym i drugim będzi brakować tyle samo Ah. Przeczytaj to co napisałem, a zasiarcza się mocno nie dokonca naładowany akumulator tylko rozładowany.

Tak naprawdę najważniejszym parametrem akumulatora jest jego moc rozruchowa a nie pojemność, która jest parametrem drugorzędnym, ale też ważnym, o czym napiszę później. Trzeba się też liczyć z tym, że akumulator z wiekiem traci swoje parametry, więc oddaje mniej prądu. Rozrusznik też się zużywa tracąc sprawność pobierając więcej prądu. Do tego trzeba uwzględnić nasz klimat, czyli zimy. Wiadomo zmarznięty silnik stanowi większy opór dla rozrusznika, więc ten pobierze więcej prądu, a i sam akumulator traci na mrozie parametry. Więc jak widać nie ma lekko. Najbardziej rygorystyczną dla akumulatora i jednocześnie jak mi się wydaje najstarszą jest niemiecka norma DIN. Któryś z kolegów w tym wątku ją ogólnie zarysował.
Więc jak kupujecie to sprawdzajcie, według jakie normy producent podaje parametry pracy.

Lukas87 napisał/a:

Jeśli byśmy dali aku np 10Ah do auta które miało 70Ah to owszem wszystko będzie chodzić w czasie jazdy bo mamy ładowanie a autka już nie odpalimy (za mały prąd rozruchowy)


Ależ tam gdzie zależy na masie stosuje się właśnie małe akumulatory o pojemności 10-20Ah są firmy, które robią to dla aut sportowych.
http://motorsport.2brally...r-15-14-ah.html

Jak widzisz mały i auto zapali?

Co do żelowych akumulatorach to niestety, ale znamionowo mają one znacznie gorsze parametry od zwykłych akumulatorów ze względu na to, że elektrolit jest zamknięty w żelu, więc wszystkie procesy zachodzą tam wolniej. Plus taki, że w razie wypadku nie dochodzi do wylania elektrolitu. Oczywiście taki akumulator można odprasować ( najczęściej takie akumulatory są robione w technolog AMG ) i zwiększyć jego moc rozruchową, ale najczęściej przy małych wymiarach odbywa się to kosztem jego trwałości, na co wpływa też jego mała pojemność.
Akumulatory w technologii AMG wymagają też podniesienia napięcia ładowania, aby mogły się naładować do pełnej pojemności i tu jest kolejny dylemat zostawienie tego samego napięcia sprawi, że akumulator zmagazynuje tylko 80% swojej pojemności. Jego podniesienie pozwoli zakumulować mu całą dostępną pojemność, ale niestety powoduje zmniejszenie jego trwałości, cykli ładowanie rozładowanie, o czym napisałem niżej.
Pojemność jest ważna ze względu na trwałość akumulatora i wyposażenie elektryczne samochodu. Producenci zwłaszcza w akumulatorach żelowych mających zastosowanie w UPS podają trwałość akumulatora w cyklach ładowanie rozładowanie.
Te dane, które podaję są na tzw. Felka oko dokładne dane na stronach producentów dotyczą konkretnego akumulatora
Przy głęboki rozładowaniu trwałość 300 cykli
Przy 50% rozładowania trwałość 500 cykli
Przy rozładowaniu 30% trwałość 800 cykli
Przy rozładowaniu 10% trwałość 1000 cykli
Podobnie jest tez z akumulatorami rozruchowymi mającymi zastosowanie w samochodach
Dasz duży akumulator i rozruch samochodu latem zabierz mu powiedzmy 5% pojemności zimą niech będzie 30%. Dla małego to będzie 10% i 50% Specjalnie nie podaje tu konkretnych pojemności, bo to ma tylko uzmysłowić pewny trend, co do trwałości.
Więc jak widać większy akumulator raczej przeżyje dłużej, w obrębie tej samej marki i linii producenta.
Więc im większy tym lepszy, oczywiście producent też ważny tak jak napisałem wyżej.
Pojemność jest też ważna w wypasionych samochodach, w których po włączeniu zimą odbiorników jest ujemny bilans energetyczny, który wyrównuje akumulator.
Włączmy w takim samochodzie ogrzewanie lusterek, kierownicy, tylnej i przedniej szyby, nagrzewnice płynu i lub powietrza. Dla Diesla jeszcze świece żarowe, które pracują z mniejszą mocą wyrównując pracę silnika i robi nam się grubo powyżej 100A a alternator przy niewielkich obrotach daje tylko30A. Więc pozostałe 70A trzeba wziąć z akumulatora. Większość tych odbiorników pracuje dorywczo, więc za chwilę bilans się wyrówna i akumulator jest już ładowany. Producenci lubią oszczędzać, więc mimo rozbudowanej elektroniki i elektryki, która pobiera sporo prądu moce alternatorów nie zwiększyły się jakoś szczególnie w segmęcie aut popularnych różnica między tym, co było 30 lat temu a teraźniejszością to 10-30A. Z to została znacznie zwiększona prędkość obrotowa alternatorów, aby dawały spory prąd przy małych obrotach silnika. Kiedyś przełożenia na alternator w stosunku do silnika oscylowały wokół liczby 1-0,9 dzisiaj to 0,7-0,6, a czasem i mniej
Dla tych, co nie z tej wsi przypominam, że alternatory rozwijają pełną moc przy prędkości obrotowej 6000-8000 obr/min i wytrzymują trwale prędkości obrotowe 10000-12000obr/min, krótkotrwale 15000-18000 obr/min
Myślę ze temat akumulatorów jako tako przedstawiłem. W razie, czego pytać odpowiem.

Farurej napisał/a:
Już wyjaśniam: Regulator napięcia reguluje napięcie a nie prąd. Więc prąd jest oczywiście zmienny. Zależny od wielu czynników. Akurat w akumulatorze ładowanie odbywa się prądem zmiennym, gdyż napięcie z reglera jest stałe (mniej więcej, ale abstrahujemy od tego) a napięcie aku się zmienia,.


Alternator owszem wytwarza prąd zmienny ale na końcy ma diody prostownicze więc ładowanie akumulatora odbywa się prądem stałym, lub gwoli scisłości kolegi tętniącym. Akumulator robi w tm układzie za kondensator ograniczając tentnienie i mamy tu już prąd stały, Zmienne jest tylko jego natenżenie


Farurej napisał/a:
czyli różnica Uz-Ua jest najpierw duża i tu uwaga! w małym aku (bardziej rozładowanym) jest większa niż w dużym (rozładowanym stosunkowo nieznacznie) a potem, w miarę ładowania się zmniejsza. Tak samo prąd - zmienny, bo się zmienia razem z U (to się prawo Ohma nazywa). Większy prąd w pierwszym okresie ładowania oznacza szybsze ładowanie.
.
Ta jeżeli alternator jest w stanie przy tych obrotach wygenerować 20A a instalacja samochodu pobiera 15 to czy akumulator jest mocno nałodowany czy słabo to zostaje się dla niego tylko 5A. Idąc tropę kolegi jak ten mały akumulator się troskę podładuje to zniknie ta róznica napięć. Alternator to nie prostownik.
Ostatnio zmieniony przez kali 2013-09-17, 11:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-17, 12:18   

kali napisał/a:

To bez znaczeni bo stopień niedoładowania tych akumulatorów będzie taki sam w jednym i drugim będzi brakować tyle samo Ah. Przeczytaj to co napisałem, a zasiarcza się mocno nie dokonca naładowany akumulator tylko rozładowany.


Tak byłoby w sytuacji gdyby zjawisko ładowania/rozładowania było liniowe. Ale tak nie jest - większy akumulator straci nominalnie więcej Ah w tym samym czasie na skutek samoczynnego rozładowywania na postoju czy upływów w instalacji.
 
Lukas87 



Marka: Dacia
Model: Sandero I oraz MCV II
Silnik: 1.5 dci oraz 1.2 16V LPG
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1103
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2013-09-17, 14:03   

kali napisał/a:
Najlepiej widać to podłączają oscyloskop z przystawką do pomiaru prądu i napięcia. W chwili startu taki rozrusznik latem pobiera i 600A a zimą potrafi i 800A. Zużyty więcej.


Wątpię że tyle bierze prądu to co powiesz jak mam aku 90Ah z prądem rozruchowym 720A w ciągniku a rozrusznik o mocy 3kW odpala w zimę bez problemu czyli co jeśli twierdzisz że 600A pobiera rozrusznik 1kW to 3kW by musiał pobierać 3 razy tyle czyli coś około 2000A :shock: to wytłumacz mi to czemu na aku 90Ah wystarczy do 3kW rozrusznika (bez reduktora rzecz jasna)
_________________
Dacia jest bogiem, prędkość nałogiem, sandero podstawą, turbo zabawą
Witaj Gość :)
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 17:54   

DrOzda napisał/a:

Tak byłoby w sytuacji gdyby zjawisko ładowania/rozładowania było liniowe.


Powiedz, jakie znaczenie ma liniowość procesu ładowania lub jego brak skoro zacząłeś ten wątek to go dokończ.

DrOzda napisał/a:

... czy upływów w instalacji.


Upływy w instalacji są takie same i nie ma tu znaczenia pojemność akumulatora.

DrOzda napisał/a:

Ale tak nie jest - większy akumulator straci nominalnie więcej Ah w tym samym czasie na skutek samoczynnego rozładowywania na postoju.


No proszę cię..... Samorozładowanie akumulatora ołowiowego to 1,5-20% na miesiąc, przy czym współczesne sprawne ( powtarzam sprawne ) akumulatory nie mają samorozładowania większego niż 8-10%. Te, które są oparte na dodatku wapnia maja ten współczynnik na poziomie 3-5%. Takie są właśnie pakowane fabrycznie do drakuli. W wykonaniu specjalnym to 1%.
Producenci samochodów i akumulatorów zalecają, aby pojazd, który ma stać dłużej niż 30 miał odłączony akumulator. Jeżeli jest planowany dłuższy postuj akumulator należy zdemontować i przechowywać go zgodnie z zaleceniami producenta i regularnie raz w miesiącu doładowywać.
Więc zobacz dla ciebie przyjmę samorozładowanie na poziomie 10% i wezmę fabryczny akumulator o pojemności 50Ah, który po miesiącu straci 5Ah i zamontowany po przeróbkach, bo normalnie się nie zmieści ( tu mówię o Loganie) 100Ah, który straci 10Ah. Więc jak widzisz różnica wynosi 5Ah, czyli godzina grania radia lub niecałe 2h postoju z włączonymi postojówkami. Jak zmniejszysz, somorozładowanie do normalnych 5% i dasz realnie możliwe bez przeróbek do zamocowania akumulator to różnica wyjdzie jeszcze mniejsza. Pamiętaj, że nie używany akumulator też trzeba doładowywać według zaleceń producenta.


Lukas87 napisał/a:

Wątpię że tyle bierze prądu to


Dlaczego wątpisz przecież masz to na wykresie, który zamieściłem. Jest według ciebie nierealny to poszukaj w necie znajdziesz tego sporo. Na wykresie widać, że przez ułamek sekundy wartość prądu wyniosła 800A, a nigdzie nie pisałem, że to wartość stała. Przeczytaj dokładnie i na zimno to, co napisałem i przyjrzyj się wykresowi

Lukas87 napisał/a:

... to co powiesz jak mam aku 90Ah z prądem rozruchowym 720A w ciągniku a rozrusznik o mocy 3kW odpala w zimę bez problemu czyli co jeśli twierdzisz że 600A pobiera rozrusznik 1kW to 3kW by musiał pobierać 3 razy tyle czyli coś około 2000A :shock: to wytłumacz mi to czemu na aku 90Ah wystarczy do 3kW rozrusznika (bez reduktora rzecz jasna)


To poczytaj sobie troskę o normach testowych i to co napisałem wyżej. Bo nawet nie podałeś, według jakiej normy. I wież mi, że akumulator jest z siebie dać dużo dużo więcej niż te 720A które pewnie jest według normy EN to tylko kwestia warunków pomiaru. Ogólnie przyjmij, że wartość prądu oddawanego przez akumulator według tej normy którą podął producent jest wartością dla niego bezpieczną, czyli taką, która nie powoduje jego przyspieszonego zużycia.
 
Lukas87 



Marka: Dacia
Model: Sandero I oraz MCV II
Silnik: 1.5 dci oraz 1.2 16V LPG
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1103
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2013-09-17, 18:02   

kali napisał/a:
Lukas87 napisał/a:

Wątpię że tyle bierze prądu to


Dlaczego wątpisz przecież masz to na wykresie, który zamieściłem. Jest według ciebie nierealny to poszukaj w necie znajdziesz tego sporo. Na wykresie widać, że przez ułamek sekundy wartość prądu wyniosła 800A, a nigdzie nie pisałem, że to wartość stała. Przeczytaj dokładnie i na zimno to, co napisałem i przyjrzyj się wykresowi

Lukas87 napisał/a:

... to co powiesz jak mam aku 90Ah z prądem rozruchowym 720A w ciągniku a rozrusznik o mocy 3kW odpala w zimę bez problemu czyli co jeśli twierdzisz że 600A pobiera rozrusznik 1kW to 3kW by musiał pobierać 3 razy tyle czyli coś około 2000A :shock: to wytłumacz mi to czemu na aku 90Ah wystarczy do 3kW rozrusznika (bez reduktora rzecz jasna)


To poczytaj sobie troskę o normach testowych i to co napisałem wyżej. Bo nawet nie podałeś, według jakiej normy. I wież mi, że akumulator jest z siebie dać dużo dużo więcej niż te 720A które pewnie jest według normy EN to tylko kwestia warunków pomiaru. Ogólnie przyjmij, że wartość prądu oddawanego przez akumulator według tej normy którą podął producent jest wartością dla niego bezpieczną, czyli taką, która nie powoduje jego przyspieszonego zużycia.


Sory zwracam honor przez ułamek ma prawko pobierać tyle bo jest praktycznie w stanie zwarcia. W sumie kiedyś w ciągniku były kiedyś dwa aku każde po 6V 165Ah zostały zastąpione tą 12V 90Ah i jakoś aku już żyje 7lat i ciągle ma siłę do życia ;-) sąsiad za to jest hardkorem pali taki ciągnik na 45Ah :mrgreen:
_________________
Dacia jest bogiem, prędkość nałogiem, sandero podstawą, turbo zabawą
Witaj Gość :)
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 18:18   

Po sekundzie prąd pobierany przez rozrusznik już się stabilizuje i wynosi pod koniec suwu sprężania około 300A, a pod koniec suwu wydech spada do około 150A. Po tych górkach widać też, że silnik ma jednakową kompresję na wszystkich cylindrach. Co jest też cenną uwaga przy diagnostyce silnika.

Lukas87 napisał/a:

sąsiad za to jest hardkorem pali taki ciągnik na 45Ah :mrgreen:

Jeżeli to zwykłe aku to skróci jego żywot i tyle.
Chociaż miałem jakieś 20 lat temu zobaczyć w akcji wojskowe Izraelskie akumulatory w wykonaniu specjalnym, których skrzynki były zrobione z drewna. Te aku miały tylko 50Ah, ale prąd rozruch miały ogromny. Przy –30 bez żadnego, ale zapalały Kraza. Natomiast nasze 120 z Centry tylko miauczały a samochód zapalał z trudem. Dopiero wymiana na 200Ah dawały radę.
 
antropolog 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi 68 KM
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 212
Skąd: Oława
Wysłany: 2013-09-17, 18:37   

już wiemy że w dacii nawet w tym samym modelu i silniku dają różne aku, z jakiego logicznego powodu - nikt nie wie. Ciekawe ile modeli alternatorów i rozruszników stosuje dacia w zależności od modelu, rodzaju silnika i wyposażenia... jakbym był producentem to bym chciał mieć jak najmniej wersji (alternatora i aku - koszty).

Czy jest możliwe że dają aku jak leci a alternator ten sam ?
Czy większa pojemność aku jest dawana wtedy gdy więcej zabawek elektrycznych jest w aucie?
_________________

Ostatnio zmieniony przez antropolog 2013-09-19, 07:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2013-09-17, 18:46   

Podejrzewam, że mają jakieś wytyczne, ale jak niema to jak leci. Inni producenci robią tak samo.
Ostatnio zmieniony przez kali 2013-09-17, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
antropolog 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi 68 KM
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 212
Skąd: Oława
Wysłany: 2013-10-30, 09:22   

Ha!

Dziś byłem w serwisie akumulatorów sprawdziłem aku i wyszło, iż sprawność spadła do 55% po pięciu latach.
_________________

 
antropolog 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi 68 KM
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 212
Skąd: Oława
Wysłany: 2013-10-30, 19:08   

ha! sprawdziłem ceny w Katowicach i najtaniej mi wyszło:

Akumulator Centra Plus 12V 71Ah 670A

kupiłem na Gliwickiej niedaleko kina, za 265 zł. montaż i sprawdzenie ładowania za free :)


Ten sam aku koło CH Silesia był za 350 zł, a koło Reala za 299 zł.
(stan na 30.10.2013r.)

Auto odpala jak nówka :) miło słyszeć znów taki start maszyny :)
_________________

Ostatnio zmieniony przez antropolog 2013-11-01, 09:56, w całości zmieniany 3 razy  
 
antropolog 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi 68 KM
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 212
Skąd: Oława
  Wysłany: 2013-12-20, 12:10   Lipna obniżka akumulatorów -30% w ASO

Miesiąc temu wymieniłem akumulator. Pytałem wtedy w aso ile by kosztował u nich, powiedzieli 309 zł brutto i jak wiadomo będzie to renault (varta). Kupiłem więc centrę plus za 265 zł brutto. Teraz widziałem, że jest -30% na akumulatory, więc się zdziwiłem, zadzwoniłem do aso, za ile byłby akumulator, a oni że 349 zł brutto!!! no to rzeczywiście -30%, jak się zapytałem o wcześniejszą cenę, uzyskałem odp.: "musiał się ktoś pomylić"

ha!

niezła promocja w aso!!
_________________

 
sztani 


Marka: dacia
Model: Sandero EXPRESSION
Silnik: 1,0 LPG
Rocznik: 2023
Wersja: Comfort
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 12
Skąd: wejherowo
Wysłany: 2014-08-31, 08:52   

Wymieniłem teraz akumulator w Dacii po siedmiu latach eksploatacji spisywał się super nigdy mnie nie zawiódł.
 
tomekptk 


Marka: Dacia
Model: Duster f.2 4x4
Silnik: TCe 150
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 56
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2014-10-31, 13:29   

Właśnie padł u mnie akumulator. Już to raz przerabiałem w innym aucie, wtedy też był to ok. 2-letni akumulator (taką to teraz robią tandetę). Po uruchomieniu rozrusznika lekkie zająknięcie i zgaśnięcie wszystkich świateł. Potem to już zupełna cisza po przekręceniu stacyjki, ale kontrolki jeszcze świecą. Pomiar napięcia przy włączonych światłach 8V = śmierć akumulatora. Ponieważ jest gwarancja to wizyta w ASO DACII. Tam się dowiaduję, że to wada fabryczna i że w moim roczniku była cała seria wadliwych akumulatorów. Może to będzie wskazówka dla kolegów w razie problemów.
 
kicia 



Marka: Dacia
Model: Duster II 4x2
Silnik: 1.2 TCe
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 07 Kwi 2014
Posty: 365
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-31, 13:45   

Było o tym też w innym wątku: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10777
Ale dzięki za info :-)
I nie zapomnij się przywitać tutaj i pochwalić swoim Dusterem :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne