Witam, posiadam nową Dacię Sandero 2013 w wersji Ambiance.
Chciałbym kupić jakieś tanie radio do 130 i głośniki 2 lub 4
w zależności od cen. Mam parę pytań..
Czy kostka ISO w radiu będzie pasować z kablami z auta?
Jaką średnicę głośników potrzebuję, dobrze mówię, że 13 cm?
Pozdrawiam, poniżej daję propozycje:
radio głośniki
Ostatnio zmieniony przez laisar 2021-05-17, 01:02, w całości zmieniany 2 razy
Okej, wielkie dzięki, rozumiem, że wszystko będzie pasowało i nie będzie żadnych przeszkód, bo ja się na tym nie znam :P Mile widziane jakieś równie fajne głośniki troche tańsze i jakieś inne propozycje radia :)
Ostatnio zmieniony przez motywator 2013-12-15, 13:45, w całości zmieniany 1 raz
Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy] Pomógł: 35 razy Dołączył: 22 Maj 2009 Posty: 4270 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-15, 14:32
Rozumiem, ze nie masz ani radia ani głośńików ? Źle kombinujesz.. kup możliwie lepsze głośniki ale dwa. Tylne możesz sobie zawsze dokupić. Lepsze głośniki, odwdzięczą się zdecydowanie lepszym brzmieniem niż kiepskie nowe cztery głośniki i tanie radio. Jak dozbierasz kasę kupisz sobie kiedyś lepsze radio a nie jakiegoś chinczyka za 120 zł. Dlatego może kup używane radio uznenej firmy za te 120 zł.
Jakbyś miał wzmacniacz do nich to może i by w miarę pograły, ale bez tego to na pewno umęczysz końcówkę mocy w radiu, jakie by nie było. Poza tym wartości podane w specyfikacji tej aukcji można wsadzić między bajki . Na pewno nie mają takiej skuteczności i m.in. pasma przenoszonych częstotliwości.
Ps. KIedyś byłem młody i głupi i też napaliłem się na te cyferki BOSHMANA
Na jakiej zasadzie podłączając cytowane głośniki, uszkodzi się wzmacniacz w radiu.
Tak nawiasem to sprzedawca podaje parametry ze specyfikacji technicznej. Można je kontestować, ale dopiero jak się pomierzy w profesionalny sposób. MSZ cena i marka pasują do Daci.
Jaki ekspert. Do tego nie trzeba być ekspertem. To żaden rock and science.
Uszkodzić to może za dużo powiedziane , jeśli będzie odkręcał potencjometr chcąc usłyszeć odpowiednią głośność, a tranzystor będzie się grzał. No chyba że będzie się słuuchać , cichutko :)
Daje sobie rękę uciąć że ten Boschmann nie ma takich danych jak napisali .
Ostatnio zmieniony przez corrado 2013-12-16, 09:36, w całości zmieniany 1 raz
Moim zdaniem bez problemu, potrzebne będą przjściówki do podłączenia głośników przy założeniu, że Dacia ma w drzwiach położone wiązki instalacji radiowej (doprowadzenie do głośników). W przypadku podłączenia tweeterów będą potrzebne dwie zwrotnice (można nabyć w każdym sklepie z elektroniką).
Pozostaje jeszcze antena, jeżeli jest zamontowana to nie powinno być problemu. W przypadku braku anteny zawsze można dokupić jakąś aktywną (koszt około 15 PLN). Całość powinna się zamknąć w kwocie poniżej 200 PLN.
Otóż to, zrób jak piszę kolega Karenzo.
Radio najzwyklejsze ale markowe, również kupiłem sobię do Duster'a Pioneera ale wtedy był dostępny MVH-1400UB (w 2012) prawie to samo co zaproponował kolega.
A głośniki lepiej kupić na razie 2 a porządne, poszukać może coś w używanych.
Ja kupiłem zestaw ESK130 wart 400zł za 220zł, wszystko popakowane w folie jak nowe a coś tam grały u poprzedniego właściciela.
Ja z tanich głośników zaproponuje od siebie tanie firmowe Panasonic :
http://allegro.pl/glosnik...3794118518.html
Mają lekką membranę z miękkim zawieszeniem ale dobrze skalibrowaną z cewką , skuteczność głośniczków też b dobra jak na małe mocą . Zagrają bardzo dobrze pod tym radiem Pioneera.
Ciekawe propozycje zakupów moc RMS wzmacniacza radia 50W i do tego głośniki z mocą RMS 25W. Ciekawe jak szybko można ugotować głośniki w takim układzie? Chyba powinno być odwrotnie
Radia samochodowe nie mają mocy 4x50W RMS to byłoby 200W RMS przy bezpieczniku 10A i napięciu 12-14V bez przetwornicy ? To moc maksymalna, przy zniekształceniach bliskich 100%. Wystarczy spojrzeć na bezpiecznik jaki jest w radiach i jakiej wielkości prąd zabezpieczają ( czyli natężenie ), maksymailnie w radiach które widzę to jest 10A.
Maksymalny prąd 10A , które również zasila inne układy m.in. wzmacniacz operacyjny, wzmacniacz UHF radia i napęd CD, wyświetlacz , itd , na końcówkę mocy może z 5A zostanie.
Praw fizyki zmienić się nie da, z 12V nie da się uzyskać mocy większej niż ok. 20W, a i to w mostku. Radia samochodowe nie mają przetwornicy, więc nie ma też szans na uzyskanie wyższego napięcia i tym samym wyższej mocy.
Trochę teorii.
Wzmacniacz
Znamionowa moc wyjściowa — jest to moc, którą wzmacniacz może wydzielić na znamionowej impedancji obciążenia przy danej częstotliwości lub w danym paśmie częstotliwości, bez prze-kroczenia określonego współczynnika zniekształceń nieliniowych, w ciągu 10 minut. Często jest podawana jako moc RMS
Muzyczna moc wyjściowa — określana jest identycznie jak znamionowa moc wyjściowa. Różnica w wartości wynika z faktu, że moc znamionowa mierzona jest przy trwałym wysterowaniu wzmacniacza, natomiast moc muzyczna — przy chwilowym. Jeżeli wzmacniacz wyposażony jest w dobry zasilacz stabilizowany, moc muzyczna będzie równa mocy znamionowej, natomiast przy wykorzystaniu zasilaczy niestabilizowanych, których napięcie wykazuje znaczne wahania przy zmianach obciążenia, moc muzyczna będzie miała wartość większą od mocy znamionowej.
Głośniki
Moc znamionowa głośnika. Jest to wartość mocy elektrycznej, na którą głośnik został zaprojektowany. Moc znamionowa powinna być traktowana jako parametr określający ogólnie wielkość głośnika, podobnie jak jego wymiary wyrażone średnicą głośnika. W Polsce i w innych krajach Europy moc głośnika określa się doprowadzając do niego przebieg elektryczny o charakterze szumu, z uwydatnionymi składowymi w paśmie 20 do 2000 Hz. Głośnik powinien wytrzymać 100 godzin pracy pod pełnym obciążeniem. W Stanach Zjednoczonych moc głośnika określa się doprowadzając do niego przebieg sinusoidalny (oznaczenie katalogowe: Watts RMS). I tu uwaga. Moc RMS głośnika jest nieco mniejsza od mocy znamionowej
Moc muzyczna głośnika. Moc ta jest liczbowo większa o 20 do 100% niż moc znamionowa głośnika, zależnie od jego rodzaju i konstrukcji. Moc muzyczna jest określana przebiegiem sinusoidalnym o częstotliwości 250 Hz i mniejszej, włączanym na bardzo krótkie okresy czasu (do 2 s). Wartość mocy muzycznej odpowiada mocy takiego sygnału, przy której nie pojawiają się uderzenia lub otarcia cewki o krawędzie szczeliny ani inne objawy nieprawidłowej pracy głośnika.
A tak praktycznie i potocznie : Rms to moc muzyczna czyli tyle ile może wypluć z siebie głośnik.i taki np 100 watowy głośnik możemy podpiąć do wzmacniacza z wyjściem mocy oznaczonym 50 wat.ogólnie moc głośnika dzelimy przez dwa i mamy jaki nam wzmacniacz jest potrzebny.
Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016 Pomógł: 2 razy Dołączył: 13 Wrz 2020 Posty: 72 Skąd: PL
Wysłany: 2021-05-16, 10:35 głośniki tył - sandero II
Nadchodzi czas na małą poprawę mojej sandero, będe chciał wygłuszyć drzwi i dołożyć głośniki do tyłu których nie mam od początku, okablowanie wychodzi że jest bo ze słupka idą do drzwi 2 kable a elektryki nie ma tam żadnej czyli zakładam ze okablowanie mam z głowy. Moje pytanie jest takie jakie głośniki dołożyć albo na jakie zmienić, wiem że temat był poruszany ale jakiś czas temu a może mamy coś nowego?
Rozmiar głośników to 16 przód i 13 tył z tego co wyczytałem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum