Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Samochód dla rodziny : )
Autor Wiadomość
Stan 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 7 os.
Dołączył: 02 Sty 2015
Posty: 36
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2015-01-04, 03:58   Samochód dla rodziny : )

Witajcie
to będzie długi wpis... traktujcie go proszę nie tylko jako prośba o porady i krytykę (zawsze cenna) ale również jako zapisane w jednym miejscu, rozterki rodzinne, który samochód wybrać.

Mam nadzieję, że w przyszłości okaże się to wątek pomocny dla innej rodziny szukającej dobrego samochodu za rozsądną cenę : ) A czego my szukamy? Oczywiście złotego środka : )

Podobne wątki
1. Tak, wiem, istnieje już podobny wątek (link), ale MSZ obecnie temat zboczył na zasadność wprowadzenia i kontynuacji produkcji Lodgy - co w chwili obecnej kompletnie mnie nie interesuje ;-)

Rodzina
Rodzina nie jest wielka bo póki co 4 osoby (2 dzieci do lat 3), ale przewiduję trend rosnący :mrgreen: , więc w perspektywie najbliższych kilku lat nasz obecny samochód zrobi się za mały, co ja piszę.. już jest za mały... ale do rzeczy:

Kierowca
Można chyba od razu powiedzieć, że w naszej rodzinie kierownice przejęła żona, ja do pracy od 2012 dojeżdżam komunikacją (pod)miejską i choć lubię jeździć samochodem to w korkach stać nie znoszę i dobrze mi tak jak jest, bo podczas wyjazdów urlopowych (długie trasy) i weekendowych (czyt: zakupy / wyjazdy towarzyskie i w plener) za kierownicą z reguły siedzę ja - wreszcie 8-)

Obecny samochód
Nissan Note 1.4 (benzyna, rocznik 2010 przebieg 85000 spalanie średnio ok 7.5/100) w wersji Acenta, czyli pomijając detale wizualne, a skupiając się na komforcie: klimatyzacja manualna, radio CD z zestawem głośnomówiącym (sterowane z kierownicy) i elektrycznie sterowane szyby przód i tył. Jest też cudowna suwana kanapa, fajny schowek pod siedzeniem pasażera i całkiem przydatny system konfiguracji bagażnika

W Notku, mimo ogromnej miłości jaką go darzymy, brakuje nam:
- większego bagażnika (pomimo wspomnianej suwanej kanapy), szczególnie w trasie z rodzina gdy trudno jest znaleźć kompromis miedzy przestrzenią bagażową, a miejscem na nogi dla dziecka w foteliku.
Obecnie pojemność wygląda następująco: min przesuw 280l, max przesuw 437l, przy złożonej kanapie 1332l
- mocy silnika... mam wrażenie, że wszelkie manewry wyprzedzania zbyt często wymagają redukcji nawet do 3
- 6 biegu / lepszego wyciszenia. Na 5 przy prędkości 'przelotowej' jest dosyć głośno

Nowy samochód
Biorąc pod uwagę powyższe szukamy auta rodzinnego, o niegorszych parametrach niż obecne, mając oczywiście na uwadze, że mocniejszy silnik zwiększy spalanie (byle nie za dużo ;D)

Nie wiem jeszcze jak będę finansował zakup, ale planuję zamówić wersje nie droższą niż 62000 (dodatkowe oszczędności mile widziane) i z załzawionymi oczyma zostawić u dealera Notka

Nie jestem typem majsterkowicza, nie z braku chęci lecz dwóch lewych łap (a mam podejrzenia, że półkul mózgowych też) w tych kwestiach, dlatego z ogromną przyjemnością, a niekiedy i zazdrością, przejrzałem galerię użytkowników i zobaczyłem cuda jakich dokonujecie z Waszymi autami... cóż... pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś upadnę, uderzę o coś twardego i wszystko mi się odmieni...

Benzyna czy Diesel
Nie biorę pod uwagę diesla bo zakładam, że:
a) nie przejedziemy rocznie powyżej 18 000
b) sprzedamy za 5-6 lat
c) droższe auto i droższy serwis Vs mniejsze spalanie
d) nie miałem nigdy diesla i punkty a) i b) to jak rozumiem sensowne podejście do tematu

jeśli się mylę to uprzejmie proszę o link do dyskusji na forum, przyznam: nie szukałem, ale założę się że jest bo to odwieczna wymiana zdań chyba na każdym forum moto ; )

Parking przed salonem
Nasze pierwsze spojrzenia w salonie Dacii padły na:
Duster 4x2:
+ 6 biegowy i podobno dynamiczny silnik TCe 125 (nie miałem okazji nim jeździć)
+ fajną stylistykę
- bagażnik o wysokim progu i nieco mniejszy (408l) niż max w Notku, ale może by starczyło... w najgorszym wypadku zostaje box na dach.
pojemność przy złożonej kanapie: 1636l

UPDATE: w wersji 4x2, a taką biorę pod uwagę jest to 475l, a więc więcej niż w Notku! Dzięki Zbychu

- nie jestem przekonany czy to jest auto dla rodziny, mam wrażenie że to samochód, który chciałbym mieć, a nie który potrzebuję :mrgreen:
uprzejmie proszę o wypowiedzenie się rodziców-właścicieli Dustera : )

Update:
+ wydaje się, że łatwiej będzie ją odsprzedać, jest bardziej popularna

Lodgy 7os
+ imponujący "przedział bagażowy" : ) tu obrazek a pojemność za wiki: 207/827/1861/2617 domyślam się, że 827 to ze złożonym 3 rzędem, a 1861 to bez 3 rzędu... nie znalazłem niestety odległości od progu przy złożonym 3 rzędzie, czy ktoś dysponuje taką wiedzą?
+/- silnik TCe 115, ale bez 6 biegu
- oddzielenie środkowego tunelu od podłogi podczas testu NCAP, brak jakichkolwiek szczegółów ze strony NCAP oraz stanowiska producenta : ( teoretycznie można do tego podejść jak Krzysztof , ale mam wrażenie, że optymizmem życia nie oszukam i nici z mojej ostrożnej jazdy gdy na drodze spotykają się zarówno Ci co myślą co robią jak i Ci co robią zanim myślą .... tak wiem... to temat na oddzielny wątek ; )
+ porównując wersję Laureate + pare bajerów + TCe jest tańsza niż Duster o ponad 4000... jednak osobiście nie przykładam temu punktowi większej wagi
- bujany fotel http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10861

Pytania ogólne
nie chce słuchać marketingowca tylko kierowcy, jeśli znajdzie się temat na forum, podlinkuję

- w żadnej z opcji nie ma kamery cofania... a o ile znam żonę to... ekhm... jakie są mozliwości? Póki co znalazłem TO
- z uwagi na TCe zaczyna się temat turbiny i specyficznej opieki nad tym jajkiem... boje się, że żona w wyniku codziennych spraw będzie ten temat notorycznie... pomijać... kilka wskazówek w tym i kolejnych postach
- posiadając dzieci na tylnej kanapie jestem chyba skazany na elektroniczne sterowanie szybami z tyłu, bo zdaje mi się nie istnieje coś takiego jak blokada korbki? ; ) Z drugiej strony sam jako dziecko jeździłem z tyłu z korbką i nie wpadłem na 'genialny' pomysł ucieczki z pędzącego auta przez otwartą szybę...
- jak działa regulator i ogranicznik prędkości, nigdy tego nie używałem (bo nie miałem), w daciach jest to opcja, używacie tego stale czy tylko przez pierwsze kilka tygodni od kupna bo "fajny bajer"? ;)
- czytałem wątki o MediaNav i uznałem, że jest mi to kompletnie zbędne: Waze na telefonie zastąpi mi Navi, czy radio oferowane w ramach Plug&Radio również jest z ekranem LCD? Jeżeli tak to czy w słoneczne dni cokolwiek na nim widać? : )
UPDATE: Odpowiedzi tu i jeszcze dokładniejsza tu:
benyo napisał/a:
Tak tylko gwoli nazewnictwa to właśnie w radiu jest ekran LCD w jednym kolorze, natomiast w MediaNav jest ekran dotykowy zapewne TFT :-) Też używam nawigacji w telefonie, przynajmniej mapy są ciągle aktualne :-)

A co do widoczności tu

Mam nadzieję, że do każdej z tych pozycji znajdą się kontrargumenty, a nie raz przyjdzie mi dodać kolejny punkt na + lub -. Będę wdzięczny za pomoc : )
Ostatnio zmieniony przez Stan 2015-01-09, 01:42, w całości zmieniany 10 razy  
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-04, 07:30   

Witaj

Ja bym sugerował Dustera z silnikiem 1.2 tce + box. Na tę chwilę, zaś dla 5 osobowej rodziny już kombinuj z Lodgy. Może warto zwrócić uwagę na Dokkera ? Warto pomyśleć o 1.2 tce, lepsze przyspieszenie niż 1.6 mpi lub diesel. Proponuje umów się na Puławskiej na jazdę próbną - sam ocenisz. Zaś Note postaraj się sam sprzedać, gdyż w daci nie dostaniesz na nowe auto takiego upustu, by zrekompensował zaniżoną wycenę odkupu przez dilera twojego nissana.

ps.Korbkę można... od bidy zdemontować ;-)
Ostatnio zmieniony przez mekintosz 2015-01-04, 07:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2015-01-04, 09:13   

witam, do Dustera przesiadłem się z Nissana Note 1,6 Pb Acenta (z jasnym i trudnym do utrzymania w czystości wnętrzem), więc twoje rozterki są mi nieobce ;-) . Wybrałem benzynowy 4x4 Leureate wzbogacając go o kilka pakietów i dodatki które po dokupieniu drugiego kompletu felg i opon zimowych wywindowały cenę do niemal 65 tys. Czy to dużo? - pojęcie względne, mam po prostu to co uznałem,że będzie mi potrzebne. Konfiguracja też była wynikiem wielu przemyśleń ( autem jeżdżę sam lub w 2 osoby, rzadko w cztery, nie zabieram wiele bagażu, za to często poruszam się po marnych nawierzchniach, czasem po piaskowych i dość błotnistych, małych dzieci brak). Moim zdaniem dla rodziny 2+2 małych na razie dzieci Note jest autem przyjaźniejszym dla użytkownika - jego przewaga nad Dusterem to niższa podłoga, łatwiejszy dostęp do kanapy, niższy próg załadunku, możliwość konfiguracji pojemności wnętrza i bagażnika, lepsza widoczność szczególnie do tyłu , większe lusterka, łatwiejsze manewrowanie choćby z uwagi na rozmiary. Przewaga DD 2x4 nad Note to dość duży i bardziej ustawny (głębszy, dłuższy i wyższy) bagażnik, znacznie szersza kanapa na której zmieszczą się 3 foteliki, duże koła, większy prześwit, komfortowe zawieszenie, wysoka pozycja za kierownicą (tak lubiana przez panie) wielokrotnie lepsze (nawet w wersji 2x4) możliwości trakcyjne, wygodniejsze i obszerniejsze fotele, większe zagłówki. Jakość plastików i wykończenia jest porównywalna, bo w Nissanie wnętrze tez wygląda skromnie. Duże płaty tworzywa w DD mają nawet tą przewagę, że łatwiej je utrzymać w czystości i nie ma za bardzo co skrzypieć. Na temat 1,2 tCe nie wypowiem się - nigdy nim nie jeździłem. 1,6 Pb w wersji 4x4 jest o wiele mniej dynamiczny niż 1,6 Pb Nissana i porównywalny do 1,4 (brat posiada Note z mniejszym benzyniakiem, więc nieraz miałem okazję porównać) również poprzez specyficzne zestopniowanie skrzyni dla tej wersji. DD 2x4 z "normalną" skrzynią 6-biegową zapewne jeździłby co najmniej tak samo dynamicznie jak Notek 1,4 (należy pamiętać o przyroście wagi (Note poniżej 1100, DD powyżej 1200). Montaż boxa w DD jest oczywiście możliwy ale jego obsługa - szczególnie przez kobietę będzie mocno problemowa - duża wysokość.Reasumując: przy założeniu, że rodzina jest 4 a w przyszłości być może 5 osobowa (doszedł by wtedy jeszcze jakiś wózek) potrzebny jest wielki i ustawny bagażnik,łatwy dostęp i wiele miejsca we wnętrzu - lepszym rozwiązaniem byłby Lodgy 1,2 tCe. Do sprzedaży wchodzi właśnie atrakcyjna wizualnie i praktycznie wersja Stepway. Nie ma innej rady, trzeba wybrać się do salonu (zabrać całą rodzinę, foteliki) zbadać wszystko, przymierzyć, przejechać się (jeśli można to nawet wypożyczyć auto na jakiś weekend) i wnioski nasuną się same :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2015-01-04, 13:33, w całości zmieniany 8 razy  
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-01-04, 09:56   

Dla rodziny 2+3 szczerze radzę auto 7 miejscowe. W przypadku maluchów chodzi o foteliki w przypadku większych o bójki na tylnej kanapie.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
ZbujMadej 


Marka: Duster II
Model: 4x2
Silnik: 1.6 benzyna
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 261
Skąd: Warm-Maz
Wysłany: 2015-01-04, 10:41   

Użytkuję Dustera w modelu rodziny 2+2 i nie widzę warunków do komfortowego używania w modelu 2+3.
Dla trójki dzieci kupiłbym Lodgy.
Ewentualnie w tym budżecie pozostaje polecić samochodu konkurencji, np. Zafira z wyprzedaży rocznika/demo, jakiż to zakup zrobił jeden z forumowiczów.
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2015-01-04, 10:42   

jan ostrzyca napisał/a:
bójki na tylnej kanapie.
no a jak jest 3 żad siedzeń to najgrzeczniejszy jedziew bagażniku :) moje dzieciaki zawsze chciały tam jezdzic :)
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2015-01-04, 10:43   

Jeśli rodzina rozwojowa to zdecydowanie 7-osobowe. :mrgreen: Ja przeskoczyłem ten etap w felicji kombi, a dziś najstarsza trójka ma prawa jazdy i cztery kółka.
Duster to jest samochód, który naprawdę "chce się mieć" :!: Duster trzyma cenę i powinien być łatwy do odsprzedaży.
Lodgy jakoś nie zaskoczyła na rynku podobno. Może ze względu na brzydotę :?: Gdyby ją wycofali z produkcji, to cena odsprzedaży poleci na łeb.
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2015-01-04, 12:27   

U mnie rodzina 2+2 i lodgy 1.6MPI bagażnikiem wygrała z DD 1.6 16V 4x4.
DD 4X4 + klima i "bida" może jako drugie auto.

Niestety musisz sobie sam odpowiedzieć na swoje pytania, a najlepiej odwiedzić salon lub dwa i pooglądać pojeździć.
Dochodzi też możliwość kupienia LPG jeżeli jesteś zwolennikiem.
Duster będzie ci więcej palił chociażby ze względu na swoje rozmiary. Lodgy tez nie jest małym autkiem i żona może mieć problemy z parkowaniem.
Radio nie ma wyświetlacza LCD tylko MediaNav.
Kamerkę można bez problemu dodać i Koledzy podłączają nawet do MediaNav (chyba poczytaj) albo dodatkowy wyświetlacz.
Ostatnio zmieniony przez Marek1603 2015-01-04, 12:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-01-04, 13:51   

7 miejsc zawsze jest lepsze niż 5 miejsc... Jak się ma to się na pewno wykorzystuje. A to dziadków trza wywieść na cmentarz (i z powrotem rzecz jasna), a to wycieczka ze znajomymi, a to powrót ze spotkania z większym gronie. Poza tym 7 to liczba szczęśliwa.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-04, 17:21   

jan ostrzyca napisał/a:
(..) bójki na tylnej kanapie.
Khe he he.. Oj tak.

Jeżeli nie potrzebujesz 4x4 bierz Lodgy albo Logan MCV.

Trzeci rząd siedzeń nie zapobiegnie bójkom tylko utrudni obronę temu z przodu...
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-01-04, 19:11   

Miałem podobne dylematy. Miałem kupować autko teraz (Wybór padł na D. Logan MCV). Po przestudiowaniu forum i przeanalizowaniu setek różnych opinii, wykresów, danych technicznych, różnych raportów awaryności itp. zdecydowałem się pomęczyć się jeszcze rok dłużej starym samochodem, odłożyć więcej i kupić pojazd nieco większy. Z początku myślałem o Lodgy, jednak nie da się ukryć, to jest auto z wieloma bardzo podstawowymi wadami. (awaryjność, lekka konstrukcja z cienkiej blachy, problemy z silnikami (zarówno dieslami jak i benzynowymi, niskie interwały międzyprzeglądowe, duży hałas w kabinie)). Za mniej więcej tą samą cenę można mieć samochód prawdopodobnie nieco bardziej solidny, a przynajmniej o lepszych opiniach użytkowników, cichszy o potencjalnie niższej awaryjności i o prawie dwa razy dłuższych okresach między przeglądami.

Jeśli więc nie ukierunkowujesz się na Dacię, to polecam rozważenie wizyty w salonach konkurencji.

Okazuje się, że w salonie Daci ceny są tak skrojone, że rabatu albo nie otrzymasz w ogóle, albo jakiś śmieszny. (równowartość około 1000zł w naturze - komplet dodatkowych opon, albo ubezpieczenie). W salonach konkurencji ceny katalogowe powalają i zniechęcają, ale jak się wchodzi pewnym krokiem i pyta o konkretny model, to upusty są po prostu ogromne. Na dobrze wyposażone Doblo dostałem w salonie ofertę 18000 zł tańszą niż cena katalogowa! Po tym rabacie cena tego auta jest zbliżona do Lodgy.

Tyle że opinie użytkowników o Doblo są raczej dobre, a o lodgy raczej przeciętne jeśli nie powiedzieć, że złe.

Dobo oczywiście to jeden z przykładów, Jest jeszcze Opel Combo (bliźniak z tej samej fabryki), Citroen Berlingo, Mercedes Citan (brat kangura), Ford Transit Connect Kombi.

(dla mnie akurat doblo bardzo interesujący jest ze względu na jego bezkonkurencyjne wymiary w wersji maxi - 130cm długości bagażnika normalnie i 210cm przy złożonych tylnych siedzeniach)
 
fotorobart 



Marka: Toyota
Model: GR Yaris
Silnik: 1.6
Rocznik: 2021
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 720
Skąd: kraków
Wysłany: 2015-01-04, 19:17   

Lza napisał/a:
(...)
Okazuje się, że w salonie Daci ceny są tak skrojone, że rabatu albo nie otrzymasz w ogóle, albo jakiś śmieszny. (równowartość około 1000zł w naturze - komplet dodatkowych opon, albo ubezpieczenie)(...)


przy Dusterze dostalem 5% upustu od wartości auta :-)
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2015-01-04, 19:28   

Lza napisał/a:

Dobo oczywiście to jeden z przykładów, Jest jeszcze Opel Combo (bliźniak z tej samej fabryki), Citroen Berlingo, Mercedes Citan (brat kangura), Ford Transit Connect Kombi.


Porównanie jak najbardziej nie trafione.
Te autka to możesz porównać ale do DOKERA i jego ceny.

Co do wizyty w innych salonach to jak najbardziej jestem za.
Porównaj też oprócz okresu przeglądów jeszcze ich ceny, bo kolega dziwnie pomija tą kwestię.
 
Zbychu504 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 180
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2015-01-04, 19:30   sprostowanie

Duster TCe 125 występuje w wersji 4x2 z bagażnikiem 475 litrów :-)
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2015-01-04, 21:01   

Marek1603 napisał/a:
kolega dziwnie pomija tą kwestię.

z tej prostej przyczyny,że zarówno Lodgy w swojej jak i Duster w swojej klasie - nawet po doposażeniu do rozsądnego poziomu nie mają konkurencji cenowej.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2015-01-04, 21:04   

Zafirę B kupiła moja żona - ja mam Dustera. Nie jeździłem Lodgy, ale porównując z Dusterem Opel jednak jest wykonany lepiej, klimę ma automatyczną, nawiewy działają lepiej, ogólnie jest bardziej komfortowy. Gdybym miał mieć jeden samochód dla rodziny, to jednak z ciężkim sercem wybrałbym Zafirę. Kosztowała nas 66500 - ale gdybyśmy zrezygnowali z dodatków ta nawet można obecnie się zmieścić w 61500, a masz samochód lepiej wyposażony - kurtyny, klima automatyczna, dużo funkcji sterowanych z kierownicy. Zobacz też ceny C4 Picasso w wyprzedaży - u nas odpadł przez dziwaczne lusterko przednie które przeszkadzało w widoczności i zbyt szybkie opadanie dachu - pomimo podobnej długości w wersji grand nie mieściły się po złożeniu tylnych siedzeń do środka dwa rowery - ale tobie to akurat nie przeszkadza. Dustera cenię za dzielność terenową i dlatego wybaczam mu wszystko inne, ale jako jedyny samochód dla rodziny typu 2+ 3 - nie polecam - a wiem co mówię bo wychowałem trójkę dzieci :-D
 
wojtek_pl 


Marka: Peugeot
Model: 3008
Silnik: 2.0 HDI 165
Rocznik: 2010
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Kwi 2011
Posty: 1204
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-04, 21:16   

No, nie jest tak źle z Dusterem dla rodziny 2+3 bo sam tak mam. Ale i tak zmienię auto na większe za jakieś 1.5 - 2 lata.
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-01-04, 21:43   

Marek1603 napisał/a:

Te autka to możesz porównać ale do DOKERA i jego ceny.

Porównaj też oprócz okresu przeglądów jeszcze ich ceny, bo kolega dziwnie pomija tą kwestię.


I tak i nie. Doker jest krótki i tylko krótki - nie ma wersji długiej w przeciwieństwie do konkurentów. Wersję długą w przypadku Daci przejmuje właśnie Lodgy, która jest jakimś takim właśnie dłuższym, osobowym i tylko osobowym wariantem Dokera.

Ceny przeglądów oczywiście warto porównać, zwłaszcza taką ich ilość jaką będziemy zobligowani dokonywać w ASO aby nie stracić gwarancji. (Przegląd poza ASO, dgy już się gwarancja skończy będzie mniej więcej tyle samo kosztował niezależnie od marki i modelu)
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-04, 21:44   

Lodgy awaryjna ?
Ja mało jeżdżę więc nie jestem reprezentatywny (wgranie nowego softu do ECU to jedyna "awaria" przez dwa lata) , ale kolega Słoń nalatał w rok 100 tysięcy bez problemu i wizyt w ASO.
Jakie to specyficzne dla Lodgy awarie masz na myśli?
 
słoń 



Marka: Dacia/Renault
Model: Dacia Sandero/Trafic
Silnik: 1,0tce+LPG/1,6 DCI Energy
Rocznik: 2020/2017
Wersja: Celebration
Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 287
Skąd: DOL SZ GCZ
Wysłany: 2015-01-04, 21:55   

Lza napisał/a:
Z początku myślałem o Lodgy, jednak nie da się ukryć, to jest auto z wieloma bardzo podstawowymi wadami. (awaryjność, lekka konstrukcja z cienkiej blachy, problemy z silnikami (zarówno dieslami jak i benzynowymi, niskie interwały międzyprzeglądowe, duży hałas w kabinie)).


To u Nas na forum takie rzeczy wyczytałeś?
_________________

 
benyo 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 691
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2015-01-04, 22:05   Re: Samochód dla rodziny : )

Stan napisał/a:

Rodzina nie jest wielka bo póki co 4 osoby (2 dzieci do lat 3), ale przewiduję trend rosnący :mrgreen: , więc w perspektywie najbliższych kilku lat nasz obecny samochód zrobi się za mały, co ja piszę.. już jest za mały...


Skoro trend rozwojowy to pomyśl o tym, że gdzieś trzeba będzie wozić wózek :-) do Dustera podobno nie mieści się turystyczna lodówka, w Lodgy przewoziłem ostatnio lodówkę AMICA - taką kuchenną :-) a jeśli wakacje to wózek + inne bagaże.

Stan napisał/a:

- w żadnej z opcji nie ma kamery cofania... a o ile znam żonę to... ekhm... jakie są mozliwości?


U mnie też jeździ żona. Kamera cofania...
Moją żonę szybciej nauczyłem parkować tyłem niż obsługiwać radio w samochodzie :-) owszem kamera fajna rzecz, ale dla tego co już potrafi jeździć, ten który nie potrafi powinien nauczyć się dobrej jazdy (przydatna rzecz w sytuacji, gdy żona musiała jechać zupełnie innym obcym autem i parkować nim).

Stan napisał/a:

- z uwagi na TCe zaczyna się temat turbiny i specyficznej opieki nad tym jajkiem... boje się, że żona w wyniku codziennych spraw będzie ten temat notorycznie... pomijać... kilka wskazówek


Czego się tu bać, skoro planujesz sprzedać go za 5-6 lat to pewnie dociągniesz do 100 tys. DO tego przebiegu to raczej żadnemu silnikowi nie powinno się nic stać.

Stan napisał/a:

- posiadając dzieci na tylnej kanapie jestem chyba skazany na elektroniczne sterowanie szybami z tyłu, bo zdaje mi się nie istnieje coś takiego jak blokada korbki? ; ) Z drugiej strony sam jako dziecko jeździłem z tyłu z korbką i nie wpadłem na 'genialny' pomysł ucieczki z pędzącego auta przez otwartą szybę...


Nie ma blokady korbki, ale można zablokować rączki dziecka :-D

Stan napisał/a:

- jak działa regulator i ogranicznik prędkości, nigdy tego nie używałem (bo nie miałem), w daciach jest to opcja, używacie tego stale czy tylko przez pierwsze kilka tygodni od kupna bo "fajny bajer"? ;)


Regulator prędkości to nic innego jak tempomat. Przy dłuższej jeździe znakomita sprawa.
Ogranicznik prędkości ? Łatwiej użyć słowa "wolniej" :-) ale skoro jest, to niczemu nie przeszkadza :-)

Stan napisał/a:

- czytałem wątki o MediaNav i uznałem, że jest mi to kompletnie zbędne: Waze na telefonie zastąpi mi Navi, czy radio oferowane w ramach Plug&Radio również jest z ekranem LCD? Jeżeli tak to czy w słoneczne dni cokolwiek na nim widać? : )


Tak tylko gwoli nazewnictwa to właśnie w radiu jest ekran LCD w jednym kolorze, natomiast w MediaNav jest ekran dotykowy zapewne TFT :-) Też używam nawigacji w telefonie, przynajmniej mapy są ciągle aktualne :-)

Awaryjność w Lodgy ?? Nie większa niż w innych samochodach Dacii, raczej dotyczy rozwiązań technicznych producenta a nie awaryjności (np. klima, fotel). Jakoś nie zauważam, żeby właściciele Lodgy tutaj tłumnie narzekali na swoje auta.
Silniki - oprócz silnika TCe - to dość wiekowe już konstrukcje, zatem sprawdzone już "w praniu" i chyba dobrze się sprawują.

Cienka blacha?? Fakt niezaprzeczalny, ale to dotyczy i innych samochodów marki Dacia.

Jeśli zatem przyjmiesz, że niższa cena skądś się bierze to naprawdę to autko bardzo dobrze sprawuje się w roli rodzinnego autobusu :-)
Ostatnio zmieniony przez benyo 2015-01-04, 22:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-04, 23:54   

Lza napisał/a:

I tak i nie. Doker jest krótki i tylko krótki - nie ma wersji długiej w przeciwieństwie do konkurentów.


Dla niektórych to plus dla dokkera. Jeśli ktoś nie potrzebuje 7 osobowego pojazdu ale zależy mu na pakownym bagażniku to dokker sie sprawdzi. W środku jest dużo przestrzeni, uchylne drzwi w przypadku dzieci są idealnym rozwiązaniem. Na dodatek ma przyzwoity prześwit. W wersji stepway będzie cieszył oko nawet ;-) Gdyby tylko w PL oferowali go z 1.2 tce.
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-01-05, 00:10   

Cytat:
Dla niektórych to plus dla dokkera.


Nie rozumiem, w jaki sposób brak wersji długiej powoduje zadowolenie tych osób, które cenią wersje krótką.

Czy wersja długa wyklucza krótką? Przecież nawet bratni kangur ma wersję długą i krótką. Jeśli były by (jak u konkurencji) dwie wersje - Ci którym pasowała by długa, brali by długą, a Ci którzy wolą krótszy pojazd - krótką. Dacia pozbawiła nas tego wyboru - albo krótki dokker, albo długa lodgy.

benyo napisał/a:
Silniki - oprócz silnika TCe - to dość wiekowe już konstrukcje, zatem sprawdzone już "w praniu" i chyba dobrze się sprawują


Mechanicy bardzo je lubią, sprawiają, że nie są bezrobotni :-) . Wszędzie jak bumerang wraca konieczność remontu silnika dci przy przebiegach 150 000 lub kolizje tłoków z zaworami w miesiąc po skończeniu się gwarancji w benzyniakach. Jak dla mnie, jako nabywcy potencjalne ryzyko unieruchomienia samochodu na dłuższy czas.

Oczywiście wiadomo, że nie każdy silnik dozna takiego uszczerbku, jednak ryzyko typowych usterek dla tych silników nie jest małe.

Na dokładkę do zakupu Lodgy zniechęca fakt, że oprócz potencjalnych problemów z silnikiem, w moim nowym samochodzie, będę się bujał z fotelem :-) i klimatyzacją. I odpadającymi zderzakami. A producent będzie uparcie odmawiał usunięcia usterki..
Ostatnio zmieniony przez Lza 2015-01-05, 00:31, w całości zmieniany 3 razy  
 
Stan 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 7 os.
Dołączył: 02 Sty 2015
Posty: 36
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2015-01-05, 00:40   

mekintosz napisał/a:
...Proponuje umów się na Puławskiej na jazdę próbną - sam ocenisz. Zaś Note postaraj się sam sprzedać, gdyż w daci nie dostaniesz na nowe auto takiego upustu, by zrekompensował zaniżoną wycenę odkupu przez dilera twojego nissana.

Masz rację - tak zrobię : )

Dar1962 napisał/a:
Do sprzedaży wchodzi właśnie atrakcyjna wizualnie i praktycznie wersja Stepway.

Tak właśnie mi się zdawało, że już Cię kojarzę z forum Nissanklub :) Tym bardziej cieszę się, że też tu trafiłem :)
Ja tego stepwaya nie rozumiem... nijak mi się to nie kalkuluje (przynajmniej z TCe)... po zsumowaniu dopłat do wersji laureate, a pomijając kolorki (o gustach się nie rozmawia) to wychodzi taniej niż stepway -> LINK ale może czegoś nie rozumiem/coś pomijam?
UPDATE: no pominalem troche stylistyki... ale w oficjalnej porownywarce ani sladu o tych szczegółach

jan ostrzyca napisał/a:
Dla rodziny 2+3 szczerze radzę auto 7 miejscowe. W przypadku maluchów chodzi o foteliki w przypadku większych o bójki na tylnej kanapie.

Póki co starszy młodszą głaszcze po główce, ale faktycznie tylko czekać jak zaczną się wojny ;) Dzięki!

jan ostrzyca napisał/a:
Poza tym 7 to liczba szczęśliwa

No i kurczę przekonałeś mnie... :lol:

eplus napisał/a:
...Duster to jest samochód, który naprawdę "chce się mieć" :!: Duster trzyma cenę i powinien być łatwy do odsprzedaży.
Lodgy jakoś nie zaskoczyła na rynku podobno. Może ze względu na brzydotę :?: Gdyby ją wycofali z produkcji, to cena odsprzedaży poleci na łeb.

Co do brzydoty... nie ładne co ładne tylko co się komu podoba ;)
Myślę, że poruszyłeś ważną kwestię, bo w tym momencie zacząłem się zastanawiać czy przy wyborze Lodgy wogóle będzie opłacało mi się ją sprzedawać - inaczej mówiąc czy ktoś ją będzie chciał, bo to dużo mniej popularne auto: Oferty aut bezwypadkowych od osob prywatnych: Lodgy (podczas pisania postu: 1 sztuka) Duster (podczas pisania postu: 15 sztuk)

Lza napisał/a:
Miałem podobne dylematy. Miałem kupować autko teraz (Wybór padł na D. Logan MCV). Po przestudiowaniu forum i przeanalizowaniu setek różnych opinii, wykresów, danych technicznych, różnych raportów awaryności itp. zdecydowałem się pomęczyć się jeszcze rok dłużej starym samochodem, odłożyć więcej i kupić pojazd nieco większy. Z początku myślałem o Lodgy, jednak nie da się ukryć, to jest auto z wieloma bardzo podstawowymi wadami. (awaryjność, lekka konstrukcja z cienkiej blachy, problemy z silnikami (zarówno dieslami jak i benzynowymi, niskie interwały międzyprzeglądowe, duży hałas w kabinie)). Za mniej więcej tą samą cenę można mieć samochód prawdopodobnie nieco bardziej solidny, a przynajmniej o lepszych opiniach użytkowników, cichszy o potencjalnie niższej awaryjności i o prawie dwa razy dłuższych okresach między przeglądami.
itd...

Wielki dzięki za krytykę (bardzo cenna) tylko widzisz, nie poparłeś swojego zdania nawet jednym źródłem, mimo że tyle ich przeanalizowałeś, więc jeśli coś masz - podziel się proszę.

Lza napisał/a:

Ceny przeglądów oczywiście warto porównać, zwłaszcza taką ich ilość jaką będziemy zobligowani dokonywać w ASO aby nie stracić gwarancji. (Przegląd poza ASO, dgy już się gwarancja skończy będzie mniej więcej tyle samo kosztował niezależnie od marki i modelu)


Marek1603 napisał/a:

Co do wizyty w innych salonach to jak najbardziej jestem za.
Porównaj też oprócz okresu przeglądów jeszcze ich ceny, bo kolega dziwnie pomija tą kwestię.

Słuszna uwaga : ) Jest jakiś jeden zbiorczy wątek z cenami za przeglądy, czy pozostaje mi analiza galerii użytkowników?

Update: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1264

Zbychu504 napisał/a:
Duster TCe 125 występuje w wersji 4x2 z bagażnikiem 475 litrów :-)

I to jest konkret, dzięki, poprawiłem : )

Dar1962 napisał/a:
Marek1603 napisał/a:
kolega dziwnie pomija tą kwestię.

z tej prostej przyczyny,że zarówno Lodgy w swojej jak i Duster w swojej klasie - nawet po doposażeniu do rozsądnego poziomu nie mają konkurencji cenowej.

To by się zgadzało, a oferty na poprzednie roczniki wydają się być jeszcze ciekawsze (patrz załącznik)

PiotrWie napisał/a:
[...]Dustera cenię za dzielność terenową i dlatego wybaczam mu wszystko inne, ale jako jedyny samochód dla rodziny typu 2+ 3 - nie polecam - a wiem co mówię bo wychowałem trójkę dzieci :-D

wojtek_pl napisał/a:
No, nie jest tak źle z Dusterem dla rodziny 2+3 bo sam tak mam. Ale i tak zmienię auto na większe za jakieś 1.5 - 2 lata.

Panowie - dzięki za szczere opinie... Lodgy (ew. inny samochód konkurencji) chyba przeciąga linę na swoją stronę ; )

benyo napisał/a:


Stan napisał/a:

- w żadnej z opcji nie ma kamery cofania... a o ile znam żonę to... ekhm... jakie są mozliwości?


U mnie też jeździ żona. Kamera cofania...
Moją żonę szybciej nauczyłem parkować tyłem niż obsługiwać radio w samochodzie :-) owszem kamera fajna rzecz, ale dla tego co już potrafi jeździć, ten który nie potrafi powinien nauczyć się dobrej jazdy (przydatna rzecz w sytuacji, gdy żona musiała jechać zupełnie innym obcym autem i parkować nim).


Nie no... potrafić potrafi... tylko wiesz... zdarza się, że człowiek nie ma czasu, źle pojedzie, wykręca i trach... niska betonowa donica na kwiaty... :oops:
benyo napisał/a:

Stan napisał/a:

- z uwagi na TCe zaczyna się temat turbiny i specyficznej opieki nad tym jajkiem... boje się, że żona w wyniku codziennych spraw będzie ten temat notorycznie... pomijać... kilka wskazówek


Czego się tu bać, skoro planujesz sprzedać go za 5-6 lat to pewnie dociągniesz do 100 tys. DO tego przebiegu to raczej żadnemu silnikowi nie powinno się nic stać.

Plany planami, ale skoro nie trzeba to po co kolejnemu właścicielowi dokładać zmartwień ; )

benyo napisał/a:


Stan napisał/a:

- jak działa regulator i ogranicznik prędkości, nigdy tego nie używałem (bo nie miałem), w daciach jest to opcja, używacie tego stale czy tylko przez pierwsze kilka tygodni od kupna bo "fajny bajer"? ;)


Regulator prędkości to nic innego jak tempomat. Przy dłuższej jeździe znakomita sprawa.
Ogranicznik prędkości ? Łatwiej użyć słowa "wolniej" :-) ale skoro jest, to niczemu nie przeszkadza :-)


Czy ktoś ma instrukcję w wersji elektronicznej? Ja serio nigdy tego nie miałem i nie wiem jak działa : )

benyo napisał/a:

Stan napisał/a:

- czytałem wątki o MediaNav i uznałem, że jest mi to kompletnie zbędne: Waze na telefonie zastąpi mi Navi, czy radio oferowane w ramach Plug&Radio również jest z ekranem LCD? Jeżeli tak to czy w słoneczne dni cokolwiek na nim widać? : )


Tak tylko gwoli nazewnictwa to właśnie w radiu jest ekran LCD w jednym kolorze, natomiast w MediaNav jest ekran dotykowy zapewne TFT :-) Też używam nawigacji w telefonie, przynajmniej mapy są ciągle aktualne :-)



Dzięki za info - poprawiłem.

Lza napisał/a:

Na dokładkę do zakupu Lodgy zniechęca fakt, że oprócz potencjalnych problemów z silnikiem, w moim nowym samochodzie, będę się bujał z fotelem :-) i klimatyzacją. I odpadającymi zderzakami. A producent będzie uparcie odmawiał usunięcia usterki..


Ja i osoby z podobnym dylematem ozłocimy Cię za link do tematu, jeśli wspomniane problemy już na forum występowały

Update:
Bujany fotel: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10861

:!: Uprzejmie proszę o przeniesienie dyskusji o Dokkerze w inne miejsce :) :!:

Renault Retail Group.png
Oferta na Lodgy rocznik 2014
Plik ściągnięto 152 raz(y) 192,82 KB

Ostatnio zmieniony przez Stan 2015-01-05, 07:00, w całości zmieniany 5 razy  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2015-01-05, 08:16   

Jeszcze raz wrócę do kwestii atrakcyjności - Ty, Stan, pewnie jeszcze masz mleko pod nosem, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale w USA facet koło pięćdziesiątki wciska się w modne jeansy i zmienia auto na czerwone sportowe coupe (czasem żonę też wymienia po takim przebiegu). :mrgreen: :-P W miejsce niemodnego "coupe" w Europie wpisujemy "SUV" i co? Przyznasz, że Duster ma sportowego "zęba", a Lodgy? Dobre dla statecznego starszego małżeństwa, żeby co niedzielę jeździć do kościoła....... :-D :-D :mrgreen: :-o :-( :lol: :mrgreen: :-P

edit: w miejsce "czerwone coupe"...
Ostatnio zmieniony przez eplus 2015-01-05, 08:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne