Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2017-07-06, 09:03
wpływ ilości czynnika chłodniczego na temperaturę
Autor Wiadomość
krzysiek5 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: LODGY
Silnik: 1.6 MPI
Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2017-07-06, 08:09   wpływ ilości czynnika chłodniczego na temperaturę

Witam,

jestem użytkownikiem DACII LODGY rocznik 2012 silnik 1,6 MPI . Tydzień temu nabijałem klimatyzację. Niestety ani w samochodzie ani w instrukcji obsługi nie ma żadnej informacji co do tego jaką ilość czynnika nalezy wymienić. Jak zadałem pytania przez stronę Reno i Dacia podając swój VIN to uzyskałem w odpowiedzi informację że nie mogą mi udzielić takiej odpowiedzi a mogą jedynie wymiennic czynnik u siebie w serwisie. Zajomy mechanik napełnił mi 550 g czynnika R134 a. Ostatnio dowiedziałem sie że prawidłowa ilość to ok 475 g. Proszę o potwierdzenie ile faktycznie powiniem nabić tego czynnika i czy jeżeli prawdą jest ilosć 475 g to czy teraz nie powinienem jeszcze raz podjechać do mechanika i spuscić czynnik do prawidłowej ilości. Czy nadwyżka czynnika ma jakiś wpływ na temperaturę chłodzenia w kabinie i czy po spuszczeniu czynnika do prawidłowej ilości temperatura chłodzenia w aucie moze być niższa ? Moje odczucia po zeszłotygodniowym napełnieniu klimy są takie że temperatura chłodzenia minimalne spadła, ale nie czuć wyjątkowej róznicy w stosunku do tego co było przed wymianą.Przed wymianą klimę było czuć tylko na maksymalnym ustawieniu.Mam porównanie temperatur chłodzenia bo w drugim samochodzie Chevrolecie jak tylko załaczam klimę to za chwilkę jest juz przyjemnie chłodno w samochodzie. Bardzo proszę o odpowiedzi i ewentualnie odczucia użytkowników klimy w Dacii Lodgy
 
Daster 



Marka: Dacia, BMW
Model: Duster, Seria 5 E39
Silnik: 1.6/105KM, 3.0/231KM
Rocznik: 2010, 2002
Wersja: Laureate
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 366
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-07-06, 08:35   

We współczesnych Daczkach idzie 475g czynnika.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Daster 2017-07-06, 08:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 08:45   

A wystarczyło wejść na nasze forum:
http://www.daciaklub.pl/user/dacia-klima.htm
475 g czynnika i 80g oleju dla sprężarki Valeo.
O ile 75 g nadmiaru czynnika nie jest jakoś szczególnie krytyczne to już z olejem może być gorzej - pytałeś go ile było jednego i drugiego w układzie przed wymianą ?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 09:23   

krzysiek5 napisał/a:
czy po spuszczeniu czynnika do prawidłowej ilości temperatura chłodzenia w aucie moze być niższa ?

Tak - do sprawnej pracy układu klimatyzacji wymagana jest właściwa ilość czynnika.

A jak się nie wie, ile go powinno być, to się tego nie rusza, bo popsuć jest łatwo, a naprawa droga...
 
krzysiek5 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: LODGY
Silnik: 1.6 MPI
Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2017-07-06, 09:47   

nie pytałem o olej , w każdym bądz razie umówiłem juz się z mechanikiem na sprawdzenie i skorygowanie ilości czynnika i oleju i dlatego bardzo dziękuję za odpowiedzi i opinie
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 10:16   

Pamiętaj że oleju ubywa proporcjonalnie do czynnika chłodzącego , ale zawsze w układzie trochę pozostaje nawet po spuszczeniu - jak np. ściągniecie 50 gramów to można dolać najwyżej 15 bo reszta będzie nadal na ściankach instalacji.
 
krzysiek5 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: LODGY
Silnik: 1.6 MPI
Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2017-07-06, 11:13   

mam jeszce pytanko do użytkownika DrOzda. Lodgy ma dosyć dużą powierzchnię w środku, jak u ciebie odczuwałna jest klima i temperatura po nastawieniu regulacji na pierwszy i ostatni poziom ? bo ja czasami mam wrażenie tylko schłodzonego powietrza a tak jak pisałem mam porównanie do klimatyzacji z drugiego auta i jeszcze kilku poprzednich aut którymi jeździłem

nie dopisałem schłodzonego powietrza przy wylotach, ale juz pasażerowie go nie odczuwają ...
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 11:30   

Klima niestety jest dość słaba - w upały trzeba nastawiać nawiew na 3 i wtedy jest już w miarę OK.
Przynajmniej trudno się przeziębić.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-06, 12:01   

@krzysiek5:

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9154
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3518

Pierwsza i najważniejsza sprawa to doprowadzenie działania klimatyzacji do specyfikacji fabrycznej - i dopiero wtedy można porównywać i oceniać wydajność.

Dodatkowo wielkość auta nie ma znaczenia dla temperatury powietrza wydmuchiwanego z kratek, a to tam się sprawdza jego temperaturę.

Natomiast w większym aucie na pewno trzeba się nastawić na używanie wyższych obrotów wentylatora nadmuchu, żeby sprawnie schładzać przestrzeń za przednimi fotelami. I tylko tyle.
 
krzysiek5 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: LODGY
Silnik: 1.6 MPI
Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2017-07-06, 14:58   

jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi i opinie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne