Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Żarówki H7 oraz H1 - które modele warto kupić i używać?
Autor Wiadomość
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-02-28, 21:32   

Statystyczne oko przy kiepskim oświetleniu, łopatologicznie to ujmując, lepiej widzi w zimniejszym świetle (widzenie skotopowe), stąd pomysł na malowanie bańki na niebiesko dla zmiany barwy. Farba zjada światło po czerwonej stronie spektrum... Ciężko z tej metody uzyskać więcej lumenów, z tym że dla oka lumen lumenowi nie równy.

Zdjęć nie widać, ale zakładając, że kadry są identyczne, to z parametrów wychodzi jakieś +0,25 EV na korzyść drogich żarówek, ale że nie są identyczne świadczy przy jednym porównaniu różnica 2EV :) i fakt, że konieczność trzymania identycznego kadru jest jeszcze mniej oczywista niż zablokowanie ekspozycji :P

Miałem H4 osramy nightbreaker (+130%?) i tungsramy (+90%?) za 1/3 ceny osrama. Nie widzę różnicy.
 
subiel 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,5 dci 110KM
Rocznik: 2018
Wersja: Comfort
Dołączył: 04 Wrz 2018
Posty: 57
Skąd: wrocław
Wysłany: 2020-03-02, 10:08   

nie wiem jak w innych daciach, ale w dusterze lampy świecą przeciętnie. nie chciałem kupować wynalazków +120%, bo mam wrażenie, że nieco szybciej zdychają. longlife z osrama uzywałem (takie zielone pudełko) -> jest spoko, ale dosyć słabo świeci (co w pewien sposób potwierdza moją teorie o żarówkach +XX%).

na bazie tego kupiłem żarówki typu ZENON z OSRAMA o super białym świetle. tam było chyba +20%. świecą na biało. po prostu jak latarka LED. nie świecą dalej, nie świecą mocniej, tylko światło jest białe i jeździ się lepiej. na ile jest to trwałe jeszcze nie wiem, przejeździłem na razie jakieś 5000km.

w sumie to polecam :)
_________________
=nie znam się, ale chętnie doradzę=
Ostatnio zmieniony przez subiel 2020-03-02, 10:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomek73 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster/Scenic
Silnik: 1,6 SCe LPG/ 1,6 16V LPG
Rocznik: 2019 / 2003
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Maj 2019
Posty: 44
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 2020-03-02, 10:49   

subiel napisał/a:
nie chciałem kupować wynalazków +120%, bo mam wrażenie, że nieco szybciej zdychają

To nie wrażenie, to fakt i fizyka. Żeby było więcej światła trzeba podnieść temperaturę żarnika, a to skraca jego żywotność. Kilka, kilkanaście % mozną uzyskać zmieniając gaz, szkło czy inne detale. Ale więcej % wiąże się ze spadkiem żywotności.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-02, 12:46   

tomek73 napisał/a:
to fakt i fizyka

Bynajmniej - http://www.daciaklub.pl/f...1804764#1804764

(3 posty wyżej...)
 
Pedros 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4X4
Silnik: 1,6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Lut 2019
Posty: 400
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2020-03-02, 15:08   

Cytat:
nie wiem jak w innych daciach, ale w dusterze lampy świecą przeciętnie.

:shock: Uważam że w obecnie produkowanej wersji Dustera z żarówek halogenowych wyciśnięto chyba wszystko co się da. Ne wiem do czego porównujesz ale jak dla mnie świecą naprawdę super. Powiem więcej - uważam że mam w swoim Dusterze lepsze światła niż kolega w Subaru Foresterze - choć tam są ksenony. Jeśli jednak szukasz lepszych żarówek to warte uwagi są OSRAM night breaker, OSRAM cool blue intense, a także Philips White vision.
Ostatnio zmieniony przez Pedros 2020-03-02, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 849
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-03-02, 15:59   

Kauris napisał/a:
Statystyczne oko przy kiepskim oświetleniu, łopatologicznie to ujmując, lepiej widzi w zimniejszym świetle (widzenie skotopowe), stąd pomysł na malowanie bańki na niebiesko dla zmiany barwy. Farba zjada światło po czerwonej stronie spektrum... Ciężko z tej metody uzyskać więcej lumenów, z tym że dla oka lumen lumenowi nie równy.


No dobrze, ale zdaje się, że zaniebieszczone światło jest bardziej "zjadane" przez atmosferę (w tym drobinki wody zawieszone w powietrzu), więc może subiektywnie "mocniej" je widać, ale w pewnych warunkach obiektywnie strumień światła będzie słabszy.
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-02, 21:41   

W pewnych warunkach na pewno tak. Zanim przyszła moda na nowoczesne zimno ledów, przeciwmgielne "od zawsze" były żółte. Napisałem o tym by zainteresowani mieli co wpisać w googla jeśli to dla nich nowość.

Różnica w czułości oka (dla widzenia skotopowego) na niebieski i czerwony to coś w okolicy 5:1. Rozpraszanie tego nie skompensuje. Pewnie dlatego bursztynowe podświetlenie w zegarach nie męczy, smartfony włączają cieplejszą paletę barw na noc, na łodziach podwodnych używają alarmowo czerwonego, a z drugiej strony niebieskie diody w ciemnym pokoju, albo kolejowe niebieskie semafory nocą wypalają mózg ;)


Wszelkie metodyczne (niesponsorowane/prawdziwe) pomiary różnic pomiędzy halogenami zwykłymi i różnymi ulepszonymi, jakie widziałem w necie, dotyczyły rynku amerykańskiego. Z wyników można wnioskować, że nie mają norm :) W Europie natomiast marketingowo przejdzie chyba wszystko, skoro można pisać (na allegro widziałem), że żarówka w technologii halogenowej wypełniona jest ksenonem, a konsumenci zadowolą się każdą magiczna wartością na pudełku byle była poprzedzona określeniem "up to".
 
subiel 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,5 dci 110KM
Rocznik: 2018
Wersja: Comfort
Dołączył: 04 Wrz 2018
Posty: 57
Skąd: wrocław
Wysłany: 2020-03-03, 08:39   

Pedros napisał/a:
Cytat:
nie wiem jak w innych daciach, ale w dusterze lampy świecą przeciętnie.

:shock: Uważam że w obecnie produkowanej wersji Dustera z żarówek halogenowych wyciśnięto chyba wszystko co się da. Ne wiem do czego porównujesz ale jak dla mnie świecą naprawdę super. Powiem więcej - uważam że mam w swoim Dusterze lepsze światła niż kolega w Subaru Foresterze - choć tam są ksenony. Jeśli jednak szukasz lepszych żarówek to warte uwagi są OSRAM night breaker, OSRAM cool blue intense, a także Philips White vision.


hyundai i30, volvo v40 i ford focus :)
wszystkie te samochody maja niżej światła, może to przez to? różnica była odczuwalna. i nie porównuje halogenow do xenonów, projektorów czy czegoś innego -> wszystko to h7 :D

i nie chcę się licytować, nie o to chodzi. to było tylko tło fabularne do faktu że białe światła drogowe podniosły mi komfort prowadzenia po zmroku. światła drogowe pozostały fabryczne, lekko ciepłe.
_________________
=nie znam się, ale chętnie doradzę=
 
Pedros 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4X4
Silnik: 1,6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Lut 2019
Posty: 400
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2020-03-03, 09:10   

subiel napisał/a:
białe światła drogowe podniosły mi komfort prowadzenia po zmroku

W takim razie myślę że powinieneś być zadowolony z żarówek OSRAM cool blue intense. Zmiany powinny pójść w kierunku bardziej białej barwy.
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-04, 17:47   

"Mały" błąd logiczny z mojej strony...
Samo malowanie bańki na niebiesko nie doda ilości światła po zimnej stronie, więc żaden z tego zysk dla oka. Przytnie czerwone, czym zmieni postrzeganą ogólną barwę żarówki i tyle.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 743
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-05, 08:59   

Kauris napisał/a:
Przytnie czerwone, czym zmieni postrzeganą ogólną barwę żarówki i tyle.


Zgadza się. Dodam, że ograniczając na dodatek strumień świetlny. Zysk żaden - wrażenie że lepiej widać to raczej złudzenie. Białe światło to pełny zakres fal widzialnych - filtrowanie to zawsze strata dla oświetlenia.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-05, 09:26   

Używam Philips Vision +30% i uważam że są najlepsze jeśli chodzi o stosunek cena/jakość/trwałość. Cena ok 10PLN/szt wymieniłem drugi raz komplet w ciągu ośmiu lat eksploatacji.
Jeśli ktoś uważa że Dacia ma słabe światła to polecam nocną podróż C4 Picasso ze zwykłymi lampami :
http://c4owners.org/plugi...opic.php?222153
Miałem wrażenie że jadę maluchem z prądnicą i żarówkami R4.
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-03-05, 15:04   

sobol1976 napisał/a:
Dodam, że ograniczając na dodatek strumień świetlny. Zysk żaden - wrażenie że lepiej widać to raczej złudzenie.
Nie można zapominać, że jeśli niemalowana i malowana żarówka trzyma normę i obie dają te (przykładowo dla H4) 1000 lumenów, to procesy zachodzące w bańce tej malowanej MUSZĄ być bardziej wydajne w zakresie niefiltrowanym dla kompensacji.
 
kicpra 


Marka: Dacia/Ford
Model: Logan MCV II/Mondeo mk4
Silnik: 0.9 tce 120KM 188nm/2.2 TDCI 213KM 490nm
Rocznik: 2017/2008
Wersja: Stepway Outdoor
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2017
Posty: 810
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-05, 18:42   

DrOzda napisał/a:
Używam Philips Vision +30% i uważam że są najlepsze jeśli chodzi o stosunek cena/jakość/trwałość. Cena ok 10PLN/szt wymieniłem drugi raz komplet w ciągu ośmiu lat eksploatacji.
Jeśli ktoś uważa że Dacia ma słabe światła to polecam nocną podróż C4 Picasso ze zwykłymi lampami :
http://c4owners.org/plugi...opic.php?222153
Miałem wrażenie że jadę maluchem z prądnicą i żarówkami R4.

Wg mnie najlepszymi są Tungsram Sportlight oraz Powertec SuperWhite, bielutkie światło, tanie i wytrzymałe. Kolega kiedyś zapytał mnie czy w Loganie mam ksenony :D.
Ale jeżdzę teraz nowym Ceedem i światła w Kii są o niebo lepsze niż w Dacii.
 
LexxRG 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: 1.6 sce
Dołączył: 03 Sty 2021
Posty: 5
Skąd: z-cie
Wysłany: 2021-01-03, 16:15   H7 żarówki o zimnej barwie

Witam.
Wymieniał ktoś żarówki na inne o zimnej barwie? Obecne fabryczne świecąc z ledami wyglądają według mnie trochę nie teges... Jeśli tak to co polecacie?
 
yurec1st 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: SCe 75 1.0 ccm
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lut 2020
Posty: 366
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2021-01-03, 19:00   

OSRAM H7 NIGHT BREAKER LASER +150
_________________

Żeby nie otrzymywać głupich odpowiedzi nie należy zadawać głupich pytań :roll:
 
Pedros 


Marka: Dacia
Model: Duster II 4X4
Silnik: 1,6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Lut 2019
Posty: 400
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2021-01-03, 20:30   

yurec1st napisał/a:
OSRAM H7 NIGHT BREAKER LASER +150

Jak najbardziej potwierdzam, ewentualnie nieco tańsza a równie fajna alternatywa to Osram Cool Blue Intense.
 
uno0 



Marka: Dacia / Opel
Model: Sandero Stepway 2021 / Yaris III/ Piaggio MP3
Silnik: 999 TCE X-Tronic
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 30 Maj 2021
Posty: 326
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 2021-10-21, 18:36   

czy ktoś podmieniał oryginalne żarówki świateł drogowych w Sandero Stepway 3? Oryginalnie są tam H15 i po prostu wstyd je używać przy super oświetleniu ledami mijania....Wywala (może wywalać) jakiś błąd? Pozdrawiam
 
syn marnotrawny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 turbo LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Mar 2021
Posty: 161
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2021-10-25, 18:13   

uno0 napisał/a:
czy ktoś podmieniał oryginalne żarówki świateł drogowych w Sandero Stepway 3? Oryginalnie są tam H15 i po prostu wstyd je używać przy super oświetleniu ledami mijania....Wywala (może wywalać) jakiś błąd? Pozdrawiam


Siemanko. Potwierdzam wygląda to komicznie z tymi "żółtymi" długimi. Na razie tylko grzebałem żeby sprawdzić co tam siedzi za żarówka i tak rzeczywiście to H15. Tak samo będę musiał się dostać do halogenów w zderzaku...tam pewnie siedzi H16. Żeby to fajnie wyglądało to pewnie trzeba by kupić żarówki z temperaturą barwową min. 5000K, tylko już nie pamiętam czy i która firma ma na to homologację drogową.
_________________
DACIA - fun to drive
Ostatnio zmieniony przez syn marnotrawny 2021-10-25, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
Cytrynola 


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: TCe 1,3
Rocznik: 2021
Dołączył: 30 Kwi 2021
Posty: 18
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2021-10-27, 17:44   Re: H7 żarówki o zimnej barwie

LexxRG napisał/a:
Witam.
Wymieniał ktoś żarówki na inne o zimnej barwie? Obecne fabryczne świecąc z ledami wyglądają według mnie trochę nie teges... Jeśli tak to co polecacie?


Ja od pół roku mam w Dusterze komplet H1 + H7 Tungsram SPORTLIGHT EXTREME 5000 i jestem zadowolony. Mając dzienne LEDowe zwykłe żarówki miały słabo pasującą barwę. Po wymianie różnica jest znacznie mniejsza a przy koszcie nieco ponad 60 za całość, to nie ma się chyba nad czym zastanawiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne