Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
DS3 silnik 1.0 TCe LPG pytanie o rozrząd, zawory ....
Autor Wiadomość
kordirko 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 1.0 TCe 100 LPG
Rocznik: ---
Wersja: Comfort
Dołączył: 11 Mar 2021
Posty: 74
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2024-05-12, 23:09   DS3 silnik 1.0 TCe LPG pytanie o rozrząd, zawory ....

Przebieg mojej DS3 z silnikiem 1.0 TCe LPG dobiega powoli 80 tys. km., za miesiąc kończy mi się gwarancja i pojawiają się mi się takie pytania:
- po jakim przebiegu kontrolować luzy zaworów ?
- po jakim przebiegu zmieniać łańcuch rozrządu ?
- po jakim przebiegu zmieniać olej w skrzyni biegów ?

Oficjalna instrukcja nic o tym nie mówi, czyli wg. Renault te elementy są "dożywotnie" i się ich nie wymienia/nie kontroluje.
Ciekawi mnie jakie jest wasze zdanie na ten temat, zmieniacie rozrząd i olej w skrzyni, kontrolujecie luzy zaworowe ?
Ostatnio zmieniony przez kordirko 2024-05-12, 23:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
suchy8909 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 ECO-G
Dołączył: 01 Lut 2024
Posty: 8
Skąd: Katowice
Wysłany: 2024-05-13, 21:45   

Ja w swojej Dacii olej w skrzyni zmienię po 5 latach lub 80k km, jeśli chodzi o rozrząd to łańcucha nie będę ruszał dopóki nie zacznie hałasować, no chyba że dobiję tym samochodem do 250k km i będę chciał dalej nim jeździć to wtedy zrobię profilaktyczną wymianę nawet jak nie będzie dawał żadnych objawów.

Najgorzej jest z tematem luzów bo producent nie przewiduje a w internecie nie udało mi się znaleźć informacji od kogoś kto sprawdzał te luzy i czy wymagały jakiejś regulacji.

Jak zrobię 100k km swoją Dacią i nie pojawią się do tego czasu jakieś wiarygodne informację w tej sprawie to pewnie sam sprawdzę te luzy u siebie żeby się przekonać czy wymagają regulacji.
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1127
Skąd: Kępno
Wysłany: 2024-05-14, 07:26   

Ja wymienię olej w skrzyni chyba na 100tys km - czyli pewnie w tym roku (choć ostatnio trochę mniej jeżdżę więc może początek przyszłego).
Łańcuch jest cicho - nie ruszam go zanim nie zacznie hałasować,
Luzy zaworowe to generalni największą niewiadomo; diagnosta w ASO twierdzi że nie zna przypadku konieczności regulacji, a diagnozował logany (taxi) które miały już nakręcone grubo powyżej 200tys. być może faktycznie realizowany przez komputer LPG jest jakiś wariator kąta wyprzedzenia zapłonu (a pewnie jest skoro na LPG mamy inna krzywa Nm i mocy) to wzmacniane zawory mogą być chronione. Lepiej żeby tak było, bo regulacja luzów nie jest podobno prosta (tania) w tym silniku. Inna sprawa że gdyby była potrzebna i problematyczna (kosztowna) to pewnie internet by już o tym pisał.
_________________
pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony przez r70 2024-05-14, 07:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3668
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2024-05-14, 09:14   

W tych silnikach kontrola luzów a regulacja luzów to dwie zupełnie różne operacje o zupełnie innej skali pracy. Kontrola to demontaż pokrywy zaworów. Ewentualna regulacja luzu to wymiana "szklanki" a demontaż szklanek to demontaż wałków rozrządu a więc siłą rzeczy demontaż całej osłony rozrządu i zdjęcie łańcucha (a więc i jego wymiana wraz ze ślizgami i napinaczem) ;-)
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-05-14, 09:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1127
Skąd: Kępno
Wysłany: 2024-05-14, 09:30   

Demontaż wiąże się chyba z wymianą pokrywy która jest wykonana z tworzywa i jest przyklejona -więc też nie jest najtańszą opcją.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3668
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2024-05-14, 11:13   

r70 napisał/a:
Demontaż wiąże się chyba z wymianą pokrywy która jest wykonana z tworzywa...
Zgadza się. Producentowi przeszkadzała normalna, metalowa pokrywa z uszczelką, jaka jest w 0,9Tce...
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1127
Skąd: Kępno
Wysłany: 2024-05-14, 12:05   

Koszty, większa kasa dla serwisu, redukcja masy, emisja CO2, itp... niestety... :(
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
toka93 


Marka: Renault
Model: Megane IV Grandtour
Silnik: 1,5 DCI
Rocznik: 2017
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 02 Mar 2019
Posty: 1723
Skąd: Radzionków
Wysłany: 2024-05-15, 11:03   

r70 napisał/a:
Demontaż wiąże się chyba z wymianą pokrywy która jest wykonana z tworzywa i jest przyklejona -więc też nie jest najtańszą opcją.

Jest z tworzywa i można ją wkleić spowrotem. Gorzej, że są w niej uszczelki w około świec i tych się nie da zakupić osobno.
Pokrywa to koszt około 300zł
_________________
Sprzedaż części Dacia

https://www.czescidacia.pl/

Pomogłem, zostaw opinię: https://g.page/r/CU7bHXWMP-5FEBM/review
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1127
Skąd: Kępno
Wysłany: 2024-05-15, 12:09   

To jeszcze nie majątek, ale do tego robocizna itp i się zrobią koszty. A jeśli chcielibyśmy skorzystać z pomocy ASO to pewnie wyjdzie majątek ;)
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne