Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-04-01, 20:37
Stuki, puki i skrzypienia - nietypowe hałasy
Autor Wiadomość
wojtus 



Marka: Dacia
Model: Lodgy, Sandero
Silnik: 1.6 MPI, 1.4 MPI LPG
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 167
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: 2008-10-20, 06:30   Re: Skrzypienie w podwoziu i stuki na wolnych obrotach

wox napisał/a:
wojtus napisał/a:
Druga przypadłość to czasami (rzadko) na wolnych obrotach są słyszalne jakieś stuki (takie metaliczne stukanie w rytm obrotów) - niestety nie udało mi się zademonstrować. Ponoć sprawdzili "wyrocznią" i wszytko jest ok.

To może to samo co u mnie? Nie za każdym razem, ale prawie codziennie to słyszę.
Zatrzymuję się (albo wciskam sprzęgło), silnik pracuje na wolnych obrotach, a tu:
cyk, cyk, cyk
chwila przerwy
cyk, cyk, cyk
chwila przerwy
cyk, cyk, cyk
i koniec. Zawsze chyba w takich 3 cyklach, z tą samą intensywnością. Możliwe, że jak stabilizują się obroty silnika po ich spadku, to coś wpada w wibrację. Zastanawia tylko ta niezwykła powtarzalność (zawsze tak samo).
Kiedyś może uda mi się to nagrać.



No to w takim razie nie jestem sam, mnie to raczej wygląda na jakieś "stukowe nienormalne" spalanie bo wydaje mi się, nie wiem czy Ty też to zauważyłeś ale czasami tak jakby silnik trochę zwalniał obroty i później się stabilizował.

W serwisie gość jak mu opowiedziałem, to mówił coś o takiej pracy wtryskiwaczy ale nie wiem czy nie ściemniał.
 
petek 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dci 68 KM
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-20, 08:27   

U mnie też tak jest (to cykanie czy spalanie stukowe), ale serwis niczego złego się nie dopatrzył. Ten typ tak ma.
_________________
MCV Laureate dCi
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-20, 09:01   

Ja takie stuki miałem : http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1231

I co się okazało ?

Otóż kiedy docisnąłem plastykową czarną osłonę od rozrządu to wtedy to stukanie zanikało.
Wszystkie śruby były dokręcone prawidłowo. A jednak coś tam pukało/chrobotało.
Serwis chyba tylko podłożył podkładkę pomiędzy tą plastykową osłonę a blok silnika, odsuwając tym samym osłonę rozrządu od silnika.
Teraz jest już cicho i nic nie słychać.

Sprawdź u siebie czy jak dociśniesz tą osłonę w kierunku silnika to czy to cykanie ci nie ustąpi.
Oczywiście robisz to na włączonym silniku - więc uważaj aby gdzieś ci rączki nie wciągnął jakiś pasek.
Ostatnio zmieniony przez jackthenight 2008-10-26, 14:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
piotrres 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 2605
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-10-26, 13:05   

Ja z kolei szukałem źródła skrzypów i jęków które pojawiały się przy otwieraniu, drzwi, wsiadaniu u wysiadaniu z auta. Dochodziły wyraźnie gdzieś z okolic tylnego zawieszenia.
I cóż się okazało ? Ano, zniknęły jak kiedyś zostawiłem autko bez zaciągniętego hamulca ręcznego, tylko na biegu :lol:

Pozdrawiam serdecznie Piotr S.
 
tomaszgebala 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV + Logan VAN
Silnik: 1,5 dCi + 1,6
Rocznik: 2008 + 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 371
Skąd: Lublin
Wysłany: 2008-10-26, 20:07   Re: Skrzypienie w podwoziu i stuki na wolnych obrotach

ja też mam takowe stuki, ale jestem święcie przekonany, że jest to odgłos z samego silnika, a nie z jakiejś tam osłony - stuk jakby z rozrządu, zaworów - sam nie wiem.

Jestem przekonany, że to sprawa zbyt wolnych obrotów biegu jałowego - (zapodałem nowy wątek na forum w sprawie obrotów).
_________________
Dacia LOGAN MCV - AD 2008 , 1,5 dCi
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2008-11-06, 18:53   Skrzypienie

Wrzucę kolejny kamyczek do ogródka partaczy z ASO. :evil: Ewentualnie temat ten będzie podpowiedzią w radzeniu sobie z jedną z przyczyn nieprzyjemnych (wstydliwych) dźwięków dochodzących z podwozia.

Po ostatniej wizycie w serwisie Renault (przegląd po 20 tys. km) pojawiły się w moim samochodzie nowe dźwięki - coś skrzypiało podczas przyspieszania i hamowania - było to zwłaszcza wstydliwe. Postawiłem szybką diagnozę :idea: - żeby wymienić olej musieli odkręcić osłonę silnika, więc może zrobili coś nie tak z tym elementem? Mam w garażu kanał, więc wziąłem się do roboty. Odkręciłem osłonę, wyczyściłem powierzchnie styku, zakręciłem z powrotem (przy zakręcaniu zorientowałem się po śladach, że była przykręcona w innym położeniu - jest ok. 1,5 mm "pola manewru" - mechanik w ASO przykręcił ją w położeniu max. do przodu; ja przykręciłem ją max. do tyłu, tak jak wskazywały ślady) - skrzypienie zniknęło.

Ktoś powie - nie jest to wynik partactwa w ASO (chodzi o samo przykręcenie tej osłony).
Zgoda, ale dlaczego wydali mi skrzypiące auto (musieli to słyszeć), skoro przyjęli auto bez dodatkowych dźwięków.
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-06, 19:12   

O ASO mozna długo pisać, dwa razy zgłaszałem przy okazji hałas jakiejś osłony tłumików, dwukrotnie powiedzieli że wszystko jest OK. Ale jak ostatnim razem podjechałem z tym moim przeciekiem i mechanior przejechał się z 15 km, to go samego wkurzył ten hałas i podoginał wszystkie osłony.
 
gigi303 



Marka: Opel
Model: Astra IV
Silnik: 1.7 cdti
Rocznik: 2011
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 888
Skąd: W-WA
  Wysłany: 2008-11-23, 18:33   Skrzypi

Jestem wściekły a raczej zirytowany. Coś mi skrzypi z prawej strony !!! Czytałem posty już o skrzypieniu i wykluczyłem poruszane problemy. Jak pojadę do Aso przestaje skrzypieć i taka zabawa w ciuciubabkę :evil: Ktoś na forum pisał że może być to po prostu kwestia dokręcenia tapicerki czy coś w tym stylu, może jakieś sugestie? W ASo mi nic nie mogą poradzić jak nie słyszą skrzypienia.... więc nie mam do nich pretensji. Dodam może że skrzypienie pojawia się tylko w trakcie jazdy bądź hamowania lub ruszania.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2008-11-23, 18:53   

gigi303 napisał/a:
Coś mi skrzypi z prawej strony !!!

Skad dokladnie dochodza odglosy? Z podwozia, z wnetrza, z przodu, z tylu...?
 
mter 



Marka: Renault
Model: Clio Grandtour
Silnik: 1.2 75 KM (D4F)
Rocznik: 2010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 174
Skąd: Lubin
Wysłany: 2008-11-23, 19:00   

Zrób MP3 :mrgreen:
_________________
13.10.2010 Clio Grandtour - przebieg 82 tyś.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2008-11-23, 19:32   

Ja się zaczynam przyzwyczajać :mrgreen:
- na początku (przez kilka tygodni) telepało się zapięcie pasa - nie robiłem nic po za puknięciami,
- po przeglądzie, przy ruszaniu i hamowaniu pojawiło się skrzypienie z okolic podwozia - odkręciłem osłonę silnika, wyczyściłem ją i minimalnie przesunąłem ja przy przykręcaniu;
Tych odgłosów na razie nie ma.
- teraz coś się czasem telepie (na bardzo nierównych drogach) w desce rozdzielczej (panel środkowy, pod przełącznikami nawiewu), może jakiś kabelek?,
- i coś wpada w wibrację po prawej stronie pod maską przy niskich obrotach silnika w czasie przyspieszania.

Wracając do Twojej kwestii - może coś z tą osłoną silnika? To było głośne ( :oops: ) skrzypienie, które dobiegało "z prawego dołu".
Ostatnio zmieniony przez wox 2008-11-25, 18:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
gigi303 



Marka: Opel
Model: Astra IV
Silnik: 1.7 cdti
Rocznik: 2011
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 888
Skąd: W-WA
  Wysłany: 2008-11-23, 19:49   

u mnie wyraźnie słychać z prawej strony ale ciężko mi określić czy to zawieszenie czy tapicerka czy jeszcze coś innego. Irytujące jest to gdyż dźwięk jest wkurzający a dopiero przejechałem tysiaka. Nawet ciężko go opisać to tak jak by trzeć o siebie styropian lub metal o metal, bardziej takie popiskiwanie :evil: Potrafi nie trzeszczeć cały dzień a potem znowu denerwuje moje bębenki w uszach.
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-23, 20:18   

Sprawdź węże, wężyki i miedziane przewody gazowe, te są czasem przyczyną hałasów, u mnie przymocowali wąż do grodzi który szedł do wtrysków na silniku, dość skutecznie przenosił dźwięk silnika do kabiny i na wolnych obrotach stukał.
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-23, 20:39   

gigi303 napisał/a:
u mnie wyraźnie słychać z prawej strony ale ciężko mi określić czy to zawieszenie czy tapicerka czy jeszcze coś innego. Irytujące jest to gdyż dźwięk jest wkurzający a dopiero przejechałem tysiaka. Nawet ciężko go opisać to tak jak by trzeć o siebie styropian lub metal o metal, bardziej takie popiskiwanie :evil: Potrafi nie trzeszczeć cały dzień a potem znowu denerwuje moje bębenki w uszach.


Samemu od strony kierowcy raczej nie zlokalizujesz- dźwięki w aucie się chamsko roznoszą i często słyszymy przód a jest tył, itp.
Najlepiej jak poprosisz kolegę aby jechał twoim autem a ty z boku nasłuchuj skąd dobiega hałas. Ogólnie ciężkie są tego typu sprawy.

U mnie jak na razie z przodu cisza, a z tyłu na konkretnych nierównościach , przy przejeździe przez górkowaty spowalniacz na ulicy słyszę jakby plastyk pukał o plastyk, tak jakby tylna półka popukiwała. Ale kiedyś ją zdjąłem i nadal coś tam popukiwało, trzeszczało.
wyciągnąłem wsio z bagażnika, zdjąłem półkę i nadal coś popukiwało. Z ojcem jestem już umówiony że on będzie jechał a ja będę nasłuchiwał skąd ten odgłos dochodzi. Może to będzie jakaś metoda lokalizacji, bo samemu to nie ma szans na zlokalizowanie jakiś stukań.
_________________

 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-11-23, 20:47   

U mnie na tych garbach drogowych to stukał fotelik dla dziecka :mrgreen: .
 
jacek 



Marka: dacia
Model: logan mcv
Silnik: 1.5 dci85KM
Rocznik: 2007
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 433
Skąd: Tychy
Wysłany: 2008-11-23, 20:56   

Mnie też ostatnio Skrzypi-coś w stylu piiii. Zlokalizowałem to było radio ocenzurowana reklama skody ze względu na nieprzyzwoite upusty :mrgreen: :mrgreen:
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-23, 21:02   

Marek1603 napisał/a:
U mnie na tych garbach drogowych to stukał fotelik dla dziecka


:) Tak, już wykluczyłem fotelik dziecka, pasy bezpieczeństwa i ich plastykowe klamry.
Ciężka sprawa :) Jak ojciec będzie mnie woził to wtedy mam nadzieje zlokalizuje to postukiwanie plastykowe :) Napiszę co było jak już znajdę przyczynę.
Tak samo Gigi303 usiądź jako pasażer i niech kolega cię wiezie - wtedy będzie łatwiej, może się jeszcze okazać że jako pasażer będziesz słyszał hałas z lewej strony :)
_________________

 
gigi303 



Marka: Opel
Model: Astra IV
Silnik: 1.7 cdti
Rocznik: 2011
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 888
Skąd: W-WA
Wysłany: 2008-11-24, 06:55   

[quote="jackthenight"]
Marek1603 napisał/a:
wtedy będzie łatwiej, może się jeszcze okazać że jako pasażer będziesz słyszał hałas z lewej strony :)


albo z tyłu.... najważniejsze żeby usunąć źródło bo fura fajna a tu popiskuje :-D
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-11-24, 08:04   

A może po prostu na zimę złapałeś jakiegoś świerszcza :mrgreen: ;-) .
 
mter 



Marka: Renault
Model: Clio Grandtour
Silnik: 1.2 75 KM (D4F)
Rocznik: 2010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 174
Skąd: Lubin
Wysłany: 2008-11-24, 10:52   

Ja już się wyleczyłem ze zwracania uwagi na "świerszcze".
Miałem wcześniej nowego forda, i tam cały kokpit grał, zegary piszczały.
W daci czasem coś zatrzęsie się, zagrzechocze, ale jest dużo lepiej niż było we fusionie.

Generalnie wszystkie odgłosy są zasługą naszych cudownych dróg.

Znaczenie mają również opony, im większe, im większy profil, tym lepiej.
Dlatego staram się teraz zakładać maksymalne dopuszczane przez producenta.
_________________
13.10.2010 Clio Grandtour - przebieg 82 tyś.
 
gigi303 



Marka: Opel
Model: Astra IV
Silnik: 1.7 cdti
Rocznik: 2011
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 888
Skąd: W-WA
Wysłany: 2008-11-24, 19:21   

Mamert napisał/a:
Sprawdź węże, wężyki i miedziane przewody gazowe, te są czasem przyczyną hałasów, u mnie przymocowali wąż do grodzi który szedł do wtrysków na silniku, dość skutecznie przenosił dźwięk silnika do kabiny i na wolnych obrotach stukał.


sprawdziłem i mam tak samo na piątek umówiłem się do aso niech poprawiają, no ale to chyba nie jest tego wina że skrzypi. Zaczynam się przyzwyczajać. Ciekawi mnie tylko czy na zewnątrz też słychać to skrzypienie :-D
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-11-24, 19:29   

gigi303 napisał/a:
mam tak samo

Niech ten wąż przypną paskiem do "nogi" od filtra powietrza, wtedy jest bardzo OK.
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2008-11-25, 10:54   

u mnie po pierwszym serwisie cos napieprzalo takim metalicznym glosem pod silnikiem... pojechalem do warsztatu i co sie okazalo?

zapomnieli dokrecic jedna srube pod blacha zabezpieczajaca miske olejowa od spodu...
przeszlo jak reka odjal....
 
gigi303 



Marka: Opel
Model: Astra IV
Silnik: 1.7 cdti
Rocznik: 2011
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 888
Skąd: W-WA
Wysłany: 2008-11-29, 08:13   

No to jestem po wizycie w ASO. Odbyłem jazdę ze specjalistą i udało się :mrgreen: jak już wracaliśmy do serwisu z jazdy zaczęło skrzypieć :-D Werdykt specjalisty........ skrzypienie pochodzi od elementów klimatyzacji. Rozłożyli poskładali poodginali i...... Po paru godzinach jazdy w ciszy znowu skrzypi :mrgreen: Poddaję się nie chce mi się już do nich jeździć następna wizyta przy przeglądzie może wtedy coś zaradzą na świerszcze ale raczej pozostaje mi się przyzwyczaić. Trochę głupio tylko jak kogoś wiozę i przychodzi moment kiedy trzeba się tłumaczyć co tak popiskuje. :oops:


a przytoczę jeszcze słowa specjalisty w Aso na moje pytanie:

I jak ma Pan jakiś pomysł co tak popiskuje?

Proszę Pana te samochody się nie psują :mrgreen: Ma Pan klimatyzację , gaz będziemy szukać.



Czyli mam rozumieć było kupić golasa to by nie było problemu :mrgreen: Przynajmniej tak to odebrałem. :mrgreen:
 
Gregosa 



Marka: dacia
Model: logan MCV
Silnik: dCi
Rocznik: '07
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 243
Skąd: ...
Wysłany: 2008-11-29, 21:45   

Daj sobie troche czasu i kilometrów. Mnie również coś poskrzypywało, postukiwało, ale samo przyszło i... samo poszło ;)
1. W nowych samochodach prod. niemieckiej (golf VI) dziennikarzom też poskrzypywała deska, o czym nie omieszkali napisać w artykule w AŚ.
2. Mimo wszystko weź poprawkę, że dacia to tani samochód.
_________________
Gregosa
---------
MCV dCi lauréate | 63k+ km
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne