Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2015-11-18, 02:13
O audio w aucie
Autor Wiadomość
TheArt
Gość
Wysłany: 2008-02-02, 01:53   O audio w aucie

Wydzielony z http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=559 ponieważ rozważania stały się raczej ogólne a nie dotyczące konkretnego modelu.


dorzuce swoje trzy grosze akurat na car audio sie znam

otoz jest kilka istotnych zasad, ktore trzeba przestrzegac przy zakladaniu instalacji audio w samochodzie

1. NIE instalujemy glosnikow z tylu samochodu, glosniki powinny byc TYLKO z przodu
2. NIE instalujemy tuby basowej ani subwoofera (jesli juz sie ktos upiera, co jest w profesjonalnym swiecie car audio uznawane za obraze, to NIGDY NIE KUPOWAC TUBY! tylko ewentualnie kwadrat!)
3. glosniki przednie dobrej jakosi, podpiete pod instalacje grubym kablem (2,5mm to minimum)

to tyle moich uwag, choc wiekszosc mnie tu zbeszta ze sie nie znam ;) bo przeciez bas musi byc w bagazniku ;) wieśaudio ;)
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2008-02-02, 07:57   

Odnośnie tego pierwszego punktu - dlaczego nie instalujemy z tyłu? Wiele fabrycznych rozwiązań tak ma. A cóż dopiero w takim siedmiosobowym autobusie, jak MCV...
W czym rzecz?
_________________

 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-02, 11:19   

Co do grubosci kabla i kształtu skrzyni zgoda, ale brak głosników z tyłu - żaden profesjonalny serwis car audio tego nie poleca. Po drugie ze wzgledu na na sposób rozchodzenia się dzwięku głosniki tylko z przodu nie nagłośnią kwadrofonicznie całego auta.
A bas w bagażniku - nie musi oznaczać "dresiarskiego" auta - wystarczy słuchać ciszej, nie chodzi o to by wieś słyszła że sołtys jedzie, ale by przenieść najniższe częstotliwości, czego żaden inny głośnik poza subem wiernie nie zrobi :-D
_________________
GeRRaD
 
Gość

Wysłany: 2008-02-02, 12:06   

Gerrard mylisz sie, instalacja glosnikow w tylnej polce jest nonsensem. To samo tyczy sie instalacji w otworach przednich drzwi. Glosniki musza miec swobode drgan, co w fabrycznych instalacjach kompletnie nie wystepuje.

Moze powtorze slowa znajomka, ktory wlasnie Car Audio zajmuje sie zawodowo:

NIE MONTUJEMY GŁOŚNIKÓW Z TYŁU PONIEWAŻ:

- Montowane w półce charakteryzują się bardzo słabą odpowiedzią impulsową (grają niedokładnie i bez dynamiki)
- Psują scenę dźwiękową (jak idziesz na koncert to stoisz twarzą do sceny a nie tyłem)
- Grają w sufit albo do ucha pasażera nadwerężając jego słuch (szkodzą)
- Elipsy nie potrafią odtwarzać dźwięku poprawnie (kształt membrany jest nieodpowiedni)
- Luźna uwaga to dresiarskie metody nagłaśniać auto od tyłu.
- niepotrzebnie wydaje się na nie pieniądze które można by dodać do sumy na system przedni i kupić przód wyższej jakości.
- W połączeniu z subwooferem powodują piekielny bałagan w dźwięku - psują dźwięk i kłócą się z subwooferem.

DLACZEGO SKRZYNKA A NIE TUBA

-Głośnik subwoofera powinien pracować w sztywnej odpowiednio dopasowanej dedykowanej obudowie.
- Tuba jest zła, bo jest zrobiona z kartonu który nie jest sztywny, głośniki w tubie są miernej jakości, tuby strojone są na efektywność a co za tym idzie mają duże braki w jakości dźwięku, dodatkowo jest to sprzęt robiony po najniższych kosztach (wiadomo co za tym idzie)
- Skrzynka robi bum bum a tuba buuuuu buuuuu
- Skrzynka powinna byś wykonana z MDF'u i wyliczona odpowiednim programem na podstawie parametrów głośnika.
- Kupno tuby to wyrzucenie pieniędzy w błoto, to rozwiązanie jest poniżej krytyki.

SYSTEM ODSEPAROWANY Z PRZODU

- Najlepiej żeby był to 16cm woofer i tweeter zamontowany w słupku ewentualnie gdzieś w okolicy lusterka
- Jest to optymalne najstosowniejsze rozwiązanie
- Daje poprawną scenę dźwiękową
- Dobrze zainstalowany i dobrany wystarczy na nagłośnieni całego samochodu (nie licząc subwoofera)
- Gra dobrze bo:
– tweetery grają w kierunku słuchacza a nie w jego nogawkę czy sufit
- woofery mają komorę drzwi która poprawia ich grą (musi być wytłumiona)
- Pasmo dzieli zwrotnica, która wydatnie poprawia dźwięk nie obciążając głośników niepotrzebnym pasmem.
- Tweeter ma miejsce żeby się wybrzmieć (odległość od głowy jest odpowiednia)
- woofer jest bliżej niż w przypadku montażu z tyłu lepiej go słychać, a co najważniejsze mamy g przed sobą.
- głośniki systemach są zazwyczaj wyższej jakości od tych współosiowych (mowa tu o systemach za minimum przyzwoitości, czyli w okolicach 300zł i wzwyż)

to rozwiewa chyba watpliwosci odnosnie montowania z tylu ;)
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-02, 12:29   

Montaż głośników z tyłu niekoniecznie musi dotyczyć tylnej półki. Są jeszcze drzwi, poszycia boczne, a nawet sufit (dla maniaków, audiofili ;-) W profesjonalnych zestawach audio korzysta się z sygnału wielokanałowego (także dla DVD) co wyklucza instalację tylko systemu stereo. Ale zejdźmy na ziemię, bo jak już kiedyś mówiłem na forum, cena takich zabawek jest równa bądź wyższa od ceny naszych autek i niekoniecznie nam takich rozwiązań potrzeba :lol:
_________________
GeRRaD
 
Gość

Wysłany: 2008-02-02, 12:52   

mowie tylko co wiem, moim zdaniem na konstrukcje o ktorych mowisz stac moze byc posiadaczy Mercedesow czy tez Porshe ale nie Daci ;) poza tym dla zwyklych ludzi starcza w zupelnosci stereo.
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-02, 16:40   

Ja doradzałem w ramach, jakie mi nakreślano to, co można było kupić w danym zakresie cenowym.

Druga sprawa - każdy ma inny gust. Ja np. robię tak, by brzmienie dawało mnie przyjemność, a nie innym. Spośród sprzętów, które miałem w aucie (a też jestem ograniczony pieniążkami), lepiej mi się spisywała tuba, niż skrzynia (miałem oba rozwiązania). Acha - no i mimo, że jestem zwolennikiem precyzji i szybkiej odpowiedzi impulsowej bardziej mi się podoba brzmienie bass reflex niż system zamknięty.

Więc nie każda reguła jest uniwersalna. Jesli ktoś nie chce wydawać setek złotych na adaptacje auta do głośników, niech kombinuje z głośnikami 13cm tam, gdzie jest na to miejsce.

W Loganie przednie otwory fabryczne pozwalają na montaż głośnika bezpośrednio do blachy konstrukcji drzwi, nie ma sensu stosować innego mocowania.

Tył - rozwiązanie budżetowe. Właśnie dla pasażerów warto tam coś mieć. Gdybym miał głośniki tylko z przodu, często bym był proszony przez owych pasażerów o podłaśnianie i sam bym był zagłuszany. Ostatecznie zawsze jest fadding w radiu i można sobie wszystko ustawić lub nawet wyłączyć tylne głośniki całkiem w zależności od potrzeb.

Nie słyszałem szkoły car -audio, która by mówiła aby nie stosować subwoofera. Klasyczny układ to przód pod wzmacniaczem + subwoofer w skrzyni na mostku.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-02, 17:23   

tylko nie mow ze tuba potrafi grac ;) to jest dobre dla osob ktore maja miernej jakosci sluch, tudziez dla tych, ktorzy rwia panienki na dudnienie, do sluchania muzyki sie toto nie nadaje

zreszta subwoofer w bagazniku to nieporozumienie, zas glosniki dla pasazerow nie sa konieczne jesli masz z przodu centralne dobrej jakosci

w samochodzie jest zbyt malo miejsca na system 5.1 czy nawet 4.1, fale dzwiekowe sa krzywo odbijane i psuje sie caly efekt
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-02, 18:07   

A ja uważam, że audio bez suba jest uboższe,a gdzie jak gdzie ale w bagazniku Logana to sie miejsce na suba znadzie :mrgreen: Sam posiadam skrzynkę ;-) ale nie ktrytykuje innych pomysłów - kazdy słucha tak jak lubi ;-)
_________________
GeRRaD
 
Gość

Wysłany: 2008-02-02, 18:29   

tu nie chodzi o miejsce, bagaznik to najgorsze parametry dla glosnika, w szczegolnosci suba
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-02, 20:41   

No można i Boshmana za 100 zł pod siedzenie :lol:
_________________
GeRRaD
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-02, 21:13   

Badałem sobie słuch, mam poniżej 10% utraty słuchu - to bardzo mało :-)
Mam też słuch muzyczny - gram na instrumencie muzycznym :-)
Potrafię usłyszeć piętro niżej włączony telewizor z wyciszonymi głośnikami :-)
Co jak co - ale na punkcie ładnego brzmienia jestem "zboczony" :-)
Porównując tubę do skrzynki za podobne pieniądze: wzmacniacz Blaupunkt GTA-470 + skrzynia Blaupunkt GTb300 wg mnie i pasażerów mojego Clio grała gorzej niż tuba Tonsil SAS 250. Sprzęt za ok 700zł dla przeciętnego Kowalskiego, ale różnica ogromna. To skrzynia Blaupunkta waliła aż klatką piersiową rzucało, Tosnil był cichszy, ale dźwięk był szlachetniejszy.

Nawet głośniki 13cm podpięte pod wzmacniacz w wyciszonych drzwiach potrafią wydobyć z siebie 80 - 100Hz. Poniżej 100Hz nie ma dźwięków, które by wymagały szybkości. Odpowiedź impulsowa dla basów występuje powyżej 100Hz. Jeśli więc subwoofer jest skręcony od 80Hz w dół na filtrze, to po co mu odpowiedź impulsowa, skoro lepiej to zrobią mniejsze i lżejsze midbasy? Bez sensu - nie ma się co dawać sloganowi marketingowemu dla snobistów :-)

Niech każdy kupuje to, co lubi. Jedni lubią płytszy, precyzyjny bas (charakterystyczny dla końcówek mocy na tranzystorach i skrzyń basowych) inni głębszy, bardziej leniwy i ciepły (typowy dla wzmacniaczy lampowych i tzw. tub basowych).

Mojego Tonsila nie było słychac na zewnątrz tylko w środku. Co może końcówka o mocy 70W? Głośne to nie było - ale ładnie grało.

Blaupunkt był głośny, ale zero w tym było przyjemności, mino, że skrzynia.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-02, 23:48   

tuba nie moze grac lepiej bo jest z kartonu, nie moze sie nawet nazywac glosnikiem

tuby sa robione dla dresiarzy, ktorzy maja 100zl na sprzet audio

tuby to WALCE zatem kazdy kto choc odrobine ma pojecie o muzyce wie co to znaczy

tuba NIE GRA tylko buczy, subwoofer za to potrafi wydobywac niskie tony, sory ale masz kiepski sluch jesli uznales tube za godna uwagi, zadna tuba, nawet gdyby zrobil ja Senheiser nie zagra lepiej od suba, zwyczjnie nie ma tej mozliwosci technicznej

urzadzenie emitujace tony niskie ma wydobywac ich zarys, wiekszosc ludzi twierdzi ze im bardziej (glosniej) dudni czy tez buczy tym lepiej

PONADTO! w samochodzie NIGDY subwoofer czy tez tuba NIE DA RADY ZAGRAC! to zbyt mala kubatura by niskie fale dzwiekowe mogly wybrzmiec! to jest NIEMOZLIWE technicznie!
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-03, 10:43   

Czy tylko ja mam wrażenie, że rozmawia nietoperz z delfinem? (;

A serio: Wiesz, TheArt, może ja np mam faktycznie marny słuch, ale zapewniam Cię, że lepiej wiem, co się mnie podoba - a brzmienie moich 4 fabrycznych głośników w niewytłumionych drzwiach z jako takiego radioodtwarzacza Pioneera w zupełności mnie satysfakcjonuje. Jak chcę posłuchać prawdziwej muzyki, to idę po prostu do filharmonii czy innego odpowiedniego miejsca - w aucie mam po prostu słyszeć muzykę i śpiew [;
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-03, 11:24   

I tutaj się bardziej zgodzę z Laisarem niż z TheArtem :-)

Pisałem przecież, że Tuba grała ciszej niż Subwoofer :-)

Dla dresiarzy są Tuby za 100zł, ale Tonsil za 650zł potrafi zagrać ładnie.

Tuba to faktycznie nie jest głośnik tylko obudowa :-) Ten sam głośnik może grać w tubie lub skrzyni i będzie się nazywał tak samo :-)

Samochód segmentu B jest zbyt mały dla fali o cześtotliwości 35Hz i dużym natężeniu, ale już np auto segmentu C jest większe i granica ta przenosi się niżej do okolic 25-30 Hz - są to czestotliwości ledwie słyszalne dla człowieka. O segmencie D nie wspomnę. Latem wystarczy uchylić okna, by dźwięk miał nieskończoną przestrzeń dla fali i nie mówię tutaj o szpanowaniu, tylko normalnym słuchaniu muzyki.

Doleję oliwy do ognia i powiem, że tuba aktywna grała lepiej od wzmacniacza + skrzyni :-P

Do tego przy jej dźwiąku mogłem umyć auto, nawoskować i posprzątać bez obaw, że zeżre mi akumulator. Wzmacniacz Blaupunkta wysysał aku już po 30 minutach, a w czasie jazdy alternator nie wyrabiał z ładowaniem.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-03, 12:03   

pogadamy na zlocie to sie ze mna zgodzisz bo jak nie to bicie :D
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-03, 15:23   

A może jakiś konkurs car audio by Dacia na tym zlocie zrobimy :?: 8-)
_________________
GeRRaD
 
Gość

Wysłany: 2008-02-03, 19:10   

narazie spalilem bezpieczniki ;)
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-04, 22:05   

Taki konkurs Car-audio to fajna sprawa!!

Hehe ja narazie poprzestałem na wytłumieniu drzwi, DLS-ach z przodu (muszę montaż poprawić, bo mi się nie podoba), Hertz-ach z tyłu i radyjko Alpine. Jak narazie mam w aucie wystarczający sopran, boski wokal i ledwie dostateczny dół. Scena jest nawet nawet. Niestety kaski już brak.

Zamierzam wymienić kable zasilające i głośnikowe oraz coś w bagażniku włożyc dla uzupełnienia. Skrzynię lub Tubę, zobaczę co będzie lepiej grało (jak zawsze nie chodzi mi o głośność tylko o jakość dołu). W radiu mam sporo ciekawych ustawień, szkoda tego nie wykorzystać.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-04, 22:20   

Montowałeś tweetery - na słupkach u góry czy u dołu, bo zastanaiwm się gdzie będzie lepiej :?: Co do suba dla głębszego dzwięku wybierz skrzynię - faktycznie skrzynie grają z reguły lepiej niż tuby (nie znaczy głośniej :lol: ) Inna sprawa że jak piszesz "to coś w bagazniku" jak ma grać nie buczeć zajmie około 100 - 150 litrów pojemności :lol:
_________________
GeRRaD
 
Gość

Wysłany: 2008-02-04, 23:38   

El logano wez mnie juz nie denerwuj ;)

zrobimy konkursy, w wyscigach tysz ;)

byle by przyjechalo wiecej osob niz my dwaj
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-02-05, 01:26   

A czym najlepiej wygłuszać (drzwi, dach, podłogę i bagażnik)? Na Allegro jest kilka rodzajów mat wygłuszających:

mata bitumiczna standard
Mata typu Flex
mata polimerowa
mata z warstwą aluminium
mata z filcem
mata z włókniną

itp.[/list]
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-02-05, 09:45   

Do tego najlepiej nadaje się zwykła czarna mata bitumiczna.

[ Dodano: 2008-02-05, 09:48 ]
Tweetery u mnie nie są na słupkach tylko na drzwiach koło tych szarych plastikowych trójkątów od wewnętrznej strony przy lusterkach. Właśnie zastanawiam się, czy nie lepiej by było ich przenieść w inne miejsce.

[ Dodano: 2008-02-05, 09:49 ]
Ścigać się? Hehe... jak by był tor, to czemu nie, ale nie z 1.6 benzyną!! Co ja ze swoimi 68KM mogę :-) Nawet 1.4 bym nie dał rady :-D

DSC00874.JPG
Plik ściągnięto 198 raz(y) 50,58 KB

DSC00873.JPG
Plik ściągnięto 208 raz(y) 57,36 KB

_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Gość

Wysłany: 2008-02-05, 16:40   

na Muchowcu jest masa miejsca ;) zrobimy konkurs szybkosci :D
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-05, 18:22   

Stoi :-D
_________________
GeRRaD
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne