Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Gniazdo USB w Media Nav
Autor Wiadomość
jammo 

Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Wysłany: 2020-05-18, 15:03   Gniazdo USB w Media Nav

Mam do kolegów pytanie, czy ktoś z was wie lub może sprawdzał, jaka jest moc ładowania w tym oryginalnym gnieździe USB, które mamy wmontowane w naszych Media Naw obok wejścia AUX, konkretnie chodzi mi o Duster II? Mam takie urządzenie,które na ogół ładuję w domu oryginalną ładowarką na 230V, która była do niego dołączona, jednak dołączony był też kabel USB i w instrukcji info, że można ładować również przez USB. Wiadomo, że czasem może wyskoczyć taka potrzeba doładowania w podróży, więc dobrze byłoby to wiedzieć. Z tego co odczytałem na naklejce tej ładowarce 230V wynika, że prąd ładowania powinien wynosić chyba min. 500mA, a max. prąd ładowania nie może przekraczać 1A. Nie za bardzo wiem, czy mogę to zmierzyć multimetrem a jeżeli tak to jak to zrobić. Zastanawiałem się nad montażem koło gniazda zapalniczki takiego dodatkowego gniazda z 2 wyjściami USB: jedno o mocy 1A oraz drugie 2,1A, gdzie to drugie byłoby dobre do ładowania telefonu, ale mnie głównie zależy na tym 1A , do ładowania tego mojego urządzenia.. Czytałem gdzieś w necie, że te gniazda USB oryginalnie montowane w samochodach mają moc ładowania gdzieś około 500mA, ale nie wiem, czy to prawda. Bardzo bym prosił o sprawdzone informacje, gdyż sprzęcik który bym tym ładował jest dość kosztowny i nie chciałbym mu zrobić krzywdy, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez jammo 2020-05-18, 15:11, w całości zmieniany 3 razy  

BLACHA_997 

Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Wysłany: 2020-05-18, 17:34   

A czy aby nie jest to li tylko gniazdo "wejściowe" do którego możesz podłączyć pendriva żeby odtwarzać muzykę. Jeśli tak to prąd jaki "daje" takie złącze może mieć ok. 0,5 A lub nawet mniej ponieważ ma on jedynie zasilić właśnie "pena". Nie ryzykowałbym podłączenia tam jakiegoś prądożernego urządzenia bo możesz narobić sobie szkody w odtwarzaczu. Sprzętu podłączonego do gniazda na pewno nie uszkodzisz gdyż jest tylko "biorcą" tego co wyprodukuje zasilacz więc wcale się nie naładuje z powodu niskiego prądu - ryzyko uszkodzenia elektroniki w obwodzie zasilającym USB.
Nie prościej kupić za parę złotych ładowarkę z USB pod gniazdo zapalniczki?
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2020-05-18, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  

jas_pik 

Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,2 lpg
Rocznik: 2017
Wersja: Sandero
Wysłany: 2020-05-18, 18:05   

W Dusterach II byly montowane zarówno MN2 jak i MN3.
Nie wiemy jaka masz wersję MN.
Podaj wersje systemu (softu)
MN2 ma standardowy prąd 500 mA
MN3 ma prąd 1,5A

jammo 

Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Wysłany: 2020-05-18, 21:39   

BLACHA_997 napisał/a:
Jeśli tak to prąd jaki "daje" takie złącze może mieć ok. 0,5 A lub nawet mniej ponieważ ma on jedynie zasilić właśnie "pena". Nie ryzykowałbym podłączenia tam jakiegoś prądożernego urządzenia bo możesz narobić sobie szkody w odtwarzaczu.

Właśnie chodzi o to, że to urządzenie moje nie jest prądożerne, gdyż potrzebuje do ładowania jedynie 0,5A a maksymalny prąd nie może przekraczać 1A. Nie zaryzykowałbym podłączenia tego Streamera do wyższego prądu np. 2,1A tak jak jest w typowych ładowarkach , gdyż na pewno mogłoby uszkodzić akumulatorek.
Co do pytań kolegi jas_pik , to mam wersję MN2 z softem 9.1.3. gdyż auto odbierałem w sierpniu 2018r.
Dzisiaj byłem dodatkowo w sklepie elektronicznym u siebie w mieście i chłopaki zmierzyli mi gratisowo ten prąd w gnieździe USB. Wykazało, że napięcie na tym USB jest 4,9V bez względu czy auto jest zapalone czy tylko na zapłonie, natomiast prąd wykazało 0,5A .Skoro na oryginalnej ładowarce pisze, że prąd musi być w granicach 500mA, to wydaje mi się, że to gniazdo na MN raczej da radę. Tak czy siak i tak chyba zamontuję to dodatkowe gniazdo ładowarki, gdyż przyda mi się ono chociażby do ładowania telefonu. Jeszcze raz dziękuję kolegom za odzew i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez jammo 2020-05-18, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  

Dymek 

Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Wysłany: 2020-05-19, 09:02   

Dla jasności. Jeżeli urządzenie pobiera przy ładowaniu 0,5A, to absolutnie nie znaczy, że uszkodzisz je podłączając do gniazda USB o wydajności prądowej 2,1A czy 3A. Ładowarka (gniazdo USB) zawsze może mieć (a nawet powinna mieć zapas) maksymalny prąd większy niż potrzeba, natomiast nie może mieć prądu mniejszego. W tym wypadku to ładowane urządzenie "decyduje" o tym jaki prąd płynie a nie ładowarka. Jeżeli urządzenie potrzebuje 0,5A, to tylko tyle weźmie z gniazda USB, choćby nawet przy gnieździe było napisane 5A.
Znacznie gorsza sytuacja jest w drugą stronę- gdy urządzenie pobiera np. 700mA a gniazdo ma maksymalną wydajność 500mA, to się może skończyć uszkodzeniem gniazda/ładowarki jeżeli jest słabo zabezpieczone przed przeciążeniem. W Twoim wypadku wygląda na to, że masz prądy "na styk".
Powinno się zmierzyć rzeczywisty prąd, jaki Twoje urządzenie pobiera przy ładowaniu oryginalną ładowarką, najlepiej przy pełnym rozładowaniu akumulatora. Bo może się okazać, że będzie to jednak ponad 500mA.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2020-05-19, 09:18, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu