DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
wolne przewody sterujące,cewka klimatyzacji ,Kody Błędów
Autor Wiadomość
Dredyoo 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM 81kW
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 17 Cze 2024
Posty: 6
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2026-05-29, 19:02   wolne przewody sterujące,cewka klimatyzacji ,Kody Błędów

Witam serdecznie
Po „naprawie klimatyzacji w warsztacie’ zmuszony zostałem pogrzebać w instalacji, przed
zakupem interfejsu rozkminiłem, co po niżej a na samym dole zamieszczam genezę jak najwięcej informacji oraz kody błędów aby uzyskać jak najwięcej porad, informacji, gdzie szukać i jak rozwiązać problem opisany poniżej. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi,informacje,porady.

Dacia duster 1.5dci 81Kw 110KM 4x4 2011r
Szukam pomocy odnośnie
A--cewka klimatyzacji nie rozłącza się po wyłączeniu klimatyzacji
B – znalazłem zaizolowane pod listwą bezpieczników 3 wolne białe przewody sterujące czy powinny być wpięte w instalację, jeśli tak, to gdzie ? Jak zweryfikować, który przewód jest od czego i gdzie go wpiąć?
C—Kody Błędów – co jeszcze można sprawdzić, pomierzyć, zdiagnozować aby wszystko wróciło do względnej normy.

1/ Padło sprzęgło klimatyzacji spaliło cewkę

Opis do załączonych zdjęć

F0 Dioda Sprzęgło klimatyzacyjne

F3---30A bezpiecznik dla przekaźnik systemu zarządzania silnikiem K5
F4---15A Obwód elektromagnetycznego sprzęgła sprężarki klimatyzacji---
w warsztacie mechanik podczas pracy silnika wypinał i wpinał bezpieczniki i przekaźniki aby zweryfikować który jest od klimatyzacji i który „podkleja napięcie” i wypiął bezpiecznik F4-15A silnik zgasł-a z opisu wynika że jest to bezpiecznik od cewki kompresora dziwne?


K1 – Przekaźnik szybkiego wentylatora chłodzącego
K2 – Przekaźnik klimatyzatora
K3 – Przekaźnik niskiej prędkości wentylatora układu chłodzenia

podejrzewam
K5 – Główny przekaźnik układu sterowania silnikiem


foto- wentylatory i klima-- przewody
2 +12 na wtyczce wentylatora 2 biegu
3 +12 na wtyczce opornicy 1 biegu
4 + 12 na cewkę kompresora klimatyzacji

oraz 1 szary sterujący noga 85 przekaźnika wysokich obrotów wentylatora K1 i brak tu masy ze sterownika
po wyłączeniu klimatyzacji cewka nie wyłącza się, ECU poprzez szary przewód podtrzymuje napięcie na cewce klimy (może to uszkodzenie 1 biegu wentylatora tak skutkuje ),sprzęgło klimatyzacji rozłącza się dopiero po minucie od manualnego wyłączenia klimy (przy sprawnie działającej klimatyzacji rozumiem, że to nie problem ECU zgodnie z odczytem steruje praca wentylatorów a tu wentylator stoi)
-problem gdy wentylator stoi ciśnienie w klimie rośnie powyżej 20Bar więc rozłączam obwód gasząc silnik lub wypinam przewód z cewki i sprzęgło działa prawidłowo rozłącza się, kiedy traci napięcie i załącza, kiedy napięcie dostaje. Szczelina między kołem pasowym a sprzęgłem jest.


wymienione zostało
" kompletne sprzęgło, cewka ,czujnik ciśnienia nowe, ilość czynnika 500g)
Kiedy klima pracuje w kabinie czuć zimno z nawiewu,
podejrzewam silnik wentylatora. Zapisane błędy to m.in.: brak niskiej prędkości, opornica jest nowa. Kiedy spinam na krótko przez przekaźnik to wentylator stoi, jak wypnę wtyczkę to miernik na wtyczce wskazuje 12v-- wymienię wentylator i zobaczę co dalej nie mniej jednak te 3 białe przewody od sterownika nie dają mi spokoju więc jeśli ktoś ma wiedzę czy i gdzie powinny być umiejscowione to proszę o pomoc bo to nie jedyne problemy, z jakimi wyjechał z warsztatu.

foto przekaźnik przekaźnik k2i k3 taki sam i brak wpięcia na środkowej nodze przekaźnika w obu gniazdach od 1 biegu i klimatyzacji --foto gniazdo//gniazda2


Streszczę aby był pełen obraz.
Klima przestała chłodzić, brak stuku załączania sprzęgła i wizyta w warsztacie a przy okazji wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów, wymiana oleju, filtr oleju,powietrza, mycie silnika wymiana kompletna sprzęgła kompresora, zaworu ciśnienia i dobicie czynnika , w układzie pozostało 325g dobicie do 500g.
Przy wymianie uszczelki demontaż/montaż zaworu EGR i 2 wtryskiwacze. A mycie środkiem pod ciśnieniem i płukanie wodą pod ciśnieniem na pracującym silniku.
Wtryskiwacze mają niespełna 13miesiecy ok 4000km wymiana 4 komplet simens 1250szt.i do czasu wjazdu do warsztatu jeśli chodzi o pracę silnika bez zastrzeżeń. Natomiast po wyjeździe i pozostawieniu 2000zł klima wciąż nie działa brak diagnozy oprócz"no coś nie tak z elektryka" brak mocy, szarpanie, dziura w gazie ,wzrosło zużycie paliwa, stuki szklanka lub wtrysk.
I z tym się borykam-- na dziś jest 100% lepiej ale w porównaniu do tego co było przed wizytą to jeszcze potrwa.
W między czasie znalazłem mechanika od renówek z interfejsem z renault, sprawdził wtryski i stwierdził, że nie jest idealnie ale nie jest źle i czasem w serwisie w takich przypadkach po demontażu i montażu wtrysków musieli w jakiś ustawieniach w ECU odhaczyć że wtryski
były wyciągane, że coś trzeba nadpisać.-Jak tylko wymienię wentylator to podjadę .
Nie obwiniam nikogo mogą być to choroby współwystępujące,przypadek,chociaż lanie wodą po pracującym silniku czy wypinanie na chybił trafił przekaźników bezpieczników podczas pracy silnika nie wygląda fachowo a o kasie diagnozie i pracy silnika przed jak i po pozostawił niesmak.
Nabyłem też interfejs który wywalił to:


Car Scanner ELM OBD2
Version: 2.1.15/42001015/GP
DTC report
Connection profile: Dacia Duster / Terrano III 1.5 dCiDate: 22.05.2026 12:50:27

============================
OBD-IIOBD-II
DTCs: 12
----------------------------
P0102 [0x0102]
Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor - low input
Stan: Potwierdzona
----------------------------
P0113 [0x0113]
Intake air temperature (IAT) sensor - high input
Stan: Potwierdzona
----------------------------
P0380 [0x0380]
Glow plugs, circuit A - malfunction
Stan: Potwierdzona
----------------------------
P0530(17) [0x053017] Archiwum (nieaktywne)
AC refrigerant pressure sensor - circuit malfunction
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P1205(11) [0x120511] Archiwum (nieaktywne)
Injector Circuit Open / Shorted - Cylinder #5
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0100(17) [0x010017] Archiwum (nieaktywne)
Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor - circuit malfunction
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0100(16) [0x010016]
Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor - circuit malfunction
Stan: Test się nie powiódł, Test nie powiódł się w bieżącym cyklu jazdy, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
P0110(17) [0x011017]
Intake air temperature (IAT) sensor - circuit malfunction
Stan: Test się nie powiódł, Test nie powiódł się w bieżącym cyklu jazdy, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
P1632(11) [0x163211] Archiwum (nieaktywne)
Smart Alternator Faults Sensor/Circuit Malfunction
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0380(96) [0x038096]
Glow plugs, circuit A - malfunction
Stan: Test się nie powiódł, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Test nie został zakończony w bieżącym cyklu jazdy
----------------------------
P0480(13) [0x048013] Archiwum (nieaktywne)
Engine coolant blower motor 1 - circuit malfunction
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Test nie został zakończony w bieżącym cyklu jazdy
----------------------------
P0480(11) [0x048011] Archiwum (nieaktywne)
Engine coolant blower motor 1 - circuit malfunction
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
============================
Jednostka sterująca silnika (11 bit)Jednostka sterująca silnika (11 bit)
DTCs: 9
----------------------------
P0530(17) [0x053017] Archiwum (nieaktywne)
AC refrigerant pressure sensor - circuit malfunction
Odometer: 129496 km
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P1205(11) [0x120511] Archiwum (nieaktywne)
Injector Circuit Open / Shorted - Cylinder #5
Odometer: 129496 km
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0100(17) [0x010017] Archiwum (nieaktywne)
Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor - circuit malfunction
Odometer: 129545 km
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0100(16) [0x010016]
Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor - circuit malfunction
Odometer: 129545 km
Stan: Test się nie powiódł, Test nie powiódł się w bieżącym cyklu jazdy, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
P0110(17) [0x011017]
Intake air temperature (IAT) sensor - circuit malfunction
Odometer: 129545 km
Stan: Test się nie powiódł, Test nie powiódł się w bieżącym cyklu jazdy, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
P1632(11) [0x163211] Archiwum (nieaktywne)
Smart Alternator Faults Sensor/Circuit Malfunction
Odometer: 129496 km
Stan: Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
----------------------------
P0380(96) [0x038096]
Glow plugs, circuit A - malfunction
Odometer: 129545 km
Stan: Test się nie powiódł, Oczekująca, Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Test nie został zakończony w bieżącym cyklu jazdy
----------------------------
P0480(13) [0x048013] Archiwum (nieaktywne)
Engine coolant blower motor 1 - circuit malfunction
Odometer: 129496 km
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Test nie został zakończony w bieżącym cyklu jazdy
----------------------------
P0480(11) [0x048011] Archiwum (nieaktywne)
Engine coolant blower motor 1 - circuit malfunction
Odometer: 129563 km
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu
============================
All wheel drive system (AWD/4WD) (11 bit)All wheel drive system (AWD/4WD) (11 bit)
DTCs: 3
----------------------------
U0418(00) [0xC41800]
Invalid data received - brake system control module
Odometer: 118582 km
Aging counter: 255
Occurrence counter: 13
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
C1C10(29) [0x5C1029]
Odometer: 133466 km
Aging counter: 255
Occurrence counter: 3
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany)
----------------------------
U0100(00) [0xC10000]
Data bus, engine control module (ECM) A - no communication
Odometer: 135146 km
Aging counter: 66
Occurrence counter: 1
Stan: Potwierdzona, Test nie powiódł się od ostatniego resetowania błędu, Wskaźnik ostrzegawczy (wymagany) 

skrz.bez.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 254,14 KB

przewody.jpg
wolne 3 przewody sterujące
Plik ściągnięto 12 raz(y) 255,33 KB

gniazdo.jpg
szukam gdzie te przewody sterujące powinny się znaleść
Plik ściągnięto 3 raz(y) 176,28 KB

gniazda 2.jpg
środek brak slotu szukam gdzie te przewody sterujące powinny się znaleść
Plik ściągnięto 6 raz(y) 173,4 KB

przekażnik.jpg
taki sam w slocie klimy i wentylatora wolnego biegu1 środek wolny
Plik ściągnięto 6 raz(y) 117,39 KB

K5 – Główny przekaźnik układu sterowania silnikiem.jpg
szukam gdzie te przewody sterujące powinny się znaleść
Plik ściągnięto 8 raz(y) 253,13 KB

wentylatory i klima(2).jpg
oto- wentylatory i klima-- przewody
1 szary sterowanie brak masy noga85 przekaźnika szukam gdzie te przewody sterujące powinny się znaleść
2 +12 na wtyczce wentylatora 2 biegu
3 +12 na wtyczce opornicy 1 biegu
4 + 12 na cewkę kompresora klimatyzacj
Plik ściągnięto 5 raz(y) 253,6 KB

bezpieczniki dacia douster 1.5 110KM.jpg
szukam gdzie te przewody sterujące powinny się znaleść
Plik ściągnięto 4 raz(y) 255,77 KB

 
Dredyoo 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM 81kW
Rocznik: 2011
Wersja: Duster
Dołączył: 17 Cze 2024
Posty: 6
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2026-06-09, 11:16   

Witam

1 Problem z klimatyzacją i wentylatorami rozwiązany.

Odnośnie klimatyzacji , wymieniłem wentylator w komplecie z opornicą dodatkowo niestabilna (BRAK) masy.Przewody masowe przykręcane do nadwozia w tej wersji znajdują się po lewej stronie metalowej osłony akumulatora śruba z nakrętką na klucz 10 Tu był problem ,powodem zanikającej masy na zespół wentylatora który podtrzymywał napięcie na cewce od klimatyzacji ,co powodowało iż po wyłączeniu klimy przyciskiem wentylator 1 biegu nie załączał się a napięcie na cewce było podtrzymywane ok 60 sec. (silnik wentylatora do sprawdzenia ruszając ręką obraca się na kwadratowo jak by komutator był uszkodzony rozbiorę zobaczę). Wentylator po zwarciu na krótko przez przekaźnik nie uruchamiał się a wtyczka na mierniku wskazywała 12v. Po wyciągnięciu silnika wentylatora i podpięciu odwrotnie biegunów dopiero się odblokował i ruszył więc się zawieszał a po prawidłowym podłączeniu nie ruszał, jak się odwiesił to pracuje w obie strony).

2 Problem termometr i przepływomierz

Wtyczka z ECU ,po podpięciu interfejsu i sprawdzeniu odczytów na pracującym silniku to przy lekkim ruszaniu wtyczki odczyty zanikają i pojawiają się i tak pod czas jazdy jak jadę po nierównej nawierzchni (kostka) to potrafi się załączyć kontrolka (świec żarowych/instalacja) i po chwili znika -w wolnej chwili wypnę wtyczkę i poszperam .

3 Świece żarowe też już nie wybija błędu może przyczyną było brak masy

4 Białe przewody pozostają niewpięte, może do innej wersji rumci ,czytałem że wiązka taka sama do różnych modeli silnik pracuje wszystkie podzespoły pracują .

Wtryski- stuknie - pierwsza rzecz to powietrze w przewodzie, i znalazłem że wypinane były przewody paliwowe na filtrze i nie dopięty przewód (nie zatrzaśnięty) ,oraz wlałem dodatek do czyszczenia wtryskiwaczy. Stukania już nie słychać silnik pracuje jak przed wizytą w warsztacie.

Podsumowując mogłem oprócz serwisu klimatyzacji(napełnienie)ogarnąć wszystko sam , niestety brak garażu,zadaszenia oraz fakt że w zawodzie nie pracuję od 20lat (brak pewności i doświadczenia) czasu,więc w pełnym zaufaniu oddałem auto do warsztatu (nie ogrodnika Miecia) wywaliłem ponad 2000 a po wyjechaniu z warsztatu przybyło usterek które i tak finalnie musiałem ogarnąć sam z uwagi na koszty i kompetencje mechaników na których trafiłem a kilka warsztatów zwiedziłem i mimo iż posiadają interfejsy to prócz podstawowych skanów błędów nic dalej, brak wiedzy? odnośnie możliwości co po przez interfejs można zdiagnozować i w jaki sposób,a żeby załączyć wentylator ze sterownika to już science fiction.

1-jeśli czujesz się na siłach, masz miejsce ,podstawową wiedze -to zrób to sam zaoszczędzisz czasu i nerwów,i kasy. Wiedzy na forach czy w necie jest sporo, książki też grosze kosztują . Interfejs to grosze a oprogramowanie jest za darmo.
2-MASA wszystkie śruby z budy do których jest podpięta masa przejrzyj oczyść papierem, a najlepiej dosztukuj kawałek przewodu i połącz do masy klemy na akumulatorze aby MASA była pewna nie zanikała

Schematy wszelkie do tego modelu bardzo proszę o link to jeszcze pogrzebie odnośnie tych przewodów ect Opisałem co i jak może komuś pomoże , dziękuje wszystkim forumowiczom za wszelkie informacje,wiedzę jaką można znaleźć na min. tym forum miłego spokojnego pozdrawiam
Temat do zamknięcia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne