Witajcie, już się zdążyłem przywitać, więc jak prawdziwy kierowca od razu przychodzę z problemem. Niestety mechanik ze mnie żaden, korzystać z internetu potrafię, ale mam zagwozdkę.
Od czasu do czasu zacina się wycieraczka tylna. Zazwyczaj zauważam to jak oczywiście pada. Ale jak nie leje to i tak się czasem bawię i zmywam brud z pobliskiej rekultowanej hałdy, bo syfu leci pełno i działa. Dzisiaj znowu. Pojechałem na działkę. Wracam i włączam i nic. Jak przestanie padać to znowu zacznie pewnie działać. Myślałem, że może z ciepła się przykleiła, ale nie. Bezpiecznik o ile to ten, bo znalazłem wcześniej posta na forum też jest ok. Czyżby się silniczek zacierał i miał problem przy wilgoci? A jak jest sucho to nagle zaczyna działać? Płyn podaje spryskiwacz.
A może przełącznik wycieraczek? Jak to sprawdzić?
Ostatnio zmieniony przez santa13 2026-06-21, 20:39, w całości zmieniany 1 raz
Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy] Pomógł: 58 razy Dołączył: 21 Mar 2017 Posty: 2068 Skąd: Ząbki
Wysłany: 2026-06-22, 05:01
Najprostsze i nie kosztowne rzecz , którą możesz zrobić w pierwszej kolejności to wyjęcie manetki wycieraczek, rozłożenie jej i wyczyszczenie styków. Możliwe, że styki zaśniedziały i nie zawsze kontaktuje. Ja miałem u siebie podobne problemy gdy wymieniłem standardową manetkę tą z Clio IV. Czasem wycieraczka działała a czasem nie, po prostu, żyła własnym życiem. Dopiero rozłożenie jej i wyczyszczenie styków rozwiązało problem i z tego co wiem od obecnego właściciela, wycieraczka działa nadal prawidłowo.
Musiałbyś sprawdzić najpierw peszel, który przechodzi między klapą bagażnika a karoserią. W środku przechodzą przewody zasilające. U mnie w poprzednim Sandero II też przestała działać wycieraczka - okazało się, że przewód zasilania był praktycznie złamany i ledwo się trzymał. Niestety w tym modelu jest to wadliwie rozwiązane i mocno się gną te wiązki przy zamykaniu klapy. Trochę słaba sprawa bo naprawa jest możliwa tylko u elektryk (wymiana wiązki lub łączenie/lutowanie)
Tylko nie lutowanie!!! Jeżeli przewód z lutowanym połączeniem będzie poddany zginaniu czy nawet drganiom, to ukruszy się zaraz za końcem strefy gdzie miedź jest pokryta cyną.
Sprawdzone dośwadczalnie. Dlatego w samochodówce i np AGD wszystkie złączki są zaciskane.
Proponuję iżyć tuleki Tzw Hi i zacisnąć wsunięte z dwoóch stron przewody, linki. A całpść obkurczyć termokurczką izolującą
Zgadzam się i dlatego piszę też o łączeniu zaciskowym. Tylko, że tam jest naprawdę ciasno i zrobienie tego dobrze graniczyło z cudem. Wiązka jest bardzo naprężona, ze sztywną izolacją i dlatego tam dzieją się takie cuda.
Można dołożyć dłuższy odcinek przewodu połączyć cyną i zwinąć dodatkową krótką pętlę - albo owinąć wokół wiązki - wtedy trzyma się lepiej i się nie napręża w trakcie zamykania.
Jeśli nie ma się doświadczenia to lepiej oddać fachowcowi. Czy to akurat ta usterka można samodzielnie sprawdzić podwijając peszel gumowy. Tak, manetka też może być przyczyną, choć zazwyczaj problemem była tylko manetka od świateł i klaksonu.
Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 122 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 4172 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-06-22, 21:20
Jeżeli chodzi o naprawę wiązki wewnątrz gumowego peszla, to w Sandero2 właściwie nie ma możliwości połączenia dwóch końców przerwanej żyły, trzeba wstawić kawałek nowego przewodu- tak są na styk wymierzone długości. Może nie u każdego, ale u mnie tak jest, jestem świeżo po łataniu. Tylko u mnie padły obwody ogrzewania szyby i czujnika otwarcia klapy bagażnika (rocznik 2017). Ja to zawsze lutuję, to nie pierwszy samochód, nigdy nic mi się po lutowaniu nie złamało- ale zwykle wstawiam nowy odcinek, lepszej jakości od fabrycznego i lutowania nie wypadają w obszarze zginania.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2026-06-22, 21:23, w całości zmieniany 2 razy
TAk, naprawianie takiej wiązki w punkcie awarii to tylko przesunięcie w czasie kolejnej awarii. Lepiej wyłuskać wiązkę i uszkodzony odcinek połączyć nowym, lepszym i dłuższym odcinkiem.
Jest też oczywiście opcja, że silnik pada, ale analizę i tak trzeba zacząć od zasilania.
Zacinanie wycieraczki raczej nie może być związane z bezpiecznikiem samym w sobie… albo jest sprawny i działa ok, albo jest przepalony i wcale nie działa.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz_M Wczoraj 12:33, w całości zmieniany 2 razy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum