Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2010-10-11, 08:56
Pompowanie opon azotem
Autor Wiadomość
tomi 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 SCE 115
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 314
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-11-12, 19:14   Pompowanie opon azotem

Temat wydzielony z http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=677.



A czy ma ktoś doświadczenie z pompowania kół azotem?
Zaleta jest taka że nie zmienia się ciśnienie w zależności od temperatury tak jak przy powietrzu.
Ostatnio zmieniony przez laisar 2010-10-11, 08:59, w całości zmieniany 3 razy  
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-11-12, 20:32   

Nie raz zastanawiam się skąd biorą się ubytki gazów :-) w ogumieniu.
Mam taką teorię, że: ponieważ powietrze w oponach rozszerza się gdy opony nagrzewają się podczas jazdy, to ciśnienie się zwiększa i wtedy (przy podwyższonym ciśnieniu) powietrza ubywa więcej niż np. azotu, który mniej się rozszerza.
Więc teoretycznie przy azocie powinno być mniej ubytków = mniejsza częstotliwość uzupełniania gazu.
Da się tę teorię obronić? :mrgreen:

Po za tym azot lepiej niż powietrze sprawdzi się w warunkach zimowych - przy dużych wahaniach temperatury ogumienia ciśnienie powinno być bardziej stabilne.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Beckie 2009-11-12, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wierzchucki 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 44
Skąd: mech.okrętowy
  Wysłany: 2009-11-13, 16:57   

Od tygodnia na zimówkach i też się skusiłem na AZOCIK...
Pożyjom, to zobaczom. Teoretycznie powinno być jak pisze kolega wyżej.
Za gazik do 1 koła dałem 5złociszków.
 
piotrpek 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica
Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 34
Skąd: Wrocław okolice
Wysłany: 2009-11-13, 20:19   

Trochę naciągana teoria z temperaturą i powietrzem (zawiera azotu 75,47% wagowo i 78,03% objętościowo)
Poprzednią zimę przejeździłem na napompowanych azotem. Nie widzę różnicy. Pewnie nie te prędkości.
_________________
Logan Arctica 1.4 (Marine) :) już minęło 60kkm i wszystko OK!
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-11-13, 20:21   

piotrpek napisał/a:
(zawiera azotu 75,47% wagowo i 78,03% objętościowo)

A może to właśnie tlen w powietrzu ma wielokrotnie większą rozszerzalność termiczną niż azot i psuje powietrze?
_________________
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-15, 09:32   

Azot to ściema - fizyka nie kłamie: http://blogsilnika.blogsp...ponach-raz.html

Aktualizacja: 2010-04-14, 11.55
Nie zawsze ściema: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=50182#50182
Ostatnio zmieniony przez laisar 2010-04-14, 12:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
Kotus 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Rocznik: 2007
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-15, 09:50   

Czytałem, niezłe... Pewnie azot sprawdza się w sporcie motorowym - podczas codziennej eksploatacji nie odczujemy różnicy. Ja osobiście wolę regularnie sprawdzać ciśnienie i ewentualnie dopompować "zaolejone i wilgotne powietrze". Dla mnie problem stanowi to, że na stacjach benzynowych często zdarzają się kompresory, których wskaźniki pokazują wyjątkowo niedokładnie. Niedawno "nowy i wyregulowany" wskaźnik pokazał prawie 3 bary w oponie...
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-13, 21:42   

laisar napisał/a:
Azot to ściema - fizyka ...

Jeśli chodzi o ciśnienie "gazów" w oponach to proponuje eksperyment w miesiącach letnich polegający na zmierzeniu ciśnienia w oponach (w samochodzie, który był zaparkowany z 10 godzin) a następnie zmierzenie ciśnienia w tych samych opona po ciągłej, długotrwałej, jeździe (tak ze 200 km najlepiej autostradą).
Analizę wyników doświadczenia i wyciągniecie wniosków polecam wszystkim dociekliwym, którzy chcą wiedzieć a nie tylko poprzerzucać się cytacikami z „radosnych” blogów.
Jakoś nie mam zaufani do „blogowych” argumentów. Przypominają mi blog Izabel i Kazia. Internet jest jak kartka papieru i można wszystko w nim napisać. Na niektórych zrobi wrażenie bełkot pseudo matematyczno - fizyczny a szczególnie, gdy bełkot popiera ich punkt widzenia ......
A w sprawie azotu w oponach polecam informacje z zakresu lotnictwa i szkoły średniej (trochę więcej niż podstawy wiedzy): opony lotnicze narażone są na skrajne temperatury i ciśnienia (od "głęboko" ujemnych temperatur i niskich ciśnień w czasie lotu do "wysokich", dodatnich, temperatur przy lądowaniu) i są napełniane azotem ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne gazu, które są „o niebo” ;-) lepsze niż mieszanka z tlenem (staram się by „lament” był zrozumiały....). Można stosować inne gazy ale tu wchodzi w grę ekonomia...
Oczywiści można teraz znaleźć parę linków i cytatów z blogów kwestionując zasadność używania azotu w oponach samolotów, ale chyba będzie trudno kwestionować fakt... a poza tym azot to nie jest placebo i nie jest to kwestia wiary czy też braku tej wiary. Czysta fizyka (by nie rzec termodynamika) i chemia.
No ale to się okaże.....
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-13, 22:52   

Nie trzeba mieć żadnego zaufania - ale wystarczy właśnie sobie samemu policzyć, korzystając z ogólnie dostępnych wzorów i tablic. Popieram więc w 1000% dociekliwość (:

Tyle że określenie "ściema" dotyczy samochodów - w lotnictwie czy innych dziedzinach znalazło by się pewnie więcej przykładów sytuacji dalece odmiennych od motoryzacji...
Ostatnio zmieniony przez laisar 2010-04-13, 22:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
  Wysłany: 2010-04-13, 23:03   

Tak sie wtrace jesli chodzi o Azot kolega na politechnice pracuje i sprawdzali wlasciwosci tez pod wzgledem temperatury rosnie cisnienie z tym ze troszke mniej.
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 08:50   

laisar napisał/a:
wystarczy właśnie sobie samemu policzyć

wieza napisał/a:
Azot kolega na politechnice pracuje i sprawdzali

I oczywiście udało się pominąć istotę mojego postu.
Można oczywiści, skupić się nad właściwościami azotu (czy to w oponach samochodów czy tez samolotów itp.) ale ja postulowałem empiryzm i dotyczył ciśnienia w oponach "zimnych" i "ciepłych" mieszanki gazów, co dotyczyło głównego pytania tego wątku.
I to było ad rem a nie w sprawa azotu.....
Oczywiści udało się pominąć istotę postu na rzecz własnych niechęci mających niewiele wspólnego z faktami.....
_________________

 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 10:55   

laisar napisał/a:
Nie trzeba mieć żadnego zaufania - ale wystarczy właśnie sobie samemu policzyć, korzystając z ogólnie dostępnych wzorów i tablic. Popieram więc w 1000% dociekliwość (:
Tyle że określenie "ściema" dotyczy samochodów - w lotnictwie czy innych dziedzinach znalazło by się pewnie więcej przykładów sytuacji dalece odmiennych od motoryzacji...

wieza napisał/a:
Tak sie wtrace jesli chodzi o Azot kolega na politechnice pracuje i sprawdzali wlasciwosci tez pod wzgledem temperatury rosnie cisnienie z tym ze troszke mniej.

By niektórym z nas nie utrwaliły się "blogowe głupstwa" w sprawie azotu, przypomnę argumenty przemawiające za stosowaniem azotu w oponach, a które to argumenty nie mają wiele wspólnego z „stabilnością termiczną ciśnienia” azotu:
-przy oponie napompowanej azotem nie występuje zużycie warstwy butylowej i karkasu, w przeciwieństwie do opon napompowanej powietrzem. Azot pozytywnie wpływa na żywotność. Zmniejszenie ilości tlenu o 6 % powoduje wydłużenie żywotności aż o 22 %,
-brak korozji wewnątrz opony, a więc również brak korozji felgi,
-opona napompowana azotem utrzymuje ciśnienie trzykrotnie dłużej niż opona napełniona tlenem (czyli szczególnie nie chodzi o „stabilność termiczną”, a dlaczego utrzymuje...? to polecam rozważania o właściwościach azotu).
Badania były prowadzone na początku lat 60-tych, więc dużo wcześniej niż pojawił się „rozwinięty” Internet, co pewnie zaskutkowało brakiem wpisów na blogach. Nie sadzę by stwierdzenie: „czego nie ma w Internecie to nie istnieje..” było prawdą.
O zaletach azotu wiedzą ci z użytkowników, którzy przykładają znaczenie do stanu opon i „napompowali” opony „prawdziwym” (rzeczywistym – czystym) azotem a nie u pana Stasia, który „rypie” klientów, którym pompuje oponę za 10 zł. od szt. powietrzem z butli oznaczonej „Azot”.
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 12:09   

O, bardzo dziękuję za konkrety - ale przytomnie zauważę, że nawet jeśli nazwanie w takim razie całej metody "ściemą" jest może jednak niejaką przesadą, to mimo wszystko nie jest do końca nieuprawnione.

Od końca:

1) przywołany blogowicz skupił się na rozwianiu w zasadzie tylko jednego z mitów dotyczących pompowania azotem - i uczynił to skutecznie, bo faktycznie argument o utrzymywaniu bardziej stałego ciśnienia mimo warunków zewnętrznych, podawany przez chyba większość piewców N2, okazuje się bez sensu;

2) jeśli ktoś jest świadomym kierowcą / właścicielem samochodu, to i tak regularnie robi kontrolę ciśnienia - czy więc opłaca mu się zainwestować w azot, to już musi ocenić względem codziennej praktyki (np stacje benzynowe często obecnie mają kompresory - dopompowanie nie jest więc jakimś wyjątkowo dużym problemem.; Natomiast jeśli ktoś olewa dbanie o auto, to żaden cudowny azot i tak mu niewiele pomoże...;

3) felgi i tak najbardziej rdzewieją nie od środka, tylko na wszelkich brzegach, rantach i powierzchni zewnętrznej - czyli pod wpływem czynników, na które azot (ani nic innego podobnego) nie pomaga;

4) zużycie opon następuje również z zewnątrz, więc każdy sam musi ocenić, czy inwestycja w azot etc będzie dla niego opłacalna biorąc pod uwagę przebiegi w czasie - nawet idealnie zachowana od środka opona, ale łysa / popękana z zewnątrz przecież do jazdy się nie nadaje...


Zatem: azot to faktycznie nie całkiem ściema (poprawię powyżej) - ale również nie żadne panaceum, a nawet jego rzeczywiste zalety dla znakomitej większości kierowców nie będą raczej zbyt zauważalne (choć dla niektórych rzeczywiście mogą być wystarczające).

Koniec końców - jakieś specjalne promowanie go nie wydaje się mieć większego uzasadnienia (no chyba że po prostu jako część akcji dotyczącej dbania o prawidłowy stan samochodów w ogóle).
Ostatnio zmieniony przez laisar 2010-04-14, 12:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 12:51   

laisar napisał/a:
argument o utrzymywaniu bardziej stałego ciśnienia

Powtarzając takie "mądrości" sam bierzesz udział w rozpowszechnianiu bzdury...
laisar napisał/a:
felgi i tak najbardziej rdzewieją nie od środka

Nie napisałem, że nie korodują w ogóle ale wewnątrz. To jest mniej korodują na styku opona felga (co wpływa na szczelność połączenia) oraz wentyl felga (z tym samym skutkiem).
laisar napisał/a:
zużycie opon następuje również z zewnątrz

Oczywiści nikt (chyba) tego nie kwestionuje jedynie przedłużenie ok. trzykrotnie, czasu potrzebnego do utrzymania właściwego ciśnienia sprzyja dobremu zużywania się opon.
laisar napisał/a:
jakieś specjalne promowanie

Nikt (chyba poza Tobą) nie wspominał w tym wątku o pompowaniu azotem.
Moje posty służyły jedynie przedstawieniu faktów i stoją w opozycji do przedstawiania półprawd o pompowaniu azotem z przytaczanego bloga. Bo istota zagadnienie nie leży w „stabilności termicznej” azotu.
Powtórzę: ponownie uciekł, jak sadzę, właściwy temat tego wątku.
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 13:52   

Potworny napisał/a:
laisar napisał/a:
argument o utrzymywaniu bardziej stałego ciśnienia

Powtarzając takie "mądrości" sam bierzesz udział w rozpowszechnianiu bzdury...

Nie rozumiem - twierdzisz, że mówiąc, że coś jest bzdurą, jednocześnie się tę bzdurę promuje???


Cytat:
Nie napisałem, że nie korodują w ogóle ale wewnątrz. To jest mniej korodują na styku opona felga (co wpływa na szczelność połączenia) oraz wentyl felga (z tym samym skutkiem).

Ja rozumiem - ale twierdzę jedynie, że i tak wielokrotnie bardziej korodują od zewnątrz, więc zmniejszenie korozji od wewnątrz bardzo dużej poprawy chyba raczej nie zapewni...



Cytat:
przedłużenie ok. trzykrotnie, czasu potrzebnego do utrzymania właściwego ciśnienia sprzyja dobremu zużywania się opon.

No to co kto lubi i mu się opłaca - tradycyjna metoda (kontrola i uzupełnianie) jest zazwyczaj równie dobra.



Cytat:
Nikt (chyba poza Tobą) nie wspominał w tym wątku o pompowaniu azotem.

Rzeczywistość twierdzi coś innego: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=41839#41839 <:



Cytat:
Moje posty służyły jedynie przedstawieniu faktów i stoją w opozycji do przedstawiania półprawd o pompowaniu azotem z przytaczanego bloga. Bo istota zagadnienie nie leży w „stabilności termicznej” azotu.

Ponownie - rzeczywista sekwencja wydarzeń wygląda tak:
1) artykuł w jakieś gazecie, m.in. o wspaniałej owej "stabilności termicznej" azotu;
2) wpis na blogu, głównie zwalczający tezę o tejże stabilności;
3) moje podlinkowanie bloga po pytaniu o zalety azotu z oceną metody jako ściema.


Żeby było jasne: ja nigdy nie byłem przeciwny, żeby ktoś sobie pompował czym chce - ważniejsze, żeby miał po prostu właściwie ciśnienie.

Natomiast pod wpływem informacji od Ciebie przyjmuję do wiadomości, że dla pewnej - ale w mojej ocenie: i tak niewielkiej - grupy osób zmiana na azot rzeczywiście może mieć wystarczające uzasadnienie.



Ale też chyba tylko o ile zostanie zrobione porządnie? Tzn. opona i felga zostaną najpierw wyczyszczone, a przy pompowaniu zadba się o możliwie dokładne usunięcie "zwykłego" powietrza poprzez parokrotne wykonanie cyklu napełnianie-opróżnianie koła. Zwykłego jednorazowe "dobicie" czystym azotem do np 2 barów zmniejszy tylko zawartość nie-azotów w oponie o jakąś połowę początkowej wartości... (3 bary = 1/3).



Cytat:
Zmniejszenie ilości tlenu o 6 %

% czy pkt. procentowe? Bo w świetle wyliczeń powyżej to dość istotna różnica...



Cytat:
Powtórzę: ponownie uciekł, jak sadzę, właściwy temat tego wątku.

Już nie (;
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-14, 15:29   

laisar napisał/a:
Cytat:
Powtórzę: ponownie uciekł, jak sadzę, właściwy temat tego wątku.
Już nie (;

Może jasno byś zaznaczył, że wątek został przeniesiony - wydzielony, bo jak dotychczas i w świetle moich postulatów o powrocie do właściwego wątku, wygląda to na manipulacje.
laisar napisał/a:
tę bzdurę promuje???

Prostowanie bzdur nie jest promocją.
Prawda nie jest promocją.
By być uczciwym to dodam, że sam jeżdżę na „lufcie”…. a to, dlatego, że "w zbliżeniu" stwierdziłem, że w naszym kraju trudno zdobyć i utrzymać czysty azot w oponach. To zabiera zbyt dużo czasu i energii. Nie mam azotu w oponach pomimo, że używam drugiego kompletu felg (zima-lato). To byłby jeszcze jeden argument za azotem.
laisar napisał/a:
opona i felga zostaną najpierw wyczyszczone

A widziałeś gdzieś w naszym kraju usługę na właściwym poziomie?
Widziałem kiedyś usługę polegającą na wyczyszczeniu felg stalowych (przed założeniem opon) u pana Stasia polegającą na ręcznym „potraktowaniu” tarczą szlifierską wewnętrznej strony felgi :evil:
Ręce opadają...... Właściwa usługa to albo "rzadkość niezmierna" albo czysta teoria, którą lubisz....
Poza tym celowo użyłem słowa korozja a nie rdza. Myślę, że w kontekście opon, gumy, dostrzegasz różnice.
laisar napisał/a:
Ponownie - rzeczywista sekwencja

Myślę, że sekwencja nie ma znaczenia. Po prostu bzdur się nie powtarza i natychmiast się je prostuje a nie przedstawia się jakieś "radosne wypociny" na blogach.
Bzdura jak gangrena..... chlast i po zakażeniu :evil:
Z moich doświadczeń (wplatając się w nowy wątek) trudno jest jednoznacznie doradzać czy odradzać…. Realia techniczne jak i świadomość techniczna panów Stasiów jest taka, jaka jest i najlepsze rozwiązania spieprzą (cytując klasyka: „co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie”).
Wydać kasę można, ale to będzie tylko wydanie kasy (skutek placebo) bez zalet rozwiązania technicznego. Myślę, że stąd biorą się negatywne oceny użytkowników. Kasę wydał a wszystko jest bez zmian :lol:
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-15, 00:18   

Cytat:
Może jasno byś zaznaczył, że wątek został przeniesiony - wydzielony, bo jak dotychczas i w świetle moich postulatów o powrocie do właściwego wątku, wygląda to na manipulacje.

Ej, no, bez przesady - dyskusja może być zacięta, ale przecież zupełnie nie chodzi w niej o to, że jest off-topiczna...

(A oznaczam chyba zawsze - tylko może czasami z opóźnieniem; po prostu poza Internetem też jest życie, naprawdę <; ).


Cytat:
Prostowanie bzdur nie jest promocją.
Prawda nie jest promocją.

No to nie rozumiem - przecież autor bloga właśnie prostuje bzdurę...


Cytat:
bzdur się nie powtarza i natychmiast się je prostuje

Jak można wyprostować coś, nie przedstawiając co konkretnie się prostuje???


Cytat:
sam jeżdżę na „lufcie”…. a to, dlatego, że "w zbliżeniu" stwierdziłem, że w naszym kraju trudno zdobyć i utrzymać czysty azot w oponach

Pozwolę to sobie uznać za argument za "zazwyczaj ściema" (;


Cytat:
czysta teoria, którą lubisz

???


Cytat:
widziałeś gdzieś w naszym kraju usługę na właściwym poziomie?

Ogólno-oponiarską: tak - a azotową: nie, bo po prostu nie szukałem. Ale przypuszczam, że za "drobną opłatą" jednak by się znalazła... (I szybkie guglanie zdaje się tezę potwierdzać opisami staranności dokonywanych działań).


Cytat:
Poza tym celowo użyłem słowa korozja a nie rdza. Myślę, że w kontekście opon, gumy, dostrzegasz różnice.

Różnica istnieje - ale jej wpływ na całokształt wydaje się pomijalny, bo do korozji gumy odnoszą się te same argumenty co do korozji felg.


Cytat:
trudno jest jednoznacznie doradzać czy odradzać… Realia techniczne jak i świadomość techniczna panów Stasiów [...]

Aaaależ rada jest bardzo oczywista <: - jak już robić coś ekstrawaganckiego, to po prostu nie u panów Stasiów, tylko u porządnego fachmana. (Ale też nie liczyć wtedy, że będzie kosztowało piątaka...).
 
Wierzchucki 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 44
Skąd: mech.okrętowy
Wysłany: 2010-04-15, 07:59   

Laisar nie podnoś mi ciśnienia(w kołach).
Nz azocik skusiłem się dlatego, że opony i felgi stal. zima, oraz alu. (od paru dni)-to nówki. Na stare skorodowane felgi nie zdecydowałbym się wcale, a to dlatego, że pow. czy azot i tak uchodzą na styku opony z felgą(tam występuje największa korozja felgi.
A jak już wspomniałem komplety nowe lato/zima to przez najbliższe lata nie będą poddawane torturom przez wulkanizatora.
A co do napełniania azotem, to procedura wygląda nastepująco(przy nowej oponie i feldze):
-"pan Stasio" montuje oponę na feldze, montuje kominek na wentyl,
pompuje oponę na max, aby opona wskoczyła na felgę,
-zakłada wężyk(taki jak do pompowania) na urządzeniu wyświetla się % pow./azot,
następuje odessanie pow. w kole, aż opona się zapadnie(podciśnienie), na urządz.% wskazanie pow.zbliży się do zera(około5-10%),
-od tego momenta urządz. zaczyna tłoczyć azot do odpowiedniego ciśn.,finisz to 98,5%azotu w kole,
-stacja działa od niedawna wszystkie urządzenia,są nowe."Pana Stasia" jeszcze mało znają i tylko ceną może się jakoś wypromować dlatego bieże 5, a nie 10 od koła,
OT CAŁA FILOZOFIA :shock: :shock: :shock:
 
tomi 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 SCE 115
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 314
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-15, 08:26   

Wierzchucki napisał/a:
Laisar nie podnoś mi ciśnienia(w kołach).
-zakłada wężyk(taki jak do pompowania) na urządzeniu wyświetla się % pow./azot,
następuje odessanie pow. w kole, aż opona się zapadnie(podciśnienie), na urządz.% wskazanie pow.zbliży się do zera(około5-10%),
-od tego momenta urządz. zaczyna tłoczyć azot do odpowiedniego ciśn.,finisz to 98,5%azotu w kole,
-stacja działa od niedawna wszystkie urządzenia,są nowe."Pana Stasia" jeszcze mało znają i tylko ceną może się jakoś wypromować dlatego bieże 5, a nie 10 od koła,
OT CAŁA FILOZOFIA :shock: :shock: :shock:


Kiedyś przy zmianie opon napełniałem azotem, ale umie tłoczyli azot zaraz po założeniu opony.
 
Wierzchucki 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 44
Skąd: mech.okrętowy
Wysłany: 2010-04-15, 08:36   

No i niestety,dostałeś mieszankę pow./azot, a nie czysty(prawie) azot.Dlatego wykonuje się odsysanie pow. z koła, przed zaazotowaniem. ;-)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-15, 09:00   

Cytat:
Laisar nie podnoś mi ciśnienia(w kołach).

Ale czym? (; Z tego co czytam, to po prostu procedura zazwyczaj wygląda jednak tak jak opisuje tomi, a nie jak - szczęśliwie, ale chyba dość wyjątkowo - odbyło się to u Ciebie. Ciesz się z dobrej usługi, a ja szczerze życzę zadowolenia z niej [:
 
Cendra 



Marka: Skoda / FSO
Model: Citigo / 125p, Syrena 104
Silnik: 1.0 / 1.5 , 0,8
Rocznik: 12 / 83, 71
Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 390
Skąd: Ciechanów/Warszawa
Wysłany: 2010-10-10, 12:13   

Co w momencie gdy trzeba wyrównać ciśnienie w oponach, a opony są wypelnione azotem a nie powietrzem :?: Można je bez problemu dopompować :?:
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-10-10, 20:56   

Cendra napisał/a:
Co w momencie gdy trzeba wyrównać ciśnienie w oponach, a opony są wypelnione azotem a nie powietrzem :?: Można je bez problemu dopompować :?:
Nie wiem, nigdy nie pompowałem azotu.. Jakieś to takie nieporęczne mi się wydaje z tym azotem.
 
MarkD 


Marka: Skoda
Model: Fabia Kombi
Silnik: 1.2 TSI
Rocznik: 2011
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 279
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-10-10, 21:06   

Cendra napisał/a:
Co w momencie gdy trzeba wyrównać ciśnienie w oponach, a opony są wypelnione azotem a nie powietrzem :?: Można je bez problemu dopompować :?:

Straszna sprawa, w powietrzu jest 80 % azotu, także jakoś przejdzie.
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-10-10, 21:17   

No tak laboratoryjnie to 78% z tego co pamiętam z chemmi ale byłem z niej kiepski:) Pommpowanie azotem to tylko sposób na wydojenie dodatkowej kasy i tyle
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne