Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-03-21, 19:24
Duster - pęknięta szyba przednia
Autor Wiadomość
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-08, 20:52   Duster - pęknięta szyba przednia

Witam
Od końca maja użytkuję Dacie Duster 4x2 1,5 dci.
Wczoraj zauważyłem samoistne pęknięcie na szybie przedniej.
Moim samochodem poruszam się dosyć często w lekkim terenie - szutrowa droga na działkę.
Mam pytanie czy u któregoś z użytkowników Dusterów wystąpił podobny problem?
Jaras
Ostatnio zmieniony przez laisar 2010-12-15, 08:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
ppart 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi / 1.6 Sci by Orange
Rocznik: 2010/2019
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-08, 20:56   

Samoistne, to chyba gwarancja ?
A duże to pęknięcie ?
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-09-08, 21:02   

Jesteś pewien, że nie ma śladu po uderzeniu kamieniem?
_________________
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-08, 21:09   

Zaczyna się pod lusterkiem wstecznym. Dokładnie na środku szyby tam gdzie jest wklejone wzmocnienie taką siateczką idzie do dołu i zakręca w lewo. Pewnie zaczęło pekać pare dni temu ale zauważyłem dopiero jak wyszło spod lusterka. Będę musiał pojechać na oględziny do serwisu, może uda mi się wybrać tam jutro.
Jak będę miał opinię gwaranta napiszę na forum.
Pewien jestem jednak iż szyba pęka samoistnie - na szybie brak jakiegokolwiek śladu uderzenia .
 
ppart 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi / 1.6 Sci by Orange
Rocznik: 2010/2019
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-08, 21:58   

Mam coś takiego w Atosie po 8 latach eksploatacji. Pęknięcie jest dokładnie takie samo (zaczyna się od górnej krawędzi szyby), ale zatrzymało się pod lusterkiem i dalej nie idzie od 2 lat, też mam takie wrażenie, że było to samoistne, związane z pracą karoserii (jak kiedyś mi pękła szyba od kamienia, to rysa bardzo szybko się powiększyła od krawędzi do krawędzi szyby i widać było odprysk gdzie uderzył kamień). Jak to prawda to może być więcej takich wypadków, bo karoseria w D.D. jest bardziej narażona w terenie na różne naprężenia, obym się mylił. A ta "siateczka" za lusterkiem to nie wzmocnienie, tylko zwykły nadruk maskujący krawędzie i lusterko.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2010-09-08, 22:06   

Ja miałem taką przygodę w MCV-ce. Na pewno nie było to po jakimś bezpośrednim uderzeniu kamienia, zresztą żadnego nie było (przynajmniej wtedy, gdy siedziałem w samochodzie). Na szybie po pewnym przebiegu są już małe odpryski i w moim przypadku nie dało się zrobić tego na gwarancji. Naprawiałem z AC.
 
leo 


Marka: MZ, DU, Dacia
Model: ETZ, Tico, Duster
Silnik: 0.125, 0.8, 1.6
Rocznik: 1990, 1998, 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 529
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2010-09-09, 13:45   

ppart napisał/a:
Mam coś takiego w Atosie po 8 latach eksploatacji. Pęknięcie jest dokładnie takie samo (zaczyna się od górnej krawędzi szyby), ale zatrzymało się pod lusterkiem i dalej nie idzie od 2 lat


I od 2 lat nie masz żadnych problemów przy corocznych przeglądach diagnostycznych?
Przecież diagnosta nie ma prawa dopuścić do ruchu auta z pękniętą szybą - szczególnie przednią. :shock:
_________________
Pozdrawiam.
 
Alien 



Marka: FSO / TOYOTA
Model: Caro i Corolla
Silnik: 1.6GLE i 1.4VVTi
Rocznik: 1992 i 2001
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 153
Skąd: ze Śląska
Wysłany: 2010-09-09, 13:53   

leo napisał/a:
ppart napisał/a:
Mam coś takiego w Atosie po 8 latach eksploatacji. Pęknięcie jest dokładnie takie samo (zaczyna się od górnej krawędzi szyby), ale zatrzymało się pod lusterkiem i dalej nie idzie od 2 lat


I od 2 lat nie masz żadnych problemów przy corocznych przeglądach diagnostycznych?
Przecież diagnosta nie ma prawa dopuścić do ruchu auta z pękniętą szybą - szczególnie przednią. :shock:

Więc albo "znajomy" diagnosta ale uszkodzenie jest naprawę niewidoczne, swego czasu znajomi we Fiacie SC mieli około 20 cm poziome pęknięcie przy górnej krawędzi od strony pasażera, by nie było go widać mieli zawsze opuszczony daszek przeciwsłoneczny... z przeglądami nie mieli problemu.
Co do Dustera - albo źle wklejona szyba, stykająca się z "budą" i naprężenia "budy" spowodowały pęknięcie albo Duster jest zbyt "elastyczny" jak np Skody Favorit i Felicje które dopiero po zastosowaniu rozpórki na kielichach przedniego zawiasu stawały się na tyle sztywne by ich szyby były mniej narażone na pęknięcia.
Napisz koniecznie co stwierdzili w ASO!
 
leo 


Marka: MZ, DU, Dacia
Model: ETZ, Tico, Duster
Silnik: 0.125, 0.8, 1.6
Rocznik: 1990, 1998, 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 529
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2010-09-09, 13:56   

Jaras napisał/a:
Zaczyna się pod lusterkiem wstecznym.


Ja stawiałbym na to, że ktoś zbyt mocno i "brutalnie" obchodził się z lusterkiem. Miałem kiedyś w samarze problem z klejonym do szyby lustrem - po prostu odpadło. Powtórne przyklejenie poskutkowało ponownym odpadnięciem - tym razem klej nie puścił, za to... szyba się ukruszyła. A działo się to z powodu mocno "zapuszczonego" i zatartego przegubu lusterka - żeby je przestawić, trzeba było użyć sporej siły... W końcu mocowanie puściło.
Wcześniej w escorcie miałem podobnie, jak Ty: kupiłem używane auto z zaczynającym się pęknięciem właśnie pod lusterkiem.
Nie sądzę, żeby taka usterka (pękniecie na środku szyby, pod lustrem) powstało samoistnie. Inaczej byłoby, gdyby szkło zaczęło pękać od krawędzi - jak np. miało to miejsce w niektórych matizach (jakieś dziwne naprężenia po najechaniu np. na krawężnik) czy w wielu tico (szyba pękała w dwóch miejscach od dołu - tam, gdzie były fabryczne metalowo-gumowe podpórki pomagające osadzić szybę podczas montażu; po kilku latach metal rdzewiał i puchł rozsadzając szybę... wystarczyło tylko odpowiednio wcześniej wykręcić te podpórki i po problemie).
_________________
Pozdrawiam.
 
ppart 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi / 1.6 Sci by Orange
Rocznik: 2010/2019
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 100
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-09, 14:08   

Re: Leo i Alien, wiecie, że sam się dziwię. Najbardziej się bałem pierwszego przeglądu z pękniętą szybą. Jest za i pod lusterkiem, facet od przeglądu wsiada i wjeżdża na przegląd, siłą rzeczy gapi się w lusterko i nie ma bata widzi rysę i nic. Takie to są przeglądy !!!!!!!!!!! Mam jedynie nadzieję, że układ jezdny sprawdzają dokładnie.
Ostatnio zmieniony przez ppart 2010-09-09, 14:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-09, 17:49   

Może źle opisałem
Pęknięcie zaczyna się na samej górze po środku, potem przebiega pod lusterkiem i zakręca w lewo w stronę kierowcy. Dziś byłem w serwisie obfotografowali i czekam na decyzję Renaut Polska. A pytanie na forum zadałem bo zastanawiam się czy to tylko w moim samochodzie tak się stało.
 
esdziewiaty 



Marka: Mercedes-Benz
Model: GLK
Silnik: 220 CDI 4Matic
Rocznik: 2009
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 619
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-09-09, 21:54   

Czy jest szansa na zdjęcie obrazujące tą usterkę? ;-)
_________________
Duster u szczęśliwego nowego nabywcy :)
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-09, 22:35   

Zrobię kilka fotek i postaram się je zamieścić.
Najpóźniej będą w niedzielę bo być może jutro nie będę wracał do domu tylko
z pracy polecę na działkę.
Sądzę, iż pęknięcie mogło nastąpić od jazdy w terenie.
Działka w pobliżu lasu dookoła same szutry teren morenowy sporo piaskowych pagórków a
ponieważ od 15 lat tam przebywam więc doskonale wiem gdzie mogę wepchać.
Mój Duster ma napęd tylko na przód-żal :cry: ale nie chciało mi czekać na samochód do września. Taki termin dawał dealer. Na zimę będę musiał uruchomić Disco.
 
tomi 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 SCE 115
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 314
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-09-10, 06:48   

leo napisał/a:


I od 2 lat nie masz żadnych problemów przy corocznych przeglądach diagnostycznych?
Przecież diagnosta nie ma prawa dopuścić do ruchu auta z pękniętą szybą - szczególnie przednią. :shock:

Miałem pękniętą szybę przednią w Sienie fakt że z boku po stronie kierowcy, ale z przeglądami nie było problemów.
Przy małych pęknięciach do wielkości 5zł są firmy, które naprawiają szybę. Tylko niewiem jak to wygląda po naprawie.
 
Alien 



Marka: FSO / TOYOTA
Model: Caro i Corolla
Silnik: 1.6GLE i 1.4VVTi
Rocznik: 1992 i 2001
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 153
Skąd: ze Śląska
Wysłany: 2010-09-10, 07:09   

Duster został zbudowany by w lekkim terenie - jak opisany wyżej dojazd do działki, dawał sobie radę. Jak Ci powiedzą że pękła bo za dużo jeździłeś tą ścieżynką na działkę to stracę szacunek do Daćki i RP...
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2010-09-10, 08:36   

Czy zamiast gdybologii nie prościej byłoby chwilkę zaczekać najpierw na odpowiedź gwaranta?... (;
 
qubacen 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Stepway
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 95
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-09-11, 07:37   

leo napisał/a:


I od 2 lat nie masz żadnych problemów przy corocznych przeglądach diagnostycznych?
Przecież diagnosta nie ma prawa dopuścić do ruchu auta z pękniętą szybą - szczególnie przednią. :shock:


Wiecie co, przynajmniej kiedyś było tak, że jeżeli pęknięcie przedniej szyby nie wchodzi w obrys pracy wycieraczek to jest git i nic się nie dzieje – pamiętam bo mnie to rozwaliło (wychodziło na to że może być popękana prawie w całości byle po bokach i u góry). Tak, że diagnosta może olewać takie puknięcia.
 
marektbg 


Marka: Skoda
Model: Octavia Tour II
Silnik: 1,4 16V
Rocznik: 2010
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 399
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2010-09-11, 09:46   

No raczej nie bardzo - policja zabierze dowód nawet za niewielkie pęknięcie obojętnie w którym miejscu.
_________________
Teoria nie zrobi z nikogo praktyka :)
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-09-11, 11:11   

Fakt sam miałem taki przypadek - jedynie to, że znałem policjanta uratowało mnie przed zabraniem dowodu rejestracyjnego.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3595
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-12, 23:30   

qubacen napisał/a:


Wiecie co, przynajmniej kiedyś było tak, że jeżeli pęknięcie przedniej szyby nie wchodzi w obrys pracy wycieraczek to jest git i nic się nie dzieje – pamiętam bo mnie to rozwaliło (wychodziło na to że może być popękana prawie w całości byle po bokach i u góry). Tak, że diagnosta może olewać takie puknięcia.

Coś tam dzwoni ale nie wiadomo w którym kościele. Kiedyś widziałem u diagnosty ksero jakiegoś rozporządzenia z którego wynikało że dopuszczalne są NAPRAWY przedniej szyby poza polem widzenia kierowcy + rysunek z wymiarami jak określić to pole na szybach.
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-13, 20:13   

Zdjęcia szyby:
zdjęcie 1
zdjęcie 2
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-09-13, 20:15   

No rzeczywiście paskudnie pękła. :cry:
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-13, 21:21   

Jeszcze nadal czekam na decyzję gwaranta.
Z rozmów ze znajomymi wiem iż zwykle roszczenia w sprawie szyb są uchylane.
Nawet jeśli brak jest znaków wskazujących na uderzenie kamienia lub innych przedmiotów.
Uznawane są tylko wtedy gdy dotyczy to większej liczby wozów tego samego modelu.
Tak kiedyś było w Skodach Felicjach.
 
krakry1 



Marka: Renault / VW
Model: Captur / Up
Silnik: 1,3 TCe 130KM/60 KM
Rocznik: 2019 / 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 1889
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-09-14, 15:41   

O ile pamiętam to chyba też na naszym forum ktoś pisał o samoistnie pękającej szybie (bodajże w Loganie) i RP uznała to jako wadę fabryczną.
 
Jaras 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-14, 20:16   

Nadal czekam na decyzję RP
Podałem na forum takie pytanie bo chciałem dowiedzieć się czy tylko w moim
samochodzie tak się zdarzyło, czy może u innych też.
Jeżeli jest to odosobniony przypadek to nie będę kruszył kopii i zgodzę się na naprawę z AC.
Nowa szyba to 900PLN plus montaż. Mój samochód stoi na parkingu strzeżonym.
Ale nie mam argumentu na pytanie czy jest pan pewien czy nikt nie uderzył kamieniem w szybę.

Załączam zdjęcie ścieżki na działkę, wydaje mi się, że nie jest zbyt extremalna
droga
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne