Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2015-11-18, 02:16
Mapy do MediaNav
Autor Wiadomość
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-01, 11:12   

@Dymek, próbowałem dograć pliki .fjw i .fsp
Włożyłem je do katalogu nng\content\map, po włożeniu do USB dioda na penie migała.
Nie przybyła mi żadna pozycja w "Zawartości". Zrobiłem odcis i też nie ma tych plików.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-01, 12:44   

Nie wiem co poszło nie tak- miałeś tylko te pliki, czy pełny wsad? Ja nigdy nie dogrywałem tak na raty- zawsze pełen zestaw plików.
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-01, 13:23   

Miałem tylko te pliki dla 5 państw które mam wgrane. Mogę dograć kolejny kraj z tymi plikami. Ale czy to pomoże?
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-01, 17:19   

Niestety wszystkie moje działania nic nie pomogły, wręcz trochę zaszkodziły. Pliki .fjw i .fsp nie idzie dodać nawet przez medianavtoolbox. wyskakuje komunikat " the following files not be added because of target absence or device configuration" Z kolei próbowałem z dodawaniem innych plików bezpośrednio przez medianavtoolbox i po włożeniu do USB mam komunikat o błędzie. Kiedy przez medianavtoolbox usuwam jakieś pliki to jest OK!. Niestety po tym grzebaniu w zakładce Profile trasy intelig. pojawiają się podwójne informacje o wgranych mapach.
Wersja opr. to: 1.0.15.3

W opisie na stronie mowa jest tylko o 2 plikach: "Wrzuć pliki z rozszerzeniem .fbl i .fpa do folderu nng\content\map\" Dlaczego?
Ostatnio zmieniony przez miet55 2023-04-01, 17:54, w całości zmieniany 4 razy  
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-01, 18:44   

Po czysczeniu zapomniałem dodać speedcam i dlatego brakowało mi coś w zawartości. Widzę że @dudu$ ma zakładce "profile Trasy..." pojedynczą pozycję. To wchodzi zaraz po wgraniu .fbl
Obojętnie czy wgrywam jedną mapę, czy więcej zawsze mam podwójnie.

20230401_192436.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 198,65 KB

Ostatnio zmieniony przez miet55 2023-04-01, 18:53, w całości zmieniany 4 razy  
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-02, 07:50   

Zastanawiam, się czy mam dobry tok myślenia i postępowania z aktualizacją map.
Mam katalog content z podkatalogami: building, map, phoneme, poi, speedcam w których są odpowiednie pliki. Czy te długie nazwy plików w katalogach np Albania_HERE_2022.Q4_221213.fbl, Albania_HERE_2022.Q4_221212.ph, Albania_HERE_2022.Q4_230113.poi itd mają zostać cz muszę je zmienić na krótsze.
Jak dogram odpowiedni skrypt do aktualizcji i wsadzę pendriva do radia do dokona się pełna aktualizacja. map speedcam itd czy muszę jeszcze coś zrobić aby aktualizacja była pełna
_________________
JerzyK
 
Robson68 


Marka: DACIA
Model: Duster Prestige ECO-G 100 f2
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 280
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2023-04-02, 08:34   

Pytanie z jakiego skryptu korzystasz przy zmianie map?
Lepiej od razu zmienić nazwy na krótkie .
Do prawidłowego funkcjonowania nawigacji wystarczą pliki fbl , poi i spc. Wszystkie inne są zbyteczne.
Najbardziej aktualne mapy to mapy online.
Rozumiem że nawigacja fabryczna jest nawigacją awaryjną?
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-02, 10:26   

Będę korzystał ze sktyptu autorun_patch_navi; ze strony https://goduster.pl/odblokowywanie-nawigacji-na-linuxie/.
Jak na razie automapa fabryczna jest podstawową automapą
_________________
JerzyK
 
Robson68 


Marka: DACIA
Model: Duster Prestige ECO-G 100 f2
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 280
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2023-04-02, 10:37   

Nie korzystałem z tego skryptu więc nie wiem jak działa
Wg opisu z tej strony to trzeba zmienić nazwę pliku na krótki . Ten skrypt po prostu z.amienia pliki i dlatego nazwy muszą być takie same Może warto zacząć korzystać z funkcji Android auto?
Ostatnio zmieniony przez Robson68 2023-04-02, 10:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-02, 11:00   

Android auto chodzi tylko z komórki jak sie myslę to po pierwsze a po drugie fabryczna mapa ma duzę rozmiary bo jest spory wyświetlacz
_________________
JerzyK
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-02, 11:47   

Robson68 napisał/a:

Do prawidłowego funkcjonowania nawigacji wystarczą pliki fbl , poi i spc. Wszystkie inne są zbyteczne.

Myślisz, że .fpa też można pominąć?
 
Robson68 


Marka: DACIA
Model: Duster Prestige ECO-G 100 f2
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 280
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2023-04-02, 11:54   

Oczywiście że tak
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-02, 12:00   

@Robson68 może wiesz co było przyczyną, że mam podwójne pozycje w profilach trasy?
 
Robson68 


Marka: DACIA
Model: Duster Prestige ECO-G 100 f2
Silnik: 1.0 LPG
Rocznik: 2022
Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 280
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: 2023-04-02, 13:00   

Nie jestem wróżką z szklaną kulą. Tak więc na pewne pytania nie znam odpowiedzi. Wadliwy zapis plików, błąd kopiowania, wadliwy pendrive'a itd.
Obecnie nie korzystam z fabrycznej nawigacji.
MN 4 więc korzystam z dobrodziejstwa map online .
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-02, 14:52   

internet.jerzy napisał/a:
Będę korzystał ze sktyptu autorun_patch_navi; ze strony https://goduster.pl/odblokowywanie-nawigacji-na-linuxie/.
W takim razie zapewne tam doczytałeś, że zgodnie z tą metodą operację robi się dwa razy- pierwszy raz dla map i wszystkich innych plików poza fotoradarami a drugi raz dla samych fotoradarów. A więc dwa razy i są do tego dwa osobne skrypty. Nie pytaj dlaczego to jest rozbite na dwa wsady, bo nie wiem- ja nie dociekam i po prostu wgrywam zgodnie z tą metodą. Jak masz na pendrive odpowiedni skrypt i wgrany "content", to po włożeniu do MN dokona się aktualizacja tej zawartości- czyli po pierwszym etapie uzyskujemy nowe mapy (można normalnie używać nawigacji i sprawdzić nowe mapy) a po drugim, analogicznym etapie pojawiają się nowe dane fotoradarów.
internet.jerzy napisał/a:
Android auto chodzi tylko z komórki jak sie myslę to po pierwsze a po drugie fabryczna mapa ma duzę rozmiary bo jest spory wyświetlacz
Przecież wszelkie nawigacje wyświetlane z komórki poprzez funkcję Android Auto wyświetlają mapę na całym ekranie MediaNav a nie na jakimś kawałku. Czyli mamy mapy o stylu grafiki jak w programach na telefonie, ale o wielkości pełnego ekranu MN- i taka jest zaleta AndroidAuto. Poza tym mapy z telefonu działają on-line, czyli na bierząco są w stanie korygować trasę w zależności od sytuacji na drodze, np. korków.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-04-02, 15:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-02, 15:05   

miet55 napisał/a:
Myślisz, że .fpa też można pominąć?
Oczywiście, że można pominąć wiele plików ograniczając się tylko do tych niezbędnych, aby nawigacja w ogóle działała pokazując trasę. Fabrycznie kupione MediaNav ma wgrane właśnie tylko jeden typ plików dla map- FBL. Ale dlaczego mamy rezygnować z plików opcji dodatkowych, które są w stanie dodać "coś" z grafiki czy dodatkowych funkcji do naszej nawigacji?
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-04-02, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-03, 13:07   

Panowie czyli reasumując:
tworzę katalog nng w którym zakładam katalogi:
building z plikami: *.3dc *.3dl
poi z plikami: *.poi
phoneme z plikami: *.ph
map z plikami: *.fbl *.fda, *fjw *.fpa, *.fsp *.ftr
speedcam z pikami: *.spc
Wybieram państwa których mapy chcę mieć zainstalowane np Polska Węgry czechy itd i do każdego z katalogu wgrywam pliki
Następnie katalog nng2 kopiuję na pendriva usuwam z katalogu folder speedcam.
Dogrywam do pendriva skrypt autorun_bavn.
Pendriva wkładam do MediaNAv i czekam aż on przestanie migać co bedzie znakiem że skończył.
Z speedcam postępujemy analogiczne wszystko kasujemy z katalogu zostawiamy katalog speedcam dogrywamy odpowiedni skrypt i po włożeniu do MediaNAv czekamy do finału stałego świecenia pendriva
_________________
JerzyK
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-03, 14:07   

internet.jerzy napisał/a:
phoneme z plikami: *.ph
Katalog i pliki Phoneme możesz sobie darować- te pliki nic u nas nie dają.
Cytat:
Dogrywam do pendriva skrypt autorun_bavn.
Zwróć tylko uwagę, że to ma być nie plik (luzem), tylko katalog o tej nazwie zawierający dopiero plik z odpowiednim skryptem (plik o nazwie autorun.sh).
Cytat:
Pendriva wkładam do MediaNAv i czekam aż on przestanie migać co bedzie znakiem że skończył.
Dokładnie tak
Cytat:
Z speedcam postępujemy analogiczne wszystko kasujemy z katalogu zostawiamy katalog speedcam dogrywamy odpowiedni skrypt i po włożeniu do MediaNAv czekamy do finału stałego świecenia pendriva
Też zwróć uwagę co zawiera plik "autorun_speedcam_navi.zip", który można ściągnąć z GoDuster- na pendrive ma się znaleźć: katalog NNG, katalog autorun.bavn, oraz plik tekstowy "Ecrit_Speedcam_type.txt". W skryptach, które rozpakowujemy, są również dodatkowe pliki tekstowe w katalogach NNG (ja nie wiem czy są konieczne czy nie)- dlatego najlepiej po prostu rozpakować taki ściągnięty plik ZIP na pendrive i wgrywać swoje pliki do istniejącego tam katalogu CONTENT (plus ewentualnie LICENSE), nie zmieniając nic poza tym w rozpakowanym układzie plików. W ten sposób trudniej pominąć jakiś potrzebny plik.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-04-03, 14:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
miet55 



Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1,5DCI
Dołączył: 27 Maj 2022
Posty: 120
Skąd: Szubin
Wysłany: 2023-04-03, 14:55   

Przyjąłem trochę inną zasadę wgrywania. Najpierw czyszczę na odcisku wszystkie mapy programem medianavtoolbox, następnie wgrywam do MNE i dopiero stosuję wyżej opisany sposób. Robię to dlatego gdyż niekiedy zostawały poprzednie wgrania. Przy takim sposobie nie zmieniam nazw na krótkie.
Ostatnio zmieniony przez miet55 2023-04-03, 14:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
papisp 
Zielony listek


Marka: dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Dołączył: 20 Kwi 2023
Posty: 1
Skąd: Nysa
Wysłany: 2023-04-20, 14:50   Aktualizacja map 4.1.0

Witam kolegów
Pomóżcie, bo nie daję rady z aktualizacją map w MN1
Robię Wg poradnika https://goduster.pl/odblokowywanie-nawigacji-w-dusterze/
Przy punkcie 7 uzupełniam foldery i próbuje wgrywać jakiś komunikat po rusku wyskakuje chwilę przetrawi i reset radia i nic nie zaktualizowało.

proszę o bardziej łopatologiczne wyjaśnienie.
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-19, 11:27   

Witam Panowie,
Po zaktualizowaniu systemu do wersji 1.0.15.3 zniknęły mi nowe mapy.
Po wielu analizach treści ze strony https://goduster.pl/odblokowywanie-nawigacji-na-linuxie/ w w kwesti aktualizacji map przygotowałem dwa pendrive z zawartością:
Pierwszy z katalogami:
autorun_bavn - w którym jest plik autorun.sh
nng - z katalogami content i license oraz plikiem nngnavi
W katalogu content są katalogi : building, map , poi
W building sa pliki z rozszerzeniami: 3dc, 3dl
W map są pliki z rozszerzeniami fbl, fda, fjw, fpa, fsp, ftr
W poi są pliki z rozszerzeniami poi
W katalogu licence sa pliki z rozszerzeniami lyc
Drugi z katalogami:
autorun_bavn - w którym jest plik autorun.sh
nng - z katalogiem content w którym jest katalog speedcam z plikami *.spc
W katalogu nng jest jeszcze plik sys.txt

Reasumując jak mam tak przygotowane pendrivy najpierw aktualizuję mapy z pierwszego wyłączam MN3 włączam ponownie i aktualizuję radary z drugiego
Mam nadzieję że mój tok myslenia jest ok i pendrive które przygotowałem są pełne i są ok
_________________
JerzyK
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-20, 13:08   

Zapewne podczas aktualizacji systemu poprzez Toolbox nie wyłączyłeś aktualizacji map i program przywrócił Ci oryginalne mapy. Tak jest zawsze jeżeli nie "odptaszkuje" się aktualizacji map- w programie nazwywa się to bodajże " gwarancja najnowszych map" i trzeba to wyłączać. Teraz tak jak piszesz- trzeba ponownie zrobić dwuetapową procedurę "uwalniania".
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-05-20, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-21, 06:22   

Najprawdopodobniej tak zrobiłem że nie podczas aktualizacji systemu nie wyłączyłem aktualizację map.
Czyli tak jak przygotowałem i przedtawiłem zawartość pendrive to nimi mogę dokonać aktualizację map
_________________
JerzyK
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-21, 10:41   

Tak- i już po akcji z pierwszym pendrive możesz sprawdzić czy pojawiły się nowe mapy, navi powinna już normalnie działać na nowych mapach. Drugi etap dogrywa tylko fotoradary.
 
internet.jerzy 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9
Wersja: Stepway 5 os.
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 93
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-05-29, 07:16   

Cześć Panowie,
Przeprowadziłem aktualizację map i speedcam. Zastosowałem się do porad i wskazówek forumowicza Dymek (któremu bardzo dziękuję) i wszystko działa jak należy.
Tak kwoli informacji po każdej aktualizacji musiałem restartować MN3. Teraz wszystko super hula.
Na koniec mam jeszcze pytanie, czy wykasować stare nieużywane mapy i inne dodatki i jeżeli mozna to jak to zrobić..
_________________
JerzyK
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne