Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Który model wybrać.
Autor Wiadomość
agresywny 



Marka: Polonez
Model: Atu Plus
Silnik: 1.6 GLI
Rocznik: 1998
Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-13, 23:53   Który model wybrać.

Witam. Zastanawiam się nad kolejnym autem. Chciałbym kupić Dacię, ale nie wiem który model wybrać. Jakieś porady?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 02:03   

Oczywiście taki, który odpowiada Twoim potrzebom.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 07:07   

Na który możesz sobie pozwolić :-) . Ile możesz wydać na pojazd?
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2012-07-14, 10:54   

agresywny napisał/a:
nie wiem który model wybrać

nowy z saloniu czy używany, jakie masz potrzeby (rodzina, gromadka dzieci...) czy jesteś amatorem turystyki (potrzebujesz dużo przestrzeni na ekwipunek) czy jeździsz w małym składzie osobowym... potrzebujesz samochodu bardziej miejskiego, terenowego czy uniwersalnego... preferujesz diesel, benzynę czy LPG...? i tak można mnożyć pytania na które tylko Ty znasz odpowiedź...
 
agresywny 



Marka: Polonez
Model: Atu Plus
Silnik: 1.6 GLI
Rocznik: 1998
Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-14, 11:39   

Przepraszam, że tak słabo sprecyzowałem. Szukam auta z silnikiem diesla lub gazem w przedziale od 15 do 20 tysięcy złotych. Szukałem Logana 1.5 dCi w dobrej wersji wyposażenia. Autko musi mieć klimę i nie być za słabe bo coraz częściej zdarza mi się podróżować w trasach. Byłem praktycznie zdecydowany na Dacię, ale ostatnio miałem okazję przejechać się VW Passatem B5 z 2002 roku znajomego i szczerze mówiąc zawstydził mnie. Kolega wyśmiał mój pomysł zakupu Logana i wypunktował, że jego Passat jest lepszy pod każdym możliwym względem. Brakło mi argumentów, poza rocznikiem i wróciłem do domu zły... Szczerze mówiąc ciężko mi było się z nim w pewnych kwestiach nie zgodzić. Podobne odczucia miałem kiedy przejechałem się Octavią 1.9 TDI kolegi z tego zresztą forum... No i gotowe. Jestem pełen wątpliwości. Mam totalny mętlik w głowie i nie wiem co zrobić. Pomocy!
_________________
AGRESJA! NAPINKA! I PEŁNA DZIDA NA 100%! ŻADNEJ LIPY!!!!
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 12:12   

agresywny napisał/a:
zawstydził mnie. Kolega wyśmiał mój pomysł

Skoro chcesz kupić auto dla kolegi, to daj se spokój z dacią - to są proste (a czasem nawet prostackie) auta i w tym ich ewentualny urok i fajność, ale... nie dla każdego.


agresywny napisał/a:
jego Passat jest lepszy pod każdym możliwym względem

Nie "jest" - najwyżej "może być". To po prostu kwestia względna, zależna jedynie od potrzeb.

(Np niech załaduje do siebie 7 dorosłych osób, to wtedy pogadamy nad jego lepszością <<<: ).


Daćki nie są cudami świata i niebywałymi okazjami - jak każde auto, mają swoje lepsze i gorsze strony. A czy akurat taki ich zestaw będzie pasował do Twoich oczekiwań, to musisz sam ocenić. Masz wątpliwości? To daćka raczej nie będzie Ci pasować, bo inaczej jej zalety od razu by Cię przekonały.

(I zakładam, że w ogóle jechałeś jakąś dacią, bo inaczej dyskusja w ogóle jest bezprzedmiotowa...).
 
Auto Krytyk 


Marka: .
Model: .
Silnik: .
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 819
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-14, 13:29   

Jak chcesz jeździć po trasach to passat lepszy wiadomo nie ten segment i wielkość auta. Na trasy poszukaj diesla o większej pojemności z 6 biegową skrzynia najlepiej. Będziesz miał ciszę i małe spalanie.
_________________
KANAŁ MOTORYZACYJNY
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 912
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-07-14, 14:03   

mnie też w pracy wyśmiali jak powiedziałem że kupuję Logana i do tego pokolizyjnego ;-)

śmiali się, śmiali, ale ciekawość ich zżerała i w końcu chcieli zobaczyć jak to szkaradztwo wygląda i jak jeździ

już się nie śmieją, jedna połowa milczy, druga połowa gratuluje dobrego wyboru auta :-D

BTW - do moderatorów - troll alert ;-)
Ostatnio zmieniony przez kapelusznik 2012-07-14, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 14:29   

kapelusznik napisał/a:
troll alert ;-)

Być może - ale MSZ zasada domniemania niewinności jest bardzo słuszna i tego się trzymajmy... (:
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-07-14, 16:38   

agresywny bież Paska, będzie lepiej ;-)
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-14, 18:12   

A czym teraz jeździsz?
Prawda jest taka, że jak szukasz używki zawsze w końcu trafisz na coś o czym wcześniej nie myślałeś, a co gorsza będzie w dobrym stanie i Ci się spodoba...
Wszystko zależy od potrzeb. Z tego co mi wiadomo 1.5dCi przy delikatnej jeździe na trasie potrafi zejść do <4l/100km i pod tym względem chociażby Passat będzie gorszy...
no a druga sprawa to kwestia czy chcesz kupić 10letniego Passata (inny segment, inne koszta eksploatacji, bo chyba nie chcesz wsadzać chińskich zamienników co może spowodować zwiększoną awaryjność... a jeśli to po co kupować lepszy samochód...), czy ~4letnią Dacie, która nie będzie kręcona, zapewne od pierwszego właściciela, co więcej zwykle ustatkowanego, który nie miał ani ochoty ani potrzeby katowania samochodu i regularnie serwisującego samochód w ASO (jak to zdarza mi się twierdzić nie jest to specjalnie zaletą, ale samochód na gwarancji przez dłuższy czas eksploatacji, także wszystko co się miało zepsuć zostało naprawione na oryginalnych podzespołach). W Daciach zwykle nic się nie psuje bo... nie ma co się psuć... Mi też się zdarza wzdychać do innych samochodów, bo mocniejsze, przestronniejsze, nowocześniejszy silnik etc. Zależy kto czego potrzebuje...

PS Ostatnio podobno było porównanie Logana do Opla Insignii w AŚ, co już samo w sobie powinno być powodem do śmiechu, ale też coś to mówi, skoro coraz częściej Dacie porównywane są do samochodów które w wersjach bazowych kosztują 3x więcej...
Ostatnio zmieniony przez czaju 2012-07-14, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-07-14, 18:17   

MCV z dieslem to chyba najlepsze rozwiązanie przy takich kryteriach
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2012-07-14, 18:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2012-07-14, 18:33   

Kolega ostatnio kupił octawke 1,9 za 9000PLN i pojeździł pół roku. Za remont silnika dał 4900PLN.

Z powyższego wynika, że nie wszystko ładne co się świeci. Porównaj sobie części zamienne np: do WV i do dacii i wtedy pogadaj z kolegami.

Co do dacii to kolega laisar powiedział wszystko.
Po prostu musisz wiedzieć, że to jest dacia i żyć z tą myślą nie liczyć na szacunek ludzkości itd.
Mnie też pewne osoby mówiły co dacia, a teraz się śmieję bo mnie wózek głęboki wchodzi bez składania do bagażnika, a oni się mordują.
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-07-14, 19:29   

A ten passat to chociaż z polskiej sieci dealerskiej, od 1 właściciela, z możliwym do weryfikacji przebiegiem? Bo jeśli importowany to sory... Jestem kilka razy w roku za naszą zachodnią granicą, często przy okazji odwiedzam różnej maści komisy więc mniej wiecej wiem co kupują polscy handlarze, dlatego olewam taki biznes.

Co do dylematu który model to sam musisz się zastanowić, nikt nie zna Twoich potrzeb i preferencji lepiej niż Ty sam. A koledze z passata poleć stronkę www.vwszrot.pl lub profil usra "jaworznianin" na autocentrum.pl --> po ich lekturze możemy rozmawiać dalej :mrgreen:
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 20:44   

benny86 napisał/a:
koledze z passata poleć stronkę www.vwszrot.pl

Awaryjne egzemplarza zdarzają się w każdej marce i w każdym modelu (nawet - szok! - w dacii <; ), ale jako argument "za" lub "przeciwko" są zupełnie bez sensu.

Ogólnie passat jest dobrym autem - tyle że wcale niekoniecznie lepszym dla danej osoby niż najbiedniejsza dacia...


(TSD my tu gadu-gadu, a nie wiadomo czy wątkotwórca w ogóle czyta albo w ogóle kiedykolwiek wróci d: ).
Ostatnio zmieniony przez laisar 2012-07-14, 22:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
agresywny 



Marka: Polonez
Model: Atu Plus
Silnik: 1.6 GLI
Rocznik: 1998
Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-14, 21:10   

Czytam czytam i daje mi to pewien pogląd na sprawę. :) To prawda, że za Dacią ciągną się cały czas pewne stereotypy, które niekoniecznie mają coś wspólnego z rzeczywistością. Pozostaje jednak kwestia o której wspomniał kolega vulcanor... A czy ktoś ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o holowanie przyczepy Loganem 1.5 dCi?
_________________
AGRESJA! NAPINKA! I PEŁNA DZIDA NA 100%! ŻADNEJ LIPY!!!!
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-07-14, 21:28   

Cytat:
To akurat bez sensu - awaryjne egzemplarza zdarzają się w każdej marce i w każdym modelu (nawet - szok! - w dacii <; ), ale jako argument "za" lub "przeciwko" są zupełnie bez sensu.

OK, gdyby problemem tej marki były tylko i wyłącznie felerne, lecz jednostkowe egzemplarze rzeczywiście nie byłby to żaden argument, ale to tylko kropla w morzu.
2.0 TDI - tu właściwie sypie się wszystko, i nie mam na myśli osprzętu ale podstawowe elementy konstrukcji jak pękające głowice, problemy z zaworami, tłokami itp.
1.2 tsi - niekończące się problemy z przewodami powodującymi specyficzne stuki, zmiany softu z powodu pracy turbosprężarki, podkładki pod turbo o stale zwiększanej grubości
1.4 tsi - problemy z rozrządem, w mocniejszych wersjach na skutek wysilenia silnika problemy z głowicami itp.

Mam wrażenie że ewentualne problemyjakie opisujecie w swoich daciach są zdecydowanie "mniejszego kalibru", choć felerne egzemplarze jak wszędzie i tu bywają.

Czy autor wróci tutaj i nas czyta? Czy to rodzaj prowokacji? Nie wiem, może tak, może nie. Póki nie ma bezpośrednich "dowodów" 8-) , nie przesądzałbym sprawy.
 
agresywny 



Marka: Polonez
Model: Atu Plus
Silnik: 1.6 GLI
Rocznik: 1998
Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 51
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-14, 22:25   

benny86 napisał/a:

Czy autor wróci tutaj i nas czyta? Czy to rodzaj prowokacji? Nie wiem, może tak, może nie. Póki nie ma bezpośrednich "dowodów" 8-) , nie przesądzałbym sprawy.

No przecież jestem tu i piszę :P

EDIT:
Przejdźmy do konkretów. Co myślicie o tym egzemplarzu?
http://otomoto.pl/dacia-l...-C25148530.html
Ostatnio zmieniony przez agresywny 2012-07-14, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-14, 23:06   

agresywny napisał/a:
czy ktoś ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o holowanie przyczepy Loganem 1.5 dCi?

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1748


benny86 napisał/a:
2.0 TDI - tu właściwie sypie się wszystko

OIMW - dotyczyły pierwszej serii, potem to zdaje się opanowali. I podobnie jest chyba z TSI - co się klienci naklęli, to ich, ale takie ryzyko zawsze towarzyszy nowym produktom. (Zwłaszcza w obecnych czasach...). Natomiast procentowy udział problematycznych egzemplarzy względem całej produkcji VAG był tak czy owak zdaje się jest niewielki.

Nie, naprawdę - używanie sobie na jakimś modelu nawet z powodu całej wadliwej serii nie jest zbyt konstruktywne, wszak można po prostu wybrać np takiego passata bez 2.0 TDI. Reszta właściwości użytkowych pozostają natomiast mniej więcej stała.


agresywny napisał/a:
Co myślicie o tym egzemplarzu?

Mały przebieg, dobra cena - podejrzane <; Ale zainteresować się można, oglądanie w realu i tak jest niezbędne.
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2012-07-15, 07:24   

Cytat:
Awaryjne egzemplarza zdarzają się w każdej marce i w każdym modelu (nawet - szok! - w dacii <; ), ale jako argument "za" lub "przeciwko" są zupełnie bez sensu.

No ok ale to vwszrot.pl pokazuje tylko tyle że usunięcie awarii z tego samochodu to koszt nowej Dacii, budowanej z "wysłużonych" dla Renault komponentów, jednym słowem jak kupić nowy ok. 5-10letni technologicznie samochód, do którego kluczowych zamienników jest całe mnóstwo, a czasami są wręcz śmiesznie tanie...
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2012-07-15, 11:08   

agresywny napisał/a:
. Co myślicie o tym egzemplarzu?
http://otomoto.pl/dacia-l...-C25148530.html

oferta jest tak piękna,że aż się obawiam czy do końca prawdziwa. Z fotek wynika jedynie,że na oko auto jest ładnie utrzymane. Należy bezwzględnie sprawdzi hasło "bezwypadkowe" oraz w miarę możliwości ustalić kondycję silnika. Jeśli sprzedawca jest uczciwy, bez problemu zgodzi się na weryfikację stanu technicznego przez jakiś porządny warsztat - nawet aso. Warto odżałować w takiej sytuacji kilka stówek aby potem nie pluć sobie w brodę
 
Auto Krytyk 


Marka: .
Model: .
Silnik: .
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 819
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-15, 11:15   

agresywny napisał/a:

Przejdźmy do konkretów. Co myślicie o tym egzemplarzu?
http://otomoto.pl/dacia-l...-C25148530.html


Cena chyba za karoserię samą :mrgreen: .
Ja takie same auto tylko srebrne w profilu dane sprzedałem w kwietniu z przebiegiem 54 tys.km za 40 tysięcy. :-)
_________________
KANAŁ MOTORYZACYJNY
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-07-15, 11:35   

agresywny napisał/a:


http://otomoto.pl/dacia-l...-C25148530.html


wow święty mikołaj rozdaje 20 tyś

coś nie tak w tym całym komisie jest bo sprzedaje samochody po cenach bardzo niskich. Pewnie po telefonie do komisu dowiaduje się człowiek że to cena netto i kredycie 50/50 ;-)
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

Ostatnio zmieniony przez maciek 2012-07-15, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 912
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-07-15, 11:44   

maciek napisał/a:
cena netto i kredycie 50/50
i do tego auto sprowadzone z Niemiec, bez żadnych opłat wykonanych ;-)

...

edit po chwili przemyśleń

btw - patrząc na opisy innych aut wydaje mi się, że są tłumaczone z języka obcego przez automatyczny translator, oprócz tego zdjęcia nie są robione w tym "komisie" - każde auto ma zdjęcia robione w różnych miejscach, komisach, najprawdopodobniej za naszą zachodnią granicą, do tego ta firma "abe-bike" zajmuje się sprzedażą rowerów (ok, mogli rozszerzyć działalność)

ja stawiam na co innego - oni nawet tych aut nie mają, tylko ceny są atrakcyjne po to, żeby do nich zadzwonić, a oni zaproponują wyjazd na zachód w poszukiwaniu auta - zdjęcia i opisy ściągnęli zapewnie z mobile.de czy też innego autoscouta

ot, taki przykład
wrocław - http://abebike.otomoto.pl...-C25149502.html
koszalin - http://www.autotruck24.co...mid=9&eid=26017
piaseczno - http://trade4free.eu/pl/a...70ba1787f01c28c
znalazłem też jeszcze klika ofert na taką samą fronterę "Leder Aut" LPG trele morele 10900 w innych miastach (np Gdańsk), ale oferty na otomoto były już niewidoczne, tylko w wyszukiwarkach się zachowało w cache

coś to auto nie ma szczęścia do właścicieli że je co chwilę zmieniają :-P
Ostatnio zmieniony przez kapelusznik 2012-07-15, 11:58, w całości zmieniany 4 razy  
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2012-07-15, 14:17   

laisar napisał/a:
procentowy udział problematycznych egzemplarzy względem całej produkcji VAG był tak czy owak zdaje się jest niewielki.

Procentowy może i niewielki, za to ilość klientów obdarowana dodatkowymi emocjami z użytkowania tej marki już chyba nie jest tak mała, skoro VAG zobaczył problem i stara się to naprawić.
Ostatnio zmieniony przez monopios 2012-07-15, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne