Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2015-11-18, 02:27
Alternatywa dla fabrycznego radia 2DIN
Autor Wiadomość
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-13, 16:17   

Dymek: dziękuję za szybką odpowiedź.
Powiedz mi jeszcze czy będzie to MN3 bezproblemowo pasowało?
Dokupić muszę chyba jeszcze antenę GPS ale to koszt ponoć kilkadziesiąt zł?
Pozdrawiam
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-13, 17:03   

Nie powinno być żadnych problemów- to są urządzenia zamienne 1:1, mają takie same złącza. Antena GPS jest oczywiście konieczna, bez niej nie będzie działać wbudowana nawigacja- antena może być oryginalna, ale może być i jakiś "chińczyk", ważne aby był właściwy wtyk na kablu. I jeszcze jedno- jeżeli MN będzie miało gniazdo anteny DAB+ (gniazdo brązowe), to warto rozważyć (nawet w przyszłości) wymianę anteny dachowej na wersję odbierającą DAB, taka antena ma dwa osobne kable. Trzeba przy zakupie MN zwrócić uwagę na złącza antenowe, gniazdo białe i niebieskie- wersja bez DAB, gniazdo białe, niebieskie i brązowe- wersja z DAB.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-13, 17:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-13, 19:38   

Bardzo dziękuję.😁
W takim razie zaczynam przemierzać internet w poszukiwaniu. Nie mam presji i będę sledził portale i może uda się coś wyłapać poniżej tysiąca. Czy gdzieś można odnaleźć (może na forum) numery/oznaczenia tych dodatkowych znaków dotyczących podwietlania i innych opcji?
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-14, 08:56   

Zakup już dogadany.
Mój duster nie wyświetla temperatury. Co jest dla mnie bardzo uciążliwe. Ma czujnik pod lusterkiem ale niestety wersja uboższa i już nie dali rady połączyć kabelków😀 Wiem że jest na to sposób ale...z tego co widzę MN3 ma w górnym prawym rogu wskazania temp. Czy jest jakaś szansa że u mnie będzie też wskazywał? Oczywiście przekonam się jak zamontuję....
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez labondz 2023-10-14, 08:58, w całości zmieniany 3 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-14, 10:35   

labondz napisał/a:
Ma czujnik pod lusterkiem ale niestety wersja uboższa i już nie dali rady połączyć kabelków😀 Wiem że jest na to sposób ale...z tego co widzę MN3 ma w górnym prawym rogu wskazania temp. Czy jest jakaś szansa że u mnie będzie też wskazywał?
Nie będzie wskazywał temperatury, bo do tego jest potrzebny dodatkowy moduł elektroniczny BIC a poza tym jeśli nie ma podłączonego czujnika w lusterku to i po dołożeniu BIC nic z tego, bo wskazania temperatury na MN też są brane z tego właśnie czujnika.
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-14, 11:42   

Dymek: dzięki
Czytałem na forum że ciągną kabel z kostki w lusterku do wyświetlacza (tachometru) i podpinają w 2 piny o określonych numerach. Nic nie pisali o dodatkowym module? Czy coś pokreciłe?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-15, 09:59   

Podłączenie czujnika do licznika jest konieczne aby komputerek pokładowy w liczniku mógł wyświetlać temperaturę zewnętrzną. Moduł BIC jest konieczny aby także MN mogło ją wyświetlać.
Ale warunkiem wyświetlania jest zawsze podłączenie czujnika do licznika- bez tego również MN jej nie pokaże. Bo MN dane temperatury pobiera z magistrali CAN z pomocą modułu BIC, ale to właśnie licznik te dane najpierw do CAN wprowadza.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-15, 10:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1817
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2023-10-15, 11:52   

Dymek napisał/a:
Podłączenie czujnika do licznika jest konieczne aby komputerek pokładowy w liczniku mógł wyświetlać temperaturę zewnętrzną. Moduł BIC jest konieczny aby także MN mogło ją wyświetlać.
Ale warunkiem wyświetlania jest zawsze podłączenie czujnika do licznika- bez tego również MN jej nie pokaże. Bo MN dane temperatury pobiera z magistrali CAN z pomocą modułu BIC, ale to właśnie licznik te dane najpierw do CAN wprowadza.


No i tu się Dymek mylisz. Nie trzeba podłączać czujnika z lusterka pod licznik aby temperatura była pokazywana na MN3, przynajmniej tak było w MNE. Poprzedniego Dustera miałem z 2016 roku i był w wersji OPEN czyli brak komputera pokładowego i wyświetlacza temperatury. Wymieniłem podstawowe radio na MediaNav Evolution, dołożyłem moduł BIC aby można było pokazywania danych z komputera pokładowego na ekranie i w MICON aktywowałem odpowiednie funkcje - wszystko działało bez problemu

Ostatnio zmieniony przez dudu$ 2023-10-15, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-15, 12:12   

...robi się ciekawie 😁Jeśli to się to potwierdzi czy taki moduł BIC można jakoś zaimplementować/kupić do dustera?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-15, 12:30   

dudu$ napisał/a:
No i tu się Dymek mylisz. Nie trzeba podłączać czujnika z lusterka pod licznik aby temperatura była pokazywana na MN3...
Ja pamiętam te Twoje dawne wpisy i przyjmuję Twoją sytuację do wiadomości, ale pozostaje pytanie- co mierzyło u Ciebie temperaturę zewnętrzną, jeżeli czujnik w lusterku nie był podłączony do niczego? O ile pamiętam, to było to zagadkowe i nikt tego wtedy nie wyjaśnił.
Ja sam to miałem sprawdzić, ale jakoś do tej pory zapomniałem. Zbadam to jednak- czy po odpięciu czujnika będzie odczyt... Gdyby MN brało dane z innego czujnika (jakiegoś przy silniku), to wskazania temperatury na MN i na liczniku byłyby na pewno rozbieżne a są przecież identyczne. Także coś tu się nie klei 🤔
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-15, 12:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-24, 18:11   Udało się !?

Cześć
Jestem świeżo po zmianie radia na MN3. I tu chciałbym podziękować: Dymkowi, za pomoc i duże pokłady cierpliwości w zrozumieniu przeze mnie meandrów MICOMU. Na pewno tak szybko bym bez tych cennych uwag tego nie przeprowadził.
Radio działa, mam parę pytań ale zapewne na forum po głębszym rozpoznaniu znajdę na nie odpowiedź. Niemniej mam dwa istotne problemy.

Pierwszy z tego co mi się wydaje jest to zepsuta antena GPS. Kupiłem na a...o tą, która miała największą sprzedaż. Objawy są takie, że na oryginalnej mapie w MN3 wskaźnik się porusza wraz z poruszającym się autem a raz nie. Za każdym razem jest bardzo dobre pokrycie satelitów (kilkanaście). Dokładnie tak samo zachowuje się w opcji podążania za trasą do celu. Wskaźnik stoi i się nie rusza, a po zatrzymaniu i odpaleniu jeszcze raz radia już działa (Niemniej nie słyszałem żadnych komunikatów).

Drugi to już wina telefonu (softu), którego używam. Przy tel. Oppo i Realme (ten sam brand) nie łączy się z android auto. Próbowałem na chyba z 5 kablach, ustawiłem debugowanie usb oraz konfigurajcę usb na : przesyłanie plików/adnroid auta....i nic. Na początku był komunikat, że się nie może połączyć a teraz już nie ma komunikatu tylko co chwilę telefon próbuje wybrać do czego usb będzie wykorzystywane. A na samsungu mojej żony ...śmiga bez niczego.
Będę szukał dalej ale może jest jakaś lista producentów, które nie obsługuje android auto.

Pozdrawiam
Jacek
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 302
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-10-24, 19:57   

co do android auto, jeśli pierwszy raz parowałeś telefon i na MNE3 wybrałeś opcję nie, to radio się nie połaczy. Wejdź w ustawienia radia i zobacz czy masz ikonkę AA przy swoim telefonie. U mnie pomogło przywrócenie ustawień fabrycznych na radiu
_________________
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-24, 20:09   

Czajo: proszę wytłumacz jeszcze raz. Chodzi Ci o pierwsze parowanie po bluetooth?
Telefon mojej żony zadziałał bez problemu :(
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 302
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-10-24, 20:59   

pierwsze połączenie po kablu z MNE3. Na Radiu pojawia się komunikat czy chcesz używać ten telefon do połączenia AA. Jeśli klikniesz nie, to więcej tego komunikatu nie zobaczysz. Też się nad tym głowiłem :)
U mnie poszedł factory reset radia, ale zobacz w ustawieniach radia w menu łączności gdzie masz listę sparowanych telefonów czy obok swojego masz ikonkę AA. Jeśli nie masz to może można kliknąć w ten telefon i doznaczyć AA? Nie pamiętam już, byś musiał sprawdzić
_________________
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-24, 21:08   

Dzięki
Na pewno restart nie zaszkodzi...kurczę nie doszedłem do tego bo od razu pokazuje się komunikat w stylu ( muszę zrobić zdjęcie) "urządzenia są niekompletne'
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 302
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-10-24, 21:46   

powiedz jeszcze jakiego masz androida i jakie AA
_________________
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-24, 22:20   

Radio MN3 soft 1.0.13.1.366_r39
AA 10.5.633834 release
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-24, 22:31   

labondz napisał/a:
Radio MN3 soft 1.0.13.1.366_r39
AA 10.5.633834 release
Dość dawny soft tego MN- ja bym zaktualizował do najnowszej wersji 1.0.15.3. Nie twierdzę, że to coś zmienia w działaniu AA, ale po prostu- jesteś co najmniej 6 aktualizacji softu do tyłu.
labondz napisał/a:
Przy tel. Oppo i Realme (ten sam brand) nie łączy się z android auto. Próbowałem na chyba z 5 kablach...
Akurat ja używam Realme 9 (Android 13 a wcześniej 12) i nie miałem nigdy żadnych problemów ze współpracą- zarówno po kablu, jak i bezprzewodowo, przez aaWireless. Kable też mi nie rzutują na AA- działa na fabrycznym, na dokupowanych a nawet na całkiem budżetowych od ładowarki samochodowej Samsunga.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-24, 23:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 302
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-10-24, 22:45   

labondz napisał/a:
Radio MN3 soft 1.0.13.1.366_r39
AA 10.5.633834 release

jeszcze wersje androida podaj.
Jeśli Android starszy niż 10 to mogą być problemy
_________________
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-24, 23:20   

Czajo napisał/a:
zobacz w ustawieniach radia w menu łączności gdzie masz listę sparowanych telefonów czy obok swojego masz ikonkę AA. Jeśli nie masz to może można kliknąć w ten telefon i doznaczyć AA? Nie pamiętam już, byś musiał sprawdzić
Dokładnie tutaj, w liście smartfonów a nie w liście urządzeń bluetooth (jeśli tutaj będzie zaznaczone NIE, to będzie wyskakiwał komunikat "Nieobsługiwane urządzenie multimedialne" i AA się nigdy nie połączy):

IMG20231025002725.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 35,57 KB

IMG20231025000543.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 49,9 KB

IMG20231025000551.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 31,75 KB

Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-24, 23:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-25, 07:15   

Ok dzięki za podpowiedzi. Sprawdzę dzisiaj po południu te zaznaczenia (żona jeździ dusterem i to dla Niej to wszystko :)
Mam androida 12 w oppo. Mam możliwość sprawdzenie mojego oppo na innym MN3. Zobaczę jak tam też jest poustawiane.
Chciałem jeszcze wrócić do mojego problemu z anteną GPS. Czy sądzicie że to jest wina wadliwej anteny czy może mogę coś jeszcze poprzestawiać. W MICOM jest tylko jeden kafelek z GPS (gps/glonas) ?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2023-10-25, 07:37   

labondz napisał/a:
Mam androida 12 w oppo. Mam możliwość sprawdzenie mojego oppo na innym MN3. Zobaczę jak tam też jest poustawiane.
Możesz spróbować na próbę wykasować wszystkie sparowane telefony i Oppo sparować z MN do pracy z AA jako pierwszy i jedyny smartfon.
Cytat:
Chciałem jeszcze wrócić do mojego problemu z anteną GPS. Czy sądzicie że to jest wina wadliwej anteny czy może mogę coś jeszcze poprzestawiać. W MICOM jest tylko jeden kafelek z GPS (gps/glonas) ?
Jeżeli ten kafelek jest ustawiony na GPS, to nic innego już nie zrobisz. Winna jest antena, jej usytuowanie, albo (co najgorsze) jakaś wada samego MediaNav.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-10-25, 07:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-25, 07:46   

hm...tak trochę myślę życzeniowo ...i zakładam że to nie wina MN3. Napiszę do poprzedniego właściciela...może mi powie prawdę:) Jest na grupie facebookowej dustera więc zakładam że tu nie ma ściemy.
Antenę dałem nad radiem....może jakby było złe miejsce to by nie pokazywało satelit, które wykrywa? Wydaje się że są pokazywane w trybie rzeczywistym bo te słupki cały czas falują :)
W takim razie zacznę od napisania do sprzedawcy i po tym zareklamuję antenę.
Pozdrawiam
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-25, 08:02   

Gdzież w jakimś poście (nie jestem w stanie go odnaleźć) przeczytałem, że często zdarzą się iż te anteny są wadliwe :)
Ostatnio zmieniony przez labondz 2023-10-25, 08:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
labondz 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6 sce
Dołączył: 04 Paź 2023
Posty: 43
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2023-10-25, 15:55   

no...chyba brakuje mi pokładów cierpliwości...
Podłączyłem dzisiaj moje oppo do kolegi MN3 (zapomniałem sprawdzić nr softu) i AA odpalił. Nie od razu ale parę razy wibra zabrzęczała w telefonie (próbował się łączyć zapewne) ale się połączył.
Przyszedłem teraz do swojego i tu nic.....cały czas wibra daje sygnał, że próbuje się wbić i nic. Od czasu do czasu pokazuje się na dosłownie 1 sekundę menu z wyborem jaki charakter chcę mieć połączenie usb ale.... to jest chwila...czasem uda mi się włączyć opcję AA ...ale i tak nic to nie pomaga. Nadmienię że mam w standarcie ustawiona na komunikację pełną wraz z AA.

To co pisaliście powyżej aby zobaczyć w urządzeniach czy mam ikonkę AA. Niestety nie ładuje mojego oppo do tej opcji. Nie widać tam tego urządzenia. Natomiast samsung mojej żony znowu od strzału zadziałał. Zrobiłem restart radia do ustawień fabrycznych i nic.
Zacząłem od razu od wpięcia mojego oppo i nic..... Nie mam już koncepcji na to....Sprawdzę jeszcze jutro soft mojego kolegi...może faktycznie ma nowszy i tu jest problem.
Wieczorem sprawdzę również nawigację bo mam takie myślenie życzeniowe, że może po ustawieniach fabrycznych zacznie działać :)

Pozdrawiam

a już jestem po sprawdzeniu nawigacji...działa....a później nie działa :) Antena dzisiaj zgłoszona do wymiany
Ostatnio zmieniony przez labondz 2023-10-25, 16:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne