DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - jaki bagażnik do przewozu rowerów

Martens - 2009-02-28, 21:11
Temat postu: jaki bagażnik do przewozu rowerów
Pierwsza wiosna mojego logana tuż, więc wypadałoby niebawem zamontować bagażnik rowerowy. Na forum znalazłem jedynie wątek dotyczący sedana. Czy ktoś z Was ma bagażnik rowerowy na MCV? Jakie polecacie?

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2017-12-21, 00:54 ]
4 rowery - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4756.

wieza - 2009-02-28, 22:55

Hej ja zakupilem na allegro belki do relingow na allegro za 200zl nosnosc ich jest do 90kg
i w salonie jak zadalem pytanko powiedzili ze nosnosc relingow samych jest 75-90km
A jesli chodzi o same uchwyty to kazde mozna zamontowac ;) ja zawsze dodatkowo mocowalem linka bo kiedys mialem przypadek ze bagaznik zaczal sie sam rozkrecac a linka zabezpieczala od spadniecia roweru z dachu .

wox - 2009-02-28, 23:49

Może to w kategorii żartu, ale wyjeżdżając w 2 osoby, to do środka MCV-ki wejdą bez problemu 2 rowery :mrgreen:
Mikele - 2009-03-01, 10:45

W czwartek przeprowadzałem kolegę z Gdyni do Lublina, zabraliśmy między innymi dwa rowerki i wcale nie trzeba było składać środkowej kanapy. Odkręciliśmy tylko koła i zmieściły się do bagażnika, w dodatku ostatni rząd siedzeń nie był wyjęty, tylko złożony.

Pakowna ta MCVka :-D

A poza tym w liście oryginalnych akcesoriów jest między innymi bagażnik na hak holowniczy.


Pozdrawiam.

Beckie - 2009-03-01, 11:42

Mikele napisał/a:
W czwartek przeprowadzałem kolegę z Gdyni do Lublina, zabraliśmy między innymi dwa rowerki i wcale nie trzeba było składać środkowej kanapy. Odkręciliśmy tylko koła i zmieściły się do bagażnika, w dodatku ostatni rząd siedzeń nie był wyjęty, tylko złożony.

Do astry F kombi weszły dwa duże górale. Ze złożonym tylnym siedzeniem, ale z kołami. MCV też na pewno da radę. Próbował ktoś może wozić rower stojący na kołach przy złożonej mniejszej części II rzędu?

Gregosa - 2009-03-01, 13:28

Beckie napisał/a:
Do astry F kombi weszły dwa duże górale. Ze złożonym tylnym siedzeniem, ale z kołami. MCV też na pewno da radę. Próbował ktoś może wozić rower stojący na kołach przy złożonej mniejszej części II rzędu?

Wchodzą dwa trekingi w pionie i bez rozkręcania, przy złożonej 1/3 kanapy tylnej.

Beckie - 2009-03-01, 15:19

Można się było tego spodziewać. A masz jakiś patent na przymocowanie ich, żeby się nie przemieszczały?
Seal - 2009-03-21, 20:43
Temat postu: Re: bagażnik rowerowy do mcv (relingi)
Martens napisał/a:
Pierwsza wiosna mojego logana tuż, więc wypadałoby niebawem zamontować bagażnik rowerowy. Na forum znalazłem jedynie wątek dotyczący sedana. Czy ktoś z Was ma bagażnik rowerowy na MCV? Jakie polecacie?

Polecam koledze bagażniki i uchwyty marki THULE.Trochę kosztują ale mi się sprawdziły na różnych maratonach MTB w Polsce.

glenart - 2009-04-05, 23:16

Panowie co do pakowności MCV to bym aż tak z zachwytu nie piał
bo jest to tylko powtórka francuskiej myśli technicznej z Renault 21 Newada także w wersji 7 osobowej jeździłem taką przez ponad 2 lata i zapewniam was że tam za 3 rzędem siedzeń było jeszcze więcej miejsca w 3 rzędzie siedzeń siedziało się równie wygodnie (nie było zagłówków jedynie) ale jeździłem tamtym autem w 7 osób nad morze i z bagażem nie miałem problemu a na dachu 2 wózki i 120 w trasie

Dlatego miedzy innymi bez wahania zdecydowałem się na zakup MCV chodź pojemność bagażnika przy rozłożonym 3 rzędzie nakłania mnie do zakupu trumny przed tegorocznym wyjazdem nad morze

Jeździłem także Kia Carnivalem (tu można było zapakować wszystko) i nie powiem że bym go nie wolał od MCV ale zakup nowego z salonu to trochę dużo więcej pieniędzy trochę za dużo było jak dla mnie

Wiec MCV z którego jestem zadowolony
jak ktoś się pyta czy śmieje ze se Dacie kupiłem
to mu mówię że lepsza NOWA Dacia niż wyśmigany WV czy Audi

laisar - 2009-04-05, 23:41

Wszystko rozchodzi się właśnie o "te pieniądze" które MCV-ka kosztuje - i stąd pienia... (;
wieza - 2010-06-06, 20:57
Temat postu: Bagażnik rowerowy na hak
Witam ostatnio robilem wypadzik na rowerki i nie mialem ich jak zamontowac wiec zakupilem bagazniczek na hak, jedyny minus tego jest taki ze trzeba zamiescic na koncu rowerow tablice ze swiatlami stopu oraz kierunkowskazami bo sa mocno nie widoczne ale montaz bagaznika trwa 5 sekund :) rewelacja poprostu :) pare fotek zamieszczam.
rugby1213 - 2010-06-06, 21:48

Witam
W jakiej cenie kupiłeś hak i bagażnik?Czy z Logana pasuje do Dustera?

wieza - 2010-06-06, 22:46

hmm
hak zamontowali mi w cenie jak auto kupowalem a za bagaznik na 3 rowery to 320zl

Jest to b,d, rozwiazanie opory poqwietrza sa dosc male ;) max z jakim jechalem to 160 a srednio do czestochowy to 150 :)

tomi - 2010-06-07, 06:21

Poza tym w przypadku MCV do bagażnika na dachu jest trochę za wysoko (może z wyjątkiem wieży), aby swobodnie montować rower, także bagażnik na hak jest dobrym rozwiązaniem.
Beckie - 2010-06-07, 08:36

wieza, na fotkach widać, że koła rowerów wystają po za obrys auta. Czy w takim przypadku trzeba na coś szczególnie zwrócić uwagę podczas jazdy/manewrów?
wieza - 2010-06-07, 21:27

w sumie nie wystaja za mocno jeden rower mial 28cali kola dlatego mocniej wystawal, ale nie wystaja za obrys lusterek, jechalem normalnie od czasu do czasu spr. w lusterkach ale luzik poprostu
matucha - 2010-06-08, 10:28

A jakieś za i przeciw odnośnie bagażnika na dach i na hak? Chcę sobie jakiś sprawić do Sandero właśnie.
tomi - 2010-06-08, 10:52

A co jeśli chcemy dostać się do bagażnika? Jest możliwość szybkiego złożenia?
matucha - 2010-06-08, 12:09

Dobry bagażnik na hak jest pochylany. Pociągamy dźwigienkę i już można otwierać bagażnik.

http://www.allegro.pl/ite..._odchylany.html

Beckie - 2010-06-08, 12:48

W MCV to chyba nie pomoże(?) :-(
paulus - 2010-06-08, 16:08

http://allegro.pl/item105...ck_rzeszow.html

znalazłem taką platformę na hak ... w cenie odchylanej

wieza - 2010-06-08, 16:20

ja mam odchylany ale w mcv niestety jest problem bo drzwi sie na boki otwieraja, ale za to od wewnatrz kanapa sie tak latwo sklada ze od tej strony mozna sie dostac , a demontaz bagaznika zajmuje mniej niz 5sekund przy 2 osobach mozna zdiac go razem z rowerami i masz dostep do bagaznika a pozniej go raz dwa montujesz. montaz jest tak prostacki ze szok !!! a jesli ktos ne wierzy moge zrobic prezentacje filmowa ;)
Beckie - 2010-06-08, 18:14

Ja nie wierzę. ;-)
wieza - 2010-06-08, 20:25

ok w sobote na pikniku zrobimy filmik i go wystawie :) koledzy beda swiadkowac ;)
krzyska - 2011-03-17, 20:25
Temat postu: rowery na samochodzie - jaki bagażnik?
Piszę prosząc o poradę w kwestii zakupu bagażnika na rowery.

jako amator jazdy na rowerach rozważam kilka opcji jednak żadna z nich wg mnie nie jest doskonała

1. Wg mnie najlepsza to zamontowanie haka i dokupienie do niego bagażnika na rowery. Jednak cena - hak do Dustera ok 1500 zł z montażem + bagażnik - calość dosyć drogo.

2. Bagaznik bazowy na relingi (do 600zł) + do nich uchwyty rowerowe (100-200zł/szt). Zestaw ten wygląda rozsądnie cenowo jednak dziś spróbowałem dla testów wstawić rower na wysokosć takiego bagażnika na samochodzie i... nie jest łatwo, a z doświadczenia wiem że po treningu kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów moze być jeszcze trudniej.

3. Uchwyt rowerowy na tylną klapę bagażnika. Cenowo ok, siłowo/wysokościowo również. Ale tu nachodzą mnie wątpliwości czy montując taki uchwyt rowerowy nie narażam samochodu na obtarcia wgniecenia itd. Nie mówię tutaj o przypadkowym kontakcie rowera z samochodem a o sposobie mocowania uchwytu do maski.
Może ktoś może polecić jakiś sprawdzony uchwyt który stabilnie siedzi po montażu, nie wgniata karoserii i nie obciera lakieru, ogolnie zamontowany i użytkowany nie zrobi krzywdy mojemu Duser-owi.

RnR - 2011-03-17, 20:29

Hak napewno kupisz taniej - aso w mojej okolicy mowily o 1100-1200 - a poza aso to pewnie z 500-600.

O sposob trzeci tez bym sie az tak nie bal - masa rowerow spoczywa glownie na zderzaku - reszta linek tylko ja stabilizuje.

Ja ogolnie probowalem wszystkiego i jestem fanem hakow - kupujesz jeden bagaznik na zawsze, przenosisz go pozniej bez problemu miedzy autami - wjedziesz na parking podziemny czy prom - imho bez porownania z pozostalymi opcjami - a ze kosztuje - no coz - rower tez ;)

Beckie - 2011-03-17, 20:38

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795

Czytałeś może...?

billbill666 - 2011-03-17, 23:09

krzyska jeśli Ci hak do niczego innego nie będzie służył tylko do zainstalowania rowerków kilka razy w roku to zakup bez sensu.Bierz bagażnik na relingi.Tak od 3 lat wożę 3 rowerki w SGVII i nie mam z tym najmniejszego problemu(całość:auto +rowery ma wysokość ok 3m)Stabilne to jest do V-130km/h(na więcej przepisy nie pozwalają ale znam kola co suvem się zagalopował i pomknął na autobanie 160km/h i nie zdmuchnęło ich :mrgreen: )Zamontowanie takiego bagażnika na dach zrób w miejscu słupków w aucie między przednimi a tylnymi drzwiami(przód bagażnika)a drugie miejsce to na słupku za tylnymi drzwiami,wtedy w dwie sprawne osoby wrzucisz rowery na dach.Po wrzuceniu roweru na górę druga osoba wskakuje na koło(tylne) i przytrzymuje rower a Ty zapinasz w uchwyt stojąc na ziemi,także obywa się to bez żadnych drabinek,stołków,itd...Ma to swoje zalety,dostęp do bagażnika nieograniczony,nie inwestujesz w hak,dodatkowe lampy,bo rowery będą przysłaniać tylne światła,Policja się nie doczepi.Spalanie Pb/ON nie jest tragiczne tak przewożąc rowerki przy V:70-120km/h.Postaw na szwedzkiego THULE(bagażnik)uchwyty tylko z zamkiem tak między 180-200pln za uchwyt coś sensownego znajdziesz.
bebe - 2011-03-18, 00:05
Temat postu: Re: rowery na samochodzie
krzyska napisał/a:
3. Uchwyt rowerowy na tylną klapę bagażnika.

Interesowałem się takim uchwytem przy poprzednim samochodzie i jego zakup odradził mi... sprzedawca tych uchwytów (między innymi). Stwierdził, że to rozwiązanie jest dobre na niemieckie autostrady, ale na polskich drogach skończy się uszkodzeniami karoserii. Ile w tym prawdy, a ile chęci wciśnięcia mi tańszego bagażnika dachowego - nie wiem. :)

Co do bagażnika dachowego - są jeszcze rozwiązania z opuszczanym ramieniem trzymającym rower, dzięki czemu nie trzeba go wstawiać na rynnę na belkach, tylko wczepić w opuszczone ramię, a potem ono ramię wraz z rowerem wędruje (napędzane zapewne przez dobre wróżki :) na dach. Nie widziałem tego z bliska i pewnie kosztuje to gazylion złotych luidorów, ale obczaj, może nie będzie tak źle.

miandas - 2011-04-11, 12:26

Witam (bo to mój pierwszy post :) ). W niedzielę przymierzałem bagażnik na tylną klapę thule, który kupiłem do poprzedniego samochodu (rzeczywiście jest ryzyko otarć, ale co za wygoda, zapinanie bagażnika i zdejmowanie, składnie - kilka minut) ale jest mały problem - w dusterze szczelina o którą zahacza się górne haki bagażnika (ta między klapą a dachem) jest strasznie wąska i haki tam zwyczajnie nie wchodzą! Więc i mnie pozostaje chyba kupienie dachowca. Kusi mnie, co prawda, lekkie nagięcie tych haczyków ale czy będą wtedy wystarczająco trzymać? No i do bagażnika na klapę warto zastanowić się nad listwą z dodatkowymi światłami. A jak listwa to i trzeba mieć gdzieś gniazdo do przyłączenia.... Tak, że bajka to nie jest! :roll:
TD Pedro - 2011-04-11, 15:33

miandas,
witaj w Klubie... :-)

miandas - 2011-04-12, 08:54

witam, witam.
Dodam tylko, że po krótkich wysiłkach (kombinerki to rzeczywiście narzędzie uniwersalne) udało mi się zapiąć bagażnik rowerowy na klapę Ciapy. Pozostałe uwagi pozostają aktualne: nie da się uniknąć zarysowań (mnie to nie przeszkadza), trzeba wyposażyć się w listwę oświetleniową i gniazdo do jej podłączenia - w pop. aucie miałem takie złącze pod podłogą w bagażniku na dłuższym elastycznym kablu (generalnie koszt groszowy) - w razie potrzeby wyciągałem i po sprawie. Rowery z tyłu samochodu ładuje się wygodniej, mam też (być może nieuzasadnione) poczucie bezpieczeństwa - w por. do przewożenia rowerów na bagażniku dachowym (z tyłu je jednak jakoś widzę i kontroluję, a u góry mam wrażenie, że zaraz się obluzują, spadną, albo o coś nimi zawadzę 8-)

akofreda - 2011-04-12, 09:06

Daj jakieś zdjęcia dla potomnych. Ogólne i "szczególne" plany :lol:
laisar - 2011-04-12, 09:22

miandas napisał/a:
nie da się uniknąć zarysowań (mnie to nie przeszkadza)

Obawiam się niestety, że daćka może mieć nico inne zdanie - zasadniczo to nie są złe auta, ale akurat zabezpieczenie antykorozyjne jest raczej z tych delikatnych i głębiej porysowane elementy dość szybko rudzieją...

miandas - 2011-04-12, 09:47

o zdjęciach pomyślę, szczególnie jak dokonam ostatecznych przystosowań.
Jeśli chodzi o uszkodzenia a korozja - masz rację, jednak z długiej praktyki wiem, że owe uszkodzenia lakieru mają charakter otarć, są związane z "pracą" elementów dotykających blachy i z racji tego nie są głębokie. Choć - oczywiście - masz rację - pod rozwagę.

Eutreia - 2011-04-26, 21:35

Poniżej moje rozwiązanie przewozu rowerów na haku czyli, platforma InterPACK na 3 rowery. W zeszłym roku dałem za nią 430 zł, ale dopiero w tym roku zdołałem przetestować na dłuższej trasie - jestem zadowolony.
Zalety - cena, prostota montażu, stabilność ułożenia rowerów (każdy stoi w swojej rynience) oraz brak kontaktu z pojazdem
Wady - ciężar, uciążliwe dodatkowe mocowanie rowerów paskami, no i oczywiście zablokowane drzwi

Lmoska - 2011-05-01, 20:21
Temat postu: Moje Thule
Kilka miesięcy temu zakupiłem sobie taki bajerek a dokładnie Firmy Thule EUROWAY 923 powiem tak drogo ale warto. Miesci sie 3 rowerki, umożliwia odchylenie bagażnika w celu lepszego dostępu do przestrzeni bagażowej.
Więcej zdjeć zapraszam na moją strone:
Moja strona na autocentrum

TD Pedro - 2011-05-01, 21:00

fajny ale rzeczywiście drogi (za markę się płaci :-( ) ale znalazłem coś znacznie tańszego a również funkcjonalne...,
np. http://allegro.pl/wloski-...1569794466.html
- może kogoś zainteresuje... :lol: (wakacje za pasem)...

laisar - 2011-05-02, 08:37

@Lmoska: A to już jest maksymalne odchylenie? Bo jeżeli tak, to ogólnie oba może i niezłe, ale... raczej nie do Dacii /: Przy skrzydełkowych drzwiach odchylanie musiałoby być chyba praktycznie aż do poziomu...
Lmoska - 2011-05-02, 19:07

laisar napisał/a:
@Lmoska: A to już jest maksymalne odchylenie? Bo jeżeli tak, to ogólnie oba może i niezłe, ale... raczej nie do Dacii /: Przy skrzydełkowych drzwiach odchylanie musiałoby być chyba praktycznie aż do poziomu...

Tak to jest maksymalne jedno z największych odchyleń w rozsadnej cenie. Scenic ma sporą klapę i dziwnie wyprofilowaną więc nie wszystkie bagażniczki sie odchylają . Jest jeszcze jeden model firmy ATERA STRADA jeszcze bardziej się odchyla tylko, ze kosztuje pare stówek więcej od THULE :)

laisar - 2011-05-02, 20:44

Dzięki!

No rzeczywiście nieźle - 1900 zł... Ale wygląda na to, że przynajmniej jest za co zapłacić:




- nie tylko się odchyla, ale i przesuwa do tyłu, więc nawet w MCV-ce powinno zdać egzamin [:


(Chociaż ja jeszcze poszukam - wydaje mi się, że modele oferowane "do vanów" po umocowaniu na jednym skrzydle drzwi MCV-ki też powinny zadziałać. Tylko muszę jeszcze sprawdzić jak z wytrzymałością samych zawiasów...).

bodzio - 2011-05-03, 08:16

zawsze mozna drzwi przyciąć!!! :-D
Lmoska - 2011-05-03, 16:48

bodzio napisał/a:
zawsze mozna drzwi przyciąć!!! :-D
Obawiam się, że i ATERA STRADA przy Loganie MCV nie załatwi na możliwości otwarcia drzwi.
matucha - 2011-05-03, 17:03

Jak ktoś ma miejsce, to za te same pieniądze można przyczepkę kupić i drzwi napewno da się otworzyć ;-)
laisar - 2011-05-03, 17:33

Lmoska napisał/a:
bawiam się, że i ATERA STRADA przy Loganie MCV nie załatwi na możliwości otwarcia drzwi

Dlaczego? Zalinkowane fotki sugerują, że powinno się udać...

Beckie - 2011-05-03, 17:52

matucha napisał/a:
przyczepkę kupić i drzwi napewno da się otworzyć

Jesteś pewien, że w MCV też???

laisar - 2011-05-03, 18:18

Pewnie, że nie jest - za to my jesteśmy, że nie na pewno: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=25654#25654
matucha - 2011-05-03, 18:20

Właśnie, że jestem pewien, bo codziennie do mnie do pracy przyjeżdża czarne MCV z przyczepką i drzwi się tam otwierają bez problemu.
Może kwestia przyczepy / haka.

laisar - 2011-05-03, 18:27

Ekhm - jeżeli jest to kwestia haka/przyczepy, to znaczy, że właśnie nie napewno się uda otworzyć drzwi... (((:
TD Pedro - 2011-05-03, 18:31

w moim pierwszym Kangoo (I) nie było żadnych możliwości otwarcia drzwi przy przypiętej przyczepie :evil: potrafi to wkurzać... znam to uczucie :-(
laisar - 2011-06-02, 23:00

laisar napisał/a:
Lmoska napisał/a:
obawiam się, że i ATERA STRADA przy Loganie MCV nie załatwi na możliwości otwarcia drzwi

Dlaczego? Zalinkowane fotki sugerują, że powinno się udać...

...Co potwierdziła dziś panna Empiria (:

(Mierzyłem jeszcze Mont Blanc Explorer 3, ale jakoś nie zrobiłem fotki - w każdym razie większe drzwi otwierają się do 45°, więc właściwie też się nadaje).

malygabrys - 2011-06-03, 21:02

to ja dorzucę foty dastiego z bagażnikiem na haku Handy On
laisar - 2011-06-03, 23:49

To może dorzuć jeszcze ilustrację otwierania klapy...?
malygabrys - 2011-06-04, 05:15

Bagażnik się otwiera ale bez rowerów.
Zdjęcia zrobię jak go znowu założę - dzisiaj auto jest w Poznaniu a ja nie, a potem znowu 2 tygodnie mnie nie będzie - takie czasy i robota, ale jak już założę to pyknę fotę i wrzucę do tematu. ;-)

mekintosz - 2011-07-10, 21:49

Przy wyborze bagaznika na hak warto zwrocic uwage na dwie sprawy:

1. Mozliwosc zapinania kluczykiem mocowania bagaznika na kuli haka (chyba ze ktos ma hak wyjmowalny, wtedy mija sie z celem ). Kwestia utrudnienia kradziezy rowerow z calym bagaznikiem np. na postoju.

2. Mozliwosc sztywnego polaczenia ram przewozonych rowerow za pomoca krotkich lacznikow. Dodatkowo to wzmacnia caly zestaw i zmniejsza halasy/wibracje calosci podczas jazdy.

miandas - 2011-07-22, 13:28
Temat postu: bagażnik na klapę - duster
w wątku n/t bagażników rowerowych obiecałem kiedyś, że pokażę, jakie rozwiązanie ja stosuję. No to pokazuję - wyodrębniłem w nowym temacie, coby zainteresowanym było łatwiej znaleźć.. ;-)

UWAGA
zdjęcia miały być w odwrotnej kolejności, ale już nie będę zmieniał 8-)

mekintosz - 2011-07-22, 13:42

Masz jak widac dodatkowa instalacje - gniazdo zasilania oswietlenia. Ile caly zestaw kosztowal ? Slyszalem, ze sie raczej poleca bagazniki na hak , a odradza na klape.
miandas - 2011-07-22, 14:16

sęk w tym, że dokładnie nie powiem, ponieważ bagażnik kupiłem do starego auta. Myślę, że kosztował <400 pln (chiba 350). Za montaż gniazda zapłaciłem <100 (chiba 60 ale też nie powiem dokładnie, ponieważ fakturę oddałem już księgowej), no i dochodzi replika tabicy rejestracyjnej ok 70 pln - ale to akurat w bagażniku na hak też wypada mieć. No i poprzeczka do damskiego roweru - to wynika ze sposobu zapinania rowerów na bagażniku - relatywnie droga, bo ok. 100 pln - aoe to też kupowałem jeszcze do poprzedniego auta.
miandas - 2011-07-22, 14:17

powiem jeszcze, że przetestowałem zestaw na wakacjach - ok 3000 km trasy. Bez uwag.
czaju - 2011-07-22, 20:51

Ale w Sandero raczej nie potrzeba dodatkowej instalacji elektrycznej - przecież tablica jest na dole przy zderzaku...
eplus - 2011-07-22, 21:12

No a lamp rowery nie zasłonią :?:
czaju - 2011-07-22, 21:16

zależy jakie duże rowery - lampy są po bokach i dość wąskie...
miandas - 2011-07-26, 09:11

poprzednio jeździłem mitsubishi coltem - wtedy również używalem tego bagażnika i panel ze światłami okazał się niezbędny.
kakus - 2011-07-27, 06:47

witam. ponieważ rozważam zakup bagaznika na klapę chciałbym zapytać czy nie obciera (rysuje) lakieru i czy nie wygina blachy klaby w miejscu górnego mocowania i zdeżaka na dolnym mocowaniu ????? blacha na dacce dosyć cienka i lakier miekki. czytałem na forach o bagażnikach klapowych i spotkałem takie opinie właśnie . czytałem też że paski trzeba co jakiś czas sprawdzać i dociągać :-( .. prawda li to ???? . Dzięki za odpowiedź .
wojtek_pl - 2011-07-27, 07:51

Ja już wolałbym na dach, jeśli opcja "na hak" nie wchodzi w grę.
miandas - 2011-07-27, 09:11

ten bagażnik, który jest prezentowany na zdjęciach, nie ma pasków, tylko górne i dolne zaczepy oraz coś w rodzaju systemu zatrzasków (zapięty widać na jednym ze zdjęć - z boku). W czasie używania dochodzi do lekkiego zatarcia lakieru (nie tylko w dacii, w poprzednim samochodzie też tak było), z daleka nie widać, przerwania powłok lakierniczych nie ma.
Czy wybrać taki bagażnik, czy taki na hak albo na dach? Kwerstia gustu i potrzeb. Ja nie chciałem mieć haka, co natychmiast pogrążyło opcję bagażnika na hak :). Korzystałem natomiast z opcji bagażnika dachowego i powiem tak: zakładanie rowerów na wysoki samochód jest męczące, w istotny sposób zmienia zachowanie samochodu na drodze, nie wjedzie się na niektóre parkingi i nie przejedzie się przez niektóre tunele.

Dodatkową zaletą takiego bagażnika, jaki prezentuję, jest łatwość montażu (założenie samego bagażnika trwa 5 min), po złożeniu można go wrzucić do samochodu - nie kusi złych ludzi.

wojtek_pl - 2011-07-27, 12:56

Problem w tym, że klapa nie jest przystosowana do przenoszenia takiego obciążenia. 5 - 6 kg bagażnik (lub więcej) do tego rower 15 kg a dwa rowery to 30 kg minimum. I już masz wygięte zawiasy lub zamek. Szczególnie na nierównych drogach, jak ci samochód skacze na wybojach. Osobiście bym tego nie założył tylko męczył się z wnoszeniem rowerów na dach. Lub jednak kupił hak (demontowany) planując częste wożenie rowerów.
miandas - 2011-07-27, 18:35

mówiąc szczerze pierwsze słyszę, żeby klapa nie była przystosowana do takiego ciężaru. To mój trzeci wóz (dacia, znaczy :-) ), w którym używam takich bagażników i jak dotąd nie miałem zastrzeżeń. W przypadku dustera nawet zapytałem sprzedającego dilera (choć może akurat kopalnia wiedzy to on nie był), czy wie coś o zastrzeżeniach dot. przewożenia rowerów na klapie. Nie wiedział.
W instrukcji obsługi dustera też nie ma informacji na ten temat.
Oczywiście każdy podejmuje decyzję indywidualnie, i na własną odpowiedzialność, więc wybór należy do użytkownika, ale ze swojej strony - nie mam zastrzeżeń.
W sumie - tak sobie myślę (a jest to rozważanie natury filozoficznej) - dacia duster sprzedawana jest jako samochód... nawet suv... Przy całej mojej sympatii i oddaniu - jeśli okazałby się wytworem samochodopodobnym, pójdzie do odstrzału, a czaszkę powieszę nad kominkiem 8-)

Pat13 - 2011-07-27, 21:41

A co z dostępem do bagażnika Drakuli przy bagażniku klapowym lub hakowym ?
Ja preferuję dachowy, mam komplet: narty, rowery, planuje zakup trumny,
jedyny kłopot to trochę wysoko trzeba dźwigać rowery, wożę w bagażniku małą drabinkę aluminiową. :lol:

123tomek - 2011-08-30, 22:10

Witam!
Nie zakładam nowego tematu i wykopuję ten stary.
Czy do Loganki MCV z relingami będzie pasował taki bagażnik?
To najtańsze co obecnie znalazłem na alledrogo ale ja będę potrzebował belek sporadycznie do przewozu roweru i to też tylko w momencie gdy pojadę całą rodzinką więc nie widzę sensu kupowania droższych.

Skora - 2011-09-06, 13:18

Będą pasować, ale nie kupuj stalowych tylko aluminiowe. Będą rdzewieć jak uszkodzisz powłokę gumową. na bagazniku. Zaczną sie robic zacieki i odbarwienia na lakierze.
pozor - 2011-09-06, 20:34

Ja osobiscie polecam bagazniki firmy THULE. Ja mam bagaznik na dwa rowery montowany na haka. Kolega ma bagaznik na dach tez THULE,przewozimy na nich rowery z ramami carbonowymi i nic ramami nie stalo:)
laisar - 2011-10-15, 17:42

W ostatnie wakacje też stanąłem przed problemem przewozu rowerów.

Najpierw parę razy skorzystałem z wypożyczalni, gdzie wziąłem prostą i toporną platformę na hak jakiegoś polskiego producenta.

Nawet zadowalająco spełniła swoje zadanie, ale potem znalazłem interesujący (jak mi się wydało) wieszak na hak, więc mając w perspektywie wyjazd prawie trzytygodniowy - oraz kolejne w przyszłości - postanowiłem go kupić.

Wspomniana wcześniej w tym temacie odsuwana Atera Strada podrożała przed latem do ponad 2 kzł, więc wymyśliłem, że wystarczy mi wieszak z systemem szybkiego montażu na haku oraz łatwego ładowania i zdejmowania samych rowerów.

Założenia spełnił Inter Pack Viking, za dość atrakcyjną cenę 399 zł - bardzo solidny i porządnie wykonany, choć może niespecjalnie cudnej urody. Mieści 4 rowery o maksymalnej sumarycznej wadze 60 kg oraz składa się do rozmiaru 90 x 40 x 30 cm.

Niestety, przeoczyłem jedną istotną rzecz - rower córki, którego nie miałem pod ręką, bo był razem z nią na wakacjach, okazał się niekompatybilny z wieszakiem ): Oczywiście wiedziałem, że do damki będzie potrzebny adapter, jednak specyficzna geometria ramy powoduje, że nie udało mi się znaleźć pasującego...

Poradziłem sobie i rowery przewoziłem, choć nie do końca <; zgodnie ze sztuką wg instrukcji obsługi - ale oczywiście stabilnie i bezpiecznie!

Mimo wszystko bardzo utrudnia to jednak założony, w miarę łatwy dostęp do bagażnika, więc poważnie rozważam odsprzedaż tego wieszaka. Tym bardziej, że dla hatchbacków powinien być dużo praktyczniejszy, bo mocno się odchyla... (W razie czego - służę przymiarkami bądź pomiarami).

chriskb - 2011-10-15, 19:41

laisar,

Nie bardzo sobie wyobrażam jazdę z tak załadowanymi rowerami jak na pierwszym zdjęciu. Chyba tylko poza obszarami dopuszczonymi do ruchu pojazdów. :shock:

laisar - 2011-10-15, 19:58

Dlaczego?

Z poprawnie załadowanymi i tak przez tylną szybę nic nie widać (podobnie jak przy komplecie pasażerów).

Z poprawnie załadowanymi szerokość auta jest taka sama.

Z poprawnie załadowanymi wysokość auta jest oczywiście mniejsza, ale nawet w takiej konfiguracji całość jest sporo niższa niż z - dopuszczalnymi przecież - rowerami na dachu.

No wię o co cho?



Edycja
Aha: do kompletu mam też oczywiście dodatkową listwę ze światłami (podłączaną rzecz jasna do złącza przyczepy) i miejscem na rejestrację - fotka jest po prostu z "prób poligonowych", żeby uwiecznić sposób załadunku (((:

chriskb - 2011-10-15, 20:02

A to kolego nie słyszałeś o przewożeniu czegokolwiek, gdy wystaje poza obrysy boczne auta
laisar - 2011-10-15, 20:06

Skoro normalnie na każdym bagażniku rowery muszą wystawać, bo inaczej się nie da, i takowe bagażniki są homologowane i dopuszczone do ruchu, to naprawdę nie widzę różnicy...
chriskb - 2011-10-15, 20:09

Tak tylko musi być widoczna tablica rejestracyjna i światła i jeżeli wystają poza obrys to trzeba zdemontować koła. Oczywiście nie dotyczy to przewożenia na dachu, jeżeli nie są szersze niż obrys auta z lusterkami wstecznymi. Wszystko co wystaje poza obrys musi być odpowiednio oznakowane.

Warto zajrzeć do Kodeksu Drogowego "Rozdział 5 Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach"; Oddział 4 Warunki używania pojazdów w ruchu drogowym; Art. 60 i 61.

laisar - 2011-10-15, 20:21

O tablicy i światłach zrobiłem dopisek już we wcześniejszym poście.

Instrukcja ładowania rowerów na wieszaki i platformy nie przewiduje zdejmowania kół - i jakoś nie sądzę, żeby producent pominął taki szczegół, gdyby był wymagany do zdobycia homologacji.

A na koniec: rowery ma sumaryczną szerokość ok. 1900 mm (±20) - MCV-ka z lusterkami ma prawie 10 cm więcej... (:

chriskb - 2011-10-15, 20:31

Jeszcze jedno, ja napisałem post na podstawie zdjęcia, które zostało zamieszczone i nie widzę ani tablicy ani świateł i wystającego koła z lewej strony odpowiednio oznakowanego.
laisar - 2011-10-15, 20:53

Czemu tablicy nie ma - opisałem.

Fotkę zrobiłem zwyczajnie, w miarę z bliska, więc perspektywa jest sporo zafałszowana - nie mam niestety innej, ale gdyby spojrzeć wzdłuż burty auta, to byłoby widać, że koła wystają faktycznie mniej więcej na wielkość lusterek. Widziałem w nich zresztą niewiele więcej, niż opony i obręcze - szprych to chyba może z kilkanaście mm.

W komplecie są jeszcze dwa czerwone paski ściągające, z których jeden widać na drugiej fotce - w czasie faktycznej jazdy trasą oba były zapięte, usztywniając ładunek.


Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne, bo jak chyba dość łatwo łatwo wywnioskować po moich wpisach na forum, raczej jestem dość praworządny oraz bez zapędów samobójczo-morderczych (;

chriskb - 2011-10-15, 21:14

laisar,

Dla mnie jasne ja nie jestem policjantem. Ja moje uwagę zrobiłem na podstawie zdjęcia podpisanego "udany załadunek".

laisar - 2011-10-15, 21:20

Cóż, takiego argumentu też w zasadzie mógłby użyć, gdyby nie był mało rzeczowy: policji spotkaliśmy sporo, ale nikt się nie przyczepił... <<<:
eplus - 2011-10-16, 06:39

laisar napisał/a:
...na wielkość lusterek. Widziałem w nich zresztą niewiele więcej, niż opony i obręcze - szprych to chyba może z kilkanaście mm.... (;


W Auto Świecie pisali :mrgreen: :lol: żeby tak ustawiać lusterka, żeby w nich widzieć także rąbek własnej gabloty - daje to odniesienie w przestrzeni do innych widocznych obiektów. To dobrze, że widzisz chociaż wentylek od rowera. :lol:
A :lol: jak ktoś ciągnie kemping i przyczepi sobie szersze od oryginalnych lusterka na blotniku - to jest przestępcą? No bo z definicji powiększył obrys... Zresztą to samo jest, jak ktoś lubi trzymać łokieć za oknem... :-/

laisar - 2011-10-16, 10:07

Ekhm - "niewiele więcej" odnosiło się do widoczności rowerów; poza tym widok miałem oczywiście normalny i niezakłócony [:
abdiel - 2012-03-07, 23:28
Temat postu: Bagażnik rowerowy stepway
Hej.
Szukam bagażnika rowerowego do stepwaya. Możecie mi coś polecić i gdzie mogę kupić coś dobrego?

laisar - 2012-03-07, 23:55

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php
+
rower*
+
Przeszukaj tylko tytuł wiadomości
=
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795

I nie należy się zniechęcać, że to niby do innych modeli - bagażniki są przecież z natury rzeczy w znakomitej większości uniwersalne...


Osobiście polecam coś na haku - drożej i więcej roboty, jeśli się go nie ma, ale potem obsługa jest znacznie wygodniejsza, a i opory mniejsze niż przy montażu na dachu.

Dach to z kolei opcja najtańsza, ale trzeba się naskakać wokół auta i nadźwigać rowerów.

abdiel - 2012-03-08, 23:55

Dzięki wielkie za pomoc!
TD Pedro - 2012-03-09, 18:30

w sobotę lub w niedzielę, jeżeli pogoda pozwoli to zrobię zdjęcia bagażnika na rowery montowanego na haku, kupiłem parę dni temu ale jeszcze musiałem "dorobić" tablicę rejestracyjną i adapter do wtyczki z 12 na 7 PIN... w weekend próba generalna... :lol:
hak w Stepwayu czy w Dusterze to nie ma znaczenia...

TD Pedro - 2012-03-11, 23:45

w załączeniu zdjęcia bagażnika na rowery montowanego na hak...
Chosek - 2012-04-08, 06:42

Bombowa sprawa---ile kosztuje montaż haka?
TD Pedro - 2012-04-08, 08:38

ja zapłaciłem 1392 pln, (hak + montaż + wiązka i inne dodatki + przegląd), hak zakładałem w ASO by uniknąć ewentualnych problemów gwarancyjnych, na pewno poza ASO można sporo taniej...
mekintosz - 2012-04-08, 21:41

Fajny bagaznik i czytelna tablica z oswietleniem. Mozesz podac producenta i typ ?
TD Pedro - 2012-04-08, 22:00

kupiłem od:
http://allegro.pl/bagazni...2262103459.html

RnR - 2012-05-06, 19:48

To ja podrzuce swoje info.

Tuz przed dlugim weekendem kupilem Thule 923 i jestem bardzo zadowolony - ultra wygodne odchylanie, fajne mocowanie kol rowerow (paski i klamry jak w wiazaniach snowboardowych) no i swietne mocowanie na kuli haka - wiecej zdjec tutaj: https://www.dropbox.com/g...rowery?h=8e8019

TD Pedro - 2012-05-06, 20:50

a oto mój zestaw:

- bagażnik-platforma marki AL-KO na dwa rowery (ja mam taką potrzebę ale jest możliwość "rozbudowy"),
- uchylny,
- zamykany na kluczyk,
- uchwyty rowerów również zamykane na kluczyk,
- wykonany z aluminium (za wyjątkiem elementów mocowania na haku),
- maksymalne obciążenie - 40 kg,
- wtyczka oświetlenia 13 pinów + adapter 7 pinów,
- i co pewnie niektórych zainteresuje - cena bagażnika - 420,00 pln

- w lusterkach bocznych zamocowanych rowerów nie widzę...
- zdjęcia wykonane w marcu dlatego drakulka jeszcze na kołach stalowych z "zimowym obuwiem"... :lol:

a wygląda tak:

maciek - 2012-05-06, 20:59

TD Pedro, zalew? ;-)
TD Pedro - 2012-05-06, 21:00

nie da się ukryć... gdzieś musiałem przeprowadzić próbę... :lol:
tweeciak - 2012-07-23, 08:03

Witam
Mam pytanie-czasem w opisach uchwytow rowerowych jest napisane ze np. spelnia normy XP. Nie moge znalezc opisu tych norm. Moze komus sie uda-prosze o link do opisu ww normy. Wiem ze jest to jedyna obowiązująca norma dotyczaca uchwytów rowerowych montowanych z tylu samochodu, ale co określa

Riczi - 2012-07-24, 19:36

U mnie sie sprawdza dachowy . :-)
TD Pedro - 2012-07-24, 20:04

Riczi napisał/a:
U mnie sie sprawdza dachowy

- Duster jest trochę wyższy od innych samochodów i w związku z tym załadunek jest mniej komfortowy od załadunku na bagażnik "na haku"... oczywiście są jeszcze inne minusy (i plusy)...
- dużo wzrosło zużycie paliwa?

Riczi - 2012-07-24, 21:09

OK wyższy to DD jest a co :-D Załadunek tu daje sobie rade.a Spalanie przy 120 km około 6,3-6,7 wydaje mi sie że nie żle tylko troszke głośno.
TD Pedro - 2012-07-24, 21:14

Riczi napisał/a:
Spalanie przy 120 km około 6,3-6,7

całkiem przyzwoicie... sądziłem, że będzie większe :-) ...

Riczi - 2012-07-24, 21:18

Nie ma tak żle wiesz 120 to było max ON
mekintosz - 2012-07-24, 22:43

Czy to pomaranczowe cos na drzwiach to naklejka odblaskowa ?
Riczi - 2012-07-26, 20:54

Makintosz owszem jest to naklejka odblaskowa . :-D
tweeciak - 2012-08-06, 12:31

Inter Pack Quattro - odchylany

4 rowery

Waga uchwytu okolo 20 kg.... waga na uchwyt 60kg (4x15kg)

Dar1962 - 2012-08-06, 14:03

fajny - ile kosztował? - mnie interesuje na 3
tweeciak - 2012-08-06, 14:04

na 3 rowery to koszt...okolo...700-800 zł
Inter Pack Trio

TD Pedro - 2012-08-06, 15:05

przy trzech rowerach może być trudno "zmieścić" się w maksymalnym obciążeniu które dla tego bagażnika wynosi cyt.: "nośność max. 45 kg" koniec cyt.
Dar1962 - 2012-08-06, 16:21

aluminiowy góral (a 2 takie posiadam) waży koło 12 kg. więc nie jest tak źle
Lmoska - 2012-08-06, 16:29

Moja propozycja to THULE.

Bagażniczk THULE

Mam już dwa sezony jestem bardzo zadowolony. Wiem kasa niemała bo zapłaciłem na promocji 1269 zł ale warty swoich pieniędzy.

TD Pedro - 2012-08-06, 17:55

Dar1962 napisał/a:
aluminiowy góral (a 2 takie posiadam) waży koło 12 kg. więc nie jest tak źle

ale nie wszyscy takie mają, ja też kupiłem dwa "górale" z aluminiową ramą, katalogowa waga to 14 kg (z niższej półki niż Twoje) ale dołożyłem bagażniki, błotniki, podpórki, drobne akcesoria (pompka, bidon, lampki itp...) i wyszło ponad 15 kg/szt. dlatego warto takie rzeczy uwzględniać (bagażnik pewnie uwzględnia jakąś tolerancję i też wytrzyma...)

TD Pedro - 2012-08-06, 18:04

Lmoska napisał/a:
jestem bardzo zadowolony

czy bagażnik posiada funkcję odsuwania go od samochodu w przypadku potrzeby odchylenia platformy?

Lmoska - 2012-08-06, 19:56

TD Pedro napisał/a:
czy bagażnik posiada funkcję odsuwania go od samochodu w przypadku potrzeby odchylenia platformy?


Niestety nie ma tej funkcji ale odchyla się bardzo daleko a SCENIC ma sporą klapę i bez problemu się otwiera. Kupują bagaznik testowałem różne modele i te tańsze i z niektórymi miałem problem z otwarciem tylnej klapy przy zamontowanym bagażniku.
Odsuwany i odchylany ma model ATERA STRADA tylko cena na trzy rowewrki to wydatek bagatela ok 1900 - 2000 zł czyli prawie 400 więcej jak dałem za swój.
Bagażniczek który posiadam ma jeszcze jedną świetną funcjię to jest możliwość zsunięcia podstaw pod rowery oraz świateł wtedy robi się sporo węzszy i mieści sie idealnie do bagażniczka. Możliwość schowania do bagażniczka bardzo ulatwia mi życie na wczasach, rowerki stoją na tarasie domku a bagażniczek rowerowy schowany w bagażniku samochodu.

Filmik prezentujący możliwości bagażnika THULE

laisar - 2012-08-06, 22:46

Lmoska napisał/a:
ATERA STRADA tylko cena na trzy rowewrki to wydatek bagatela ok 1900 - 2000

Bez przesady - teraz, w sezonie, są od 1600, więc pozasezonowo można pewnie trafić jeszcze taniej. (W zeszłym roku dawało się znaleźć w niższej cenie nawet na 4 rowery).

PiotrWie - 2012-08-09, 09:08

Lmoska napisał/a:
Moja propozycja to THULE.

Bagażniczk THULE

Mam już dwa sezony jestem bardzo zadowolony. Wiem kasa niemała bo zapłaciłem na promocji 1269 zł ale warty swoich pieniędzy.

A jak rozwiązałeś problem trzeciej tablicy rejstracyjnej - na zdjęciach widzę że masz i na bagażniku i na samochodzie, z tego co wiem nie ma możliwości otrzymania trzeciej w wydziale komunikacji.

tweeciak - 2012-08-09, 12:25

trzecia tablica...na PCV..kosztuje 15 zł:)
mekintosz - 2012-08-09, 12:36

tweeciak napisał/a:
trzecia tablica...na PCV..kosztuje 15 zł:)


Złośliwy patrol drogówki moze jej nie zaakceptowac. Choc słyszalem, ze zwykle sie nie czepiaja.

Dar1962 - 2012-08-09, 13:23

mekintosz napisał/a:
Choc słyszalem, ze zwykle sie nie czepiaja.

dobrze słyszałeś, drogówka nie robi problemów

TD Pedro - 2012-08-09, 15:56

mekintosz napisał/a:
Złośliwy patrol drogówki moze jej nie zaakceptowac. Choc słyszalem, ze zwykle sie nie czepiaja

z akcentem na "złośliwy", miałem "okolicznosć" z drogówką w momencie gdy na haku wisiał bagażnik z rowerami i nie było problemów, sprawa braku możliwości otrzymania trzeciej tablicy jest uregulowana ale problem jako taki niestety nie :-( ...

Piotrek721015 - 2012-08-09, 16:02

Dar1962 napisał/a:

mekintosz napisał/a:
Choc słyszalem, ze zwykle sie nie czepiaja.

dobrze słyszałeś, drogówka nie robi problemów


A ciekawe jak w przypadku kolizji potraktuje kombinowaną trzecią tablicę ubezpieczyciel. W końcu bagażnik na hak to wg. prawa forma przyczepy, choć bez kół, bo PRD nie wymaga kół w przyczepie?

Kriskce - 2012-10-20, 20:38

dołączę i moje fotki z bagażnikiem, który świetnie się spisał
wiciu_r - 2013-01-19, 22:44
Temat postu: przewóz rowerów w Lodgy?
Witam!
Na wakacje planuję zabrać kufer dachowy i windsurfing, czyli dach będzie zajęty. Haka na razie nie mam. Czy istnieje jakiś bagażnik rowerowy montowany na tylną klapę? Chodzi o jeden duży rower, dziecięce rozkręcę i wrzucę do środka.
Pozdro

Boogie - 2013-01-20, 01:18

Istnieje, taki np:

http://allegro.pl/uchwyt-...2925900592.html
http://allegro.pl/bagazni...2956582794.html

grekol - 2013-01-20, 07:54

http://sklep.cubik.pl/skl...lna_klap%C4%99_

ja po montażu haka mam zamiar kupić bagażnik montowany właśnie na haku.
przy tych na klapę mam obawy o lakier miejscach gdzie się zawiesza uchwyt

jan ostrzyca - 2013-01-20, 08:24

Mając na względzie "papierową" blachę dacii, którą można wgnieść obrączką na palcu (sprawdzone) nie radzę opierać o klapę niczego ciężkiego.
wiciu_r - 2013-01-20, 09:27

Te bagażniki widziałem, ale wydaje mi się, że są one bardziej przeznaczone do aut z jednak trochę pochyloną tylą klapą.
Bardziej by mi chodziło o dedykowany do Lodgy, taki który mocowania i podpórki ma w miejscach konstrukcyjnych wzmocnień klapy.
Typowy bagażnik na hak mam od dawna, ale z braku haka...

Dar1962 - 2013-01-20, 09:47

tylko hak daje solidną podstawę do montażu mocnego bagażnika
endrju - 2013-01-20, 10:31

Mam taki bagażnik. Zasada jego jest taka, że stawia się go na zderzaku, a do klapy tylko stabilizuje. Ja wiozłem trzy rowery i trochę mi wgniotło zderzak od góry (plastik). Polecam raczej na krótkie trasy. Od ostatniego użycia (przejechałem 1000 km 2 lata temu, z duszą na ramieniu) nie używam go.
mekintosz - 2013-01-20, 11:54

jan ostrzyca napisał/a:
Mając na względzie "papierową" blachę dacii, którą można wgnieść obrączką na palcu (sprawdzone) nie radzę opierać o klapę niczego ciężkiego.


Akurat blacha jest cienka ale akurat w sandero przedania klapa silnika i tylne drzwi bagaznika wygaja sie nadwyraz pancerne. Bardziej martwie sie o lakier w miejscu mocowania plastikowych zaczepow. Hak wydaje sie najlepszym rozwiazaniem ale jednak drozszym. Na okazjonalne krotkie wypady bagazniki na klape renomowanych firm moze sa warte uwagi.

bodzio - 2013-01-20, 19:04

Na allegro widzialem kiedys bagaznik ma szybe/klape do przewozu tylko jednego roweru. Products of USA. Ja myslalem o bagazniku na klape ale mi sprzedawca odradzNail, powiedzial ze to wsYstko pracuje i on tego nie poleca. Najlepsze sa na hak, potem dachowe. Ja ma dachu wiozlem cztery rowery z radomia do miedzyzdrojow I spoko bylo, no i powrot tez.
wieza - 2013-01-20, 20:10

ps to wrzoc jesze i swoj rower do bagaznika zmiesci sie :)
Dar1962 - 2013-01-20, 20:17

zapewne odkręcenie przedniego koła załatwiłoby sprawę :-P
wiciu_r - 2013-01-20, 22:24

W bagażniku będzie pełno, rowerki dzieciaków, moje elektryczne Trikke, wykrywacz metalu, grill itp.
WhiteDragon - 2013-01-20, 23:38

wiciu_r napisał/a:
W bagażniku będzie pełno, rowerki dzieciaków, moje elektryczne Trikke, wykrywacz metalu, grill itp.


No, ja wiosłem swego czasu w bagażniku MCV 3 rowery z wykręconymi kołami i mnóstwo innego bagażu. Bagażnik lodzi jest większy, więc jak miejsca nie wystarczy, to proponuję założyć jednak hak i zakupić przyczepkę na bagaż (jak dla konia!) :mrgreen:

wiciu_r - 2013-01-21, 14:55

Bez jaj, ja już kiedyś przyczepkę dla konia cytryną xm ciągnąłem :-P
Co prawda była to wersja bez konia, ale mieścił się stos kosiarek, jakaś lodówka, meble, no wracałem z Loppmarknadu w Szwecji

laisar - 2013-01-23, 11:44

@wiciu_r: Nie ma się co bawić z bagażnikami na klapę - hak jest zdecydowanie najwygodniejszy, nawet jeśli jego koszt jest jednak trochę wyższy.
wiciu_r - 2013-01-23, 16:17

Tylko, że w ASO powiedzieli cenę za hak 1600-2000zł. Chętnie bym zamontował u prywaciarza za pół tej ceny, ale nie rozpoznałem jeszcze tematu gwarancji.
Dar1962 - 2013-01-23, 16:37

sądzę,że montaż haka poza aso nie narusza ogólnych warunków gwarancji
laisar - 2013-01-23, 16:50

wiciu_r napisał/a:
nie rozpoznałem jeszcze tematu gwarancji

Nie ma co rozpoznawać - dokładnie to samo, co z resztą takich spraw: jak coś się zepsuje z powodu haka, to gwarancja takiej naprawy nie obejmie, w pozostałych sprawach nie ma znaczenia.

Dawid - 2013-01-23, 23:57

Cześć co prawda mam mcv, ale temat przerabiałem polecam bagażnik na hak.
Ja mam THULE G5 + dostawka na 4 rower . Kupowałem używany na allegro .
Przykładowy film jak to wygląda :


P.S. montaż haka w aso Lisowski + wiązka 13 pin całość 750 zł (hak dali polski + robocizna). Uziemienie jest z przodu auta i biedaki musieli ciągnąć kabel z tyłu auta, aż na sam przód , żeby było zgodnie z zaleceniami producenta.

kajos32 - 2013-04-14, 21:21
Temat postu: bagażnik dachowy na rowery
Hej Panowie,

Może któryś z Was miał do czynienia z bagażnikiem dachowym na trzy rowery. Potrzebuje takiego cuda Czy możecie coś polecić :-) .

Z Góry wielkie :mrgreen: dzięki.

mekintosz - 2013-04-14, 22:06

W zasadzie do poprzecznych belek bagaznika dopasowujesz trzy na rowery. Zalezy tez jakim budzetem dysponujesz na zestaw.

Ja mam taki na sztuke. Na 1-2 razy do roku na wakacje.

http://allegro.pl/uchwyt-...3164651916.html

Zas warto moze kupic lepszy jak czesto planujesz korzystac.

http://allegro.pl/bagazni...3168685671.html

WhiteDragon - 2013-04-15, 06:00

A ja mam zestaw belki + 3 bagażniki na rowery - najtańsze modele z Norauto. Kupiłem 4, a czwarty zwróciłem, bo czwarty rower na szerokość już się nie mieścił (no chyba że 4 szosówki z wąskimi kierownicami). Rowery trzeba umieszczać naprzemiennie - przód tył zaczynając od środkowego.
Sprawdzone na trasie Zabrze - Łeba - Ruciane Nida - Zabre. wszystko OK. Tylko spalanie rośnie co w tym przypadku jest normą.

bodzio - 2013-04-15, 08:18

Ja w sandero wożę 4 rowery. Dwa dorosłe i dwa dziecięce. Ale wejdą i 4 dorosłe, trzeba tylko układać naprzemiennie, jeden do przodu, drugi tyłem do kierunku jazdy itp. ważne też jest ułożenie w odpowiedni sposób ramion korby oraz kierownic.
bodzio - 2013-04-15, 08:20

Kierownice można poluzować i obrócić o 90 stopni jak coś nie pasuję.
mekintosz - 2013-04-15, 21:52

bodzio napisał/a:
Ja w sandero wożę 4 rowery. Dwa dorosłe i dwa dziecięce. Ale wejdą i 4 dorosłe, trzeba tylko układać naprzemiennie, jeden do przodu, drugi tyłem do kierunku jazdy itp. ważne też jest ułożenie w odpowiedni sposób ramion korby oraz kierownic.


Tylko jakies lekkie masz te rowery ;-) Bagaznik chyba max 50 kg jest homologowany ?

bodzio - 2013-04-16, 09:43

No lekkie, moj 10 kilo wazy, zony ze 12. Moj do scigania w mtb. 21 kwietnia mam pierwszy maraton w Daleszycach.
bodzio - 2013-04-16, 16:08

link do cyklu mtbcross http://www.mtbcrossmaraton.pl/
PT - 2013-04-17, 09:01

Ja używam w Modusie czegoś takiego - http://www.montblancgroup...rier-easy-go-11
Woziłem i wożę na nim MTB 26", trekinga 28" (damka), dziecięcy BMX 20". Bagażnik trzyma się klapy bardzo solidnie, nie opiera się na zderzaku, więc po zdjęciu rowerów spokojnie można dostać się do bagażnika auta mimo obecności 'stelaża" na tylnej klapie. Rowery jadą na nim stabilnie. Zakres regulacji jest bardzo szeroki (długości łap, kąt "złamania" bagażnika, 3 długości górnych uchwytów), więc na Sanderce pewnie też dałoby się go poprawnie założyć. Warunek - brak plastikowego spojlera na szczycie klapy. Z bagażnika na dachu zrezygnowałem (Modus jest już trochę wyższy, rowery swoje ważą, a ja mam 172 cm wzrostu :-) ), haka nie mam, fabrycznego bagażnika rowerowego też nie, więc zdecydowałem się na MB H3 i nie żałuję.

Pozdrawiam,
Piotr.

marszelest - 2013-04-20, 13:55

http://www.daciaklub.pl/f...1608078#1608078
petek napisał/a:
pewnie lepiej by było gdyby rowery jechały z tyłu na haku. U mnie niestety jest to na ogół niemożliwe, bo na ogonie ciągam przyczepę kempingową.

petek, a nie zastanawiałeś się nad zamontowaniem zawiesia na rowery na przyczepie kempingowej :?:

petek - 2013-04-20, 15:30

Wiesz, ja taki bagażnik mam na przyczepie. Problemem jest to, że nie widzę rowerów w trakcie jazdy i w razie odczepienia będą się bujać na tylnej ścianie przyczepy. Poza tym wolę dociążać auto w trakcie jazdy z przyczepą, bo różnica mas nie jest wielka. Moja przyczepa ma DMC 1300, więc po dociążeniu "ogon może machnąć psem".
wojtek_pl - 2013-04-21, 09:07

Hmm... A do przyczepy nie idzie ich schować ?
TD Pedro - 2013-04-21, 09:48

wojtek_pl napisał/a:
A do przyczepy ....

z moich doświadczeń:
- swego czasu przez kilka lat jeździłem z przyczepą kempingową ale rowery również woziłem na dachu, w moim przypadku nie wchodziło w rachubę "zachwianie proporcji" masy samochodu i masy przyczepy (o czym pisał kol. petek), ponieważ moja przyczepa była lekka (N-126e) i mógłbym sobie pozwolić na wożenie rowerów w przyczepie,
- rzecz w tym, że niezbędne byłyby jakieś uchwyty do bezpiecznego mocowania rowerów w przyczepie a to już dodatkowy problem ponadto w środku aż tak dużo miejsca na 3-4 rowery (nie zawsze czyste :-P ) nie ma...

petek - 2013-04-21, 17:03

wojtek_pl napisał/a:
Hmm... A do przyczepy nie idzie ich schować ?


Jeśli zależy Ci na estetycznym wnętrzu przyczepy to nie.

petek - 2013-04-21, 17:06

TD Pedro napisał/a:

- rzecz w tym, że niezbędne byłyby jakieś uchwyty do bezpiecznego mocowania rowerów w przyczepie a to już dodatkowy problem ponadto w środku aż tak dużo miejsca na 3-4 rowery (nie zawsze czyste :-P ) nie ma...


No i w niewiadówce nie ma możliwości montażu bagażnika rowerowego na tylnej ścianie. Wiem, bo miałem :)

Choć niektórzy tworzą różne wynalazki mocowane do ramy. Ja bym się bał czegoś takiego. Szczególnie, że przyczepy z Niewiadowa bardziej skaczą na drodze niż jadą ;)

marszelest - 2013-04-21, 19:14

chyba ,że masz dwuosiowa...wtedy nie powinno skakać
TD Pedro - 2013-04-21, 20:10

petek napisał/a:
Szczególnie, że przyczepy z Niewiadowa bardziej skaczą na drodze niż jadą ;)

potwierdzam, to niestety prawda... :mrgreen:

petek - 2013-04-22, 07:06

marszelest napisał/a:
chyba ,że masz dwuosiowa...wtedy nie powinno skakać


Liczba osi nie ma tu większego znaczenia. Ważne jest zawieszenie przyczepy.

moulder - 2014-03-22, 19:19
Temat postu: Rower w Dusterze faza 2
Witam, czy ktoś przewoził już rower 28 cali koło w nowym Dusterze? Jakieś kombinacje trzeba wyczyniać, czy tylko złożyć fotele i wejdzie?
Daster - 2014-03-22, 21:39

Odkręcasz przednie koło i kładziesz rower na boku.
czaju - 2014-03-23, 07:55

Odkręcasz przednie koło, składasz jedną część kanapy, tak aby widełki wylądowały między oparciem fotela pasażera, a złożonym oparciem.
Można najpierw próbować przy całej kanapie złożonej

Karenzo - 2014-03-23, 15:00

Nikt ci na forum przez internet nie pomoże .
rower w dłoń i do dzieła a temat do skasowania.

PiotrWie - 2014-03-23, 19:04

Wielokrotnie woziłem w Duserze dwa rowery 28'', odkręcasz przednie koło, opuszczesz siodełko i wchodzi na stojąco ( do góry kołem) Buda ph1 i ph2 jest identyczna, więc musi wejść.
malygabrys - 2014-03-23, 19:19

zakładasz wieszak na rowery na hak i nawet 4 szt wejdą. :-D
piotrres - 2014-03-30, 22:34
Temat postu: Re: Rower w Dusterze 2
moulder napisał/a:
Witam, czy ktoś przewoził już rower 28 cali koło w nowym Dusterze? Jakieś kombinacje trzeba wyczyniać, czy tylko złożyć fotele i wejdzie?

No nie wiem jak w Dusterze 2 dCi, ale do Dustera Mk I 1.6 16V LPG się mieści. Vide: załączona rycina :mrgreen:

Karenzo - 2014-03-30, 22:56

ja w dusterze woziłem 2 kosiarki na raz albo 40 worków z ziemią ogrodową więc malutki rowerek zmieści się bez problemu
Alien - 2014-03-31, 20:28

ależ macie problemy- do małej Corolli Compact (E11 3d) wchodzą 4 duże torby turystyczne, na nie dwa górale (przednie koła zdemontowane, rowery położone na krzyż) i da się jeszcze zamontować tylną półkę. Oczywiście tylne fotele złożone :mrgreen:
Więc do większego w końcu Dustera po prostu MUSZĄ wejść ;-)

Dar1962 - 2014-03-31, 20:55

kolega piotrres dobrze to pokazał - przy 2 osobach i złożonej kanapie przy odrobinie kombinacji (odkręcone przednie koła i siodełka, plus kawałek koca - żeby nie było obijania lakieru - można przewieźć dorosłe 2 górale - co sprawdziłem osobiście
Ryszard - 2014-04-05, 21:34
Temat postu: rower na haku
hak holowniczy to inwestycja ogólna (i cena różna) ale zamocowanie na hak 1-rower widziałem za299zł

rs

Cav - 2014-04-06, 07:50
Temat postu: Re: rower na haku
Ryszard napisał/a:
hak holowniczy to inwestycja ogólna (i cena różna) ale zamocowanie na hak 1-rower widziałem za299zł

rs


W Selgrosie właśnie jest promocja, bagażnik rowerowy na hak kosztuje 179 zł.
Ale nie pamiętam czy to cena netto, raczej tak.

PiotrWie - 2014-04-06, 21:16

Tu macie zdjęcie - dwa rowery 28" ( większe od standardowych "górali" - 26" ) bez problemu, 29" też by weszły. Nie ma problemu zaburzania opływu powietrza, co przy dalszej jeździe ma znaczenie - lepiej się jedzie i nie ma wzrostu spalana - na dachu jest sporo - wiozłem kiedyś do Chorwacji 4 rowery na dachu i było + 40%, na haku jest mniej, ale też jest.
moulder - 2014-04-07, 05:41
Temat postu: Bikes
Niezłe mam rozumieć ze siodełka sa na dole złożone?
PiotrWie - 2014-04-07, 10:23
Temat postu: Re: Bikes
moulder napisał/a:
Niezłe mam rozumieć ze siodełka sa na dole złożone?

Opuszczone do końca.

zachjan - 2014-04-07, 13:59

Ja od początku stosuję taki bagażnik wewnętrzny - samoróbkę. Sprawdziła sie wielokrotnie.
TD Pedro - 2014-04-07, 14:06

zachjan napisał/a:
stosuję taki bagażnik wewnętrzny - samoróbkę

gratuluję inwencji i jakości wykonania... :lol:

racer1972 - 2014-04-07, 20:55

PIotrWie - pytanie o siateczkę do bagażnika to ta oryginalna? Rozumiem,że jest mocno rozciągliwa? Myślę o jej nabyciu...
mekintosz - 2014-04-07, 21:51

Zastanawiam sie czy ten bagażnik nie jest sensowną alternatywą dla haka.

http://wrower.pl/sprzet/t...-9106,5835.html

Wygląda na taki sam jak u autora postu.

http://www.thule.com/pl-p...h-9106-_-910601


https://www.youtube.com/watch?v=wrl5CAtwr2A

marszelest - 2014-04-07, 22:13

ma dwa minusy
1) na filmiku nie widziałem ale czy haki nie zedrą lakieru z klapy podczas jazdy (drgania)
2) utrudniony dostep do bagażnika

jas_pik - 2014-04-07, 22:30

Widzę jeszcze jeden minus - przesunięcie czyli opuszczenie klapy w zamkach - bo zawiasy raczej na taką masę ( ciężar) nie są przystosowane.
A przecież każdy kto wyciszał drzwi i dołożył tylko kilka kilogramów wyciszenia już wie że dodatkowe obciążenie powoduje tak znaczne obniżenie drzwi i ich zawiasów.

mekintosz - 2014-04-07, 22:50

Tylko Thule go rekomenduje do Sandero. Czyli pomylili się, czy dacia jest zbyt delikatnym pojazdem na takie gadżety ?
waldek72 - 2014-04-08, 08:38

ja mam taki bagażnik, do dustera jeszcze go nie montowałem ale mam dwie uwagi: bagażnik jest niewygodny w przechowywaniu. jest duży i nawet złożenie go nie powoduje znacznego zmniejszenia rozmiarów. ponadto po założeniu i zabezpieczeniu haków mocujących rysuje i lekko uszkadza ranty bagażnika. ogólnie sprzęt jest fajny ale na razie szkoda mi nowego samochodu na zakładanie.
Andrzej Zajczuk - 2014-04-08, 17:39

Witam , kolegów.
Przedstawiam moje doświadczenia z bagażnikiem na klapę.
http://www.thule.com/pl-p...h-9106-_-910601
Bagażnik z tego linku w naturze przedstawia się jak na zdjęciach poniżej. Używałem go w biegłym roku na trasie Białystok Świnoujście. Bagażnik da się otworzyć. W położeniu górnym klapy utrzymuje się stabilnie ale uwaga opuszczać trzeba podtrzymując bo przełamaniu siłowników leci jak kamień. O zawiasy bym się nie obawiał raczej o zamek bo on przenosi cały ciężar.
Dopasowanie jest skomplikowane ale da się zamontować w pojedynkę. Trzeba uważać na zaczepy górne aby nie porysować dachu i góry klapy ( mnie się to nie udało).
Bagażnik w tej wersji pasuje do Skody super B combi.
Rowery nie zasłaniają świateł ani numeru rejestracyjnego. I mieście się w garażu jak na zdjęciu oczywiście bez rowerów.

PiotrWie - 2014-04-08, 18:06

racer1972 napisał/a:
PIotrWie - pytanie o siateczkę do bagażnika to ta oryginalna? Rozumiem,że jest mocno rozciągliwa? Myślę o jej nabyciu...

Nie, siatka kupiona na Allegro u sprzedawcy oferującego siatki na wymiar, ta akcesoryjna ma rozmiar do samochodu na 5, nie 2 osoby.

TD Pedro - 2014-04-08, 19:47

- jest to jakieś wyjście ale MSZ rower(y) sporo wystają ponad obrys samochodu i dodatkowo są ulokowane w poprzek przez co chyba jednak stawiają większy opór niż rowery na bagażniku dachowym, plusem jest łatwiejszy załadunek rowerów na ten bagażnik niż na bagażnik dachowy,... no i te kłopoty z montażem samego bagażnika... tani też nie jest (marka?) na pewno istotna jest intensywność korzystania z przedmiotowego bagażnika (w tym również z bagażnika samochodu w trakcie podróży :lol: )...
- ja wybrałem inne rozwiązanie, mianowicie - bagażnik-platforma na hak (pisałem o tym na Forum i zamieszczałem zdjęcia) dlatego tematu nie rozwijam bo odbiega od tematu zasadniczego wątku :-) ...

mekintosz - 2014-04-08, 19:57

Zdecydowanie na rozwiązanie z bagażnikiem na hak jest lepsze ale hak swoje kosztuje, poza tym musiałbym jechać ekstra 500 km by wbić hak do dowodu (chyba, ze można to zrobić w każdym wydziale komunikacji ? ) Cały czas się zastanawiam.

PS. Czy ten bagażnik w dusterze uniemożliwia pracę wycieraczki ?

Karenzo - 2014-04-08, 20:08

każda siatki przypasuje którą kupisz a zaczepy są nawet lepsze w tych z allegro bo metalowe .
Ja mam plastik w oryginalnych :shock:

TD Pedro - 2014-04-08, 21:02

mekintosz napisał/a:
ale hak swoje kosztuje

to prawda :-/ ... chociaż czasami też się przydaje do innych celów :-) ...

Cav - 2014-04-08, 22:27

TD Pedro napisał/a:
mekintosz napisał/a:
ale hak swoje kosztuje

to prawda :-/ ... chociaż czasami też się przydaje do innych celów :-) ...


Już nie mówiąc o wygodzie, nie bardzo wyobrażam sobie targanie rowerów na wysokość 1,5 metra, podobnie jak bagażnika i to co każdy nocleg przy dłuższym wyjeździe z rowerami w Europę.
Dobry bagażnik na hak wymaga podniesienia tylko na 30-40 cm.

mekintosz - 2014-04-08, 22:40

Cav napisał/a:
...
Dobry bagażnik na hak wymaga podniesienia tylko na 30-40 cm.


Tu plus dla haka ;-)

Cav - 2014-04-08, 22:42

Padło w wątku info, o wyrobieniu kopii tablicy rejestracyjnej.
Gdzie coś takiego można zrobić?

mekintosz - 2014-04-08, 22:49

Chyba w drukarni lub samoróba… legalnie w PL nie można mieć trzech tablic.

http://allegro.pl/tablica...4053454203.html

dziwne, że czysta, może "na priva" można się dogadać na wydruk ?

rimo - 2014-04-09, 20:16

Łukasz jak się zdecydujesz na hak to:
http://renaultsmolarek.pl...-akcesoriow-,78
Myślę że do twojej Sanderki też będzie pasować :-)

mekintosz - 2014-04-09, 21:55

Ciekawe czy w cenie haka jest wiazka elektryczna ?
rimo - 2014-04-10, 15:21

Łukasz myślę że tak ale w końcu zawsze można zadzwonić :-)
Mnie prawie na siłę :lol: chcieli zamontować :-)

piku - 2014-06-01, 12:54

Karenzo napisał/a:
, zaczepy są nawet lepsze w tych z allegro bo metalowe .
Ja mam plastik w oryginalnych :shock:


Dlaczego plastikowe są gorsze? Kupiłem do Dustera siatkę na allegro z metalowymi karabińczykami. Były bardzo niepraktyczne. Wymieniłem je na plastikowe ze starej siatki skodowskiej. Jest zacznie lepiej - łatwiej mi się zapina te plastikowe do oczek w Dusterze.
Mam jeszcze drugą siatkę ("kopertę" pionową) i też chciałby wymienić oryginalne metalowe karabińczyki na plastikowe zaczepy. Nie wiem jednak, gdzie kupić solidne.

Daster - 2014-07-18, 07:43
Temat postu: Trzema rowerami z Dusterem
Zamierzam na wakacje zabrać w trasę rowery. Po doświadczeniach z wożeniem na klapie w poprzednich samochodach postanowiłem specjalnie pod ten cel zamontować hak. Platforma na rowery to najwygodniejsza metoda ich przewożenia. Po przeanalizowaniu rynku wybrałem jeden model, który spełnia moje założenia. Miał być lekki, szybki montaż i demontaż z haka, zabezpieczenie platformy przed kradzieżą z haka oraz każdego z rowerów. O odchylaniu całego zestawu w celu łatwego dostępu do bagażnika nie muszę wspominać. Wybór padł na Thule EuroWay G2 923. Nie jest tani ale wart swojej ceny. Po pierwsze gwarancja jakości i bezpieczeństwa, a po drugie jest to produkt polski. Na nalepce identyfikacyjnej jest napis Made in Poland. Platforma posiada zamek na kluczyk i po zamocowaniu jej na haku bez kluczyka nie da się jej zdjąć. Każdy rower ma zabezpieczenie w postaci gałki zaciskającej mocowanie z zamkiem na kluczyk. Co ciekawe rynny na koła są rozsuwane oraz lampy przy tablicy rej. którą sprzedawcy na serwisie na literę A wyrabiają już gratis. Taka tablica jest idealną graficznie kopią wykonaną z PCV oryginału. Aaaa zapomniałem napisać o najważniejszej zalecie. Platforma po zdjęciu z haka składa się idealnie wpasowując się do bagażnika. Rowery zdejmujemy, a platformę chowamy bezpiecznie do samochodu i udajemy się na przejażdżkę.



route2000 - 2014-07-18, 08:05

A po zakończeniu jazdy na rowerach obowiązkowe piwo dla ochłody (piwo w bagażniku ;-) ). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
BoloSr - 2014-07-18, 09:00

Jakie koszta ?
TD Pedro - 2014-07-18, 09:10

koszty to w/g ofert z Allegro - ok. 1,4 kpln
miczwak - 2014-07-18, 14:10

Mi 2 szt wchodzą do środka, a dzielona kanapa pozwala posadzić jeszcze jedną osobę. Przy zaprezentowanym rozwiązaniu chyba nie można szaleć z prędkościami, a i spalanie rośnie.
TD Pedro - 2014-07-18, 14:31

miczwak napisał/a:
a i spalanie rośnie.

korzystam z identycznego rozwiązania (inny producent) z tym, że przwożę dwa rowery i nie stwierdziłem zwiększonego zużycia paliwa... oczywiście świadomość tego co "siedzi na ogonie" nakazuje zachowanie rozsądku... :)

BoloSr - 2014-07-18, 14:35

A co masz bo szukam czegos na 3 rowery ale nie w takiej cenie.
gbyrka - 2014-07-18, 14:45

Ja od kilku lat transportuję rowery na haku:

Teraz mam coś takiego: http://allegro.pl/bagazni...4395408080.html

Poprzednio coś takiego miałem: http://allegro.pl/bagazni...4369115069.html

BoloSr, poszukaj używanych, np tu: http://olx.pl/oferta/baga...html#e847688b78

Zdecydowanie polecam transport na haku - auto zachowuje się znacznie stabilniej niż przy montażu na dachu, mniejszy wzrost spalania, łatwiejszy montaż rowerów.

jas_pik - 2014-07-18, 14:49

Proponuję rozejrzyj się po lokalnych importerach samochodów i poszukaj u nich tzw TWINNY LOAD - to sprawdzona holenderska platforma do przewozu rowerów, całkiem niedawno znajomy nabył takową za jedyne 300 zł (na 3 rowery) a jedyne co musiał zrobić to dorobić wtyczę bo była odcięta
TD Pedro - 2014-07-18, 14:57

BoloSr napisał/a:
A co masz bo szukam czegos na 3 rowery ale nie w takiej cenie.

tu jest link do mojego postu z opisem i zdjęciami

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795

BoloSr - 2014-07-18, 18:59

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi.
mekintosz - 2014-11-02, 13:35

Nowy nabytek - bagażnik na klapę, uniwersalny. Padova 650Alu.

http://www.peruzzosrl.com...?id_tip=2&id=21



Na Sadnero, jeszcze bez rowerów. Lekki, miękkie duże gumowe punkty oparcia. Utrudnione otwieranie klapy bez rowerów. Z rowerami pewnie będzie bardzo trudne. Mocowanie na linki z solidnymi zaciskami. Nie zasłania tablicy. Wersja na dwa rowery, więc max 30 kg. Chyba klapa wytrzyma ;-)

benyo - 2015-06-02, 14:28
Temat postu: Bagażnik rowerowy na tylną klapę lodgy
Witajcie,

Przymierzam się do zakupu bagażnika na rowery na tylną klapę. Dlaczego taki ?? Ponieważ Lodgy jest dość wysoka i zakładanie roweru na dach jest nieco utrudnione, poza tym na dachu może być Box. Dlatego pomyślałem o takim na klapę tylną bagażnika. Natomiast Lodgy to delikatne autko o dość cienkiej blasze i w związku z tym czy klapa da radę utrzymać rowery i nie pojawiają się w związku z tym jakieś odkształcenia, gorsza praca zawiasów itd. Co o tym sądzicie ?? Jakie macie doświadczenia z takimi bagażnikami ??

DrOzda - 2015-06-02, 15:05

Załóż hak i bagażnik na hak.
http://www.steelcar.com.pl/D0465.html
Robią w pełni ocynkowane - jak poprosisz to wystawią na Allegro z ceną ok 550 PLN z wiązką.

route2000 - 2015-06-02, 15:44

DrOzda napisał/a:
Załóż hak i bagażnik na hak.

A jak wygląda sprawa z przepisami prawnymi, bo chyba nadal jest nielegalne ? (zasłania tablice rejestracyjne, a zabronione jest dublowanie tablicy na hakowym bagażniku).
Może masz już jakieś rozwiązanie do tego albo namiary na przepisy prawne, które zezwalają na używanie bagażnika na hak?

Dar1962 - 2015-06-02, 16:24

ojcowie naszego narodu podobno lada moment mają wydalić z siebie stosowny przepis pozwalający na użytkowanie trzeciej tablicy
benyo - 2015-06-02, 17:13

Nie planuje zakładać haka, dlatego pytam o bagażnik na klapę. Opcje mam dwie albo dach albo klapa, przy czym jak pisałem wkładanie rowera na dach wymaga wzrostu i zręczności. Klapa byłaby wygodniejsza. Jednak czy obciążenie jej kilkudziesięcioma kilogramami w jakiś sposób nie uszkodzi jej samej czy jej zawiasów.
A na ojców narodu tak bardzo bym nie liczył bo jak partia mówi, że zrobi tzn. że mówi :)

Dar1962 - 2015-06-02, 17:29

żaden z tych sposobów nie jest idealny. Duster jest wysoki i windowanie a potem zdejmowanie z dachu rowerów do łatwych i przyjemnych czynności nie należy. Do tego dochodzi powiększony opór i tak już mało opływowego auta i ryzyko zaczepienia rowerami o poziomą przeszkodę. Bagażnik na klapę bagażnika wcześniej czy później poociera na niej lakier i ogranicza dostęp do samego kufra. Bagażnik na haku (najlepiej odchylany) jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Tyle,że to spory koszt. Do okazjonalnego przewodu jednego lub dwóch bicykli wybrałbym raczej bagażnik na klapę
BoloSr - 2015-06-02, 17:44

DrOzda napisał/a:
Załóż hak i bagażnik na hak.
http://www.steelcar.com.pl/D0465.html
Robią w pełni ocynkowane - jak poprosisz to wystawią na Allegro z ceną ok 550 PLN z wiązką.


ale rozumiem ze w tej cenie jest zwykly a nie automat ???

laisar - 2015-06-02, 18:09

benyo napisał/a:
Nie planuje zakładać haka

To poważnie rozważ - to naprawdę najlepsza opcja.

W przypadku bagażnika na klapę bałbym się nie o zawiasy czy blachą, tylko raczej o lakier.

Cav - 2015-06-02, 18:28

BoloSr napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Załóż hak i bagażnik na hak.
http://www.steelcar.com.pl/D0465.html
Robią w pełni ocynkowane - jak poprosisz to wystawią na Allegro z ceną ok 550 PLN z wiązką.


ale rozumiem ze w tej cenie jest zwykly a nie automat ???


Czarny, ale automat wychodzi właśnie w tym przedziale cenowym.

benyo - 2015-06-02, 18:34

laisar napisał/a:
W przypadku bagażnika na klapę bałbym się nie o zawiasy czy blachą, tylko raczej o lakier.


Tego też się obawiam, natomiast z rowerami nie jeżdżę tak często, zwykle na wakacje (poza wakacjami po prostu jeżdżę od razu na rowerze :-) ), więc nie wiem czy chce iść w koszty, żeby raz w roku przewieźć rowery. A są to koszty, które póki co i tak nie rozwiązują problemu legalności takiego rozwiązania. Więc jak znajdzie się upierdliwy policjant, to dojdą dodatkowe koszty :-)

route2000 - 2015-06-02, 18:45

A ile osób jedzie? Ile rowerów chcesz wziąć? Bo jak tylko 2 osoby to rowery zapakować do środka, a bagaże na dach do boksu albo do środka jeśli niewiele bierzesz. ;-)
benyo - 2015-06-02, 18:51

route2000 napisał/a:
A ile osób jedzie? Ile rowerów chcesz wziąć? Bo jak tylko 2 osoby to rowery zapakować do środka, a bagaże na dach do boksu albo do środka jeśli niewiele bierzesz. ;-)


Gdybym miał do przewiezienia 2 osoby, to pewnie bym nie kupował Lodgy :-) Zatem najczęściej jeżdżę w 5 osób (a bywa, że i więcej), dlatego dach może być już zajęty przez box. Rowerki dwa lub jeden (bo najważniejsze, żeby ojciec rodziny dbał o kondycję :-) ). Dlatego liczyłem, ze ktoś może już korzysta z takiego i ma doświadczenie w jego użytkowaniu.

route2000 - 2015-06-02, 18:58

A jak jest szeroki box? Jak jest wąski jak trumna to można zrobić tak, że box ustawić po stronie pasażera (po prawej stronie w kierunku jazdy), a obok stojak na rower (na dachu).
Takie rozwiązanie już widziałem w Polsce.... ;-)

benyo - 2015-06-02, 19:00

route2000 napisał/a:
A jak jest szeroki box? Jak jest wąski jak trumna to można zrobić tak, że box ustawić po stronie pasażera (po prawej stronie w kierunku jazdy), a obok stojak na rower (na dachu).
Takie rozwiązanie już widziałem w Polsce.... ;-)

To jest do zrobienia :-) ale sam masz Lodgy, to wiesz, że wrzucenie roweru na dach nie jest łatwą sprawą, bo autko wysokie jest, więc trzeba mieć długie ręce :-)

laisar - 2015-06-02, 19:02

benyo napisał/a:
Jakie macie doświadczenia z takimi bagażnikami?

Ogólnie raczej marne - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795

BoloSr - 2015-06-02, 19:18

Cav napisał/a:
BoloSr napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Załóż hak i bagażnik na hak.
http://www.steelcar.com.pl/D0465.html
Robią w pełni ocynkowane - jak poprosisz to wystawią na Allegro z ceną ok 550 PLN z wiązką.


ale rozumiem ze w tej cenie jest zwykly a nie automat ???


Czarny, ale automat wychodzi właśnie w tym przedziale cenowym.


jakos nie potrafie znales w tej cenie :(

Cav - 2015-06-02, 19:29

Np.
http://allegro.pl/wypinan...5341964842.html

mekintosz - 2015-06-02, 20:48

benyo napisał/a:
Nie planuje zakładać haka, dlatego pytam o bagażnik na klapę.


Będę testował z tym roku taki bagażnik:




http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795

Zabezpieczę ocierające się o lakier taśmy takimi nakładkami na pasy - miękkimi. Problem będzie w trudności a w zasadzie niemożliwość otwarcia klapy bagażnika z zainstalowanymi rowerami. Będą one ważyć pewnie ok 25 kg. Zatem bagaże pierwszej potrzeby będą w boxie na dachu.

Jak się ten system sprawdzi to zostanę przy nim jak nie to za rok "zahaczę sandero"

benyo - 2015-06-02, 20:52

mekintosz napisał/a:
Będę testował z tym roku taki bagażnik:


Oj to proszę testuj jak najszybciej :-)

jan ostrzyca - 2015-06-02, 21:01

Dar1962 napisał/a:
ojcowie naszego narodu podobno lada moment mają wydalić z siebie stosowny przepis pozwalający na użytkowanie trzeciej tablicy

To ja wolę nie mieć takich ojców...

jan ostrzyca - 2015-06-02, 21:03

Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również. Nie ma na to rady. Dłuższa podróż i klapa wytarta pod taśmami.
benyo - 2015-06-02, 21:09

jan ostrzyca napisał/a:
Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również. Nie ma na to rady. Dłuższa podróż i klapa wytarta pod taśmami.


Kolego Janie, ale sprawdziłeś, doświadczyłeś, czy tylko tak podejrzewasz ??

Daster - 2015-06-02, 21:26

jan ostrzyca napisał/a:
Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również. Nie ma na to rady. Dłuższa podróż i klapa wytarta pod taśmami.

Platforma na hak odchylana jest najbezpieczniejszą metodą przewożenia rowerów samochodem. Nie jest prawdą, że rysuje/przyciera lakier. Inwestycja jest znaczna (hak+platforma) ale wynagrodzi nam bezproblemowym użytkowaniem i uniwersalnością montażu w każdym samochodzie mającym hak. Polecam produkty Thule bo to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Tu najbardziej sprawdza się powiedzenie albo tanio albo solidnie.
https://www.dropbox.com/s...dZZ9cKK0BzRzrCa

benyo - 2015-06-02, 21:33

Daster napisał/a:
Polecam produkty Thule bo to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Tu najbardziej sprawdza się powiedzenie albo tanio albo solidnie.


Thule robi też bagażniki na klapy, czy w tym przypadku też można liczyć na gwarancję jakości i bezpieczeństwa i uniknie się rysowania lakieru ??

jan ostrzyca - 2015-06-02, 21:47

benyo napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również. Nie ma na to rady. Dłuższa podróż i klapa wytarta pod taśmami.


Kolego Janie, ale sprawdziłeś, doświadczyłeś, czy tylko tak podejrzewasz ??


Sprawdziłem. Słowa klucz: "pod taśmami". Jeśli bagażnik jest mocowany tylko na haku jest OK. Jeśli są jakieś taśmy do klapy to popsują lakier. Dlatego pod rowery (4 szt. + przyczepa dla małej) biorę przyczepkę z wypożyczalni. 35 zł/doba i nie muszę się o nic martwić...

laisar - 2015-06-02, 21:52

jan ostrzyca napisał/a:
rysują/przycierają lakier. Te na hak również

Być może zdarza się, że zrobi to niewłaściwie umocowany rower, ale ani wieszak, ani platforma na pewno nie powinny tego uczynić, bo z zasady mają się trzymać wyłącznie na haku.

(No chyba że widziałeś jakiś wynalazek o dziwnej konstrukcji, ale to byłby raczej ewenement).

benyo - 2015-06-02, 21:55

jan ostrzyca napisał/a:
benyo napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również. Nie ma na to rady. Dłuższa podróż i klapa wytarta pod taśmami.


Kolego Janie, ale sprawdziłeś, doświadczyłeś, czy tylko tak podejrzewasz ??


Sprawdziłem.


Wolałbym jakbyś odpowiedział, że tylko tak przypuszczasz :-) Dzięki za podpowiedź.
Sam fakt, że zbyt wiele osób ich nie używa i trudno o opinie oparte na własnych doświadczeniach, sugeruje, ze coś musi być na rzeczy z tymi bagażnikami.
Na szczęście nie pali mi się z tym, aż tak, wiec jeszcze poszukam, poczytam, a może kol. mekintosz zdąży przetestować do tego czasu bagażnik, o którym pisał :-)

route2000 - 2015-06-02, 22:02

benyo napisał/a:
route2000 napisał/a:
A jak jest szeroki box? Jak jest wąski jak trumna to można zrobić tak, że box ustawić po stronie pasażera (po prawej stronie w kierunku jazdy), a obok stojak na rower (na dachu).
Takie rozwiązanie już widziałem w Polsce.... ;-)

To jest do zrobienia :-) ale sam masz Lodgy, to wiesz, że wrzucenie roweru na dach nie jest łatwą sprawą, bo autko wysokie jest, więc trzeba mieć długie ręce :-)

Oczywiście, że wiem o tym. Sam mam ok.178 cm wzrostu, a można zastosować taką składaną aluminiową drabinkę na dwa szczeble z dwóch stron i problem z głowy. Masz olbrzymi bagażnik więc myślę, że nie będzie problemu z zabraniem tej drabinki (jest mała i lekka) ;-)

benyo - 2015-06-02, 22:07

route2000 napisał/a:
Oczywiście, że wiem o tym. Sam mam ok.178 cm wzrostu, a można zastosować taką składaną aluminiową drabinkę na dwa szczeble z dwóch stron i problem z głowy. Masz olbrzymi bagażnik więc myślę, że nie będzie problemu z zabraniem tej drabinki (jest mała i lekka) ;-)


Jak wybieram się na wakacje, to dla mojej żony jakoś bagażnik przestaje być olbrzymi, bo zawsze go zapycha (jak mieściliśmy się w poprzednim aucie ?? - nie wiem :-) ). Jak jej powiem, że drabina jedzie z nami, to ewentualnie mogę ja się nie zmieścić :-) i pojechać PKSem z bagażami :-D (lub na rowerze, wtedy się problem rozwiąże :-) )

jan ostrzyca - 2015-06-02, 22:10

laisar napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
rysują/przycierają lakier. Te na hak również

Być może zdarza się, że zrobi to niewłaściwie umocowany rower, ale ani wieszak, ani platforma na pewno nie powinny tego uczynić, bo z zasady mają się trzymać wyłącznie na haku.

(No chyba że widziałeś jakiś wynalazek o dziwnej konstrukcji, ale to byłby raczej ewenement).


Nie czytasz ze zrozumieniem. Pytanie było o bagażnik NA KLAPĘ. Z istoty są mocowane taśmami.

laisar - 2015-06-02, 22:11

benyo napisał/a:
mogę ja się nie zmieścić

To hak tym bardziej jest rozsądnym wyjściem - wtedy zgodnie z jego podstawową funkcją można jeszcze podpiąć przyczepkę... (;

benyo - 2015-06-02, 22:16

laisar napisał/a:
benyo napisał/a:
mogę ja się nie zmieścić

To hak tym bardziej jest rozsądnym wyjściem - wtedy zgodnie z jego podstawową funkcją można jeszcze podpiąć przyczepkę... (;


No chłopaki, przy Was, to ja za chwilę przyczepę campingową kupię :-)

route2000 - 2015-06-02, 22:19

No własnie, sam kiedyś miałem przyczepę campingową, bo kupiłem z myślą o karawaningu, ale jakoś się nie wypaliło. Po paru latach stania przyczepy na działce w końcu sprzedałem. :->
laisar - 2015-06-02, 22:25

jan ostrzyca napisał/a:
Nie czytasz ze zrozumieniem

Wręcz przeciwnie: dokładnie czytam - i dokładnie cytuję. Napisałeś: "Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również [rysują/przycierają lakier]". Zatem odpowiadam w sprawie tych na haku: sam bagażniki nie powinien "rysować/przycierać".

(Taśmami/pasami też nie, bo przy tym rodzaju bagażnika z zasady nie używa się ich do mocowania do karoserii, a jedynie - rowerów to bagażnika).

jan ostrzyca - 2015-06-02, 22:29

Ja tam wolę wynajętą przyczepkę. Trzy dychy za dobę i żadnego problemu z psuciem lakieru, dodatkowymi tablicami i światłami. Objechałem tak Roztocze. Sprawa jest jeszcze bardziej oczywista gdy trza zabrać więcej niż trzy rowery.

http://www.przyczepki-lub...przyczep/?cat=4

jan ostrzyca - 2015-06-02, 22:36

laisar napisał/a:
jan ostrzyca napisał/a:
Nie czytasz ze zrozumieniem

Wręcz przeciwnie: dokładnie czytam - i dokładnie cytuję. Napisałeś: "Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również [rysują/przycierają lakier]". Zatem odpowiadam w sprawie tych na haku: sam bagażniki nie powinien "rysować/przycierać".

(Taśmami/pasami też nie, bo przy tym rodzaju bagażnika z zasady nie używa się ich do mocowania do karoserii, a jedynie - rowerów to bagażnika).


A jednak nie czytasz ze zrozumieniem i nie cytujesz w całości. Generalnie mam to w nosie. Ale niepotrzebnie wprowadzasz zamęt w wątku. Dobranoc.

laisar - 2015-06-02, 22:39

@jan ostrzyca: Po prostu zdążyłem odpowiedzieć tylko na Twoją pierwszą wypowiedź, a Ty potem edytowałeś jeszcze swoją kolejną - w sumie się zgadzamy, więc pax inter nos [:
benyo - 2015-06-02, 22:41

Chłopaki nie ma się co spierać, każda opinia jest ważna i każde doświadczenie coś wnosi.
Sandy - 2015-06-03, 07:12

W temacie, może się przyda..
http://rowery.trojmiasto....lne-n90846.html

benyo - 2015-06-03, 07:23

Sandy napisał/a:
W temacie, może się przyda..
http://rowery.trojmiasto....lne-n90846.html


Artykuł tak napisany sugeruje, że w tym kraju, robi się coś, tylko dlatego, że można zarobić, a nie po to, żeby Polakom coś ułatwiać. No ale dobre i to, przynajmniej sprawa się ureguluje, a może wtedy ja zdecyduje się na ów hak :-)

Lza - 2015-06-03, 09:30

W sprawie bagażnika na hak, zakończę spekulacje: nic nie rysuje. Używam takiego od 2 lat, wcześniej używałem dachowca. Ani bagażnik, ani rower(y) nie dotyka samochodu. Mocowany jest na kulę haka i to jest jedyny punkt w którym bagażnik styka się z samochodem. Montaż bagażnika zajmuje mniej niż minutę, nasadza się go na kulę i przykręca jedną śrubę wielkim kluczem imbusowym. Między samochodem a najbardziej wysuniętymi elementami roweru (pedały, kierownica) jest kilkanaście cm, więc nie ma prawa nic się ocierać o lakier. Samochód pali o 0,5 litra więcej niż bez bagażnika. Z dachowcem palił 1,5 litra więcej. Zakładanie rowerów jest łatwe, nie trzeba dźwigać na aż taką wysokość jak na dach. Nawet kobiety sobie radzą.

Największą wadą jest utrudniony dostęp do bagażnika. Nabrałem się na reklamy producenta, że bagażnik się odchyla i można wtedy otworzyć bagażnik. Okazało się, że fakt, bagażnik się odchyla, ale to nic nie daje, po odchyleniu i tak się nie da otworzyć klapy. (w sedanach pewnie nie ma problemu, ale w nadwozi kombi się nie da).

Cav - 2015-06-03, 15:29

jan ostrzyca napisał/a:
Bagażniki na klapę rysują/przycierają lakier. Te na hak również.


Jakim cudem bagażnik na hak może porysować lakier którego nie dotyka?

Cav - 2015-06-03, 15:32

Lza napisał/a:

Największą wadą jest utrudniony dostęp do bagażnika. Nabrałem się na reklamy producenta, że bagażnik się odchyla i można wtedy otworzyć bagażnik. Okazało się, że fakt, bagażnik się odchyla, ale to nic nie daje, po odchyleniu i tak się nie da otworzyć klapy. (w sedanach pewnie nie ma problemu, ale w nadwozi kombi się nie da).


Obstawiam kiepski bagażnik.
Ja nie mam tego problemu - bagażnik jest od Dacii, czyli jakiś Thule.

benyo - 2015-06-03, 15:47

A co sądzicie o takim ?? Ten nie jest na żadnych paskach:


Andrzej Zajczuk - 2015-06-03, 21:06

Kilkakrotnie jeździłem z podobnym. Nie zasłania świateł i numeru rej.
Mankament znaczny wzrost oporów i zużycia paliwa. Ten sam bagażnik jeździł w Dusterz i Skodzie superB . Wymaga tylko regulacji ramion. Zawiasy klapy wytrzymały i można ją podnieść z rowerami, ale trzeba podtrzymać bo opada jak kamień.

benyo - 2015-06-03, 21:07

Andrzej Zajczuk napisał/a:
Kilkakrotnie jeździłem z podobnym. Nie zasłania świateł i numeru rej.
Mankament znaczny wzrost oporów i zużycia paliwa. Ten sam bagażnik jeździł w Dusterz i Skodzie superB . Wymaga tylko regulacji ramion. Zawiasy klapy wytrzymały i można ją podnieść z rowerami, ale trzeba podtrzymać bo opada jak kamień.


Na dachu też na pewno jest wzrost oporów. Ale skoro twierdzisz, że zawiasy wytrzymały to daje mi nadzieję :-)

Andrzej Zajczuk - 2015-06-04, 18:00

Dodam, że przewoziłem dwa rowery dorosłe i jeden dziecięcy.
Dziecięcy był mocowany za koła na dodatkowej rynience zamontowanej na belkach bagażnika od strony szyby, a rama opaskami do sąsiedniego roweru.

Lza - 2015-06-16, 22:29

Cav napisał/a:
Lza napisał/a:

Największą wadą jest utrudniony dostęp do bagażnika. Nabrałem się na reklamy producenta, że bagażnik się odchyla i można wtedy otworzyć bagażnik. Okazało się, że fakt, bagażnik się odchyla, ale to nic nie daje, po odchyleniu i tak się nie da otworzyć klapy. (w sedanach pewnie nie ma problemu, ale w nadwozi kombi się nie da).


Obstawiam kiepski bagażnik.
Ja nie mam tego problemu - bagażnik jest od Dacii, czyli jakiś Thule.


Bagażnik jest rzeczywiście kiepski. Polskiej firmy Amos. Polskie firmy nie grzeszą przemyślanymi rozwiązaniami. (Ale cena jest 4 razy niższa niż firmówki).

kejo81pl - 2015-06-21, 20:40
Temat postu: bagażnik rowerowy dach lodgy
cześć.
czy ten wynalazek z lidla będzie pasował do lodgy?
http://www.promoceny.pl/d...owerowy-297147/

czy możecie polecić coś z tych tanich modeli? thule mnie niestety nie interesuje.
pozdr

Ajgor - 2015-06-21, 21:34

Na tym zdjęciu dziwnie wygląda mocowanie bagażnika do relingu pod tylnym kołem roweru. Kolejna sprawą jest maksymalne obciążenie, nie wiem ile rowerów Będziesz woził, lecz przy np czterech(ja tak woziłem )to waga rowerów plus waga belek na rowery może być większa...
imielinek - 2015-06-21, 21:39

jeżeli to są te belki które były jeszcze dziś do kupienia to w spisie samochodów Lodgy nie było był Sandero i Duster a belki miały 90kg "ładowności"
mekintosz - 2015-06-21, 22:37

Te bagażniki są raczej uniwersalne, pytanie jakie masz belki nośne oraz ile cm masz między dachem a belką ? Plusem jest to, że aluminiowy - nie rdzewieje i lżejszy.
Ajgor - 2015-06-21, 22:51

Jeśli to bagażnik tylko na rowery i tym max. obciążeniu to porażka, bo kupując normalne poprzeczki na relingi mogę do nich zamocować i belki na rowery i box który z zawartością waży grubo powyżej
mekintosz - 2015-06-22, 02:22

Ajgor, ten bagażnik montuje się właśnie na belki poprzeczne doczepiane do relingów. Nośność dachu to chyba max 75-80 kg. Więc akurat 4*15 kg plus masa bagażników.
DrOzda - 2015-06-22, 09:28

Bgażnik będzie pasował ale musisz dokupić belki pasujące do relingów zintegrowanych. Teoretycznie powinny pasować polskie firmy Amos Alfa lub Futura (z belką 1.3m) za 150 PLN stalowy lub ok 250 PLN aluminium ....

A w zasadzie jak chcesz bardzo tanio to mają też w ofercie pojedyncze rynienki z uchwytami pod rower za 65 PLN sztuka (stalowe):
http://www.amos.auto.pl/tresc/dzial/70/przystawki

kejo81pl - 2015-06-25, 08:13

dzwoniłem do tego amosa i nie mogą mi polecić żadnego bagażnika do lodgy
możecie ktoś zaproponować jakiegoś linka do sklepu lub aucji?

albo napisać jakie komplety wy macie?
Z góry dziękuję za pomoc.

kodi - 2015-06-28, 10:25

kejo81pl napisał/a:
dzwoniłem do tego amosa i nie mogą mi polecić żadnego bagażnika do lodgy
możecie ktoś zaproponować jakiegoś linka do sklepu lub aucji?

albo napisać jakie komplety wy macie?
Z góry dziękuję za pomoc.


Ja mam taki:
AMOS - BIS ALFA AL AERO 1,3
http://archiwum.allegro.p...4442998102.html

gns - 2015-08-02, 08:35

Witam,

Jestem na etapie poszukiwane rozwiązania do transportu 5 rowerów i jestem już na 90% zdecydowany że będzie to platforma na 3 rowery + bagażnik na 2 rowery na dach.

Mogę spytać jaką macie platformę? Najtańsze zaczynają się od około 500PLN a górnej granicy praktycznie nie ma....

No i martwi mnie czy jest to możliwość otwierania klapy bagażnika przy zamontowanej platformie - i to nie koniecznie z rowerami - czy u was nie ma z tym problemu z uwagi na małą odległość pomiędzy kulą haka a klapą?

gbyrka - 2015-08-02, 22:50

Ja mam Thule EuroRide 943, polecam. Jest uchylany - nie ma problemu z bagażnikiem.

Zazwyczaj na haku mam 3 dość drogie rowery + 1 na dachu.

Jeśli planujesz często używać, zdecydowanie polecam Thule - szkoda ryzykować rowerów na tanich bagażnikach.

Lza - 2015-08-03, 11:37

Ja mam platformę AMOS na 3 rowery. Taki: http://www.amos.auto.pl/img/rowerowe/11.jpg i nie polecam. Konstrukcja kompletnie nie przemyślana. Jedyny atut to cena, chyba najtańszy na rynku. Bagażnika nie dało się otworzyć pomimo, że platforma jest uchylana. (teraz się już da, ale konieczna była przeróbka u ślusarza).

Konstrukcja solidna i wątpię, żeby z rowerami miało się coś stać, (parę tysięcy km już tym bagażnikiem objechałem) ale komfort używania bardzo niski.

To jest opcja 'budżetowa' - niska cena, niska jakość. Jak możesz przeznaczyć więcej grosza, to takiego nie kupuj.

gregorisan - 2015-11-03, 09:43

Wczoraj zamówiłem dwa uchwyty rowerowe Thule ProRide 591. Udało mi się wytargować dość atrakcyjną cenę - 325 zł\ sztuka. Na Allegro najtaniej można je nabyć za 320 zł z przesyłką. Także wolę lekko dopłacić i w razie jakiś kłopotów reklamować na miejscu. Jak tylko je zamontuje to wrzucę jakieś fotki i sklecę kilka słów, aby opisać wrażenia.
gregorisan - 2015-11-11, 11:37

Także uchwyty Thule ProRide 591 przetestowane na dystansie 150 km. W moim przypadku dwa crossowe rowery na kołach 28 cali i wadze 18 kg wraz z osprzętem. Maksymalny udźwig dla uchwytu to 20 kg.
Jak dla mnie warte swojej ceny.
Bardzo solidnie wykonane ( metal, aluminium i dobrej jakości plastiki). 5 lat gwarancji. Fabrycznie są już złożone - wystarczy tylko zmontować kilka elementów ( trzeba też je przestawić na zasadzie lustrzanego odbicia, gdy chcemy przewozić np. dwa rowery). Można je montować zarówno na relingi stalowe jak i aluminiowe na pomocą metalowych obejm jak i na wsuwki T. ( montaż na obejmy jest trochę utrudniony i potrafi rysować belki. Poza tym jak mamy niskie relingi to trzeba uważać, aby metalowe obejmy nie porysowały nam dachu - w Sandero Stepway na szczęście nie ma z tym problemu). Są zamykane na dwa zamki - jeden zabezpiecza same uchwyty a drugi obejmę, która przytrzymuje rower ( niestety w sieci znalazłem filmik na którym widać jak bez problemu można złamać to zabezpieczenie i ukraść rower).
https://www.youtube.com/watch?v=0Yu4vEsD9WA

Załadunek roweru również jest bardzo prosty - wszystko robi się bardzo intuicyjnie. Uchwyt przytrzymujący ramę jest gumowany i nie rysuje lakieru. Obejmy na obręcz koła również. Rowery w czasie podróży trzymają się stabilnie. Także naprawdę solidny sprzęt, który posłuży na lata.
I taka ciekawostka...Thule Sweden....Made in Poland ;-)








[ Komentarz dodany przez: laisar: 2015-11-24, 11:25 ]
Made in Poland - http://www.daciaklub.pl/f...1682893#1682893.

48piotr - 2015-12-30, 09:42

Jak wielkie grono "Mędrców" tak długo musiało myśleć?

http://auto.dziennik.pl/a...e-kosztuje.html

gregorisan - 2015-12-30, 11:56

48piotr napisał/a:
Jak wielkie grono "Mędrców" tak długo musiało myśleć?

Jacy "mędrcy" taki "proces myślowy".

imielinek - 2016-01-28, 18:22

mi zestaw hak + bagażnik na 4 rowery + dodatkowa tablica rejestracyjna wyszedł 1477zł
route2000 - 2016-01-28, 21:17

imielinek napisał/a:
mi zestaw hak + bagażnik na 4 rowery + dodatkowa tablica rejestracyjna wyszedł 1477zł

OK, ale to jest jednorazowy wydatek albo "na raty". Nie musisz od razu wszystkiego kupować, a potem już masz wszystko na przyszłość. ;-)

gregorisan - 2016-01-28, 21:24

No chyba, że zmieni auto - to zostanie jedynie bagażnik ;-)
imielinek, a gdzie zakładałeś hak - w ASO?
I jaki masz bagażnik jak to nie tajemnica?

imielinek - 2016-01-28, 21:28

hak zakładałem sam:) elektrykę podłączałem u znajomego elektryka samochodowego a tu bagażnik
gregorisan - 2016-01-28, 21:36

imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:)

To się teraz rozumie skąd taka "atrakcyjna cena" :-)
Bo jak tak patrzę na ceny w ASO to myślę, że za taki zestaw trzeba byłoby wydać trochę więcej...
http://www.dacia.pl/media...ria_Sandero.pdf

route2000 - 2016-01-28, 21:38

imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:) elektrykę podłączałem u znajomego elektryka samochodowego a tu bagażnik

Czy już jeździłeś z takim zestawem? Czy platforma odchyla się wystarczająco, bo otworzyć klapę bagażnika? Jestem wstępnie zainteresowany takim zestawem.
Może cykniesz jakąś fotkę z tym zestawem i z rowerami? ;-)

imielinek - 2016-01-28, 21:49

jeszcze nie jeździłem bo kupiłem w grudniu chwilowo platforma wisi w piwnicy na ścianie i czeka na chwilę ciepła ale mam obawy że nawet po odchyleniu bez zdjęcia pierwszego roweru klapa się nie otworzy w lato przymierzałem thule i nawet bez rowerów nie dało się otworzyć klapy bo zahaczała o platformę
arczi_88 - 2016-01-28, 21:52

gregorisan napisał/a:
Bo jak tak patrzę na ceny w ASO to myślę, że za taki zestaw trzeba byłoby wydać trochę więcej...


Sam hak mógł być tańszy przy zakupie auta - ja wyżebrałem montaż haka gratis :mrgreen: bagażnik też przecież nie musi tyle kosztować.

gregorisan - 2016-01-28, 22:08

arczi_88, na początku nawet nie brałem pod uwagę, że wydam "aż tyle" na akcesoria do przewozu roweru. Ale jak to bywa najczęściej "apetyt rośnie w miarę jedzenia" :-)
W sumie też jesteś w podobnej sytuacji - bo planujesz zakup relingów. Także trudno tak wszystko przewidzieć na przyszłość :)
Pewnie posiadając dzisiejszą wiedzę to zamówiłbym hak przy zakupie i dokupił bagażnik.

Lza - 2016-02-24, 10:47

zamawiał ktoś już 3-cią tablicę do bagażnika na hak? Ile trzeba czekać na taką tablicę?
imielinek - 2016-02-24, 17:57

zamawiałem czekałem ok 2 tygodni
DrOzda - 2016-02-24, 18:47

imielinek napisał/a:
jeszcze nie jeździłem bo kupiłem w grudniu chwilowo platforma wisi w piwnicy na ścianie i czeka na chwilę ciepła ale mam obawy że nawet po odchyleniu bez zdjęcia pierwszego roweru klapa się nie otworzy w lato przymierzałem thule i nawet bez rowerów nie dało się otworzyć klapy bo zahaczała o platformę

Platformę Amosa na cztery rowery po zdjęciu pierwszego roweru można odchylić i otworzyć klapę bagażnika w Lodgy. Sprawdzone osobiście.

DrOzda - 2016-02-24, 18:55

gregorisan napisał/a:
imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:)

To się teraz rozumie skąd taka "atrakcyjna cena" :-)
Bo jak tak patrzę na ceny w ASO to myślę, że za taki zestaw trzeba byłoby wydać trochę więcej...
http://www.dacia.pl/media...ria_Sandero.pdf

Montaż haka w Daćkach jest banalny. Ściągasz zaślepki z podłużnic , wkładasz śruby i przykręcasz belkę haka. Do zrobienia nawet na lewarku. Co do elektryki to uniwersalny moduł oświetlenia przyczepy do którego zasilanie jest dociągnięte do bagażnika w standardzie - wystarczy dociągnąć kabelki do przewodów tylnych lamp i je dolutować....

Lza - 2016-02-24, 20:49

gregorisan napisał/a:
No chyba, że zmieni auto - to zostanie jedynie bagażnik ;-)


Też tak myślałem, ale teraz mam spore obawy czy mój amos będzie pasował do nowego auta. (tzn. czy klapa się otworzy).

cookie - 2016-02-28, 21:29

Dla potomnych. Fabryczny hak do Logana mcv II montowany w Polsce nie nadaje się do platformy na więcej niż dwa rowery. Hak jest na cienkiej podstawie o dużej długości a do tego ma możliwość migracji od pionu. Efekt jest taki, że wpada to w rezonans z zawieszeniem i bywa nie ciekawie, a do tego potrafi przyszorować po asfalcie. Aso oczywiście nie widzi problemu.
laisar - 2016-02-28, 23:51

cookie napisał/a:
Hak jest na cienkiej podstawie o dużej długości a do tego ma możliwość migracji od pionu. Efekt jest taki, że wpada to w rezonans z zawieszeniem i bywa nie ciekawie, a do tego potrafi przyszorować po asfalcie. Aso oczywiście nie widzi problemu.

To może podlegać akcji serwisowej - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=7924 - nota techniczna 5095A, żółty OTS 0BWZ: "The position of the towbar ball joint is too low" (zbyt niska pozycja kuli zaczepu holowniczego)

Dotyczy wszystkich loganów i sandero II generacji:

model - numer części
sandero II - 511600073R
sandero II stepway - 8201271036
logan II - 511607612R
logan II mcv - 8201347314

cookie - 2016-02-29, 09:17

No nie wiem. Byłem z tym w Aso we wrześniu na reklamacji i się grzecznie acz stanowczo wypieli. Wadą mojego haka polega na tym, że otwory do mocowania haka są o rozmiar większe niż śruby mocujące i otwory wvhaku, przez co po obciążeniu hak może odchylać się od pionu, a to przy bagażniku na 3 rowery powoduje przyciski na hopkach i dużych nierównościach drogi. Poza tym haki o podobnej nośności od konkurencji są grubsze i skuwane, a przez to sztywniejsze.
Samochód odbieranej w sierpniu 2014 r.

Lza - 2016-02-29, 09:36

trochę nie rozumiem "przycisków", znaczy, że zahaczasz bagażnikiem o asfalt?
cookie - 2016-02-29, 09:56

Ech, android figle mi płata. Bagażnik rowerowy potrafi przytrzeć o asfalt, bo pod obciążeniem hak opuszcza się w punktach mocowania, przez co kula haka nie jest idealnie w pionie, a co za tym platforma rowerowa jest pochylona w stronę asfaltu.
Lza - 2016-02-29, 10:30

To rzeczywiście kicha. Czytałem o podobnym przypadku na forum rowerowym, ale tam był winny hak, który był dziwnie wyprofilowany i platforma bagażnika też nie była poziomo, tylko pod kątem i tył bagażnika szorował po asfalcie na nierównościach. Facet poradził z tym sobie tak, że dospawał u ślusarza pod kulą haka kawałeczek ~2cm pręta stalowego, tak żeby zaczep bagażnika się mógł o niego oprzeć i w ten sposób uzyskał płaskie położenie platformy.
cookie - 2016-02-29, 10:40

Gdyby to był tylko taki problem to zadowoliłbym się do robieniem tulej ustalających hak w pionowej pozycji. U mnie dochodzi kołysanie związane z długością i wiotkoscia haka. Jeśli mi tego niee zrobi Aso to zamówie kulę o odpowiedniej solidności podstawy. Mam też podobnej długości hak od xantii, ktory nie sprawial takich problemow ale z szerszym rozstawem śrub. Mogę w nim nawiercic dodatkowy otwór i zamontować do Logana. No ale jak na razie Aso się nie kwapi.
laisar - 2016-02-29, 12:51

cookie napisał/a:
Byłem z tym w Aso we wrześniu na reklamacji i się grzecznie acz stanowczo wypieli

Informacje w serwisach są aktualizowane - na pewno nie zaszkodziłoby sprawdzić ponownie.

Aczkolwiek akcja nie obejmuje wszystkich egzemplarzy, dlatego pisałem jedynie, że to może jej podlegać, a nie, że jest tak na pewno.

Niezależnie od wszystkiego MSZ to na ewidentna wada i zgłosiłbym to jako oficjalną reklamację oraz zawiadomienie do UOKiK-u.

(Gdyby nikt tego nie reklamował, to skąd producent miałby wiedzieć, że jest jakiś problem?).

cookie - 2016-02-29, 13:44

Nie omieszkam jak tylko znów mi się ten hak opuści pod ciężarem platformy. Na razie za zimno na rowery.
Daster - 2016-03-03, 11:10

imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:) elektrykę podłączałem u znajomego elektryka samochodowego a tu bagażnik

To chyba dobra cena.
Kupiłem 2 lata temu taką samą platformę markowaną jako AGURI Triumph 4 za 999zł
Pozbyłem się jej w ciągu 1 tygodnia.

Wady:
Montaż na haku w porównaniu do Thule to Mortal Combat (za każdym razem gdy chcemy założyć i zdjąć trzeba z dużą siłą kręcić śrubą w głowicy za pomocą klucza chyba 22) Śruba po kilku takich akcjach wygniata w główce haka wgłębienie, które nie wygląda zbyt elegancko
Przed pierwszym zamocowaniem trzeba było wyłamać taki technologiczny pałączek aby głowica "weszła na kulę" (utrata dziewictwa?). Głowica jest odlewem ze stali i posiadała nieoszlifowane nadlewki.. Powodowało to niezbyt pewne jej zaciśnięcie na haku.
Plastikowa atrapa jest kiepskiej jakości i łatwo się wyszczerbia na na podjazdach do podziemnych parkingów. Klosz nie wygląda na "deszczoodporny" a jakość połączenia z żarówką to szczyt "chińszczyzny"

Zaletą jest czterorowerowość i niska cena. Byłbym jednak zaniepokojony jadąc z 4 rowerami na wybojach.

matucha - 2016-03-03, 22:47

imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:) elektrykę podłączałem u znajomego elektryka samochodowego a tu bagażnik


Zadowolony jesteś z tego bagażnika? Muszę zakupić coś na 4 rowery i Thule to niestety blisko 3 tys. PLN

Lza napisał/a:
zamawiał ktoś już 3-cią tablicę do bagażnika na hak? Ile trzeba czekać na taką tablicę?


Ja mam zamiar w przyszłym tygodniu. Ponoć czeka się 2 tyg. Koszt to 50zł.

Lza - 2016-03-03, 22:54

Jakikolwiek byś nie kupował, przed zakupem przymierz i sprawdź czy się klapa otworzy, zarówno na pusto jak i z rowerami. ja tego nie zrobiłem, bo uwierzyłem opisom producenta, że jak odchylany, to się klapa otworzy. I się okazało że pomimo uchylności, w moim samochodzie się nie da klapy bagażnika otworzyć. Dopiero przeróbki u ślusarza pomogły.
Lza - 2016-03-03, 22:58

matucha napisał/a:
Ponoć czeka się 2 tyg. Koszt to 50zł


Dzięki za info. Do obecnego samochodu już nie będę zamawiał, (w czerwcu odbieram nowy). Zamówię dodatkową tablicę przy rejestracji. A że to okres wakacyjny już niemal, to info ile się czeka jest ważne. :-)

imielinek - 2016-03-04, 06:30

Cytat:
imielinek napisał/a:
hak zakładałem sam:) elektrykę podłączałem u znajomego elektryka samochodowego a tu bagażnik


Zadowolony jesteś z tego bagażnika? Muszę zakupić coś na 4 rowery i Thule to niestety blisko 3 tys. PLN

narazie wisi w piwnicy bo kupiłem w grudniu:)

Daster - 2016-03-04, 12:36

matucha napisał/a:

Zadowolony jesteś z tego bagażnika? Muszę zakupić coś na 4 rowery i Thule to niestety blisko 3 tys. PL


Pamiętaj o nacisku na kulę haka, która nie może przekroczyć 75kg
4 rowery mogą ważyć 50-60kg. Zostaje 15kg na platformę.
Dobra platforma na 4 rowery waży ok 20kg.
I robi się już niebezpiecznie.

Im platforma dłuższa tym ramię jest dłuższe i siła gnąca mocno rośnie co na falującej i nierównej drodze powoduje niepokojące machanie całego zestawu.
Zasada którą należy stosować: najcięższe rowery stawiamy najbliżej haka, najlżejsze na końcu platformy.

Należy zachować ostrożność przy wjazdach i wyjazdach z podziemnych parkingów bo platforma potrafi szorować "dupą" po posadzce przy pewnym kącie pochylenia.

Miałem ten dylemat i postanowiłem wybrać opcję 3 na hak + (=>)1 na dach

matucha - 2016-03-04, 13:33

Akurat rowery mam lekkie ( 10kg ). I myślę raczej 2 duże + 2 małe.

Opcję 3 na hak + 1 na dach też biorę pod uwagę, tym bardziej że mi dwa dachowe z sandero zostały. Minus taki, że kupiłem takie raczej tańsze i o ile do przewożenia rowerów są OK, to zakładanie trwa dobry kwadrans.

mekintosz - 2016-04-21, 22:15

Przymierzam się do instalacji haka, stąd pomysł na bagażnik. Wyszukałem sobie Thule Hang On 972. Taki wieszak na 3 rowery z opcją odchylania. Ktoś oprócz Wieży testował taki sposób przewozu rowerów ? Nie bujają się niebezpiecznie ?


laisar - 2016-04-21, 22:40

mekintosz napisał/a:
Ktoś oprócz Wieży testował taki sposób przewozu rowerów?

Ja.

damiaszek - 2016-04-22, 12:39

Od 5 lat na focusie (wakacje + kilka razy do roku), co prawda mam najtańszy bagażnik bez odchylania. Wożę 4 rowery. (26+26+24+20). Zero problemów.
Lza - 2016-04-22, 21:45

Misiaki się nie czepiają, ze tablica i światła zasłoniete?
mekintosz - 2016-04-22, 22:49

Ja zabrałem się od d...y strony, najpierw zakupiłem tablicę ;-) Po montażu haka kupię wieszak-bagażnik.

Przy okazji tematu tablicy. Posiada ona normalne żarówki kierunkowskaz P21W oraz pozycja/stop P21/5W. Zakładając wiązkę przez dolutowanie się do istniejącej instalacji sandero zasilania gniazda 7 pin ryzykuję przegrzanie się lub spalenie wiązki zasilającej fabryczne oświetlenie tyłu daci ? Wiem, że do Sandero jest produkowana dedykowana wiązka haka wpinana do istniejącej instancji, co świadczy, że producent brał pod uwagę takie podłączenie. Bezpośrednio bez modułu. Jednak mając na uwadze raczej wykonane na styk przekrojowo przewody elektryczne w daci może wartoi "przezbroić" żarowki na LED ? Jednak ledy dają mniej światła w stosunku do klasycznej żarówki.

laisar - 2016-04-22, 23:28

mekintosz napisał/a:
może wartoi "przezbroić" żarowki na LED?

Nie.

damiaszek - 2016-04-23, 08:34

Lza napisał/a:
Misiaki się nie czepiają, ze tablica i światła zasłoniete?


Przez jakieś jakieś 10kkm wożenia nie miałem problemów, ani styczności z miśkami, u mnie był problem tylko z tablicą, światła były na słupkach widoczne.

Dardus - 2016-04-23, 21:37

mekintosz napisał/a:
Ja zabrałem się od d...y strony, najpierw zakupiłem tablicę ;-) Po montażu haka kupię wieszak-bagażnik.

Przy okazji tematu tablicy. Posiada ona normalne żarówki kierunkowskaz P21W oraz pozycja/stop P21/5W. Zakładając wiązkę przez dolutowanie się do istniejącej instalacji sandero zasilania gniazda 7 pin ryzykuję przegrzanie się lub spalenie wiązki zasilającej fabryczne oświetlenie tyłu daci ? Wiem, że do Sandero jest produkowana dedykowana wiązka haka wpinana do istniejącej instancji, co świadczy, że producent brał pod uwagę takie podłączenie. Bezpośrednio bez modułu. Jednak mając na uwadze raczej wykonane na styk przekrojowo przewody elektryczne w daci może wartoi "przezbroić" żarowki na LED ? Jednak ledy dają mniej światła w stosunku do klasycznej żarówki.


Nie ma tragedii, jeśli chodzi wytrzymałość instalacji. Powiem na przykładzie swojego,
Mam orginalnie zamontowane gniazdo 13 pin,(to już jest standard) i moduł już był, dodatkowo musiałem tylko dodać dwa kabelki 4mm grubość do zasilania lodówki i ładowania aku w przyczepie.
Instalacje w naszych daćkach nie mają obowiązku montażu modułu,(wypowiedź eksperta z magazynu samochodowego, nie pamiętam którego) aczkolwiek nie jest to jakiś pokaźny wydatek.
Jeśli chodzi o pobór prądu w Twoim bagażniku, żarówki 21W są używane sporadycznie (stop, kierunki) więc nie jest to dużym obciążeniem, nie wspominając o żarówkach 5W X 2szt = 10W instalacja tego nie odczuje.
Przy montażu haka, dowiedz się jaka jest różnica w cenie, między 13 a 7 pin, z modułem i bez, jak już będzie hak to można podczepiać nie tylko bagażnik. :-D

DrOzda - 2016-04-24, 07:39

A na 7 pin to już się nie da ciągnąć przyczepy niby ?
A moduł jest konieczny od Lodgy i nowszych modeli ...

Lza - 2016-04-24, 10:06

Zawsze łatwiej przekonwertować z 13 na 7 niż z 7 na 13, bo skąd wówczas wsiąść brakujące sygnały? Lepiej więc wziąć od razu 13 niż potem się martwić że w przyczepie brakuje niektórych świateł.

http://hakiholownicze.inf...iczego-713-pin/

Cav - 2016-04-24, 16:59

Dardus napisał/a:

Nie ma tragedii, jeśli chodzi wytrzymałość instalacji. Powiem na przykładzie swojego,
Mam orginalnie zamontowane gniazdo 13 pin,(to już jest standard) i moduł już był, dodatkowo musiałem tylko dodać dwa kabelki 4mm grubość do zasilania lodówki i ładowania aku w przyczepie.
Instalacje w naszych daćkach nie mają obowiązku montażu modułu,(wypowiedź eksperta z magazynu samochodowego, nie pamiętam którego)


Dotyczy std gniazda 7 pin:

Jak nie zamontujesz modułu, to będzie działać, ale krótko.
Jak tak zrobiłem i efekt był taki, że po kilku minutach znikały kierunki - komputer samochodu zawieszał ich używanie, pewnie wykrywając nadmierny pobór prądu.
I to przy bagażniku rowerowym, przyczepa mogłaby mieć jeszcze większe zużycie.

Zapewne żarówki led też rozwiązałyby sprawę, bo zużycie prądu o wiele mniejsze mają, ale ASO zamontowało mi moduł i problem zniknął jak ręką odjął, bez modyfikacji bagażnika.

laisar - 2016-04-24, 19:20

Dardus napisał/a:
Instalacje w naszych daćkach nie mają obowiązku montażu modułu

Połowiczna prawda - dotyczy logana i sandero I generacji oraz dustera fazy I.

Dardus - 2016-04-24, 20:04

Lza napisał/a:
Zawsze łatwiej przekonwertować z 13 na 7 niż z 7 na 13, bo skąd wówczas wsiąść brakujące sygnały? Lepiej więc wziąć od razu 13 niż potem się martwić że w przyczepie brakuje niektórych świateł.


Zgadzam się całkowicie z 13 na 7 pin, da się przekonwertować bezproblemowo, przejściówka koszt ok. 20 zł, natomiast odwrotnie będzie problem. :-P

Caw. Widzę że Masz wersję Dustera jak mój, ale nowszy. Jeśli po zamontowaniu modułu działało już dobrze, to oznacza że jednak instalacja jest nadzorowana przez główny sterownik, powinno jeszcze wykrywać przepaloną żarówkę.
Dodam, przy sprawdzaniu wiązki gniazda musiałem podłączyć w celu sprawdzenia napięć kolejności pinów żarówkę 21W i nic się nie zawieszało. Ale po wypowiedzi kol. Laisar widocznie już Masz kontrolowaną instalację przez Can.
U mnie moduł jest instalowany fabrycznie, więc nie mogę potwierdzić jak jest bez, chociaż dołożyłem dodatkowe odbiorniki i nic niepokojącego w instalacji się nie dzieje, nawet przy podłączeniu programu diagnostycznego jest ok. a obciążenie alternatora wskazuje w granicach 30%.
Jak pisałem powyżej, moduł to nie jest jakiś pokaźny wydatek, skoro nowe instalacje tego wymagają, więc lepiej go mieć i spać spokojnie. :mrgreen:

mekintosz - 2016-04-24, 20:28

Skoro producet oferuje zestaw - wiązkę do zasilania haka wpinaną w istniejącą instalację to czemu ma to być niebezpieczne ? Zakładam , że nie będę do haka podczepiał więcej niż lekką przyczepkę bądź bagażnik na rower. Mówię cały czas o Sandero 2009 r a nie nowym dusterze 2015/16 z kontrolą CAN - jeśli faktycznie taka już w każdej nowej daci jest. Słyszałem, że w wersjach z systemem start-stop już jest.

http://allegro.pl/przejsc...6123309898.html

Dardus - 2016-04-24, 20:45

W Twoim przypadku nie powinno być żadnego niebezpieczeństwa, bagażnik można podpinać w istniejącą instalację. ;-)
Co do żarówek ledowych, problem nie tylko jest po stronie homologacji, ale jeśli instalacja jest nadzorowana przez linię CAN, to światła też potrafią fiksować. :->

Lza - 2016-04-24, 21:37

mekintosz napisał/a:
http://allegro.pl/przejsc...6123309898.html


to tylko kostka. Niektóre światła, w tym zasilanie przyczepy nadal nie będzie działać. Musiałbyś dodatkowo ciągnąć kabel z akumulatora, wstecznych i napięcie po przekręceniu kluczyka. Tego w 7-mce nie ma i kostka za 12zł nie wygeneruje napięcia na dodatkowych pinach z powietrza.

Inna sprawa, czy rzeczywiście będziesz tego potrzebował. Ale jeśli różnica w cenie ma być 50zł, to chyba nie ma co się pakować w starocie.

rgr - 2017-04-23, 17:05
Temat postu: Bagażnik rowerowy na klapę - Dacia Sandero
Rozglądam się za bagażnikiem rowerowym na tylną klapę do Sandero I.
(Na hak odpadł z powodu ceny, na dach z powodu kłopotliwości - za mało wyjazdów - kilka razy do roku krótkie dystanse).

Na Allegro pełno jest uniwersalnych. Czy próbował ktoś co są warte i czy pasują do Sandero?

Przykładowe linki:
http://allegro.pl/bagazni...6102977859.html
http://allegro.pl/uchwyt-...6750942912.html
http://allegro.pl/bagazni...78.html#thumb/2
http://allegro.pl/bagazni...iant=6235295268

Ma być na 3 rowery, choć przewożone będą raczej głównie 2.

mekintosz - 2017-04-23, 21:46

Polecam taki:

PADOVA 2. Jest też wersja na 3 rowery.

http://allegro.pl/uchwyt-...ars_rule_id=201

https://www.youtube.com/watch?v=Wf9x5Z2w9EU

https://www.youtube.com/watch?v=N4Ir-mYpkJ8

waldek72 - 2017-04-24, 21:11

ja odradzam. miałem bagażnik na klapę od thule w poprzednim aucie focusie kombi. uważam że bagażnik ten zniszczył mi klapę w kilku miejscach (tam gdzie zahacza o końcówki blachy). do dustera kupiłem belki i rynienki, wszystko od thule i jestem zadowolony. kiedy jest sezon rowerowy praktycznie belek nie zdejmuję a rynienki są jakby na szybkozłączkach i demontaż zajmuje mniej niż 5 minut.
Ajgor - 2017-04-24, 21:37

Pamiętaj o uciążliwości w wypadku konieczności otwarcia klapy, np. wymiana koła na autostradzie.
damiaszek - 2017-04-25, 08:40

waldek72 napisał/a:
do dustera kupiłem belki i rynienki, wszystko od thule i jestem zadowolony.


Zapomniałeś jeszcze o drabince, no chyba że jesteś słusznego wzrostu :lol:

Michał B24 - 2017-04-25, 08:51

Jeżdże dość często z bagażnikiem Thule, na tylną klapę. Mam go od kilku lat. Jeździł na klapie Fiesty 96', VW new Beatle 2000', Renault Clio III, jeep ZJ, WJ, Dacia SS, Mazda 3 2016'. Uszkodzeń nie stwierdziłem na żadnym aucie, a rowerki bardzo dobrze się trzymają na tym uchwycie. Niestety Thule ich juz nie robi.

Fakt, że otwieranie bagaznika jest uciążliwe, ale koła zapasowego nie wyciągałem 20 lat.

rgr - 2017-04-25, 09:24

W Sandero koło jest pod autem, więc nie ma problemu :)
Michał B24 - 2017-04-25, 09:33

W nowym nie jest, a nawet jak jest, opuszczanie kola jest z bagażnika.
BogdanK - 2017-05-16, 11:34
Temat postu: Mandat za rower na haku
AutoŚwiat napisał/a:
Mandat za rower na haku

Producenci przyoszczędzili, a klienci zapłacą? Można już dostać trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Mało kto zauważył, że większość dotąd sprzedawanych w Polsce bagażników na hak nie spełnia jednak nowych wymagań.

Jeśli jesteś złośliwym policjantem drogówki i widzisz, że ktoś wiezie rowery na haku, od razu wyjmij lizak. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, o których nie wiedzą – albo udają, że nie wiedzą – nawet niektórzy sprzedawcy bagażników. Rozporządzenie, po pierwsze, przewiduje wykorzystywanie bagażników na hak służących do przewozu rowerów (co dotąd było w ogóle nieujęte w przepisach) – i to się chwali. Po drugie jednak, ma wobec tych bagażników wymagania, których większość modeli sprzedanych dotąd w Polsce, a wśród nich wiele sprzedawanych do dziś, nie spełnia.
Zgodnie z przepisem bagażnik musi mieć oświetlone miejsce na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła: awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania. Żeby sprostać wymogom, bagażnik musi mieć 13-pinową wtyczkę, choć w Polsce sprzedawano jeszcze w ubiegłym roku głównie modele z wtyczką 7-pinową...
Zatrzymujesz więc klienta z rowerami i masz 99% szans na to, że powód do mandatu się znajdzie.
Trzeba przyznać, że tacy potentaci, jak Thule, szybko zorientowali się w treści nowych przepisów i wycofali z oferowania bagażników 7-pinowych. Inni do dziś sprzedają modele, za których użycie można dostać mandat. Jak to możliwe, skoro w większości krajów Europy już od lat takie produkty nie spełniają norm i nie są oferowane? Otóż, korzystając z tego, że w Polsce nie było żadnych przepisów na ten temat, polskim kierowcą sprzedawano produkty „potanione”, a w przypadku niektórych producentów – upychano po prostu towar niezbywalny w innych krajach. Ile można zaoszczędzić, sprzedając ekskluzywny bagażnik pozbawiony czterech oprawek z żarówkami, cieńszym kablem i wtyczką starego typu? Kilka euro. Ile musisz wydać, żeby ten bagażnik przystosować do nowych przepisów? Znacznie więcej, a nie zawsze przeróbka jest możliwa.
Pozostaje pytanie: jakim cudem sprzedawcy, w sumie profesjonaliści, nie znają aktualnych wymagań odnośnie towaru, który oferują klientom? To proste: nowych przepisów jest tak wiele i są podawane w formie tak zawiłych rebusów, że dopóki ktoś przypadkiem na nie nie wpadnie i nie ogłosi, to pozostają tylko na papierze. Pocieszające jest to, że minie jeszcze trochę czasu, zanim nasza drogówka się zorientuje.
Widzisz w sklepie bagażnik z niepełnym oświetleniem (albo już taki kupiłeś)? Masz dwa lata, żeby zauważyć wadę i go oddać. Albo go przerobią, albo wymienią na nowy – za darmo.

route2000 - 2017-05-16, 11:47
Temat postu: Re: Mandat za rower na haku
BogdanK napisał/a:
AutoŚwiat napisał/a:
Mandat za rower na haku

Producenci przyoszczędzili, a klienci zapłacą? Można już dostać trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Mało kto zauważył, że większość dotąd sprzedawanych w Polsce bagażników na hak nie spełnia jednak nowych wymagań.

Jeśli jesteś złośliwym policjantem drogówki i widzisz, że ktoś wiezie rowery na haku, od razu wyjmij lizak. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, o których nie wiedzą – albo udają, że nie wiedzą – nawet niektórzy sprzedawcy bagażników. Rozporządzenie, po pierwsze, przewiduje wykorzystywanie bagażników na hak służących do przewozu rowerów (co dotąd było w ogóle nieujęte w przepisach) – i to się chwali. Po drugie jednak, ma wobec tych bagażników wymagania, których większość modeli sprzedanych dotąd w Polsce, a wśród nich wiele sprzedawanych do dziś, nie spełnia.
Zgodnie z przepisem bagażnik musi mieć oświetlone miejsce na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła: awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania. Żeby sprostać wymogom, bagażnik musi mieć 13-pinową wtyczkę, choć w Polsce sprzedawano jeszcze w ubiegłym roku głównie modele z wtyczką 7-pinową...
Zatrzymujesz więc klienta z rowerami i masz 99% szans na to, że powód do mandatu się znajdzie.
Trzeba przyznać, że tacy potentaci, jak Thule, szybko zorientowali się w treści nowych przepisów i wycofali z oferowania bagażników 7-pinowych. Inni do dziś sprzedają modele, za których użycie można dostać mandat. Jak to możliwe, skoro w większości krajów Europy już od lat takie produkty nie spełniają norm i nie są oferowane? Otóż, korzystając z tego, że w Polsce nie było żadnych przepisów na ten temat, polskim kierowcą sprzedawano produkty „potanione”, a w przypadku niektórych producentów – upychano po prostu towar niezbywalny w innych krajach. Ile można zaoszczędzić, sprzedając ekskluzywny bagażnik pozbawiony czterech oprawek z żarówkami, cieńszym kablem i wtyczką starego typu? Kilka euro. Ile musisz wydać, żeby ten bagażnik przystosować do nowych przepisów? Znacznie więcej, a nie zawsze przeróbka jest możliwa.
Pozostaje pytanie: jakim cudem sprzedawcy, w sumie profesjonaliści, nie znają aktualnych wymagań odnośnie towaru, który oferują klientom? To proste: nowych przepisów jest tak wiele i są podawane w formie tak zawiłych rebusów, że dopóki ktoś przypadkiem na nie nie wpadnie i nie ogłosi, to pozostają tylko na papierze. Pocieszające jest to, że minie jeszcze trochę czasu, zanim nasza drogówka się zorientuje.
Widzisz w sklepie bagażnik z niepełnym oświetleniem (albo już taki kupiłeś)? Masz dwa lata, żeby zauważyć wadę i go oddać. Albo go przerobią, albo wymienią na nowy – za darmo.

Albo jak ktoś się zna na elektryce, to można samemu przerobić światła na kompletne i wymienić gniazdo 7 pinowe na 13 pinowe.

Lza - 2017-05-16, 12:05

Nie można przerabiać homologowanych lamp. Tzn. można, ale policjant bedize mógł pewnie też to ukarać mandatem. Ale nowe, homologowane lampy nie są anie niedostępne, ani takie drogie. Byle by tylko znaleźć model, który będize pasował do bagaznika..

Swoją droga to muszę mój bagażnik sprawdzić czy ma wszystkie wymagane światła. Wtyczkę 13-tkę mam od nowości.

route2000 - 2017-05-16, 12:08

...nie przerabiać lamp, ale wymienić lampy, które mają "wszystkie" światła z homologacją.
Lza - 2017-05-16, 12:11

Hmm, w sumie dziwny przepis, bo stare przyczepy mogą legalnie nie mieć tych wszystkich dodatkowych świateł (i starą wtyczkę 7-mkę). Czyli możemy podpiąć starą przyczepę ale nie możemy podpiąć starego bagażnika?
route2000 - 2017-05-16, 12:36

Przyczepka to stary temat ja świat, a bagażnik to "nowy" temat, bo nie dawno powstał.
Ale i tak to jest dziwne, tak jak pisze Lza, że jednym prawo działa wstecz, drugim już nie.

Cav - 2017-05-16, 18:01

route2000 napisał/a:
Przyczepka to stary temat ja świat, a bagażnik to "nowy" temat, bo nie dawno powstał.
Ale i tak to jest dziwne, tak jak pisze Lza, że jednym prawo działa wstecz, drugim już nie.


Eee tam. po prostu nikt jeszcze nie poszedł do sądu.
Jak pójdzie to wygra w cuglach, powołując się na prawa nabyte.

DrOzda - 2017-05-16, 18:55

ktoś nie umie czytać przepisów, obowiązek świateł cofania dotyczy przyczep powyżej 750 kg młodszych od 2009 roku , pozostaje światło przeciwmgłowe ale to na 7 pinach da się podpiąć bez problemu dodając homologowaną lampkę za kilkanaście pln. ... temat z dudy jak zwykle
Lza - 2017-05-16, 19:46

nie za bardzo, na 7 pinie jest pozycyjne lewe.
DrOzda - 2017-05-16, 20:23

Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.
arczi_88 - 2017-05-16, 20:24

Już miałem to pisać ale mnie uprzedziłeś


Cav - 2017-05-16, 20:28

DrOzda napisał/a:
Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.


A którego nie ma?
Cofania?

Lza - 2017-05-16, 20:30

No żesz! Nie zrobicie 13-tki z 7-mki. Takie rzeczy tylko w Rosji.
DrOzda - 2017-05-16, 20:38

Cav napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Chodziło mi o to że w siedmiopinowym złączu jest miejsce na zasilanie przeciwmgłowych na pinie 2.


A którego nie ma?
Cofania?


Tak , cofania które jest wymagane tylko dla przyczep o DMC > 750 kg młodszych niż rok 2009.

laisar - 2017-05-16, 22:28

DrOzda napisał/a:
obowiązek świateł cofania dotyczy przyczep powyżej 750 kg młodszych od 2009 roku

Niestety nie tylko - rozporządzenie wprowadzające trzecią tablicę wprost wymienia światło cofania jako obowiązkowe dla bagażnika.


Lza napisał/a:
Nie zrobicie 13-tki z 7-mki

Gdyby chodziło tylko o przeciwmgielne, to nie byłoby takiej potrzeby.


Lza napisał/a:
nie możemy podpiąć starego bagażnika?

Odczytując przepisy wprost - możemy, ale bez 3 tablicy <;

Jak zwykle - ustawodawca zapomniał, że przed nowymi przepisami były jakieś poprzednie...

Jak tego nie poprawią, to chyba rzeczywiście skończy się dopiero rozstrzygnięciem sądowym.

Lza - 2017-05-16, 23:19

Hmm, tak sobie pomyślałem, że przecież przed rzeczonym przepisem nie wolno było montować hakowca, który zasłaniał światła samochodu i tablicę. Więc jazda z hakowcami wtedy była wykroczeniem - nie istniały one z pkt widzenia prawa. W tym przypadku więc chyba nie ma mowy o działaniu wstecz. W naszym prawie bagażniki na hak pojawiły się 1 stycznia 2016 i od razu miały mieć te wszystkie światła.
damiaszek - 2017-05-17, 07:20

Nie było zakazu montowania takiego bagażnika. Mógł być zamontowany, tylko nie mógł zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej. Co do zasłaniania świateł to sprawa była prosta, dużo aut ma światła na słupkach w górnej części i takie nie były zasłaniane. Natomiast tablica ma być trwale połączona z pojazdem, widoczna i umieszczona w punktach przewidzianych w rozporządzeniu. Jak ktoś miał "trwałe" mocowanie z homologowanym oświetleniem umieszczone w górnej części klapy to mógł śmiało uzywać taki bagażnik, ale aut spełniających takie warunki chyba nie było za dużo ;).

Z praktyki, jeździłem z takim bagażnikiem przez 5 lat, czasami przekładałem tablice na rowery, czasami nie przekładałem - nigdy nie miałem problemów, niemniej byłem świadomy że mogę je mieć.

Lza - 2017-05-17, 15:23

99,8% hakowców wraz z ładunkiem zasłania światła i tablicę, a jak nie zasłania, to można i bez dodatkowej tablicy i świateł jeździć i dzisiaj. Więc nie ma sensu drążyć tematu w ten sposób.
wisniawy - 2018-08-08, 10:47
Temat postu: Bagażnik rowerowy na hak do Lodgy
Witam
Posiadam bagażnik rowerowy THULE EUROWAY G2 922 z funkcją pochylenia całej platformy (o jakieś 45stopni). Ta funkcja ma umożliwić otwarcie tylnej klapy bez konieczności demontowania całego bagażnika.
Funkcja ta doskonale sprawdzała się w Toyocie Yaris jednak w Lodgy klapa kończy się dużo niżej w stosunku do kuli haka i mimo wychylenia całej platformy klapa ciągle haczy o bagażnik i nie da się w pełni otworzyć.

Czy ktoś z Was jest w stanie polecić inny bagażnik rowerowy do Daci Lodgy, który umożliwiałby dostęp do przestrzeni bagażowej mimo zamontowanych rowerów?

norton1 - 2018-08-08, 10:55

Prawdopodobnie sprawdzi się jedynie odchylany i odsuwany jednocześnie. Piszę prawdopodobnie, bo w interpacku dostałem informację że ten bagażnik powinien dać możliwość otowrzenia klapy przy załadowanych rowerach, ale jeszcze tego nie sprawdziłem na swoim aucie. Puki co jeżdzę z nieuchylnym bagażnikiem a w trasie sięgamy do bagaży przez składane siedzisko drugiego rządu.
wisniawy - 2018-08-08, 12:00

norton1 dzięki. Jest szansa, że ten bagażnik się sprawdzi. Spróbuję go znaleźć w okolicy i zweryfikować.
m81wwski - 2018-08-08, 15:49

Cześć,

Mam platformę Interpack Trio i niestety też nie otwiera mi się klapa w Logdy.
jest to spowodowane konstrukcją samego haka i bardzo dużą klapą bagażnika.

Sądzę, że każda platforma będzie przeszkadzać

kamimar - 2018-08-08, 17:05

Mam platformę Amos'a na 4 rowery, nieodchylaną ale w tym roku po zamontowaniu z rowerami musiałem się dostać do bagażnika. Poluzowałem więc zaczep na kuli i opuściłem ją aż belka z tablicą i światłami oparła się o ziemię a i tak musiałem zdjąć pierwszy rower od klapy żeby otworzyć. Ciężko chyba będzie znaleźć taką platformę odchylaną która pozwoli otworzyć klapę.
imielinek - 2018-08-08, 20:29

Posiadam bagażnik na 4 rowery i również muszę zdejmować 1 rower żeby otworzyć bagażnik
DrOzda - 2018-08-09, 22:55

Amos 4 po zdjęciu pierwszego roweru można odchylić w Lodgy. W tym roku przerabiałem go dodając lampę cofania i przeciwmgłową coby być zgodnym z przepisami - koszt 50 PLN i wieczór dłubania.
pavulon78 - 2018-12-19, 10:09
Temat postu: Duster - Bagażnik rowerowy dachowy
Czy ktoś z Was używa w swoim dusterze bagażnika rowerowego dachowego? Jak to się sprawdza w praktyce? Nie chciałbym montować specjalnie haka holowniczego żeby bagażnik montować z tyłu, ale mam pewnie obawy o komfort użytkowania bagażnika dachowego głównie ze względu na wysokość dustera i utrudniony załadunek rowerów.
Linde - 2018-12-19, 10:48

Nie wiem czy zdecydowałbym się na bagażnik dachowy do nowego Dustera. Kiedy widzę na trasie samochody z upakowanymi na dachu rowerami to mam bardzo mieszane uczucia.
Wsadzenie na dach kilku konkretnych rowerów MTB 29-er czy rowerów szosowych to nie jest ani zdrowe dla dachu ani bezpieczne dla innych użytkowników drogi, dla pojazdu i bezpieczeństwa pasażerów.
Konkretnie jeśli chodzi o Dustera II to podawane przez producenta całkowite maksymalne obciążenie dachu wynosi 75kg.
Jest to jednak obciążenie statyczne, bez uwzględniania rodzaju obciążenia, oporów powietrza czołowych i bocznych. Podczas jazdy dochodzi jeszcze do dużych obciążeń dynamicznych i krótkotrwałych impulsów, które to mogą spowodować trwałe szkody w pojeździe. Biorąc pod uwagę bardzo delikatną konstrukcję dachu i cienką blachę nie ryzykowałbym wstawiania rowerów na dach Dacia Duster II.
Sam pracuję nad rozwiązaniem umożliwiającym transport 4 rowerów - szosa albo MTB 29 wraz z zapleczem narzędziowo serwisowym, osprzętem, kaskami i ubraniami. Kiedyś praktykowałem przyczepkę i to jest dla mnie w tej chwili jedyne właściwe rozwiązanie. Specjalna przyczepka z twardym dachem wyposażona w uchwyty do rowerów i do kół i z możliwością zapakowania wszystkiego co do konkretnych wypraw rowerowych potrzeba.

subiel - 2018-12-19, 10:54

co prawda nie używałem bagażnika dachowego -> ale korzystałem z boksow (trumien?).

samochód jest wysoki, i to nie było wygodne... podobno z listwami bocznymi jest to ułatwione, bo można stanąć nieco wyżej. ja posiłkowałem staniem na kole :D albo brałem żonę na "barana" :)

ponadto -> zaznaczam, samochód jest wysoki i lekki. boczne podmuchy wiatru potrafią go rozkołysać. rowery zwiększają powierzchnie. osobiście -> gdybym chciał przewozić rowery brałbym bagażnik na tył jednak.

pozdrawiam ;)

PiotrWie - 2018-12-19, 11:02

Skąd masz dane że jest to obciążenie statyczne? Z tego co wiem jest ono dynamiczne - gdyby tak niskie było statyczne to nawet przy powolnym dachowaniu samochód by uległ spłaszczeniu - w końcu wtedy na dachu leży te 1,5 tony.
Woziłem na dachu - nie Dustera a Laguny 4 rowery trekkingowe tak po ok 15 kg/sztuka do Chorwacji i największym problemem był szum powietrza pomiędzy 120 a 130 km/h, powyżej nie jechałem - takie są dopuszczalne limity w Czechach, Austrii,Słowenii i Chorwacji a nie widzę powodu by dla dotarcia zamiast w 11 to w 10 godzin ryzykować kilkuseteurowe mandaty.
Ale Na rower na dachu Dustera bym się nie zdecydował - za wysoko, bez drabinki montaż i demontaż bardo utrudniony.

eio - 2018-12-19, 11:02

Linde napisał/a:
Jest to jednak obciążenie statyczne, bez uwzględniania rodzaju obciążenia, oporów powietrza czołowych i bocznych. Podczas jazdy dochodzi jeszcze do dużych obciążeń dynamicznych i krótkotrwałych impulsów, które to mogą spowodować trwałe szkody w pojeździe. Biorąc pod uwagę bardzo delikatną konstrukcję dachu i cienką blachę nie ryzykowałbym wstawiania rowerów na dach Dacia Duster II.

Bagażnik rowerowy nie mocuje się do blachy, ale do relingów. Dlatego tego problemu nie widzę.
Problem może być z uciążliwością podnoszenia rowerów na wysokość dachu. Jestem dość wysoki i ledwo sięgam rękami ok. metra ponad dach mojego MCV by założyć rower i zatrzasnąć łapę. MCV ma wysokość nieco ponad 1,5 m, a Duster II ma ponad 1,6 m. Z tego powodu wybrałbym bagażnik na haku.

Linde - 2018-12-19, 11:18

Dane obciążenia dachu są statyczne. Ryzyko każdy podejmuje na własną odpowiedzialność ale na nieszczęście swoje i innych. Takich, którzy "wierzą" lub wiedzą lepiej pełno jest na polskich drogach.
Płacz jest kiedy policja w cywilizowanych krajach boleśnie i kosztownie zweryfikuje poczynania delikwenta.
Jestem pod tym względem radykalny - IMHO przewożenie rowerów na dachu powinno być bezwzględnie zakazane.

Dla mnie wyjazd z rowerami oznacza zabranie 4 rowerów, 4 par butów, 4 kasków, 4 zestawów różnych ubrań rowerowych, 8 bidonów, zestawu narzędzi, smarów i olejów, zestawów naprawczych, ewentualnie jakiś sakw itp.
Mieściło się to wszystko do przygotowanej przyczepki albo do przystosowanego busa.
Ani na dach ani na hak tego nie zapakuję. Dlatego mam w planach specjalną przyczepkę przystosowaną do przewozu sprzętu a może przy okazji zmieści się tam jeszcze dodatkowo zwykły bagaż.

micheangelo - 2018-12-19, 11:52
Temat postu: Re: Duster - Bagażnik rowerowy dachowy
pavulon78 napisał/a:
Czy ktoś z Was używa w swoim dusterze bagażnika rowerowego dachowego? Jak to się sprawdza w praktyce? Nie chciałbym montować specjalnie haka holowniczego żeby bagażnik montować z tyłu, ale mam pewnie obawy o komfort użytkowania bagażnika dachowego głównie ze względu na wysokość dustera i utrudniony załadunek rowerów.


Do Dustera jeszcze nie zakładałem bagażnika dachowego, ale planuję to zrobić zimą. Do tej pory woziłem boks dachowy w innym samochodzie, podobnej wysokości jak Duster. Ja jestem wysoki, więc sobie radziłem, ale już niższe osoby narzekały na komfort wrzucania i wyciągania rzeczy z bosku. Z rowerami wiadomo- będzie jeszcze ciężej, ale spokojnie dasz radę.

Linde napisał/a:
Ryzyko każdy podejmuje na własną odpowiedzialność ale na nieszczęście swoje i innych. Takich, którzy "wierzą" lub wiedzą lepiej pełno jest na polskich drogach.
Płacz jest kiedy policja w cywilizowanych krajach boleśnie i kosztownie zweryfikuje poczynania delikwenta.
Jestem pod tym względem radykalny - IMHO przewożenie rowerów na dachu powinno być bezwzględnie zakazane.


Ja aż taki radykalny nie jestem, ale faktem jest, że raz przede mną rower frunął z auta na autostradzie. Niestety pewnie ludzie zwykle nie sprawdzają czy wszystko jest solidnie zamontowane, ale jest też druga sprawa- jazda 140 km/h z rowerami jest dla mnie idiotyzmem i powinna być zakazana, max. 100 km/h i koniec.

PiotrWie - 2018-12-19, 12:17

Linde napisał/a:
Dane obciążenia dachu są statyczne. Ryzyko każdy podejmuje na własną odpowiedzialność ale na nieszczęście swoje i innych. Takich, którzy "wierzą" lub wiedzą lepiej pełno jest na polskich drogach.
Płacz jest kiedy policja w cywilizowanych krajach boleśnie i kosztownie zweryfikuje poczynania delikwenta.
Jestem pod tym względem radykalny - IMHO przewożenie rowerów na dachu powinno być bezwzględnie zakazane.

Nadal nie podałeś źródła - gdyby były statyczne to zapadłby się pod namiotem dachowym - waży kilkanaście kilogramów + 2 osoby w środku - jak nic daje ponad 75 kg. A istnieją i nigdy nie czytałem o uszkodzeniu dachu z tego powodu :mrgreen:
PS Widziałeś może relację z jakiegoś wyścigu kolarskiego? To są zawodowcy i jakoś wożą rowery na dachu. Gdyby było to tak niebezpieczne jak przedstawiasz to dawno już by tego zakazano - oczywiście bardzo ważne jest porządne przymocowanie. Czym innym jest kwestia wygody - bagażnik na hak ma same zalety pod tym względem. A najlepiej - duży bus.

darfu - 2018-12-19, 16:52

mam 170 cm wzrostu (wiem że niewiele) i do Fabi jak mocowałem rowery na dachu to zakładając te dwa w środku musiałem stawać na progu. W Dusterze nawet tego sobie nie wyobrażam jak będą to robić wysokie osoby, tu ledwo dach myje z progu hehe. Jak się zdecyduje wozić rowery to tylko na haku
waldek72 - 2018-12-19, 21:00

Ja mam doświadczenia z rowerami na dachu w dusterze. Belki udało mi się kupić oryginalne dacia by thule i takie polecam. Szyny na rowery tylko i wyłącznie thule. Są naprawdę stabilne i jakościowo niezwykłe, poza tym mają taką zaletę że są łatwe w odsprzedaży. Do montażu używam stopnia z biedronki firmy curver składanego. Całość naprawdę stabilna i spokojnie można jeździć na dalsze trasy.
Pianka - 2018-12-19, 22:40

Witam

Do Duster 2 oryginalny produkuje firma Mont Blanc. Taki posiadam. Co do użytkowania to fakt, jestem dość wysoki 190cm i wsadzanie rowerów sprawia mi trochę trudności.
Duster to wysokie auto. Do tej pory użytkowałem kilka kombi i tam nie miałem żadnych problemów z umieszczeniem rowerów na dachu. Miałem uchwyty, dokupiłem okazyjnie belki
dlatego jest na dachu. Na haku jest na pewno wygodniej.



Zdjęcia Duster2 z rowerami

gorus - 2018-12-20, 15:31

Osobiście bardzo polecam bagażnik na hak - ale tylko platformy, żadne wieszaki (kiedyś przepięknie porysowałem ramę do czystego aluminium przez to że jeden rower stykał się o drugi). Minus platformy tylko taki że musisz ją gdzieś trzymać no i trzeba wyrobić trzecią rejestrację (50PLN)

Jeżeli chodzi o bagażnik dachowy - nie mam doświadczenia ale montaż musi być cholernie upierdliwy. Poprzednio miałem Peugeota Partnera więc tam zarzucić rower na dach to potrzebny dźwig a duster dużo niższy nie jest.

eplus - 2018-12-20, 17:08

https://mtb-xc.pl/2014/06/23/jak-przewozic-rower-samochodem/

waldek72 - 2018-12-20, 23:05

Duster jest dużo niższy kolego, a o schodkach plastkowych składanych słyszałeś?
dodek - 2018-12-21, 09:07

Mój bagażnik w wersji light z dwoma rowerami i jedną deską ( reszta szpejów w środku - wersja
na krótki dwuosobowy wyjazd ).
Gdy wyjeżdżam na dłuższe pływanie to dochodzi jeszcze na dachu jedna deska + quiver na żagle i maszty.

W trasie staram się nie przekraczać setki - widziałem już latające deski na autostradzie :(

Do zapakowania rowerów w terenie wystarczy 170 cm wzrostu + trochę pary w rękach + skorzystanie z przedniego i tylnego koła. Nie ukrywam, że gdy jest sposobność to również pomocna jest mała drabinka :)

gorus - 2018-12-22, 20:39

waldek72 napisał/a:
Duster jest dużo niższy kolego, a o schodkach plastkowych składanych słyszałeś?


jak dla Ciebie 11cm to dużo, to współczuje żonie :D
przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;-) no spoko luz, ja tylko wyraziłem swoją opinię - dla mnie bagażniki dachowe to hałas, większe spalanie, mordęga z montażem rowerów i wymagana dodatkowa czujność względem niskich tuneli. A na schodki szkoda bagażnika. Pozdrawiam!

eio - 2018-12-22, 21:27

Bagażnik z rowerami na haku też powoduje opory powietrza. Dodatkowo poszerza pojazd - trzeba o tym pamietać mijajac inne auta np zaparkowane przy chodniku albo wjeżdżając przez wąską bramę, lub cofając się na centymetry... Pomimo wad bagażnik z rowerami na dachu ma też zalety np. jesteś widoczny/a zza wzgórza zanim twoje auto na nie wjedzie przez kierowców jadących z przeciwego kierunku. To jest dobre na drogach podrzędnych po jednym pasie ruchu w obu kierunkach.
kn - 2019-03-05, 22:41

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z bagażnikiem rowerowym na tył na tylne drzwi? Nie mam w Rio haka, nie mam relingów i najprostszym rozwiązaniem wydaje mi się właśnie bagażnik doczepiany na drzwi. Ale jak to rozwiązanie się sprawdza? Rowery się trzymają? Nie zaczepia się o inne samochody? Nie niszczy klapy i rowerów?
laisar - 2019-03-05, 23:02

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1795
kn - 2019-03-19, 22:58

Mój post był przeniesiony, zrobiła się nowa strona i nieco zniknął z pola widzenia.
Skłaniam się teraz nie ku bagażnikowi na klapę, ale na dach. Nie mam relingów, więc potrzebne belki mocowane do karoserii. Czy ktoś ma jakieś przemyślenia na ich temat? Głównie w kontekście:
- uszkodzeń lakieru,
- sporadycznego zakładania (tylko na potrzeby przewożenia czegoś - czyt. rowerów - na dachu).

kamimar - 2019-03-20, 18:03

Belki mocowane do karoserii miałem w Focusie I. Nad drzwiami pod uszczelką były otwory na śruby więc montowanie i zdejmowanie było nieco upierdliwe. Wkręcenie 8-śmiu śrub pod odginającą się uszczelką nieco niewygodne było. Dlatego po kilku latach w końcu belki jeździły na stałe na dachu. Uszkodzeń karoserii nie zauważyłem.
brzuch0 - 2019-05-07, 10:33

Jakich platform na rowery używacie Ja mam 3 na oku
-Amos Titan mocowanie na szubę nie bardzo mi odpowiada
-Peruzzo Parma mocowanie na dźwignię plus paski mocowane do klapy co mi też nie odpowiada -
- InterPack QUATTRO chyba najlepszy i najdroższy zabezpieczenie rowerów zamkiem itp /

DrOzda - 2019-05-07, 11:26

brzuch0 napisał/a:
Jakich platform na rowery używacie Ja mam 3 na oku
-Amos Titan mocowanie na szubę nie bardzo mi odpowiada
-Peruzzo Parma mocowanie na dźwignię plus paski mocowane do klapy co mi też nie odpowiada -
- InterPack QUATTRO chyba najlepszy i najdroższy zabezpieczenie rowerów zamkiem itp /


Tylko platforma na hak a w drugiej kolejności bagażnik dachowy.
Montaż haka od Galii zajął mi godzinę na lewarku , następne dwie godziny trwała zabawa z kabelkami. Teraz pewnie gdy już wiem co i jak byłoby krócej.
Używam platformy Amos 4 z odchyleniem po zdjęciu pierwszego z rowerów.

brzuch0 - 2019-05-07, 11:31

DrOzda napisał/a:


Tylko platforma na hak a w drugiej kolejności bagażnik dachowy.Używam platformy Amos 4 z odchyleniem po zdjęciu pierwszego z rowerów.
.

Wszystkie platformy jakie przedstawiłem są mocowane na kuli haka z tym że łatwy montaż na kuli jest dla mnie ważny . Peruzzo byłby najlepszy jeżeli chodzi o montaż i cena ok 950 zł, ale te dodatkowe paski mogą porysować klapę bagażnika
Porównywałeś paltormę Amosa z innym ?

DrOzda - 2019-05-07, 11:45

aaa sorry sądziłem że bierzesz pod uwagę montowane do klapy.
Amos Tytan to nowsza wersja mojego ze nowymi lampami i złączem 13 pin.
Ciężkie jak diabli ale za to wytrzymałe. W Lodgy przy odchyleniu możesz otworzyć tylną klapę.
Rowery możesz pozabezpieczać przypinając je do platformy ulokami czy linkami.
Ja za swoją dałem 600 PLN gdy Thule na cztery rowery kosztowało ok 2000 PLN. Do kilku wyjazdów w roku można przymknąć oko, gdybym korzystał częściej to bym pewnie kupił lepszą.

imielinek - 2019-05-07, 15:05

ja mam bagażnik z tym że nie widzę go już w ofercie intercars przy 4 rowerach klapy otworzyć się nie da mimo że jest odchylany ale wystarczy zdjąć rower najbliżej klapy i już nie ma problemu montaż zajmuje mi dosłownie 2 minuty z podłączeniem wtyczki :)
brzuch0 - 2019-05-07, 17:08

imielinek napisał/a:
ja mam bagażnik z tym że nie widzę go już w ofercie intercars przy 4 rowerach klapy otworzyć się nie da mimo że jest odchylany ale wystarczy zdjąć rower najbliżej klapy i już nie ma problemu montaż zajmuje mi dosłownie 2 minuty z podłączeniem wtyczki :)

W marcu jeszcze był za długo się zastanawialem i mam . Kosztował on chyba poniżej 700 zł . Widzę ze montuje się do jak platforma peruzzo. Nie zastosowali w tej platformie dodatkowych pasków mocowania do klapy ?

imielinek - 2019-05-08, 05:25

nie, tylko na kuli haka
brzuch0 - 2019-05-09, 18:18

DrOzda napisał/a:



Montaż haka od Galii zajął mi godzinę na lewarku , następne dwie godziny trwała zabawa z kabelkami. Teraz pewnie gdy już wiem co i jak byłoby krócej.

Jak szukałem warsztatu gdzie założą mi hak był jeden mistrz za hak z montażem chciał 2200 zł . Ten sam hak z wiązka na alledrogo to 1200 zł

gorus - 2019-05-09, 21:15

brzuch0 napisał/a:
Jakich platform na rowery używacie Ja mam 3 na oku
-Amos Titan mocowanie na szubę nie bardzo mi odpowiada
-Peruzzo Parma mocowanie na dźwignię plus paski mocowane do klapy co mi też nie odpowiada -
- InterPack QUATTRO chyba najlepszy i najdroższy zabezpieczenie rowerów zamkiem itp /


Odpuść sobie amosy i inne interpacki.
Polecam ten temat:
http://endurotrophy.pl/fo...ad.php?tid=2142

Myślę że lepiej kupić nawet używkę Thule niż bagażniki robione na ich wzór. Niby prawie taki sam system mocowania, ale prawie robi wielką różnicę. Za 1300 masz nowy THULE EuroRide 3 942, a używkę na OLX na pewno wyszarpiesz za kilka stówek mniej.
Pozdrawiam!

brzuch0 - 2019-05-10, 11:23

Thule na 4 rowery to 2,5 tyś zł, gdzie na hak i platformę mam budżet +- 2 tyś .
Po montażu haka pojadę do sklepu z platformami i tam wypróbuje montaż kilku modeli .
Używanych platform jest jak na lekarstwo .
Temat z forum który podałeś jest z przed 6 lat , sądzę że nowsze kontrukcje z Amosa są lepiej dopracowane jeżeli chodzi o montaż na kuli .

DrOzda - 2019-05-10, 12:06

Dokładnie tak , ten koleś miał małej średnicy rurę pod kulą i zaczep nie miał się na czym oprzeć.
Osobiście wchodziłem na platformę Amosa po jej zapięciu i 90 kg wytrzymywała bez zbytniego ugięcia.
Wszystkie platformy mają podobny patent montażu na kuli.

maugu - 2019-05-11, 12:27

Najprostszy z możliwych - pierwsza przymiarka.
Za to z oświetleniem awaryjnym - gdyby brakło amperów czy tam woltów w moim SR :)

gorus - 2019-05-12, 09:22

DrOzda napisał/a:
Dokładnie tak , ten koleś miał małej średnicy rurę pod kulą i zaczep nie miał się na czym oprzeć.
Osobiście wchodziłem na platformę Amosa po jej zapięciu i 90 kg wytrzymywała bez zbytniego ugięcia.
Wszystkie platformy mają podobny patent montażu na kuli.


Wszystkie mają podobny patent montażu - podkreślam PODOBNY, ponieważ patent na ten sposób montażu ma Thule.
Koleś miał "małej średnicy rurę"? Ja nikogo nie namawiam na Thule, bo nie mam w tym interesu, ale nie wypisuj proszę bzdur. Mam bagażnik EuroRide 943, a kumpel EuroWay i zapewniam Cię, że zaczep opiera się TYLKO I WYŁĄCZNIE na kuli. To właśnie w takich wynalazkach jak Amos i Peruzzo ludzie kombinują z jakimiś wspawanymi podpórkami do rury pod kulą, bo im bagażniki lecą na glebę. I na tym polega ta różnica cenowa pomiędzy tymi bagażnikami.

Ale tak jak powiedziałem, życzę Ci żebyś nie musiał się o tym przekonać i żeby bagażnik się sprawdził.
Pozdrawiam

Papcio - 2019-05-15, 20:52

Dzień dobry. Od kilku dni stałem się (póki co) szczęśliwym posiadaczem Dacii. No i tutaj mam pierwsze pytanie - jakie polecacie bagażniki rowerowe, biorę pod uwagę zarówno dachowe jak i montowane na haku. Nie ukrywam, że liczy się dla mnie cena. Czy w budżecie do 1200-1400 złotych będę w stanie znaleźć coś sensownego? Nie wiem, jakie są ceny, wolę się więc zapytać osób bardziej doświadczonych. Znalazłem kilka bagażników na http://www.amos.auto.pl/, które pasowałyby do mojego auta. Czas więc na kolejne pytanie - czy kojarzycie tę firmę?
Skoro już tu jestem to zapytam również o inne rzeczy związane z bagażnikami.
Jaka jest ich średnia żywotność? W jakiś szczególny sposób należy je konserwować? Czy często zdarza się uszkodzenie zamków?

brzuch0 - 2019-05-16, 17:08

Papcio napisał/a:
Znalazłem kilka bagażników na http://www.amos.auto.pl/, które pasowałyby do mojego auta. Czas więc na kolejne pytanie - czy kojarzycie tę firmę?
?

https://www.youtube.com/watch?v=tBhkBZSXlMY

DrOzda - 2019-05-16, 21:21

gorus napisał/a:

Koleś miał "małej średnicy rurę"? Ja nikogo nie namawiam na Thule, bo nie mam w tym interesu, ale nie wypisuj proszę bzdur. Mam bagażnik EuroRide 943, a kumpel EuroWay i zapewniam Cię, że zaczep opiera się TYLKO I WYŁĄCZNIE na kuli. To właśnie w takich wynalazkach jak Amos i Peruzzo ludzie kombinują z jakimiś wspawanymi podpórkami do rury pod kulą, bo im bagażniki lecą na glebę. I na tym polega ta różnica cenowa pomiędzy tymi bagażnikami.

Ale tak jak powiedziałem, życzę Ci żebyś nie musiał się o tym przekonać i żeby bagażnik się sprawdził.
Pozdrawiam


Nie wiem coś miał nie tak bo ten sam Amos w innych pojazdach działał bez problemu.
Mój też opiera się wyłącznie na kuli , widzę po śladach na haku.

brzuch0 - 2019-07-25, 10:29

Hak zamontowany wypinany auto-hak i kupiona platforma interpack quatro .
Wszystko ładnie pięknie , ale hak jest za długi ( wysoki ) lub konstrukcja platformy jest do bani i odchylanie platformy nie spełnia swojego zadania .Klapa bagażnika nie da się otworzyć haczy o platformę

Pazuzu - 2019-10-27, 10:03

Dużo, a może często jeżdżę na rowerze. Do tej pory pakowałem rowery do bagażnika. Było to dość uciążliwe. Planuję zakup Dustera i stąd kilka pytań, a ten temat wydaje się najtrafniejszy. Dodam że w grę wchodzi tylko montaż na dachu. Koszt haka + platformy jest o wiele większy, do tego przyszłościowo częściej używam samochodów z relingami (chodzi o auta służbowe).
1. Używacie fabrycznych belek poprzecznych, oferowanych w katalogu Dacii? Jak to się spisuje? Może lepiej kupić coś z thule? Jak z głośnością?
2. Czy do montażu rowerów na dachu używacie jakiejś drabinki, może stajecie na kole? Jak sobie radzicie? Pytanie do tych co mają mniej niż 175 cm wzrostu:)
3. czy Duster przy swojej wysokości + rowery nie jest już za wysoki? Biorąc pod uwagę rowery na dużej wysokości pracujące jak żagiel oraz dość chybotliwą naturę Dustera mam obawy co do stabilności przy prędkościach ~100 km/h.

gregorisan - 2019-10-27, 18:05

Co prawda mam Sandero Stepway, ale ono też gabarytowo jest zapewne zbliżone do Dustera.

1. Początkowo miałem jakieś zwykłe belki kupione za 200 zł, ale one dość mocno świszczały. Sprzedałem je zaraz po zimie i kupiłem belki typu AERO. Super sprawa - kompletna cisza.
2. Jestem wysoki, więc obywa się bez drabinki :-D
3. Mam dwa dość wysokie rowery crossowe z sakwami i bez problemu jeżdżę z prędkościami 90-110 km\h. Tyle, ze mam też bagażniki rowerowe Thula i one są bardzo pewne.

Tak po 4 latach doświadczenia to jednak teraz bym się zdecydował na hak. Przede wszystkim bezpieczniej i można jechać w dłuższe trasy bo takie przewożenie na dachu jest dość stresujące i mało komfortowe i ekonomiczne.

Belphegor - 2019-10-27, 22:45

Pazuzu napisał/a:
Dużo, a może często jeżdżę na rowerze. Do tej pory pakowałem rowery do bagażnika. Było to dość uciążliwe. Planuję zakup Dustera i stąd kilka pytań, a ten temat wydaje się najtrafniejszy. Dodam że w grę wchodzi tylko montaż na dachu. Koszt haka + platformy jest o wiele większy, do tego przyszłościowo częściej używam samochodów z relingami (chodzi o auta służbowe).
1. Używacie fabrycznych belek poprzecznych, oferowanych w katalogu Dacii? Jak to się spisuje? Może lepiej kupić coś z thule? Jak z głośnością?
2. Czy do montażu rowerów na dachu używacie jakiejś drabinki, może stajecie na kole? Jak sobie radzicie? Pytanie do tych co mają mniej niż 175 cm wzrostu:)
3. czy Duster przy swojej wysokości + rowery nie jest już za wysoki? Biorąc pod uwagę rowery na dużej wysokości pracujące jak żagiel oraz dość chybotliwą naturę Dustera mam obawy co do stabilności przy prędkościach ~100 km/h.


1. Tak, używam fabrycznych poprzeczek. Nie pamiętam dokładnie, ale ich faktyczny producent to Mont Blanc lub Thule. Montaż zajmuje dłuższą chwilę, jeśli jest się takim zboczeńcem jak ja, że wszystko musi być co do milimetra zgodnie z instrukcją.
Głośność jest taka, jak wszystkich belek. Ale w fabrycznych masz takie gumki, gdzie w instrukcji masz nawet pokazane jak je wkładać, żeby było zgodnie z ruchem powietrza opływającego auto podczas jazdy. :shock:
Dopiero założenie belek rowerowych na dach sprawia, że jest nieco głośniej (ale bez przesady). Belki też mam Thule. Montaż banalny i bardzo szybki. Chyba, że jest się takim zboczeńcem jak ja, co belki ma ustawione w równiutkich odstępach od siebie.

2. No ja mam 188 cm wzrostu, a muszę rower pakować skosem względem dachu i dopiero potem ostrożnie go prostować do łapy belki rowerowej zawsze zahaczając o którąś z linek przerzutki/hamulca, brudząc się o zębaki i klnąc niemiłosiernie. Dlatego zawsze rowery pakuję jak dzieci nie ma w pobliżu, albo siedzą w samochodzie (z zamkniętymi szybami).
Drabinki żadnej nie używam, a jedyna próba stawiania roweru na dachu z pomocą tylnego koła Dustera skończyła się kontrolowanym upadkiem w choinkę stojącą obok auta. Tak, było kłująco, a rower lekki nie jest. I przebrać się było trzeba.

3. Nie rozpędzałem się powyżej 100 km/h, ale szczerze Ci powiem, że normalnie jadąc po mieście, czy też obwodnicy Warszawy nic mi nie przypominało, że mam rowery na dachu. Jazda z pustymi belkami rowerowymi versus jazda z rowerami różni się minimalnie. Puste belki słychać i tak (zwłaszcza jak jest wiatr).
Aha, no i musisz uważać, jak podjeżdżasz pod daszek McDrive lub Drive Thru. Przez to, że żaden obcy dźwięk nie wskazuje na obecność rowerów na dachu, a daszki nad okienkami w tych przybytkach są na wysokości 2-2,1 m. to może być różnie. ;-)

kejo81pl - 2020-05-12, 20:47
Temat postu: dacia lodgy - bagznik interpack quatro
Cześć,
czy ktoś posiada dacie lodgy i bagażnik na hak Interpack Quatro i potwierdzi mi, że po odchyleniu nie ma problemu z otwieraniem tylnej klapy.
Z góry dzieki.

Kkonrado - 2020-07-31, 22:15

Cześć,
Również mam problem z hakiem firmy auto-hak skręcany ,w Lodgy. Nie mogę otworzyć klapy z zamontowanym bagażnikiem. Dzisiaj byłem w firmie zajmującej się hakami i po pomiarach, zaproponowano kulę haka na wymiar :) 150zł - 8 cm niższy i 2 cm dłuższy od oryginału.
Moim zdaniem chyba najlepsze rozwiązanie problemu.

ainam102 - 2022-05-08, 13:18

Szukam uchwytu na jeden rower na dach do Sandero Stepway 2021 na te oryginalne relingi modułowe, w salonie jest Thule za jakąś kosmiczną kwotę, Czy model Renault Touring Line 65 będzie pasował? może ktoś coś doradzi?
grapess - 2023-03-17, 14:46

Część,
Szukam bagażnika na rowery na klapę Lodgy.
Ktoś coś może polecić, co byłoby zgodne z przepisami i nie wymagało dodatkowej tablicy i nie zasłaniało świateł?


Przy okazji pozdrawiam starych znajomych,
Nowych też serdecznie pozdrawiam ;)

Łukasz_M - 2023-03-17, 15:26

Tak na pierwszy rzut oka to nie ma takich bagażników na klapę który spełniałby twoje wymagania.
1. Wymagalność tablicy wynika z zasłonięcia tablicy na samochodzie. Jakikolwiek bagażnik tam zamontujesz to sam bagażnik lub zamontowane na nim rowery będą zasłaniały tablicę - ta ma być widoczna z każdej pozycji za samochodem, w tym z pozycji fotoradaru a nie 'za rowerami' pod bagażnikiem' itd. Szczegóonie jak jeszcze dodasz jakieś pianki pomiędy rowerami
2. praktycznie każdy bagażnik czy to na klapę czy nawet na hak zasłania światła po zamontowaniu tam roweru dla dorosłego a tym bardziej kilku takich rowerów.

w przypadku bagażnika na hak sprawa prosta te mają wiązkę i oświetlenie i miejsce na tablicę. W przypadku bagażnika na klapę to może się zdarzyć że policja zakwestionuję widoczność tablicy czy zasłonięcie świateł - słyszałem że się zdarzyło w kwestii tablicy, ale nikogo nie znam osobiście co by się mu tak przydarzyło. Na światła pewnie nie zwracają tak uwagi bo te jednak często jednak widać przez koła czy pomiędzy rurkami itd.
Oczywiscie są w handlu bagażniki na klapę i często nie mają one żadnych tablic ale moim zdaniem wystarczy pedantyczny policjant i dzień zepsuty.

Michał B24 - 2023-03-18, 09:48

Da się powiesić tak bagażnik na klapę, żeby rowery nie zasłaniały tablicy w Lodgy, ale nie da się zawiesić tak, żeby świateł nie ograniczały.

Generalnie to te światła widać, ale nie da się wybronić teorii, że nie ograniczają widoczności.

Sam jeżdżę Sandero z takim bagażnikiem i problem jest podobny. Nikt mnie do tej pory nie zatrzymał za to, a znajomi, którzy jadą za mną nie narzekają na widoczność swiateł.

Mam bagażnik na 3 rowery, ale ten trzeci, bardzo trudno zamocować, poza tym to juz spore obciażenie, pomimo tego, ze bagażnik mocuje tak, ze mocno podpierany jest zderzakiem.

kujon6 - 2023-07-22, 20:04

Czy ktoś posiada platformę Interpack New Spider 4 I może potwierdzić, że po odchyleniu jej z rowerami jest dostęp do klapy bagażnika w Dacii Lodgy?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group