DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Pilot do radia / fabrycznego / akcesoryjnego

bebe - 2010-09-07, 19:51
Temat postu: Pilot do radia / fabrycznego / akcesoryjnego
Zdrada! Targowica! :) Właśnie się zorientowałem, że mimo wersji Laureate i pakietu Komfort w zamówionej MCV nie będę miał sterowania radiem pod kierownicą, bo ta opcja jest tylko w SL Black Line. :(

W związku z tym pytanie pierwsze: czy można dodatkowo zamówić onego pilota do sterowania i zainstalować całość w ASO przy odbiorze? Próbował ktoś? Jakieś numery części?

Pytanie drugie: jaki radioodtwarzacz jest obecnie montowany w ramach pakietu? Ten Pioneer DEH-2900MP czy jakiś inny?

Eutreia - 2010-09-07, 20:17

Jeśli masz takie jak w roczniku 2009 tj Blaupunkt z CD MP3 (produkowany tylko do Dacii) -to raczej nie da się próbowałem
sterowanie radiem
Ale może ASO nie dało rady ... tak czy inaczej sterowanie nie działa.
Może teraz inne radio dają ?

laisar - 2010-09-07, 20:18

Z zakupem pilota pod kierownicę na pewno nie powinno być problemu: ref. 8200969681 - 96 zł brutto (łącznie z kabelkiem zakończonym wtyczką pasującą do daćkowych radyjek).

Sam montaż też jest prosty jak konstrukcja cepa, ale... czy ASO się go podejmie, to już wie tylko dana firma.

Własnoręcznie: http://www.forum-auto.com...a/sujet1830.htm (co prawda akurat w tym temacie w ramach wykorzystania pilota jako część tempomatu-samoróbki, ale sam montaż jest w standardowym miejscu i można też sobie obejrzeć po prostu części).

A w ramach pakietów montowane są zdaje się wyłącznie jakieś Blaupunkty, dostępne tylko w Daćkach.

Czy oryginalny pilot zadziała z czymś innym? Nie mam pojęcia... Na logikę z niektórymi pewnie powinien, ale wszystko "zależy jak leży".

bebe - 2010-09-07, 21:29

laisar napisał/a:
Z zakupem pilota pod kierownicę na pewno nie powinno być problemu: ref. 8200969681 - 96 zł brutto (łącznie z kabelkiem z kabelkiem zakończonym wtyczką pasującą do daćkowych radyjek).

I jeszcze pytanie poza konkursem - skąd bierzesz katalog części i numery referencyjne? Szukałem, nie znalazłem, a nie chcę zawracać głowy za każdym razem kiedy coś dziwnego wymyślę. :)

laisar napisał/a:
Sam montaż też jest prosty jak konstrukcja cepa, ale... czy ASO się go podejmie, to już wie tylko dana firma.
(...)
A w ramach pakietów montowane są zdaje się wyłącznie jakieś Blaupunkty, dostępne tylko w Daćkach.

Pytanie tylko, czy ten Blaupunkt nie jest jakoś złośliwie pozbawiony wyjścia na sterowanie, bo gdzieś tu na forum czytałem o takim myku. :/ A z ASO zobaczymy, ale jak część zamawiana przez nich i roboty przy tym tyle co nic, to chyba nie będą robić problemu. Sam wolałbym się nie dotykać, z uwagi na ogólny antytalent. :)

laisar - 2010-09-07, 22:39

Na forum było o innej sytuacji: "zwyczajnym" pilocie, który nie pasował do "fabrycznego" radio - jeśli oba urządzenia będą "fabryczne", to raczej powinno być OK. No ale na pewno warto zawczasu sprawdzić, wyjmując po prostu radio...


Cytat:
pytanie poza konkursem

Inne fora, mejle / telefony / wizyty w ASO, sklepy internetowe (np InterCars, original-teile.de), Dialogys...

Eutreia - 2010-09-08, 07:03

Bebe wydaje się że jedyna szansa - to, że w pakiecie komfort dostaniesz radio które jest przystosowane do sterowania - w tych Blaupunktach z 2009 z pakietu Komfort- takiej możliwości wg producenta radia nie było.
Może teraz montują takie same jak Dusterze czy Black line - wtedy, czy to sterowanie spod kierownicy (fabryczne Dacii- zgrabniej wygląda) czy z kierownicy (RC 10) chyba nie powinny być problemem (wejście przez kostkę) - warto zatem sprawdzić co dostaniesz w ramach pakietu.

styrc - 2010-09-08, 08:35

Blaupunkt to porządne radio,najbardziej podoba mi się funkcja automatycznego wyszukiwania i przełączania na silniejszy sygnał tej samej stacji.Jadąc po polsce radio gra na nastawionej stacji i nie ma zaników.A sterowanie pod kierownicą to gadżet bez którego można się obejść.
jackthenight - 2010-09-08, 08:43

Radio w sumie łatwo rozpoznać.
Jeśli dostanie radio ze zdejmowanym panelem to pilot działać nie będzie.
Jeśli dostanie radio bez możliwości zdejmowania panel, to pilot powinien działać i to wcale nie musi być pilot z ASO, to może być pilot który miał kolega Eutreia

Auto Krytyk - 2010-09-08, 10:26

Trzeba było brać Blackline wychodzi taniej niż Laureate bo ma metalik w standardzie.
bebe - 2010-09-08, 10:55

TAXI AIRPORT napisał/a:
Trzeba było brać Blackline wychodzi taniej niż Laureate bo ma metalik w standardzie.

W Black Line nie można wziąć silnika 1.6 16V. :|

laisar - 2010-09-08, 11:48

Wizja lokalna montażu: http://www.dacia-logan-cl....html#post67327
bebe - 2010-09-08, 14:16

Zadzwoniłem do naszego księdza prowadzącego i:
  • radio z pakietu Komfort to jakiś bliżej nieokreślony Blaupunkt ze zdejmowanym panelem,
  • nie działa z nim pilot,
  • radio z działającym pilotem tylko w wersji Black Line,
  • najprawdopodobniej można zamówić w ramach części radio z Black Line'a,
  • nie wiadomo, czy ASO podejmie się karkołomnej operacji połączenia pilota do radia z radiem na pilota :] ,
  • nie wiadomo, czy przyjmą oryginalne radio bez pilota w rozliczeniu, najwyżej będę miał na zbyciu.
Prowadzący ma sprawdzić ceny, dostępność i co ino i dać znać.

Przy okazji wyżaliłem się, że tęsknię już za nowym samochodem, niestety pan w słuchawce był bezlitosny - 43 tydzień, bez zmian. :'(

bebe - 2010-09-08, 14:50

Ksiądz prowadzący oddzwonił. Radio z Black Line'a (nr ref. 281112231R) kosztuje... 1150 zł. :O Oczywiście nie ma możliwości rozliczenia oryginalnego radia. :|

Idę wpełznąć pod kamień... :(

laisar - 2010-09-08, 15:37

Nie łam się - zobaczysz co i jak kiedy już odbierzesz...
maciek - 2010-09-08, 22:58

bebe napisał/a:
Ksiądz prowadzący oddzwonił. Radio z Black Line'a (nr ref. 281112231R) kosztuje... 1150 zł. :O Oczywiście nie ma możliwości rozliczenia oryginalnego radia. :|


nie łam się kiedyś dostaniesz nowy fajny samochód.

Z radiem zrób sprzedaj tego Blaupunkta fabrycznego, Kup np. radio Sony( fajne kupisz nawet za 400-500zł) + dokupujesz sobie pilot SONY RM-X4S (cena około 160-170zł)
Taniej wyjdzie niż kupować te co Renault wciska a i funkcji za pewnie będzie miał więcej ;-) )
Lub Kup jakieś inne Radio z Bez przewodowym pilotem z funkcją przymocowywania do kierownicy(np. Pioneer CD-SR100).
Zaletą tego rozwiązania będzie to że panel od radia będzie ściągany i potencjalnego złodzieja mniej będzie kusiło okraść radio.

bebe - 2010-09-09, 01:09

Dzięki za słowa otuchy. :)

Na chwilę obecną - radio zostanie, sterowanie z kierownicy sobie daruję. Obejrzałem sobie to firmowe radio na zdjęciach i szału nie ma - ordynarny, blaupunktowaty Blaupunkt. :/ Jedyne, co go ratuje, to bursztynowe podświetlenie (jak w samolocie, mrrr :) . W Madzi mam podobnego z funkcjonalności Blaupunkta Munchen MP36 i powiedzmy, że szału nie ma - gra, jak na moje potrzeby, świetnie, ale w obsłudze jest wybitnie niewygodne, a do tego strasznie wybredne względem płyt, zmiennego bitrate'u w mp3-kach i ilości plików na płycie.

Po odebraniu MCVki rozważę za to kupno zestawu porządnych głośników i gwizdków. :] No chyba, że mnie brzmienie oryginalnych głośników zachwyci. ;) (W Madzi są oryginalne, chyba Bose, jak dla mnie - grają rewelacyjnie.)

matucha - 2010-09-09, 16:54

Ja mam w Polonezie radio Pioneer i pod to podpięty joy z Renault Kangoo - taki sam jak w Dacii :mrgreen:
bebe - 2010-09-15, 18:32

W związku z pojawieniem się pakietu Komfort 2 (radio + sterowanie pod kierownicą, klima) zawróciłem głowę panu sprzedawcu. Pakiet Komfort 2 kosztuje 1800 zł, o 300 więcej niż Komfort-Komfort. Jeśli chciałbym dodatkowo skórę na kierownicę - +300 zł kolejne. Tak więc, za samo sterowanie radiem przy zachowaniu pozostałych dodatków - 600 zł. :/ Nie zdziwiłbym się, gdyby to była właśnie różnica w cenie tych obydwu Blaupunktów. Słowem, promocja my ass. :/ Do tego, ponieważ katalog dopiero wszedł i tak naprawdę auta z tym wyposażeniem dopiero wejdą do produkcji, termin odbioru przesunąłby się na grudzień. :|

Spasowałem.

Swoją drogą, chcę tu z tego miejsca podziękować naszemu panu prowadzącemu z RRG Puławska - pan Piotr Szlęzak ma anielską cierpliwość (zawracam mu głowę regularnie), jak trzeba coś sprawdzić, to mówi że sprawdzi i oddzwoni, jak mówi, że oddzwoni, to oddzwania - dobra robota. :]

Przy okazji wyszło, że Dacia Polska umieściła nowy katalog na stronie wuwu... bez informowania sprzedawców. :D W efekcie o istnieniu pakietu Komfort 2 pan Piotr dowiedział się ode mnie (co nie przeszkodziło mu sprawnie i szybko zdobyć wszelkie potrzebne mi dane).

laisar - 2010-09-28, 10:07
Temat postu: Montaż oryginalnego pilota radia przy kierownicy
http://www.forum-auto.com...a/sujet3631.htm

- fotki, wymiary, porady [:


A jako ów bonus - link do innych instrukcji "Zrób To Sam" tego samego autora.

marektbg - 2010-09-28, 10:52

Jakby ktoś ładnie jeszcze przetłumaczył i zrobił tutorial byłoby miodzio - translator gogle wymyśla dziwne rzeczy - specjalnie skomplikowane to nie jest - pilot na Allegro za 50zł, sterownik chyba ze 150zł a montaż raczej nie jest bardzo skomplikowany
Mikele - 2010-09-28, 11:45

Był chyba tu na forum inny temat związany z zakładaniem. Próbowałem go znaleźć ale nie udało mi się, tam też był link do francuskiego forum Dacii i tam była pokazana instalacja pilota w kolumnie kierownicy, która nie miała odpowiedniego wycięcia.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2010-09-28, 12:58 ]
Tematy scalone.

matucha - 2010-09-28, 14:24

Sterownik kosztuje do 100zł. Ja za pilot dałem 20zł.
bebe - 2010-09-28, 17:01

Eee, jaki sterownik? :O Możecie coś więcej napisać, bom niekumaty?
matucha - 2010-09-29, 07:40

Sterownik, który sprawia, że joy z Renault dogaduje się z innym radiem.
Pawlo - 2010-09-29, 19:53

A jak by ktoś jeszcze napisał gdzie to można kupić i z jakimi ew radyjkami współpracuje to bym był :mrgreen:
Mówimy oczywiście o sterowniku bo pilota to można w ASO zamówić kosztuje ok 97zł brutto ale podobno jest bez kabelków tak mi powiedzieli.

matucha - 2010-09-30, 16:04

Piotr Gierlach
Izotech
(12) 632-12-28
668 096-961

biuro[małpa]izotech.com.pl

Współpracuje bez problemu z pioneer'ami DEH które mają wyjście do sterowania joy'em.




Pawlo - 2010-11-16, 18:54

[quote="matucha"]Piotr Gierlach
Izotech
(12) 632-12-28
668 096-961

biuro[małpa]izotech.com.pl

Współpracuje bez problemu z pioneer'ami DEH które mają wyjście do sterowania joy'em.



Mam rozumieć że ten człowiek tym handluje czy wie coś na temat tych sterowników?

matucha - 2010-11-16, 20:20

Ten człowiek robi te sterowniki.
Pawlo - 2010-11-16, 21:56

Ok dzięki bardzo za odpowiedź
Pawlo - 2010-11-26, 19:00

Pilot już założony problemów nie było teraz czekam na interfejs który został zamówiony na www.piloty.pl do radia Pioneera


Mam pytanie czy ktoś ma założonego u siebie takiego pilota bo chciałbym poznać właściwości poszczególnych przycisków gdy jest podłączony do fabrycznego radia

matucha - 2010-11-29, 07:04

W radiu Pioneer działa inaczej, niż w Renault.

W Renault do góry przełączasz CD/radio
W Pioneer masz:
radio - przeszukiwanie fal
CD / AUX / Pendrive - Piosenka przód / tył

Pokrętło:
Renault - przeszukiwanie fal radio
Pioneer - przerzucanie poszczególnych stacji / przerzucanie folderów na Cd/...

Później głośniej ciszej

Głośniej+ciszej razem=MUTE, lub zapamiętywanie ustawień w Renault przez 5 sekund

Pioneer wyciszenie, a środkowy klawisz funkcja ATT
dolnym klawiszem w Pioneerze przerzucasz radio / CD / AUX / Pendrive

W każdym bądź razie u mnie tak jest 8-)

Pawlo - 2010-12-02, 18:03

Szybko łatwo i przyjemnie
I wszystko działa jak powinno
Jak się chce to się da i to nie za taką kasę jak chcą w ASO

bebe - 2011-07-14, 21:40

Pytanie z sali - czy jest dostępna jako osobna część (górna) osłona kolumny kierownicy z wycięciem na pilota? Jeśli jest, to jaki ma nr i ile za nią sobie życzy ASO?

Swoją drogą - jaki ten pilot ogromny (łapę mam niemałą)...


matucha - 2011-07-14, 21:45

Mniejszy Pilot jest np w Lagunie.
eplus - 2011-07-14, 22:14

Dla mnie pilot pod kierownicą to zbytek - lepiej by zrobili obsługę tylnej wycieraczki bez odrywania ręki od kierownicy. W Skodzie Felce nawet tylny spryskiwacz można obsłużyć jednym palcem.
bebe - 2011-07-15, 00:41

eplus napisał/a:
Dla mnie pilot pod kierownicą to zbytek - lepiej by zrobili obsługę tylnej wycieraczki bez odrywania ręki od kierownicy.

Dla mnie zbytkiem jest obsługa tylnej wycieraczki, której używam mniej więcej raz na 3 miesiące. :) Zresztą, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie zrobić obsługę tylnej wycieraczki w pilocie - i tak nie gada on z domyślnym fabrycznym radiem i nie do tego zamierzam go użyć. Piloty są za grosze na Allegro (trzeba szukać po "pilot renault", te daciowe są od któregoś Clio/Megane bodajże), rozpiskę masz tutaj:

i ognia, można sobie sterować, czym tylko sobie stryjenka winszuje. :) Podłączyć doń tylną wycieraczkę potrafiłbym nawet ja (chyba). :]

Beckie - 2011-07-15, 19:03

A sterowanie szybami?
bebe - 2011-07-15, 19:21

Beckie napisał/a:
A sterowanie szybami?

Teoretycznie - tylko jeża wyrypać się nie da. ;)

Praktycznie - wymiatacz pokroju jackthenighta zapewne wymyśli Ci to na poczekaniu. :] Ja miałbym jeden problem - siłowniki w Daciach/Renault są "głupie", w sensie - nie mają logiki odpowiedzialnej za zatrzymywanie szyby. Logika ta siedzi w przełącznikach i polega na mierzeniu czegoś, co świadczy o przeciążeniu siłownika i tym samym dojściu do wniosku, że dalej już opuszczać/podnosić szyby nie ma sensu. Jeśli uda Ci się odtworzyć ową logikę - dalej jest z górki. Ten pilot to tylko prztyczki - w nim logiki niemal żadnej nie ma, więc tak długo, jak wystarczy zwykły przełącznik chwilowy, pilot sprawdza się świetnie sam w sobie, jeśli potrzeba czegoś więcej - trzeba kombinować.

laisar - 2011-07-18, 19:51

bebe napisał/a:
czy jest dostępna jako osobna część (górna) osłona kolumny kierownicy z wycięciem na pilota? Jeśli jest, to jaki ma nr i ile za nią sobie życzy ASO?

Prawdopodobnie 484712968R - 367 zł brutto... :shock:

bebe - 2011-07-18, 23:59

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
czy jest dostępna jako osobna część (górna) osłona kolumny kierownicy z wycięciem na pilota? Jeśli jest, to jaki ma nr i ile za nią sobie życzy ASO?

Prawdopodobnie 484712968R - 367 zł brutto... :shock:

Zaczynam się zastanawiać, po co w ogóle pytam... :| Oni mają jakiś specjalny plastik w tym Renault? Dolewają do niego bourbona, czy co? :O Jakby im zależało, żeby nikt nigdy niczego nie kupił... :/

Dzięki wielkie za info! :)

DrOzda - 2011-07-19, 09:18

Wiesz sam koszt części to pikuś. Sama logistyka, magazyny , papierkologia z nimi związana itp. Poza tym lepiej żeby klient kupił nowy samochód a nie drutował stary :)
laisar - 2011-07-19, 09:45

bebe napisał/a:
Zaczynam się zastanawiać, po co w ogóle pytam

No w tym przypadku - ja też (; Chociaż bardziej z "drugiej strony" - zalepianie dziury to faktycznie byłby marny pomysł, ale wycięcie jest przecież dość proste...

bebe - 2011-07-19, 13:20

DrOzda napisał/a:
Wiesz sam koszt części to pikuś. Sama logistyka, magazyny , papierkologia z nimi związana itp. Poza tym lepiej żeby klient kupił nowy samochód a nie drutował stary :)

Ale ja drutuję nowy! :) A logistyka, magazyny i papierkologia amortyzują się dzięki efektowi skali, i nie mówcie mi, że nie macie skali, bo zawsze mieć możecie (sprawdzić, czy nie ksiądz). :]

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
Zaczynam się zastanawiać, po co w ogóle pytam

No w tym przypadku - ja też (; Chociaż bardziej z "drugiej strony" - zalepianie dziury to faktycznie byłby marny pomysł, ale wycięcie jest przecież dość proste...

Niby proste, ale obawiam się, wyczynem z przełącznikami impulsowymi wyczerpałem mój limit plastikowej many i nie chcę niepotrzebnie kusić losu, zwłaszcza, że kawałek plastiku powinien kosztować kilka-kilkanaście złotych. :/ Trudno, będę wycinał. :|

bebe - 2011-08-20, 23:12

...a echo z przyzwyczajenia odpowiedziało "...mać! ...mać! ...mać!". ;)

Okazało się, że pilot do radia nie ze wszystkim jest tak trywialny. Sprawdzałem sobie, czy wszystko dobrze wymyśliłem, i jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że na różnych przyciskach są różne rezystancje (między 0,5 a 1,5 kΩ). Cudu zaznałem, kiedy okazało się dodatkowo, że rezystancja zależy... od siły wciśnięcia przycisku. :D Wyjaśnienie fenomenu okazało się banalnie proste - winna jest lekko przedpotopowa konstrukcja pilota, a konkretnie - styki węglowe (te takie czarne cósie z gumką). Najwięcej śmiechu było, kiedy rozebrałem rolkę - francuska odpowiedź na enkoder po prostu urywa łeb. :D

Ponieważ potrzebuję zasymulować działanie mikrostyków (czyli po wciśnięciu przycisku na danej parze rezystancja ≈ 0), w myślenie nad rozwiązaniem włączyłem mojego tatę, któren z wykształcenia, zawodu i zamiłowania jest elektronikiem. :] Przy próbie wzajemnego wytłumaczenia sobie, co to właściwie ma robić, co to jest matryca i skanowanie tejże itp. dość ostro się ścięliśmy (pojęcie o elektronice mam wybitnie mgliste), ale ponoć w miarę prosto (dla taty) ma się dać to zrobić. :]

Podsumowując: wykorzystanie pilota do własnych celów może być mniej trywialne, niż wynika to ze schematu.

mekintosz - 2011-08-21, 06:36

Moze ten sie nada i nie wymaga dłubania ;-)
bebe - 2011-09-30, 00:22

Jest coraz fajniej... :|

Schemat powyżej jest odrobinę walnięty. :/ Jak przeczuwałem, rolka jest bardziej skomplikowana - nie ma w niej enkodera, za to tak naprawdę działa na czterech przewodach (dodatkowo para 1-6). Zamiast enkodera, przy kręceniu rolką zwierane są kolejno pary 1-6, 2-6 i 3-6, i tak w kółko. Żeby zaemulować działanie enkodera (czyli tylko dwa wyjścia, zwierane kiedy kręci się rolką w górę/w dół), trzeba albo wyrzeźbić jakieś monstrum z przerzutnikiem i pamięcią (bo trzeba pamiętać poprzedni stan), albo po prostu przeprosić się z ATMegą, gdzie takie rzeczy robi się w minutę osiem. :/

Mój tata myśli, jak to zrobić po swojemu, a ja rozważam ATMegę, chociaż odrzuca mnie na samą myśl. :(

mekintosz - 2011-09-30, 18:57

[quote="maciek"]
bebe napisał/a:


Z radiem zrób sprzedaj tego Blaupunkta fabrycznego, Kup np. radio Sony( fajne kupisz nawet za 400-500zł) + dokupujesz sobie pilot SONY RM-X4S (cena około 160-170zł)
Taniej wyjdzie niż kupować te co Renault wciska a i funkcji za pewnie będzie miał więcej ;-) )
Lub Kup jakieś inne Radio z Bez przewodowym pilotem z funkcją przymocowywania do kierownicy(np. Pioneer CD-SR100).
Zaletą tego rozwiązania będzie to że panel od radia będzie ściągany i potencjalnego złodzieja mniej będzie kusiło okraść radio.



Clariony tez maja fajne piloty:

bebe - 2011-10-01, 19:22

mekintosz napisał/a:
Clariony tez maja fajne piloty

Miło z ich strony, ale ja nie chcę sterować radiem. :]

jackthenight - 2011-10-01, 19:45

Piloty przykręcane/mocowane do kierownicy są niewygodne.

Ja zamierzam kupić oryginalny pilot : 82 00 969 681 za 96 zł w ASO, dokładnie taki sam jaki jest w Dusterze i sprawdzę czy będzie działać z oryginalnym radiem Blaupunkta.
Może mi się uda najpierw wypożyczyć pilot i sprawdzić czy działa, zanim go kupię.
Ten oryginalny pilot powinien działać, natomiast taki pilot jaki można kupić w sklepie do nowych modeli Blaupunkta działać na 100% nie będzie.

Kolego bebe ty masz takiego oryginalnego pilota (to zdjęcie z twoją ręką na której właśnie leży orginalny pilot). Podłączałeś go już do swojego radia ? Działa ci ?

bebe napisał/a:
Beckie napisał/a:
A sterowanie szybami?

Teoretycznie - tylko jeża wyrypać się nie da. ;)

Praktycznie - wymiatacz pokroju jackthenighta zapewne wymyśli Ci to na poczekaniu. :] Ja miałbym jeden problem - siłowniki w Daciach/Renault są "głupie", w sensie - nie mają logiki odpowiedzialnej za zatrzymywanie szyby. Logika ta siedzi w przełącznikach i polega na mierzeniu czegoś, co świadczy o przeciążeniu siłownika i tym samym dojściu do wniosku, że dalej już opuszczać/podnosić szyby nie ma sensu. Jeśli uda Ci się odtworzyć ową logikę - dalej jest z górki. Ten pilot to tylko prztyczki - w nim logiki niemal żadnej nie ma, więc tak długo, jak wystarczy zwykły przełącznik chwilowy, pilot sprawdza się świetnie sam w sobie, jeśli potrzeba czegoś więcej - trzeba kombinować.


To ja jako wymiatacz powiem ci, że logika właśnie znajduje się w samych siłownikach :)
Same przełączniki to nic innego jak przełączniki i nic więcej nie robią. To właśnie silniczki elektryczne czyli siłowniki posiadają wewnątrz logikę.

bebe napisał/a:
a ja rozważam ATMegę, chociaż odrzuca mnie na samą myśl. :(


Czemu ?
Ja bardzo polubiłem atmegi, po ostatnim pisaniu programu do termometru samochodowego. Nawet zrobiłem sobie specjalny interfejs do odblokowywania atmegi, w przypadku kiedy błędnie ustawimy Fuse Bity - już kilka atmeg uratowałem i sobie i kolegom, którzy nieumiejętnie zmienili sobie Fuse bity.

bebe - 2011-10-01, 20:05

jackthenight napisał/a:
Ja zamierzam kupić oryginalny pilot : 82 00 969 681 za 96 zł w ASO, dokładnie taki sam jaki jest w Dusterze i sprawdzę czy będzie działać z oryginalnym radiem Blaupunkta.

Skoro lubisz... :) Ten sam pilot na allegro kosztuje 10 zł. :) Ostatnio w Dusterze widziałem (na zdjęciach przynajmniej) innego pilota (tego prostokątnego), więc nie wiem, czy można je stosować wymiennie (IMHO nie, ten prostokątny ma inne mocowanie), i czy działają podobnie.

jackthenight napisał/a:
Może mi się uda najpierw wypożyczyć pilot i sprawdzić czy działa, zanim go kupię.

Jakbyś był w Warszawie, to mam tego pilota jeszcze nie zamontowanego, więc można testować do woli.

jackthenight napisał/a:
Ten oryginalny pilot powinien działać, natomiast taki pilot jaki można kupić w sklepie do nowych modeli Blaupunkta działać na 100% nie będzie.

Według mojej wiedzy - nie powinien. Pilot Renault ma styki węglowe, przez co na stykach przy wciskaniu przycisków występują oporności rzędu 1-2 kΩ. Piloty/odtwarzacze, które badałem do tej pory, albo "obsługiwały" różne funkcje na tej samej parze styków przy pomocy różnych oporności, albo zakładały niskie oporności przy wciśnięciu przycisku (microswitche). Do tego jest problem z rolką - to nie jest enkoder (przełącznik obrotowy impulsowy), tylko gołe trzy styki, po których "lata" prund :) , dopiero trzeba dołożyć logikę, która wykryje, w którą stronę kręcisz rolką i zrobi z tego dwa sygnały góra/dół. Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek producent obsługiwał patent Renault. :)

Ja już zamówiłem starter kit Arduino i będę się naumiewał. :] Podejrzewam, że Tobie wyrzeźbienie odpowiedniego programu dla gołej ATmegi zajmie minutę osiem. ;)

bebe - 2011-10-01, 20:21

jackthenight napisał/a:
Kolego bebe ty masz takiego oryginalnego pilota (to zdjęcie z twoją ręką na której właśnie leży orginalny pilot). Podłączałeś go już do swojego radia ? Działa ci ?

Nie podłączałem, bo też i nie zamierzam sterować radiem. Poza tym wedle powszechnej wiedzy "mój" blaupunkt nie współpracuje ze sterowaniem, żadnym.

jackthenight napisał/a:
To ja jako wymiatacz powiem ci, że logika właśnie znajduje się w samych siłownikach :)
Same przełączniki to nic innego jak przełączniki i nic więcej nie robią. To właśnie silniczki elektryczne czyli siłowniki posiadają wewnątrz logikę.

Nie w Dacii. :) Wedle mojej wiedzy akurat w tym przypadku logikę przeniesiono do przełączników. W tych impulsowych słychać nawet przekaźnik przy przeciążeniu. :)

jackthenight napisał/a:
bebe napisał/a:
a ja rozważam ATMegę, chociaż odrzuca mnie na samą myśl. :(
Czemu ?

Bo nie jestem programistą (z usposobienia, bo umiejętności mam), a już najbardziej nie jestem programistą niskopoziomowym (na wspomnienie epizodu z assemblerem dostaję drgaw :> ), a w C, w którym mam zamiar tworzyć, ostatni raz pisałem w '39. :]

jackthenight - 2011-10-01, 20:32

bebe napisał/a:
Nie w Dacii. :) Wedle mojej wiedzy akurat w tym przypadku logikę przeniesiono do przełączników. W tych impulsowych słychać nawet przekaźnik przy przeciążeniu. :)


Nie prawda. Ja nie mam żadnych impulsowych włączników i u mnie żadnych przekaźników nie słychać - bo ich nie ma.

Standardowo w Dacii nie ma przełączników impulsowych, są tylko zwykłe włączniki - włącz/wyłącz. A jak włożysz rękę nad szybę i zaczniesz zamykać szybę to jakoś tej ręki szyba nie odcina, i wcale mocno nie naciska szyba na rękę - wiem bo sprawdzałem - nacisk szyby na rękę jest naprawdę bardzo słaby. Gdyby siłowniki nie miały żadnej logiki, to mogłyby mojej ręce zrobić małą krzywdę.
Poza tym montowałem domykacze szyb, które również polegają i opierają się na logice samych siłowników. Gdyby występowało przeciążenie, to sterownik natychmiast by wyłączył domykanie pozostałych szyb (jak wiesz u mnie domykają się szyby po kolei, jedna po drugiej), a jednak domyka pozostałe. Także moja wiedza w tym temacie jest oparta na doświadczeniu :) Nawet możesz bezpośrednio plus i minus z aku podać na siłownik szyb, i również wtedy widać że jakaś logika z siłownika odcina napięcie, kiedy szyba już dojdzie do samej góry, lub dołu.

bebe napisał/a:
Poza tym wedle powszechnej wiedzy "mój" blaupunkt

Powszechnej czy jakiej ?
Nikt tego nie sprawdzał.
Sprawdzał tylko jeden kolega podłączać pilot ze sklepu do nowszych modeli Blaupunkta. Nikt chyba nie podłączał orginalnego pilota do radia - także póki ktoś tego nie sprawdzi, niczego być pewnym nie można.
To jak masz taki pilot to może podłączysz go i sprawdzisz dla mnie, czy działa ?
Zajmie ci to 5 minut a mnie zaoszczędzi na niepotrzebnych wydatkach ?

jackthenight - 2011-10-01, 20:51

bebe napisał/a:
Bo nie jestem programistą (z usposobienia, bo umiejętności mam), a już najbardziej nie jestem programistą niskopoziomowym (na wspomnienie epizodu z assemblerem dostaję drgaw :> ), a w C, w którym mam zamiar tworzyć, ostatni raz pisałem w '39. :]


To powiedz jak ma to działać, a ja napiszę ci ten program.
A w ogóle co ma robić ta atmega ?

bebe - 2011-10-01, 21:00

jackthenight napisał/a:
bebe napisał/a:
Poza tym wedle powszechnej wiedzy "mój" blaupunkt

Powszechnej czy jakiej ?

W ASO powiedzieli.

jackthenight napisał/a:
To jak masz taki pilot to może podłączysz go i sprawdzisz dla mnie, czy działa ?

Bardzo chętnie, ale jak? W tym domyślnym blaupunkcie jest w ogóle wtyczka C2 do sterowania? Nawet jeśli jest, to tam jest chyba jakaś komunikacja szeregowa, a w pilocie masz po prostu kilka przełączników (patrz schemat wyżej + moje uwagi). Nie mam kluczy do wyciągania tego blaupunkta, więc nawet nie mam jak sprawdzić, co on z tyłu ma. :(

Jeśli masz wiedzę na temat sterowania tym blaupunktem to podaj jakiś pinout, bo w pilocie zazwyczaj jest płaska wtyczka Renault, poza tym w moim wtyczkę już zdjąłem.

jackthenight - 2011-10-01, 21:03

bebe napisał/a:
W tym domyślnym blaupunkcie jest w ogóle wtyczka C2 do sterowania?


No jest C2. Właśnie wtyczka pasuje. Pinout gdzieś miałem, muszę poszukać.
Miałeś wtyczkę kwadratową czy taką długą płaską ?
Bo w naszych Blaupunktach właśnie musi być taka kwadratowa wtyczka.

Nasze radio od tyłu :



A tutaj pinout :



http://elektron.pol.lubli...ble/isoshop.htm

bebe - 2011-10-01, 21:22

jackthenight napisał/a:
To powiedz jak ma to działać, a ja napiszę ci ten program.
A w ogóle co ma robić ta atmega ?

W skrócie - sterować ośmioma przekaźnikami. Założyłem, że ATmedze nie będzie przeszkadzało, że na wejściach będą przełączniki z pilota, z tymi zkichanymi opornościami. Wejść jest 6, ale są zwierane między sobą, jak na schemacie:



Dla sześciu guzików w pilocie (par 5-6, 5-4, 5-3, 2-6, 2-4, 2-3) nie ma żadnej filozofii - jeśli są zwarte, to włącz przekaźnik (na tak długo, jak wciśnięty jest guzik).

Dla par 1-6, 1-4, 1-3 jest nieco fajniej - przy inicjalizacji programu trzeba zapamiętać, która para jest zwarta (zawsze któraś jest). Przy kręceniu rolką pary zwierane są po kolei, więc trzeba w pętli porównać zwartą parę z zapamiętaną, jeśli się różnią, to wydedukać, w którą stronę obrócono rolkę, włączyć na kilkaset milisekund odpowiedni przekaźnik, zapamiętać nową parę.

Szczerze mówiąc, to sam program jest prosty aż do bólu. :) Dla mnie głównym problemem jest pozaprogramistyczna strona przedsięwzięcia, czyli skonfigurzenie programatora, środowiska, zaadresowanie wejść i wyjść w ATmedze, a potem zlutowanie tego do kupy. :) Mam nadzieję, że powyższe przede wszystkim pomoże Tobie doszlusować z wiedzą o pilocie i wymyślić swoje rozwiązanie, bo ja już mniej więcej wiem, co trzeba zrobić, tylko muszę to zrobić. :]

jackthenight - 2011-10-01, 21:33

Ty masz taki pilot :

bebe - 2011-10-01, 21:33

jackthenight napisał/a:
No jest C2. Właśnie wtyczka pasuje. Pinout gdzieś miałem, muszę poszukać.

Jeśli to standardowy pinout ISO, to jest tu. I tu właśnie leży wampir pogrzebany - we wtyczce ISO cała komunikacja odbywa się na dwóch pinach, więc nijak się ma do pilota Renault.

jackthenight napisał/a:
Miałeś wtyczkę kwadratową czy taką długą płaską ?

Płaską.

jackthenight napisał/a:
Bo w naszych Blaupunktach właśnie musi być taka kwadratowa wtyczka.

Taka? Jeżeli sam pilot nie ma dodatkowo jakiejś wewnętrznej logiki, to obawiam się, że ta wtyczka nie ma nic wspólnego z ISO.

jackthenight - 2011-10-01, 21:59

Dobra, kupiłem tego pilota :

http://allegro.pl/renault...1825288377.html

bebe - 2011-10-01, 22:06

jackthenight napisał/a:
Dobra, kupiłem tego pilota :

Słusznie, historia nas osądzi. :]

jackthenight - 2011-10-01, 22:11

Dokładnie, bebe - jak nie będzie działać, to przynajmniej będę miał pilota, który posłuży przy pisaniu programu dla atmegi.
krakry1 - 2011-10-02, 10:23

Tak przeglądam ten wątek i przyznam się mało z niego rozumiem (od strony technicznej :cry: ).
Natomiast zastanawia mnie jedno. Czy nie wymyślono sterowania bezprzewodowego - pilot bezprzewodowy? Jakaś kostka do radia od tyłu (z antenką) i pilot na kierownicę. No i żeby to coś pasowało do Daćkowego - Blupunkta

Esio1964 - 2011-10-02, 12:02

Pilot na kierownicę Blaupunkt :lol:


Najważniejsze cechy produktu
sterowanie podczerwienią, wybór źródła sygnału (SRC), menu

Dodatkowy opis

Możliwość zdalnego sterowania:
Głośnością +/-
Wyciszaniem (Mute)
Wyborem źródła sygnału (SRC)
Sterowanie menu

Sterowanie funkcjami tunera:
Preset Scan
Wyszukiwanie +/-
Scan
Wybór zakresu fal
Travelstore

Sterowanie funkcjami systemu nawigacyjnego:
Ruch kursora góra/dół
Ruch kursora prawo/lewo
Enter
Sterowanie menu

Sterowanie funkcjami kasety:
Wyszukiwanie utworów (S-CPS) +/-
Szybkie przewijanie w przód i w tył
Scan

Sterowanie funkcjami CD:
Wyszukiwanie utworów przód/tył
Pomijanie utworów przód/tył
Cue/Review
Scan

Sterowanie zmieniarką płyt CD:
Wyszukiwanie płyt przód/tył
Wyszukiwanie utworów przód/tył
Cue/Review
Scan

Inne:
Kolor obudowy srebrny
(Brutto) 167.00zł

Na życzenie kolego pniżej ;)

A czy będzie działać ? :-/ niema zielonego pojęcia wypadało by zapytać w sklepie :lol:

krakry1 - 2011-10-02, 12:11

Fajna rzecz dałbyś do tego jakiś link - i pytanko czy to będzie działać z naszym radyjem daćowym?
Prezes - 2011-10-02, 12:50

Piloty na podczerwień lipa, bo czasem przerywają. Mam takowy i go zdjąłem. Brakuje mi takiego na kablu, ale pod moje radio z BT. Można sobie pilota płaskiego na podłokietniku zamocować, ale to już nie kierownica :/Chyba, żeby się dało tą podczerwień wyciągnąć gdzieś pod dach, żeby z kierownicy dobrze łapało?
mekintosz - 2011-10-02, 15:06

Prezes napisał/a:
Piloty na podczerwień lipa, bo czasem przerywają. .....Chyba, żeby się dało tą podczerwień wyciągnąć gdzieś pod dach, żeby z kierownicy dobrze łapało?


Przeciez podczerwien sie odbija wiec powinno raczej działac bezproblemowo z odbicia od tapicerki, posufitki etc.

jackthenight - 2011-10-02, 21:36

bebe napisał/a:
Dla mnie głównym problemem jest pozaprogramistyczna strona przedsięwzięcia, czyli skonfigurzenie programatora, środowiska, zaadresowanie wejść i wyjść w ATmedze, a potem zlutowanie tego do kupy. :)


Moje zaadresowanie zmiennych, wejść, wyjść, LCD itd. dla tego programu termometru z półautomatyczną klimą wygląda tak :
Kod:

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000
$hwstack = 60
$swstack = 15
$framesize = 40

$lib "mcsbyte.lib"

Const Dz_j = 15
Const Maks_jasnosc = 160

Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portd.4 , Db5 = Portd.5 , Db6 = Portd.6 , Db7 = Portd.7 , E = Portd.3 , Rs = Portc.1
Cls
Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Off


Deflcdchar 1 , 12 , 18 , 18 , 12 , 32 , 32 , 32 , 32       'znak stopnia
Deflcdchar 2 , 32 , 16 , 9 , 5 , 3 , 15 , 32 , 32       ' strzalka w dol
Deflcdchar 3 , 32 , 15 , 3 , 5 , 9 , 16 , 32 , 32       ' strzalka w gore
Deflcdchar 4 , 28 , 20 , 28 , 20 , 7 , 4 , 4 , 7       ' znak AC klimy

'''''''''''''''''''''''dla ostrzegania o swiatlach'''''''''''''''''''''
Deflcdchar 5 , 16 , 16 , 20 , 24 , 16 , 16 , 31 , 32       ' litera Ł
Deflcdchar 6 , 14 , 17 , 17 , 17 , 31 , 17 , 19 , 2       ' litera Ą
Deflcdchar 7 , 15 , 20 , 16 , 14 , 1 , 1 , 30 , 32       ' litera Ś
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Config Timer0 = Timer , Prescale = 1024
Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Disconnect , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 1

Config Int0 = Low Level
'Set Portd.2

Config Portd.0 = Output
Reset Portd.0                           ' wyjscie przekaźnika
Wylacz_klime Alias Portd.0

Config Pind.1 = Input
Set Portd.1                             'klawisz
Klawisz Alias Pind.1

Config Pinb.5 = Input
Set Portb.5                             ' konfiguracja wejsca swiatel
Swiatla_on Alias Pinb.5


Config Pinc.0 = Input                   ' stacyjka, kabel od pinc.0 dopięty również
Set Portc.0                             'do pind.2 jako INT0 - wybudzanie procka
Stacyjka_on Alias Pinc.0


Declare Sub Menu
Declare Sub Wl_z
Declare Sub Wyl_z
Declare Sub Uspij
Declare Sub Konwersja


Dim T1 As Single , T2 As Byte , Blk1(2) As Byte , Blad As Byte ,
Dim Blad1 As Byte , Ta As Integer , Ta1 As Integer , Klawisz_on As Byte
Dim Czas_dane1 As Byte , Czas_dane As Byte , Dlugosc As Byte
Dim Temp_zadana As Byte , Histereza As Byte , T_integer As Integer
Dim T_integer1 As Integer , Temp_z_integer As Integer ,
Dim Hist_integer As Integer , Wart_ac As Word
Dim Czas_odczytu1 As Byte , Jasnosc As Byte , Wlacz_automat As Bit
Dim Konwertuj_temp As Byte , Migacz As Byte , Czy_wl_zaplon As Byte
Dim Czy_wl_swiatla As Byte , Dane As Integer , Dane1 As Integer
Dim Zm2 As Byte , Zm As Integer , Zm1 As Integer
Dim Tmp As String * 5 , Tmp1 As String * 5 , Aktywne_oblodzenie As Byte
Dim Wart_nap0 As String * 4 , Znak As String * 1 , Znak1 As String * 1
Dim Ujemna As Byte , Ujemna1 As Byte , Ch_z_t As Byte
Dim O_swiatla As Byte , O_ch_z_t As Byte

On Timer0 Przerwanie
On Int0 Wybudzanie

Enable Interrupts
Enable Timer0

Prezes - 2011-10-03, 07:43

mekintosz napisał/a:
Prezes napisał/a:
Piloty na podczerwień lipa, bo czasem przerywają. .....Chyba, żeby się dało tą podczerwień wyciągnąć gdzieś pod dach, żeby z kierownicy dobrze łapało?

Przeciez podczerwien sie odbija wiec powinno raczej działac bezproblemowo z odbicia od tapicerki, posufitki etc.
Ja tam nie wiem, nie znam się jak powinno odbijać, pilot od telewizora też nie z każdego konta łapie, a między kierownicą i radiem jest kąt 170 stopni i często przerywa i wkurza.
jackthenight - 2011-10-06, 12:45

No i sprawdziłem :(

Ten pilot :



z tym radiem :


niestety nie współpracuje.

bebe - 2011-10-06, 13:40

jackthenight napisał/a:
No i sprawdziłem :(

Nie sfajczyło się nic? Bo jeśli ten pilot różni się tylko wtyczką, to poszczególne guziczki po prostu zwierają rozmaite pary, a na wtyczce C2 jest co zwierać... :/

Do mnie dotarło Arduino, ale nie mam czasu przysiąść. :( Z fajnych rzeczy, napisanie działającego kodu zczytującego wciśnięte guziczki zajęło mi 10 minut. :) Okazało się, że jest gotowa biblioteka do obsługi matryc (Keypad), więc obsługa samego pilota jest banalnie prosta.

jackthenight - 2011-10-06, 14:18

bebe napisał/a:
Nie sfajczyło się nic? Bo jeśli ten pilot różni się tylko wtyczką, to poszczególne guziczki po prostu zwierają rozmaite pary, a na wtyczce C2 jest co zwierać... :/

Nie, nic się nie uszkodziło.
A zwieranie par to jest za pięknie powiedziane, bo jak sam już to zauważyłeś rezystancja "zwartej" wynosi średnio 50 omów.


bebe napisał/a:
Do mnie dotarło Arduino, ale nie mam czasu przysiąść. :( Z fajnych rzeczy, napisanie działającego kodu zczytującego wciśnięte guziczki zajęło mi 10 minut. :) Okazało się, że jest gotowa biblioteka do obsługi matryc (Keypad), więc obsługa samego pilota jest banalnie prosta.

A no właśnie.

bebe - 2011-10-06, 14:48

jackthenight napisał/a:
A zwieranie par to jest za pięknie powiedziane, bo jak sam już to zauważyłeś rezystancja "zwartej" wynosi średnio 50 omów.

To i tak nieźle, w moim egzemplarzu jest między 1 a 2 kΩ, mniej, jeśli wcisnąć bardzo mocno. Wyjątkiem jest rolka, w której nie ma styków węglowych tylko zwykłe miedziane blaszki i tam rezystancja jest pomijalna.

jackthenight - 2011-10-06, 14:55

bebe napisał/a:
To i tak nieźle, w moim egzemplarzu jest między 1 a 2 kΩ, mniej, jeśli wcisnąć bardzo mocno. Wyjątkiem jest rolka, w której nie ma styków węglowych tylko zwykłe miedziane blaszki i tam rezystancja jest pomijalna.


Bo ja swój pilot rozebrałem i wszystkie styki węglowe, i styki na płytce przemyłem spirytusem. Ale i tak na nic się to zdało, bo pilot nie działa z moim radiem :-(
Szkoda bo, bo jak jeździłem dusterem to taki pilocik był bardzo przydatny.


No nic poczekam, jak na allegro pojawi się radio z Dustera.

bebe - 2011-10-06, 15:02

jackthenight napisał/a:
Szkoda bo, bo jak jeździłem dusterem to taki pilocik był bardzo przydatny.

Ale przecież pilota już masz. :) Wystarczy znaleźć protokół, po jakim gada wtyczka C2, wspomniana ATmega i ognia. :]

jackthenight - 2011-10-06, 15:07

bebe napisał/a:
po jakim gada wtyczka C2,


W tym radiu co pokazałem na zdjęciu raczej złącza C1, C2, C3 są bo są, ale pewnie do niczego nie są podłączone, czyli wiszą w powietrzu i do niczego nie służą.

bebe - 2011-10-06, 20:19

jackthenight napisał/a:
W tym radiu co pokazałem na zdjęciu raczej złącza C1, C2, C3 są bo są, ale pewnie do niczego nie są podłączone, czyli wiszą w powietrzu i do niczego nie służą.

To może czas zmienić radio...? ;D W takim Pioneerze na ten przykład sterowanie jest banalnie proste (drabinka rezystorów). :) Ewentualnie, sterowanie termometrem/automagiczną klimą? ;)

Zawsze możesz też spylić pilota na allegro, albo może ktoś z klubu się skusi.

jackthenight - 2011-10-06, 20:21

bebe napisał/a:
To może czas zmienić radio...?

I o tym właśnie już zacząłem myśleć :
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=5995


Dyskusje nt. wyboru radia przeniosłem do : http://www.daciaklub.pl/f...p=103048#103048

cezarys - 2011-10-08, 10:21

Witam.
Też się tym zajmowałem.
Niestety ISO w Blaupunktach wygląda tak: http://elektron.pol.lubli...ble/isoshop.htm
A w Renówkach jak wyżej. Więc ma się to nijak.
To znaczy Blaupunkty wykorzystują do sterowania styki 10, 11, 12 z C2, a dla Renault zrobili to na stykach 1 do 6 z C1 (czyli tam gdzie wszyscy w standarcie mają wyjścia liniowe).
Raczej nie polecałbym ich zwierać.

laisar - 2011-10-08, 11:16

Problem raczej nie w samych innych pinach - bo przecież można np przerobić wtyczkę, przepinając kabelki w dowolną stronę - ale w innym... "protokole", czego zazwyczaj nie da już się obejść tak łatwo /:
cezarys - 2011-10-08, 12:17

laisar napisał/a:
Problem raczej nie w samych innych pinach - bo przecież można np przerobić wtyczkę, przepinając kabelki w dowolną stronę - ale w innym... "protokole", czego zazwyczaj nie da już się obejść tak łatwo /:


Tak oczywiście, to widać. W Blaupunkcie jest to jakaś transmisja szeregowa z elektronicznego pilota - piny zasilania(+/-) i TX.
W Reniach i Daćkach tak jak widać w postach powyżej elektronika jest w radiu, a pilot to tylko przyciski które łączą pary z sześciu przewodów.
Koledzy wyżej bardziej się w to wgłębiali. Ja tylko tak ogólnie by odwieść niektórych od prób z podpinania pilota z Dacii do Blaupunkta. Dajemy prawie czyste zwarcia na wyjścia liniowe. I mimo że wydaje nam sie że nic się nie stało to możeny już nie mieć tych wyjść. Raczej jeśli są piny to są zgodne z tabelką, bo inaczej Blaupunkt zostawia dziury bez pinów.

jackthenight - 2011-10-08, 12:31

cezarys napisał/a:
Dajemy prawie czyste zwarcia na wyjścia liniowe

50 omów przy 12V to nie zwarcie, więc nie panikuj. 8-) Nic się na pewno nie stało.


cezarys napisał/a:
Raczej jeśli są piny to są zgodne z tabelką, bo inaczej Blaupunkt zostawia dziury bez pinów.

Już inny kolega podpinał oryginalnego pilota Blaupunkta do tego radia Daćkowego :
http://www.daciaklub.pl/f...ight=sterowanie

I również nie działał. Także złącza C2 tam nie ma, chociaż fizycznie wygląda że jest.
Podobnie pewnie się to ma do C1 i C3. Także fizycznie coś tam wystaje i wygląda jako złącza C1,2,3 ale tak na prawdę tam nic nie ma. Wyjść liniowych też pewnie nie ma, nie słyszałem aby ktoś do tego radia podłączyć jakiś wzmacniacz przez to wyjście liniowe :)

cezarys - 2011-10-08, 12:52

jackthenight napisał/a:
cezarys napisał/a:
Dajemy prawie czyste zwarcia na wyjścia liniowe


50 omów przy 12V to nie zwarcie, więc nie panikuj. 8-) Nic się na pewno nie stało.


cezarys napisał/a:
Raczej jeśli są piny to są zgodne z tabelką, bo inaczej Blaupunkt zostawia dziury bez pinów.


Już inny kolega podpinał oryginalnego pilota Blaupunkta do tego radia Daćkowego :
http://www.daciaklub.pl/f...ight=sterowanie

I również nie działał. Także złącza C2 tam nie ma, chociaż fizycznie wygląda że jest.
Podobnie pewnie się to ma do C1 i C3. Także fizycznie coś tam wystaje i wygląda jako złącza C1,2,3 ale tak na prawdę tam nic nie ma. Wyjść liniowych też pewnie nie ma, nie słyszałem aby ktoś do tego radia podłączyć jakiś wzmacniacz przez to wyjście liniowe :)


Aleś ty dokładny.
No dobra - na wyjściu linowym na pewno nie ma 12 V tylko pewnie około 1 V.
I nie chodzi o prawo Ohma tylko tam są jeszcze częstotliwości.
Ponadto pisałem, że nie wnikałem w to głęboko i nie rozbierałem pilota, ale ktoś pisał, że pokrętło daje zwarcia na blaszkach, a przyciski rezystancje na gumkach. Nie sprawdzałem - nie wiem.
Jesli chodzi o wyjścia to w dedykowanych do Daćki radyjkach prawie na pewno nic na tych pinach nie ma. Mówimy o podpięciu Renówkowego pilota do oryginalnego Blaupunkta, a tam prawdopodobieństwo wyjść liniowych (piny 1 do 6) jest. Pozdrawiam.

jackthenight - 2011-10-08, 15:42

cezarys napisał/a:
na wyjściu linowym na pewno nie ma 12 V tylko pewnie około 1 V.

To tym bardziej żadne zagrożenie.

cezarys napisał/a:
I nie chodzi o prawo Ohma tylko tam są jeszcze częstotliwości.

No i co z tego ? Jaki ma to związek z uszkodzeniem wyjścia ?

cezarys napisał/a:
Mówimy o podpięciu Renówkowego pilota do oryginalnego Blaupunkta

Nie wiem czemu piszesz my. :) Raczej tylko ty. :lol: :lol:

cezarys - 2011-10-08, 16:24

cezarys napisał/a:
I nie chodzi o prawo Ohma tylko tam są jeszcze częstotliwości.

No i co z tego ? Jaki ma to związek z uszkodzeniem wyjścia ?

Malkontent. Wyjście liniowe jest dostosowane do podawania sygnału na wzmacniacz na dużą impedancje, a nie tak jak ci się wydaje tak jak ze wzmacniacza na głośniki gdzie impedancja to 4 Ohmy. A dlatego że częstotliwość to mówimy o impedancji a nie rezystancji. Jeśli ci to nie robi różnicy to powodzenia. Tyle na poziomie podstawówki. A tak właściwie to jakie masz wykształcenie - bo mam wraznie że twoja wiedza jest na poziomie uprawnień elektrycznych do 1,5 V.

cezarys napisał/a:
Mówimy o podpięciu Renówkowego pilota do oryginalnego Blaupunkta

Nie wiem czemu piszesz my. :) Raczej tylko ty. :lol: :lol: [/quote]

Skoro się wypowiadasz to przeczytaj posty powyżej i nie troluj jak małolat.

Proponuję ci takie doświadczenie. W samochodzie masz głośniki o impedancji 4 Ohm. odłącz głśnik i podepnij zamiast niego rezystor o rezystancji około 4 Ohm. Napisz potem jakie miałeś radio.

eplus - 2011-10-08, 19:19

Radiu nic się nie stanie na 100%.
jackthenight - 2011-10-08, 21:06

cezarys nie wiem dlaczego wydaje ci się, że możesz mnie tutaj obrażać.
Widzę, że naczytałeś się rzeczy które cię przerastają - poznałeś słowo impedancja i próbujesz tutaj zabłysnąć, ale sorry memory, jedyneczkę z tyłu musimy ci wymazać, a swój poziom wypowiedzi wzięty z komentarzy onetu zachowaj dla siebie i nie wyskakuj tutaj zbyt pochopnie z ocenami, bo mógłbyś się bardzo zdziwić.

Co do mojego wykształcenia to akurat skończyłem Politechnikę Łódzką - wydział elektrotechniki i elektroniki - i jestem mgr inż. automatyki i metrologii, a uprawnienia posiadam do 1kV.

I nie obrażaj nikogo więcej na tym forum, ani nie stosuj prostej i szyderczej mowy z onetu, bo dostaniesz bana i skończy się tutaj twoja przygoda.
I naucz się cytować wypowiedzi w swoich postach, bo jak na razie ci to nie wychodzi.

cezarys napisał/a:
Skoro się wypowiadasz to przeczytaj posty powyżej i nie troluj jak małolat.

Tutaj cię czegoś nauczę.
Kiedy piszemy na forum o oryginalnym blaupunkcie, to piszemy właśnie o radiu dedykowanym dla Dacii, czyli daćkowym blaupunkcie, w którym złącza C1, C2, C3 najprawdopodobniej wiszą w powietrzu. Co do C2 to jestem już tego pewny. Co do C1 to nie sądzę, aby taki Daćkowy blaupunkt niskobudżetowy to wyjście posiadał.
Czy nie lepiej jest rozmawiać niż się nawzajem obrażać ?
Ja też potrafię obrażać i riposty rzucać, ale chyba nie o to tutaj chodzi i nie po to jest to forum.

krakry1 - 2011-10-08, 21:37

jackthenight napisał/a:
I nie obrażaj nikogo więcej na tym forum, ani nie stosuj prostej i szyderczej mowy z onetu, bo dostaniesz bana i skończy się tutaj twoja przygoda.
Popieram.
cezarys - 2011-10-09, 08:02

jackthenight napisał/a:
cezarys nie wiem dlaczego wydaje ci się, że możesz mnie tutaj obrażać.
Widzę, że naczytałeś się rzeczy które cię przerastają - poznałeś słowo impedancja i próbujesz tutaj zabłysnąć, ale sorry memory, jedyneczkę z tyłu musimy ci wymazać, a swój poziom wypowiedzi wzięty z komentarzy onetu zachowaj dla siebie i nie wyskakuj tutaj zbyt pochopnie z ocenami, bo mógłbyś się bardzo zdziwić.

Co do mojego wykształcenia to akurat skończyłem Politechnikę Łódzką - wydział elektrotechniki i elektroniki - i jestem mgr inż. automatyki i metrologii, a uprawnienia posiadam do 1kV.

I nie obrażaj nikogo więcej na tym forum, ani nie stosuj prostej i szyderczej mowy z onetu, bo dostaniesz bana i skończy się tutaj twoja przygoda.
I naucz się cytować wypowiedzi w swoich postach, bo jak na razie ci to nie wychodzi.

cezarys napisał/a:
Skoro się wypowiadasz to przeczytaj posty powyżej i nie troluj jak małolat.

Tutaj cię czegoś nauczę.
Kiedy piszemy na forum o oryginalnym blaupunkcie, to piszemy właśnie o radiu dedykowanym dla Dacii, czyli daćkowym blaupunkcie, w którym złącza C1, C2, C3 najprawdopodobniej wiszą w powietrzu. Co do C2 to jestem już tego pewny. Co do C1 to nie sądzę, aby taki Daćkowy blaupunkt niskobudżetowy to wyjście posiadał.
Czy nie lepiej jest rozmawiać niż się nawzajem obrażać ?
Ja też potrafię obrażać i riposty rzucać, ale chyba nie o to tutaj chodzi i nie po to jest to forum.


W tym temacie jest też wątek o zmianie radia na innego Blaupunkta niż fabryczny. Dlatego dałem link do ISO w Blaupunktach i uwagę o tym iż w niededykowanych radiach na C1 są wyjścia liniowe.
I nic więcej nie było moim celem. Nie musze nigdzie zaistnieć, ale może komuś rozpiski ISO się przydadzą.
A co było twoim celem w uczeniu mnie techniki sygnałowej? W uczeniu mnie 12V na wyjściu sygnałowym i ośmiewaniu że częstotliwość i impedancja, że szpanerskie słówka?
Bądż dalej na tym forum ja ci więcej przeszkadzał nie będę.
Żegnam. Pozdrawiam i przepraszam.

krakry1 napisał/a:
jackthenight napisał/a:
I nie obrażaj nikogo więcej na tym forum, ani nie stosuj prostej i szyderczej mowy z onetu, bo dostaniesz bana i skończy się tutaj twoja przygoda.
Popieram.


Przepraszam innych uczestników forum, dałem się niepotrzebnie podpuścić.

eplus napisał/a:
Radiu nic się nie stanie na 100%.


Wiem. Teraz końcówki mocy i wyjścia liniowe są dobrze zabezpieczone. Moim celem nie było niszczenie radia i nie przypuszczałem by ktos to wykonał.
Ale chciałem żeby ktoś się zastanowił czy wyjście sygnałowe działa tak samo jak bateryjka czy akumulator i częstotliwość nie ma znaczenia.
Pozdrawiam.

jackthenight - 2011-10-09, 08:24

cezarys napisał/a:
Bądż dalej na tym forum ja ci więcej przeszkadzał nie będę.

Nie przesadzaj.

Prezes - 2011-10-09, 23:02

jackthenight napisał/a:
cezarys napisał/a:
Bądż dalej na tym forum ja ci więcej przeszkadzał nie będę.

Nie przesadzaj.
Hehe, a ja po drinku przeczytałem "Nie przeszkadzaj." :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
limo - 2012-01-12, 22:28

Mam u siebie radio Pioneer. Czy taki pilot będzie hulał czy jest jeszcze jakaś wiedza tajemna, której nie posiadam, żeby to zagrało? tj jakieś innego rodzaju wtyczki itp itd. Rozumiem, że potrzebuje też ten sterownik pokazany kilka stron wcześniej?

http://allegro.pl/przelac...2026046613.html

bebe - 2012-01-13, 14:47

limo napisał/a:
Mam u siebie radio Pioneer. Czy taki pilot będzie hulał czy jest jeszcze jakaś wiedza tajemna, której nie posiadam, żeby to zagrało? tj jakieś innego rodzaju wtyczki itp itd. Rozumiem, że potrzebuje też ten sterownik pokazany kilka stron wcześniej?

Wystarczy pilot + sterownik. Ze sterownikiem dużej filozofii nie ma, bo radia Pioneera mają jedną standardową wtyczkę do sterowania (mały jack). Gorzej z pilotem, bo ten sam pilot (jeśli chodzi o kształt) może mieć trzy różne rodzaje wtyczek. Musisz albo kupić pilota i dokupić sterownik z odpowiednim wejściem, albo kupić sterownik i do niego dokupić pilota z pasującą wtyczką. :)

Teoretycznie można dopasować jedno do drugiego "na siłę", bo poza wtyczką piloty są identyczne i za wtyczką zawsze jest te same 6 kabelków, ale chyba nie ma sensu rzeźbić w brązie niepotrzebnie.

limo - 2012-01-13, 15:22

no to gitara. Najpierw się poradzę gościa, który robi te sterowniki, z jaką wtyczką kupić potem sterownik i dawaj scyzorem. Najpierw jednak muszę rozwikłać tajemnicę kabli do głośników na tył co to ich miało nie być a są i nie działają. Nie wiem czy to się dziś uda bo tak sypie za oknem, że może być problem z dostaniem się do auta za kilka h :mrgreen: :mrgreen:
jackthenight - 2012-01-13, 20:27

Ja również chce mieć pilota pod kierownicą, w związku z tym zakupiłem takie radio i pilot jak w załączniku. Szczegóły montażu, zabawy wycinania dolnej osłony kierownicy podam w wersji foto z wymiarami ile co trzeba wyciąć aby pilot można było zamontować w przewidziane do tego miejsce.
maciek - 2012-01-13, 20:31

jackthenight, kurcze kupiłeś radio z salonu? ile kosztuje?
jackthenight - 2012-01-13, 20:35

Na allegro kupiłem : http://allegro.pl/radio-c...2046959099.html
Niby nowy - zobaczymy jak go dostanę do ręki, na razie czekam na paczkę.
Aha i jeszcze jedna dobra informacja. Otóż radia Renault Tuner List lub Update List takie jakie właśnie kupiłem mają możliwość uzależnienia głośności radia od prędkości pojazdu - wystarczy tylko do radia do pinu A1 podpiąć sygnał prędkości - co również uczynię :)

limo - 2012-01-13, 20:52

w takim razie czekam z niecierpliwością na foty :mrgreen:
art350 - 2012-01-13, 20:56

bardzo fajna rzecz wg. mnie zwiększanie głośności zależnie od prędkości,mam to samo w Scenicu. :-)
TD Pedro - 2012-01-14, 11:22

art350 napisał/a:
mam to samo w Scenicu

chyba jest to w Renault powszechne... miałem coś takiego w Megane i w Kangoo

rafals - 2012-01-14, 14:24

W Kia dają to fabrycznie, ale ciężko powiedzieć czy się z tego cieszyć czy też nie.
Cendra - 2012-01-14, 22:23

art350 napisał/a:
bardzo fajna rzecz wg. mnie zwiększanie głośności zależnie od prędkości,mam to samo w Scenicu. :-)


To się jakoś specjalnie aktywuję, czy jest zawsze aktywne :?: Jakoś tego nie zauważyłem...

art350 - 2012-01-14, 22:27

aktywuje się to w ustawieniach i można wybierać o ile ma podgłośniać tzw.SPEED ON/OFF skala jest od 1 do 5 zdaje się.Wyłączyć całkowicie też to można. :-)
Cendra - 2012-01-14, 22:57

Mam instrukcję to muszę pogrzebać...
No chyba, że mamy inne modele, ja mam taki http://allegro.pl/renault...2004288020.html

Sorki za OT :P

art350 - 2012-01-15, 13:05

@Cendra odpowiedź posłałem na PW aby tutaj nie robić niepotrzebnie śmietnika. :-)
W końcu to forum Dacii,a nie Renault. :mrgreen:

jackthenight - 2012-01-16, 17:34

JackTheNight napisał/a:
Na allegro kupiłem : http://allegro.pl/radio-c...2046959099.html
Niby nowy - zobaczymy jak go dostanę do ręki, na razie czekam na paczkę.


No i wreszcie otrzymałem. Faktycznie radio jest nowe, nie ma żadnych śladów użytkowania - widać że to nowe radio.
Zamontowałem już je w aucie, aby sprawdzić czy działa, czy nie ma jakiś ukrytych wad - ogólnie aby potestować, zanim zacznę ciąć obudowę kierownicy pod pilota.
Pilot również działa - co sprawdziłem na sam początek :)
Fajne radio pomimo tego, że nie ma w nim MP3, ale ja z tego nie korzystam, poza tym ma wejście liniowe.
Podświetlenie również takie pomarańczowe, przygasa wyświetlacz jak włączamy światła jak również podświetla przyciski kiedy włączamy światła.
Ma kilka fajnych bajerów ale to już opiszę przy okazji montażu pilota, bo z tym to będzie rzeźba i to konkretna. Skorzystam chyba z lutownicy do cięcia plastiku.

jackthenight - 2012-01-17, 17:28

A jeszcze mam do kogoś prośbę, kto ma Daćkę z już fabrycznie zamontowanym pilotem aby cyknął zdjęcia obudowy kierownicy - interesuje mnie jak wycięta jest obudowa kierownicy pod pilota.
Bodajże Sandero BlackLine czy Logan BlackLine (jeśli taki jest ) mogły mieć pilota pod kierownicą.
Użytkownika Dustera również proszę o zdjęcia.
Także jak ktoś może to niech wstawi zdjęcia - jak ktoś ma problem ze wstawieniem zdjęć to niech napisze do mnie na PRIV to jakoś sobie poradzimy.

chriskb - 2012-01-17, 18:04

jackthenight,

DD Laurete ma przygotowany plastik pod sterowanie. W załączeniu zdjęcie

jackthenight - 2012-01-17, 18:49

Dzięki chriskb, ale tak jak właśnie coś czułem DD używa innego typu pilota. W DD montowany jest mniej więcej taki pilot :


Natomiast u mnie w aucie pod obudową kierownicy jest tak :


czyli pod takiego pilota :


akofreda - 2012-01-17, 19:30

W dusterze jest właśnie pilot taki jak ty masz (obły).
jackthenight - 2012-01-17, 19:44

Nie do końca, ty akofreda masz taki :


A kolega chriskb ma obudowę pod taki pilot :


Czyli w zależności od wersji mogą występować obydwa typy pilotów.

bebe - 2012-01-17, 22:15

jackthenight napisał/a:
A jeszcze mam do kogoś prośbę, kto ma Daćkę z już fabrycznie zamontowanym pilotem aby cyknął zdjęcia obudowy kierownicy - interesuje mnie jak wycięta jest obudowa kierownicy pod pilota.

Jest jeszcze jeden mały myczek - obudowa z wycięciem różni się nie tylko wycięciem - w innym miejscu przebiega też łączenie dolnej i górnej części. Dlatego w oryginalnej obudowie z pilotem łączenie obydwu połówek wypada w okolicach wycięcia na pilota, a na zdjęciach z forów rumuńskich/niemieckich wycięcia wypadają w środku plastiku.

jackthenight - 2012-01-17, 22:19

Dokładnie bebe, w mojej obudowie łączenie połówek wygląda tak jak niżej, czyli będę musiał zrobić dziurę, otwór na pilota.
Te wymiary podane na poniższym zdjęciu nie są do końca dobre - mierzyłem już mniej więcej i będzie trochę inaczej.
Mniej więcej podobnie, bo najpierw wytnę mały taki otwór aby wsadzić pilota na kolumnie kierownicy z obudową i na obudowie obrysować pilota, aby wiedzieć jak wyciąć już dokładnie obrys pilota.

Ale szczegóły podam już po montażu.

mlodyprzem - 2012-01-18, 10:56

To ja już trochę ogłupiałem. Też chcę kupić pilota do radia i teraz nie wiem którego. Proszę o konkretną odpowiedź, najlepiej z numerem katalogowym pilota, który na pewno będzie pasował do mojego Dustera. Wrzucam zdjęcia jak to wygląda u mnie.
laisar - 2012-01-18, 11:20

Bez ESP: 8200969681 97 zł brutto; z ESP: 8200009040 - 83 zł.
mlodyprzem - 2012-01-18, 11:54

Dzięki.
Obecność ESP w samochodzie ma wpływ na rodzaj pilota???

laisar - 2012-01-18, 12:17

Tak twierdzi katalog części... ale też nie mam pomysłu na związek między tymi kwestiami.
jackthenight - 2012-01-18, 15:49

laisar napisał/a:
Bez ESP: 8200869681 97 zł brutto

Tutaj ci się literówka wkradła, powinno być : Bez ESP: 8200969681 -97 zł brutto

I to jest ta bardziej zaokrąglona :




Natomiast ta z ESP: 8200009040 - 83 zł to jest ten pilocik :


mlodyprzem po otworze w obudowie kierownicy stwierdzam, że dla ciebie będzie pilot o numerze : 8200009040 :)

mlodyprzem - 2012-01-18, 15:52

Tak. Mam ESP, także wszystko się wyjaśniło. Jeszcze raz dziękuję:-)
jackthenight - 2012-01-18, 15:59

Natomiast do Sandero lub Logana
pasuje tylko pilot o numerze : 8200969681 - 97 zł brutto

laisar - 2012-01-18, 18:46

jackthenight napisał/a:
Tutaj ci się literówka wkradła

Poprawione - dzięki!

jackthenight - 2012-01-22, 23:07

I już montaż pilota zakończony powodzeniem.
Podłączyłem sobie również sygnał prędkości do radia, dzięki czemu radio samo się podgłasza/ścisza w zależności od prędkości - super funkcja.
Ponadto jeszcze inaczej podłączyłem napięcie po stacyjce do radia (żółty kabel - pin A7 we wtyczce ISO), bo orginalnie w Daciach zanim odpalimy auto to radio się 3 razy włączało i 2 razy wyłączało.
Teraz radio włącza się dopiero wtedy jak kluczykiem przekręcę na pozycje Jazda, czyli jak już kontrolki na desce się zaświecą. Przy rozruchu silnika radio się automatycznie wyłącza po czym zaraz się włącza, czyli teraz mam dwa włączenia i jedno wyłączenie.

Wymiary i szczegóły montażu podam później a teraz tylko wstawię kilka fotek :




jaru - 2012-01-23, 00:29

No dobrze, a na postoju, z wyłączonym silnikiem i wyciągniętym kluczykiem radio da się załączyć? ;-)

Jak jest dobrze podłączone, to powinno się dać załączyć i wyłącza się samo po pół godzinie.

jackthenight - 2012-01-23, 06:10

jaru napisał/a:
a na postoju, z wyłączonym silnikiem i wyciągniętym kluczykiem radio da się załączyć?

Oczywiście, że się da włączyć.

A tu jeszcze kilka zdjęć :


matucha - 2012-01-24, 20:47

A to trzeba aż taką jamę wycinać? Nie wejdzie to, gdyby wyciąć tylko otwór na część, w której jest śruba? Czy wtedy pilot jest za wysoko?
jackthenight - 2012-01-24, 21:05

matucha napisał/a:
Nie wejdzie to, gdyby wyciąć tylko otwór na część, w której jest śruba?

Wejść wejdzie, ale nie skręcisz a poza tym będzie niestabilne.

matucha napisał/a:
Czy wtedy pilot jest za wysoko?

Będzie zdecydowanie za wysoko.
Zresztą, nawet jak już będzie otwór odpowiedni na to aby mocowanie pilota weszło w gniazdo to i tak trzeba kilka milimetrów (około 4mm) skrócić mocowanie pilota, aby pilot był około właśnie 4 mm poniżej kierownicy, bo tak kierownica tarłaby o pilota.

Co do wielkości jamy to musi być na tyle duża aby cały pilot wszedł w obudowę kierownicy - spójrz na zdjęcie fabrycznie zamontowanego pilota:

limo - 2012-01-24, 22:20

dziś po jeździe nowym sceniczkiem upewniłem się, że taki pilot to gadżet must have :mrgreen:
jjmalin - 2012-01-24, 22:44

pytanie zasadnicze - czym kolega wycinał owy plastik??
jackthenight - 2012-01-24, 23:07

Wstępnie lutownicą, taką zwykłą zwarciówką. A później ostrym nożykiem.
mekintosz - 2012-01-24, 23:23

Ładnie prawie jak oryginal, JTN jak zwykle perfekcyjnie ;-) Ja bym jeszcze cos wykombinowal, jakas koszulkę czarna czy cos by ukryc przestrzen miedzy dziura a obudowa pilota. Jest to reczna robota i troszke to widac, mimo najwyzszej starannosci. Jaka moc ma radio ktore zamontowales ?
jackthenight - 2012-01-25, 06:30

Fabrycznie zamontowany pilot też ma takie dziury, tylko że są równiej wycięte - poza tym ich nie widać, bo pilota zasłania ramię kierownicy. Koszulka termo to raczej nic nie da, jak już to trzeba by było dolutowywać plastyk - ale pytanie zasadnicze po co ? Skoro tego nie widać ?
Starałem się wyciąć jak najdokładniej, ale wiadomo że bez wymiarów, tylko na podstawie przymiarki wycięcie nie będzie zbyt idealne.

Dokładnie to nie wiem jaką moc ma to radio. Wiem za to jaką końcówkę mocy ma to radio : TDA7385H o mocy 4 x 35W

jackthenight - 2012-01-25, 16:55

Ok to czas na wymiary. Ponadto aby mieć do czego przykręcić pilot to będzie potrzebna nakrętka o numerze : 77 03 046 140 - koszt jakieś 5 zł

Śruba to zwykła śruba imbusowa lub torxowa M5x30 - można ją nabyć w Castoramie lub będzie już wraz z pilotem lub można ją też kupić w ASO : 77 03 016 404 - koszt jakieś 5.5 zł

Ja musiałem tylko kupić w ASO nakrętkę.

Zdjęcia nakrętki i wymiarów w załączniku (klikamy na zdjęcie)

mlodyprzem - 2012-01-31, 10:09

Czy ktoś wie jaka śruba tu powinna być?
jackthenight - 2012-01-31, 10:29

Według dokumentacji taka sama śruba i nakrętka ci potrzeba co u mnie czyli :

nakrętka o numerze : 77 03 046 140 - koszt jakieś 5 zł

Śruba to zwykła śruba imbusowa lub torxowa M5x30 - można ją nabyć w Castoramie lub w ASO : 77 03 016 404 - koszt jakieś 5.5 zł

mlodyprzem - 2012-01-31, 11:12

Dzięki!
Pilot już zamontowany. Czekam jeszcze na adapter z Izotech s.c. i będzie git;)

bebe - 2012-03-19, 22:17

Yaaay! :D W końcu przysiadłem i w dwa wieczory zmęczyłem obsługę pilota na Arduino. :] Z rzeczy istotnych - bibliotekę Keypad można sobie wsadzić w buty, niestety z uwagi na kijowe rozwiązanie pilota Renault (jedna para z rolki stale zwarta) się nie nada. Miałem straszne problemy z obsługą owej rolki, więc żeby szybciej wyizolować problem, napisałem sobie wszystko od początku na piechotę. Stąd kod wygląda, jakby go pisał czterolatek. :) Nie chce mi się już tego poprawiać, poza tym nie jestem programistą. :P

Sam kod to żadna nowość - wiersze (wyjścia) omiatane zerem, sprawdzanie zmiany stanu na każdej z kolumn (wejścia). Problem z rolką z grubsza polegał na tym, że zwarta para stale blokowała jedną z kolumn - doczytałem, dołożyłem diody przed wejściami i działa ślicznie. :) Każda z par ma zrobiony debouncing na osobnych zmiennych - w sumie strzelanie z armaty do wróbla, ale w momencie pisania czemuś wydawało się to dobrym pomysłem. :] Próbowałem pisać komentarze, ale całe życie nie pisałem ("jak trudno było napisać, to powinno być trudno zrozumieć!" ;) i zwyczajnie nie mam wprawy. W razie wątpliwości służę wyjaśnieniami.

Schemat:


Kod: tu.

A tak wygląda Arduino z tym kodem w akcji:


Teraz tylko przekaźniki w miejsce LEDów i można cudami na kiju sterować! :)

bebe - 2012-05-24, 23:46

jackthenight napisał/a:
Zresztą, nawet jak już będzie otwór odpowiedni na to aby mocowanie pilota weszło w gniazdo to i tak trzeba kilka milimetrów (około 4mm) skrócić mocowanie pilota, aby pilot był około właśnie 4 mm poniżej kierownicy, bo tak kierownica tarłaby o pilota.

Dzisiaj robiłem kolejną przymiarkę i o ile na głębokość gniazda nie zwróciłem uwagi, o tyle jeszcze jedna rzecz mi wyszła - czy przycinałeś jakoś mocowanie po bokach, czy pilot od razu pasował w gniazdo na kolumnie kierownicy?

Bo u mnie mocowanie pilota i gniazdo to dwie różne bajki, z daleka podobne, ale gdy próbowałem wetknąć jedno w drugie, to nie ma mowy. Z mocowania pilota wystają takie maleńkie prowadniczki, a poza tym kształt tego mocowania jest nieregularny i różni się trochę od gniazda.

jackthenight - 2012-05-25, 11:53

U mnie pasowało bez żadnych komplikacji.
bebe - 2012-05-28, 15:19

Dziura wychechłana, pilot przykręcony. :) Zdjęć nie ma, bo kończyłem po ciemku, poza tym zostało jeszcze oszlifowanie krawędzi po przejściu szczyzoryka. ;)

Uwaga! Pilot od Laguny, Megane, Clio (z płaską czerwoną wtyczką) nie pasuje do Dacii, a przynajmniej nie od razu. :) Mocowanie ma inny kształt, ale łatwo jest przyciąć je żeby pasowało. Na pewno lepszym wyborem będzie pilot od Kangoo z żółtą kwadratową wtyczką, chociaż tam też trzeba przyciąć mocowanie na wysokość.

Dominus - 2012-06-27, 11:07

Czekając na Dustera przymierzam się do zakupu pilota pod kierownicę.
Moja wersja DD jest z ESP czyli pilot dla mnie to 8200009040 ??

Znalzałem go http://renaultsklep.bazar...-vel-satis.html
Numer taki sam więc powinien pasować do mojego DD.

Radio będe miał PIONEER MVH-1400UB.

Czy to będzie ze soba działało?? i czy potrzebny jest jakiś sterownik??

jackthenight - 2012-06-27, 13:20

Dominus potrzebujesz adapter do tego radia, aby podłączyć pilot.
Adapter zamówisz na tej stronie : http://www.piloty.pl/UNI20.html
Piszesz jakie masz radio, jaki pilot i że chcesz adapter aby to połączyć.
Bez adaptera nie będzie ci działał ten pilot z radiem Pionner.

bebe - 2012-06-27, 13:42

jackthenight napisał/a:
Adapter zamówisz na tej stronie : http://www.piloty.pl/UNI20.html

A konkretnie to UNI23SON, bo UNI20 nie obsługuje klawiatury matrycowej (a do tego sprowadza się pilot Renault). Parę dni temu pytałem (bezpośrednio w Izotechu - biuro@izotech.com.pl ) o tego pilota - kosztuje 129 zeta + 10,50 wysyłka, wykonanie do 7 dni roboczych.

A pytałem, bo próbowałem wyśledzić, czy komukolwiek udało się dojść, czy przez złącze W/R w Pioneerach da się obsługiwać telefon i gałkę MultiControl. :) Póki co w Izotechu "prace trwają" ;) , a dział relacji z klientami Pioneera spuścił mnie na drzewo. :>

Jacas 77 - 2012-06-30, 12:14

Właśnie się pomyliłem i kupiłem zamiast do ESP ten do wersji bez. pilot jest sprawny bo dorobiłem na pająka układ do sterowania Pioneerem DEH-3400UB ale dopiero jak odebrałem autko to wyszło że potrzebuje ten prostokątny. Tak więc jeśli ktoś pomylił się w druga stronę to mogę się zamienić a jak nie to szukam kwadraciaka. Jeszcze pytanko ten obły jest mocowany śruba z nakrętka a ten kwadraciak?

Pozdrawiam

jackthenight - 2012-06-30, 12:30

Jacas77 stronę wcześniej jest to napisane, a ty się jeszcze o to pytasz ? Wstyd.
Jacas 77 - 2012-07-01, 13:17

jackthenight napisał/a:
Jacas77 stronę wcześniej jest to napisane, a ty się jeszcze o to pytasz ? Wstyd.


Tak to jest jak się niedokładnie czyta tylko przegląda po łepkach. :oops: Na testach miałem 4x4 i zakodowało mi się ze jest ten obły pilot. Zamiast poczekać za odbiorem furki to kupowałem wszystko wcześniej. Mocowanie tez już wypatrzyłem na aukcji. Ten kwadratowy jest mocowany wkrętem, chyba ze się mylę. Teraz czekam za separatorem i przejściówką do radia i będę składał wszystko razem, pilota też już wypatrzyłem. Tylko coś mi jeszcze spać nie daje - przewód sterujący do pilota. W tym obłym jest na stałe a w tym jest na wtyk. Wczoraj rozebrałem osłonę kolumny kierownicy i nic wolnego nie zauważyłem. Czy przewód sterowania z pilota jest tez montowany tak jak pozostała instalacja audio? A swoją drogą te nowe wtyki strasznie komplikują montaż radyjka.

bebe - 2012-07-02, 15:57

Dziś przeprowadziłem rozpoznanie bojem przy pomocy potencjometru i radia DEH-6400BT. :) Sprawdzałem, czy przy pomocy pilota wpiętego w gniazdo W/R da się obsługiwać cokolwiek więcej niż to, co już wiadomo. Miałem nadzieję, że po zwarciu sleeve/ring i włączeniu rezystancji z górnej tabelki pojawią się nowe funkcjonalności. Niestety, jest dokładnie tyle, co w tabelce - po zwarciu sleeve/ring jest tylko folder+/folder-. Co ciekawe, w przypadku DEH-6400BT wartości są inne - o jedno oczko niższe (odpowiednio, average: 5,75 i 8). Przy pomocy gniazda W/R da się obsłużyć funkcje zestawu głośnomówiącego, z wyjątkiem samego wejścia do menu telefonu (przycisk Phone). I tak:
  • vol +/- - regulacja głośności
  • next track - potwierdzenie, odbierz
  • prev track - cofnij (w menu), odrzuć połączenie
  • folder +/- - góra/dół w menu telefonu i książce adresowej
Trochę mi to komplikuje życie, bo liczyłem na przemieszczanie się po menu telefonu przy pomocy vol+/- i teraz nie wiem, czy przeprojektowywać całe swoje rozwiązanie, żeby dodać jakąś koślawą obsługę folder+/- tylko na użytek telefonu, czy udać, że się tego wszystkiego nie dowiedziałem i robić tak, jak jest. :/

Jacas 77 - 2012-07-14, 09:34

Jeśli ktoś szukałby tak jak ja wiązki kablowej do pilota to jest ona zabudowana w aucie i wtyczka do pilota w obudowie kierownicy jest "zakotwiczona" w obudowie kolumny tak jak na zdjęciu.
Dominus - 2012-12-30, 21:40

Mam pytanie, czy ktoś kto kupował adapter UNI23SON
http://www.piloty.pl/UNI23SON.html
mógłby udostępnić instrukcję montażu tego adaptera w aucie
Konkretnie chodzi mi o te 5kabelków które są "luzem" jak to sie i w czym wpina

jackthenight - 2012-12-30, 22:48

Żadnych luzem kabelków nie ma.
Adapter ma przejściówkę z dwoma wtyczki ISO , jedną wtyczkę np. jack którą wpina się do radia, oraz wtyczkę do pilota.
Jedną wtyczkę ISO zapinasz do ISO które masz w aucie, a drugą ISO wpinasz do radia.

Dominus - 2012-12-31, 14:00

jackthenight, gdyby nie było to bym nie pytał, a nie mam instrukcji....


jackthenight - 2012-12-31, 15:39

Ale to zdjęcie adaptera jakiegoś uniwersalnego, bo te luźne kable powinny być zakończone wtyczką dla pilota pod kierownicą.
Normalnie żadnych luźnych kabli nie ma.
Jeśli wygoglowałeś takie zdjęcie to nie zwracaj na to uwagi. Jak będziesz składał zamówienie to piszesz pod jakie radio chcesz adapter, pod jaki pilot i wszystko - żadnych wtedy luźnych kabli nie ma.

Dominus - 2012-12-31, 15:52

Czekam na ten adapter gdyż kupiłem po niskiej cenie, a na izotecha się troszeczkę wkurzyłem.
Pierwsze zapytanie napisałem 1.12 i odpisują mi na wiadomości po 5dniach i do tej pory nie zamówiłem u nich adaptera....
Jak widać na adapterze naklejka z UNI23 http://www.piloty.pl
a na stronie http://www.piloty.pl/UNI23SON.html z tymi pilotem widzę tylko tyle samo wtyczek lecz te kabelki spięte tak że ich nie widać chyba.
jackthenight, miałeś taki adapter?? jak tak to proszę gdybyś udostępnił instrukcję jaką otrzymałes

jackthenight - 2012-12-31, 16:24

Dominus ja zamawiałem takie adapter pod radio Clariona i pilot od Renault.
Żadnej instrukcji nie otrzymałem bo tutaj nie potrzeba żadnej instrukcji, wpinasz wszystkie wtyczki i działa. Pomylić się nie można - także prosta sprawa.
Ja też długo czekałem na adapter, ale podobno to w izotechu tak już jest.

Dominus - 2012-12-31, 17:19

jackthenight, aha nic nie było. w takim razie jak bede miał adapter to gdybym miał jakieś wątpliwości odnośnie wpięcia to zapytam na forum to pewnie odpowiesz :)
będe na pewno potrzebował pomocy jeśli będą różne kolory kabelków od pilota i tych w moim przypadku 6 luzem, ale wydaje mi się jak oskuruję trochę wiecej izolacji i wcisne w tą wtyczke oryginalną(od pilota) to nie powinno być problemu
dzieki za wyjaśnienie

jackthenight wiesz moze jaki jest typ/numer tej wtyczki oryginalnej od pilota? żeby dopasować drugą cześć

jackthenight - 2012-12-31, 20:31

Zależy jakiego masz pilota.
Wyciągnij radio i zobacz jaka wtyczka ci teraz dynda, albo jakie masz tam obecnie wtyczki.
To ci powiem, która wtyczka jest od pilota.
Zrób jej zdjęcie.

Ja miałem pilota z żółtą wtyczką to wtedy wtyczka w adapterze jest taka : http://www.tme.eu/pl/deta...udowy-i-wtyki/#
Ale u ciebie będzie na pewno inna.

Dominus - 2013-01-01, 12:26

o ile się nie pomyliłem to mam wtyczke http://elcodis.com/photos...1717103_sml.jpg
o numerze 1379659 na 8pin lecz jest 6 kabli.
tylko teraz drugą cześć wtyczki potrzebna, lecz tak jak pisałem wyżej jak oskuruje kabelki bardziej i włoże w tą wtyczke to moze bedzie działać...
jak przyjdzie przesyłka to zobaczymy

jackthenight - 2013-01-01, 12:44

Dominus napisał/a:
lecz tak jak pisałem wyżej jak oskuruje kabelki bardziej i włoże w tą wtyczke to moze bedzie działać...

Ja powtykasz w odpowiednie otwory to będzie działać, bo to nie wystarczy tylko w byle jaką dziurę wtyczki włożyć byle jaki kabelek - sam wiesz o co mi chodzi.
pocieszające jest to, że możesz kombinować do woli, nic nie popsujesz, czyli tak przekładaj kable w tej wtyczce aż zacznie działać poprawnie pilot.

Dominus - 2013-01-01, 13:07

jackthenight, tak wiem wiem o co chodzi... i jak widzę mam różne kolory kabli, nie są identyczne... hmmm no cóż będzie z tym trochę zabawy bo sporo kombinacji będzie, no ale coś za coś, zamiast za 140zł kupiłem za 60zł adapter :-P
matucha - 2013-01-02, 23:32

U mnie adapter nie miał wtyczki - kolory przewodów pasowały kolorami pod te od pilota.
Za wtyczkę robiły piny do lutowania do układów scalonych, które akurat pasowały rozmiarem do gniazda od pilota.

Marek1603 - 2014-02-17, 17:06

http://www.daciaklub.pl/f...1631053#1631053
bebe napisał/a:
Marek1603 napisał/a:
Do tego przerobić oryginalnego pilota renault na sterowanie analogowe

Wiesz może, w jakim konkretnie standardzie gada to "sterowanie analogowe"? Sam będziesz robił sterownik, czy chcesz zlecić firmie robiącej sterowniki?

Bebe sterowanie analogowe to nic innego jak drabinka rezystorów odpowiednio połączona. Więc wywalasz bebechy z pilota łączysz przyciski rezystorami i dwoma przewodami do radia. Można wykorzystać istniejąca instalację i zrobić przejście koło radia. Wejście jest albo na wtyk słuchawkowy stereo albo jeden przewód na kostce ISO (stering coś tam) i masa.

corrado - 2014-02-17, 18:18

o to ja przy okazji może coś się dowiem, jak to takie proste, to może wyjaśnisz jak podłączyć seryjne sterowanie przy kierownicy z DD ph1, do Pioneera 2 din też rzekomo rezystorowo sterowanego F320BT, jest jakieś z tyłu wejście, mogę zrobić fotkę. Coś przekładać trzeba bebechy - jeśli tak to co ?
http://www.pioneer.eu/eur...320BT/page.html

Marek1603 - 2014-02-17, 18:55

Po pierwsze radio musi mieć możliwość sterowania analogowego i uczenia się pilota (chociaż chyba niekoniecznie jak ma się pilota -rozpiskę- do konkretnego radia).
Masz rozpiskę kabli do radia? Najlepiej pdf-a lub linka do niego.
Jutro ci odpiszę jak wykonać bo na kompie w pracy mam różne wykonania pilotów min. do pioneer-a. Nie wiem czy akurat do tego modelu.

fotolabor - 2014-02-17, 22:35

Kupiłem GMS 6501 i ramkę zastanawiam się nad pilotem i adapterem piloty są różne adaptery też radio jest sterowane tak jak wszystkie Chińczyki trzema przewodami masa K1 i k2.Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tymi adapterami ? mam laureate 2 rocznik 2012
zrezygnowałem z radia fabrycznego ,brak zaślepki na pilota pod kierownicą.Jak by coś ktoś miał jakąś wiedzę proszę o pomoc.

kilazz - 2014-02-17, 22:37

na allegro jest facet który sprzedaje adaptery, podaj mu model gmsa i za pare dni dostaniesz adapter, koszt jakies 180zl z dostawa, dziala poprawnie
Dominus - 2014-02-17, 22:38

fotolabor, jeżeli nie uda Ci się z pilotem to mam gdzieś zaślepkę to Ci mogę podesłać jak coś.
A co do pilota to odezwij się do biuro@izotech.com.pl ( http://www.piloty.pl/ )
Zamówiłem do niego adapter do sterowania radia Pioneer 1din.
Może zrobi dla Ciebie adapter choć pod chińczyka to nie wiem

fotolabor - 2014-02-17, 23:34

Dzięki serdeczne za wszystkie podpowiedzi jutro będę walczył dalej.

http://allegro.pl/sterowa...3927717601.html

bebe - 2014-02-17, 23:38

Marek1603 napisał/a:
Bebe sterowanie analogowe to nic innego jak drabinka rezystorów odpowiednio połączona. Więc wywalasz bebechy z pilota łączysz przyciski rezystorami i dwoma przewodami do radia.

A widziałeś bebechy tego pilota?

Bo ja widziałem. Po pierwsze: jak coś wywalisz, to potem będzie straszna rzeźba w brązie, żeby to poskładać - przyciski są na gumach, gumy mają styki te takie ferrytowe czy jakieś, generalnie - czysta mechanika, jak to ruszysz to musisz zrobić swój środek od zera. Do tego jeszcze tragedia antyczna w postaci rolki - tam są trzy blaszane styki, po których ślizga się blaszka. Nawet jak uda Ci się wstawić jakimś cudem w tą rolkę enkoder, to i tak musisz go jakoś oprogramować, bo nie wiem, czy są w przyrodzie tak małe enkodery podające od razu impulsy góra-dół, a nie schodki na trzech stykach.

Do tego w przypadku pioneera dwa przewody to mało, bo tam jest jeszcze trzeci, który ma być zwarty do któregoś z tych dwóch, żeby obsłużyć dwie funkcje (bodajże folder-up i folder-down). Można z nich zrezygnować, ale w moim Pioneerze one akurat odpowiadają za przechodzenie między wpisami z menu telefonu, więc nie można. ;)

A jeśli chcesz jednak zrobić interfejs nie ruszając mechaniki, to oryginalny pilot "gada" przy pomocy jakże kretyńskiego rozwiązania pt. matryca klawiszy, które wprowadza całą, sobie tylko właściwą kategorię problemów. :>

Dziwiłem się trochę, czemu kolo od interfejsów bierze stówę czy nawet więcej za taki interfejs, ale już się nie dziwię. :] Zrobiłem taki interfejs od zera na Arduino i przekaźnikach (czekam na zlutowanie), i skoro ja dałem radę, to każdy da radę, ale to nie jest tak proste jak podłączenie kabelków do oporników. :)

Marek1603 - 2014-02-18, 06:15

Więc tak. Skoro gość na forum-auto.com w clio połączył oryginalny pilot renault (właśnie z tą tablicą znaków) do sony to i da się do pioniera.
http://www.forum-auto.com...sujet132836.htm

Idąc dalej tym tropem mamy "piloty" do różnych radyjek.
http://elektron.pol.lubli...le/pilotyca.htm



Zakładka Kablomania i multimedia.
http://studio24.prv.pl/

I ten twój bebe z rolką też jest rozrysowany. Kablomania/wyświetlacze i piloty/renault

Sterowanie analogowe polega na podłączeniu właśnie rezystorów, a w skrócie pomiarze spadku napięcia na nich. Trzeba tylko wiedzieć jakie radio i jaki musi być pilot.

bebe - 2014-02-18, 09:25

Marek1603 napisał/a:
Więc tak. Skoro gość na forum-auto.com w clio połączył oryginalny pilot renault (właśnie z tą tablicą znaków) do sony to i da się do pioniera.

Według mnie (w prosty sposób) się nie da.

Marek1603 napisał/a:
I ten twój bebe z rolką też jest rozrysowany. Kablomania/wyświetlacze i piloty/renault

No dokładnie. I wytłumacz mi, proszę, jak zamierzasz podłączyć rezystory do tej rolki, albo jak chcesz zrealizować folder-up/folder-down w Pioneerze. :]

Tak jak już napisałem - gdyby to były tylko przyciski i tylko zwykła drabinka rezystorów na dwóch kablach, to pewnie by się dało. Ale to nie są tylko przyciski i nie jest to drabinka na dwóch kablach (w przypadku Pioneera). Do samej głupiej rolki będziesz potrzebował jakiejś logiki, która ogarnie, w którą stronę rolka się kręci. Do tego te radosne, mechaniczne przyciski w pilocie same mają jakąś tam rezystancję (tak to się nazywa?) w zależności od siły, z jaką dusisz przycisk, do tego samo wciśnięcie przycisku wiąże się z migotaniem stanów, co w analogowym sterowaniu nie powinno mieć znaczenia (odbiornik powinien je obsługiwać), ale któż to wie? Trzeba by się dowiedzieć od kogoś, kto to już robił, albo przetestować na żywym organizmie.

Spędziłem nad tym tematem kupę czasu i protestuję przeciwko jego trywializowaniu. ;)

corrado - 2014-02-18, 10:12

Bebe , po pierwsze przy naciśnięciu masz odpowiednią rezystancję ukłau i natężenie prądu które płynie przez ten pilot. Jeśli nie jest programowalny odbiornik , to trzeba sobie pomierzyć i policzyć każdy przycisk i zrobić tak jak zczytuje to ( kombinację napięcie, prąd ) docelowe radio i tak faktycznie przerobić układ w tym pilocie źródłowym o odpowiednie rezystancje i prądy.
Jeśli radio jest programowalne to sprawa faktycznie jest o wiele prostsza .
Widać , że jest to sterowanie prądem ( natęzeniem ) i napięciem . Jeśli znasz prawo I i II Kirchoffa - suma prądów wpływających = sumie wypływających ; Suma spadówków napięć = sumie napięć zasilania w danym obwodzie ( napięcie w danym oczku jest takie samo ), to sobie to obliczysz , No i oczywiście prawo Ohma :-)
Tutaj widać na przykładach jakie są układy w danych pilotach
http://elektron.pol.lubli...le/pilotyca.htm
Ogólnie faktycznie wszędzie jest podobnie
,
czyli oprócz rezystancji układu, zmienia się prąd płynący.
Jeśli się nie ma układu, to faktycznie upierdliwa robota trzeba naciskać i mierzyć opór i natęzenie prądu i zapisać te kombinacje a póżniej można sobie to rozrysować.

Marek1603 - 2014-02-18, 10:17

Bebe nie wiem jakiego masz pilota więc ciężko mi powiedzieć. Analizując schematy (i to co gość zrobił w clio) wygląda mi na to że jest tam właśnie schemat tej rolki. Mogę się też mylić bo trzeba by zobaczyć to (pilot) na żywca.

Jak ewentualnie kupię to będę rzeźbił coś do oryginalnego pilota.

corrado - 2014-02-18, 10:25


Jeszcze tu ładnie widać . Rozpiszę jakby ktoś nie rozumiał jeszcze:
Załóżmy że prąd przewodzenia przycisku = 10mA
- Podczas naciśnięcia tylko SOURCE mamy prąd = 10mA i rezystancję 2,2kOhma
- puszczamy SOURCE
- Naciskamy LIST , mamy prąd = 10mA i rezystancja = 3 * 2,2kOHm
- Trzymamy LIST i naciskamy SOURCE , mamy prąd = 2 * 10mA , a rezystancję = 3 * 2,2kOhma

Itd itd .... ;-)

Marek1603 - 2014-02-18, 11:52

No i teraz czerwony podłączamy do "STEERING WHEELS" w radiu, a ekran Masa GND. Następnie w niektórych radiach jest możliwość tzw. "uczenia pilota" naciskając poszczególne przyciski, które pokazuje radio na wyświetlaczu.

Chyba BLONDI ma rozwiązany problem w swoim goclever. :-P

bebe - 2014-02-18, 12:01

Marek1603 napisał/a:
Bebe nie wiem jakiego masz pilota więc ciężko mi powiedzieć.

Tego okrągłego mam, o:


Marek1603 napisał/a:
Analizując schematy (i to co gość zrobił w clio) wygląda mi na to że jest tam właśnie schemat tej rolki.

Nie wiem, co zrobił gość w clio (TL;DR i mój francuski już nie ten :> ). Wiem za to, jak zrobiona jest rolka w pilocie Renault. Nie da się jej podłączyć bezpośrednio, bo musisz jakąś logiką wymyślić, w którą stronę się kręci, a żeby to zrobić, musisz wiedzieć, jaki styk był zwarty poprzednio i jaki jest zwarty teraz. Według mojej wiedzy nie da się tego zrobić na opornikach. ;)

corrado napisał/a:
Obrazek
Jeszcze tu ładnie widać .


W Pioneerze jest tak:

corrado - 2014-02-18, 12:32

Bebe, skąd to masz ten schemat ?
Dzięki za schemat chyba :) bo jeśli faktycznie u mnie jest sterowanie i to na kablu przez 3.5mm jacka to zrobię sam sobie ten adapter :)


Haha, czyli jednak jest u mnie minijack :mrgreen: :

http://files.tinypic.pl/i/00501/z4gvsaoec2hv.jpg

Bebe, jesteś genialny !

Marek1603 - 2014-02-18, 12:34

Ten z tego clio też jest taki sam.
Mówiłeś, że na tej rolce są trzy styki, po których ślizga się blaszka. Może je wykorzystuje jako przycisk przewijania góra/dół z tej tablicy.
http://mike.f.free.fr/cmd1.jpg

Na środku molet 1,2 i 3

corrado - 2014-02-18, 13:10

bebe napisał/a:
Marek1603 napisał/a:
Bebe nie wiem jakiego masz pilota więc ciężko mi powiedzieć.

Tego okrągłego mam, o:


Bebe mam tego samego u siebie pilota z takim kółeczkiem od przewijania tracków / radia.
Układ w radiu z pewną częstotliwością czy to na kwarcu czy na np. układzie NE555 z kondensatorami, próbkuje pomiar z pilota - mierzy napięcie i ewentualnie prąd.
W tym układzie Pioneera Jacka , układ Folder Down/ Up zwiększa napięcie o 5V ze źródła RING , masz tam diody stabilizujące , bo jakby nie było tego to układ z FOLDER UP (8k Ohm) byłby po przyciśnieciu takim sam / o rezystancji z przycisku NEXT Track ( też 8kOhm) .
Zresztą nie potrzebnie komplikujesz sobie, nie trzeba wnikać w to co to za kółko i z jakim podziałem jest mierzone, punktem wyjściowym jest to schemat układu który staruje radiem i jakie napięcia/prądy radio rozumie jakim przyciskiem.

bebe - 2014-02-18, 13:35

corrado napisał/a:
Bebe, skąd to masz ten schemat ?

Z internetów. Po wpisaniu w gógla "pioneer wr plug pinout" wychodzi.

corrado napisał/a:
Dzięki za schemat chyba :) bo jeśli faktycznie u mnie jest sterowanie i to na kablu przez 3.5mm jacka to zrobię sam sobie ten adapter :)

Haha, czyli jednak jest u mnie minijack :mrgreen: :

Jeśli jest opisany "W/R", to zasadniczo to.

Żeby mieć pewność, u siebie wziąłem sobie kabel z minijackiem do samochodu, potencjometr, miernik, i pracowicie posprawdzałem. Działa tak jak na schemacie. Do tego wykryłem, że next-track odbiera połączenie telefoniczne po BT, prev-track odrzuca, a folder-up/folder-down przechodzi między wpisami w menu telefonu. Jedyne co, to z pilota nie da się wejść do menu telefonu, albo ja nie umiem (przetestowałem wszystkie oporności z drabinki z ringiem zwartym i nie).

Marek1603 napisał/a:
Mówiłeś, że na tej rolce są trzy styki, po których ślizga się blaszka. Może je wykorzystuje jako przycisk przewijania góra/dół z tej tablicy.

Tak, i ta blaszka zwiera te same styki kręcąc się na + i na -. I jedyną metodą wymyślenia, w którą stronę rolka została obrócona, jest porównanie obecnie zwartego styku z poprzednio zwartym stykiem. Czyli potrzebujesz rejestru, który przechowa poprzedni stan, oraz komparatora, który porówna stan rejestru ze stanem obecnym i na tej podstawie wymyśli, czy to było kręcenie +, czy -.

corrado - 2014-02-18, 14:17

Bebe, a masz schemat do tego seryjnego Blaupunktowego w Dacii z pokrętłem ?

I pytanie dodatkowe, czy trzeba odkręcać kierownicę by ściągnąć ten pilocik z "kierownicy"

bebe - 2014-02-18, 16:22

corrado napisał/a:
Bebe, a masz schemat do tego seryjnego Blaupunktowego w Dacii z pokrętłem ?

To co, wyżej linkował Marek, wydaje się mieć sens:


Ja korzystałem z tego, ale w nim były błędy, w tym najpoważniejszy - sugerujący, że rolka działa podając po prostu +/- na oznaczonych liniach. ;)

corrado napisał/a:
I pytanie dodatkowe, czy trzeba odkręcać kierownicę by ściągnąć ten pilocik z "kierownicy"

Nie trzeba. Wystarczy zdjąć obudowę kolumny kierownicy.

Marek1603 - 2014-02-18, 20:14

Bebe nie musi być rejestru. Wystarczy, że radio samo w sobie porównuje wartości rezystancji, napięcia, prądu czy czego tam jeszcze.

Ale burzę wywołałem. Nie pchać się z podziękowaniami. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Po prostu potrzeba matką wynalazków, a że mnóstwo rzeczy wynaleziono więc trzeba tylko poszukać gotowych rozwiązań. Ja właśnie taką potrzebę miałem. Dzięki ci Matko. ;-) :-P

corrado - 2014-02-18, 20:24

Tak wygląda środek pilota z Blaupunkta, nie ma żadnych układów ani rezystorów. Można śmiało przerabiać.

jackthenight - 2014-02-18, 20:56

corrado napisał/a:
Obrazek
Jeszcze tu ładnie widać . Rozpiszę jakby ktoś nie rozumiał jeszcze:
Załóżmy że prąd przewodzenia przycisku = 10mA
- Podczas naciśnięcia tylko SOURCE mamy prąd = 10mA i rezystancję 2,2kOhma
- puszczamy SOURCE
- Naciskamy LIST , mamy prąd = 10mA i rezystancja = 3 * 2,2kOHm
- Trzymamy LIST i naciskamy SOURCE , mamy prąd = 2 * 10mA , a rezystancję = 3 * 2,2kOhma

Itd itd .... ;-)

No takich głupot jak wyżej to już dawno nie czytałem :)
Prąd przewodzenia przycisku = 10 mA ??
Czyli przy 5V przycisk ma rezystancję 500 omów ?
Hmm - to fajny przycisk, raczej zepsuty przycisk :)

Jak naciskamy Source to rezystancja układu wynosi 2.2 kOhm, a prąd jaki popłynie według wzoru
Ohma, którym się chwalisz że podobno znasz wynosi I=U/R, I= 5V / 2200 = 2,2 mA

A jak naciskamy razem przyciski List i Source to rezystancja układu wynosi :
R= (2200+2200)*2200/6600 = 1466 Ohm = 1,46 kOhm
A wtedy płynie prąd I = 5V/1466 = 3,4 mA
A czemu corrado ?
Bo powstaje układ równoległy rezystancji 2,2 kohma i dwóch w szeregu 2,2 kohma.

Także corrado proponuje zanim zaczniesz komuś wytykać znajomość praw Ohma czy Kirchhoffa, pouczać to zastanów się czy sam to umiesz.

A jeśli chodzi o przyciski to ich rezystancja jest pomijalnie mała, a przynajmniej powinna być jak najmniejsza. Idealny przycisk ma rezystancję bliską 0.

corrado napisał/a:

układ Folder Down/ Up zwiększa napięcie o 5V ze źródła RING

Wcale nie zwiększa.

corrado napisał/a:

masz tam diody stabilizujące

Wcale nie, to są diody zabezpieczające.

A teraz wracając do tematu pilota Renault to jego schemat wygląda tak :

Według mnie nie da rady zrobić tego na rezystorach, potrzeba programowalnego mikrokontrolera - zresztą konwertey UNI również robione są na mikrokontrolerach.
No ale wierzę w was chłopcy, powodzenia w wstawianiu rezystorów w układ pilota. :)

corrado napisał/a:
Można śmiało przerabiać.

Powodzenia :)

corrado - 2014-02-18, 21:13

Tak, tak z rezystancją zagapiłem się. Byłem w pracy wiadomo że połączenie równoległe tam będzie, 1/R = 1/R1 + 1/R2 . Mój błąd. A z tym włącznikiem to miałem na myśli prąd jaki płynie w układzie przy zwarciu i nie liczyłem tam napięć bo nawet nie wiedziałem jakimi są zasilane. Sory, wyszło że niby nie znam praw. :lol:
bebe - 2014-02-18, 23:47

Marek1603 napisał/a:
Bebe nie musi być rejestru. Wystarczy, że radio samo w sobie porównuje wartości rezystancji, napięcia, prądu czy czego tam jeszcze.

Mylisz się, musi. :) Nie wiem, jak jeszcze mam to wytłumaczyć. Rolka w pilocie mechanicznie zrealizowana jest tak, że musi. W radiach Renault ten rejestr i logika są i dzięki temu pilot Renault wpięty do radia Renault działa. Jak podepniesz do linii matrycy z pilota drabinkę rezystorów, to może to nawet będzie działać, z wyjątkiem rolki, która działać poprawnie nie będzie.

Tłumaczę jeszcze raz. Rolka działa w ten sposób, że kręcąc się zwiera trzy styki (pary linii matrycy) po kolei. Jeden ruch rolki to zwarty styk pierwszy, potem drugi, potem trzeci, potem znowu pierwszy. Jeżeli obrócisz rolkę w drugą stronę, to zewrze się najpierw np. pierwszy, potem trzeci, potem drugi, itd. Jak podepniesz sobie rezystor pod któryś styk rolki, to będzie go zwierało co kilka przeskoków rolki, niezależnie od kierunku obrotu. Żeby wymyślić, w którą stronę kręci się rolka i który rezystor z drabinki zewrzeć, musisz wiedzieć, który styk był zwarty poprzednio i który jest zwarty teraz - jeśli był zwarty pierwszy, a teraz jest zwarty drugi, to ruch rolki nastąpił, dajmy na to, w górę, a jeśli był zwarty pierwszy, a jest trzeci, to ruch rolki nastąpił w dół. Od obczajenia, w którą stronę kręci się rolka, do zwierania właściwego rezystora również droga nie jest całkowicie prosta, bo potrzebne jest jeszcze coś, co go zewrze - na przykład przekaźnik, bo wpinanie się z radiem i drabinką bezpośrednio w wyjście procesora to ponoć niedobra pomysła. ;)

I w dużym skrócie dlatego pan od interfejsów bierze stówę z hakiem od sztuki. :]

corrado - 2014-02-19, 13:04

Nie wie ktoś czy ten pilocik z RENAULT MEGANE i innych
ma kółeczko jak w dacii o którym mówił bebe?
http://allegro.pl/renault...3944213978.html
Jest ich zatrzęsienie za 20pln z przesyłką, więc lepiej sobie na tym zrobić adapter do swojego radia a stary mieć w razie niemca na przekładkę do starego radia.

bebe - 2014-02-19, 13:31

corrado napisał/a:
http://allegro.pl/renault-scenic-lift-megane-02-manetka-pilot-radia-i3944213978.html

To jest właśnie ten pilot z kółeczkiem, o którym cały czas mówimy. Z resztą ten prostokątny też ma kółeczko, tylko inne, ale zrealizowane chyba tak samo.

corrado - 2014-02-19, 13:43

Dzięki bebe ! Już kupuję . Gościo z allegro też potwierdził mailem, że ma kółko.

Tak sobie teraz liczę kombinacje rezystorów które mam i przypomniałem sobie że tam kolega w przypadku Sony też się pomylił a ja za szybko przytaknąłem , nie sprawdzając
JackTheNight napisał/a:
Jak naciskamy Source to rezystancja układu wynosi 2.2 kOhm, a prąd jaki popłynie według wzoru
Ohma, którym się chwalisz że podobno znasz wynosi I=U/R, I= 5V / 2200 = 2,2 mA

A jak naciskamy razem przyciski List i Source to rezystancja układu wynosi :
R= (2200+2200)*2200/6600 = 1466 Ohm = 1,46 kOhm
A wtedy płynie prąd I = 5V/1466 = 3,4 mA
A czemu corrado ?
Bo powstaje układ równoległy rezystancji 2,2 kohma i dwóch w szeregu 2,2 kohma.

Także corrado proponuje zanim zaczniesz komuś wytykać znajomość praw Ohma czy Kirchhoffa, pouczać to zastanów się czy sam to umiesz.




Niestety kolega też się pomylił bo w przykładzie bedziemy mieć sytuację zwarcia drugiego rezystora (R2+R3) i cały prąd popłynie zworką , czyli przez SOURCE,
więc rezystancja zastępcza układu mimo wciśnięcia dwóch przycisków LIST+SOURCE będzie tylko R1. Czyli Rz = 2,2kOhma.
No niestety jak widać nie tylko ja się mylę. Łatwo to udowodnić korzystająć z ilości prądu jaka popłynie przez drugą zworkę (LIST) z 1wszego prawa Kirchoffa http://pl.wikipedia.org/w...rawo_Kirchhoffa

corrado - 2014-02-26, 22:59

Wykonałem pilot na rezystorach do radia Pioneera ze starego pilota dokupionego na allegro z renault MEGANE 1. Mam przyciski wszystkie oprócz tego kółeczka FOLDER UP DOWN. NIe chciało mi się już kombinować ze ścieżek.
Wartości przycisków dobrałem wg

Parę zdjęć z roboty - uprzedzam brzydko polutowane , ale ważne że działa ;)
Na filmiku pokazana rezystancja po na przyciskach .
Jak ktoś będzie chciał to dam więcej szczegółów odnośnie montażu itd. Cena takiego pilocika to 20pln z allegro za używkę, jeśli ktoś chce zachować dotychzacowy w Dacii :-)





wartości w kOhmach.


--> FILMIK

Marek1603 - 2014-02-27, 06:59

No i widzicie da się jednak.
jackthenight - 2014-02-27, 08:00

Ale co się da ? Kółka nie zrobił przecież, a to głównie o rolkę chodzi.
A rolki niestety na rezystorach nie zrobi, tak aby radio poprawnie rozumiało sekwencje rolki.

Marek1603 - 2014-02-27, 11:00

corrado napisał/a:
NIe chciało mi się już kombinować ze ścieżek.


JacTheNight nie znaczy, że się nie da, tylko nie wiemy. Skoro gość na tamtym forum zrobił to może jednak.....
Corrado proszę spróbować zrobić. ;-)

Może rozumieć jeżeli porównuje nową wartość do poprzedniej, a są trzy. Wtedy UP albo DOWN.

jackthenight - 2014-02-27, 11:12

Ale też nie wiadomo czy tamtemu z forum działa rolka, czy tylko zrobił sobie przyciski.
Rolka korzysta z kabli z których korzystają przyciski, jeśli doda jakieś rezystory to po pierwsze straci funkcjonalność przycisków, a po drugie radio może się nauczyć tylko tego, że określona rezystancja, określona wartość prądu powoduje jakąś tam funkcje w radiu.
A rolka takiego sygnału pojedyńczego nie podaje, tylko podaje sekwencje. A samo radio
przystosowane do analogowego pilota nie jest w stanie zrozumieć sekwencji.

Marek1603 napisał/a:
Może rozumieć jeżeli porównuje nową

Niestety radio nie porównuje wartości aktualnej do poprzedniej.

Ale próbujcie, jeśli się uda to chylę czoła :)

Marek1603 - 2014-02-27, 12:44

Pożyjemy, zobaczymy.
bebe - 2014-02-27, 12:58

Marek1603 napisał/a:
JacTheNight nie znaczy, że się nie da, tylko nie wiemy.

WIEMY. :> Nie da się.

corrado - 2014-02-27, 22:49

Sprawdziłem pilocik w aucie z radiem PIONEERa i działa elegancko :-D Wszystkie te 6 przycisków. Sam się zdziwiłem, że zadziała z marszu , jest tylko problem z przyciskiem TRACK NEXT czasami coś zwiera , w zależności jak ugnę kabelki przy mocowaniu pilota to raz przerzuca do tyłu a raz do przodu TRACKi. Będę chyba musiał poprawić tam luty ...
bebe - 2014-02-28, 09:53

corrado napisał/a:
jest tylko problem z przyciskiem TRACK NEXT czasami coś zwiera , w zależności jak ugnę kabelki przy mocowaniu pilota to raz przerzuca do tyłu a raz do przodu TRACKi. Będę chyba musiał poprawić tam luty ...

Weź też pod uwagę, że swoją oporność mają też same styki w pilocie, i, co śmieszniejsze, ich oporność zmienia się w zależności od tego, jak mocno naciskasz guzik (taka ich śmiechowa natura).

Marek1603 - 2014-03-30, 20:05

Uruchomiłem wstępnie pilota renault na peiying 9905.
vol+
vol-
source+
source-
mode

Zostaje sprawdzić po podłączeniu rolki. Jest trochę zabawy bo pilot ma trochę zaśniedziałe styki i muszę je najpierw potraktować jakimś kontaktem.
Na pewno mam jeszcze w radyjku możliwość ustawić
mute
ch+
ch-
Więc wygląda wstępnie na możliwość podłączenia 8 pozycyjnego pilota renault.

Dalsze wieści po testach.

piotr. z - 2014-03-31, 07:47

bebe napisał/a:

Weź też pod uwagę, że swoją oporność mają też same styki w pilocie, i, co śmieszniejsze, ich oporność zmienia się w zależności od tego, jak mocno naciskasz guzik (taka ich śmiechowa natura).

Bo poszli po taniości i wsadzili węglowe pigułki w silikonową klawiaturę. Jeśli zastosowano by w klawiaturach wkładki kompozytowe (tzw. SC-pill) to takiego efektu by nie było. Obecnie węglówki są OK ale do sprzętów, które są sterowane CANem lub LINem- tam zmienny opór (przynajmniej w takim zakresie) jest niewidoczny.

corrado - 2014-03-31, 08:57

+1

węgiel - grafit

przy sterowaniu do radia Renault jest ok, bo tam zamyka obwody po prostu na tych 6 przewodach, ale w tych radiach sterowanych rezystorowo już jest trochę na nic.

dawid2157 - 2014-11-27, 20:22
Temat postu: Opis złącz sterowania z kierownicy
Witam kupiłem radio mn i chcę zainstalować je w lagunie II poszukuję schematu złącza sterowania z kierownicy posiada ktoś taki opis?
jas_pik - 2014-11-28, 01:38

To jest standard.
Przygotowałem dla Ciebie w załączonym pliku

dawid2157 - 2014-11-29, 07:05

A dał by radę pan zrobić zdjęcie kostki od czoła i zaznaczyć gdzie wchodzi jaki kolor kabla i czy pokrywają się z kolorami kabla na rysunku ?
jas_pik - 2014-11-29, 16:32

Nie rozkręcałem - ale znalazłem zdjęcia - może pomoże.
Pamiętaj że Renault nie zawsze zachowuje kolorystykę w różnych modelach.


jas_pik - 2014-12-10, 10:28

Pełna rozpiska dla dwóch rodzajów pilotów
Marek1603 - 2014-12-10, 11:22

O pilotach jest trochę tutaj
lesiu11 - 2014-12-24, 11:06

@jas_pik Kostka którą pokazujesz z opisem to kostka bezpośrednio wtykana do radia? dobrze rozumiem? Kostka od strony pilota ma 6 pinów?
jas_pik - 2014-12-24, 12:44

to kostka wpinana do złącza 8 pinowego w radiu
janzet - 2015-01-18, 20:34

coś na ten temat też tu:
http://www.daciaklub.pl/f...1659922#1659922

pod tym linkiem jest "kilka" informacji które się przydadzą:
http://renault.epcdata.ru...itolu/01043320/

A zaznaczę że pod tym linkiem (głównym) sa rozpisane wszystkie renówki - każda śrubka ( a niektóre renówki to dacie):
http://renault.epcdata.ru/

:-)

lesiu11 - 2015-04-18, 15:16

janzet, http://www.catcar.info/renault/?lang=en tutaj jest coś podobnego
mekintosz - 2015-11-23, 11:18
Temat postu: Pilot do radia Daewoo AGC-1220RF-A
Witam

W wątku dot. pilotów nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o to czy pilot ten prostokątny od aktualnie produkowanych modeli daci będzie pasował do radia Daewoo i kolumny kierownicy Sandero mk 1 (po wycięciu prostokątnego otworu)? Chciałbym za jednym razem przy zmianie radia zainstalować pilota oraz mikrofon. Na aukcjach nie znalazłem oferty pilota z wiązką. W moim Sandero na 99% jej nie ma. Te okrągłe piloty maja wiązki ale przez trudniejszy sposób wykonania otworu zależy mi na tym prostokątnym.


jas_pik - 2015-11-23, 15:50

Elektrycznie są wymienne .
mekintosz - 2015-11-23, 15:52

Elektrycznie ok ale mechaniczne idzie dokręcić ?
laisar - 2015-11-23, 16:21

mekintosz napisał/a:
mechaniczne idzie dokręcić?

Nie.

jas_pik - 2015-11-23, 16:58
Temat postu: Re: Pilot do radia Daewoo AGC-1220RF-A
mekintosz napisał/a:
Te okrągłe piloty maja wiązki ale przez trudniejszy sposób wykonania otworu zależy mi na tym prostokątnym.

Ale po co wykonywać otwór skoro zapewne da się kupić obudowę pod kierownicę z niezbędnymi otworami do montażu pilota?
A skoro te okrągłe mają wiązki to będziesz miał sprawę rozwiązaną

mekintosz - 2015-11-23, 17:57

laisar napisał/a:
mekintosz napisał/a:
mechaniczne idzie dokręcić?

Nie.


Czyli wygląda na to,że powinienem zainstalować pilot okrągły gdyż tylko on pasuje do kolumny kierownicy Sandero 1 z 2009r? Przypomnieć możesz numer ref.części i ew cenę? Jest w komplecie przewód od radia do pilota,czy to osobny element?

laisar - 2015-11-23, 19:43

mekintosz napisał/a:
tylko on pasuje do kolumny kierownicy Sandero 1 z 2009r?

Konkretnie: do podstawy manetek - zatem jeśli bardzo zależy Ci na kwadratowym pilocie, to można wymienić obie te rzeczy, przekładając dźwignie.

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=61852#61852

mekintosz - 2015-11-23, 23:02

Czyli trzeba wtedy wymienić obie manetki by pasował pilot kwadratowy ?

Pilot okrągły na 100% obsługuje to radio z BT w zakresie obsługi telefonu GSM ?





Nie widać oznaczeń zielona i czerwona słuchawka ?





Odpowiednia kostka z daciowego złącza na radio Renault ?



laisar - 2015-11-23, 23:17

mekintosz napisał/a:
wymienić obie manetki

Nie - manetki zostają, do wymiany jest ten element, do którego są przymocowane i przez który przechodzi kolumna kierownicy; nr 1 na poniższej ilustracji:


jas_pik - 2015-11-23, 23:51

mekintosz napisał/a:
Czyli trzeba wtedy wymienić obie manetki by pasował pilot kwadratowy ?
Nie widać oznaczeń zielona i czerwona słuchawka ?
Obrazek

Coś ten pilot za dobrze nie wygląda a opis wtyczki/pilotóww i kolorów przewodów kiedyś podawalem w tym temacie

wojtus - 2015-11-24, 08:03

Są dwa rodzaje pilotów tych "zaokrąglonych", jeden jest do radia starego typu bez bluetooth, a drugi do radia z bluetooth.
Różnią się wtykiem do radia, oba mają na stałe zamocowany kabel połączeniowy do radia.

Pilot bez oznaczeń zielona/czerwona słuchawka niestety nie podejdzie do radia z bluetooth - inna wtyczka.

Dwa typy wtyczek:

mekintosz - 2015-11-24, 12:16

wojtus napisał/a:
Są dwa rodzaje pilotów tych "zaokrąglonych", jeden jest do radia starego typu bez bluetooth, a drugi do radia z bluetooth.
Różnią się wtykiem do radia, oba mają na stałe zamocowany kabel połączeniowy do radia.
Jak znajdę to zaraz wrzucę zdjęcia.


Dziękuję, czy one mogą się różnić numerem referencyjnym oraz oznaczeniami ze słuchawką ? Nie chciałbym zakupić "wykastrowanego" z BT pilota, którego nie podepnę do radia.

Muszę mieć taki pilot,gdyż obawiam się,że bez niego nie da się obsłużyć zestawu BT .




W linkach poniżej ten pilot steruje radiem o które mi chodziło.



http://largusladaclub.ru/...-magnitoly.html

http://largusladaclub.ru/...en/upgrade.html

https://www.drive2.ru/l/7107915/

https://www.drive2.ru/l/6377352/?page=0




Dzięki ASO Al. Jerozolimskie już wiem co za ile.

Sterowanie radiem w autach pod koniec I faz ma nr 255522215R

Koszt 142,03 zł, jest na zamówienie, czas realizacji zamówienia 2-3 dni

Rabat 8%


Montaż - film:


mik61 - 2016-01-23, 17:40

Czy to Media Nav powinno dzialac z fabrycznym sterowaniem laguny 2 bez zadnych przejsciowek? Czy jednak musi byc jakas?
jas_pik - 2016-01-23, 18:02

mik61 napisał/a:
Czy to radio powinno dzialac z fabrycznym sterowaniem laguny 2 bez zadnych przejsciowek? Czy jednak musi byc jakas?

O ile jest ten sam model który jest w Dacii ( zaokrąglony lub kwadratowy - taki który ma symbole słuchawki zielonej i czerwonej) to tak

mik61 - 2016-01-23, 18:24

jas_pik napisał/a:
O ile jest ten sam model który jest w Dacii ( zaokrąglony lub kwadratowy - taki który ma symbole słuchawki zielonej i czerwonej) to tak


Model to jest ten: https://www.google.pl/sea...TxJAFeA951kM%3A

Co do sterowania z kierowniki to wcale nie działa (Laguna2)

jas_pik - 2016-01-23, 18:52

Podaj numer modelu z naklejki na górze obudowy. Bo z twego linku wynika że masz MN Evolution.
Pisałem o modelu plota pod kierownica ( zaokrąglony lub kwadratowy) . Tylko takie modele będą działać poprawnie
http://www.daciaklub.pl/f...ad.php?id=11498

mik61 - 2016-01-23, 19:20

Model radia to LAN5201WR1 a pilota mam kwadratowego, nie tego do którego linka wysłałeś, dobra ale na moim pilocie nie ma ikonek słuchawki więc pewnie dlatego nie działają
jas_pik - 2016-01-23, 19:25

Czyli masz zwykłae MN a nie Evolution .
POkazałem jeden z pilotów zaokrąglony a drugi kwadratowy - one są zgodne pod warunkiem że mają te same styki i opisy na pilocie - inne modele nie będza działały z MN

mik61 - 2016-01-23, 19:29

To muszę obczaić czy pilot ze słuchawkami np z laguny2 PH2 będzie pasował do laguny 2 ph1
jas_pik - 2016-01-23, 19:43

mik61 napisał/a:
z laguny2 PH2 będzie pasował do laguny 2 ph1

Podejrzewam że ani ten ani ten ale sprawdź to dokładnie bo Renault miał kilka podobnych z wyglądu ale z innym rozkładem styków i połączeń wewnątrz.

robson330 - 2016-01-23, 22:51

W Lagunie 2 nie ma znaczenia który pilot.
Czy zwykły, czy z symbolami słuchawki, to te same piloty.
Oby dwa obsługują MN.
I oby dwa pasują do modelu przed i po lifcie.

mekintosz - 2016-05-14, 15:08

W końcu udało mi się doposażyć sandero 2009 r w pilot do radia.


Proces adaptacji i instalacji rozpoczełem od podejrzenia sposobu instalacji pilota opisanego na stronie rosyjskiego forum.

https://www.youtube.com/w...d&v=q7wsDfMBzhY

http://largusladaclub.ru/...-magnitoly.html

https://www.drive2.ru/l/7107915/

https://www.drive2.ru/l/6377352/?page=0


Stamtąd też pozyskałem szablon do wycięcia otworu na pilot w dolnej osłonie kolumny kierownicy. Niestety ale szablon jest częściowo prawidłowy. W moim Sandero musiałem bardziej wgłębić się w boczną część osłony kolumny. Sam otwór , widoczny od góry powstał zbyt duży. Na szczęście zakrywa go wieniec kierownicy. Pilot zakupiłem na allegro, niestety ale bez zaślepki ;-( Przy okazji zakupu manetki do sterowania wycieraczkami pozyskałem niezbędną do przykręcenia pilota nakrętkę. Wsuwa się ją w otwór w mocowaniu do kolumny kierownicy, by dalej wkręcić długą śrubę mocującą pilota. Najpierw nawierciłem wiertłem 1 mm zarys otworu, później skalpelem, pilnikiem wyrównałem krawędzie. Samo końcowe dopasowywanie już wykonałem po zamontowaniu obu osłon w samochodzie, by dociąć tyle by pilot prawidłowo znalazł się w "gnieździe" montażowym. Najpierw musiałem przeciągnąć przewód do radia, zaś na końcu skręcić całość osłon kolumny. Wyszło jak na załączonych zdjęciach. Jeszcze muszę dokupić tę zaślepkę, gdyż drażni mnie brak estetyki z wystającą śrubą. Mimo, że tego nie widać ;-)

kristoff1177 - 2016-10-31, 19:55

Szanowni koledzy. Witam Was jako nowy na tym forum :-) Zastanawiam się nad unowocześnieniem systemu audio w moim pojeździe. Przejrzałem wnikliwie ten temat, ale jest on na tyle rozbudowany, że się trochę pogubiłem. Ale w czym sprawa: Posiadam w swoim Loganie to sławetne radio Blaupunkta ze zdejmowanym panelem. Chciałbym w jego miejsce włożyć to radyjko z USB i możliwością obsługi telefonu, które było montowane np w Loganach I w 2012 roku. Do tego obowiązkowo pilocik przy kierownicy. Rozebrałem już osłonę kolumny kierownicy i stwierdziłem, że mam tam przewidziane mocowanie tego pilota "zaokrąglonego", którego nabywa się z przewodem. I najbardziej teraz jest dla mnie niewiadome to, co zrobić z samym podłączeniem radia. Obecna kostka (wtyczka) jest inna niż potrzebna do tego nowszego radia. Jak to się powinno rozwiązać?
arczi_88 - 2016-10-31, 20:24

kristoff1177 napisał/a:
Obecna kostka (wtyczka) jest inna niż potrzebna do tego nowszego radia. Jak to się powinno rozwiązać?


Może być tak albo coś podobnego. Trzeba tylko wiedzieć jakie wtyczki są potrzebne.


laisar - 2016-11-01, 00:59

kristoff1177 napisał/a:
Obecna kostka (wtyczka) jest inna niż potrzebna do tego nowszego radia. Jak to się powinno rozwiązać?

Potrzebną wtyczkę TE 1379659-2 ciężko u nas kupić, ale można ją zastąpić komputerową wtyczką BLD-8.

Schemat połączeń został podany kilkanaście postów wcześniej.

WooojaS - 2016-11-02, 21:45

Witajcie ponownie.
Kolejny problem z radiem. Pilot. Kupiłem prostokątny pilot z obsługą tel i kabelkiem. Kabelek działa ale już pilot nie do końca - czemu klawisz telefonu (słuchawki) zamiast wywoływać połączenie to działa jak przycisk RADIO w radiu? Pomijam fakt, ze nie idzie go przykręcić pod kierownice :/
Mam tez ten nowszy pilot, bardziej okrągły ale już na inną wtyczkę i on prócz słuchawki ma przycisk tel/nav. Ogólnie ma więcej przycisków. Tego to już tylko poxipolem będzie można przymocować jak widzę...




laisar - 2016-11-02, 23:33

WooojaS napisał/a:
pilot nie do końca [działa]

Pewnie inaczej podłączone kabelki - http://www.daciaklub.pl/f...1657521#1657521

WooojaS napisał/a:
pilot, bardziej okrągły ale już na inną wtyczkę

Można wymienić, tylko trzeba prawidłowo podłączyć kabelki wg schematów powyżej

WooojaS napisał/a:
Tego to już tylko poxipolem będzie można przymocować jak widzę...

Da się tak opiłować mocowanie, żeby pasowało - OIDP bebe zrobił.

WooojaS - 2016-11-03, 09:13

Oo, nie wiedziałem ze taki watek istnie, dzieki laisar,.
A nie widze rozpiski pinów do tego najnowszego pilota z przyciskiem tel/nav i z tylu z 2przyciskami i rolka
I aby ten pilot przykręcić muszę wymienić element mocujący... Ten z mastera da radę do logana przekręcić? Czy rzezba pozostaje?

laisar - 2016-11-04, 12:43

WooojaS napisał/a:
nie widze rozpiski pinów do tego najnowszego pilota

Na Allegro widzę taki jako od megane3:

numeracja pinów patrząc na gniazdko w pilocie:

4321
8765

pin - linia - opis
1 – 34AS - sygnał IN0 pilota radia
2 – 34AT - sygnał IN1 pilota radia
3 – 34AU - sygnał IN2 pilota radia
4 – 34AR - sygnał L2 pilota radia
5 – 34AQ - sygnał L1 pilota radia
6 – 34AP - sygnał L0 pilota radia
7 – 34AO - sygnał L3 pilota radia


W daciowym pilocie jest to:

A123
B123

A1 – 34AT - sygnał IN1 pilota radia
A2 – 34AR - sygnał L2 pilota radia
A3 – 34AU - sygnał IN2 pilota radia
B1 – 34AP - sygnał L0 pilota radia
B2 – 34AQ - sygnał L1 pilota radia
B3 – 34AS - sygnał IN0 pilota radia


WooojaS napisał/a:
element mocujący... Ten z mastera da radę do logana przekręcić?

Nie wiem.

WooojaS - 2016-11-04, 17:25

a moglem wziasc kabelek z auta to bym go sobie teraz przerobił... ok, pozniej.
pilot taki od tego: http://allegro.pl/joystic...5092032117.html

kristoff1177 - 2016-11-30, 18:21

Koledzy, proszę o radę. Kupiłem takie radio:



Wszystko po to, aby mieć pod kierownicą pilota. Radio na podmiankę za Blaupunkta ze zdejmowanym panelem. Do tego nowego radia zakupiłem wszelkie potrzebne przejściówki i adaptery oraz pilota. Podłączyłem wszystko i co? I nic - zonk. Po włączeniu radia wyświetla się komunikat : "Connect Diag Tool" i nic nie da się poza tym zrobić. Porównałem z dostępnymi materiałami i wyszło, że brakuje mi dwóch kabelków , które na tym zdjęciu:



opisane są jako "diagnostyka"

Da się to jakoś obejść, czy mam już ogłaszać radio do sprzedania?

jas_pik - 2016-11-30, 18:34

To coś takiego jak http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=252
Masz tam rozwiązanie

kristoff1177 - 2016-12-01, 09:20

Dzięki. Sprawdziłem przewody z wszelkimi dostępnymi schematami. Wszystko jest ok. Ale rozmawiałem z tym, co mi te radio sprzedał. To nowy, nieużywany egzemplarz i ponoć nie da się go, wg sprzedajaćego. uruchomić bez podpięcia clipa. Inaczej było by, gdyby to był egzemplarz używany, wcześniej już uruchamiany - wówczas clip byłby zbyteczny. I teraz jak podpiąć się do tego z CLIP em skoro w instalacji auta nie ma wyjścia diagnostycznego do radia? Sprzedawca sugerował włożyć do radio do innego samochodu z tym złączem, i tam uruchomić poprzez CLIPa to radio. Ehhhh... Bym wiedziąał to bym kupił używkę... albo wcale...
jas_pik - 2016-12-01, 10:16

A czy przeczytałeś to ? - dałem Ci linka
WooojaS napisał/a:
Witam. Po dlugich bojach udalo się. Co do radia - tylko modyfikowanie wsadu pozwala je uruchomić. Gdyby ktos je chciał do siebie włożyć to moge mu przerobić je by działało. Samo radio jak na razie dziala genialnie, bt i usb daja rade. Na dniach wepne mikrofon i manetke.

kristoff1177 - 2016-12-01, 13:38

Tak , oczywiście czytałem. Tylka tam nie wiadomo do końca czy ostatecznie to chodziło o źle skonfigurowaną kostkę przyłączeniową czy o ten WSAD. No w każdym razie kable mam ok. Umówiłem z jakimś specem od radii samochodowych za kilka dniu, zobaczymy czy coś poradzi ewentualnie... Jak nie, to skontaktuję się z kolegą WooojaS i będziemy martwić się dalej.
laisar - 2016-12-01, 13:56

kristoff1177 napisał/a:
nie wiadomo do końca

Wiadomo - o wsad, na pewno nie o kostkę, bo rozpiska pinów jest poprawna.

(Zresztą, radio dałoby się oczywiście podłączyć do CLIPa także poza autem - po prostu "na pająka", ale trudno się dziwić, że ASO nie chce się bawić w takie rzeczy).

kristoff1177 - 2016-12-01, 14:16

A wiadomo coś Wam o jakimś triku z USB, do jakiego to można znaleźć opisy i filmiki dla Media Nav?
jas_pik - 2016-12-01, 15:05

Do MN masz wszystko opisane tym dziale. Sprawdź tylko jaki masz model i znajdź odpowiednie dla Siebie uwolnienie.
Dominus - 2018-05-12, 05:40

Witam.
Pytanko czy w Daćkach sterowanie z manetki kierownicy jest analogowe czy cyfrowe?
Mam radio z kablami na wyjście sterowania KEY1 KEY2 ground. I jeśli sterowanie jest analog radio powinno być obsługiwane przez manetke. Przerabiał już ktoś taki temat bez adaptera?

przemoc84 - 2018-08-29, 07:30

ok nowe radio mające to co chciałem czyli USB i SD jest... i o dziwo mam ISO a nie to Renaultowskie złącze... no ale nie można mieć wszystkiego, złącze antenowe niestety przejściówkę muszę dokupić pytanie co ze sterowaniem głośności z manetki... na "popularnym serwisie" są jakieś przejściówki ale maja tylko dwa przewody wychodzące a co z "mute" bo de facto używałem w fabrycznym tylko 3 przycisków głośności.
kristoff1177 - 2018-10-21, 12:10

Panowie, a ja mam znowu pytanko. Ostatecznie, w końcu, w moim Loganie zagrało radio AGC 1220 RF. Dokupiłem do niego , nowego, fabrycznego pilota , mikrofon i to wszystko sobie zamontowałem. Działa! Ale oprócz jednej rzeczy. W pilocie jest taki przycisk z zieloną i czerwoną słuchawką, który jak mniemam służy do wejścia w tryb Telefonu (to samo, co robi się przyciskiem "tel" w radiu) . Ten przycisk jest niestety u mnie martwy. Aby wejść w funkcję telefonu muszę to zrobić bezpośrednio na radiu a potem mogę już pilotem sobie przewijać połączenia, kontakty i je zatwierdzać przyciskiem OK i podobnie tym przyciskiem ok inicjować (po wciśnięciu TEL na radiu) i kończyć połączenia. Ale ten przycisk ze słuchawkami nie robi nic.
Sprawdziłem przewody w kostce wg kolorów zawartych w dostępnych schematach i jest wszystko ok.
Spotkał się ktoś z takim problemem? Co to może być za usterka? Oczywiście połączenie telefonu z radiem jest wtedy zawsze uruchomione.


Pozdrawiam

bartos123 - 2018-10-21, 13:09

kristoff1177 napisał/a:
Panowie, a ja mam znowu pytanko. Ostatecznie, w końcu, w moim Loganie zagrało radio AGC 1220 RF. Dokupiłem do niego , nowego, fabrycznego pilota , mikrofon i to wszystko sobie zamontowałem. Działa! Ale oprócz jednej rzeczy. W pilocie jest taki przycisk z zieloną i czerwoną słuchawką, który jak mniemam służy do wejścia w tryb Telefonu (to samo, co robi się przyciskiem "tel" w radiu) . Ten przycisk jest niestety u mnie martwy. Aby wejść w funkcję telefonu muszę to zrobić bezpośrednio na radiu a potem mogę już pilotem sobie przewijać połączenia, kontakty i je zatwierdzać przyciskiem OK i podobnie tym przyciskiem ok inicjować (po wciśnięciu TEL na radiu) i kończyć połączenia. Ale ten przycisk ze słuchawkami nie robi nic.
Sprawdziłem przewody w kostce wg kolorów zawartych w dostępnych schematach i jest wszystko ok.
Spotkał się ktoś z takim problemem? Co to może być za usterka? Oczywiście połączenie telefonu z radiem jest wtedy zawsze uruchomione.


Pozdrawiam



Prawdopodobnie zielona i czerwona słuchawka (przyciski) służą tylko do odbierania lub odrzucania przychodzącego połączenia ( z tego co pamiętam tak jest w przypadku oryginalnie zamontowanych zestawów bez medianav)

kristoff1177 - 2018-10-21, 19:23

A widzisz, możliwe, że tak jest. A w takim razie proszę o wypowiedź jak to działa u Was, u tych, którzy maja takie radio z AGC 1220 RF z BT z takim okrągłym pilotem z przyciskiem z ikonkami słuchawek pomiędzy przyciskami głośności . Co robi ten przycisk, do czego służy?
Szabelka - 2018-10-29, 14:34

Podpinając się pod temat - szukam rozwiązania pewnego problemu.

Posiadam niefabryczne (chińskie) radio i pilota przy kierownicy DD1/1. Radio ma wyjście na sterowanie z fabrycznego pilota. Sterowanie odbywa się przez dostarczenie masy. Kiedy łączę sterowanie z masą na krótko - wszystko działa, jednak problem jest taki, że jak puszczam masę przez pilota to radio nie reaguje. Zmierzyłem opór na obwodzie pilota i wynosi 500ohm więc wychodzi na to, że źródło sygnału jest za słabe. Czy rozbierał ktoś pilota - czy jest w nim jakiś opornik czy to po prostu wina cienkich kabelków?

piotr. z - 2018-11-15, 07:45

Paaanie! Cienkie kabelki nie dadzą 500 Ohm oporu.
dacialoganmcv - 2018-12-12, 21:34

Witajcie,
Czy próbował ktoś podłączyć fabrycznego pilota 5 przyciskowego, 6 pinów do nawigacji na Androidzie? Jedną dostałem z dekoderem, ale nie działa. Brak przewodów do podpięcia bezpośredniego i zakodowania. W drugiej nawigacji nie mam dekodera, jest bezpośrednie podpięcie do radia oryginalnego pilota, ale nie działa. Szukam ewentualnie działającego dekodera do Daćki 2016 rok lub czy ewentualnie ktoś próbował podpiąć bezpośrednio pod przewody Key1 i Key2 oryginalnego pilota. Z tego co widzę to wspólny do głośności jest pin 4, głośność + wracałaby 2, a głośność - wyszłaby 1. W drugiej nawigacji ma te dwa przewody.

leszek1 - 2019-05-29, 15:31

Panowie nie mam sterowania radiem głosu przy kierownicy mam radio z androidem i wkurzajace jest naciskanie celowanie😀 na ekranie
Więc pytanie jest czy wystarczy kupić pilot na allegro i zamontować czy trzeba dużo ingerować

leszek1 - 2019-07-06, 18:35

panowie czy ktoś doposażał sterowanie radiem z kierownicy

zakupiłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/dacia-duster-manetka-przelacznik-radia-8200850420-7873812520
za radiem mam złącze do radia ale przy kierownicy brak może ktoś podać namiary na kabel lub gdzie go szukać Internet może przy kierownicy ?

toka93 - 2019-07-06, 21:49

Przewód idzie po wiązce więc zakładam że nie do dostania.
laisar - 2019-07-06, 22:44

Nie ma osobnego kabla, ale to przecież żaden problem - wtyczki i połączenia są opisane wcześniej w tym temacie:

http://www.daciaklub.pl/f...1712490#1712490
http://www.daciaklub.pl/f...1656668#1656668
http://www.daciaklub.pl/f...1657521#1657521

leszek1 - 2019-07-07, 11:44

dzięki to pomoże :)
tylko gdzie kupić wtyczkę do pilota bo pod radiem mam więc tylko do pilota potrzeba

laisar - 2019-07-07, 12:05

ASO nie sprzedają samych wtyczek, a nawet jeśli jakieś występowały osobno w starszych modelach - to nikt nie umie ich odnaleźć.

Oprócz daciek, pilot występował jeszcze w capturze, traficu II i III, twingo III i windzie - można poszukać w http://www.catcar.info/renault/?lang=en okablowania, może się coś dopasuje.

Najprościej jednak zabrać pilota do sklepu z częściami elektronicznymi i coś przymierzyć. Przecież nie musi być fabryczna wtyczka, tylko tak jak z tym zalinkowanym BLD - wystarczająco pasująca, żeby nie wypadła.

toka93 - 2019-07-07, 12:17

Jutro w robocie spróbuję Ci namierzyć wtyczkę do pilota. Wstrzymaj się jeden dzień.
leszek1 - 2019-07-07, 14:02

dzięki poczekam :)

mi znajomy z serwisu podał kod wtyczki 8201494525 wpisujecie w google i pokazuje ale nie jestem pewien czy to ta cena 119zł
może coś to pomoże

laisar - 2019-07-07, 15:03

leszek1 napisał/a:
8201494525

To nie żadna "wtyczka do pilota" tylko wiązka-przejściówka do montażu radia z nowymi gniazdami do auta z instalacją ISO.

leszek1 - 2019-07-07, 16:40

ok dzięki to czekam na jutro o odp kolegi :)
toka93 - 2019-07-08, 08:18

Mam kostke. Odezwij się na PW. Swoją drogą przeplaciles za manetkę. Na po 49zl mam wystawione a i tak nie schodzą :D
laisar - 2019-07-08, 12:45

toka93 napisał/a:
Mam kostke

Ma jakiś numerek?

toka93 - 2019-07-08, 12:52

Jedyny numer jaki jest:
211PC062SX017

laisar - 2019-07-08, 13:24

https://www.google.com/se...2SX017&tbm=isch

- to któraś z tych?

toka93 - 2019-07-08, 13:52

Z tych pierwszych zdjęć. 6 pinów.



laisar - 2019-07-08, 15:32

Dzięki - numer co prawda nie jest renówkowy, ale najważniejsze, że coś udaje się po nim znaleźć.

Zachowałem dla zainteresowanych fotki tej pasującej wtyczki - są na nich wymiary:

http://www.daciaklub.pl/user/pilot_255522448R/

leszek1 - 2019-07-10, 21:26

super w końcu trochę przerwy w pracy podaj nr tel zdzwonię i kupię
co do ceny też chyba kupiłem za 30zł ale podałem co pierwsze :"()

a widzę żeś kolega z Radzionkowa - Śląskie to jutro bym podjechał :)

cabelinho85 - 2020-06-16, 13:52

1) W radiu ta cała kostka 8 pin (fot 2) jest od sterowania pilotem z radia, dobrze rozumiem?

3) W związku z pkt 1 montaż pilota oryginalnego polegałby na włożeniu tej końcówki z fot 3 do tej kostki 8 pin fot 2???


W przypadku pilota do radia, podobnie jak z mikrofonem będzie podobna zagadka, otóż jeśli znowu jest wtyk z sterowania pilotem wpięty w kostce to gdzie lecą przewody?, pewnie będzie podobnie i nagle się skończą i brakować będzie przewodów i wtyka żeby wpiąc do pilota dalej :) Jak widać na fot 4 brak wtyku do wpięcia do pilota, poszukam go starannie przy montażu, może być gdzieś ten przewód - powinienem znaleźć odpowiedź.

Niestety obecnie nie mam możliwości się za to zabrać jak tylko się odrobię to zamieszczę dalsze etapy

laisar - 2020-06-16, 14:42

cabelinho85 napisał/a:
W radiu ta cała kostka 8 pin (fot 2) jest od sterowania pilotem z radia

Tak.

cabelinho85 napisał/a:
montaż pilota oryginalnego polegałby na włożeniu tej końcówki z fot 3 do tej kostki 8 pin fot 2?

Tak.

cabelinho85 napisał/a:
gdzie lecą przewody?

Bezpośrednio z pilota do radia, kablem widocznym na fot.3, nie ma żadnych etapów i kostek pośrednich.

cabelinho85 - 2020-06-16, 16:32

Czyli u mnie w tej szarej wiązce fot 4 powyzej muszę wyjąć przewody i powinien z nimi być wtyk który wpinam w gniazdo w pilocie? Dobrze to rozumiem? Bo w pilocie jak na foto 3 jest miejce do podpięcia wtyku. Muszę rozkręcić od nowa i tam zajrzeć bo się zgubiłem jak zawsze. Bo z tego co powyżej by wynikało że przewody z pilota ida u mnie od kostki do kierownicy, to co się wpina do pilota bo w nim jest gniazdo?
laisar - 2020-06-16, 17:08

Nie.

Pilota przykręcasz w przygotowanym fabrycznie miejscu - prostokątne mocowanie po prawej stronie na fot.4 - i kabel przeciągasz pod kierownicą i deską aż do radia, gdzie wpinasz wtyczkę.

Koniec.

Dymek - 2020-06-16, 19:08

Tyle że jak rozumiem kolega ma pilota, ale bez żadnego kabla a zdjęcie z kablem wstawił tylko poglądowe... Tak? :roll:
cabelinho85 - 2020-06-16, 19:10

Jutro posyłam zwrot samego pilota. Zamówiłem teraz pilota z przewodem i powinien być wkrótce. Poza konkursem z czystej ciekawości muszę też rozgryźć zagadkę obecnie wpiętego w kostkę połączenia do sterowania radiem. Bo jak w przypadku mikrofonu mam wpięte w kostce przewody 8pin z sterowania radiem i jestem ciekaw jak to znów rozwiązali. Finalnie wepne pilot z przewodem nowym
Dymek - 2020-06-16, 19:16

No to jak jest ta wtyczka za radiem, to i drugi koniec też znajdziesz. Przecież to blisko siebie... My jej za Ciebie nie znajdziemy. Weźmiesz tetaz drugiego pilota i będziesz miał dwa kable? Litości...
laisar - 2020-06-16, 20:31

Aaa, myślałem, że na tej fotce jest pilot w posiadaniu kolegi...

Jeżeli w radiu jest wtyczka od pilota, to owszem, kabel zapewne kończy się przy kierownicy - trzeba obmacać okolice, to się pewnie i wtyczka znajdzie.

Wcześniej w tym temacie są fotki jak wygląda gniazdo w pilocie oraz sama wtyczka z jego strony.

Dymek - 2020-06-17, 11:36

cabelinho85 napisał/a:
... muszę też rozgryźć zagadkę obecnie wpiętego w kostkę połączenia do sterowania radiem. Bo jak w przypadku mikrofonu mam wpięte w kostce przewody 8pin z sterowania radiem i jestem ciekaw jak to znów rozwiązali.

Jedna wiązka, więc szukaj wtyczki. Może być spętana gdzieś tam za radiem i wcale nie wyprowadzona aż do kierownicy.

cabelinho85 - 2020-06-19, 17:46

Pilot jest już podłączony i działa elegancko. Rozwiązanie problemu: początkowo wydawało sie, że nie ma przewodu do pilota, ale okazuje się, że jest i nie wisi luźno lub jest gdzieś doklejony - otóż jest wpięty w kierownicę i na pierwszy rzut oka wygląda jakby był to inny przewód do czegoś podłączony , ale po wyjęciu w środku plastiku jest tylko dziura i widać, że do niczego nie jest podłączony, to taki czarny wtyk. Po odpięciu z kierownicy wystarczy wtyk wpiąć w pilot i tylko przykręcić śrubkę. Gotowe, jeszcze został mi montaż mikrofonu do radia ale to w innym dziale. Dziękuję wszystkim za pomoc
leszek1 - 2020-11-01, 19:48

witam k
jednak nadmiar pracy i komplikacje z rozebraną stacyjką dla policjantów że kable na wierzchu :) brak pilota dla mnie do radia to koszmar
czy kolego toka93 ma nadal kabel z wtyczką do pilota jeśli tak to bym w końcu podjechał :)

Kalwar - 2021-02-01, 13:30
Temat postu: Zmiana wtyczki pilota radiowego pod kierownicą
Witam. Mam pytanie. Miałem radio w dusterze bez Bluetooth z żółtą wtyczką od sterowania spod kierownicy, teraz kupiłem z Bluetooth i tu żono wtyczką powinna być szara. Czy da się podmienić same wtyczki przelutowując je? Czy może ktoś ma z rozbiórki taką szarą wtyczkę i chciałby się pozbyć?
laisar - 2021-02-01, 13:51

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + pilot = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3813

http://www.daciaklub.pl/f...1657521#1657521

http://www.daciaklub.pl/f...1683709#1683709

http://www.daciaklub.pl/f...1712490#1712490

Kalwar - 2021-02-01, 13:58

Dzięki. Widziałem te tematy tylko skąd wziąć samą wtyczkę? Pilotów też nie znalazłem a jak już to ponad 200 zł chyba że to tyle kosztuje

Nr. Pilota 255522215r lub samą wtyczkę

laisar - 2021-02-01, 14:06

Cytat:
Potrzebną wtyczkę TE 1379659-2 ciężko u nas kupić, ale można ją zastąpić komputerową wtyczką BLD-8.

(Ostatni link).


Kompatybilne (przynajmniej z grubsza) piloty:

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault + VIN lub Duster / Vehicle Type = HSMM

i potem:

86 Accessory Switch - Radio Pre-Equipment - Washer Reservoir / Radio Pre-Equipment / nr 1


Jak widać w temacie o pilotach można też próbować przystosować coś z innych renówek - byle udało się go zamontować mechanicznie.


Jednakże niewątpliwie najprostsza jest wymiana wtyczki / zrobienie przejściówki w już posiadanym pilocie.

Kalwar - 2021-02-01, 14:18

Też bym wolał przelutować wtyczkę tylko nie ma gdzie kupić. Za młode te auta żeby na złomach stały stąd problem. Dzięki za podpowiedzi
Kalwar - 2021-02-04, 09:38

Na Ali express znalazłem takie wtyczki. Zamówię zobaczę co przyjdzie ale to pewnie za jakieś dwa miechy
laisar - 2021-02-04, 10:10

BLD-8 są pewnie w każdym sklepie z częściami elektronicznymi i kosztują dosłownie grosze.
Dymek - 2021-02-04, 10:26

Kalwar napisał/a:
Na Ali express znalazłem takie wtyczki. Zamówię zobaczę co przyjdzie ale to pewnie za jakieś dwa miechy

Bez problemu mogłeś zamówić z UK z dostawą "na jutro", sklep sprawdzony- w firmie stale tam kupuję mniej dostępne części elektroniczne. Ze złączek asortymentu TE mają chyba wszystko.
Jedyny ból, że na pewno drożej i trzeba wziąć min 10 sztuk i razem wyjdzie ponad 60zł... ale za to od ręki.
O ile chodzi o stronę "żeńską", czyli taką jak na pilocie:
Korpus złącza
Styki

Kalwar - 2021-02-04, 11:12

Może masz jakiś komplet na zbyciu?:) Jeszcze mam pytanie w tej kostce 24 piny gdzie się podłącza mikrofon są takie same styki jak w kostce od sterowania radiem?
Dymek - 2021-02-04, 12:20

Kalwar napisał/a:
Może masz jakiś komplet na zbyciu?:) Jeszcze mam pytanie w tej kostce 24 piny gdzie się podłącza mikrofon są takie same styki jak w kostce od sterowania radiem?

Niestety, takich wtyków akurat nie potrzebowałem. Co do styków/pinów- tak, to jest to samo.
Styki do wtyczki 24 pin chyba akurat mam.

Kalwar - 2021-02-04, 12:41

Dymek napisał/a:
Kalwar napisał/a:
Może masz jakiś komplet na zbyciu?:) Jeszcze mam pytanie w tej kostce 24 piny gdzie się podłącza mikrofon są takie same styki jak w kostce od sterowania radiem?

Niestety, takich wtyków akurat nie potrzebowałem. Co do styków/pinów- tak, to jest to samo.
Styki do wtyczki 24 pin chyba akurat mam.

Może wiesz jaki mają numer czy rozmiar nie wiem co się przy tym podaje? Chyba że chciałoby ci się wysłać z 5 szt listem to bym odkupił.

Dymek - 2021-02-04, 13:41

Kalwar napisał/a:
Może wiesz jaki mają numer czy rozmiar nie wiem co się przy tym podaje? Chyba że chciałoby ci się wysłać z 5 szt listem to bym odkupił.

PRIV

Kalwar - 2021-02-10, 12:43

Założyłem gniazdo bld-08. Pasuje ale trzeba jakoś je umocować bo łatwo wypada. Mam pytanie. Czy są gdzieś opisane funkcje pilota? Mam pilot okrągły bez słuchawki podpiąłem go teraz pod radio z BT. I teraz podgłaszabie jest gdzie było, mute po wciśnięciu vol +-( przycisk mute nie działa), góra lewy przycisk zmiana fm1, 2 itd, dół zatwierdzanie, najbardziej mniej zastanawia prawa góra tam mam parowanie BT czy tak ma być?
laisar - 2021-02-10, 13:27

Kalwar napisał/a:
Czy są gdzieś opisane funkcje pilota?

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + pilot = http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16779

Oraz w instrukcji obsługi...

laisar - 2021-02-10, 13:38

Kalwar napisał/a:
przycisk mute nie działa

Trzeba po prostu dopasować przewody do pinów:

http://www.daciaklub.pl/f...1656668#1656668
http://www.daciaklub.pl/f...1657521#1657521
http://www.daciaklub.pl/f...1712791#1712791

Kalwar - 2021-02-10, 13:48

Ok. Dzięki. Pobawię się tym przy następnej okazji wyciągania radia
Kalwar - 2021-02-10, 19:37

Czy któreś piny muszą być podłączone czy mogę odłączyć wszystko i podłączać po kolei szukając funkcji?
Kalwar - 2021-02-10, 20:03

A może ktoś wie jaki kolor kabla jest od przycisku mute i górnego z prawej?
laisar - 2021-02-11, 02:02

Z powodów opisanych w zalinkowanym temacie o pilotach nie ma jednego przewodu "od mute", nie ma też stałych kolorów kabli, zmianę trzeba więc dopasowywać po pinach.

Żółta wtyczka 6-pinowa:
pin - linia - opis
1 - 34AS - sygnał IN0 pilota radia
2 - 34AT - sygnał IN1 pilota radia
3 - 34AU - sygnał IN2 pilota radia
4 - 34AR - sygnał L2 pilota radia
5 - 34AQ - sygnał L1 pilota radia
6 - 34AP - sygnał L0 pilota radia

Układ pinów gniazda pilota w radiu bez Bluetooth:
1|4
|3|6
2|5


Szara wtyczka 8-pinowa:
pin - linia - opis
1 - 34AS - sygnał IN0 pilota radia
2 - 34AT - sygnał IN1 pilota radia
3 - 34AU - sygnał IN2 pilota radia
4 - 34AP - sygnał L0 pilota radia
5 - 34AQ - sygnał L1 pilota radia
6 - 34AR - sygnał L2 pilota radia
7 - (brak)
8 - (brak)

Układ pinów gniazda pilota w radiu z Bluetooth:
4321
8765


Zatem z żółtej wtyczki przewód nr 1 - 34AS, IN0, bez względu na kolor - umieszczany w szarej wtyczce w pozycji nr 1 - żeby zgadzał się opis 34AS, IN0.

Itd.

Kalwar - 2021-02-11, 07:38

Trochę się wyjaśniło. Prawy górny służy do wejścia w książkę tel po połączeniu z BT. Czyli zostaje wolny przycisk MUTE.
Kalwar - 2021-02-11, 07:57

Pokrętłem zaznacza się czy odebrać czy odrzucić i zatwierdza OK. Czyli chyba nie wszystko jest dobrze czy są jeszcze jakieś funkcje z pilota możliwe?
Duster Blaster2 - 2021-02-19, 14:05
Temat postu: Sterowanie radiem android
Witam, chciałbym podłączyć sterowanie radiem do radia Android z aliexpress, brakuje mi fabrycznego kabla do sterowania może ktoś wie jak po kolei kolorami podłączyć kabelki z radia Android do oryginalnej manetki.
laisar - 2021-02-19, 14:11

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3813
Duster Blaster2 - 2021-02-19, 15:05

Myślisz, że taką manetkę też mogę podłączyć? Canbus ją przyjmię?
laisar - 2021-02-19, 15:11

Pilot spod kierownicy nie ma nic wspólnego z CAN-busem.

Powinien zadziałać z radiem po zmianie wtyczki na standardową - http://www.daciaklub.pl/f...1818558#1818558 i kolejne.

Duster Blaster2 - 2021-02-19, 16:14

A jeśli źle połącze kabelki przez pomyłkę to może się coś spalić?
laisar - 2021-02-19, 17:09

Zależy jak bardzo źle - do akumulatora przez pomyłkę lepiej nie podłączać pilota... (;

Serio: nie.

Duster Blaster2 - 2021-02-19, 19:29

Ok to spróbuję to podłączyć jakoś 😉 dzięki za pomoc
przemoc84 - 2022-04-01, 14:54

Mam problem czy będą pasować wtyczki z Sandero I do tego radia z Sandero II klik , bo coś mi nie pasuje a jeśli nie to czy są jakieś przejściówki by pasowało?
Dymek - 2022-04-02, 12:20

Nie wiem co to za złącze na górze, ale najprawdopodobniej potrzebujesz przejściówkę: samochód ISO na radio Renault.
Takie?

przemoc84 - 2022-04-04, 07:54

górne o ile pamiętam to chyba od sterowania przy kierownicy. przejściówkę Renia>ISO mam, bo była potrzeba zmiany po drodze radia więc musiałem nabyć. Ale jeżeli dalej nie będzie działać to widać radio od Sandry II nie podejdzie i zostaje szukać co ma takie same wtyki... i chciej tu człowieku podrasować auto
Dymek - 2022-04-04, 09:02

przemoc84 napisał/a:
Ale jeżeli dalej nie będzie działać to widać radio od Sandry II nie podejdzie i zostaje szukać co ma takie same wtyki... i chciej tu człowieku podrasować auto
Nie pisałeś, że coś nie działa... Dawaj tu zaraz szczegółowo info co i jak nie działa. Radio podłączone przez przejściówkę nie działa, nie ma w ogóle zasilania czy co się dzieje?
przemoc84 - 2022-04-04, 09:09

radio oryginalne ma takie wtyczki na foto (to jest moje), zamieniłem na takie co ma CD i USB więc musiałem zakupić wspomnianą przejściówkę a także taką do anteny. Niestety sterowania z manetki obok kierownicy nie było gdzie podłączyć, więc przestałem używać, a chcę wrócić, bo to wygodne. Więc chcę znów zmienić na fabryczne ale z Sandry II i tam są wtyczki jak widać ciiut inne (link do aukcji podałem) i dlatego się pytam, bo coś mi już nie pasuje po samych zdjęciach wtyczek.
Dymek - 2022-04-04, 09:18

Radio na Twoim zdjęciu ma standardowe wtyczki ISO- te dolne 2x po 8 pinów. To jest zasilanie i wyjścia na głośniki. Jakie radio z CD wstawiałeś i jaką musiałeś dodać przejściówkę? To drugie radio nie miało ISO? Antenę i sterowanie na razie pomijam...
przemoc84 - 2022-04-04, 09:25

drugie radio miało wejście ISO więc przejściówkę z Ranatowej do ISO musiałem nabyć, dodatkowo antena Renatowa też inne wejście miała i też jakąś przejściówkę musiałem kupić
Dymek - 2022-04-04, 09:44

Ale to pierwsze ze zdjęcia też ma ISO, więc tego nie rozumiem... :roll:
Byłoby łatwiej gdybyś pokazał swoje złącza fabryczne instalacji na samochodzie tak jak były wyjściowo.
Bo na pewno przejściówka, którą musiałbyś kupić teraz to nie to samo co już masz.

przemoc84 - 2022-04-04, 09:46

chyba będę musiał porobić foty obecnie zamontowanego i wtyczek bo albo ja coś mylę, albo nie umiem wytłumaczyć :-P
Dymek - 2022-04-04, 09:50

Dokładnie- zrób foty fabrycznych wtyczek samochodu i pomału dojdziemy ;-)
I jak wygląda twój pilot- sterowanie z kierownicy.

przemoc84 - 2022-04-04, 10:07

i tak zrobię zdjęć manetki jak i wtyczek co mam w Sandrze i tych dołożonych
przemoc84 - 2022-04-04, 17:33

no i jak człowiek poparzył to zmądrzał i wie więcej :) dlaczego sterowanie nie działa, bo mniej pinów ma to radio niż fabryczne i dlatego pewnie nie działa. przejściówek brak na ISO kostka oryginalna (dobrze pamiętałem o kostce ale jak zabaczyłem to mnie oświeciło, że nim zacząłem to 1 zdejmować musiałem się upewnić jaka kostka i czy przejściówki Renia>ISO nie będę musiał nabyć i już miałem kupić ale wpierw sprawdziłem że nie potrzebuję - pamiętaj co robiłeś 4lata temu :-P ). Jedynie co to przejściówka jest na antenie bo mówiąc najprościej nie mam wtyczki tylko dziurkę i dlatego musiałem nabyć, zresztą na zdjęciach widać.

https://drive.google.com/drive/folders/1KQ5uTcj3i5PoMCS7SpKzBDdTL7R7VPJa?usp=sharing

Dymek - 2022-04-05, 07:56

przemoc84 napisał/a:
...przejściówek brak na ISO kostka oryginalna...
No więc właśnie to mi nie pasowało :mrgreen:
Teraz mamy jasność sytuacji. Jeżeli chciałbyś zastosować jakieś radio od następnej generacji Dacii (wszystko jedno jakie, bo kostki mają takie same), to potrzebujesz przejściówkę taką jak sugerowałem wcześniej (z ISO w samochodzie na standard radia Dacia-Renault) i kolejną przejściówkę ISO-Fakra aby podłączyć antenę (bo tam jest jeszcze inne złącze). TAKIE COŚ No i pozostaje temat pilota do sterowania z kierownicy, bo żółta wtyczka, którą masz teraz nie pasuje do radia nowego standardu. I tu jest gorzej, bo na tego rodzaju przejściówkę nie natrafiłem- wiadomo jak to powinno być połączone i można wymienić samą wtyczkę, ale do tego i tak potrzebna byłaby ta 8-pinowa wtyczka pasująca do nowego radia (albo cała używana wiązka) i nie ma też 100% pewności czy Twój pilot dogada się z nowym radiem (choć podobno tak). Dlatego myślę, że najprostsze rozwiązanie to wymiana pilota wraz z wiązką do radia- wtedy wszystko byłoby bez problemów i elegancko. Musiałbyś tylko wyszukać pilot o takim samym owalnym kształcie i przyjrzeć się u siebie czy mocowanie nowego pilota będzie takie same- to bardzo ważne, bo pilotów jest wiele i mogą mieć różne mocowania. Czyli zdjąć pokrywy na kolumnie kierowniczej i zobaczyć całego pilota razem z "korzeniami" ;-)
Na moje oko mechanicznie pasowałby 1:1 pilot jak Duster II, czyli taki: KLIK- te piloty mają wiązkę wyprowadzoną "na stałe", bez złącza na pilocie a mocowanie na jeden wkręt ukryty pod zaślepką (czyli tą częścią pilota przy samej kierownicy).
Zresztą szeroki temat o pilotach masz TUTAJ

przemoc84 - 2022-04-05, 08:11

sprawdzę jeszcze w domu podłączając to stare radio jedną rzecz, no i oczywiście zdejmując osłonę kolumny by zobaczyć i zapodać fotki, ale jak mówię nie dziś, bo od razu z jednej do drugiej pracy jadę. Jutro temat ogarnę :) dzięki za pomoc na ten moment
przemoc84 - 2022-04-27, 15:24

trochę to trwało ale święta, brak pogody, RODOS ale dziś znalazłem czas i tak:

podłączyłem stare radio jednocześnie wpinając kostkę od pilota jak na zdjęciu (coś mi świtało że tak to wtedy było) i szok bo filmik prawdę powie
zaskoczenie


i tu pytanie czy z każdym radiem tak zadziała??

Dymek - 2022-04-28, 14:47

Ale w czym rzecz? Działa jak powinno.
przemoc84 - 2022-04-29, 07:23

stare tak i tu me pytanie czy podłączając do radia z Sandry II tak samo będzie czy trzeba jednak na miejscu sprawdzić P&P?
Dymek - 2022-04-29, 07:38

przemoc84 napisał/a:
stare tak i tu me pytanie czy podłączając do radia z Sandry II tak samo będzie czy trzeba jednak na miejscu sprawdzić P&P?
Czy Ty w ogóle czytałeś wcześniejsze wpisy w tym wątku?
Ta żółta wtyczka NIE BĘDZIE pasowała do tych nowszych radioodbiorników. Miałeś wcześniej podane wszelkie sugestie- wymiana pilota na taki z współczesną wtyczką, ale o tym samym mechanicznym sposobie mocowania- żeby pilot dał się zamocować (bo nie każdy model ma takie samo mocowanie).
Żeby pilot pasował musi mieć taki wtyk:

przemoc84 - 2022-04-29, 07:47

ok teraz rozumiem czyli osłonę kolumny odkręcić spr jak jest mocowany fotki i wtedy myśleć czy inny pilot podejdzie, tak?
Dymek - 2022-04-29, 07:53

przemoc84 napisał/a:
ok teraz rozumiem czyli osłonę kolumny odkręcić spr jak jest mocowany fotki i wtedy myśleć czy inny pilot podejdzie, tak?

Wydawało mi się, że zrozumiałeś to już 5 kwietnia... :mrgreen:
Pisałem już też, że powinien pasować tam taki model pilota z numerkiem katalogowym 255522215R

przemoc84 - 2022-04-29, 08:13

sprawdzę może dziś może w weekend :p sorki ale ostatnie dni ciężkie mam - koniec rozliczeń plus bieżące rozliczenia i marzę już o długim weekendzie i wypoczynku

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group