DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Gwizdanie / szumienie / buczenie / wycie skrzyni biegów

tytus82 - 2010-11-21, 22:01
Temat postu: Gwizdanie / szumienie / buczenie / wycie skrzyni biegów
Mam takie pytanie: czy uważacie że skrzynia biegów jest głośna? Bo w moim 1.4 jest bardzo głośna może nie mam porównania ale ten charakterystyczny świst jest bardzo denerwujący. Na jedynce jest bardzo słyszalny sam nie wiem czy tylko mój model tak ma jest co prawdę nowy ale w innych samochodach nie słyszałem tak głośnej skrzyni. Same biegi wchodzą bardzo dobrze i nie mogę nic złego powiedzieć ale czy to musi tak gwizdać?


[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-01-08, 22:12 ]
Niniejszy temat dotyczy tylko tytułowych typów hałasu - gwizdów, szumów, buczeniach i wycia.

O klekotaniu i terkotaniu - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=204
.

mekintosz - 2010-11-21, 22:06

Pewien jestes ze to glosnosc ze skrzyni ? Jak jechalem stepwayem 1.6 MPI bylo tez glosniej niz w DCI ale to wina braku wygluszenia komory silnika w benzynowkce. Sprobuj przygazowac i wcisnac sprzeglo, czy jak ponownie odpuscisz dzwiek sie nasila mocno ? Ja stawiam na to slabe wygluszenie a nie na skrzynie.
tytus82 - 2010-11-21, 22:27

Tak to na pewno skrzynia
1- wiem jak wyje skrzynia
2- przestaje wyć jak wcisnę sprzęgło
3- Może to słabe wygłuszenie i dlatego słychać skrzynie
4- wycie jest denerwujące ale zapewne mieści się w tzw. normach fabrycznych
5- Biegi wchodzą płynnie ale będę musiał zmienić technikę jazdy bo zdarza mi się wrzucić 1 bieg jeszcze podczas jazdy co kończy się nie tylko wyciem ale i znacznym zużyciem synchronizatorów
6- Wycie skrzyni wynika przeważnie z nie dokładnej obróbki kół zębatych i pewnie oszczędzają na tym
7- niektóre samochody tak mają Tata miał punto 2 i też skrzynia była głośna
8- Chciałem się dowiedzieć czy inni użytkownicy także uważają że skrzynia jest dość głośna
9- jeździłem wersją 1.6 ale zapewne nie zwruciłem na to uwagi gdyż ka wspomniałem nie jest to wada poważna tylko psująca trochę radość z prowadzenia bądź co będź świetnego auta.

billbill666 - 2010-11-23, 09:05

"tytus 82"zalej skrzynię tym http://www.motul.auto.pl/index.php?p=182 a jazda stanie się o niebo przyjemniejsza i bolączka zniknie.
tytus82 - 2010-11-23, 10:39

Zostawię jak jest ma gwarancję, Jak wspomniałem to moje subiektywne odczucie i da się z tym jeździć. Poczekam jak samochód się dotrze i kupię sobie radi z głośnikami to zapewne nie bedzie to tak denerwujące :)
pol34 - 2011-11-24, 19:52

Witam.Od jakiegoś czasu słychać szumienie i rzegotanie po dodaniu gazu na postoju,po wciśnięci sprzęgła wszystkie odgłosy zanikają.Jak jadę skrzynia głośniejsza niż silnik.I pytanie czy to możliwe żeby przy przebiegu 7,5 tyś km skrzynia się kończyła no chyba że w fabryce zapomnieli nalać oleju ;-) Miał ktoś takie problemy?
matucha - 2011-11-24, 21:17

Jak cichnie przy wciśnięciu sprzęgła, to hałasuje Ci łożysko.
PiotrWie - 2011-11-24, 22:05

Tak czy inaczej kierunek serwis - przy takim przebiegu nic nie ma prawa hałasować
laisar - 2011-11-24, 22:43

Pewne niewielkie odgłosy terkotania to podobno normalka w tych skrzyniach, dość powszechnie zgłaszana przez użytkowników, ale to:
pol34 napisał/a:
Jak jadę skrzynia głośniejsza niż silnik

zdecydowanie kwalifikuję się na wyjaśnienie przez ASO - i nie ma na co czekać.

dysco - 2011-11-25, 00:39

Mam podobny problem, ASO twierdzi że ten typ tak ma, a słabo wyciszona komora silnika daje przeniesienie odgłosów nawet do kabiny pasażerskiej. Dosyć często występuje w silniku 1,6. Rzeczywiście wielu forumowiczów ma ten problem, ale co ciekawe dodam Renaulty z tym silnikiem miały podobny problem tyle ze tam to troche ciszej grało :)
pol34 - 2011-11-25, 14:38

Już jestem umówiony w serwisie i zobaczymy co na to powiedzą ale to dopiero w wtorek.Dzięki za naświetlenie sprawy.
DrOzda - 2011-11-25, 15:18

Lepiej niech to sprawdzą , zobacz co mi się zrobiło przy przebiegu 55 tys km. z dociskiem sprzęgła:

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=96550#96550

pol34 - 2011-11-25, 16:54

Jasne będę ich tam cisną żeby dokładnie sprawdzili,mam jeszcze starego hyundaia atosa przebieg prawie 200tyś i wszystko śmiga no cóż zobaczymy :-/
dysco - 2011-11-25, 19:01

Ważne żeby jeździć do serwisu i mieć na to kwitki bo później jak padnie po 50000 km można zawsze próbować że sięzgłaszało a ASO stało w miejscu.
Zdzicho - 2011-11-26, 18:34

Zdaj relację co załatwiłeś, jak do tego podszedł i potraktował serwis.
derkin - 2011-11-29, 16:57
Temat postu: i co z tą skrzynią?
Pol 34 napisz proszę co się dowiedziałeś o tych hałasach ze skrzyni bo zaczął się u mnie podobny problem...

pozdrawiam

pol34 - 2011-11-30, 08:47

Wczoraj odbyłem wizytę w serwisie u Pietrzaka i o dziwo nie starali się spławić klienta ,po przejechaniu paru kilometrów mechanik stwierdził: po pierwsze że te skrzynie są dość głośne i na to nic nie poradzą i w tych modelach brak wygłuszenia grodzi silnika i maski co też powoduje nadmierną głośność,ale potwierdził moje podejrzenia i wychodzi że coś jest z prawdopodobnie z synchronizatorem biegu drugiego i coś jeszcze "churgota".Mam ustalić mi dogodny termin i zostawić auto w serwisie bo to może trochę potrwać i na takie "poważne" naprawy to muszą mieć zgodę z góry czy coś w tym rodzaju.Ogólnie załamka :-( Jaki będzie finał tej naprawy na pewno opiszę.Jeszcze dodam że mój przypadek nie jest odosobniony i były już takie zgłoszenia do serwisu tak mnie poinformowano co i tak mnie nie pocieszyło.
derkin - 2011-11-30, 19:35

nieee no normalnie załamka naprawdę....

Pęknięta szyba, stukające drzwi , teraz skrzynia biegów się sypie...

Czy już niedługo będę gorąco żałował wyboru Dacii...? ( już widzę te miny wszystkich którzy odradzali mi zakup tego rumuńskiego tałatajstwa....)

jurek - 2011-11-30, 20:18

Coś mi się zdaje, że głosne skrzynie to bolączka wszystkich budżetowych aut. Miałem kilka duzych fiatów /ale czas leci/ malucha , zastawę, uniaka a teraz thalię. Wszystkie miały i mają niezbyt ciche skrzynie. Wyjątkiem był maluch, skrzyni nie było słychać, bo wszystko zagłuszał silnik :roll: pozdr
mrówa - 2011-12-01, 11:50

Przeczytawszy drugie zdanie z postu, natychmiast chciałam zaprotestować, że to nie dotyczy malucha, ale okazało się to zbędne bo:
jurek napisał/a:
Wyjątkiem był maluch, skrzyni nie było słychać, bo wszystko zagłuszał silnik
:mrgreen:
derkin - 2011-12-01, 15:06

no tak ale ja nie mam problemu z tym ze w kabinie slychac prace silnika czy odgłosy zmieniania biegów.
Problem mam z tym że od kilkuset kilometrów coraz głośniej slychac terkotanie dochodzące z kierunku prawo-przód-dól . Terkotanie słychać przy obrotach 1400-2000/min , na wszystkich biegach , zarówno przy przyspieszaniu jak i hamowaniu silnikiem. Terkotania nie słychać na wolnych obrotach i po wysprzęgleniu. We wtorek jadę do ASO...

Mariusz - 2011-12-02, 16:21

Ja podobne terkotanie miałem przy podanych przez Ciebie obrotach. Okazało się ,że to pompa wody. Wymienili mi ją razem z rozrządem i nastąpiła cisza
derkin - 2011-12-06, 12:28

Ja już po wizycie w ASO - naprawa skrzyni biegów, wymiana pompy wody wraz z rozrządem trwała .... 2 min :) mechanik zajrzał pod maskę i od razu zauważył wypięte przewód odpowietrzający przewód paliwowy który uderzał o metalowe części silnika i stąd ten odgłos terkotania. - szacun

Stwierdził też że użytkuje Logana 1,5dCi i na razie ma na liczniku 160tyś km i żadnych problemów nie ma.

Pozdrawiam

laisar - 2011-12-06, 12:46

No i było siać panikę...? <;

derkin napisał/a:
Czy już niedługo będę gorąco żałował wyboru Dacii...?

derkin - 2011-12-06, 17:33

teraz to łatwo powiedzieć. ale jak wcześniej czytałem co niektóre posty to nie było mi zbyt raźno. ten mechanik który naprawił usterkę mówił że też od czasu do czasu zagląda na to forum i jak czyta niektóre wpisy to mu się flaki przewracają...

no ale dla mnie to jedyne źródło szybkiej wiedzy o dacii. zresztą stukające drzwi naprawiłem dzięki poradom forumowiczów:)

laisar - 2011-12-06, 17:44

derkin napisał/a:
nie było mi zbyt raźno

Dlatego właśnie nie warto się martwić na zapas (:


derkin napisał/a:
[mechanik] jak czyta niektóre wpisy to mu się flaki przewracają

Od miodu czy dziegciu?

pol34 - 2011-12-13, 20:23

Daćka od ostatniego piątku zostawiona w serwisie,jak na razie cisza żadnych wieści,jutro będę dzwonił co ustalili z tą skrzynią.Serwisant powiedział,że to trochę może potrwać,muszą nagrać odgłosy z skrzyni,przesłać do centrali w raz z ich opinią i dopiero zdecydują czy cokolwiek będzie dalej robione,na razie ich nie popędzam lepiej niech dokładnie sprawdzą.
pol34 - 2011-12-24, 14:46

Wreszcie 'Sandacz' wrócił z serwisu po dwóch tygodniach,ale naprawiona i tu muszę pochwalić serwis PIETRZAKA w Świętochłowicach za mile podejście do klienta,za bardzo rzeczowe wyjaśnienie problemu i samom naprawę,nie ma śladu że cokolwiek było robione.Okazało się że uszkodzona była zębatka biegu wstecznego którą wymieniono wraz z całym podzespołem.Jak zrobię trochę kilometrów to mam dać znać do serwisu czy wszystko ok.Serwisant przyznał że to pierwszy taki przypadek w Sandero choć nie ukrywał,że te skrzynie są głośne i nic na to nie poradzą oprócz zrobienia porządnego wygłuszenia od strony silnika i pod tunelem zmiany biegów.
mrówa - 2011-12-26, 20:16

pol34, czy oprócz hałaśliwości były jeszcze jakieś inne "objawy", problem z wybieraniem biegów, czy coś tam jeszcze?
pol34 - 2011-12-27, 10:38

Oprócz hałasów dochodzących ze skrzyni nie było żadnych innych problemów.
Anarion - 2011-12-28, 10:21

Czyli nie miałeś haczenia biegów przy wrzucaniu lub zrzucaniu biegów?
Albo większych problemów z wrzuceniem wstecznego?
U mnie głośność jest chyba normalna (albo po prostu ja ją akceptuję ), za to czasami nie chce wskoczyć wsteczny, a rzadziej zdarzają się problemy ze zrzuceniem biegów. Np 5-ka czasem się zakleszczy i trzeba nieźle pogmerać dźwignią żeby dało się wrzucić na luz.

mrówa - 2011-12-28, 10:26

Z tym wstecznym to chyba TTTM. Wielu forumowiczów o tym pisało.
http://www.daciaklub.pl/f...ighlight=#34701

pol34 - 2011-12-28, 17:11

Powiem tak,że hałas dochodzący od strony silnika i skrzyni od nowości był duży jak na nowe auto,nawet w moim starym hyundaiu Atosie łożyska wymieniałem po ok 200 tyś.i mechanik stwierdził że i tak sporo przejechałem na tych łożyskach,a reszta skrzyni była ok.Po prostu kontrola jakości w fabryce przepuściła bubel zębatkę wstecznego i tyle,mam nadzieje że to tylko odosobniony przypadek.Szkoda że nie nagrałem tego dzwięku,może ktoś by mógł porównać w swoim samochodzie.
mrówa - 2011-12-28, 19:57

pol34 napisał/a:
Szkoda że nie nagrałem tego dzwięku,może ktoś by mógł porównać w swoim samochodzie.
O, byłoby jakieś porównanie.
Hamil - 2011-12-29, 14:10

Czyli śledztwo zakończone. Wniosek zrobić oględziny wzrokowe, ale ktoś ten kabel musiał wcześniej wyciągnąć ;-)
pol34 - 2012-11-25, 18:53

Witam po prawie roku od naprawy skrzyni biegów i cóż z wielkim smutkiem i rozżaleniem znowu mnie czeka wizyta w serwisie ,te same objawy rzegotanie na wolnych obrotach i ogromna hałaśliwość na 1,2 i wstecznym.Po ostatniej naprawie powiedziano mi że prawdopodobnie ta skrzynia będzie do wymiany i tak będę ich cisną . :evil: O dalszym przebiegu naprawy i decyzji serwisu dam znać.
pol34 - 2013-01-31, 15:29

No cóż samochód jeszcze nie odebrany z serwisu ale zostałem zbyty :evil: pan serwisant miłym głosem wytłumaczył mi na szybko że po sprawdzeniu na drodze i porównaniu z drugim takim samym samochodem to znaczy odgłosów dochodzących od strony skrzyni i odsłuchaniu nagrania przez RP stwierdzili że ten typ skrzyni "TAK MA"i na dzień dzisiejszy nie ma podstaw do naprawy.W sobotę odbiorę dopiero autko i będę żądał na piśmie potwierdzenia pełnej sprawności sanderki oraz potwierdzenia co naprawiali rok temu.Ktoś może mi doradzić czy rzeczoznawca i jego opinia tu coś pomorze i gdzie ewentualnie z to sprawą dalej się udać?
pol34 - 2013-02-01, 15:44

Widzę że nikt nie jest wstanie coś doradzić,nie miał ktoś z was podobnych problemów z serwisami,może mój to jakiś odosobniony przypadek :?: :?:
jurek - 2013-02-01, 18:00

To w ASO norma. Chcesz walczyć, to musisz sobie zapłacić rzeczoznawcę, na to ASO kontruje opinią swojego rzeczoznawcy. Kwadratura koła, przerabiałem to u Fiata. Dopóki się nie zepsuje na amen, nic nie zrobią. pozdr
pol34 - 2013-02-01, 18:17

Dzięki za wsparcie.
jan ostrzyca - 2013-02-01, 20:55

pol34 napisał/a:
Widzę że nikt nie jest wstanie coś doradzić,nie miał ktoś z was podobnych problemów z serwisami,może mój to jakiś odosobniony przypadek :?: :?:


Cóż w moim przypadku sprzed kilku lat pomogły opinia rzeczoznawcy i Auto Świat. Konkretnie dział "Interwencje".

http://www.auto-swiat.pl/...go-amortyzatora

pol34 - 2013-08-18, 19:13

Temat głośno pracującej skrzyni powrócił po siedmiu miesiącach,tym razem zmieniłem serwis w Krakowie Antoni Łyko i po krótkiej diagnozie na drodze mechanik stwierdził że coś nie tak,po paru dniach samochód odstawiony do dalszej diagnozy.Po półtora tygodnia samochód naprawiony i wymieniona "choinka",choć podczas hamowania na trzecim biegu silnikiem słychać głośne wycie, na innych biegach jest troszkę mniej.Pewnie jeszcze jedna wizyta mnie czeka zobaczymy co powiedzą.Tak fatalną skrzynie to jeszcze nie miałem no ale cóż sam się skusiłem na dacie.Choć nadal nie wykluczam kiedyś zakupu nowej dacii. :-/
pol34 - 2013-09-17, 12:19

Witam ponownie i moje podejrzenia się sprawdziły sanderka odstawilna do serwisu dość szybka diagnoza i to na co liczyłem wreszcie się spełniło renault polska dala zgodę na wymiane skrzyni na nową i tu pochwała dla serwisu Łyko Kraków za załatwienie tej sprawy ,sam myślałem że skończy się to kolejną naprawą albo co gorsza zbyciem marudnego klijenta. :mrgreen: :mrgreen:
jan ostrzyca - 2013-09-19, 19:52

pol34 napisał/a:
Witam ponownie i moje podejrzenia się sprawdziły sanderka odstawilna do serwisu dość szybka diagnoza i to na co liczyłem wreszcie się spełniło renault polska dala zgodę na wymiane skrzyni na nową i tu pochwała dla serwisu Łyko Kraków za załatwienie tej sprawy ,sam myślałem że skończy się to kolejną naprawą albo co gorsza zbyciem marudnego klijenta. :mrgreen: :mrgreen:


Możesz wrzucić podsumowanie awanturki? Co się działo, przy jakim przebiegu, jak się zachowywał serwis, co w końcu było tej skrzyni?

pol34 - 2013-09-19, 20:13

O dziwo nie było żadnej awanturki,pierwsza naprawa po 10000 km u Pietrzaka Świętochłowice ,potem w lipcu br.w Krakowie Antoni Łyko wymiana "choinki",przebieg 24000 km a teraz cała skrzynia,straszne buczenie przy hamowaniu silnikiem przebieg 28000 km zostawiłem w serwisie ponagrywali odgłosy i na następny dzień miły pan poinformował mnie że dostane nową skrzynie.Byłem bardzo zadowolony i zaskoczony a jeszcze dzień wcześniej myślałem jak swoich praw będę musiał dochodzić.Co było zepsute nie powiedzieli ja myślę że coś schrzanili przy produkcji jakaś niedokładność,jak będę odbierał autko po niedzieli to się dopytam i dam znać.Ogólnie to serwis renault ŁYKO spisał się na piątkę :mrgreen:
pol34 - 2013-10-21, 19:26

Wreszcie skrzynia wymieniona na nową i mam nadzieje że to ostatnia poważna awaria w sanderce bo inaczej pewne rozstanie z marką DACIA na zawsze ;-) ;-) .
infos - 2014-08-26, 09:47
Temat postu: Szum / buczenie / wycie skrzyni biegów (odp.: brak oleju)
Witam,
Przy rozgrzanym silniku, po wrzuceniu 5go biegu spod maski dochodzi dodatkowy dźwięk, tj. jakby wycie - piszczenie. Ustępuję przy odjęciu gazu.
Diagnosta przy badaniach stwierdził, że może to być łożysko w skrzyni, gdzieś przy piątym biegu. Sugerował wymianę skrzyni, gdyż jej naprawa może być droższa. Poza tym pojawił się zaciek na spodzie skrzyni.
I teraz pytanie:
Na allegro sprzedają skrzynie ale do diesli i powiedzieli, że do mojej benzyny będzie pasować. Czy to prawda?
Druga sprawa: skrzynia od 1,4 włożona do 1,6 spowolni auto. Czy to też się zgadza?

Marek1603 - 2014-08-26, 12:10

Jeżeli ci się nie rozsypała, a biegi wchodzą normalnie to sugerował bym naprawę, bo nie wiesz co kupisz.
Jaki przebieg ma auto?

Bardziej bym obstawiał łożysko "wyciskowe" sprzęgła.

Kolega Konrad wymieniał w 1,4 ale jemu się rozsypała bo ciągał przyczepkę campingową niewiadowską tzw. "zapiekankę".
http://www.daciaklub.pl/f...rzynia+bieg%F3w

cookie - 2014-08-26, 12:22

Wiem, że pewnie to sprawdzałeś ale mnie wyła piątka w innym samochodzie z powodu braku oleju. Z 1,8 litra było mniej niż litr. po uzupełnieniu wycie zniknęło.
infos - 2014-08-26, 12:26

Przebieg to 139kkm
Biegi wchodzą normalnie. Można jechać nawet na piątce, chociaż jak zacznie wyć to trochę strach. Może mi się zdawać, ale na czwórce też jakby z cicha zaczynało się pomrukiwanie, a przy wrzucaniu wstecznego mocniej szarpnie autkiem. Nie wiem, czy to nie tylko moje subiektywne odczucie, że auto całe zaczyna się rozpadać :shock:

piotr. z - 2014-08-26, 14:09

Czy jest tak, że masz wbity bieg, puszczasz gaz i wycie od razu ustępuje czy też zaczyna maleć do zniknięcia wraz ze spadkiem prędkości czy raczej jest to na zasadzie: gaz wciśnięty- wyje, gaz puszczony- nie wyje?
infos - 2014-08-26, 14:12

Wycie ustępuję zaraz po zdjęciu nogi z gazu.
Marek1603 - 2014-08-26, 18:50

Ja profilaktycznie wymieniałem olej przy 90000km chociaż teoretycznie tego się nie robi. Ale tak jak koledzy mówią warto sprawdzić poziom póki jeszcze jest szansa coś uratować.
Jeżeli masz/miałeś jakieś wycieki na gumach półosi od strony skrzyni to powyższe jest bardzo prawdopodobne.

piotr. z - 2014-08-26, 18:57

Potwierdź tylko, że tylko puszczasz gaz a nie wciskasz sprzęgła. Jeśli to potwierdzisz to nie podejrzewam aby to była skrzynia ale głowy sobie nie dam ściąć. Dziwne by to było.
Chociaż... W Nubirach jeśli pukało coś z tyłu to należało wymienić łączniki stabilizatora z przodu. Może w Loganach tak jest jak u Ciebie. Spróbuj zabrać mechanika na pokład i wtedy diagnozować. Ciężko stwierdzić jak samochód nie jest w ruchu. Najlepiej byłoby postawić bryką na rolki na hamowni i wtedy sprawdzać...

infos - 2014-08-26, 19:26

Potwierdzam, przyspieszając na piątce słychać wycie, po zdjęciu nogi z gazu, bez wciskania sprzęgła, wycie ustaje.
Mam pewną tezę: wspomniany wyciek powoduje ubytek oleju i stąd wycie pojawiające się już na czwórce. Jak tylko dam radę, to jutro sprawdzę i ewentualnie doleję.
Póki co auto stoi w garażu.

Oczywiście powód wycieku w najbliższym czasie musi zostać usunięty.

infos - 2014-09-01, 07:25

Wyjaśnienia się należą, więc napiszę.
Oczywiście wizyta na kanale obnażyła wszystko. Niewinny zaciek na skrzyni okazał się wyciekiem :/, dokładniej mówiąc w skrzyni nie pozostało nic oleju. Puściła guma przy półosi.
Teraz jestem po "wymianie oleju" w skrzyni. Na szczęście nie doszukałem się opiłków, więc pewnie skrzynia nie ucierpiała.

Marek1603 - 2014-09-01, 09:04

Ciesz się że ci jeszcze łożyska nie zdążyły polecieć, bo skrzynia by była na pewno do wymiany.

Wsadź do tego oleju magnes, jak jeszcze go masz i zobaczysz wtedy, czy ich nie ma. Dla pewności.
Generalnie powinny być (jakby były) na korku spustowym, bo tam jest magnes. Mogę się mylić z korkiem w misie olejowej silnika.

Karenzo - 2014-09-01, 13:18

Z ciekawości co tam nalałeś do skrzyni ?
full syntetyk 75W90 ?

Ja jeździłem z pocącą się skrzynią 5 lat jak chciałem wymienić olej to okazało się iż jest ponad wlewowym :->

infos - 2014-09-01, 20:13

Teraz wlałem HIPOL ATF IID, ma taki czerwonawy kolor.
Karenzo - 2014-09-01, 21:18

Cytat:
Hipol® ATF II D mineralny olej do automatycznych przekładni samochodowych

:shock:
:shock:
:shock:

Nie chce cie jakość straszyć ale wlanie mineralnego do skrzyni to proszenie się o kłopoty .
Tam może raz w życiu zmienia się olej więc oszczędność kilku złoty to głupota .
Dodajmy do tego iż ten olej nie jest filtrowany , wypalany czy zużywany jak w silniku .
Jak kupiłeś jakiś szajz to możesz w zime nawet skrzynie nie ruszyć bez rozgrzania .

BogdanK - 2014-09-01, 21:29
Temat postu: Re: Wycie skrzyni biegów na 5 biegu
infos napisał/a:

I teraz pytanie:
Na allegro sprzedają skrzynie ale do diesli i powiedzieli, że do mojej benzyny będzie pasować. Czy to prawda?

Zamontować się da, ale jeździć raczej nie - bo ma inne przełożenia.

corrado - 2014-09-01, 22:15

Do skrzynek JBx JRx i TL4
idzie olej syntetyk ELF Transmission NFJ 75W80

laisar - 2014-09-01, 22:39

BogdanK napisał/a:
Zamontować się da, ale jeździć raczej nie

Ależ da - różnice nie są znowu aż takie kosmiczne

Natomiast w zależności od gustu czy przyzwyczajeń rzeczywiście może być to dla kogoś niewygodne.

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3121

pko24 - 2015-05-19, 13:45

Czy jeśli hałasuje łożysko oporowe (hałas na postoju, który milknie po wciśnięciu sprzęgła), oraz specyficzny (tępy/metaliczny?) hałas przy zdejmowaniu nogi z gazu/hamowaniu silnikiem.
1. To jest to samo źródło problemu, łożysko?
2. Czy ma sens wymiana /dolewka oleju do skrzyni biegów? Czy jest szansa że hałas "zniknie".
Jest to związek przyczynowo skutkowy między łożyskiem oporowym a skrzynią?

dziękuję

Karenzo - 2015-05-19, 13:51

Sprawdź stan oleju ale jeżeli będzie dobry to raczej szykuj się na wymianę całości
jan ostrzyca - 2015-05-19, 13:54

Karenzo napisał/a:
Sprawdź stan oleju ale jeżeli będzie dobry to raczej szykuj się na wymianę całości


No co Ty... Jak wymiana? Jakiej całości? Przecież ASO twierdzi, że TAK JEST DOBRZE.

pko24 - 2015-05-19, 14:39

dziękuję,
a po kiku latach od dyskusji macie nowe przemyślenia/doświadczenia z "czerwonym olejem do skrzyń automatów", który niektórzy zalewali do skrzyń 1,5dCi aby ciszej chodziły?

Karenzo - 2015-05-19, 17:11

Ja ci radze to naprawić bo ja miałem tak samo w vag-u , olałem to i mi się wysypała skrzynia rano .
Potem z mechanikiem to rozebraliśmy to mi pokazał łożysko już było zablokowane i obracało się tnąc wióry metalu z obudowy skrzynie , wszystko było w środku rozwalone .
Ale że to był golfik to skrzynia 300 zł + sprzęgło 200 zł robota 300 zł i jeździ pewnie do dzisiaj.

Z opowieści mechanika wynika że to winna skrzyni bo stare miały podwójne łożysko a w nowszych zrobili tylko jedno i po 250 tyś km się zacierało.


Jeżeli chodzi o temat ,to po wygłuszeniu kabiny skrzynia jest u mnie całkowicie niesłyszalna .

U mnie takim ostatnim objawem było szarpanie auta po puszczeniu gazu , szczególnie na 5 biegu.

Od razu nadmienię że moja wiedzą o skrzyniach jest dość nikła , u mnie walnęło takie łożysko na końcu wałka chyba "atakującego "

GORDINI - 2015-05-19, 18:44

pko24 napisał/a:
Czy jeśli hałasuje łożysko oporowe (hałas na postoju, który milknie po wciśnięciu sprzęgła), oraz specyficzny (tępy/metaliczny?) hałas przy zdejmowaniu nogi z gazu/hamowaniu silnikiem.

1. To jest to samo źródło problemu, łożysko?

2. Czy ma sens wymiana /dolewka oleju do skrzyni biegów? Czy jest szansa że hałas "zniknie".

Jest to związek przyczynowo skutkowy między łożyskiem oporowym a skrzynią?

Łożysko oporowe masz poza skrzynią i dolewka-wymiana oleju nic nie zmieni.
Możesz mieć wysypane łożysko wałka sprzęgłowego - wymiana oleju nic nie zmieni.
Jedyne co mogę doradzić to weryfikacja stanu skrzyni biegów u dobrego mechanika.
Może być "pierdoła" lub poważna naprawa albo wymiana skrzyni na regenerowaną.

pko24 - 2015-05-19, 19:06

dziękuję za opinie... no i się zaczęło, po pracy plama oleju na posadce bliżej prawego koła (ale osłona mogła ukierunkować wyciek).
https://youtu.be/S0Q3kqI5F5Q
nie wiem skąd jutro mechanik mi powie...
albo i nie powie :-) wyciek za skrzyni a mówi że mam dwumase i całe sprzęgło i może skrzynię ... bez rozbierania na podstwie zachowania pedału sprzęgła, po 90tys?

pko24 - 2015-07-09, 22:33
Temat postu: hałas na niegu jałowym i przy hamowaniu silnikiem
Finalnie u mnie problemem (hałas na postoju na luzie i przy hamownaiu silnikiem) były łożyska górnego wałka skrzyni biegów/ skrzynia naprawiona. Ze zmianą biegów i pedałem sprzęgła nigdy nie było problemów.
Wymieniłem też tarczę sprzęgła z dociskiem. Było zużyte i zalane olejem.

Mechnik ocenił pozytywnie dwumasę i łożysko oporowe z wysprzęglikiem i tego nie zminiałem.
Po tej naprawie silnik i skrzynia chodza elegancko i cicho.
Pojawił się problem z pedałem sprzęgła. Które czasem się obniża im intensywniej użytkuję w korkach. Dwa razy mi "wpadło" na chwilę w czasie jazdy (dziwne, że w trakcie przyśpieszania/wzrost obrotów silnika ma tendencję do obniżania się/poziomu gdzie zaczyna łapać).
Odpowietrzyłem sprzęgło. Pedał sprzęgła jest dalej mniej stabilny niż przed naprawą. Pompka sprzęgła niby ok, nie cieknie.
Nie wiem czy wymiana wysprzęglika z łożyskiem oporowym ma teraz sens...

imachine - 2017-05-10, 15:54

Łączę się pod temat, Logan 1.6 MPI, przebiegu 198kkm. Obecny świst odkąd mam auto, głównie na 5 biegu, najwyraźniej podczas przyspieszania. Przedwczoraj słyszę ciche stuknięcie w trakcie jazdy i rozpoczęte grzechotanie, wraz z wyraźniejszym jeszcze odgłosem świstu na 5tce, kilkoma świstami na niższych biegach oraz, podczas dodawania gazu, wyraźnie ruszający się lewarek zmiany biegów - dodając gaz, lewarek przesuwa się o 1-2cm, puszczając pedał gazu, lewarek wraca na miejsce, na 5tce, na 3jce, najwyraźniej.

13 tyś km temu przebiegu auta robione mam sprzęgło wraz z dociskiem i łożyskiem.

Komplet sprzęgła Renault.

Do tego wymiana oleju w skrzyni (NFJ) + dolany Ceramizer.

Wysrzpęglik fabryczny pozostawiony na miejscu.

Dodam, że na zimnym silniku, pedał sprzęgła wpada w podłogę.

Czytam że świadczy to o uszkodzeniu wysprzęglika. Z tego, co mnie wiadomo, jest w aucie od nowości.

Auto o którym piszę to Logan 1.6 MPI Laureate z 2008 roku, w sedanie (UU1LSDAFH).

Dwa pytania:

1) Co to może być? Skrzynia, wysprzęglik, łożysko tego sprzęgła (może coś źle zmontowali w Warsztacie, może było wadliwe), coś jeszcze innego? Wyciek przy półosi? Dodam, że autem trzęsie przy 80-130, i przy 140+, mimo, że zbieżność jest zrobiona, a koła wyważone. Może to półoś? Myślę, że było coś robione, np jakaś stłuczka, albo zjechał z drogi, wymieniony został bowiem przez poprzedniego właściciela jeden amortyzator z przodu. Może uległo wtedy uszkodzeniu i stąd te wibracje. Auto ma zrobioną zbieżność. Może to jeszcze coś innego?

2) Jeśli to skrzynia, to jaka wchodzi fabrycznie do w/w auta? JH3 czy JR5? Jaki podtyp? Czy są wymienne do tego modelu (np jeśli fabrycznie jest JH3, to można założyć JR5, o podobnych parametrach? najchętniej ciut dłuższą)

sobol1976 - 2017-07-16, 17:30

Mam w tej chwili praktycznie identyczną sytuację jak powyższa. Coś mnie podkusiło żeby przy okazji zgłoszenia zamarzania klimatyzacji na gwarancji zgłosić także głośniejszą niż na początku pracę skrzyni biegów na 1-3 biegu. Diagnoza po rozebraniu skrzyni: do wymiany wałek sprzęgłowy, koła zębate 1-3 biegu oraz komplet łożysk. Dramat... 42 tys. przebiegu i taka akcja? Nigdy nie miałem problemów ze skrzynią w starszych samochodach, a przebiegi miałem spore. Teraz wygląda to tak, że niektórych części nie ma w Polsce - będę czekał nie wiadomo ile na dostawę z Francji, a za 2 tyg. daleki wyjazd na wakacje. Mam lekki stres... Samochodu mi oczywiście już nie wydadzą bo postawili ultimatum, że jakby coś się stało po drodze ze skrzynią to płacę za naprawę. Najbardziej zadziwiająca sytuacja z tym, że nie mogą określić terminu dostawy części (czyt. naprawy). Radzę nikomu nie czekać z serwisowaniem gwarancyjnym na 3 tyg. przed urlopem bo różnie może być.
Marek1603 - 2017-07-16, 17:48

Idź do kierownika serwisu i rozmawiaj, że auto jest ci potrzebne na wyjazd wakacyjny i mają ci dać zastępcze jeżeli nie naprawią do wyjazdu.
sobol1976 - 2017-07-16, 18:17

Biorę taką opcję pod uwagę jednak niechętnie. Jadę daleko, za granicę i dodatkowo do kraju w którym mogę nie upilnować tzw. szkód parkingowych. Trochę nie uśmiecha mi się pilnowanie obcego samochodu i ew. dyskusja przy oddawaniu. Choć z drugiej strony są też oczywiste korzyści. Raczej wolę jechać swoim. Nie miałem takiej sytuacji i nie wiem szczerze mówiąc jak to wygląda formalnie. Co innego mieć samochód zastępczy na 3-4 dni w Poznaniu a co innego pod Bordeaux.
kochelet1 - 2017-07-16, 19:08

W jakim serwisie naprawiasz auto?
eplus - 2017-07-16, 19:08

Leć samolotem na ich koszt i zażądaj podstawienia auta w Bordeaux. W końcu Renault to Francuzi. Samolotu zastępczego jeszcze chyba nikt z DKPL nie miał. :-D :lol:
sobol1976 - 2017-07-16, 21:03

kochelet1 napisał/a:
W jakim serwisie naprawiasz auto?


Autocompol ul. Kazimierza. A co podejrzewasz, że potrzebują twoich części do mojej skrzyni?

kochelet1 - 2017-07-16, 22:52

mamy 2 różne skrzynie :)
sobol1976 - 2017-07-17, 07:06

kochelet1 napisał/a:
mamy 2 różne skrzynie :)


Tak mi się zebrało na czarny humor... Życzę powodzenia, mi obiecali, że się postarają przyspieszyć dostawę części.

sobol1976 - 2017-07-19, 07:15

Pozwolę sobie wrócić do głównego tematu tego wątku. Mój samochód nadal stoi w serwisie. Nikt nie jest w stanie nadal określić terminu dostawy części. Zostało mi 9 dni do wakacji.
To jest jakaś dziwna akcja z tą naprawą.
Czy ktoś miał podobne doświadczenia i poradziłby mi jak się zabezpieczyć w przypadku użyczenia samochodu na wakacje przez serwis? Chodzi mi o odpowiedzialność za niezawinione szkody i kwestię ubezpieczenie AC pojazdu z serwisu na czas wyjazdu. Nigdy nie korzystałem z takiej opcji.

kochelet1 - 2017-07-21, 18:43

Wykonując naprawę przy aucie przynajmniej mi proponowali auto zastępcze. Jak miałem wstawić moje rozbite auto.



edit: klekoczaca skrzynia jest przy kolejnej DACI którą kupiłem wczoraj. Tym razem sandeto z 2014 roku. temat olewam bo auto już po gwarancji fabrycznej.

sobol1976 - 2017-08-17, 07:33

Po 37 dniach od pozostawienia samochodu w ASO nadal usterka nie naprawiona. Nie mają części i nie wiedzą kiedy dotrą. Nie mam już siły. Czy samochód powinien tak długo stać bez uruchamiania silnika? Czy oni mają jakieś procedury aby chociaż odpalić i nasmarować silnik - już nie wspominam o akumulatorze i rdzewiejących elementach ruchomych (hamulce itp.)?
Marek1603 - 2017-08-17, 14:07

Widzę, że macie super ASO w tym Poznaniu. Już druga (może i trzecia) osoba, która się buja z tym serwisem.
sobol1976 - 2017-08-17, 15:22

Marek1603 napisał/a:
Widzę, że macie super ASO w tym Poznaniu. Już druga (może i trzecia) osoba, która się buja z tym serwisem.


Mała konkurencja w Poznaniu... Jednak na ich usprawiedliwienie: dzisiaj mi pokazywali, że wszystko stoi (pełen parking) bo dostaw części nie mają albo są niekompletne. Francuzi mają jakiś przestój wakacyjny i mają wszystkich gdzieś...

Napisałem do Renault Polska ale zapewne mnie zignorują jakimś gładkim tekstem.

kochelet1 - 2017-08-17, 16:15

a co z tym autem zastępczym?
Kauris - 2017-08-17, 17:02

W którym ASO robisz?
edit: doczytał sobie...

sobol1976 - 2017-08-17, 17:30

kochelet1 napisał/a:
a co z tym autem zastępczym?


Dostałem na wyjazd wakacyjny Clio 1.2 - jako że nie mam jeszcze swojego wozu zrobionego, trzymam Renówkę dalej. Nie mogę narzekać na podejście ASO w tej kwestii, myślę że sami mają problem z tymi opóźnieniami na serwisie. Ale na sam koncern i logistykę serwisową Renault w Polsce to już nakląłem. Myślę, że takie akcje nie przeszłyby we Francji czy w Niemczech.

kochelet1 - 2017-08-22, 08:46

Czytając to wszystko teraz zastanawiam się czy nie stało się dobrze że moje kochane auto zostało rozbite? też pewnie teraz szlak by mnie trafiał w oczekiwaniu za częściami do mojego auta.
Marek1603 - 2017-08-22, 12:38

A jak tam sprawy odszkodowania?
sobol1976 - 2017-08-22, 18:27

Po 3 telefonach na infolinię Renault, 2 e-mailach reklamacyjnych, niejaka Pani Dziduszko - podobno Specjalistka ds. Kontaktów z Klientem, poinformowała mnie sucho, że nie Renault Polska jest odpowiedzialny za obsługę gwarancyjną, a jedynie wybrana przeze mnie ASO.
Tak więc jeśli do autoryzowanego serwisu nie dowiozą części przez 40 dni, bo fabryki stoją w całej Europie a Francuzi leżą na plażach i mają gdzieś swoich klientów, to żal możecie mieć drodzy koledzy nie do Koncernu Renault tylko do lokalnego kierownika ASO :). I tak mam to rozumieć wg P. Dziduszko.

Na końcu w/w. odpowiedzi sugerującej także w dalszej części, że mam im generalnie dać spokój, poinformowano mnie łaskawie, że w głównym magazynie we Francji właśnie pakują moją część i dotrze do ASO w "35 tygodniu roku" (takie dodatkowe zadanie dla klienta co by mu nie było za łatwo ustalić dokładną datę, b przecież każdy ma akurat pod ręką kalendarz z numerami tygodni).

List zakończył się krótkim "Z poważaniem...".
Ani jednego słowa typu: "bardzo nam przykro z powodu niedogodności", "przepraszamy za opóźnienie" lub cokolwiek co sugerowałoby, że po drugiej stronie klawiatury siedzi żywa osoba, która zorientowała się że coś jest nie tak z tą obsługą.

Ocenę wydarzeń pozostawiam czytającym,

sobol1976 - 2017-08-29, 18:01

Dzisiaj zadzwoniłem do AUTOCOMPOL w celu podpytania o dostawę ostatniej części do skrzyni.
Tak, koło doszło z Francji i już jest w magazynie ale... okazało się, że nie ma wałka sprzęgłowego - termin dostawy nieznany. 23 lipca rozmawiałem z kierownikiem magazynu - zapewniał, że komplet części już jest i czekamy tylko na ostatnie koło. Wyszczególnił z resztą wszystko co już mieli po kolei, w tym także wałek sprzęgłowy.

Nie wiem co mam robić...

Marek1603 - 2017-08-29, 18:20

No to wcale się nie dziwię, że Cav się tak bujał z tym serwisem chyba.
sobol1976 - 2017-08-29, 18:58

Nie potrafię siedzieć w takich sytuacjach z założonymi rękami ale słowo daję - nie wiem co mogę w tej chwili zrobić. Do kogo tam można napisać / zadzwonić żeby odniosło to jakikolwiek pozytywny skutek?
kochelet1 - 2017-08-29, 22:43

rzecznik praw konsumenta.
sobol1976 - 2017-08-30, 06:19

Rzecznik? No niestety nie... Poinformowano mnie tam telefonicznie, że gwarant wywiązał się z jedynego obowiązku ustawowego tzn. w ciągu 21 dni uznał reklamację. O czasie i długości trwania naprawy przepisy prawa ani gwarancja producenta nic nie mówi. Mogę co prawda żądać natychmiastowego wydania samochodu i zabrać go do innego warsztatu ale... w ten sposób tracę gwarancję.

To jest kwestia standardów które stosuje Renault... na przykładzie tej sprawy widać, że żadnych standardów nie ma.

benyo - 2017-08-30, 07:53

sobol1976 napisał/a:
To jest kwestia standardów które stosuje Renault... na przykładzie tej sprawy widać, że żadnych standardów nie ma.

To może nie być winą standardów Renault co konkretnego dealera. Może warto podzwonić popytać w centrali Renault ?? Ale pewnie już to robiłeś.

sobol1976 - 2017-08-30, 08:37

Kluczowym słowem w określeniu Autoryzowana Stacja Obsługi jest słowo "Autoryzowana".

To Renault ma określone standardy, które chętni muszą spełnić aby dostać "autoryzację" do reprezentowania koncernu. Jeśli ASO Autocompol tego nie spełnia to już dawno powinien stracić autoryzację Renault (tak samo z resztą jak to się stało z Renault Rosiak i Syn z Komornik - firma już nie działa po utracie autoryzacji).

Problem jest tylko taki, że nie można dotrzeć do osób w Renault Polska, które tą sprawą się rzeczywiście interesują (jak już to opisywałem wcześniej).

kochelet1 - 2017-09-09, 00:27

juz po naprawie?
sobol1976 - 2017-09-09, 11:09

kochelet1 napisał/a:
juz po naprawie?


Nie, w poniedziałek będą 2 miesiące od oddania pojazdu. Jedynie dowiedziałem się, że będę miał wymianę całej skrzyni biegów (Renault się łaskawie zgodziło). Skrzynia jest na magazynie centralnym więc ją będą sprowadzać. Ile to potrwa? Nie wiadomo...

kochelet1 - 2017-09-09, 12:26

jescze trochę to wartości złomu pojazd doczeka....
sobol1976 - 2017-09-11, 10:59
Temat postu: Wymiana skrzyni
Jutro w końcu będę miał wymienianą skrzynię biegów na nową. Czy ktoś mógłby mi poradzić czy powinienem naciskać na jednoczesną wymianę sprzęgła? Usłyszałem opinię, że sprzęgło w jakiś tam sposób dopasowuje się do skrzyni i po wymianie na zupełnie nową może być z nim problem. Czy to prawda? Zapewne przy okazji zakładania skrzyni byłaby taka wymiana sprzęgła korzystna cenowo (gdybym miał płacić za część w ASO).
laisar - 2017-09-11, 11:39

sobol1976 napisał/a:
czy powinienem naciskać na jednoczesną wymianę sprzęgła?

Niekoniecznie, zależy od jego stanu.


sobol1976 napisał/a:
Czy to prawda?

Nie.

sobol1976 - 2017-09-11, 12:10

OK. Dzięki. ASO zapewne oceni stan sprzęgła przy wymianie skrzyni. Zakładam, że wiedzą co robią. Jedynie otrzymałem od ASO informację, że wymienia się wysprzęglik.
kochelet1 - 2017-09-11, 18:49

sobol1976 napisał/a:
OK. Dzięki. ASO zapewne oceni stan sprzęgła przy wymianie skrzyni. Zakładam, że wiedzą co robią. Jedynie otrzymałem od ASO informację, że wymienia się wysprzęglik.



miał bym obawy na twoim miejscu

sobol1976 - 2017-09-15, 07:06

Dzisiaj w południe odbieram samochód z ASO (po 67 dniach naprawy). Trzymajcie kciuki...

Edycja 14:08
Odebrałem właśnie samochód po wymianie skrzyni:

PLUSY:
1. Skrzynia teraz jest cichsza niż w użytkowanym Clio zastępczym. Biegi wchodzą bezproblemowo. Nic także nie stuka przy wysprzęglaniu (a myślałem, że TTTM).
2. Wymieniono zgłoszony w lipcu wentylator nawiewu - też nic już nie buczy huczy i piszczy.
3. Dodatkowo wymienili zawór rozprężny klimatyzacji lecz z oczywistych względów nie miałem okazji sprawdzić poprawy działania w upałach.
4. W ramach rekompensaty za czekanie 64 dni zrobiono mi 3-ci przegląd gwarancyjny z wymianą oleju i filtrów - bezkosztowo. Podbito książkę. Sprawdziłem w ramach ograniczonego zaufania do ASO... są nowe filtry i ślady świeżego oleju na korku. Więc chyba uczciwie.
5. Bezdyskusyjnym plusem jest użytkowanie i eksploatacja samochodu zastępczego ponad 2 miesiące (5500km) , łącznie z wyjazdem na wakacje - oczywiście bezkosztowo.

MINUSY:

1. Obite drzwi pasażera z prawej w paru miejscach. Całe szczęście zwróciłem uwagę i przejechali polerką..."prawie" nie widać. Moja uwaga spotkała się z oburzeniem, że przecież u nich to niemożliwe i są pewne standardy. Tak się złożyło, że parę minut wcześniej czekając obserwowałem pracownika, który podstawiał samochód i bez skrępowania otworzył drzwi centralnie w bok sąsiedniego auta. Standardy mogą sobie schować.
2. W samochodzie śmierdzi stęchlizną i chyba sobie kupię drzewko :) W końcu 2 miechy na placu.
3. Umyli owszem karoserię ale w środku syf. Nawet drobnych papierków nikt nie zebrał. Tylko dywaniki wypłukali i przetarli silikonem.
4. Trochę żałuję, że nie padło na koniec z ich strony zwykłe ludzkie "przepraszamy za cała historię", no ale cóż pewnie za dużo wymagam.

Raczej tam już więcej nie pojadę... kończy się gwarancja i następne serwisowanie zlecę komuś innemu.

kicpra - 2017-09-15, 09:58

Ktoś spotkał się z muczącą skrzynią na 4. biegu przy 50-60 km/h w nowym Loganie/Sandero?
sobol1976 - 2017-09-15, 13:08

kicpra napisał/a:
Ktoś spotkał się z muczącą skrzynią na 4. biegu przy 50-60 km/h w nowym Loganie/Sandero?


Ja się spotkałem... :( Od 1 do 4 skrzynia była trochę głośniejsza niż standardowo. Skończyło się wymianą. Ale wcale nie twierdzę, że u ciebie musi być to samo.

http://www.daciaklub.pl/f...1731871#1731871

krakry1 - 2017-09-15, 17:52

Masz gwarancję ani chwili się nie zastanawiaj - serwis. Skrzynia to poważna sprawa.
kicpra - 2017-09-15, 18:25

Jakoś nie po drodze mi do ASO dlatego pytam tutaj :mrgreen: . Na pozostałych biegach nie ma tego dźwięku.
kochelet1 - 2017-09-15, 22:52

Cytat:
Obite drzwi pasażera z prawej w paru miejscach. Całe szczęście zwróciłem uwagę i przejechali polerką..."prawie" nie widać. Moja uwaga spotkała się z oburzeniem, że przecież u nich to niemożliwe i są pewne standardy. Tak się złożyło, że parę minut wcześniej czekając obserwowałem pracownika, który podstawiał samochód i bez skrępowania otworzył drzwi centralnie w bok sąsiedniego auta. Standardy mogą sobie schować.


Miałem rację.
W moim przypadku był opór przy diagnozie dzwięków ze skrzyni. dopiero po zakomunikowaniu że jestem wielo letnim pracownikiem jednego z pod poznańskich ASO aut ciężarowych wykorzystując swoje znajomości w poszczególnych warsztatach jednoczesnie dochodząc do konkretnego warsztatu moje słowa zaczęły sie liczyc, a mechanik przestał kwestionować moje słowa które agrumentował deilizmami.
Co moge powiedziec... dobrze że nie doszło do naprawy. na pewno nie czekał bym 67 dni, a już maks po 14 Aso macieżysty by fruwał pod sufit.

Michał M. - 2017-09-21, 10:30
Temat postu: ten sam problem - akcja serwisowa skrzynia biegów
Mam samochód od 2 tygodni, 500km przebiegu, buczy tak samo przy 1800-2000 obrotów od 3, 4 biegu itd.
Stwierdzili, że to skrzynia biegów i ją wymienili. Napier***a dalej. Koleś z serwisu z dumą ze mną wsiadł, po czym po próbnej przejażdżce stwierdziłem, ze problem nie został rozwiązany.
Poszła z ich strony bajka o kulturze pracy silnika i każdy Duster tak ma.
Najlepsze jest to, że powiedzieli o wadliwych skrzyniach biegów oraz o takiej informacji z fabryki. WIĘC POWINNA BYĆ OGŁOSZONA AKCJA SERWISOWA!!!
Ze skrzynia moim zdaniem nic nie było. Podobno wyszły z wadą więc atakujcie serwisy z tą skrzynia bo rozlecą się zaraz po gwarancji.
BUCZY DALEJ I DENERWUJE.

sobol1976 - 2017-09-21, 13:08

Widać Renault lubi wymieniać skrzynie na gwarancji. Nie jesteś pierwszy :)
Jacenty85 - 2018-01-03, 16:55
Temat postu: Szum skrzyni biegów
Witajcie! Jestem nowym posiadaczem Dustera Sce 4x2 z 2017 roku i martwi mnie jeden problem. Od momentu przyprowadzenia auta z salonu po puszczeniu sprzęgła na wolnych obrotach słychać pracę skrzyni biegów (szum). Wewnątrz tego nie słychać ale na zewnątrz jest dość znaczna różnica pomiędzy pracą na wciśniętym a puszczonym sprzęgle. Czy u Was jest podobnie? Dodam tylko że najlepiej posłuchać tego w garażu bo w miejskich warunkach może być niesłyszalne. Zwracam się szczególnie do uzytkowników 1.6 Sce, gdyż w starym, dobrym 1.6 16V mogła być inna skrzynia a wówczas porównanie jest niemiarodajne. Dodatkowo bardzo cicho pracuje silnik Sce dlatego na takich porównaniach mi zależy. Dziękuję.
dudu$ - 2018-01-03, 19:34

Nie wiem czy to standardowa przypadłość skrzyni biegów silnika 1.6 SCe ale w Sandero I i motorze 1.4 8v to był standard tak samo jak w Sandero/Logan II 1.2 16v.
Marek1603 - 2018-01-03, 19:39

No przecież główny wałek w skrzyni pracuje i część oleju przerzuca, chlapie nim.
Fruxo - 2018-01-03, 22:09

trzeba wygłuszyć samochód to dużo dziwnych hałasów znika
arnold - 2018-01-04, 07:02

To są zjawiska w stylu zawsze było tylko się nie zauważyło.
Pracę rolek, pomp oleju płynu, alternatora wszystko słychać.

W skrzyni biegów jest troche tych łożysk, a garaż potęguje dzwięki których normalnie można przeoczyć.

Jacenty85 - 2018-01-04, 15:51

dzięki za konkretną odpowiedź. Przynajmniej wiem, żeby nie szukać dziury w całym.
jurek - 2018-01-04, 22:34

A na dodatek w skrzyni masz parę kółek zębatych. Jak nic nie stuka, nie puka to zawsze coś słychać. pozdr
sobol1976 - 2018-01-05, 09:35

U mnie też był podobny efekt po zmianie skrzyni biegów na fabrycznie nową (gwarancja ASO).
Na luzie przy otwartych drzwiach był szum, który znikał po wciśnięciu sprzęgła. Po pół roku nic już nie słychać. Prawdopodobnie wszystko się tam jeszcze przez jakiś czas układa.

Jacenty85 - 2018-01-05, 13:24

Kolego sobol1976, bardzo cenna wskazówka. Poobserwuje to wszystko, może się dotrze. Jeśli mogę wiedzieć, co było przyczyną wymiany skrzyni na nową w Twoim aucie?
loookas - 2018-01-08, 03:26

Jacenty85 napisał/a:
Kolego sobol1976, bardzo cenna wskazówka. Poobserwuje to wszystko, może się dotrze.

Chcę dodać, że nic się nie dotrze może być najwyżej gorzej. To szumi łożysko oporowe sprzęgła bo takie badziewie wkładają. Jak wciśniesz pedał to jest odłączone i dlatego nie szumi.
Pzdr

Marek1603 - 2018-01-08, 05:37

loookas napisał/a:
Jak wciśniesz pedał to jest odłączone i dlatego nie szumi.
Pzdr


Kolego albo się pomyliłeś albo nie znasz zasady pracy układu sprzęgła.
Jak wciskasz pedał to akurat łożysko pracuje naciskając na docisk tarczy, tzw. słoneczko. Jeżeli z nim jest coś nie tak to właśnie wtedy go słychać.

ryba369 - 2018-01-08, 07:25

Witaj u mnie w Lodgy tyko sinik słychać jak cyka po mojemu jest zbyt mały stan oleju w skrzyni, a jak w czasie jazdy? najlepiej spradz stan oleju. Dla mnie jak zmieniali olej w siniku w aso naleli tyle że wywaliło odmą i poszło na intelcoolera :-x
arnold - 2018-01-08, 08:45

Na prawdę nie przejmowałbym się. A jak ktoś się nie zna to niech się nie wypowiada (a propos łożyska wciskowego)
luckyboy - 2018-01-08, 09:05

arnold napisał/a:
Na prawdę nie przejmowałbym się. A jak ktoś się nie zna to niech się nie wypowiada (a propos łożyska wciskowego)


Skrzynia biegów powinna pracować bezgłośnie, a praca sprzęgła nie powinna mieć wpływu na głośność jej pracy. Problemem nie jest łożysko wyciskowe tylko uszkodzone łożysko/łożyska na wałku sprzęgłowym.

Fruxo - 2018-01-08, 10:02

Jak cie to denerwuje to możesz wlać dodatek do olejów ale jakiś porządny nie syf od K2
Ja stosowałem profilaktycznie w swojej skrzyni i całkowicie ucichła

arnold - 2018-01-08, 10:11

Nie ma prawa być całkowicie bezgłośna Każde łożysko I tryb pracujące w tej skrzyni wydaje jakiś dźwięk. Niezależnie jaka to marka i czy to jest nowe auto czy z 500 tys przebiegu. Nie każdy odgłos to patologia. Nowa się dociera, a garaż podziemny potęguje efekty dzwiękowe które na zewnątrz rozproszyłyby się. Naprawdę nikt tutaj nie napisał o szumie jak w starym poldku lub maluchu.
dudu$ - 2018-01-08, 10:20

Kolega luckboy ma racje. Nie jest to wina łożyska oporowego sprzęgła a łożyska na walki sprzeglowym w skrzyni biegów. Standardowa wada skrzyń renault ktora występuje od dobrych 15 lat. Zadne dodatki nie pomogą jedynie wymiana łożyska na wolne od wady fabrycznej. W ASO może to zrobią a może nie, często stychac bylo na forach iż w ASO mówią ze wszystko jest ok i tak ma być. U nas na forum jedna osoba zgłaszała ten problem w nowym sandero. Usterkę naprawili poprzez wymianę skrzyni biegów ale czas naprawy trwał chyba 3 miesiące
Jacenty85 - 2018-01-08, 12:57

Jako sprawca tego zamieszania wypowiem się jeszcze. Tu pisze kolega posiający silnik 1.5 DCI...porównaj głośność pracy silnika 1.5 DCI i silnika 1.6 Sce...krótko mówiąc 1.5 DCI zagłuszy ten szum o którym ja piszę.
Tak jak koledzy niżej piszą - nikt tu nie mówi o "rzężeniu" skrzyni starego poldka ale o zwykłym szumie...stan oleju sprawdzony jest max.
Tak jak kolega wyżej napisał...dostał nową skrzynie do stapway i też szumi wiec raczej TTTM.
Co do tego któremu wymienili - czytałem (chyba) temat ale tam chyba przyczyną były dodatkowe problemy z wbijaniem biegów i grzechot podczas jazdy a u mnie biegi wchodzą idealnie. Zaryzykuje stwierdzenie że lepiej niż w golfie IV z przebiegiem 100 tyś...bo takowy też posiadam. Wręcz jestem zaskoczony jak ktoś tu pisze o nieprecyzyjnym działaniu skrzyni. Każdy bieg mogę włożyć bardzo szybko bez oporu i zgrzytu czy nawet bez haczenia. A może zastosowano inny olej? :) No nic jeszcze raz dziękuję za każde zdanie

luckyboy - 2018-01-08, 13:17

arnold napisał/a:
Każde łożysko I tryb pracujące w tej skrzyni wydaje jakiś dźwięk.


Jeżeli pracuje na sucho to owszem, po to w skrzyni jest olej, aby zlikwidować tarcie i dźwięki - suche zawiasy w drzwiach też trzeszczą :)

Jacenty85 napisał/a:
lepiej niż w golfie IV z przebiegiem 100 tyś...bo takowy też posiadam


Zweryfikuj przebieg :)

Jacenty85 - 2018-01-08, 16:24

tak się składa że mam go (golfa) od nowości i nigdy lepiej niż po 100 tyś w nim biegi nie wchodziły. A sami wiecie, że skrzynie "precyzja" w skrzyniach VW z tego okresu była na wysokim poziomie. Widać coś się ułożyło po tych 100 tyś.
Druga sprawa. Jakbyś kolego czytał wyżej - olej sprawdzałem pełen stan.
A i trzecie sprawa - twierdzisz że możliwe jest aby "uszkodzone" łożysko na wałku sprzęgłowym było już w chwili odbioru auta z salonu? Owszem zgodzę się - łożysko kiepskiej jakości, wydające szumy podczas pracy ale nie popsute czy uszkodzone...
Uważam, że ta sprawa jest "nomen omen" bardzo podobno do sprawy silników 1.4 16V z Golfa IV którego widzę posiadasz. Powiedz mi że nie klekocze Ci jak diesel...a dam Ci złotego słonika w karafce...chociaż może 2003 już miały poprawione układy korbowo-tłokowe, chociaż wątpie...Każdy jeden klekocze- fakt po pewnym przebiegu. Owszem może nie klekotać ale konieczny jest remont w tym wymiana tłoków, pierścieni itp itd...I tak te golfy 1.4 16V sobie klekoczą i jeżdżą po 300 tyś bo kto, poza jakimś fanatykiem pakowałbym kilka tysięcy w samochód warty 6-9 tysięcy po to żeby nie klekotał...I tak jest ze skrzyniami Dacii...sobie szumią i jeżdżą jeżdżą....i nic. Owszem szum da się zniwelować ale trzeba by to zrobić poza ASO na własny koszt bo Aso wsadzi Ci takie same szumiące łożysko jak to które masz...

kicpra - 2018-01-08, 17:07

Ten klekot 1.4 jest jak w Audi 100 2.4 diesel :-D .
luckyboy - 2018-01-08, 20:47

Jacenty85 napisał/a:
Powiedz mi że nie klekocze Ci jak diesel...


Owszem klekocze, póki co na zimnym silniku, ale w miarę rozgrzewania klekot zanika.

Jacenty85 napisał/a:
I tak jest ze skrzyniami Dacii...sobie szumią i jeżdżą jeżdżą....i nic.


Problem występuje w wielu markach (Włoskie, Francuskie, Japońskie), najpierw zaczyna się szumienie, później dochodzi terkotanie, następnie grzechotanie przy dużym obciążeniu.

Jacenty85 - 2018-01-08, 20:56

Mam golfa takie jak Twój tylko rocznik 2002. Klekocze cały czas tak samo. Znam problem dokładnie ale jeździ i będzie jeździł. Jednak w kwestii dacii i szumu ze skrzyni bardziej zasadnym będzie pytanie czy to "problem" czy efekt akustyczny...
luckyboy - 2018-01-08, 21:29

Jacenty85 napisał/a:
Znam problem dokładnie ale jeździ i będzie jeździł


Też znam problem - zbyt niskie tłoki i zbyt luźne spasowanie silnika, dochodzi do sytuacji gdzie tłok swoim płaszczem stuka o cylinder. Pomaga wymiana tłoków na wyższe, które już nie mają tendencji do ustawiania się pod katem w cylindrze. Na tym zakończmy temat VW bo to forum Dacii i robimy offtopa ;-)

arnold - 2018-01-09, 09:38

Podejrzewam że po 100 kilometrów tego efektu akustycznego nie będzie, a przekładnie zębate, tuleje slizgowe itp i tak będą wydawać jakiś dźwięk.

Normalnie na dworze tego nie usłyszałbyś, ale w cichym potęgującym wrażenia garażu będzie słyszeć nawet przeskok iskry w cylindrze (oczywista przesada).

Jacenty85 - 2018-01-09, 15:11

luckyboy napisał/a:
Jacenty85 napisał/a:
Znam problem dokładnie ale jeździ i będzie jeździł


Też znam problem - zbyt niskie tłoki i zbyt luźne spasowanie silnika, dochodzi do sytuacji gdzie tłok swoim płaszczem stuka o cylinder. Pomaga wymiana tłoków na wyższe, które już nie mają tendencji do ustawiania się pod katem w cylindrze. Na tym zakończmy temat VW bo to forum Dacii i robimy offtopa ;-)


No fakt ale czasem warto dyskutować. Nie ma takiego co by wszystko wiedział a tak, czy to VW czy Dacia ...zawsze to nasza ulubiona motoryzacja.

sobol1976 - 2018-01-09, 19:32

No to wyjaśnię sprawę wymiany tej mojej skrzyni biegów przez ASO.
1. Licząc od wymiany we wrześniu 2017 ze skrzynią wszystko jest w najlepszym porządku.
2. Po wymianie skrzyni szumiało (ale nie wyło) "coś" na luzie przez pierwsze 2 tygodnie (może łożysko wałka, a może układało się sprzęgło do nowej skrzyni?). Teraz tego nie słyszę i to jest najważniejsze.
3. Sprostuję, że nie wymieniano mi skrzyni ze względu na problem z wbijaniem biegów - skrzynia działała przez cały czas idealnie. Zgłosiłem narastające stopniowo odgłosy wycia na wysokich biegach (charakterystyczne dla wstecznego czy ew. jedynki). I to mnie jedynie zaniepokoiło.
4. Czy winne były łożyska wałka czy inne? Tego nie wiem. Po rozebraniu starej skrzyni stwierdzono nadmierne zużycie kół i standardowo w takiej sytuacji (podobno) wymienia się komplet: koła, łożyska i wałek sprzęgłowy.
5. Otrzymałem całą fabrycznie nową skrzynię dlatego, że dostawca przez 3 miesiące nie był w stanie sprowadzić do ASO pojedynczych części zamiennych do rozebranej skrzyni. Wymagało to interwencji w Renault Polska i sprowadzenia nowej skrzyni z magazynu we Francji.

kochelet1 - 2018-05-20, 02:26

sobol1976 napisał/a:
Dzisiaj w południe odbieram samochód z ASO (po 67 dniach naprawy). Trzymajcie kciuki...

Edycja 14:08
Odebrałem właśnie samochód po wymianie skrzyni:

PLUSY:
1. Skrzynia teraz jest cichsza niż w użytkowanym Clio zastępczym. Biegi wchodzą bezproblemowo. Nic także nie stuka przy wysprzęglaniu (a myślałem, że TTTM).
2. Wymieniono zgłoszony w lipcu wentylator nawiewu - też nic już nie buczy huczy i piszczy.
3. Dodatkowo wymienili zawór rozprężny klimatyzacji lecz z oczywistych względów nie miałem okazji sprawdzić poprawy działania w upałach.
4. W ramach rekompensaty za czekanie 64 dni zrobiono mi 3-ci przegląd gwarancyjny z wymianą oleju i filtrów - bezkosztowo. Podbito książkę. Sprawdziłem w ramach ograniczonego zaufania do ASO... są nowe filtry i ślady świeżego oleju na korku. Więc chyba uczciwie.
5. Bezdyskusyjnym plusem jest użytkowanie i eksploatacja samochodu zastępczego ponad 2 miesiące (5500km) , łącznie z wyjazdem na wakacje - oczywiście bezkosztowo.

MINUSY:

1. Obite drzwi pasażera z prawej w paru miejscach. Całe szczęście zwróciłem uwagę i przejechali polerką..."prawie" nie widać. Moja uwaga spotkała się z oburzeniem, że przecież u nich to niemożliwe i są pewne standardy. Tak się złożyło, że parę minut wcześniej czekając obserwowałem pracownika, który podstawiał samochód i bez skrępowania otworzył drzwi centralnie w bok sąsiedniego auta. Standardy mogą sobie schować.
2. W samochodzie śmierdzi stęchlizną i chyba sobie kupię drzewko :) W końcu 2 miechy na placu.
3. Umyli owszem karoserię ale w środku syf. Nawet drobnych papierków nikt nie zebrał. Tylko dywaniki wypłukali i przetarli silikonem.
4. Trochę żałuję, że nie padło na koniec z ich strony zwykłe ludzkie "przepraszamy za cała historię", no ale cóż pewnie za dużo wymagam.

Raczej tam już więcej nie pojadę... kończy się gwarancja i następne serwisowanie zlecę komuś innemu.



nadal cich ze skrzyni?

sobol1976 - 2018-05-20, 10:52

Nadal. Choć nie tak jak na początku po wymianie :) Prawdopodobnie było trochę za mało oleju zalanego (to raczej ASO wlewa i sprawdza poziom po założeniu skrzyni?). W kwietniu dolałem ok. 200 ml dodatkowo w niezależnym warsztacie. Jest generalnie cicho - zimą trochę głośniej kiedy olej jest zimny. Biegi wchodzą bez problemów.
sebtes - 2018-06-19, 06:09
Temat postu: Duster wyje po odpuszczeniu gazu
Witam
Czy miał ktoś z was taki problem.
Jak jadę powyżej 100 Km/h i odpuszczę gaz to zaczyna coś wyć w napędzie.
Serwis uznał, że to problem opon wymieniłem na nowe renomowanego producenta.
Niestety to nie opony przyczyniają się do tego hałasu.

Proszę o porady.

paul7 - 2018-06-19, 08:49

Słuchaj dalej serwisu, może zaproponują nowy samochód. :lol:
sebtes - 2018-07-20, 22:02

Witam jak w temacie może ktoś pomoże.
Usterka polega na tym., że po opuszczeniu gazu jak auto zaczyna hamować silnikiem to coś wyje.
Wykluczylem wał tylny dyfer bo po prostu je wymontowalem i jeżdżę bez.
Wymieniłem olej w skrzyni i mechaniźmie roznicowym przednim
Wykluczylem łożyska kół.
Nie wiem czy skrzynia biegów czy rozbudowy.

Belphegor - 2018-07-20, 23:26

Łożyska w skrzyni biegów? Miałem tak w Almerze kilka lat temu.
sebtes - 2018-11-29, 21:14

Koledzy wycie naprawione.
Dzięki firmie FRANS AUTO
Wymienione łożyska skrzyni i łożyska mechanizmu różnicowego.
Dodatkowo powiem tak:
Auto miałem na gwarancji zresztą jeszcze mam RENAULT nie widziało problemu wycia.

Mechanik z serwisu powiedział, że to wydech wyje.

Samochód regularnie serwisowany a przy wyjmowaniu skrzyni śruba na poduszce pod podwoziem była zaspawana --- > to kpina bo w styczniu zeszłego roku gwarancyjnie wymieniali wysprzęglik więc pytam się kto to zaspawywał.
Blacha - oslona pod silnikiem była przykecona na wkręty do blachodachówki.
Ponadto urwane prowadzenie rurki od wysprzęglika i kilka drobiazgów. Działanie serwisu porażka.

Belphegor - 2018-11-29, 21:25

Ha, czyli jednak. ;-) Nissan/Renault/Dacia, czyli problem jak widać powszechny. W Almerze też miałem 1.5 dCi.
wat - 2018-11-30, 21:49

wszystko zależy od konkretnego ASO wiele jest do bani co odwala hauture ale są i wporzadku tylko trzeba trafic na konkretnego mechaniora nie na zmieniacza oleju ;)
lisek2 - 2019-05-19, 20:37

sobol1976 napisał/a:
Nadal. Choć nie tak jak na początku po wymianie :) Prawdopodobnie było trochę za mało oleju zalanego (to raczej ASO wlewa i sprawdza poziom po założeniu skrzyni?). W kwietniu dolałem ok. 200 ml dodatkowo w niezależnym warsztacie. Jest generalnie cicho - zimą trochę głośniej kiedy olej jest zimny. Biegi wchodzą bez problemów.


Jak sprawdza się poziom oleju w skrzyni biegów i jaki typ dolewałeś ?

laisar - 2019-05-19, 20:55

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + olej skrzyni = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2491
ttedi - 2019-05-21, 06:51

@sobol1976 - Autocompol odpada zraziłem się przy próbie zakupu, kupiłem na Kościelnej. Poczekam jeszcze ze zgłoszeniem, bo mam jazdę za dwa tygodnie nad morze. Podjadę do Pieluszyńskiej na ul. Kościelną. Pewnie będzie "walka", dźwięk jaki wydaje skrzynia nie jest bardzo głośny, ale mnie denerwuje. Autko ma dopiero 3 tys. przebiegu.
pawelcioh - 2019-05-21, 10:22

U mnie coś wyje przy prędkości 60-70kmh. Zgłosiłem do ASO - oczywiście TTTM - dziwne, że tylko mój, bo inni użytkownicy DDII tego nie zgłaszają.
Skorpi75 - 2019-09-17, 12:38
Temat postu: Buczenie skrzyni, problemy z 5 i 6 biegiem - duster
Dźwięki ze skrzyni tak jakby coś delikatnie buczało. Generalnie od 1 do 4 wskakują i jeżdżę. Czy ktoś wie co to może być. Dzięki.
telecaster1951 - 2019-09-17, 13:25

Skorpi75 napisał/a:
Czy ktoś wie co to może być
Łożyska, synchronizatory, zębatki. Do puki się nie otworzy to można wróżyć.
DrOzda - 2019-09-17, 13:47

A poziom oleju sprawdzony ?
Tomcik12 - 2019-10-22, 17:16

Odgrzewam kotleta, ale w zamian nie tworzę nowego tematu ;) a myślałem, że tylko moja skrzynia to ewenement i nikt się z podobnym problemem nie spotkał.

Z 10kkm temu jechałem sobie i nagle auto zaczęło grzechotać - ja pomyślałem o tym, że urwała się dolna osłona silnika i o asfalt trze. No nic, zatrzymałem się, ale nic nie było widać to pojechałem dalej - do domu 50km, dojechałem jakoś bez szarżowania. Na chłodno się zastanowiłem, co to może być i doszedłem do wniosku, że skrzynia/sprzęgło. Do mechanika zaprowadziłem - oleju ani grama nie miała. Wyciek przez gumę od półosi - wymienił, zalał i o dziwo heja i do przodu, jeździła Daćka jak ta lala. Zrobiłem 9kkm i znów usłyszałem grzechotanie - z tym, że nie jednostajne a parę razy zgrzyt-zgrzyt i tak parę razy. Wróciłem do mechanika - stwierdził, że skrzynia będzie do wymiany - wzięła ok. 200-300ml oleju i na łączeniu zaczęła się pocić. Cóż, oddałem auto Żonie która do pracy ma 7km a nie jak ja - 70. I.. Żona nic nie słyszy. Problem się nie pogłębia. Przejechała z 1kkm, i nic (chociaż pewnie po prostu nie wie, na co zwrócić uwagę :lol: ). Wczoraj przejechałem się - rzeczywiście, nie słychać. Raz tylko jeden było takie jakby.. szarpnięcie? Wcześniej też się zdarzały, szczególnie na niskich obrotach, ale myślałem, że to wina instalacji LPG. No ale, do sedna - ja już nie wiem, co robić - szukać nowej skrzyni? Potrzebuję mieć auto niezawodne, ostatnią podróż 1kkm musiałem wykonać Pandą '03 bez wspomagania, bo bałem się że Loganka się rozkraczy.. Czy może coś innego tutaj może sprawiać problem? Dodam, że przegub już od dawna daje o sobie znać - czy jego wymiana pomoże? Czy mogła to być przyczyna późniejszych/obecnych problemów ze skrzynią?

Ostatnio cały czas inwestuję w Daćkę, i zastanawiam się, kiedy powiedzieć pas. Niecałe 220kkm a już się sypie :/

Obywatel MK - 2019-10-23, 12:53

Jak się nie rozkraczy na drodze to nie ma dramatu, generalnie jeździć, obserwować.
Lukass186 - 2019-11-26, 08:27
Temat postu: 1.3 Tce wycie przy 80-90km/h
Witam,

Pytanie do posiadaczy 1.3 Tce czy u Was w okolicach 90-100km/h na 5 i 6 biegu słychać delikatnie wycie ? Coś jakby most w polonezie ale bardzo cichutko. Silnika nie słychać tylko to. Kolega z innego forum w Megane 1.3 Tce ma podobnie.

pavulon78 - 2019-11-26, 08:56

Pewnie skrzynia wyje. W moim 1.6 SCe jest tak samo.
Long man - 2019-11-26, 09:28

Tez tak mam, 1,3 Tce, takie delikatne gwizdanie pojawia sie przy ok 110-115 km/h
BLACHA_997 - 2019-11-26, 10:49

Temat szeroko opisywany już na tym jak i bliźniaczym forum.
Np.:
http://www.dusterklub.pl/...der=asc&start=0
http://www.dusterklub.pl/...p?p=23481#23481
http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=1888
http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=1958

przemek41265 - 2020-01-19, 14:16

Ja mam podobnie. Nowy duster II 2wd, wyje cos jakby zuzyte lozysko w skrzyni, dokladnie przy predkosci 60kmh, najlepiej to slychac na 4 biegu przy delikatnym operowaniu gazem, ale na luzie i 3 tez. Nawet przy wlaczonym radiu. związane jest to z predkoscia obrotowa kol i obciążenia z moich obserwacji. pewnie cos z półosiami tam tez sa lozyska podporowe chyba. serwis odprawil mnie z kwitkiem ze to mocno nie halasuje i nie ma sie czym przejomowac bo to dacia a nie audi. no ok ale nawet dacia nie powinna halasowac jak stary podmiejski autobus albo zuzyty most w duzym fiacie. Trzeba bylo skode kupic a nie szmelc. Jaka tam jest kontrola jakosci w fabryce. Zglosze to w niemczech w serwisie zobacze co powiedza bo tam troche inaczej ludzi sie traktuje ..
Czy moze ktos ma tez ten problem z dusterem ?

Dardus - 2020-01-19, 14:29

Poczytaj na sąsiednim forum, jest podobny problem.
Może zmień serwis, ciekawe co na to powiedzą w Niemczech.

www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=1968&start=0

Mariano188 - 2020-01-24, 07:44
Temat postu: Wyje skrzynia biegów sandero II
Witam. Serdecznie. Mam takie pytanie. Otóż wczoraj odebrałem sandero po regulacji zaworow, i wymianie uszczelki pod klawiatura, jednocześnie rolek od alternatora, i paska. Przy odbiorze mechanik stwierdził że skrzynia wyje. Czy to możliwe żeby przy 80 tys. Km padła skrzynia biegów?
Wiecie ja się na tym nie znam więc pytam.

pavulon78 - 2020-01-24, 08:52

Skrzynie w daciach nie są zbyt ciche. Jak działa normalnie to się nie przejmuj i jeździj sobie spokojnie. A co do pytania czy to możliwe ze padła przy 80kkm to oczywiście ze możliwe. Znajomemu w skodzie fabii padła po 60kkm a miał auto od nowości.
Mariano188 - 2020-01-24, 09:03

A olej w skrzyni? Wymiana pomoże?
tAboon - 2020-01-24, 09:41

Mariano188 napisał/a:
A olej w skrzyni? Wymiana pomoże?
Nie pomoże na wycie, ale nie zaszkodzi samej skrzyni.

Mariano188 napisał/a:
Przy odbiorze mechanik stwierdził że skrzynia wyje
Kiedy wyje? Zawsze czy tylko przy określonej prędkości i na konkretnym biegu?
Mariano188 - 2020-01-24, 09:55

Raczej przy większej prędkości,
tAboon - 2020-01-24, 11:27

Mariano188 napisał/a:
Raczej przy większej prędkości,
Musisz konkretnie napisać. Sam zweryfikuj czy wyje czy nie.

Ja mam skrzynię 5 biegową w Lodgy i na 4 biegu 55kmh oraz na 5 biegu 75kmh skrzynia wyje.

Roczne auto, przebieg 20kkm. Zgłosiłem to w ASO - odpowiedź: TTTM i nic z tym nie da się zrobić.

dudu$ - 2020-01-24, 11:59
Temat postu: Re: Skrzynia biegów sandero II
Mariano188 napisał/a:
Witam. Serdecznie. Mam takie pytanie. Otóż wczoraj odebrałem sandero po regulacji zaworow, i wymianie uszczelki pod klawiatura, jednocześnie rolek od alternatora, i paska. Przy odbiorze mechanik stwierdził że skrzynia wyje. Czy to możliwe żeby przy 80 tys. Km padła skrzynia biegów?
Wiecie ja się na tym nie znam więc pytam.


Wyje podczas jazdy z pewna prędkością czy terkocze na biegu jałowym ? Jeżeli sam do tej pory nie słyszałeś niepokojących cię dźwięków i dopiero mechanik powiedział Tobie że skrzynia coś głośno pracuje to pewnie jeździ on lepszym samochodem z lepszym wyciszeniem i tyle. Nie słyszałem aby skrzynie w silniku D4F wyły. Osobiście jechałem 4 autami z tym silnikiem w tym 3 z nich to Dacie (Sandero II/ MCV II) i skrzynie były ciche a jestem bardzo przewrażliwiony na jakiekolwiek dźwięki wydobywające się z samochodu . Podobno w Dusterach 1.6 SCe zdarzały się wyjące skrzynie ale to inne modele.

Dymek - 2020-01-24, 12:09

Inne silniki- inne skrzynie. Bo np. w Sandero/Logan z silnikiem 0,9TCe skrzynia jest głośna na 1 biegu, oraz wyjąca szczególnie na 4 biegu podczas hamowania silnikiem w okolicach 60-80km/h.
Ale w Capturze z tym samym silnikiem jest identycznie, więc kwestia skrzyni a nie modelu.

Fruxo - 2020-01-26, 15:41

zalej xado 1 stage to ucichnie testowałem już na 2 daciach
telecaster1951 - 2020-01-30, 10:56

tAboon napisał/a:

Roczne auto, przebieg 20kkm. Zgłosiłem to w ASO - odpowiedź: TTTM i nic z tym nie da się zrobić.
Nie tylko w Dacii tak jest. W VAGu skrzynie wyją w zasadzie od nowości. Odpowiedź ASO taka sama. TTTM. I to bez znaczenia na markę. VW, Audi czy Skoda. Wyje i już. Mam nawet łożyska, bo kolega wymienił. Gładzie faktycznie trochę porysowane. Po wymianie wyje dalej.
Lukass186 - 2020-04-19, 12:01
Temat postu: Rzężenie, terkotanie, dzwonienie z okolic skrzyni 1.3 TCE
Witajcie,

Czy ktoś ma w 1.3 TCE takie rzężenie, gruchotanie, dzwonienie dobiegające spod maski jak w filmiku na końcu posta? Dobrze słychać od 00:20.
Ja u siebie zauważyłem to dopiero po 6kkm. Ponoć ASO twierdzi że TTTM. Ja jeszcze nie zgłaszałem. Na naszym forum chyba nikt nie poruszał tego choć na forach Megane i Scenic jest tego sporo.
Ludzie coś piszą o wsyprzegliku który rezonuje, wymiana daje krótkotrwały efekt. U mnie rzęzi od 40-70km/h od 4 do 6 biegu obojętnie czy sprzęgło wciśnięte czy na luzie, nawet dla testu zgasiłem silnik w trakcie jazdy. Dobrze to słychać jak podniesiemy obroty do 2,5rpm na półsprzegle. Nie jest to jakoś specjalnie uciążliwe ale zgłoszę w ASO przy okazji.

https://youtu.be/N9H6h9p1nyU

Tutaj inne filmy :

https://youtu.be/3EdTGBuJNLE

https://youtu.be/KtsHgGyzlRc

gardi1 - 2020-04-19, 19:33

daj znać jak bedziesz po wizycie ASO, coś czasem słysze podobnego jak na 1 filmiku - dzwięk rozlatującego się łozyska na połosi... tez w okolicach 60km/h - raczej nie jest to uciażliwe, narazie nie zgłaszam tego do ASO - zobaczymy jak się rozwinie sytuacja
Arq - 2020-07-01, 22:01
Temat postu: Szum w skrzyni biegów
Mam problem z szumiącą skrzynią biegów prawdopodobnie któreś z łożysk ponieważ gdy naciśnie się sprzęgło to szum ustaje.Chciałbym wymienić ale nie wiem czy musi być taki sam symbol skrzyni jak mam zamontowana czy może być inny symbol jeśli tak to na jakie.
laisar - 2020-07-01, 23:44

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6024

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3444

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3445


http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + szum* skrzyni* = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9342

DrOzda - 2020-07-02, 10:52

Poziom oleju sprawdzałeś?
Olej w ogóle był kiedykolwiek wymieniony ?

robercik - 2020-12-27, 17:17
Temat postu: Spotkanie żeby posłuchać skrzyni biegów
Witam, szukam kogoś życzliwego, kto udostępniłby mi Dustera z silnikiem 1,3 i napędem 4x4. Najlepiej z okolic Białegostoku, Grajewa, Ełku. Moja maszyna stoi w ASO i trwa dyskusja jakie dźwięki mogą wydobywać się spod maski. Chodzi o parominutową jazdę. Nie muszę prowadzić auta. Mogę się nawet zrewanżować w gotówce.
buladag - 2020-12-28, 19:00

Tak, każda skrzynia w Dacii wyje jak autobus przy hamowaniu silnikiem. ;)
Fruxo - 2020-12-28, 19:16

zalej xado do skrzyń biegów i wygłusz cały tunel środkowy (albo i cała podłogę od razu) pomoże
dudu$ - 2020-12-28, 19:54

A nie lepiej się do tych dźwięków przyzwyczaić ? Kiedyś takie dźwięki wydobywające się z różnych podzespołów samochodu świadczyły o ich zużyciu a we współczesnych autach są rzeczą normalną i tyle. Dlaczego tego nie wiem, może gorsze materiały aby obniżyć koszty produkcji, i tak np terkotanie skrzyni biegów na biegu jałowym w starych autach świadczyło o wyeksploatowaniu łożysk na wałku sprzęgłowym a w daciach sandero II/ Logan II z motorem 1.2 16v ( również i w Clio IV jest identycznie) jest czymś normalnym w nowych autach które dopiero co wyjechały z salonu i producent raczej nie kwapił się ich wymiana. W moim Dusterze również słyszę ciche wycie skrzyni podczas hamowania silnikiem, ale nic z tym nie robię bo w ASO stwierdza że TTTM a na własny koszt ulepszać skrzynię biegów, która jest jeszcze na gwarancji jest nie opłacalne. Problemy z wyjącymi skrzyniami w Dusterach znane są od dawna, jedni użytkownicy nawet ich nie słyszą i tak jeżdżą i pokonują setki tysięcy km i skrzynia się nie rozpada.
Fruxo - 2020-12-28, 20:30

To co ja pisze to tylko mała strzykawka z olejem , koszt 100 zł
velomar - 2020-12-28, 20:34

buladag napisał/a:
Tak, każda skrzynia w Dacii wyje jak autobus przy hamowaniu silnikiem. ;)

U mnie w Sandero też, zwłaszcza na czwórce.

Dymek - 2020-12-29, 09:40

velomar napisał/a:
buladag napisał/a:
Tak, każda skrzynia w Dacii wyje jak autobus przy hamowaniu silnikiem. ;)

U mnie w Sandero też, zwłaszcza na czwórce.

Czwórka to czwórka... mnie najbardziej zdziwiła praca na jedynce- dotąd nie miałem samochodu, w którym skrzynia na pierwszym biegu wydaje dźwięki podobne jak na wstecznym. Oczywiście nie aż tak wyraźnie, ale jednak słychać. Ale łatwo przywyknąć :mrgreen:

robercik - 2020-12-29, 15:40

Panowie u mnie chodzi o rzężenie i burczenie na 5 i 6. Są jeszcze inne dźwięki które uważam za normalne. Samochód jest ogólnie głośny i słabo wyciszony. Z takim terkotaniem jak u mnie w żadnym innym samochodzie się nie spotkałem. Dlatego szukam kogoś kto by pomógł. Pięć minut jazdy w maseczce i będę bardzo wdzięczny. Ciężko mi uwierzyć że to normalne dźwięki
Dymek - 2020-12-29, 15:48

Chyba mało jest na forum wersji z tym silnikiem i 4x4. A jeszcze w konkretnej okolicy...
robercik - 2020-12-29, 18:32

Panowie a może ktoś się wypowie. Właściciel takiej Daczki. Co słychać w jego samochodzie. Wiem że jest mało więc internet to jedyna szansa
Tosterkovsky - 2020-12-29, 19:56

Mam 1,3 4WD :)
Kiedy terkocze? Przy przyspieszaniu/hamowaniu/stałych obrotach oraz przy jakich obrotach.

Long man - 2020-12-30, 12:46

Mam ten sam objaw, delikatny gwizd przy delikatnym dodawaniu gazu przy prędkości od 70 km i zgrzyt przy ok 2000 obr na 5 i 6 biegu, parokrotnie zgłaszałem w ASO, odpowiedź?, tak ma być, inne też tak mają, na konkurencyjnym forum jest o tym sporo, ponoć znane problemy, producent pracuje nad rozwiązaniem...
robercik - 2020-12-30, 19:32

Tosterkovsky, Odgłos terkotanie rzężenie najbardziej słyszalne na 6 biegu przy 95-100km/h. Terkocze a nawet podłoga lekko rezonuje. Nie jest to strasznie słyszalne ale osoby w środku słyszą wyraźnie. Słychać najlepiej przy przyśpieszaniu i tylko w zakresie prędkości 95-100. Czasami nawet gdy jedzie się za kimś lub pod wiatr to słychać nawet przy stałej prędkości. Przy puszczeniu pedału hałas ustaje.
Similas - 2020-12-30, 21:37

Terkotanie zdiagnozowane w Loganie MCV I przy przebiegu 68kkm, w międzyczasie wymiana łożysk w skrzyni. Na 1 i 2 wyło jak potępieniec albo most Poloneza... Pod górę klekoce jak by coś się obijało na wałku... Obecnie stan 124kkm - bez zmian... Ten typ tak chyba ma... ASO stwierdziło, jak jeszcze auto było na gwarancji, że to "luz międzyzębny"... Irytuje to straszliwie, ale chyba nie ma się czym przejmować... Jak się w końcu urwie, to na allegro skrzynia <= 2kPLN... Chociaż chętnie poznam mechanika, który w końcu mnie uwolni od tych dziwnych dźwięków...
Tosterkovsky - 2020-12-31, 08:41

To co opisuje Long man przy "Zgrzycie"/"terkotaniu" przy 2000tys. obrotów to raczej norma. Najprawdopodobniej jest to związane ze zmianą faz rozrządu, choć inni mówię, że w drgania wpada osłona tarczy hamulcowej, bądź jakaś linka pod maską.

Jeśli zaczyna Ci rezonować podłoga, to na pewno jest coś nie tak.

jan ostrzyca - 2021-01-01, 19:42

Ech... Wracają wspomnienia. Ile to się nasłuchałem wycia skrzyni, terkotania sprzęgła, pisku serwa, skrzypienia foteli i innych (w ocenie ASO normalnych) dźwięków wydawanych przez nowy samochód. Na szczęście ani Fiat ani Skoda nie dostarczają mi tego typu atrakcji.
Tosterkovsky - 2021-01-02, 11:51

jan ostrzyca napisał/a:
Ech... Wracają wspomnienia. Ile to się nasłuchałem wycia skrzyni, terkotania sprzęgła, pisku serwa, skrzypienia foteli i innych (w ocenie ASO normalnych) dźwięków wydawanych przez nowy samochód. Na szczęście ani Fiat ani Skoda nie dostarczają mi tego typu atrakcji.


Masz rację. Skoda dostarcza mniej atrakcji, bo hałas diesla pod maską przebija z dwa razy odgłos skrzyni biegów w Dacii :mrgreen: Opisuję z własnych doświadczeń :lol:
Może u mnie to w małym stopniu występuje, ale to zjawisko słyszę jak mam radio ustawione na max 2 kreski głośności (a zacząłem nasłuchiwać, jak o tym problemie zacząłem czytać na forum).
Więc dla mnie, to serio obojętne. Terkotania sprzęgła nie słyszałem, pisku serwa też, ani skrzypienia foteli - chyba, że mówisz o samochodzie produkowanym wcześniej ;-) Ale to porównujmy wtedy fiaty i skody z tych samych lat :-P

defunk - 2021-01-02, 11:58

jan ostrzyca napisał/a:
Na szczęście ani Fiat ani Skoda nie dostarczają mi tego typu atrakcji.


Wiesz co, upływ czasu wiąże się nie tylko z przesiadką z Daćki do Fiacika ;-)

luko - 2021-01-05, 23:43
Temat postu: Wycie skrzyni biegów - duster Tce100 LPG
Cześć Wam ,
borykam się z takim oto problemem z moim nowym Dusterem.

Auto kupiłem odebrałem z salonu 25.11.20 r. , obecnie mam przejechane ponad 2100 km ,od samego początku ,od momentu przkroczenia jakiś 200 km zauważyłem że wyje skrzynia biegów!
Objawia się to mniej więcej tak:

Podczas jazdy samochodem występuje „wycie”, „gwizdanie” (jak zwał tak zwał) z układu przeniesienia napędu, pewnie skrzyni biegów. Wysoki gwiżdżący dźwięk, jego częstotliwość wzrasta wprost proporcjonalnie do prędkości auta, niezależnie od obrotów. Dźwięk jest podobny do uszkodzonego łożyska na wale w autach tylnonapędowych bądź do poruszania się pojazdem na biegu wstecznym przy większej prędkości.
Głośność dźwięku jest zależna od obciążenia silnika.

Przeważnie wycie to ujawnia się w przedziale prędkości + - 50 km/h do + - 100 km/h na różnych biegach, przeważnie przy delikatnym operowaniu pedałem gazu -w taki sposób żeby przytrzymać prędkość samochodu. Dźwięk cichnie przy popuszczaniu pedału przyspieszenia. Choć nie zawsze tak zupełnie na 100% ale przeważnie.

Proszę o pomoc temacie

laisar - 2021-01-06, 00:21

Pytanie podstawowe: skąd wiadomo, że to w ogóle skrzynia biegów? Podobieństwo do innego, już znanego dźwięku nie musi o niczym świadczyć...
BLACHA_997 - 2021-01-06, 10:52

Temat już szeroko opisywany na Tym jak i bliźniaczym forum - trzeba tylko poszukać, ale po co lepiej zakładać nowy temat i czekać na gotowe. Sorry za tą dygresję, ale indolencja i brak poszanowania czasu innych osób nie jest ok. Poszukaj i zapoznaj się z tą częścią informacji, która jest na forum może coś wybierzesz dla siebie. Jeśli nie dopiero pytaj.
klazow - 2021-01-06, 12:33

Hej.
Jeden link na bliźniacze forum ci podrzucę.
http://www.dusterklub.pl/viewtopic.php?t=1750

Nie zmyl się tytułem. Autor tematu miał silnik 1,6 ale potem pojawiły się posty od posiadaczy innych silników.

Ps.
Czasem na obu forach bywa "szorstko" ale to generalnie życzliwa szorstkość.
Wiem bo przepracowałem na sobie :mrgreen:

maugu - 2021-01-06, 12:56

BLACHA_997 napisał/a:
... ale po co lepiej zakładać nowy temat i czekać na gotowe. ....

Jak widać powyżej czasami można się i też doczekać :)
Kol. luko, jeżeli u Ciebie ten objaw nie jest spowodowany inną przyczyną (jak wspominał Kol. laisar) to skorzystaj z rady Kol.BACHA_997 i Kol. klazow i zajrzyj na strony bliźniaczego forum (dusterowców). Jeżeli nie masz czasu to o ile dobrze zapamiętałam i zrozumiałam (mnie też ten problem może przecież potencjalnie dotyczyć) krótkie streszczenie:
Temat jest znany i wałkowany co najmniej od dwóch lat i chyba do tej pory tylko jedna ASO w Polsce zdecydowała się na naprawę takiego zgłoszenia (głośna praca) poprzez wymianę skrzyni biegów, a wszystkie inne zgłoszenia są traktowane metodą „ten typ tak ma”. Jeden z forumowiczów pisał, że nie mogąc się dobić likwidacji uciążliwego (wg niego) hałasu udał się na naprawę do serwisu za zachodnią granicą i tam „od ręki” zakwalifikowano skrzynię do wymiany. Wg przytaczanych na forum konkluzji mechaników zajmujących się tym zjawiskiem powodem hałasu jest nadmierny luz na jakiejś przekładni zębatej – tam ponoć jest tolerancja setnych części milimetra i jeżeli wskutek niechlujnego montażu, czy złożenia części o skrajnej tolerancji powstaje właśnie nadmierny luz to, to prowadzi właśnie do zwiększonego hałasu, który samo w sobie nie jest zjawiskiem szkodliwym czy skracającym czas eksploatacji – stąd pewnie niechęć ASO do napraw. Wg mnie gdyby samochody testowy były pokazywane potencjalnym klientom z takim mankamentem (jak i innymi TTTM) i klient by to akceptował w momencie zakupu nie było by sprawy, a tak pozostaje trochę niesmak, że jakiś procent produkcji jest upychany na siłę na rynku bez rekompensaty dla pechowców.

robercik - 2021-01-06, 19:31

Święte słowa człowieku. W końcu ktoś to ujął w jednym konkretnym wpisie.
klazow Dzięki za pokierowanie. Ja nie tyle nie mam czasu co nie do końca umiem szukać. Zawsze coś mi tu nie wyskakuje. Może jak pobędę na tym i bliźniaczym forum to nabiorę wprawy.
Pozdrawiam Bacha_997. Szkoda że taki nerwowy :-D

BLACHA_997 - 2021-01-07, 16:52

robercik napisał/a:
Pozdrawiam Bacha_997. Szkoda że taki nerwowy :-D

Wiekowy jestem to może i trochę marudny, ale zaraz żeby nerwowy :!:
Może to i przez wiek nie mogę zrozumieć młodzieży, która chce wiedzieć "tu i teraz" bez zbędnego angażowania swojej osoby. :-D

robercik - 2021-01-07, 18:36

Dzięki Wiem że temat skrzyni w dusterze włałkowany jest cały czas ale na ironię losu ja nic nie mogłem wyczytać przed zakupem samochodu. A przeczytałem cały Internet. Wszystkiego się obawiałem. Silnika, zawieszenia, rdzy i śmierdzących plastików o których to ludzie wypisywali epopeje. O skrzyni cisza. A to moim zdaniem największa wada dustera. Występuje we wszystkich odmianach i silnikach. Z napędami lub bez. Żebym wiedział do diabła to bym tego samochodu po prostu nie kupił.
luko - 2021-01-08, 00:25

do kolegi BLACHA_997 - sorry ale przede wszystkim nie wiem z kim piszesz więc nie zakładaj, że z młodzieżą, poza tym nerwy nerwami fajnie policzyć do 10 i napisać a nie wyjechać z oskarżeniami o indolencję , kolega robercik dobrze ujął szperanie po obcych forach.
Nie po to pisze się coś na forum Dacii żeby najpierw przekopywać cały internet i zastanawiać się czy ktoś cos gdzieś kiedyś podobnego pisał itd.

Wracając do tematu - Renault moje lokalne zrobiło dokumentację techniczną oraz nagrania dźwięków wyjącej mojej skrzyni biegów i wysłało do centrali Renault -jeszcze tego samego dnia otrzymali odpowiedź, jak mówią, że skrzyni mi nie wymienią ani akcji serwisowej nie ogłoszą bo dla nich jest za mało zgłoszeń od klientów tego problemu.

Odpisałem im pismem, że to tak jakby do lekarza trafił pacjent ze złamaną nogą a lekarz by mu powiedział, pacjencie nie mam dużo innych pacjentów ze złamaną nogą więc ci jej nie opatrzę ani nie założę gipsu.
Zażądałem wymiany skrzyni na nową - czekam na odpowiedź.

Więc drodzy - skoro dajecie sygnał że u Was też jest ta wada skrzyni co u mnie -i to w różnych silnikach, więc wpisujcie na forum. Zobaczymy ile takich będzie i czy są Dustery, w których skrzynie są dobrze zmontowane jak pisał kolega albo po prostu technicznie inne? Właśnie ciekawe gdzie leży problem - bo co mogę otrzymać nową skrzynię do samochodu, która będzie dokładnie tak samo wyła?

A żeby było ciekawiej to mój serwis Renault przy badaniu mojego auta nagrał jeszcze ponoć taką samą wyjącą skrzynię w dwóch nowych Dusterach w salonie i w nowym Clio z tą samą skrzynią.

maugu - 2021-01-08, 09:43

luko napisał/a:
....bo co mogę otrzymać nową skrzynię do samochodu, która będzie dokładnie tak samo wyła?

A żeby było ciekawiej to mój serwis Renault przy badaniu mojego auta nagrał jeszcze ponoć taką samą wyjącą skrzynię w dwóch nowych Dusterach w salonie i w nowym Clio z tą samą skrzynią.

Może to tylko przypadek, ale ?... W niektórych branżach występuje u nas, od wczesnych lat transformacji problem "przedsiębiorców" twórczo rozwijający "innowacyjny" biznes polegający na sprowadzaniu do kraju produktów "w drugim gatunku" i sprzedawanych (dzięki rozpoznawalnym i dobrze kojarzącym się markom) jako produkt o parametrach i jakości oryginałów. Znamy ten problem z produktów chemii gospodarczej (proszki, szampony, mydła, kosmetyki), żywności, leków itd. Mam nadzieję, że nie zawitał on do branży motoryzacyjnej i opisywany przez Ciebie problem to jednak margines, ale coraz częstsze rozpowszechniane wiadomości TTTM jest trochę niepokojące.

Prezes - 2021-01-08, 11:26

maugu napisał/a:
Mam nadzieję, że nie zawitał on do branży motoryzacyjnej

To muszę Cię rozczarować, już tak jest od dawna
Nawet marki premium do krajów "mniej rozwiniętych" wysyłają gorsze auta, stosują gorsze części, ograniczają wybór kolorów czy wersji wyposażenia.. Pamiętam skandal jak Mercedes i Audi wygłuszali w Chnach samochody asfaltem :mrgreen: Wyszło to w 2013 roku

maugu - 2021-01-08, 12:19

No to do czasu rozwinięcia silnych organizacji konsumenckich mamy trochę przekichane. Jedyny plus w samochodach, że w przeciwieństwie do żywności , słodyczy, czy chemii, samochody u nas są sprzedawane jednak trochę taniej.
luko - 2021-01-08, 20:07

Ma ktoś jeszcze tak ze skrzynia? I w jakich silnikach ?
A może ktoś wie że to jakaś inna przyczyna?

laisar - 2021-01-08, 22:28

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + wycie / szum* / bucz* / hałas*

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9342

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17825

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6993

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=218

Lukass186 - 2021-01-12, 20:44

Podbijam. U kogoś problem występuje?
babol - 2021-05-15, 00:24

Czy użytkownicy Sandero III zauważyli u siebie wycie skrzyni biegów? Głównie podczas jazdy w zakresie 70 - 90 km/h z "gazem wciśniętym na podtrzymanie prędkości" lub przy tempomacie utrzymującym stałą prędkość. Przypadłość znana jest z Dustera...

https://www.youtube.com/watch?v=F5x0EvjkBbo - filmik obrazujący temat...

syn marnotrawny - 2021-05-16, 13:02

Cytat:
Czy użytkownicy Sandero III zauważyli u siebie wycie skrzyni biegów? Głównie podczas jazdy w zakresie 70 - 90 km/h z "gazem wciśniętym na podtrzymanie prędkości" lub przy tempomacie utrzymującym stałą prędkość. Przypadłość znana jest z Dustera...

https://www.youtube.com/watch?v=F5x0EvjkBbo - filmik obrazujący temat...


Na filmiku gość ma 5 stopniową skrzynię, a my będziemy mieli 6. Mam nadzieję, że ten problem został wyeliminowany. Nawet jakiś gośc w komentarzu pisze, że u niego na skrzyni 6-stce nie ma tego problemu. ;-)

babol - 2021-05-16, 13:21

No pytam nie bez powodu bo u mnie ten problem jest...

Nowe Sandero III 1.0 100 KM z LPG i 6 biegową skrzynią.

Wyje w zakresie 70 - 90 km/h przy trzymaniu gazu na podtrzymanie prędkości lub jeździe na tempomacie utrzymującym stałą prędkość. Po odpuszczeniu gazu lub przy przyspieszaniu wycie ustaje. :roll:

Paweł - 2021-05-17, 07:41

babol napisał/a:
No pytam nie bez powodu bo u mnie ten problem jest...

Nowe Sandero III 1.0 100 KM z LPG i 6 biegową skrzynią.

Wyje w zakresie 70 - 90 km/h przy trzymaniu gazu na podtrzymanie prędkości lub jeździe na tempomacie utrzymującym stałą prędkość. Po odpuszczeniu gazu lub przy przyspieszaniu wycie ustaje. :roll:

Nie zauważyłem tego . W piątek odebrałem z salonu i w trasę Lublin-Białystok. Wrażenia na razie pozytywne.

babol - 2021-05-17, 08:38

No u mnie pojawiło się po nastukaniu 2000 km - póki co będę obserwował temat. Jeżeli nic się nie zmieni to uderzam do serwisu.
babol - 2021-06-01, 11:25

No więc wróciłem z ASO. Zbyli mnie mówiąc że taka jest charakterystyka pracy tego silnika (1.0 TCe)

Wycie się nasiliło. Dźwięk podobny jest do wycia starego Ikarusa, może tylnego mostu w Polonezie. Zawsze zaczyna się jak na liczniku pojawi się 70 km/h i więcej. Najbardziej jest słyszalny gdy dodaje lekko gazu, na podtrzymanie prędkości. Zazwyczaj ustaje po zdjęciu nogi z gazu. Dźwięk dochodzi z okolic konsoli centralnej, "gałki zmiany biegów".

Zaproponowali mi że mogę przejechać się ich Dusterem z silnikiem 1.0 - w którym też tak wyje. Odmówiłem bo nie miałem czasu już czekać. Swoją drogą ciekawe dlaczego nie chcieli mnie przewieźć testówkami Sandero (mięli dwie - w tym jedną 1.0 Tce LPG - taki jak ja mam). Czyżby w tamtych nie wyło?

Zasadniczo jestem w kropce. Jeżdżenie samochodem drogami krajowymi stało się uciążliwe. Nawet zwiększenie głośności radia nie pomaga. Na FB grupach użytkownicy tego auta twierdzą że nie mają takich objawów jak ja.

Nowy samochód miał być remedium na bolączki związane z używkami a tutaj się okazuje że wygląda to podobnie.

wojtek013 - 2021-06-01, 14:00

Jeśli jest to ta sama skrzynia, co w DD, to ten tego... Problem występuje.
babol - 2021-06-01, 16:08

Muszę się zastanowić jak ugryźć temat. Zaczęło mnie to serio denerwować. Nowy, najnowszy model - a tu taka draka.

Dla zainteresowanych krótkie nagranie z dzisiaj obrazujące problem.

https://www.youtube.com/watch?v=GocTb4X4W7k

:-( :-|

Skrzynia?

Prezes - 2021-06-01, 21:46

babol, na nagraniu słychać tylko niewyłączony odkurzacz.. to ten dźwięk? To nie z np. wiatraka od nawiewu? Jak nie to rzeczywiście tragedia
syn marnotrawny - 2021-06-01, 22:10

babol napisał/a:
Muszę się zastanowić jak ugryźć temat. Zaczęło mnie to serio denerwować. Nowy, najnowszy model - a tu taka draka.

Dla zainteresowanych krótkie nagranie z dzisiaj obrazujące problem.

https://www.youtube.com/watch?v=GocTb4X4W7k

:-( :-|

Skrzynia?


Siemka. Podaj grupę na FB dla nowej Sandero/Stepway jak mogę Cię prosić.
Czy sprawdzałeś może czy sytuacja dzieję się na wszystkich biegach? Wrzuć może "szóstkę" , "dwójkę" w tych prędkościach...Wciskałeś sprzęgło przy tej prędkości? Coś to zmieniło?
Widzę też, że jedziesz na klimie na filmiku... na wyłączonej też jest ta przypadłość? Ja bym zaczął sprawdzać od takich rzeczy. Może to jakaś głupota...Kiedyś w aucie miałem jakieś dziwne szumy powyżej 90 km/h. Zmieniałem opony, dokręcałem lampy, zasłaniałem chłodnice itd...normalnie cuda na kiju robiłem...jednego dnia pojechałem na stację i pompuję koła a tam kurde kamień lujczy się wbił w bieżnik, wyciągnąłem go kluczem i cisza :) CUD !

telecaster1951 - 2021-06-01, 23:04

No moje ucho mechanizm różnicowy. Bolączka wszystkich współczesnych aut.
Koledze w Skodzie tak to wkurzało, że wymienił wszystkie łożyska i ... nic. Dalej wyje. Niestety producenci twierdzą że to jest "cecha produktu".
babol napisał/a:
Nowy, najnowszy model - a tu taka draka.
To akurat normalne. Raczkowanie nowego modelu jest zjawiskiem powszechnie znanym.
babol - 2021-06-02, 02:26

To wycie to nie jest kwestia klimatyzacji. Wyje bez względu na to czy jest klima włączona czy nie. Dźwięk pojawia się zawsze po przekroczeniu 70 km/h i nie ma znaczenia czy jest wbity 4, 5, 6 bieg. To wycie miewa różną intensywność - czasem ciszej, czasem głośniej ale zawsze jest. Warunkiem pojawienia się tego dźwięku jest jazda z lekko wciśniętym gazem na tzw. podtrzymanie prędkości lub jazda z ustaloną stałą prędkością na tempomacie. Podczas lekkiego przyspieszania też potrafi wyć. Hałas ustaje po puszczeniu pedału gazu. Po wciśnięciu sprzęgła chwilę jeszcze jak by słychać to wycie i po chwili też ustaje. Ewidentnie jak by źródłem hałasu była skrzynia biegów?

Przy jeździe poniżej 70 km/h problem nie występuje lub jest mało zauważalny.

Od nowości auta nie było z tym kłopotu. Pojawił się po przejechaniu jakiś 2000 km - dodam że auto było/jest eksploatowane jak należy w kwestii docierania silnika.

Machnął bym ręką jak by to było cicho, gdzieś tam w tle. Ale to momentami jest tak głośnie że przebija się przez mocno rozkręcone radio.

syn marnotrawny - 2021-06-03, 00:15

babol napisał/a:
To wycie to nie jest kwestia klimatyzacji. Wyje bez względu na to czy jest klima włączona czy nie. Dźwięk pojawia się zawsze po przekroczeniu 70 km/h i nie ma znaczenia czy jest wbity 4, 5, 6 bieg. To wycie miewa różną intensywność - czasem ciszej, czasem głośniej ale zawsze jest. Warunkiem pojawienia się tego dźwięku jest jazda z lekko wciśniętym gazem na tzw. podtrzymanie prędkości lub jazda z ustaloną stałą prędkością na tempomacie. Podczas lekkiego przyspieszania też potrafi wyć. Hałas ustaje po puszczeniu pedału gazu. Po wciśnięciu sprzęgła chwilę jeszcze jak by słychać to wycie i po chwili też ustaje. Ewidentnie jak by źródłem hałasu była skrzynia biegów?

Przy jeździe poniżej 70 km/h problem nie występuje lub jest mało zauważalny.

Od nowości auta nie było z tym kłopotu. Pojawił się po przejechaniu jakiś 2000 km - dodam że auto było/jest eksploatowane jak należy w kwestii docierania silnika.

Machnął bym ręką jak by to było cicho, gdzieś tam w tle. Ale to momentami jest tak głośnie że przebija się przez mocno rozkręcone radio.


Ok. Rozumiem. Chciałem pomóc. Co dalej zamierzasz z tym zrobić?
No, bo wiesz nówka auto za niemałą kasę i co będziesz się teraz z tym bujać przez X lat?

babol - 2021-06-03, 03:19

W najbliższym czasie pojadę do ASO salonu w którym kupiłem samochód. Zobaczę co tam mi powiedzą.
Michał B24 - 2021-10-16, 16:08

Mi też tak wyje, ale nie mam ochoty czegokolwiek z tym robić.
babol - 2021-10-16, 17:16

W Sandero III tak ci wyje? :-? Póki co nikomu z użytkowników III których pytam - nic nie wyje. Cisza jak należy...

Chociaż już wiem, że jakiś mały procent skrzyń biegów leci na handel z wadą, i powinny być wymieniane bez gadania. U mnie jeszcze się to nasila + dodatkowo zaczęła haczyć przy wbijaniu biegów.

https://youtu.be/GocTb4X4W7k

https://francuskie.pl/nowa-dacia-sandero-1-0-lpg-halasujaca-skrzynia-biegow-w-nowym-samochodzie/

Ja już mam dosyć wysłuchiwania że "ten typ tak ma" i szarpania się z ASO.

syn marnotrawny - 2021-10-18, 20:19

Jak będzie tego więcej to może zrobią jakąś "akcję serwisową".
dudu$ - 2021-10-19, 18:24

syn marnotrawny napisał/a:
Jak będzie tego więcej to może zrobią jakąś "akcję serwisową".


Wątpię w Dusterach z motorem 1.6 Sce też skrzynie wyły i buczały. jest nawet wiele wpisów u nas na forum na ten temat. Renault jakoś nic z tym nie zrobiło. Po ptostu w Renault.\/ Daciach skrzynie wyją a w innych markach terkoczą taki urok aut.

dudu$ - 2021-10-29, 16:56

Kilka dni po ostatnim moim wpisie w tym temacie postanowiłem kupić nowe, cichsze opony. Opony założyłem na auto 22 października i od razu co mi się rzuciło w uszy to wyjąca skrzynia biegów na 2gim, 3cim i 5tym biegu w zakresie 1500-2500 obr./min. Skrzynia wyje zarówno przy przyśpieszaniu, utrzymywaniu stałej prędkości jak i podczas hamowaniu silnikiem. Przebieg auta 60tyś km, przedłużona gwarancja na 80tys km do 23.11.2021 r. czyli jeszcze ponad 2 tygodnie. Jak myślicie jechać z tym do ASO, wykurzać się, kłócić się z nimi i na koniec usłyszeć TTTM czy olać temat i przyzwyczaić się do tych dźwięków?
Jan Dusigaz - 2021-10-29, 19:16

Jak chcesz dla sportu powalczyć to jedź ;-) wychodzę z założenia, że i mniej ASO dotyka auto tym lepiej dla samochodu, wolę sam bądź u zaufanego mechanika dokonywać napraw. Niestety taki urok skrzyń Renault, nie należą do precyzyjnych i najcichszych :-P , w Toyotach też wyła a używałem aurisa I i aurisa II od nowości.
dudu$ - 2021-10-29, 19:49

Jan Dusigaz napisał/a:
Jak chcesz dla sportu powalczyć to jedź ;-) wychodzę z założenia, że i mniej ASO dotyka auto tym lepiej dla samochodu, wolę sam bądź u zaufanego mechanika dokonywać napraw. Niestety taki urok skrzyń Renault, nie należą do precyzyjnych i najcichszych :-P , w Toyotach też wyła a używałem aurisa I i aurisa II od nowości.


samemu nie mam zamiaru nic z tym robić, już miałem auta z wyjącymi czy terkoczącymi skrzyniami i nic z tym nie robiłem ale skoro mam jeszcze gwarancję to zastanawiam sieczy ma sens zgłaszac to do ASO. Wiem, ze w Dusterach z tym silnikiem to częsta przypadłość i Wątek ten ciągnie się od pewnego czasu ale nikt z kolegów na forum nie podzielił się co udało im się wywalczyć w ASO

sobol1976 - 2022-08-08, 17:43

Przy okazji wizyty w ASO okazało się, że korek spustu oleju w skrzyni lekko się poci. Założono nową uszczelkę i uzupełniono olej w skrzyni do tzw. maksa. Weszło 400ml (!?). Skrzynia wcześniej nie otwierana, a wyciek spod korka był symboliczny (malutka plama na osłonie).

Czy to znaczy, że nasze skrzynie fabrycznie nie są zalewane do pełna?
Jeśli w fabryce oszczędzają na płynach eksploatacyjnych to trudno się dziwić, że po jakimś czasie skrzynie w nowych autach zaczynają gwizdać i szumieć....

Zbyniusz - 2022-08-08, 18:39

Tak ;-) nasze skrzynie fabrycznie nie są zalewane do pełna. Wymieniłem oleju w skrzyni po 3 latach i 60 tyś i wyciekła fajna gnojowica :-P i było w niej nie całe 2 litra a wlewałem 2.5 litra nowego oleju Elfa.
Felix - 2022-09-26, 09:35

nie wiem, czy jest coś na rzeczy ale nowy Duster 2022 z 500km przebiegu (1.0 LPG)
Przypadkiem, po wyłączeniu radia zacząłem słyszeć dźwięk z okolic napędu.
Ma to miejsce tylko na 3 biegu i tylko gdy zdejmuje nogę z gazu, wtedy dźwięk słabnie wraz ze spadkiem obrotów z 2500 do prawie niesłyszalnego na 1500.
Prędkość nie ma znaczenia, bo przy tej samej prędkości jak zrobię to na 4 biegu, nie ma tego zjawiska.
Jakiekolwiek dotknięcie pedału gazu natychmiast odcina ten dźwięk.

Co sugerujecie zrobić ? - do ASO chce podjechać na dolewkę płynu chłodnicy, bo się chyba wreszcie odpowietrzyło i stanęło na minimum.

piotrek400 - 2022-09-26, 17:34

sobol1976 napisał/a:
Czy to znaczy, że nasze skrzynie fabrycznie nie są zalewane do pełna?

Od początku zakupu Logana skrzynia nie działa precyzyjnie. 6 to jakiś dramat. Tu upatruję problemu. Ale nie mam czasu na sprawdzenie :oops:

sobol1976 - 2022-09-27, 17:39

Myślę, że brak oleju w ilościach przeze mnie wspomnianych wyżej jednak nie powinien wpływać na precyzję wbijania biegu - szczególnie 6. Natomiast pytanie, co tam jest wlane w fabryce. U mnie po dolewce w ASO zrobiło się ciszej. A pamiętam, że przedtem, wracając z trasy wakacyjnej zacząłem słyszeć to charakterystyczne gwizdanie ze skrzyni. Raczej się nie sugeruję bo faktycznie o tym dźwięku już nie pamiętam podczas jazdy (a więc go nie odnotowuję).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group