Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT
Znalezionych wyników: 4313
DACIA Klub Polska
Autor Wiadomość
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-09-24, 19:59   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Musisz dać sygnał cofania pod czerwony kabelek ( może być z żarówki cofania albo z modułu UCH) .
Jesli masz kamerkę 6V to moze być zasilana z MN .
Jesli masz kamerkę ( chińska ) to one są na napiecie 12V i musisz zasilić ją z żarówki cofania
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-09-13, 20:03   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Każda kamera mająca sygnał NTSC.
Jesli trafisz na kamerę zasialną napięciem 6V to by było najlepiej.
Jesli chińczyk to zazwyczaj 12V . Nie bierz żadnej która ma oznczenie PAL/NTSC , chyba ze ma opisana petelkę w okablowaniu do wybrania systemu obrazu.
Do MN3 nie udało się zrobić sterownika obrazu który pozwala na uzycie kamer dwusystemowych.
Konkretnej Ci nie polecę bo co kilka miesięcy znikaja dotychczasowe i pojawiają się inne.
Niestety żaden chińczyk nie jest odporny na nasze warunki atmosferyczne i żaden nie przetrwał dłużej niż 2 lata. Dlatego z doświadczenia polecam taki który ma standardowe wyjście na cjinch a nie jakieś wymyślne . Bo za dwa lata tej z wymyslnym wtykiem już nie kupisz i czeka Cię przeciąganie całego kabla .
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-04, 22:24   Temat: Rozważania o elektrykach
Jaka partyzantka?
Tuningowanie samochodów , wymiana hamulców na lepsze czy też silników na mocniejsze to też partyzantka?
Powtórnie zadam pytanie czy diagnosta sprawdza czy masz w baku benzynę 95 oktanów czy 98 czy tez mieszaninę piorunująca z paliwa lotniczego ? Nie . Sprawdza parametry odpowiedzialne za bezpieczeństwo i skład spalin .
Ja poprawiam konstruktorów bo w chwili produkcji tego samochodu ogniwa litowe były stosowane wyłącznie w satelitach/statkach kosmicznych .
W przypadku Berlingo sporo czasu zajęło mi rozgryzienie oprogramowania tak aby po wymianie baterii samochód spełniał moje oczekiwania dotyczące ekonomiki jazdy oraz przyśpieszenie i parametrów ładowania . Taka typowa praca programistyczna .
Możemy to wszystko co robię określić mianem tuningu bo to nie jest konwersja spaliny na EV tylko poprawa parametrów i osiągów samochodu od początku elektrycznego .
Teraz nawet w czasie jazdy za pomocą kilku klinięć mogę zmieniać parametry jazdy , przyspieszenia i online obserwować niezbędne parametry na telefonie czy te na ekranie nawigacji.
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-04, 16:15   Temat: Rozważania o elektrykach
Uważam że jednak to porównanie do benzyny jest chyba lepsze. Ale jesli tak chcesz być dociekliwy to może w kierunku dostosowania samochodu zasilanego PB do no PB.
W tych samochodach koncernu PSA ( Citroeny Sax i Berlingo oraz peugeoty 106 i Partner) w werrsji elektrycznej zastosowano fabrycznie akumulatory NiCd.
W roku 2006 UE zakazała całkowitego stosowania tych akumulatorów .
W roku 2012 zmienia ten przepis zezwalając na ich dalszą produkcję i stosowanie ale wyłącznie w zastosowaniach militarnych i lotniczych oraz kolejowych/tramwajowych . Utrzymano zakaz dla osób prywatnych. Wciąż są instalowane stosowane w Airbusach /Dreamlinerach , wszystkich nowoczesnych czołgach , a w Polsce w najnowszych tramwajach które są właśnie dostarczane no i w Pendolino.
Tym samym od 2006 roku osoby fizyczne nie mają prawnych możliwości nabycia tych akumulatorów.
Niestety akumuatory NiCd sa niebezpieczne w stosowaniu nie tylko dlatego że zawierają zakazany kadm ale także ze względu na błedy projektowe samochodów PSA potrafią eksplodować ( jedna z rurek odprowadzających wodór w trakcie ładowania fabrycznie ma zbyt mały przekrój i w wyniku działania wodoru ulega samoistnemu zaciśnięciu co często powoduje eksplozje i uszkodzenie wszystkich akumulatorów w samochodzie )
Nowe akumulatory są hermetyczne , i nie zawierają żadnych szkodliwych związków ani nie wydzielają gazów . Jeśli chcemy porównywac do instalacji LPG to raczej tak że zdemontowaliśmy instalację LPG :)
Może gowli wyjaśnienia - każdy samochód spalinowy można przerobić na elektryczny .Zgodnie z przepisami obowiązującym w Polsce wystarczy dokonać po takiej modyfikacji rozszerzone badanie techniczne . Najczęstszym powodem otrzymania negatywa jest przekroczenie nacisków na oś przez domorosłych mechaników.
Wyjaśniłem wcześniej że masa nowych akumulatorów mimo wielokrotnie większej pojemności jest niższa niż fabrycznych . Naciski na oś także . Z doświadczenia wiem jak bardzo wazne jest rozłożenie mas w samochodzie . I w moim przypadku mam ideanie 50;50 . A w związku ze zmniejszeniem masy zużycie energii jest jeszcze niższe .

@r70
Gwoli wyjaśnienia . Nie stosuję jak wielu domorosłych twórców bateryjek samodzielnie zgrzewanych z rozbieranych ogniw. Stosuję fabryczne akumulatory tzw "automotive" .
Czyli przechodząc do Twego porównania stosuję wyłącznie homologowane elementy ale o 20 lat mlodsze które są znacznie bardzej bezpieczne niż te które były montowane 20 lat temu .
@ defunk
Nowe akumulatory są instalowane w dokładnie tych samych pojemnikach w których były stare akumulatory. Nie można do nich zajrzeć bez roebrania blisko połowy samochodu .
Czy diagnosta sprawdza jaką beznynę masz w baku - nie sprawdza tylko czy emisja jest na właściwym poziomie - tak ?
Tym samym sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-03, 22:34   Temat: Rozważania o elektrykach
@r70,@defunk
To jest standardowy samochód elektryczny Citroen Berlingo Electrique ( rocznik 2001) .
https://en.wikipedia.org/wiki/Citro%C3%ABn_Berlingo_%C3%A9lectrique
Wyjechał z fabryki z akumulatorami produkcji firmy Saft 27 akumulatorów o łącznej pojemności 16 kWh. wg fabryki ( standardowy zasięg został określony na 70 /90 km ( zima/lato) .
Po pewnych zmianach w elektronice a w szczególności w oprogramowaniu po tych 21 latach na tych fabrycznych akumulatorach przejeżdża ok 120-140 km w lecie . .
Te fabryczne akumulatory umieszczone są w specjalnych pojemnikach ( 3 pod samochodem i jeden w komorze silnikowej) . Łączna masa tych fabrycznych akumulatorów to prawie 400 kg.
Obecnie w tych samych pojemnikach instaluję nowe akumulatory o łącznej masie 300 kg ( czyli mniej niż fabryczne ) i ich pojemność wynosi 68 kWh . To juz w tym momencie zasięg to 500 km. Pewnie przy temperaturach ujemnych spadnie do około 420 km ( ale to sprawdzimy zimą).
Rozkład mas pozostaje bez zmian - bo w każdym pojemniku jest o 25-30% mniej masy.
Te nowe akumulatory są dużo bezpieczniejsze niż te sprzed 20 lat bo są całkowicie hermetyczne - zamknięte w hermetycznych modułach z aluminium które sa jednocześnie radiatorem.
Fabrycznie posiadały możliwość szybkiego ładowania z mocą 50 kW z zewnętrznej ładowarki . Ja szybką ładowarkę zabudowałem pod podłogą przedziału bagazowego obecnie o mocy 18 kW. Jest także fabryczna o mocy 3,6 kW do łądowania z każdego gniazdka domowego .
Przeglady są standardowe , tak jak dotychczas .
Odpowiem teraz pytaniem na pytanie . Czy wlewając beznyne 98 zamiast standardowej 95 oktanów wpisanej do homologacji ktoś ma jakieś wątpliwosci ?
Mam nadzieję że wyjasniłem już wątpliwości .
A co do opłacalności ?
Zapewne za kilka miesięcy będe miał na sprzedaz w ten sposób przerobione ( nowe akumulatory o pojemności 55 kWh czyli zasięg około 400 km i być może też szybkie łądowarki) samochody oryginalnie fabrycznie elektryczne Peugeot 106 Electrique oraz Citroen Saxo Electrique w super niskich cenach .
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-02, 22:46   Temat: Rozważania o elektrykach
r70 napisał/a:
Czyli patrz mój wpis - elektryk alternatywa dla komunikacji miejskiej; albo gadżet dla bardzo majętnych. To reguły - choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

Znów ogólniki
Ceny wielu EV są już niewiele wyższe ( a z dopłatami prawie równe) cenie podobnej klasy samochodów spalinowych.
Ja nie kupuję nowych EV , wolę kupić używane , najchętniej z uszkodzonymi układami elektrycznymi których mało kto podejmie się naprawić . Są wtedy naprawde tanie , bo każdy jak słyszy ile naprawa może kosztować to woli się ich pozbyć.A naprawa ich najczęściej jest bardzo tania .
W tej chwili z synem przerabiamy takiego starego EV ( Citroen Berlingo z roku 2001) wkładając nowy zestaw akumulatorów oraz szybką ładowarkę .
Myślę że skończę go do końca września i będzie miał zasięg 450 -600 km (zima/lato) i czas ładowania ze zwykłego gniazda 3 fazowego 2,5 godziny.
Czy taki samochód to gadżet dla bardzo majetnych - raczej nie .
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-02, 09:51   Temat: Rozważania o elektrykach
RAJ napisał/a:
Do tego nie odpowiedziałeś jak byś produkował prąd w bloku...

Dom mam dopiero od 4 lat. Wczesniej mieszkałem w bloku to tak gwoli wyjasnienia.
Mieszkając w bloku w sumie przez 6 lat użytkowałem elektryki.
Co prawda prawie 1/2 roku zajęło mi przeprowadzenie procedury założenia punktu ładowania w garazu podziemnym ( niestety było to długo przed zmaną prawa związanego z punktami ładowania w budynkach wielorodzinnych) .
Ten punkt ładowania jest zasilany rozdzielni głównej budynku i spółdzielnia zarżadzająca wymusiła na mnie pokrycie wszelkich kosztów związanych z przeprowadzeniem instalacji oraz wymusiła na mnie iż on jest sprzedawcą energii - ( większość spółdzielni mieszkaniowych w PL handluje energią - jeśli mają w swoich zasobach lokale usługowe/handlowe) i narzucają swoją marżę) . W moim przypadku ta marża wynosi 25% procent w stosunku do ceny zakupu energii przez spółdzielnię. Mimo takich cen kalkulacja użytkowania EV na przykładzie jazd syna na uczelnię i tak wskazywała na znacząco niższe koszty w stosunku do kosztów podrózy komunikacja miejską . A czasowo było to 1/3 czasu spędzanego w komunikacji miejskiej . Syn w jedną stronę na uczelnię miał 25 km . Podróż komunikacją miejską zajmowała mu około 1,5 h a samochodem ( na tej trasie nie było wtedy buspasów 30 minut) .
A jak założyć PV w bloku ? Proste. Właśnie doradzałem jednej z małych SM w Warszawie jak to zrobić . Koszty ponoszone dotychczas przez tą spsółdzielnię na tzw "prąd administracyjny " od stycznia do maja 2022 wynosiły średnio miesięcznie 6000 zł . Od sierpnia już 8000 zł a wg prognoz od stycznia 2023 będzie to 14000 zł miesięcznie . A pamiętaj że te koszty rozkładają się na wszystkich spółdzielców .
No i najważniejsze . W polsce 54% mieszkańców mieszka w domach jednorodzinnych .
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-01, 13:50   Temat: Rozważania o elektrykach
Odpowiem łącznie na wszystkie podane tu przykłądy i hasła.
1. Rocznie produkuję około 22 MWh ze słońca.
2. Zużycie w obecnym EV jakim jest Renault Fluence ZE to około 13 kWh/100 km, a cena jego zakupu była śmieszna ( w okolicach ceny najtańszej Dacii z tego rocznika)
3. Raporty TVNTurbo/Auto-Świata pokazują to co redaktorzy chcą pokazać a nie to co jest w prawdziwym życiu
4. Słynne 1000km/2000 km zasiegu na raz - zapytam kto tyle robi na raz ( bez przerwy do tego ) i ile razy w roku . Jest to zazwyczaj promil użytkowników
W chwili obecnej na 3 osoby w domu mamy 3 EV . A to dlatego że każdy z członków rodziny pracuje w miejscu gdzie jest strefa parkowania ( to juz olbrzymie oszczędności miesięczne) . O oszczędności czasu nie wspomnę . Trasę dom-> praca która poknywałem spalinowym to około 50 minut w jedną stronę . EV zajmuje mi to 23 minuty . Czyli dodatkowa godzina oszczędności dziennie.
Absolutnie nikogo nie namawiam do przejścia na EV. Im mniej osób przejdzie tym mniej kolejek będzie na stacjach ładowania ( z których nie korzystam prawie nigdy) i dłużej będą przywileje dla EV :mrgreen:
Aha co do zasięgu EV ( to co na zdjęciu to dopiero przedsmak tego co już zmieniłem w moim Fluence) bo zamierzam mieć w nim zasięg około 600 km na jednym ładowaniu a ładować do takiego zasięgu mam nadzieję że uda się zrobić w ciągu godziny) . Ale jeszcze trochę pracy programistycznej mnie czeka
  Temat: Rozważania o elektrykach
jas_pik

Odpowiedzi: 167
Wyświetleń: 39526

PostForum: Na każdy temat   Wysłany: 2022-09-01, 10:31   Temat: Rozważania o elektrykach
To nie nakaz/przymus ale zalecenie.
Ja ładuję swojego elektryka za darmo gdy świeci słońce
A codziennie przejeżdżam ok 100 km. I cała energia do tych jazd jest z własnego dachu.
A Ty?
Sam wyprodukujesz? Raczej nie .
No może dzięki znajomości historii wydestylujesz trochę paliwa ale to jest niestety nielegalne a posiadane własnej elektrowni jak najbardziej i do tego wspomagane dotacjami :mrgreen:
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-31, 18:42   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Raczej uszkodzenie przetwornika w kamerze
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-30, 17:37   Temat: Kamera cofania w Media Nav
W podanym wyżej linku do mega masz gotowe sterowniki do kamer w formacie LGU. Wgrywasz je jako standardowe upgrade na MN.
Tytuły są tak zrobione że opisują co robi dany plik.
Fabrycznie MN wyświetla poprawnie wyłącznie sygnał z kamery NTSC.
Te sterowniki pozwalają na wykorzystanie kamer działających w systemie PAL .
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-30, 12:23   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Wygląda na to że jest to kamera w systemie PAL.
Kilka lat temu przygotowałem sterowniki do Mn1 i Mn2
https://mega.nz/file/Rk8yiIya#j6yW-lae8rjSxGTCWjF_rJymsbi-kiaaFQd7N12W51c
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-28, 20:51   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Tak. Aktywujesz kamerę w Micom
Sprawdzasz czy przełącza się Mn na kamrę podając +12V na pin 3 w złaczu 24 pinowym.
Jeśli tak jest to podłączasz kamerę tak jak sam już opisałeś .
I sprawdzasz działanie
  Temat: Kamera cofania w Media Nav
jas_pik

Odpowiedzi: 1163
Wyświetleń: 572734

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-28, 12:29   Temat: Kamera cofania w Media Nav
Ta kamera jest zasilana 6V.
Wymień wtyczkę i podłacz zgodnie ze schematem
Bez sprawdzenia czy działa trudno powiedziec czy działa .
czerwony to +6V
czarny masa
zółte to sygnał video
  Temat: Skasowany NK.bin w MN
jas_pik

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1078

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-26, 14:21   Temat: Skasowany NK.bin w MN
dnand urucamiasz na MN na windzieCE. On słuzy do wgrania obrazu na eMMC z pendrive
  Temat: Skasowany NK.bin w MN
jas_pik

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1078

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-25, 09:45   Temat: Skasowany NK.bin w MN
Wejdź do Windowsa i wgraj zrzut całej zawartości ( obrazu pamięci)
https://mega.nz/file/g8VEhZKL#tjnM0AL1MSmbCypqor76Lz5au--plsXomwNbIqMVF1M
Uyzj do tego programiku dnand
https://mega.nz/file/F5FmQDKa#ml_GuJKp5Snv970BR69TvZ7xraOhebAHbK8FI-TFDcc
Pamiętaaj to stary mój soft sprzed 6 lat
  Temat: Skasowany NK.bin w MN
jas_pik

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1078

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-24, 15:10   Temat: Skasowany NK.bin w MN
Wygląda na to że masz nieprawidową wersję NK.BIN
Ten na pendrive zobacz z tym: https://mega.nz/file/gttlRIiC#CljvXX6SH4CWOiyybYf3nUpwjftePDUL761oo2htpK4
Chyba że już padł Ci totalnie eMMC to możesz zamienić na kartę SD.
Masz pełny opis w tym dziale
  Temat: Skasowany NK.bin w MN
jas_pik

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 1078

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-24, 10:31   Temat: Skasowany NK.bin w MN
To raczej trudne. Możesz spórbować za pomoca tzw Hard resetu. Na pendrive wrzucasz przerobiony NK.BIN . Pendirve do gniazda USB w MN.
Po wyjęciu płyty głównej z obudowy w chwili podłaczenia napiecia zasilające robisz przez chwilę zwarcie wg zdjęcia.
Wtedy powinien Ci się odpalić windows . Wtedy mozesz wrzucić ten standardowy NK.BIN na StorageCard
  Temat: Alternatywa dla fabrycznego radia 2DIN
jas_pik

Odpowiedzi: 392
Wyświetleń: 185560

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-08-03, 12:28   Temat: Alternatywa dla fabrycznego radia 2DIN
Masz w dziale posty o montażu innych radyjek poczytaj, koledzy tam kilka modeli róznych testowali. Moje doświadczenie z chinolami jest takie że za żadną cenę . Taniej cię wyjdzie MN3 a jest plug&play .
  Temat: Kontrolka wymiany oleju
jas_pik

Odpowiedzi: 149
Wyświetleń: 98128

PostForum: Dział techniczny   Wysłany: 2022-08-01, 19:37   Temat: Kontrolka wymiany oleju
Jak Ci się nie uda to własnie stawiam na kompie CLIP-a . Warszawa Wawer. Tel na priv.
  Temat: Mapy do MediaNav
jas_pik

Odpowiedzi: 1806
Wyświetleń: 827884

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-07-28, 12:41   Temat: Mapy do MediaNav
Zawsze mapy offline sa mniej aktualne niż mapy online . Zawsze polecam Waze .A mapy offline stosujemy tam gdzie internet jest drogi ( Norwegia i Szwajcaria)
  Temat: Trafic 3 i kamera
jas_pik

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1165

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-07-10, 17:49   Temat: Trafic 3 i kamera
Ten komunikat się pojawia gdy któraś z podanych przyczyn zaistnieje. Bez zmierzenia wszystkich kabelków i podpięcia chwilowego kamery bezpośrednie ( z ominięciem kabelka) do samego MN nie da się znaleźć właściwej przyczyny błędu .
  Temat: Trafic 3 i kamera
jas_pik

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1165

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-07-10, 17:37   Temat: Trafic 3 i kamera
Jeśli wszystko jest zrobione poprawnie to przyczyny mogą być następujące :
- zły kontakt pinu od sygnału kamery
- kamera uszkodzona
- przerwany przewód sygnałowy od kamery
  Temat: Mapy do MediaNav
jas_pik

Odpowiedzi: 1806
Wyświetleń: 827884

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-07-04, 22:37   Temat: Mapy do MediaNav
Każda aktualizacja fabryczna powoduje przywrócenie softu w wersji fabrycznej ( uwolnienie się kasuje) .
Musisz ponownie uwolnić .
To chyba jasne
  Temat: Problem z połączeniem telefonu oraz z nawigacją
jas_pik

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1030

PostForum: Multimedia   Wysłany: 2022-07-04, 13:46   Temat: Problem z połączeniem telefonu oraz z nawigacją
Masz MN1 . Niestety były one wadliwe , po pewnym czasie dochodziło do wysypywania się kości pamięci eMMC produkcji kHynix.
Naprawa polega na wlutowaniu zamiast tej kości karty pamięci SD .
Wszystko znajdziesz w tym dziale.
jak jesteś biegły w lutowaniu ( ja już tego nie robię ze względu na wzrok) to zrobisz sam .
 
Strona 1 z 173
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne