Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2010-11-20, 18:06
Konkurenci Dacii?
Autor Wiadomość
Azrael 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6 8V 87KM
Rocznik: 2006
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Paź 2011
Posty: 58
Skąd: mazowsze
Wysłany: 2012-11-26, 22:33   

Czy cytryna i pug się zwija? Nie sądzę. Moim zdaniem zbudowanie C-Elysse i 301 jest to uzasadnionym posunięciem. Auta bazują na starych, tanich technologiach. Dodatkowo zastosowane w nich rozwiązania w większości już się spłaciły (opracowanie, skala produkcji itd.), więc można je sprzedawać na niższej marży. Kierowane są do grupy osób, które w raczej nie kupią ich samochodów w "ich" cenach vide C4, 308. A poza tym Renault sprzedał ponad dwa miliony Loganów, więc klientów nie brakuje.
_________________
Logan, XII 2006, 1.6 8V LPG (STAG-4) - 184.600, w moich rękach od 132.600
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 15:10   

Obejrzałem wczoraj rapida - naprawdę całkiem niezły.

Plusy: dużo miejsca na długość, wielgachny bagażnik ze świetnym dostępem i bardzo schludne wykonanie.

Minusy: bardzo niski dach z tyłu oraz to co zwykle obecnie, czyli wizjery czołgowe zamiast szyb oraz wszechobecna czerń, do wyrzygu.

Plastikowość wnętrza zupełnie mnie nie razi, uwagę mogą na to zwracać chyba tylko jakieś kompletne ciołki d:

Czy cena jest za wysoka, czy nie, to jedynie kwestia gustu - można w każdym razie argumentować, że dobra jakość musi kosztować. Poza tym cennik sobie, a ceny zakupu sobie... Choć MSZ to akurat bardzo głupia metoda - sugeruje, że producent wie, że jego towar nie jest wart ceny wywoławczej, dlatego nieustannie musi być w jakiejś promocji. Bez sensu.



Przy okazji odrobiłem zaległość i zapoznałem się z tak wszędzie opiewanym superbem. Niestety, przeżyłem poważny zawód - bo o ile faktycznie, na długość to jest prawdziwa luksusowa limuzyna, więc wyciągnąć wygodnie nogi może naprawdę ponaddwumetrowy drągal, to co z tego, skoro na wysokość jest po prostu marnie? Za to do wykonania rzeczywiście nie można mieć żadnych zarzutów - bardzo, bardzo porządna robota. Wygląd psują tylko trochę drewniane / drewnopodobne wstawki - nie wiem, jak można "to" uważać za coś eleganckiego... No ale de gustubis coś-tam, coś-tam (; Tak samo podwójna klapa - gadżet zajefajny dla swojej gadżetowości, ale nijak nie widzę jego użyteczności praktycznej.


Żadnym autem nie jeździłem - na rapida nie miałem czasu, a na superba ochoty. Pierwszego jednak wypróbuję, bardzo jestem bowiem ciekaw porównania z daciowymi 0,9 i 1,2 TCe.


W każdym razie zwycięzcą ze stajni Skody w dalszym ciągu pozostaje dla mnie roomster [:
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 15:43   

Rapid potanieje jak wejdzie Octa 3 która z kolei poszybuje w kosmos.
 
straszna_maruda 


Marka: Renault
Model: Megane 2 ph2
Silnik: 1.6
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 251
Skąd: ETM
Wysłany: 2012-11-29, 23:16   

laisar napisał/a:

Plastikowość wnętrza zupełnie mnie nie razi, uwagę mogą na to zwracać chyba tylko jakieś kompletne ciołki d:


Zacznij się golić z zamkniętymi oczami to Ci wróci poczucie estetyki :-P . Całe plastikowe wnętrza są czasami nieprzyjemne i odrzucające. Człowiek w aucie oczekuje jednak odrobiny komfortu co się wyraża przytulnością w postaci wstawek materiałów czy skóry. Otoczony morzem plastku może czuc się osaczony szczególnie gdy plastik jest w ponurej kolorystyce. Zreszta ważne sa detale bo mnie np nie razi czerń w alfach czy peugeotach :mrgreen: a w vw- podobnych całkowicie odrzuca :evil: .
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 23:30   

straszna_maruda napisał/a:
Zacznij się golić z zamkniętymi oczami to Ci wróci poczucie estetyki

"Facet ma być ładniejszy od diabła" = test zaliczam <;


straszna_maruda napisał/a:
Całe plastikowe wnętrza są czasami nieprzyjemne i odrzucające

Owszem - ale to właśnie nie zależy od plastikowości, a od pozostałych parametrów. Ten sam plastik (bez żadnych wstawek metalu, drewna czy skóry) można tak wykonać, by był ładny, przyjemny i wygodny - ale można tego nie zrobić i wtedy bywa kaszana...


straszna_maruda napisał/a:
ważne sa detale bo mnie np nie razi czerń w

A mnie nie razi, że wszystko jest z plastiku, razi natomiast, że wszystko jest czarne, bez względu na detale - ot, kwestia gustu. (Nie: że lepszy czy gorszy, tylko po prostu inny).
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-11-30, 10:36   

straszna_maruda napisał/a:
Zacznij się golić z zamkniętymi oczami to Ci wróci poczucie estetyki


nie ma problemu jak ma się maszynkę elektryczną :mrgreen:
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
Rysiob 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: 1.0 TCe LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 339
Skąd: Częstochowa, Polska
Wysłany: 2012-12-12, 22:11   

http://es.autoblog.com/20...erivado-del-la/

W 2014 rozpocznie się produkcja budżetowych Datsunow, które będą... zrebrandowana Lada Granta. Stylistycznych zmian dokonają Japończycy, natomiast korekt technicznych Avto VAZ.
_________________
 
RenaultDacia 


Marka: Renault
Model: Megane Scenic I
Silnik: 1.6 8V 90 KM LPG
Rocznik: 1998
Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 95
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-12, 22:32   

Rysiob napisał/a:
http://es.autoblog.com/2012/12/12/datsun-regresara-al-mercado-en-2014-con-un-sedan-derivado-del-la/

W 2014 rozpocznie się produkcja budżetowych Datsunow, które będą... zrebrandowana Lada Granta. Stylistycznych zmian dokonają Japończycy, natomiast korekt technicznych Avto VAZ.


Lada Granta przypomina mi od początku starego Aveo sedan... Nowy Logan to przy nim klasa wyższa :)
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2012-12-12, 22:51   

widać ze to mieszanina logana lady i thali a środek ma bardzo ładnyc :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-13, 11:05   

http://aktualnosci.auto-swiat.pl/1-lada-wtcc-2013
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
RenaultDacia 


Marka: Renault
Model: Megane Scenic I
Silnik: 1.6 8V 90 KM LPG
Rocznik: 1998
Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 95
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-13, 19:44   

Tak czytam ten news o Ładzie w WTCC i... nie wiem co mam myśleć. Konstrukcja tych pojazdów nie ma prawie nic wspólnego z seryjną (wiadomo o co chodzi) i nie bardzo pomaga w rozwiązaniach, które mogłyby kiedyś (np. za 10 lat) przybliżyć Ładę do europejskich standardów. A prestiżu na samym udziale w WTCC się nie zbuduje. Łukoil miał po prostu kaprys na sezon w samochodach turystycznych i tak to widzę.
 
Cendra 



Marka: Skoda / FSO
Model: Citigo / 125p, Syrena 104
Silnik: 1.0 / 1.5 , 0,8
Rocznik: 12 / 83, 71
Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 390
Skąd: Ciechanów/Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 22:24   

Wcześniej wspierali Seata z modelem Leon, a teraz Ładę. Dlaczego prestiżu nie zbudują? Zawsze to dodatkowa reklama, tym bardziej, jeżeli wyniki będą zadowalające.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-03, 12:09   

Nowy chińczyk w 2013 roku, celujący w 5*:



Źródło www.samar.pl: http://www.samar.pl/__/3/...ml?locale=pl_PL
 
marszelest 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V / LR-IV
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 553
Skąd: ŻORY
Wysłany: 2013-01-03, 12:37   

autko fajne ciekaw jestem jakie ceny będą u nas
_________________
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2013-01-03, 21:52   

Prezes napisał/a:
celujący w 5*

I bardzo dobrze, dzięki takim chińczykom może być lepiej z gwiazdkami u innych. Może zawstydzą dyrektorów/prezesów koncernów i powiedzą my tez musimy mieć 5*.

Wiecie kogo mam na myśli.
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-01-03, 21:54   

Prezes, na chwilę obecną bym tego nie kupił, nawet 7 gwiazdkowego, ale jeśli przyjmie się na rynku, będzie rozwinięta sieć ASO (tak żeby mieć nie dalej niż te kilkadziesiąt kilometrów), a opinie pierwszych właścicieli nie będą beznadziejne to kto wie... W 2004 roku pewnie chevroleta czy dacii też bym nie kupił, co innego dziś.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-03, 22:43   

Coś w tym jest.. ale ktoś musi być pierwszy.. A może pierwszych ceną będą kusić mocno.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-08, 23:02   

Datsun/Nissan kontraatakuje ?

http://moto.onet.pl/351081,galeria.html?node=27

Nissan ujawnił informacje na temat nowego modelu Datsuna. Samochód, który przywróci tę markę do życia, powstanie na bazie Łady Kalina. Pierwsze dwa modele nowego Datsuna mają się pojawić w 2014 roku, a ich cena nie powinna przekraczać 3 tys. dolarów. Trzeci pojazd zobaczymy w roku 2015.

Nissan ogłosił, że pierwszy z nich powstanie na platformie wykorzystanej do produkcji najnowszej Łady Kalina, od której zostaną pożyczone m.in. jednostka napędowa, system hamulcowy i paliwowy. Czy Datsun pożyczy od Kaliny także wygląd?

Wiceprezes Nissana Colin Dodge twierdzi, że nie musimy się martwić, że powstanie druga Kalina, gdyż nadwozie oraz wnętrze Datsuna będzie zupełnie różne i nawet "nie zauważymy, że jest to Łada".

Nowe, tanie samochody marki Datsun będą przeznaczone na wschodzące rynki Indii, Rosji i Indonezji, a w późniejszym czasie także Ameryki Południowej. Nissan ma nadzieję, że roczna sprzedaż tych samochodów wyniesie 300 tys. egzemplarzy.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-21, 00:29   

http://www.daciaklub.pl/f...p=155455#155455
Xrzysioo napisał/a:
e tam i tak wiem, że następnym moim autem nie będzie już Dacia... z uwagi na wyposażenie jak i zużycie paliwa ale nie tylko. Porównując nową Dacię Sandero z np. nową Kią Rio za tą samą cenę Dacia wypada słabo, Renault w obronie swoich Clio poszedł po bandzie.

Wyposazenie w stosunku do ceny/ niech bedzie. Choc w sumie moze warto kupic Clio ;-) zamiast Kie Rio ? Czy sadzisz, ze Kia Rio z silnikiem 75 KM czy 80 KM bedzie paliła znacznie mniej niz Sandero 1.2 ? Jakie notujesz srednie spalanie ?
Ostatnio zmieniony przez laisar 2013-02-14, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-01-21, 16:48   

Ogladalem dzis C-Elysee (Ciotroen). Model wystawiony kosztowal duzo, bo 52 tys., wersja seduction 16VTi, 115 kucy.
Plastiki ok, choc moglo byc mniej tego blyszczacego pseudo szarego metalica. Nie powala, ale jest lepiej (moim subiektywnym zdaniem), jak w Daciach Lodgy Laureate.
Ergonomia zdaje sie byc ok, bez uwag (siedzialem, nie jezdzilem). Mam 185 cm wzrostu, po ustawieniu fotela usiadlem 'za soba'. Miejsca na nogi wiecej niz potrzeba. Bylem bardzo zaskoczony.
Na minus na pewno sa zintegrowane zaglowki w kanapie (dla osob nizszych niz 185 bedzie wygodniej, dla mnie jest zaledwie akceptowalnie) i zawiasy wnikajace do przestrzeni bagaznika. Sam kufer - olbrzymi i foremny.
Uwaga: sa 4 poduszki i nie ma kurtyn, nawet w opcji.
Widocznosc do tylu - jak w sedanie. Niby ok, ale to nie kombiak...
Jakbym mial kupowac teraz samochod, z pewnoscia bym sie nim przejechal.
Najtanszy model z klima kosztuje cennikowo ok. 45 tys. Sporo, niestety. Jesli nie bedzie promocji w Citroenie, to kiepsko. Jesli jednak beda w stanie zejsc do tych 40 - 41 tys., to bedzie wart analizy.

Tak na marginesie: dla tych co chca kupic Lodgy w bogatszej wersji (silnik TCE w wersji Laureate lub Prestige).
Jest teraz promocja C4 Grand Picasso. Za 66 tys. wyjedziesz modelem z 3 rzedami foteli, autmatyczna klima i silnikiem benzynowym 120 koni. Szyba przednia panoramiczna (Horizon). Bajka. Polecam pomacac w salonie.

Ja bylem na Pulawskiej (W-wa)
 
_Big_Mac_ 



Marka: Ford
Model: Focus III
Silnik: 1.6 EB 150KM
Rocznik: 2013
Dołączył: 16 Paź 2010
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-21, 19:58   

Szkoda, że C4 Grand Picasso z tym silnikiem to straszny muł. Np. przyspieszenie do setki, Lodgy 11 sekund, C4 12,4. Fakt, że żadne z tych aut nie jest wyścigówką, natomiast warto wziąć pod uwagę, że jak tam wejdzie 7 osób i/lub bagaże, to będzie ciężko w trasie. W tym wypadku Lodgy jest na plus, bo silnik ma więcej momentu pod nogą bez rozkręcania na wysokie obroty i dłuższy piąty bieg. Ponadto, 1.6 Vti nie jest tak bezawaryjną i prostą jednostką, jak by można sądzić - mimo rozdmuchanej współpracy z BMW, ponoć są problemy w tych silnikach większe, niż np. w renaultowskich 1.6 16v

Oczywiście, jeśli chodzi o poziom wyposażenia, komfortu, bezpieczeństwa i praktycznie wszystkiego innego, nie ma żadnej konkurencji :) Chyba tylko silnik i nieco większa cena działa a niekorzyść C4.

Brak fajnego silnika benzynowego w Citroenach i Peugeotach mnie najbardziej zniechęca do C4 / 308 SW. Hatchbacki czasem da się dostać z uturbionym 1.6 THP, który ponoć jeździ fajnie, wtedy kiedy akurat jest w stanie, bo straszne rzeczy się działy z napinaczem rozrządu i zjadaniem oleju. W Niemczech chyba się kroił jakiś pozew zbiorowy swego czasu. No i auta z tym silnikiem kosztują już tak 80 tysięcy po rabatach ;) Kombiaki są w czarnej d...ziurze, tylko ten wolnossący 1.6 albo diesle. A ja nie chcę diesla! :D
 
Dyziek 



Marka: Cytryna i Helmut
Model: inny
Silnik: benzyna i ropniak
Rocznik: inny
Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 437
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-01-22, 09:09   

Nie jezdzilem, wiec nie moge potwierdzic ani zaprzeczyc.
Przyspieszenie do setki rzedu 11,1 vs 12,4 srednio mnie rusza. Fakt, na papierze TCE lepiej wyglada, zas calosciowo C4 zdecydowanie lepiej w realu. Jesli chodzi o awaryjnosc VTi, to problemy dotycza modelu mocniejszego nie zas 120 konnego. Problem napinaczy w TYM silniku zostal rozwiazany w 2009 roku, jesli dobrze pamietam.
Jesli chodzi o sam silnik TCE to jest to niewiadoma - jest b. krotko na rynku.
Na korzysc Daci bedzie przemawial nizszy koszt serwisu i ubezpieczenia. Na niekorzysc - poziom bezpieczenstwa. Cos za cos. Z pewnoscia warto pomacac oba samochody.
Ostatnio zmieniony przez Dyziek 2013-01-22, 19:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-02, 13:33   

Cytat:
Nowe Clio Grandtour już wkrótce wjedzie do Polski - właśnie otworzyliśmy zamówienia ;) Auto dostępne jest w trzech wersjach wyposażenia. Do wyboru dwa silniki benzynowe 1.2 16V 75 i Energy TCe90 oraz dwa wysokoprężne dCi 75 i Energy dCi 90. Pierwsze samochody pojawią się w salonach z końcem marca.


http://www.renault.pl/sam...entacja-ogolna/
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

Ostatnio zmieniony przez maciek 2013-02-02, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-04, 14:17   

cd.
http://www.renault.pl/med...f0/AM13_CK4.pdf

fajne autko tylko o 10tys zł za drogo
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-04, 18:33   

Fajne ale sadzać po szybach tylnych słupków oraz klapy bagażnika widoczność będzie kiepska. Sandero to akwarium w porównaniu do wielu nowo produkowanych aut. Oglądałem najnowsze clio i mam mieszaną opinie. Z zewnatrz sliczne autko , zas w środku jakieś wynalazki francuskich myślicieli. Na przykład regulowana w 3 płaszczyznach kierownica ma cos w rodzaju "szmaty, mieszka, materiału" łączącego osłonę kolumny kierownicy z okolicą pod zestawem zegarow. Wyglada to ohydnie, szczególnie przy maksymalnie wysunietej kierownicy. Poza tym jaki mędrzec wykombinował, by boczek plastikowej tapicerki drzwi w okolicy lusterka byl nachylony do płaszczyzny szyby schodząc skośnie w dół. Tworzy sie coś na kształt zagłębienia, gdzie wpada cały brud, kurz etc, a ciężko wydobyć cokolwiek.
Ostatnio zmieniony przez mekintosz 2013-02-04, 18:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne