Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2013-04-12, 17:28
Jazda na światłach dziwny paradoks
Autor Wiadomość
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-01-27, 17:32   

Cytat:
Łatwiej jest narzucic obowiazek na całość użytkownikow i wszystkie warunki... wtedy nie ma dziecinnego tłumaczenia: bo... zapomniałem, bo... zarówki drogie, bo... nie zauwazyłem ze z zabudowanego wyjechałem, bo... przeciez jest jeszcze jasno :D

- może nie łatwiej, ale mi już się zdarzyło w zamyśleniu :oops: nieraz minąć "białą tabliczkę" (i wtedy się zastanawiałem 90 km/h to za szybko czy nie??? :oops: )

Cytat:
Nie watpie :D bardzo podobami mi sie slowko raczej :D

- no raczej... - stróże prawa mogą zasilić budżet Twoją kaską :lol:
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-01-27, 23:42   

Cytat:
DUCATI napisał/a:
Pytanie: ile ci wytrzymaly jak jezdziles bez swiatel ?


Odkąd jezdze własnymi samochodami to caly czas na swiatłach :)

Czyli nie sprawdzles i na tej podstawie wywnioskowales, ze jazda na swiatlach nie wplywa na zuzycie zarowek. To jest cala kwintesencja twej rzeczowej argumentacji. Oj... dales sie podejsc taka dziecinna sztuczka.. :)

Cytat:
DUCATI napisał/a:
nie watpie, ze rowniez dzilanie swiatel STOP sprawdzasz przed kazda jazda i na kazdym postoju.

Oczywiscie przed jazda :D Postojow nie robie :D

A hamulec czym wciskasz podczas tego sprawdzania ? Cegly tez z soba wozisz ? No tak.. zapomnialem o twych zdolnosciach paranormalnych... Sprawdzasz zapewne nie wychodzac z auta ;)

Cytat:
Łatwiej jest narzucic obowiazek na całość użytkownikow i wszystkie warunki... wtedy nie ma dziecinnego tłumaczenia: bo... zapomniałem, bo... zarówki drogie, bo... nie zauwazyłem ze z zabudowanego wyjechałem, bo... przeciez jest jeszcze jasno :D
Zreszta, mozna sobie zamontować światła do jazdy dziennej :D

Pewnie... zawsze latwiej narzucac obowiazki, nakazy, zakazy. Przeciez tepy obywatel sam nie wie co dla niego najlepsze...


Cytat:
DUCATI napisał/a:
W Poznaniu nawet nocna jazda bez swiatel jest raczej bezpieczna


Nie watpie :D bardzo podobami mi sie slowko raczej :D

Dobrze, ze ci sie podoba, bo mowiac o jezdzie na swiatlach tez bym napisal "raczej bezpieczna".

Cytat:
Edit: Dodam jeszcze jedno coś: Przechodzenie na czerwonym, jeśli nic nie jedzie, tez raczej jest bezpieczne... :D Nikt jednak nie zada w tym zakresie jakiegokolwiek zluzowania tak restrykcyjnego zakazu (np. jak nic nie jedzie to mozna na czerwonym przechodzic). A wynika to tylko z jednej rzeczy: zakaz przechodzenia na czerwonym obowiazuje od wielu lat, a jazda na światłach dopiero od kilku. Za jakies 10 lat nikt nie bedzie pamietał tej dyskusji i nawet nie bedzie probował myśleć, ze można jezdzic bez swiateł :D

No wlasnie, ze ja zadam... Zadam takich policjantow, ktorzy rozrozniaja przechodzenie (przejezdzanie) na czerwonym gdy nic nie jedzie od takiego gdy cos jedzie i w pierwszym przypadku ograniczaja sie do pogrozenia palcem...

Przepisy dla nas, nie my dla przepisow...
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-01-28, 07:56   

DUCATI napisał/a:
Czyli nie sprawdzles i na tej podstawie wywnioskowales, ze jazda na swiatlach nie wplywa na zuzycie zarowek. To jest cala kwintesencja twej rzeczowej argumentacji. Oj... dales sie podejsc taka dziecinna sztuczka.. :)


Pokaz mi, gdzie napisałem, że nie wpływa :>
Szczerze, koszt żarówki jest groszowy w zasadzie. Stac na samochód to stac i na żarówkę.
Na marginesie:A wiecie jak wpoznaniu produkuje się drut? Albo blachę??? ;>


DUCATI napisał/a:
Sprawdzasz zapewne nie wychodzac z auta ;)


Dokładnie :D


PODSUMOWANIE:

DUCATI napisał/a:
Pewnie... zawsze latwiej narzucac obowiazki, nakazy, zakazy. Przeciez tepy obywatel sam nie wie co dla niego najlepsze...


Co dla obywatela jest najlepsze to obywatel pewnie wie. Natomiast co jest najlepsze dla społeczeństwa to obywatel juz niekoniecznie wie. Panstwo narzuca obowiązek tylko na drogach publiczny. Jest to obowiazek narzucony w trosce o INNYCH obywateli.

DUCATI napisał/a:
Przepisy dla nas, nie my dla przepisow...


Właśnie, DLA NAS.

W imie dobra ogółu ogranicza sie nieco prawa jednostki, tak jest ze wszystkim.
Np. mi się podoba Twoj dom, wiec sobie w nim zamieszkam. Przeciez miejsca starczy dla wszystkich :) Niestety, tu ustadowaca zlał się na moje prawo do zamieszkania tam gdzie chcę i zabrania mi zamieszkac u Ciebie. Jaka szkoda :( A powinienem miec taką możliwosc. No bo dlaczego nie??? Dopoki nie bede bił właściciela ani kradł niech mi policja tylko palcem grozi. Trzeba rozróżnic włamanie od zamieszkania. Żądam takiego prawa :>

--
pozdrawiam
kierek

P.S. Z mojej strony koniec :D

Edit: Muszę to dodać.
Nakaz jezdzenia na światłech w dzień powinien zostać zniesiony bo: jak jade 200 na godzine i z przeciwka samochod podbije na jakiejs nierówności to nie wiem czy on mi mrugnal i policja stoi, czy tylko samochó podskoczył. :)
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-01-28, 21:30   

Cytat:
[quote="kier"]
DUCATI napisał/a:
2. Ktos napisal, ze od wielu lat jezdzi na swiatlach i nie widzi wiekszego zuzycia zarowek, a widzi same zalety... Trudno by widzial roznice, skoro jezdzi zawsze na swiatlach no i ciekawe na jakiej podstawie wysnuwa swe optymistyczne wnioski...

A np na takiej, ze w ciagu 4 lat - 70000 km, z dwoch zarówek jedna padła ostatnio. Zarówki były stare, jeszcze motorcrafta czyli w niemczech chodziły przede mna też kilka latek :D
Żarówka 1 na 70 000 km to chyba niewiele :D


Tu napisales...

O paliwie tez pisales i innych rzeczach...

Reszte niech juz kazdy sam sobie skomentuje...
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-31, 19:21   

kier napisał/a:
Łatwiej jest narzucic obowiazek na całość użytkownikow i wszystkie warunki
Z faszystowsko - komunistycznym pozdrowieniem :evil:
Takie stwierdzenie obraża. Nie tylko mnie, ale część myślącego społeczeństwa. Przypomnę, że pod tego typu demagogicznymi hasłami zginęło dobrych parę milionów ludzi.
Chciałem coś napisać, ale przypomniałem sobie dyskusje o wyższości smarowania oraz wyższości opon sezonowych nad wielosezonowymi i stwierdziłem, że „z koniem nie ma, co się kopać”. Żadne racjonalne argument nie mają dla niektórych znaczenia.
Jakieś badania naukowe.... co tam!
Ekologia ...co tam etc, etc. :evil:
Sokratesa też „załatwiła większość”. Jakoś nie „pasował” do bogatych i „mądrych”....
Najlepiej władować "mocniejsze żarówy", oślepić nadjeżdżających, pieszych i jechać przed siebie i żyć w przekonaniu, że jest OK!
Jakieś refleksje? Żadnych, bo przecież mamy dobre samopoczucie.
Facet "zasuwa" 180 km/h nie bacząc na swoje umiejętności itp. to niech włącza światła! Stoisz w korku dużego miasta włącz światła! Bo to fajnie oświetla tył samochodu poprzedzającego. Jest OK.
I to jest recepta. Jak w dzień włączy się światła to będzie lepiej widać dziury, złe wyprofilowanie drogi itd, itd. Jak będzie umierał to mu na tyłek nakleić plaster no i ożyje! A potem ma włączyć światła!
Kier:, co byś zrobił jakby wydano przepis wprowadzający obowiązek jazdy jedynie samochodami w jaskrawych kolorach (to zwiększa widoczność samochodu i pewnie bezpieczeństwo?)?
Jestem przekonany, że natychmiast pojedzcież do lakiernika i przemalujesz furę, bo przecież nikt nie będzie za parę lat dyskutował nad sensem przepisu.
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-01-31, 20:36   

Potworny napisał/a:
Takie stwierdzenie obraża.

Dlaczego? jest wiele róznych narzuconych przez panstwo obowiazkow obowiazkow???
Czesc z nich nie jest sprawiedliwa (jest narzucona na wszystkich) dlatego, ze zrobienie wyjatkow powodowało dziure, ktora "gienialni" polacy od razu wykorzystywali :D
Potworny napisał/a:
ale część myślącego społeczeństwa

No i to własnie jest najważniejsze, gdyby wszyscy byli myslacy, to wiekszosc nakazow i zakazow nie byłaby potrzebna. Niestety, istnieje część społeczeństwa, ktora jest głupia i widzi co najwyżej czubek własnego nosa. IMHO, dzięki właśnie tej głupiej części społeczeństwa uzadnione jest wprowadzanie nakazów i zakazów, które obrażają, jak to ująłeś: "myslącą część społeczeństwa".

Potworny napisał/a:
Przypomnę, że pod tego typu demagogicznymi hasłami zginęło dobrych parę milionów ludzi.

Tzn.?

Potworny napisał/a:
Żadne racjonalne argument nie mają dla niektórych znaczenia.

Tu sie zgadzamy :D

Potworny napisał/a:
Jakieś badania naukowe.... co tam!

Nooo, nie mogłem się powstrzymac.... looknij na linki ponizej :D
Badania naukowe wykazały kiedyś, że podobno DDT jest nieszkodliwe :D
Azbest kiedyś chyba tez nie szkodził :D
A tak wogóle na jakie badania się powołujesz? Czy tylko powtarzasz opinie innych pasujące do Twojej teorii? ;>

Cytat:
Ekologia ...co tam etc, etc.

Ekologia... zamiast samochodu kupiłbym sobie bilet autobusowy :D

Potworny napisał/a:
Najlepiej władować "mocniejsze żarówy", oślepić nadjeżdżających, pieszych i jechać przed siebie i żyć w przekonaniu, że jest OK!

Skoro tak twierdzisz to sam wkładaj mocniejsze żarówy :D
Potworny napisał/a:
co byś zrobił jakby wydano przepis wprowadzający obowiązek jazdy jedynie samochodami w jaskrawych kolorach

pewnie to samo co reszta społeczeństwa

A teraz linki dla Ciebie:

http://www.motofakty.pl/a...ieczenstwo.html
http://www.motofakty.pl/a...0281abeba14d82b
http://www.autocentrum.pl..._708606557.html
http://www.auto-swiat.pl/...e-,15023,1.html

Najciekawiej wypada srebrny :D

--
pozdrawiam
kierek
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 08:48   

kier napisał/a:
Czesc z nich nie jest sprawiedliwa (jest narzucona na wszystkich), dlatego
No widzisz tu zaczynamy mówić o Prawie a nie narzucanu. Nie czujesz różnicy? Prawo może być dobre lub złe w zależności od twórców, ale to prawo, które można zmieniać.
kier napisał/a:
gdyby wszyscy byli myslacy, to wiekszosc nakazow i zakazow nie byłaby potrzebna
I jak rozumiem należysz do tej pierwszej kategorii? A jeśli chodzi o nakazy i zakazy (myślę, że chodzi o Prawo) to jest np. tak, że jak wjeżdża dwóch myślących na skrzyżowanie równorzędne (i to nie naprzeciwko) to murowane jest "bum", bo jeden myśli o tym, że ma większą i lepszą furę a drugi, że ma lepsze stanowisko (z zawodu dyrektor) a na dodatek jest na szerszej drodze. Jak wiesz z teorii prawa to może ono służyć, między innymi, do regulacji.
kier napisał/a:
Tzn.?
Nie wiesz? Np.: Sowieci, Niemcy, Czerwoni Kmerzy, Chiny.....
kier napisał/a:
Nooo, nie mogłem się powstrzymac.... looknij na linki ponizej :D
No to puść. Ja pisałem o badaniach naukowych..... . Konsekwencja - to miejsce publikowania wyników. A to, co wskazałeś dla wielu nie należy do naukowych.... . Jak widzę to dla ciebie tak. Pragnę dodać (dla ciebie), że wiele koncernów, rządów państw, „chowa do szuflady” badania naukowców, których raporty nie odpowiadają ich linii działania (było kilka afer (głośnych) gdy ujawniono podobne działania. Można by wymieniać, ale to chyba nie w temacie tego forum....).
kier napisał/a:
Najciekawiej wypada srebrny :D
Wypadek przy pracy zamawiałem czerwony bo lepiej pasuje do drakulki (to kwestia gustu: de gustibus non est disputandum).
kier: czy segregujesz śmieci? Może masz psa?
kier napisał/a:
Skoro tak twierdzisz to sam wkładaj mocniejsze żarówy :D
No i na tym zakończę dyskusje bo to jest kwintesencja..... Z koniem nie należy się kopać. Wiesz dlaczego?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 13:20   

Koledzy, spokojnie, chyba za bardzo się emocjonujecie - naprawdę nie ma potrzeby zatrudniać do dyskusji panów Hyde'ów... (;


Ja należę do zwolenników jazdy na światłach, ale zdaję sobie sprawę, że nie jest rozwiązanie idealne. Problem w tym, że takie w ogóle rzadko istnieją...

Badań nad przedmiotem jest niestety bardzo mało, a ich wnioski są dość rozbieżne - wynika to jednak z tego, że poszczególne kraje różnią się, czasami dość znacznie, zarówno warunkami naturalnymi, jak i infrastrukturą oraz samymi kierowcami. Nawet więc gdyby przeprowadzono je na bardzo dużą skalę, to i tak wyniki zawsze można by w pewnych punktach dość zasadnie kwestionować.

Argumenty ekologiczne są oczywiście ogólnie ważne, ale jeśli mowa głównie o bezpieczeństwie, to trzeba je uznać jednak za drugoplanowe.

Odrębną sprawą jest z kolei implementacja prawno-techniczna - ta w naszym kraju do pewnego stopnia faktycznie kuleje, ale znów: mamy takie a nie inne uwarunkowania socjologiczno-polityczno-ekonomiczne /:


Jak dla mnie, najlepszym rozwiązaniem wydają się specjalne światła do jazdy dziennej - redukują większość negatywnych skutków, a pozostawiają na wystarczającym poziomie te pozytywne. Nie są ani zabójczo drogie, ani bardzo skomplikowane technicznie, więc wystarczyłby chyba jakiś nie za długi okres przejściowy - być może dodatkowo wspierany jakąś ulgą? - żeby większość ludzi była zadowolona z tego kompromisu...

I jako optymista mam nadzieję, że tak to się właśnie skończy - tym bardziej, że bardzo wiele nowych modeli samochodów i tak jest w nie już wyposażana.

A jeśli ktoś jest już dziś bardzo gorącym przeciwnikiem stosowania normalnych świateł w dzień - niechaj zacznie od siebie, prawo mu na to pozwola.


Do poczytania: http://pl.wikipedia.org/w..._jazdy_dziennej - a jeszcze lepiej angielskojęzyczna wersja tej strony.
 
Potworny 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 21:45   

laisar napisał/a:
Argumenty ekologiczne są oczywiście ogólnie ważne, ale jeśli mowa głównie o bezpieczeństwie, to trzeba je uznać jednak za drugoplanowe
Może nie powinienem, ale.... Jestem ciekaw gdzie jest "bezpieczeństwo”, gdy jest piękna pogoda, słońce, gorąco, a ja i wielu użytkowników stoi w gigantycznych korkach (albo posuwa się 10 km/h) w większych miastach tego pięknego Państwa. Chyba nie muszę pisać o większym spalaniu, ale jednak trzeba...
kier napisał/a:
zwiększone zuzycie paliwa??? Nie zauwazyłem :D
przypomnieć tym co nie byli na lekcjach fizyki w szkole podstawowej (co to miała 8 klas), że nie trzeba „zauważać” to jest fakt. I wręcz można wyliczyć ile więcej samochód „pali”... .
No i to paliwo, co jest marnowane w korku na oświetlenie samochodu poprzedzającego mnożymy razy ilość pojazdów, miast itp. i mamy sprawę czysto ekologiczną (o żarówkach nie będę wspominał – to też można obliczyć). Bo jak już poprzednio pisałem, nie ma tu miejsca na „bezpieczeństwo”. Tu nie ma „jazdy” tu jest poruszanie się (lub stanie) w kolumnie. A może się mylę? Przypomnę, że kiedyś był taki przepis o włączaniu świateł dla motocykli w zależności od obszaru poruszania się (teren zabudowany i nie zabudowany). I można było to zróżnicować (jednoślady to tylko przykład)? Ale mamy taką klasę rządzącą jak rzesze wyborców. No i mamy Prawo jakie mamy.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-01, 22:14   

<zaciekawiony> A czy ktoś Ci broni wyłączyć te światła w korku? Boisz się, że Ci "pan waaadza" mandat wlepi czy co... </>
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2009-02-01, 22:50   

podsumowując:
nie ma systemów, sposobów, ani świateł zwalniających z myślenia za kółkiem.
Ilość wypadków należy postrzegać przez pryzmat większej liczby pojazdów, pogarszającej się jakości nawierzchni oraz oznakowań.
Wpływ używania świateł mijania może jest pozytywny, ale jest znikomy (w końcu niby wypadków jest coraz więcej, możemy się zastanawiać czy nie byłoby jeszcze więcej, ale jeśli tak to o ile więcej - pewnie nie za dużo).
Co do ekologii whatever - umycie samochodu i włączenie świateł daje takie same efekty jak jazda brudnym samochodem ze zgaszonymi światłami.

Problemem jest jedynie to iż należy o tym pamiętać mimo 30stopniowych upałów i grama cienia na jezdni...

Ktoś się z czymś nie zgadza? Jeśli tak to niejasności postaram się uściślić :D
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-02-02, 07:46   

Potworny napisał/a:
Ja pisałem o badaniach naukowych..... .

No to podrzuc jakies wyniki badan naukowych :D, na które to się powołujesz, inaczej oznacza to, ze mowisz o czyms co nie istnieje D

--
pozdrawiam
kierek
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-02-02, 07:49   

Potworny napisał/a:
I wręcz można wyliczyć ile więcej samochód „pali”... .


Jeśli mozesz to wylicz prosze :D

--
pozdrawiam
kierek
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-02-02, 09:47   

A nie można by przednich świateł przeciwmgielnych wykożystać jako do jazdy dziennej? Np. wymieniając żarówki na inne. Obie lampy chyba zazwyczaj znajdują się obok siebie.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2009-07-10, 01:43 ]
Implementacja: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=35736#35736.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-02, 10:47   

Też o tym myślałem, jest tylko jeden problem - trzeba by jakoś przerobić instalację, żeby mogły się zapalać niezależnie od normalnych świateł, bo w tej chwili działają jedynie łącznie, jako drugie. No i żeby jeszcze włączały się razem z nimi tylne pozycyjne... Nie wiem więc, czy przynajmniej od tej strony dołożenie dodatkowych świateł nie jest prostsze.

Fakt faktem, że na prawie 15 lat prowadzenia użyłem przeciwmgielnych może z 5 razy.

Natomiast wymiarowo rzeczywiście umieszczone są zgodnie z przepisami (widać za to, że nie pasują wynalazki montowane na osłonie chłodnicy):

Ostatnio zmieniony przez laisar 2009-07-14, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-02-02, 12:36   

laisar napisał/a:
No i żeby jeszcze włączały się razem z nimi tylne pozycyjne

Tylne pozycyjne chyba nie musza byc wlaczone ze swiatlami do jazdy dziennej... :?:

Beckie napisał/a:
A nie można by przednich świateł przeciwmgielnych wykożystać jako do jazdy dziennej? Np. wymieniając żarówki na inne

Wymiana zarowki Ci nic nie da, bo cale swiatlo jest homologowane jako przeciwmglowe...
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-02, 12:46   

laisar napisał/a:
<zaciekawiony> A czy ktoś Ci broni wyłączyć te światła w korku? Boisz się, że Ci "pan waaadza" mandat wlepi czy co... </>


Ja sie boje, bo mamy takich policjantow jak klasę rządzącą jak rzesze wyborców. No i mamy Prawo jakie mamy. ;)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-02, 13:40   

Cytat:
Tylne pozycyjne chyba nie musza byc wlaczone ze swiatlami do jazdy dziennej... :?:

Wyjątkowo, w Polsce - muszą:

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32, poz. 262), Załącznik nr 6 - Warunki szczegółowe dotyczące świateł zewnętrznych pojazdu samochodowego i przyczepy, tabela, poz. 18 - "Światło jazdy dziennej":

Cytat:
połączenie elektryczne powinno być takie, aby nie można ich było włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tyle światła pozycyjne


- ale na stronie "Stowarzyszenia Kierowców Przeciw Korzystaniu w Dzień ze Świateł Mijania" napisane jest z kolei:

Cytat:
Jednakże Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, uznawany również przez Polskę, określający homologację świateł dziennych, nie wymaga włączania tylnych świateł pozycyjnych. Ponieważ prawo europejskie w przypadkach spornych ma pierwszeństwo przed prawem polskim, nieprzyjęcie mandatu i sprawa w Sądzie Grodzkim powinna zakończyc się wygraną, ponieważ sąd nawet jeśli nie jest świadom istnienia Regulaminu 48, musi zweryfikować jego istnienie, zanim wyda wyrok.


- czyli w sumie, jak ktoś ma czas się szlajać po sądach, można by zaryzykować... [;

Cytat:
Wymiana zarowki Ci nic nie da, bo cale swiatlo jest homologowane jako przeciwmglowe...

Może faktycznie jeszcze prościej byłoby wymienić całe lampy - jeśli uwzględnić powyższe wątpliwości co do konieczności włączania tylnych świateł pozycyjnych, to sprawa rzeczywiście byłaby wręcz trywialna. Pozostaje jeszcze wtedy tylko kwestia konieczności implementacji obowiązkowego automatycznego wyłączania się świateł dzienne po włączeniu "normalnego" oświetlenia...
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-02-02, 15:16   

W moim Loganie przednie przeciwmgielne (może by tak ustanowić jakiś skrót np. prze-prze) można włączyć wtedy gdy świecą się co najmniej światła pozycyjne. Mamy wtedy taki zestaw: prze-prze/dzienne i pozycyjne przód oraz tył.
Wydaje się, że Dacia nie przewiduje w tym modelu świateł do nj. dziennej, bo bchyba brakuje dla nich miejsca obok przeciwmgielnych.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2009-02-02, 17:39   

laisar napisał/a:

Cytat:
Tylne pozycyjne chyba nie musza byc wlaczone ze swiatlami do jazdy dziennej...

Wyjątkowo, w Polsce - muszą:

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2003 nr 32, poz. 262), Załącznik nr 6 - Warunki szczegółowe dotyczące świateł zewnętrznych pojazdu samochodowego i przyczepy, tabela, poz. 18 - "Światło jazdy dziennej":
Cytat:
połączenie elektryczne powinno być takie, aby nie można ich było włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tyle światła pozycyjne

- ale na stronie "Stowarzyszenia Kierowców Przeciw Korzystaniu w Dzień ze Świateł Mijania" napisane jest z kolei:
Cytat:
Jednakże Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, uznawany również przez Polskę, określający homologację świateł dziennych, nie wymaga włączania tylnych świateł pozycyjnych. Ponieważ prawo europejskie w przypadkach spornych ma pierwszeństwo przed prawem polskim, nieprzyjęcie mandatu i sprawa w Sądzie Grodzkim powinna zakończyc się wygraną, ponieważ sąd nawet jeśli nie jest świadom istnienia Regulaminu 48, musi zweryfikować jego istnienie, zanim wyda wyrok.

- czyli w sumie, jak ktoś ma czas się szlajać po sądach, można by zaryzykować... [;


Czyli nie musza... :) I ze szlajaniem sie po sadach raczej bym tego nie wiazal...
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-02, 18:00   

Raczej: czy muszą to - jak zwykle w życiu - zależy od punktu widzenia... (;


Beckie napisał/a:
Wydaje się, że Dacia nie przewiduje w tym modelu świateł do j. dziennej, bo chyba brakuje dla nich miejsca obok przeciwmgielnych.

Zderzak jest plastikowy, zawsze można se wywiertać albo wielką dziurę na całą lampę, albo małą tylko na śrubkę (;

Ale najlepiej chyba założyć jeszcze gdzieś indziej jakieś LED-y...
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-02-02, 20:30   

A po co ten wymóg by nie świeciły się światła dzienne razem z mijania lub drogowymi? Jak prze-prze się razem z nimi mogą świecić?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-02, 20:51   

Ponieważ tego wymagają przepisy - zarówno nasze, krajowe, jak i te międzynarodowe, więc nie ma możliwości żadnych wykrętów...

Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKGONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w odniesieniu do urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej, 6.19.7.

A przednie przeciwmgielne mają po prostu inne wymagania.
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-02-02, 23:21   

Ja mysle, ze w Dacii postojowe sa rownoznaczne ze swiatlami do jazdy dziennej i tego sie trzymajmy :)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-03, 00:30   

Dacia nie ma świateł postojowych - tylko pozycyjne.

Co prawda po pobieżnym przestudiowaniu przepisów właściwie nie widzę żadnego innego powodu, żeby rzeczywiście nie mogły służyć jako dzienne, niż wymagania dotyczące połączeń elektrycznych, ale nie znalazłem też - wymienionego w Wikipedii - zalecenia dotyczącego powierzchni takich lamp, a w tamtych zapisach mogą się jeszcze kryć jakieś warunki wykluczające takie ich użycie.

Natomiast tak "na oko" i logikę - wydają się być po prostu za słabe (5W bodajże)...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne