DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Demonstracja w Mioveni
Autor Wiadomość
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-08, 09:41   Demonstracja w Mioveni

Źródło: http://wyborcza.biz/bizne...html#BoxBizLink

Cytat:
W poniedziałek na demonstracji tysiące pracowników rumuńskiej firmy motoryzacyjnej Dacia domagało się, by rząd ograniczył import używanych aut i zbudował autostradę w centrum kraju.

Według związkowców Dacii w demonstracji uczestniczyło 8 tys. pracowników fabryki rumuńskiej firmy, która znajduje się w mieście Mioveni.
Pracownicy domagali się od rządu, by wprowadził przepisy, które ograniczą import używanych aut do Rumunii. Bo taki import jest szkodliwy dla rumuńskiego przemysłu motoryzacyjnego, jak przekonywali pracownicy Dacii, która należy do francuskiego koncernu Renault.

Śmieciowy przykład Polski

Przed wejściem do UE w 2007 r. rząd Rumunii podniósł podatki na używane auta z importu. Domagali się tego pracownicy Dacii, apelując: "Nie zmieniajcie Rumunii w samochodowy śmietnik Europy!". A swoje obawy Dacia w oficjalnym komunikacie uzasadniała, wskazując na Polskę: "Nie możemy się zgodzić, aby w Rumunii powtórzyło się to, co dzieje się w Polsce po wejściu do UE w maju 2004 r.".

Polska po wejściu do UE praktycznie zniosła wszelkie bariery dla importu używanych aut i od tego czasu Polacy biją rekordy świata, sprowadzając od 700 do ponad 1 mln używanych aut rocznie.

Po zastrzeżeniach Komisji Europejskiej Bukareszt musiał jednak zmienić przepisy, obniżając opłaty od importu używanych aut.

Demonstracja za autostradą

Podczas demonstracji pracownicy Dacii domagali się też od rządu budowy autostrady przez centralną Rumunię, wskazując, iż przyczyni się to do stworzenia tysięcy miejsc pracy, a także obniży koszty eksportu aut.

Z planów budowy takiej autostrady wycofał się rząd byłego socjalistycznego premiera Victora Ponty, który pod koniec zeszłego roku został zmuszony do dymisji po zarzutach korupcyjnych.

Podczas demonstracji związkowcy Dacii domagali się również zwiększenia ubezpieczeń zdrowotnych od swojej firmy. W odpowiedzi na te żądania zarząd Dacii stwierdził, że pracownicy firmy zarabiają dwa razy powyżej średniej płacy w Rumunii, która wynosi równowartość 470 dol. miesięcznie.

W zeszłym roku pod marką Dacia sprzedano na świecie 550 tys. samochodów. Część tych aut jest produkowana poza Rumunią, a największym przebojem rumuńskiej firmy jest popularny samochodów terenowy Duster.

 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 929
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-03-08, 19:48   

Związkowcy - to wiele tłumaczy. Nie sprowadzać używanych samochodów, żeby ludzie musieli kupować nowe z fabryki. Stare na śmietnik! Samochód starszy niż 5 lat na śmietnik! Arbeit muss sein!
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 56 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3744
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-08, 20:04   

Bylem 2 lata temu ze znajomymi w Rumunii i gadałem po ang./lub łamanym niemieckim ze starszymi Rumunami koło 50tki i w większości mówili, że za Caucescu czy jak to się pisze było lepiej i by chcieli takiego prezydenta znowu :-)
 
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2016-03-08, 20:51   

corrado napisał/a:
mówili, że za Caucescu czy jak to się pisze było lepiej

Niestety dyktatura zawsze będzie miała przewagę nad tzw. "demokracją". Doskonałym przykładem są Irak i Libia - dopóki rządzili tam dyktatorzy był porządek. Amerykanie wprowadzili tzw. "demokrację" i co się dzieję każdy widzi.
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2016-03-08, 21:44   

Rosna zadania pracownikow, wzrosna ceny aut, a czy drozsza Dacia bedzie konkurencyjna na rynku?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 424 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18091
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-08, 22:17   

Marmach napisał/a:
Arbeit muss sein!

Żadna przesada nie jest dobra - więc pomiędzy powyższym a "liberum veto" jest miejsce na najlepsze działania i przepisy: umiarkowane.


"A poza tym uważam, że Kartagina..." <;
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 929
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-03-08, 22:30   

Nie wiem, czy to jest akurat kwestia umiarkowania, ponieważ obydwa problemy nie oddziałują na siebie bezpośrednio.

Do Polski zjeżdża mnóstwo trupiarni , mnóstwo trupiarni na drogi wpuszczają znajome misie na SKP i to są argumenty za wprowadzaniem takich czy innych obostrzeń. Natomiast argumentem nie jest i nie może być z pewnością zatrudnienie w fabryce Fiata w Bielsku-Białej.

Interes wąskiej grupy pracowników fabryki pod Pitesti nie może mieć wyższego priorytetu, niż swoboda całego narodu do kupowania używanych samochodów. W szczególności biorąc pod uwagę, że Dacia nie jest już w zasadzie rumuńską marką.

Wjechałem raz do Rumunii jakimś porąbanym przejściem granicznym w okolicach Oradei, przez zamieszkane głównie przez Cyganów wsie. Muzeum nieumarłej motoryzacji, jakie tam panowało, było absolutnie przerażające i składało się głównie z rozsypujących się Dacii. Z pewnością ich istnienie nie miało żadnego pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo na drogach, gospodarkę i ekologię, a przecież nie przyjechały na lawetach zza granicy :-D
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4554
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-08, 22:32   

zamiast ograniczać import aut wystarczy zrobić porządek ze SKP gdzie każdy złom dostaje pieczątkę
wtedy mirasy nie będą tak łatwo sprzedawali zlepów
_________________
Moje auto
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 424 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18091
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-08, 22:46   

Marmach napisał/a:
obydwa problemy nie oddziałują na siebie bezpośrednio

Ależ oddziałują - o czym dobrze wiedział np Mr Ford, na tyle dobrze płacąc swoim pracownikom, żeby było ich stać na produkowane przez siebie produkty. A tymczasem pracownikom bielskiego FIAT zamiast normalnej płacy oferuje się możliwość zarejestrowania dowolnego moto-trupka...

Ale EOT, sam się zastosuję do swojej rady o Kartaginie - a pozostałym dyskutantom też sugeruję się nie oddalać zbytnio od motoryzacji.
 
Marmach 



Marka: Dacia
Model: Lodgy / Peugeot 508 SW
Silnik: 1.2 TCe 115 LPG / HDi 150
Rocznik: 2015 / 2017
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 929
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2016-03-09, 00:04   

laisar napisał/a:
Ależ oddziałują - o czym dobrze wiedział np Mr Ford, na tyle dobrze płacąc swoim pracownikom, żeby było ich stać na produkowane przez siebie produkty. A tymczasem pracownikom bielskiego FIAT zamiast normalnej płacy oferuje się możliwość zarejestrowania dowolnego moto-trupka...

Ja tylko chciałem powiedzieć, że import starych samochodów i wszystkie jego uwarunkowania to jedno, a to, czy ludzie mają ochotę i środki by kupować nowe samochody za wyższe kwoty - to druga sprawa. Ograniczenie importu używanych samochodów poprzez podatki może doprowadzić tylko do spadku posiadania samochodów przez społeczeństwo. Ludzie przecież nie dlatego wybierają używane, że lubią zapach zadka poprzedniego właściciela.

Interes pracowników fabryki nie ma wartości utylitarnej, jest interesem partykularnym. A to, ze ci pracownicy są źle opłacani przez firmę, która ich zatrudnia, jest winą firmy, a nie państwa, ani społeczeństwa, w którego interesie nie jest dopłacanie do, być może, nierentownego biznesu.

Wreszcie produkcja nowych samochodów w sytuacji, w której po drogach jeździ mnóstwo używanych w dobrym stanie, jest pompowaniem pieniędzy w niepotrzebną produkcję późniejszego złomu. Jeśli będziemy patrzeć na interesy koncernów samochodowych i ich pracowników, to czemu oprócz utrudnień w imporcie aut nie ograniczymy urzędowo okresu przydatności samochodu do, na przykład, 5 lat? :-P

Karenzo napisał/a:
zamiast ograniczać import aut wystarczy zrobić porządek ze SKP

O to to. Określone wymagania wobec egzemplarzy używanych rozwiązałyby problem niejednego salonu :lol:
laisar napisał/a:
Ale EOT, sam się zastosuję do swojej rady o Kartaginie

Ja wprawdzie nie widzę tu wiele polityki, ale... byle bez posypywania solą ;-)
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-09, 12:22   

radzio napisał/a:
Doskonałym przykładem są Irak i Libia - dopóki rządzili tam dyktatorzy był porządek

Wydaje mi się, że między pojęciem "porządek" a "zamordyzm" istnieje jednak pewna różnica. A co do tego, że Amerykanie (zresztą z sojusznikami, w tym Polską) tradycyjnie zrobili bałagan, po czym się zmyli - pełna zgoda.
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 56 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3744
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-10, 07:24   

Podsumowujac
Gdzie kota nie ma tam myszy harcuja

:)p
 
Kubuch 


Marka: Skoda
Model: Octavia 4 / Rapid
Silnik: 1,5 TSi / 1,6 TDi
Rocznik: 2020 / 2014
Dołączył: 03 Lut 2016
Posty: 341
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-03-11, 22:40   

corrado napisał/a:
starszymi Rumunami koło 50tki i w większości mówili, że za Caucescu czy jak to się pisze było lepiej i by chcieli takiego prezydenta znowu :-)


Starsi Polacy tęsknią za komuną "bo wtedy było lepie, były darmowe wczasy i wszyscy mieli pracę" i co z tego?
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3541
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2016-03-12, 09:11   

"Módl się i pracuj, trochę dokradaj, a będzie ci się średnio powodziło". :lol:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-12, 17:12   

eplus napisał/a:
"Módl się i pracuj, trochę dokradaj, a będzie ci się średnio powodziło". :lol:

No "miszcz" po prostu! Nie wiem, co to za zakon, ale już chcę być jego zakonnikiem :lol:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne