Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
szkoda całkowita - jak się nie dać ubezpieczycielowi
Autor Wiadomość
Martens 

Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Wysłany: 2018-01-30, 17:20   szkoda całkowita - jak się nie dać ubezpieczycielowi

Poczytałem forum, poczytałem Internet i dalej jestem głupi. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś mądrzejszy ode mnie.
W grudniu w tył mojego logana uderzył inny samochód. Klasyczne najechanie, policja, sprawca przyjął mandat. Siła uderzenia nie była duża, szkody też relatywnie niewielkie.
Zgłosiłem szkodę w PZU, w którym sprawca ma oc. Wybrałem sposób naprawy bezgotówkowy (nie wiem, jak to się fachowo nazywa) - w sensie, że odstawiłem samochód do aso i wskazałem je jako podmiot uprawniony do odbioru odszkodowania po naprawie. Dziś pracownik aso poinformował mnie, że ubezpieczyciel chce wykonać dodatkowe oględziny i jego zdaniem wszystko zmierza w kierunku szkody całkowitej.
Uszkodzenia mają charakter wyłącznie blacharski. Samochód przez ponad miesiąc (od wypadku do wstawienia do naprawy) był normalnie użytkowany. Jego wartość z polisy (zawieranej dwa tygodnie przed zdarzeniem) to ok. 9000 zł i tu pewnie będą kombinować, by tak nadąć koszty naprawy, aby tę wartość przekroczyć.
Ponieważ jestem już duży i wiem, że ubezpieczyciele nie są po to, by uczciwie wypłacać odszkodowania, tylko po to, by dymać poszkodowanych na ile się da, potrzebuję rad: jak się nie dać, na co zwracać uwagę i jak postępować.

jurek 

Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Wysłany: 2018-01-30, 17:31   

Szkoda całkowita dotyczy AutoCasco jesli dobrze pamiętam. Z OC sprawcy należy Ci się przywrócenie do stanu przed wypadkiem lub odszkodowanie o wartości w polisie, minus za okres upływu polisy. Ale nie mam 100% pewności. pozdr

Martens 

Wysłany: 2018-01-30, 17:35   

jurek napisał/a:
Szkoda całkowita dotyczy AutoCasco jesli dobrze pamiętam. Z OC sprawcy należy Ci się przywrócenie do stanu przed wypadkiem lub odszkodowanie o wartości w polisie, minus za okres upływu polisy. Ale nie mam 100% pewności. pozdr

Mam serdeczną prośbę o porady wyłącznie tych, którzy wiedzą, a nie "nie mają 100% pewności", wydaje im się, gdzieś słyszeli itd.

jurek 

Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Wysłany: 2018-01-30, 17:52   

To szukaj w sieci. Przed momentem czytałem art. AutoŚwiat. " Z OC sprawcy, ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszt naprawy, jęśli ten nie przekracza wartości auta z dnia szkody". To mogłeś znależć bez problemu i miałbyś 100% pewności. Swojej pewności, nie mojej. pozdr

Martens 

Wysłany: 2018-01-30, 18:03   

Nie zrozumiałeś mojej prośby, ale trudno.

wuju 

Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Wysłany: 2018-01-30, 19:27   

Z OC sprawcy ubezpieczciel ma przywrócić auto do stanu przed szkodą jeśli ma to uzasadnienie ekonomiczne ( czyli nie przekraczy wartości auta z dniavszkody ) W praktyce jeśli koszt naprawy wynosi ok.80% wartości auta to jest już szkoda całkowita.

BogdanK 

Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Wysłany: 2018-01-30, 23:04   Re: szkoda całkowita - jak się nie dać ubezpieczycielowi

Martens napisał/a:
odstawiłem samochód do aso i wskazałem je jako podmiot uprawniony do odbioru odszkodowania po naprawie. Dziś pracownik aso poinformował mnie, że ubezpieczyciel chce wykonać dodatkowe oględziny i jego zdaniem wszystko zmierza w kierunku szkody całkowitej.
Jego wartość z polisy (zawieranej dwa tygodnie przed zdarzeniem) to ok. 9000 zł i tu pewnie będą kombinować.

Jeżeli auto jest warte 9 tys. zł, to naprawa z OC nie może przekroczyć tej wartości (jeżeli będzie wyższa, to zakwalifikują ją jako szkodę całkowitą). Teraz wszystko zależy jak będą liczyć koszty naprawy (części i robocizna). Jeżeli kosztorys naprawy z ASO przekroczy tą kwotę, to można ją przeprowadzić o wiele taniej w niezależnym warsztacie (np. odwołać się od decyzji ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej i wskazać inny warsztat wraz z nową wyceną naprawy).

Martens 

Wysłany: 2018-01-30, 23:30   

BogdanK, dziękuję za pierwszą merytoryczną odpowiedź i sensowną podpowiedź.

michele 

Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Wysłany: 2018-01-31, 06:45   

Może warto pomyśleć o gotówce? Znaleźć warsztat, który zrobi to tanio i dobrze i się cieszyć.
Z drugiej strony warto się odwołać, nawet tak dla zasady. Znajoma się odwołała przez przypadek - myślała, że to z czegoś innego wycena i dostała + 10% - (ubezpieczyciel też PZU).

Jeśli coś przy aucie robiłeś (naprawiałeś, wyposażałeś), to możesz podnieść, że auto było więcej warte niż przeciętny samochód.

Martens 

Wysłany: 2018-01-31, 08:29   

michele napisał/a:
Znaleźć warsztat, który zrobi to tanio i dobrze

Nie ma takich. Można zrobić albo tanio, albo dobrze ;-)
Oczywiście, prywatny blacharz zrobi zauważalnie taniej niż aso, ale czy równie dobrze? Loteria.
Nie wchodząc w szczegóły dość obfitej korespondencji i dotychczasowych rozmów między aso a zu, a także w "szepnięcia" człowieka z aso, za kwotę, która ewentualnie wchodzi w grę, nie ma szans na porządną naprawę.
Na razie czekam. Wolę się jednak uzbroić w wiedzę na wypadek niekorzystnego obrotu sprawy.

route2000 

Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Wysłany: 2018-01-31, 08:57   

Martens, jak widać z awatara, że masz Logana MCV z 2008 roku, więc obecna wartość tego auta jest na granicy 9 tys. zł. Zobacz np. na tym portalu.
Dlatego tylko kombinują, by przekroczyć tę magiczną kwotę i tyle.
W tym przypadku niekorzystnej sytuacji warto się odwołać do tego, tak jak pisał kol. michele.
Powodzenia w załatwieniu pozytywnej sprawy. ;-)

pixa 

Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Wysłany: 2018-01-31, 10:00   

Z OC mają obowiązek naprawić do 100% wartości auta, powyżej tego szkoda całkowita. W przypadku AC szkoda całkowita jest najczęściej od 70%.

Jeśli kosztorys ASO przekracza 100% wartości auta, to odwołać się dla zasady, wziąć przyznaną kasę i naprawić poza ASO. ASO to ceny czasami 400% wyższe niż u nieautoryzowanego blacharza.

Przykład z życia - wycena naprawy blacharsko-lakierniczej w ASO 23.000 zł, poza ASO u porządnego lakiernika 7.000.
Ostatnio zmieniony przez pixa 2018-01-31, 10:20, w całości zmieniany 1 raz  

Martens 

Wysłany: 2018-01-31, 12:27   

route2000 napisał/a:
Martens, jak widać z awatara, że masz Logana MCV z 2008 roku, więc obecna wartość tego auta jest na granicy 9 tys. zł. Zobacz np. na tym portalu.
Dlatego tylko kombinują, by przekroczyć tę magiczną kwotę i tyle.

Wiem. Napisałem to w pierwszym poście.

hak64 

Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Wysłany: 2018-01-31, 13:20   

Szkodę całkowitą można orzec w przypadku, gdy koszt naprawy przekracza 100% wartości auta przed zdarzeniem (to z OC sprawcy) Przy szkodach likwidowanych z AC "całkę" orzeka się już przy 70% wartości auta w dniu zdarzenia. Taka forma likwidacji jest dla ubezpieczyciela korzystna, bo poszkodowanemu wypłacana jest różnica pomiędzy wartością auta przed szkodą, a wartością wraku. Orzeczenie szkody całkowitej nie jest tożsame z koniecznością złomowania pojazdu. Można go naprawiać, ale do jego wartości przed zdarzeniem.
Gdybyś napisał w pierwszym poście, jakie masz zamiary co do auta, było by znacznie łatwiej. Jeśli zależy ci na naprawie i dalszym korzystaniu z auta, to raczej źle wybrałeś decydując się na ASO. Po pierwsze, większość prac wykonują tam uczniowie i praktykanci, co odbija się na jakości usług. Poważniejsze prace zwykle zlecane są podwykonawcom, a większość kasy zabierają dla siebie.
Fakt, że ubezpieczyciel chce dokonać drugich oględzin, należy tłumaczyć tym, że ASO znalazło i zgłosiło dodatkowe, dotąd nie ujawnione uszkodzenia, które wymagają uwzględnienia w kalkulacji kosztów naprawy. Jest także inna możliwość. Kosztorys ASO (oni zawsze robią własny), tak dalece odbiega cenowo, od tego zrobionego przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela, że ten postanowił zweryfikować wycenę ASO.

Martens 

Wysłany: 2018-01-31, 16:09   

Zamierzam nadal jeździć tym samochodem, ponieważ jego stan jest dobry.
Wybrana przez mnie ASO cieszy się dobra opinią, także moją, ponieważ już raz likwidowałem w niej szkodę a także wykonywałem naprawę blacharską w ramach gwarancji.
Ostatnio zmieniony przez Martens 2018-01-31, 16:11, w całości zmieniany 1 raz  

PiotrWie 

Marka: Dacia /Opel
Model: Duster 4x2 /Zafira Family
Silnik: 1,6 16v K4M/1,8
Rocznik: 2010 /2014
Wersja: Laureate
Wysłany: 2018-01-31, 20:28   

Martens napisał/a:
Zamierzam nadal jeździć tym samochodem, ponieważ jego stan jest dobry.
Wybrana przez mnie ASO cieszy się dobra opinią, także moją, ponieważ już raz likwidowałem w niej szkodę a także wykonywałem naprawę blacharską w ramach gwarancji.

To znajdź dobry warsztat - ceny napraw w ASO są kilkukrotnie wyższe niż gdzie indziej - używają części określanych przez nich jako "oryginalne" w większości są to przepakowane przez producenta części niezależnych producentów - żadna firma nie produkuje wszystkich części.
Podam przykład - co prawda nie część blacharska, ale zasada jest ta sama - spalił mi się silnik od nawiewu w Renault Lagunie, w ASO zaproponowali nowy za 1600 pln, po wyjęciu z pudełka z napisem "original by Renault" okazało się że na części jest naklejka producenta, włoskiej specjalistycznej firmy, ta sama część w pudełku tej firmy kosztowała trochę ponad 500pln.
Naprawa poza ASO w dobrym warsztacie będzie 3 x tańsza, w kiepskim - 10x ( ale tego nie polecam)
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2018-01-31, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  

kicpra 

Marka: Dacia/Ford
Model: Logan MCV II/Mondeo mk4
Silnik: 0.9 tce 120KM 188nm/2.2 TDCI 213KM 490nm
Rocznik: 2017/2008
Wersja: Stepway Outdoor
Wysłany: 2018-01-31, 21:32   

wuju napisał/a:
Z OC sprawcy ubezpieczciel ma przywrócić auto do stanu przed szkodą jeśli ma to uzasadnienie ekonomiczne ( czyli nie przekraczy wartości auta z dniavszkody ) W praktyce jeśli koszt naprawy wynosi ok.80% wartości auta to jest już szkoda całkowita.

G...o prawda.
Z OC sprawcy mają wypłacić i 100% wartości auta. Jeśli naprawa przekracza wartość auta to i tak należy Ci się wypłata w wysokości wartości auta przed zdarzeniem.

pixa 

Wysłany: 2018-01-31, 21:35   

Z OC naprawiają do 100% wartości. Potem niestety dostajesz kasę na zasadzie wartość pojazdu przed kolizją minus wartość wraku.

CzarnY 

Model: Lodgy + Logan
Silnik: 1,6 SCe LPG + 1,0 Sce LPG
Rocznik: 2017 +2018
Wersja: Laureate 7 os.
Wysłany: 2018-01-31, 21:53   

A zaznaczyć trzeba że różni ubezpieczyciele różnie traktują auta i ich "nowość". PZU i Allianz dają standardowo 6 miesięcy ale z opcją rozszerzenia do roku. Czyl;li auto które zarejestrowane 364dni temu może być traktowane jako nowe.
Dacia Lodgy'18 1,6 SCE + LPG

damiaszek 

Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Wysłany: 2018-02-01, 08:24   

pixa napisał/a:
Z OC naprawiają do 100% wartości. Potem niestety dostajesz kasę na zasadzie wartość pojazdu przed kolizją minus wartość wraku.

Owszem, ale mają Ci wskazać kto kupi za tą cenę ten wrak.

p_a_m 

Marka: Hyundai I30 CW
Model: Dacia Lodgy
Silnik: 1.6 crdi 115, 1.5 dci 110
Rocznik: 2009, 2017
Wersja: Stepway Outdoor
Wysłany: 2018-02-01, 23:15   

4 lata temu siostra żony miała szkodę całkowitą w PZU (koszt naprawy wg wyceny rzeczoznawcy PZU przekraczał wartośc auta) - szkoda była z AC więc nie wiem czy takie same zasady mają z OC i czy przez ten czas się nie pozmieniało. Auto było ubezpieczone na ok. 10 tys., więc podobnie. PZU wystawiło wrak na jakąś swoją aukcję "wraków" - suma uzyskana za wrak + część wypłacona przez PZU wyszło lekko powyżej 10 tys. Na wystawienie auta na aukcję PZU musiała wyrazić zgodę. W przeciwnym wypadku otrzymywała kwotę przyznaną przez PZU i auto.

pixa 

Wysłany: 2018-02-02, 09:53   

Zasady nie są takie same - z OC powyżej 100% wartości to jest szkoda całkowita, z AC wg umowy (najczęściej powyżej 70%).

Odpowiedz do tematu