Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Duster - demontaż podsufitki
Autor Wiadomość
wookash 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 13 Wrz 2012
Posty: 61
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: 2012-10-02, 23:09   Duster - demontaż podsufitki

Czy ktoś próbował demontować podsufitkę od strony przedniej szyby? Interesuje mnie usunięcie dwóch stałych uchwytów, do których są mocowane osłony przeciwsłoneczne - śruby odkręciłem, ale cholery zaczepy, nie chcą ustąpić, a nie chciałbym czegoś urwać.
Zapytacie po co chcę się tam dostać? Zamierzam zastąpić antenę od radia, anteną CB triflexem, a żeby ją odkręcić, muszę dostać się za podsufitkę.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-03, 00:18   

U la la, jak mawiają France - lekko nie będzie, bo to wyższa szkoła jazdy... <;

Otóż celem demontażu zapinki, należy całkowicie wykręcić siedzącą w niej śrubę, a następnie delikatnymi ruchami poruszać haczykiem w przód i w tył, jednocześnie mocno ciągnąc go w dół.

Sukces nie jest gwarantowany, ale za to ewentualna totalna destrukcja (jak na poniższej dokumentacji fotograficznej) nie jest również kosztowna - zapinka kosztuje 8 zł brutto, a nr ref. to 7700424981.

zapinka_oslony_przeciwslonecznej.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5453 raz(y) 59,52 KB

 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2012-10-03, 08:04   

wookash,

Jeszcze kilka uwag do demontażu podsufitówkii w DD

Jak już wyżej pisał kol. laisar, nie ma co kombinować z wyciąganiem, bo są małe szanse, że się uda. Lepiej od razu zakup zapinki.
Osłona jest to bardzo cienka płyta z fiberglass bardzo podatna na załamania. Wyjęcie podsufitówki można wykonać przez tylną klapę z ryzykiem załamań. Natomiast ponowne zabudowa jest jedynie możliwa aby nie pogiąć podsufitówki po wyjęciu przednej szyby i ponownym jej wklejeniu po montażu. Według dobrych specjalistów horendalna robota dla co najmniej trzech ludzi i około 4 godzin bez czasu na wyschnięcie wklejonej szyby przedniej. Instrukcje montażowe podawane przez Dacię można dla tego modelu w tym przypadku potraktować jako ogólna pomoc.
Aby bezpiecznie wymienić antenę radzę operować przez otwór po wyjęciu lampki oświetlenia, wystarczy dorobić klucz do odkręcenia nakrętki anteny. Aby zabezpieczyć się przed możliwością przecieku należy nieagresywnym uszczelniaczem dobrze uszczelnić antenę.
Na koniec, nie jest to operacja skomplikowana ale trochę upierdliwa, życzę powodzenia i ostrożniie z podsufitówką, bo załamania są widoczne i trudne do naprawy.
Ostatnio zmieniony przez chriskb 2012-10-03, 08:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-03, 10:29   

chriskb napisał/a:
Wyjęcie podsufitówki można wykonać przez tylną klapę z ryzykiem załamań

Może po przekątnej by się chyba udało? Na pewno byłoby łatwiej walczyć we 2 osoby...

chriskb napisał/a:
Aby bezpiecznie wymienić antenę radzę operować przez otwór po wyjęciu lampki oświetlenia

Słuszna rada! - http://www.daciaklub.pl/f...p?p=88822#88822
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2012-10-03, 16:53   

laisar,

Sprawdzone, da się zamontować tyłem ale trzeba wyjąć wszystkie fotele. Szybciej jest przeklejenie przednej szyby.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-03, 17:13   

Aaale czemu wyjąć??? Przecież po wyjęciu siedziska tylnej kanapy i położeniu jej oparć najwęższym gardłem pozostaje już tylko bagażnik, na który demontaż foteli już nie wpłynie.

(Inna rzecz, że wymontowanie jeszcze oparć też jest banalnie proste. Gorzej, gdyby chcieć pozbyć się jeszcze przednich foteli - choć nie wiem po co - ale sumarycznie nawet to i tak jest prostsze niż zabawa z szybą przednią: kilka śrubek, kabelków i gotowe).
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2012-10-03, 19:01   

laisar,

Można bez wyjmowania, ale aby nic nie załamać w podsufitówce, założenie w DD to upierdliwe zajęcie.
Wyjęcie szyby jest w DD banalnie proste zajmuje od 2 do 3 min. Tylko podczas wklejenia trzeba odczekać kilkadziesiąt minut aż wyschnie klej.

Dla wyjaśnienia temat przerabiałem dwukrotnie. Pierwsza próba była ze złożeniem foteli i się nie dało. Podsufitówka w DD to duży bardzo łamliwy kawałek cienkiego fiberglass. Jak przychodzi w kartonie to trzeba dużego pojazdu aby go załadować i przewieźć. Poza tym w kartonie nie jest niczym zabezpieczona i może ulec uszkodzeniu nawet podczs transportu. Sam miałem ten problem i dopiero trzeci transport dostarczył nie uszkodzoną podsufitówkę.

Tak nawiasem, potrzebne jest jeszcze narzędzie do wyciągania spinek.

Mój post dotyczy wyłącznie Dustera. W innych autach jest to operacja o wiele łatwiejsza.
 
wookash 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 13 Wrz 2012
Posty: 61
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: 2012-10-03, 20:07   

Jako, że nie chciałem słuchać narzekań żony, przy ew. demontażu podsufitki, oraz ryzykować jej uszkodzenia, udałem się dzisiaj do specjalistów od CB, gdzie kolega powiedział mi, że on się tego podejmie i że raczej nic nie uszkodzi. Jako, że chciał to pozostawić swoją tajemnicą, nie widziałem co i jak zrobił. Wiem jedno, wyjął starą antenę, otwór rozpiłował (bo jest za mały na triflexa) i w jakiś cudowny sposób schował prawie 2,5m przewodu od CB pod nią, pozostawiając tylko jedno około 5cm widoczne zagięcie na podsufitce (nową antenę uszczelnił na silikon). Innych śladów nie widziałem, wszystkie spinki są całe (przynajmniej na miejscu i nie popękane). Mówił, że je wyjmował i że od cholery w tym roboty, ale ewidentnie się trzymają. Zwalam to na kark jego doświadczenia, oraz faktu, że nawet jeśli coś zepsuł, to zrobił to tak, że tego nie widać. To wtedy mnie nie boli :)

Montaż nowej anteny z całą operacją zajął mu około 2h i szyby z pewnością nie ruszał.
Ostatnio zmieniony przez wookash 2012-10-03, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-03, 20:17   

Gratuluje nowej antenki i mam nadzieje, ze ASO nie wyłaczy dachu z gwarancji w przypadku stwierdzenia jakis wad lakierniczych zwalajac na integracje w blache okolicy tejze antenki.
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-10-03, 20:21   

wookash napisał/a:
Wiem jedno, wyjął starą antenę, otwór rozpiłował

Wyjąć antenę jest bardzo prosto. Czas jakieś 5 minut, a przy wprawie to i szybciej.
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne