DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Podświetlenie i wygląd tablicy wskaźników / zegarów

KaS602 - 2007-09-29, 18:19
Temat postu: Podświetlenie i wygląd tablicy wskaźników / zegarów
Na początek zdejmujemy oslone kolumny kierownicy (ten czarny plastik pod kierownica, zamontowany na dwoch wkrętach od dołu). Następnie po odkręceniu dwoch wkretow trzymajacych go na dole zdejmujemy daszek znad tablicy wskaznikow. Trzyma sie on na wspomnianych wkretach i zatrzaskach. Zdejmujemy go zdecydowanie ale z wyczuciem. Zdjecie oslony kolumny kierownicy jest niezbedne, gdyz odslania dwie sruby, ktore trzymaja daszek. Nastepnie odkrecamy cztery widoczne sruby, ktore trzymaja tablice wskaznikow i po odłączeniu dwoch kostek z przewodami wyciagamy ja.



Do reszty zadania bedzie potrzebna tasma klejaca (taka srebrna dobrze spelnia te zadanie a nie wiem jak ona sie "fachowo" nazywa), nozyczki i... nic wiecej.

Po odkreceniu kilku srubek z tulu tablicy wskaznikow rozkladamy ja. Wycinamy z tasmy male kwadraciki, ktore posluza do podklejenia denerwujacych nas kontrolek. Jedna warstwa tasmy - delikatne przymglenie kontrolki, dwie warstwy - mocniejsze przyciemninie. Podwojnie podkleilem tylko kontrolke od swiatel drogowych, gdyz ta bardzo mnie denerwowala podczas jazdy noca. Nalezy uwazac aby nie przestawic wskazowek.



Po zakonczeniu "podklejania" umieszczamy tablice na swoim miejscu, podlaczamy i korzystajac z szybkiej mozliwosci ewentualnego ponownego demontazu sprawdzamy dokladnosc pomiarow w trybie diagnostycznym komputera. Jezeli wszystko jest OK skladamy calosc.



Czas: okolo 30 minut
Koszt: tasma - 4,90 PLN

PS. Wiem, wiem... dziwne miewam pomysly. W Sienie ktora jezdzilem denerwowalo mnie to samo a kontrolki zamalowane markerem glupio wygladaly :)

GeRRaD - 2007-09-29, 20:45

A czy rozkładając szafę, natrafiłeś może na jakieś proste rozwiązanie dot zmiany kolorów podświetlenia wskaźników :?: Pytam bo może ktoś się będzie chciał pokusić na taki tuning.
KaS602 - 2007-09-29, 20:55

GeRRaD napisał/a:
A czy rozkładając szafę, natrafiłeś może na jakieś proste rozwiązanie dot zmiany kolorów podświetlenia wskaźników :?: Pytam bo może ktoś się będzie chciał pokusić na taki tuning.


Wydaje mi sie, ze to zalezy od tarcz zegarow samych w sobie (ten odgiety element widoczny na 6tym zdjeciu). Wszystkie zarowki pod nimi sa biale.
Aczkolwiek nie jestem tego pewny, nie myslalem o tym, zeby zmienic kolor podswietlenia bo od kiedy kilka lat temu przejechalem sie pierwszy raz reno stwierdzilem, ze takie bursztynowe jest najlepsze. Nie niebieskie, zielone, czerwone, biale...

MartinPŃ - 2007-09-29, 23:58

Powiem krótko - dziadostwo :!:
Yoda - 2007-09-30, 09:52

GeRRaD napisał/a:
A czy rozkładając szafę, natrafiłeś może na jakieś proste rozwiązanie dot zmiany kolorów podświetlenia wskaźników Pytam bo może ktoś się będzie chciał pokusić na taki tuning.
Rumuni już to zrobili:
http://www.daciaclub.ro/S...gan-t14606.html

MartinPŃ napisał/a:
Powiem krótko - dziadostwo :!:
Dlaczego :?:
Mi osobiście bardzo odpowiada ciepłe bursztynowe, ale jek ktoś chce sobie zmienić, to dlaczego od razu dziadostwo ?

Ja z kolei się zastanawiam nad możliwością regulacji jasności podświetlenia wyświetlacza. Może ktoś wie jak ?

KaS602 - 2007-09-30, 14:37

Yoda napisał/a:

Ja z kolei się zastanawiam nad możliwością regulacji jasności podświetlenia wyświetlacza. Może ktoś wie jak ?


Ja juz dawno o tym myslalem. W ASO dowiedzialem sie, ze napewno jest to mozliwe. Nalezaloby tylko dokladnie przeanalizowac schematy instalacji elektrycznej i wstawic potencjometr. Problem w tym, ze nikt jeszcze nie wie gdzie i czy jest to jeden obwod czy kilka (tak, zeby "sciemnic" calosc podswietlenia w samochodzie (łącznie z konsola centralna). Po prostu nikt tego jeszcze nie robil. Darowalem sobie temat "sciemniacza" i stad moje zabiegi, aby przyciemnic kontrolki. Z reszta z tego co wiem wsatwienie w obieg podswietlenia potencjometru nie zalatwia sprawy zbyt jasnych kontrolek, gdyz one sa na pewno w innych obwodach. A wlasnie one najbardziej mnie denerwowaly. Teraz noca jezdzi sie duzo lepiej.

MartinPŃ: "Dziadostwo". Co masz na myśli? Bo troche brakuje precyzji w Twoim poscie.

dacik - 2007-11-25, 03:03

ja se popsikałem sprajem takim do ściemniania lamp i je super
piotrres - 2007-11-25, 22:51

Yoda napisał/a:
Mi osobiście bardzo odpowiada ciepłe bursztynowe,

Mnię też, Jak mnię zaczeły drażnić kontrolki to okazało się, że mam zapalenie spojówek :-(

Black Eryk - 2007-11-26, 08:25

dacik napisał/a:
ja se popsikałem sprajem takim do ściemniania lamp i je super


sprejem ? - pierwsze słyszę żeby takie bzdury robić....

GeRRaD - 2007-11-26, 17:29

A ja dla przeciwwagi powiem że lubie wyraźnie świecące deski rozdzielcze - przyciemnione kojarzą mi sie z problemami z alternatorem - vide Fiat 126 p
laisar - 2007-11-26, 18:21

Ja też lubię - chociaż może nie na niebiesko :P a la tuning ;>

I dlatego mimo że bursztynowy jest bardzo fajny, to jakby się nie przyciemniał za dnia mimo włączonych świateł, to byłby jeszcze lepszy - regulacja to już zbytek szczęścia. Wydaje mi się, że właśnie tym tropem należałoby pójść, żeby wyśledzić właściwe miejsce podłączenia.

pazorro - 2007-11-26, 18:28

bursztynowy jest ok ;-)
pazorro - 2007-11-26, 18:37

hej Kas602!! powiedz mi proszę w jaki sposób zrobiłeś zdjęcie zegarów przy prędkości 170 na godzinę i otwartych drzwiach?? :-P
laisar - 2007-11-26, 18:41

Czujność godna rewolucjonisty ;) ale podejrzewam, że to po prostu efekt działania trybu testowego :]
KaS602 - 2007-11-26, 19:32

pazorro napisał/a:
hej Kas602!! powiedz mi proszę w jaki sposób zrobiłeś zdjęcie zegarów przy prędkości 170 na godzinę i otwartych drzwiach?? :-P



Laisar ma racje - tryb testowy :-) . 170 km/h przy otwartch drzwiach i do tego w garazu... chyba juz bym z wami nie pisal... ;-)

Yoda - 2007-11-26, 22:24

laisar napisał/a:
I dlatego mimo że bursztynowy jest bardzo fajny, to jakby się nie przyciemniał za dnia mimo włączonych świateł, to byłby jeszcze lepszy - regulacja to już zbytek szczęścia. Wydaje mi się, że właśnie tym tropem należałoby pójść, żeby wyśledzić właściwe miejsce podłączenia.
A ja mam podejrzenie, że jest za to odpowiedzialny sygnał + LEWEGO ŚWIATŁA POZYCYJNEGO ZABEZPIECZONY (obwód LPG), na tablicy wskaźników (247), czarne złącze, pin 11, z tym, że działa to odwrotnie:
- jest 0V - wyświetlacz jest jasny
- jest +12V - wyświetlacz przygasa
Tak właśnie reaguje radioodbiornik (Blaupunkt) na podanie tego sygnału na pin A6 złącza ISO.

pazorro - 2007-11-27, 12:21

hehe, faktycznie, to musiał być tryb testowy komputera pokładowego, którego ja nie mam :-( a szkoda, bo czasem by się przydał.. ;-)
laisar - 2007-12-08, 17:13

pazorro napisał/a:
tryb testowy komputera pokładowego, którego ja nie mam


Wydaje mi się, że ten tryb testowy powinien być i u ciebie - co najwyżej inny, tzn bez funkcji "komputera", a tylko same wskaźniki.

Kamyk23 - 2008-06-06, 22:01

W kangoorze jest tak, że jak przed włączeniem stacyjki wcisnie się przycisk zerowania parametrów podróży i włączy się stacyjkę w pozycję ON (gotowy do odpalenia - ele bez załączania rzorusznika to po 5 sekundach uruchamia się tryb serwisowy - świecą wszystkie kontrolki i czarne pola na wyświetlaczu i autotestuje się obrotomierzi prędkościomierz. Normaly test wykonywany przy przęgladach przez mechaników. podejrzewam, że w Loganie jest identycznie.
jacek - 2008-06-06, 23:41

nic prostszego niż wypróbować
laisar - 2008-06-07, 00:17

Yoda napisał/a:
mam podejrzenie, że jest za to odpowiedzialny sygnał [...] na tablicy wskaźników (247), czarne złącze, pin 11, z tym, że działa to odwrotnie:
- jest 0V - wyświetlacz jest jasny
- jest +12V - wyświetlacz przygasa

Czyli gdyby odpiąć przewód z tego pina to w ogóle by nie przygasał, dobrze myślę?

stempik - 2008-06-07, 10:44

Kamyk23 napisał/a:
W kangoorze jest tak, ...........

Jedyne co zauważyłem to, to że "autotestuje się obrotomierz i prędkościomierz". Pole wyświetlacza wskazuje zamiast przebiegu 6002 i nic więcej sie nie dzieje. Stan paliwa na max. temperatura na ninimum, zegar wskazuje właściwy czas. Kontrolki, podświetlone tylko te które palić sie powinny.

laisar napisał/a:
Czyli gdyby odpiąć przewód z tego pina to w ogóle by nie przygasał, dobrze myślę?

Bardzo dobrze. ................ Ale jeśli ktos ma chęć podjąć próbę płynnej regulacji to raczej odradzam do momentu skonsultowania się z kimś madrzejszym. To tak w nawiązaniu do wczesniejszego pomysłu któregoś z kolegów z doinstalowaniem potencjometru.

mekintosz - 2009-11-11, 13:56
Temat postu: Sandero regulacja jasnosci podświetlenia deski rozdzielczej
Witam

Moze to drobiazg ale dla mnie jest bardzo wazny. Jak mialem przyjemnosc przejechac sie sandero 1.6 MPI zauwazylem brak regulacji podswietania deski. Czy jest ona jako dodatek , opcja czy trzeba zamontowac samemu stosowny uklad/potencjimetr/przelacznik ? W miescie zawsze ustawiam w swojej cytrynie max oswietlenie licznika zas na trasie jadac wieczorem lub w nocy zmniejszam na minimum, by nie razilo po oczach. Bede wdzieczny za Wasze opinie i podpowiedzi co z tym fantem zrobic w Sandero.

Łukasz ( wciaz myslacy o zakupie Sandero )

Beckie - 2009-11-11, 20:53

W Loganie również nie ma takiej regulacji. Nie wiem jak innych, ale mnie zegary w nocy nie rażą.
wox - 2009-11-11, 21:19

Mnie przeszkadza tylko zbyt mocne podświetlenie świateł "długich". Na forum był poruszany problem zbyt mocnego podświetlenia deski rozdzielczej. Podany był również sposób poradzenia sobie z tym problemem.
KaS602 - 2009-11-11, 23:22

Ja kiedyś myślałem o wstawieniu w obwód podświetlenia potencjometru, ale równie szybko jak o tym pomyśałem z tego zrezygnowałem, bo faktycznie samo podświetlenie deski rozdzielczej w nocy nie jest drażniące, a kontrolki, które to mnie najbardziej wkurzały, a które są na odrębnych obwodach niż reszta podświetlenia, "zdławiłem" prostszym sposobem.

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=119

mekintosz napisał/a:
Łukasz ( wciaz myslacy o zakupie Sandero )

Nie ma nad czym za długo myśleć... ;)

mekintosz - 2009-11-12, 00:40

Kwestia jasnosci kontrolek zalezy od indywidualnych upodoban kierowcy. Jednak w wiekszosci samochodow jest taka funkcja ( nawet ja mam w AX z 1992 r.) Mysle, ze ksiegowi z Dacii troszke zagalopowali sie nie udostepniajac takiego ficzerka ;-) Ja po prostu jestem w pewnych sprawach czepliwy - padlo na te jasne zegary. Co do myslenia jest czas na spokojna analize za i przeciw Sandero. Szczegolnie ze chcialbym kupic cos z roku 2008 na wiosne/lato wiec ceny tez spadna mysle ze do ok 22.000 zl za bazowy silnik 1.4 z klimka.
KaS602 - 2009-11-12, 01:36

Nie mam zamiaru wmawiać Ci, co jest dla Ciebie odpowiednie... :)
Fakt faktem, taka regulacja jest przydatna, choć ja wolałbym "black panel"...

maciek - 2009-12-30, 20:24
Temat postu: zmiana koloru podświetlania obrotomierzów
zmiana koloru podświetlania obrotomierzów i jego regulacja jasności

http://www.youtube.com/watch?v=wytOoWrPiJc

Pawlo - 2009-12-30, 20:58

Ale pytanie jak to zrobić????
GeRRaD - 2009-12-30, 21:03

Tylko po co zmieniać kolor skoro ten nasz bursztynowy jest super - z jednej strony ciepły z drugiej bardziej agresywny niż biały lub zielony :-) Reguację jasności podświetlenia to i owszem możnaby sobie zafudować ;-)
Beckie - 2009-12-30, 21:17

Ja mam tylko jeden obrotomierz :shock:
Pawlo - 2009-12-30, 21:21

A widziałeś tam więcej? Chyba że chodzi Ci o to czym se gość kręcił :roll:
Też mam zdanie że nasz kolor jest ok!
Ale regulacja czemu nie

Beckie - 2009-12-30, 21:26

Cytat:
zmiana koloru podświetlania obrotomierzów

gigi303 - 2009-12-30, 22:00

a ja z chęcią zmieniłbym na biały ale do bursztynowego nic nie mam bo jest bardzo praktyczny.
Szkoda tylko że nie pokazał jak to zrobił, efekt końcowy fajny

Pawlo - 2009-12-30, 22:01

A już kumam :mrgreen:
maciek - 2009-12-30, 23:19

Beckie napisał/a:
Cytat:
zmiana koloru podświetlania obrotomierzów


oj nie wiedziałem jak to nazwać

laisar - 2010-02-09, 22:49

Się podepnę - nowe Daćki mają wyświetlacz w negatywnie w stosunku do starych:



- czy to jest zupełnie nowe LCD, czy stare tylko po prostu "podpięte odwrotnie"?

KaS602 - 2010-02-10, 00:34

Toż to z Clio III... i wątpię, żeby to było tylko "podpięte odwrotnie".
stempik - 2010-02-10, 12:38

KaS602 napisał/a:
tylko "podpięte odwrotnie".


wystarczy filtr pokrywający wyświetlacz obrócić o 90 ° i jest negatyw

KaS602 - 2010-02-10, 12:59

:?:

stempik, możesz troche jaśniej. Nigdy w to nie wnikałem za bardzo...

laisar - 2010-02-10, 13:06

Tzn numer 1?



http://pl.wikipedia.org/wiki/LCD

(6 w daćkowym nie ma, tylko diody podświetlające - dobrze myślę? Czy może jest, ale półprzepuszczalne - żeby działało także w przypadku wyłączonego światła z tyłu?).

jackthenight - 2010-02-10, 19:04

stempik napisał/a:

wystarczy filtr pokrywający wyświetlacz obrócić o 90 ° i jest negatyw


Pod warunkiem że filtr czyli polaryzator jest ruchomy a nie klejony do wyświetlacza, to wtedy wystarczyłoby go tylko obrócić - a jak jest przyklejony filtr do wyświetlacza to nic się nie da zrobić - a niestety w większości wyświetlaczy filtry są klejone.

I jeśli jest klejone, to nie radziłbym nikomu odklejania filtra bo wyświetlacz będzie do wywalenia - klej używany jest niezmywalny z wyświetlacza.

laisar napisał/a:
Tzn numer 1?


Tak numer 1.

stempik - 2010-02-13, 10:40

jackthenight napisał/a:
Pod warunkiem że filtr czyli polaryzator jest ruchomy a nie klejony do wyświetlacza


Przyznam że nie pomyślałem że zachęcę kogoś do takich eksperymentów i zdecydowanie je odradzam.

Bardziej chodziło mi o fakt udoskonalania auta w sposób beznakładowy.

jackthenight - 2010-02-13, 10:53

Ale się nie da udoskonalić go w sposób beznakładowy, bo dochodzi jeszcze aspekt wymiarów wyświetlacza - on jest prostokątny, po przekręceniu filtra o 90 stopni filtr nie będzie pasować do wyświetlacza - w poziomie będzie za krótki a w pionie będzie za długi.

Po za tym nie wiemy czy polaryzacja jest tutaj zmieniana co 90 stopni czy np. co 30 stopni - miałem w ręku wyświetlacze w których wyświetlanie obrazu zmieniało się po przekręceniu filtra o 30 stopni - także temat rzeka i dość ryzykowne posunięcie.

stempik - 2010-02-15, 13:02

jackthenight napisał/a:
Ale się nie da udoskonalić go w sposób beznakładowy


... beznakładowy,... dla Renault oczywiście

I jeszcze raz podkreślam, wyłącznie dla producenta a nie dla nas.

laisar - 2010-02-15, 13:28

No i tak to pewnie jest zrobione w nowych Daćkach - koszt pomijalny, a nowość w ofercie jest... (;


Ad rem: a co by było, gdyby dołożyć kolejną warstwę przed nr 1, ale taką jak nr 5?

jackthenight - 2010-02-15, 13:35

laisar napisał/a:
No i tak to pewnie jest zrobione w nowych Daćkach - koszt pomijalny, a nowość w ofercie jest... (;


Ad rem: a co by było, gdyby dołożyć kolejną warstwę przed nr 1, ale taką jak nr 5?


Dodanie czegokolwiek nic już nie da, a dodanie nowego filtra spowoduje, że wyświetlacz będzie emitował tylko czarny obraz, czyli nic na nim nie będzie widać.

laisar - 2010-02-15, 13:39

Ech, same kłody pod nogi... Ale dzięki (: - będzie okazja, to sobie obejrzę z bliska, jak to w daćce wygląda.
stempik - 2010-02-15, 15:22

laisar napisał/a:
same kłody pod nogi...


:mrgreen:

O gustach się nie dyskutuje, choć dla mnie stary jest dużo bardziej czytelny.

bebe - 2011-07-08, 14:50

Odgrzewam trupka. :)
  1. Czy na tablicy wskaźników występują w ogóle jakieś niewykorzystane diody? Czy pozostaje tylko wlutowanie?
  2. Czy występują jakieś niewykorzystane połączenia niewykorzystana dioda/miejsce na diodę <-> UCH/wtyczka w module zespolonym?
  3. Czy tryb testowy zapala wszystkie diody i tym samym mogę samodzielnie określić swój diodowy stan posiadania?
Interesuje mnie stan faktyczny dla Dacii Logan MCV Laureate '2010. Z góry dzięki! :)

laisar - 2011-07-08, 19:48

Ad 1) Zazwyczaj jest tak, że wlutowane są wyłącznie diody, które są potem używane - czyli np wersje podstawowe nie mają kontroli otwartych drzwi, więc nie mają wlutowanej LED. Ale... nie zawsze - zdarzają się egzemplarze, gdzie tablica jest od innej wersji wyposażenia, a tylko brak odpowiedniego połączenia. Ogólnie: do tablicy w miarę łatwo się dostać, więc najlepiej sprawdzić organoleptycznie - ale dużych szans na istnienie niewykorzystanych diod (zwłaszcza w laureate) to nie ma...


Ad 2) Czy są miejsca na diodę - to już musisz sam porównać wygląd swojej tablicy z jej "płytą główną". Jak widać, kontrolek maksymalnie jest 24 szt., z czego u Ciebie wykorzystanych jest zapewne... 19? (U nas tablica się nieco różni niż na zalinkownej fotce). I przypuszczalnie tyleż samo jest też wlutowanych LED.

Co do połączeń - j.w.: zazwyczaj jak czegoś nie ma, to i nie ma kabelka między tablicą a źródłem danych (nie zawsze jest to UCH). Ale... stan faktyczny może się różnić od światłych założeń fabrycznych panów konstruktorów <:


Ad 3) Hmmm... Jak przestanie lać, to pójdę sprawdzić, ale wydaje mi się to słusznym założeniem (:


A stan faktyczny jest niestety nie do oceny wyłącznie na podstawie dokumentacji, bo Daćki to rękodzieła...

laisar - 2011-07-08, 20:38

Cytat:
Ad 3) Hmmm... Jak przestanie lać, to pójdę sprawdzić, ale wydaje mi się to słusznym założeniem (:

No więc jednak nie - tryb testowy dotyczy zegarów i środkowego wyświetlacza LCD, natomiast kontrolki testowane są po prostu przy przekręcaniu kluczyka na pozycję "A". I wtedy też można sprawdzić stan posiadania podłączonych LED.

bebe - 2011-07-09, 01:13

laisar napisał/a:
No więc jednak nie - tryb testowy dotyczy zegarów i środkowego wyświetlacza LCD, natomiast kontrolki testowane są po prostu przy przekręcaniu kluczyka na pozycję "A". I wtedy też można sprawdzić stan posiadania podłączonych LED.

Niestety - nie wszystkich. Świecą się tylko te związane chyba z silnikiem i osprzętem, ale już np. od świateł przeciwmgłowych itp. - nie. To była pierwsza rzecz, jaką sprawdziłem. :)

Dzięki wielkie za odpowiedź. Miałem cichą nadzieję, że jest gdzieś jakaś tabelka z rozpiską, w której wersji są które LEDy albo co...

laisar - 2011-07-10, 20:10

To trzeba sobie włączyć światła i będzie prawie wszystko na raz (;

(Prawie - bo kontrolki mijania i drogowych świecą oczywiście naprzemiennie).

No i oczywiście - to tylko na chwilę, bo poduchy, aku, heble itd zaraz gasną.


Rozpiski niestety nie ma, bo wersje zmieniały się w czasie, a nikomu nie chciało się śledzić akurat tego aspektu...


Jeżeli potrzebujesz dwóch LED więcej, to można by wykorzystać tablicę z MCV-Laureate-diesel - ma dodatkowo kontrolki świec żarowych oraz obecności wody w filtrze paliwa.

(A taki duster-laureate-diesel-4x4 ma ich dostępnych chyba jeszcze więcej?).


Natomiast najprościej to jednak niczego nie lutować do płyty, tylko po prostu wsadzić kabelek zakończony LED w odpowiednie miejsce samej tablicy:



(Fotka http://www.daciamodellen.nl/gordel-lampje/ - gdzie jest dużo fotek jak całe to tałatajstwo wygląda).


Ale lutować też oczywiście można - np http://www.tutorialelogan...i-deschise.html

jjmalin - 2012-09-12, 22:06
Temat postu: Tuning licznika czyli fotografie z modyfikacji
Witam. Chciałbym się pochwalić małym tuningiem wizualnym. Mi się podoba. Koszt licznika z przesyłką 110 zeta ( alledrogo.pl )

Album licznika

i jeszcze pare fotek ( złożony jest stary licznik ten z czanym obrotomierzem ( odsprzedam go z chęcią ) - nowy jest z białym obrotomierzem )









przy okazji - jak dobrze skalibrować wskazówki ??


dodatek - założyłem żarówkę cofanie z dźwiękiem.... wsteczny i beeeeeep, beeeeeep, beeeeeeeeeeeep...

czaju - 2012-09-13, 06:18

ustawienia zegara chyba zmienia się w komputerze - nie dostaniesz dokładnej wskazówki co do wartości, bo czynników jest kilka - co najmniej faktyczny rozmiar koła, jeśli nie dodatkowo ciśnienie, a na pewno stan bieżnika...no chyba że modyfikacja w kierunku gps'a podłączonego do blatu
bebe - 2012-09-14, 00:39
Temat postu: Re: Tuning licznika czyli fotografie z modyfikacji
jjmalin napisał/a:
przy okazji - jak dobrze skalibrować wskazówki ??

Trzeba przed złożeniem licznika podpiąć go na chwilę do samochodu. :) Wystarczy wejść w tryb diagnostyczny (wcisnąć pedał hamulca na parę sekund i przekręcić kluczyk), natenczas wskazówki zaczną same się obracać - wskazówka obrotów będzie się zatrzymywać co 1000 rpm bodajże, wskazówka prędkościomierza - nie pamietam, chyba co 20 km/h. Trzeba pracowicie poprawiać wskazówki tak długo, aż zaczną pokazywać mniej więcej to co trzeba. Z mojego doświadczenia - prędkościomierza idealnie ustawić się nie da, ale można znacząco zniwelować przekłamanie.

Dopiero potem założyć szybkę licznika i przykręcić licznik na miejsce. :)

tomala72 - 2012-09-14, 05:51

Białe zegary...ważne że Ci się podobają:)

Jeśli mogę wtrącić swoje krytyczne trzy grosze to uważam, iż srebrne obwódki lepiej komponują się z czarnymi i białe tarcze mają "cieniutką" trzcionkę:)

jjmalin - 2012-09-14, 16:38
Temat postu: Re: Tuning licznika czyli fotografie z modyfikacji
bebe napisał/a:

Trzeba przed złożeniem licznika podpiąć go na chwilę do samochodu. :) Wystarczy wejść w tryb diagnostyczny (wcisnąć pedał hamulca na parę sekund i przekręcić kluczyk), natenczas wskazówki zaczną same się obracać - wskazówka obrotów będzie się zatrzymywać co 1000 rpm bodajże, wskazówka prędkościomierza - nie pamietam, chyba co 20 km/h. Trzeba pracowicie poprawiać wskazówki tak długo, aż zaczną pokazywać mniej więcej to co trzeba. Z mojego doświadczenia - prędkościomierza idealnie ustawić się nie da, ale można znacząco zniwelować przekłamanie.

Dopiero potem założyć szybkę licznika i przykręcić licznik na miejsce. :)


a którą wtyczkę ? obydwie ?

jackthenight - 2012-09-14, 17:32

bebe napisał/a:
Wystarczy wejść w tryb diagnostyczny (wcisnąć pedał hamulca na parę sekund i przekręcić kluczyk)

Wcisnąć hamulec ?
Na pewno nie hamulec, tylko zupełnie coś innego :)

Tutaj informacje nt. trybu diagnostycznego licznika : http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3787

jjmalin - 2012-09-14, 20:15

wszedłem w ten tryb tak jak pisał jackthenight tylko że masz mały błąd bo obrotomierz się zaczyna od 500 a predkość od 15 km/h ale wszystko wyregulowałem.

końcowy efekt:


jackthenight - 2012-09-14, 20:40

jjmalin napisał/a:
że masz mały błąd bo obrotomierz się zaczyna od 500 a predkość od 15 km/h ale wszystko wyregulowałem.

Jaki błąd kolego ? Przestań :)
To jest przepisane z manuala serwisowego Logana, także takie pierdoły mogą się różnić w zależności od modelu auta i jego rocznika.

Endymion - 2013-04-07, 16:03
Temat postu: Zmiana koloru podświetlenia zegarów i konsoli
Żona zasugerowała mi zmianę podświetlenia zegarów i konsoli w naszym Loganie na niebieskie bo oryginalny kolor już jej się znudził :D

Na pierwszy ogień poszedł licznik bo przy okazji chciałem dołożyć jeszcze dwie kontrolki (otwarcia drzwi i GAS).

Demontaż jest stosunkowo prosty, dwa wkręty w osłonie kolumny kierowniczej, dwa kolejne aby zdjąć daszek osłaniający zegary, i ostatnie cztery trzymające licznik.
Następnie na wszelki wypadek odłączam akumulator, wypinam obie wtyczki z licznika i zabieram go do domu.
Tam kolejne kilka wkrętów, trochę zatrzasków, jeszcze demontaż wskazówek i mamy samą płytkę na stole.
Po szczegóły demontażu odsyłam do forumowej szukajki, było to dokładnie opisane, nawet filmik z opisem był na rumuńskiej stronie.


Fabryczne diody to diody SMD w obudowach PLCC-2 niestety są stosunkowo mało popularne. Dużo łatwiej można kupić diody SMD w obudowach 1206.
Ja zastosowałem diody niebieskie w obudowie 1206 o jasności 80mcd w cenie 0,80zł./szt. i są one nieco jaśniejsze.
Każda wskazówka jest podświetlana 3 diodami, natomiast wyświetlacz ma ich 6 co razem daje 12szt. + 3szt. na wypadek zgubienia.
Co do narzędzi to mam stację lutowniczą Elwika RT-24, ale jedną diodę wymieniłem przy użyciu lutownicy transformatorowej, ciężko ale przy odrobinie wprawy się da.
Przyda się też pęseta, odsysacz i cyna 0,5mm lub 0,7mm.

Tutaj mamy zdjęcie z po wymianie LEDów z zaznaczonymi diodami do wymiany


A teraz zbliżenie na którym widać starą i nową diodę. Ta po prawej w pierwszym rzędzie to PLCC-2 lutowana transformatorówką, a po środku w pierwszym rzędzie mamy już LED w obudowie 1206. Drugi rząd to fabryczne PLCC-2.
dla ciekawskich podpowiem że dioda po prawej to dołożona kontrolka otwartych drzwi (czerwona), a środkowa to kontrolka od LPG (zielona) na liczniku fabrycznie oznaczona jako GAS.


[ Komentarz dodany przez: laisar: 2014-02-17, 23:54 ]
Pytanie ws kontrolki GAS: http://www.daciaklub.pl/f...1609756#1609756.

jackthenight - 2013-04-07, 19:05

Te niebieskie diody nie są czasem za jasne ?

Bo z tego zdjęcia widać, że po wymianie jednej diody na niebieską już masz nieźle jasno, i kontrolka od przeciwmgielnych dość mocno świeci.
Jedna z trzech wymieniona a już pomarańczowego koloru nie widać.
Niebieskie diody są bardzo jasne i rażą po oczach.
Ja w swoim radiu niebieskie diody właśnie zmieniłem na pomarańczowe ciemniejsze :)
Coś czuję, że po wymianie diód będą zegary razić po oczach w nocy..

Endymion - 2013-04-07, 20:00

Licznik rzeczywiście świeci troszkę mocniej niż oryginał ale nie jest to znacząca różnica, nie oślepia mnie w czasie jazdy.
Zdjęcie po wymianie pierwszej diody było bez ustawienia aparatu, prześwietlone a licznik nie był skręcony. Najlepiej świadczyła o tym poświata na wskazówce obrotomierza, w rzeczywistości nie było jej widać, zresztą usunąłem to zdjęcie bo wprowadzało w błąd.
Sądzę że diody 60mcd były by optymalne ja niestety miałem tylko jedną jasność: 80mcd.Zawsze też można dopasować jasność wymianą rezystorów.

Licznik:

laisar - 2013-04-07, 20:42

No, no, podziwiam zdolności, chociaż niebieski kolorek to faktycznie nie jest dobry dla oczu...

Endymion napisał/a:
z LEDem

"Z LED-ą" - to ona jest, ta dioda [:

Endymion - 2013-04-08, 20:15

Dziś przejechałem się zarówno w dzień jak i w nocy doszedłem go kilku wniosków:
1. Podświetlenie obrotomierza oraz prędkościomierza na niebiesko wyszło super. Cyfry są czytelne i wyglądają świetnie.
2. Wyświetlacz komputera w ciągu dnia wydaje się nieco za ciemny, natomiast nocą nieco za jasny. Jutro zamawiam białe diody i zobaczę jaki da to efekt.

Jak wprowadzę te korekty to opiszę efekt.

Endymion - 2013-05-04, 14:00

Wczoraj zmieniłem kolor podświetlenia komputera z niebieskiego na biały i jest lepiej.

Nowe diody świecą troszkę słabiej a pomimo tego wskazania są bardziej czytelne.


mekintosz - 2013-05-04, 15:14

Fajnie jak wszystkie elementy podswietlenia sa w zblizonej tonacji i podobnym kolorze. Innaczej wyglada to festyniarsko-choinkowo.
Ryszard - 2013-05-13, 22:34

A czy może koledzy maja jakiś patent na podświetlenie lampek kierunkowskazów w Dusterze ? Przy większym słońcu , jasnym dniu ten zielony nie widać dobrze niestety. R
Alien - 2013-05-16, 20:17

Osobiście nie przepadam za niebieskim podświetleniem (mam na myśli te znane np z Golfów IV - potwornie razi) ale u Ciebie wygląda to naprawdę ciekawie, ponieważ widzę że bawisz się z testowaniem podświetlenia - wskazówki na biało będą fajnie wyglądać przy błękitnych zegarach (mam podobnie w swojej E11, tyle że u mnie kolor zegarów jest nieco bledszy (podświetlenie żarówkami, nie diodami).

A jak już mówimy o podświetleniu - osobiście najbardziej lubię zielone, najmniej męczące (obok białego).

mekintosz - 2013-05-26, 20:13

Ciekawy mix kolorków w zaczipowanej boxem daci logan.


Endymion - 2013-05-31, 17:10

Wykonanie takich przeróbek wymaga naprawdę sporo pracy, nie wystarczy prosta podmiana LEDów. Oryginalnie tuż przy osi wskazówki znajdują się 3 diody które podświetlają zarówno wskazówkę jak i tarczę.



Dało mi to do myślenia.

yakov - 2013-07-25, 12:00
Temat postu: Wyłączenie podświetlenia kokpitu
Czy możliwe by było w daćkach wyłączenie podświetlenia kokpitu przy włączonych światłach?
Marzy mi się taki przełączniczek, cobym sobie w jasny dzień nie ściemniał podświetlenia komputerka (i nie włączał podświetlenia kokpitu), a po nocy mógł sobie to włączyć.
Jest taka możliwość w ogóle?

BoloSr - 2013-07-25, 12:20
Temat postu: Re: Wyłączenie podświetlenia kokpitu
yakov napisał/a:
Czy możliwe by było w daćkach wyłączenie podświetlenia kokpitu przy włączonych światłach?
Marzy mi się taki przełączniczek, cobym sobie w jasny dzień nie ściemniał podświetlenia komputerka (i nie włączał podświetlenia kokpitu), a po nocy mógł sobie to włączyć.
Jest taka możliwość w ogóle?

trza by bylo zrobic przelacznik :)

czaju - 2013-07-25, 16:01

Ja tak miałem w Sandero... Miałem "automatyczny włącznik świateł" pociągnięty do akumulatora i świateł mijania (bez diod), i świateł pozycyjnych (do istniejącej instalacji i później przez diody). O ile z przodu temat był łatwy to do tyłu wpinałem się w wiązkę po lewej stronie na podłodze, w okolicach początku rynienek od fotela.
W efekcie Sandero włączało światła automatycznie z silnikiem, mogłem włączyć je ręcznie (włączając podświetlenie) bez udziału silnika, ale również z nim (bo niby dlaczego nie). Wada - nie można zgasić świateł jak silnik jest uruchomiony - najprostszym rozwiązaniem wtedy było rozłączenie stycznika dumnie nazywanego "automatycznym włącznikiem świateł" od masy. Co by nie było - myślałem później o takim przełączniku umożliwiającym wyłączenie jego, ale uznałem że ten raz na rok jak się zdarzy taka potrzeba to jakoś sobie poradzę.

bebe - 2013-07-25, 19:04

Co ciekawe, jeśli nie ma kontrolki włączonych świateł (a w Dacii nie ma, kontrolka świateł mijania to co innego), to włączanie świateł bez włączania podświetlenia zegarów jest... nielegalne. :) Według przepisów, musi być albo kontrolka, albo podświetlenie ma się włączać razem ze światłami pozycyjnymi.

Podświetlenia/kontrolki nie wymagają za to światła do jazdy dziennej, co pod rozwagę zostawiam. :]

chriskb - 2013-07-25, 19:25

Kol. bebe, czy na Forum ktoś traktuje sprawy sprzeczne z naszym prawem poważnie. Chyba jesteś jednym z nielicznych, którzy traktują prawo jako coś oczywistego i to nie ujmuje jego ego.
czaju - 2013-07-25, 19:59

a czy jest określone jakie to podświetlenie ma być? U mnie np. było to podświetlenie kontrolką świateł mijania ;)
bebe - 2013-07-25, 23:08

chriskb napisał/a:
Kol. bebe, czy na Forum ktoś traktuje sprawy sprzeczne z naszym prawem poważnie.

Nie mi to oceniać. :) Ja tylko staram się podać fakty, a co kto z tą wiedzą zrobi, to już jest jego sprawa. Jesteśmy dorosłymi ludźmi. :]

czaju napisał/a:
a czy jest określone jakie to podświetlenie ma być? U mnie np. było to podświetlenie kontrolką świateł mijania ;)

Nie chce mi się teraz szukać, ale śmiało można założyć, że jest. :) Wszystkie krwawe detale były w tym Regulaminie ONZ, określającym warunki techniczne blablabla, w tym oświetlenie, w tym kształt i kolor wszystkich wymaganych prawem kontrolek na desce rozdzielczej. O ogólnym podświetleniu też coś było, ale wybacz, memoria fragilis est. ;)

laisar - 2013-10-09, 00:32
Temat postu: Re: Wyłączenie podświetlenia kokpitu
yakov napisał/a:
Czy możliwe by było w daćkach wyłączenie podświetlenia kokpitu przy włączonych światłach?

Prawdopodobnie: tak - http://www.daciaklub.pl/f...php?p=4027#4027

yakov - 2013-10-09, 08:23

Nie umiem szukać :-( Dziękuję Laisar bardzo, bo już myślałem, że temat umarł :-)
Jak poczynię przełączniczek to się pochwalę.

damianf - 2013-11-17, 03:25

Hey!
Udało mi się skończyć modernizację podświetlenia w mojej cygance. Dobór diod trochę trwał ale w końcu mam swój docelowy efekt. "Zielono mi" ;) Jako, że zdjęcia były robione w trybie"auto": kolory i jasność odbiegają od rzeczywistości. Ogólny efekt jest taki jak na zdjęciach.







Postaram się dodać zdjęcia zrobione lustrzanką z odpowiednim ISO tak żeby wyglądało to jak w rzeczywistości.

corrado - 2013-11-17, 07:42

-> Fiat Bravo
Tam też były takie "zielonkości" :-)

BLONDI83 - 2013-12-15, 09:58

Mam pytanie, potrzebuję skan oryginalnych tarcz w rozmiarze 1:1 i rozdzielczości minimum 300dpi, lub ich ksero do DD w tym celu muszę dobrać się do nich jakoś.... Czy ktoś może powiedzieć jak to zrobić, by nic nie uszkodzić, ewentualnie może ktoś ma taki skan etc. Oczywiście chodzi mi o moją wersję silnikową.
corrado - 2013-12-15, 19:11

A można wiedzieć po co ?
Przecież jak będziesz coś robić z zegarami to i tak będziesz musiała swój rozkręcić więc możesz ściągnąć zegary od siebie :roll:

eplus - 2013-12-15, 19:43

No przecież to jasne, chce sobie wydrukować w kolorze blond i szybko rozebrać i przełożyć, a nie rozkręcić kokpit, wyjąć ze swoich zegarów cyferblaty i iść na nogach do cyfrodruku i czekać 2 dni na odbiór. :idea:
BLONDI83 - 2013-12-15, 20:19

i wszystko jasne...
leo - 2013-12-15, 21:49

BLONDI83 napisał/a:
Mam pytanie, potrzebuję skan oryginalnych tarcz w rozmiarze 1:1 i rozdzielczości minimum 300dpi, lub ich ksero do DD w tym celu muszę dobrać się do nich jakoś.... Czy ktoś może powiedzieć jak to zrobić, by nic nie uszkodzić, ewentualnie może ktoś ma taki skan etc. Oczywiście chodzi mi o moją wersję silnikową.


Skanu nie mam, ale postaram się jutro zrobić taki - zegary z Twoją wersją (benzyna 4x4).
Podaj mi privem Twój adres email, prześlę skan (lub skany, jeśli nie zmieści się wszystko na jednym).

Gdybyś chciała sama wyciągać licznik, troszkę roboty z tym jest - kilka śrubek do odkręcenia i parę plastików do wyciągnięcia z zatrzasków. Najgorsze jest potem odpowiednie ułożenie wskazówek - ale przy pomocy forum i rumuńskiego filmiku wszystko się da zrobić. :mrgreen:

bebe - 2013-12-15, 21:55

Nie jestem pewien, czy w Dusterze jest tak samo. U mnie wyglądało to tak:
  1. ściągnąć te chropawe boczki pod licznikiem. Najpierw podważyć czymś ostrym, są na zatrzaskach,
  2. ściągnąć górną obudowę liczników, po prostu ciągnąc do siebie.
  3. odkręcić dwie śrubki trzymające licznik na dole,
  4. wyciągnąć licznik, odpiąć wtyczki z tyłu.
  5. odkręcić z tyłu śrubki, zdjąć szybkę z zatrzasków (ostrożnie, coby nie popękała)
  6. zdjąć wskazówki obrotomierza i prędkościomierza, po prostu ciągnąć za nie.
Składa się tak samo, ale na odwrót. ;) Jedyne co, to po włożeniu tarczy nie zakładamy szyby od razu! Podpinamy pierwej wtyczki, włączamy samochoda w trybie diagnostycznym i ustawiamy sobie wskazówki, żeby pokazywały poprawnie (obrotomierz bodajże pokazuje co 1000 obr/min, prędkościomierz nie pamiętam, co 40 km/h?). O dziwo prędkościomierz pokazuje prędkość w miarę wiernie, to ustawienie wskazówki odpowiada za przekłamanie prędkościomierza w dół. Mi udało się na tyle wyregulować, że przekłamuje zaledwie o 5 km/h przy 140, ale rzeźba przy tym była konkretna.

Gdzie te tarcze planujesz zamawiać, tachotuning.pl czy gdzieś indziej? ;)

corrado - 2013-12-15, 22:15

Cytat:
tachotuning.pl


:mrgreen:
Idą święta , trzeba przybrać choinkę ! :lol:
ps.To prosto. Odpinałeś oczywiście klemy akumulatora ?

bebe - 2013-12-15, 23:58

corrado napisał/a:
Cytat:
tachotuning.pl

:mrgreen:
Idą święta , trzeba przybrać choinkę ! :lol:

A to Twoja działalność? Bo mam parę nieodpowiedzianych pytań.

corrado napisał/a:
ps.To prosto. Odpinałeś oczywiście klemy akumulatora ?

Szczerze mówiąc - nie pamiętam. Logika podpowiada, że tak. Doświadczenie - że nie. :> Zazwyczaj zapominam o takich rzeczach i lecę na żywca, a potem albo wielki sukces, albo płacz i zgrzytanie zębów. ;)

leo - 2013-12-16, 00:25

bebe napisał/a:
Nie jestem pewien, czy w Dusterze jest tak samo. U mnie wyglądało to tak:
  1. ściągnąć te chropawe boczki pod licznikiem. Najpierw podważyć czymś ostrym, są na zatrzaskach,
  2. ściągnąć górną obudowę liczników, po prostu ciągnąc do siebie.
  3. odkręcić dwie śrubki trzymające licznik na dole,
  4. wyciągnąć licznik, odpiąć wtyczki z tyłu.
  5. odkręcić z tyłu śrubki, zdjąć szybkę z zatrzasków (ostrożnie, coby nie popękała)
  6. zdjąć wskazówki obrotomierza i prędkościomierza, po prostu ciągnąć za nie.

Yyy... Raz wyciągałem dusterowi zegary, mogę cóś pominąć, ale było to chiba troszku inaczy:
  1. ściągnąć osłonę centralną (przy pokrętłach nawiewu/klawiszach szyb/radiu... u mnie jest ona brązowa, ver. Laureate) - wyciągnąć ją w stronę bagażnika paluchami najpierw od dołu, potem delikatnie w dół i schodzi górą
  2. ściągnąć chropawy boczek pod licznikiem z prawej strony (po to ściągaliśmy osłonę centralną, żeby ściągnąć jego)
  3. ściągnąć górną obudowę liczników (daszek), po prostu ciągnąc do siebie.
  4. odkręcić dwie śrubki trzymające licznik na dole,
  5. wyciągnąć licznik, odpiąć wtyczki z tyłu.
  6. odkręcić z tyłu śrubki, zdjąć szybkę z zatrzasków (ostrożnie, coby nie popękała)
  7. zdjąć wskazówki obrotomierza i prędkościomierza, po prostu ciągnąć za nie.


bebe napisał/a:
Składa się tak samo, ale na odwrót. ;) Jedyne co, to po włożeniu tarczy nie zakładamy szyby od razu! Podpinamy pierwej wtyczki, włączamy samochoda w trybie diagnostycznym i ustawiamy sobie wskazówki, żeby pokazywały poprawnie (obrotomierz bodajże pokazuje co 1000 obr/min, prędkościomierz nie pamiętam, co 40 km/h?). O dziwo prędkościomierz pokazuje prędkość w miarę wiernie, to ustawienie wskazówki odpowiada za przekłamanie prędkościomierza w dół. Mi udało się na tyle wyregulować, że przekłamuje zaledwie o 5 km/h przy 140, ale rzeźba przy tym była konkretna.

Właśnie się zastanawiałem, czy da się skasować fabryczne przekłamanie prędkości... Fabryka zafundowała mi -5 km przy ok. 50 km/h, a przy 120 km/h już prawie -10. Jeszcze własnego licznika nie rozdziewiczałem, zdemontowałem tylko obcy.

EDYTKA: akumulatora nie odpinałem, bo i po co? Jeśli się nie grzebie po wtyczkach, jedynie ściągnie licznik...

laisar - 2013-12-16, 01:36

leo napisał/a:
akumulatora nie odpinałem, bo i po co?

Bo tak nakazuje sztuka (; - a konkretnie, żeby ochronić właśnie elektronikę licznika przed jakimś przypadkowym spięciem.

(Np mnie zdarza się grzebać w bebechach komputera nawet kiedy jest uruchomiony - oczywiście, zawsze ostrożnie, ale jednak w końcu udało mi się niedawno umrzeć zasilacz, podłączając dysk na żywca... Na szczęście w przydasiach miałem zapas <; )..

corrado - 2013-12-16, 08:38

Dokładnie tak.
Poza tym, że napięcie przy wtykaniu może zewrzeć się z innym pinem i układ szklak trafi, możliwe też jest odpalenie poduszek , pamiętam gdy miałem AUDI zalecane było odpięcie klem przy pracach z licznikiem / ECU czy fotelami m.in z obawy o odpalenie AIRBAGów.

BLONDI83 - 2013-12-16, 12:34

leo, bardzo Ci dziękuję za przesłane skany. Strasznie się cieszę to super prezent pod choinkę.
bebe, dziękuję za cenne uwagi jak do tego się zabrać
CO JA BYM BEZ WAS CHŁOPAKI ZROBIŁA :-D

laisar - 2013-12-16, 13:54

BLONDI83 napisał/a:
dziękuję za przesłane skany

No ale jak to tak - prywata?! Dawać to zaraz publicznie na forum! ...Proszę-proszę-proszę C:

(A jeśli za duże na załącznik/PW, to na mejla: "krtk (maup) o2 kropka pe el" - wrzucę na serwer).

bebe - 2013-12-16, 16:12

BLONDI83 napisał/a:
CO JA BYM BEZ WAS CHŁOPAKI ZROBIŁA :-D

To samo, tylko lepiej. :)

Pochwal się, co robisz z tarczami i gdzie zleciłaś drukowanie.

Ja mam do wyedytowania jedną ikonkę (chcę zamienić niewykorzystaną "kierownicę" na ikonkę tempomatu, diodę nawet już podciągnąłem, tylko nie miałem dotąd jak wygodnie rozebrać ponownie licznika i zeskanować tarczy. Nie udało mi się też ustalić z ewentualnym drukarzem tarcz, kto ma się owej edycji podjąć, a jeśli ja, to w jakim formacie mam wyedytowaną tarczę dostarczyć (raster bez sensu, skoro i tak będę musiał przerobić do wektorowej, tylko jaka ma być ta wektorowa?).

leo - 2013-12-16, 19:58

laisar napisał/a:
leo napisał/a:
akumulatora nie odpinałem, bo i po co?

Bo tak nakazuje sztuka (; - a konkretnie, żeby ochronić właśnie elektronikę licznika przed jakimś przypadkowym spięciem.

Ojtamojtam... ;-)
Trzeba uważać. :-P A tak naprawdę bardziej boję się odpięcia zasilania i jego wpływu na resztę elektroniki, w tym przede wszystkim na sterownik silnika, który (jak czytałem) po wypięciu akumulatora będzie pracował przez jakiś czas w trybie awaryjnym, a potem dopiero wrócą właściwe ustawienia. Jeszcze tego nie praktykowałem i wolę unikać, jeśli tylko można. ;-)

leo - 2013-12-16, 20:03

BLONDI83 napisał/a:
leo, bardzo Ci dziękuję za przesłane skany. Strasznie się cieszę to super prezent pod choinkę.

Proszę bardzo. :-D
Chwila dłubania w zegarach, parę minut przy skanerze, moment przy poczcie... a kobieta szczęśliwa. Ech, żeby tak moja podobnie... :oops:

leo - 2013-12-16, 20:05

laisar napisał/a:
[Proszę-proszę-proszę C:
(A jeśli za duże na załącznik/PW, to na mejla: "krtk (maup) o2 kropka pe el" - wrzucę na serwer).

Jeśli Bebe skorzystałby, a może i inni...
Trochę waży, bo rozdzielczość 600px i do tego w BMP... Daj znać, czy dojszło.

corrado - 2013-12-16, 20:33

Jeśli mogę od siebie coś zaproponować , to podam sugestię na modny ostatnimi czasy kolaż kolorów

Dominus - 2013-12-16, 20:34

Chyba nie twoja inwencja twórcza?
leo - 2013-12-16, 20:36

corrado napisał/a:
Jeśli mogę od siebie coś zaproponować , to podam sugestię na modny ostatnimi czasy kolaż kolorów

Uh-lala... Ładnie, ale zamiast drogi oglądałbym grę kolorów na wskaźnikach. :mrgreen:

laisar - 2013-12-16, 22:54

leo napisał/a:
czy dojszło

Dojszło! Dziękuję!

http://www.daciaklub.pl/u...lica_duster.tif

- TIFF 600 dpi 1:1 w szarościach: 14 MB.

bebe - 2014-01-02, 11:14

Zeskanowałem swoje: Dacia Logan MCV ph. II Laureate '2010

300 dpi (13 MB)
600 dpi (53 MB)

antropolog - 2014-01-05, 23:34
Temat postu: help obrotomierz nie działa !!
bebe napisał/a:
Nie jestem pewien, czy w Dusterze jest tak samo. U mnie wyglądało to tak:
  1. ściągnąć te chropawe boczki pod licznikiem. Najpierw podważyć czymś ostrym, są na zatrzaskach,
  2. ściągnąć górną obudowę liczników, po prostu ciągnąc do siebie.
  3. odkręcić dwie śrubki trzymające licznik na dole,
  4. wyciągnąć licznik, odpiąć wtyczki z tyłu.
  5. odkręcić z tyłu śrubki, zdjąć szybkę z zatrzasków (ostrożnie, coby nie popękała)
  6. zdjąć wskazówki obrotomierza i prędkościomierza, po prostu ciągnąć za nie.
Składa się tak samo, ale na odwrót. ;) Jedyne co, to po włożeniu tarczy nie zakładamy szyby od razu! Podpinamy pierwej wtyczki, włączamy samochoda w trybie diagnostycznym i ustawiamy sobie wskazówki, żeby pokazywały poprawnie (obrotomierz bodajże pokazuje co 1000 obr/min, prędkościomierz nie pamiętam, co 40 km/h?). O dziwo prędkościomierz pokazuje prędkość w miarę wiernie, to ustawienie wskazówki odpowiada za przekłamanie prędkościomierza w dół. Mi udało się na tyle wyregulować, że przekłamuje zaledwie o 5 km/h przy 140, ale rzeźba przy tym była konkretna.

Gdzie te tarcze planujesz zamawiać, tachotuning.pl czy gdzieś indziej? ;)




Ja zdjąłem plastiki, spróbowałem zdjąć wskazówki, ale nie chciały zejść, bałem się, że połamię, więc zostawiłem, zmontowałem podłączyłem i tu klops: obrotomierz ani drgnie!! ktoś ma pomysł co poszło nie tak i jak go wskrzesić ??

(dacia logan mcv 2008r)

antropolog - 2014-01-06, 09:47

spoko spoko okazało się, że jak za mocno się wciśnie wskazówki, to się blokują. Już wszystko działa! :)
WooojaS - 2014-01-13, 08:43

Nie widziałem, by ktoś to napisał więc dopiszę - by zdjąć wskazówki odkręcamy w lewo! Żadnej siły nie trzeba do tego. To samo przy zakładaniu. Kręcimy w lewo - przeciwnie do wskazówek zegara. A po co?!

bo w prawo kręcą się silniczki krokowe.

bebe - 2014-01-13, 09:56

WooojaS napisał/a:
bo w prawo kręcą się silniczki krokowe.

Dzięki! :) To by tłumaczyło, dlaczego po każdej takiej akcji ustawiam wskazówki 150 razy i ustawić nie mogę. :/

WooojaS - 2014-01-13, 20:08

Ja już, po 10 włożeniach, prawie idealnie ustawiam wskazówki. Polecam zrobić dobre zdjęcia położenia wskazówek w stanie wyłączonej stacyjki.
corrado - 2014-01-13, 20:23

A po co tam tyle "gmeracie" ? Ja nigdy przyznam się nie rozbierałem licznika bo nie miałem takiej potrzeby ...
WooojaS - 2014-01-13, 20:25

Zmiana zegarów na lepszy, wgrywanie oprogramowania, poprawki, przeciąganie przewodów.. i takie tam...
bebe - 2014-01-13, 23:36

Ja tylko w celu zeskanowania tarczy zegarów (będę sobie robił fajniejsze) i przeciągnięcia kabla (na końcu kabla dioda od tempomatu).

Swoją drogą, jeśli drukujecie nowe tarcze zegarów, to gdzie? Ja znalazłem tylko tachotuning.pl. Orientujecie się, na czym one są drukowane, czy też na takim półprzezroczystym plasticzku, jak oryginały? Co z przezroczystością? Część napisów/symboli na oryginalnych tarczach jest nadrukowana białym tuszem, część jest "nadrukowana" przezroczystością (możliwe, że tak mają tylko białe tarcze). Jak to przygotować do druku? Co z czerwoną farbą, nachlapaną na oryginalne tarcze od tyłu? (W białych tarczach czerwone pole obrotomierza jest czerwone i podświetla się również na czerwono, za to odpowiada farba nachlapana na "lewą" stronę.) Znacie jakiś patent na nachlapywanie takiej farby?

bebe - 2014-01-23, 23:52

Yaay, skończyłem. :) Po kilku nieudanych podejściach do wektoryzowania bitmapy (można, da się, nawet daje radę, ale czyszczenie potem tego to straszna rzeźba) zrobiłem w końcu od zera. :] To znaczy podłożyłem sobie swoje tarcze i te z Dustera i na ich podstawie zrobiłem swoje, ikonka po ikonce. Przy okazji naumiałem się Inkscape'a. :>

Zmiany w stosunku do oryginału:
  • zmiana czcionki w na tarczach i w ikonkach
  • inny wygląd tarcz obrotomierza i prędkościomierza, zmiana tła z białego na czarne
  • zmiana podziałki obrotomierza na dziesiętną
  • usunięcie ikonki alarmu niezapiętych pasów (nie używana w moim modelu)
  • zmiana ikonki rezerwy na taką ze strzałką :)
  • zmiana uniwersalnej ikonki "usterka ECU/grzanie świec żarowych" na ikonkę "usterka ECU" (nie mam świec żarowych :)
  • zastąpienie ikonki awarii układu wspomaganie (nieużywana w moim modelu) ikonką tempomatu (podciągnięta dioda w to miejsce)
Tak to wygląda:



SVG dla chętnych na PW.

corrado - 2014-01-24, 09:58

Fajne! Dobre pomysły z tymi używanymi inaczej poprzednio diodami i z tą dokładniejszą podziałką obrotów.
A tempomat jak się sprawuje, gdzie go można nabyć ?
W kwestii odkręcenia kierownicy, czy odkręcałeś ją może i pamiętasz jaka śruba trzyma wieloklin - wygląda na jakiś SPLINe ? bo nie mogę znaleźć w instrukcji DD jest tylko fotka ..

WooojaS - 2014-01-24, 10:54

Co do zmian to ogólnie na plus - jedynie moje uwagi:
- obrotomierz - jak dla mnie jedyną i słuszną wersją są pojedyncze wartości a nie dziesiętne...
- i większa czcionkę bym dał na cyfrach.

Po za tym plusy :)

bebe - 2014-01-24, 11:25

corrado napisał/a:
A tempomat jak się sprawuje, gdzie go można nabyć ?

Sprawuje się świetnie, ja nabyłem w Conradzie, szczegóły tutaj.

corrado napisał/a:
W kwestii odkręcenia kierownicy, czy odkręcałeś ją może i pamiętasz jaka śruba trzyma wieloklin - wygląda na jakiś SPLINe ? bo nie mogę znaleźć w instrukcji DD jest tylko fotka ..

Nie odkręcałem kierownicy, więc nie wiem.

WooojaS napisał/a:
- obrotomierz - jak dla mnie jedyną i słuszną wersją są pojedyncze wartości a nie dziesiętne...

Każdemu jego porno. ;) Specjalnie sobie zamieniłem na dziesiętne, bo wolę dziesiętne.

WooojaS napisał/a:
- i większa czcionkę bym dał na cyfrach.

Większa jest w oryginale (przynajmniej tym loganowym-laureatowym) i nie wyglądało to dobrze.

kilazz - 2014-01-24, 13:16

czy te srebrne pierścienie na zegarach da się zdemontować?
laisar - 2014-01-24, 13:57

bebe napisał/a:
SVG dla chętnych na PW

Ja poproszę (:

(A nie zgodziłbyś się na na publiczne wystawienie?).

leo - 2014-01-24, 23:59

bebe napisał/a:
Yaay, skończyłem. :) Po kilku nieudanych podejściach do wektoryzowania bitmapy (można, da się, nawet daje radę, ale czyszczenie potem tego to straszna rzeźba) zrobiłem w końcu od zera. :] To znaczy podłożyłem sobie swoje tarcze i te z Dustera i na ich podstawie zrobiłem swoje, ikonka po ikonce. Przy okazji naumiałem się Inkscape'a. :>

Ooo... A ja byłem przekonany, że będziesz chciał tylko kolor tarcz zmieniać (nie na czarny).
Bo tak w ogóle, to... gdybyś był zainteresowany samą tarczą do Dustera, moglibyśmy zrobić deal i na spółkę zakupić używane zegary - z których mnie interesowałaby płyta i ta czarna nakładka z otworami, a Ciebie tarcza i ew. jakieś diodki (parę z płyty mógłbym poświęcić). ;]

leo - 2014-01-25, 00:01

kilazz napisał/a:
czy te srebrne pierścienie na zegarach da się zdemontować?


Da się, pozostaną jedynie (chyba) trzy otwory po mocowaniach tych srebrnych obwódek. Są one po prostu zrobione z innego plastiku i trzymają się czarnej nakładki (tej "maskownicy") na trzech plastikowych trzpieniach, przechodzących przez nakładkę i przyprasowanych na gorąco z drugiej strony.

kilazz - 2014-01-27, 17:12

to może inaczej - czy da się je zdemontować a później ponownie zamontować, nie uszkadzając niczego ? :-)
corrado - 2014-01-27, 22:14

Ma ktoś może zeskanowane zegary do Dustera 1.5DCI albo innego diesla Daciowego ?
Albo może ktoś zna jakiś sklep w którym mają te tarcze?
uprzedzę, że w Tachotuning.pl nie mają ...

leo - 2014-01-28, 00:24

kilazz napisał/a:
to może inaczej - czy da się je zdemontować a później ponownie zamontować, nie uszkadzając niczego ? :-)

Myślę, że się da - tylko że ponowny montaż wiązałby się już z klejeniem (znaczy kolejny demontaż byłby nieco bardziej utrudniony).
A po kiego grzyba takie machinacje? :?:

leo - 2014-01-28, 00:28

corrado napisał/a:
Ma ktoś może zeskanowane zegary do Dustera 1.5DCI albo innego diesla Daciowego ? Albo może ktoś zna jakiś sklep w którym mają te tarcze? uprzedzę, że w Tachotuning.pl nie mają ...

Jeśli nie znajdziesz, możesz kupić poprzez Allegro używany cały licznik do diesla i robić z nim wszystko, co chcesz (łącznie ze skanowaniem). Obecnie najtańszy kosztuje 85 zł (101 zł z przesyłką).

leo - 2014-01-29, 02:53
Temat postu: Re: Tablica wskaźników (zegary) w Dacii
To ja jeszcze zapytam speców od elektroniki daciowej:
1. Czy licznik z jednego egzemplarza dustera (benzyna) można bezproblemowo przełożyć do drugiego (też benzyna) bez specjalnego programowania tego licznika? Wiem, że do wielu nowych aut zegary są specjalnie zaprogramowane do danego egzemplarza samochodu, więc np. przy awarii zegarów lepiej jest je naprawiać niż wymieniać, bo to może być kosztowne (używany inny licznik + wizyta w ASO).
2. Mam drugie zegary od innego dustera 4x4. Ja mam auto 4x2. Po przełożeniu licznika i próbnej jeździe niby wszystko działa, ale drugi licznik źle wskazuje poziom paliwa (zaniża). Czy jest możliwa jakaś kalibracja wskazań paliwomierza, a jeśli tak - to tylko w ASO czy niekoniecznie?

laisar - 2014-01-29, 09:00

leo napisał/a:
Czy licznik z jednego egzemplarza dustera (benzyna) można bezproblemowo przełożyć do drugiego (też benzyna) bez specjalnego programowania tego licznika?

Sam sobie chyba potem odpowiedziałeś? - "Po przełożeniu licznika i próbnej jeździe niby wszystko działa" (:

leo napisał/a:
Czy jest możliwa jakaś kalibracja wskazań paliwomierza

Poza ASO na pewno tak: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4854

W ASO: nie przypominam sobie niczego takiego z różnych forów jakie czytam, ani nie znalazłem żadnych informacji w serwisówkach - nie mam jednak dostępu do kompletnych. Istnienie jakiegoś rodzaju kalibracji wydaje się natomiast bardzo prawdopodobne - choć może się odbywać np jako po prostu zresetowanie "oporności zapisanej w pamięci". Zapytaj w ASO i podziel się z nami nową wiedzą (:


(W tym konkretnym przypadku problemem jest oczywiście zróżnicowanie baków pomiędzy wersjami 4x2 a 4x4, więc pewnie trzeba by wymienić także pompę paliwa, żeby uzyskać poprawne wskazania).

leo - 2014-01-29, 15:43

laisar napisał/a:
Sam sobie chyba potem odpowiedziałeś? - "Po przełożeniu licznika i próbnej jeździe niby wszystko działa" (:

Niekoniecznie. To była tylko krótka jazda po osiedlu z V poniżej 40 km/h. Może być coś, co wylezie później... może więc jest gdzieś jakaś uwaga co do wymiany licznika na nowy i jego programowania.

laisar napisał/a:
Istnienie jakiegoś rodzaju kalibracji wydaje się natomiast bardzo prawdopodobne - choć może się odbywać np jako po prostu zresetowanie "oporności zapisanej w pamięci". Zapytaj w ASO i podziel się z nami nową wiedzą (: (W tym konkretnym przypadku problemem jest oczywiście zróżnicowanie baków pomiędzy wersjami 4x2 a 4x4, więc pewnie trzeba by wymienić także pompę paliwa, żeby uzyskać poprawne wskazania).

Dlaczego pompę? Wskazania cegiełkowe powinny być realizowane z pływaka, nie z pompy. Chyba, że pompa jest zintegrowana z pływakiem i podmienić samego pływaka się nie da... :-|

W każdym razie lepiej najpierw zapytać - może ktoś wie lub może sprawdzić - niż kupować jakąś nową pompę i rozbebeszać pół auta (żeby potem się okazało, że i tak to nie zagra). ;-)

laisar - 2014-01-29, 17:02

leo napisał/a:
może więc jest gdzieś jakaś uwaga co do wymiany licznika

Nie.

leo napisał/a:
pompa jest zintegrowana z pływakiem

Tak, więc:

leo napisał/a:
podmienić samego pływaka się nie da...

Nie - ale... to nie ma jednak znaczenia. O ewentualnej wymianie napisałem, bo pamiętając dyskusję o rezerwie wydawało mi się, że pompy są różne. Tymczasem są jednakowe: http://www.pompapaliwa.pl...ia-renault.html Czyli nie w tym rzecz...

jackthenight - 2014-01-29, 19:27

Jeśli potencjometr pływaka również jest taki sam, to licznik od wersji 4x4 inaczej interpretuje wartości z potencjometra pływaka niż z wersji 4x2. Trzeba przeprogramować eeprom licznika.




Jak widzisz na górze po lewej stronie jest konfiguracja wskazań paliwa.

Trzeba by było zgrać eeprom z twojego aktualnego orginalnego licznika i obejrzeć wartości wskazań paliwa, czyli przy ilu litrach ile zapala się cegiełek, a następnie zgrać firmware z nowego licznika i zmienić wartości litrów na te jakie miał twój stary licznik. Wgrać eeprom i już :)

leo - 2014-01-30, 05:01

laisar napisał/a:
leo napisał/a:
może więc jest gdzieś jakaś uwaga co do wymiany licznika

Nie.

O, i to jest ważna dla mnie informacja. :-)

laisar napisał/a:
leo napisał/a:
pompa jest zintegrowana z pływakiem

Tak, więc:
leo napisał/a:
podmienić samego pływaka się nie da...

Nie - ale... to nie ma jednak znaczenia. O ewentualnej wymianie napisałem, bo pamiętając dyskusję o rezerwie wydawało mi się, że pompy są różne. Tymczasem są jednakowe: http://www.pompapaliwa.pl...ia-renault.html Czyli nie w tym rzecz...

Już wiem więcej.
Dzięki! (Pocisnąłbym "pomógł", ale nie mam możliwości, więc może zaznaczę graficznie: ;-) )

leo - 2014-01-30, 05:07

jackthenight napisał/a:
Trzeba by było zgrać eeprom z twojego aktualnego orginalnego licznika i obejrzeć wartości wskazań paliwa, czyli przy jakiej rezystancji potencjometra pływaka ile zapala się cegiełek, a następnie zgrać firmware z nowego licznika i zmienić wartości rezystancji na te jakie miał twój stary licznik. Wgrać eeprom i po już :)

Tego się obawiałem.
Żeby z eepromami zrobić to wszystko, o czym piszesz, trzeba byłoby wylutować je z płyty, prawda? Dalej: mieć interfejs odpowiedni i oprogramowanie, żeby w ogóle coś pogrzebać w ustawieniach. Potem znowu lutować (a wszystko na płycie jest w technologii SMD).
Zgadza się? :-|

jackthenight - 2014-01-30, 12:32

Tak eeprom jest smd, ale wylutowywać go nie trzeba.
Wystarczy użyć taki klips :


Trzeba mieć jakiś programator, ale też niekoniecznie. Jeśli masz LPT to wystarczy tylko zwykły kabel. Więcej o tym w tym temacie :
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4854

leo - 2014-01-31, 03:08

Dziękuję pięknie za odpowiedź. Wobec tego zastanowię się nad głębiej nad tym wszystkim. :-)
corrado - 2014-02-17, 18:43

bebe napisał/a:
Yaay, skończyłem. :) Po kilku nieudanych podejściach do wektoryzowania bitmapy (można, da się, nawet daje radę, ale czyszczenie potem tego to straszna rzeźba) zrobiłem w końcu od zera. :] To znaczy podłożyłem sobie swoje tarcze i te z Dustera i na ich podstawie zrobiłem swoje, ikonka po ikonce. Przy okazji naumiałem się Inkscape'a. :>

Zmiany w stosunku do oryginału:
  • zmiana czcionki w na tarczach i w ikonkach
  • inny wygląd tarcz obrotomierza i prędkościomierza, zmiana tła z białego na czarne
  • zmiana podziałki obrotomierza na dziesiętną
  • usunięcie ikonki alarmu niezapiętych pasów (nie używana w moim modelu)
  • zmiana ikonki rezerwy na taką ze strzałką :)
  • zmiana uniwersalnej ikonki "usterka ECU/grzanie świec żarowych" na ikonkę "usterka ECU" (nie mam świec żarowych :)
  • zastąpienie ikonki awarii układu wspomaganie (nieużywana w moim modelu) ikonką tempomatu (podciągnięta dioda w to miejsce)
Tak to wygląda:

Obrazek

SVG dla chętnych na PW.


Czy ta tarcza jest takiej samej wielkości jak w Dacia Duster i podziałka tego obrotomierza / prędkościomierza ?
Czy ewentualnie musiałbym pozmieniać ikonki jakoś jak jest u mnie są w DD ( np . zamiast OBD mam żarowe )?
Czy taki obrazek później się wysyła do TachoTuning i oni przysyłają z kolorkami podlakierowanymi z tyłu , na zielono i miejscami czerwono na obrotomierzu ? Ile to wogóle u nich kosztuje ?



------------------------------------------------------------------------

O takie kolorki mi pasują , czułbym się jak w AUDI :))


W związku z tym pytanie czy tarcze są nakrapiane pomarańczową farbą od wewnątrz że świecą seryjnie na pomarańczowo, czy są fahbrycznie po prostu LED SMD w kolorze pomarańczowym i one dają taki kolor ?
Ciekaw też jestem jak zrobiony jest "negatyw" w kolorach ilości km/ zegara/ wskaźnika temp. płynu chł. ... ?

ps.2.
Dla porównania tak seryjnie jest : :oops:

leo - 2014-02-17, 20:38

Co do kolorków - piktogramy są przezroczyste (a w zasadzie białe) od spodu, zaś różna barwa kontrolek to zasługa diod - świecą na żółto, zielono, czerwienno... a jedna nawet na jebiesko. ;)
corrado - 2014-02-17, 20:50

Dzięki leo, to już kupuję białe ledy Smd Plcc na allegro ... i chyba niebieskie na wskaźnik km ( tak jak na fotce ) :)
Mam rozumieć że obie wskazówki jest jednak pomalowana na czerwono bo do niego nie ma chyba osobnego SMD leda ?

laisar - 2014-02-17, 21:08

corrado napisał/a:
czy są fahbrycznie po prostu LED SMD w kolorze pomarańczowym

Tak.

corrado - 2014-02-17, 21:28

Zastanawiam się jak taki efekt mocnego podświetlenia wskazówki na czerwono uzyskać - może jednak do niej jest osobna dioda ?



laisar - 2014-02-17, 22:31

corrado napisał/a:
jak taki efekt mocnego podświetlenia wskazówki na czerwono uzyskać - może jednak do niej jest osobna dioda?

http://www.daciaklub.pl/f...1610925#1610925

bebe - 2014-02-17, 23:07

corrado napisał/a:
Czy ta tarcza jest takiej samej wielkości jak w Dacia Duster i podziałka tego obrotomierza / prędkościomierza ?

Tak i nie. :) Tarcza i główna podziałka jest taka sama, ale te mniejsze podziałki w obrotomierzu to już moja inwencja własna, w oryginale są co ćwiartkę, u mnie są dziesiętne.

corrado napisał/a:
Czy ewentualnie musiałbym pozmieniać ikonki jakoś jak jest u mnie są w DD ( np . zamiast OBD mam żarowe )?

Najprościej jest wziąć Inkscape'a i odrysować potrzebne ikonki. Jest z tym trochę rzeźby, ale efekt jest bardzo dobry no i potem umiesz Inkscape'a. :)

corrado napisał/a:
Czy taki obrazek później się wysyła do TachoTuning i oni przysyłają z kolorkami podlakierowanymi z tyłu , na zielono i miejscami czerwono na obrotomierzu ? Ile to wogóle u nich kosztuje ?

Wysyła się projekt w .eps (można skonwercić z Inkscape'owego SVG, ale wychodzą cuda na kiju z rozmiarem - prawidłowy rozmiar tego mojego projektu to dokładnie 300 mm na szerokość). Co przysyłają, to jeszcze nie wiem, bo dopiero wczoraj projekt poszedł do druku. Jak dostanę tarcze to się oczywiście pochwalę.

corrado napisał/a:
W związku z tym pytanie czy tarcze są nakrapiane pomarańczową farbą od wewnątrz że świecą seryjnie na pomarańczowo, czy są fahbrycznie po prostu LED SMD w kolorze pomarańczowym i one dają taki kolor ?

Tarcze mają biały nadruk (przezroczysty w części centralnej), LEDy są pomarańczowe.

corrado napisał/a:
Ciekaw też jestem jak zrobiony jest "negatyw" w kolorach ilości km/ zegara/ wskaźnika temp. płynu chł. ... ?

Za kolor odpowiadają diody, które trzeba wymienić. Za "negatyw" chyba odpowiada filtr polaryzacyjny wyświetlacza, ale to Ci lepiej wytłumaczą koledzy elektronicy. :)

bebe - 2014-02-17, 23:16

A, zapomniałem w końcu. :( Mój projekt tarczy w SVG. Używać można do dowolnych celów z uznaniem autorstwa Dacia Klub Polska 2014.
corrado - 2014-02-17, 23:24

Na razie zmieniam kolory ledów :-) Poczekam aż przyjdą do Ciebie tarcze te które zrobiłeś.
Jeżeli takich samych wymiarów , to też przerobię te Twoje i im wyśle z ikonkami do DD.
Ten plik SVG który wystawiłeś jest jakiś mały i widać tylko może z 20% powierzchni tarczy. :roll:

bebe - 2014-02-17, 23:42

corrado napisał/a:
Jeżeli takich samych wymiarów , to też przerobię te Twoje i im wyśle z ikonkami do DD.

W sensie - cała tarcza? Jest takich samych wymiarów. Robiłem na podkładzie ze swojej i z Dustera (z tych .tiffów co są w tym wątku) i rozmiar jest idealnie ten sam.

corrado napisał/a:
Ten plik SVG który wystawiłeś jest jakiś mały i widać tylko może z 20% powierzchni tarczy. :roll:

Trza otwierać w Inkscape'ie.

corrado - 2014-02-22, 19:59

Oto moje dzisiejsze prace :-P

Polecam ! :) Odświeżenie zegarów w przeciągu 2h-3h/







leo - 2014-02-23, 01:01

Napisz coś więcej! :)
Co to za folia, gdzie i za ile kupiona?
Dałeś fotkę diod SMD - napisz też, gdzie i za ile zanabyłeś... ;)

corrado - 2014-02-23, 09:53

4 x DIODA LED SMD BIAŁA PLCC-2 (3528) - 0.90 pln ( po 2szt na obrotomierz/prędkościomierz )
http://sklep.avt.com.pl/d...lcc-2-3528.html

Zestaw filtrów foliowych - 15pln
http://sklep.avt.com.pl/z...ych-do-par.html

Ja kupiłem w tym sklepie w Warszawie, ale można kupić też np na allegro :-D

bebe - 2014-02-23, 15:26

Fajny patent z tymi filtrami. :)

Czemu czerwone kreski akurat na 30 km/h i 130 km/h?

corrado - 2014-02-23, 16:34

Może być , teraz będę walczył z tym projektem w INKSCAPE ale nie umiem tego obsługiwać :( Ciężka sprawa, chyba zmienię to na raster i będę modyfikował w Paincie :)
Folie fajne, bo nie trzeba malować i można w każdej chwili zmienić kolorki wg uznania.

30, 50, 130km /h to dopuszczalne prędkości w strefie mieszkania, zabudowania i na szybkiego ruchu w Niemczech . Tak mają zrobione w AUDI, BMW itp. :
Audi A6
Audi A1

W sumie powinienem zmienić wartości na Francuskie bądź Polskie, Dacia to nie niemieckie auto ... :lol:

maciek - 2014-02-23, 16:55

W Polsce żyjemy, w Polsce jeździmy a nie jakieś Niemieckie czy Francuskie czy Rumuńskie
bebe - 2014-02-23, 18:41

maciek napisał/a:
W Polsce żyjemy, w Polsce jeździmy

Heh, co mi dało pomysł na najbardziej daremne usprawnienie w historii motoryzacji - Polską Wędrującą Kreskę Ciemności. :D Zrobić w tarczy taki mechanizm, który mechanicznie będzie zmieniał kreski z białych na czerwone na prędkościach 50 i 60 km/h, i podłączyć go do zegarka. :D Żeby dało się obsłużyć kretyństwo polskich przepisów pt. 50 km/h w zabudowanym w dzień, 60 w nocy (od 23oo do 5oo). :D

Zresztą reszta tarczy również wyglądałaby jak choinka - na czerwono 90 (poza zabudowanym), 100 (dwujezdniowe i ekspresowe jednojezdniowe), 120 (ekspresowe dwujezdniowe), 140 (autostrady). Dziki kraj. :>

Karenzo - 2014-02-23, 21:36

bebe napisał/a:
maciek napisał/a:
W Polsce żyjemy, w Polsce jeździmy

Heh, co mi dało pomysł na najbardziej daremne usprawnienie w historii motoryzacji - Polską Wędrującą Kreskę Ciemności. :D Zrobić w tarczy taki mechanizm, który mechanicznie będzie zmieniał kreski z białych na czerwone na prędkościach 50 i 60 km/h, i podłączyć go do zegarka. :D Żeby dało się obsłużyć kretyństwo polskich przepisów pt. 50 km/h w zabudowanym w dzień, 60 w nocy (od 23oo do 5oo). :D

Zresztą reszta tarczy również wyglądałaby jak choinka - na czerwono 90 (poza zabudowanym), 100 (dwujezdniowe i ekspresowe jednojezdniowe), 120 (ekspresowe dwujezdniowe), 140 (autostrady). Dziki kraj. :>

Na PL w tej sferze nie ma co narzekać są bardziej dopasowane do rożnych opcji i zazwyczaj to samorządu źle stawiają znaki
Lepiej żeby były rożne ograniczenie zależnie od tego po czym jedziemy bo jak by było tak jak na zachodzie to dalej wszyscy by mieli przepisy w dupie bo "PANIE TE PRZEPISY TO DEBIL WYMYŚLA JA NIE PRZESTRZEGAM "

nie jesteśmy niemcami droga ekspresowa innej nie równa niestety nie ma żadnego standardu więc nie można stosować tak prostych zasad jak w niemczech




matucha - 2014-02-23, 21:49

bebe napisał/a:
maciek napisał/a:
W Polsce żyjemy, w Polsce jeździmy

Heh, co mi dało pomysł na najbardziej daremne usprawnienie w historii motoryzacji - Polską Wędrującą Kreskę Ciemności. :D Zrobić w tarczy taki mechanizm, który mechanicznie będzie zmieniał kreski z białych na czerwone na prędkościach 50 i 60 km/h, i podłączyć go do zegarka. :D Żeby dało się obsłużyć kretyństwo polskich przepisów pt. 50 km/h w zabudowanym w dzień, 60 w nocy (od 23oo do 5oo). :D

Zresztą reszta tarczy również wyglądałaby jak choinka - na czerwono 90 (poza zabudowanym), 100 (dwujezdniowe i ekspresowe jednojezdniowe), 120 (ekspresowe dwujezdniowe), 140 (autostrady). Dziki kraj. :>

Gdyby nie ta zmiana godziny, to wcale nie byłoby takie trudne. Chociażby wskazówka w Polonezie świeciła się na taki kolor, jaki miało podświetlanie pod nią. Przy przejeżdżaniu przez kolorowe paski sama wskazówka zmieniała kolor. W dzień tego nie widać, ale po zmierzchu owszem.

bebe - 2014-02-24, 23:12

Karenzo napisał/a:
nie jesteśmy niemcami droga ekspresowa innej nie równa niestety nie ma żadnego standardu więc nie można stosować tak prostych zasad jak w niemczech

Mylisz się.

Drogi ekspresowe (te nowe) budowane są według identycznego standardu jak autostrady - mają taką samą prędkość projektową (nie ma ona nic wspólnego z późniejszą prędkością dopuszczalną, Vp to w dużym uproszczeniu parametry drogi - szerokość pasów i takie tam), jedyna różnica to odległość między węzłami (na ekspresówkach mogą być gęściej) i bodajże łuki, i jeszcze coś w miastach (nie pamiętam). Generalnie nic, czego nie dałoby się ogarnąć ograniczeniami na wybranych odcinkach. (Autostrada nie oznacza, że absolutnie wszędzie jest 140 km/h, dopuszczalne są odcinki z ograniczeniem, i nie, nie mam tu na myśli papudraka w postaci starej A4. :> ) Czyli: przestajemy utrzymywać fikcję w postaci ekspresówek i nazywamy wszystkie nowe ekspresówki autostradami, dla spokojności sumienia możemy wrócić do ograniczenia 130 km/h, jednojezdniowe "ekspresówki", gierkówki i inne badziewie wrzucamy do wora z 90 km/h, wycofujemy się z kretyńskiego 60 km/h w nocy i voila: 50, 90, 130. :]

Tylko dajcie mi władzę. :>

kakus - 2014-02-24, 23:32

Cenię was ludzie za to ..... że wprowadzając te wszystkie zmiany .... dowodzicie że kochacie DACIE ...... bez względu na wszystko .... ;-)
corrado - 2014-02-24, 23:44

Dokładnie, trzeba walczyć, upiększać i to możliwie małymi nakładami finansowymi ;P

Ja jeszcze zmienię te tarcze, właśnie zamówiłem lakiery na allegro i podziałam acetonem od wewnątrz zmywając białe plamki i podmaluje lakierem, by kolory były widoczne za dnia :)

mekintosz - 2014-02-25, 00:55

corrado napisał/a:
Dokładnie, trzeba walczyć, upiększać i to możliwie małymi nakładami finansowymi ;P


Jak grzebałem przy sandero sąsiedzi byli święcie perzkonani, że coś sie popsuło. Ja grzecznie wyjaśniałem, że autko jest sprawne - tylko ja udoskonalam niedoskonałe ;-) …i tego się trzymam podczas wszelkich modyfikacji daci.

waluś - 2014-02-25, 23:02

corrado piękna robota
Czy w logance MCV 2008r też tak da radę ?? bardzo dużo roboty z tymi diodami led ??

corrado - 2014-02-26, 09:57

Da się spokojnie to samo we wszystkich Daciach, te same diody są SMD PLCC-2 3528. Mogą być ewentualnie po 3 na obrotomierz lub zegar w Loganie, w Dusterze są po 2 na obrotomierz.
Wyświetlacz z km i zegarem jest na 6 diód - jakby ktoś chciał wymieniać. Trzeba tylko przyjrzeć się przy lutowaniu jaka jest biegunowość ( w którą stronę jest ucięty róg diody jak na fotce poniżej ) i tak samo przylutować nowe. Dobrze jest mieć pęsetę przy lutowaniu do odciągania starych diód i przykładania nowych.

bebe - 2014-02-26, 14:03

Dotarła zamówiona tarcza z Tachotuning, i, ogólnie rzecz biorąc, szału nie ma. :(

Po pierwsze, żółte pole na obrotomierzu z mojego projektu jest czerwone. Jakbym chciał czerwone, to bym zrobił czerwone. :| Po drugie, jakość nie rozpieszcza. "Wydruk" to tak naprawdę folia wycięta na ploterze i naklejona na plastik. Kilka detali wygląda przez to słabo, np. napis "ABS" na kontrolce albo kontrolka ogrzewania tylnej szyby. Po trzecie, kolory to nie nadruk, tylko wycięte dziury w plastiku i w to włożone filtry. Przez co przy podświetleniu może to będzie wyglądać nieźle (chociaż przy pomarańczowym?), ale bez podświetlenia wygląda nieszczególnie.

Nie mam za bardzo pomysłu, co teraz. Na zwrocie kasy mi nie zależy, zależy mi na dobrze zrobionej tarczy. Niestety w Tachotuning i w tej technologii nigdy nie będzie dobrze zrobiona, a innej firmy robiącej tarcze nie znam. :(

Karenzo - 2014-02-26, 14:20

A nie myśleliście zamówić coś takiego ?
https://moman.pl/renault,39,0.html
ewentulanie napisać do tego człowieka czy do daci by nie zrobił bo jeden projet by do wszystkich pasował
choć pewnie co z Renault podejdzie

Można zawsze zrobić zamówienie kilkuosobowe wtedy koszt projektu (150 zł ) rozłoży się po kościach

corrado - 2014-02-26, 14:31

Bebe tego się obawiałem po cichu. Szczerze współczuję bo długo to trwało i wiem że się namęczyłeś przy robieniu tych tarcz w INKSCAPIE ;-) 8-)
Patrzyłem na strony zagraniczne jak robią sobie tarcze i widziałem że drukowali ludzie sobie na foliach drukarskich na drukarce laserowej.
A te kolorowe miejsca w podziałce obrotomierza np. są lakierowane po prostu . Można te kolory ( w Dacii na tarczach jest białym podmalowane w celu wrażenia "poświaty po podświetleniu ") sobie zmazać acetonem albo nitro itp. i podmalować na inny kolor. Napisałem tym w wątku o zmianie podświetlania tarcz zegarów .
Myślę , że możesz śmiało kupić folię na allegro i wydrukować to na laserówce i efekt pewnie będzie podobny. Ja już bym to zrobił ale nie mam projektu tarcz - za ciężka dla mnie ta " grafika " :(

Ps. No i jak możesz to wklej jakieś fotki jak ta tarcza wygląda , może da się coś jeszcze z niej zrobić fajnego i nie jest tak źle :)

Ps2. Karenzo, myślę że ta jakość w tym sklepie też będzie podobna jak w Tachotuning.
To samo wg mnie można uzyskać laserówką i na folii drukarskiej.
Jakby ktoś był miły i zrobił projekt z tymi ikonkami z diesla .... ? Tarcze obrotomierza i prędkościomierza już bym sobie sam zrobił .... chyba ;) ... :lol:

bebe - 2014-02-26, 15:36

Karenzo napisał/a:
A nie myśleliście zamówić coś takiego ?
https://moman.pl/renault,39,0.html

Indiglo, jak sama nazwa wskazuje, występuje tylko w kolorze niebieskim. Jakby mieli w Daciowym Amber to można by rozważyć, ale ten niebieski czemuś mnie nie porywa.

Karenzo napisał/a:
ewentulanie napisać do tego człowieka czy do daci by nie zrobił bo jeden projet by do wszystkich pasował

Jeden projekt w sensie ogólnym? Bo w szczegółach to tarcze różnią się pomiędzy modelami i wersjami silnikowymi.

Karenzo napisał/a:
choć pewnie co z Renault podejdzie

Z tego, co patrzyłem, to nic. (Chyba najbliżej są zegary z Renault Master, ale też są różnice (kierunkowskazy), no i raczej nikt nie będzie tuningował Mastera. :)

corrado napisał/a:
Patrzyłem na strony zagraniczne jak robią sobie tarcze i widziałem że drukowali ludzie sobie na foliach drukarskich na drukarce laserowej.

Hm. W sumie niegłupi pomysł. W drukarni, w której wszystko drukuję, jest druk kolorowy na matowej folii, czegóż chcieć więcej. Nie wiem tylko, na co nakleić tą folię - potrzebny jest materiał możliwie zbliżony do oryginału, czyli taki mleczny plastik.

corrado napisał/a:
Ps. No i jak możesz to wklej jakieś fotki jak ta tarcza wygląda , może da się coś jeszcze z niej zrobić fajnego i nie jest tak źle :)

Wieczorem. Bardzo źle nie jest, ale rozbierać pół samochodu tylko po to, żeby się przekonać, że jednak "meh", jakoś nie mam ochoty.

waluś - 2014-02-26, 23:02

a jakiej lutownicy do tego trzeba użyć ?? ja mam taką dość sporą, czy jest potrzebna lutownica kolbowa ?
corrado - 2014-02-26, 23:09

Też mam sporą oporową, jakoś dałem radę . Polecam użyć topiku , nagrzać lut na płycie z cyną i szybko przyłożyć SMD diodę na to i się przylepi. NIe nagrzewać tylko długo diody SMD bo może się spalić bo delikatna na nagrzewanie. 8-)
corrado - 2014-02-27, 16:57

I jak z tarczami?wkleisz foto?
eplus - 2014-02-27, 19:58

Jeśli masz lutownicę do rynien, to na końcu grota nawiń 3 zwoje drutu miedzianego o przekroju 2,5mm2, koniec tej spiralki wygiąć na wprost i zaostrzyć i masz ekwiwalent lutownicy 15W. Płytkę drukowaną w miejscach lutowania potrzeć kalafonią rozpuszczoną w spirytusie, po wyschnięciu przyłożyć diodę właściwą biegunowością, przytrzymać zapałką i dotknąć końcówki lutownicą "15W" jednocześnie podkładając drut cynowo-ołowiowy fi 0,5mm. W dwie sekundy jest po lutowaniu. Nie grzać płyty długo bo odejdą ścieżki. :idea:
bebe - 2014-02-27, 22:05

Już. Wczoraj padłem na twarz. :(

Tarcza od przodu.

Tarcza od tyłu.

Tarcza na białej kartce.

Nie wstawiałem zdjęć, bo zostawiłem w oryginalnej rozdzielczości.

corrado - 2014-02-27, 22:45

Dzięki . W sumie myślałem , że zrobisz fotki tarcz na obrotomierzu w aucie , nie musiałeś wyjmować ;-)
Nie wiem na ile to aparat, a na ile problem z wydrukiem, ale ostrość ikonek np ABS czy ogrzewania tylnej szyby jest wątpliwa, tak jakby trochę była zadrapana ta tarcza ... Może faktycznie ten druk w tachotuning jest "średni" :roll: Zamówię folię do drukowania z allegro i wydrukuję tarczę na laserówce, zobaczymy jak wyjdzie ...

laisar - 2014-02-27, 23:03

@bebe: Jesteś w stanie ocenić jakiej maksymalnej grubości może być taki wydruk? Jeśli np 1 mm, to da się nadrukować nawet na pleksi - cut-mjut-żileta-malyna... (Ceny nie znam, ale jutro będę wiedział).
bebe - 2014-02-28, 09:42

corrado napisał/a:
Nie wiem na ile to aparat, a na ile problem z wydrukiem, ale ostrość ikonek np ABS czy ogrzewania tylnej szyby jest wątpliwa, tak jakby trochę była zadrapana ta tarcza ...

Ostatnie zdjęcie jest chyba najwyraźniejsze, tam widać w czym jest problem. W ikonce ABSu rozjechały się "środki" literek, wynika to z natury folii do plotera - w tych miejscach folia jest grubsza od naklejanego kształtu i przy wyciąganiu wyciętych kształtów mogło się tak podziać. A w ikonce ogrzewania tylnej szyby chyba ploter nie dociął folii i przy wyciąganiu wycięcia folia została poszarpana.

corrado napisał/a:
Może faktycznie ten druk w tachotuning jest "średni" :roll:

Nie znam się na tym, ale na mój chłopski rozum to jakość cięcia tej folii (poza wymienionymi wyżej wpadkami) jest doskonała. Tyle, że to zawsze będzie folia i ploter, więc pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

laisar napisał/a:
@bebe: Jesteś w stanie ocenić jakiej maksymalnej grubości może być taki wydruk?

Nie mam pojęcia. Oryginalna tarcza to zadrukowany plastik, grubości, bez kozery powiem 0,5 mm. Tarcza z Tachotuning jest grubsza, chociaż 1 mm nie ma. Nie wiem jeszcze, czy i jak pasuje, bo jeszcze nie dojrzałem do wymiany.

laisar napisał/a:
Jeśli np 1 mm, to da się nadrukować nawet na pleksi - cut-mjut-żileta-malyna...

Boję się (bezpodstawnie), że to już za grube będzie... Fajnym pomysłem wydaje mi się wydrukowanie tego na porządnej drukarce w kolorze na folii matowej i naklejenie folii na taki mleczno-szary plastik. Nie umiem tylko znaleźć takiego plastiku.

laisar - 2014-02-28, 15:07

bebe napisał/a:
mleczno-szary plastik

Akryl w każdej Castoramie (:

bebe - 2014-02-28, 16:58

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
mleczno-szary plastik

Akryl w każdej Castoramie (:

Ale co akryl? To się nazywa jakoś? W jakim dziale tego szukać?

corrado - 2014-03-09, 19:18






Propozycje zegarów do Dustera i Sandero

corrado - 2014-03-19, 22:16

bebe napisał/a:
Już. Wczoraj padłem na twarz. :(

Tarcza od przodu.

Tarcza od tyłu.

Tarcza na białej kartce.

Nie wstawiałem zdjęć, bo zostawiłem w oryginalnej rozdzielczości.


Bebe, podpowiesz mi jak w Inkscapie zmienia się czcionkę obiektu ?
Pracuję nad Twoim licznikiem licznik*.svg i klikając na liczby obrotomierza, nie wiem jak zmienić czcionke, mogę zmienić kolor, powiększyć pomniejszyć itd , ale nie wiem jak zmienić czcionkę :oops:
Dzięki z góry.

bebe - 2014-03-19, 23:04

corrado napisał/a:
Bebe, podpowiesz mi jak w Inkscapie zmienia się czcionkę obiektu ?
Pracuję nad Twoim licznikiem licznik*.svg i klikając na liczby obrotomierza, nie wiem jak zmienić czcionke, mogę zmienić kolor, powiększyć pomniejszyć itd , ale nie wiem jak zmienić czcionkę :oops:
Dzięki z góry.

Nie da się, bo to nie jest (już) czcionka, tylko kształty (krzywe). Po prostu wywal i wstaw na to miejsce swoje, takie jakie chcesz. Zamieniłem teksty na krzywe, bo raz, że dzięki temu plik jest przenaszalny (nie trzeba mieć tych samych czcionek co ja), a dwa, że nie jestem pewien jak jest z prawami do tej czcionki (to jest krój liter z zegarów Cessny i innych latadełek GA :).

corrado - 2014-03-20, 01:20

Coś takiego "wymodziłem"

filozofek - 2014-03-20, 09:05

fajne
też bym taką chciał

corrado - 2014-03-21, 21:18

Taką znalazłem przeglądając Ruskie strony . Całkiem też fajna z tym niebieskim wyświetlaczem.


https://www.youtube.com/w...AI&feature=plcp

filozofek - 2014-03-22, 06:39
Temat postu: do Sandero
Mój Rumunek by się ucieszył z takich zegarów :)
corrado - 2014-03-22, 08:47

Gotowe tarcze do druku do LOGANA i SANDERO a do Dustera po małej zmianie ikonek







corrado - 2014-03-27, 12:14

Mam folie do drukowania na laserówce.
Bebe, jak to trzeba ustawić taki projekt w SVG w Inkscapie w DPI czy mm do druku tak , żeby dobrze się to wszystko wydrukowało jak orginał ?
Chyba powinna być szerokość takich zegarów ok. 297mm czyli tak jak kartka A4?
Bo przy eksporcie do pliku PNG, pokazuje że tarcze są na prawie pół metra :)
Ile trzeba ustawić DPI w tym pliku przed rastrem, i czy później dany obrazek PNG rastrowy można drukować na dowolnym programie graficznym , np IRFANVIEW z domyślnymi ustawieniami ?

bebe - 2014-03-27, 12:49

corrado napisał/a:
Bebe, jak to trzeba ustawić taki projekt w SVG w Inkscapie w DPI czy mm do druku tak , żeby dobrze się to wszystko wydrukowało jak orginał ?

Nie mam pojęcia. Ja bym po prostu spróbował tak i tak, drukując testowo na zwykłym papierze. Można nawet na okoliczność prób wywalić czarne wypełnienie tarcz, żeby tonera po próżnicy nie marnować.

corrado napisał/a:
Chyba powinna być szerokość takich zegarów ok. 297mm czyli tak jak kartka A4?

Nie. Od początku do końca tych haczyków na śruby tarcza ma 300 mm, na 109 mm wzrostu. Mi się nie mieściła na płycie skanera wzdłuż, musiałem ją położyć na ukos.

corrado napisał/a:
Bo przy eksporcie do pliku PNG, pokazuje że tarcze są na prawie pół metra :)

No właśnie to dziwne trochę jest. :) Wzięło się to stąd, że jako podkładu używałem skanów tarczy od Dustera i mojej, zrobionych w 600 DPI, i one dość ogromne były. Czemu Inkscape sobie tego jakoś nie przeskalował po przestawieniu projektu na 600 DPI - nie wiem.

corrado napisał/a:
Ile trzeba ustawić DPI w tym pliku przed rastrem, i czy później dany obrazek PNG rastrowy można drukować na dowolnym programie graficznym , np IRFANVIEW z domyślnymi ustawieniami ?

Tak na wyrywki to nie wiem. Patrz wyżej - ustaw, jak Ci się wydaje ok, i spróbuj wydrukować na zwykłym papierze.

corrado - 2014-03-27, 14:05

Dzięki Bebe, kliknąłbym pomógł. Będę że tak to nazwę robił na piechotę. Faktycznie wydrukuje najpierw na kartce i przyłożę do tarczy orginalnej czy będzie OK.

TUTORIAL DIY na przykładzie zegarów do MAZDY

corrado - 2014-03-27, 22:51

Po wielu próbach znalazłem mniej więcej wymiar żeby pasowało, okazało się że Irfanview dodaje jakiś margines przy drukowaniu. Nie zdąrzyłem już z folią, bo jeszcze ikonki muszę poprawić. Wydrukowałem na kartce z czcionką IMPACT.


corrado - 2014-03-28, 09:30

Dzielę się swoją wersją zegarów do Dustera dieselka.
Tam gdzie ma być białe podłożyć od spodu białą kartkę/ kalkę i podkleić.
http://pics.tinypic.pl/i/00513/bu6qh7uxw55f.jpg

kakus - 2014-03-28, 11:10

no tak przy okazji to można było wyskalować prędkościomierz co "nieparzystą" dziesiątkę .... tak jak to ma większość samochodów ..... z nowymi daćkami włącznie :-D
corrado - 2014-03-29, 22:03

nowe tarcze zainstalowane


corrado - 2014-03-31, 13:27




Wygląd wieczorem. Jest mała jednak poświata białych LEDów ( czarny lekko przebija ) na zdjęciach tego raczej nei widać - trzebaby podkleić 3 folię wydrukowaną albo na kartce pod spodem :-) no i naprostować obrotomierz bo się lekko "zmierzwił"

corrado - 2014-04-16, 16:26

Co lepsze wg was?

czy

czy może to ? :mrgreen:

Dominus - 2014-04-16, 16:49

Pozycja numer 1 :mrgreen:
d3mol3k - 2014-04-16, 18:39

Też jestem za jedynką. Przyjemnie i spokojnie się prezentuje.
Dar1962 - 2014-04-16, 18:56

sprawa gustu - jedno jest pewne - jeśli białe zegary to takie same okienko, jeśli pomarańczowe, to też pomarańczowe. W różnych kolorach wygląda to nieco choinkowo
grapess - 2014-04-16, 21:27

No to Ja wam pokaże co ja mam, Dacia Lodgy !!!!!
JEDNO wskazanie z komputera + poziom paliwa.

Jak chcę sobie zobaczyć ile samochód przejechał muszę se przeklikać.
Jak chce sobie zobaczyć ile km ma licznik dzienny muszę se przeklikać.
Jak chce sobie zobaczyć temperaturę to tak zgadliście muszę se przeklikać.
Jak chce sobie zobaczyć godzinę to oczywiście muszę se przeklikać.

Cudowne, a jako wisienka na torcie dzisiaj świeci się na stałe kontrolka co zgasnąć powinna.

Odnośnie Twojego pytanie, oczywiście fotka nr 1.

corrado - 2014-04-16, 21:27

Dzięki Panowie, też tak się przychylałem do jedynki :-)
Zaprezentuję całość po przelutowaniu diód.

laisar - 2014-04-17, 10:19

corrado napisał/a:
Co lepsze wg was?

"Trójka, lordzie Farquaad, trójka!".

gladki83 - 2014-04-17, 12:10

grapess napisał/a:
No to Ja wam pokaże co ja mam, Dacia Lodgy !!!!!
dzisiaj świeci się na stałe kontrolka co zgasnąć powinna.


Czy po odpaleniu silnika, też nie gaśnie Ci ta kontrolka?
Powinna zgasnąć dopiero po odpaleniu silnika.

Wariant nr 1 mnie się podoba najbardziej. Przyjemne dla oka.

grapess - 2014-04-17, 12:12

gladki83 napisał/a:


Czy po odpaleniu silnika, też nie gaśnie Ci ta kontrolka?
Powinna zgasnąć dopiero po odpaleniu silnika.



Tak, świeci się ciągle, samochód już w ASO. Działają

route2000 - 2014-04-17, 12:13

gladki83 napisał/a:
grapess napisał/a:
No to Ja wam pokaże co ja mam, Dacia Lodgy !!!!!
dzisiaj świeci się na stałe kontrolka co zgasnąć powinna.


Czy po odpaleniu silnika, też nie gaśnie Ci ta kontrolka?
Powinna zgasnąć dopiero po odpaleniu silnika.

Wariant nr 1 mnie się podoba najbardziej. Przyjemne dla oka.


grapess pisał wcześniej chyba w innym poście, że ma jakiś problem z silnikiem i miał jechać do ASO z tą awarią...

route2000 - 2014-04-17, 12:15

grapess trzymamy kciuki, by usunęli awarię i czekamy na wynik. ;-)
grapess - 2014-04-17, 12:16

Panowie, chyba muszę trochę mniej pisać bo, mam wrażenie, że wszędzie mnie pełno i że dostanę ostrzeżenie zaraz za zaśmiecanie forum. Mam nadzieję, że to efekt nowo odebranego auta :mrgreen:
route2000 - 2014-04-17, 12:17

Spoko, forum jest po to by pomagać sobie nawzajem... :-D
Marek1603 - 2014-04-17, 16:13

Jak będziesz tylko pisał z sensem to nikt się nie będzie czepiał. ;-)
laisar - 2014-04-22, 23:01

Sposób demontażu zegarów w lodgy / dokker, sandero/logan II oraz duster faza 2:
    1) ściągnąć górną połowę osłony kolumny kierowniczej, po odkręceniu 2 wkrętów w spodniej połówce;

    2) zdjąć ozdobne osłony deski rozdzielczej z lewej i prawej strony kolumny kierowniczej;

    3) wyjąć wewnętrzną część daszka nad tablicą wskaźników;

    4) odkręcić 4 wkręty trzymające samą tablicą;

    5. wyjąć tablicę i odpiąć od niej wtyczki kabli.

laisar - 2014-04-25, 15:39

bebe napisał/a:
Ale co akryl? To się nazywa jakoś? W jakim dziale tego szukać?

Akryl czyli pleksa (:

Na dziele z szybami itp


laisar napisał/a:
nadrukować nawet na pleksi - cut-mjut-żileta-malyna... (Ceny nie znam, ale jutro będę wiedział).

Ok. 240 zł/m² - np w http://www.andrus.com.pl

corrado - 2014-05-03, 17:45

Zamieniłem diody z pomarańczowych na białe w wyświetlaczu głównym tym z kilometrami i ledwo widać . Wszystkie 4 diody świecą, domyślam się że coś filtr odbiciowy tak separuje fale że wychodzi lipa na tych krótkich białych .

Jakie teraz wyjście ? Przelutowywać spowrotem diody ? Ktoś pomoże?

Wstawiam zdjęcie jaki był zamysł... ( u mnie teraz wyszedł o wiele mniejszy kontrast i ledwo widać cyfry itd a nie tak jak na zdjęciu .. :(



EDIT:
Okazało się że źle zlutowane diody, przenikało tylko światło od podświetlenia tylko obrotomierzy :) później przelutowałem diody: 2 świeciły z 4. Później znowu 2 pozostałe i w końcu świecą wszystkie. Nie miałem miernika i nie miałem jak sprawdzić czy to aby nie przepaliłem przez przypadek rezystora SMD.
Poza tym wyświetlacz daje niebieskie podświetlenie lekkie mimo białych LEDów.
Dodałem filtr polaryzacyjny i obróciłem o 45 stopni metodą prób -> zrobił się ciemniejszy wyświetlacz.

arturro_w - 2014-06-23, 07:46
Temat postu: regulacja podświetlania tablicy Duster.
Znowu mam pytanie :)

Chodzi o natężenie podświetlania tablicy rozdzielczej? Czy jest coś takiego?

Pytam - ponieważ z Dacką dostałem radio JVC KD-AVX77 (http://archiwum.allegro.pl/oferta/jvc-kd-avx77-dvd-usb-dotyk-bluetooth-super-cena-i3572837076.html) i w momencie zapalenia świateł - przyciemnia się.

Może ktoś miał podobnie z innym radiem? Proszę o pomoc.

Dominus - 2014-06-23, 07:49

Regulacji podświetlenie zegarów nie ma.
Co do radia i że się podświetlenie trochę przyciemnia w momencie włączenia świateł to nic dziwnego.
W instalacji w kostce ISO jest specjalny pin odpowiedzialny za to.

arturro_w - 2014-06-23, 07:51

A można to obejść żeby cały czas świeciło mocniej? - nie przygasało?
Dominus - 2014-06-23, 07:56

Najprościej to zrobić przerwę. Kabel od radia który leci do wtyczki ISO wypiąłbym z tej kostki

O ile się nie myle to z wtyczki czarnej , kabel pomarańczowy jest za to odpowiedzialny

piotr. z - 2014-06-23, 07:56
Temat postu: Re: regulacja podświetlania tablicy Duster.
arturro_w napisał/a:
z Dacką dostałem radio JVC KD-AVX77 i w momencie zapalenia świateł - przyciemnia się.
Może ktoś miał podobnie z innym radiem? Proszę o pomoc.


Jeśli radio posiada wejście, do którego podłącza się sygnał włączonych świateł to właśnie tak się dzieje. Jak jeździliśmy bez świateł za dnia to podświetlenie radia było intensywniejsze a po włączeniu świateł (tryb nocny) podświetlenie było przygaszane aby nie waliło za bardzo po oczach. Można to odłączyć (na schemacie radia powinna być ta informacja, który pin odpowiada za tę funkcję). Też się zastanawiam, czy nie odłączyć bo za dnia wyświetlacz w moim Peiyingu nie grzeszy czytelnością a rozjaśnianie i ściemnianie w zależności od pory dnia trochę upierdliwe by było. Opcjonalne jest dołożenie wyłącznika- jest dzionek to pozycja WYŁ (jaśniejsze podświetlenie), jak nocka i rypie po oczach to WŁ i podświetlenie przygasa :mrgreen: .

Regulacji podświetlenia zegarów nie przyuważyłem- przynajmniej w Ph1.

Dominus - 2014-06-23, 07:59
Temat postu: Re: regulacja podświetlania tablicy Duster.
piotr. z napisał/a:

Jeśli radio posiada wejście, do którego podłącza się sygnał włączonych świateł to właśnie tak się dzieje


A to nie w instalacji nie jest pociągnięty ten kabel? pomarańczowy kabel wtyczka czarna (oczywiście w tej mojej przejściówce ISO)

arturro_w - 2014-06-23, 08:01

piotr. z napisał/a:
Opcjonalne jest dołożenie wyłącznika- jest dzionek to pozycja WYŁ (jaśniejsze podświetlenie), jak nocka i rypie po oczach to WŁ i podświetlenie przygasa


Hmm... Fajny pomysł...

Czyli przeciąć pomarańczowy kabel z czarnej kostki i dołożyć do niego przełącznik?

DrOzda - 2014-06-23, 08:41

Nie lepiej założyć sobie światła do jazdy dziennej ?
Plus 10 do lansu , mniejsze spalanie , rzadsze kupowanie H7 i odpowiednie podświetlenie komputera i radia w dzień ...

BigT - 2014-06-23, 08:51

arturro_w napisał/a:
Pytam - ponieważ z Dacką dostałem radio JVC KD-AVX77 (http://archiwum.allegro.pl/oferta/jvc-kd-avx77-dvd-usb-dotyk-bluetooth-super-cena-i3572837076.html) i w momencie zapalenia świateł - przyciemnia się.

Może ktoś miał podobnie z innym radiem? Proszę o pomoc.
To jest "problem" z każdym radiem :)
Niczego nie trzeba ciąć, wystarczy poszukać w radiu funkcji "dimmer" :)

arturro_w - 2014-06-23, 09:15

BigT napisał/a:
Niczego nie trzeba ciąć, wystarczy poszukać w radiu funkcji "dimmer" :)


Wielkie dzięki za pomoc !!!!!! :)

BigT - 2014-06-23, 09:31

Czasem warto przeczytać instrukcję obsługi ;)
Ale nie ma za co :)

Daster - 2014-06-23, 14:44

DrOzda napisał/a:
Nie lepiej założyć sobie światła do jazdy dziennej ?
Plus 10 do lansu , mniejsze spalanie , rzadsze kupowanie H7 i odpowiednie podświetlenie komputera i radia w dzień ...

Dla mnie jeszcze nie podoba się w ph1, że przy wyłączonych pozycyjnych (na dziennych) tylko mocniej świeci "komputer" a nie świecą "zegary". Lepiej by wyglądało, aby cała "decha" była podświetlona przy jeździe na DRL.

BigT - 2014-06-23, 15:09

No nie wiem, ja jeżdżę na dziennych w dzień i wtedy nie robi różnice podświetlenie lub jego brak ;]
Gorzej jak chce się jeździć nocą ;]

Daster - 2014-06-23, 16:26

Może to dlatego, że mam w tym czasie sunglassy na nosie.
arturro_w - 2014-06-23, 17:13

BigT napisał/a:
wystarczy poszukać w radiu funkcji "dimmer"


Działa :)

Dominus - 2014-06-23, 17:16

I forum zadziałało jak należy. zapytanie, kilka sugestii i znalazło się to trafne najlepsze rozwiązanie problemu :->
piotr. z - 2014-06-23, 18:07
Temat postu: Re: regulacja podświetlania tablicy Duster.
Dominus napisał/a:
piotr. z napisał/a:

Jeśli radio posiada wejście, do którego podłącza się sygnał włączonych świateł to właśnie tak się dzieje


A to nie w instalacji nie jest pociągnięty ten kabel? pomarańczowy kabel wtyczka czarna (oczywiście w tej mojej przejściówce ISO)


Pisząc "wejście" miałem na myśli pin na tylnym panelu gdzie po podaniu napięcia poziom podświetlenia jest zmniejszany :->

WooojaS - 2015-11-22, 08:45

Witam.

Posiada ktos pinout zegarow?
Ciekaw jestem czy nowe zegary da sie podlaczyc:
http://www.allegro.pl/Sho...item=5112984111

shrek - 2015-11-22, 10:01

Mam tylko to Lodgy/Dokker,



1) -
2) zasilanie
3) Masa (czarny)
4) -
5) zasilanie po stacyjce
6) Przycisk komputera
7) -
8) Czujnik cisnienia oleju
9) Kontrola plynu hamulcowego
10) Kontrolka Hamulec
11) CAN L
12) CAN H
13) -
14) Swiatla drogowe
15) Wskaznik paliwa
16) Wskaznik paliwa
17) Poziom oleju silnikowego
18) Poziom oleju silnikowego
19) Czujnik temperatury zewnetrznej
20) Czujnik temperatury zewnetrznej
21) Lampka ostrzegawcza pasów
22) Wskaznik ladowania

WooojaS - 2015-11-22, 10:55

Bardzo przydatne! Teraz tylko logan znaleźć ;)
laisar - 2015-11-22, 12:01

WooojaS napisał/a:
Teraz tylko logan znaleźć

To samo co w lodgy.

WooojaS - 2015-11-22, 12:59

A fakt ze logan ma 2 wtyczki a nie logan 1 to co?
laisar - 2015-11-22, 16:25

WooojaS napisał/a:
A fakt ze logan ma 2 wtyczki a nie logan 1 to co?

Myślałem, że pytasz o ten z linka do Allegro - czyli sandero/logan II generacji.

I generacja - http://www.dacianer.de/forum/111607-post2.html

WooojaS - 2015-11-24, 10:45

Tak, logan 2011r mysle by polaczyc z zegarami z lodgy 2014r.

Po wstepnym tlumaczeniu z translatora niestety ale ta rozpiska niebma sie jak do rzeczywistości. Nawet kolejnosc + i - sa inne.

laisar - 2015-11-24, 11:45

WooojaS napisał/a:
ta rozpiska niebma sie jak do rzeczywistości

Są pewne różnice między wersjami benzyna/diesel/LPG/flex/-ABS/+ABS/ESP/4x2/4x4, których niemieccy koledzy nie uwzględnili - ale większość się zgadza.

U Ciebie powinno być tak:
    złącze P1 - czarne
    pin - linia - opis
    1 - 80T - sterowanie „-” lampki kontrolnej elektronicznej blokady
    2 - 31A - sterowanie „-” lampki kontrolnej temperatury wody
    3 - 3NX - sterowanie „-” lampki kontrolnej usterki stopnia ważności 1
    4 - 137C - sterowanie kontrolki usterki układu oczyszczania spalin
    5 - 9P - sterowanie + tylnych świateł przeciwmgielnych zabezpieczone
    6 - 8B - + przednich świateł przeciwmgielnych > przekaźnik
    7 - NC - masa elektroniczna przedniego lewego słupka
    8 - 47A - „-” czujnika poziomu paliwa
    9 - BC - „+” akumulatora przekaźnikiem odcięcia układu
    10 - AP29 - „+” po zapłonie zabezpieczone bezpiecznikiem modułu bezpieczeństwa silnika
    11 - LPD - „+” prawego światła pozycyjnego zabezpieczony
    12 - 42A - sygnał „+” temperatury wody
    13 - 2A - sterowanie „-” lampki kontrolnej ładowania alternatora
    14 - 28A - sterowanie „-” lampki kontrolnej ciśnienia oleju
    15 - 64E - sterowanie „+” światła kierunkowskazu
    16 - H1 - sterowanie „-” lampki kontrolnej hamulca ręcznego > poziom płynu hamulcowego
    17 - 15LP - sterowanie „+” ogrzewania tylnej szyby zabezpieczone
    18 - RPG - „+” lewego światła drogowego zabezpieczony
    19 - CPG - „+” lewych świateł mijania zabezpieczony
    20 - 60A - „-” lampki kontrolnej poduszki powietrznej
    21 - H7 - sygnał obrotomierza > górny martwy punkt > cewka > moduł elektroniczny > alternator
    22 - 47F - sygnał prędkości pojazdu
    23 - 47K - sterowanie „-” przewijanie ekranu systemu pomocy w jeździe
    24 - 41A - sygnał „+” czujnika poziomu paliwa

    złącze P2 - szare
    pin - linia - opis
    3 - 60CD - sterowanie lampką kontrolną odłączenia airbagu
    4 - 3WTA - element sterujący kontrolką wykrywania wody w paliwie
    13 - 4Y - „-” lampki kontrolnej usterki hamulca
    16 - 4Z - „-” lampki kontrolnej systemu ABS
    12 - 87H - sygnał „-” włącznika 1 położenie kierowcy
    19 - 47H - sygnał przepływu paliwa

WooojaS - 2015-11-24, 12:33

Dzieki, zaraz sprawdze poprawnosc rozpiski z moimi zegarami.
Faktem jest, ze nowe zegary pracuja na CANie wiec nie ma opcji ich podlaczenia.
A szkoda.

corrado - 2015-11-24, 12:52

laisar napisał/a:
złącze P2 - szare
pin - linia - opis
3 - 60CD - sterowanie lampką kontrolną odłączenia airbagu
4 - 3WTA - element sterujący kontrolką wykrywania wody w paliwie
13 - 4Y - „-” lampki kontrolnej usterki hamulca
16 - 4Z - „-” lampki kontrolnej systemu ABS
12 - 87H - sygnał „-” włącznika 1 położenie kierowcy
19 - 47H - sygnał przepływu paliwa


a jeszcze PIN 24 ( ASR/ESP) - będzie też sterowanie "-" jak w przypadku 16. ? (ABS)

laisar - 2015-11-24, 13:22

WooojaS napisał/a:
nowe zegary pracuja na CANie

Nie - większość funkcji jest po staremu, CAN jest dodatkowo.

WooojaS - 2015-11-24, 13:42

Niestety, ta rozpiska nadal nie pasuje.
U mnie:
Czarna wtyczka -
5 - swiece żarowe -
6 - kierunki +
7 - awaria -
8 - plyn hamulcowy -
9 - swiatla ppmglowe tylne +
10 - podgrzewanie szyby +
11 - ppmglowe przednie +
12 - drogowe +
13 + 15 - masa
17 - plus
19 - 1 pozycja stacyjki
21 - podświetlenie zegarów +

Co dziwne, po podlaczeniu zasilania na 1pozycję zegary robia sekwencje zapolonu ale konputer pokazuje 0km... Nie wiem czy mam uszkodzona pamiec czy cos jeszcze mu potrzeba..

A nowe zegary na 1 wtyczce nie maja polowy sygnalow przecież, chociazby kierunków

Dar1962 - 2015-11-24, 14:49

podpinam pytanie w tym temacie,żeby nie robić bałaganu (sorry za mały off) - wymieniając zegary (tablica wskaźników) z innego - dajmy na to - używanego auta - jak wygląda sprawa przebiegu km??? czy przełożona tablica ma "zapisany" przebieg z poprzedniego auta, czy "odczyta" ten do którego trafił? A jeśli nie, to jak dopasować realny przebieg?
laisar - 2015-11-24, 14:50

WooojaS napisał/a:
rozpiska nadal nie pasuje

A na pewno liczysz piny tak jak powinieneś?



(Liczą się wszystkie, nawet te bez podpiętych we wtyczce kabli).

Bo owszem, np kierunki to jest pin 6 od prawej w drugim rzędzie - tyle że to jest nr 15 wg oficjalnej nomenklatury...

corrado - 2015-11-24, 14:54

przebieg jest w zegarach, ale można zmienic przebieg kablem i softem po K+L dla nie CANowych zegarów , czyli dla starszego typu - na allegro jest ten kabel po com`ie i po ok 50pln z softem chyba ruskim do niego ( "licznik clio przebieg" na allegro ) , można tez chyba przelutowac jeden procek jak robil Rumun na tutorialelogan.ro
laisar - 2015-11-24, 14:55

Dar1962 napisał/a:
czy przełożona tablica ma "zapamiętany" przebieg z poprzedniego auta

Tak.

Dar1962 napisał/a:
jak dopasować przebieg?

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3846 - tylko właściwie po co? Chyba jedynie z pedantyzmu - nawet ASO tego nie zmienia, tylko wpisuje do bazy danych "wymiana licznika przy przebiegu".

WooojaS - 2015-11-24, 14:57

Zegary sprawdze pozniej.
Licznik km - przelutowanie kosci taniej wychodzi ;)

Dar1962 - 2015-11-24, 14:57

laisar napisał/a:
tylko właściwie po co? .

kolega który mieszka w GB kupił europejskiego note i chce przełożyć licznik EU na milowy GB, chce ustawić sobie taki sam przebieg jaki był na liczniku EU

laisar - 2015-11-24, 15:03

corrado napisał/a:
PIN 24 ( ASR/ESP) - będzie też sterowanie "-" jak w przypadku 16?

Najprawdopodobniej tak - na schemacie tablicy kontrolka ESP ma zaznaczony wspólny plus z kontrolką STOP.

corrado - 2015-11-24, 15:20

czyli dobrze widziałem w schemacie, bo kolega pisał w temacie " ASR w terenie" o tej diodzie ASR/ESP :
" w celu sprawdzenia podłączyć plus " , ... czyli jednak raczej "minus" / masę :)

Karenzo - 2015-12-15, 11:12

Warto montować potencjometr w łatwo dostępnym miejscu ?
Mogę kombinować umieścić go na desce albo wsadzić do bagażnika skręcić i zapomnieć .

piotr. z - 2015-12-16, 20:43

Z potencjometrem to słaba sprawa ponieważ LED świeci się w bardzo wąskim zakresie prądu dlatego będziesz miał efekt przy regulacji : świeci, świeci, świeci- O! Nie świeci! Do zmiany natężenia podświetlenia używa się elektroniki z modulacją energii więc jeśli chcesz aby dioda nie świeciła tak intensywnie to lepiej ograniczyć jej prąd stałym rezystorem ewentualnie nastawnym ale do 2,2 kOhma (większy nie ma sensu bo i tak nie będzie LED świecić a będziesz miał mniejszy zakres regulacji).
Podejrzewam, że koledzy siedzący głębiej w elektronice podpowiedzą więcej.

Karenzo - 2015-12-16, 20:48

Na wolumenie dziś chcieli mi sprzedać ściemniacz
który działa w paśmie pracy ledów
ale koszt 16 zł skutecznie mnie odstraszył ;-)
kupiłem potencjometr 1 kohm
dokładnie taki
http://www.soltronik.pl/p...p6/p-12325.html
za 3 zł

corrado - 2015-12-16, 23:49

NIepotrzebny taki duży, przecież tam prąd płynie przez taki led może max 50mA a raczej ~20mA

http://www.soltronik.pl/p...hm/p-12873.html
taki wystarczy za 50gr

Mr.Banjo - 2016-05-05, 21:59

Witam Was, drodzy koledzy.
Od bardzo niedawna jestem uzytkownikiem Dacii Logan MCV 1,5 dCi kombi wersja do 2012 r.
Nabyłem to auto ze względu na jego ogromną pakowność.
Na razie do auta nie mam większych zastrzeżeń za wyjątkiem komputera pokładowego.
To znaczy jego podświetlenia.
Wszystkie wskazania są czytelne doskonale (jasno podświetlone) dopóki nie włączymy świateł.
Po włączeniu świateł podświetlenie ekranu jest tak słabe że trzeba wielkiego wysiłku by odczytać wskazania.
Dziś jadąc w słoneczny dzień nie byłem wstanie odczytać nawet przebiegu w km.
Dopiero, kiedy podświetliłem ekran latarką mogłem odczytać wskazania.
Czy ktoś z was ma podobny problem i czy ktoś ma patent, jak zrobić, by podświetlenie ekranu było jaśniejsze?
Ja, póki co, wpadłem na taki pomysł, by odczytać wskazania komputera, wyłączałem na ten moment światła, wtedy ekran rozjaśniał się do pełnej jasności.
Niestety, to nie jest najlepsze rozwiązanie.
Producent nie przewidział że w Polsce na światłach jeździmy całą dobę.
Nie jechałem jeszcze w nocy, nie wiem jeszcze jak jest z czytelnością ekranu po ciemku.
Ja chciałbym, by ekran komputera świecił pełną jasnością w dzień i w nocy.
Bardzo proszę o sensowną poradę.
Pozdrawiam wszystkich.

Karenzo - 2016-05-05, 23:09

Możesz dolutować mocniejszą diode podświetlenia ekranu /zmienić kolor .
Albo nawet wyprowadzić do niej oddzielne zasilanie sterowane prostym potencjometrem 1kohm
http://forum.daciaklub.pl...f74142431cb2fbf

corrado - 2016-05-06, 06:37

Cytat:
Ja chciałbym, by ekran komputera świecił pełną jasnością w dzień i w nocy.
Bardzo proszę o sensowną poradę.
Pozdrawiam wszystkich.


Mozna prosto zmodyfikowac uklad oswietlenia tak ze bedzie tak samo swiecil bez / z swiatlami auta . Szczegly na filmie na http://tutorialelogan.ro [/quote]

route2000 - 2016-05-06, 07:56

Albo założyć dodatkowe światła dzienne LED z homologacją, to fabryczne światła będą zgaszone i wtedy będzie widać już na wyświetlaczu komputera. ;-)
Mr.Banjo, sprawdź jeszcze jak Ci świecą w nocy, bo czasem może być za jasno i będzie Ci raziło w oczy podczas jazdy późnym wieczorem... Przemyśl to sprawę, w fabryce to celowo ściemniają po włączeniu świateł postojowych czy mijania, by właśnie to nie raziło w oczy.

bebe - 2016-05-06, 20:24

Mr.Banjo napisał/a:
Czy ktoś z was ma podobny problem i czy ktoś ma patent, jak zrobić, by podświetlenie ekranu było jaśniejsze?

Najprościej - światła do jazdy dziennej. Gorzej, jeśli w miejscu przeciwmgłowych masz już przeciwmgłowe i nie chcesz z nich rezygnować - a inne miejsca montażu w Prawdziwej MCVce raczej odpadają - wtedy zostaje tylko znaleźć zintegrowane światła przeciwmgłowe/DRL. Ja tak się bawiłem i z jednej strony jestem bardzo zadowolony z efektu, z drugiej - nie była to tania impreza.

Karenzo - 2016-05-27, 20:42

1 k ohm to stanowczo za mało .
10-30 powinno być ok

Dioda led świeci nawet kiedy opornikiem jest ludzkie ciało

piotr. z - 2016-05-27, 21:00

Stawiam, że przy 10 kohm nie będzie świecić. Zwykle daje się rezystor 1,1-1,5kohm.
kali - 2016-05-28, 00:19

Oj panowie a szkoła podstawowa to gdzie?
Prosty rysunek z kołem zawierający przekształcone wzory i liczymy.
Zamieściłem tu rysunek służący do obliczania
zależności między napięciem U (V), prądem I (A),
rezystancją R (Ω) i mocą P (W). Wzory w częściach
zewnętrznych stosowane są do obliczania wielkości leżącej
w części wewnętrznej.
Przykład: Przy podłączaniu diody świecącej do napięcia 12 V
potrzebny jest rezystor szeregowy do ograniczenia prądu do
np. 20 mA (0,02 A) Bo to maxymalny prąd typowej diody, te jaśniejsze mają większy prąd. Dane diody wystarczy wziąść z katalogu. Liczymy to tak, patrzymy na ćwiartkę koła w części R (rezystancja) i stosujemy wzór R = U/I. 12 V to napięcie znamionowe, ale w instalacji napięcie jest znaczenie wyższe i może sięgać do 14, 4-14, 5 V, więc przyjmijmy 14, 5 V, Czyli
14, 5 V/0, 02 A = 725Ω Ponieważ nie ma takiego, więc weźmy następny w typoszeregu o wartości 750Ω
Teraz obliczymy moc rezystora. Przechodzimy do ćwiartki P (moc) i stosujemy wzór P. = U x I, czyli 14, 5 V x 0, 02 A, co nam daje nam wynik 0, 29 W. Wybieramy np. rezystor 750Ωi 0, 5 W.
Typowo diody zaczynają żarzyć się już od 2-3mA, więc wystarczy tylko policzyć ( w sposób, który podałem), jaki potencjometr jest potrzebny do płynnej regulacji jasności.

eplus - 2016-05-28, 05:04

Zapowiadała się niezła praca doktorska, i to kolektywna, a tu kol. kali rozwalił temat i zepsuł zabawę.
piotr. z - 2016-05-28, 23:34

I cały misterny plan w p...u... :mrgreen:

Ale się jeszcze trochę "podoktoryzuję". ;-) O wartościach rezystorów piszę na podstawie tego co widzę w robocie- aby dopasować jasność podświetlenia to dla sąsiadujących binów jasności zwykle wsadza się rezystor 1,1- 1,5kohma. Do tego płynną regulację jasności zapewnia układ PWM ze względu na wąski zakres napięcia gdzie można zastosować potencjometr; efekt jest taki, że kręcimy potencjometrem zwiększając napięcie i nic się nie dziej aż nagle dioda świeci i w sumie niewiele już się jej jasność zwiększy. Ale dałem ciała ponieważ różne kolory LEDów mają inne prądy pracy więc i rezystory mogą być inne dla żółtych, zielonych, czerwonych czy niebieskich nie wspominając o RGB, do których bez PWMa nie ma co podchodzić aby uzyskać jakąś żądaną barwę (w teorii wystarczy na maxa wysterować te trzy LEDY RGB w jednej obudowie i powinno otrzymać się barwę białą ale wariacje w procesie produkcyjnym powodują, że tak nie jest). A żeby jeszcze bardziej zagmatwać to w każdym binie są jeszcze grupy kolorów. :-> Ale to jest istotne jeśli na PCB głowice układają LEDy z dwóch rolek bo wtedy jeśli ułożone zostaną grupy np. 3 i 5 to już widać różnice w kolorze ale jeśli 3 i 4 lub 4 i 5 to oko już tego nie wyłapie; to jest ważne jeśli mamy na jednej PCB kilka- kilkanaście diod (np. w samochodach w panelach sterowania ogrzewaniem , klimą, w radiach etc.
No, wyżaliłem się. ;-)

Karenzo - 2016-05-29, 00:12

Mi nie potrzeba płynnej regulacji tylko stałego zmniejszenia napięcia .
Równie dobrze mógł bym użyć ziemniaka jaka opornika a efekt był by zadowalający

eplus - 2016-05-29, 05:04

Dopóki by nie wysechł. I żeby przypadkiem ktoś nie posolił. Ale to jest przynajmniej jakaś innowacja. Można sprawdzić , czy prawo Ohma dotyczy ziemniaków.
Karenzo - 2016-05-29, 11:40

ja nadal nie wiem jaki potencjometr kupić .
Wydaje mi się że muszę zejść do 3-4 v z tych 12.5 V stabilizowanych bo nie występują tam wahania jak w instalacji

kali - 2016-05-29, 22:22

Jak chcesz wyciemnić do "0" to do tego co ci wyliczyłem dodajesz szeregowo jeszcze 4k. najlepiej w charakterystyce A. Jak tylko przyciemnić i mieć możliwość regulacji to jeszcze 700-800ohm.
Ayrton - 2018-07-06, 21:43
Temat postu: Podświetlenie tablicy wskaźników w trybie świateł dziennych
Czy jest możliwość aby podświetlenie zegarów było również podczas jazdy na światłach do jazdy dziennej?. Zegary podświetlane są tylko gdy włączone są światła mijania lub postojowe. Bez podświetlenie są słabo widoczne, szczególnie jak się jeździ w okularach przeciwsłonecznych. Pomożecie?
Kauris - 2018-07-07, 00:36

Shrek ma. Ale chyba nie opisywał jak zrobił...
http://www.daciaklub.pl/f...1733249#1733249

route2000 - 2018-07-09, 10:32

Trzeba mieć ELM i program dtt4all to wtedy można zmienić tryb podświetlania tak jak chcesz.
robk1 - 2018-07-11, 07:07

Może jakiś opis, co i gdzie kliknąć :-P ?
shrek - 2018-07-13, 02:48

Kauris napisał/a:
Shrek ma. Ale chyba nie opisywał jak zrobił...
http://www.daciaklub.pl/f...1733249#1733249


No to sie pochwale. Tajemnicy nie ma.

Sa dwie mozliwosci.
1 Przelutowac kabel zasilajacu zegary
2 Programowo w ddt4all

robk1 napisał/a:
Może jakiś opis, co i gdzie kliknąć :-P ?


Jak dam rade to w sobote opisze( mam przeprowadzke i masakra w domu.

robk1 - 2018-07-13, 06:45

shrek napisał/a:
Jak dam rade to w sobote opisze( mam przeprowadzke i masakra w domu.

Z góry dziękuję, czekam niecierpliwie acz grzecznie.

shrek - 2018-07-13, 20:22

Ddt4all-> akan po can-> tableau de bord-> outputs control -> bàcklight trzeba dac na on.
To jest przyklad z mojego w niektorch modelach moze sie roznic.
Ale zawsze jest w tablaeu de bord a opcja nazywa sis backlight.

robk1 - 2018-07-16, 21:12

Wielkie dzięki, nie musiałem przebijać się przez tydzień mozolnego czytania "całego" programu. Zrobione, dodany również zegarek w komputerku pokładowym. Dla potomnych fotka:
Krystian67 - 2018-07-17, 15:49

Czy wlacza mi to w ASO. Gwarancja mnie trzyma.
shrek - 2018-07-17, 15:57

Zapytaj. Odpowiedz bedzie ze nie umna.
robo1973 - 2019-06-04, 19:32
Temat postu: regulacja jasności podświetlania liczników DD2
W jaki sposób zmniejszyć jasność podświetlenia liczników w DD ?
pjp - 2019-06-10, 20:54
Temat postu: Kontrolka otwartych drzwi Logan I
Moja wersja nie ma takiej użytecznej funkcji a w zegarach widzę "pustą" kontrolkę. Da się to jakoś uruchomić? Tzn. wlutować diodę i gdzieś się wpiąć w wiązkę z sygnałem z czujników krańcowych?
corrado - 2019-06-13, 16:27

da się.
pjp - 2019-06-13, 16:29

ok. a bliżej, jak tego dokonac?
corrado - 2019-06-13, 16:42

najlatwiej zdobadz rozpiske pinow z dwoch kostek w zegarach , ale mozesz tez na piechote pomierzyc wszystkie piny :P
podsumowujac musisz mieć miernik, lutownice z cyna i diody led , cienkie przewody i ewentualnie rezystory w zaleznosci od diod jakie uzyjesz .

pjp - 2019-06-13, 17:01

qrcze, to wyższa kwalifikacja. :cry:
askr_poz - 2019-09-10, 12:19
Temat postu: Duster 2 2019 - podświetlenie zegarów
Czy ktoś się orientuje czy przy pomocy ddt4all da się zmniejszyć poziom podświetlenia zegarów w Dusterze 2?
Hiszpan_JS - 2019-09-10, 18:46

Nie :-(
shrek - 2019-09-10, 19:20

Opcja z lub bez by sie znalazła, ale siła świacenia wątpię.
Mamert - 2019-09-18, 12:08

Podepnę się do tematu...
Używając apki pyClip na antka, pewien rusek włączył podświetlenie zegarów w Dusterze I po lifcie.
Używając tej samej apki w Lodgy nie ma takiej opcji włączenia podświetlenia, za to jest test podświetlenia o wartościach 25%,50%,75%,100%.
W takim razie gdzie w DD4All można włączyć podświetlenie zegarów i ustawić jasności dla świateł dziennych i postojowych ?

shrek - 2019-09-18, 15:02

W lodgy jest opcja podświetlania zegarów.

Wszystkie opcje zegarów w zakładce cluster.

Mamert - 2019-11-17, 18:50

Z Clustera DDT4ALL w Lodgy 2018 nie bardzo można to zrobić, w Output Control ustawiłem Dimming Permanent, zapaliło się podświetlenie, ale jest problem pali się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, a nawet po zamknięciu samochodu z pilota.
Macie jakiś pomysł, żeby uruchomić to podświetlenie zegarów ?

shrek - 2019-11-18, 08:24

Mamert napisał/a:
Z Clustera DDT4ALL w Lodgy 2018 nie bardzo można to zrobić, w Output Control ustawiłem Dimming Permanent, zapaliło się podświetlenie, ale jest problem pali się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, a nawet po zamknięciu samochodu z pilota.



I gasnie po jakimś czasie

Mamert - 2019-11-18, 14:38

No nie bałdzo... podświetlenie kompa gaśnie, a zegarów nie...
velomar - 2020-10-03, 12:18

Przy okazji wspomnę o jeszcze jednej rzeczy związanej z oświetleniem. Dlaczego po uruchomieniu silnika nie zapala się podświetlenie zestawu wskaźników? Dopiero po włączeniu świateł mijania. Z tego względu ja i tak coraz częściej jeżdżę w dzień na światłach mijania, bo denerwuje mnie że, np. jadąc w cieniu pod drzewami (nawet w słoneczny dzień), wskaźników prawie nie widać. Bez sensu. I całe starania ekologów i tak szlag trafił, bo zużywam te dodatkowe kilkadziesiąt watów i emituję te dodatkowe gramy CO2.
Dymek - 2020-10-03, 12:34

Żaden z moich samochodów nie podświetlał zegarów bez włączania świateł.
A to podświetlenie o ile pamiętam, to chyba daje się włączyć programowo- ktoś chyba tu opisywał. Poszukam. Mnie to też by się przydało w bardzo słoneczne dni, gdy używam okularów przeciwsłonecznych.

yurec1st - 2020-10-03, 19:29

velomar napisał/a:
Dlaczego po uruchomieniu silnika nie zapala się podświetlenie zestawu wskaźników?

Przypomniało mi się, że miałem fabrycznie włączone od momentu otwarcia drzwi.
Wyłączyłem to kiedyś ale może jeszcze włączę na próbę.

EBmazur - 2020-10-03, 19:33

Dymek
Cytat:
Żaden też nie podświetlał zegarów bez włączania świateł.

Tez w dotychczasowy autach nie spotkałem się z tym , aby bez włączenia świateł podświetlane były zegary .

yurec1st - 2020-10-03, 19:34

Nowa panda też ma po otwarciu drzwi.
defunk - 2020-10-03, 19:50

EBmazur napisał/a:
Dymek
Cytat:
Żaden też nie podświetlał zegarów bez włączania świateł.

Tez w dotychczasowy autach nie spotkałem się z tym , aby bez włączenia świateł podświetlane były zegary .


Ładnie i rozsądnie było w mojej starej A-czwórce: po włączeniu zapłonu podświetlone były wskazówki (prędkościomierz, obrotomierz, etc. -- wszystko, co na malinowy kolor), natomiast po włączeniu świateł mijania dołączały się cyfry zegarów zegary (wszystko co na biało).
I to już 20 lat temu ;-)

eio - 2020-10-03, 19:52

velomar napisał/a:
Dlaczego po uruchomieniu silnika nie zapala się podświetlenie zestawu wskaźników? Dopiero po włączeniu świateł mijania.
W ddt4all można to uaktywnić. Ale nie polecam. Bo ludzie zapominają przełączyć dzienne na mijania po zmierzchu. Kilkakrotnie wieczorem na oświetlonych ulicach miejskich, i w tunelu, widziałem auta jadące na światłach dziennych ledach. Ich tyły były nieoświetlone. Jedziesz dość szybko, po bokach z obu stron mijasz / wyprzedzasz inne oświetlone auta. Nagle przed sobą widzisz światła stopu. Musisz mocniej zwolnić by nie wjechać w kuper auta widma. Raz zatrzymałem sie na czerwonym przed krzyżówką obok takiego widma. Pani kierowca miała oświetloną twarz światłem z zegarów...
yurec1st - 2020-10-03, 20:13

Podświetlenie zegarów może być mylące jak się o tym nie wie. Sprawdzę może kiedyś. Od mijania i drogowych są kontrolki dobrze widoczne nawet w dzień. A na dobrze oświetlonych ulicach ludzie jeżdżą bez świateł nawet jak nie mają dziennych. Do dziennych można aktywować tyle pozycyjne.
Bonsai - 2021-01-19, 09:14
Temat postu: Podświetlenie tablicy wskaźników deski rozdzielczej
Cześć! Przeszukałam forum i nie znalazłam odpowiedzi na moje krótkie pytanie :)
W którym momencie podświetla się u Was tablica wskaźników deski rozdzielczej?

Krótki wstęp: jestem posiadaczką Dacii Sandero Stepway z 2019, od momentu odebrania samochodu z salonu tablica wskaźników nie podświetlała się po włożeniu kluczyka, a dopiero w momencie włączenia świateł mijania. W świetle dziennym wszystko było bardzo dobrze widoczne, dopiero po zmroku wskaźniki były słabiej widoczne aż do momentu włączenia świateł mijania (co było dla mnie całkiem logiczne). Ostatnio po awarii, w której tablica wskaźników (jako jedyna w samochodzie) całkowicie przestała działać (brak podświetlania, niedziałające obrotomierze), samochód został zabrany do serwisu, została wymieniona tablica na nową i... Aktualnie od momentu włożenia kluczyka do stacyjki od razu się podświetla.

Jestem bardzo ciekawa czy samochód od momentu wyjechania z salonu działał nieprawidłowo, czy dopiero teraz to zachowanie jest niestandardowe.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Limes - 2021-01-19, 09:36

W moim Sanderusie tablica a także panel sterowania nawiewem podświetla się po włączeniu świateł ( tylko teraz nie powiem czy już pozycji ,czy mijania , raczej mijania ) . Po otwarciu drzwi świeci się kilka kontrolek , po zapłonie wszystkie ( potrzebne ) ale tablica się nie podświetla. ( Mój jest starszy rocznik bo 14)
Dymek - 2021-01-19, 10:12
Temat postu: Re: Podświetlenie tablicy wskaźników deski rozdzielczej
Bonsai napisał/a:
Jestem bardzo ciekawa czy samochód od momentu wyjechania z salonu działał nieprawidłowo, czy dopiero teraz to zachowanie jest niestandardowe.

Standardowo podświetlenie deski włącza się dopiero po włączeniu świateł. Natomiast obecne zachowanie Twojego podświetlenia nie jest wadą czy uszkodzeniem- po prostu przy wymianie licznika inaczej to zaprogramowano. Jeśli Ci to nie odpowiada- zgłoś się ponownie do ASO.

eio - 2021-01-19, 10:21
Temat postu: Re: Podświetlenie tablicy wskaźników deski rozdzielczej
Bonsai napisał/a:
Aktualnie od momentu włożenia kluczyka do stacyjki od razu się podświetla.

Dokladnie tak jak napisał Dymek. To jest opcja, ktorą zaprogramowano po wymianie tablicy (zegarow). Dla jednych użytkownikow jest zaletą, dla innych - wadą. Kilkakrotnie widziałem auta jeżdżące na światłach dziennych po zmroku w mieście, ktorych kierowcy mieli oświetlone twarze podświetleniem z tablicy. Aso powinno to przeprogramować.

telecaster1951 - 2021-01-19, 11:04

Włączenie podświetlenia jest funkcją programowalną. Ale... może to być również inna sprawa. Najpierw trzeba wyjaśnić jak włącza się podświetlenie zegarów.
Zasilanie do podświetlenia jest dociągnięte ze sterownika. Ale zasilanie do całej tablicy dochodzi zawsze, bo przecież musi działać komputer i same zegary. Pytanie teraz czy nie ma zwarcia pomiędzy liniami zasilania zegarów a podświetlenia. Nie sądzę, ale jest to możliwe.
Druga opcja to oczywiście ustawienia komputera:
http://www.daciaklub.pl/f...1760689#1760689
Można to przeprogramować samodzielnie, bez obaw o utratę gwarancji, bo nie ma najmniejszych szans na stwierdzenie ingerencji w oprogramowanie. A nawet jeśli, to ASO i tak będzie miało to w głębokim poważaniu.

velomar - 2021-01-19, 13:29

U mnie podświetlenie wskaźników zapala się dopiero po włączeniu świateł, chyba już pozycyjnych. Na pewno po przekręceniu kluczyka i jazdy na dziennych zegary się nie świecą. Z tego względu ja zwykle i tak włączam światła mijania w dzień, bo niepodświetlone zegary są słabo widoczne już np. jadąc gdzieś pod drzewami. A poza tym podświetlone są po prostu ładniejsze (akurat kolor i wzornictwo zegarów w Sandero mi się bardzo podoba). Moim zdaniem powinno to być rozwiązane tak, że podświetlenie zegarów powinno być zawsze, a światła mijania powinny mieć czujnik zmierzchu i powinny zapalać się automatycznie. Tak byłoby i ładnie, i bezpiecznie.
Światła z tyłu też moim zdaniem powinny się palić wraz z dziennymi. Wiem, że przepisy stanowią inaczej, ale dla mnie jak z tyłu się świeci to mimo wszytko samochód jest lepiej widoczny nawet w dzień (wystarczy np. jazda lasem wśród wysokich drzew).

laisar - 2021-01-19, 13:44

velomar napisał/a:
przepisy stanowią inaczej

Bynajmniej:

rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia - załącznik nr 6: Warunki szczegółowe dotyczące świateł zewnętrznych pojazdu samochodowego i przyczepy - § 2, poz. 18, ppkt. 7:
Cytat:
dopuszcza się, aby wraz z światłami do jazdy dziennej włączały się: - przednie i tylnie światła pozycyjne, górne światła obrysowe - jeżeli występują, boczne światła obrysowe - jeżeli występują oraz oświetlenie tylniej tablicy rejestracyjnej, - lub tylko światła pozycyjne tylne.


(Przepraszam Wasze oczy za te "tylnie", ale tak jest w rozporządzeniu - serio-serio...).

velomar - 2021-01-19, 14:23

Tak, tylko który producent zrobi to dobrowolnie, przecież podniesie to pobór energii o kilka(naście?) watów i zwiększy emisję CO2?
Praktyka jest taka, że w żadnym fabrycznym współczesnym aucie nie widziałem, by wraz z dziennymi paliły się pozycyjne tylne.
Ale jeśli według przepisów wolno, to ja poproszę.

laisar - 2021-01-19, 14:24

velomar napisał/a:
który producent zrobi to dobrowolnie

Ja się odnosiłem tylko do "przepisy stanowią inaczej" - zatem nie, nie stanowią, za to dopuszczają, ale nie nakazują.

velomar napisał/a:
poproszę

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=15189

Bonsai - 2021-01-19, 14:59

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Czyli wcześniej było prawidłowo, a teraz jest hmm... Inaczej. Nie wiem jeszcze czy gorzej czy lepiej, bo widzę że Wasze opinie na ten temat są mimo wszystko podzielone.
laisar - 2021-01-19, 22:55

Bonsai napisał/a:
teraz jest...

...też prawidłowo - i faktycznie inaczej, ale poza tym nie sugeruj się odpowiedziami, tylko po prostu sama oceń, co _dla_Ciebie_ jest wygodniejsze. Jeśli stan poprzedni - da się go przywrócić.

eio - 2021-01-24, 19:19

Stawiałbym na bezpieczeństwo. Wcześniej myślałem, że podświetlenie zegarów w dzień może się przydać w paru przypadkach. Ale kiedy pewnego razu wyjeżdżając 70 kmh wieczorem z ciemnej części tunelu w mieście, przed oświetloną krzyżówką nagle zobaczyłem czerwone światła stopu przed sobą... :!: :-x Kierowca miała oświetloną twarz od zegarów. Dlatego zapomniała przełączyć dziennne (z przodu auta) na mijania. Wielu kierowców o tym zapomina. Zrezygnowałem z podświetlenia w dzień dla bezpieczeństwa swojego i innych. Polecam to innym.
Łukasz_M - 2021-01-29, 13:17

U mnie ze względów estetycznych na gwarancji wymienili tablice wskaźników i co mnie zdziwiło to że teraz są cały czas podświetlone i gasną dopiero po zamknięciu pilotem. Zapalają sie po otwarciu drzwi. Chyba wolałem poprzednie ustawienie bo tez sie obawiam że będe jeździł po nocy tylko z tymi dziennymi
eio - 2021-01-29, 13:30

Łukasz_M napisał/a:
U mnie ze względów estetycznych na gwarancji wymienili tablice wskaźników i co mnie zdziwiło to że teraz są cały czas podświetlone i gasną dopiero po zamknięciu pilotem. Zapalają sie po otwarciu drzwi. Chyba wolałem poprzednie ustawienie bo tez sie obawiam że będe jeździł po nocy tylko z tymi dziennymi

Zgloś do aso. Niech przywrócą poprzednie ustawienia. Na ustawienia po wymianie tablicy nie wyraziłeś zgody.

laisar - 2021-01-29, 13:59

Można zmienić - http://www.daciaklub.pl/f...1760689#1760689
Łukasz_M - 2021-01-29, 14:08

Dziekuję
Spróbuję albo podjadę do ASO

yurec1st - 2021-01-29, 14:28

velomar napisał/a:
by wraz z dziennymi paliły się pozycyjne tylne

Pan diagnosta powiedział, że kiedyś tak teraz nie. Przy czym daty zmiany nie pamiętal.

laisar - 2021-01-29, 15:21

Aktualnie pozycyjne mogą się świecić z dziennymi, ale nie muszą, więc każdy może sobie wybrać ustawienie wedle własnego gustu - http://www.daciaklub.pl/f...1817669#1817669
Dymek - 2021-01-30, 14:05

eio napisał/a:
Kierowca miała oświetloną twarz od zegarów. Dlatego zapomniała przełączyć dziennne (z przodu auta) na mijania. Wielu kierowców o tym zapomina. Zrezygnowałem z podświetlenia w dzień dla bezpieczeństwa swojego i innych. Polecam to innym.

A to, przepraszam bardzo, kontrolkę świateł mijania zlikwidowano? To chyba ona sygnalizuje włączenie świateł a nie jakieś podświetlenie zegarów...
W Tico, czy Matizie rzeczywiście nie było kontrolki świateł mijania...

eio - 2021-01-30, 18:53

Dymek napisał/a:
A to, przepraszam bardzo, kontrolkę świateł mijania zlikwidowano? To chyba ona sygnalizuje włączenie świateł a nie jakieś podświetlenie zegarów...
W Tico, czy Matizie rzeczywiście nie było kontrolki świateł mijania...

No i co z tego? Jedna na 100 osób może nie zwrócić na to uwagi. Tym bardziej jeśli wzięła inne niż zwykle auto, bez czujnika zmierzchu.. A rozmowa z kolegą obok jest bardziej zajmująca uwagę.

Dymek - 2021-01-30, 20:34

eio napisał/a:
Jedna na 100 osób może nie zwrócić na to uwagi. Tym bardziej jeśli wzięła inne niż zwykle auto, bez czujnika zmierzchu.. A rozmowa z kolegą obok jest bardziej zajmująca uwagę.

Kierowcom, którzy nie zwracają uwagi na podstawowe rzeczy nic nie pomoże, obojętne czy będzie to brak kontrolki, czy brak podświetlenia. A automatyczne światła to też najgorsze, co mogło się im przytrafić- mgła, śnieg, deszcz a oni jadą sobie na dziennych, bo przecież to dzień, zresztą ich wspaniały samochód wie lepiej.

Killer - 2024-02-12, 20:56

Też mnie brakuje niemożliwości podświetlania tablicy ze światłami dziennymi. Takie jest moje pierwsze auto z 6 starszych.
W dzień jadąc na dziennych i zaczynam nie widzieć np. prędkości, to włączam światła postojowe i tablica się świeci. Policja się tego nie czepiła nigdy, ale zawsze pilnuję i jak już nie potrzebuję tego to wyłączam.
Ale byłoby fajnie, aby tablica zawsze się świeciła, bo tak jestem przyzwyczajony.

Dymek - 2024-02-13, 08:30

Killer napisał/a:
Też mnie brakuje niemożliwości podświetlania tablicy ze światłami dziennymi.
...byłoby fajnie, aby tablica zawsze się świeciła, bo tak jestem przyzwyczajony.
Naprawdę warto- najtańszy działający interfejs OBD plus kilka kliknięć, nawet na smartfonie. I zegary mamy podświetlone na stałe.
Ja już zapomniałem, że kiedyś miałem inaczej...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group